Bolestivý jazyk – vše o zdraví

Mudr. DAVID FREJ je odborník na přírodní medicínu. Při zhodnocení pacientova zdravotního stavu využívá mimo jiné i diagnostiku podle jazyka, které se věnuje již deset let v rámci Centra přírodní medicíny (http://dr.frej.cz/). „Tuto metodu nepoužívám samostatně, ale v kombinaci s jinými vyšetřovacími metodami,“ říká lékař, „ale význam jazyka je pro diagnostiku velmi důležitý.“

Bolestivý jazyk - Vše o zdraví

Jazyk je vizuální brána těla, říká dr. Frej

Zajímá vás, co diagnostika podle jazyka obnáší a co všechno můžeme z této malé části těla rozpoznat?

Co si má člověk představit pod diagnostikou podle jazyka? 

Diagnostika podle jazyka je rozvinutý systém ve východní medicíně. Jazyk se považuje zavizuální bránu těla. Tvoří ho svalová tkáň, krev a je orgánem chuti a řeči. Význam jazyka je pro diagnostiku velmi důležitý.

Již dávno lékaři pozorovali povlak, vzhled, zbarvení, vlhkost, rýhy. Onemocnění se na jazyku projeví celkově při akutním stavu, chronická onemocnění se projevují ohraničenými změnami na jazyku.

Povrch jazyka odráží stav orgánů a celého těla.

Jak taková diagnostika podle jazyka probíhá?

Posvícením na vyplazený jazyk se hodnotí povlak, rýhy, okraje jazyka, suchost. Zejména výskyt povlaku a barva v určitých oblastech jazyka značí poruchu daného orgánu. Vyšetření trvá jen několik minut a spojuji jej s dalšími vyšetřovacími metodami.

Proč právě jazyk je orgánem, který poukazuje na určitý problém? 

Na jazyku se nachází mapa orgánů, reflexně spojená s těmito orgány v těle. Navíc povlak odráží stav orgánů. Zdraví lidé mívají na jazyku jemný bílý povlak, a tenký povlak se vyskytuje i na začátku nemoci.

Hustý povlak znamená pronikání škodlivin do hloubky a tvorbu hlenů, šedočerný ukazuje na poruchu ledvin a močového měchýře.

Povlak spíše šedý značí horkost, chlad a vlhkost, černý znamená extrémní horkost (chlad), bílý ukazuje na žaludeční a dvanácterníkové potíže, žlutý (projev horka) na potíže jater a žlučníku a hnědý povlak znamená střevní poruchy.

Přečtěte si: Podle reflexologie máme mapu celého těla na chodidlech

Co vše lze z jazyka rozpoznat?

Nerovnováhu v organismu, informuje o stavu fyzických orgánů a celého těla. Pouhým pohledem na jazyk – zrcadlový odraz orgánů – lze diagnostikovat mnoho nemocí. Na přední třetině jazyka nacházíme plíce, srdce a hrudník, na jeho střední třetině a na okrajích jsou játra, slinivka, slezina a žaludek, a na zadní třetině jazyka vidíme ledviny a tenké a tlusté střevo.

  • Mapovitý jazyk, „fleky“, střídání bílých a zarudlých ploch ukazuje na kvasinky v těle (kandidózu)
  • Nerovné okraje (zuby na okrajích jazyka) ukazují na poruchu jater a trávení
  • Hustý bílý povlak na velké množství škodlivin v těle
  • Povlak na jazyku signalizuje přítomnost bakterií a toxinů v těle, které způsobují zápach z úst

Čtěte také: Zápach z úst – sami sebe cítit nemusíte

Co následuje po diagnostice? Navrhujete léčebný postup, anebo v určitých případech odesíláte pacienta i k jinému lékaři?

Bolestivý jazyk - Vše o zdravíAutor: SXC

Diagnostika podle jazyka sleduje hlavně barvu a povlak jazyka, ale i další parametry

Tuto metodu nikdy nepoužívám samostatně, ale  kombinaci s jinými vyšetřovacími metodami.

Navrhuji léčebný postup z úpravy životosprávy, jídelníček, detoxikaci, čistění jazyka kovovou škrabkou ráno nalačno před čištěním zubů, případně odesílám na krevní testy.

Pokud se jedná o vážnější nemoc vyžadující návštěvu odborníka v západní medicíně, tak spolupracuji s několika lékaři.

Co vás může varovat a upozorňovat na onemocnění:

  • změny barvy jazyka
  • změny vzhledu povlaku jazyka
  • změny vlhkosti či hybnosti jazyka
  • bradavičky, rýhy ap.

Pokud budete chtít vyhledat odborníky na diagnostiku z jazyka, počítejte s tím, že si ji budete hradit sami, cena se pohybuje obvykle kolem 800–850 Kč.

„Zahrnuje celkovou diagnostiku podle pulsu, jazyka, očí, dotazníků o životosprávě, případně krevních testů s vypracovaným písemným doporučením,“ říká dr. Frej.

Zánět jazyka (glositída) – příznaky, příčiny a léčba

Bolestivý jazyk - Vše o zdraví

Zánět jazyka (glositida) může být rozlišných změna povrchu jazyka, a to i taková, při níž nejde o klasický zánětlivý proces. Jen zřídka je glositida samostatným onemocněním. Nejčastěji se vyskytuje při chorobných procesech trávicího traktu, ale i při mnoha infekčních chorobách. Změny povrchy jazyka jsou při některých chorobách typické a pomáhají při určení diagnózy.

Jaké jsou příčiny zánětu jazyka?

  • traumatické – chronické dráždění a poranění povrchu jazyka ostrými okraji kariézních zubů, zubním kamenem, nevhodnými zubními protézami, ortodontické aparátem, poranění kousnutím při pádu, epileptickém záchvatu
  • termické – popáleniny horkými nápoji, jídly, elektrogalvanické dráždění sliznice jazyka v přítomnosti různých zubních kovů (např. amalgámová výplň a kovová korunka)
  • chemické – přecitlivělost na ústní vody, léky, protetické náhrady, náhodné poleptání
  • alergické – reakce na podání léčiva, alergická reakce na jídlo, toxiny hmyzu
  • mikrobiální – virové, bakteriální, plísňové
  • stavy spojené s glositidou: amyloidóza, celiakie, cukrovka, onemocnění jater, nutriční deficit (např. železa, kyseliny listové, vitaminů skupiny B), proteinová a kalorická malnutrice, sarkoidóza, Sjögrenův syndrom, systémové infekce (např. syfilis), vezikuloerozívní onemocnění (napr.pemfigoid, pemfigus vulgaris, erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom)

Příznaky zánětu jazyka

Postižený může být celý jazyk nebo jen jeho část. Známe různé druhy:

  • povrchový zánět – glossitis superficialis: zarudnutí jazyka, pálení a bolest na hrotu jazyka a na okrajích, někdy bývá porucha chuti.
  • hluboký zánět – glossitis profunda: rána na jazyku po poranění, která se může následně bakteriální infikovat, tehdy je okolí rány červené, oteklé, pokud vznikne absces, jazyk výrazně oteče, hmatem infiltrát, pacient má teplotu, mohou být zvětšené lymfatické uzliny
  • mapovitý jazyk – glossitis areata migrans: chronický průběh, růžové nebo červené kulaté nebo oválné políčka, v jejich okolí je často navalitý bělavý lem. Charakteristické je to, že obraz se mění během krátké doby, pokud postihuje větší plochu, připomíná mapu. Subjektivní příznaky jen u malých dětí – povrch jazyka štípe, pálí, při jídle bolí.
  • hladký jazyk – glossitis atrofica: hladký a lesklý jazyk, s červeným či růžovým pozadím. Způsobena nutričním deficitem bývá spojena s bolestmi jazyka, jinak subjektivně obtíže nejsou.
  • glossitis rhomboidea mediana: často je kombinovaná s některou vývojovou vadou jazyka, ve střední čáře na povrchu jazyka prohlubně, ze které vyrůstá ale neprominuje nad úroveň hladký slizniční útvar začervenalé barvy. Subjektivní jsou přechodné poruchy chuti a pocit cizího tělesa.
  • alergická glositida – rychlý vývoj onemocnění, bývá pocit svědění a otok jazyka (Quinkeho edém), který může způsobit vážné dýchací potíže
  • galvanická glositida – vzniká elektrogalvanickým drážděním sliznice jazyka v přítomnosti různých zubních kovů. Vyznačuje se ranky na jazyku a způsobuje bolestivé pálení a kovovou chuť v ústech.
  • jiné formy jsou součástí zánětů postihujících i jiné sliznice ústní dutiny, tzv.stomatitídy

TIP: Přečtěte si článek Co říká barva vašeho jazyka o vašem zdraví?

Diagnostika zánětu jazyka

  • anamnéza – přesné dotazy ohledně vzniku a průběhu onemocnění
  • klinické vyšetření – charakteristický nález na jazyku
  • pomocné vyšetření – v případě podezření na celkové onemocnění vyšetření krve, ev. biopsie …

Léčba zánětu jazyka

  • důležité je odstranění příčin onemocnění
  • zvýšená hygiena dutiny ústní
  • výplachy úst heřmánkovým nebo třezalkovým odvarem, potírání jazyka borax-glycerinem, bikarbonátem, peroxidem vodíku … (podle konkrétní formy naordinuje stomatolog)
  • nedráždivá měkká strava
  • alergická glositida se léčí protialergickou léčbou. Podávají se antihistaminika, kortikoidy. Stav je vážný a často vyžaduje hospitalizaci pacienta až do odeznění příznaků alergické reakce. Důležité je zjištění alergenu a následně jeho vyloučení.
  • absces-nutné vypuštění, antibiotika
  • další léčba je indikována podle konkrétního druhu zánětu, ordinuje ji stomatolog av případě celkových onemocnění i jiný specialista

Glositida může být jakákoliv patologická změna jazyka.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Co vypovídá jazyk o vašem zdraví

Úvod  ›  ŽIVOTNÍ STYL Předchozí článek   Další článek

Co se vám snaží vaše tělo sdělit tím, když váš jazyk změní barvu, začne vás bolet, objeví se na něm pupínky nebo hrbolky? Zjistěte to.

Možná vás ještě nikdy nenapadlo, že váš zdravotní stav, nemoci i problémy se odrazí i na vzhledu a stavu vašeho jazyka. Postavte se před zrcadlo, vyplázněte jazyk a diagnostikujte se.

Bílý povlak

Jakmile se na vašem jazyku objeví bílý povlak, jde s největší pravděpodobností o příznak infekce. Většinou se jedná o důsledek přemnožení bakterií, nebo o reakci imunitního systému. Jednou z možných příčin je přemnožení kvasinkových infekcí v ústní dutině a vzniku onemocnění, kterému se říká moučnivka. Jeho typickým projevem je právě bílý povlak jazyka.

Zajímavé:  Příznaky Nefunkční Štítné Žlázy?

Bolestivý jazyk - Vše o zdraví

Příliš tmavý

Zdravý jazyk by měl být teplý a růžový, pokud se vám zdá, že má váš jazyk příliš tmavou barvu, měli byste začít pátrat po příčině. Odpověď se může ukrývat ve vašem jídelníčku, životním stylu, nebo užívaných lécích.

Papily na povrchu jazyka mohou velmi snadno získat zabarvení nebo skvrny z jídel, nápojů, antibiotik a dalších léčiv, které aktuálně užíváte. Typické skvrny vznikají například po intenzivní konzumaci kávy, kouření, nebo žvýkání tabáku.

Dobrou zprávou je, že většina těchto skvrn a zabarvení je dočasná.

Mokvavé boláky

Jsou pouze malé, ale extrémně bolestivé a mohou se objevit kdekoli v ústech nebo na povrchu jazyka. Většina nepříjemných, bolestivých problémů, které se objeví v ústech, má víc příčin a tyto malé vřídky nejsou výjimkou.

Většina lidí, kteří jimi trpí, k nim má genetickou predispozici, nicméně jejich vznik může být podmíněn nastydnutím, horečkou, konzumací citrusových plodů, nebo poraněním jazyka. Většina vřídků se vyhojí za týden až deset dní.

Pokud však zůstávají na povrchu jazyka po více než dvou týdnech, měli byste okamžitě navštívit odborníka, protože se může jednat o symptom rakoviny úst.

Červený a bolestivý

Když se rýžová barva vašeho jazyka změní na tmavě červenou, většinou jde o důsledek nutričního deficitu – může jít například o nedostatek vitamínu B3.

Příčinou tohoto stavu však může být i anémie, nebo nedostatek kyseliny listové či vitamínu B12. Dočasné zčervenání nebo bolestivost jazyku je většinou způsobeno tím, co jste v nedávné době snědli nebo vypili.

Typicky se tak projevuje konzumace ananasu, nebo skořice.

Zežloutnutí jazyka

Žlutavý nádech jazyka je velmi pravděpodobně symptomem plísňové nebo bakteriální infekce ve vašich ústech. Další možnou příčinou žlutavého odstínu jazyka je reflux. Spolu s tím, jak se vrací žaludeční kyseliny do vašich úst, jazyk dostává zažloutlou barvu, nebo ještě typičtěji se na něm objevují žlutavé skvrny.

Pálení

Pocit pálení jazyka a úst je skutečnou diagnózou, jejíž příčina není ještě zcela objasněna, ale objevuje se obvykle po konzumaci určitých potravin.

Onemocnění je charakterizováno bolestí a pálením, které může postihovat buď pouze jazyk nebo celá ústa. Pálení může být permanentní nebo se může objevit a zmizet v průběhu jednoho dne.

Zajímavé je, že pálení úst se více objevuje u žen po menopauze, nicméně vzniká často i jako důsledek poškození nervů jazyka.

Test: Jste připraveni mít dítě?   4 důkazy, že je do vás blázen

Bílý povlak na jazyku: příčiny, léčba a prevence

Bolestivý jazyk - Vše o zdraví

Ve většině případů jsou příčiny bílého povlaku na jazyku neškodné, ale ve vzácných případech se může jednat o příznak závažnějšího onemocnění, jako je například infekce nebo rakovina. Někdy je bílý povlak na jazyku souvislý, zatímco jindy se na povrchu jazyka objeví jen bílé skvrny nebo pruhy.

Pokud bílý povlak na jazyku nezmizí do dvou týdnů nebo se objeví další příznaky, jako jsou horečka, slabost, nevysvětlitelné hubnutí, zvětšené uzliny, zvýšená únava, noční pocení, závrať, apod. měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Tento článek popisuje nejčastější příčiny a možnosti léčby a prevence bílého povlaku na jazyku.

Příčiny

Nejčastější příčinou bílého povlaku na jazyku je nedostatečná nebo nesprávná ústní hygiena.

Pokud si pořádně nečistíte zuby a dutinu ústní (včetně povrchu jazyka), může dojít k zánětu a otoku drobných chuťových pohárků (papil) na povrchu jazyka, což vede k tomu, že se mezi nimi snáze zachytí baktérie, plísně, zbytky potravin nebo odumřelé buňky a na jazyku se pak objeví povlak různé barvy, nejčastěji bílý nebo černý (ten se objevuje hlavně v případě, kdy se mezi zvětšenými chuťovými pohárky zachytí odumřelé buňky a uvolní se z nich zbytky melaninu, což je hnědý až černý pigment, díky kterému získává naše pokožka a další orgány, jako je například oční duhovka, svou barvu).  

Mezi nejčastější příčiny bílého povlaku na jazyku, mimo jiné, patří:

  • nedostatečná ústní hygiena
  • sucho v ústech spojené s pocitem hořkosti nebo pálením jazyka
  • dýchání ústy
  • dehydratace
  • konzumace velkého množství „měkkých“ potravin
  • podráždění nebo poranění jazyka (například kousnutí se do jazyka nebo poranění zubařskými nástroji)
  • horečka
  • kouření nebo žvýkání tabáku
  • konzumace alkoholu

Bílý povlak na jazyku se také často objevuje při následujících onemocněních:

  • Leukoplakie: mezi příznaky tohoto onemocnění patří bílý povlak na jazyku, dásních a vnitřním povrchu dutiny ústní. Tento povlak většinou nelze z jazyka sloupnout. Nejčastější příčinou leukoplakie je kouření, žvýkání tabáku nebo nadměrné holdování alkoholu. Ve většině případů leukoplakie sama časem odezní, ale ve vzácných případech se z ní může vyvinout rakovina dutiny ústní.
  • Orální (ústní) lichen planus: při tomto onemocnění se kvůli poruše imunitního systému tvoří v dutině ústní a na jazyku bílý povlak. Někdy se při tomto onemocnění objevují i boláky na dásních a v dutině ústní.
  • Kvasinková infekce dutiny ústní (ústní soor): jedná se o infekci vyvolanou plísní rodu Candida. Plísňové infekce ústní dutiny postihují častěji osoby s diabetem, oslabenou imunitou (například osoby s AIDS nebo po chemoterapii), nedostatkem železa a vitamínů skupiny B. Pokud nosíte zubní rovnátka, máte také zvýšené riziko kvasinkové infekce dutiny ústní.
  • Syfilis (příjice, lues): jedná se o pohlavně přenosnou nemoc, mezi jejíž projevy, mimo jiné, patří bílý boláky v dutině ústní, ze kterých se může – při nedostatečné léčba – vyvinout až bílý povlak na jazyku, označovaný jako syfilická leukoplakie.

Méně často mohou bílý povlak na jazyku způsobittaké následující onemocnění a léky:

  • Mapovitý jazyk, což je stav, při kterém na jazyku na některých místech chybí chuťové pohárky a ten pak vypadá jako „mapa s ostrovy“.
  • Kvasinková infekce v dutině ústní a s ní související bílý povlak na jazyku mohou být způsobeny též nežádoucími účinky některých léků, například antibiotik nebo léků na potlačení imunitního systému (kortikosteroidy)
  • Rakovina jazyka nebo dutiny ústní

Možnosti léčby

  • Ve většině případů není nutné bílý povlak na jazyku nijak léčit a povlak zmizí sám od sebe během několika dnů či týdnů.
  • Někdy je možné bílý povlak z jazyka odstranit šetrným vyčištěním povrchu jazyka zubním kartáčkem nebo škrabkou na jazyk.
  • Stejně tak většinou pomůže pití dostatku tekutin (nejlépe čisté vody), které spláchnou baktérie a zbytky potravy z povrchu jazyka.
  • Jinak léčba bílého povlaku na jazyku závisí na onemocnění, které tento problém způsobilo:

Pokud je příčinou bílého povlaku na jazyku leukoplakie není nutná žádná léčba, ale pacient by měl pravidelně chodit k zubnímu lékaři na kontrolu, zda se onemocnění nezhoršuje. Pokud se chcete leukoplakie zbavit, je nutné přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholických nápojů.

Pokud je příčinou bílého povlaku na jazyku orální lichen planus většinou rovněž není nutná žádná léčba. Jestliže se ale váš stav nelepší, může vám lékař předepsat ústní sprej nebo vodu s obsahem kortikosteroidů, které zmírňují příznaky tohoto onemocnění.

Kvasinkové infekce dutiny ústní se léčí léky zvanými antimykotika (léky proti plísním). Tyto léky se prodávají v různých formách, nejčastěji jako gel, kterým potíráte postižená místa, případně ve formě tabletek či pastilek.

Syfilis se léčí antibiotikem zvaným penicilin, které zabije bakteriálního původce tohoto onemocnění.

Kdy vyhledat lékaře?

  1. Pokud se kromě bílého povlaku na jazyku neobjeví žádné další příznaky a povlak zmizí do 14 dnů, není bezpodmínečně nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  2. Jestliže bílý povlak na jazyku nezmizí do dvou týdnů, měli byste vyhledat lékaře.

  3. Stejně tak vyhledejte co nejrychleji lékařskou pomoc, pokud:
  • je jazyk bolestivý nebo máte pocit pálení na jazyku.
  • se v ústech nebo na jazyku objeví vyrážka nebo otevřené bolestivé či nebolestivé pupínky či vředy.
  • máte potíže s polykáním, žvýkáním nebo mluvením
  • se objeví další příznaky, jako jsou horečka, hubnutí, kožní vyrážky, slabost, únava, nevolnost, noční pocení, zvětšené uzliny, apod.

Prevence bílého povlaku na jazyku

  • Vzniku bílého povlaku na jazyku není možné vždy zabránit.
  • Nicméně přesto můžete udělat několik věcí, které pomohou snížit riziko výskytu tohoto problému.
  • Nejdůležitější je dodržovat následující tipy a zásady správné ústní hygieny:
  • čistěte si zuby jemným kartáčkem, alespoň 2x denně
  • používejte zubní pastu s fluorem
  • každý den používejte ústní vodu s fluorem
  • nejméně jednou denně si vyčistěte mezizubní prostory dentální nití nebo mezizubním kartáčkem
  • pravidelně (2x ročně) navštěvujte zubního lékaře a dentálního hygienistu
  • přestaňte kouřit a omezte konzumaci alkoholu
  • dodržujte zásady zdravé výživy a jezte pestrou stravu bohatou na ovoce a zeleninu
Zajímavé:  Prášek Do Pečiva Zdraví?

Co si z článku odnést?

  1. Bílý povlak na jazyku je poměrně častým problémem, jehož příčiny jsou různorodé, od nedostatečné ústní hygieny, přes některá kožní či infekční onemocnění, až po závažné choroby, včetně nádorových.
  2. Někdy vzniká bílý povlak na jazyku jako nežádoucí účinek některých léčiv, zejména antibiotik.

  3. Ve většině případů není nutná žádná léčba a bílý povlak z jazyka časem sám zmizí.

Pokud bílý povlak na jazyku přetrvává déle než 14 dní nebo se vyskytnou další potíže, jako jsou bolesti či brnění jazyka, potíže s polykáním, žvýkáním nebo mluvením či systémové příznaky jako jsou horečka, zvětšené uzliny, únava, ospalost, noční pocení, apod., vyhledejte co nejrychleji lékařskou pomoc.

Jazyk a nehty jako indikátory zdraví

Nejsou vaše nehty v pořádku? Lámou se, tvoří se na nich bílé flíčky? Pak se zamyslete nad svým zdravím. Potíže s nehty většinou signalizují nedostatek vitamínů skupiny B. Zvláště se to týká zahnědlých nehtů a nehtů se zakřivenými konci. Dopřejte si proto ořechy, luštěniny, celozrnné pečivo, jídlo obsahující kvasnice a libové maso.

Nehty prozradí, které vitamíny tělu chybí

Měkké a křehké nehty mohou také signalizovat nedostatek vápníků nebo vitamínu A. Bílé flíčky na nehtech se tvoří z nedostatku bílkovin, vitamínu C nebo zinku. Praskliny v nehtech jsou jasným důkazem, že tělo nedostatečně zásobujete tekutinami – zvyšte pitný režim alespoň na 2l tekutin denně.

Slabé nehty mohou být též známkou nemocných či oslabených jater. Játra znovu posílíte dostatkem ovoce a zeleniny a vyškrtnutím alkoholu, kávy a černého čaje z jídelníčku.

Jazyk jako indikátor zdraví

Také zbarvení a povlak jazyka mohou být dobrými ukazateli našeho zdravotního stavu. Podle alternativní medicíny se veškeré patologické změny v organismu okamžitě projeví na jazyku.

Barva jazyka mnohé napoví

Normální jazyk má narůžovělé zbarvení, běžný je lehký bílý povlak. Je-li ovšem příliš bledý, vypovídá o vyčerpanosti organismu.

Příčinou může být chronický únavový syndrom, chudokrevnost nebo hormonální nerovnováha.

Výrazně červený jazyk zase signalizuje nedostatečnou prokrvenost tkání, způsobenou nejčastěji infekcí nebo zamořením organismu toxiny. Namodralý jazyk upozorňuje na srdeční nebo cévní potíže.

Všímejte si i povlaku

Je třeba rozlišovat mezi barvou samotného jazyka a barvou povlaku – rozlišíte je nejlépe tak, že povlak z jazyka setřete – pak uvidíte skutečnou barvu obojího.

Trochu povlaku má na jazyku každý člověk, právě ten ale bývá příčinou vzniku zubního kazu. V povlaku jazyka se nachází miliony bakterií, které neustále působí na zubní sklovinu.

Nemáte-li možnost si po každém jídle umýt zuby, setřete po něm z jazyka lžičkou alespoň povlak!

Jak už bylo řečeno, trocha povlaku je běžná. Jestliže ale váš jazyk pokrývá silná bílá vrstva, s vaším trávicím systémem není něco v pořádku. Nejčastěji se jedná o zanesená střeva – doporučuji detoxikaci, hydrokolon terapii nebo klystýr. Nažloutlý, těžký povlak zase signalizuje potíže s játry, žlučníkem či vysokým cholesterolem.

Máte rozpraskaný jazyk ?

Pokud máte jazyk po celé délce popraskaný, pravděpodobně trpíte nedostatkem vitamínu B3. Při nedostatku tohoto vitamínu se na jazyku může také objevit hnědý povlak. Rozpraskaný červený jazyk bez povlaku mívají lidé trpící bolestmi zad, alergickou rýmou nebo pískáním v uších. Suchý jazyk volá po tekutinách, je známkou silné dehydratace.

Foto: Profimedia

Jazyk vám prozradí zdravotní diagnózu

Povlak jazyka je pak ukazatelem zdravotního stavu či fáze a povahy choroby, kterou trpíme. Jazyk v normálním stavu by měl být růžový, ohebný s tenkým, bílým povlakem, který není ani příliš vlhký ani příliš suchý.

Barva

  • Bledý jazyk ukazuje na problémy s klouby, častá nachlazení, slabost ledvin či nadledvin.
  • Mírně červený jazyk může označovat bolest, zánět kloubů, alergie nebo podrážděná střeva.
  • Rudý jazyk se často vyskytuje u lidí, kteří jsou v poslední fázi horečky.
  • Nafialovělý jazyk může ukazovat na špatný oběh životní energie, únavové syndromy a stagnaci krve.
  • Měkký jazyk ukazuje na slabé zažívání, bolestivé údy a katar.
  • Červená špička je ukazatelem problémů s krevním oběhem, stresu a možná také srdečních problémů.
  • Popraskaný jazyk může ukazovat na dehydrataci (ačkoliv někteří lidé mají jazyk popraskaný už od narození).
  • Jazyk s mnoha červenými hrbolky může znamenat „vnitřní horko“ způsobené zánětem jater nebo střev, případně také nedostatkem vitaminu B.
  • Chvějící se jazyk nebo jeho odchýlení od středu může označovat onemocnění jater způsobené stresem nebo vysokým přísunem cukru či alkoholu.

Povlaky

Podle povlaku jazyka je možné poznat mnohé:

  • Silný, světle bílý povlak ukazuje na pomalé trávení a zadržování jídla.
  • Tenký, světle bílý povlak označuje, že jste v nedávné době prodělali nachlazení.
  • Lepivý povlak naznačuje přebytečnou produkci hlenů.
  • Silný, žlutý povlak je znamením poruchy trávení, například zácpy. – Suchý, žlutý povlak může být způsoben poruchou žaludku či střev.
  • Tenký, žlutý povlak je znamením plicní infekce.
  • Černý či našedlý povlak na jazyku může naznačovat závažné zdravotní problémy, ihned kontaktujte svého lékaře.
  • Loupající se jazyk může být znamenat, že jste dosáhli kritického bodu akutního onemocnění.
  • V japonské a čínské medicíně špička jazyka odpovídá srdci, místo hned za špičkou je pak spojeno s plícemi.
  • Střední část jazyka souvisí se slezinou a žaludkem, zatímco strany jsou pak spojovány se žlučníkem a játry.
  • Zadní část jazyka pak odpovídá močovému měchýři a ledvinám.

V indické ájurvédě označují nenormální stavy. Například popraskaný, drsný, suchý jazyk tmavé barvy může být znakem poruchy větru (vata).

Načervenalý jazyk s přetrvávajícím pálením naznačuje poruchu žluči (pitta).

Bledý, vlhký a slizký jazyk pak označuje poruchu hlenu (kapha). (zdroj: healthguidance.org)

  • ájurvéda
  • čína
  • diagnóza
  • japonsko
  • jazyk

Rychlá analýza zdraví? Vyplázněte na sebe jazyk! – Proženy

Spousta nemocí se dá určit jen z pohledu na váš jazyk

Necítíte se dobře, ale vlastně vám nic není. Nad občasnou únavou či bolestí břicha nebo hlavy mávnete ve chvatu dne smířeně rukou. Jenže možná právě děláte chybu. Nemáte-li čas ani chuť s lékařem probírat vaše vágní a zdánlivě nedůležité potíže, zkuste pro začátek něco jiného. Vyplázněte na sebe do zrcadla jazyk!

V ideálním případě by měl být váš jazyk narůžovělý, mírně vlhký, jen s tenkým povlakem a hladký. Pokud tomu tak dlouhodobě není, možná se vám skrze tento orgán snaží tělo naznačit, že má problém. Terapeutka Jana Žáková říká: „Na jazyku se projevují všechny špatné změny v těle. Je pro terapeuta přímo otevřeným chorobopisem.

K diagnostice je používán přes dva tisíce let. V minulosti se Tibeťané zdravili jeho vypláznutím ve smyslu ,tak, a teď o mně víš vše‘.

Podle tradiční čínské medicíny každé oblasti těla odpovídá jiná část jazyka – jeho špička srdci, část mezi špičkou a středem plicím, střed patří žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám, tlustému střevu a močovému měchýři.‘

Praktický lékař se zaměřením na celostní medicínu MUDr. Rudolf Zemek přibližuje diagnostiku jazyka takto: „Vyhodnocuje se barva, tloušťka, tvar a případná zakřivení. Důležitý je povlak jazyka, to, zda je vlhký, nebo suchý a jsou-li na něm nějaké praskliny, pupínky, jizvy nebo vřídky.“

Většina odlišností na jazyku je vratných, přičemž nejrychleji se mění povlak. Pokud však změny i nějaký typ povlaku přetrvávají, je něco špatně. Vylepšujete vzhled jazyka pomocí kartáčku na zuby? Jde-li to snadno, možná jen děláte nějakou dietní chybu. Když se stav jazyka nelepší, ukazuje to podle Rudolfa Zemka na závažný problém kdesi v zažívacím ústrojí.

„Povlak je ukazatelem plnosti či prázdnotyčchi – v čínské filosofii jde o výraz pro životní energii –, jednoznačně signalizuje akutní, ale i chronické onemocnění,“ říká terapeutka Jana Žáková. Více o tom, komu může pomoci čínská medicína, se dočtete zde.

Zajímavé:  Hluboká Žilní Trombóza Lecba?

Nejen alternativní, ale i klasická medicína zkoumá jazyk jako jedno z vodítek k diagnóze

  • Souvislý, bílý a silný povlak – je-li na hřbetu jazyka, může být špatná funkce slinivky. Objeví-li se na zadní polovině jazyka, máte zřejmě zhoršenou činnost tlustého střeva.
  • Žlutý či nahnědlý povlak – může signalizovat onemocnění jater nebo žlučníku.
  • Povlak tmavé až černé barvy – možná je to projev závažné poruchy trávicího traktu nebo často podstupujete léčbu antibiotiky, jste dlouholetí kuřáci či máte nízkou imunitu.

„Tuberkulóza, syfilis, špatná funkce štítné žlázy (pozor, jestli ji máte nemocnou, můžete mít problém například s otěhotněním! Více v tomto článku), chudokrevnost, cukrovka či nedostatek železa a zinku – to je jen část chorob, které se na jazyku nějakým způsobem projeví,“ říká doktor Zemek. Pokud spěcháte zkoumat svůj jazyk, nabízíme vám alespoň pár z mnoha možných vysvětlení některých jeho zvláštností…

  • Otisky zubů po stranách jazyka – někdy může být jazyk více či méně zbytnělý. Jsou-li otisky zubů spíše napravo, bude slabší funkce jater. Máte-li je nalevo, je zřejmě zhoršený stav slinivky nebo žaludku.
  • Hluboké příčné praskliny – signalizují náchylnost k mozkovým cévním příhodám nebo prozrazují již prodělanou mozkovou příhodu.
  • Rýhy na hřbetu jazyka, podélné nebo příčné – poukazují na poruchy funkce slinivky břišní. Rýhy příčné (k dlouhé ose jazyka) mluví pro poruchy vratné, delší rýhy podélné pro poruchy spíše nevratné.
  • Jazyk křivý či uhýbající do strany – u dětí a mladistvých naznačuje sklon k chronickým zánětům středního ucha. Může též jít o onemocnění orgánů jedné poloviny těla, často svědčí i o poruše mozkových funkcí.
  • Zarudlá špička jazyka – organismus dává najevo citové rozrušení, napětí či stres.
  • Lesklý jazyk s jasně červeným povrchem – tato barva jazyka může znamenat rakovinu žaludku, chronický zánět střev, vysokou horečku či nedostatek vitaminu B.
  • Jasně „modré“ a rozšířené žíly vespod jazyka – můžete je vidět, pokud špičku jazyka ohnete nahoru. Signalizují sklon ke křečovým žilám, k hemeroidům a mohou též avizovat „slabší srdce“.

Diagnostika podle jazyka by měla sloužit hlavně jako pomoc při hledání primárního zdravotního problému. Jde o alternativní léčbu, která může být přínosným vodítkem pro některá odborná medicínská zaměření.

Jak říká Rudolf Zemek: „Přímý pohled do zažívacího ústrojí pomocí gastroskopie, koloskopie nebo rektoskopie nelze nahradit žádnými nepřímými diagnostickými metodami.

Nicméně diagnóza z jazyka může napomoci u pacientů trpících dlouhá léta nějakou zažívací poruchou či bolestmi břicha, přičemž se nedaří najít uspokojivý důvod potíží.“

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

9 varovných signálů z jazyka, podle kterých poznáte, že je s vaším zdravím něco v nepořádku

Červená barva

Červená barva značí nedostatek vitamínů. Může to znamenat, že nemáte dostatek železa a B12.

Černý nebo hnědý plak

Může to vypadat děsivě, ale mnohdy to značí pouze nedostatečnou ústní hygienu, kouření nebo příliš mnoho pití kávy či černého čaje. Používejte proto ústní vodu a čistěte si kartáčkem nejenom zuby, ale také jazyk.

Bílý plak

Bílý plak, který připomíná sýr cottage může být znak infekce či bakterií. Důvodů však může být víc. Špatný imunitní systém, vysoký krevní tlak, diabetes či antibiotika. Rozhodně doporučujeme navštívit doktora.

Svraštělý jazyk

Může být známka stárnutí. Ano, i váš jazyk pomalu stárne. Většinou je vše v pořádku, ale pokud nemáte dostatečnou ústní hygienu, může se vám tam dostat infekce. Ta se dá vyléčit dostupnými prášky. Zde opět neváhejte navštívit lékaře.

Malé bílé skvrny

To může znamenat, že je ve vašich ústech něco, co dráždí pokožku. Například to může způsobit zub, který se vám dře o jazyk. Nejčastěji jsou tato místa způsobena zvýšenou produkcí buněk u lidí, kteří kouří. Pokud místa nezmizí během několika týdnů, je důležité, abyste navštívili lékaře a ten vám provedl všechny potřebné testy.

Červené skvrny a pupínky

Může se jednat o velmi závažný problém. Neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Pálení jazyka

Příčinou může být menopauza. Často se vyskytuje u žen, které procházejí hormonálními změnami. Dalším důvodem může být špatně zvolená zubní pasta, jelikož vám některá z přísad může vadit.

Hrbolatý jazyk

Toto je vcelku ojedinělé, ale neznačí to žádný problém. Pokud nemáte bolesti, není třeba tomu věnovat velkou pozornost.

Bolestivé vředy

Vředy jsou signálem stresu a slabého imunitního systému. Obvykle zmizí během 2 týdnů. V opačném případě doporučujeme navštívit lékaře. Také byste měli mít kvalitní odpočinek a pečovat o své zdraví.

Fotogalerie: Problémy s jazykem

Pupínky, fleky, povlak nebo skvrny. Odhalte, co vás trápí, podle svého jazyka!

Vyplázněte jazyk! To jsou většinou první slova lékaře, který vás vyšetřuje. Důvod? Jednotlivé oblasti jazyka odrážejí stav jiných částí těla a napoví, co je v nepořádku.

Možná jste to ani netušili, ale na jazyku (latinsky lingua) se promítají všechny orgány. Tak například špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, jeho strany játrům a žlučníku a kořen ledvinám.

Z jeho barvy, tvaru, z barvy povlaku, pupínků nebo hrbolků na jeho povrchu se dá vyčíst, jakými zdravotními obtížemi trpíte. A diagnózu si můžete provést sami. Třeba ráno před čištěním zubů. Stačí před zrcadlem pořádně vypláznout jazyk! Čeho si všímat? A jak poznat, kdy vypadá zdravě?

Povlak má být bílýPovlak na jazyku je fyziologickým projevem činnosti žaludku a sleziny.

Jazyk zdravého člověka by měl mít bílý, lehce vlhký a tenký, pevně spojený s povrchem jazyka, který nelze seškrábnout nebo setřít – pamatujte proto, že jazyk bez povlaku také značí, že máte nějaké problémy.

Nejtenčí by měl být přirozený povlak na bočních okrajích a špičce, mírně tlustší ve středu a ještě silnější na kořeni. Pozor na odchylky!

+ Silný bílý povlak signalizuje nachlazení nebo zažívací potíže. Pokud je pouze ve středu jazyku, v ohrožení je slinivka.+ Žlutobílý povlak ve středu jazyku signalizuje problémy s játry, bývá i průvodním jevem horečky.

+ Nahnědlý povlak upozorňuje na poruchu trávení, nebo na problémy se střevy.

Pozorujte i barvu+ Třešňově červený a napuchlý jazyk může signalizovat zánět jazyka. Příčinou bývá alergie na nějaké jídlo, infekce nebo chybějící vitaminy.+ Zarudlý jazyk nebo jeho špička upozorňuje na psychickou vyčerpanost a úzkost. Bledý jazyk pak vypovídá o celkové vyčerpanosti organizmu.

+ Suché a bledé tělo jazyka znamená problémy s krví. Červené tělo jazyka nebo červené tečky naznačují přítomnost zánětu v organizmu.+ Jazyk červený uprostřed a tmavý po stranách upozorňuje na vážné onemocnění ledvin.+ Fialové tělo jazyka vypovídá o ztrátě krve. Namodralý jazyk znamená vážné problémy s krví a totální vyčerpanost.

+ Bledý jazyk s červenými flíčky je příznakem dýchacích potíží nebo astmatu.

  • + Našedivělý jazyk odhaluje chudokrevnost.
  • Co napoví rýhy, vřídky a fleky?

* Tmavé fleky mají na svědomí bakterie. Jejich množení zamezí pravidelné používání škrabky na jazyk.* Žlutošedý vřídek nebo bezbolestný hrbolek může signalizovat zhoubné bujení. Pokud za pár dní nezmizí, jděte k lékaři.

* Hluboké rýhy mohou znamenat problémy s trávením. Pokud máte jazyk propletený silnými žilami, nechte si prohlédnout srdce!

Pozor! Na povrchu jazyka se v jeho zadní části objevují tzv. papily – poměrně nevzhledné hrbolky, které by si člověk snadno mohl poplést s pupínky či vřídky. Papily by vás ale děsit neměly. Jejich funkcí je rozpoznávání chuti, a proto je jejich přítomnost na jazyku vysloveně žádoucí.

Také si uvědomte, že nejlepší prevencí před zdravotními problémy jsou pravidelné návštěvy lékaře. Pokud z jazyka vyčtete nějaké své neduhy, nesnažte se vyléčit se sami. Mohli byste za takové rozhodnutí zaplatit ještě zničenějším zdravím.

  1. Jak by měl vypadat zdravý jazyk, se můžete podívat v našem videu:
  2. Zdroj: Youtube

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector