Řapíkatý Celer Vliv Na Zdraví?

Řapíkatý celer je nabitý antioxidanty, minerály a vitamíny, jako je vitamín C, vitamín K, kyselina listová, draslík a vitamin B6. Má také protizánětlivé vlastnosti, které zlepšují krevní tlak, hladinu cholesterolu a zabraňují srdečním onemocněním. Přítomnost vody v řapíkatém celeru zase zabraňuje dehydrataci organizmu.

Co je řapíkatý celer?

Kromě toho řapíkatý celer obsahuje chemickou sloučeninu zvanou ftalid, která uvolňuje svaly tepen a přenáší krev do srdce, což umožňuje volnější průtok. To významně snižuje krevní tlak.

Kolik kalorií obsahuje řapíkatý celer?

Stonek řapíkatého celeru obsahuje jen 10 kalorií. Nízký příjem kalorií zcela jistě podporuje hubnutí. Nicméně, skutečným tajemstvím řapíkatého celeru je jeho obsah vlákniny. Vláknina obsažena v celeru působí jako balzám na trávicí trakt.

Proč jíst řapíkatý celer?

Díky vysokému obsahu vody je řapíkatý celer velmi nízkokalorickou zeleninou. Pro lidské tělo jsou obzvláště cenné vitaminy skupiny B (mezi nimi i biotin a kyselina pantothenová) a také vitamin A. Z minerálních látek obsahuje řapíkatý celer zejména hořčík, vápník a draslík.

Na co je dobrý řapíkatý celer?

Řapíkatý celer obnovuje funkci centrálního nervového systému, odstraňuje z něj neurotoxiny, a tak může řešit někdy až záhadné symptomy nevysvětlitelné chronické únavy. Zklidňuje mysl, takže jej můžete použít i v případě ADHD, poruch pozornosti, výpadků paměti, stavů otupělosti.

Jaké vitamíny má řapíkatý celer?

Řapíkatý celer obsahuje vitamíny skupiny B, vitamíny C, A, E, z minerálních látek draslík, fosfor a hořčík. Už 100 gramů řapíků vám dodá celodenní dávku vitaminu C. Řapíkatý celer se také zmiňuje v souvislosti s podporou léčby nemocí pohlavního ústrojí nebo prevenci Alzheimera.

Jak se jí řapíkatý celer?

Řapíky celeru se používají na tvorbu pomazánek, předkrmů, polévek, salátů, ale i jako příloha hlavních jídel. Do polévek a pomazánek se nakrájí na jemno, neobejde se do něj také pravé boloňské ragú. Řapíky se podávají syrové, uvařené nebo ugrilované. Velmi dobře chutnají se všemi druhy masa, včetně mořských plodů.

Zajímavé:  Kvasinky - Vše o zdraví

Jak dlouho pít celerovou stavu?

Pro vysoký obsah vitamínů a minerálů je celer považován také za významný detoxikační prostředek, který důkladně očistí tělo od nežádoucích látek a pomůže nastartovat metabolismus. Během detoxikační kúry byste měli pít celerovou šťávu po dobu 10 dnů.

Co udělat z celeru?

  1. Celerové řízky s parmazánem.
  2. Celerová polévka s houbami.
  3. Vajíčkový salát s celerem.
  4. Smetanová mrkvovo-celerová pomazánka.
  5. Celerová polévka s koprem.
  6. Smažený celer.
  7. Pečený celer se sýrem a šlehačkou.
  8. Plněný celer se žampiony a slaninou.

Jak se projevuje alergie na celer?

Mezi nejčastější projevy potravinové alergie, tedy i alergie na celer, patří kopřivka, rýma, pálení či otoky ústní sliznice, což jsou takzvané lokální (mírné projevy). Celkové (systémové) projevy jsou ale o dost zásadnější – dušnost, astmatické záchvaty, ekzémy, průjmy nebo bolesti břicha.

Jak se připravuje řapíkatý celer?

Řapíkatý celer očistíme, rozebereme na řapíky a dobře omyjeme. Pokud je celer vyzrálý, oloupeme ho podobně jako rebarboru (směrem od kořene ke špičce). Potom řapíky šikmo nakrájíme na kousky, které blanšírujeme v osolené vodě 5 – 8 minut a potom je prudce zchladíme na sítku pod tekoucí studenou vodou.

Jak zmrazit řapíkatý celer?

Celer by se neměl namáčet dlouho ve vodě, pak ztrácí chuť i vůni. Chceme-li celer zamrazit, nakrájíme stonky na 2,5 cm dlouhé kousky, na 3 minuty je spaříme horkou vodou, necháme vychladnout a uložíme je do polyetylénovéhon sáčků.

Jak je zdravý celer?

Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu. Je důležitým zdrojem antioxidantů. Prospívá cévám, snižuje cholesterol a podporuje práci žlučníku, zbavuje tělo škodlivin, pomáhá při zácpě. Šťáva z celeru chrání ledviny i žlučník před tvorbou kamenů.

Jak udělat šťávu z řapíkatého celeru?

(Na jeden stonek celeru připadá 1 středně velká karotka. Na 1 kg zeleniny pak 3 cm dlouhý oloupaný oddenek zázvoru.) Čerstvou omytou zeleninu lze jednoduše rozmixovat a propasírovat přes síto, mnohem pohodlnější způsob přípravy však nabízí odšťavňovač.

Zajímavé:  Lékař Je Člověk Který Podává Léky?

Jak se pěstuje řapíkatý celer?

Řapíkatý celer pěstujeme z předpěstované sadby. Vyséváme jej po 15. únoru do truhlíků, rostlinky pikýrujeme a do půdy sázíme až ve druhé polovině května, kdy už není nebezpečí mrazíků, do sponu 40 x 40 cm. V případě namrznutí po výsadbě hrozí vysoké riziko vykvetení.

Které části rostliny Miříku celeru konzumujeme?

Miřík celer (Apium graveolens) je dvouletá bylina z čeledi miříkovité (Apiaceae). Je pěstována jako kořenová zelenina pro své bulvy a listy. Listy, zvláště jejich řapíky, se vybělují, aby měly křehčí chuť.

Jak jíst celer?

Jak jíst víc celeru, i když vám nejede

Pak si ho můžete dát klidně syrový: třeba v kuřecím salátě s majonézou nebo ve vajíčkové pomazánce. Dále se přidává do polévky minestrone, pod maso, do omáček a výtečné jsou celerové hranolky nebo celerové bramboráky se sýrem. A skvělá je i bramborová kaše s celerem.

Jak uchovat řapíkatý celer?

Pokud je nádoba vzduchotěsná, není voda potřeba a můžete kousky celeru skladovat „nasucho“, jen dobře zavřené víčkem, aby se dovnitř nedostal vzduch. V obou případech je důležité skladovat celer v lednici. Chlad pomůže udržovat celer čerstvý. Pozor ale na mražení – zmrzlý celer ztrácí veškerou vlhkost a tím i křehkost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector