Co na opary – vše o zdraví

Úvodní strana » Zdraví a léky » Volně prodejné léky » Léky na kožní problémy » Léky na opary

Vybírejte z účinných léků na opary, které výrazně podpoří léčbu oparu na rtech a obličeji (nejčasteji na nose) tím, že urychlí hojení postiženého místa a zmírní bolest. O oparech a různých druzích léčiv se dozvíte níže v našich tipech.

Co na opary - Vše o zdraví

 • Co na opary - Vše o zdraví K tlumení bolesti a svědění u kožních infekcí vyvolaných herpetickými viry. 119 Kč
 • Co na opary - Vše o zdraví K zevnímu použití při léčbě oparu rtů nebo jiných částí obličeje s výjimkou oka a spojivkového vaku. 146 Kč
 • Co na opary - Vše o zdraví Krém na léčbu oparu s dvojím složením, které zkracuje dobu hojení. Lék k vnějšímu užití. Pečlivě čtěte příbalovou informaci. 289 Kč
 • Co na opary - Vše o zdraví Zovirax krém dodá léčivou látku acyklovir do buňky infikované virem oparu, aby tam bojovala s virem, který je příčinou oparu. 245 Kč
 • Co na opary - Vše o zdraví Vectavir výrazně zkracuje dobu vylučování viru a hojení a redukuje bolest vyvolanou herpetickým postižením. Čtěte příbalovou informaci. 219 Kč
 • Co na opary - Vše o zdraví
 • Co na opary - Vše o zdraví
 • Co na opary - Vše o zdraví
 • Co na opary - Vše o zdraví

Opary dokáží potrápit. Co nám pomůže se s nimi poprat?

O zdraví 17. 1. 2019 | tla

Tohle trápení zná téměř každý. Objevuje se většinou na rtech, ale potrápit nás může i na jiných místech těla. Začíná drobnými puchýřky naplněnými světlou tekutinou. Ty postupně praskají a zasychají do stroupku. Vše provází nepříjemná bolest. Jak si pomoci přírodní cestou? Jak se mu vyhnout?

Co na opary - Vše o zdravíStock Photos: Opar na rtu ze Shutterstock.com

Způsobuje ho herpes simplex virus a jedná se o nakažlivé onemocnění. K přenosu infekce dochází kapénkovou nákazou, osobním kontaktem a také ze znečištěných předmětů. Kdo v sobě jednou virus má, už se ho nikdy nezbaví. Pokud jsme ale v dobré kondici, jak fyzické, tak psychické, je organismus schopen viru protilátkami úspěšně vzdorovat a opar nenaskočí.

Číhá na oslabení těla

Opar se většinou objeví, pokud je lidský imunitní systém oslaben horečkou nebo jinou virovou infekcí, například při nachlazení, chřipce. Chladné, sychravé a větrné počasí, které je nyní všude kolem nás, mu tedy nahrává. Proti oparu se ale můžeme účinně vyzbrojit.

Pestrá strava a spánek

Základem je podpora imunity. Jak na to?

„Důležitá je pestrá strava s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, pravidelný a dostatečný spánek, pohyb na čerstvém vzduchu, prevence stresu,“ doporučuje dietoložka Karolína Hlavatá. ‚Neměli bychom také kouřit a pobývat v zakouřených místnostech,‘ doplňuje.

Déčko, zinek a céčko

Co na opary - Vše o zdravíV případě oparu může být strava prevencí i lékem. Poskytuje nám takzvané imunomodulátory. Tyto látky jsou schopné různými způsoby podpořit imunitu.

„Jedná se o vitamin D, zinek a vitamín C. O vitaminu D je známé, že nemá vliv jen na zdraví kostí, ale významnou měrou ovlivňuje právě imunitní funkce,“ vysvětluje dietoložka.

„Déčko“ nám často chybí hlavně zjara, protože v zimě pobýváme málo venku a slunce, jehož záření je zdrojem tohoto vitamínu, svítí zřídka.

„Vitamin D ale můžeme právě v zimě čerpat především z tučných mořských ryb nebo másla, vajec či sýrů a dalších mléčných výrobků,“ radí Karolína Hlavatá.

 • Vitaminem D bývají obohacovány také některé potraviny, jako jsou obiloviny, džusy nebo sojová mléka.
 • Pro imunitu nezbytný zinek dodají našemu tělu luštěniny, brokolice, cibule, kukuřice, ořechy, nejrůznější semena, například máku, dýňová, slunečnicová či sezamová, a obiloviny.

Vitamin C s mírou

Pro dostatek vitamínu C je vhodné do jídelníčku zařadit nejen citrusy, ale také třeba křen, rakytník, šípky. Všeho ale s mírou.

„U céčka neplatí čím více, tím lépe. Pokud překročíme mnohonásobně denní doporučenou dávku, což je asi sto miligramů, sníží se jeho vstřebávání,“ upozorňuje dietoložka. Odměřovat množství ale není nutné. „Spíše jde o to, abychom potraviny bohaté na vitamín C jedli pravidelně a ne se jimi nárazově přejedli a pak zase dlouho nic,“ vysvětluje Karolína Hlavatá.

„Masožrouti“ zpozorněte

Důležité jsou i vitaminy skupiny B.

„Ochuzují se o něj lidé, kteří vůbec nejedí obiloviny. Navíc v celozrnných obilovinách je i potřebný zinek,“ dodává dietoložka.

Imunitu podporují rovněž betaglukany. Ty se získávají z hub jako je shiitake nebo hlíva. Jejich zdrojem jsou i kvasnice či ovesné vločky. Podceňovat bychom neměli ani probiotika, ať už zakoupená v lékárně nebo ze zakysaných mléčných výrobků či z mléčně kvašené zeleniny.

Čistota půl zdraví

Když už se opar přece jen objeví, je na místě zvýšená hygiena. S tím, kdo herpes má, se nelíbáme, i když je nám milý. Dbáme na to, abychom nepoužili stejný ručník nebo například nepili ze stejného hrnku.

Co na opary - Vše o zdraví

Mohlo by vás také zajímat: Co na opary - Vše o zdraví Co na opary - Vše o zdraví Další článek

PhDr. Eva Labusová

Opary a afty

Na otázky týkající se těchto nepříjemných onemocnění odpovídá MUDr. Dagmar Bouchalová, praktická lékařka pro děti a dorost z Tovačova:

Co na opary - Vše o zdraví

Jak si vysvětlit, že někdo trpí opary opakovaně, zatímco jiný je po celý život nemá?

Opar (herpes labialis) je kožní virové onemocnění vyvolané lidským herpes virem 1. Infekce postihuje téměř každého člověka, a to ve velmi časném věku. Přestože se po prvotní nákaze virus v těle rychle množí, u 90 % osob k žádným projevům nemoci nedojde.

Reakcí na první kontakt s virem je totiž tvorba protilátek, které nás před vznikem oparu chrání. Virus však v organismu celoživotně přetrvává a může se kdykoliv aktivovat. Hladina protilátek během života z různých důvodů kolísá.

U přibližně čtvrtiny nakažených osob dochází k tvorbě oparů opakovaně.

Je pravda, že k aktivaci oparové infekce dochází při stresu nebo dočasném snížení imunity?

Ano, psychickĂ© vypÄ›tĂ­ i jakĂ©koliv onemocnÄ›nĂ­, aĹĄ uĹľ banálnĂ­ infekcĂ­, nebo těžší chorobou ÄŤi operacĂ­, mĹŻĹľe tvorbu oparu zpĹŻsobit. TĂ©Ĺľ pĹ™emĂ­ra UV zářenĂ­, hormonálnĂ­ nerovnováha, zmÄ›ny klimatu pĹ™i cestovánĂ­ – to vše mĹŻĹľe pĹŻsobit jako spouštÄ›cĂ­ impulz. K nákaze pak docházĂ­ kapĂ©nkovou infekcĂ­, přímĂ˝m kontaktem s nemocnĂ˝m.

Jak častá jsou oparová onemocnění u dětí ?

K přenosu primární infekce může dojít už v době těhotenství, během porodu nebo těsně po něm. V tomto období ale mateřské protilátky šíření viru zabra�ují. Jen výjimečně může dojít k celkové sepsi u nezralých novorozenců nebo novorozenců s defektem imunitního systému, což bývá velmi nebezpečné.

Pozdější primární infekce obyčejně probíhá u dětí ve věku od jednoho do pěti let věku. Postihuje kůži a sliznice, ale často probíhá bezpříznakově.

Jen asi u 10 % dětí se projeví jako oparové ložisko v obličeji, v okolí nehtového lůžka, v oblasti spojivek nebo jako celkové onemocnění s teplotami, bolestmi v krku, nechutenstvím a zduřením krčních lymfatických uzlin.

Jak můžeme malým pacientům ulevit?

Vakcína ani lék, který by virus v našem těle zničil, neexistuje. Pokud jde o závažnou infekci nebo rozsáhlý opakující se opar, podávají se celkově protivirové léky. Běžné opary léčíme lokálními prostředky.

Zpočátku puchýřky vysoušíme antiseptickými roztoky, po zaschnutí aplikujeme změkčující masti a bráníme bakteriální infekci.

V žádném případě puchýřky nemačkáme nebo nepropichujeme! Lokální antivirotické masti nebo náplasti zabra�ují šíření viru v napadených bu�kách a tím urychlují hojení oparu. Léčbu je však nutné zahájit v prvních hodinách onemocnění nebo ještě lépe před výsevem puchýřů.

Jako dopl�ková léčba jsou vhodné vitamíny B a C, z minerálů především zinek, který podporuje imunitní procesy a hojení. Při zvýšené citlivosti jsou vhodné léky na snížení bolesti. Nekomplikovaný opar se zhojí do deseti dnů.

Existuje prevence?

Nejlepší prevencí proti oparům je zdravá životospráva s pestrou stravou, dostatkem spánku, odpočinku a otužováním.

DĹŻleĹľitĂ© je vyvarovat se vyvolávajĂ­cĂ­ch faktorĹŻ – pĹ™iměřenÄ› se slunit, používat balzámy na rty s UV filtrem, tĂ©Ĺľ bĂ˝t opatrnĂ˝ pĹ™i styku s osobami opary postiĹľenĂ˝mi a hlavnÄ› zabránit přímĂ©mu kontaktu.

Tedy nelíbat se, dbát na vlastní hygienické pomůcky, příbory, skleničky pro nemocného, při krmení použít roušku, Velmi důležité je neolizovat dítěti lžičky při krmení a dudlíky, což bohužel některé maminky stále ještě dělají.

Dalším podobně nepříjemným onemocněním jsou afty. Mají s opary souvislost?

Afty jsou drobné bolestivé vřídky se zaníceným lemem, které se nacházejí na sliznicích ústní dutiny. Jejich výskyt může být doprovázen zvýšenou teplotou a zduřením krčních lymfatických uzlin.

Výskyt aftů bývá spojován s virovou infekcí, která se podobně jako infekce herpetickým virem může projevit při oslabení imunitního systému.

Příčina nenĂ­ jednoznaÄŤnÄ› infekÄŤnĂ­ – vznik aftĹŻ Ăşzce souvisĂ­ s drobnĂ˝mi mĂ­stnĂ­mi poranÄ›nĂ­mi v dutinÄ› ĂşstnĂ­ (drobná pĹ™ikousnutĂ­, poranÄ›nĂ­ zpĹŻsobená ostrĂ˝m nebo horkĂ˝m jĂ­dlem, mechanická poranÄ›nĂ­ zubnĂ­m kartáčkem, rovnátky apod.). ÄŚastÄ›jší vĂ˝skyt aftĹŻ souvisĂ­ s celkovou horší kondicĂ­ a ĂşrovnĂ­ imunitnĂ­ho systĂ©mu.

Zajímavé:  Plísně Na Nohou Léčba?

Jak afty léčit?

Přestože afty mohou být drobné, dokážou být velmi nepříjemné a značně potrápit. Dítě je unavené, uplakané, zvýšeně sliní a hlavně velmi obtížně přijímá potravu a tekutiny.

Léčbou se snažíme zmírnit nepříjemné příznaky. V prvé řadě musíme zajistit dostatečný přísun tekutin.

Nabízíme chladné tekutiny, čaje s lehkým protizánětlivým účinkem (heřmánek, šalvěj), u starších dětí roztoky k vypla

Opar na rtu: co na něj pomáhá? – Vitalia.cz

Víme o něm dřív, než ho spatří ostatní. Místo, které si vybral k osídlení, pěkně pálí a tepe v něm. Ne, že bychom ho vůbec kdy vítali s otevřenou náručí, ale obvykle se objeví, když se to hodí opravdu nejméně.

Před důležitou schůzkou, plesem nebo veřejnou prezentací.

Lze s oparem zatočit – rychle a účinně? Která léčba je nejúčinnější a nejrychlejší? Náplasti, jód nebo mastné krémy? Ozkoušela jsem kde co, dala na rady odborníků, a tady jsou výsledky boje s herpesem na rtu.

Co na opary - Vše o zdravíAutor: Isifa.cz

Oparu se dřív než za sedm až deset dní nezbavíte. Ani když si připlatíte.

Opar neboli herpes simplex je nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem Herpes simplex virus. Pokud se tento vir dostane do těla, už se ho nezbavíme, přežívá v tzv.

nervových gangliích, kde čeká na svou příležitost.

Spouštěčem oparu je u žen období menstruace, všichni pak jeho přítomnost můžeme pociťovat při horečnatých onemocněních, psychickém vypětí, po nadměrném slunění (i v soláriu) nebo při oslabené imunitě.

Druhy herpesů

 • Opar na rtu – způsobuje ho virus HSV-1, vyskytuje se v obličejové části. Nejen na rtech, ale i na a v nose a na bradě
 • Opar na genitáliích – způsobuje ho virus HSV-2, jde o pohlavně přenosnou nemoc, provázenou bolestivými vřídky, teplotou a nevolností
 • Opar pásový –  při první infekci o sobě dává vědět většinou u dětí jako neštovice. Později se vir může projevit pálením na kůži. V těchto místech se následně vyskytne řada puchýřů, které i po měsíčním léčení zanechávají jizvy.

Když o sobě opar začne dávat vědět pnutím a pálením, je nejvyšší čas zakročit. V lékárně mi v první fázi doporučili mastičky Erazaban, Viru-Merz, Vectavir, Zovirax nebo Aciclovir. Všechny v balení 5 g za bratru dvě stovky. Když jsem žádala šetrnější, přírodní produkt, v lékárně mi žádný nenabídli.

Přestože je jich na trhu slušná hromádka, namátkou: Cutis help Oparen – konopná mast, Oparstop mast s chřestýším jedem nebo Kosmín s heřmánkem a kafrem… Jejich ceny jsou i výrazně nižší. Jak je to ale s účinností, nemohu posoudit, udělám ententýky a beru z lékárny Herpavir.

Zásadní rozdíly mezi nabízenými prý nejsou a jako zázrak, který odpáře havajské rty do tří dnů, prý nezafunguje žádná tuba. Pro další dny potřebuju puchýř skrýt, co nejvíc to půjde, tak z lékárny odcházím o pět set lehčí – s balením šestnácti náplastí na opary a Herpesinem.

Přečtěte si: S čím pomůže konopí

Lékárnice mě velmi ochotně instruovala: „Léčbu je třeba zahájit hned v počátečním stádiu, kdy rty pálí a svědí.

Některé přípravky totiž svou sílu dokážou rozvinout pouze v počátečním stádiu tvorby oparu, kdy je opar nejnakažlivější.“ Pokud už se vytvoří strup, je prý pozdě bycha honit. Takže první den poctivě mažu Herpesinem.

Vzhledem k tomu, že mast dost vysušuje a místo pálí, mírním bolest krátkodobými obklady ledem – zabírají opravdu bleskově.

Druhý den umýt ruce, opatrně sloupnout bezpečně uloženou náplast a pomalu přitisknout na ožehavé místo. „Igelitové kolečko“ přilepené na rtech tedy nevypadá zrovna tak, jako u paní na obrázku z obalu náplastí. Žasnu nad tím, jak se jí podařilo schovat žlutohnědý opar za průhlednou náplast. Skočila jsem na lep – doslova.

Pokud ženy uvěří, že se dá náplast zakrýt rtěnkou, budou velmi zklamané. Náplast bude patrná ještě víc. Pokud hodláte ve dnech s herpesem i jíst a pít, počítejte s tím, že se vám náplast začne samovolně odlupovat, což nemusíte poznat. Vy. Ostatní si toho všimnou i přes šíři fotbalového stadionu.

S náplastmi za dvě stě padesát korun jsem vystačila přesně pět dní, další už si nekoupím a zkusím v léčbě pokračovat Herpesinem.

Dále čtěte: Afty nesouvisí s oparem, ale často se vyskytují společně

Je desátý den od prvního pocitu pnutí a opar je na rtech stále patrný. Z předchozích zkušeností vím, že když nechám opar žít vlastním životem, hojí se od sedmi do deseti dnů. Zkušenost za pět set, která se vskutku vyplatila. Možná příště zkusím některou z babských rad, kterých se k oparům váže nespočet. Zkuste a dejte vědět, co pomáhá vám, v diskuzi pod článkem.

Další možnosti léčby – babské rady

 • Chlazení ledem, zmrzlou jahodou apod.
 • Potírání zubní pastou, která opar vysuší. Podobně funguje i potírání jodem, slivovicí, Alpou nebo octem
 • Potírání ušním mazem (jen pro otrlé jedince)
 • Každodenní přikládání plátku česneku 
 • Rozmačkat v prstech lístek čerstvé meduňky a pomazat si místo, kde se opar klube
 • Potírání Aloe vera 
 • Rozmarýnový esenciální olej

Čtěte také: Listy Aloe vera stačí vymačkat

S oparem k lékaři?

Pakliže se opar sám nebo s vaší naditou lékárničkou nezhojí maximálně do 10 dnů, určitě je vhodné navštívit lékaře. Jak říká dermatoložka Zdenka Szarowská: „Pacient do ordinace lékaře přichází většinou, až když mu nepomohou přípravky z lékárny. Následná léčba je velmi individuální.

Záleží na celkovém stavu pacienta, rozhodně pacientovi hned nepředepisuji antivirotika, ta se mi neosvědčila.“ Jak nám lékařka prozradila, příčina bývá většinou ve snížené imunitě, kterou má v předjaří kde kdo. Je třeba doplnit hlavně vitaminy skupiny B a E.

Léčba se dobře podporuje i aminokyselinou L-Lysinem. 

Pokud vám vada na kráse nevadí a těch deset dní prostě nějak přetrpíte, vězte, že opar je onemocnění infekční. A jako takové se může snadno rozšířit na další členy rodiny.

Proto je vhodné používat vlastní ručník a často jej měnit. Po ukončení léčby si nezapomeňte vyměnit zubní kartáček. Určitě si i po každé aplikaci hojicí masti umyjte ruce.

„Opar lze totiž ze rtů roznést kamkoliv v horní polovině těla,“ varuje Zdenka Szarowská.

Opary rtů a možnosti léčby

Až 70% lidí se v dětství nakazí virem, který způsobuje opary rtů. V dospělosti je virem typu HSV 1 infikováno až 95 % populace v ČR. Málokdo však ví, že takového společníka má na celý život.

První nakažení se může projevit mírně zvýšenou teplotou, citlivými puchýřky na rtech nebo v okolí rtů, postižený se také může cítit malátný a slabý jako při chřipce.

V případě recidivy se dostavují svědivé či palčivé pocity a během několika hodin se na daném místě objeví puchýř.

Spouštěče infekceVirus ve zdravém organismu spí a neaktivní přežívá v nervových buňkách, žlázách, ledvinách apod. Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben a organismus přetížen.

Takový stav může nastat vlivem horečky, jiné virové infekce, oslabení organismu z důvodu psychického vypětí, stresu, únavy, hormonálního výkyvu (menstruace), ale také změnou klimatu. Významným spouštěčem je také slunečnízáření, které poškozuje nejen naši pokožku, ale ovlivňuje celý imunitní systém lidského organismu.

V takovém stavu se herpetický virus aktivuje. U některých lidí se infekce zopakuje pouze pár krát za život, u jiných je recidiva otázkou týdnů.

Proč virus nezničíme?Podle některých informací je možné virus zlikvidovat, avšak vhodné léky by musel infikovaný užít již krátce po nákaze. Nemocný by tak musel vědět, že se právě infikoval, což je zcela nemožné. Poté se virus stáhne a přebývá v místech mimo dosah přirozených obranných mechanismů těla, jako jsou uzliny, ledviny atd.

Léčba oparůOpary rtu ze začátku pálí a svědí, později bolí. Antivirotika (virostatika), které se nejčastěji při infekci doporučují, viry sice nezlikvidují, ale zabraňují jejich množení. Nejdostupnějšími prostředky jsou masti, náplasti ale i doplňky stravy. U vážnějších potíží se používají antivirotika ve formě tablet.

Masti: s obsahem acykloviru (Herpesin, Zovirax), pencikloviru (Vectavir) a tromantadinu (Viru-Merz).Náplasti: Compeed – hodí se spíše na menší a méně rozsáhlé opary, rána se však hojí rychleji.

Doplněk stravy: Herpenorm (dříve Herpexin) – ve formě tablet s obsahem aminokyseliny L-lysin a zinku se hodí při potížích pro urychlení hojení oparu, dále k prevenci při prvních příznacích a ke snížení recidivy oparů.

Zajímavé:  Černý Kašel Alternativní Léčba?

Je potřeba užít 2 – 4 tablety denně, dochází tak k rychlému ústupu oparu.

Pomocníci z přírody: Tea tree olej, konopný olej – je nutná častá aplikace zhruba každou hodinu, působí desinfekčně a hojivě.

TIP: Existují čistě přírodní látky, jejichž konzumací můžete předcházet vzniku oparů, informace najdete níže v článku.

Opary jsou nakažlivéHerpesviry jsou velmi nakažlivé a může docházet k přenosu mezi osobami, ale také hrozí i vlastní nákaza a přenos viru na jinou část těla či obličeje. Opar je nakažlivý po celou dobu výsevu – tj.

nebezpečí hrozí dokonce i v době, kdy se puchýře již vyhojily a objevily se strupy. Retní opar bývá neškodný, avšak v případě přenosu na obličej může ohrožovat oči (hrozí poškození zraku).

Pokud k tomu dojde, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Prevence oparůPokud často trpíte opary, měli by jste zvýšit příjem některých důležitých látek v organismu. Posílíte imunitní systém a snížíte pravděpodobnost recidivy oparů.

Jako velmi účinná se jeví aminokyselina L-lysin, která potlačuje růst HSV-l, je-li užívána vnitřně. Hlavní účinek odborníci spatřují v tom, že L-lysin působí proti argininu, který podporuje růst herpetické infekce.

Ačkoliv se vědci zaměřili především na normální opary (herpes simplex), je velmi pravděpodobné, že lysin je užitečný i u pásového oparu (herpes zoster). Dávkování: 1000 – 3000 mg.Zinek pomáhá posilovat obranyschopnost proti infekcím, působí příznivě při kožních obtížích, pomáhá při defektech ústních koutků, zlepšuje celkový stav pokožky.

Dávkování: 10 – 15 mg.Lze rovněž používat přírodní produkty s propolisem, heřmánkem, echinaceou, meduňkou, měsíčkem anebo arnikou. Krémy je potřeba použít už při prvních příznacích svědění či pálení. Výborným pomocníkem mohou být i echinaceové kapky užívané vnitřně.Vitamin C a flavonoidy jsou velmi účinné antioxidanty.

Podporují imunitní buňky v boji proti infekci.Pro lokální použití se hodí také vitamin E (nejlépe olej, mast), který napomáhá hojení a regeneraci tkání.Strava léčí

Vhodnou stravou můžeme potíže zmírnit. Během infekce je dobré zaměřit se na potraviny s antivirovýmiúčinky, jako např. česnek, cibule, celer. Čerstvá zelenina obsahuje hodně potřebných vitaminů a antioxidantů. Vyhnout bychom se naopak měli dráždivým výrobkům, jako je např. kakao, káva, čokoláda, bílé pečivo, ořechy, cukr, maso.

1 Comment on Opary rtů a možnosti léčby

Na opary pomocí bylinek

Existuje řada možností, co na opary použít. Pomáhají bylinky, např. olej z květů černohlávku.Foto: Profimedia.cz

Samoléčba bývá zpravidla účinná, když zakročíme už ve chvíli, kdy zjistíme první příznaky svědění a opar není ještě vidět. Existuje řada možností, co použít. Stačí vybrat a nalézt způsob, který účinkuje právě na nás, protože co funguje u jednoho, nemusí být úspěšné u druhého.

A pokud nám opar přerůstá přes hlavu (rozlézá se nebo se opakuje stále častěji), raději neexperimentujme – je čas navštívit lékaře. Obecně je dobré tělu jako prevenci pravidelně dodávat dostatek vitamínů C a B, a to i v době, kdy žádné příznaky nepociťujeme. Co dál můžeme vyzkoušet jako záchrannou brzdu?

Spouštěcími mechanismy vzniku oparu jsou oslabená imunita, horečky, nachlazení, stres, únava, menstruace, pobyt na slunci či naopak v mrazu. Usídlení viru v našem těle může zapříčinit úraz, pooperační stav, špatná výživa, vysoké fyzické nebo psychické nasazení.

Mezi rizikové faktory patří období, kdy se vyskytují chřipky a nachlazení doprovázené vysokými teplotami. Opar na rtech je silně nakažlivý, takže bychom měli být obezřetní, když je v naší blízkosti osoba, která tímto onemocněním trpí.

Vezmeme hrst rozkvetlého čerstvého nebo sušeného černohlávku, zalijeme ji kvalitním olivovým olejem a dáme do horké vodní lázně. V horké vodní lázni necháme macerovat půl hodiny. Olej s bylinkami přecedíme přes plátýnko a olej vrátíme do horké vodní lázně. Ret mažeme v místě, kde cítíme tvořící se opar.

Vyzkoušet můžeme i přiložení čerstvého lisovaného česneku. Nevýhodou je, že nepříjemně páchne a musí se jednat skutečně o sezónní česnek (ne dva roky starý). Ale účinek je prý zaručený. Další možností je šťáva z cibule, i ta má stahující a protizánětlivé účinky.

Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje na opary olej z jadérek grepu. Grepová jadérka mají velice široké spektrum působení při vnějším použití. V ústní dutině blahodárně působí na bolavé a podrážděné dásně, krvácivost, afty a zubní kazy.

Olej je velmi účinný právě na opary, protože úspěšně bojuje s kožními potížemi virového, bakteriálního či plísňového původu. Stejné účinky má i rakytníkový olej. Používáním olejů rty navíc krásně zvláčníte.

Při její výrobě postupujeme stejně jako v případě měsíčku lékařského, používáme ale listy byliny – a na rozdíl od měsíčku je najemno nakrájíme.

Získáme tak mast zelenkavé barvy, která v lednici vydrží až šest měsíců. Účinky meduňky lékařské na opary jsou potvrzené komisí EU pro léčivé rostliny.

Dobré je i v kritické době popíjet čaj z meduňky, protože zbavuje vnitřního napětí, což je také jedna z příčin tvorby oparů.

Velmi účinné na opary jsou i výtažky slézu. V létě si můžeme jednoduše připravit krém, který používáme vně i vnitřně na rty jako prevenci, protože obsahuje vitamíny B a C.

Vezmeme přibližně dvě hrsti čerstvých květů slézu, které v mlýnku rozemeleme na kašovitou hmotu, tou potřeme podrážděné místo na rtu a necháme asi patnáct minut působit, nejlépe ráno a večer.

Sušené květy lze sehnat v prodejnách s bylinami a zdravou výživou.

Heřmánek, šalvěj, tymián a levandule vysušují. Silný výluh z heřmánku, tymiánu, šalvěje nebo z pilátu lékařského můžeme použít ve chvíli, kdy se nám už opar na rtu vytvořil. Rychleji se vysuší a odstraní.

Navíc dezinfikuje okolí, aby se nákaza nešířila dál. Při včasném zásahu tvorbu puchýřků zastaví i konopný nebo levandulový olej, při již rozvinutém oparu zabrání bakteriální infekci a urychlí hojení.

Opakovaným potíráním mastí z měsíčku lékařského dojde nejen k rychlejšímu zhojení oparu, ale možná vás zbaví viru i jednou provždy. V zimních měsících můžeme mast koupit v lékárně, ale jakmile měsíček vykvete, snadno si ji připravíme sami doma.

Stačí kostka sádla (250 gramů), kterou rozehřejeme, a přidáme přibližně 50 čerstvých květů měsíčku lékařského a necháme stát do druhého dne. Potom znovu rozehřejeme (neškvaříme) a přecedíme. Získáme krásně oranžovou mast, kterou uchováváme v lednici. Pomáhá nejen na opary, ale i na aknózní pleť.

Tato houba má široké využití, působí antibakteriálně a antivirově. Proti oparům účinkuje jako prevence. Můžeme si ji naordinovat formou tinktury nebo nálevů, které užíváme vnitřně, ale zároveň lze i kritické místo roztokem potírat.

Dlouhodobá léčba penízovkou vede podle některých zdrojů k naprostému vyléčení onemocnění.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Oparu se nikdy zcela nezbavíte. I tak vám poradíme, jak na něj

Toto nakažlivé onemocnění je vyvolané virem Herpes simplex virus (HSV) a dělí se na dva typy. HSV 1 se objevuje především na rtech, oproti tomu HSV 2 je původcem genitálních oparů. Pokud se jednou virus dostane do těla (většinou v dětství), už ho neopustí a čeká v latentní fázi v takzvaných nervových gangliích.

Virus se obvykle aktivuje stresem, oslabením imunitního systému nebo nadměrným sluněním a projevuje se nepříjemnými puchýřky. Onemocnění je vysoce nakažlivé, opar se může přenést nejen líbáním, ale také používáním stejného ručníku nebo nádobí. Nejvíce infekční je opar před vznikem krusty.

Opar začíná nepříjemnými pocity svědění a většinou druhý den se již objevují puchýřky. V tomto stadiu je opar zduřelý, svědí, pálí a může i bolet. Za několik dní puchýř praskne, začne vysychat a udělá se na něm strup. Celý proces trvá většinou sedm až deset dní.

Komplikace mohou nastat při infikování ložiska bakteriemi, kdy se puchýře zakalí a opar se pokryje mokvajícími běložlutými nánosy. Okolí oparu pak může být nateklé a pacient může mít zvýšenou teplotu. Po takovémto průběhu infekce mohou zůstat na pokožce jizvy a změny zbarvení kůže.

I když HSV nelze vyléčit a opar se čas od času objeví, nemusíte jen tiše trpět. Přinášíme vám účinné a jednoduché rady, jak si ulevit od bolesti a zrychlit hojivý proces.

Zakryjte si opar

Tím nemáme na mysli zakamuflování zarudlého puchýře pomocí make-upu, takto byste naopak stav ještě zhoršili. Procesu hojení však může pomoci zakrytí oparu čistou lékařskou vazelínou. Tím můžete zabránit bakteriální infekci, která by mohla způsobit vleklé komplikace včetně bolestí a zvýšené teploty.

Zajímavé:  Jarní Alergie Přírodní Léčba?

Pořiďte si zásobu kartáčků na zuby

Starý kartáček vyměňte za nový hned, jak ucítíte známé nepříjemné svědění ohlašující příchod oparu. Tento kartáček vyhoďte až opar zmizí a opět si pořiďte nový. Kartáčky na zuby jsou totiž vhodným místem pro přežití viru, a pokud byste ho nevyměnili, hrozí další infekce.

Chraňte své rty před sluncem

Používání krému s ochranným UV filtrem na rty vás může ochránit před recidivou oparů, které jsou spouštěni slunečním svitem. Poohlédněte se po ochraně speciálně navržené pro rty s ochranným faktorem nejméně 15.

Nedotýkejte se oparu

Zásada číslo jedna: Nikdy opar nemačkejte, nepropichujte nebo jinak nerýpejte, jinak si zaděláváte na bakteriální infekci.

Jelikož jsou opary extrémně nakažlivé, vyhněte se líbání a také sdílení příborů, sklenek, ručníků a dalších osobních věcí. Pravidelně si myjte ruce, zvláště po kontaktu s oparem.

A velkou pozornost věnujte tomu, abyste se nedotkli oblasti očí nebo genitálií poté, co jste se dotkli oparu.

Zajděte si do lékárny

Nekomplikovaný opar by se měl sám zahojit do deseti dnů. Léčbu však mohou urychlit antivirové přípravky acycloviry, které seženete ve formě tablet či mastí. S léčbou je však zapotřebí začít včas, nejlépe ještě před vznikem puchýřku. Pokud opar nezmizí přes domácí léčbu ani do dvou týdnů, je zapotřebí navštívit lékaře. Na bolest jsou účinná běžná volně dostupná analgetika.

Vyhněte se spouštěčům

HSV tiše dřímá v nervových gangliích, dokud ho něco neprobudí k životu. Toto jsou nejčastější viníci bolestivých puchýřů:

– Teplota, infekce, chřipka a nachlazení.- Ultrafialové záření, spálení od sluníčka.- Stres, únava, změny v imunitním systému, trauma.

– Potravinové alergie, menstruace, návštěva zubaře.

Proti některým spouštěčům, jako je stres a únava, můžete bojovat pomocí cvičení, meditace, jógy nebo čtení. Při propuknutí oparu se vyhýbejte kyselým a slaným pokrmům, jako jsou citrusy nebo brambůrky, které mohou opar ještě více podráždit a zvýšit bolest.

Vyzkoušejte lékořici

Kořeny rostliny lékořice se hojně užívají nejen v lidovém léčitelství, ale i v medicíně. Z lékořice se připravuje takzvaný pendrek. Podle nových studií je lékořice účinná i při léčbě oparů. Kyselina glycyrhizinová, kterou lékořice obsahuje, dokáže totiž zabíjet virové buňky, které způsobují opar.

Kromě klasického pendreku můžete sehnat i lékořicový prášek, který smícháte s trochou vazelíny nebo přírodního margarínu a získáte účinnou mast na opary. Nezapomínejte však, že i lékořice má své nežádoucí účinky, pokud se používá ve velkém množství po dlouhou dobu.

Ledujte

Ověřeným receptem, který dokonce může zastavit propuknutí oparu, je led. Důležité je podchytit opar hned v začátku, což pro většinu lidí, kteří trpí na opary, není problém. Poté přiložte na místo svědění ledový obklad (např. led v igelitovém sáčku).

Ledování funguje i při propuknutí oparu, mírní bolest a zkracuje dobu hojení. Ledování však nezkoušejte se zmrzlinou, zvláště ne ovocnou. Kyselá složka totiž může opar ještě více podráždit.

Mléčné obklady

Vyzkoušejte trik našich babiček a zkuste si od bolestivého oparu ulevit pomocí mléka. Tentokrát však mléko nepijte, ale namočte do něj bavlněný odličovací tampon a přiložte na postižené místo.

Pokud podchytíte opar ještě před puchýřkovým stadiem, můžete mléčnými obklady urychlit dobu hojení.

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s opary?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Opar (herpes) je jedna z nejrozšířenějších infekcí. Jedná se o nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem jménem Herpes simplex virus (HSV). Opar má dva typy – HSV 1 a HSV 2. Typ první (HSV 1) je odpovědný za vznik oparů v oblasti tváře, nejčastěji na rtech.

Tento typ oparu se přenáší hlavně slinami při líbání. Druhý (HSV 2) je původcem genitálních oparů. Tento opar patří mezi sexuálně přenosné infekce. Avšak v některých případech se může stát, že HSV 1 vyvolá herpes na genitálu a HSV 2 opar na rtech.

Do skupiny herpetických virů patří také virus, který způsobuje pásový opar (Herpes zoster).

Herpetické infekce probíhají ve dvou fázích. Při prvotním průniku viru do organismu se může, ale i nemusí, rozvinout infekce, která připomíná chřipkové onemocnění, někdy s výsevem puchýřků nebo jiných útvarů. Opar je bolestivý a svědivý.

Po vyléčení infekce zmizí příznaky, ale virus tělo neopouští. Má vysokou náklonnost k nervovému systému a přetrvává v gangliích periferních nervů, což jsou vlastně shluky nervových buněk. Je na něm zákeřné, že se nijak neprojevuje, je latentní. V případě, že dojde k oslabení organismu nějakou infekcí nebo velkým stresem, tak se znovu aktivuje a ukáže se již v podobě dobře známého puchýřku.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s oparem?

Opar představuje potlačení zlostných slov a strach z jejich vyjádření. Pokud se objeví na ústech, znamená to, že je spojen se slovy, opar na obličeji je spojen s vlastním odsuzováním.

Opar může být i nebezpečný pro zrak, když zasáhne rohovku oka. Znamená pak zlobu a nesouhlas s tím, na co se díváme.

V případě, že se u někoho objeví opar na pohlavních orgánech, může se takový člověk trestat za sex s někým, koho nechce.

Pokud nezměníme pohled na svět, tak se nám opar často opakuje. Je to v souvislosti s naší vnitřní nespokojeností, kdy se vyvolá vnitřní vztek a tím i žár. Pásový opar postihuje většinou starší lidi, kteří vzpomínají na své nelehké chvíle života a oživuje se znovu pocit bolesti, který ty chvíle přinesly. Bolestivá místa bolí i delší čas, protože je těžké vymazat tyto vzpomínky z naší mysli.

Položte si následující otázky:

Co mě ničí a co ukrývám před ostatními? Co mě trápí, čeho se bojím? Mám odpor ke svému životu a k sobě samé? Jaký důvod mám k tomu, že vidím všude samé problémy?

V nedávné době se mi objevil opar na rtu. Opar mám jednou za pět let, možná i za delší dobu. Přemýšlela jsem, co mi tento opar přináší za vzkaz. Poté jsme si uvědomila, že jsem v sobě potlačila některá slova, která jsem chtěla vyslovit. Bála jsem se je vyslovit.

Bála jsem se, že o toho člověka přijdu, když ta slova vyslovím. Rozhodla jsem se začít otevřeně komunikovat o svém problému a opar se mi do tří dnů ztratil. Někdy je těžké vyslovit vše, co člověk potřebuje říci, ale prožít bolestivý opar je mnohem horší stav.

Jak k nám problémy s opary promlouvají?

Herpes na rtech, herpes v rohovce, genitální herpes, pásový opar.

Jak si vyléčit problémy s opary?

Zbavte se svých iluzorních představ a toho, co vás paralyzuje. Pokud cítíte pocit viny, snažte se tohoto pocitu zbavit. Vyřešte svou nespokojenost, aby se vám co nejdříve ulevilo.

Na fyzické úrovni je důležité, aby se opar hojil v klidu, to znamená, že se nesmí rozškrábat či utrhnout. Pokud se tak stane, hrozí riziko, že se roznese na větší plochu. Můžete vyzkoušet na postižené místo přikládat teplé nebo studené obklady. Doporučuje se také potírat si opar propolisovou tinkturou, ústa je dobré vyplachovat šalvějí nebo i heřmánkem.

Afirmace pro léčbu: „V mém nitru je jen klid a pohoda. Vytvářím vždy jen harmonii. Zasloužím si cítit se skvěle.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector