Bolest žaludku – vše o zdraví

Bolest žaludku - Vše o zdraví

JÍDLEM PROTI BOLESTI ŽALUDKU

Nadýmání, zácpa nebo urputné bolesti břicha. Takové problémy neberte jako součást každodenního života, může jít o příznaky závažných nemocí. Jak jim předcházet či je odbourat správným výběrem potravin?

Bolest žaludku - Vše o zdraví Co dělat, když vás bolí žaludek?

  • Dejte si vlažnou tekutinu bez bublinek a bez kofeinu, jako je bylinkový čaj s mátou, fenyklem nebo heřmánkem, kuřecí vývar či zázvorový čaj.
  • Jezte lehce stravitelná jídla, jako jsou suchary, vařená rýže, starší housky či piškoty.
  • Na překyselení žaludku pomáhá antacidum, volně prodejné léky, jež neutralizují kyselinu v žaludku.
  • Navštivte svého lékaře, který vám pomůže určit správnou diagnózu.

Věděli jste?

Za mnohé bolesti břicha může v řadě případů hektický životní styl, špatný způsob stravování nebo dlouhodobý stres. Podle průzkumů jsou nejčastějšími problémy břicha žaludeční vředy (patří mezi tzv. peptická onemocnění). V průběhu života jimi trpí až polovina populace. U Crohnovy choroby a ulcerativní kolitidy pak hraje velkou roli také genetika.

Rady a doporučení

  • Při problémech změňte jídelníček.
  • Máte-li podrážděný žaludek, vyvarujte se mléčných výrobků, protože virová i bakteriální infekce mohou dočasně i trvale způsobit nedostatečnou tvorbu enzymů, jež štěpí mléčný cukr (intolerance laktózy).
  • Nadýmání mohou způsobovat chemikálie (kyselina citronová a různé konzervanty) v perlivých nápojích, které jsou těžké na žaludek.
  • Omezte alkohol. Látky v něm obsažené mohou dráždit žaludeční sliznici a zhoršovat problémy s játry.
  • V případě průjmů se vyhněte kofeinu, uvolňuje stolici.
  • Při problémech s žaludkem je třeba omezit příjem tuku.
  • Konzumujte citrusové plody kvůli vysokému obsahu vitaminů. Kvůli obsahu kyselin však mohou u některých citlivějších jedinců způsobovat kyselý reflux.
  • V případě nepříjemných zažívacích problémů je třeba se vyvarovat pálivých a kořeněných jídel.

Nejčastější problém? Žaludeční vředy

Jde o jakýsi defekt sliznice, který proniká její svalovou vrstvou. Nemá-li sliznice dostatečnou ochrannou hlenovitou vrstvu, naruší se její celistvost a vznikne žaludeční vřed.

V ostatních případech může být hlavní příčinou bakterie Helicobacter pylori, kterou nosí v žaludku od dětství každý třetí obyvatel planety. Problémy se mohou projevit až v dospělosti, a to téměř u 30 % naší populace, která nemá potřebné protilátky.

Neléčené vředy se mohou komplikovat, a to např. krvácením nebo prasknutím.

Projevy

1. fáze – překyselení žaludku, pálení žáhy, při rentgenu se vřed ještě neprokáže2. fáze – pravidelné bolesti, na rentgenu se už vřed podaří prokázat

3. fáze – ve stolici se objevuje natrávená krev

❱ U peptického vředu se bolest většinou objevuje chvíli po jídle v oblasti nadbřišku nebo pod hrudní kostí a může se šířit až pod žeberní oblouk, je bodavá a tupá. ❱ Vřed ve dvanáctníku naproti tomu bolí nalačno a s jídlem se bolest uklidňuje.

Bolest žaludku - Vše o zdravíPotraviny proti bolestem

brokoliceje oproti probiotikům účinnější v boji proti bakteriím způsobujícím žaludeční vředy a má i preventivní význam proti rakovině žaludku. Ta je druhou nejčastější rakovinou na světě.

zelíse již po tisíciletí považuje za všelék. Hojí žaludeční vředy a usnadňuje trávení. Čerstvé oproti kysanému má vysoký obsah vitaminu C (asi 45 mg na 100 g).

Lidé, kteří si dopřávají zelí alespoň jednou týdně, mají o 30 % menší riziko vzniku rakoviny v porovnání s lidmi, kteří ho jedí jen zřídka.

Bolest žaludku - Vše o zdravíkarotkase z dietetického hlediska doporučuje, a to především jako čerstvě vylisovaná šťáva. Spolu se šťávou z kyselého zelí velmi kvalitně čistí střeva a normalizuje střevní flóru.

celerudržuje v kondici žaludek, střeva a močový měchýř. Působí též antimykoticky a antibakteriálně.

banánje přirozený antacid, který neutralizuje žaludeční kyselinu. Nedráždí sliznici a je vhodný při zánětech. Nejúčinnější je zlatožlutý banán se světle hnědými skvrnami. Pomáhá přirozené funkci střev, je dobře stravitelný a obsahuje hodně pektinu (vlákniny důležité pro srdce a cévy).

papájapomáhá při zažívacích potížích a upravuje poruchy trávení. Enzymy v papáji rozkládají bílkoviny a uklidňují žaludek tím, že vytvářejí zdravé kyselé prostředí.Bolest žaludku - Vše o zdraví

brusinky a borůvkyjsou na bolest břicha ideální. Dají se konzumovat syrové i sušené. Stačí jich dát hrst do vody a uvařit. Léčivý je i odvar.

rýžebílá, hodně doměkka uvařená až rozvařená je skvělým lékem na bolesti břicha. Rýžová voda se podává i pacientům po delších zánětech střev a žaludku.

bramboryuvařené v osolené vodě nebo upečené ve slupce nasucho neutralizují žaludeční kyseliny a pomáhají sliznici žaludku vytvořit její žaludeční film. Obsahují přírodní látky, které žaludek zklidní.

lněné semínkose doporučuje užívat k regeneraci sliznice trávicího ústrojí každé ráno. Lžíci rozemletých semínek rozmíchejte ve sklenici vlažné vody či s medem.

Bolest žaludku - Vše o zdraví

Bolí vás břicho a diagnóza chybí? Možná máte žaludeční neurózu

Bolest žaludku - Vše o zdraví

Jak si s tím poradit? Velmi často bolest břicha přijde a zase rychle odejde, pokud jste se třeba „jen“ přejedli. Ovšem pokud bolesti trvají, měli byste vyhledat lékaře. Máte-li časté bolesti břicha, které se objevují i ve chvílích, kdy jste si naprosto jistí, že jste nic těžkého a nevhodného nesnědli, pak je nutné zjistit příčinu. Vyšetření pak postupně vyloučí případné problémy se žlučníkem, žaludečními vředy či nesnášenlivostí některých potravin.

A co pak, když lékaři na nic nepřijdou? Možná si kladete otázku, zda nejste hypochondr, ale nemusíte se bát. Pravděpodobně totiž trpíte takzvanou žaludeční neurózou, což je funkční porucha žaludku, kdy vás trápí zažívací obtíže, ale bez přítomnosti jiného nálezu. Jde o vleklé a mimořádně nepříjemné onemocnění. Koho by taky bavilo mít pořád bolesti břicha?

Příznaky žaludeční neurózy

Pětačtyřicetiletá Dagmar trpěla několik měsíců neustálými žaludečními potížemi.

Bolest žaludku - Vše o zdraví

„Bylo mi nevolno, trpěla jsem střídavě nechutenstvím a pálením žáhy, mívala jsem průjem a silné křeče v břiše. Nejprve jsem si říkala, že jsem asi něco špatného snědla, ale když to nepřestávalo, zašla jsem k praktickému lékaři.

Poslal mě na všechna možná vyšetření včetně gastroskopie, ale všechno bylo v pořádku. Žádný problém se neobjevil.

Bylo mi tedy řečeno, že s největší pravděpodobností trpím žaludeční neurózou, což je funkční porucha způsobená stresem a psychickým stavem,“ vypráví paní Dagmar.

Když se nad svým životem zamyslela, musela dát lékaři zapravdu. Poslední rok byl pro ni velmi vyčerpávající – změnila práci, povýšila a neměla ani chvilku sama na sebe. Tvrdě dřela a neodpočívala, místo toho pila hodně kávy a málo spala.

Není divu, že jí tělo začalo dávat najevo, že by měla něco změnit.

Ke klasickým příznakům žaludeční neurózy patří kromě pocitů nevolnosti, nechutenství a pálení žáhy také nadýmání, někteří lidé trpí průjmem nebo zvracením, pocitem plnosti, který přijde i ve chvíli, kdy člověk téměř nic nesnědl.

„Když mi byla diagnostikována žaludeční neuróza, uvědomila jsem si, že měsíce předtím jsem skoro nejedla, protože jsem neměla chuť a měla jsem občas potíže s polykáním,“ říká čtyřicetiletá Hanka.

Stanovení diagnózy může být zdlouhavé

Bolest žaludku - Vše o zdraví

Spousta lidí dlouho nevyhledá lékaře, domnívají se totiž, že obtíže jsou jen krátkodobé. Pokud se u vás objeví podobné symptomy třeba jen jednou za čas, před důležitým pohovorem nebo zkouškou, pak nemusíte panikařit, o žaludeční neurózu zřejmě nejde. Máte-li potíže opravdu dlouhou dobu, neměli byste je přehlížet. Lékař diagnózu stanoví na základě vyšetření, která vyloučí nebo potvrdí jiné onemocnění. K tomu samozřejmě bere v úvahu i osobní anamnézu, kdy se vás vyptává, co vás trápí a kdy svoje obtíže pociťujete nejčastěji. Vzhledem k tomu, že nejde o organickou, ale funkční poruchu, nejdůležitější kritérium je právě vyloučení všech možných nemocí, které mají podobné symptomy, jako jsou ty vaše.

Žaludek jako druhý mozek

Nejspíš vás ani nenapadne, že byste mohli trpět právě žaludeční neurózou. Ale pravda je, že žaludek je velmi citlivý indikátor všech negativních emocí. Je v něm totiž množství nervových vláken, která reagují na sebemenší rozrušení.

Pokud máte delší dobu nějaké psychické problémy, může na to reagovat jako první právě žaludek: „Po odchodu manžela jsem začala trpět nevolnostmi, a to i tehdy, když jsem vůbec nejedla. Bylo to zvláštní, připadala jsem si plná, chtělo se mi zvracet, někdy jsem měla zácpu, jindy průjem.

Teprve po roce, když jsem akceptovala svou situaci a začala žít jinak, se vše upravilo a zmizely i tyto obtíže. Později mi lékař řekl, že jsem zřejmě trpěla žaludeční neurózou, která má primární příčinu ve stresu a psychice,“ vzpomíná osmatřicetiletá Renata.

Ne nadarmo se říká, že když vám někdo nebo něco leží v žaludku, začne vás trápit zažívání. Podle mnoha studií plní žaludek funkci jakéhosi „druhého mozku“, který funguje jako emoční zeď před všemi vašimi trablemi.

No a na fyzické rovině se to projeví právě výše uvedenými symptomy. Mnoho studií také prokázalo korelaci mezi úzkostmi, depresemi a funkčními symptomy žaludeční neurózy.

Zajímavé:  Vitamíny Na Rust Vlasu?

Lidé, kteří se léčí s depresemi nebo generalizovanou úzkostnou poruchou, mívají podobné trávicí obtíže velmi často.

Jak rozeznáte fyzické příčiny od psychických

Zkuste se otestovat sami. Existují určité známky, které signalizují, že jsou vaše bolesti břicha spíše organické. Jsou to tyto: Nedávno jste snědli jídlo, které mohlo být kontaminované. Vyzkoušeli jste třeba nové jídlo v jiné restauraci. K potížím obvykle dojde velmi brzy, maximálně několik hodin po jídle. 

Otrava jídlem může způsobit bolesti břicha, křeče, nevolnost i krvavý průjem či horečku. Říháte nebo trpíte plynatostí. Plyny se začnou hromadit v zažívacím traktu tehdy, když se tělo snaží rozkládat určité uhlohydráty, což vede k přebytku vzduchu v těle. Může jít o nesnášenlivost laktózy, kterou trpí podle některých odhadů až 65 procent obyvatel planety.

Máte nafouklé břicho a máte zácpu. Je možné, že jde o příznaky střevní obstrukce, ke které dochází, když nějaký druh blokády brání potravě nebo tekutinám v průchodu trávicí soustavou. Dokážete přesně ukázat místo, kde vás to bolí.

I když to samozřejmě nemusí být vždycky pravda, velmi často existují charakteristické typy nepohodlí v konkrétním místě, které usnadní identifikaci.

Například v případě slepého střeva nebo žlučových kamenů lze naznačit, že se něco děje právě s těmito orgány.

Užili jste nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), aniž byste se předtím najedli? Podle odborníků časté používání těchto léků (ibuprofen atd.) nalačno, může způsobit podráždění sliznice žaludku a střev, které vedou k bolestem břicha. K tomu se velmi často přidává pálení žáhy a bolest v horní části břicha.

Krvácíte z konečníku, máte horečku a je vám nevolno? To jsou známky potenciálně závažné infekce gastrointestinálního traktu – například zánětu slepého střeva nebo extrémní virové gastroenteritidy.

Když je na vině psychika

V případě funkční poruchy, kdy jsou příčiny žaludečních potíží spíše psychické, můžete zaregistrovat následující známky: Začnete mít obtíže, když se rozzlobíte nebo máte nějaké obavy. Pokud se objeví křeče v žaludku pokaždé, když máte někam jet, letět nebo před velkými pracovními prezentacemi, je to znamení, že jde o žaludeční neurózu.

„Poznání, že vaše bolesti břicha nastávají v momentech strachu nebo stresu, vám pomůže zjistit, že za tím stojí emoce,“ říká psycholožka Sperlingová.

Bolesti doprovází pocit paniky. Ten, stejně jako úzkost, může vyvolat fyzické příznaky, tedy bolest břicha, průjem a podobně.

Jak se poprat s žaludeční neurózou

Náprava netrvá týden, počítejte s tím, že to může být i několik měsíců. Přestože se podávají léky na úpravu trávení, nezabírají u všech lidí. Je to především proto, že musíte zapracovat na psychice.

Je zapotřebí odstranit co nejvíc stresujících impulzů, které ve vašem životě jsou. Vhodné je navštívit psychologa nebo psychoterapeuta, zkusit byste měli různé relaxační a meditační techniky, jako je jóga či masáže.

Podle odborníků pomáhá také pohyb, takže pokud jste se sportu vyhýbali, měli byste začít – třeba jen pravidelně chodit na čerstvém vzduchu.

Dbejte na vyváženou stravu a pokuste se vším se moc netrápit. Vypouštějte nepodstatné a dělejte jen to, co je nutné. Ke zmírnění žaludečních potíží pomáhají také bylinky a koření, například tymián, máta, heřmánek, třezalka, hřebíček nebo kurkuma. To však řeší „jen“ následky, pokud chcete, aby vám bylo lépe, musíte jednoduše udělat změny ve svém životě a omezit stres.

Článek vyšel v zářijovém vydání časopisu Zdraví.

Ivana Ašenbrenerová, Zdraví

Bolest žaludku – příčiny, příznaky a léčba

  • Bolest žaludku patří mezi zdravotní komplikace, které trápí děti i dospělé. Může signalizovat celou řadu nepříjemných obtíží a závažných onemocnění.
  • Mezi hlavní příčiny bolesti žaludku patří žaludeční dyspepsie, poškození trávicího traktu, syndrom dráždivého tračníku, nevhodně zvolená strava, stres, dlouhodobé užívání léků nebo závažnější onemocnění, jako je například refluxní choroba jícnu, žaludeční vředy, gastritida, žlučníkové kameny, rakovina či Crohnova choroba.
  • Lidé si velmi často stěžují na bolest žaludku po jídle, kterou může vyvolat nevhodně zvolená strava, přejídání, konzumace zkaženého jídla nebo třeba návštěvy lednice v pozdních večerních hodinách.
  • Bolest žaludku, pocit sevřeného žaludku nebo nepříjemného tlaku v břiše může někdy způsobit také dlouhotrvající stres.
  • Bolest žaludku může být spojená také s dalšími zdravotními komplikacemi, jako je nevolnost, zvracení, průjem, pálení žáhy, křeče v žaludku, pocit tlaku a plnosti nebo třeba plynatost.
  • Léčba bolesti žaludku závisí na tom, co tento problém způsobilo. Pomoci mohou léky, bylinné čaje, obklady nebo speciální dieta. Pokud potíže přetrvávají nebo se nedají vydržet a nejste si vědomi žádné dietní chyby, navštivte pro jistotu lékaře.

Bolest žaludku se řadí mezi nepříjemné zdravotní problémy, se kterými se lidé potýkají velice často. Obvykle ji doprovází také další komplikace, jako je například pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem, pocit tlaku v břiše či nepříjemné křeče. Aby mohl lékař zvolit správný způsob léčby, je nutné přesně určit, co bolest žaludku způsobilo.

Jelikož bolest žaludku patří mezi symptomy, které mohou signalizovat velké množství různých obtíží a onemocnění, bývá spojena také s dalšími problémy. Nastávající maminky někdy trápí bolest žaludku v těhotenství a bolest žaludku u dětí zase patří mezi velice časté nemoci malých pacientů. Lidé si kromě toho stěžují také na tyto komplikace:

  • Bolest žaludku a zad
  • Bolest žaludku a pocit na zvracení
  • Bolest žaludku a průjem
  • Bolest žaludku a zvracení
  • Ranní bolest žaludku
  • Bolest žaludku v noci
  • Bolest žaludku vystřelující do zad
  • Časté říhání a bolest žaludku
  • Pálení žáhy a bolest žaludku

Příčiny bolesti žaludku

Akutní či dlouhodobá bolest žaludku může signalizovat celou řadu různých problémů. Mezi hlavní příčiny patří překyselení žaludku (žaludeční dyspepsie), poškození trávicího traktu, nevhodně zvolená strava či otrava jídlem, stres, alkohol, dlouhodobé či nadměrné užívání léků nebo nějaké závažné onemocnění, jako je například:

Bolest žaludku po jídle

Pravděpodobně každý z nás už někdy zažil nepříjemnou bolest žaludku po jídle. Tento problém může být způsobený tím, že se člověk zbytečně přejídá, nevhodnou kombinací potravin nebo konzumací zkaženého jídla. Problematická může být také nepravidelná strava a návštěvy lednice v pozdních večerních hodinách.

Trpíte žaludečními vředy?

Bolest žaludku po jídle může být spojená také s konkrétními potravinami. Pacienty často trápí například:

  • Bolest žaludku po kávě
  • Bolest žaludku po čokoládě
  • Bolest žaludku po česneku
  • Bolest žaludku po bílém víně
  • Bolest žaludku po jogurtu
  • Bolest žaludku po šlupkách z ovoce a zeleniny
  • Bolest břicha po konzumaci tučných a mastných výrobků

Pokud se bolest žaludku objeví po každém jídle, na vině pravděpodobně není dietní chyba, ale nějaký závažnější problém. Může to být laktózová intolerance, porucha jater, žlučníku či slinivky, žaludeční vředy nebo třeba žlučníkové kameny. V takovém případě je nutné navštívit lékaře, který pacienta pošle na gastroenterologické vyšetření.

Bolest žaludku na lačno

Některé pacienty naopak trápí silná dlouhodobá bolest žaludku ve chvíli, kdy mají hlad a jejich žaludek je prázdný. Na vině může být v tomto případě žaludeční nebo dvanáctníkový vřed.

Bolest žaludku ze stresu

Stresové situace nás někdy dokáží pěkně potrápit, a to nejen po psychické stránce.

Ve chvíli, kdy je člověk dlouhodobě ve stresu, pracuje pod tlakem, odkládá řešení nepříjemných konfliktů a složitých problémů nebo není schopný říci ne, se mohou projevit také silné bolesti žaludku (žaludeční neuróza). Ačkoli si pacienti obvykle stěžují na pocit sevřeného žaludku nebo nepříjemný tlak, lékařská vyšetření v tomto případě často nic neodhalí.

Bolest žaludku po alkoholu

Po alkoholu můžete mít nejen velice nepříjemnou kocovinu, ale tato látka také celkově zatěžuje lidský organismus. Kromě toho, že ovlivňuje smysly a koordinaci, může také podráždit váš žaludek.

Zvyšuje kyselost žaludku a zároveň některým lidem způsobuje nevolnost, průjem nebo silné křeče.

Situaci můžete zlepšit tím, že se před konzumací alkoholu dobře najíte a budete jednotlivé skleničky prokládat vodou.

Bolest žaludku po antibiotikách

Antibiotika patří mezi velice účinné léky, zároveň však narušují přirozenou mikroflóru lidského těla. Některým pacientům mohou způsobit nepříjemné zažívací potíže, průjem a bolesti žaludku. Odborníci proto doporučují společně s antibiotiky preventivně užívat také probiotika, která pomáhají mikroflóru zase obnovit.

Jaké má bolest žaludku příznaky?

Bolest žaludku často doprovází také další nepříjemné příznaky. Může to být například:

Zajímavé:  Léky Které Obsahují Hcg?

Co na bolest žaludku pomáhá?

Existuje spousta různých tipů, které radí, jak na bolest žaludku vyzrát. Co se týče vhodné léčby, vždy samozřejmě záleží na příčině těchto zdravotních komplikací.

V některých případech pomohou léky na bolest žaludku a s tím spojené komplikace, jako je například Doxybene, Rennie, Iberogast nebo Gaviscon.

Při nadýmání pomáhají teplé obklady a lékaři doporučují užívat Espumisan, na průjem naopak můžete vyzkoušet Smectu nebo černé uhlí.

Důležitý je samozřejmě dostatečný přísun tekutin, a to hlavně čisté vody. Vyzkoušet můžete také mátový, heřmánkový nebo zázvorový čaj. Tyto tři bylinky totiž mají pozitivní účinek na uklidnění žaludku a snížení pocitu nevolnosti. Ke zmírnění žaludečních obtíží slouží také koření a další bylinky, jako je například:

  • Tymián
  • Pelyněk
  • Třezalka
  • Vlaštovičník
  • Květ měsíčku
  • Skořice
  • Hřebíček
  • Kurkuma
  • Lněné semínko
  • Meduňka

Často se doporučuje také změna životního stylu a s tím spojená dieta při bolesti žaludku.

Co jíst při bolesti žaludku? Strava by měla zahrnovat lehčí pokrmy s dostatkem vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny, libového masa a ryb.

Vyhněte se naopak tučným jídlům a mastným smaženým pokrmům, omezte konzumaci sladkých limonád, polotovarů, alkoholu, černé kávy a sladkostí. Důležitá je také pravidelnost stravování.

Pokud jste nezaznamenali žádnou dietní chybu a snažíte se stravovat vyváženě, ale přesto vás trápí dlouhodobá tupá bolest žaludku, je nutné vyhledat lékaře. Ten vás pošle na specializované vyšetření, které odhalí příčinu vašich obtíží, a doporučí vám vhodnou léčbu.

13 důvodů, proč nás bolí žaludek a břicho. Čeho se vyvarovat a jak je léčit?

  • Bolí vás v oblasti žaludku? Nemusí jít o nic závažného, ale může se také jednat o stav, který byste měli okamžitě řešit s odborníkem.Bolesti v oblasti žaludku mohou být spojené s nevolností i s pálením žáhy, ale také mohou signalizovat třeba prasklý žaludeční vřed, ledvinovou koliku nebo zánět slepého střeva. Lékaři posuzují původ potíží mimo jiné podle „mapy bolestí“ pociťovaných v krajině břišní. Bolest zde může mít mnoho příčin. Může jít o zažívací obtíže, plynatost, menstruační bolesti, zánět slepého střeva, zánět slinivky nebo zánět močového měchýře. V horším případě může jít o příznaky rakoviny jater, slinivky nebo žaludku. V případě úrazu či jiného akutního problému může jít o krvácení do břicha – to je životu nebezpečné, stejně jako zánět pobřišnice. „Vždy bych si kladla otázku, jak dlouho problém trvá nebo zda je přechodný a opakuje se. Pak je třeba hledat další souvislosti,“ říká praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z ordinace v Praze 4. Je třeba mít na paměti, že síla bolestí a potíží nemusí nutně znamenat totéž co závažnost onemocnění (problému).

    Co jíte a pijete a jak to děláte

    „Ve velké většině případů souvisí bolesti žaludku s dietní chybou nebo nevhodnými stravovacími návyky a nepravidelným režimem – nevhodnou kombinací stravy, hltáním a nedostatečným rozmělněním potravy, hladověním či naopak přejídáním se, kouřením, nadměrnou konzumací kávy a alkoholu. Je potřeba se vždy zamyslet nad svou životosprávou, a v případě, že obtíže trvají delší dobu nebo se stále opakují, je potřeba konzultace s lékařem,“ vysvětluje MUDr. Vojtíšková. Nikdy se nerozpakujte jít s bolestmi břicha na vyšetření k lékaři. Sledujte příznaky, které vás potkají, abyste dokázali popsat, jakou bolest pociťujete, kam vystřeluje, za jakých okolností bolest nastala, zda po nějakém jídle, v klidu, jestli jste v předešlých dnech neměli nějaké slabší obtíže, například říhání, pálení žáhy či pocit nevolnosti.

    Při stresu je hůře

    Mnohé z těchto obtíží se projevují ve stresových situacích (rozčilení, strach, problémy). Dochází totiž ke zvýšené tvorbě kyselých žaludečních šťáv a následnému zánětu sliznice žaludeční. Trvá-li tento stav delší dobu, může dojít až ke vzniku žaludečního vředu.Více o tématu žaludečních vředů čtěte ZDE.

    Břicho je komplikovaná oblast

    Často je velmi obtížné rozlišit, zda uvedené obtíže souvisejí se žaludkem. Většinou se bolest promítá do oblasti, kde je uložen orgán v dutině břišní, ale do této oblasti často vystřelují bolesti z dalších orgánů. Tak se například projevují nemocný žlučník, slinivka, játra, problémy střevní spojené se zvýšenou plynatostí nebo záněty včetně zánětu slepého střeva, kýla břišní, dále problémy cévní, vertebrogenní (s původem v páteři), ale i srdeční – infarkt. Velmi důležité je proto určení co nejpřesnějšího místa bolesti.

  • Nejběžněji nás bolí žaludek v důsledku požití špatného jídla, příliš tučného jídla, příliš velkého množství jídla nebo nepravidelností v jídle. Bolesti jsou křečovité, mohou být spojeny s nevolností, zvracením nebo nadýmáním. Jak pomoci: Žaludek potřebuje odlehčit, takže už si nedávejte smažená a tučná jídla. Na „zkažený žaludek“ pomohou hořké byliny (pampeliška, hořec, řebříček, ostropestřec, fenykl, heřmánek, pomerančová kůra). Uleví i čaj z fenyklu a anýzu. Proti bolestem žaludku a žlučníku existují speciální čajové směsi, které koupíte v lékárně. Lékárník vám také může pomoci najít prostředek na potlačení kyselé žaludeční sekrece (antacida), preparáty zmírňující plynatost a zmírňující trávicí potíže.
  • V oblasti kolem pupku se nejčastěji projevují běžné střevní virózy, gastroenteritidy. Bývají provázeny zvýšenou teplotou, zvracením či nucením na zvracení, případně průjmem. Bolesti jsou křečovitého charakteru, tupé až svíravé, často spojené s pocitem nadýmání a pocitem nepříjemné plnosti břicha.Jak pomoci: Při průjmu se jako první pomoc obvykle podává živočišné uhlí. Připravte si lehkou kašovitou stravu, nejlépe rýži, banán, starší suché bílé pečivo, tekutiny upíjejte po doušcích. Podávejte probiotika. Pokud potíže neustoupí do tří dnů, navštivte lékaře.
  • Často jej provází pocit tvrdého, nafouknutého břicha a křeče. Plyny nemohou odcházet přirozenou cestou ven, hromadí se v břiše, které bolí.Jak pomoci: Proti nadýmání pomohou například bylinky (máta, meduňka), odvar z kmínu a anýzu nebo si v lékárně pořídíte přípravek s obsahem simetikonu. Nezůstávejte ležet, volně choďte.
  • Projevuje se pálivou bolestí, která začíná v oblasti žaludku a vystřeluje do nadbřišku, jícnu a krku, někdy až do čelisti.Jak pomoci: Pokud vás reflux trápí delší dobu, navštivte lékaře, který vám předepíše vhodné léky (inhibitory protonové pumpy – snižující tvorbu kyseliny v žaludku). K režimovým opatřením patří úprava stravy a životosprávy. Vyhněte se sladkým jídlům, alkoholu, kávě, čokoládě, česneku a kořeněným jídlům. Přestaňte kouřit. Omezte pozdní jídlo, nejezte ve skrčené, ohnuté či vodorovné poloze, snažte se o snížení hmotnosti, dávejte si malé porce jídla vícekrát denně.
  • Náhle vznikající krutá až nesnesitelná bolest v nadbřišku, která přechází do levé lopatky, ramene a krku, může být signálem vředové choroby žaludku. Také se mohou objevit bolesti v oblasti pravého ramene, které znemožňují dýchání. „Žaludeční vřed ale nemusí vůbec bolet, může se však projevit krvácením do stolice či zvracením krve,“ podotýká přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.Jak pomoci: V případě velmi silné bolesti v břiše na nic nečekejte a jeďte rychle do nemocnice. Dlouhodobě je třeba dát pozor na užívání léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové a nesteroidních antirevmatik (léků na bolest kloubů), na ostrá jídla, ovocný džus, pikantní sýry, nadýmavou zeleninu, uzeniny a červené maso, alkohol a kouření. Pomáhají léky snižující vylučování žaludeční kyseliny – inhibitory protonové pumpy, nedráždivá dieta (brambory, brokolice, vajíčka, med, špenát, libové drůbeží maso, tvaroh, meruňky, broskve, avokádo). Ulevit žaludku může zelná šťáva, z bylinek má dobré účinky sléz maurský, máta peprná a heřmánek, z koření petrželka, majoránka, kmín, kopr. Vyhýbejte se stresu, dopřejte si častý relax.
  • Dlouhodobá bolest žaludku spojená s průjmem a nadýmáním může signalizovat Crohnovou chorobu (onemocnění, jež postihuje koncový úsek tenkého střeva) nebo celiakii (nesnášenlivost či přecitlivělost na lepek).Jak pomoci: Při celiakii pomůže dieta s vyloučením všech potravin obsahujících lepek. Pacient s Crohnovou chorobou patří do péče lékaře, který mu vysvětlí jeho stravovací režim a nasadí léky.
  • K bolestem většinou dochází ve chvíli, kdy žlučové kaménky začnou dráždit stěny žlučníku nebo ucpou žlučové vývody. Potíže může vyvolat konzumace smažených a těžkých pokrmů či většího množství jídla. „Bolest je nesnesitelná, velmi silná a záchvatovitá, objevuje se v nadbřišku a vystřeluje nejčastěji do zad pod pravou lopatku, jindy začíná ve středu břicha a vyzařuje napravo. Objevuje se půl až tři hodiny po jídle a je často provázena pocením, slabostí, nevolností a zvracením,“ popisuje profesor Špičák.Jak pomoci: Při slabším žlučníkovém záchvatu může pomoci podání analgetik (léků proti bolesti) a spasmolytik (léků na utišení křečí). Silný žlučníkový záchvat vás donutí jet na pohotovost.
  • Počáteční bolesti nastupují v okolí pupku a nadbřišku. Poté se většinou stěhují do pravé strany podbřišku. Akutní zánět o sobě dává vědět velmi nevybíravě – postiženého bolí celá oblast břicha. Potíže provází teplota, nevolnost, zvracení.Jak pomoci: Jako první pomoc před cestou do nemocnice pomůže studený obklad.
  • Tupá bolest v zádech, boku, která vyzařuje do dolní části břicha, může provázet i ledvinovou koliku. Při ní bývá břicho rovněž bolestivě nafouklé, může se přidat nevolnost, zvyšuje se teplota. K dalším příznakům ledvinové koliky patří závratě, pocit „lehké hlavy“, bolesti vystřelující do třísel.Jak pomoci: S ledvinovou kolikou si sami neporadíte, je třeba vyšetření u lékaře, který rozhodne o hospitalizaci v nemocnici.
  • Bolesti zasahují buď oblast celého břicha, nebo jen podbřišek, k tomu vystřelují do oblasti zad. Jsou křečovité a bývají velmi silné, jsou doprovázeny nevolností a teplotou.Jak pomoci: Co nejdříve navštivte lékaře.
  • Charakteristická je pálivá až svědivá bolest v podbřišku spojená s bolestivě nafouklým břichem. Často se objevuje horečka a nevolnost.Jak pomoci: Aplikujte suché teplo, odpočívejte, pokuste se zmírnit křeče podáním kapek (spasmolytika). Do jisté fáze zánětu ještě pomohou volné prodejné přípravky z lékárny. Vyhněte se příliš kořeněné a solené stravě. Pokud potíže neustoupí do tří dnů nebo se zhoršují, navštivte lékaře.
  • Hluboká, stálá a tupá bolest nad pupkem vyzařuje až do zad, je spojená někdy se zvracením a pocitem nadmutí. To vše provází akutní zánět slinivky.Jak pomoci: Pozor! Zánět slinivky může být smrtelně nebezpečný. Okamžitě volejte lékaře!
  • Projevuje se nemožností se vyprázdnit – stolice nemá kudy odejít. K počátečním potížím patří bolest v oblasti žaludku, objevují se křeče, žaludek je stažený, přidává se horečka, zrychluje se tep, může se objevit krev ve stolici a známky počínající sepse.Jak pomoci: Pozor! Jde o život ohrožující stav! To, zda tento stav přežijete, záleží na rychlosti, s jakou se vám dostane lékařské pomoci. „Konzultace s lékařem je vždy zcela nezbytná v případech při náhle vzniklé akutní bolesti v oblasti žaludku či celého břicha a v případech, kdy je bolest spojena s dalšími symptomy, jako jsou horečka, zvracení, průjem. Na svého praktického lékaře byste se měli obrátit i v případech, že obtíže nejsou až tak závažné, ale objevují se opakovaně a trvají delší dobu,“ říká MUDr. Jana Vojtíšková. Lékaře byste měli navštívit vždy, když neznáte příčinu bolesti, i když bolest třeba na chvíli odezní a pak se zase vrací. Obecně bolest břicha nikdy nepodceňujte!

Žaludeční vřed je tikající bombou. Příznaky dokáží člověka srazit k zemi

„Bolest mě probudila uprostřed noci, kdy jsem vypila snad polovinu lahve s mlékem, abych nějak uhasila pálení žáhy nebo co to bylo. Zároveň mě bolel žaludek a střídavě mě v něm bodalo, a pak se mi chtělo zvracet.

Hned ráno jsem si dělala těhotenský test, i když jsem si byla téměř jistá, že pozitivní být nemůže, a taky že nebyl.

Když jsem se o týden později zhroutila v pražském metru, kdy jsem bolestí v žaludku zničehonic vykřikla, zeptala se mě nějaká starší paní, zda jsem v pořádku, a mně bylo jasné, že musím k doktorovi,‘ začíná vyprávění Markéta. 

Přečíst článek ›

V nemocnici se dozvěděla, že nejspíše trpí vředy.

‚Musela jsem podstoupit krevní testy, během kterých se zjišťovalo, jestli vředy způsobila bakterie Helicobacter pylori, což se nakonec potvrdilo, a stejně tak jsem byla na gastroskopickém vyšetření, kdy mi do žaludku zavedli ústy tenkou trubičku. Kromě standardní léčby, která zahrnovala antibiotika v kombinaci s blokátory protonové pumpy, jsem musela upravit jídelníček,‘ vzpomíná Markéta. 

* Bakterie Helicobacter pylori se vyskytuje přibližně u 30–40 % lidí v České republice. * Výskyt žaludečních vředů je u mužů i u žen zhruba stejný.* Každý desátý Čech jednou za život prodělá žaludeční vředy.

* V roce 2017 bylo v nemocnicích s žaludečním vředem hospitalizováno 2935 osob.

‚Chvíli mi trvalo přijít na to, co můžu sníst. Když jsem si vybrala špatně, zdálo se, že mi shoří žaludek, pokud jsem zvolila jídlo, které mu vyhovovalo, byla jsem odměněna krásným pocitem sytosti bez jakékoli bolesti.

Do chvíle, než jsem zase měla hlad. Pak znovu začínala „hra“, po čem mi snad nebude blbě. Zkoušela jsem taky nejíst, ale prázdný žaludek je snad ještě bolestivější, takže mě tyhle pokusy rychle přešly,‘ popisuje Markéta.

 

Přečíst článek ›

Gastroenterologové jí obecně doporučovali vyhýbat se alkoholu, čemukoli s kofeinem a také kořeněným jídlům a jídlům s vysokým obsahem tuku. ‚Ale špatně mi bylo třeba i po arašídech. Je pravda, že jsem si často připadala jako pokusný králíček, ale léky brzy zabraly, takže jsem netrpěla tak dlouho,‘ uzavírá Markéta. 

Informace o nemoci 

 * V žaludku se neustále tvoří kyselina chlorovodíková, kterou potřebujeme k trávení potravy a která je velmi agresivní. Žaludek před ní chrání vrstva hlenu, stejně tak zásobení stěn žaludku krví. Při snížené tvorbě hlenu nebo jeho zvýšeném odstraňování dochází k nerovnováze a podráždění sliznice, která může vyústit až ve vřed.

* Nejčastějším příznakem vředu žaludku je bolest v nadbřišku nebo za prsní kostí, pocit na zvracení či zvracení a nechutenství. Dále pacient může udávat pocit na zvracení či zvracení, nechutenství.

* Ke vzniku žaludečních vředů z největší části přispívá bakterie Helicobacter pylori.

Přečíst článek ›

  • * U žaludečních vředů se bolest nejčastěji projevuje do dvou hodin po jídle.
  • * U nemoci se mohou vyskytnout komplikace jako krvácení, pronikání vředu do hloubky nebo proděravění stěny žaludku.
  • * Časté jsou rovněž polékové vředy žaludku, které jsou důsledkem nadměrného užívání léků proti bolesti a protizánětlivých léků (například Aspirin, Ibuprofen, Nimesil a další).

NÁZOR ODBORNÍKA: MUDr. Marek Řehoř (Nemocnice Jablonec nad Nisou)Základem terapie peptického vředu je léčba farmakologická. Dříve zdůrazňovaná režimová a dietní opatření mají sice svoji roli, ale spíše jen roli podpůrnou. Zásadní skupinou léků v léčbě peptického vředu jsou tzv.

inhibitory protonové pumpy, či zkráceně PPI. Nejrozšířenějším zástupcem je pak preparát omeprazol. Tyto léky nevratně blokují buněčné žaludeční pumpy, jejichž úkolem je tvorba kyseliny chlorovodíkové, která je nutným agresorem v tvorbě peptického vředu.

PPI se podávají podle tíže onemocnění 1–2x denně, nejčastěji 2–8 týdnů. Je-li to nutné, je ovšem možné i dlouhodobé či doživotní podávání. V případě průkazu Helicobacter pylori se PPI kombinují s dvojkombinací antibiotik.

Cílem antibiotik není zhojení vředu, k tomu je zcela postačující PPI, nýbrž eliminace Helicobacter pylori a tudíž prevence rekurence vředu. Další možností v léčbě peptického vředu je léčba chirurgická, která ovšem s porozuměním mechanismů stojících za vředovou chorobou je dnes indikována zcela výjimečně.

K chirurgickému řešení, tj. částečné resekci žaludku, přistupujeme u vředů nereagujících na konzervativní terapii či vředů často recidivujících.

Dále k chirurgickému řešení přistupujeme u vředů komplikovaných. Vředová choroba může být komplikována krvácením, stenózou pyloru, perforací či penetrací vředu. Krvácení a stenóza pyloru lze ve většině případů řešit endoskopicky. Penetrace či perforace se naopak nejčastěji manifestuje jako náhlá příhoda břišní a je řešena chirurgicky.

Zdravý recept: Losos s bylinkami

Ingredience: 350 g lososa s kůží, 2 lžíce másla, čerstvý rozmarýn, čerstvá snítka tymiánu, citronová šťáva, sůl, pepř

Postup: Lososa nechte před smažením chvíli odpočinout v pokojové teplotě, pak ho osolte, opepřete a pokapejte citronovou šťávou. Na pánvičce rozpusťte máslo, přidejte nadrobno nasekaný rozmarýn a lístky tymiánu a na ně vložte lososa kůží dolů.

Lehce lososa opečte po obou stranách a pravidelně ho přelévejte rozpuštěným máslem s bylinkami. Jakmile bude osmahlý, dejte ho ještě dopéct na pár minut do trouby, kterou rozehřejte na 200 °C.

Jakmile bude losos hotový, podávejte ho s kouskem citronu a jako přílohu můžete zvolit vařené či pečené brambory se špenátem.

Přečíst článek ›

Tipy pro zdraví: Špatné užívání lékůMáte předepsané léky od několika lékařů a všechny je mícháte dohromady? Možná děláte chybu.

Řada lidí si neuvědomuje, že léčivé látky vzájemně působí a je potřeba kontrolovat, jestli neberete kombinace léků, klidně i volně prodejných, které vám místo pomoci škodí.

Vzájemné působení takových látek totiž může změnit jejich účinky a ve výsledku ohrozit váš život.

A nejsou to jen specializované léky. Velký problém tvoří nadužívání Ibalginu, Paralenu či Nalgesinu a dalších léků proti bolesti, které jsou volně prodejné v lékárnách a nemáme problém je „zobat“ ve velkém.

Ale právě tyhle léky mohou způsobovat žaludeční vředy.

Zkuste se proto pokaždé zamyslet, jestli tu další tabletu opravdu nutně potřebujete, anebo už ji berete ze zvyku, a zda by nebylo lepší změnit něco ve vašem životě, abyste ji už nepotřebovali…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector