Condylomata – vše o zdraví

Díváte se na ten ošklivý výrůstek na kůži a říkáte si, co je to vlastně ta bradavice? Jedná se o nezhoubné kožovité útvary virového původu, které způsobuje lidský papilomavirus HPV. Objevují se nejčastěji na nohou a na rukou, ale i na jiných částech těla třeba i na sliznicích.

Condylomata - Vše o zdraví Jak se přenáší a odkud se berou bradavice

Bradavice se přenáší přímým kontaktem kůže. Dostane se do podkoží v místě, kde je naše kůže oslabena – tedy je rozmočená, propocená nebo jinak narušená. Proto ji máme nejčastěji na nohou a na rukou, tedy na místech, kterými se můžeme nejčastěji dotknout nakažlivých míst.

Nejčastěji se s nimi setkáme na bazénech, ve veřejných sprchách, ale i v prostorách, kde se často pohybujeme bosí, jako v sauně, šatně sportovního zařízení nebo na jiných frekventovaných a vlhkých místech. Když už víte, že bradavici máte, neházejte hned flintu do žita.

Léčba bradavic je obtížná, ale není nemožná.

Není bradavice jako bradavice

Existuje 5 hlavních typů bradavic, které se liší svou odolností i typickým místem výskytu.

 • Pravá bradavice se vyskytuje ze všech typů nejčastěji. Je to lehce našedivělý, na pohmat tvrdý výrůstek, který se postupně zvětšuje. Nejčastěji se vyskytuje u lidí mladších 30 let.
 • Plochá bradavice je výsadou dětí. Jedná se o růžové výrůstky, které se vyskytují ve větším množství a přenáší se rozškrábáním. Tento typ se často vyskytuje u dětí.
 • Bradavice nitkovitého typu se nachází v místech, kde máme nejjemnější kůži nejčastěji v okolí očí, úst a na krku. Jsou to drobné, výrazně úzké a vystupující výrůstky kůže, které díky svému tvaru velmi často strhneme a dáváme tak šanci jejímu dalšímu šíření. 
 • Plantární bradavice se vyskytuje na chodidlech v místech, kde vyvíjíme při chůzi největší tlak. Mají kruhovitý tvar, olemovaný bílým prstencem. Čím je bradavice starší a větší, tím je pro svého hostitele horší a trápí ho bolestí při chůzi. Její další nevýhodou je odolnost vůči léčbě.
 • Kondylomata neboli genitální bradavice jsou jedním z nejčastějších pohlavně přenosných onemocnění. Přenáší se pohlavním stykem (orálně, rektálně, vaginálně), ze sliznice na sliznici. Pokud vás trápí tento typ, určitě odhoďte stud a navštivte svého lékaře dříve, než-li se vám rozšíří na velkou plochu sliznice.

Condylomata - Vše o zdraví Co pomáhá na bradavice?

Pokud objevíte bradavici včas a nedáte jí šanci k většímu rozšíření, můžete se bradavice zbavit i sami doma. Existuje hned několik možností, které můžete zvolit.

Dá se zmrazit, tekutým dusíkem, naleptat kyselinou a to vše můžete podpořit čistými éterickými oleji a čertovým kamínkem. Pokud používáte leptající přípravky s kyselinou nebo tekutý dusík, dávejte pozor na zdravou kůži.

Dobrou pomůckou může být vazelína, která kůži v okolí bradavice ochrání před poleptáním.

Condylomata - Vše o zdraví Co na bradavice na nohou?

Co na bradavice nohou? Sáhněte po přípravcích na bázi tekutého dusíku třeba sprej Freeze od Scholl, který povrch bradavice zmrazí, samy pak po 10-14 dnech odpadnou.

Je možné, že se znovu objeví, pak neváhejte a postup zopakujte. Dobře působí i náplasti na bradavice a kuří oka.

Vyzkoušejte třeba Hansaplast, která zajistí okamžitou úlevu od tlaku a tření díky tomu, že změkčí ztvrdlé jádro kuřího oka.

Co s bradavicemi na rukou?

Co s bradavicemi na rukou? Zkuste roztok Kolodium forte, který pomalu naleptává zrohovatělý povrch bradavice. Další přípravek spíše doplňkového charakteru je tyčinka Lapis neboli čertův kamínek, který podporuje hojení a čistý čajovníkový olej – tea tree oil.

 Skvělou alternativou je i metoda kryoterapie, kterou už nemusíte podstoupit jen u odborníka, ale můžete si touto metodou pomoci i doma pomocí spreje URGO Bradavice. Díky jeho postupnému a krátkému působení se vyhnete bolestivému odstraňování bradavic.

Jestli se vám nedaří po delší době bradavice zbavit, nebo se dokonce ještě rozšířila, navštivte raději lékaře, který ji může odstranit laserem nebo chirurgicky.

Condylomata - Vše o zdraví Prevence vzniku bradavic

Někdy se nákaze nevyhnete. Například tam kde jsou přezůvky zakázány používat z jiných zdravotních důvodů jako například v saunách. Ve parních komorách, aquaparcích a jiných sportovištích noste ale vždy přezůvky.

Pravidelně dezinfikujte svou obuv. Bradavice a jejich šíření je velmi blízce spojené i s imunitním systémem. Proto ji neváhejte posilovat doplňky z přesličky rolní, hlívy ústřičné či echinacey.

Pokud i tak nějakou bradavici objevíte, zahajte léčbu co nejdříve.

Condylomata - Vše o zdraví Jak na bradavice podle našich babiček

Naše babičky přesně vědely, které přírodní produkty dokáží bradavicím pěkně zavařit.

Není náhoda, že všechny mají ve vysokých koncentracích silný antiseptický účinek a při nanášení na kůži mohou občas i zaštípat, ale také i fungují.

Jejich rady byste měli určitě vyzkoušet hned na začátku léčby, pokud je bradavice ještě malá. V babských radách z přírodního léčitelství na bradavice vždy zazněly i:

Pokud tyto přípravky budete aplikovat 2-3 denně, nebo necháte jejich kapičku až dvě působit přímo na místě pomocí vatičky a náplasti po většinu dne. Účinek se jistě dostaví do jednoho týdne. Jen dejte velký pozor, abyste zbytečně přípravky neaplikovali i na zdravou kůži, která může být citlivější, než samotná bradavice.

Přípravky na bradavice a kuří oka

Genitální bradavice či virus HIV. Stačí jediná vášnivá noc | Zdraví

Obyvatelé Česka jsou podle průzkumů sexuálního chování příliš lehkomyslní. Navzdory osvětě se nedaří vymýtit nemoci, které se přenášejí právě pohlavním stykem.

Když se řekne pohlavní choroba, většina lidí si okamžitě vybaví virus HIV způsobující nemoc AIDS. Ovšem do této kategorie spadá mnohem více infekcí. Kapavka, syfilis, chlamydie či genitální bradavice, to vše může být daní za jednu vášnivou noc.

Nebezpečí pohlavních chorob bývá v české veřejnosti podceňováno. Z nedávného šetření, které uskutečnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění, vyplynulo, že více než čtyři pětiny Čechů se nákazy virem HIV neobávají. Zároveň však v roce 2013 40 procent mužů a 57 procent žen přiznalo nevěru.

Problém je i v systému

I podle zkušeností sexuologů se lidé přestávají pohlavních nemocí bát. Výsledkem je, že počet nositelů viru HIV, tedy největší hrozby mezi pohlavními chorobami, narůstá.

„Společností, ale i osobami s rizikovým chováním přestala být tato infekce považována za smrtelnou, bere se za,pouhé‘ chronické onemocnění, které lze s určitými omezeními léčit,“ říká vedoucí Ústavu epidemiologie LF UK v Plzni Petr Pazdiora.

Existují tři známé způsoby

 • nechráněný pohlavní styk – vaginální, anální i orální
 • transfuze krve či kontaminované injekční stříkačky
 • přenos viru z matky na plod

NELZE se nakazit podáním ruky ani přes záchodové prkénko. Nemoc nepřenáší ani hmyz.Virus HIV způsobuje nemoc AIDS neboli Syndrom získaného selhání imunity. Průměrná doba mezi nákazou virem a propuknutím nemoci je deset let. Během nemoci imunitní systém ztrácí schopnost odolávat infekcím, nádorovým onemocněním, objevují se neurologické potíže a celkové chřadnutí organismu. Léky tlumí příznaky, vyléčit nemoc zatím nedokážou.Jedinou skutečnou prevencí pohlavních chorob je sexuální abstinence. K té však člověk jako biologický tvor naprogramován není.

Problém je však podle něj systémový: „Bohužel se také podařilo zlikvidovat síť poraden, která byla vybudována v devadesátých letech při hygienických stanicích. I tím došlo k výraznému poklesu dostupnosti vyšetření na vlastní žádost a tím k delšímu přetrvávání nevědomosti o infekci.“ 

Preventivní programy, které byly bohatě financovány státem ještě v polovině devadesátých let, byly podle jeho slov výrazně omezeny, přestože trend nárůstu počtu onemocnění prokazoval opačný trend.

 S tím, že se lidé přestávají pohlavních chorob bát, souhlasí i sexuolog Petr Weiss. Podle něj navíc schází osvěta v dané problematice. V devadesátých letech byla situace v této oblasti podle něj lepší.

„Domnívám se, že v tom máme dluh a že mladá dorůstající generace by si zasloužila podstatně víc osvěty,“ uvádí.

Jedinou skutečnou prevencí vůči pohlavním chorobám je sexuální abstinence. K té však člověk jako biologický tvor naprogramován není. „Pohlavními chorobami jsou nejvíce ohroženi muži i ženy, kteří žijí sami, většinou jsou rozvedení a nemají trvalé závazky. Proto se častěji chovají promiskuitně.

A samozřejmě velmi ohroženou skupinou, zvláště z hlediska možné nákazy HIV, jsou i muži, kteří často střídají své mužské sexuální partnery,“ podotýká Petr Weiss.

 Lidé by podle něj měli pamatovat na to, že když mají sex s novým partnerem či partnerkou, tak současně spí se všemi jejich předchozími partnery a partnerkami. 

Pacientů s HIV přibývá

Je pravdou, že Česká republika patří mezi země, kde se virus HIV vyskytuje relativně méně. Avšak odborníci varují před prudkým nárůstem nových případů. V počtu nově hlášených pacientů s HIV vloni dominovala Praha se 68 procenty. Následovaly kraje Středočeský, Ústecký a Vysočina. Řada lidí však o své nemoci netuší, takže skutečná čísla budou ještě vyšší.

„Jediný způsob, jak zjistit přítomnost viru HIV, je jít k lékaři na testy poté, co došlo byť jen k jednomu rizikovému sexuálnímu kontaktu s neznámým partnerem. Ani s vlastním rodinným příslušníkem není člověk úplně v bezpečí, ale riziko je zde přece jen výrazně menší,“ říká vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí Státního zdravotního ústavu Hana Zákoucká.

V současné době věda zná tři způsoby přenosu této choroby. Prvním je nechráněný styk, druhým transfúze krve či použití kontaminované injekční stříkačky a třetím je přenos viru z matky na plod. Nelze se nakazit běžným stykem s infikovaným člověkem, například podáním ruky.

Samotný virus HIV není odolný vůči vlivům vnějšího prostředí a na vzduchu velice rychle hyne, Spolehlivě jej ničí i teploty přesahující 60 stupňů Celsia a obyčejné dezinfekční prostředky. Stejně tak jej nepřenáší ani hmyz.

Bradavice mohou vést k depresi

AIDS však není jedinou pohlavní chorobou, která českou populaci ohrožuje, byť je samozřejmě nejnebezpečnější. Běžnou pohlavní nemocí je chlamydiová infekce. Podle některých statistik chlamydie dřímají ve dvou procentech evropské populace, přičemž většina nositelů této bakterie o tom vůbec nemá zdání.

Prvním příznakem této infekce bývá bolestivý vřed, následovaný v několika dnech horečkou a zduřením mízních uzlin v tříslech. Dalším stádiem může být rozsáhlý zánět pohlavních orgánů, někdy i konečníku. Samotná infekce není sice smrtelná, ale pokud nedojde k léčení, mohou se projevit různé následky, z nichž tím nejzávažnějším je neplodnost.

Condylomata - Vše o zdraví

Ani syfilis či kapavka zatím zdaleka nepatří jen do historie. Obě nemoci jsou dnes již léčitelné, avšak chytit je rozhodně není nic příjemného. Pokud je nákaza syfilis odhalena včas, lze bakterie zlikvidovat pomocí antibiotik. Choroba poté za sebou nezanechá žádné následky.

Pokud se však nakazí těhotná žena, plod se dostává do přímého ohrožení života. Zlovolných virů či bakterií, které se rády zabydlují v lidském pohlavním ústrojí, není málo.

„Vůbec nejčastější pohlavně přenášenou chorobou jsou genitální bradavice,“ podotýká přednostka dermatovenerologické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová.

Tyto bradavice jsou zákeřné především tím, že potíže vyvolávají jen u mála lidí, kteří jsou papilomavirem nakaženi. Nemoc se probouzí až ve chvíli, kdy je organismus oslaben, do té doby ji nic netušící člověk šíří dál.

„Genitální bradavice mohou pro pacienta znamenat výrazné omezení sexuálního života a vést až k depresím. Proto je důležité, aby lidé o tomto riziku věděli a dodržovali zásady bezpečného sexu,“ uzavírá Jana Hercogová.

Condylomata - Vše o zdraví

Kondylomata – jsou bradavice důvodem k panice?

Genitální bradavice jsou sexuálně přenosná choroba. Zvnějšku se projevuje na kůži genitálií a v anální oblasti. Zevnitř pak v močové trubici penisu. Bradavice jsou typicky vystouplé a růžově zbarvené. Tvarem mohou někdy připomínat květák.

Takovýto zdravotní stav nemusí provázet vůbec žádné symptomy. V druhém případě se naopak dokáže nepříjemně projevit.

V lékařských kruzích se jim říká kondylomata. Genitální bradavice se objevují na genitáliích, nebo v jejich blízkém okolí. Stejně jako u ostatních bradavic je jejich původcem lidský papilomavirus (HPV). Celosvětově jde o jednu z nejčastěji přenášených sexuálních chorob.

Samotný výstupek je pouze špička ledovce. Virus se dostane i do buněk normálně vypadající kůže v okolí výstupků. Pravděpodobně se pak rozšíří i do dalších částí urogenitálního traktu.

Condylomata - Vše o zdraví

Jak muž chytne kondylomata? 

K přenosu genitálních bradavic dochází sexuálním kontaktem s infikovaným partnerem. Jsou velmi nakažlivé. Kondom může pomoci, ale nezajistí 100% ochranu proti bradavicím.

Genitální bradavice a ideální podmínky přenosu

Ačkoliv zbývá ještě mnoho prostoru pro výzkum v oblasti šíření nemoci, doktoři vypozorovali, jaké podmínky jsou pro šíření nejvhodnější. Vlhko a teplo v genitální oblasti nahrávají přenosu i růstu viru.

Bradavice na penisu přichází nenápadně

Genitální bradavice mají svá specifika. Většina lidí, která chytne virus, nemá o jeho přítomnosti ponětí. Virus může infikovat buňky a přitom se neprojevovat po mnoho let. Tak se stane až ve chvíli, kdy je imunitní systém oslabený.

V poslední době se objevují obavy ohledně spojitosti těchto bradavic s rakovinnou genitálií. Pacienti s historickým výskytem kondylomat mohou být ve skupině ohrožené rakovinným bujením. HPV je spojován s rakovinami análního otvoru a penisu.

Jakýkoliv sexuální styk je tedy potencionálně nebezpečný pro přenos viru. Poměrně nebezpečný je také pro všechny páry, které plánují početí. Virus je přenosný na dítě z infikované tkáně ženských rodidel.

VIDEO: O genitálních bradavicích mluví Prof. Jana Hercogová. 

Genitální bradavice na penisu nejsou nic příjemného

Vzhledem k místu, kde se objevují a stylu jakým dochází k jejich přenosu, mohou mít i výrazný psychický dopad. Na nositele je vyvíjen poměrně silný emocionální a sociální tlak. Přichází pocity hanby, vzteku, viny a studu.

Kondylomata se objeví, když je nejméně čekáte

Pokud se v oblasti genitálií objeví útvary podobné květáku, je čas navštívit lékaře. Ten je schopen určit, zda jde o genitální bradavice, nebo jiný problém.

Nákaza virem se dá zjistit amatérsky i doma. Stačí si koupit vinný ocet a vylít jej na bradavice. Pokud zbělají, jde pravděpodobně o genitální bradavice. Za lékařem ale běžte v každém případě. Diagnózu lze potvrdit až po kompletní biopsii a profesionálním vyšetření pod mikroskopem.

VÍTE, že pohlavně přenosnými chorobami se zaobírá odbor venerologie? 

Kondylomata se projeví nejrychleji při oslabení organismu

Virus začíná mít viditelné projevy v momentě, kdy je imunitní systém nakaženého člověka oslabený. Často se bradavice objevují bez zjevného spouštěče.

Obvykle jejich výskyt nastartuje choroba. Tou bývá často i jiná sexuálně přenosná choroba. Dalšími spouštěči jsou drogy, chemoterapie, a léky zabraňující odmítnutí orgánu při transplantaci. Chorobu také dovede nastartovat nedostatek  kyseliny listové a vitamínu A. Rizikovým faktorem je rovněž kouření.

Kondylomata a inkubační doba

Genitální bradavice mají celkem dlouhou inkubační dobu. Po kontaktu s nakaženou osobou zabere obvykle 3 měsíce, než se objeví příznaky. K vypuknutí zdá se více dochází u osob se sníženou imunitou.

Genitální bradavice a jejich vliv na zdraví

Dopad je hlavně psychologický. Na fóru eMimino jde o poměrně živou diskuzi. Z debat je patrné, že genitální bradavice trápí nejen muže, ale často i jejich partnerky. Těžko se léčí a mají tendenci se vracet.

Léčba kondylomat

Muži s bradavicemi na penisu mají na výběr z široké palety léčebných metod. Žádná z nich není perfektní. Jednotlivé kůry jsou různě účinné a velmi rozdílné v cenách.

Odstranění kondylomat zahrnuje 3 hlavní směry

V zásadě spadá léčba do 3 kategorií:

 • preparáty na zničení tkáně bradavic
 • chirurgické metody
 • biologické přístupy zaměřené na příčinu vzniku virového onemocnění

Preparáty na léčbu kondylomat

Lékaři používají například Condylox. Jde o roztok, který se aplikuje na postiženou oblast a neměl by se smývat. Většina uživatelů tohoto roztoku si stěžuje na pálení, bolest, záněty a nepříjemné pocity v ošetřované oblasti. Mezi smývatelné roztoky pak patří například:

 • Podocon 
 • Podofin
 • Flouroacryl

Možnou prevencí je očkování proti genitálním bradavicím látkou Silgard. Účinnost očkování je uváděna na celých 90%.

Lékaři také předepisují:

 • Imiquimod krém – na trhu pod názvem ALDARA
 • Kyselina trichlorooctová

Další informace o léčbě se lze dočíst na těchto stránkách věnovaných genitálním bradavicím.

TIP: Pro akutní ošetření doporučujeme Epigen Intimo Spray. 

Condylomata - Vše o zdraví

Bradavice na penisu a fyzická léčba

Viditelné bradavice mohou být fyzicky odstraněny pomocí chladu, horka, operativního vyjmutí skalpelem nebo laserem. Všechny tyto techniky jsou nepohodlné a bradavice mají tendenci se vracet. Virus HPV je totiž přítomen v okolních buňkách kůže.

Karbon – dioxidová laserová vaporizace a konvenční chirurgické vyjmutí jsou nejlepším řešením pro rozsáhlé postižení bradavicemi. Zvlášť v případě pacientů, kteří nereagovali na ostatní druhy léčby.

Jak odstranit bradavici na penisu pomocí kryoterapie?

Kryoterapii lékaři používají na méně rozsáhlé výskyty. Tato metoda používá tekutý dusík, nebo zařízení zvané kryo-sonda. Tyto metody zmrazí tkáň bradavic a ty se pak samy odloupnou.

Jde o levnou metodu, nevyžadující anestetika, která pravděpodobně nezanechá tak výrazné jizvy jako při použití skalpelu.

Léčba bradavic na penisu antivirovou terapií

Virová povaha genitálních bradavic vybízí k léčbě antivirovou terapií. Pokud klasické metody (vypalování, mražení, lasery a podobně) selžou a bradavice se vrátí, zkoušejí lékaři přístup pomocí této této terapie.

Doktor vstříkne antivirovou látku přímo do bradavice. Látka útočí na virus zevnitř a cílem je zničit přímo původce bradavic. Tento způsob je obvykle nákladný a nesnižuje o tolik pravděpodobnost návratu.

Přírodní léčba genitálních bradavic – babské rady

V prvních fázích choroby lze započít samoléčbu přírodními doplňky na zmírnění průběhu. Návštěva lékaře je ovšem nutná a proto ji není radno odkládat. Z přírodních přípravků lze použít například:

 • Indonal – potravní doplněk
 • Tea Tree olej
 • Slabý roztok hypermanganu
 • Aloe Vera
 • Řebříček – bylinná koupel

Genitální bradavice: „Mám je, proboha, co mám dělat?“

Co je ze všech sexuálně přenosných onemocnění nejvíce zahanbující? Genitální bradavice. Co patří ze všech sexuálně přenosných nemocí k nejméně rizikovým? Genitální bradavice.

Proč bychom měli veškerý ostych hodit stranou? Protože genitální bradavice jsou prostě u lidí velmi časté. Genitální bradavice nejsou nic příjemného a způsobuje je vir HPV, nicméně dají se odstranit a nejsou nebezpečné.

Ano, některé typy HPV mohou způsobit rakovinu, ale nepatří k nim zrovna to HPV, které způsobuje bradavice, tedy 6 a 11.

Co to genitální bradavice vlastně jsou?

Genitální bradavice,  genitální kondylomata nebo prostě jenom kondylomata jsou bradavice v oblasti vulvy, pochvy, děložního čípku, konečníku, penisu či šourku. Některé bradavice zmizí samy od sebe, u některých je potřeba zákroku lékaře.

Genitální bradavice jsou velmi častým projevem viru HPV a ročně se projeví u více než 360 tisíc lidí. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet a jejich odstranění vám ještě nezaručí, že se již nikdy neobjeví.

Kondylomata se také velmi často objevují v těhotenství, přičemž existuje riziko, že matka jimi může nakazit své dítě, nicméně případy nakažení tímto způsobem nebývají až tak časté. Existují různé typy genitálních bradavic a od nich se také odvíjí způsob jejich léčby.

Bradavice mohou být různého tvaru či velikosti. Vždy jsou však způsobeny HPV virem.

Jak ke genitálním bradavicím vůbec přijdu?

Tím, že se od někoho nakazíte HPV virem nebo přímým kožním kontaktem s bradavicí během vaginálního, análního anebo orálního sexu. Třebaže se většinou bradavice objeví na pokožce během jednoho až tří měsíců po nákaze, nemusí tomu tak být vždy. Může klidně trvat i několik let, než se bradavice objeví.

Zkrátka jste od někoho chytli HPV vir a ten se stále drží ve vašem těle. Najednou přijde nějaký obrovský stres nebo silné oslabení imunity, a to úplně stačí, aby se genitální bradavice objevily. Dokud je váš imunitní systém dostatečně silný, nemusí se bradavice vůbec objevit.

Takže jestliže se vám bradavice objevily a jste-li ve vztahu a teď si lámete hlavu nad tím, zda vám nebyl partner náhodou nevěrný, anebo čelíte témuž obvinění ze strany partnera, rozhodně nevěra v tomto případě být vůbec nemusí. Mohli jste HPV dostat od jakéhokoli minulého partnera, stejně tak jako váš partner od bývalé partnerky.

Rozhodně viníka nemůžete hledat u toho, u koho se genitální bradavice objeví jako první, takhle to v tomto případě nefunguje.

Jak genitální bradavice vypadají?

Jsou to obvykle jemné výrůstky, které mají barvu okolní kůže a vyskytují se okolo genitálií a anální oblasti. Většinou se vyskytují pohromadě ve větším počtu, nicméně, mohou vyrůst i po jedné či po dvou.

Většina kondylomat není bolestivá. Genitální bradavice jsou jiné, než ty, které se vám udělají třeba na noze nebo na prstu, takže dotykem pohlavního údu rukou, na které máte bradavici, partnera nenakazíte.

Jaké typy HPV genitální bradavice způsobují?

Existuje mnoho typů lidského papilomaviru, přičemž menší počet virů je zodpovědný za projevy v genitální oblasti. Za výskyt bradavic v genitální a anální oblasti jsou zodpovědné typy 6 a 11, přičemž mohou růst až půl roku, obvykle po této době přestanou růst.

Tiché sexuálně přenosné nemoci. O kterých pohlavních onemocnění možná nevíte, že je máte?

Způsobují kondylomata rakovinu?

Nezpůsobují, nicméně jiné HPV viry mohou vést až k rakovině. Je jich více jak 12 a proti některým se dá očkovat, nicméně ne proti všem. Nejčastěji rakovinu způsobují typy 16 a 18.

Jaké druhy HPV rakovinu tedy způsobují?

 • Rakovina děložního čípku: všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny HPV virem, přičemž za 70 % všech případů jsou zodpovědné typy 16 a 18.
 • Rakovina konečníku: Přibližně 95 % všech případů rakoviny konečníku je způsobeno virem HPV, především pak typem 16.
 • Orofaryngeální rakovina: Jedná se o nádory krku, mandlí a kořene jazyka a je způsobena přibližně ze 70 % HPV virem. Většina případů orofaryngeální je spojována s typem 16.
 • Vzácnější druhy rakoviny způsobené HPV: HPV způsobuje přibližně 65% rakoviny vagíny, 50 % rakoviny vulvy a 35 % rakoviny penisu. Ve většině případů je za rakovinu opět zodpovědný typ 16.

Kapavka u žen: Jaké jsou její příznaky?

Svědivé či krvácející bradavice

Tyto případy nejsou tak časté, třebaže ke svědění i krvácení může v některých případech dojít. Nejčastěji krvácí, když je rozškrábnete.

Kde se bradavice nejčastěji objevují?

Mohou se objevit okolo vulvy, vagíny, konečníku nebo u děložního krčku. Často se jedná o velmi malé bradavice, kterých si ani nevšimnete zevnějšku, natož jsou-li uvnitř.

 • Ve 2 případech ze 3 se bradavice objeví poblíž vulvy
 • V 1 případu ze 3 se genitální bradavice objeví uvnitř vagíny
 • V 1 případu ze 3 se bradavice objeví mezi vagínou a konečníkem
 • V 1 případu ze 4 se bradavice objeví okolo končníku
 • V 1 případu z 10 se bradavice objeví na děložním čípku
 • V 1 případu z 25 se bradavice objeví u močové trubice

Genitální bradavice u mužů

U mužů nejsou genitální bradavice tak časté, jako tomu bývá u žen. Nejčastěji se u mužů vyskytují na špičce penisu nebo okolo konečníku, došlo-li k análnímu sexuálnímu styku. Většina bradavic se objeví během jednoho až tří měsíců po infikování.

 • V 1 ze 3 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují okolo konečníku.
 • V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na špičce penisu.
 • V 1 z 10 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují uvnitř močové trubice.
 • V 1 ze 12 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na předkožce.
 • V 1 ze 30 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují mezi konečníkem a šourkem.
 • V 1 ze 100 případů se genitální bradavice u mužů vyskytují na šourku.

Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!

Jak se dají genitální bradavice odstranit?

Menší genitální bradavice jsou snadněji odstranitelné než ty větší. Stejně tak bradavicím, které rostou ve vlhké oblasti pokožky, se léčí lépe než ty, které se nachází na suché kůži.

Většina bradavic se dá vyléčit krémy jako je Condyline a Aldara, pokud však nepomohou, musíte se obrátit na svého gynekologa nebo dermatologa, který vám buď navrhne chirurgické odstranění, zmražení tekutým dusíkem nebo odstranění laserem.

Dají se k odstranění genitálních bradavic použít i přípravky na normální bradavice?

Rozhodně se to nedoporučuje, třebaže diskuze jsou plné příspěvků od lidí, kteří takto genitální bradavice odstraňují. Je to však poměrně nebezpečné, protože tyto přípravky jsou velmi silné a pokožka v genitální oblasti je velmi citlivá, na rozdíl od pokožky například na patě.

Condylomata - Vše o zdravíAnatomie genitální bradavice

Mohou se genitální bradavice po odstranění vrátit?

Samozřejmě, že mohou, stejně tak jako bradavice kdekoli jinde na těle. Bohužel, genitální bradavice mají tendenci se vracet, přičemž až 70 % lidem se genitální bradavice znovu objeví během půl roku. V tomto případě nezbývá nic jiného než se obrátit znovu na lékaře.

Co mohu udělat pro to, aby se už neobjevily?

Imunitní systém v tomto ohledu hraje velmi důležitou roli, jelikož 90 % všech HPV virů zmizí z těla samo během dvou let.

Pokud bude váš imunitní systém však oslabený, nemusíte se však viru zbavit a uhodí vždy, když bude imunitní systém slabý. Takže celému procesu uzdravení přispějete tak, že imunitní systém podpoříte.

Jak? Začít můžete zlepšením životního stylu – jíst potraviny podporující imunitní systém, přestat kouřit, omezit alkohol či začít cvičit.

Jak se zbavit bradavic na noze? Zkuste přírodní lékárničku

Co bezodkladně musíte vždy udělat?

Rozhodně musíte o svém nálezu informovat svého partnera a nemít sexuální styk do té doby, dokud bradavice nezmizí. Nejvíce se nákaza šíří, když se bradavice objeví, třebaže může prostě dojít k nákaze HPV virem i bez jejich přítomnosti.

Jak se zbavit bradavic

 • Bradavice jsou způsobeny virem, který není vzájemně přenosný mezi člověkem a zvířetem.
 • Bradavice vznikají v důsledku snížené imunity, nedostatku spánku a špatné hygieny.
 • Bradavice jsou malé nezhoubné nádory na kůži, jejichž inkubační doba se pohybuje od několika týdnů, po měsíce i roky.
 • Bradavice se objevují na rukou, nohou nebo v okolí genitálií.
 • Bradavice na ploskách nohou neroste na povrch, ale zanořuje se a zplošťuje a při chůzi je velmi bolestivá.
 • Bradavice se odstraňují pomocí chirurgických zákroků.
 • Moderním způsobem léčby bradavic je kryoterapie, kdy se bradavice vystaví nízkým teplotám, které je zmrazí.

Snížená imunita, nedostatek spánku a špatná hygiena. To vše má za následek vznik bradavic, malých neestetických nádorků na kůži.

Jsou způsobeny virusem, který je druhově specifický, a tudíž není vzájemně přenosný mezi člověkem a zvířetem. Inkubační doba bradavic se pohybuje od několika týdnů, po měsíce až roky. Některé náhodně vymizí, jiné potrápí hostitele delší dobu.

Co jsou to bradavice

Bradavice jsou nezhoubný nádorek, vyskytující se na kůži a způsobený lidským papilovirem HPV. Tento vir způsobuje přebytečné množství keratinu, který stimuluje zvýšený růst buněk na vnější straně kůže. Bradavice se objevují na rukou, nohou nebo v okolí genitálií.

Často se vyskytují u osob se sníženou imunitou jako jsou například těhotné ženy nebo nemocní lidé. Nedostatek spánku je též jeden z mnoha faktorů snižující obrany schopnost imunitního systému a může být tak důvodem vzniku bradavic.

Druhy bradavic

Bradavice se nazývá podle toho, kde na těle se objeví a jak vypadá:

Na rukou

Bradavice na rukou – verrucae vulgares, nebo lidově vulgární či pravé. Objevuje se na dlani a prstech. Tento druh bývá bezbolestný, může však nepříjemně zarůst pod nehet.

Na chodidlech

Bradavice na ploskách nohou se nazývá bradavice plantární, poddruh bradavice pravé. Vlivem tlaku těla neroste na povrh, nýbrž se zanořuje a zplošťuje. Při chůzi bývá velice bolestivá.

V oblasti genitálií

Genitální bradavice, kondylomata je neznámější druh bradavice. Přenáší se převážně pohlavním stykem. Vyskytuje se i vně genitálií, nejprve jako malé narůžovělé útvary, rychle se však rozrůstají a srůstají do květákovitých tvarů. Vyskytují se u obou pohlaví. Kondylomata je nejčastější sexuálně přenosná choroba v České republice.

Na obličejií

Ploché bradavice se obvykle vyskytují u dětí a mladých dospělých. Nachází se v oblasti obličeje na tvářích, bradě nebo spáncích.  Lehce vystupují nad povrch a dorůstají do velikosti 3 mm. Na dotek nejsou bolestivé.

Střapcové bradavice se objevují jednotlivě v nosních dírkách, ústních koutcích, nebo jinde na obličeji a krku. Jsou nitkovitého tvaru. Odborný název střapcové bradavice je verrucae filliformes.

Léčba bradavic

Léčba se pro mnoho pacientů zdá být obvykle zdlouhavá. Klíčem úspěchu je v léčbě vytrvat a dodržet veškerá doporučení svého kožního lékaře.

Moderním způsobem léčby je tzv. kryoterapie. Jde o vystavení bradavice velice nízkým teplotám, které jí zmrazí.  Je velice oblíbená, protože v porovnání s ostatními způsoby léčby je rychlá a účinná.

Pro domácí použití je vhodný přípravek Warner Kryoterapie, nepoužívejte ho však na bradavice v oblasti obličeje a genitálií.

Jako podpůrný prostředek na zvýšení hojení kožních defektů využijte volně dostupného přípravku LAPIS.

Bradavice většího rozsahu a kondylomata se odstraňují chirurgickým zákrokem. Vulgární bradavice lze často odstranit pouze konzervativní léčbou. K tomuto účelu se na výrůstky aplikuje kyselina salycilová a změklá kůže se následně bezbolestně odstraňuje skalpelem.

Časným léčením lze předejít šíření a zarůstání bradavic. Některé přípravky nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy. Konzultujte proto léčbu se svým kožním lékařem a čtěte příbalové letáky.

Prevence bradavic

Virus HPV, který způsobuje bradavice, se často nachází na koupalištích, šatnách a dalších místech, ve kterých dochází ke kontaktu chodidla s podlahou. Proto nechoďte na těchto místech naboso.

Dbejte na pravidelnou hygienu chodidel, které mají tendenci se potit. Nicméně celkově zdravý životní styl, plno spánku a minimum stresu velice pomáhá imunitnímu systému.

Právě imunitní systém potlačuje HPV a tím i zabraňuje vzniku bradavic.

HPV způsobují rakovinu děložního čípku, ale i mužského přirození

Na českém trhu jsou k dostání dvě očkovací vakcíny: Silgard a Cervarix. Cena jedné se pohybuje mezi 3000 a 3500 Kč. Vakcína se aplikuje ve třech dávkách. Celková cena očkování je tedy kolem 10 000 korun.

HPV je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Pod touto zkratkou se skrývají lidské papilomaviry, což je skupina virů napadající kůži a sliznici člověka, hlavně v oblasti genitálu a konečníku.

Na světě je v současnosti nakaženo asi 630 miliónů lidí. Nejčastěji se nakazí mladí lidé ve věku 18 až 25 let.

Asi čtyři z pěti nakažených se infekce zbaví, u zbytku se ale projeví zdravotní komplikace, nebo dokonce vážné onemocnění.

Odhadnout, u koho se nemoc projeví, není možné. Důležité je také vědět, že lidé mohou virus nosit v sobě dlouhá léta, aniž by se nějak projevil. Infekce se přenáší i mazlením a orálním sexem, kondom tedy není stoprocentní ochranou.

Velmi důležitá je osvěta a prevence, protože se nemocí a zdravotních komplikací způsobených HPV infekcí objevuje mezi lidmi stále více. Rakovina děložního čípku je nejčastějším onkologickým onemocněním, které má viníka v lidském papilomaviru. Této chorobě lze ve většině případů předcházet pravidelným absolvováním gynekologických prohlídek.

Přesto je výskyt tohoto onemocnění v ČR ve srovnání se západní Evropou hodně vysoký. Tam onemocní rakovinou děložního čípku deset žen na sto tisíc. V ČR je to dvojnásobek.

Jednou z hlavních příčin je, že české ženy na rozdíl od obyvatelek západních zemí podceňují význam preventivních návštěv gynekologa.

V posledních letech na pravidelné prohlídky sice začalo chodit více žen, ale téměř polovina ženské populace v produktivním věku je stále opomíjí.

„V České republice funguje v současnosti organizovaný a auditovaný screening rakoviny děložního hrdla, který umožňuje v naprosté většině případů odhalit změny, které nádoru předcházejí, a které lze vzhledem včasného odhalení velice snadno (obvykle ambulantně) ošetřit. Léčba pokročilých nádorů přináší pacientce výrazně větší diskomfort a její výsledky nemusí být vždy povzbudivé,“ uvádí MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP).

Je také dobré vědět, že rakovina děložního čípku je celosvětově druhou nejčastější onkologickou příčinou úmrtí žen. Vzniká v průměru po 15 letech od infekce vysoce rizikovým typem HPV.

Ze zkušeností z ordinací odborníků vyplývá, že výskyt komplikací spojených s HPV infekcí se v poslední době zvyšuje především u mladých lidí. Týká se to zejména genitálních bradavic a papilomatózy hrtanu. Jak už jsme uvedli, infekce se přenáší i mazlením a orálním sexem. Sexuoložka Laura Janáčková upozorňuje, že mezi lidmi narůstá obliba análního a orálního sexu.

„Údaje shrnující počty pacientů s genitálními bradavicemi v ČR nemáme, jde o onemocnění, které se nehlásí povinně. Ze statistiky naší kliniky ale vyplývá, že pacientů za posledních deset let čtyřnásobně přibylo.

Z monitoringu výskytu tohoto onemocnění, který je zaveden například ve Velké Británii, vyplývá, že počet případů výskytu genitálních bradavic se od roku 1972 do roku 2006 zvýšil více než pětkrát, a to s největší prevalencí u mladých žen a mužů ve věku mezi 16 a 24 lety,‘ uvádí MUDr.

Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a FN Na Bulovce.

Obdobně je tomu u papilomatózy hrtanu. „Přesná data v ČR nejsou známa, protože povinnému hlášení toto onemocnění nepodléhá. Zdroje z USA a Dánska uvádějí 4,5 případu na 100 000 obyvatel u dětí a 2 případy na 100 000 obyvatel u dospělých. Podle našich zkušeností však četnost onemocnění nápadně narůstá,‘ uvádí MUDr. Jitka Vydrová, primářka Hlasového a sluchového centra v Praze.

Genitální bradavice (kondylomata) spadají do skupiny onemocnění s nízkým rizikem pro život. Přesto však dovedou velmi snížit jeho kvalitu. Vývoj od infekce po vznik genitálních bradavic trvá jen čtyři měsíce.

„Genitální bradavice neohrožují přímo na životě, ale velmi zásadně snižují jeho kvalitu, narušují intimní život a partnerské vztahy. Podobně papilomatóza hrtanu, která způsobuje těžké poruchy hlasu.

Výrůstky v oblasti hrtanu a hlasivek mohou být příčinou poruch dýchání a pocitu dušení. Zákroky musí být mnohdy prováděny v celkové anestezii. Léčba těchto onemocnění je velmi nepříjemná a jedna návštěva lékaře zpravidla nestačí. Tyto choroby navíc velmi často recidivují.

Jejich výskyt v populaci se v posledních letech výrazně zvýšil,“ říká MUDr. Vladimír Dvořák.

HPV College je sdružením odborníků, jehož hlavním cílem je upozornit laickou i odbornou veřejnost na značnou zdravotní, sociální i ekonomickou zátěž, kterou HPV onemocnění představují pro pacienty i lékaře. Snaží se soustavnou edukací motivovat veřejnost k aktivní účasti v preventivních programech. Více informací i poradnu, v níž je možné zeptat se lékaře-specialisty, naleznete na www.hpv-college.cz.

V medicíně je popsáno více než sto typů papilomavirů. Zhruba 40 z nich infikuje kůži a sliznice, zejména v oblasti genitálií a konečníku. Podle schopnosti vyvolávat změny vedoucí k nádorovému bujení se HPV dělí na vysoce rizikové a nízce rizikové. Ty první způsobují nádory, ty druhé mohou přivodit další onemocnění, například genitální bradavice nebo papilomy v dýchacích cestách.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector