Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy – vše o zdraví

Patříte mezi těžké kuřáky, kteří se už nějaký ten pátek neúspěšně snaží zbavit závislosti na kouření? Každému člověku pomáhá něco jiného. Na někoho zaberou nikotinové žvýkačky, další potřebuje intenzivní podporu partnera.

V první části jsem radila, jak přestat kouřit a nepřibrat na váze. Dnes jsem pro vás shromáždila všechny osvědčené tipy a rady, jak přestat kouřit jednou pro vždy, ideálně ze dne na den. Nezapomněla jsem ani na omyly a fámy, které naopak odvykání kouření komplikují.

Skoncovat s kouřením vyžaduje silnou vůli, odhodlání a chuť překonat překážky. Někdy je ale velmi těžké najít tu správnou motivaci. Mnozí kuřáci se bojí neúspěchu a svůj životní boj s cigaretami vzdají ještě předtím, než začnou. Začněte raději malými cíly. S našimi radami svého velkého a trvalého cíle dosáhnete krok za krokem.

Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy – vše o zdraví

  • Jak přestat kouřit co nejrychleji a už nikdy na cigarety ani nepomyslet?
    • 1. Silná motivace a vlastní přesvědčení
    • 2. Sestavte si odvykací plán
    • 3. Využívejte podpůrné přípravky, náhrady a méně škodlivé alternativy
    • 4. Změňte své návyky, které vás jinak nutí kouřit
    • 5. Získejte podporu okolí a ignorujte kuřáky
    • 6. Zabavte ruce, aby se nedožadovaly hraní se s cigaretou
    • 7. Zbavte se kuřácké výbavičky a nedokupujte nic nového 
    • 8. Vyhýbejte se kuřákům a místům, kde se kouří
    • 9. Začněte cvičit jógu. Zadýcháte se a na cigaretu nebudete mít chuť.
    • 10. Hýbejte se. Budete ze sebe mít zdravější pocit, který nebudete chtít zničit kouřením.
    • 11. Pijte hodně vody, abyste utlumili chutě na cigaretu
    • 12. Uvolněte se, meditujte a přemýšlejte nad budoucností bez závislosti
    • 13. Vnímejte se jako nekuřák a tuto představu neporušte
    • 14. Všímejte si benefitů a těšte se z nich. Budete chtít pokračovat dále bez závislosti.
    • 15. Kouření nezpůsobuje nadváhu. To pouze abstinenční příznaky vás nutí více jíst.
    • 16. „Zakouřím si jen občas“ je nikam nevedoucí cesta
    • 17. Lehké cigarety, mentolky a práskačky nejsou o nic méně škodlivé
    • 18. Elektronické cigarety škodí také, navíc zatím není známo jak přesně
    • 19. Kouření je závislost, se kterou pomůže odborník na závislosti
    • 20. Myslete pozitivně a neřešte cigaretou nervozitu

Jak přestat kouřit co nejrychleji a už nikdy na cigarety ani nepomyslet?

1. Silná motivace a vlastní přesvědčení

Prvním krůčkem k úspěchu je správná motivace a přesvědčení sama sebe. Kouření ničí zdraví. To ví všichni, ať už kouří či nikoliv. Spousta kuřáků tvrdí, že chce přestat, protože se to od nich čeká. 

Kouření totiž přestává být „IN“. Ve skutečnosti ale nejsou vnitřně přesvědčeni, a jejich pokusy jsou spíše takovou maškarádou pro okolí. Chcete-li opravdu přestat kouřit, sepište si důvody proč, a každý den si je opakujte znovu a zas.

Skvělou motivací není pouze zdraví, ale také finance. Spočítejte si, kolik vás cigarety stojí měsíčně i ročně. U silných kuřáků jde o tisíce korun měsíčně! V momentě, když byste si šli koupit novou krabičku cigaret, peníze vhoďte je do pokladničky. Až za ušetřené peníze vyrazíte na dovolenou, bude to parádní odměna ????

ZDRAVÝ TIP: Po skončení s kouřením potřebujete detoxikaci celého těla, hlavně plic a jater. Léty naukládané škodliviny musí z těla ven. 

Samočistící, a tedy detoxikační procesy v těle podpoří a urychlí zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS. Klikněte a podívejte se na všechny zdravotní benefity. 

Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy – vše o zdraví

2. Sestavte si odvykací plán

Než začnete efektně odhazovat poslední cigaretu den co den, raději se nad svým odhodláním důkladně zamyslete. Jak silný jste kuřák? Jak dlouho trvá vaše závislost? Kolik cigaret denně průměrně vykouříte?

Přestat ze dne na den není vždy ideální řešení. Pokud první pokus nevyjde, vyhledejte raději odbornou pomoc klidně u vašeho praktického lékaře. Přímo pro kuřáky ale existují i speciální poradenská centra.

3. Využívejte podpůrné přípravky, náhrady a méně škodlivé alternativy

Abstinenční příznaky dokážou zamávat i se silným odhodláním. Nestyďte se za svou závislost a využívejte a přípravky, které vám pomohou abstinenční příznaky zmírnit a usnadní vám tak cestu k životu bez cigaret.

Vyzkoušejte různé možnosti a najděte si takový, který vám vyhovuje nejvíce. Může jít o nikotinové žvýkačky, pastilky, spreje či náplasti.

4. Změňte své návyky, které vás jinak nutí kouřit

Kouření bylo součástí vašeho života a spousta činností vám bude neustále připomínat, že byste si právě teď měli dát cigaretu – ranní káva, čekání na autobus, pauza v práci, večer u sklenky  apod. Zkuste své návyky upravit tak, abyste si je automaticky nespojili s cigaretou v ruce.

Připravte si zdravou snídani, začněte do práce jezdit na kole, o pauze si dopřejte ovocný salát. Zkuste si najít náhradní činnosti, které budou hezčí, zajímavější, zdravější, zábavnější, prostě cokoliv, co vás zbaví myšlenek na kouření.

Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy – vše o zdraví

K ranní kávě přiberte raději knihu nebo se začněte učit cizí jazyk.

5. Získejte podporu okolí a ignorujte kuřáky

Své odhodlání oznamte svému okolí – rodině, kamarádům, známým i kolegům v práci. Poproste je, aby si z vás nedělali srandu, nenabízeli vám cigarety a nelákali vás ani na jednu cigaretu.

Najdete-li stejně odhodlané jedince, vzájemně se podporujte a hledejte takové aktivity, kde se prostě nekouří.

6. Zabavte ruce, aby se nedožadovaly hraní se s cigaretou

Začínající nekuřáci trpí pocitem, že jim neustále něco chybí. Jednoduše řečeno, chybí jim něco v ruce. Doporučeno je najít si novou “berličku”, zkuste se však vyhýbat nezdravému jídlu.

Někteří lidé mívají po ruce zeleninu nebo ovoce, jiní se protáhnou či si krátce zacvičí. Dalším lidem pomáhá to, že mají po ruce nikotinovou žvýkačku nebo alespoň párátko, a tím nahrazují pocit cigarety v ústech.

TIP NA ČLÁNEK: Život bez tabáku? Je potřeba víc než jen nikotinová žvýkačka

7. Zbavte se kuřácké výbavičky a nedokupujte nic nového 

Nezvladatelnou chuť na cigaretu mohou vyvolat i drobnosti jako popelník na balkoně, zapalovač na okně, kouřem “vonící” záclony či oblečení. Doma i v kanceláři se zbavte všech potřeb kuřáka.

Pokud jste kouřili doma, vyperte záclony, závěsy, vyčistěte koberce a důkladně větrejte. Jako bonus vnímejte důkladný úklid a provoněný domov ???? To samé proveďte i se svým autem, garáží, dílnou…

Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy – vše o zdraví

Popelník plný nevzhledných špačků nahraďte mnohem hezčí a voňavější čerstvou květinou

8. Vyhýbejte se kuřákům a místům, kde se kouří

Samozřejmě vám nebudeme radit, abyste se s přáteli-kuřáky přestali úplně stýkat. Čím méně vašich známých kouří, tím lépe pro vás.

Je úžasné, že se už ani u nás nesmí kouřit v hospodách, barech a restauracích. Zkuste se svými přáteli hledat nové aktivity a začněte například sportovat.

9. Začněte cvičit jógu. Zadýcháte se a na cigaretu nebudete mít chuť.

O pozitivech jógy jste už určitě slyšeli mnohokrát. Jógu navíc zvládne každý. Nejde však pouze o benefity typu posílení a protažení, ale také správné dýchání.

Jóga klade důraz na dýchání a hluboké dýchání je skvělou technikou, jak potlačit chuť na cigaretu a celkově se zklidnit. Pravidelné cvičení jógy vám pomůže najít ztracený vnitřní klid.

VIDEO: Joga má také vliv na hormonální rovnováhu. Denisa Pahrová vás naučí cviky hormonální jogy pro optimální hladinu hormonů. 

10. Hýbejte se. Budete ze sebe mít zdravější pocit, který nebudete chtít zničit kouřením.

Ne každému bude jóga vyhovovat. To nevadí, najděte si prostě jinou aktivitu, která vám sedne lépe. Skvělý je například badminton. Opět jej mohou hrát i fyzicky méně zdatní osoby. Při badmintonu se skvěle zabavíte a na cigaretu si ani nevzpomenete.

11. Pijte hodně vody, abyste utlumili chutě na cigaretu

Spousta lidí má kouření spojené s popíjením alkoholu. Dát si pivo bez obligátní cigarety je prostě divné. Než zvládnete jít s přáteli do hospůdky na jedno, aniž byste si toužili zapálit, nechoďte tam a aplikujte předchozí rady. Snižte příjem alkoholu a pijte čistou vodu.

Přepadne-li vás chuť na cigaretu, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechneme, a vypijte sklenici vody. Pro detoxikaci těla zamořeného škodlivými látkami z cigaret, je pitný režim velmi důležitý.

12. Uvolněte se, meditujte a přemýšlejte nad budoucností bez závislosti

Na chvíli se posadit a oprostit se od všech vtíravých myšlenek je nesmírně osvobozující. Uvolnit se vás naučí například na lekcích jógy při každé pozici a zejména pak při závěrečné pozici mrtvoly šavásana, kdy se dokonale uvolníte.

Tato pozice je hluboce relaxační a působí na naši mysl, praktikovat ji můžete nejen při cvičení jógy, ale také před spaním, nebo když cítíte únavu.

Jak praktikovat šavásana? Nejprve svou pozornost věnujeme celému tělu, a poté dechu. Dýcháme přirozeně a uvolněně. V této pozici můžeme dech řídit a počítat. V duchu si pro sebe říkáme 27x nádech, 27x výdech, 26x nádech, 26x výdech. Pokračujeme do čísla 0.

Pokud se spleteme nebo se ztratíme, vracíme se zpět k číslu 27 a odpočítáváme znovu do nuly. Počítáním se naučíme soustředit mysl a zároveň relaxovat tělo.

13. Vnímejte se jako nekuřák a tuto představu neporušte

Čím větší bude vaše přesvědčení, tím spíše dosáhnete úspěchu a přestanete kouřit. Jednou z metod je považovat se za nekuřáka.

Zajímavé:  Dopamin lék - vše o zdraví

Nemluvte o sobě jako o odnaučeném kuřákovi, prostě říkejte, že nekouříte. Ušetříte se dlouhé diskuse, jak, proč, kdy, která vám akorát připomene, že jste se bez cigarety nedokázali obejít.

14. Všímejte si benefitů a těšte se z nich. Budete chtít pokračovat dále bez závislosti.

Všímejte si všeho, jaká pozitiva vám život bez cigaret přináší, a připomeňte si to vždy, když dostanete chuť na cigarety.

Šetříte peníze. Lépe se vám dýchá. Jste méně často nemocní. Nesmrdíte jako popelník. Začali jste sportovat. Zlepšili jste si kondičku. Našli jste si nové přátelé. Pijete méně alkoholu. Přijdete na další?

15. Kouření nezpůsobuje nadváhu. To pouze abstinenční příznaky vás nutí více jíst.

Hodně kuřáků se bojí přestat kvůli rozšířenému mýtu o přibírání na váze. Abychom byli upřímní, on to úplně mýtus není.

Nikotin opravdu působí jako anorektikum, zrychluje metabolismus, zlepšuje peristaltiku střev (ano, to je přesně ten důvod, proč cesta od první ranní cigarety vede rovnou na WC) a zahání chuť k jídlu.

Nicméně to neznamená, že ztloustnete. Nejdůležitější je nenahrazovat cigarety jídlem a hýbat se. Každý den raději udělejte 20 dřepů za každou cigaretu, kterou si nedáte. Navíc podle dánské studie je pár kilogramů navíc zdravější. Ale jenom o pár!

Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy – vše o zdraví

Namísto cigarety si dejte lahodné a zdravé smoothie plné vitamínů a minerálů

16. „Zakouřím si jen občas“ je nikam nevedoucí cesta

Největší chyba, kterou můžete udělat. Spousta kuřáků si po nějaké době řekne, že už svou závislost mají pevně pod kontrolou. Když si dají jednu cigaretu tu a tam, tak to přece nemůže vadit. Každý kuřák vám potvrdí, že je to rychlý návrat na začátek.

Jakmile jednou přestanete kouřit, čeká vás doživotní abstinence. Je to stejně jako u alkoholika nebo člověka závislém na drogách. Navíc cigarety nejsou zdravé v jakémkoliv množství.

17. Lehké cigarety, mentolky a práskačky nejsou o nic méně škodlivé

Další z oblíbených mýtů, ke kterému se uchylují zejména ženy-kuřačky, jsou “zdravější” lehké cigarety. Obsahují méně nikotinu a dehtu, škodlivé jsou ale úplně stejné. Zdravě ani méně škodlivé kouření prostě neexistuje. Basta!

18. Elektronické cigarety škodí také, navíc zatím není známo jak přesně

Velkým boomem se staly elektronické cigarety. Pokud by je kuřáci používali jako pomůcku při odvykání kouření, byla by to pravda. Spousta kuřáků ale prostě pouze přejde od normálních k elektronickým cigaretám a kouří dál.

Navíc nelze kontrolovat, kolik cigaret takto vykouří, takže spotřeba nikotinu může naopak vzrůst. To znamená, že i s elektronickými cigaretami je třeba zacházet opatrně.

19. Kouření je závislost, se kterou pomůže odborník na závislosti

Máte-li pocit, že nic z toho nezabírá a vaše vůle je příliš slabá, zkuste léčbu. Specializovaní lékaři vám mohou předepsat léky určené na léčbu závislosti na cigaretách a pomohou vám přestat kouřit (např. Bupropion, Varencilin).

Specialisté vás vyšetří a proberou s vámi konkrétně váš případ. Léčbu vám připraví na míru a budete pod kontrolu. I zde však musíte opravdu chtít.

20. Myslete pozitivně a neřešte cigaretou nervozitu

Pozitivní myšlení je důležité, ať už rozhodnete zhubnout, přestat kouřit, začít žít zdravěji, pravidelně cvičit. Na všechny tyto životně změny je potřeba dívat se jako na něco dobrého, ne jako na nutnost.

27Budete-li se k něčemu nutit, aniž byste to vnímali jako opravdu pozitivní věc nejen pro své zdraví, předem se odsoudíte k neúspěchu.

NEZAPOMÍNEJTE NA VNITŘNÍ OČISTU TĚLA. Zelené superpotraviny ve směsi Blendea SUPERGREENS podpoří vyplavování všech toxinů, těžkých kovů a odpadních látek z organismu. 

Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy – vše o zdraví

Končíte s kouřením? Udělejte to jednou provždy

Kouření je rozšířený zlozvyk, a zbavit se ho bývá těžké.
Foto: Profimedia.cz

Abyste přestali kouřit a zvládli být nekuřákem po zbytek života, je potřeba zvážit hned na začátku, jaké jsou vaše možnosti, motivace i vaše proti. A hlavně zda budete potřebovat pomoc a koho o ni požádat.

Česko zaujímá v počtu kouřících lidí 5. místo v evropském žebříčku. „V České republice kouří zhruba 2 300 000 lidí, 26 % populace nad 18 let a zbytek jsou děti a mladiství,“ říká praktická lékařka MUDr.

Pavla Myslíková z Lékařského domu v Praze 7 a dodává, že 9 z 10 kuřáků začne kouřit před 18. rokem věku. Alarmující je, že první cigaretu děti okusí již kolem 10. roku.

Navíc ze statistik vyplývá, že existuje zhruba jen tříprocentní šance na úspěch ve chvíli, kdy se snažíte přestat kouřit sami, bez pomoci léků a terapie.

„Pokud kuřák navštíví lékárnu a koupí si náhradní nikotinové přípravky, zvýší se jeho šance, že přestane kouřit, na 10 procent. S pomocí zkušeného terapeuta nebo centra pro odvykání kouření přestane kouřit asi 40 procent lidí,“ dodává ještě praktická lékařka.

Se správnou pomocí a kvalitně nastaveným plánem odvykání, sestaveným na míru vašim potřebám, ale můžete svůj zlozvyk zlomit, řídit své chutě a připojit se k miliónům lidí, kteří kouření odvrhli jednou provždy.

Kouřením tabáku vznikají jak fyzická, tak psychická závislost. Nikotin z cigaret poskytuje sice vysoké, ale pouze dočasné uspokojení daného návyku.

Pokud kouření eliminujete, způsobíte tím tělu nepříjemné pocity chutí a abstinenčních příznaků.

Nikotin totiž způsobuje v mozku nejen onen známý „dobrý pocit“, ale funguje také jako způsob, jak zvládat stres, deprese, úzkost, nebo dokonce zahnat nudu.

„I když ve vás cigareta vyvolá pocit krátkodobého uvolnění, extrémně zvyšuje hladinu oxidačního stresu v těle. Kouření je prostě zlozvyk, který v určitou chvíli ,něco zalepí‘ (samotu, přebytek stresu, problémy v různých oblastech života), ale z dlouhodobého hlediska nic neřeší,“ vysvětluje terapeutka Mgr. Lucie Mucalová.

Akt kouření je v kuřácích také zakořeněný jako denní rituál. To je odpověď na to, proč kouřící lidé potřebují svoji cigaretu k ranní kávě, o přestávce v práci nebo ve škole, při jízdě autem nebo při čekání na autobus.

Zahoďte cigarety……

Foto: Profimedia.cz

Stejně tak touhu ovlivňují i lidé, se kterými se stýkáme. Kuřáci stýkající se s jinými kuřáky se tak, možná nechtěně, stávají součástí rituálů jiných. Chcete-li přestat kouřit, nestačí jen zahodit cigarety a doufat, ale musí se řešit závislost, návyky i rutiny, které jdou spolu ruku v ruce.

Jak už jsme zmínili výše, při odvykání kouření je vždy lepší požádat o pomoc odborníka, který nás celým procesem provede, a zvýší tak naši šanci na úspěch.

„Ideální je jistě přestat kouřit najednou, ale u řady kuřáků je i v průběhu léčby a bezprostředně po jejím ukončení riziko návratu ke kouření poměrně vysoké. Proto terapeut individuálně zváží, zda je vhodné přestat s kouřením naráz, či postupně snižovat dávky,“ tvrdí MUDr. Myslíková.

V České republice se odvykání kouření věnuje řada lékařů. Jmenujme například doc. MUDr. Evu Králíkovou, CSc., z Centra pro závislé na tabáku z III. Interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Poradny pro odvykání kouření jsou zřízeny ve všech větších nemocnicích při plicních nebo interních odděleních, ale této problematice se úspěšně věnuje i řada ambulantních specialistů. Je třeba se podívat na internetové stránky a podle místa bydliště vyhledat lékaře, který se věnuje odvykání kouření.

„Při léčbě se využívají náhrady nikotinu, dále bupropion a vareniklin (Champix). V rámci odvykání kouření je třeba se vyvarovat míst se zvýšenou koncentrací kuřáků, např. při výběru restaurace doporučuji vybírat nekuřácká místa,“ dodává ještě praktická lékařka.

Kouření je páchnoucí zlozvyk, který nejenom leze do peněz, ale negativně ovlivňuje zdravotní stav náš i našich blízkých. Kuřák, který přestane kouřit, si především zlepší zdraví a celkovou kondici.

Také ušetří nemálo peněz. Dočasně sice ztratí své zažité rituály, protože kouření je rituál, zvláště při únavě, nudě, ale i v okamžicích štěstí či naopak stresu a rozčilení. Ale jde jen o dočasný jev.

„Kouření má mírně antidepresivní účinky, a proto při odvykání kouření trpí hlavně psychika. Mohou se objevit stavy spojené s podrážděností, úzkostí, změnami nálady apod.,“ upozorňuje lékařka. Proto je třeba snížit stres, který se s odvykáním kouření pojí.

Doporučuje se nastartovat lepší životosprávu, zařadit do stravy dostatek ovoce, zeleniny, vitaminů, snížit množství kávy – protože řada kuřáků si zvláště u kávy ráda zapálí, a důležitá je relaxace – procházky, sportovní aktivity, masáže, voňavé koupele a v neposlední řadě dostatek spánku.

S odvykáním kouření souvisí i nepříjemné abstinenční příznaky, které se více či méně projeví u každého kuřáka. Mezi ty nejčastější patří chuť, třes, nespavost, podrážděnost, hlad, bolest hlavy, plynatost, nevolnost apod. Zmírnit abstinenční příznaky mohou náhradní nikotinové terapie.

Přestaňte kouřit jednou provždy!

Foto: Profimedia.cz

„Přípravky proti kouření vám pomohou zbavit se závislosti na tabáku tím, že zmírní touhu těla po nikotinu a zároveň sníží abstinenční příznaky (např. nikotinové náplasti, nikotinové žvýkačky, pastilky, elektronické cigarety), ale zkusit můžete i jiné metody,“ říká terapeutka Mucalová.

Hypnóza je v současnosti velmi oblíbenou podpůrnou metodou, která proces odvykání urychluje. „Přestože má hypnóza sílu, aby se trvalé změny dostavily co nejdříve, stále je to klient, kdo musí přiložit ruku k dílu a mít chuť nefunkční věci opravdu změnit,“ vysvětluje Mucalová.

Zajímavé:  Holistický Lékař České Budějovice?

Další podpůrnou metodou pak může být kromě pomoci terapeuta také biorezonance, akupunktura nebo behaviorální terapie.

Nikotinové žvýkačky jako doplněk při odvykací kúře mohou pomoci snížit množství vykouřených cigaret, ale spoléhat na ně jako na jediného pomocníka při odvykání kouření není možné.

A co ona slavná elektronická cigareta? „E-cigareta může vést k významné redukci kouření bez velkých vedlejších účinků i u kuřáků, kteří neplánovali přestat.

Vstřebané množství nikotinu je velmi variabilní a může se lišit zejména vzhledem ke způsobu inhalace. Toxikologická analýza různých značek ukázala, že náplně se stejným označením nikotin uvolňují ve velmi rozdílném množství.

Nikotin byl detekován ve všech náplních včetně těch, které jeho hodnotu označovaly jako nulovou,“ vysvětluje praktická lékařka.

Dalšími látkami, které tělu škodí, jsou v náplních do e-cigaret obsažený propylenglykol, nitrosaminy, polycyklické aromatické uhlovodany aj., z čehož vyplývá, že i e-cigareta škodí zdraví. I když méně než klasická.

„Nemalým rizikem pro kuřáka je i to, že pokud se po používání e-cigarety vrátí ke klasické cigaretě, bude kouřit více než před používáním e-cigarety,“ varuje ještě doktorka.

Nebojte se, neradíme vám, abyste sáhli po lahvi vína nebo sladkém jídle. Při odvykání kouření účinně pomáhá zejména už zmíněná pohybová aktivita.

Cvičení totiž v těle rozbouří doslova chemický koktejl, zlepšující naši náladu. V mozku se začnou vyplavovat chemické látky serotonin a dopamin, které jsou zodpovědné za radostné pocity.

A s tím souvisí i zvýšení hladiny látek, které způsobují štěstí a dobrou náladu, endorfinů.

„Jejich hladina roste už zhruba 10 minut po zahájení cvičení a zvýšená zůstává zhruba půl hodiny po skončení fyzické zátěže. Jde o jakési vnitřní opiáty, jimiž si naše tělo tlumí bolest způsobenou fyzickou zátěží.

Díky rytmickým pohybům – jako například u plavání, cyklistiky nebo dalších podobných sportovních aktivit – se vyplavují antistresové hormony, které uvádějí do stavu odpočinku levou mozkovou hemisféru (ta má zodpovědnost za logiku a rozum),“ vysvětluje Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours.

Zato při stresu se do těla vyplavují tzv. stresové hormony, nejznámější z nich je kortizol.

Cvičení jeho hladinu snižuje a zároveň pomáhá tvořit nové nervové buňky v oblasti mozku, kde se tvoří nové vzpomínky.

Odborníci tvrdí, že ve srovnání s morfiem je stejné množství endorfinu až tisícinásobně účinnější. Není tedy divu, že u některých lidí může produkce endorfinů způsobit až „závislost na tréninku“.

Mgr. Lucie Mucalová, terapeut pro děti, rodiny a mezilidské vztahy radí:

Naučte se vědomě využívat váš dech – položte si ruku na hrudník, vnímejte svůj dech, jak proudí dovnitř do těla a zase ven. Vnímejte jeho přirozený rytmus.

Počítejte pozpátku – zhluboka se nadechněte, když vydechujete, počítejte zpátky od devíti (devět, osm, sedm atd.). V dalším dechovém cyklu počítejte od osmičky dolů atd. Vždy přizpůsobte délku nádechu a výdechu číslu, od kterého počítáte.

Zpomalte – dělejte méně věcí, dělejte věci pomaleji, nezapomínejte vědomě dýchat, dejte si více času, udělejte si prostor pro sebe, zredukujte své závazky.

Vyčistěte svou mysl – své myšlenky a strachy si zapište nebo je někomu sdělte. Pravidelně „vysypávejte“ odpadky ze své mysli.

Začněte vést aktivní způsob života – pohyb není jen mocným antistresovým nástrojem zlepšujícím náladu. Prokazatelně rovněž posiluje myšlenkovou aktivitu.

Naučte se napájet duši, nikoli ego – je to jednoduché. Dělejte to, co vám přináší radost. Alespoň občas zapomeňte na seznam povinností a věnujte čas sami sobě!

Vyzkoušejte něco nového – vyskočte ze stereotypního vlaku, i takové jednoduché nové dojmy oživí všední den a udělají vás malinko šťastnějšími.

Založte si deník – snížit stres, soustředit pozornost i rozvinout tvůrčí schopnosti, to všechno vám nabízí obyčejné vedení deníku. Nemusíte se nutit do žádných románů, důležitý je sám proces psaní. „Vysypat“ vše, co je potřeba.

Využívejte techniky všímavosti – všímavost je velice jednoduchá technika cvičení mysli, která nemusí zabrat více než pár minut denně, a přesto dokáže váš život naplnit, udělat vás spokojenějšími a zbavit vás podrážděnosti a neklidu (inspiraci najdete na internetu, stačí zadat heslo všímavost).

Vyzkoušejte bioenergetická cvičení – ale pomůže i jakékoli cvičení, které vás bude bavit.

Udělejte si plán, jehož jednotlivé body můžeme pojmenovat podle anglického slova START.

Stanovte si datum: vyberte si v následujících týdnech datum, kdy přestanete. Poskytne vám to dost času na přípravu, aniž byste ztratili motivaci. Pokud kouříte hlavně v práci, stanovte datum na víkend, abyste měli několik dní na to přizpůsobit se změnám.

Obeznamte se svým rozhodnutím rodinu a přátele: požádejte rodinu o pomoc a podporu. Třeba se k vám některý z nich s odvykáním připojí.

Předvídejte krize, kterým budete čelit: první tři měsíce bývají nejhorší. Většina lidí se právě v této lhůtě vrátí ke kouření. Připravte se proto dopředu.

Odstraňte cigarety a jiné tabákové výrobky: zahoďte vše, co s kouřením a cigaretami souvisí – zapalovače, popelníky i zápalky. Nenechávejte si žádné nouzové balení. Vyperte prádlo, oblečení, vyčistěte si auto, závěsy i koberce, ať z vás už cigarety nejsou ani trochu cítit.

Mluvte s odborníkem a řekněte si kdykoliv o pomoc.

  • Identifikujte situace, ve kterých jste kouřili nejvíce, a zkuste je eliminovat (včetně pocitů, lidí i aktivit).
  • Pište si deník, který vám pomůže překonat krizi a udržet si motivaci.
  • Pracujte s přicházejícími pocity úzkosti, deprese, strachu nebo osamělosti.
  • Najděte si alternativní způsob, jak tyto situace zvládat – vaření, sport, úklid, meditace apod.
  • V prvních měsících vynechte alkohol, informujte o své situaci své okolí a vyhýbejte se co nejvíce ostatním kuřákům.

Hlavní zprávy

Jak přestat kouřit? Zkuste tento osvědčený postup!

Jako první si musíte promluvit. Ne, nemyslím, že potřebujete psychiatra. Promluvte si sami se sebou o tom, jaké jsou skutečně vaše motivy přestat kouřit.

Přestat kouřit? Chce to ten správný důvod

Jestli je vaší jedinou motivací, že kouření není zdravé, možná to nebude to totiž nemusí být dostatečně silný argument. Dobrým důvodem je například snaha uchránit své okolí od pasivního kouření.

Jít příkladem svým dospívajícím dětem. Nebo zdravotní důvody. Můžete si tyto důvody napsat na kus papíru a nosit ho stále u sebe.

V momentě, kdy dostanete chuť si zase zapálit, připomeňte si, proč vlastně přestáváte.

Den D berte vážně. Jak se na něj připravit?

Stanovte si datum dne, kdy do úst nevložíte už ani jednu cigaretu. Všechny své zásoby cigaret vyhoďte. Zbavte se i papírků a filtrů na balené cigarety. Vyhoďte všechny popelníky. Pokud si chcete něco nechat “pro případ, že…

”, pak ještě nejste připraveni skutečně s kouřením přestat. Pokud totiž jednou přestanete, nesmíte si už nikdy zapálit. Na rozdíl od nekuřáků, kteří mohou cigaretu ochutnat, a utvrdit se tak v tom, že jim nechutná.

Vy už navždy zůstanete přeučeným kuřákem, a proto je velká pravděpodobnost, že vám i po dlouhé abstinenci cigareta opět zachutná. Vyperte si záclony, vyčistěte koberce a umyjte auto. Čím víc práce uděláte, tím spíš si další cigaretu dobře rozmyslíte.

Všem svým blízkým, rodině, přátelům a kolegům v práci oznamte, že přestáváte kouřit, a poproste je, aby vám pomohli, pokud budete mít slabší vůli.

Vyhněte se spouštěčům

Jste takzvaný společenský kuřák a nejsilnější chuť si zapálit máte hlavně s kamarády u piva nebo skleničky vína? Některá místa nám mohou takzvaně spouštět chuť na cigaretu, a je proto snazší se jim snažit vyhýbat. Potřeba zapálit si je často spojená i s určitým momentem nebo pocitem.

Takovým situacím se jen stěží vyhnete, a proto si můžete vymyslet plán nebo scénář, jak se budete v určitých momentech chovat. Pokud vás něco naštve, rozhodí nebo znervózní, zachováte se jednoduše podle plánu. Například: dejte si něco dobrého, abyste zahnali chuť na cigaretu.

Dávejte si ale pozor! Většina lidí, kteří přestávají kouřit, má tendenci přibírat na váze. Žvýkejte žvýkačky nebo pijte studenou vodu. Prostě si najděte jiný zvyk, kterým ten dosavadní přebijete. Pokud jste skutečně psychicky vytížení, jděte si zaběhat.

Po fyzické aktivitě se totiž do těla uvolňují endorfiny, známé jako hormony štěstí, které vám zlepší náladu.

Podívejte se, jak se i bez cigarety zbavit napětí:

Pár tipů, jak se zbavit stresu • VIDEO: Markéta Tošnarová / iStock.com

Neovládáte se? Najděte si odborníka

Mějte na paměti, že skutečně bojujete se silnou návykovou látkou. A že přestat kouřit není procházka růžovým sadem. Skoro 90 % všech kuřáků, kteří se pokoušeli přestat kouřit, opět začalo. Není to ale nemožné.

Dnešní trend, který nás nutí dbát o své zdraví mnohem více než kdysi, může nevědomky ovlivnit i vás! Pokud své chutě na cigaretu přesto neovládáte, nebojte se požádat o odbornou pomoc. Pořiďte si nikotinové žvýkačky nebo náplasti.

Nevzdávejte se a bojujte!

Odvykání cigaret zasluhuje odměnu

Finance mohou být jedna z velkých motivací, proč se tohoto nezdravého zlozvyku zbavit. Za peníze, které ušetříte, si zasloužíte se dobře obdarovat. Nebojte se také se svým úspěchem svěřit svým přátelům a rodině.

Zajímavé:  Léčba Průjmu Na Dovolené?

Uvidíte, že jejich podpora vám přinese sílu a odhodlání pokračovat v dalších měsících bez nikotinu. Pokud se vám přestat kouřit nepodařilo, nevzdávejte se. Jedno selhání nic neznamená. Většině kuřáků se podaří přestat kouřit až na několikátý pokus.

Najděte a pojmenujte důvody, proč jste to vzdali, a zkuste se z předchozích chyb poučit.

Přestaňte kouřit jednou provždy!

Komerční sdělení

Každý den je ideálním na to přestat kouřit jednou provždy. Přestat kouřit je velmi obtížné a nejtěžší bývá první týden, kdy jsou nejsilnější abstinenční příznaky a člověk velmi rychle ztrácí motivaci.

Pokud ale tento první týden překoná, jeho šance přestat se mnohonásobně zvýší. Přestat kouřit má mimo toho nejdůležitějšího přínosu – zlepšení zdravotního stavu i mnoho dalších výhod, mezi které patří např.

velká úspora peněz, více energie, lepší pleť, kvalitnější sexuální život, bělejší zuby, oblečení bez zápachu, zvýšené smyslové vnímání a další.

Přestat kouřit má smysl v každém věku, jelikož už po 2 dnech nekouření se může zlepšit čich a chuť, po 3 dnech by mělo dojít k uvolnění průdušek a měla by vám přibýt energie, po roce nekouření se riziko srdečního infarktu sníží na polovinu a po 10 letech se riziko rakoviny plic sníží na polovinu, po 15 letech nekuřáctví by se riziko výskytu infarktu mělo dostat na úroveň jakobyste nikdy nekouřili.

Mnoho lidí si ani plně neuvědomuje, kolik je jejich kuřácký zlozvyk stojí peněz. Když si spočítáte, kolik prokouříte za deset let, výše této částky vám nejspíš vyrazí dech! Průměrný kuřák za cigarety utratí zhruba 80 korun denně, což znamená téměř 30 000 korun ročně. Pokud tedy jen na tři měsíce omezíte počet vykouřených cigaret, můžete jako průměrný kuřák ušetřit až 7 500 korun.

ČTĚTE TAKÉ: Proč přestat s kouřením?

Balení některých přípravků náhradní nikotinové léčby může být dražší než krabička cigaret, z dlouhodobé perspektivy za ně však dohromady zaplatíte podstatně méně, než byste zaplatili za cigarety.

Náhradní nikotinová terapie je navržena tak, aby vám pomohla definitivně se vzdát nikotinu, takže náklady s ní spojené jsou pouze krátkodobé a často je nebo jejich část hradí zdravotní pojišťovna.

Jen pomyslete, kolik peněz vám to přinese z dlouhodobého hlediska.

ČTĚTE TAKÉ: Kouření: Zbavme se desítky let starého zlozvyku

Při odvykání kouření by se měl každý řídit určitými pravidly, kdy právě jedno z ních je, stanovit si přesné datum. Zároveň je dobré zmírnit abstinenční příznaky s pomocí přípravků náhradní nikotinové terapie.

Důležitý je zejména první týden, kdy jsou abstinenční příznaky a chuť na cigaretu nejsilnější. Léčivé přípravky Nicorette® jsou dostupné v několika formách tak, aby vyhověly individuálním potřebám každého odvykajícího a umožnily postupné odvykání až do úplného odstranění potřeby nikotinu.

Vyberte si ze širokého portfolia léčivých přípravků Nicorette® ten, který Vám bude nejlépe vyhovovat.

Léčivé žvýkací gumy dostupné ve třech příchutích a dvou variantách dle obsahu nikotinu, diskrétní transdermální náplasti, mátové pastilky či stále oblíbenější sprej, který účinkuje rychle a potlačí touhu po cigaretě již za 60 sekund. Nyní také v novém, cenově výhodném dvojbalení.

(Nicorette® Spray 1mg/dávka, orální sprej, roztok)

  • Zmírňuje chuť na cigaretu a abstinenční příznaky spojené s odvykáním kouření.
  • Účinkuje rychle a potlačí touhu již po 60 sekundách.
  • Rychlá úleva od chuti na cigaretu a nutkání kouřit.
  • Až 3x rychlejší vstřebávání nikotinu než u pastilek.
  • 150 dávek.
  • Příchuť máty.
  • Podle potřeby se užívá 1-2 dávky k potlačení chuti na cigaretu.

Pastilky s mátovou příchutí

  (Nicorette® Mint 4 mg lisované pastilky)

  • Působí proti hlavním příznakům abstinence:
    • touze po cigaretě,
    • podrážděnosti.
  • Mají osvěžující mátovou příchuť a praktické balení.
  • Jedna pastilka obsahuje 4 mg nikotinu.
  • Denní doporučená dávka je 8-12 pastilek, nelze však přesáhnout 15 pastilek denně.

Transdermální náplast

(Nicorette® invisipatch 15 mg/16 h, 25 mg/16 h)

  • Diskrétní a jednoduché použití pro odvykající kuřáky, kteří kouří pravidelně během dne.
  • Nicorette® transdermální náplast působí v souladu s spotřebami Vašeho organismu.
  • Dodává Vám nikotin během dne, kdy jsou abstinenční příznaky nejvyšší.
  • Nikotin se postupně uvolňuje během 16 hodin.
  • Náplast se na noc odlepuje. Váš organismus proto nezatežuje nadbytečným množstvím nikotinu během spánku, kdy se abstinenční příznaky nedostavují.
  • Tím se zvyšuje účinnost léčby při odvykání kouření.

Léčivá žvýkací guma

(Nicorette® Classic Gum 2 mg, 4 mg, Nicorette® Freshfruit Gum 2 mg, 4 mg, Nicorette® Icemint Gum 2 mg, 4 mg, léčivá žvýkací guma)

  • Zmírňuje chuť na cigaretu, když pocítíte nutkání kouřit.
  • Umožňuje Vám plynule reagovat na potřebu doplnění hladiny nikotinu v těle.
  • Dovoluje postupné snižování dodávané dávky nikotinu.
  • Neobsahuje cukr.
  • Slabší léčivá žvýkací guma s obsahem 2 mg nikotinu je určena pro slabší a středně silné kuřáky (20 a méně cigaret denně).
  • Silnější léčivá žvýkací gumu s obsahem 4 mg nikotinu je vhodná pro silné kuřáky (více než 20 cigaret/den).
  • Denní doporučená dávka léčivých žvýkacích gum je 8-12 léčivých žvýkacích gum.
  • Denně by se nemělo užít více než 24 léčivých žvýkacích gum.
  • Léčba trvá nejméně 3 měsíce. K úplnému ukončení kouření by mělo dojít do 6 měsíců od zahájení léčby.
  • Léčivé žvýkací gumy jsou dostupné ve třech příchutích – Classic, Freshfruit nebo Icemint.

www.nicorette.cz

Reklama na léčivý přípravek. Léčivá žvýkací guma Nicorette® Classic Gum, Nicorette® FreshFruit Gum, Nicorette® Icemint Gum obsahuje nikotin-rezinát a je k podání do úst.

Nicorette® invisipatch 25 mg/ 16 h,  Nicorette® invisipatch 15 mg/16 h obsahuje nikotin a je k transdermálnímu podání. Lisované pastilky Nicorette® Mint 4 mg  obsahují nikotin-rezinát a jsou k perorálnímu podání.

Orální sprej, roztok Nicorette® Spray 1mg/ dávka obsahuje nikotin a je k podání do úst. Před použitím si pečlivě přečtěte celou příbalovou informaci. MAT/6343/11/2018

Mýty o odvykání

Obava z toho, že pokud přestanete kouřit, přiberete, je velice běžná. Něco pravdy na tomto tvrzení ale přeci jen je: kouření zrychluje metabolismus a do jisté míry potlačuje chuť jíst.

Hlavním důvodem toho je nikotin v cigaretách – a proto se náhradní nikotinová terapie (NTN) tak hodí! NTN je navržena tak, aby vám poskytla kontrolovanou dávku nikotinu a zároveň vám pomohla přestat kouřit.

Je důležité si zapamatovat, že v průběhu odvykání vás jídlo může lákat více i z jiných důvodů. Některým lidem chybí pohyb rukou, který si spojují s kouřením, takže je to svádí sahat do krabice se sušenkami častěji.

Nikotin škodí zdraví

Někteří lidé mají obavu, že pomoc s odvykáním, kterou představují přípravky náhradní nikotinové léčby, je pro jejich zdraví stejně špatná jako cigarety samotné. Toto ale v žádném případě není pravda – pro vaše zdraví není škodlivý nikotin obsažený v cigaretách, ale ostatní škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři jako deheta oxid uhelnatý.

Právě ty mohou způsobovat zdravotní problémy, jako jsou srdeční onemocnění či rakovina plic. Nikotin je tím, co způsobuje závislost na kouření, o níž si můžete více přečíst zde. Budete-li využívat náhradní nikotinovou léčbu, budete díky kontrolované dávce nikotinu schopni omezit své kouření, a tak i snížit rizika spojená s vdechováním tabákového kouře.

Pomocí náhradní nikotinové terapie lze kouření „vyléčit“

Není to pravda. Náhražky nikotinu vás kuřáckého zlozvyku nezbaví. Náhradní nikotinová terapie neudělá přes noc  z těžkého kuřáka naprostého nekuřáka. Jejím přínosem je však to, že vám značně pomůže a usnadní odvykání. Odvyknout si kouřit bude přesto vyžadovat sílu vůle a snahu, o tom není pochyb.

Ovšem použijete-li ústní sprej například NICORETTE® Spray 1mg/dávka , jenž vás rychle zbaví chuti na cigaretu, dvojnásobně zvýšíte svoje šance, že přestanete kouřit.

Díky transdermální náplasti nebo žvýkací gumě NICORETTE®, které účinkují jako náhrada nikotinu, budete mít ty zrádné chutě pod kontrolou, takže všechno to přemáhání a úsilí nepřijde vniveč.

Náhradní nikotinová terapie je dražší než kouření

Ano, náhradní nikotinová terapie něco stojí, ale je dražší nežli kouření? To je vysoce nepravděpodobné!

Mnoho lidí si ani plně neuvědomuje, kolik je jejich kuřácký zlozvyk stojí.

Když si spočítáte, kolik prokouříte za deset let, výše této částky vám nejspíš vyrazí dech! Průměrný kuřák za cigarety utratí zhruba 80 korun denně, což znamená téměř 30 000 korun ročně.

Pokud tedy jen na tři měsíce omezíte počet vykouřených cigaret, můžete jako průměrný kuřák ušetřit až 7 500 korun. A za to už pořídíte leccos hezkého!

Balení některých výrobků NTN může být dražší než krabička cigaret, z dlouhodobé perspektivy za ně dohromady zaplatíte podstatně méně, než byste zaplatili za cigarety.

Náhradní nikotinová terapie je navržena tak, aby vám pomohla definitivně se vzdát nikotinu, takže náklady s ní spojené jsou pouze krátkodobé. Jen pomyslete, kolik peněz vám to přinese z dlouhodobého hlediska…

Zde si můžete spočítat, kolik by vás váš zlozvyk mohl stát peněz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector