Pálení jazyka – Vše o zdraví

Pálení jazyka je velmi nepříjemné a v životě tento stav zažije asi každý z nás. Podráždění jazyka může vyvolat jídlo či nápoje, ale může značit také zánět probíhající v těle a další problémy. Kdy se jedná o vážnější věc a kdy můžete být v klidu?

Pálení jazyka - Vše o zdraví

Co všechno pálení jazyka značí?

Tato obtíž může upozorňovat na nedostatek vitamínu B12 nebo železa v těle. Jednat se ale může i o poruchu tvorby slin, potravinovou alergii nebo zánět. Kromě toho ale někdy značí vážnější onemocnění, příznaky by se tak rozhodně neměly podceňovat.

Zánět jazyka je obvykle tou nejčastější příčinou, mohou ho způsobovat bakterie – v tom případě se jedná o infekční zánět nebo na vině může být nedostatek slin a vitamínů, chudokrevnost, podvýživa či porucha vstřebávání živin – v takovém případě se jedná o neinfekční zánět.

Pozor na otoky

Záněty se obvykle projevují více různými způsoby najednou. Kromě pálení se může jazyk také zabarvovat, dostaví se brnění a většinou i silné zarudnutí. Dostavit se ale může i zvětšení jazyka a otok.

Zánětlivé změny, které doprovází otoky, ale mohou být i životu nebezpečné, a proto není dobré je zanedbávat.

Otoky mohou znesnadňovat dýchání, pokud se jazyk zvětší příliš, je nutný lékařský zásah, jinak hrozí až udušení.

Dobře schované nemoci

Pálení jazyka ale může upozorňovat také na jiné vážnější onemocnění. Na vině může být:

  • cukrovka,
  • syfilis,
  • nesnášenlivost lepku – celiakie nebo sarkoidóza.

Je velmi těžké odhalit příčinu doma a vždy je lepší při dlouhodobých obtížích se obrátit na lékaře, který pomocí stěru a jiných vyšetření pravou příčinu odhalí. Pokud se vám nechce běžet ihned k lékaři, můžete zkusit kloktat heřmánek, který má protizánětlivé, dezinfekční a zklidňující účinky. Mimo to působí také protialergicky.

Jestliže se vám obtíže vracejí nebo nemizejí ani po několika dnech, navštivte raději lékaře.

zdroj foto: www.pixabay.com

bakterie jazyk nemoc otoky pálení jazyka

Candida Albicans (kandidóza) a kvasinkové infekce

Pálení jazyka - Vše o zdraví

V našem organizmu, přesněji v trávícím traktu, žije více než 500 druhů mikroorganizmů. Pokud jsou v rovnováze, pak je vše v pořádku. Problém nastává, když se nějaký mikroorganizmus přemnoží. Candida albicans je druh kvasinky – houba, která může u lidí způsobovat ústní a genitální infekce. Je běžnou součástí střevní a ústní mikroflóry a za normálních okolností neškodí 80 % populace. Když se přemnoží, způsobuje kandidózu. Toto onemocnění se často vyskytuje u osob s oslabenou imunitou (transplantace orgánů, AIDS, chemoterapie) a bývá někdy příčinou jejich úmrtí. Candida se dostává při infekci do těla jako jednobuněčná kvasinková forma. Ta se však vlivem prostředí změní v invazivní mnohobuněčnou vláknitou formu.

Příčiny onemocnění

Střevní mikroflóra je tvořena mikroorganizmy, které žijí v trávicí soustavě živočichů, včetně člověka. Mnohdy hostiteli prospívají, někdy však mohou i škodit. Nejčastějším původcem onemocnění kandidóz je Candida albicans, ale způsobuje ho i Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis a Candida quillermondii.

Kandidóza je kvasinková infekce, která způsobuje řadu nepříjemností. Kandidy jsou přítomny na sliznici v dutině ústní a tlustého střeva. Na sliznici můžou vyvolat záněty, prorůstají sliznicemi a narušují je. Rozvoji infekce napomáhá hlavně snížená imunita (vlivem např. zmíněné transplantace orgánů) a dále nemoci jako např.

cukrovka, dlouhodobá léčba antibiotiky, cytostatická léčba nádorových onemocnění či po složitých chirurgických zákrocích. Jedním z důvodů je i konzumace nekvalitních potravin pěstovaných v industriálním a neekologickém prostředí. Takové potraviny soustavně oslabují imunitní systém organizmu.

Stres je další faktor, který ovlivňuje kandidózu. Způsobuje sníženou tvorbu žaludečních kyselin, což dovoluje, aby se v žaludku usadila kandida. Důsledkem toho je, že do střev přichází méně strávená strava. Existuje i několik moderních léků na předpis, které se také podílejí na kvasinkové infekci, a proto pečlivě čtěte příbalový leták.

Jídla s vysokým obsahem cukrů se přidávají k tomuto problému.

Proč tedy dochází ke vzniku kandidózy? Jedním z hlavních faktorů je vymýcení „přirozené“ mikroflóry v organizmu. Mikroorganizmy, které běžně „okupující stěny sliznic“, jsou na ústupu a jejich místo zaplnila rezistentní Candida.

Příznaky kandidózy

  • Pokud trpíte kandidovou infekcí, můžete pociťovat tyto symptomy: špatný dech a zahleněná ústní dutina, bílý povlak na jazyku a v ústní dutině, přetrvávající únava, nespavost, oslabená imunita a v důsledku toho časté chřipky, bolesti v kloubech, pocity ztaženosti v krku a v ramenou a k tomu i bolesti hlavy, dentální problémy, tmavé kruhy pod očima, poměrně častá nízká horečka, zácpa a nebo průjem popřípadě i plynatost, pocity suchosti v puse, pocit suchých očí, nevysvětlitelné škrábání, suché a křehké vlasy i nehty, pocity zmatenosti, duševní problémy, nesoustředěnost, problémy s pamětí, nepravidelný srdeční tep, sexuální dysfunkce, obtěžující zápachy, zvýšená chuť na sladké i po jídle, deprese, astma a senná rýma, vyskytnout se mohou častěji i ušní infekce.
  • Uvedené symptomy patří mezi nejčastější, ale můžou se vyskytnout i další.
  • Ke zjištění zda trpíte kandidou můžete použít i jednoduchý domácí test:

Ráno po probuzení a předtím než cokoli uděláte, sesbírejte sliny ve vašich ústech a poté je vyplivněte do poháru s čistou vodou. Počkejte 30 minut a poté zkontrolujte vodu. Pokud ve vodě plavou vlákna ze slin a nebo klesla na dno poháru, případně je voda zakalená nebo se v ní vyskytují viditelné bílé flíčky, pak se může jednat o kandidu. Pokud kandidu nemáte slina bude plavat na vrchu a voda zůstane čirá.

Kandidóza postihuje různé části těla

Kožní kandidóza – Vzniká v místech, které často přicházejí do styku s vodou a vlhkem. Vyskytuje se také u dětí pod plenkou na zapařené kůži.

Kandidóza na sliznicích – Pro povrchové postižení sliznic je charakteristický bělavý nebolestivý povlak. Vyskytuje se na sliznici dutiny ústní, jazyku, patře a v hrdle. V ústní dutině se kandida nazývá moučnivka. Na jazyku, dásních a vnitřních tvářích se mohou vytvořit bílé puchýřky.

Vaginální kandidóza – Je onemocnění charakterizované bílým tvarohovým výtokem a doprovází ho svědění. Obvykle se dostavuje po stresu či léčbě antibiotiky.

Kandidóza však postihuje i jiné orgány (např. jícen) a způsobuje různé infekce (močové, plicní atd., které nejsou běžně vizuálně identifikovatelné).

Jak se kandidóza diagnostikuje?

Povrchová kandidóza sliznic se diagnostikuje poměrně snadno. Kultivační vyšetření stěrem z postižené sliznice prověří mikroskopický nález, který infekci potvrdí nebo vyvrátí. Někdy se nález špatně diagnostikuje, protože kandida je běžnou součástí sliznic, a s tím je potřeba počítat. Pro diagnostiku kandidy vnitřních orgánů je nutná biopsie.

Rizikové skupiny

Onemocnět může opravdu každý. Původcem infekce je nejčastěji naše vlastní flóra sliznic nebo se jedná o přenos cizí kandidové flóry kontaktem s jiným nakaženým subjektem (např. pohlavním stykem).

Hlavním rizikem vzniku je dlouhodobá léčba antibiotiky, diabetes mellitus, chirurgický výkon, těhotenství, nádorová onemocnění, neutropenie (snížení počtu neutrofilů – nejčastějšího typu leukocitů vlivem chemoterapie), immunosuprese (po transplantaci), při léčbě cytostatiky, AIDS atd.

Léčba kandidové infekce

Od doby nakažení až po projev infekce může uběhnout 3 až 5 dnů, přesná data zatím neexistují.

Principy terapie

Kandidy nejsou citlivé na antibiotika používaná k léčbě bakteriálních infekcí. K léčbě se používají antimykotika (nystatin, amphotericin B a flukonazol).

K flukonazolu je však resistentní Candida krusei. Terapie je dlouhodobá. Postižení sliznice dutiny ústní se léčí klotrimazolem nebo nystatinem.

Někdy je však léčba neúspěšná a je potřeba jí pomoci změnou jídelníčku a případně i vhodnými doplňky stravy.

Jídelníček a přirozená léčba

Existují potraviny, které kandidu potlačují či ji podporují k dalšímu množení a utvrzují ještě více její rezistenci – odolnost. Nejlepší pomocí bývá vegetariánská strava ale bez mléčných produktů.

Co tedy jíst a čemu se raději vyhnout?

Čerstvá „syrová“ zelenina, ovoce a hlavně kvalitní strava nechemicky ošetřená konzervanty je základem pro úspěšný boj s kandidózou.

Buďte však opatrní při konzumaci ovoce, protože obsahuje příliš mnoho cukru.

Doporučuje se ovoce s vysokým obsahem vlákniny: jablka, borůvky, švestky, ostružiny, maliny a jahody – hrnek těchto druhů ovoce obsahuje mnohem více vlákniny než například muffiny.

Růstu kandidy zabraňují

  • Fenykl, celer, pórek, česnek, brokolice, tuřín (brukvovité druhy zeleniny), kapusta, zelí (hlavně kyselé), artyčoky, avokádo, brambory, cibule, cuketa, čekankové puky, černý kořen, červená řepa, fazole, chřest, karotka, kedlubna, křen, lilek, listový salát, mangold, mrkev, okurky, olivy, paprika, pažitka, polníček, rajčata, ředkev, ředkvičky, řeřicha, sója, sójové výhonky, špenát.
  • Z ovoce lze doporučit: citróny, grepy, hrušky kyselé, jablka kyselá.
  • Vyhýbejte se masu, které by mohlo obsahovat růstové hormony a antibiotika, a to nejen v době infekce, ale i preventivně. Upřednostňujte spíše biologicky pěstované maso s důvěryhodným certifikátem kvality BIO.
  • Omezte příjem sladkých potravin s vysokým podílem uhlohydrátů, ale také všech kvasinkových potravin: pečivo, droždí, houby, zázvorové pivo, alkohol a dále jídla s plísněmi (kyselá smetana, jogurty, sýry), sladové produkty (pivo), sušené ovoce, konzervované ovoce. Mléčné produkty nejsou také vhodné kvůli obsahu laktózy. Nevhodná jsou i umělá sladidla a nápoje jako např. Coca-cola.
  • Pokud užíváte hormonální antikoncepci, je nutné její užívání ukončit. Současně se vyhněte vlhkému prostředí.
  • Rovněž antibiotika, steroidy a kortikoidy, která ničí „příznivé bakterie“ a umožňují kandidě se rozmnožovat.
  • Pijte hodně vody, která umožňuje vyplavování různých nečistot z organizmu. Čaj a káva jsou kyselinotvorné a proto se jim vyhněte. Nejvhodnější je zásaditá voda.
  • Cvičte a dodržujte pravidelný pohyb. Ten napomáhá správnému metabolizmu a proto i organizmus bude zdravější.
  • Přírodní vláknina (Psyllium) je také výborným přírodním zdrojem k pročištění střeva. Tato vláknina se používá jako přírodní laxativum, pokud je užívána s dostatkem vody. Když zapomenete na vodu, má opačný efekt a vyvolává zácpu.
  • Výrazné nebezpečí představuje cukr! Kandidové kvasinky milují cukr a ve sladkém prostředí se lépe množí. Pokud budete jíst sladké, nikdy se nezbavíte kandidového onemocnění. Úplným omezením cukru není sice možné kandidu zlikvidovat, ale můžete k tomu výrazně napomoci. Nevhodné jsou všechny druhy jednoduchých cukrů (bílý, hnědý, práškový, krystalový), cukrovinky, hroznový cukr, kandys (řepný cukr), koláče, med, ovocný cukr – fruktóza, pudinkový prášek, sirup, sušené ovoce, sušenky, třtinový cukr, umělá sladidla, sorbit a xylit, výrobky s cukrem, výrobky z instantního kakaa. Ovoce s vysokým obsahem cukrů je také nevhodné: sladké druhy jako banány, hrozno, mandarinky, broskve, kompoty, koncentrované šťávy (z jablek, hrušek), konzervované ovoce, džemy.
  • Výborné jsou kávové klystýry. Nejlepší je použít plně organickou kávu a čistou filtrovanou vodu. Kávové klystýry pomáhají eliminovat kvasinky a parazity až překvapivě rychle. Do roztoku můžete použít i dvě rostliny: aloe vera a jilm. Můžete je získat jak v tekuté, tak i v tabletové formě (rozdrťte tabletu a smíchejte ve vodě). Působí protizánětlivě a má uklidňující účinky. Kávové klystýry se doporučuje provádět zpočátku denně, pak jednou týdně a poté stačí jednou za měsíc. Více informací jak klystýry provádět naleznete zde: (http://www.metabolicketypy.com/ruzne_6.htm)
  • Je potřeba opět normalizovat střevní flóru a tedy se zaměřte na probiotika a lactobacilly (hlavně lactobacillus acidophilus). Je možné používat i klystýry, ve kterých se rozpustí 5 – 20 tablet (podle obsahu lactobacillu). Tyto látky se doporučuje podávat i orálně. Pamatujte, že speciální dietu je potřeba dodržet alespoň 4 až 6 měsíců a dále se zdravě stravovat.
  • Účinnou zbraní je i kyselina kaprylová, která se svým účinkem vyrovná léku nystatin (používá se při léčbě kandidózy). Je obsažena v kokosovém oleji, který se doporučuje užívat 3 krát denně jednu polévkovou lžíci. Používat bychom měli jen panenský za studena lisovaný olej.
Zajímavé:  Dolní Město 1 Léčba Ostrou Břitvou?

Pomoc z lékárny

Strava bohatá na vitaminy skupiny B, vitamin C, A, E, vitamin H (Biotin) a aminokyseliny (kličkový olej, prvosenkový olej, česnekové tablety) podporuje přirozenou imunitu organizmu a brání přemnožení kandidy.

  • V první řadě je tedy potřeba upravit střevní flóru. K tomu Vám pomůžou přípravky s obsahem lactobacillů a probiotik, jako např. Avita PROBIOTIC & FIBER (tento výrobek obsahuje kromě probiotik i prebiotika a inulin, čímž je zajištěna jeho vysoká stabilita a funkčnost). Mezi další jmenovaná probiotika s výbornou dostupností pro organizmus patří i Energy Probiosan Inovum tekutý nebo v kapslích (obsahuje rovněž inulin, kombinaci 10 probiotických bakteriálních kmenů, betaglukanů a kolostra).
  • Šťáva z aloe vera je dalším účinným prostředkem, nejlépe biologicky aktivní. ACTIValoe Forte – tlumí různé záněty a pomáhá potlačovat infekce virového, bakteriálního i kvasinkového původu. Její značný význam spočívá zejména v potlačení původce kandidózy – Candidy albicans, a proto jí u tohoto onemocnění vřele doporučujeme. Dávku zhruba 25 ml smícháme ve 100 ml vody a připravený elixír hned poté vypijeme, nejlépe ráno nalačno.
  • Brusinková šťáva se stará o zdraví močového ústrojí. Je významným antioxidantem a denní konzumace koncentrovaného džusu bojuje proti virovým onemocněním a posiluje imunitu. Podobně jako aloe vera i brusinky jsou vhodné k užívání především u diabetiků, protože regulují krevní cukr. Šťáva 10 ml dvakrát denně se ředí v čaji, džusu či ve vodě a vypije se. Proti bakteriím a mikroorganizmům v ústní dutině jsou vhodné brusinky ve žvýkacích tabletách.
  • Pro desinfekci ústní dutiny (při moučnivce) je vhodné používat roztok z jílu. Dále se používá při plynatosti, špatném zažívání, střevní autointoxikaci, průjmu, zácpě, výskytu alergické nebo ekzémové kožní reakce. Jílovou vodu je také vhodné použít i při vaginálních infekcích.
  • K výplachům dutiny ústní je také vhodný Tea tree olej nebo extrakt z grapefruitových jadérek (obě je potřeba před použitím zředit ve vodě). Extrakt z grapefruitových jadérek je k dostání i ve formě tablet nebo ve spreji (např. Energy Grepofit spray 14 ml).
    Proti zápachu ústní dutiny můžete využít Carbofit prášek (rostlinné dřevěné uhlí). Carbofit na sebe navazuje odpadní látky a jedy podobně jako jíl.

Současně je vhodné pít hodně čisté vody a jíst několik lžic lněných semínek. Desinfekčně působí voda se šťávou z půlky citrónu.

V době kandidové infekce je potřeba také dezinfikovat zubní kartáček. Bakteriím neprospívá slaná voda, a proto každý večer po vyčištění zubů nechte přes noc kartáček namočený ve slané vodě. Příprava: ve 100 ml vody rozpusťte lžičku soli.

Bylinky a zelenina proti kandidóze

Podporu imunity a příznivé působení na trávicí trakt má také echinacea, zázvor, lopuch, měsíček, včelí pyl, mučenka a lichořeřišnice větší, které mají antimykotické účinky. Čaj je potřeba pít několikrát denně. Vhodný je i čaj maté a lapacho.

Recept na koktejl:

2–3 stroučky česneku rozdrťte, rozmixujte 1 mrkev, ¼ celeru – nať, ¼ pórku a přidejte 400 ml vody. Tato zelenina obsahuje nejen hodně vitaminů, ale působí proti virům, bakteriím, plísním, pročišťují střeva a žaludek. Pít 2× denně po dobu 2 týdnů. Nať celeru se doporučuje žvýkat v puse několikrát denně, výsledkem budete opravdu překvapeni.

Autor: Mgr. Jana Fabryova DZ

Zdroj informací: Tired, Headaches, Irritable,

Aches And Pains? It Could Be Candida! by: Willie Jones

1 Comment on Candida Albicans (kandidóza) a kvasinkové infekce

Pálí vás jazyk? Na vině může být nedostatek vitaminů i nemoc

Foto: wavebreakmedia, Shutterstock.com

Máte pocit, jako byste si jazyk opařili kávou, i když jste nic horkého nepili? Může se jednat o jeden z příznaků syndromu pálení v ústech, někdy označovaného také jako syndrom pálení jazyka.

Jedli jste někdy hodně pálivé chilli papričky? Pak asi tušíte, jak vypadá syndrom pálení v ústech (nebo jazyka). Rozdíl je v tom, že u něj nastává pálení bez ohledu na to, co jste snědli nebo vypili.

Zatímco některé z možných příčin pálení jazyka lze snadno identifikovat (na vině může být prosté podráždění perlivým nápojem nebo ústní vodou), jiné tak zřejmé nejsou.

Hormonální nerovnováha, poškození nervů a alergie jsou jen některé z problémů, které mohou tento stav způsobit.

Většinou se projevuje jen občas a trvá krátce, v některých případech ale přechází do chronické roviny a umí potrápit delší dobu. Proč přichází a co ho spouští?

Když v ústech nemáte dost slin, které udržují jejich přirozenou vlhkost, nastane protivný lepkavý stav známý jako sucho v ústech. To může přispívat i k pálení jazyka.

Co s tím? Je potřeba zvýšit vlhkost v ústech. Poraďte se zubním lékařem, který provede základní vyšetření na množství tvorby slin.

Zvyšte příjem tekutin, žvýkejte žvýkačky bez cukru nebo použijte gelovou náhradu slin stimulující jejich tvorbu.

„Důležité je také znát celkový zdravotní stav pacienta, protože suchost v ústech může souviset s vysokým krevním tlakem a cukrovkou, nebo s léky třeba na alergii, astma nebo žaludeční problémy,“ vysvětluje MDDr. Dáša Hegerová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Proto je důležitá i konzultace s praktickým lékařem.

Foto: Solis Images, Shutterstock.com

Nedostatek slin může zubař vyřešit podáním gelové slinové náhrady, která stimuluje jejich produkci. Předtím ale provede speciální vyšetření

Ujistěte se, že jíte vyváženou stravu s dostatkem čerstvého ovoce, zeleniny, luštěnin, mléčných výrobků, ořechů, semínek a kvalitních bílkovin. Proberte svůj problém s praktickým lékařem a prokonzultujte možnost užívat doplňky stravy s obsahem klíčových vitaminů a minerálů.

Kvasinky nepůsobí infekci jen v intimních oblastech, ale i v ústech nebo krku. Zde je známá jako moučnivka neboli orální kandidóza. Kromě bílých povlaků nebo zarudlých míst objevujících se na jazyku, měkkém patře, dásních,a tvářové sliznici, patří mezi její projevy také pálení jazyka.

Pro jedince s oslabenou imunitou může být nebezpečná, protože může infikovat krevní řečiště a šířit se dál po těle. Řeší se předepsáním antimykotik (protiplísňových léků), která se aplikují lokálně, nebo se polykají. 

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Kvasinkové infekci v ústech se říká moučnivka. Kromě bílého povlaku na jazyku se projevuje i jeho pálením

Prvořadá je ve všech případech pravidelná a správná ústní hygiena. „Vhodné je užívání měkkého kartáčku a mezizubních pomůcek správnou technikou a pravidelné návštěvy profesionální dentální hygieny,“ radí MDDr. Šárka Piklová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Pokud máte snímatelnou protézu, neměli byste zapomínat na její důkladné mechanické čištění kartáčkem.

Na pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře máte nárok dvakrát ročně v rámci zdravotního pojištění.

Čeho dalšího byste si na ústech a dásních měli všímat?

Dr. Rudolf Zemek

Jde o velmi nepříjemnou zdravotní poruchu, která bývá chronická a nejednou vzdoruje všem pokusům o léčení. Odborně se mluví buď o glossitidě, čímž se myslí zánět jazyka, nebo o glossodynii, čímž se míní bolest jazyka jako taková.

Kdy jazyk bolí. Výčet možných příčin by vydal na malý lexikon napříč interní medicínou. Jazyk bolí u mnoha nemocí. V první řadě jde o onemocnění trávícího ústrojí, typicky žaludku, střev, jater a slinivky.

Dalšími příčinami jsou alergie na potraviny, chudokrevnost nebo naopak příliš mnoho krvinek (polyglobulie), amyloidosa, tuberkulóza, syfilis, lichen ruber planus, cukrovka, snížená funkce štítné žlázy, infekce virem HIV, virem oparu, cytomegalovirem a v neposlední řadě jsou to kvasinkové infekce.

Svou roli hraje i  nedostatek zinku, železa, vitaminů B-komplexu, vitaminu A, vitaminu C a vitaminu B-12. Jazyk bolí při velké kazivosti chrupu, když je mnoho amalgámových plomb, po větších zubařských zákrocích a při zubních protézách nebo po jejich výměnách.

  Při problémech se zuby jsou občas ve hře tzv. galvanické mikroproudy. Ty (u některých lidí) vznikají za účasti slin mezi zuby s kovovými plombami, kdy se tak v ústech vytvoří něco jako „malá baterie“. Mikroproudy mohou značně bolet a dají se měřením objektivně prokázat.

Bolest jazyka může v ojedinělých případech definovaným vážným chorobám s velkým časovým předstihem předcházet a svým způsobem na ně „upozornit“.

Zajímavé:  Kokcidioza U Psa Léčba?

Standardně medicínské léčení. Tam, kde je ve hře nějaká uchopitelná „velká choroba“, tam se udělají patřičná laboratorní vyšetření a odběry a inkriminovaná choroba se standardně léčí a doufá se, že s jejím vyléčením odezní i pálení jazyka.

Při bolestech břicha a pocitech křečí ve střevech by se měla provést koloskopie, gastroskopie, měla by se vyloučit infekce helikobakterem pylori a v neposlední řadě i kvasinková infekce střev a napadení parazity. Helikobakter, paraziti, kvasinky – vše je standardně léčitelné, jenom se o tom musí vědět a musí se to fakticky léčit.

Když je podezření na chybění toho či onoho vitaminu, je nutno ho doplnit. Doplňování (substituci) vitaminů je radno alespoň zpočátku provádět (tam kde to jde) injekční cestou a tak „obejít střevo“, poněvadž trávicí trakt postižených lidí vstřebává nedostatečně skoro všechno, co do střeva přijde.

Z doplňkových léků lze zkusit užívat panthenol nebo výtažky z kaštanů a léky sloužící ke zpevnění žilní stěny (venostatika). Při podezření na sníženou funkci jater užívat hepatoprotektiva, což jsou většinou výtažky z ostropestřce mariánského.

Před plánovaným doplněním železa by se měla zjistit nejen jeho samotná hladina v krvi, ale celkový stav jeho „zásob“ v těle, a to pomocí určení dvou dalších parametrů, trasferrinu a ferritinu.

V případě prokázané cukrovky je radno si měřit hladinu cukru denně nebo obden doma, a to nejen nalačno, ale občas i „po obědě“ s cílem zjistit, jak hladina cukru reaguje na běžný (faktický) denní příjem potravy.

Při velkém množství amalgámových plomb a pocitu pálení po stranách jazyka je radno provést vyšetření na „opravdovou alergii“ na některou složku materiálu zubních náhrad. Nicméně ani v případě důkazu takové alergie nenechat všechny amalgámové plomby naráz vyměnit. Komplikace takového zásahu mohou být značně bolestivé. Zákrok v tomto směru je dobré probrat se stomatologem nebo se dvěma

U podezření na potravinovou alergii je nutno důsledně zjistit, co všechno „tělo nesnáší“ a důsledně se těmto potravinám vyhýbat. Lidé s „bolavým jazykem“ by se měli vyhýbat i perlivým vodám a aromatizovaným ovocným džusům, což většina z nich instinktivně dělá.

Ještě k potravinám, nápojům a návykovým látkám. Obecně je radno vyhnout se kompletně alkoholu, kofeinu a především nikotinu. Tyto látky nejenže celkově škodí zdraví, ale silně dráždí jazyk a pálení udržují a zhoršují. Snažit se vyhnout sladkostem a všemu co chutná sladce, včetně medu a umělých sladidel s výjimkou sladkého ovoce, pokud na jazyku nedráždí.

Lokální léčba nabízí několik málo možností.  Je to například potírání jazyka genciánkou nebo lokálními anestetiky nebo (v případě mykózy) potírání jazyka antimykotiky. Dále je tu kloktání jednoprocentním peroxidem vodíku nebo jednoprocentním roztokem hypermanganu. Několik lidí si chválilo kloktání šumivým acylpyrinem a inhalaci aerosolů s aromatickými oleji.

Co nabízí alternativní medicína. V případě pálení jazyka nic moc. Několik pacientů si chválilo klokání a výplachy úst běžným rostlinným olejem, jaký se v domácnostech užívá k vaření. Slovo „několik“ znamená u těžko ovlivnitelné potíže „poměrně dost“.

Zkusit lze i užívání selenu, v dávce zhruba 50 až 100 mikrogramů denně, je třeba ověřit snášenlivost. Selén se považuje za „protihráče“ těžkých kovů jako je kadmium a hlavně rtuť.

V každém případě se má (alespoň jednou na zkoušku) provést „čištění střeva“ s cílem osadit střevo zdravými mikroby.

Závěrem. Pálení jazyka bývá těžko ovlivnitelnou potíží, podobně jako například tinnitus. Je třeba postupně vyzkoušet všechny myslitelné léčby, ale ne najednou a vždy po konzultaci s lékařem.

PÁLENÍ JAZYKA A RTU BABSKÉ RADY

Téma

Rty odráží stav našeho zdraví. Sami víte, že když onemocníte a máte teploty, jsou rty suché, popraskané či vás pálí. A když sníte něco pikantnějšího, jistě vás nepřekvapí pálení rtů. Ale co když se pálení rtů objevuje bez zjevné příčiny?

Zdroj: Pálení rtů

V diskuzi PÁLENÍ JAZYKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vorlickova .

Každou noc ve 4 hod.k ránu mě probouzí bolest na špičce jazyka jako bych měla afty , ráno je opět vše v pořádku.Prosím, o čem to svědčí? Děkuji za odpověď.

  • Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Sylva.
  • Pálí mě již druhý den jazyk nevím čím to je! Mám rymu
  • Zdroj: diskuze Pálení jazyka

Smíchejte po 10 g meduňky lékařské, kořene lopuchu plstnatého, kořene pýru plazivého, listu kopřivy dvoudomé a 5 g listu ořešáku královského: 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml studené vody. Nechte odstát 2 hodiny, potom ohřejte k bodu varu, 1 minutu vařte, 15 minut nechte vyluhovat a sceďte. Pijte 2–3 šálky denně. Směs má uklidňující účinek.

Čaj na pálení rtu

Připravte směs 30 g kořene proskurníku lékařského a 30 g kořene kostivalu lékařského: 2 čajové lžičky směsi večer přelijte 3 šálky studené vody. Nechte přes noc macerovat. Ráno přiveďte k varu, ale nevařte. Půl hodiny vyluhujte, sceďte. Pijte před každým jídlem půl šálku.

Zdroj: Jaká příčina může způsobit pálení rtu

V diskuzi PÁLENÍ ŠPIČKY JAZYKA,DÁSNÍ A RTŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Natálka.

Dobrý den, je to nejméně pět let, co mě začala pálit špička jazyka, je bez povlaku. Po nějaké době se přidalo pálení a zarudnutí dásní. Samozřejmě, že začal problém se stravou, téměř vše mě pálí. A při čištění zubů i tím nejjemnějším kartáčkem je děs. Návštěva lékařů: stomatologie, ORL, nulová pomoc.

Teď se přidalo pálení i otok rtů a bolavé koutky úst. Užívám B komplex forte, ale žádné zlepšení. Obvodní lékařka mi předepsala zázračnou vodičku na afty, která jakoby znecitlivý dásně a mohu si alespoň vyčistit zuby, ale to není řešení. Napadla mě myšlenka na potravinovou alergii, ale nevím jak zjistit na co, na koho a kam se obrátit.

Předem děkuji za radu.

Natálka.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Pálení špičky jazyka,dásní a rtů

Pálení jazyka a rtů může signalizovat alergickou reakci. Je to závažný stav, který vyžaduje lékařskou pomoc, jelikož může jít o život ohrožující stav.

Zdroj: Pocit spáleného jazyka

V diskuzi PÁLENÍ JAZYKA, POPRASKANÝ JAZYK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Daniela Klečková.

Dobrý den. Před 3 lety u mně začaly záněty – středního ucha, 2 x průdušek, vaginální mykoza, zánět moč.měchýře, u všech jsem užívala ATB s tím, aby se následná TEP kolene nemusela posouvat. Dva měsíce před operací vznikly u mně alergie. Nemohla jsem nic jíst, lepek, kakao, kyselé, rajčata, ostré koření. Dle vyjádření alergologa se mi z braní ATB spálila sliznice v puse.

Alergologové jen slibují,ale drží se svého postupu, v podstastě mi za 2 roky nikdo nepomohl, Zodac mi nezabírá. Večer když lehnu a ten den něco málo z toho si vezmu, mám pálení jazyka, popraskaný, oteklý, červený jak hovězí maso, štípání mi jde až do nosu.

Dnes jsem přišla od alergologa jiného, který mi sliboval zátěžový test a vyšetření, zda mám alergii na lepek nebo celeakii. Výsledky z krve byly negativní, tudíž se nic nekonalo, KO za půl roku.

Proč? K čemu? Aby zjistil, jestli beru léky Monkasta,po kterém budu mít alergie ještě větší, já jako astmatik budu mít infekci horních cest, vyrážky a to vše při nejlepším a při nejhorším propady v náladách a sebevražedné sklony? Tak teď si můžu vybrat.

Buď nebudu baštit nic z toho, co mi vadí a vynechám doktory nebo konečně budu jíst všechno, nevyspím se, pusa jak oheň a na doktory se taky vykašlu. Myslíte, že existuje ještě 3 varianta, kde by mi někdo mohl udělat vyšetření takové,aby zjistil přesnou příčinu a napsal vhodná antihistaminika nebo nemám šanci už žádnou???Už mně unavuje lítat po doktorech, dost na tom, že mám 4 odborné doktory na jiné nemoci. Od Rožnova pod Radhoštěm až po Ostravu.

  1. Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Val.
  2. Paní Danielo, jak jste dopadla ?
  3. Zdroj: diskuze Pálení jazyka, popraskaný jazyk

Příčinou pálení jazyka může být rovněž aftózní stomatitida, nebo poranění sliznice jazyka mechanicky, termicky či chemicky. Většina těchto příznaků zmizí v podstatě i bez léčení sama. Pokud potíže přetrvávají, je vhodné si zajistit kontrolu u zubního lékaře.

Zdroj: Zánět jazyka

V naší poradně s názvem BRNENI A PALENI JAZYKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Barbora.

Dobry den,uz delsi dobu me brni a pali jazyk mam na nem cervene pupinky a na korenu boule take jsem mela v krku moucnivku.Byla jsem u obnodniho lekare delal mi krevni testy a vse je v poradku take mi rekl ze nevi co se mnou a ze si na to asi budu muset zvyknout.Jsem s toho uz podrazdena a nevim co mam delat.

Beru horcik a nake prasky na zaludek ale zadna zmena.Vsude pisou ze to muze byt nedostatek vit.b12 muzu ho take zacit brat?Beru jeste prasky na astma a na alergii pride mi ze uz tech prasku mam dost.Prosim moc o radu.

Dekuji Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Přesně znám tuhle bezradnost. Jakmile lékař řekne, že byste si na to měla zvyknout, tak je nejlepší čas na nalezení nového lékaře. Každý nemůže znát všechno, to je normální. Vyhledejte jiného lékaře a začněte znovu.

Zajímavé:  ÚZIS: Loni se v ČR léčilo s cukrovkou 783 tisíc pacientů – vše o zdraví

Zdroj: diskuze Brneni a paleni jazyka

Bolest jazyka je ve většině případů spojená se zánětem.

Příčiny

Nedostatek vitamínu B12 způsobuje vznik zánětu jazyka (glositida), který se projevuje zarudnutím a vyhlazením na špičce jazyka. Stav bývá kromě bolesti doprovázen nepříjemným pocitem pálení a brnění jazyka.

Léčba

Léčba spočívá v doplnění vitamínu B12.

Zdroj: Pocit spáleného jazyka

V diskuzi NESNÁŠENLIVOST ČÁSTEČNÉ ZUBNÍ PROTÉZY HORNÍ ČELISTI. se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Šacherová.

Vážený, mám druhou částečnou horní protézu, ukotvenou na vlastních trojkách. První byla zhotovena z DEFLEXU, po kterém mě pálilo v ústech, jazyku a rtech a po třičtvrtě roce trápení jsem si dala zhotovit protézu z klasické pryskyřice.

Týden jsem byla bez potíží a pak se vrátilly potíže,nejdřív mírné, ale postupem času zesilovaly a po půl roce jsou potíže už někdy nesnesitelné. Mám neustále bolavý jazyk , dolní ret a patro, silný pocit spálených ůst a rtů.

Jím jen tekutou,studenou stravu, vše ostatní mě zraňuje.Týden jsem protézu nenosila a užívala ZODAC tabl, stav se trochu upravil, ale po týdnu vysazení a nošení protézy je vše stejné.

Chtěla bych se zeptat, zda je možná alergie na pryskyřici a deflex a jak mám postupovat dále. Moje zubní lékařka kroutí rameny. Děkuji za odpověď Šacherová Marie

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jiřina Straková.

Dobrý den, měla bych dotaz zda existuje zubní náhrada,která nedráždí jazyk a rty. Mám pálení jazyka a zvedání žaludku. Náhradu mám na spodním patře, spodní nesnesu vůbec. Prosím o radu děkuji Straková Jiřina

Zdroj: diskuze Nesnášenlivost částečné zubní protézy horní čelisti.

  • zarudnutí, pálení nebo bolest v krku vystřelující někdy do uší;
  • ztížené, bolestivé polykání;
  • pocit „knedlíku“ v krku;
  • chrapot;
  • zvětšené krční uzliny.

Zdroj: Babské rady na bolest v krku

V naší poradně s názvem RAKOVINA JAZYKA PŘÍZNAKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Magda.

Nevíte někdo jak správně rozpoznat rakovinu jazyka? Mám pod jazykem takvý houbovitý útvar kolem ústí slinné žlázy. Někdy se zduří a je větší, jindy zase ne. Je to rakovina jazyka?

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Jestli to má bíločervenou barvu, tak je možné, že se jedná o rakovinu jazyka, ale neobvyklé je to střídání stavů zduřelosti. Určitě bych s tím ale šla k doktorovi. Tady jsem našla web, kde je popsána dopodrobna rakovna jazyka, její příznaky a léčba i fotografie rakoviny jazyka. Adresa je www.stefajir.cz/?q=r…

Zdroj: diskuze Rakovina jazyka příznaky

Mravenčení jazyka může být příznakem různých nemocí.

Zdroj: Brnění jazyka

V diskuzi PÁLENÍ JAZYKA, POPRASKANÝ JAZYK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Daniela Klečková.

Dobrý den. Před 3 lety u mně začaly záněty – středního ucha, 2 x průdušek, vaginální mykoza, zánět moč.měchýře, u všech jsem užívala ATB s tím, aby se následná TEP kolene nemusela posouvat. Dva měsíce před operací vznikly u mně alergie. Nemohla jsem nic jíst, lepek, kakao, kyselé, rajčata, ostré koření. Dle vyjádření alergologa se mi z braní ATB spálila sliznice v puse.

Alergologové jen slibují,ale drží se svého postupu, v podstastě mi za 2 roky nikdo nepomohl, Zodac mi nezabírá. Večer když lehnu a ten den něco málo z toho si vezmu, mám pálení jazyka, popraskaný, oteklý, červený jak hovězí maso, štípání mi jde až do nosu.

Dnes jsem přišla od alergologa jiného, který mi sliboval zátěžový test a vyšetření, zda mám alergii na lepek nebo celeakii. Výsledky z krve byly negativní, tudíž se nic nekonalo, KO za půl roku.

Proč? K čemu? Aby zjistil, jestli beru léky Monkasta,po kterém budu mít alergie ještě větší, já jako astmatik budu mít infekci horních cest, vyrážky a to vše při nejlepším a při nejhorším propady v náladách a sebevražedné sklony? Tak teď si můžu vybrat.

Buď nebudu baštit nic z toho, co mi vadí a vynechám doktory nebo konečně budu jíst všechno, nevyspím se, pusa jak oheň a na doktory se taky vykašlu. Myslíte, že existuje ještě 3 varianta, kde by mi někdo mohl udělat vyšetření takové,aby zjistil přesnou příčinu a napsal vhodná antihistaminika nebo nemám šanci už žádnou???Už mně unavuje lítat po doktorech, dost na tom, že mám 4 odborné doktory na jiné nemoci. Od Rožnova pod Radhoštěm až po Ostravu.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Daniela Klečková.

Jo a ještě malý dodatek – za tu dobu, co jsem začala normálně jíst lepek, si jazyk zvykl a už tolik až moc v noci neštípe a nepálí jak ze začátku. Zodac je naprosto k ničemu, na plícním mi ho sice píšou,ale já už se s nikým nehádám, až budu mít můj malý byt téměř zavalený Zodacem, odnesu ho do lékárny a basta.

Zdroj: diskuze Pálení jazyka, popraskaný jazyk

Prognóza rakoviny jazyka záleží na tom, v jaké části jazyka vznikne a jak rychle se na to přijde. Vždy jde o individuální léčbu.

Zdroj: Rakovina jazyka – obrázky

V diskuzi PALENI JAZYKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Margit turakova.

Pali me hodne jazyk prava i leva strana jde mi to skoro do zaludku je to moc meprijemne margita

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Paleni jazyka

Bolest v krku není sama o sobě nemocí, ale příznakem onemocnění. Pocit škrábání a pálení, který začíná vzadu v ústech a šíří se dolů k hrtanu, je vesměs vyvoláván zánětem.

Je-li sliznice v krku podrážděná nebo napadená infekcí, organismus odpoví tím, že vyšle do postižené oblasti více krve, která přináší bílé krvinky a jiné obranné prostředky ke zvládnutí infekce; následkem je zarudnutí, zduření a bolest v krku.

Zdroj: Babské rady na bolest v krku

V naší poradně s názvem NÁHLÉ POCENÍ,BEZ PŘÍČINY?JDU DO ČTVRTÝCH ANTIBIOTIK. se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Věra 123.

Pane léčiteli Cempírku,dodal jste mě odvahu,dnes jsem začala brát Furolin 100 mg tablety,mám využité dvě tablety po 6 hodinách a mám silné a nepříjemné pálení,štípání palčivost jazyka.Koupila jsem si Pantenol na cucání,trochu to zabírá na cvíli.Nevím co bude.Bojím se,abych si neublížila .poraďte prosím.Děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Je dobře, že jste v péči lékaře, a že respektujete léčbu antibiotiky. Nepoužívejte panthenol společně s Furolinem, protože to může zesilovat nežádoucí účinky.

Nepřidávejte si sama žádné doplňky stravy během léčby, protože to tím jen komplikujete a oddalujete své vyléčení. Vydržte v léčbě do sjednané kontroly.

Pokud byste nemohla vydržet ono nepříjemné pálení, štípání palčivost jazyka, tak kontaktujte svého lékaře dříve, je možné, že jste alergická na některou složku Furolinu.

  • Zdraví Cempírek!
  • Zdroj: diskuze Náhlé pocení,bez příčiny?

Zánět vzniká jako důsledek mechanického dráždění zubními protézami, ostrými okraji zubů, zubním kamenem, při přecitlivělosti na protetické materiály, ústní vody, léky. Příčinou je také nedostatek vitamínů B, nedostatek železa, cukrovka.

Ačkoliv jsou na jazyku minimální změny, postižený pociťuje pálení na hrotu a po okrajích jazyka. Někdy se objevuje i porucha chuti. Důležité je odstranění příčin onemocnění, zvýšená hygiena dutiny ústní, pomáhají výplachy heřmánkovým nebo třezalkovým odvarem. Alergicky zánět se léčí protialergickou léčbou.

Podávají se antihistaminika, kortikoidy. Zánět jazyka se projevuje řezáním, pálením, necitlivostí a bolestí.

Zdroj: Bolest jazyka

V diskuzi PÁLENÍ JAZYKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vorlickova .

Každou noc ve 4 hod.k ránu mě probouzí bolest na špičce jazyka jako bych měla afty , ráno je opět vše v pořádku.Prosím, o čem to svědčí? Děkuji za odpověď.

  1. Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Eva.
  2. dobry den , uz osmy , den me pali jazyk a jeto dost , neprijemne a to cely den uz zkuisla vse a nic nezabira. cim to muze byt , uz ani nejim mam nechutenstvi
  3. Zdroj: diskuze Pálení jazyka

Od občasného pálení si můžete ulevit například i pomocí bylinek. Skvěle zabírá například šťáva z cibule a medu. Stačí rozmačkat jednu menší cibuli se lžící medu a poté pravidelně užívat po lžičkách. Na zklidnění sliznice pomáhá také odvar z heřmánku nebo meduňky. Ulevit může také teplý či naopak studený zábal.

Všechny výše uvedené způsoby pomáhají i mírnit pálení v krku při polykání. Někteří lékaři například doporučují i konzumaci zmrzliny. Další banální příčinou pálení v krku je předchozí zvracení. No a jak na pálení v krku po zvracení? Velmi jednoduše – pomocí kloktadla.

Úplně nejjednodušší si vyrobíme z jedné lžičky soli. Rozmícháme sůl ve sklenici vlažné vody, kterou třikrát až čtyřikrát denně vykloktáme. Ještě úspěšnější je šťáva z červené řepy, ale pokud nemáme odšťavňovač, tak je příprava trochu náročnější. Zeleninu musíme najemno nastrouhat a pak vymačkat.

K tekutině přidáme lžíci jablečného anebo vinného octa a kloktáme v pravidelných odstupech osmkrát denně.

Zarudlý krk foto.

Zdroj: Pálení v krku

  • Udržujte oteklou část ve zvýšené poloze.
  • Snižte příjem soli.
  • Vyvarujte se náhlým změnám teplot.

Zdroj: Babské rady na otoky

  • Infekce vnějšího zvukovodu
  • Barotrauma
  • Blokáda ušním mazem
  • Zánět středního ucha
  • Nachlazení

Zdroj: Babské rady na bolest uší

Tady je vidět několik fotografií, kde se rakovina jazyka projevuje: rakovina jazyka foto.

Zdroj: Varovné příznaky rakoviny jazyka

Bolest jazyka vzadu u kořene může signalizovat počáteční virové nebo bakteriální onemocnění krku a mandlí. Pokud obtíže neodezní, je lépe kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.

Zdroj: Bolest jazyka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector