Pálení konečníku – Vše o zdraví

Hemeroidy – většina lidí se o nich stydí mluvit. Přitom za život se s nimi setká více než třetina z nás. Jak můžeme vznik a vývoj tohoto choulostivého problému sami ovlivnit?

Pálení konečníku - Vše o zdraví

Co to jsou hemeroidy?

Hemeroidy (odborně hemoroidy) máme úplně všichni, ale ne všichni s nimi máme potíže. Jsou to žilní pleteně uvnitř konečníku, které zde tvoří polštářkovou výplň a jsou důležité při vyprazdňování. Problém nastane, když tyto pleteně začnou otékat, zanítí se a vzniknou v nich uzlíky křečových žil. Dle místa výskytu je dělíme na vnější a vnitřní.

Vnější hemeroidy se vyskytují u konečníku a projevují se jako namodralé váčky různé velikosti.Jsou běžnější, z lékařského hlediska méně závažné a mohou se projevit dokonce i u dětí. Vnější hemeroidy zatlačit nejdou, je to vlastně krevní sraženina pod kůží u konečníku, není ji tedy kam zatlačit. Časem se sraženina vstřebá, ale po hemeroidu zůstane vytahaná kožní řasa.

Vnitřní hemeroidy se tvoří uvnitř konečníku, nejčastěji 3-4 cm od análního otvoru. V prvních fázích nebývají bolestivé, projevují se spíš krvácením při stolici. V pokročilejší fázi mohou vyhřezávat při stolici, což je velmi bolestivé.

Nejdřív se přechodně objevují na konci vyprazdňování a samy se stáhnou zpět, později se musí zpět zasunout ručně. Při nejpokročilejší fázi již zůstávají trvale vyhřezlé, což lze řešit pouze operací.

Bolest může být tak velká, že znemožní sezení, někdy dokonce i stání.

Příznaky hemeroidů

  krvácení z konečníku při stolici
  svědění a pálení konečníku
  bolest a tlak v konečníku
  komplikace při vyprazdňování (hemeroid zavází průchodu stolice)
  pocit vlhka kolem řitního otvoru

Hemeroidy v těhotenství, po porodu

Ženy se s hemeroidy nejčastěji setkají v průběhu těhotenství, typicky v posledním trimestru. Je to způsobeno tlakem miminka na dno pánevní, dochází tak k utlačení žil a zhoršenému odtoku žilní krve z pánve a dolních končetin.

Proto také nastávající maminky trpívají na otoky nohou. Pak je dobré v leže podkládat nejen nohy, ale i pánev. Konečníku dá zabrat také zvýšený tlak při samotném porodu.

V době kojení pak maminky mohou trpět zácpou. Je třeba myslet na to, že žena najednou musí pít za dva.

Je tedy nutné dostatečně zvýšit pitný režim, jinak mohou vznikat i trhlinky ve sliznici konečníku kvůli tuhé stolici.

Můžeme vzniku hemeroidů předejít?

Na vině je především sedavý způsob života a minimální pohyb. Ale pozor! Ne všechen pohyb nám proti hemeroidům pomůže.

Zvedání těžkých břemen či cyklistika mohou hemeroidy dokonce výrazně zhoršit. Nejsou vhodné ani sedavé sporty jako je veslování. Velmi vhodným pohybem je chůze, plavání, tenis, squash, badminton, brusle a podobně.

Úplně nejhorší pro konečník je dlouhé nepřerušované sezení, proto se každou hodinu zvedněte ze židle nebo gauče a jděte se aspoň malinko projít. Pomůžete tak nejen svému konečníku, ale i svým nohám.

Ani hodiny cvičení po dlouhém nepřerušovaném sezení to konečníku nevynahradí.Vhodná je také zdravá strava – zvýšit podíl vlákniny z ovoce, zeleniny, luštěnin, omezit cukr a bílé pečivo.

Abychom předešli zácpě, musíme také zvýšit pitný režim (vypít aspoň 2 litry tekutin denně).

Příčiny vzniku hemeroidů

  dlouhé sezení (práce, televize, cestování, na záchodě)
  nedostatek pohybu
  častá zácpa (nedostatek vlákniny ve stravě, nedostatek tekutin) či úmyslné zadržování stolice
  zvedání těžkých břemen
  obezita
  genetika – výskyt hemeroidů v rodině

Léčba hemeroidů – čím dříve, tím lépe

Hemeroidy samy od sebe bohužel nezmizí. Léčba se odvíjí od typu a stádia, v jakém se hemeroidy nacházejí. Domácí léčba se hodí jen pro lehčí stádia. Když do 3 dnů nepomůže, je nutné vyhledat urychleně lékaře. Buď můžete jít za svým praktickým lékařem nebo přímo za specialistou – proktologem, ke kterému nepotřebujete žádanku od praktika.

Při domácí léčbě se dají použít masti a čípky na hemeroidy (např. Faktu, Procto-Glyvenol, Preparation H a další).

Tyto přípravky mají v sobě zpravidla složku proti bolesti a složku hojivou, která zpevňuje cévy a zastavuje krvácení.

Mast na hemeroidy zároveň promastí sliznici konečníku, která nebude mít takovou tendenci praskat a krvácet. Masti lze použít u vnitřních i vnějších hemeroidů. Čípky jsou pak vhodné při vnitřních hemeroidech.

Dubová kůra patří mezi oblíbené babské rady. Je k dostání ve formě mastí, gelů a sypaná na sedací koupele. Smysl má ale pouze u vyhřezávajících vnitřních hemeroidů, jelikož má stahující efekt. Měla by se používat především ve formě mastí, jinak má tendenci sliznici vysušovat a ta pak může více praskat.

Jelikož jsou hemeroidy obdoba křečových žil na nohách, pomůže také dlouhobé užívání žilní výživy (tzv. venofarmaka). Ta zlepšuje pružnost žilní stěny, ovlivňuje její propustnost a zlepší tok v lymfatickém systému. Z potravních doplňků se jedná např. o Mobivenal, Diovarix či Cantalin.

Obvykle se užívá 1 tableta denně, při akutních problémech s hemeroidy se dávka krátkodobě zvyšuje až na 2 tablety ráno a 2 tablety večer. Existují také speciální doplňky stravy obsahující žilní výživu a probiotika dohromady (HemoStop).

Dobré zkušenosti jsou také s přípravkem Detralex, který je ale pouze na recept.

Důležitá je také důsledná hygiena po stolici (umytí tekoucí vodou a mýdlem). Pokud nemáme k dispozici tekoucí vodu, je vhodné použít po klasickém toaletním papíře vlhčené ubrousky či vlhčený toaletní papír. Noste prodyšné, nejlépe bavlněné prádlo.

Při pokročilejších hemeroidech je opravdu potřeba vyhledat lékaře.

Přijít k lékaři s hemeroidy včas, znamená méně invazivní zákrok, kratší dobu hojení a budete mít od hemeroidů klid na několik let.

Pro středně pokročilé vnitřní hemeroidy se dá využít některá z velmi účinných a méně invazivních metod. Mezi ty patří podvazování (tzv. Barronova ligatura, kdy se hemeroid stáhne gumičkou, sám odumře a odloučí se), kryoterapie (zmrazování), laserové odstranění a elektrokoagulace. Tyto metody lze provádět ambulantně, při lokálním umrtvení.

Vnitřní hemeroidy ve velmi pokročilém stádiu je nutno operovat klasicky, popř. laserově. Vnější hemeroidy se mohou vstřebat samy, obvykle ale po nich zůstává vytahaná kožní řasa, která poté komplikuje hygienu po stolici a může způsobovat kožní problémy.

Proktolog však vnější hemeroid může ambulantně odstranit, doba hojení je tak daleko kratší a nezůstává zbytečná kožní řasa.

Krev ve stolici neznamená jen hemeroidy

Je dobré vědět, že v zejména mladším věku krev ve stolici nemusí znamenat zrovna hemeroidy. Často se jedná o krvácející prasklinky ve sliznici konečníku, tzv. fissury.

Tyto prasklinky mohou vznikat při tuhé stolici nebo třeba říznutím ostrým zrnem z celozrnného pečiva. Jsou doprovázeny bolestí a zpravidla krví. Mohou se samy nejpozději do pár dnů zahojit. Pokud však problém s fissurami pokračuje, může časem vyústit až v dlouhodobý problém s bolestivým vylučováním stolice. Pak je návštěva lékaře nutností.

Jako pomoc při hojení análních fissur lze použít hojivé masti a čípky jako např. Proktis-M. Jako prevence příliš tuhé stolice, která fissury způsobuje a zhoršuje, se dají používat šetrná projímadla a změkčovadla stolice, což jsou glycerinové čípky a laktulóza. Ty se dají používat i dlouhobě bez vedlejších efektů a jsou nenávyková.

Zahoďte stud! (aspoň před svým lékařem)

Lidé se bohužel často odhodlají jít k lékaři až když mají velké problémy a nesnesitelné bolesti. Avšak opakované krvácení z konečníku při normální stolici je důvodem k vyšetření v každém věku.

Problémy doprovázející hemeroidy mohou totiž indikovat i mnohem závažnější onemocnění, třeba zhoubný nádor konečníku či střeva.

Vždyť i egyptští faraoni měli své „strážce konečníku“, tak proč ne vy? Neodkládejte vyšetření, Váš konečník Vám bude vděčný.

Autorka článku: Mgr. Martina Tománková

Pálení konečníku - Vše o zdraví

Svědění konečníku u dospělých i dětí – příčiny a léčba

  • S hemoroidy souvisí zácpa či dlouhodobý průjem. Zdroj: SHutterstock
  • Příznakem análních trhlin je krvácení po návštěvě toalety. Zdroj: Shutterstock
  • U análních trhlin a vředů může bolest přetrvávat i několik hodin po stolici. Zdroj: Shutterstock
  • Při hemoroidech i análních trhlinách pomohou čípky. Zdroj: Shutterstock
  • Parazitům lze předejít jen častým mytím rukou. Zdroj: Shutterstock
  • Za potížemi může stát i nedostatečná či naopak přílišná hygiena. Zdroj: Shutterstock

Pokud jste se někdy potýkali se svěděním konečníku, víte, že tento problém může být opravdu nepříjemný. Zvláště pokud vás trápí dlouhodobě. V mnoha případech lze přitom takové situaci předejít.

Na vině totiž často bývá špatná nebo naopak příliš důkladná hygiena. Za svěděním konečníku ale můžeme hledat také alergie, plísně či hemoroidy.

Ačkoli je svědění konečníku zpravidla považováno za banální problém, dokáže pacienty pořádně potrápit. Zvláště pak pokud je trápí dlouhodobě a oni ne a ne zjistit příčinu obtíží.

Za svěděním a pálením konečníku přitom nejčastěji stojí nesprávně zvládnutá hygiena. Nemusí to však automaticky znamenat, že ji lidé zanedbávají.

Škodit totiž může i to, když se jedinec myje příliš často, čímž dojde k podráždění rekta a jeho okolí.

Obecně si lidé nejčastěji stěžují na:

Nejčastější příčiny svědění konečníku

Kromě nedostatečné či naopak přehnané hygieny ale může mít problém i zcela jiné příčiny, které lze obecně označit jako nemoci konečníku. Mezi nejčastější patří hemoroidy, anální trhliny a vředy nebo třeba roupy.

Hemoroidy

Hemoroidy, onemocnění, které velká spousta lidí chybně označuje jako hemeroidy, stojí za valnou většinou obtíží tohoto typu. Jedná se o rozšířené a také zanícené žíly, které se mohou vyskytovat jak na povrchu konečníku, tak hlouběji v análním kanálu.

Zajímavé:  Jak Dlouho Trvá Léčba Slepého Střeva?

A jak se tyto druhy liší? Vnější hemoroidy, které se nacházejí v okolí řitního otvoru, bývají měkké, vlhké a zpravidla nebolí ani nekrvácí. Potíže pacient obvykle pociťuje až v případě, že se v oblasti vytvoří krevní sraženina. Z té totiž následně vzniká bolestivý uzlík, při jehož prasknutí může postižený naopak cítit úlevu.

S vnitřními hemoroidy je to trochu jiné, jsou koneckonců známkou pokročilejšího stádia nemoci. Zasahují hlouběji do anální trubice a jejich typickým příznakem je krvácení při odchodu stolice.

Objevit se rovněž může i takzvaný prolaps, což je vyhřeznutí hemoroidů.

Ty se v počátečním stádiu obvykle samy zasunou zpět, časem je však pacienti musejí zpátky do konečníku vracet sami použitím rukou.

Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy je bolestivost. V oblasti vnějších hemoroidů je totiž mnohem více nervových zakončení, která do mozku vedou informaci o bolesti, kdežto u vnitřních tato zakončení nejsou. To je ostatně důvod, proč nebolí.

A z jakého důvodu hemoroidy vznikají? Za jejich výskytem stojí několik faktorů. Konkrétně:

  • Dědičnost
  • Tělesná stavba
  • Životní styl – sedavé zaměstnání problém zhoršuje
  • Nedostatek vlákniny ve stravě
  • Nedostatečný příjem tekutin

Velice často může ženy vlivem hemoroidů trápit svědění konečníku v těhotenství, což je dáno zvětšujícím se objemem krve v těle.

Co se týče léčby hemoroidů, zde nejvíce pomohou masti a krémy, které jsou účinné proti bolesti a svědění, ale rovněž působí na posílení střevní stěny, dále sedací koupele (například v odvaru z dubové kůry) a v některých případech je léčba doplněna i o léky – takzvaná venotonika.

Anální trhliny a vředy

Za svěděním a pálením v této oblasti může rovněž stát i anální trhlina či vřed na konečníku. K jejich vzniku dochází poškozením tkáně v okolí řitního otvoru, což se zpravidla děje při oslabení či přílišném zatížení sliznice. Na vznik těchto obtíží má vliv hned několik faktorů:

  • Dlouhodobá zácpa či průjem
  • Porod
  • Pohlavní nemoci
  • Střevní záněty

Trhliny i vřídky se zpravidla projevují krvácením při stolici, a to jasně červenou barvou. Bolest a svědění se v tomto případě objevují krátce po vyprázdnění. Potíže mohou trvat i několik hodin vkuse a následně ustoupit a znovu se objevit s následující stolicí.

Léčba trhlin a vřídků vyžaduje klid a léky proti bolesti. Velmi důležitou roli hrají i látky změkčující stolici, díky čemuž dochází k minimalizaci poranění řitě při vyprazdňování. Ranky se zpravidla velmi dobře hojí po zavedení lokálních čípků. Pokud tato forma léčby není úspěšná, přistupují lékaři obvykle k chirurgickému zákroku.

Roupy

Zejména u dětí pak určitou roli hrají také parazité. Velmi častým původcem obtíží u nich bývá třeba Roup dětský. Jedná se o parazitického červa, kterého si pacienti do těla mohou zanést nedostatečnou hygienou svých rukou. A přestože postižena bývá především ta nejmladší část obyvatelstva, s touto nepříjemností se samozřejmě mohou potýkat i někteří dospělí.

Roup obecný představuje poměrně velký problém, a to především z toho důvodu, že se v těle nemocného velmi rychle množí.

Samičky kladou vajíčka, která způsobují svědění v okolí řitního otvoru, na což zejména malé děti reagují tím, že se v dané oblasti začnou škrábat.

Pokud si pak dítě důsledně neumyje ruce, vajíčka ulpívají na veškerých věcech, kterých se postižený dotkne. Pak už jen stačí, aby se těchto věcí dotkl i někdo jiný a následně si neumytou rukou rovněž sáhl do pusy.

Kromě medikamentů, které jsou volně prodejné, anebo těch, jež doporučí lékař, je při léčbě nutné zaujmout některá režimová opatření.

Jedná se vesměs o přísné dodržování hygieny, zvláště se apeluje na časté mytí rukou, zejména pak po návštěvě toalety a před jídlem. Nutné je i důkladné mytí celého těla, hlavně pak konečníku.

Z praktického hlediska se rovněž doporučuje udržovat krátké nehty, aby vajíčka neulpívala i pod nimi.

Co se týče ložního prádla a ručníků, ty je potřeba často střídat a při každém praní nechat vyvařit. Platí navíc pravidlo, že pokud se roupy objeví u některého z členů domácnosti, léčbu musejí podstoupit úplně všichni.

Další možné příčiny

Kromě zmíněných obtíží, které patří mezi nejčastější, může svědění a pálení konečníků způsobit i řada dalších problémů. Mezi ně patří například:

Zdroj: Priznaky.vitalion.cz, Benu.cz

Co nejčastěji stojí za svěděním a krvácením v oblasti konečníku

Nepříjemné pocity v oblasti konečníku potrápí během života většinu z nás.
Foto: Profimedia.cz

Svědění konečníku objevující se několikrát za den, kdy snaha zmírnit ho škrábáním situaci jen zhoršuje, protože na pokožce vznikají další prasklinky a oděrky, mívá nejčastěji spojitost s ekzémem nebo kvasinkovým onemocněním. Může být ale také příznakem rozšířených hemoroidálních pletení, trhlinek, píštělí nebo zánětu.

Objevuje-li se svědění konečníku především v noci, pak za problémem mohou stát střevní paraziti.

Vždy je v těchto případech nejlepší hned vyhledat lékaře a zjistit pravý důvod potíží. V případě ekzému a kvasinek jsou k dispozici masti, u hemoroidálního onemocnění pak může praktik poradit s akutní léčbou ve formě čípků a mastí a doporučit užívání venofarmak posilujících žilní stěnu, potlačujících zánět a zmírňujících otok. Důležitá je také úprava životního stylu.

Hemoroidy – civilizační onemocnění, které postihuje většinu lidíZdraví

„S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat.

Čím dříve se pacienti odhodlají k návštěvě praktického lékaře, tím dříve je možné určit správnou diagnózu a začít s cílenou léčbou.

V případě řitní oblasti se jedná zpravidla o režimová opatření a kombinaci lokální a systémové léčby,“ upozorňuje praktická lékařka Jana Vojtíšková.

Lidé by si měli uvědomit, že i když je pro ně velmi nepříjemné o těchto problémech nahlas hovořit, lékař se s nimi setkává každý den a jejich řešení je pro něj rutinou.

„Pacientovi může v těchto chvílích pomoci uvědomění si faktu, že lékař je odborník, který se s těmito problémy setkává běžně, není pro něj nijak výjimečné o nich mluvit a je zkušený v jejich řešení.

Strachy a obavy z nepochopení či výsměchu nejsou na místě, zdraví člověka musí být vždy prioritou,“ dodává psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

Svědění je bludný kruhZdraví

Krev na toaletním papíře se zpravidla objeví po delším přehlížení prvních příznaků nemoci a je důrazným upozorněním, že návštěvu praktického lékaře není možné dále odkládat.

„Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ upozorňuje lékař Martin Kouda z kliniky Chimare.

Prvními vodítky k diagnóze jsou pro lékaře barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. Určitě ho upozorněte, pokud máte zkušenosti se svěděním, pálením, bolestí, otoky v okolí konečníku a výtoky (příznaky hemoroidálního onemocnění), nebo se u vás objevují bolesti, křeče v břiše a zvracení.

Co o vašem zdraví může prozradit stoliceZdraví

Jasně červená barva krve značí nejčastěji hemoroidální onemocnění, tedy rozšíření žilních pletení v okolí konečníku.

Jednat se může též o řitní trhlinu související často se zácpou, nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem. Ve všech případech se jedná o onemocnění, která při léčbě pod dohledem odborníka neznamenají větší riziko.

Příčina krvácení nemusí být jen v řitní oblasti. „Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy.

Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopická vyšetření,“ upozorňuje  Martin Kouda.

Přehled onemocnění s příznaky svědění a krvácení

Příznaky: Svědění, v případě ekzému začervenání, stroupky a prasklinky, u kvasinkových onemocnění bělavý povlak.

Léčba: Lokální terapie (čípky, masti, gely a krémy).

Příznaky: Svědění, pálení nebo bolest konečníku, otoky v jeho okolí, krvácení, výtoky.

Lokální terapie – čípky, masti (vhodné jsou ty s aplikátorem). Moderní přípravky vytvářejí na pokožce ochrannou vrstvu, přispívají k hojení a snižují riziko vzniku prasklin, pomáhají i od svědění, pálení a ekzému.

Systémová léčba – venofarmaka posilující žilní stěnu doporučí praktický lékař či specialista.

Tři tisíce lidí dostanou poštou testy na rakovinuDomácí

Příznaky: Krvácení (jasně červené), bolest při stolici a bezprostředně po ní, při přechodu do chronického stadia též svědění.

Léčba: Léčba je zaměřena na uvolnění stažených svěračů zhoršujících vyprazdňování pomocí dilatátorů – pacient provádí po instruktáži sám. Vhodná je též lokální terapie – čípky, masti (vhodné jsou ty s aplikátorem). Moderní přípravky vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, přispívají k hojení a snižují riziko vzniku prasklin.

Příznaky: Píštěl vzniká jako následek infekce a hnis, který z ní vytéká, může způsobit ekzémy a svědění.

Léčba: Nutný je chirurgický zákrok v celkové anestezii.

Příznaky: Krvácení se objeví až v případě, kdy dojde k mechanickému poškození a k infekci střevních výchlipek.

Léčba: Důležité je dodržování dietních opatření, v případě opakovaného zánětu odborníci přistupují k chirurgické léčbě.

Jak předejít rakovině tlustého střevaZdraví

Příznaky: Časná stadia nemusí mít zjevné příznaky. Nekontrolovatelný růst buněk se nejprve projeví tvorbou polypů, které mohou i krvácet. Polypy mohou, ale nemusí být rakovinné. Každopádně je důležité jejich včasné preventivní odstranění. Projevem nádoru bývá přítomnost hlenu a krve ve stolici a při vyprazdňování střídání zácpy a průjmu.

Zajímavé:  Hormonální Léčba A Přibírání?

Léčba: Zahrnuje preventivní endoskopické odstranění polypů. V případě nádoru chirurgické odstranění postiženého úseku tračníku nebo konečníku a dle místa a pokročilosti nálezu chemoterapii, případně radiační léčbu.

Hlavní zprávy

Svědí vás kůže kolem konečníku? Tak odložte tanga

Foto: Niran Phonruang, Shutterstock.com

Nejedná se o nemoc, ale o příznak, který se může objevit z mnoha důvodů. Svědění kůže okolo konečníku je velmi nepříjemné a dokáže pořádně zkomplikovat život. Příčinou může být nesprávná hygiena i nadměrné pocení. Jak problém vyřešit, aby se nevracel?

Když se necítíte ve své kůži, protože se nemůžete pohodlně posadit a cítíte setrvalé nutkání poškrábat se na zadní intimní oblasti, jistě vám to na náladě ani sebevědomí příliš nepřidá.

Svědění kolem konečníku může zasahovat i vulvu nebo šourek, nejhorší bývá v noci a bývá spojováno se zarudnutím a intenzivním pocitem pálení.

Nejhorší je, že škrábání, které jako jediné přinese dočasnou úlevu, situaci jen zhoršuje. Co za to může a jak se této obtíže zbavit?

Ačkoliv je velmi nepříjemné a postiženého přivádí do rozpaků, anální svědění většinou neznačí nic vážného. Nejčastěji zmizí samo, a to tehdy, je-li spojeno s konzumací dráždivých nebo kořeněných jídel.

Snadno odstranitelným důvodem může být i nedostatečná hygiena, kdy bakterie ze zbytků výkalů mění pH pokožky, což způsobuje svědění a zvyšuje riziko infekce.

Na druhé straně není dobré ani nadměrné čištění a užívání vonných mýdel a ubrousků, které citlivou oblast podráždí.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Papírem byste se neměli drhnout ani na něj tlačit, lepší je se domýt vodou a utřít sepranou látkovou plenou

Abyste se nepříjemných obtíží zbavili, měli byste důsledně dodržovat hygienická opatření – po vyprázdnění oblast umýt vodou a jemně osušit sepranou látkovou plenou, rozhodně nedrhnout a nedřít skoro do krve toaletním papírem (ani vlhčeným!).

„Vyhněte se pěnám a olejům do koupele, myjte se jen intimním nedráždivým mýdlem a po pohlavním styku opláchněte oblast genitálu i konečníku,“ radí čáslavská dermatoložka Marie Finsterlová. Pacientům také doporučuje nosit bavlněné spodní prádlo, vyhnout se kalhotkám typu tanga a nepoužívat aviváž.

Jak na snížení bolesti a svědění? David Frej, lékař z pražského Centra funkční a holistické medicíny, radí mazat citlivou oblast směsí s oxidem zinečnatým (5–25 procent), analgeticky působí i mentol a kafr.

„Do konečníku také můžete vtírat ochranné prostředky jako lanolin, kokosový olej, kaolin či glycerin,“ říká.

Nebo si můžete v lékárně koupit mast určenou přímo na tento delikátní problém (často se jedná o přípravky na hemoroidy).

Co se stravy týče, tak je dobré vzdát se pikantních jídel, nekonzumovat projímadla a naopak přidat do jídelníčku více vlákniny, která stolici změkčí a usnadní její průchod střevy. „Zařadit můžete i omega-3 mastné kyseliny s vitaminem A v tresčích játrech,“ radí David Frej s tím, že tyto látky snižují podráždění.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Tanga vypadají pěkně, anální svědění ale jen zhoršují

Jestliže potíže se svěděním během pár dnů zmizí, pusťte je z hlavy. Nechcete-li však, aby se vrátily, vyhýbejte se výše popsaným rizikovým faktorům, jako je konzumace dráždivých jídel a nedostatečná, nebo naopak nadměrná hygiena.

V případě, že se vás nesnáz nechce pustit a v oblasti konečníku navíc zaznamenáte pupínky, vyrážku, praskliny či krvácení, měli byste vyrazit k lékaři. „Při vyšetření pacienta se zaměřujeme především na vyloučení zažívacích potíží, infekcí, parazitů, kontaktní alergie, lupenky, ekzému a řady dalších kožních nemocí,“ popisuje Marie Finsterlová odborný postup.

Hemoroidy svědí a pálí. Zanedbání může vést až k nádoru

Hemoroidy jsou kromě zlomeného srdce a nedostatečné výplaty jedním z nejčastějších důvodů k lidským steskům. Svědění, pálení a krvácení při vyprazdňování, které při stydlivém zanedbání a bagatelizaci problému může vést až k nádorovému onemocnění, trápí po čtyřicátém roce věku většinu z nás. Jen se to žinýrujeme přiznat nahlas.

Co nás pálí

Slovo hemoroid pochází z latiny a odkazuje na sousloví “náchylný ke krvácení”. Psalo se o nich už před dvěma tisíci lety na egyptských papyrech, kde se doporučovala léčba pomocí listů akácie, zmiňují se i v Bibli. Hippokrates už znal a prováděl léčbu pomocí podvázání gumovým páskem, rozžhavenými železy a obklady s vínem, Celsus na přelomu našeho letopočtu publikoval popis chirurgických metod jejich odstranění. V jejich studijním úsilí pokračovala řada středověkých lékařů v celém známém světě, protože tento problém, zvlášť u movitější vrstvy, byl vedle dny a poruch erekce nejčastějším konverzačním tématem v oblasti zdraví. 

Hemoroidy jsou rozšířené a zánětlivě změněné žíly v konečníku, které vyčnívají až do průsvitu střeva. Tlak procházející stolice postupně způsobuje jejich vyhřeznutí ven a krvácení. V původním stavu se jedná o cévní struktury, které prostupují stěnami dolní části konečníku a řitního otvoru a tvoří polštářovitou výplň skládající se z arteriovenózních kanálků a vazivové tkáně. 

Důvodem vzniku zánětů těchto žil je městnání krve v oblasti pánve způsobené nerovnoměrným zatížením jednotlivých částí těla, ke kterým dochází už jen díky vzpřímené postavě člověka.

Proto zvířata pohybující se na všech čtyřech na hemoroidy netrpí.

Pokud k nevýhodě vzpřímeného postoje a následného zvýšení tlaku na konečník přidáme navíc sedavý způsob života a komplikace v podobě dlouhodobé zácpy, těhotenství, porodu nebo opakovaného zvedání těžkých břemen, problém máme na světě.

K rozšíření žilních pletenců v oblasti konečníku a následnému vzniku uzlů, tedy hemoroidů, dochází vně nebo uvnitř konečníku. U mnoha případů se pak oba typy hemoroidů objevují současně. Vnější hemoroidy si můžete sami nahmatat v podobě tmavě červených uzlíků v okolí řitního otvoru.

Většinou nekrvácí tolik jako jejich vnitřní varianta, ale jsou o to více obtěžující. Svědí, jsou bolestivé, mají tendenci se zvětšovat a ztěžují správnou hygienu v této oblasti těla.

 Vnější hemoroidy se zpočátku objevují jen bezprostředně po zvýšení tlaku v řitním otvoru a pak se zase vracejí zpět, ale později zůstávají vyhřeznuté ven a musí se odstranit chirurgicky. 

Vnitřní hemoroidy jsou uloženy hlouběji v konečníku a projevují se především bezbolestným krvácením z konečníku během vyprazdňování nebo ukončení stolice. Kdo někdy našel jasně červenou krev na toaletním papíře po ukončení seance na ministerstvu úlevy, ten ví svoje.

(Poznámka pro stydlivky a citlivky – pokud se to objevilo opakovaně, není to trhlina na konečníku. Ano – máte problém a koukejte ho řešit). Dalšími symptomy vnitřních hemoroidů je sekret na stolici, svědění, vyhřeznutí hemoroidů řitním otvorem ven nebo fekální inkontinence.

 

Konečné řešení palčivého problému

Koho
hemoroidy potrefí, není přesně definovatelné, ale svou roli hraje kromě
dědičných dispozic a stárnutí žilní stěny především životní styl. Rizikem je
nepravidelné vyprazdňování v podobě zácpy nebo průjmu, nedostatek pohybu,
díky kterému se krev městná v pánevní oblasti, a stravování s nedostatkem
vlákniny nebo dostatečného příjmu tekutin. Samostatnou kapitolou je pak těhotenství
a porod, při kterém plod vyvíjí tlak na břišní stěnu.  

Léčba mírných až středních projevů hemoroidů se kryje s preventivními opatřeními, které bychom v zájmu o zdravé cévy měli dodržovat.

Kromě zvednutí zadku ze židle se jedná především o dodržení zdravé životosprávy s dostatkem vlákniny a hydratace.

Vaše stolice by měla být měkká a pravidelná a dlouhodobé vysedávání na oné místnůstce spojené se čtením románů na pokračování a marnými pokusy o výrazné tlačení byste si při hemoroidech měli odpustit. 

Vnější projevy pak pomohou zmírnit speciální čípky a masti dostupné v každé lékárně nebo sedací koupele s přídavkem hypermanganu nebo heřmánku, které kromě tišení svědění zlepšují proudění krve ve stěnách konečníku. Při současném výskytu křečových žil lékaři doporučují užívat léky na posílení žilní stěny.

K chirurgickému zákroku se sahá jen u pacientů, jejichž obtíže neustupují ani 

Možný vznik hemoroidů trápí spíše cyklisty než běžce. Běh společně s plaváním je naopak lékaři považován za pohyb veskrze přínosný. Pokud už hemoroidy trpíte, vězte, že váš trénink nemusejí ohrozit. Než se jich zbavíte, ať chirurgickým zákrokem, nebo dodržováním preventivních opatření, základem je pro vás používání vazelíny pro snížení podráždění v inkriminovaném místě a dodržování přísné hygieny.

při vší této péči, a sortiment likvidačních metod se od středověkých žhavých želez naštěstí dostatečně rozšířil. Žilní městky se dají odstranit sklerotizací (vstříknutí látky, po které hemoroid, odumře), zmrazením, podvázáním gumovým páskem nebo pomocí dalších specializovaných chirurgických metod.

Myslete na to, až uděláte ten nejdůležitější krok v léčbě hemoroidů – tedy až přiznáte existenci problému sobě samému i svému praktickému lékaři.

Následné vyšetření je nezbytné, protože příznaky hemoroidů se mohou krýt s jinými vážnějšími onemocněními (nádory, polypy, zvětšení prostaty), ale pro běžce, který se několikrát týdně trápí kyslíkovým dluhem, tempovými tréninky a který dokáže uběhnout půlmaraton i s několika puchýři, by to neměl být nepřekonatelný problém.

Ještě pořád se stydíte mluvit o hemoroidech nahlas? Pak mi dovolte veřejně prohlásit, že jsem jejich vnitřním typem trpěla několik let. Až při psaní tohoto článku jsem si uvědomila, že typické projevy vymizely současně s tím, kdy jsem začala běhat a změnila svoji stravu i životní styl. Můžete to taky zkusit. A pokud to nezabere, prostě se nebojte jít s kůží na trh. Nebo k lékaři.  

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Hemoroidy: příznaky, léčba (hemeroidy) – Vitalion.cz

Hemoroidy jsou jako slepé střevo – má je každý. Problémy s hemeroidy
má však „jen“ skoro každý..

Jako hemeroidy jsou původně označovány cévní pleteně
v oblasti konečníku.

Tato pleteň se skládá z drobných tepének, které
do oblasti krev přivádějí, z drobných žilek, které ji odvádějí a
spojek mezi nimi. Když je vše pořádku, krev do řitní oblasti přitéká a
opět odtéká.

Jakmile však dojde k poruše tohoto systému, přichází na
řadu slovo hemeroidy tak, jak ho vnímá veřejnost, a sice ve významu
potíží s hemeroidy.

Toto onemocnění je velmi časté, avšak k lékaři se
pacienti vydávají většinou až když jsou potíže nesnesitelné, či když
začínají mít obavu například z nádoru tlustého střeva. Překonání
studu či jiného důvodu vedoucímu k nenávštěvně lékaře, se vyplatí,
neboť v ordinaci lékaře čeká mnoho možností, jak se nepříjemného
problému zbavit.

Rizikové faktory hemoroidů

Rizikovými faktory pro vznik hemeroidů je dědičnost
(tenkostěnné rektální žíly), tělesná konstituce
(otylost), životní styl – sedavé zaměstnání (na druhou
stranu i ve sportech se najde takový, který, co se vzniku hemeroidů týče,
není ideální – a to sice cyklistika), strava (strava
s nedostatkem vlákniny), malý příjem tekutin (stolice je
pak tužší, je větší pravděpodobnost, že poškodí anální kanál),
potíže s vyprazdňováním (dlouhé a usilovné
„tlačení“ při zácpě, chronické průjmy), u žen bývá
nejčastější příčinou pro rozvoj tohoto onemocnění
těhotenství, neboť dochází k většímu tlaku v žilách
pod „překážkou“ – vyvíjejícím se plodem, tedy i v žilách
rektálních. Jako překážka pro správný odtok krve žílami může fungovat
např. i nádor v malé pánvi.

Prevence hemoroidů

Pro zmírnění rizika onemocnění hemeroidy je potřeba hlídat, aby
přijímaná strava obsahovala vlákninu (vláknina udržuje
správnou funkci střev, jejich pravidelné vyprazdňování..

), přijímat
dostatek tekutin (omezit odvodňovací nápoje jako káva,
alkohol) v případě obezity zhubnout (obezita je navíc rizikovým faktorem
k mnohem závažnějším onemocněním), dodržovat tělesný
pohyb
, nosit vzdušné oblečení, dbát na hygienu řitní
oblasti..

Příznaky a projevy hemoroidů

Hemeroidy se dělí na vnější a vnitřní.

Vnější hemoroidy

Vnější hemeroidy nacházíme především na zevním povrchu
konečníku
, či trochu hlouběji (těsně před řitním otvorem). Za
normálního stavu jsou rozmístěny cirkulárně kolem vyústění konečníku.
Jsou nebolestivé, měkké, nejsou nijak vlhké a nekrvácí.

Potíže se obvykle projevují vznikem většího bolestivého
uzle
(v podstatě dojde k nahromadění sražené krve v této
pleteni, ve které byl porušen systém přítok – odtok krve, nejčastěji
vlivem přílišného tlačení na toaletě – zvýšený tlak na cévní
pleteně znemožní krevní odtok, krev se hromadí, sráží,
vzniká uzel).

Vzniklý uzel se obvykle po několika dnech svraští
(krevní sraženina se vstřebá), avšak zbude po něm kožní
výchlipka. Tato kožní řasa je sice nebolestivá, může však
znesnadňovat hygienu okolí řitního otvoru, což může zpátky zvyšovat
riziko vzniku hemeroidů. Proto se často přistupuje k chirurgickému
odstranění této kůže.

Druhý možný osud bolestivého uzle je ten, že uzel
praskne a sražená krev se z něj vyprázdní. Zde je opět
potřeba dbát na hygienu řitní oblasti, neboť je zde riziko zanesení
infekce do rány po prasklém uzlu.

Potíže s vnějšími hemeroidy tedy spočívají v bolestivém uzlíku,
pacienti často pociťují také tlak v anální oblasti a
prasknutí bývá pociťováno jako úleva.

Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemeroidy je
bolestivost. Oblast vnějších hemeroidů je bohatě
inervovaná (je zde mnoho nervových zakončení, která vedou informaci
o bolesti z této oblasti). Na druhou stranu v místě výskytu vnitřních
hemeroidů tato zakončení nejsou, proto vnitřní hemeroidy nebolí.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním
kanálu
.

Typickým příznakem vnitřních hemeroidů je krvácení
(jasně červená krev) při odchodu stolice (od drobných nálezů na
toaletním papíře po odkapávání krve do toaletní mísy).

Dalším příznakem (obvykle v pokročilejším stadiu onemocnění
hemeroidy) je prolaps – vyhřeznutí hemeroidů (jako kdyby
po defekaci byl konečníkem vytažen nafukovací balónek naplněný
vodou) – žíly naplněné neodtečenou krví vyhřeznou. V počátečních
stádiích se obvykle samy zasunou zpět. Časem si je však pacienti musí
vracet do konečníku sami prsty.

V pokročilém stádiu prolapsů bývá přidruženým problémem
zánět pokožky v okolí řitního otvoru. Neboť při
prolapsech je produkován hlen „obohacený“ o zbytky stolice, který
způsobuje, že je pokožka vlhká (mluví se o tzv. vlhké řiti) a
podrážděná.

  • Bývají rozeznávány čtyři stupně pokročilosti onemocnění:
  • 1. stupeň – hemeroidy o sobě dávají vědět
    pouze krvácením
  • 2. stupeň – při stolici dochází k vyhřezávání
    hemeroidů, které se však sami vrátí

3. stupeň – hemeroidy se po vyhřeznutí sami
nevrací (pacient je musí reponovat sám). Vyhřezávají navíc i při
činnostech jako je zakašlání, kýchnutí, chůze.

4. stupeň – hemeroidy jsou trvale vyhřezlé,
nelze je vrátit zpět. Potíže s „vlhkou řití“

Léčba hemoroidů

Léčbu lze rozdělit do 3 kategorií:
1. konzervativní
2. ambulantní zákroky

3. operace

1. konzervativní léčba

Pod konzervativní léčbou se skrývají zásady prevence
nemoci (vláknina, tekutiny, hygiena). K tomu je doporučováno provádět
sedací koupele v odvaru z dubové kůry, aplikovat
masti, čípky.

2. ambulantní zákroky

Většinu hemeroidů lze přelstít ambulantním zákrokem, který obyčejně
nevyžaduje pracovní neschopnost pacienta po zákroku, obejde se bez anestezie
a hlavně vyřeší pacientovi nepříjemný problém. Nejčastěji ambulantně
prováděné zákroky jsou:

  • koagulace infračervenými paprsky – vhodná jen pro
    malé hemeroidy, neboť působí pouze do hloubky 3 mm
  • elastická ligatura – nejrozšířenější metoda
    u nás. V podstatě se provádí podvázání hemeroidu gumovým
    kroužkem – hemeroid je zaškrcen a odpadá. Po tomto výkonu pociťují
    pacienti zhruba 2 dny tlak či bolesti v konečníku, pak však potíže
    vymizí.
  • unipolární elektrokoagulace– uzel se průchodem proudu
    scvrkne
  • bipolární koagulace – uzel je zničen teplem
  • kryoterapie – zničení uzlu mrazem

3. operace

Existuje mnoho metod, jak operativně odstranit hemeroidy. Při některých
se využívá laser, při jiných skalpel.
Někdy se odstraňuje pouze hemeoroidální uzlík, někdy i okolní sliznice..
Vhodný postup navrhuje lékař podle situace.

Jak si mohu pomoci sám

Podle druhu potíží si lze pomoci teplou sedací koupelí
(překrvení hemeroidů, pocit tlaku) či naopak aplikací ledu
(sraženina ve vnitřních hemeroidech).

Komplikace hemoroidů

K hlavním komplikacím léčby hemeroidů patří:

  • Profúzní krvácení – krvácení po obtížné
    defekaci. Nebezpečí chudokrevnosti při takovýchto častých
    ztrátách krve.
  • Trombóza vnitřního hemeroidu – přebývající krev
    ve vnitřní hemoroidální cévní pleteni se srazí a tato krevní sraženina
    obvykle vyvolá zánět oblasti. Hemeroid se zvětší – dráždí nervová
    zakončení registrující napětí ve stěně – reakce na toto zvýšení
    napětí je křeč. Kvůli této křeči svěračů bývá
    obvykle znemožněno vyšetření hemeroidů pohmatem skrz konečník (per
    rectum).
  • Strangulace – zánětem postižené zvětšené
    hemeroidy vyhřeznou z konečníku, avšak dojde ke stahu svěrače –
    hemeroidům je tedy znemožněn návrat do análního kanálu. Nastává
    tzv. uskřinutí hemoroidálních uzlů.

Komplikace nemoci se obvykle řeší akutní operací.

Diskuse

  • Krvácející
    hemoroidy
  • Zase ty
    hemoroidy po porodu
  • Hemeroidy,
    pomoc

Další názvy: hemeroidy, křečové žíly konečníku, zlatá žíla

Svědění konečníku

Datum: 03.10.2020

Intimní problém, o kterém velmi neradi hovoříme. Často se s ním pacienti potýkají dlouhé měsíce, i když řešení může být vcelku jednoduché.

Úspěšná léčba vede přes správnou diagnostiku

Svědění konečníku může být způsobeno v zásadě čtyřmi důvody:

  • Parazité
  • Alergická vyrážka
  • Plísně
  • Hemoroidy a řitní prasklinky

Parazité zvláště v dětských kolektivech se může objevit svědění konečníku způsobené roupy, drobnými parazity, kteří mohou osídlit tlusté střevo. Samičky roupa pak v noci střevo opouštějí a kladou vajíčka do okolí análního otvoru, což způsobuje nepříjemné svědění. Tito paraziti jsou vidět.

Alergická vyrážka – stejně tak, jako se nám může vytvořit alergická vyrážka kdekoliv na kůži na těle, tak se může vytvořit i v oblasti řitního otvoru. Projevuje se podobně jako alergická vyrážka na kůži, a to zarudnutím, pálením, svěděním.

Někdy se mohou do takto porušené kůže dostat i viry a bakterie a pak mohou vzniknout i různé puchýřky a boláčky. Největší sklon k tomuto problému mají osoby s diagnostikovanou alergií, s ekzémy, lupenkou nebo jinou formou alergií.

Alergickou vyrážku pak může vyvolat nevhodný prací prášek, mýdlo, kosmetický přípravek, parfémovaný toaletní papír nebo nevhodný materiál spodního prádla.

Plísně plíseň je živý organismus, který většinou primárně roste a žije ve střevech. Problém u plísní je, že vystřeluje tzv. spóry plísní, které jsou pro organismus toxické a způsobují celou řadu zdravotních potíží. Mohou se postupně dostat ze střev i do řitního otvoru a tam způsobovat úporné svědění.

Pokud trpíte střídavými průjmy a zácpami, trávicími potížemi, překyselením, gynekologickými výtoky nebo jste diabetik, tak svědění konečníku vám s největší pravděpodobností způsobují plísně. Tento problém také vzniká po užívání antibiotik.

Hemoroidy a řitní prasklinky – hemoroidy jsou vlastně křečové žíly. Tyto porušené cévky způsobují svědění a praskání, což následně vede ke krvácení. Krev je v tomto případě světlé barvy. K praskání cévek a oblasti řitního otvoru dochází při průchodu tvrdé stolice. Tento problém můžete diagnostikovat samovyšetřením.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  [email protected]

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector