Bolest žlučníku – vše o zdraví

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jednotlivý celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti, nebo nezpracované problémy.

Březen je měsícem, kdy stále nepřichází sluníčko a jsme tak napůl jednou nohou v zimě a druhou nohou už vykračujeme vesele do jara.

V březnu bychom podle čínské medicíny měli věnovat svou pozornost především žlučníku.

V tomto měsíci se také často rozčilujeme nad nepříznivým počasím a začínáme pociťovat nedostatek energie, tělo je po zimě vyčerpané. Přichází jarní únava, což našemu žlučníku určitě neprospěje.

Jaké symboly nám okrývají potíže se žlučníkem?

Zahořklost, strach, potlačování agrese a sevření. Zatvrzelé myšlenky, které si stále utvrzujeme. Pýcha a velké EGO. Odsuzování druhých. Lpění na něčem, co už nemá význam. Zlost a vztek.

Náš žlučník je spojen nejvíce s emocemi vzteku a zahořklosti. Emoce jsou velice úzce propojené s naším zdravím. Lidové rčení „ten mi zvedl žluč“ mluví dost jasně o tom, co prožíváme, pokud se rozčílíme. Stav našeho žlučníku koresponduje s naší spokojeností.

Položte si následující otázky:

Jak dokážete zvládnout chování ostatních lidí, které není vždy adekvátní dané situaci? Umíte se postavit k jiným názorům, než k těm, které sami prosazujete? Zažíváte věčnou nespokojenost?

V poslední době mne vše rozčiluje. Mám tak nějak vztek sama na sebe. Vlastně ani nevím, co mne zlobí. A navíc už pár dní cítím bolest v oblasti břicha. Vůbec si nevím rady, od čeho mne může břicho bolet a navíc mi ani není dobře od žaludku.

Rozhodla jsem se zavolat kamarádce, která se zabývá čínskou medicínou, aby mi diagnostikovala, proč mám potíže. Když jsem si lehala na její masážní futon (masážní podložka), prošla mi hlavou myšlenka a vzpomínka, jak jsem se v poslední době párkrát rozčílila na svého přítele a zloba mne stále nepřecházela.

Moje intuice byla správná. Kamarádka mi prohmatala meridiány a reflexní body, bolestivá reakce byla na meridián a reflexní body spojené se žlučníkem. Když jsem odpočívala na futonu, hlavou mi probíhaly myšlenky spojené s tím, co jsem v poslední době řešila.

Postupně jsem vztek uvolňovala a začala jsem odpouštět. Do hodiny mne břicho přestalo bolet a udělalo se mi dobře. Uvědomila jsem si, že moje tělo mi pouze dávalo najevo, jak mu ubližuji a co se mu nelíbí. Na můj nový přístup a změnu myšlení naštěstí tělo opět zareagovalo tím, že se mi ulevilo.

Žádný vztek a hořkost mi nestojí za bolest žlučníku a pokažené zažívání! Jen je dobré si vždy připomenout, že je možné s tím pracovat.

Jak k nám žlučník promlouvá?

Prostřednictvím bolesti, hořkosti v ústech, nevolnosti, zvracení a dalších potíží.

Jak se naučit zvládat svůj vztek a vyléčit si žlučník?

Emoce v sobě nesmíte dusit, protože se tak můžete dostat do nekontrovatelných emočních výbuchů. Důležité je naučit se je ventilovat prostřednictvím různých pomocníků.

Pomůže zasportovat si, pořídit si boxovací pytel, vypsat se na papír, zajít si na místo, kde jsme sami a můžeme si zanadávat nebo pěstmi třeba bouchat do polštářů. Jde o to vědomě tyto emoce v určitý čas a pod kontrolou umět vypustit.

Když jste někde o samotě, můžete si zařvat, zanadávat a to klidně i vulgárně, pokud vám to pomáhá. Vzpomeňte si, jak se vzteku zbavují děti. Zadupají si a za chvíli je vztek přejde. Vzpomeňte si na své dětské období a udělejte to stejně. Odpusťte těm, kteří vám ublížili.

Zbavte se hořkosti, která je nejvíce spojena se žlučníkem. Najděte svůj vnitřní klid, zaměřte se na svůj vnitřní život a ptejte se sami sebe „ Co mne momentálně nejvíc rozčiluje? Kde mohu najít svůj vnitřní klid?“

  • Zdravý žlučník je ukázkou toho, že umíme zvládnout život jako cestu plnou příležitostí a příběhů o názorech a hodnotách jiných lidí.
  • Afirmace pro léčbu: „ Z radostí se zbavuji minulosti a odpouštím všem, kteří mi ublížili, včetně sebe sama.“
  • Šárka Vávrová

Bolest žlučníku - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Operace žlučníku: je bez něj lépe?

Žlučníkové záchvaty patří mezi stálice vánočních svátků, kolika může ale udeřit v podstatě kdykoliv. Nejčastěji ji vyvolává tučné jídlo, kdy je tělo nucené produkovat větší množství žluči, během čehož se může dát na pochod i do té doby klidně usazený a neškodný žlučníkový kámen. Tak potíže začaly i u paní Martiny Melicharové.

„Potíže mi začaly v lednu 2016, když mi bylo třicet sedm let. První záchvat jsem dostala náhle u známých na návštěvě, dali mi kapky na bolest a ustála jsem to. Jenže za tři dny jsem dostala další koliku, tentokrát doma, aniž bych před tím vůbec jedla. Jen jsem se večer v posteli otočila na pravý bok a začalo to. Po deseti minutách mě manžel musel vézt na pohotovost,“ vzpomíná paní Martina.

Žlučové kameny mohou i ohrozit na životě

Pokud se už u člověka jednou kolika objeví, lze skutečně do budoucna očekávat její návrat. I přes velkou bolestivost se na podobný záchvat neumírá, má to ovšem svá „ale“. Zaklíněný kámen může totiž vyvolat zánět žlučníku, žloutenku či podráždit slinivku, kdy už může jít skutečně o život. Lékaři tak obvykle doporučí jediné možné řešení: cholecystektomii neboli odebrání žlučníku.

Galerie: Kameny ve žlučníku nemají co dělat

„V nemocnici na ultrazvuku to bylo jasné. V žlučníku byly kameny – větší, menší, bylo jich tam dost. Podali mi nějaké léky na bolest a řekli, že mám druhý den přijít znovu. Sdělili mi, že pokud se to neodstraní, problémy budou stále,“ popisuje žena s tím, že ji sice upozorňovali, že mohou být po odstranění žlučníku nějaké drobné zažívací obtíže, ale že nepůjde o nic velkého.

U většiny operovaných tomu tak skutečně je, bohužel u paní Martiny se projevil tzv. postcholecystektomický syndrom, a to v docela nepříjemném rozsahu. Jde v podstatě o stav, kdy pacient i po odebrání žlučníku trpí podobnými příznaky jako před ním.

Tedy nadýmáním, průjmy, nevolností, zvracením, vzácněji i kolikami a bolestmi. V některých případech se zjistí, že potíže souvisejí s jinou nemocí, jako jsou třeba vředy nebo chronický zánět slinivky, jindy se na příčinu nepřijde.

Syndrom postihuje dle odborných publikací v určité míře patnáct, ale i až čtyřicet procent operovaných.

  • Potíže po chirurgickém odstranění žlučníku (cholecystektomii).
  • Obvyklé pooperační symptomy jsou často stejné jako ty před operací.
  • Např. bolesti břicha, trávicí potíže, kolika, nadýmání, nevolnost a zvracení.
  • Termín se často nepřesně používá i pro označení pooperačních komplikací, které nejsou vyvolané operací žlučníku. Obvykle měl pacient potíže z jiného důvodu, operace žlučníku problém nemohla vyřešit a potíže přetrvaly.

Žádné pečivo, tuky ani brambory

„Hned po zákroku jsem zjistila, že mi určité jídlo dělá potíže. Nejvíc zle mi dělalo a dělá pečivo, to jsem brzy vyřadila. Nesnesla jsem cokoliv s moukou, jako jsou omáčky, svačinové polévky, těstoviny, knedlíky. Kávu jsem nepila asi rok po operaci.

Brambory jsem musela taky vyřadit, zeleninu jsem netrávila dobře nikdy, stejně tak jsem omezila dráždivé ovoce, samozřejmě i cokoliv smaženého, z toho jsem měla málem záchvat,“ uvádí Martina Melicharová.

Pokud jakoukoliv nežádoucí potravinu snědla, měla prý pocit, jako by jí začínala žlučníková kolika. K tomu měla pravidelně i průjmy.

Potíže se příliš nezlepšily ani víc jak dva roky od operace, například na Vánoce tak nepřipadá takový bramborový salát vůbec v úvahu. Okolí to bohužel ne vždycky chápe a respektuje. „Jsem člověk, který se moc netrápí tím, že něco nemůže jíst a že mám každý den stejnou snídani. Spíš mě časem otravuje, že si musím pořád dávat pozor.

Unavuje mě i vysvětlování na návštěvách a věčné opakování: Jste moc hodní, ale já tohle nemůžu jíst. Před dvěma lety jsem byla pozvaná na Vánoce a musela jsem si například vyžádat rýži. Někteří podobné věci pochopit nechtějí a myslí si, že když si jednou zahřeším, že se nic nestane.

Jenže ono se stane,“ říká Martina a dodává, že absolutní tabu jsou pro ni samozřejmě také alkohol i cigarety.

Náhlá bolest a tekutá strava

„Snídám hodně bílý jogurt a ovesné vločky. V krámě občas narazím na mražené špaldové pečivo. Obědy jsou převážně o rýži a mase, někdy si dám ovoce. Zaručená pohroma je vypečený tuk z kuřecího masa, máslo, bílé pečivo a uzeniny.

Mívám průjmy, někdy zácpu, pak zas prosedím celý den na záchodě. Je to jak časovaná bomba, nikdy nevím, kdy mi bude dobře a kdy zle.

Vyjedu do města do obchodu a modlím se za to, aby střeva zůstala v klidu,“ vysvětluje unaveně žena a dodává, že na jaře se najednou obtíže zhoršily.

„Letos na jaře to udeřilo velkou silou, bolest v pravé části břicha pod žebry. Věděla jsem, že tam jsou játra a dostala strach.

Zajímavé:  Výchova Ke Zdraví Vš?

Začala mě v té oblasti dokonce pálit kůže, nesnesla jsem na sobě ani oblečení. Nemohla jsem se toho místa ani dotknout.

To celé bylo proložené střevními potížemi,“ popisuje Martina, kterou příhoda samozřejmě dohnala k návštěvě lékaře, kde ovšem zatím nic nezjistili.

Martina tak s obtížemi bojuje dál sama. Některé dny dokonce přechází jen na tekutou stravu, kterou nejlépe tráví. I přes to všechno ale chirurgům nic nezazlívá.

„Když jsem viděla po operaci kameny, které mi ze žlučníku vyndali, tak nevím, jestli bylo jiné řešení.

Jediná možnost asi opravdu byla odoperování žlučníku,“ dodává na závěr s tím, že ale rozhodně nesouhlasí s názory některých lékařů, že by šlo o banální operaci a žlučník byl zbytečný orgán.

Lékař: Jiná cesta než odstranění žlučníku není

I experti potvrzují, že kameny v podstatě jinak než odebráním žlučníku řešit nelze. „V případě přítomnosti kamenů ve žlučníku a jim odpovídajícím potížím má být indikována cholecystektomie. Je to jediné trvalé řešení.

Další možností je pokusit se pomocí léků kameny velikosti do deseti milimetrů ve žlučníku rozpustit. Léčba ursodeoxycholovou kyselinou v tabletách trvá rok a nemusí být úspěšná. I po úspěšné léčbě se kameny pravděpodobně objeví někdy znovu.

A čím je člověk starší, tím je pak riziko celkové anestezie a operace vyšší,“ uvádí k tomu Karel Dvořák, primář Gastroenterologie Krajské nemocnice Liberec.

Podle něj mohou sice po zákroku nastat určité obtíže, mnohdy ale prý se samotnou operací přímo nesouvisí. I když se to tak může jevit.

„Postcholecystektomický syndrom je termín popisující stav, kdy jsou po provedené operaci žlučníku přítomny nějaké potíže. Je to velice neostře ohraničená skupina velmi heterogenních stavů zahrnujících zejména bolesti břicha a trávicí potíže.

Ten termín je podle mě poněkud nešťastný, protože evokuje dojem, že se jedná o potíže vzniklé kvůli provedené operaci žlučníku. Většinou je to však jinak. Potíže měl pacient z jiného důvodu, operace žlučníku problém nemohla vyřešit a potíže přetrvaly.

Mnohem menší část tvoří pacienti, kteří měli během či po výkonu nějakou komplikaci vyplývající ze samotné operace,“ popisuje odborník s tím, že pokud u pacienta přetrvávají nějaké problémy, musí se dovyšetřit a dle příčiny nasadit léčba.

Vracející se kameny?

V případě přetrvávajících kolik či bolestí může být důvodem například nový kamínek ve žlučovodu. Odstranění žlučníku totiž není garancí toho, že by se nové usazeniny již nemohly vytvořit.

„Potíže mohou nastat, i pokud je přítomen konkrement ve žlučovodu, nebo pokud dojde ke křečovitému zatnutí (spasmu) Oddiho svěrače na konci žlučovodu.

Velmi podobné potíže způsobí i podráždění a eventuálně zánět slinivky břišní,“ říká Karel Dvořák.

Podle něj má většina pacientů s přetrvávajícími trávicími potížemi nějakou formu tzv. funkční dyspepsie. „Každý člověk je jiný a někdo má trávení citlivější. S věkem se tato citlivost spíše zvyšuje, tak jako se opotřebovává i všechno ostatní,“ uzavírá primář.

Odborná spolupráce:

Bolest žlučníku - Vše o zdraví

MUDr. Karel Dvořák Ph.D.

Primář Oddělení gastroenterologie a hepatologie Krajské nemocnice v Liberci, přednáší na 1. lékařské fakultě UK v Praze. Věnuje se klinické gastroenterologii a hepatologii včetně endoskopických, sonografických a invazivních metod. 

Žlučníkové kameny – příznaky, komplikace a léčba

  • Žlučníkové kameny představují onemocnění žlučových cest, které vzniká jako důsledek nepoměru mezi koncentracemi jednotlivých složek žluči (cholesterol, žlučové kyseliny, fosfolipidy, bilirubin).
  • Žlučníkové kameny patří mezi typická onemocnění u pacientů středního a vyššího věku, mnohem častěji ovšem trápí ženy než muže.
  • Mezi hlavní příčiny vzniku žlučníkových kamenů patří chorobné změny ve žlučníku a játrech, špatné stravovací návyky, velký obsah tuků v potravě, nedostatek pohybu, obezita a stres.
  • Příznaky cholelitiázy mohou zahrnovat například bolest v pravém podžebří, bolesti v nadbřišku, zvracení, nechutenství, plynatost, říhání, průjmy nebo nepravidelnou stolici.
  • Žlučníkové kameny mohou způsobit různé komplikace v podobě rakoviny žlučníku, žloutenky, protržení žlučníku a zánětu jater, žlučníku nebo slinivky.
  • Akutní koliková forma se léčí přísnou hladovkou, spasmolytiky a klidem na lůžku, někdy je však nutné přistoupit k operaci a odstranění žlučníku, rozpuštění kamenů nebo rozbití žlučníkových kamenů rázovou vlnou.

Žlučníkové kameny (nebo také žlučové kameny) patří mezi nejčastější choroby středního věku.

Jedná se o onemocnění žlučových cest, které vzniká jako důsledek nepoměru mezi koncentracemi jednotlivých složek žluči. Přítomnost kamenů ve žlučníku a jeho vývodu je pro pacienta často velmi bolestivá a může způsobit záchvat žlučové koliky, žloutenku nebo také zánět slinivky.

Žlučník je orgán hruškovitého tvaru, který slouží ke skladování a úpravě žluči. Ta vzniká v játrech a její základní složky tvoří cholesterol, žlučové kyseliny, fosfolipidy a bilirubin. Mezi hlavní funkce žluči patří trávení a vstřebávání tuků, podílí se ale také na neutralizaci žaludeční trávicí šťávy, čímž chrání střevo před poškozením.

Cholelitiáza, jak se žlučníkové kameny odborně nazývají, patří k nejčastějším onemocněním u pacientů středního a vyššího věku, ženy ovšem trápí mnohem častěji než muže. Kameny ve žlučníku vznikají srážením jednotlivých součástí žluči kolem drobného jadérka, které je tvořeno krystalizováním některých žlučových komponent (nejčastěji cholesterolu).

Druhy žlučových kamenů

  • Cholesterolové kameny – žluté, velké zhruba jako třešeň
  • Pigmentové kaménky – černé nebo hnědé
  • Smíšené kameny – vznikají v důsledku chronických zánětlivých změn žlučníku

Příčiny onemocnění

Vznik žlučníkových kamenů je u pacientů podmíněný výskytem chorobných změn ve žlučníku a játrech. Situaci mohou negativně ovlivnit některé nemoci, jako je jaterní cirhóza či zvýšená hladina krevních tuků, nebo také užívané léky (hypolipidemika, estrogeny) a velké množství dalších činitelů.

Rizikové faktory

  • Špatné stravovací návyky
  • Nedostatečný pitný režim
  • Nedostatek vlákniny v potravě
  • Velký obsah tuků v jídelníčku
  • Nedostatek pohybu
  • Obezita
  • Stres
  • Cukrovka

Větší výskyt žlučníkových kamenů hrozí také ženám v klimakteriu a nastávajícím maminkám, jelikož v průběhu těhotenství dochází díky zvýšené hladině progesteronu ke zhoršenému vyprazdňování žlučníku.

Žlučníkové kameny příznaky

Co se týče projevů nemoci, žlučové kameny mohou způsobit nepříjemné bolesti, ale pacienti o jejich přítomnosti také nemusí vůbec vědět. Podle toho rozlišujeme tři různé formy tohoto onemocnění:

  • Asymptomatická forma
  • Dyspeptická forma
  • Koliková forma

BEZPŘÍZNAKOVÁ FORMA – Je nejčastější, vyskytuje se až v 70 % všech případů. Kaménky zůstávají bez povšimnutí, nezpůsobují žádné velké komplikace a výskyt tohoto onemocnění pacient většinou zjistí až během vyšetření nebo operace z důvodu jiných obtíží, nebo kameny objeví lékaři až v průběhu pitvy.

DYSPEPTICKÁ FORMA – V tomto případě doprovázejí žlučníkové kameny různé nespecifické příznaky, které zahrnují:

KOLIKOVÁ FORMA – Typickým projevem tohoto onemocnění je žlučníkový záchvat. Bolest v takovém případě vzniká náhle a může trvat několik minut nebo i hodiny. Nejčastěji se objevuje po požití tučného a mastného jídla. Charakteristické příznaky:

  • Bolest v pravém podžebří
  • Bolest v nadbřišku, která přechází do zad a pod lopatku
  • Zvracení nebo pocit na zvracení

Možné komplikace

Ačkoliv pacienti o přítomnosti žlučových kamenů často nemají vůbec ponětí, mohou jim i přes to způsobit velice nepříjemné komplikace.

Kameny mohou srůstat s okolní tkání a postupně se tak dostanou do střev nebo břišní stěny, někdy může dojít i ke vzniku rakoviny žlučníku.

Putující žlučníkový kámen se také může zaseknout v některém zúžení a poškodit stěnu žlučníku nebo vývodu.

Pokud se kámen zasekne na počátku žlučovodu, žluč nemá kam odtékat a začne se hromadit ve žlučníku a játrech.

Může tak dojít k poškození jater, které způsobuje žloutenku, nebo poškození žlučníku, které má za následek jeho zánět nebo protržení.

Kámen se může zaseknout také ve vyústění žlučovodu a slinivky břišní do tenkého střeva, což často vede k zánětu jater, žlučníku nebo slinivky (pankreatitida).

Žlučníkové kameny léčba

Vyšetření na přítomnost žlučníkových kamenů je poměrně snadné. Lékaři provádí diagnostiku pomocí fyzikálních vyšetření a ultrazvuku, dále také laboratorním vyšetřením krve a moči nebo rentgenem břicha. Podle toho následně určí nejlepší způsob, jak se zbavit žlučníkových kamenů. Ten závisí především na tom, kterým druhem cholelitiázy pacient trpí.

Pokud se jedná o akutní kolikovou formu, je nutné dodržovat přísnou hladovku a klid na lůžku.

Léky na žlučníkové kameny v tomto případě zahrnují analgetika a spasmolytika, která tlumí bolest a stahy žlučníku.

Účinné jsou také teplé obklady v oblasti pravého podžebří nebo speciální čaj na žlučníkové kameny. Po odeznění záchvatu lékaři pacientovi naordinují žlučníkovou dietu.

Další způsoby léčby

  • Operace žlučníkových kamenů a odstranění žlučníku
  • Rozpuštění žlučníkových kamenů
  • Rozbití žlučníkových kamenů rázovou vlnou (LERV)
  • Lázeňské léčení u pacientů neschopných operace

Chirurgická léčba následuje až ve chvíli, kdy lékaři jasně určí diagnózu a zváží míru onemocnění pacienta i veškeré možné komplikace, nebo také v případě významného zhoršení pacientova stavu. Odstranění žlučníkových kamenů a žlučníku probíhá buď klasickým způsobem nebo laparoskopicky.

Žlučníkové kameny a přírodní léčba

Onemocnění žlučníku se doma léčí hlavně prostřednictvím speciální diety. Vyhnout byste se měli všem smaženým, tučným a kořeněným jídlům, alkoholu a stravě s vysokou hladinou cholesterolu.

Důležité je naopak dodržovat pravidelný pitný režim, jíst přiměřené porce a dopřát si po jídle klid. Pokud jde o babské rady, při léčbě žlučníkových kamenů se doporučuje černá ředkev.

Pomáhají také čaje z těchto bylin:

  • Máta peprná
  • Heřmánek pravý
  • Kurkuma
  • Smetánka lékařská
  • Řapík lékařský
  • Boldovník vonný

Pacienti by měli konzumovat jídla s nízkým obsahem cholesterolu. Sem patří například cibule, česnek, fazole, houby, jablka, oves, rýže, ryby, lněná semínka a chléb, mandle nebo vlašské ořechy.

Zajímavé:  Nádor Šlachové Pochvy Léčba?

Jak poznat žlučníkový záchvat? Příznaky, projevy, léčba

Prvním příznakem začínajícího záchvatu bývá nepříjemný pocit pod pravým žebrem, kdy dochází ke stahování a uvolňování svaloviny žlučových cest. Dostavuje se také pocit plnosti nebo nafouknutého břicha, může se objevit i říhání nebo škytání.

Při spuštění záchvatu se nepříjemný pocit pod pravým žebrem prudce mění v silnou bolest. Intenzivní bolest postupuje podél pravého žeberního oblouku do zad nebo k lopatce a může trvat i více jak 30 minut.

Záchvat samotný může být pak vyvolán konzumací objemného nebo tučného jídla, fyzickou námahou nebo rozrušením.

Problémy se žlučníkem jsou také často způsobeny dlouhodobou špatnou životosprávou, kdy bývá záchvat nejčastěji vyvolán po konzumaci dalšího dráždivého jídla.

Křečovitá bolest svojí silou vystřeluje do zad a okolí žaludku. Bolest může být v některých případech téměř nesnesitelná, že se postižený svíjí.

Častými dalšími projevy akutního žlučníkového záchvatu jsou říhání a pocit přítomnosti žluče v ústech. Záchvat může doprovázet také zvracení. Postižený je většinou bledý, zpocený a má často zažloutlé oční bělmo, v některých těžších případech může dojít i k zažloutnutí pokožky jako při žloutence.

Častěji jsou postiženy ženy.

Léčba

Při záchvatu je nejprve nutná první pomoc. Nekonzumovat jídlo ani pití. Je důležité se nechat odvést na chirurgickou pohotovost, při velkých bolestech radši zavolat záchrannou službu. Lékař podá pacientovi léky proti bolesti a na uvolnění spasmu svaloviny.

Jedinou možnou léčbou k zabránění dalšího záchvatu je operační vyjmutí žlučníkových kamenů, které záchvat vyvolávají. Zákrok se obvykle koná po zklidnění stavu laparoskopickou metodou. Ve vážnějších akutních případech se může použít starší metoda přímou operací přes břišní stěnu.

Po zákroku je stanovena dieta k minimalizaci rizika opětovného záchvatu.

Léky

Analgetika, spasmolytika – léky na uvolnění od bolestí, které záchvat způsobuje, může předepsat pouze lékař.

Bylinky

Ohřejte si vodu a v malém šálku smíchejte jednu lžičku majoránky a mletého kmínu, vše vypijte a opakujte za hodinu. Na žlučníkový záchvat se dá také využít půlhodinový obklad, na který budete potřebovat přesličku rolní, kterou napaříte v hrnci. Následně dáte přesličku třeba do látkového kapesníku a přiložíte na žlučník.

Homeopatika

Homeopatický lék lze při záchvatu podat, avšak pokud do několika minut nezabere, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Bryonia 9 CH – 3 granule po propuknutí nejvíce 4krát za hodinu, po úlevě 4krát denně do překonání obtíží – Používá se na akutní potíže s bodavou bolestí, které se zhoršují při pohybu.

Colocynthis 9 CH – 3 granule po propuknutí nejvíce 4krát za hodinu, po úlevě 4krát denně do překonání obtíží – Akutní záchvat, při kterém od bolesti ulevuje teplý obklad a tlak např. rukou. Při natažení se bolesti stupňují.

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Nejprve je při lékařském vyšetření zhodnocen celkový stav pacienta. Provádí se odběr krve.

Dále se provádí ultrazvukové zobrazení, kde lze odhalit příčinu zablokování funkcí žlučníku, nejčastěji žlučovým kamenem nebo jinou překážkou.

Po odeznění bolestí, někdy i s odstupem času se provádí ERCP vyšetření, kdy se po znecitlivění analgetiky použije endoskop, který se zavede ústy až k ústí žlučových cest pro vstříknutí kontrastní látky a následná RTG vyšetření.

V těhotenství

Pokud není nutná operace, je důležité dodržovat přísnou dietu bez živočišných tuků a nadýmavých potravin, nejvhodnější jsou potraviny vařené a dušené.

Možné komplikace

Při záchvatu se může objevit intenzivní zvracení, po kterém nenásleduje úleva a několikrát se opakuje. Záchvat může být doprovázen zvýšenou teplotou a třesavkou. Pokud se bolest v podžebří projevuje několik hodin, může značit vážnější komplikace jako např. zánět žlučníku, zánět slinivky nebo ucpání vývodu žlučníku.

Při déle trvajícím ucpání žlučovodu dochází kromě zažloutnutí bělma očí i k zažloutnutí pokožky, což je způsobené poruchou odtoku žluči. Pokud uzavření nebo ucpání žlučových cest přetrvává i nadále, hrozí vznik akutního zánětu žlučníku kvůli bakteriím, které se do žlučníku dostaly ze střev.

Méně častou komplikací je ucpání střeva, kdy se žlučníkový kámen uvolní ze žlučníku, dostane se do střeva a ucpe jej. Přítomnost žlučových kamenů může být také rizikovým faktorem rakoviny žlučníku.

Prevence

Nejlepší prevencí je nejíst dráždivá kořeněná a tučná jídla. Dodržovat pravidelný pitný režim a denně vypít minimálně 2 litry vody. Důležitý je také pravidelný přísun vitamínů, zejména vitamínu C. Ten přispívá ke snížení rizika tvorby žlučových kamenů.

Při prvotních příznacích problémů se žlučníkem nebo diagnostickém odhalení přítomnosti kamenů ve žlučníku je potřeba upravit jídelníček.

Vyhýbat se dráždivým potravinám, které mohou žlučníkový záchvat vyvolat. Je potřeba zcela odstranit ze stravy potraviny s vysokým obsahem tuku a jíst místo nich jídla bohatá na vlákninu.

Ke správné životosprávě přispívá také dostatek pohybu a cvičení.

Kdy jít k lékaři

K lékaři běžte, pokud ucítíte bolest pod pravým žeberním obloukem, máte třesavku či zimnici a je vám na zvracení.

Takhle se hlásí nemocný žlučník: Nepodceňujte příznaky!

Foto: Denis Val, Shutterstock.com

Žlučníkový záchvat si můžete vykoledovat opulentní grilovačkou či přemírou alkoholu. Nemocný žlučník se ale umí projevovat i mírněji a může mít i jiné příčiny. Které signály není radno ignorovat?

Když se řekne „nemocný žlučník“, většina lidí si představí žlučníkový záchvat neboli koliku – často několikahodinovou ostrou bolest napravo pod žebry. Platí na ni teplý obklad, léky na bolest a přísná dieta.

Neustoupí-li potíže ani po několika hodinách, navštivte lékaře.

Zvlášť když se objeví nafouklé břicho, říhání, bledost, zrychlený tep, potivost, třesavka, žloutnutí očí a kůže či zvracení: hrozí zánět žlučníku či slinivky!

Kolika často vzniká jako důsledek konzumace tučného či smaženého jídla. Potíže ovšem způsobují i genetické dispozice, léky, kouření a některá onemocnění, hlavně obezita a diabetes. Spouštěčem bývá i stresnebo zvýšená fyzická námaha.

Tvorbu a odtok žluči ovlivňují i hormony, proto se potíže často objevují jako důsledek těhotenství a také v menopauze. U starších žen se přičítá i obezita, která škodí zvýšeným tlakem na orgány v dutině břišní. Ženy navíc častěji než muži hubnou a drastické diety a půsty ovlivňují množství cholesterolu – během hladovění má tendenci v žlučníku krystalizovat a tvořit kameny.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Hladovění může způsobit žlučníkové kameny

Kolika přichází znenadání a poukazuje na přítomnost žlučových kamenů, které dosud tiše klíčily v útrobách. Můžete je mít roky, aniž by se jakkoliv projevily (tzv. asymptomatická forma).

Jde o krystalky různých látek, které se v orgánu zachytávají.

Dokud jsou drobné, třeba jen ve formě písečku, pocítíte maximálně nadýmání, nechutenství či nevolnost a asi vás vůbec nenapadne, že nepohodlí způsobuje nemocný žlučník.

Jak kameny rostou, dráždí okolní sliznici a žluč nemůže pořádně odtékat. Potíže se kumulují, typické jsou častější průjmy, zácpa, pálení žáhy, tlak v břiše, nadýmání. Když dojde k úplnému ucpání žlučovodu, svalovina se snaží překážku uvolnit a vypudit, začne se střídavě intenzivně stahovat a uvolňovat – a bolestivý záchvat je na světě.

Dokud kameny v orgánu zůstanou, může se kolika kdykoli opakovat. To ale není bohužel všechno. „Pokud kamínek projde do žlučových cest, může při zaklínění vyvolat také žloutenku a akutní zánět břišní slinivky. To už jsou závažná onemocnění, vyžadující hospitalizaci,“ varuje docent Pavel Kohout, přednosta Interní kliniky 3.

lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice. Hrozí zánět žlučníku, ucpání střev, protržení sliznic nebo rakovina žlučníku. Bolesti a nevolnost jsou přitom podobné, později se přidává hubnutí, žloutnutí, svědění kůže, tmavá moč, světlá stolice apod. Při rozšíření infekce hrozí otrava krve a smrt.

Laik tyto stavy jen těžko odliší od „obyčejné koliky“, proto přítomnost žlučových kamenů nepodceňujte.

Foto: B-D-S Piotr Marcinski, Shutterstock.com

Žlučníková kolika bývá krutá, ale skončí. Jestliže se různé potíže s trávením opakují, nepodceňujte je

I když si od koliky ulevíte sami, neváhejte, pokud se vám cokoli nezdá. Jestliže dosud nevíte, zda máte kameny, ultrazvuk je odhalí. A pokud už kameny máte, je důležité zjistit, zda se stav již uklidnil a nedošlo třeba k zánětu. Léčba se různí dle míry postižení – kameny lze odstranit rázovou vlnou či i se žlučníkem operativně.

Hormonální a genetické příčiny tvorby žlučových kamenů neovlivníte, můžete ale předejít záchvatům z nevhodné stravy. Žlučník zatěžuje vedle tučné a kořeněné stravy také třeba maso a majonéza. Omezte alkohol a limonády a zkuste pít bylinné čaje: mátu, lopuch, libeček, řepík a zemědým.

Naučte se kořenit kurkumou, fenyklem a koriandrem, na očistu pomůže pampeliška, artyčok, ostropestřec nebo šťáva z černé ředkve. „Černá ředkev je přírodní diuretikum. Používá se preventivně proti žlučníkovým i ledvinovým kamenům.

A ulevuje při bolestech, které jsou způsobené právě těmito kameny,“ radí odbornice na výživu Dagmar Lužná.

Víte, co vám spraví rozhozené trávení a máte to zaručeně doma?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Sezóna záchvatů: Žlučník se brání stresu | Žena.cz

ŽLUČNÍK A JEHO FUNKCE

Žlučník je dutý orgán tvaru hrušky uložený na spodní straně jater (v podžebří na pravé straně břicha). Je zásobníkem žluči, kterou produkují játra. Hlavním úkolem žlučníku je rozmělnit tuky tak, aby se usnadnilo jejich trávení.

Zajímavé:  Alergie Na Cigarety Priznaky?

Právě způsob stravování a nesprávná skladba stravy spojená s přemírou jídel mastných a smažených vede k přetěžování žlučníku. Následkem jsou bolesti (zejména v pravém podžebří), tvorba žlučových kamenů a poškození funkce žlučníku.

Kdoví proč je jaro pravou žlučníkovou sezonou: zrovna v tomto období se nejvíc kroutí a bolí. Na jaře je také nejlepší doba pro očistnou kúru.

Na vzniku a rozvoji nemocí žlučníku se podepisují psychosomatické faktory a především strašák naší doby – stres. O lidech, které trápí žlučník, se často mluví jako o žlučovitých. K okolí jsou nevlídní, stále se kaboní, neumějí se usmát a uvolnit, mívají i nažloutlou pleť. Podle východní medicíny žlučník řídí lidská rozhodnutí!

Obraz duše

Ukvapená rozhodnutí a zejména zlost a zloba prozrazují nadbytek žlučníkové energie čchi, zatímco projevem disharmonie a slabosti čchi je nerozhodnost provázená obavami.

Do konfliktů se není třeba řítit, ale nevyplatí se trvale jim uhýbat. Dusíte-li zlost a pocity nespravedlivého zacházení v sobě, žlučník také není v pohodě. Při trápení se žlučníkem (stejně je na tom zcela prokazatelně 10 % světové populace!) se doporučuje změnit nejen svůj život a stravování, ale také rozhodování a duševní život.  

Žlučník k životu zásadně nepotřebujeme, ale v těle má smysl: umožňuje uskladnit větší množství žluči a tu uvolnit při náhlém příjmu většího objemu tuků. Po odstranění žlučníku se žluč ve žlučovodech tvoří nadále, ale v malých dávkách, a vylučuje se neustále. Proto se musí jíst často a střídmě. Při opaku se dostaví nepříjemný průjem.

Hořká jako… žluč

Žluč je hořká žlutohnědá až žlutozelená kapalina, která se po požití zejména tuků vyprazdňuje do tenkého střeva: denně se jí vytvoří asi ½  –  1 l. Jejím hlavním úkolem je rozkládat potravu procházející dvanácterníkem tak, aby se dala strávit a vstřebat.

Žluč také pomáhá neutralizovat jedovaté látky (jejím prostřednictvím se z těla vylučují některé léky, jedy a cholesterol), neutralizuje kyselý obsah žaludku. Hustotu žluči reguluje nervový systém v závislosti na obsahu tuků ve stravě.

Žlučník je s tenkým střevem propojen žlučovým vývodem a tvoří součást žlučových cest. Vývod ústí do žlučovodu, jímž se žluč dostává spolu s enzymy slinivky břišní do dvanácterníku. Choroby žlučníku, které omezují trávicí funkce, jsou typické hlavně pro střední a vyšší věk. 

Kameny, které nezdobí

Malé tvrdé oválky – žlučníkové kameny – se tvoří ve žluči přímo ve žlučníku nebo ve žlučových cestách. Představují onemocnění velice časté zejména u žen po šedesátce. Ke vzniku kamínků totiž přispívají hormonální změny, jimž jsou ženy vystaveny v průběhu menstruace, těhotenství a klimakteria. ČR patří mezi země s vysokým výskytem žlučových kamenů.

Ve většině případů jsou kaménky cholesterolové, tedy žlutohnědě zbarvené s vysokým obsahem cholesterolu. Je-li ve žluči nadbytek cholesterolu, kameny začnou krystalizovat. Kámen vejčitého tvaru má obvykle velikost 1 – 3 cm a krystalickou strukturu lze odhalit jeho např. rozpůlením. Cholesterolové kameny nejsou patrné na rentgenových snímcích.

Naopak kameny pigmentové na rentgenu vidět jsou, vznikají z bilirubinu, kalcia a jeho solí. Bilirubin je pigmentové barvivo z rozpadajících se krevních buněk. Pigmentových kamínků bývá více a jsou drobné. Pokud se jich ve žlučníku časem vytvoří větší množství, nazývají se písek nebo také bláto.

Příčinou vzniku cholesterolových žlučových kamenů je celá řada chorobných změn ve žlučníku a v játrech.

Jejich vznik sice ovlivňuje genetická predispozice, ale hlavní příčinou je strava a zvolený životní styl: nesprávná životospráva, nadbytek cholesterolu v potravě, obezita i drastické hubnutí, poruchy ve vyprazdňování žlučníku, aplikace některých léků a hormonů. Riziko dále je zvyšuje především onemocnění cukrovkou, jaterní cirhózou, stavy po odstranění části tenkého střeva, zvýšené hladiny krevních tuků apod.

Jak se projevují?

Neklamnými příznaky přítomnosti kamínků ve žlučníku nebo žlučových cestách bývají pocity nadýmání, předčasné plnosti, říhání, někdy také průjmy. Kromě již zmíněných hormonálních vlivů ovlivňuje vznik kaménků strava s vysokým obsahem tuků a cukrů. Skutečně rizikovým faktorem je ovšem špatná životospráva a stres.

K nápravě stavu přispívá lehčí jídelníček, zejména zeleninový, ovocný, s jogurty, rybím masem a dostatkem vlákniny. A také zpracování stresu.  Povolené množství tuku je celkově na den 60 g.

Některé žlučové kameny zůstávají v těle dlouhé roky (odhalí je vyšetření na CT – počítačovém tomografu nebo magnetické rezonanci) a  nevyvolávají potíže, nejdrobnější se většinou dostanou do střeva a samovolně vyjdou ven.

Jestliže se kameny ve žlučovodu zaklíní, brání odtoku žluči a obvykle vyvolávají žloutenku. Dříve nebo později ovšem způsobí koliky, křeče a záněty, pak se chirurgicky odstraňují. Kamínky mohou být podkladem pro nádorový růst.

Křeče a bolesti

Pacienta především náhle zaskočí prudká záchvatovitá bolest v nadbřišku spojená s nevolností a napětím pod žebry – žlučníkový záchvat. Pacient má teplotu, třesavku a bolesti.

Při žlučníkové kolice neklidný, schvácený a bledý pacient trpí krutou bolestí  pravého podžebří, která se může šířit až do zad.

Na zaklínění kamene v krčku žlučníku totiž tělo reaguje stažením svaloviny žlučníku a žlučových cest. Bolest nezřídka provází zvracení, horečka či třesavka. Břicho bolí na pohmat a je celkově vzedmuté.

Pokud kameny brání odtoku žluče, hrozí, že se do žlučníku dostanou bakterie ze střeva a dojde k zánětu.

Kolika vzniká náhle často po tučném jídle a záchvaty se mohou opakovat. Léčí se hladovkou, klidem, teplými obklady krajiny pod játry, podáváním léků proti bolesti a k uvolnění křečí hladkého svalstva.

U problematických pacientů se žlučník odstraňuje – většinou laparoskopicky. U některých nemocných lze kameny rozpustit pomocí žlučových kyselin, případně se využívá rozbití kamene rázovou vlnou. Jsou-li kamínky ve žlučových cestách, odstraňují se endoskopicky. Někdy je třeba aplikovat do žlučových cest stent, který zajistí jejich průchodnost.

Akutní nebo chronický?

Je-li zánět žlučníku akutní, jde o náhlou příhodu břišní, která se musí okamžitě léčit zejména ve vyšším věku a u diabetiků.

Příznaky se podobají žlučníkové kolice, bolesti však jsou stálé a intenzivnější se zvracením, horečkou, nevolností. Stav může komplikovat zánět pobřišnice, absces poblíž žlučníku (např.

v játrech), hnis ve žlučníku a vedlejší hnisavá ložiska v dalších orgánech.

Příznaky někdy ustoupí, ale nemoc přechází do stadia chronického.

 Chronický zánět žlučníku představuje nejčastější komplikaci kamenů ve žlučníku: někdy se užívá termín porcelánový žlučník. Ten je svraštělý se ztluštělou stěnou, která může zvápenatět.

Pacient má dlouho neléčené kaménky, občasné projevy koliky a nevýrazné problémy: občasnou plynatost, nechutenství, nevolnost a průjmy.

Porcelánový žlučník je přitom přednádorovým stavem! Maligní nádor žlučníku bývá velmi agresivní, rychle metastazuje a bývá objeven pozdě.

K dalším komplikacím patří žloutenka z uzávěru vývodných žučových cest (riziko šoku až sepse!), zánět slinivky břišní z uzávěru jejího vývodu žlučovým kamenem. Vzácnou komplikací je střevní neprůchodnost způsobená uzávěrem střeva objemným žlučníkovým kamenem.

Prevence žlučových kamenů

  • Méně potravin s živočišným tukem a bílkovinami téhož původu (plnotučné mléko, sýry, žloutky, máslo, červené maso, moučníky), méně cukru. 
  • Hodně zeleniny (zejména s hořkými bylinami – štěrbákem, čekankou, artyčokem), ovoce (především grapefruity, hrušky, hrozny), potravin s obsahem vitaminů C, E a esenciálních mastných kyselin (ořechy).
  • Jezte neloupanou hnědou rýži, celozrnné bílkoviny.
  • Vynechejte kávu, pijte hořké nápoje (tonik), denně vypijte šťávu z poloviny citrónu ve sklenici horké vody (nejlépe při snídani)
  • Jezte pravidelně, snídejte!
  • Podpořte méně koncentrovanou žluč vypitím nejméně šesti sklenic vody během dne.
  • Chcete-li povzbudit odtok žluči, která odnese i drobné kaménky (písek), užívejte denně lžíci olivového oleje lisovaného za studena a šťávu z poloviny citrónu. 
  • Z homeopatik se doporučuje Chelidonium (denně při žlučníkových obtížích) a Colocynthis (oři žlučníkové kolice).

Z babiččina receptáře: Při záchvatu čaj z kořene pampelišky, jamu, zemědýmu, meduňky a lékořice, další možné varianty zahrnují kořen pampelišky, zeměžluč, pelyněk a hořec. Každou hodinu se vypije šálek, dokud obtíže neustoupí. Při bolestech v pravém podžebří po tučném jídle čaj z kořene pampelišky, řepíku, zemědýmu, máty peprné a jamu (3x denně šálek).Pomáhá také mátový a heřmánkový čaj.

Jak se zbavit kamenů

K rozpuštění malých kaménků během 3 měsíců intenzivního léčení (1x až 2x denně) pomáhají ostropestřec, cholin, inozitol, aminokyselina metionin a pampeliškový kořen.

  Pomáhá vitamin C (500 mg 2x denně), lecitin 2 tobolky nebo 2 lžičky granulí 2x denně, mátový a lněný olej (na lžíci, existují v tobolkách), jitrocel, pampeliškový kořen, výtažek z artyčoku.

Uvedené potravinové doplňky působí preventivně.

Populární kúra doporučuje tento postup: Hodinu před spaním se spolkne lžíce panenského olivového oleje a po 15 minutách se vypije silná černá káva (tzv. turek). Za další půlhodině opět lžíce oleje a pak stačí ulehnout na pravý bok. Někdy jeden pokus nestačí.  Ostatně, i kaménky se tvoří znovu, pokud jedinec nezmění skladbu stravy.

Další léčebné postupy radí jako součást vyčištění organismu jablečnou šťávu s citrónem a se šťávou z řepy obecné apod.

Zakázané potraviny

tučná masa, uzené, vnitřnosti, olejovky atd.

, uzeniny, paštiky, tučné, plísňové a zrající sýry, přepálené tuky, slanina, smažená jídla, vejce, majonéza, z polévek tučné vývary, zabíjačková, zelná, houbová, luštěninová, z ovoce hrušky, čerstvé třešně, rybíz, maliny, jahody, ořechy, kokos, mák, ze zeleniny kapusta, zelí, sterilovaná zelenina, květák, houby, okurky, papriky, syrová cibule, česnek, smažené brambory, bramborový salát, hranolky, kynuté knedlíky, luštěniny, z omáček smetanová, houbová, okurková, z moučníků ovocné knedlíky, dorty s krémy a šlehačkou, ořechové a kokosové, čokoláda, smetanové mražené krémy. Z oblasti koření kari, chilli, paprika, maggi, masox, hořčice, z nápojů zrnková káva, alkoholické nápoje sycené limonády.

Anna Vejvodová 

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector