5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví

Zdravím všechny, které tohle téma alespoň trochu zajímá a vítám všechny, kteří mají o kurz zájem ???? . Již šestým rokem pořádám kurzy zaměřené na první pomoc dětem.

Koronavirus nám lehce překazil plány, ale já se nedám a jakmile PES dosáhne stupně 2, zase živé kurzy rozjedeme, a to po celé republice.

Do té doby ale můžete vyzkoušet můj unikátní program první pomoci dětem, který společně absolvujeme z pohodlí vašeho domova ???? . Těším se na případná setkání a povídání s Vámi o všem, oč bude zájem.

Termíny pro rok 2021: budou zveřejněny, jakmile PES dosáhne st.2 Praha celá ČR

5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví

Kurz má 2,5 hodiny a probereme na něm vše co bude Vás zajímat. Pokud nejsou konkrétní přání na probíraná témata, povídáme si o první pomoci postupně, od narození miminka. Snažím se probírané situace cílit na věk Vašich dětí, dovíte se vše od všemožných otrav, odřenin, řezných ran, pádů, úpalů, popálenin přes dušení a až po samotnou kardiopulmonální resuscitaci.

Jsem lékařka a máma třech dětí, která semináře první pomoci pořádá již šestým rokem a na kurzech budete mít možnost si resuscitaci vyzkoušet na speciálních resuscitačních figurínách. Na jakém místě, jak silně a rychle, jak hluboko nebo jak zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. To vše si z kurzu odnesete.

5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví

Pochopíte které situace jsou vážné, kdy a také jak zavolat rychlou záchranou službu a jak můžete snadno zachránit život dítěti či dospělému v bezvědomí. Nebo třeba co vozit s sebou v kočárku jako lékárničku pro běžné dny.

Manuál první pomoci, ve kterém jsou situace podrobně popsané, jsou zdůrazněny důležité kontakty a já věřím, že si maminky odnáší i pocit jistého nadhledu, připravenosti a pocitu, že v případě nutnosti budou vědět jak zasáhnout.

  Pokud máte zájem se semináře zúčastnit, napište na mou e-mailovou adresu.

5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví

Kde se kurzy první pomoci konají a co stojí?

Kurzy se budou konat v centru Prahy (JUST HOME Šrobárova 13, Praha 3 Flora) a ve velkých městech po ČR a jsou zpoplatněny částkou 890 Kč včetně certifikátu. Veškeré materiály kurzu jsou zahrnuty v ceně. Pokud na kurz ale půjdete s partnerem či kamarádkou, pro dvojici vás kurz vyjde výhodněji: 1500 Kč.

Kdyby vám to nevyšlo a nemohli byste se dostavit, mějte na paměti, že do týdne před začátkem konání kurzu vám kurzovné zpět vrátím celé. V případě rušení 3-7 dní před začátkem akce, činí storno poplatek 50 % z uhrazené částky. Pokud kurz rušíte tři a méně dnů před jeho konáním, nemůžeme již kurzovné vrátit.

5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví

Partnerovi, nastávajícímu tatínkovi, manželovi či kolegovi v očekávání ???? 

Pro tatínky mám i speciální termíny jen pro táty:  ROK 2021: termíny od PES stupně 2, kde: PRAHA OD 18 DO 20.30, JUST HOME Šrobárova 13, Praha 3 Flora

5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví

Hlídací babičce, tchýni nebo vaší mamince ???? 

5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví 5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví

První pomoc při dušení kousky jídla u dětí | HiPP BIO

5 tipů, jak děti naučit první pomoc – vše o zdraví

S největší pravděpodobností se nevyhneme situacím, kdy naše děti budou potřebovat nějaký druh první pomoci. Když budeme mít štěstí, půjde jen o drobná poranění, odřená kolena či zašlápnutou včelku. Co z první pomoci by ale měl vědět každý rodič, to jsou situace, jak se vypořádat s dušením či nutnou resuscitací dítěte. Právě to jsou situace, které nepočkají na přivolání odborníků a je třeba s nimi začít včas.

První situace, kdy se nám děti mohou začít dusit, přichází prakticky již po příchodu z porodnice. Není neobvyklé, že mají maminky silnou spouštěcí reakci mateřského mléka při kojení a snadno se může stát, že se kapka mléka dostane do dýchacích cesta dítě u prsu zfialoví či zmodrá.

Nenechte se vyděsit. Kojenci mají velice průsvitnou kůži a každá změna kyslíku v organizmu je na nich lehce patrná, a to výraznou změnou barvy kůže. Pokud však dítěti zpřístupníte dýchací cesty, stačí 2 nádechy a miminko vám v náručí opět krásně zrůžoví.

Když zmíním polohu „na tygříka“, jistě bude mnoho rodičů vědět, kterou mám na mysli. V rámci první pomoci si touto polohou vypomůžeme.

  • Miminko si položíme na vlastní předloktí.
  • Jeho hlavička bude směřovat k naší dlani a nožičky do loketní jamky.
  • Když naklopíme miminko hlavou dolů, velkou službu nám udělá gravitace, která se zaslouží o skutečnost, že kapka mléka či jiné tekutiny z dýchacích cest vyteče zpět do dutiny ústní.

POZOR! V případě dušení není vhodné dávat dítě vzhůru nohama s držením za jeho nožičky.

Jak nám ale miminko roste, přestane mu stačit mléčná strava a na řadu přichází nemléčné příkrmy pro děti, které budou s přibývajícími týdny obsahovat i kousky.

Malý strávník se musí naučit vypořádat se s novou konzistencí a v právě tomto období hrozí zvýšené riziko, že se kousek jídla dostane, kam nemá, a dítě se vám může začít dusit.

Tip: Doporučuji, aby v době přípravy pokrmu bylo miminko pevně připnuté v krmicím lehátku. Ve chvíli, kdy jdeme krmit, je s výhodou odepnutí dítěte, abychom v případě nutnosti mohli bez zdržení kojence vytáhnout a první pomoc mu poskytnout bez lehátka na jeho zádech. 

Přečtěte si, co doporučuje Dr. Máma při zavádění prvních příkrmů.

Pokud do dýchacích cest zaskočí kousek jídla, případně jiného předmětu, postupujeme u kojenců stejně, jako kdyby se dusilo tekutinou.

  • Opět si tedy miminko rozprostřeme na své předloktí, ale v případě, že do dýchacích cest vklouzlo sousto či jiný předmět, nepostačí nám již využití gravitace náklonem hlavičky dítěte k zemi.
  • V případě překážek v dýchacích cestách je již třeba pomoci úderem do zad. Úder směřujeme mezi lopatky a hranou zápěstí ho vedeme pod úhlem přibližně 45°.

Tedy „nezatloukáme do zad hřebík“, ale snažíme se pod úhlem vytlouci těleso ven. Představte si, že úderem ruky vystřelí z dítěte sousto v dráze, kterou směřuje váš úder.

Pokud se v přechodu na nemléčnou stravu rozhodnete pro BLW (Baby Led Weaning, kdy se dítě odmala krmí samo) metodu stravování, je riziko dušení kvůli většími kousky vyšší. Mějte proto prosím na paměti výše uvedené metody, a buďte u dětí při každém jídle, dokud důkladně nezvládnou nácvik kousání.

Dnes jsme si ukázali, jak na první pomoc u nejmenších dětí, která je často využívaná v době prvních příkrmů. Nejen dušení je ale stav, který zdraví dětí ohrozí.

Právě proto se již 3. rokem snažím vzdělávat rodiče prostřednictvím kurzů, na kterých procházíme vše od drobných úrazů, pádů, ran, popálenin, přes otravy a spolykané hračky až po poruchy vědomí, bezvědomí a kardiopulmonální resuscitaci dítěte. Věřím, že čas investovaný do takového vzdělání se vyplatí a srdečně vás na své kurzy zvu.

  • Kdy: Při kojení a seznamování s příkrmy až do doby, kdy bude mít dítě nacvičeno kousání.
  • Co: Poloha na tygříka s využitím přirozené gravitace v případě zakuckání, v případě větších kousků jídla v dýchacím traktu úder mezi lopatky.
  • Příprava: Dítě při krmení máme odepnuté z jídelní židličky, abychom byli připraveni včas zasáhnout v případě dušení.

Chraňte se při první pomoci nejen před virovou hepatitidou

Nákaza žloutenkou typu C hrozí doslova na každém kroku. Mezi nejohroženější patří zejména zdravotníci a také lidé, kteří poskytují první pomoc.

Trocha legislativy na úvod

Zákon o péči o zdraví lidu číslo 20/1966 Sb.

říká, že každý je povinen poskytnout nebo zprostředkovat nezbytnou pomoc osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky závažné poruchy zdraví, jakož i povinnost zúčastnit se zdravotnického školení a výcviku uloženého z důvodu obecného zájmu.

Za neposkytnutí první pomoci pak může být člověk potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zdravotník až na dvě léta nebo zákazem činnosti. Proto je třeba se první pomoc opravdu aktivně naučit a umět ji správně použít. I u první pomoci však hrozí reálné nebezpečí nákazy.

Zajímavé:  Stahování předkožky - Vše o zdraví

Vlastní ohrožení při první pomoci jiné osobě

Ani zákon ale není absolutní. Každý má totiž právo odmítnout poskytnout první pomoc v případě, že by ohrozil sám sebe.

Pokud se ale člověk bude správně chránit, může poskytnout první pomoc i v komplikovaných situacích.

Jak je totiž známo, největší riziko nákazy hrozí při kontaktu s krví, kterou se přenáší nejen žloutenky, ale například i virus HIV. Proto je třeba se při poskytování první pomoci chránit.

Rukavice jsou základ

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba, pokud jste svědky či účastníky nějaké nehody, je zavolat pomoc – telefonicky na čísle 155. Při samotném poskytování první pomoci je pak třeba se dostatečně chránit.

Samozřejmostí by měly být latexové rukavice, které by měl každý nosit neustále u sebe, a také ústní rouška. Nutností při dýchání z úst do úst je pak plicní rouška, která složená není větší než papírový kapesník, a lze ji tedy také mít neustále při sobě.

Stejně tak je třeba se vyhýbat i přímému kontaktu s krví, například otíráním se do oblečení, neboť virus hepatitidy C dokáže přežít i několik hodin.

Pokud postižený například zvrací krev, je lepší zahájit pouze nepřímou masáž srdce a vyčkat příjezdu profesionálů. Průměrná doba dojezdu na našem území je přibližně 5–6 minut.

Nejdůležitější je však hlavní pravidlo první pomoci – vše dělat klidně a s rozmyslem. Jen tak je šance na záchranu života a zdraví největší!

(kam)

Zdroje: hepqld.asn.au www.hep.org.au

Líbí se vám článek? Počet hlasů: 0

Víte, jak poskytnout první pomoc? Chytré aplikace vám poradí!

19. 9. 2014

Lucie Štrauchová

Uměli byste pomoci při dopravní nehodě, alergické reakci,
astmatickém záchvatu, bezvědomí, hypoglykémii, dušení, uštknutí,
infarktu, mrtvici, popálení, úrazu elektrickým proudem ..? Nejste
si jisti? A máte chytrý telefon nebo tablet? Nahrajte si do něj
praktického pomocníka pro chvíli krize. 

Připravili jsme pro vás praktické srovnání několika aplikací,
které si můžete nainstalovat do svého chytrého telefonu nebo do
tabletu. S nimi budete okamžitě vědět, jak správně zareagovat.
Další díl našeho seriálu Mobilní aplikace pro zdraví.

S kurzy první pomoci přijdete do kontaktu například ve škole
nebo v práci. Jen málokdo z nás má ale takové zaměstnání, při
kterém musí své znalosti z této oblasti denně využívat. Může se
tedy stát, že bude potřeba poskytnout první pomoc a vy si
uvědomíte, že vůbec nevíte, co máte dělat.

Určitě je dobré naučit se a ovládat alespoň laickou
první pomoc
, kterou můžete provést bez nutnosti
vlastnictví speciálního vybavení. Obnáší zavolání na číslo
zdravotnické záchranné služby
155 (nebo na dnes často
používanou linku tísňového volání 112) a postarání se o
postiženou osobu
do doby příjezdu záchranky.

Úkolem laické první pomoci je zachránit život zraněnému,
zabránit zhoršení jeho stavu a zajistit bezpečí
. V
souvislosti s těmito úkoly se často uplatňuje pravidlo 5T – teplo,
tekutiny, ticho, tišení bolesti, transport, které se dá s výjimkami
aplikovat téměř u všech stavů.

I když si teď říkáte, že první pomoc nezvládáte, ze
zákona jste povinni ji poskytnout
, a to dle svých možností
a schopností. Neposkytnutí první pomoci je dle trestního zákoníku
trestným činem. Samozřejmě, nemusíte ohroženou osobu zachraňovat
tehdy, pokud by během pomoci mohlo dojít k ohrožení vašeho
vlastního zdraví.

Postup při první pomoci by měl být
následující:

  • nejprve zjistěte, zda je zraněná osoba při
    vědomí
    (hlasitým oslovením, zatřepání rameny)
  • pokud nereaguje, přivolejte pomoc z okolí a
    zavolejte zdravotnickou záchrannou službu
  • zastavte tepenné krvácení
  • ověřte, zda zraněná osoba dýchá a pokud ne, vyčistěte ústní
    dutinu a zakloňte opatrně hlavu a zahajte kardiopulmonální
    resuscitaci

Na situace, kdy bude potřeba vaše asistence, se jen těžko
připravíte. I tak vám ale doporučujeme nainstalovat do svého
telefonu některou z užitečných aplikací, které jsme vybrali do
dnešního porovnání.

První pomoc se zvládnete naučit i sami doma. Budete vědět, jak
reagovat nejen při vážné dopravní nehodě, ale třeba i při alergické
reakci, uštknutí hada, úrazu apod. Do testu jsme zařadili aplikace
v češtině, ve slovenštině i v angličtině.

První pomoc od Českého červeného kříže

Aplikace s názvem První pomoc byla vydána Českým červeným
křížem. Slouží jako příručka první pomoci a je plná rad, které
vám pomohou zvládnout nečekané situace ve vašem životě. Hodnocení v
app store je téměř pětihvězdičkové, komentáře od uživatelů jsou
veskrze pozitivní.

Hlavní menu aplikace První pomoc se dělí na pět základních
záložek: Naučte se, Připravte se, V nouzi, Testy a Info. Všechny si
spolu postupně projdeme.

Na kartě Naučte se najdete první pomoc pro
alergické reakce, astmatické záchvaty, bezvědomí, hypoglykémii,
dušení, bodnutí nebo uštknutí, infarkt, krvácení, otravy,
podchlazení, popáleniny, poranění hlavy, meningitidu, mrtvici,
stresové reakce, epilepsii a další křečové záchvaty, pohmožděniny a
zlomeniny. Po otevření konkrétního problému se objeví jeho projevy,
informace o tom, co máte dělat, nejčastější otázky a odpovědi. Vše
je velmi přehledné a kvalitně zpracované. Některé karty zobrazují i
videa a interaktivní obrázky.

Na kartě Připravte se najdete vše, s čím byste
měli při provádění první pomoci počítat.

Patří sem agresivita a
napadení, bezpečnost vody a potraviny, bezpečnost u vody, evakuační
zavadlo, extrémní horko a chlad, chřipková epidemie, když zazní
siréna, nehody běžného dne, požár, připravenost domácích zvířat,
sesuv půdy, sucho, šílený střelec, terorismus, tornádo, tsunami,
únik chemických látek, záplavy a zemětřesení. Je tedy také řeč
spíše o tom, jak vy byste se měli chovat, abyste unikli vlastnímu
poranění nebo jak se zachovat v extrémních podmínkách. Jednotlivé
položky jsou podobně strukturované jako v předchozí
části. 

Karta V nouzi obsahuje
odkazy na urgentní stavy při stavech bezvědomí, dušení, krvácení,
alergických reakcích apod. Tyto stavy vesměs vycházejí z první
záložky Naučte se.

Na závěr jsou pro vás připraveny i
testy, ve kterých si můžete prověřit své znalosti.

V informacích najdete vše důležité o Českém červeném kříži, kurzech
první pomoci, dárcovství krve nebo o možnostech podpory.

  • jednoduchá aplikace pro naučení první pomoci
  • dokáže vyřešit banální i vážné zdravotní problémy
  • rady pro krizové situace
  • nejčastější otázky a odpovědi
  • interaktivní obrázky a videa
  • možnost zavolat zdravotnickou záchrannou službu přímo z
    aplikace
  • v češtině a zdarma

Slovenská aplikace Prvni pomoc vypadá na pohled velmi jednoduše,
její hodnocení opět dosahuje téměř pěti hvězdiček. Ke stažení je
pro Android. Zaměřuje se na poskytování první pomoci u dospělých,
dětí i zvířat.

Po spuštění aplikace doporučujeme zadat
informace o sobě
a o blízkých osobách, pro jejichž
vyplnění budete přesměrování do nastavení. V případě regionu můžete
zvolit Českou nebo Slovenskou republiku.

V informacích o sobě vyplníte jméno, krevní skupinu, léky, které
užíváte nebo operace, které jste absolvovali či nemoci, kterými
trpíte. Dále se nastavují kontakty na vaše blízké osoby. Při tomto
kroku se nám bohužel zobrazila chybová hláška a nebylo jej možné
provést.

Na úvodní obrazovce vidíte první pomoc dětí a
dospělých
, dále kontakty na zdravotnickou záchrannou
službu, hasiče, policii a integrovanou záchrannou službu. Máte
možnost okamžitého vytáčení.

První pomoc dospělých zahrnuje položky
jako první kontakt s postiženým, bezvědomí, krvácení, zlomeniny,
popáleniny nebo stav, kdy postižený nedýchá a další. U jednotlivých
položek jsou uvedené informace, co máte dělat, abyste postiženému
pomohli.

Podobně je aplikace strukturovaná i v případě první pomoci
u dětí. Vždy je u konkrétní položky kontakt na záchrannou službu a
také na další informace, které s tímto problémem souvisejí.

Přes menu se dále dostanete na první pomoc u zvířat, při
dopravní nehodě, při požáru, na horách nebo při krádeži či ztrátě
dokladů
. Aplikace je na ovládání trošku chaotická, po
chvíli se s ní ale naučíte pracovat.

  • aplikace pro naučení první pomoci
  • vhodná pro řešení problémů u dospělých, dětí i zvířat
  • rychlé odkazy na závažné zdravotní situace
  • možnost přímo z aplikace kontaktovat zdravotnickou záchrannou
    službu
  • vyplnění informací o své osobě – jméno, příjmení, krevní
    skupina, alergie, užívané léky apod.
  • kontakty na blízké osoby
  • ve slovenštině a zdarma 
Zajímavé:  Vliv Silikonu Na Zdraví?

Další užitečná aplikace pro první pomoc, rovněž je zaměřená
především pro slovenský trh. Aplikace vystupuje v rámci kampaně
Krajina záchrancov, jejímž cílem je, aby si lidé
osvojili základní vědomosti o postupech první pomoci.

Na úvodní obrazovce se vám zobrazí celkem tři záložky. V první
naleznete informace o kampani, které si můžete
přečíst i na samotném webu, na další informace o první
pomoci
a na třetí test znalostí. Aplikace
Prvá pomoc funguje v systémech Android a iOS.

Aplikace Prvá pomoc vás naučí nejen první pomoci, ale
také vás provede při kontaktu s postiženou osobou.

Najdete zde konkrétní odkazy na první kontakt s postiženým,
zastavení dýchání, stabilizování polohy, krvácení, bezvědomí,
dušení, epilepsii, šok, popáleniny, poleptání, zlomeniny, infarkt,
náhlou mozkovou příhodu, rány, cizí těleso, autonehodu a přivolání
záchranné služby.

Po kliknutí se vám zobrazí obrázek spolu s informacemi, které
popisují stav postiženého. Aplikace vám rovněž položí otázky, na
které odpovíte ano nebo ne a podle vašich odpovědí vás nasměruje
dál.

Stejně tak zde je tlačítko „Pomoc“, kterým
snadno přivoláte záchrannou službu. Můžete volat 155, 112 nebo
18300 (horskou službu).

Test první pomoci můžete zkoušet opakovaně,
vždy vám bude položeno pět různých otázek, na kterých si ověříte,
jak zvládáte první pomoc.

  • aplikace pro Android a iOS
  • interaktivně pomůže se zvládnutím první pomoci
  • slouží i jako výukový materiál
  • možnost přímo z aplikace zavolat první pomoc
  • testování, které vám napoví, jak první pomoc zvládáte
  • zdarma a ve slovenštině

První pomoc nejen u dětí – část II

Řekneme Vám, jak správně a účelně poskytnout první pomoc a to nejen dětem! Osvěžíte si pamět a zároveň se možná dozvíte nové a moderní postupy v poskytování první pomoci. Uvědomme si důležitost správného poskytnutí první pomoci a opakujme si čas od času její hlavní zásady. Můžeme tak zachránit život nejen našim blízkým, ale třeba i my sami jednou budeme potřebovat někoho, kdo se vyzná.

Anafylaktický šok a alergie

Alergie

(alergen – léky, hmyz, inhalace, potraviny, zvířata, …)   – jedná se o nadměrnou imunitní odpověď organismu na cizorodou látku (alergen)   – může se objevit i s časovým odstupem

– u astmatu těžká dušnost

postup při ošetření– odstranění působení alergenu- protialergické léčivo- dle nutnosti KPCR

– volání ZZS

  • Anafylaktický šok
  • – akutní stav vznikající v důsledku přecitlivělosti (alergie) organismu k některým cizorodým látkámalergické reakce (příznaky) podle stupně závažnosti

1. kožní reakce – zarudnutí, kopřivka, nosní sekrece, pocit na zvracení, průjem2. otok v dýchacích cestách, pokles TK, pulz zrychlený, někdy nepravidelný3. rozvoj anafylaktického šoku – těžká dušnost, otok hrtanu, křeče, poruchy vnímání, bezvědomí

4. náhlá zástava krevního oběhu a dechu

postup při ošetření– přivolání ZZS- zabránění dalšímu působení alergenu, přiložení studeného obkladu v oblasti krku

– možno zprostředkovat podání protialergického léčiva pokud jej pacient používá + protišoková opatření

  1. Astma Bronchiale

– chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest- astmatický záchvat – porucha průchodnosti dýchacích cest na podkladě stažení svaloviny průdušek s otokem

sliznice

příčiny onemocnění– genetická dispozice- zvířecí alergeny, roztoči, plísně, pyly, potraviny

– profesní alergeny

  • příčiny záchvatu– strach, stres, změny teplot, fyzická zátěž, infekce dýchacích cest

příznaky– dušnost, pocit tísně, neklid- pomalé dýchání s namáhavým výdechem- dráždivý kašel- rudý obličej s přechodem do cyanózy- útržkovitá řeč, zvýšený pulz postup při ošetření

– uvolnit dýchací cesty – rozepnout oděv, čerstvý vzduch, odstranění alergenu

– poloha v sedě či polosedě s možností opěry- pokud pacient má, aplikovat lék ve spreji nebo inhalátoru – nedojde-li ke zlepšení opak. po 10 min. max. 3x- v klidu pomalu dýchat s prodlouženým výdechem  přivolání ZZS

Traumatická poranění

– představují širokou škálu traumat, která mohou být spojena s poškozením orgánů- poranění hlavy a mozku, hrudníku, břicha a pánve, páteře a míchy

příznaky– bolest nebo zhmožděnina v místě poranění- pohmatová citlivost- možná patrná deformace a zhmoždění nebo krvácení- selhávání životních funkcí- zaujímání úlevové polohy

– aj.

postup při ošetření– okamžité přivolání ZZS- úlevová poloha např. v polosedě, možná protišoková opatření- kontrola životních funkcí- dle potřeby zahájit KPR- nepodávat nic jíst, pít ani kouřit, žádné léky- minimalizace pohybu- zaklíněná cizí tělesa nevyjímat- nedotýkat se vyhřezlých útrobních orgánů

– možné ošetření vnějších poranění

Poranění páteře a míchy

– závažná poranění často spojená s poraněním hlavy nebo hrudníku- poranění páteře vzniká přetížením mechanické odolnosti páteře – poranění míchy představuje nejzávažnější komplikaci, je způsobeno zejména luxací nebo zlomeninami obratlů a ve 20 – 25% úrazů vzniká v důsledku neadekvátně poskytnuté PP – příznaky poranění jsou zastřeny původním zraněním, nedostatečná imobilizace páteře při vyprošťování, snímání přilby, neopodstatněné uložení do stabilizované polohy, aj.

příčiny– dopravní nehody, zejména motonehody- pracovní úrazy – pády z výšek, závaly, pády předmětů

– úrazy při sportech, zejména vodních – např. skoky do mělké vody

příznaky– porucha hybnosti a citlivosti končetin

– porucha hybnosti svěračů, porucha dýchání

postup při ošetření– přivolání ZZS- zhodnotit stav vědomí, dle potřeby KPR- nesnímat helmu- neprovádět velký záklon hlavy- neuvádět do stabilizované polohy- stabilizace krční páteře v ose

– maximální minimalizace manipulace

Epileptický záchvat

– záchvat způsobený onemocněním zvaným epilepsie- může mu předcházet tzv.

„AURA“ – předzvěst zraková, sluchová, psychická, senzitivní, …- 2 druhy záchvatů- PETIT MAL (parciální) – záškuby určitých svalových vrstev, není zde ztráta vědomí, u dítěte je typická tzv.

„absence“, kde se dítě upřeně zahledí a nevnímá okolí

– GRAND MAL (generalizovaný) – bezvědomí, pád na zem, tonicko – klonické křeče, pomočení, pokousání, pěna u úst, cyanóza

postup při ošetření– přivolání ZZS – zejména u GM- chránit nemocného před poraněním (držení hlavy při křečích)- odstranit z okolí nebezpečné předměty- uvolnit těsnící oděv- v žádném případě nevytahovat jazyk z úst postiženého, neotvírat násilím ústa- zapadnutí kořene jazyka zde nehrozí- nesnažit se mechanicky zabránit křečím, čekat až pominou- sledovat čas záchvatu- kontrolovat postiženého do příjezdu ZZS, dle potřeby protišoková opatření, KPR- po odeznění záchvatu nemocný usíná, může být zmatený, neklidný, agresivní, mít amnézii – informovat jej osituaci

Další více či méně závažné stavy

Tonutí

– postiženého vyneseme z vody- vodu v plicích nevyléváme- v případě zástavy dechu zahájíme KPR, včetně umělého dýchání- ihned přivoláme ZZS- zajistíme vyšetření u lékaře i v případě, že k bezvědomí nedošlo – hrozí s odstupem několika hodin otok plic

  1. Akutní zánět slepého střeva

– bolest nejčastěji začíná v oblasti pupku, dále se stěhuje šikmo do pravého podbřišku; zvýšená teplota, zvracení- ošetření – úlevová poloha, přivolání ZZS, nejíst, nepít

  • Diabetes mellitus (cukrovka)
  • – chronické onemocnění metabolizmu glukózy

příčina– nezjištěný DM, vynechání dávky inzulinu nebo špatné dávkování, stres, srdeční příhody, infekce, nedostatečný příjem potravy, fyzická zátěž, vyčerpání, alkohol, podání nadměrné dávky inzulinu

příznak

– acetonový zápach, silná žízeň, únava, teplá, suchá kůže, slabost, nauzea, hluboké dýchání, nadměrné močení, při neléčení dochází k bezvědomí postup ošetření– přivolání ZZS, při vědomí podání cukru či slazených nápojů, protišoková opatření- možno aplikovat glukagon – má-li jej pacient k dispozici

– pátrat po průkazu diabetika

  1. Rány
  2. – vyčištění, desinfekce, sterilní krytí, odborné ošetření, šití nejpozději do 6 hodin
  3. Puchýře
  4. – nestrháváme, desinfikujeme, sterilně kryjeme
  5. Křeče
  6. – opatrné propnutí stažených svalů, masáž

pozor na febrilní křeče – u dětí do 3 let závažný stav !!- při náhlém vzestupu tělesné teploty- nutnost snížení horečky chlazením (sprchování, studený zábal) nebo léky, snížení teploty v místnosti- zajištění průchodnosti dýchacích cest

Zajímavé:  Příznaky Posttraumatické Stresové Poruchy?

– přivolání ZZS, v průběhu křečí chránit před úrazem

Podvrtnutí kloubu– při nepřirozeném pohybu- chladíme, elastické obinadlo, fixace, klid

– vymknutí kloubu – znehybnění v úlevové poloze, volání ZZS

  • Poranění oka

– oko je velmi citlivý orgán, proto jsou všechna zranění nebezpečná- z oka nic nevytahujeme, pouze zajistíme výplach sterilním roztokem či pitnou vodou

– sterilně kryjeme obě oči (znehybnění) a zajistíme transport k očnímu lékaři

  1. Zánět hrtanu – laryngitida
  2. – zánět hrtanu, který probíhá samostatně nebo častěji jako součást zánětu horních cest dýchacích – vyskytuje se u dětí kolem 3 – 4 let věku
  3. – příčinou jsou nejčastěji akutní virové infekce

příznaky– zvýšená teplota- 1 – 2 dny zvýšená tělesná teplota, rýma, mírná bolest v krku- náhlý začátek, v noci dramatický- kašel krátký, suchý štěkavý- hlas setřelý, chraptivý, až ztráta hlasu- sípavé, hlasité a usilovné dýchání – zduření hrtanu může způsobit až dušení

– dítě volně polyká

postup při ošetření– zajištění studeného vzduchu, v zimě otevřít okno, v létě mrazicí box- studený obklad na krk- na postýlku zavěsit vlhké prostěradlo nebo udělat stan

– vyhledat lékařskou pomoc nebo volat ZZS

  • Zánět příklopky hrtanové – epiglotitida 

– život ohrožující bakteriální zánět příkopky hrtanové (Haemophilus influenzae)- zduření, zejména u malých dětí, způsobuje zúžení vstupu do hrtanu a následné dušení

– postiženy jsou předškolní a školní děti

příznaky– rychlý vývoj během několika hodin- horečka přes 39 °C- velká bolest v krku- dítě odmítá stravu, nepolyká ani sliny, vytékají mu volně z úst- vynucená poloha, dítě sedí v předklonu, je nápadně klidné, vypadá nemocně- dítě se bojí zakašlat pro bolest v krku- dítě mluví opatrně a tiše (kvůli bolestivosti)

– dýchání je opatrné a povrchní

postup při ošetření– volat ZZS- zajistit přísun studeného vzduchu – např. otevření okna- nechat dítě sedět v předklonu nebo chovat v poloze v sedě- pozor – dítě nepokládat na záda – hrozí riziko udušení !- možnost očkování kojenců

Doporučené vybavení lékárny První pomoci

neexistuje právní předpis, který by definoval obsah lékárny PP   – sterilní obvazy různých velikostí- trojcípý šátek- elastické obinadlo- náplast hladká- náplast polštářková- obinadlo škrtící- sterilní čtverce různých velikostí – raději více- resuscitační roušky – více kusů- latexové rukavice – raději více párů- nůžky- peroxid vodíku- jiná desinfekce- léky dle vlastního uvážení- pinzeta

– pinzeta na klíšťata

Resuscitace u dospělých – postup KPCR

 KPCR = Kardiopulmocerebrální resuscitace

postup– zajistíme bezpečí pro sebe a pro postiženého- kontrola stavu vědomí – oslovíme, zatřeseme postiženým za ramena- nereaguje, neodpovídá – voláme ZZS- uvolníme postiženému dýchací cesty záklonem hlavy a zvednutím brady (pozor u podezření na poranění krční páteře – v takovém případě pouze předsuneme dolní čelist)- kontrola přítomnosti normálního dýchání – sledujeme zvedající se hrudník (možno přiložit i ruku na hruď) – lapavé dýchání není považováno za normální !- pokud není dýchání přítomno či je nedostatečné zahájíme srdeční masáž – na středu hrudníku, stlačení 4 – 5 cm hluboké, frekvence 100 stlačení / 1 minuta ( 2x za vteřinu) – odhalený hrudník (neprovádět masáž přes oděv – kostice apod.)- provedeme 30 stlačení hrudníku a následně zakloníme hlavu, ucpeme nosní dírky a provedeme 2 umělé vdechy- pokračujeme do doby než pacient začne normálně dýchat či do příjezdu ZZS a převzetí pacienta nebo do úplného vyčerpání zachránce

– v případě, že to nelze nebo zachránce nechce provádět dýchání z plic do plic, je přípustné provádět pouze srdeční masáž – u dětí vždy dýchat !kontrola vědomí – nereaguje – záklon hlavy, zvednutí brady – nedýchá – 30 stlačení hrudníku – 2 vdechy

Resuscitace u dětí – postup KPCR

– před začátkem kompresí hrudníku provedeme 5 úvodních vdechů- záklon hlavy možno provést podložením ramínek např. oděvem- ! nelze provádět pouze srdeční masáž !- menší objem vzduchu- komprese provádíme u kojenců (do 1 roku) dvěma prsty, u dětí jednou rukou- poměr vdechů a kompresí zůstává nezměněn ( 30 stlačení – 2 vdechy )

– ZZS voláme po 1 minutě provádění KPCR

Kdy nezahajovat KPCR– jsou-li přítomny jasné známky smrti- posmrtné skvrny- posmrtná ztuhlost- mrtvolný zápach

Obecné zásady jednání při dopravních nehodách

Stanete-li se účastníkem nebo svědkem dopravní nehody, obvykle je to pro všechny zúčastněné velký šok a   psychická zátěž. Proto je vhodné mít v hlavě jasnou představu co dělat a na co si dát pozor.

Modelová situace – Vážná dopravní nehoda se zraněním osob

1. Zachovejte klid a nepropadejte panice. Zorientujte se v prostoru, ve kterém se nacházíte. Rychlým pohledem okolo sebe zhodnoťte celkovou situaci.2. Zjistěte, zda jste schopen se hýbat a opustit prostor (vozidlo). Nalezněte místo, kudy budete moci vozidlo opustit. Nezapomeňte si obléci reflexní vestu.3. Pokud běží motor a máte v dosahu klíček zapalovaní, vypněte motor. Pokud necítíte unikající benzín, zapněte varovná světla.4. Co nejdříve označte viditelně místo dopravní nehody (výstražný trojúhelník, zapnutí varovných světel. Chráníte tak zejména sami sebe, ale i ostatní.5. Zjistěte stav osob, které s vámi cestovali ve vozidle, zda jsou při vědomí, zda komunikují, stav jejich zranění, zda jsou schopni se hýbat. Mluvením se je snažte uklidnit.6. Pomozte ostatním, kteří jsou schopni opustit vozidlo a pokud máte k dispozici další reflexní vesty, oblečte jim je. Všechny osoby nasměrujte mimodopravní rizikový prostor, do přiměřené vzdálenosti v protisměru jízdy od havarovaného vozidla mimo vozovku (za svodidla).

7. Využijte své organizační schopnosti k zajištění místa nehody a pomoci zraněným – pokud je to možné poproste ostatní nezraněné nebo lehce zraněné, aby vám pomohli, rozdělte úkoly.

8. Přivolejte pomoc. Tísňová linka záchranné služby – 155, hasiči – 150, policie – 158, nebo centrální číslo 112.9. Při komunikaci s dispečerem mluvte klidně a srozumitelně, uveďte:- jméno a příjmení,- popište co nejpřesněji místo, kde se nacházíte (silnice z X do Y + jméno nejbližší obce, kterou víte, kilometrovník, pokud nevíte přesné místo, takalespoň orientační záchytné body v krajině (silo, kostel, železnice, skály, apod.). Ve městě uveďte jméno ulice a číslo domu v blízkosti.- Formulujte, co se stalo: dopravní nehoda vozidla se zraněním nebo srážka dvou vozidel atp.,- celkový počet zúčastněných osob, počet zraněných s přibližným rozlišením zranění (vážně zranění), např. 5 osob celkem, 2 vážně zranění,- odpovězte co nejpřesněji na další otázky dispečera a řiďte se jeho pokyny.10. Poskytněte základní první pomoc zraněným osobám, jako první se snažte zajistit základní životní funkce (krevní oběh, dýchání, vědomí) – využijte lékárničku.11. Pokud to není bezpodmínečně nutné k zajištění bezpečnosti (např. hrozba požáru), nehýbejte s osobami s podezřením na zranění páteře.12. Do příjezdu záchranných složek oživujte zraněné, s ostatními se snažte komunikovat, aby neupadli do šoku. Případně pomozte zvířatům, která byla účastníky nehody.13. Pokud to umožňuje situace, zajistěte majetek proti jeho dalšímu poškození nebo krádeži.14. Zajistěte svědky, stopy (důkazy), které by mohly vést k vyšetření příčiny vzniku nehody.

Uvědomme si důležitost správného poskytnutí první pomoci a opakujme si čas od času její hlavní zásady. Můžeme tak zachránit život nejen našim blízkým, ale třeba i my sami jednou budeme potřebovat někoho, kdo se vyzná … 

Kurzy první pomoci

– pro zaměstnance a zaměstnavatele- pro pedagogické pracovníky a pracovníky neziskových organizací- pro autoškoly a uchazeče o řidičské oprávnění (zdravotnická příprava)

– pro širokou veřejnost

  1. Zpět na první část první pomoci
  2. kompletní nabídka a informace na:

Zásady první pomoci zpracoval a pro portál www.cestujsdetmi.cz poskytnul Rudolf Rieger, DiS

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector