Sladko v ústech – Vše o zdraví

Již třetí den mám velmi intenzivní a nepříjemnou sladko-slanou chuť v ústech, …. aby se uměli trochu více ovládat, třeba v pojídání sladkostí nebo při odvykání …

Podobné Témata jako Sladko v ústech

Máte sucho v ústech, cítíte bolest v krku, obtížně se vám polyká a hubnete? …… se Vám kvasinky vyskytují, v každém případě omezte sladkosti a mytí mýdlem.

Podobné Témata jako Kvasinky v ústech

Pane doktore. Trávicí obtíže se mi v plné míře jako pálení žáhy, pocit kyselosti v ústech, ale i to, že vše kolem sebe co cítím, mi připadá, že je kyselé. U lékaře …

Podobné Témata jako Kyselost v ústech

Slaná chut v ústech nic speciálního neznamená, pokud byste měl pocit nějaké ….. Není nutné mít kvůli tomu nějaké velké výčitky – tahle sladkost je totiž zdravá.

Podobné Témata jako Slaná chuť v ústech

Již 4. měsíc mám stále bíle povleklý jazyk, dělají se mi na něm bílé mapy, hořko v ústech, pachuť v ústech. Mám stále pocit, jako kdybych měla hlad, když jím, …

Podobné Témata jako Pachuť v ústech

Sladko v ústech - Vše o zdraví

Milujete sladkosti a relax v horké vodě? Pak pozor na zdivočelé kvasinky! Vaginální mykóza je infekce vyvolaná přemnožením kvasinek. Alespoň jednou za …

Podobné Témata jako Kvasinky v ústech

Měl bych dotaz delší dobu jsem mněl v ůstech pořád slanost teď se to změnilo na docela hořký pocit v ůstech . Ráno po probuzení mám bílý povlak na jazyku a …

Podobné Témata jako Hořká chuť v ústech

Sladko v ústech - Vše o zdraví

Není nutné mít kvůli tomu nějaké velké výčitky – tahle sladkost je totiž zdravá. … Již třetí den mám velmi intenzivní a nepříjemnou sladko-slanou chuť v ústech, …

Podobné Témata jako Slaná chuť v ústech

Kvasinky a jine bakteriie v ústech. … Hořkost v ústech může být způsobena například díky plísni na jazyku nebo kvůli …. Milujete sladkosti a relax v horké vodě?

Podobné Témata jako Kvasinky v ústech

Sladko v ústech - Vše o zdraví

Mnozí z nás si přejí, aby se uměli trochu více ovládat, třeba v pojídání sladkostí nebo při odvykání kouření. Možná že právě vám pomůže nový trik: kloktání …

Podobné Témata jako Sladko v ústech

Dotaz od: ivana. Již téměř rok mám trvale pachuť v ústech, sucho, pálení, brnění jazyka. ….. Případ 93leté ženy ukazuje, že bez rizika nejsou ani dia sladkosti.

Podobné Témata jako Brnění jazyka

Sladko v ústech - Vše o zdraví

Zub či zuby, které v ústech chybí, narušují celistvost chrupu jak z estetického …… a omezit sladkosti (nahradit je spíše oříšky, sušeným ovocem, medem).

Podobné Témata jako Zubní kaz

Jediná moje neřest ve stavě byly sladkosti, ale ty také nejíme každý den. Už od dětství mě občas pálila žáha. Vše však vyvrcholilo před dvěma lety, kdy jsem …

Podobné Témata jako Zánět jícnu: příznaky, léčba (ezofagitida)

Díky tomu přetrvává v ústech zcela nepatrné množství ovocného cukru a kyselin. … samého počátku a měly by jíst málo sladkostí, které ulpívají na povrchu zubů.

Podobné Témata jako Zubní problémy

Už delší dobu mě pálí jazyk, v přední části, jsou viditelné hluboké rýhy. Jeví jako oteklý, po stranách jsou otlaky od zubů, navíc cítím pachuť v ústech. Prosím o …

Podobné Témata jako Pálení jazyka

Již třetí den mám velmi intenzivní a nepříjemnou sladko-slanou chuť v ústech, … příznakem diabetu,a naopak-„cukrovka“ není trestem za konzumaci sladkostí.

Podobné Témata jako Sladko v ústech

Občas cítím i krev v ústech nebo se projeví ve slinách. Občas se mi stane to, ze mě chytne záchvat žaludku, tupá bolest. Někdy mám i takové stavy, že jsem bílý,
 …

Podobné Témata jako Gastritida: příznaky, léčba (zánět žaludku)

Na pupínky dobrý tea Tree od Justu – na vysoušení a hojení; mast Vira Soothe – na hojení a proti svědění. Pokud budete mít i pupínky v ústech jako já opět Tea …

Podobné Témata jako Plané neštovice: příznaky, léčba (varicella)

Dále častý příjem jednoduchých cukrů (sladkosti), pití kyselých a sladkých nápojů
, … že vzniklé kyselé prostředí v ústech podporuje demineralizaci (odvápnění) …

Podobné Témata jako Zubní kaz: příznaky, léčba (karies)

… chuť v ústech, které opět po několika hodinách bez dalších příznaků zmizí. … nepožívat žádná těžko stravitelná jídla a sladkosti; ponechat mezi posledním …

Podobné Témata jako Pálení žáhy

Už 6. den mě trápí hořkost v ústech, která se objevuje jen při jídle či pití (kromě čisté vody). Při kousání např. něčeho sladkého cítím nejdříve tu správnou chuť, …

Podobné Témata jako Hořkost na jazyku

Bylo by dobré zjistit,proč se Vám plísně,či spíše kvasinky,v ústech množí. Velmi často je to ….. Případ 93leté ženy ukazuje, že bez rizika nejsou ani dia sladkosti.

Podobné Témata jako Nemoci dutiny ústní

Dcera (21 let) trpí neustálým pocitem žízně, má sucho v ústech, proto vypije 8l a více tekutin. Obtěžuje ji pak také velké množství moče. Cukrovka byla vyloučena
 …

Podobné Témata jako Pocit žízně

20. říjen 2004 Omezování sladkostí, tučných jídel a alkoholu může být postupné, měli … zpočátku to není jednoduché: pachuť a zápach v ústech, nevolnost, …

Podobné Témata jako Břicho – skládka nebezpečného odpadu?

Kašel přešel, ale v noci jsem musela několikrát na malou stranu a velké sucho v ústech, mě nutilo se napít… Vážená paní Libuše, jak koncentrace cholesterolu, …

Podobné Témata jako Hladina cukru

Během pár dní se mi v ústech udělalo asi deset aftů. Mám problémy s pitím a ….. Případ 93leté ženy ukazuje, že bez rizika nejsou ani dia sladkosti. celý článek.

Podobné Témata jako Oteklý krk

Sladko v ústech - Vše o zdraví

Látka je asi stoosmdesátkrát (100 až 200krát) sladší než cukr a zanechává v ústech pocit sladkosti. Ve směsi s dalšími sladidly se ještě zvyšuje její sladivost.

Podobné Témata jako Aspartam – pro a proti

Sladko v ústech - Vše o zdraví

V ústech je puchýřkovité zarudnutí (bez hnisu) a velmi často bílý povlak na. …. kde se Vám kvasinky vyskytují, v každém případě omezte sladkosti a mytí mýdlem.

Podobné Témata jako Kvasinky

Sladko v ústech - Vše o zdraví

26. listopad 2013 Pokud ani nejsme schopni udržet granule v ústech, je možno … kdy je nám těžko hlavně po tučných jídlech a sladkostech, je možno užít i lék …

Podobné Témata jako Vánoce přicházejí: a zažívací potíže také…

Sladko v ústech - Vše o zdraví

Mám velmi bolavou dáseň na čtyřech místech v ústech.Stava se mi to docela často vždy mám mezi zubama nějaký kousek jídla vezmu si párátko kousek jídla
 …

Podobné Témata jako Ustupující dásně

Sladko v ústech - Vše o zdraví

… době mne zcela náhle (bez předchozích příznaků) přepadla bolest a pálení na hrudi, pocity knedlíku krku a na zvracení, hořkost v ústech, nadměrná potřeba.

Podobné Témata jako Zánět jícnu

Sladko v ústech - Vše o zdraví

Již 4. měsíc mám stále bíle povleklý jazyk, dělají se mi na něm bílé mapy, hořko v ústech, pachuť v ústech. Mám stále pocit, jako kdybych měla hlad, když jím, …

Podobné Témata jako Helicobacter pylori

Máte sucho v ústech, cítíte bolest v krku, obtížně se vám polyká a hubnete? Viníkem mohou být …… Milujete sladkosti a relax v horké vodě? Pak pozor na …

Podobné Témata jako Kvasinky v krku

sladká chuť v ústech

Poradna

Datum vložení dotazu: 08.12.2020

Ptá se: Blanka

Dotaz

Dobrý den, manžel 38 let má v posledních několika týdnech stále sladkou chuť v ústech. Jiné problémy nemá, je štíhlý, pracuje manuálně (pokrývač), cvičí a stravuje se zdravě (sladké ani tučné téměř nevyhledává). Zajímá mě, zda je dlouhodobý pocit sladké chuti v ústech typickým příznakem cukrovky. Moc Vám děkuji a přeji příjemný zbytek dne. Blanka

Odpověď

Milá Blanko, sladká chuť je jedna z 5 základních chutí, které naše smysly rozpoznávají a patří mezi ně dále kyselá, hořká, slaná a neurčitá vyrovnaná chuť připomínající dobrý vývar.

Na jazyku jsou speciální chuťové receptory, které na základě chemického rozlišení součástí potravy posílají své signály do centrálního nervového systému.

Porucha chuti tedy může vzniknout na různých místech, kudy vnímání vede a kde se zpracovává.

Nutno tedy vzít v úvahu poruchy přímo týkající se jazyka a jeho okolí, cesty, kudy vedou příslušné nervy do mozku (tzv. VII. hlavový nerv glossopharyngeus), a také samotný mozek.

Zcela nejčastěji se jedná o poruchu přímo v ústech v důsledku onemocnění, jako jsou rýma, zánět nosních dutin nebo poškození přímo na jazyku třeba kouřením nebo nějakou dráždivou látkou. V současné době bych připustil i důsledek onemocnění COVID-19, které často vede k přechodné ztrátě chuti nebo k jejímu porušenému vnímání.

Uvádí se ale dále řada neurologických, metabolických a plicních onemocnění a také onemocnění nervového systému. Většinou jde ale o poruchu přechodnou a nikoliv závažnou.

Pocit sladké chutí (prý) provází také některá metabolická onemocnění, včetně cukrovky. Já osobně jsem se s tím nesetkal, takže to určitě není nic častého a stěží tato porucha může vzniku cukrovky předcházet nebo přestavovat jeden z časných příznaků, i když by glykémie byla jen zatím velmi lehce zvýšená.

Já doporučuji ověřit dodržování správné ústní hygieny a vyloučit nějaké neobvyklé látky, které by váš muž užíval, např. příliš koncentrovanou ústní vodu, užívání nějakých psychotropních látek apod.

Pokud ale porucha trvá, doporučuji podstoupit základní vyšetření u praktického lékaře včetně glykémie, funkce štítné žlázy, hladiny základních minerálů (sodík, draslík, hořčík, vápník, železo), kreatininu (funkce ledvin), vhodný by byl i prostý rentgenový snímek plic k vyloučení plicního onemocnění.

Dále by bylo vhodné vyšetření u otorhinolaryngologa (ušní, nosní krční) a případně i neurologa.

Zajímavé:  Čerstvý Kozí Sýr Zdraví?

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  • Lekar-kompenzace (30.09.2021) Dobry den, mam trochu neobvykly dotaz. Byla mi pred nekolika lety kdy se mi po lecbe rakoviny Tamoxifenem rozjela Cukrovka 2.typu, doporucena lekarka ktera ma pri lecbe dobre vysledky. Chodim tam nekolik let, nyni mi pridala trulicity, vysledky totiz uz nebyly idealni. Snazim se dodrzovat doporuceni stran zivotospravy, denne ujdu kolem 7 km, behem pandemie jsem si poridila i rotoped, vubec nepiji alkohol,nekourim, pouze se mi nedari dokonale drzet dietu. Dusledky rakoviny mi pusobi dalsi omezeni. Snazim se vyhovet vsem pozadavkum kdyz je to pro me zdravi. S cim mam problem, je protivna a neempaticka lekarka. Mam dojem ze sve pacienty skoro nenavidi. Nulova empatie (je to ten typ co nechape ze nekomu je zatezko drzet prisnou dietu-ja taky nechapu ze nekdo fetuje ale nechodim s tim prudit narkomany). Hledam motivaci pro dalsi omezovani se a snaseni nepohodli injekcni lecby. Tenhle pohrdavy povyseny pristup mi to velmi ztezuje. Nevim zda nakonec nevymenim lekare ale presto-nemate nejake tipy jak si muze diabetik zvysit motivaci,pohodu a ochotu se lecit? Ackoli jsem profesne uspesna a k tomu se staram o seniora, ta osoba se tvari jako bych byla nějaký nežádoucí prvok. Jana Milá Jano, Diabetes 2. typu není onemocnění jako třeba zánět slepého střeva, kdy lékař zjistí diagnózu, pošle vás na operaci a vy často ani nevíte, kdo vám udělal tu roztomilou jizvu na břiše. Diabetes 2. typu ani nemá žádné datum, kdy by se dalo říci, že nemoc začala. Z počátku je to jen tělesná vloha, která se ale postupně a zpravidla velmi pomalu zhoršuje, přičemž průběh zhoršují už sám stoupající věk, malá tělesná aktivita a nadváha. Někdy se k tomu přidá efekt dalších onemocnění nebo léků, které člověk z nějakého důvodu musí brát. Lidé s diabetem 2. typu mají často nadváhu, i když někdy mají pocit, že nejedí více než ostatní. Nedostatek pohybu a nadváha vedou k tomu, že inzulín v těle nedostatečně funguje. Proto je ho v těle třeba více. Tuto potřebu dokáží beta buňky pankreatu do určité doby vyrovnávat, ale potom na to už nestačí. Inzulínová sekrece bývá po určitou dobu dokonce zvýšená, ale potom začíná klesat a diabetes se objeví. Hlavní vinu na tom mají tělesné vlohy, a to nejen k samotnému diabetu, ale často i k tomu, že někdo snáze nabírá na váze, spotřebuje méně energie a často má i větší chuť k jídlu. Takové lidi není správné obviňovat, že si poruchu způsobili sami. Většinou to není pravda. Ale co má takovým lidem lékař doporučit? Dokud je sekrece inzulínu zvýšená anebo jen málo snížená, ze všeho nejlépe funguje snížení kalorického příjmu. Funguje to lépe než léky. Ale je to jen někdy dostačující, protože mnoho lidí zhubnout nedokáže, prostě proto, že je to pro ně příliš těžké. Tady nepomůže žádné odsuzování nebo kritika, podobně jako s těmi narkomany. Má-li se narkoman odnaučit užívat drogy, musí nejprve sám uznat, že dělá něco špatně a že on sám s tím chce přestat a je ochoten podstoupit odvykací kůru. Kvůli krásným modrým očím lékaře to dělat nebude, i kdyby do něj sebevíce hučel. Pacient s diabetem 2. typu musí sám získat náhled, že špatně léčená cukrovka poškozuje jeho zdraví, že není dobré mít dlouhodobě zvýšené glykémie, i když se to neprojevuje žádnou bolestí nebo bezprostředními projevy. Navíc nadváha je dlouhodobě škodlivá i sama o sobě. Dieta představuje u diabetu 2. typu s nadváhou základní léčebné opatření. Paní doktorka vám asi příliš stručně a pro vás málo přijatelně dává najevo, že si „za to můžete sama“, i když má pravdu jen trochu. Je třeba hodně času, aby vám vysvětlila, proč u vás inzulín funguje méně a co se s tím dá dělat. Ona nebo její sestra či nutriční terapeut by vám měli pomoci vypracovat pro vás vhodný jídelníček a snažit se vás motivovat. Nutričního terapeuta ale můžete navštívit vy sama. Jen se s ním nepřete, že přece jíte „málo“ a méně již jíst nelze. Spíš jde o to najít jídla, která jsou málo kalorická a přitom vám přinesou kulinářský požitek. A odměnou vám za to bude pocit, že se o sebe staráte a pěstujete si vůli a zlepšujete svou kondici. To není vůbec jednoduchá cesta, ale hlavní roli na ní hrajete vy. Vy musíte dojít k přesvědčení, že je to pro vás dobré a že vy budete mít radost ze zlepšení. Budete k tomu potřebovat nastudovat si složení hlavních potravin. K tomu existují různé tabulky či obrázkové knihy, nutriční terapeut by vás k nim mohl navést. I na našich stránkách naleznete důležité informace. Léky jsou u diabetu 2. typu často také nutné, ale nedokáží dostatečně čelit nadměrnému příjmu potravy. Existují mezi nimi i moderní přípravky, které ale spíše snižují chuť k jídlu a zároveň zlepšují působení inzulínu. Patří mezi ně i Trulicity a paní doktorka vám předepsala velmi dobrý moderní lék. Jen vám jeho použití měla přiblížit více přívětivě, nebo vás odkázat na edukační sestru či nutričního pracovníka. Detail dotazu
  • C peptid, co to znamená? Hodnoty glykémie mám 2,5 – 15. (29.09.2021) Mám diabetes od 48 let můj organizmus nespolupracuje s inzulínem mám buď hodnoty 2.5 nebo až 15 paní doktorka zjistila diabetes Lana rezistenční na inzulín. C peptid 205 chci se zeptat co to znamená pro mě pochopila jsem že slinivka nepracuje ? Jana Milá Jano, Vaše paní doktorka vám zřejmě řekla, že máte diabetes typu LADA (late autoimmune diabetes of the adult). Co to znamená? Jde v podstatě o diabetes 1. typu, který má autoimunitní příčinu a vede k pomalé destrukci buněk v pankreatu, kde se tvoří inzulín. Nejde tedy o diabetes 2. typu, který se vyznačuje mimo jiné špatnou citlivostí těla vůči působení inzulínu. Diabetes LADA je v podstatě formou diabetu 1. typu, která ale začíná až v dospělosti či dokonce někdy i ve vyšším věku, rozvíjí se pomalu či velmi pomalu a vede rovněž k postupnému zániku beta buněk, které tvoří inzulín. Protože autoimunita probíhá v tomto případě velmi pomalu, mívají pacienti zachovanou sekreci inzulínu, který přinejmenším z počátku nepotřebují, nebo jim postačuje jen malá dávka. Léčit tento typ je také snazší, protože každá troška vlastního inzulínu se hodí. Postupem ale může sekrece inzulínu ubývat, ale jen někdy zanikne docela. O tom, že stále tvoříte svůj vlastní inzulín, je možné se přesvědčit vyšetřením C-peptidu. Vaše hodnota 205 pm/ml je sice snížená, ale přece jen významná. Diabetes LADA je někdy po přechodnou dobu možné léčit tabletami, ale správnější je podávat inzulín. Dávky jsou většinou menší než u typických případů diabetu 1. typu a udržovat diabetes vyrovnaný je snazší. Vy jste zcela štíhlá, takže téměř vylučuji diabetes 2. typu. Potřebujete tedy inzulín, přičemž standardem je používání 3, někdy 4 denních dávek inzulínu nebo inzulínová pumpa. Velmi vhodný by pro vás také byl kontinuální senzor glykémií, který by vám stále ukazoval vaši hodnotu. By byste tak měla možnost se průběžně kontrolovat a volit správné dávky inzulínu a jídla. Také byste byla včas varována, kdyby hrozila hypoglykémie. Na vaši otázku tedy odpovídám: ano, máte sníženou produkci inzulínu, ale stále si tvoříte svůj vlastní inzulín, který vám vyrovnání diabetu dolaďuje. Nezneužívejte toho a správně si podávejte inzulín, abyste svoje zachované beta buňky chránila a nenutila je příliš se namáhat a případně vyčerpat. Monitorujte si glykémie a informujte se o použití senzoru. Nyní je to dostupné. Rezistentní na inzulín velmi pravděpodobně nejste. Detail dotazu
  • zvýšená hladina cukru i při zdravé životosprávě (28.09.2021) Dobrý den, cca před měsícem mi na preventivní prohlídce zjistili hladinu cukru v krvi 6,6 po opakovaném odběru za 4 týdny byla hladina cukru na 6,0. Jde mi o to, že jsem za poslední 2 roky zhubla 20kg a jedla podle kalorických tabulek, takže si myslím, že zdravě a vyváženě, mám i hodně pohybu ( 2x týdně silový trénink, 2x běh 6km a 2x jóga), tak nevím co mám vlastně teď změnit abych ty hodnoty snížila… cukrovka 2. stupně je přece nemoc z obezity a většinou až ve vyšším věku. Adéla Milá Adélo, podle vašich současných měření máte nejspíše poruchu glukózové tolerance, tedy nikoliv zjevný diabetes. Podle vašeho věku, obezity v minulosti a jen málo zvýšených hodnot glykémie usuzuji, že máte náběh na diabetes 2. typu, ale jistý si být nemohu. Je také otázkou, zda jste zhubla díky soustředěnému úsilí, nebo díky zhoršenému zdravotnímu stavu, respektive diabetu.  Já předpokládám, že to bylo díky vaší soustředěné snaze, a to oceňuji a velmi si toho vážím. V tom případě byste ale bez této změny měla nyní již jasný diabetes. Vy jste toho ale pro svoje zdraví učinila hodně, a tak je vaše porucha díky tomu jen malá. Na vzniku diabetu 2. typu se do velké míry podílejí obezita a nedostatek tělesného pohybu. Jsou ale lidé, kteří mají velkou nadváhu a málo se pohybují, a přece diabetes nedostanou. A pak také lidé, kteří mají jen malou nadváhu a jsou aktivní, ale stejně se diabetu 2. typu nevyhnou. Záleží hodně na vlohách, na dědičnosti. Nelze osoby s diabetem 2. typu jednoduše odsuzovat a myslet si, že si za to mohou sami. Ostatně i ti obézní mají často ve vínku velkou chuť k jídlu a není správné je hned odsuzovat. V každém případě, ať již má člověk vlohy jakékoliv, tělesná aktivita s vyrovnaná dieta představují základní preventivní opatření proti diabetu a u osob, u kterých se diabetes navzdory tomu vyvine, zlepšují jeho průběh. Doporučuji vám proto pokračovat ve zdravé životosprávě a občas si měřit glykémie. Nesnažte se ale jít do extrému a pokud by se vaše glukózová tolerance později přece zhoršila, berte to jako poruchu, kterou bude třeba léčit i pomocí tablet. Nedoporučuji vám žádnou extrémní dietu, ale spíš vyrovnanou dietu se sníženým obsahem kalorií a sacharidů. Také nelze vyloučit některé méně časté formy diabetu, jako třeba některý z typů MODY, o kterých byste se mohla dočíst i na našich stránkách. Na vaší léčbě by to ale nic zásadního neměnilo. Detail dotazu
  • glukóza v séru po jídle (24.09.2021) Z blbosti jsem si vzal na snídani dva chleby s medem a šel na preventivní kontrolu. Glukóza v seru po jídle byla na úrovni 2,7. Ostatní hodnoty ok. S čím by to mohlo souviset? Diabetes nemám. Vladimír Milý Vladimíre, opravdu to nebyl dobrý nápad dát si vydatnou snídani před kontrolním biochemickým vyšetřením. Výsledky se posuzují s ohledem na stav u zdravých osob (přičemž normální hodnoty zpravidla odpovídají tomu, co se zjišťuje u 95-97 % z nich). Podmínkou je ale, aby to bylo za standardních podmínek. To se týká zejména vyšetření krevních tuků (lipidů). Za nestandardních podmínek je vyšetření v podstatě bezcenné. Glykémie po sacharidovém jídle (ve vašem případě odhaduji, že se jednalo tak o 100 g sacharidů) zpravidla stoupá. Nikoliv však příliš a brzy se vrací k normálním hodnotám. Někdy se ale stává, že někdo na stimulaci takovou vydatnou potravou reaguje tím, že sekrece inzulínu do určité míry přestřelí a hodnoty jsou pak na chvíli podnormální. Vaše hodnota 2,7 mmol/l je ale už dost nízká, dokonce bych očekával, že budete mít určité příznaky hypoglykémie. Napadají mě ve vašem případě 2 možnosti, respektive 3: 1. Opravdu vaše regulace glykémie přestřelila. U někoho to může znamenat poruchu, zvláště když se to opakuje, a to i při menším sacharidovém jídle. 2. Jedná se o laboratorní chybu 3. Jde o kombinaci obojího. Měl jste asi hodnotu opravdu nízkou, ale ne zase tolik. To já osobně považuji za nejpravděpodobnější. Myslím, že pokud nemíváte zvláštní obtíže, nemusíte se tím až do příští preventivní kontroly zabývat. Příště ale přijďte k odběru na lačno od večera. Detail dotazu
  • zvýšený cukr 6,8 na lačno (21.09.2021) Měl jsem při kontrole zvýšený cukr 6,8 na lačno Milý Radime, přestože váš příspěvek není ukončen žádným otazníkem, ale jedná se o suché konstatování, tak abych vás nezklamal, pokusím se uhodnout, na co jste se chtěl zeptat a stručně odpovím. Zřejmě diabetes dosud nemáte nebo jste o tom alespoň nebyl dosud informován, a nyní vám při nějaké kontrole, asi preventivní, zjistili glykémii  6,8 mmol/l. Neuvádíte ani, zda se jednalo o vyšetření nalačno po předchozím půstu od večera, či o hodnotu náhodnou  zjišťovanou v průběhu dne. Pokud tedy šlo o hodnotu na lačno, měřenou v profesionální laboratoři, máte pravděpodobně poruchu glukózové tolerance a možná i diabetes. Normální hodnota je do 5,6 mmol/l a při výsledku nad 7 mluvíme již o diabetu. Vyšetření je ale zpravidla nutné alespoň jednou zopakovat, abychom vyloučili náhodné vlivy. Doporučuji vám tedy vypavit se ještě na jednu kontrolu, zaručeně na lačno ráno. Podle výsledku pak může být navržen další postup. Již nyní je ale zjevné, že máte nadváhu a hodnotu glykémie zvýšenou. V každém případě bude tedy pro vás vhodná konzultace s lékařem. Měl byste posoudit svůj jídelní a pohybový režim a v případě zájmu získat další informace také na našich stránkách, kde se diagnostice porušené glukózové tolerance a diabetu dost věnujeme a uvádíme také doporučená opatření pro takové případy. Detail dotazu
Zajímavé:  Horečka U Dětí Léky?

Zobrazit všechny dotazy z kategorie „Obecné“

Pravidla poradny

Dříve, než položíte svůj dotaz, vyhledejte si, prosím, zda ten samý nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Návod „Jak na to“ naleznete v sekci Vyhledávání v dotazech. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejňovány, stejně jako odpověď na ně. Neuvádějte, prosím, celé své jméno.

Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj.

V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Sladko v ústech - Vše o zdraví
Sladko v ústech - Vše o zdraví Sladko v ústech - Vše o zdraví Sladko v ústech - Vše o zdraví Sladko v ústech - Vše o zdraví Sladko v ústech - Vše o zdraví Sladko v ústech - Vše o zdraví

Nepříjemný pocit a pachuť v ústech po ránu mohou značit vážné zdravotní problémy

Sladko v ústech - Vše o zdraví
Fotografie: Freepik

Pokud míváte hned po probuzení velmi nepříjemný pocit a pachuť v ústech, může jít i o zdravotní problém, který byste měli řešit se svým lékařem. Samozřejmě, stane se, dáme si někdy vydatnou půlnoční svačinku, nebo se u večeře přejíme, to se poté není čemu divit.

Co ale pokud se nepříjemný pocit i pachuť objevují pravidelně, a to i přes to, že jíte pravidelně, nepřejídáte se a omezili jste půlnoční svačinky? I když se to nezdá, tak tato „chuť“ může být příznakem dalších závažných zdravotních komplikací.

Nejčastější „chutě“ po ránu a co znamenají

Hořká chuť je příznakem toho, že vaše játra a žlučník nepracují tak jak mají a dochází tak ke stagnaci žluči v těle. V nejhorších případech může jít i o příznak cholecystitidy – zánět žlučníku. V takovémto případě začněte pít hodně vody, a z jídelníčku odstraňte vše slané, nakládané a smažené. Pokud se chuť po ránu stále objevuje, navštivte svého lékaře.

Sladko v ústech - Vše o zdravíFotografie: Freepik

Slaná chuť je známkou dehydratace. Naše sliny obsahují hodně chloridu sodného – soli, proto při dehydrataci zhoustnou a tím způsobí ten podivný slaný pocit v ústech. Při slaném pocitu v ústech se doporučuje změnit pitný režim a vypít alespoň 2 l čisté vody denně.

Sladká chuť napovídá vysokou hladinu cukru v těle. To může vést k cukrovce, se kterou není radno si zahrávat. Proto, pokud dlouhodobě pociťujete sladkou chuť v ústech hned po probuzení navštivte svého lékaře, preferovaně se nechte vyšetřit endokrinologem.

Kovová chuť v těle může naznačovat zánět dásní nebo dalších onemocnění ústní dutiny. Ovšem může taky značit otravu těžkými kovy jako jsou:

Všechny tyto kovy se vyskytují ve stopovém množství v našem organismu, ovšem v momentě, co překročí určitou hranici, stanou se pro nás toxickými a pokud není otrava včas odhalena, můžou být i smrtelné.

Další důvody podivných chutí a pocitů v ústech

Kouření je jedním z nejčastějších důvodů nepříjemné chuti v ústech. Nejspíše za ni může zvýšená míra choroboplodných částic, které se při kouření dostanou do ústní dutiny.

Kyselý pocit zase může naznačovat zvýšenou kyselost žaludku. Při tomto příznaku se doporučuje vysadit veškerá mastná, překořeněná či přeslazená jídla.

Pokud ani to nepomůže, lékař vám předepíše léky na snížení produkce kyseliny chlorovodíkové a vy budete zase jako rybička.

Sladko v ústech - Vše o zdraví Přidat KrásnéŽeny.eu na hlavní stránku Seznam.cz

Hořkost v ústech: příčiny, příznaky a léčba

Sladko v ústech - Vše o zdraví

Hořkost v ústech patří mezi poruchy vnímání chuti, které se odborně označují slovem dysgeuzie. Může být způsobena normální reakcí na konzumaci hořkých nebo silně kořeněných jídel. Nicméně pokud přetrvává dlouhodobě nebo se objeví náhle, bez zjevné příčiny, může se jednat o závažnější problém.

  • Chuť je jedním z 5 smyslů a na jejím vnímání se podílí celá řada faktorů, včetně, mimo jiné, špatné zubní hygieny, suchosti v ústech nebo těhotenství.
  • Léčba hořkosti v ústech je založena zejména na odstranění vyvolávající příčiny, jedině tak je možné se nepříjemné hořké pachuti v ústech trvale zbavit.
  • Nicméně můžete vyzkoušet i některé domácí tipy a rady uvedené v tomto článku, které přinesou alespoň krátkodobé zmírnění pocitu hořkosti v ústech.
  • Tento článek popisuje 13 nejčastějších příčin hořkosti v ústech, příznaky a možnosti léčby.
  • Dozvíte se také, kdy vyhledat lékaře.

Příznaky a příčiny

Poruchy chuťového vnímání odborně označujeme pojmem dysgeuzie.

Pod tímto termínem se označuje přetrvávající pachuť v ústech, většinou spadající do jedné z následujících skupin:

  • hořkost
  • kovová pachuť v ústech
  • slaná pachuť v ústech
  • hnilobná pachuť

Poruchy chuťového vnímání jsou velice nepříjemné, protože pacientům způsobují problémy při vnímání normální chuti potravin a nápojů, které konzumují. Navíc tyto pachuti často přetrvávají i po vyčištění zubů a mohou s nimi být spojeny i další příznaky a potíže.

Příčiny

  1. Hořkost v ústech je velice nepříjemný příznak, který doprovází řadu onemocnění a může se objevit i jako nežádoucí účinek některých léků.
  2. Příčin hořkosti v ústech je celá řada, přičemž některé jsou nezávažné, zatímco jiné  mohou být známkou závažného onemocnění.
  3. Mezi nejčastější příčiny hořkosti v ústech, mimo jiné, patří:

Sucho v ústech (xerostomie)

Sucho v ústech vzniká v případě, kdy slinné žlázy neprodukují dostatek slin. Protože sliny pomáhají zabíjet zdraví škodlivé baktérie v dutině ústní, vede jejich nedostatek nejen k hořkosti v ústech, ale také k přemnožení baktérií a vyššímu riziku zubního kazu.

  • Xerostomie je častým nežádoucím účinkem některých léčiv (například léků na alergii – antihistaminik) a může se vyskytnout i při celé řadě různých chorob.
  • Sucho v ústech také často trápí kuřáky a osoby, které mají ucpaný nos a dýchají tak namísto nosem ústy.
  • Pokud vás sucho v ústech trápí dlouhodobě, obraťte se na svého praktického lékaře.
Zajímavé:  Rbp Lékař Na Telefonu?

Problémy se zuby a dásněmi

Nesprávné čištění zubů a špatné hygienické návyky jsou další častou příčinou hořkosti v ústech. Navíc, nedostatečná péče o zuby a dásně způsobuje zubní kaz, zánět dásní (gingivitida) a další onemocnění.

Většinu problémů se zuby a záněty v dutině ústní lze vyřešit správnou zubní hygienou. Musíte se naučit správně si čistit zuby a používat dentální nitě nebo mezizubní kartáčky na čištění mezizubních prostor. Stejně tak je důležité si při každém čištění zubů vykartáčovat i jazyk. Zuby bychom si měli čistit ideálně po každémjídle, avšak vždy alespoň 2x denně.

Pokud máte pocit pachuti v ústech, používejte antibakteriální ústní vodu, která pomáhá zlikvidovat zdraví škodlivé baktérie v dutině ústní.

Těhotenství

Hořkost nebo kovová pachuť v ústech se poměrně často objevuje v prvním trimestru těhotenství.

Naštěstí tyto potíže v pozdějších fázích těhotenství nebo nejpozději po porodu většinou odezní.

Během těhotenství dochází ke kolísání hladiny hormonů. To může kromě hořké či kovové pachuti v ústech způsobit také změnu chutí. Například některá jídla, která jste měla před otěhotněním ráda najednou nesnášíte nebo máte strašnou chuť jíst netradiční jídla, jako jsou třeba kyselé okurky, apod.

Syndrom pálení v ústech

Jak již název napovídá, syndrom pálení v ústech se projevuje pocitem pálení v ústech nebo na jazyku. Pacienti často příznaky popisují jako pocit pálení po konzumaci pálivých čili papriček.

  1. Kromě toho jsou dalšími příznaky tohoto syndromu hořkost nebo hnilobná pachuť v ústech.
  2. Projevy syndromu pálení v ústech jsou většinou krátkodobé a občasné, ale někdy mohou být chronické a trvat dlouhou dobu.
  3. Někteří lidé udávají, že konzumace potravin a nápojů příznaky syndromu pálení v ústech zhoršuje, zatímco u jiných lidí naopak jídlo a pití naopak příznaky tohoto syndromu zmírňuje.

Přechod (menopauza)

Hořkost v ústech je jedním z nejčastějších problémů žen v přechodu. Příčinou je jednak nízká hladina estrogenů v těle postmenopauzálních žen, což může vést k rozvoji syndromu pálení v ústech a s ním spojené hořkosti.

Navíc ženy po menopauze často trpí na sucho v ústech, což je další onemocnění, se kterým je hořkost v ústech spojena.

Refluxní choroba jícnu a pálení žáhy

  • Refluxní choroba jícnu a s ní spojené pálení žáhy patří mezi nejčastější příčiny hořkosti v ústech.
  • K refluxu neboli zpětnému toku kyselých žaludečních šťáv do jícnu a dutiny ústní dochází při oslabení dolního jícnového svěrače, což je sval, který pouští potravu z jícnu do žaludku a za normálních okolností nepropouští zpátky kyselé žaludeční šťávy.
  • Při refluxní chorobě jícnu se kyselé žaludeční šťávy přes oslabený nebo poškozený dolní jícnový svěrač vrací zpět do jícnu a dutiny ústní, kde dráždí sliznici a způsobují pocity pálení a bolení na hrudi, které mohou připomínat infarkt.
  • Kromě toho se u refluxní choroby jícnu objevuje hořkost nebo hnilobná pachuť v ústech.

Kandidóza (kvasinková infekce) dutiny ústní

Kvasinkové infekce dutiny ústní se často projevují bílými tečkami nebo okrsky na jazyku, vnitřním povrchu ústní dutiny a v krku. Kvasinky mohou způsobit také nepříjemné pachutě v ústech, včetně hořkosti.

Syndrom piniového oříšku

Někteří lidé po konzumaci piniových oříšků pociťují hořkost nebo kovovou pachuť v ústech. Obvykle se tento problém vyskytuje za 1 až 3 dny po konzumaci těchto oříšků. Kromě hořkosti nebo kovové pachuti v ústech se syndrom piniového oříšku neprojevuje žádnými jinými příznaky a odezní bez jakékoli léčby do několika týdnů.

Stres a úzkost

Vysoká hladina stresu a úzkosti zvyšuje stresovou odpověď organizmu, což často negativně ovlivňuje vnímání chutí. Úzkost způsobuje sucho v ústech, které je častou příčinou hořkosti v puse.

Poškození nervů

  1. Stejně jako ostatní smyslové orgány, jsou i chuťové pohárky přímo spojeny s mozkem, prostřednictvím nervových vláken.

  2. Pokud dojde k poškození nervů, které vedou chuťové vjemy do mozku, může dojít k poruchám chuti a vzniku nepříjemných pachutí v ústech, včetně hořkosti.

  3. Kromě úrazů hlavy jsou nejčastějšími příčinami poškození chuťových nervových vláken následující onemocnění:
  • epilepsie
  • roztroušená skleróza
  • mozkové nádory
  • obrna lícního nervu (Bellova paréza)
  • demence

Léky a doplňky stravy

Hořkost v ústech mohou způsobit také některé léky, doplňky stravy nebo léčebné metody. Je to proto, že některé léky a doplňky stravy chutnají hořce nebo obsahují látky, které se uvolňují do slin a způsobují hořkou pachuť v ústech.

Pokud léky, které užíváte způsobují hořkost v ústech, měli byste neprodleně vyhledat lékaře a poradit se s ním o případné změně medikace.

Mezi léky a doplňky stravy, které mohou způsobit hořkost v ústech, mimo jiné, patří:

  • některá antibiotika
  • některé léky užívané v léčbě kardiovaskulárních onemocnění (chorob srdce a cév)
  • vitamíny, které obsahují kovy, jako jsou měď, železo, zinek nebo lithium

Některé choroby

Některá onemocnění, včetně zánětů dutin nebo nachlazení, jsou často doprovázena pocitem hořkosti v ústech.

Při těchto onemocněních tvoří tělo protilátky, které ničí baktérie, viry a napadené buňky. Tyto protilátky ale také ovlivňují vnímání chuti a chuťové pohárky, což způsobuje hořkost v ústech.

Léčba rakoviny

Hořkost a další pachutě v ústech se často vyskytují u lidí na chemoterapii nebo radioterapii při nádorových onemocněních.

Někdy mohou pacienti vnímat kovovou či hořkou pachuť i při konzumaci běžných jídel a nápojů, jako je voda nebo chléb.

Léčba a tipy na zmírnění hořkosti v ústech

  • Abychom pacienta zbavili hořkosti v ústech je nutné léčit základní onemocnění, které tento problém vyvolává.
  • Proto je nutné nejprve správně diagnostikovat chorobu, která pacientovi hořkost v ústech či další poruchy chuti způsobuje a podle toho nasadit vhodnou léčbu.
  • Na zmírnění příznaků hořkosti v ústech můžete vyzkoušet následující tipy, které přináší alespoň dočasnou úlevu.
  • Tyto tipy nemusí fungovat u všech lidí, ale můžete se pokusit v nich najít něco, co bude fungovat:
  • Správná péče o dutinu ústní a zuby. Měli byste si zuby pravidelně čistit, naučit se používat dentální nit nebo mezizubní kartáčky na čištění mezizubních prostor. Vyplachujte si po každém jídle ústa antiseptickou ústní vodou. Pokud nevíte jak správně pečovat o své zuby, vyhledejte odbornou pomoc u zubního lékaře nebo na dentální hygieně.
  • Žvýkání žvýkaček bez cukru pomáhá zlepšovat pohyb slin v ústech a snížit tak riziko sucha v ústech, které je častou příčinou hořkosti v ústech.
  • Pijte dostatek tekutin, nejlépe čistou vodu nebo neslazený čaj.
  • Vyhněte se rizikovým faktorům refluxní choroby jícnu, která je častou příčinou hořkosti v ústech. To znamená, že byste měli omezit konzumaci tučných nebo kořeněných jídel, vyhnout se kouření a nadměrnému holdování alkoholu.
  • Pokud máte pocit hořkosti v ústech, vypláchněte si pusu roztokem jedlé sody ve vodě (1 kávová lžička jedlé sody na 200 ml vody).

Co si z článku odnést?

  1. Hořkost v ústech je velice častým příznakem a většinou se nejedná o nic závažného.
  2. Většina příčin hořkosti v ústech je dobře léčitelná, ale je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc, pokud se tento problém objeví opakovaně nebo přetrvává dlouhodobě.  
  3. Hořkost v ústech není nemoc jako taková, ale příznak různých onemocnění, a proto je pro léčbu tohoto problému nutné správně zaléčit vyvolávající příčinu. 

Co nám naznačuje dlouhodobě sladká chuť v ústech?

Po čokoládě, zákusku nebo třeba zmrzlině cítí člověk logicky na jazyku sladkou chuť. Pokud se ale tato chuť objevuje v ústech stále a bez vnějších podnětů, může svědčit o závažnějších zdravotních problémech.

Cukrovka

Pokud není dobře regulována hladina cukru v krvi, je možné, že budete v puse cítit sladkost. Diabetes rovněž často způsobuje takzvanou diabetickou ketoacidózu. Dochází k ní, když si tělo bere energii z tuků místo z cukrů a v těle se objevují tzv. ketony, které stojí za sladkou chutí v ústech.

Infekce

Sladko v ústech často vyvolávají některé bakteriální infekce. Může se to týkat infekcí horních cest dýchacích, ale i obyčejné chřipky. Sladkost však v tomto případě vymizí, hned jak odezní sama nemoc.

Neurologické stavy

Další příčinou může být i poškození nervů, ke kterému dochází z důvodu špatně kompenzovaného diabetu. Týká se to například i mrtvice, kdy se objevují smyslové dysfunkce.

Reflux

V tomto případě dochází k vracení trávicích kyselin do jícnu a nakonec do úst. Může se projevovat sladkou nebo kovovou pachutí v ústech. Obvykle dojde ke zmírnění po nasazení diety nebo léků.

Těhotenství

Způsobuje změny v hormonálních hladinách a má vliv i na trávicí soustavu. Objevovat se však může i kovová pachuť a problémy s pálením žáhy.

Používání léků

Ve většině případů se jedná o léky, které jsou předepisovány při závažnějších onemocněních. Například léky určené pro chemoterapii často mění chuť v ústech.

Základem je správná diagnóza

Některé nemoci ovlivňují čichové či respirační systémy, jiné mají vliv na hormony nebo neurologický systém.

Pro přesné stanovení příčiny je vždy nutné navštívit lékaře, který provede nezbytná vyšetření od odběrů krve přes neurologická vyšetření až po endoskopii.

Pokud tedy častěji v ústech pociťujete sladkou chuť, neotálejte s návštěvou lékaře. Včasná diagnóza pomůže předejít závažnějším komplikacím.

Text: Markéta Veselá

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastaveníSouhlasím s použitím cookies

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector