Motání hlavy v těhotenství – Vše o zdraví

Těhotenství a bolest podbřišku k sobě neodmyslitelně patří. Píchavá bolest, která se objeví při prudkém pohybu, při vstávání či při nadměrné fyzické aktivitě. Tyto pocity vylekají hlavně prvorodičky, které ještě neví, co to může znamenat.

Pocit bolesti a napětí v podbřišku se projevují v průběhu celého těhotenství. Bolest břicha na začátku těhotenství se lokalizuje více dolů v podbřišku a jako bolest v pravém boku, s postupujícím stádiem těhotenství se posouvá více nahoru.

Bolest břicha na konci těhotenství se posouvá směrem k pupíku.

Krátce po otěhotnění se začne děloha měnit, růst a prokrvovat. Zvětšující se děloha napíná vazy, které ji drží na správném místě. Jsou to vazy směřující ke křížové oblasti pánve, dále k oběma stranám pánve a třetí vazy vedou do třísel a upínají se i do oblasti zevních rodidel.

Tento přirozený proces se projeví jako bolest dělohy v těhotenství. Vaz na pravé straně bývá většinou kratší a proto některé ženy vnímají bolest více v pravém podbřišku, jiné cítí bolest v celém podbřišku.

Jsou i ženy, které mají kratší levý vaz a pociťují bolest více na levé straně.

Motání hlavy v těhotenství - Vše o zdraví Tvrdnutí břicha v těhotenství

Kromě píchavé bolesti, které je způsobena napínáním děložních vazů, jsou typické také křeče v břiše, tvrdnutí břicha, bolest v tříslech a v zádech.

Tento typ bolesti souvisí také s dělohou, konkrétně za ní mohou přirozené kontrakce v průběhu celého těhotenství. Tvrdnutí břicha není bolestivé, jen přináší nepříjemný pocit.

Jediným přípravkem, co na bolest břicha gynekolog předepisuje, je čistý hořčík v tabletách. Doporučuje se také nezvedat těžké věci a hýbat se zvýšenou opatrností.

Vnímání těchto obtíží je u každé ženy individuální. Zatímco jedna skupina žen je během těhotenství fyzicky aktivní, jiné se hýbou jen s těžkostí. Tvrdnutí břicha v 2.

trimestru může signalizovat předčasný porod, proto je jistější o frekvenci a intenzitě tvrdnutí břicha informovat svého lékaře.

Na základě dalších vyšetření děložního čípku zhodnotí riziko předčasného porodu a nastaví ty správná opatření a absolutní klidový režim.

Jak poznat poslíčky?

Na konci těhotenství se píchavá bolest a tvrdnutí břicha objevují častěji, více jak 10-krát za den. Jde o předporodní činnosti dělohy, které hovorově říkáme poslíčky. Tyto Braxton-Hicksovy kontrakce trvají půl minuty až minutu.

Jak je poznat? Poslíčci se od skutečných porodních kontrakcí liší tím, že přicházejí nepravidelně. Pokud je žena v klidu, sami odcházejí.

Na rozdíl od toho porodní kontrakce mají pravidelný interval, jsou čím dál tím silnější, doba trvání jedné kontrakce se časem prodlužuje a intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi se zkracují.

Když se doba mezi kontrakcemi dostane pod 15 minut a méně, neustupují ani po teplé sprše nebo praskne plodová voda, je čas vyrazit na cestu do porodnice.

Motání hlavy v těhotenství - Vše o zdraví Potíže se zažíváním v těhotenství

Potíže se zažíváním doprovází každou ženu. Nejen, že rostoucí děloha a miminko tlačí na žaludek, ale i hormonální změny jsou příčinou typických projevů v těhotenství.

Zvyšuje se hladina hormonu progesteron, který ženské tělo potřebuje k udržení těhotenství, rovněž má za následek pomalejší střeva a povolený žaludeční svěrač – kardii.

Všechny tyto změny dohromady způsobují potíže, které jsou pro období těhotenství typické.

Nevolnost – v 1. trimestru je nevolnost a zvracení synonymem těhotenství. Objevují se hlavně ráno, ale není výjimkou, že trvají i celý den. Důvodem těchto nepříjemných projevů jsou hormonální změny, nízká hladina cukru v krvi a stres. Na dobrém pocitu nepřidává ani zvýšená citlivost na různé pachy.

Zácpa – líná střeva, rostoucí děloha a k tomu doplňky stravy s obsahem železa mají za následek obtížné nebo méně časté vyprazdňování, které doprovází i bolest břicha. Částečně je dokáže zmírnit dostatečný pitný režim, strava bohatá na vlákninu a k tomu chůze, která dá střeva do pohybu.

Pálení žáhy – ve třetím trimestru je pálení žáhy běžným nepříjemným projevem. Pyróza neboli pálení žáhy má na svědomí uvolněný svěrač mezi žaludkem a jícnem a rostoucí miminko způsobují, že kyselý obsah žaludku se vrací do jícnu. Překyselení žaludek se projeví jako bolest žaludku po jídle, křeče v žaludku, říhání, nevolnost a bolest za hrudní kostí.

Nadýmání – ochablá střeva a obtížný odchod plynů ze střev jsou dalším z nežádoucích projevů hormonu progesteron. Zaražené větry zmírníte pomocí upraveného jídelníčku.

Vynechte nadýmavé potraviny jako jsou luštěniny, košťálová zelenina a cibule, omezte příjem jednoduchých sacharidů a sycenou vodu.

Jídlo žvýkejte pomalu a důkladně, aby se do žaludku dostalo co nejméně vzduchu.

Průjem – i když pro těhotenství je typické spíše obtížné vyprazdňování, může neobvyklá kombinace potravin působit na střeva spíš opačně. Průjem mohou doprovázet i křeče v břiše.

Průjem v kombinaci s horečkou je nebezpečný, v tomto případě je jistější vyhledat lékaře. Průjmy v těhotenství, v období plánovaného porodu ve 3. trimestru, mohou znamenat, že tlak na střeva se uvolňuje a porod se už blíží.

Není to, ale pravidlem u každé nastávající maminky.

Motání hlavy v těhotenství - Vše o zdraví Které léky jsou v těhotenství bezpečné?

V těhotenství si ženy dávají více pozor na stravu, na pohyb a také na léky, které užívají. Je známo, že některé léky se v těhotenství nedoporučuje užívat. Je to z důvodu, že dosud není znám jejich vliv na tělo nastávající maminky a rostoucího miminka. Vybrané léky a doplňky stravy jsou dokonce vysloveně kontraindikované a mohou nadělat více problémů než užitku.

Zajímavé:  Léčba Diabetu 1. Typu?

Jaké jsou povolené přípravky? Tady je příklad nejpotřebnějších léků:

  • Magnesium Laktát – doplní do těla hořčík ve správné dávce
  • Rennie – žvýkací tablety jako řešení, co na bolest žaludku a pálení žáhy
  • Duphalac – tekutá lactulosa působí v tlustém střevě a řeší problém se zácpou
  • Paracetamol – uleví od bolesti svalů, kloubů a horečky v průběhu celého těhotenství
  • Ibuprofen – v 1. a 2. trimestru je povolenou účinnou látkou, která tlumí bolest, zánět a horečku
  • Simethicon – zatočí s nadýmáním

Motání hlavy v těhotenství - Vše o zdraví Při těchto bolestech raději zbystřete

Bolest břicha v těhotenství souvisí s vyvíjejícím se miminkem a změnami v těle ženy. Bolí na stejném místě a proto se mohou mylně diagnostikovat. Při podezření, že je něco v nepořádku, je jistější konzultovat stav s lékařem.

Varovnými signály jsou:

  • horečka
  • krvácení
  • neutuchající až zesilující bolest
  • řezání při močení

Zánět slepého střeva

Slepé střevo se nachází vpravo dole, bolí tedy na stejném místě jako roztahující se děložní vazy. Na rozdíl od nich, bolest na pravé straně při zánětu slepého střeva neutichá, je pulzující, začíná v nadbřišku a do podbřišku sestupuje.

Zánět močových cest

I močové cesty se nacházejí v podbřišku a proto je snadné si tyto bolesti zaměnit. Při zánětu močových cest je přítomné i řezání a pálení při močení, krev v moči a horečka.

Vitamin a minerály pro těhotnéKosmetika pro těhotné

Bolest hlavy v těhotenství: příčiny a možnosti léčby

Motání hlavy v těhotenství - Vše o zdraví

Pokud vás v těhotenství trápí bolesti hlavy, nejste v tom sama. Tento problém je totiž častější, než si řada lidí myslí.

Podle studie zveřejněné v časopise Gynekologie a porodnictví (Obstetrics and Gynecology) trpí bolestmi hlavy až 39 % těhotných žen (1).

Některé z nich dokonce tento problém trápí i po porodu.

I když se v těhotenství u žen vyskytují různé druhy bolestí hlavy, ve většině případů se nejedná o nic závažného. Někdy ale může bolest hlavy v těhotenství být známkou závažnějšího zdravotního problému, jako je například preeklampsie nebo hypertenze.

  • Bolesti hlavy v prvním trimestru těhotenství mají často jinou příčinu než bolesti hlavy ve druhém a třetím trimestru těhotenství.
  • Pokud vás před těhotenstvím, v jeho průběhu nebo po něm trápí nebo trápily bolesti hlavy, vždy o tom informujte svého lékaře.
  • Měla byste si také vést deníček, do kterého si budete psát jak často vás bolí hlava, jak je bolest silná a zda se nevyskytují nějaké další příznaky (například aura, světloplachost, nevolnost nebo zvracení).

Druhy bolesti hlavy

Většina bolestí hlavy v těhotenství patří mezi takzvané primární bolesti hlavy, což znamená, že nejsou příznakem žádného jiného onemocnění či komplikace v těhotenství, ale vznikají prostě sami od sebe.

Mezi primární bolesti hlavy v těhotenství patří:

  • tenzní bolesti hlavy (tenzní cefalea)
  • migréna
  • clusterové (klastrové) bolesti hlavy
  1. Podle studií až 26 % případů primárních bolestí hlavy v těhotenství připadá na tenzní cefaleu (2).
  2. Pokud vás v průběhu těhotenství trápí chronické bolesti hlavy nebo migrény, řekněte o tom svému lékaři.
  3. U některých žen, které před otěhotněním trpěly migrénou, dojde v průběhu těhotenství ke snížení četnosti migrenózních atak.
  4. Na druhou stranu migrény jsou spojovány s některými komplikacemi v pozdních fázích těhotenství či po porodu.
  5. Sekundární bolesti hlavy vznikají v důsledku těhotenských komplikací, jako je například vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze).

Příznaky bolestí hlavy v těhotenství

Příznaky bolestí hlavy v těhotenství se mohou u jednotlivých žen značně lišit.

Mezi nejčastěji popisované příznaky patří:

  • tupá bolest hlavy
  • tenzní bolest hlavy, často spojená s tlakem na spáncích
  • pulzující či tepající bolest hlavy
  • silná bolest hlavy postihující jednu nebo obě poloviny hlavy
  • ostrá bolest za jedním nebo oběma očima

U migrény se často vyskytují ještě tyto příznaky:

  • nevolnost
  • zvracení
  • záblesky před očima
  • slepá místa v zorném poli

Příčiny bolestí hlavy v těhotenství

Je mnoho důvodů, proč vás v těhotenství bolí hlava. Často jsou také příčiny těchto potíží jiné v prvním trimestru těhotenství než ve druhém a třetím trimestru.

První trimestr

Nejčastějším typem bolestí hlavy v prvnímtrimestru těhotenství jsou tenzní (tlakové) bolesti hlavy. Hlavní příčinou bolestí hlavy v prvním trimestru těhotenství jsou pak změny, které v tomto období v těle ženy probíhají.

Hlavními spouštěči bolestí hlavy v prvním trimestru těhotenství jsou:

  • hormonální změny
  • změny tělesné hmotnosti
  • zvýšené nároky na krevní oběh (zejména na srdeční výdej, protože srdce matky musí v prvních týdnech těhotenství zajistit dostatek krve i pro plod).

Mezi další časté příčiny bolesti hlavy v prvním trimestru těhotenství patří:

  • dehydratace
  • těhotenská nevolnost a zvracení
  • stres
  • nedostatek spánku
  • abstinenční příznaky při nedostatku kofeinu (v těhotenství by ženy měly omezit přísun kofeinu, takže pijí méně kávy, což vyvolá abstinenční příznaky v podobě bolestí hlavy)
  • nezdravé stravování
  • hypoglykémie (nízký cukr v krvi)
  • nedostatek pohybu
  • zvýšená citlivost na světlo (světloplachost)
  • zhoršení zraku

Za bolestmi hlavy v těhotenství mohou být také některé potraviny, jako jsou například:

  • mléčné výrobky
  • čokoláda
  • sýr
  • kvasnice
  • rajčata

Druhý a třetí trimestr

Příčiny bolestí hlavy ve druhém a třetím trimestru těhotenství se mohou poněkud lišit od příčin bolestí hlavy v prvním trimestru a patří mezi ně například:

  • vyšší tělesná hmotnost
  • vadné držení těla
  • nedostatek spánku
  • špatná životospráva a stravování
  • zvýšené napětí a únava svalů
  • gestační diabetes
  • vysoký krevní tlak
Zajímavé:  Léky Na Snížení Srdečního Tepu?

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

Bolest hlavy v těhotenství (zejména pak ve druhém a třetím trimestru) může být známkou arteriální hypertenze.

Podle studií trpí arteriální hypertenzí kolem 3 % těhotných žen (3).

Motání hlavy v těhotenství - Vše o zdraví

Vysoký krevní tlak je jednou z příčin bolesti hlavy v těhotenství

Hypertenze (vysoký krevní tlak) v těhotenství může způsobit závažné komplikace jak u matky tak u dětí, přičemž nejčastěji se tyto komplikace vyskytují po 20. týdnu těhotenství.

Hypertenze v těhotenství zvyšuje riziko:

  • cévní mozkové příhody
  • preeklampsie
  • eklampsie
  • HELLP syndromu
  • zhoršení zásobení plodu kyslíkem
  • předčasného porodu (před 37. týdnem těhotenství)
  • abrupce placenty
  • nízké porodní hmotnosti dítěte (pod 2 500 g)

Léčba hypertenze v těhotenství

  • Pokud u vás lékaři v těhotenství zjistí vysoký krevní tlak, předepíší vám léky na jeho snížení, které neškodí plodu.
  • Současně vám lékaři doporučí omezit denní příjem soli a zařadit do jídelníčku více vlákniny.
  • Pro udržování krevního tlaku ve zdravém rozmezí je také důležité dbát na dostatek pohybu.
  • Mezi další příčiny bolesti hlavy v těhotenství patří také běžná infekční onemocnění a závažnější choroby, jako například:
  • zánět dutin (sinusitida)
  • nízký krevní tlak (hypotenze)
  • hluboká žilní trombóza a plicní embolie
  • krvácení
  • srpkovitá anémie
  • mozkové nádory
  • cévní aneuryzmata
  • cévní mozková příhoda
  • onemocnění srdce
  • meningitida nebo encefalitida

Léčba bolesti hlavy v těhotenství

Pokud chcete užívat jakékoli léky na bolest hlavy v průběhu těhotenství, vždy se předem poraďte se svým lékařem. Hlavně nikdy neužívejte kyselinu acetylsalicylovou (aspirin) ani ibuprofen.

  1. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí jsou tyto léky škodlivé pro plod, a to zejména v prvním trimestru těhotenství (4).
  2. Většina lékařů doporučuje těhotným ženám při bolestech hlavy a horečce užívat paracetamol, nicméně ani ten není zcela bez rizika (5).
  3. Lékař vám může na bolest hlavy v těhotenství doporučit buď alternativní léky, které nepoškozují plod.
  4. Úlevu od bolestí hlavy vám může přinést také:
  • dodržování pitného režimu
  • odpočinek
  • ledové nebo teplé obklady
  • masáž
  • protahovací cvičení
  • esenciální oleje (například mátový, rozmarýnový nebo heřmánkový)

Kdy vyhledat lékaře?

  • Všechny bolesti hlavy v těhotenství musí vyšetřit lékař.
  • Jestliže se bolesti hlavy opakují, jsou extrémně silné nebo se spolu s nimi vyskytne některý z následujících příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě:
  • Při diagnostice příčiny bolestí hlavy v těhotenství vám lékař může provést například následující vyšetření:
  • měření krevního tlaku
  • laboratorní vyšetření krve
  • vyšetření glykémie (hladiny glukózy v krvi)
  • vyšetření zrakové ostrosti a vyšetření očního pozadí
  • ultrazvukové vyšetření plodu
  • vyšetření mozkomíšního moku (lumbální punkce) v případě podezření na meningitidu či encefalitidu

Co si z článku odnést?

Bolest hlavy v těhotenství je poměrně častá. V prvním trimestru jsou nejčastější tenzní bolesti hlavy, jejichž příčinou jsou hormonální a další změny, které probíhají v těle matky na začátku těhotenství.

  1. Příčiny bolesti hlavy ve druhém a třetím trimestru těhotenství mohou být jiné, než v prvním trimestru.
  2. Zatímco ve většině případů nepředstavují bolesti hlavy v těhotenství nic závažného, v některých případech může být bolest hlavy u těhotných známkou vážného problému, který vyžaduje urgentní léčbu.
  3. Platí to zejména pro bolesti hlavy ve druhém a třetím trimestru těhotenství.
  4. Jednou ze závažných příčin bolestí hlavy v těhotenství je vysoký krevní tlak.
  5. Vysoký krevní tlak se může vyskytnout kdykoli během těhotenství a nemusí se projevovat žádnými příznaky.
  6. Proto je vhodné si koupit domácí tlakoměr a měřit si v těhotenství tlak alespoň jednou denně.
  7. Jestliže se u vás v těhotenství vyskytnou bolesti hlavy, je vždy nutné vyhledat lékaře a o této skutečnosti ho informovat.
  8. Pokud se u vás v minulosti vyskytl vysoký krevní tlak, migréna, epileptický záchvat nebo diabetes a naměříte si v těhotenství vysoký krevní tlak, je důležité vyhledat lékařskou pomoc okamžitě.
  9. Stejně tak musíte okamžitě k lékaři, pokud se spolu s bolestí hlavy vyskytnou další příznaky, jako jsou závrať, motání hlavy, ztráta vědomí, dušnost, silné pocení nebo zmatenost.
  10. Léky, které vám lékař na bolest hlavy v těhotenství předepíše užívejte přesně podle jeho pokynů.
  11. Stejně tak dodržujte všechny rady lékaře týkající se stravování a dostatku pohybu a choďte na pravidelné prohlídky.
  12. Bolest hlavy v těhotenství je možné většinou velmi dobře léčit, je ale nutné přijít včas, aby se zjistila příčina a zahájila příslušná léčba.

Preeklampsie neboli pozdní gestóza

Než budeme hovořit o pozdní gestóze, je potřebné vysvětlit, čemu se říká rané gestózy. Jedná se o zdravotní komplikace v I. a ve II. trimestru těhotenství, které se projevují nucením ke zvracení (odborně nauzeou), zvracením a zvýšenou tvorbou slin (odborně ptyalismem).

Objevují se koncem prvního měsíce a mizí ve čtvrtém měsíci těhotenství. Jejich závažnost a důsledky (ztráta tekutin a minerálů, úbytek tělesné hmotnosti, porucha látkové výměny) jsou různého stupně.

Vážnějšími formami bývají postiženy ženy poprvé těhotné, těhotné ženy s více plody, diabetičky a ženy neurotické.

Preeklampsie se může vyvinout u ženy do té doby zcela zdravé. Postiženy bývají převážně starší ženy, které budou rodit poprvé, dále ženy s mnohočetným těhotenstvím a matky s nadměrným zmnožením plodové vody.

  • Často se nemoc vyvine u ženy, která již před početím trpěla vysokým tlakem, nemocí ledvin, cukrovkou nebo chorobou jater.
  • Nepochybnou roli u raných gestóz hraje konstituce těhotné, hormonální zdraví těhotné, negativní postoj ženy ke stávajícímu těhotenství, eventuálně úzkostné neurózy a konfliktní situace.                               
Zajímavé:  Srdce - Vše o zdraví

Příznaky preeklampsie
1) Bolesti hlavy
2) Poruchy vidění
3) Vysoký krevní tlak
4) Zvracení
5) Bolesti v podžebří
6) Bílkovina v moči

7) Otoky, zejména dolních končetin

Motání hlavy v těhotenství - Vše o zdraví

Preeklampsie neboli pozdní gestóza je porucha ve III. trimestru těhotenství. 

Projevuje se příznaky, které svědčí o změnách v oblasti cév a ledvin, a to:
→ E – otoky (odborně edémy),
→ P – bílkovinou v moči (odborně proteinurie),

→ H – zvýšeným krevním tlakem (odborně hypertenze). Proto byl donedávna tento stav označován odborně jako EPH-gestóza nebo toxémie, nyní se přechází k označení preeklampsie.

Preeklampsie začíná obvykle zvýšením krevního tlaku v šestém měsíci těhotenství, zřídka dříve, a nálezem bílkoviny v moči. Otoky jsou příznakem preeklampsie tehdy, přetrvávají-li na dolních končetinách po nočním klidu nebo postihují-li i břicho, horní končetiny a obličej.

Na tyto příznaky mohou navázat další poruchy: bolesti hlavy, nevolnost, nucení na zvracení, zvracení, bolesti v nadbřišku, neklid či zaujatost, poruchy vidění, zejména nejasné vidění, zúžení zorného pole a tmavé skvrny v zorném poli. Takový stav je již velmi závažný.

Těhotné s příznaky preeklampsie jsou považovány za rizikové, častěji se u nich může vyskytnout předčasné odloučení placenty a poruchy krevní srážlivosti. Těžké formy preeklampsie ovlivní vývoj plodu. Způsobí nejprve poruchu funkce placenty, ta se hůře prokrvuje, a dítě je méně zásobeno kyslíkem a živinami, častěji má nižší hmotnost.

Matka s preeklampsií musí být pečlivě sledována v poradně pro riziková těhotenství.

Provádějí se opakovaná ultrazvuková vyšetření plodu, jedině ta dokážou odhalit dobu, kdy je dítě špatně zásobeno okysličenou krví s potřebnými živinami a kdy začíná strádat.

Při těžších formách preeklampsie, zejména při nadměrném vzestupu krevního tlaku matky, je nutná její hospitalizace. Z důvodů ohrožení jejího zdraví a často i zdraví dítěte se většinou ukončuje těhotenství císařským řezem.

V konečném stadiu může preeklampsie vyústit v eklampsii, což je záchvat křečí s následným stavem hlubokého bezvědomí.

Nízký tlak v těhotenství a při porodu

Těhotenství představuje značnou zátěž na tělo ženy a není proto divu, že i krevní tlak se během různých fází mění. Může jak stoupat, tak i klesat. Drobné změny nebezpečné nejsou, ale pravidelná kontrola tlaku je nutná a v případě výrazného zvýšení či snížení tlaku je nezbytné navštívit lékaře.

Krevní tlak se v těhotenství běžně mění a to i ženám, které nikdy dřív s tlakem potíže neměly. Tělo produkuje progesteron, který uvolňuje stěny cév a způsobuje pokles tlaku zejména během prvního a druhého trimestru těhotenství.

I během normálního těhotenství systolický tlak klesá o 5 až 10 mm Hg a diastolický až o 15 mm Hg. Tento pokles je běžný a nepředstavuje výrazný problém pro matku, ani pro dítě. Výrazné snížení tlaku je zejména nepříjemné v projevech, které s sebou nese, jako je například výrazná únava, mžitky před očima, bolest a motání hlavy, závratě či mdloby.

Nízký tlak tyto problémy způsobuje, jelikož mozek není dostatečně prokrvený a okysličený, čímž se zpomaluje distribuce krve do cílových orgánů.

Kdy navštívit lékaře?

Nejčastější problémy, které těhotné ženy s nízkým tlakem mají, jsou točení hlavy, závratě a často mdloby, které se zhoršují při vstávání, nebo zvedání z nakloněné pozice. Pokud cítíte, že se vám točí hlava nebo na vás jdou mdloby, ihned si sedněte a chvilinku odpočívejte. V případě horších obtíží si lehněte na levý bok, aby se zvýšil průtok krve do srdce.

Váš lékař vám na každé kontrole bude tlak kontrolovat, nicméně neváhejte mu o svých obtížích říct.

V případě, že se budete cítit opravdu špatně a projevy nízkého tlaku se budou zhoršovat či spojovat s jinými symptomy, vyhledejte pomoc lékaře okamžitě.

Pokud se k mdlobám a závratím přidají příznaky jako nesnesitelné bolesti hlavy, rozmazané vidění, dušnost, slabost na jedné straně těla a krvácení, jedná se o nebezpečný stav, který může být hrozbou pro vás i vaše dítě.

Co s nízkým tlakem při porodu?

Krevní tlak je zpravidla nejnižší v druhém trimestru, ale může kolísat i během porodu. Nemusíte však mít žádné obavy, váš lékař vám tlak bude pravidelně měřit a do několika hodin po porodu se zpravidla srovná. Mezi závažnější komplikaci běžně patří vysoký tlak v těhotenství, který může vést k vážným stavům jako je preeklampsie.

Jak se nízkému tlaku bránit?

Na osvědčené rady, jako je káva či rozmarýn v těhotenství zapomeňte, nadělají více škody než užitku. Snažte se hodně pít a konzumovat dostatek ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny.

Skvěle pomáhá i pravidelný pohyb, zkuste tedy delší procházky na čerstvém vzduchu. Pravidelně odpočívejte a dopřejte si více spánku, i ten je velice zdraví prospěšný.

Svůj tlak si držte pod kontrolou, jak pravidelnou kontrolou u lékaře, tak pravidelným měřením domácím tlakoměrem.

Víte, že 3/4 maminek zažije během těhotenství samovolný únik moči zvaný inkontinence? Víme, jak tento problém řešit. Podívejte se na naše stránky Moliklub, které se tématu inkontinence věnují.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector