Modřiny na nohou bez příčiny – Vše o zdraví

Ráno se vzbudíte jako každý jiný den. Protáhnete se, podíváte se do zrcadla a všimnete si něčeho velice neobvyklého. Na několika místech po celém těle uvidíte modřiny. Asi divoké sny. Jenže nadcházející den se objeví další. Různých tvarů a velikostí. Od malé jako koruna až po velké jako jablko.

Co vám oznamuje vaše tělo? Modřiny na nohou bez příčiny - Vše o zdraví

Jakmile se organismus začne chovat jinak než obvykle, něco se mění. Nemusí jít nutně o závažný problém, přesto je potřeba si vždy dávat dobrý pozor. Obzvláště pokud jde o něco tak bizarního jako samovolné objevování podlitin. Na první pohled jde o děsivý symptom. Není se čemu divit. Nejdříve přichází racionální odůvodnění. Určitě jsem se někde bouchl, třeba i ve spánku nebo když jsem šel v noci na záchod. Po dalších objevech již rozum nestačí. Že by nadpřirozeno?

Středověká kletba Dnes samozřejmě víme, že ne. Ale před stovkami let tomu tak rozhodně nebylo. Tajemné modřiny patří do kategorie příznaků, které ve středověku budily hrůzu. Cokoliv nevysvětlitelného se ihned spojovalo se světem zlých duchů a kouzel.

Pokud byste se přemístili v čase, zcela jistě byste byli „diagnostikováni“ jako prokletí nebo posedlí ďáblem. Záleželo by na erudovanosti lokálního léčitele, případně báby kořenářky. Naštěstí pro nás tyto možnosti zmizely z povrchu zemského.

Díky kvalitnímu lékařství víme, že příčiny se skrývají na jiných místech.

Nedostatek vitaminů Jedno z několika lékařských vysvětlení nalezneme v oblasti vitaminů. Modřiny vznikají tak, že se při tupém nárazu poškodí na daném místě krevní cévy. Krev se dostane do tkáně a postupem času se zpět vstřebá. Proč vitaminy? Konkrétně vitamin B12, kobalamin, patří k nejdůležitějším složkám krvetvorby.

Pokud se tělu takové látky nedostává, přestane produkovat potřebné množství červených krvinek. A jejich malý počet stojí právě za tím, že se podlitina dokáže objevit i po malém, třeba i nepatrném nárazu.

V zásadě ale nejde o vážný problém. Stačí doplnit hladinu vitaminu.

Stará tkáň Stáří s sebou nese mnoho zdravotních potíží. Organismus celkově přestává být tím, čím býval. Postupně ztrácí funkci regenerace. To velkým způsobem ovlivňuje pokožku. Stárnoucí kůže se stává tenčí, průsvitnou. Stejně tak se zhoršuje stav další vrstvy zvané škára.

Ta chrání tělo před fyzickým poškozením. Bez ní bychom se sotva dokázali dožít vysokého věku. Bohužel její funkčnost se s přibývajícími léty vytrácí. Proces se nedá zastavit. Proto lidé v důchodu mají s modřinami problém. Když si sami nějakou přivodí, uzdravení trvá několikanásobně déle.

Ale to není vše.

Slabá kůže může stát za senilní purpurou, neobvyklými podlitinami, které bez zákroku již nezmizí.

Zákeřné paprsky Opalování se na sluníčku patří k oblíbenému sportu českého národa. Do určité míry jde o velice prospěšnou činnost. Díky slunečním paprskům dokáže tělo produkovat více vitaminu D, který stojí za silnými kostmi. Jenže všeho moc škodí. Jakmile se tráví na slunci příliš mnoho času, dochází k opaku.

Když se kůže často „přepaluje“, stává se náchylnou k tvorbě podlitin. Obzvláště potom ve zmíněném stáří, kde se vyjeví, jak moc jsme se o svou pokožku v průběhu života starali. V extrémních případech dochází u spálení i k podkožnímu krvácení. V takovou chvíli je potřeba navštívit dermatologa. Při neléčeném krvácení dokáže poškozená tkáň změnit odstín natrvalo.

Vzniknou tak fleky podobné modřinám.

Špatná játra Za podlitinami mohou stát i mnohem vážnější potíže než pouhé vitaminy a přílišné slunění. Záhadné objevování se pojí i s poruchou jater. Nefunkčnost orgánu zapříčiňuje nedostatečnou tvorbu bílkovin nutných ke srážení krve.

Proto se u pacientů trpících například cirhózou jater vyskytují modřiny na rukou i nohou. K porušení funkce nedochází jen nemocí, ale také používáním některých druhů prášků, u kterých je nutné, aby nemocný docházel pravidelně na krevní testy.

Ve zmíněných situacích je náhodný výskyt řadí  jen jedním z několika příznaků.

Jakmile se tedy spolu s modřinami vyskytují i jiné bolesti a potíže, nesmí se váhat a ihned vyrazit do nemocnice.

Symptom zabijáka Nejhorší případy výskytu modřin poukazují na smrtelnou chorobu. Tmavé modré skvrny dosahující nadměrné velikosti se pojí s leukemií. Pokud tedy nejde o zcela jasný následek po větším fyzickém zranění, u kterého není potřeba přemýšlet nad tím, odkud se vzalo.

Leukemie není jedinou rakovinou, která dokáže vyčarovat strašidelné obrazce na kůži.

Umí to i nádory mozku, které převrátí hlavní řídicí jednotku těla vzhůru nohama. Nikdy nelze brát výskyt modřin na lehkou váhu. Ať už si sami zjistíte cokoliv o svém zdravotním stavu, neodkládejte návštěvu doktora. Včasná diagnóza je základem úspěchu boje s jakoukoliv zdravotní komplikací. I s tou na první pohled nepřemožitelnou.

#Jan Uhlík

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví.

 Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Moho by vás také zajímat: Máte časté bolesti? Pomůže vám silná káva!

Každá modřina není nevinná

Modřina je drobný až větší krevní výron, který ovšem může v závislosti na místě a mechanismu vzniku nabýt i značných rozměrů. U lidí s dispozicemi k jejich tvorbě vznikají především na končetinách, nejčastěji působením tlaku.

Někdy stačí docela málo: nést velký nákup, tlak popruhu těžší tašky na rameno, náraz při pádu, nepříliš silný úder tupým předmětem nebo podtlak při sání (vysmívané „stopy lásky“). Drobné krvácivé projevy na kůži se mnohdy neobjeví v bezprostřední návaznosti na působení podnětu, ale až za nějaký čas.

Jejich rozvoj je provázen poškozením drobných krevních cév – kapilár, lhostejno zda tepen nebo žil; přitom platí, že tepny jsou vůči působení tlaku odolnější než žíly, neboť jsou pružnější.

Pokud je modřina důsledkem úderu, tlaku při pádu nebo jiného výraznějšího mechanického podnětu, pak se k poškození stěn kapilár přidává místní pohmoždění tkáně a výsledkem bývá přirozená lokální zánětlivá reakce s otokem, bolestivostí a zatvrdnutím.

„Mně se modřiny dělají samy,“ slýcháme často. Dispozice, „sklony“ k tvorbě modřin souvisejí s pevností cévních stěn. Ta je dána kvalitou vaziva, jímž jsou cévní stěny převážně tvořeny.

Méněcenné vazivo přitom snadno podědíte po předcích. Mezi další – zřetelnější – projevy takového dědictví patří ploché nohy, křečové žíly a hemoroidy.

Proč ploché nohy? Protože i nožní klenba (jak příčná, tak podélná) s mnohočetnými klouby drží správný tvar hlavně vazivem.

„U jednoho člověka se nemusejí vyskytnout všechny tři prvky typické triády. Jedince, který má potíže byť s jedním z nich, však zvýšená tvorba drobných modřin (jako reakce na neadekvátní, slabý podnět) nemusí překvapovat,“ říká vedoucí lékař hematologického úseku oddělení klinické biochemie, hematologie a imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze MUDr. Jozef Balázs.

„Zvláště u lidí, kteří v práci převážně stojí nebo sedí, je tlak na cévní řečiště v dolních končetinách větší, a sklony k tvorbě modřinek tudíž výraznější.“ Jinak řečeno: u prodavaček, učitelů, dirigentů, pracovníků v pásové výrobě nebo v kancelářích u počítačů atd.

není kombinace křečových žil s drobnými, bez zjevného důvodu vznikajícími modřinami (případně ještě se zmíněnými hemoroidy a/nebo plochou nohou) ničím výjimečným. Ženy jsou k tvorbě modřin náchylnější než muži, především v souvislosti s hormonálními změnami po čtyřicítce.

 „Pozvolna se snižuje tvorba hormonů estrogenů chránících cévní stěny a ty se stávají křehčími,“ vysvětluje doktor Balázs.

Akutní a dočasný výsev krvácivých projevů – nejčastěji to jsou drobné tečky, kterým lékaři říkají petechie – může provázet některé virové a bakteriální infekce spojené s horečkou, například angíny, plicní, močové nebo jiné záněty vyvolané streptokoky.

Toto krvácení většinou spontánně odezní po vyléčení infekce, která jej vyvolala; pokud se tak stane, není nutné ho řešit. S ojedinělou modřinou vysvětlitelného původu nemusíte hned běžet k lékaři; obvykle do 2-4 týdnů zmizí beze stopy a následků.

Krevní elementy a červené krevní barvivo (hemoglobin) se postupně rozpadnou a vstřebají – proto také modřina mění barvu v pestré škále od červené přes modrofialovou a červenofialovou až po zelenožlutou… Toto střídání barev je u každého člověka jiné a jeho vnímání závisí i na tloušťce kůže, a tudíž viditelnosti modřiny.

 Urychlit ústup modřiny můžete přípravky s obsahem hirudinu. Tato látka tlumí srážení (koagulaci) krve. Přirozeně se vyskytuje ve slinách pijavek, preparáty z lékárny pochopitelně obsahují uměle vyrobený hirudin. „Vstřebávání modřin lze podpořit hlavně klidovým režimem. Naopak pohyb a přímá námaha místa s modřinou narušují hojení.

Ani masážemi ústup modřiny neurychlíte,“ zdůrazňuje doktor Balázs. „Na čerstvé poranění s modřinou pomáhá včasná komprese – stlačování – a chlazení, nejlépe ledem přes plátěný sáček či oblečení, aby nedošlo k poškození kůže přímým působením chladu.

“ I když se vám drobné krevní výrony v kůži dělají lehce, může za tím být „obyčejné“ vrozené oslabení cévní stěny nebo prostě fakt, že jste štíhlí a modřiny jsou více vidět a spíše si jich všimnete – nízkou vrstvou podkožního tuku a tenkou kůží prosvítají snáz. Opakovaný vznik modřin bez zjevné příčiny (zvláště ve spojení s dalšími příznaky – viz rámeček „Co varuje“) ovšem může být projevem závažného stavu – chorobné krvácivosti (hemoragické diatézy), která může ohrozit funkci některých orgánů, nebo dokonce váš život. Chorobná krvácivost však má i další důvody. Její příčiny jsou v zásadě tyto: a) nedostatečná tvorba, zvýšený zánik nebo vychytávání krevních destiček (trombocytů), b) nedostatek koagulačních (srážlivých) faktorů krve, který může být buď vrozený, nebo získaný, c) poruchy vzájemného působení koagulačních a antikoagulačních (srážlivých a protisrážlivých) krevních faktorů.

Zajímavé:  Jaké Léky Se Nesmí Vozit Do Sae?

Krevní destičky se tvoří v dřeni velkých plochých kostí, jako je lopatka i pánevní, hrudní nebo stehenní kost. Při některých onemocněních (například leukemii) vznikají v nedostatečném množství nebo jsou funkčně méněcenné, a tak nejsou schopné plnit své úkoly v procesu přirozené zástavy krvácení.

Nemocné s leukemií často přivádí k lékařům právě nevysvětlitelná tvorba většího počtu modřin… V produkci srážlivých faktorů se významně uplatňují bílkoviny a vitamin K. O syntézu a vstřebávání bílkovin a vitaminu K se starají játra a střeva.

Narušit produkci srážlivých faktorů proto mohou vážná onemocnění jater (infekční žloutenka, cirhóza) nebo malabsorpční syndrom (trvale zhoršené vstřebávání živin, vitaminů a minerálů z potravy, zpravidla ve střevech). Stejný dopad mají drastické diety s radikálním omezením příjmu bílkovin a celková podvýživa.

Ohroženi krvácením jsou proto anorektici, vegetariáni… Vrozené chybění některého ze třinácti koagulačních (srážlivých) faktorů je podstatou hemofilie, dědičného onemocnění, při němž postižení trpí nejen krvácením do kůže, ale – což je mnohem závažnější – také do kloubů a vnitřních orgánů.

Hemofilie zasahuje téměř výhradně muže, ženy ji přenášejí. Její výskyt v Česku je zhruba konstantní, v současnosti u nás žije asi 900 hemofiliků. Vzhledem ke kvalitnímu genetickému screeningu se však daří identifikovat nemocné včas. Léčba spočívá v dlouhodobém podávání chybějícího srážlivého faktoru.

Co se týče dalších chorob s krvácivými projevy: břišní a skvrnitý tyfus nebo krvácivé horečky typu Eboly se v českých podmínkách v současné době nevyskytují.

Pozor na růžového kavalíra

Jaké berete léky? Tuto otázku uslyší pacientka či pacient, znepokojení tvorbou modřin, u doktora Balázse mezi prvními. Různé léky mohou různými mechanismy vyvolat zvýšenou tendenci ke krvácení, i když jejich účinky jsou individuální. „Obecně platí, že například kortikoidy při dlouhodobém užívání oslabují cévní stěnu.

Warfarin potlačuje jaterní syntézu koagulačních (srážlivých) faktorů krve, jejichž tvorba je závislá na přítomnosti vitaminu K.

 Protisrážlivého působení warfarinu se s výhodou využívá v léčbě a prevenci trombóz (ucpání cévního řečiště krevní sraženinou), na druhou stranu krvácivost při případném předávkování či nevhodné kombinaci s jinými léky, zejména na bolest, je jeho hlavním nežádoucím účinkem,“ objasňuje lékař a upozorňuje i na další léky: „Zvýšená krvácivost se objevuje také v důsledku předávkování heparinem, u přednostně používaných takzvaných nízkomolekulárních heparinů je však při správném dávkování riziko nežádoucího krvácení nižší. Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin…) brání shlukování krevních destiček a tím snižuje jejich přilnavost, lepivost. Tak se sice předchází vytvoření krevní sraženiny, což opět může mít význam v prevenci trombóz, ale rovněž to může vést k nechtěnému krvácení – záleží ovšem na dávce. Dlouhodobé užívání nízkých dávek dokáže výrazně snížit riziko infarktu myokardu a náhlé smrti pacientů s nestabilní anginou pectoris.“ Kyselina acetylsalicylová patří mezi takzvaná nesteroidní antirevmatika, dalšími zástupci jsou ibuprofen, naproxen, diklofenak nebo indometacin. Oblíbený „růžový kavalír“, tedy tabletka s obsahem ibuprofenu, snižuje lepivost krevních destiček. MUDr. Jozef Balázs proto varuje: Oslabit cévní stěnu a podpořit tak krvácení mohou i „jedy“ z prostředí či potravy (benzen, arzen, radioaktivita…). A při některých autoimunitních onemocněních organismus dokonce sám vytváří protilátky vůči vlastním tkáním, cévy či destičky nevyjímaje. Pro své cévy však naštěstí můžete i leccos udělat… Cévní stěnu posílíte pestrou stravou s dostatkem vitaminu C. Malé „opáčko“: Krvácení z dásní je jedním z prvních projevů chybění tohoto vitaminu a nemoci zvané kurděje neboli skorbut, kterou před objevením „céčka“ trpěli hlavně námořníci, odříznutí při dlouhých plavbách od přísunu čerstvých, nekonzervovaných potravin. Ze syntetických preparátů funguje osvědčená klasika Ascorutin, jehož účinné látky – kyselina askorbová (pouze jiný název pro vitamin C) a rutin – se zabudují do cévní stěny a tím ji zpevní. Efekt se podle doktora Balázse dostaví už po měsíci užívání v denní dávce 3x 1 nebo 2 tablety. „Modřiny se už netvoří samovolně nebo tak snadno, menstruační krvácení se mírně zkrátí nebo je méně intenzivní. Užívání Ascorutinu slouží nám lékařům jako jednoduchý a pacienta nijak nezatěžující test k odlišení poruch cévní stěny od poruch srážlivosti. Samozřejmě jen tam, kde je sklon ke zvýšené lomivosti cévní stěny zjevný a nejsou přítomny známky závažnějšího zdravotního problému,“ zdůrazňuje lékař. Mezi přírodní zdroje rutinu patří zejména pohanka (!), dále otruby, ovesné vločky, luštěniny, chřest, ořechy, slupky jablek a rajčat, citrusy, listová zelenina, květenství bezu černého nebo zelený čaj. Nad esteticky problematickými modrými skvrnkami na nohou proto nevěšte hlavu. Dědičné dispozice k méněcennosti cévní stěny ovlivníte stěží, ale správně vybrané a užívané jídlo je lék… Toxiny např. streptokoků poškozují cévní stěnu a mohou způsobit dočasné krvácení s projevy na kůži (Henochova-Schönleinova purpura). Co varuje * Modřiny vznikající opakovaně a spontánně, bez výrazného podnětu – doslova „přes noc“. * Velký krevní výron, jehož rozsah neodpovídá síle podnětu, který jej vyvolal (intenzivní krvácení po malém impulzu). * Častá krvácení z nosu, jež se špatně zastavují. Nemusí však jít o poruchu srážlivých faktorů, na vině často bývá neléčený vysoký krevní tlak, o němž pacienti ani nevědí. * Dlouhé a/nebo silné menstruační krvácení, pokud gynekolog vyloučí jinou příčinu. * Výrazné krvácení po vytržení zubu, které neustane spontánně (je nutné například šití dásně). * Krev ve stolici. Upozorní na riziko skrytého krvácení do trávicího traktu, které však může mít i jinou příčinu než zvýšenou krvácivost, například nádor – tím spíše byste s návštěvou lékaře neměli váhat. MUDr. Jozef Balázs „Lidé podceňují riziko krvácení, když si sami kupují léky proti bolesti a zánětu a užívají je ve velkých dávkách zcela nekontrolovaně, bez vědomí lékaře.“

  • Odborná spolupráce: MUDr. Jozef Balázs vedoucí lékař hematologického úseku oddělení klinické biochemie, hematologie a imunologie Nemocnice Na Homolce

Autor: Dita Váchová

7 důvodů, proč jste samá modřina

Modřina je odrazem drobného poranění cév pod povrchem kůže. Jestliže jsou tyto cévky poškozeny, uniká z nich menší množství krve. Pak se vám na pokožce objeví klasické modré, černé nebo purpurové zabarvení. Tvoří se vám ale většinou náhle, bez zjevné příčiny, jako by zničehonic? Na vině mohou být následující faktory:

1. Berete určité doplňky stravy

Některé doplňky stravy mohou přispívat ke vzniku modřin nevysvětlitelného původu. Týká se to například i česneku, zázvoru, gingko biloby, ženšenu, omega-3-mastných kyselin (rybího oleje), nebo třeba vitamínu E.

Pokud budete z jakéhokoliv důvodu něco z výše zmiňovaného doplňovat, raději se na to nejprve zeptejte lékaře. Mohlo by se stát, že by mohly některé z těchto doplňků reagovat na léky, které vám byly dříve předepsány.

2. Jste žena

Je to nespravedlivé, ale bohužel to tak je. Ženy mají větší tendenci mít modřiny než muži. Ti nejenže mají silnější kůži, ale také větší množství kolagenu, který napomáhá udržet cévy v dostatečné hloubce pod kůží a zároveň je chrání před poraněním.

Další naší „nevýhodou“, tedy co se týká podlitin, je přítomnost estrogenu. Studie prokázaly, že zabraňuje tomu, aby se zesilovaly cévní stěny. Navíc podporuje jejich otevírání. Proto v případě jejich poranění vyteče o něco více krve, než se stačí srazit.

3. Stárnete

Přibývající léta se samozřejmě projeví také v kvalitě kůže a cév. Pokožka se stává tenčí a cévy náchylnější k poranění, což jsou dva faktory, které zvyšují pravděpodobnost tvorby podlitin. Kvůli ztenčování kůže nastává ztráta tukové vrstvy a kolagenu, které předtím chránily vaše cévy. U nich zase dochází ke ztrátě elasticity, a to je činí náchylnější k porušení.

4. Berete léky na rozředění krve

Jestliže máte problém se srdeční arytmií nebo s krevními sraženinami, pravděpodobně používáte léky na rozředění krve. Ty mohou být příčinou vzniku modřin nevysvětlitelného původu. Na vině mohou být také jiné léky s podobným efektem, např. ibuprofen nebo aspirin.

5. Trpíte poruchou krve

Hemofilie a von Willebrandova choroba jsou krevními poruchami, kvůli nimž mohou snadno vznikat podlitiny. Hemofilie je vzácné onemocnění, které ovlivňuje schopnost krve se srážet. Proto jsou lidé s touto chorobou vystaveni riziku závažného krvácení i tehdy, když u nich dojde jen k mírnému poranění.

Zajímavé:  Léky Při Záchvatu Dny?

Von Willebrandova choroba je mírnější a o něco častější porucha srážení. Většinou se vyznačuje např. krvácením během čištění zubů, dlouhotrvajícím krvácením z nosu, přítomností krve v moči nebo stolici a silnou menstruací.

6. Užíváte antidepresiva

Studie sledující vliv některých novějších léků proti depresi prokázaly, že mohou ovlivňovat i krevní destičky, které jsou důležitou součástí procesu srážení krve.

7. Máte nedostatek vitamínů

Nedostatek vitamínu C a vitamínu K může způsobit vznik podlitin nevysvětlitelného původu. Ale pokud žijete ve vyspělém národě (což žijete, když jste v ČR) a máte pravidelný přístup ke zdravému jídlu, je velmi nepravděpodobné, že by se to týkalo i vás. Tento problém se obvykle vyskytuje pouze u těžce podvyživených populací.

Jak se co nejrychleji zbavíte modřin?

Špatnou zprávou je, že se podlitina hojí až dva týdny. Jakmile tělo vstřebá krev, která vede ke vzniku modřiny, prochází několika dalšími fázemi. Po několika dnech se změní modrá (nebo černá či fialová) barva na zelenou nebo žlutou a také opadne otok.

Nicméně existuje fígl, díky němuž se proces uzdravení urychlí. Hned, co se udeříte do kolene, lokte, holeně a podobně, vezměte si balíček ledu a podržte ho na bolavém místě zhruba 10 minut.

Praktikujte to několikrát denně. Tím dojde k zatažení cév, čímž se zpomalí šíření purpurového odstínu v místě poranění.

Vyzkoušet můžete i osvědčené homeopatikum Arnica Montana (dávkování: 15 CH, 5 granulí 2-3 x denně).

-šp-

Modřiny bez příčiny

anonym

Mé přítelkyni se neustále dělají modřiny na nohou, především na lýtkách, utvářejí se bez příčiny, nikde se nepraští, například přes noc. Nevíte čím by to mohlo být?

Nejlepší odpověď
hanny 2

Zvýšená tvorba modřin může mít příčinu buď v poruše srážlivosti – kdy je v těle nedostatek krevních destiček (nebo je poškozena jejich funkce) nebo srážlivých krevních faktorů (jedná se o látky bílkovinné povahy, takže jejich nedostatek může být i při nedostatečném přívodu bílkovin stravou, z onemocnění se vyznačuje nedostatkem srážlivých faktorů např. hemofílie). Další možností je zvýšená lomivost cévních kapilár- to se objevuje pokud v těle chybí vitamín C a bioflavonoidy(např. rutin). Rutin je možno získat i ze stravy (pohanka, bílá dužina citrusových plodů, brokolice, rybíz, borůvky, šípky…). Nedostatek důležitých živin a vitamínů vedoucí k časté tvorbě modřin může souviset i s chronickou candidózou. Prospěšný může být Korolen a Ruticelit.Pokud se však tvorba modřin objeví náhle, je nutno zajít k lékaři na vyšetření faktorů krevní srážlivosti.'

http://diskuse.doktorka.cz/…

Další odpovědi
anonym

Tohle budou jen rady slyšela jsem atd.Vyžeňte ji k lékaři.Nemusí to být nic vážného,mohl by to být i nedostatek vitaminu K.Já bych šla co nejdříve.Normální to určitě není.Nedostatek vitamínu K Nedostatek vitamínu K vede k poruchám krevní srážlivosti, jak prokazují laboratorní testy měřící koagulační čas.

Mezi příznaky patří modřiny, krvácení z nosu a dásní, krev v moči a ve stolici, nebo extrémně těžké menstruační krvácení. U kojenců může vést nedostatek vitamínu K k život ohrožujícímu krvácení (k intrakraniální hemoragii).[7] Nedostatek vitamínu K dále souvisí s řídnutím kostí (osteoporózou) u žen po menopauze.

Nedostatek vitamínu K způsobuje špatnou karboxylaci osteokalcinu a sníženou aktivitu osteoblastů (kostních buněk obnovujících kost). Dochází k pomalejší obnově kostí a k nedostatečnému zabudování vápníku do kostí. Kosti pak nejsou dostatečně pevné a odolné, snadno se lámou.

Nedostatek vitamínu K zvyšuje riziko osteoporotické zlomeniny.[14]-wikipedie

mosoj

Tak bez příčiny to není, ale s největší pravděpodobností je to tak jak píš Hanny 2.Modřina je vždy nějaký krevní výron.

Nikkol

Praskají jí žíly. Me se to někdy stává před menstruací, začnou mě bolet nohy – křečáky a pak se mi udělají modřiny. Tak to asi bude hormonama..

1Kdo udělil odpovědi palec? Kerberus před 3640 dny 0 Nominace Nahlásit

Diskuze Zvýšená tvorba modřin

Ahojky holky,
mám tak trochu zdravotní problémy a bojím se jít k Dr., stále to jaksi
odkládám. Už něco přes měsíc se mi samovolně tvoří modřiny,
především na nohách. Objeví se z ničeho nic a dlouho mizí a když už
skoro zmizí, objeví se mi další 3 modřiny aniž bych se uhodila.

Vše
začalo když jsem si po delší době dala asi 3 skleničky vína,
následující den jsem našla 2 velké modřiny o velikosti 3 cm. Brala jsem
si na to pár dnů vitamíny a byl klid, jenže po pár dnech se mi začalo
tvořit více modřinek (4-6) a od té doby se mi objevují co chvíli. Teď se
mi začaly objevovat i žluté skvrny jako když vám mizí modřina a máte ji
už skoro pryč.

mám 3 takové na noze a 2 na ruce. Před 3 měsíci jsem
byla v krevním centru a tam bylo vše v pořádku. Do toho mám stále bulku
v třísle, s tou jsem byla také u Dr. ale to mi jen řekla, že je to jen
zvětšená uzlina v důsledku častého holení intimních partií a abych se
chvíli neholila (neholila jsem se něco přes týden ale nepomohlo to).
V pondělí se chci znova objednat k Dr.

, manžel už mě tam taky vyhání,
protože se mu tohle moc nezdá. Chtěla jsem se tu jen poradit, zda některá
z Vás nemá něco podobného.

Velikost písma:

urcite zajdii k lekari a nech si udelat krevni obraz, vcetne
Quick testu

Ahoj, tak určitě bych znovu zašla k doktorovi. Zvýšená tvorba modřin
může souviset s poruchou srážlivosti krve (krvácíš z nosu? jak vypadá
menstruace, není silnější?)
Nebo to může být nedostatkem rutinu, vitamínu c, či nedostatečnou
elasticitou cév. nemusí to být absolutně nic vážného, ale je třeba
přijít na příčinu a po jejím zjištění teprve léčit, popřípadě
dodat vitamíny.

Zatím si zvyš vitamín C, do stravy přidej hodně pohanky, ale lékaře
navštiv, pokud jsi byla na hematologii, závažné onemocnění vyloučili,
neděs se.

Ahojda, určo zajít k dr.Vypadá to na poruchu koagulace (srážlivosti
krve). Nejlépe by bylo, aby ti dal doporučení na hematologii a tam odebraly
krev na koagulační testy a podle toho by se vidělo…pak se dělají
i speciální testy na faktory, inhibitory atd, ala to už speciálka…

Ahoj. mám úplně stejný problém a ktomu ještě ztrácím váhu. taky
plánuju jít k doktorovi ale taky mám strach co mi na to řekne. ale taky to
vypada na chudokrevnost.  

Kdysi jsem nekde cetl ze chudokrevnost se da celkem snadno poznat pod spodnim
vickem na oku. Udajne kdyz je velka chudokrevnost, vicko po odtazeni bude
zespoda bile. Normalni by melo byt cervene. Psal to nekdy v poradne nejakej
vyhlasenej doktor, tak to bude nejspis pravda…

Poslední dobou se mi taky dělají modřiny, hlavně na nohou. Vím, že
mám méně červených krvinek a nevím jestli mi s tím něco udělají nebo
je to normální?

Na chudokrevnost se bere železo tedy já jsem vždy brala 

¨Já měla hodně často modřiny, když jsem měla podváhu a doktor mi
řekl, že nemám podkožní tuk. Teď vážím normálně a modřiny už
nemívám.

@claire91 Mám
kamarádku doktorku – hematoložku. Jelikož mé děti mají taky neustále
modřiny, ptala jsem se jí na to. Prý dokud se modřiny nedělají samy od
sebe, je to v pořádku. Děti to asi podědily po tatínkovy, tomu stačí,
když se někde opře a hned má modřinu
Jinak u tebe záleží, jaký typ chudokrevnosti máš, je jich víc druhů.
Nejčastěji to bývá nedostatkem železa, ale může to být taky nedostatek
vitaminu B12. Víc by ti řekl doktor 

já mám trochu obdobný problém. V horku mi klesá tlak a pak se mi
tvoří modřiny především na lítkách stehnech zadku a rukách :/ jsem pak
jak zmlácená

Já mívám od malička po zimě až do léta modřin víc. Jen se klepnu,
už ji mám. Zbytek roku nic.
Doktorka mi říkala, že se to stává, že je po zimě tělo „vysílené“
takže to chce vitamíny, minerály, sluníčko.

Jo prosim Te a kamaradka taky mela zvetsenou triselnou uzlinu a mela to
z gynekol. zanetu…tak asi tak nejak.

Prkotina i život ohrožující záležitost. V případě hematomu záleží na umístění

  • S hematomy, respektive modřinami se setkal asi už každý.
  • Zdaleka nejnebezpečnější jsou hematomy, k jejichž vzniku dojde v oblasti hlavy.
  • Hematom se může vyskytnout v podstatě kdekoliv po těle a je často doprovázen výrazně zbarveným a nepříliš vzhledným otokem.
  • S tím, jak je hemoglobin postupně odbouráván, začne otok nejprve tmavnout a později dokonce zelenat.
  • Za hematom je označován výron krve, při němž dojde k poškození cévy a následnému úniku této krve do okolní tkáně.
  • Zbarvení hematomu bývá zpočátku namodralé, což je způsobeno přítomností hemoglobinu.
  • Přijít k hematomu lze relativně snadno, nejčastěji pak v souvislosti s nějakým úrazem či podobným incidentem.
  • Způsob léčby hematomu se odvíjí od toho, jaká je jeho původní příčina.
Zajímavé:  Revmatoidní Artritida Přírodní Léčba?

S hematomy, respektive modřinami se setkal asi už každý. Přijít k nim lze relativně snadno, nejčastěji pak v souvislosti s nějakým úrazem či podobným incidentem.

V naprosté většině případů se o nic závažného nejedná, existují nicméně i takové, jež mohou být v důsledku svého umístění velice nebezpečné.

Za hematom je označován výron krve, při němž dojde k poškození cévy a následnému úniku této krve do okolní tkáně. Může se vyskytnout v podstatě kdekoliv po těle a je často doprovázen výrazně zbarveným a nepříliš vzhledným otokem.

Toto zbarvení bývá zpočátku namodralé, což je způsobeno přítomností hemoglobinu. Avšak s tím, jak je hemoglobin postupně odbouráván, začne otok nejprve tmavnout a později dokonce zelenat. Hemoglobin je nahrazován biliverdinem a následně bilirubinem, v důsledku čehož se postižené místo zbarví do žlutohnědého odstínu, aby poté začal otok za normálních okolností pozvolna zcela ustupovat.

Příčiny vzniku hematomu

Jak již bylo řečeno v samotném úvodu, hematom může vzniknout v důsledku nějakého traumatického poranění – což ostatně bývá i jeho nejčastější příčinou vzniku.

Kromě toho se ale může objevit i zcela samovolně, respektive aniž by předtím došlo k jakémukoliv sebevětšímu podnětu zvenčí.

V takových případech mohou být za původce krevních výronů označeny zejména:

  • takzvaná hemofilie, tedy vrozená či získaná porucha srážlivosti krve,
  • užívání nejrůznějších antitrombotik a dalších léků, jejichž úkolem je pomoci ředit krev
  • nedostatek vitamínů (zejména C a K)
  • porucha funkce kostní dřeně
  • meningokoková meningitida

Typy hematomu

Stejně jako existuje celá řada příčin vzniku hematomů, je potřeba zohlednit i jejich jednotlivé typy. V praxi se rozlišují především podle místa svého výskytu. Nejběžnější bývají hematomy nitrosvalové.

Tento typ modřiny se řadí k nejbolestivějším, je doprovázen otokem a zánětlivou reakcí. Další oblastí lidského těla, kde poměrně často dochází ke vzniku hematomů, jsou konečky prstů.

Je-li podlitina velká, může v krajním případě dojít i ke ztrátě celého nehtu.

O poznání závažnější jsou hematomy, které se vytvoří v dutině břišní. V takové situaci totiž mohou být doprovázeny krvácením postiženého orgánu potenciálně vedoucím k jeho poškození a ohrožení pacienta na životě.

Zdaleka nejnebezpečnější jsou však hematomy, k jejichž vzniku dojde v oblasti hlavy. Zde je nutné rozlišit celkem čtyři typy. Jedná se konkrétně o subdurální hematom, epidurálním hematom, hematom mozkový a v oblasti skalpu.

Subdurální hematom

Zatímco posledně jmenovaný není nic jiného než jen prostá a na omak dobře rozpoznatelná boule, v případě prvních tří je potřeba se mít obzvláště na pozoru. Při subdurálním hematomu jsou totiž narušeny přemosťující žíly, ze kterých krev vytéká do prostoru pod tvrdou plenu mozkovou. Takovýto hematom může být akutní, subakutní i chronický.

U akutního subdurálního hematomu k výše popsanému procesu dochází zpravidla jeden až dva dny po úrazu. V případě subakutního se tak děje nejčastěji po dobu do tří týdnů, kdežto u chronického to může být až v horizontu měsíců. Pakliže je léčba subdurálního hematomu zahájena včas, neměl by pacient utrpět žádné trvalé následky.

Epidurální hematom

Při epidurálním hematomu dochází k narušení celistvosti střední meningeální artérie, v důsledku čehož se krev dostane do takzvaného epidurálního prostoru, jenž se nachází mezi již zmíněnou tvrdou plenou mozkovou a lebkou. Nastane-li tato situace, může dojít k útlaku mozku. Takovýto typ hematomu je potřeba odstranit neurochirurgicky, a to bez ohledu na pacientův aktuální stav, neboť může být v jeho důsledku bezprostředně ohrožen na životě.

Mozkový hematom

A pokud jde o mozkový hematom, jeho nejčastější příčinou bývá vysoký krevní tlak v oblasti mozkového řečiště, případně aneurysma, tedy jakási cévní výduť, která v určitý okamžik praskne a způsobí výron krve do svého okolí. V závislosti na tom, jak moc velká tato prasklina je, se mohou lišit i samotné následky. Je-li malá, člověk má šanci na přežití, v případě větších, doprovázených masivnějším krvácením do mozku, je nicméně naděje v podstatě minimální.

Velikost hematomu

Krevní výrony mohou dosahovat nejrůznějších rozměrů. Nejmenším z nich je takzvaná petechie, která je charakteristická drobnými červenými tečkami.

Druhým stupněm je ekchymóza – v jejím případě dosahuje hematom rozměrů několika centimetrů, zpravidla více než tří. O něco větší je sufúze, přičemž jako nejrozměrnější typ hematomu je označována purpura.

Ta je opět charakteristická drobnými tečkami, ty se však tentokrát rozprostírají na o dost větší ploše.

Léčba hematomu

Způsob léčby hematomu se odvíjí od toho, jaká je jeho původní příčina. Pakliže se nejedná o důvody traumatického charakteru, tedy v důsledku nějakého úrazu apod.

, doporučí lékař nejčastěji omezení užívaných léků na ředění krve – pokud je to vzhledem k pacientově stavu možné, zvýšení příjmu vitamínů C a K, případně používání mastí s obsahem derivátů heparinu, které by měly pomoci hematom lépe vstřebat.

Jedním takovým může být například gel Lioton 100 000. Zcela od věci určitě není ani chlazení postiženého místa studeným zábalem, případně čímkoliv jiným.

To je však řeč pouze o nitrosvalových typech hematomů. Co týče těch vnitřních, zde je potřeba přistupovat k poměrně odlišné metodě léčby. Jejich odstranění je o poznání komplikovanější (zpravidla je nutné je odsát), a proto si žádají i pečlivé a odborné vyšetření.

Moje nemoc začala modřinou, nakonec jsem přišla o slezinu

Tehdy mi bylo třiadvacet let. Okamžitě jsem musela na hematologii. Dva roky jsem brala silné prášky, ale lékaři si se mnou nevěděli rady, tak mě poslali na vyšetření do Prahy. Byla jsem vyčerpaná, bolela mě strašně hlava a páteř. Modřiny se mi dělaly po celém těle.

  • Idiopatická trombocytopenická purpura je jedno z autoimunních onemocnění, kdy si tělo vytváří protilátky proti vlastním krevním destičkám, které potom zanikají ve slezině pacienta.
  • Důsledkem potom je malý počet destiček, odpovědných za krevní srážení, a tím zvýšená krvácivost pacienta, někdy i spontánně bez příčiny.
  • Léčba bývá většinou pomocí imunosupresivní medikace, pokud tato nestačí, je vhodné operativně odstranit slezinu.
  • Většina pacientů na léčbu odpoví, někteří se mohou i léků zbavit, někteří je musí užívat dlouhodobě-trvale, u některých se nemoc opakovaně vrací.
  • Onemocnění se vyskytuje i u malých dětí, často po prodělané infekční nemoci.
  • Odpověděla hematoložka Markéta Marková

Až po dalších dvou letech doktoři přišli na to, že by asi bylo dobré, aby mi odebrali slezinu. Ze začátku jsem byla z té zprávy dost vyděšená, ale zvykla jsem si.

Každý den s injekcí

Po operaci sleziny jsem půl roku měla přísnou dietu a každý jsem si sama musela píchat injekce buď do ramene, nebo do břicha.

Po operaci jsem byla ještě více unavená a nic jsem nemohla dělat. Od malička jsem byla sportovní typ a chtěla jsem si užít každou chvilku zábavy.

Po zjištění nemoci se mi zhroutil svět. Nemohla jsem do práce, ani za zábavou. Prostě jsem musela jen ležet a každá námaha pro mě byla utrpením.

Vzali mi invalidní důchod

Po operaci sleziny se můj stav o něco zlepšil. Ale stále mi otékají prsty na rukou a pořád jsem strašně unavená. Často si musím odpočinout i po delším čekání na autobus.

Nejhorší na tom je, že mi po sedmi letech sebrali invalidní důchod. V podstatě nemám z čeho žít. Snažím se chodit na brigádu na poloviční úvazek, ale nejde to každý den. I prodávat oblečení je pro mě hrozně vyčerpávající.

Navíc mi doktorka řekla, že když nebudu v klidu, nemoc se mi může zase zhoršit. Prý mám oslabenou imunitu a vadí mi jakýkoli střet s nežádoucími bakteriemi. Invalidní důchod mi však komise nepřiznala. Do papírů mi napsali, že jsem schopná pracovat na 80 procent. To je ale pro mě o dost horší, protože takhle mě nikdo už vůbec nezaměstná.

Sedm let jsem brala silné léky, proto jsem také začala mít problémy se žlučníkem. Žlučníkových záchvatů jsem prodělala několik. Letos v květnu mi žlučník museli vzít. Kvůli lékům jsem tedy byla na další operaci.

O několik týdnů později mě pozvali na další komisi. I když jsem byla stále v neschopnosti, nepřiznali mi ani první stupeň invalidního důchodu, přitom jsem plný invalidní důchod pobírala zhruba sedm let. V podstatě mě ze dne na den poslali do práce. (čtěte více)

Vážení čtenáři, článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu [email protected]. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 Kč. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Čtenářka Lenka, pro iDNES.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector