Oplodnění – Vše o zdraví

Dostal jste se do věku, kdy začínáte přemýšlet o založení rodiny? S partnerkou máte milující a vřelý vztah a chtěli byste jej posunout na další úroveň? Přemýšlíte o miminku?

V této chvíli je důležité začít pořádně myslet na své zdraví a na svůj způsob života. Zdravá totiž nemusí být jen nastávající maminka. I vy, jakožto budoucí tatínek, musíte o sebe řádně pečovat, protože dítě vyroste právě z vaší nejrychlejší spermie.

Co tedy ovlivňuje kvalitu vašich spermií? Co jíst a pít, aby byly vaše spermie kvalitní a čilé? Čemu se naopak vyvarovat? Existují nějaké zaručené babské rady, které vám pomohou k rychlejšímu početí? Jak bezpečně a „zdravě” oplodnit ženu?

Oplodnění - Vše o zdraví

Jak oplodnit ženu bezpečně a „zdravě”?

Udržte dostatečný pitný režim, aby varlata nestrádala

Zní to jako klišé, ale je v něm více moudrosti, než byste si mohl myslet. Dostatečný pitný režim je pro zdravé oplodnění partnerky klíčový.

Pokud totiž nebudete dostatečně pít, bude váš ejakulát příliš hustý, spermie se v něm budou velice těžce pohybovat a nakonec ani nedorazí k cíli, tedy k vajíčku. Proto pijte, pijte a zase pijte.

Doporučené množství tekutin činí 3 litry obyčejné vody denně.

MĚJTE PŘEHLED: Jak dlouho vydrží na vzduchu, v pochvě a ve vodě, kdy umřou a určitě partnerku neoplodní?

Oplodnění - Vše o zdraví

Zvyšte hladinu testosteronu v těle pro vyšší produkci silných spermií

Dále je důležité mít dostatečné množství testosteronu v těle. Testosteron, jakožto nejdůležitější mužský hormon, totiž ovlivňuje kvalitu vašich spermií. Čím více testosteronu v těle máte, tím více budete mít i kvalitních spermií.

Přirozenou hladinu testosteronu v těle můžete zvýšit přírodními složkami a nejrůznějšími bylinkami. Těmito látkami jsou L-arginin, Maca peruánská a Kotvičník zemní. Tyto a další složky pomáhají udržet přirozenou hladinu testosteronu v těle.

Důležitost testosteronu v mužském těle potvrzuje také uznávaná sexuoložka-androložka MUDr. Taťána Šrámková, CSc.:

„Typický pacient s nedostatkem testosteronu si v ordinaci sexuologa stěžuje na ztrátu nebo snížení sexuální touhy a sexuální aktivity, únavu, poruchu erekce, zhoršení ranních erekcí, méně intenzivní ejakulaci či snížený objem ejakulátu.

Další příznaky nedostatku testosteronu jsou: snížená vitalita, úbytek svalové hmoty a síly, řídnutí ochlupení, abdominální obezita (obvod pasu více jak 102 cm), epizodické pocení, návaly horka, nespavost, ale i poruchy psychických funkcí jako je podrážděnost nebo letargie, snížený pocit spokojenosti, nedostatečná motivace, nízké sebevědomí, snížená duševní energie, deprese, pocit strachu či problémy s krátkodobou pamětí. Významný nedostatek testosteronu vede k neplodnosti.

SLEDUJTE SE: Testosteron a 8 nepříjemných projevů snížené hladiny.

Začněte s pokusy otěhotnět co nejdříve. Pokud by se nedařilo, je čas věc řešit.

Říkáte si, že byste zhruba za rok mohli začít s pokusy o miminko? Začínáte o tom „tak trochu” uvažovat? Pak už nyní změňte životní styl a klidně začněte už teď s pokusy.

Ano, může se vám podařit otěhotnět hned na první pokus, ale také můžete spadnout do převažující skupiny mladých lidí, kteří se snaží o miminko klidně i déle než dva roky.

V průměru navíc trvá otěhotnění jeden rok. Proto pokusy neodsunujte.

Oplodnění - Vše o zdraví

Neodkládejte zakládání rodiny po čtyřicítce. S věkem klesá plodnost a zvyšuje se riziko problematického otěhotnění i porodu.

Zároveň neodkládejte zakládání rodiny na vyšší věk.

Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan to vysvětluje:

„S vyšším věkem bohužel dochází k vyšší míře oxidačního poškození DNA spermií. Proto, i když bude počet spermií v ejakulátu u muže ve věku 20 let a 40 let stejný, bude šance oplodnit vajíčko s přibývajícími roky nižší.”

Urolog MUDr. Viktor Vik z kliniky Gennet doplňuje:

„Kolem 40 let začíná být muž z reprodukčního hlediska daleko méně zajímavý. Stejně jako u žen platí, že ideální doba, kdy by měli plodit děti, je mezi 18 až 30 lety.”

Oplodnění - Vše o zdraví

Průměrný věk prvorodiček v Česku stále stoupá a to není dobře. Těhotenství ve vyšším věku má vyšší riziko komplikací.

Vyhýbejte se stresu. I ten oslabuje celé tělo.

Snažte se být také více v klidu. Stres je dalším zabijákem vaší plodnosti. Během stresu se v těle produkuje stresový hormon kortizol, který potlačuje produkci testosteronu. A jak už jsem uvedla výše – čím více testosteronu v těle máte, tím více máte i spermií.

Sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan vysvětluje:

„Závisí to na genetické výbavě, životním stylu, výživě a pohybové aktivitě, plodnost navíc ovlivňují i stres nebo prodělané nemoci.”

Pravidelně se hýbejte. Nic nemá pro tělo větší užitek, než sport.

Kromě zdravého životního stylu, omezení nezdravých zlozvyků a zdravého stravování nezapomeňte ani na pravidelný pohyb. Abyste totiž mohl zplodit zdravé děti, musíte být sám zdravý.

Udržujte se tedy v dobré fyzické kondici a pravidelně se hýbejte. Dopřávejte si také dostatek odpočinku a relaxace, meditujte, užívejte si společné chvíle s partnerkou, vyrážejte do přírody a travte čas s nejbližšími. To je ten nejlepší recept na zdravou a šťastnou rodinu.

MĚJTE ZÁLOŽNÝ PLÁN: Nedaří se vám počít miminko? Možností je umělé oplodnění – kde koupíte spermie, jak probíhá a na kolik vyjde?

Omezte kouření. Ničí produkci spermií a způsobuje poškození těla na genetické úrovni.

Pokud chcete zdravé miminko, je důležité, abyste byl zdravý i vy sám. Proto omezte všechny své zlozvyky a nešvary. Jedním z nich je i kouření.

Právě kouření negativně ovlivňuje kvalitu a množství vašich spermií, a stejně tak oslabuje erekci. Raději proto teď na pár měsíců omezte tuto svou kratochvíli.

Oplodnění - Vše o zdraví

Zapomeňte na omamné látky. Odvádějí pozornost těla od důležitých procesů.

Stejně tak to platí i o drogách a jiných omamných látkách – pryč s nimi. Vše, co by mohlo negativně ovlivnit zplození potomka, musí jít na chvíli stranou.

Omamné látky či drogy nedělají tělu ani spermiím dobře. Proto je přestaňte ihned konzumovat.

CENNÉ INFORMACE PRO PARTNERKU: Jak se připravit na těhotenství, aby se dítě narodilo bezpečně a bylo zdravé?

Oplodnění - Vše o zdraví

Zmírněte pití alkoholu. Oslabuje celé tělo, produkci spermií i testosteronu.

A do třetice všeho „dobrého” – alkohol. Někdo si rád dopřává cigarety, někdo zase holduje alkoholu, někdo sází na silnější kalibr v podobě omamných látek.

Toto všechno ale musí stranou, pokud jde o miminko. Pokud vám skutečně záleží na svém zdraví a na zdraví vašeho budoucího potomka, pak všechny tyto neřesti omezte.

Noste volnější spodní prádlo. To těsné brání prokrvení a „dýchání“ penisu a varlat.

Začněte také nosit volnější a vzdušnější spodní prádlo. Bylo totiž prokázáno, že vysoké teploty nejsou pro spermie vůbec přínosné. Ba naopak, mohou je dokonce poškozovat.

A vysoké teploty jsou spojené právě s těsným spodním prádlem nebo těsnými kalhotami. Proto se těmto kusům oblečení opět vyhněte.

CO NOSIT? Trenky nebo slipy aneb které prádlo míň škodí plodnosti a erekci?

Oplodnění - Vše o zdraví

Nemasturbujte příliš často, hlavně pokud má žena problém s otěhotněním.

Následující rada nebude příjemná, avšak je to pro rychlost oplodnění vaší partnerky důležité. Příliš často nemasturbujte.

Snažte se všechny své spermie uchovat pro partnerku a ejakulujte vždy, pokud je to možné, při pohlavním styku s partnerkou. Díky tomu maximalizujete své šance na početí.

Co jíst pro lepší kvalitu spermií při snaze oplodnit ženu? 

Jezte dostatek čerstvé zeleniny každý den. Maso stačí obden.

Dopřejte si také dostatek zdravého ovoce a zeleniny. Vitamíny a minerální látky obsažené v těchto potravinách vám pomohou posílit imunitu, zlepšit zažívání, zvýšit energii a také zlepšit kvalitu vašich spermií. A vše, co by vám mohlo pomoci k oplodnění partnerky, se počítá.

Zajímavé:  Fazole V Rajčatové Omáčce Zdraví?

Poslední výzkum na univerzitě v Rochesteru ve státu New York sledoval 189 mladých mužů, u kterých zkoumal jejich stravu a vliv na spermie.

Výsledky této studie zveřejněné v magazínu Fertility a sterility ukazují, že nejpříznivější vliv na pohyblivost spermií měla mrkev.

Ta je bohatá na barvivo betakaroten a antioxidant lutein, a právě obě tyto látky podporují pohyblivost spermií.

Zvyšte konzumaci česneku pro dobré prokrvení těla včetně penisu

Mezi tradiční babské rady pro zvýšení mužské plodnosti patří česnek. Česnek má totiž schopnost zvýšit průtok krve v organismu, včetně genitálií, a podpořit tvorbu spermií.

A to je přesně to, co muž, který plánuje založit rodinu, potřebuje. Dále obsahuje selen a vitamín B6, jenž chrání spermie před poškozením a podílí se na regulaci pohlavních hormonů.

Vajíčka

Stejně tak jsou skvělou volbou obyčejná slepičí vejce. A to na všechny způsoby. Vajíčka totiž podporují počet spermií a plodnost.

Jsou zdrojem vitamínu E, jehož deficit je zodpovědný za degeneraci tkáně varlat. Navíc mohou snižovat negativní vliv volných radikálů.

  • TIP: Drahocenným vitamínem E jsou obohaceny i kanadské tobolky VIMAX. 
  • Nejenom, že vyživují varlata, díky čemu produkují rychlé a silné spermie, ale také prokrvuj penis, díky čemu bude vaše erekce pevná a pro ženu uspokojivá. 
  • Oplodnění - Vše o zdraví

Rajčata

Skvělou potravinou pro nastávající tatínky jsou také rajčata. Ta mají díky obsahu lykopenu příznivý vliv na morfologii spermií. Muži s dostatkem lykopenu proto mají nižší počet abnormálně tvarovaných spermií.

Jezte granátová jablka. Podporují zdraví spermií.

Není to sice typické ovoce pro náš podnebný pás, ale pomůže vám k vyšší plodnosti. Řeč je o granátovém jablku.

To obsahuje antioxidanty, které snižují množství škodlivin v krvi, jenž ničí spermie.

OBOHAŤTE JÍDELNÍČEK: 7 rostlin, které zlepšují cirkulaci krve v těle včetně penisu.

Špenát

Podle studie z roku 2002 s názvem „Zinc and folic acid found to boost sperm count” došli holandští vědci k závěru, že na mužskou plodnost má velmi příznivý vliv kombinace zinku a kyseliny listové.

V experimentu byly látky mužům podávány ve formě potravinových doplňků. Ve skupině mužů s nižším počtem spermií jim bylo po šestiměsíční konzumaci zinku a kyseliny listové napočítáno ve vzorku až o 74 % více spermií. A právě dokonalou kombinaci zinku a kyseliny listové najdete ve špenátu. Proto si jej dopřávejte v hojné míře, jako Pepek námořník.

Pánové, řiďte se výše uvedenými radami a ručím vám za to, že neprohloupíte.

Zdá se to jako naprosto jasné a přirozené, ale překvapilo by vás, kolik lidí se podle výše uvedených rad neřídí a pak se diví, že se jim nedaří otěhotnět.

Přitom je to tak snadné a nebude vás to prakticky nic stát. Stačí jen změnit svůj přístup. Přeji vám při zakládání rodiny spoustu štěstí a zdraví.

Další články o spermiích, ejakulátu, jejich kvalitě a komplikacích

Jak probíhá umělé oplodnění?

Neúspěšné pokusy o početí potomka už v současné době nemusejí znamenat život bez dětí. Moderní medicína je natolik vyspělá, že dokáže řadu problému, včetně neplodnosti, řešit. Nadějí pro páry, kterým se nedaří přirozenou cestou počít miminko, je asistovaná reprodukce a základní metoda mimotělního oplodnění neboli IVF. Na co se při procesu umělého oplodnění připravit? 

Hormony jsou základ

Pokud se vám nedaří s partnerem otěhotnět a zajímá vás, jak probíhá umělé oplodnění, vše začíná u hormonální přípravy. Ženě jsou injekčně aplikovány hormony, aby se stimulovaly vaječníky a dozrálo v nich hned více vajíček najednou. Díky tomu je možné při jednom odběru získat více vajíček a zvýšit tak šance na úspěšné početí. 

Hormonální léčba zároveň zabraňuje procesu ovulace, který by byl pro úspěšný odběr vajíček nežádoucí. Umělá hormonální příprava eliminuje produkci přirozených hormonů a celý menstruační cyklus je plně v rukou lékařů. Samotný proces trvá 1 až 3 týdny, během kterých gynekolog monitoruje vývoj a zrání folikul s vajíčky. 

Odběr vajíček a spermií

Odběr vajíček a spermií obvykle probíhá ve stejný den. U žen se jedná o zhruba 10minutový zákrok v celkové anestezii, kdy jsou vajíčka (oocyty) odebrána přímo přes pochvu. U mužů se získávají spermie obvykle masturbací a v ojedinělých případech odsátím z nadvarlat. 

V případě problémů u ženy je možné využít darování vajíček a u muže rozmrazením uchovaného vlastního či dárcovského ejakulátu. Plodnost muže je možné diagnostikovat pomocí spermiogramu, který určí počet, vzhled a míru pohyblivosti spermií.   

Oplodnění - Vše o zdraví

Mimotělní oplodnění

Po odběru vajíček a spermií jsou vybrána vhodná vajíčka, která jsou následně v laboratoři oplodněna metodou IVF. Oplodněná vajíčka (embrya) jsou na IVF klinice po několik dní kultivována a sledována. Během této doby je lékaři pravidelně kontrolují, aby bylo 100% jisté, že je vše v pořádku.

Dříve se do dělohy ženy vkládalo více embryí, aby se zvýšila šance na jejich uhnízdění. To však často vedlo k nežádoucímu mnohačetnému těhotenství. Proto se v dnešní době volí metoda, kdy se do dělohy ženy přenáší pouze jedno embryo a ostatní jsou zmražena pro další využití v případném následujícím cyklu.

Oplodnění - Vše o zdraví

Embryotransfer a kryoemryotransfer

Embryotransfer je proces, při kterém dochází po úspěšné kultivaci embrya do dělohy. Obvykle probíhá zhruba po 2 až 3 dnech kultivace, v některých případech po 5 až 6 dnech.

Ne vždy je ale uhnízdění vajíčka úspěšné, a proto se odebírá více vajíček a IVF má několik cyklů. Oplodněná vajíčka, která nejsou přenesena hned po odběru, jsou zmražena.

V takovém případě se následně jedná o kryoembryotransfer (KET). 

Úspěšnost umělého oplodnění se ukáže zhruba po 10 dnech od embryotransferu nebo kryoembryotransferu. Těhotenství odhalí těhotenský test a následné ultrazvukové vyšetření. Ke zvýšení pravděpodobnosti otěhotnění, bezproblémovému průběhu těhotenství a donošení zdravého miminka napomáhají další laboratorní metody, které ale obvykle nebývají placené ze zdravotního pojištění. 

Díky moderním metodám současné medicíny je proces in vitro fertilisation dostupný pro všechny, kdo touží po miminku, ale nedaří se jim počít přirozenou cestou. Asistovaná reprodukce je zároveň do velké míry hrazena zdravotními pojišťovnami. Umělé oplodnění je šancí pro neplodné páry, jak počít a prožít plnohodnotný a naplněný život s dítětem.

9 osvědčených tipů, jak pomoci otěhotnění

Pokud se snažíte otěhotnět, vyplatí se zamyslet se nad ozdravením jídelníčku. Vyhýbejte se uzeninám, polotovarům, smaženým výrobkům, cukrovinkám, sladkým limonádám a zapomeňte také na přemíru alkoholu, kávy a na cigarety. Omezte nebo úplně vyřaďte potraviny s obsahem bílé mouky a bílého cukru.

Zaměřujte se na potraviny bez konzervantů, barviv a aromat. Vaše strava by měla být vyvážená, pestrá a pokud možno čerstvá.

Trpíte-li některým z chronických onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, epilepsie, autoimunitní onemocnění apod., pokuste se s pomocí svého lékaře svůj zdravotní stav stabilizovat a upravit léčbu tak, abyste užívaly jen nezbytné léky, které budou co nejméně ohrožovat zdravý vývoj plodu.

Dostaňte se do kondice

Pro úspěšné otěhotnění a průběh těhotenství je nejlepší dostat se na svou ideální váhu (kterou lze orientačně zhodnotit pomocí indexu BMI – nezapomínejte ovšem, že samotné BMI vám nic neřekne o poměru tuku a svalů v těle).

Zajímavé:  Židovský Lékař Hitlerova Matka?

Ženy s velkou nadváhou mají sníženou schopnost otěhotnět a také jim častěji hrozí komplikace v těhotenství, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak. Ani podváha není pro otěhotnění vhodná – příliš nízká tělesná hmotnost může být příčinou porušené hormonální funkce vaječníků.

Vyhněte se stresu

Stres je nepřítelem otěhotnění. Možná to zní banálně, neboť stres je s oblibou označován za viníka téměř všech neduhů. Skutečností ale je, že při stresu se aktivují hormonální osy a do krevního oběhu se vyplavují ve zvýšené míře stresové hormony, které ovlivňují chování ženy i její tělesné pochody.

Stresové hormony mohou zablokovat ovulaci i menstruaci, ovlivňují pohyblivost vejcovodů a prokrvení dělohy. Působí také na imunitní systém, tlumí ho a to může ovlivnit proces zahnízdění vajíčka v děloze.

Udělejte si pořádek v hlavě

Za neschopností otěhotnět někdy mohou stát i psychické příčiny. Žena podvědomě může odmítat mateřskou roli, bojí se ztráty svobody a svého bezdětného života.

Na vině může být také nejistota ve vztahu a pochyby o partnerovi jako o vhodném otci dítěte.

Zkomplikovat cestu k miminku mohou i prožitá traumata jako sexuální zneužívání nebo posttraumatická stresová porucha jako následek předchozího těhotenství a porodu.

Zatímco běžný stres můžete zvládnout sama, například pomocí autogenního tréninku, meditace apod., s vážnějšími psychickými problémy se obraťte na psychologa, který vám doporučí vhodnou terapii.

Zkuste babské rady

Nikdy není na škodu vyzkoušet „babské“ rady, u kterých máte jistotu, že pokud nepomůžou, tak alespoň ničemu neublíží. Jednou z nich je vyhnout se v době snahy o miminko horkým koupelím, a to platí pro vás i vašeho partnera. U mužů totiž horko neprospívá tvorbě spermií, zatímco u žen přehřívání může způsobit poruchy ovulace.

Vyhněte se lubrikantům nebo jejich používání alespoň omezte. Dokonce i ty bez spermicidní složky mohou ovlivňovat pohyb spermií.

Často doporučovanou radou je též udělat po styku svíčku či alespoň strávit deset až dvacet minut s vypodloženým zadečkem. Tipy pro muže i ženy na snadnou cestu za miminkem

A rada, která se vám bude určitě líbit: Doporučuje se milovat se s chutí a dopřát si u sexu častý orgasmus. Díky stahům dělohy a pochvy jsou totiž spermie nasávány do děložního hrdla a k vajíčku.

Dejte šanci bylinkám

Jednou z nejosvědčenějších bylinek podporující správnou funkci hormonálního cyklu ženy je kontryhel. Tato léčivka posiluje ženské orgány, především dělohu. Působí proti potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí.

Meduňka stimuluje dělohu a pomáhá na nepravidelnosti menstruačního cyklu stejně jako heřmánek. Šalvěj je podobná ženským hormonům estrogenům a tradičně se používala při léčbě neplodnosti.

Chcete-li sáhnout po exotice, můžete vyzkoušet bylinky brahmi, šatavari či guduči (samostatně nebo ve směsi). V obchodech a obchůdcích s bylinami je k dostání i mnoho druhů bylinných směsí přímo určených k harmonizaci menstruačního cyklu a podpoře otěhotnění.

Čtěte také:

Pomoci může alternativní medicína

Jednou z cest, jak tělu šetrně pomoci k harmonizaci hormonálních procesů, a tedy i k početí, je homeopatie. Díky individuálně zvolenému homeopatickému léku můžete obnovit rovnováhu v těle, pročistit organismus a dokonce zmírnit možnost přenosu chronických nemocí z rodičů a prarodičů na dítě.

Širokou škálu možností nabízí také tradiční čínská medicína, která zahrnuje léčbu bylinami, akupunkturu, masáže, cvičení a úpravu stravovacího režimu.

Podobně funguje rovněž ajurvéda neboli věda o životě a dlouhověkosti. Zaměřuje se na celostní přístup k člověku a směřuje k zachování rovnováhy v těle.

Cvičte podle Mojžíšové

Metoda podle Mojžíšové má pozitivní výsledky především při léčbě tzv. funkční sterility. Funkční sterilita znamená, že je žena po gynekologické stránce zdravá, jen u ní dochází k sevření některých svalů v malé pánvi, které souvisejí s reprodukcí.

Tato metoda se zabývá procvičováním a protahováním svalů pánevního dna, zaměřuje se na svalovou relaxaci, odstranění bloků páteře a na správné postavení pánve.

Ideální je svěřit se při cvičení do rukou zkušené fyzioterapeutky, která dohlédne na správné provedení pohybů.

Dopřejte tělu i duši čas

Dnešní doba orientovaná na výkon nás občas svádí k tomu snažit se věci uspěchat. Jenže ani v případě, že jsou oba v páru zcela zdraví, nemusí miminko přijít na první pokus. Dokonce ani na druhý.

Zkuste nebrat otěhotnění jako úkol, který musíte splnit v určitou dobu. Nesoutěžíte na čas.

I když je touha po miminku někdy velice silná, přílišnou snahou při snažení si paradoxně můžete možnost otěhotnění spíše komplikovat.

Mnoho žen už zjistilo, že se jim podařilo otěhotnět právě ve chvíli, kdy se na otěhotnění vůbec nesoustředily a naopak se zaměřily na nový životní cíl (třeba na novou práci, studium apod.).

Dejte si limit, po kterém budete otěhotnění řešit s lékařem (řešení neplodnosti se doporučuje obvykle po roce neúspěšného snažení). A do té doby se věnujte sobě, svému zdraví a pochopitelně i svému partnerovi. A nezapomínejte, že děti málokdy jednají podle toho, jak si to rodiče naplánovali – a to platí i o jejich početí.

Vše o umělém oplodnění | Prague Fertility Centre

  • 25. 1. 2021 Plošné očkování bylo ve většině zemí zahájeno. Už se setkáváme s dotazy pacientek před léčbou IVF, jak k načasování vakcíny přistupovat. Doporučení PFC Prague Fertility Centre ohledně léčby IVF a plánovaného očkování proti COVID-19 Doporučujeme absolvovat všechny dávky očkování tak, aby poslední byla nejpozději v menstruačním cyklu před léčbou. Pokud budete klinicky bez obtíží (teplota, bolesti …
    Pokračovat ve čtení „Očkování proti COVID-19.“ Více
  • 14. 1. 2021 Štítná žláza Správná funkce  štítné žlázy je pro snahu otěhotnět a donosit zdravé dítě klíčová. Na začátku vývoje je plod odkázán pouze na hormony štítné žlázy, které produkuje matka a  tyto hormony prochází k plodu placentou. Proto je vyšetření fukce štítné žlázy standardní součástí každého vstupního vyšetření u sterilních či infertilních žen. Ženy se sníženou funkcí …
    Pokračovat ve čtení „Štítná žláza“ Více
  • 7. 1. 2021 Karcinom děložního čípku Karcinom děložního čípku je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním u žen ihned po karcinomu prsu a tlustého střeva. Vzniku nádoru předchází dlouhodobá infekce závažnými typy HPV virů a vznik přednádových změn. Proto je nejen v léčbě sterility a infertility kladen velký důraz na pravidelné kontroly ( PAP test cytologie, kolposkopie), které přednádorové změny na děložním …
    Pokračovat ve čtení „Karcinom děložního čípku“ Více
  • 15. 12. 2020 Kryokonzervace oocytů neboli ženských pohlavních buněk je odborný termín pro zamrazení vajíček. Metoda byla vyvinuta v 80. letech a původně byla určena pro zachování vajíček žen podstupující zejména onkologickou léčbu. V posledních letech se rozšiřuje i v České republice jako preventivní metoda pro ženy, které chtějí z nejrůznějších důvodů odložit své mateřství na pozdější dobu, a tak uchovat svá zdravá vajíčka. Více
  • 14. 9. 2020 PREČO JE POTREBNÉ ROZPOZNAŤ OPTIMÁLNY ČAS K OPLODNENIU? Už celé desaťročia hľadajú všetky múdre hlavy po svete nejaký univerzálny znak pre rozpoznanie „zdravého“ embrya resp. vajíčka. Je to úsilie veľmi komplikované a ukazuje sa, že je aj márne a zbytočné. Prečo? Jednoducho preto, že vývoj embryo je výslednicou miliónov rokov evolúcie a má obrovskú schopnosť …
    Pokračovat ve čtení „Prečo je potrebné rozpoznať optimálny čas k oplodneniu?“ Více
  • 7. 4. 2020 Plánujete rodinu? Obává se váš partner vyšetření spermiogramem v prostorách kliniky? Možná vás zaujme nová služba Spermiogram z domova, který jsme pro vás připravili. Více
  • 17. 2. 2020 Obavy z neplodnosti bývají nejen na straně žen, ale také mužů. Příčina mnohdy tkví v životním stylu, jehož změnou k lepšímu mohou partneři výrazně přispět ke své plodnosti. Pokud ani po roce pravidelného nechráněného styku není těhotenský test pozitivní, neodkládejte návštěvu lékaře. V tomto článku vám přiblížíme nejčastější příčiny mužské neplodnosti a možnosti její léčby. Více
  • 9. 12. 2019 Každý pátý pár v ČR má problém počít dítě přirozenou cestou. Je-li příčina odhalena včas, dokáží lékaři až 90 % z nich pomoci. Důvody pro mužskou neplodnost je nejen nižší kvalita spermií, na vině mohou být také genetické poruchy nebo jiné, závažnější onemocnění. V tomto článku vám představíme spolehlivé metody, jak si ověřit, zda jste opravdu neplodný. Více
  • 15. 11. 2019 Na internetu existuje mnoho zaručených rad, jak otěhotnět rychleji. Většina z nich však není podložena lékařsky a nelze se na ně moc spoléhat. Nejrozumnější cestou je „poslouchání“ vlastního těla, tzn. sledování ovulace a počítání plodných dnů. Právě načasování je důležitou složkou při plánování těhotenství. V tomto článku vám jednotlivé metody přiblížíme. Více
  • 6. 11. 2019 Otěhotnět přirozenou cestou může být záležitostí několika měsíců, i přesto, že jsou oba partneři zcela zdraví. Není proto důvod k obavám. Zeptali jsme se za vás našich odborníků na to, jak dlouho se pokoušet o miminko přirozenou cestou, kdy navštívit lékaře a jak zjistit, že jste neplodná. Více
Zajímavé:  Alergie Na Psy Léčba?

V Česku ignorujeme mužskou neplodnost, na oplodnění chodí i zdravé ženy, říká lékař

Hormonální léky, odběr vajíček v narkóze, přenos embrya. Umělé oplodnění je pro ženu fyzicky i psychicky náročné. Některé ženy přitom podstupují tuto zátěž zbytečně.

„Centra asistované reprodukce je odesílají na tyto výkony automaticky, aniž by se léčily příčiny neplodnosti, především u mužů,“ říká v rozhovoru lékař Vladimír Kubíček předseda České andrologické společnosti, která se věnuje léčbě mužské neplodnosti.

Ministerstvo zdravotnictví podporuje navýšení věku žen, kterým je hrazeno umělé oplodnění (IVF), ze současných 39 let na 40 let. Jaký máte na tuto změnu názor vy? Do jaké míry tento krok pomůže neplodným párům?

Prodloužení věku, kdy bude hrazena asistovaná reprodukce z veřejných zdrojů, není podle mne racionálně odůvodněné. Předběžný odhad zvýšení nákladů je o desítky až stovky milionů korun, odhad účinnosti je 4 %. Domnívám se, že z těchto prostředků bychom měli platit spíše péči o ženy nemocné, pacientky s vrozenými vývojovými vadami, s nezaviněnými úrazy a podobně.

V posledních letech se ale výrazně zvyšuje věk prvorodiček, které odkládají mateřství do pozdějšího věku. Zatímco před dvaceti lety rodily ženy průměrně kolem 25. roku věku, dnes je jim průměrně více než třicet let. Přibývá i žen, které mají první dítě po čtyřicítce. Pokud stát chce podpořit porodnost, nejsou peníze do asistované reprodukce logickou investicí?

Velká část žen se ale pro pozdější mateřství rozhoduje dobrovolně.

Nechávají uplynout optimální dobu pro otěhotnění kvůli tomu, že dávají přednost jiným aktivitám (budují sociální, ekonomické a profesní zázemí).

Proto se domnívám, že úhrada asistované reprodukce z veřejných prostředků financování zdravotní péče by se měla týkat logicky pouze žen nemocných, s vrozenými vývojovými vadami, po úrazech.

U žen, které odkládají založení rodiny z důvodů preference jiných aktivit, jde o nemedicínskou indikaci. Pokud se společnost rozhodne podílet na nákladech spojených s odkládáním těhotenství, měla by najít jiné zdroje; nemocným ženám pak hradit z veřejných prostředků větší rozsah péče.

Do kolika let věku žen by tedy podle vás měl stát hradit umělé oplodnění?

Aby byly peníze využité efektivně, měla by horní věková hranice být 35 let. Po tomto roce šance na zdárné umělé oplodnění klesá. Čtyřicetiletá žena má podle dostupných informací jen asi čtyřprocentní pravděpodobnost, že se jí po umělém oplodnění narodí dítě.

Asistovaná reprodukce je velmi cenným medicínským postupem, pokud je zvolena správně a pokud nejde dosáhnout těhotenství méně zatěžujícím postupem. Rozhodně by neměla být indikována u všech párů, které mají potíže s plodností.  Vy se jako lékař zaměřujete na léčbu neplodnosti mužů.

Do jaké míry se dnes páry skutečně léčí předtím, než zahájí umělé oplodnění?

Asi u 50 procent neplodných párů je problém na straně muže. Bohužel současná úroveň léčby mužské neplodnosti je u nás velmi nedostatečná.

Problém mužů je často zlehčován s tím, že vše vyřeší asistovaná reprodukce. Někdy jsou neplodným párům podávány nesprávné a zavádějící informace.

Vidíme to například v internetových poradnách, kde na dotazy pacientek odpovídají lékaři z IVF center. Například?

V jedné takové poradně se paní svěřila, že manžel trpí oligoasthenozoospermií, tedy poruchou, při které se tvoří malé množství spermií se zhoršenou pohyblivostí.

Ptala se lékaře z centra asistované reprodukce, jakou šanci by manžel měl, pokud by podstoupil operaci varikokély, což je uvolnění žil nad varlatem. Lékař odpověděl, že tato operace většinou nemá vliv na výsledek spermiogramu, což je zcela nesprávná informace.

Odborná literatura dokládá, že až 40 procent mužů je po této operaci schopno počít do roka přirozeným způsobem dítě, do dvou let po terapii je to až 75 procent mužů.

V takové situaci si ale možná velká část žen řekne, že nechce čekat dva roky, než bude moci otěhotnět…

Problém je v tom, že dnes se odesílají do center asistované reprodukce i úplně zdravé ženy, které samy nemají žádný problém; příčina je na straně muže. A je třeba si uvědomit, že umělé oplodnění je pro organismus ženy velká zátěž – hormonální stimulace, punkce folikulů ve vaječnících, aspirace vajíček, celková anestezie (narkóza).

Asistovaná reprodukce nevede k obnovení přirozené, fyziologické plodnosti, je pouze by-passem (obchvat, obejití, přemostění pozn. red.). Termín je používán také v kardiochirurgii pro přemostění neprůchodného úseku věnčité tepny.

Pokud by se v kardiologii a kardiochirurgii postupovalo stejně jako v reprodukční medicíně a asistované reprodukci, směřovala by většina péče o nemocné s ischemickou chorobou srdce k tvorbě by-passů, bez léčby poruch metabolizmu tuků a cholesterolu, bez léčby hypertenze, které neprůchodnost věnčitých tepen způsobují, bez aktivního vyhledávání rizikových pacientů preventivními prohlídkami a bez jejich sledování.  Dá se nějak vyčíslit, o kolik procent žen by mělo větší šanci na přirozené otěhotnění, pokud by se věnovala větší pozornost léčbě neplodnosti mužů? 

Lze to jen odhadnout, údaje potřebné k přesnému hodnocení u nás nikdo neshromažďuje. V České republice se v roce 2017 narodilo 114 400 dětí. Z toho jsou 4 procenta výsledkem asistované reprodukce.

Procento neplodných párů v ČR je přitom mezi 15 až 25 procenty. U poloviny neplodných párů je příčinou neplodnost muže samotná či v kombinaci s ženským faktorem.

Pokud by léčba mužské neplodnosti byla úspěšná v 50 %, což je již zcela reálný odhad, mohlo by se narodit o 4576 dětí ročně navíc stejnému počtu žen.

Neplodnost je častější u mužů než u žen, dítě nemůže počít až 15 procent párů, tvrdí lékař:

20:43

Asistovaná reprodukce je výkladní skříní české medicíny, říká gynekolog a vedoucí lékař pražského centra asistované reprodukce Pronatal Tonko Mardešić | Video: DVTV, Filip Horký

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector