Jedno varle – Vše o zdraví

Všechny složky lidského těla jsou důležité. Z jejich práce závisí normální životní činnost každého člověka. Nyní chci mluvit o zdraví silnějšího sexu, konkrétně abych pochopil, proč má člověk jedno varle více než druhé.

Jedno varle - Vše o zdraví

Co je tento orgán a proč je to zapotřebí

Zpočátku je třeba říci, že pro muže jsou varlata velmi důležitá. Koneckonců, právě v nich dochází k produkci spermií, což chlapi dává příležitost stát se otcem. Ale také produkují takový hormon jako testosteron. A je zodpovědný za přítomnost silnějšího sexu v představiteli přesně mužských kvalit.

Normy

Tak proč je jeden varle větší než ten druhý u mužů? Stojí za zmínku, že to poskytuje příroda. I.e. tato podmínka je považována za anatomii. A to vše proto, aby se zabránilo zranění, zauzlení nebo otření šourku v každodenním životě.

Normální velikost varlat je v průměru čtyři až šest centimetrů na délku. Na šířku by měla být velikost asi dva a půl centimetru. Tyto parametry však vůbec nejsou standardem. Vše záleží na těle člověka. Čím je větší, tím odpovídající a jeho varlata budou větší.

To je však normální, pokud jsou rozdíly v zásadě zanedbatelné. Jinak se musíte poradit s lékařem.

Jedno varle - Vše o zdraví

Vlastní inspekce

Dále zkoumáme, proč je jedno varle u mužů větší než jiné. Za zmínku také stojí, že každý člověk dokáže problém odhalit sám. Chcete-li to provést, pravidelně provádět kontrolu tohoto orgánu. Postup

  1. Inspekce je nutná v klidném stavu. V žádném případě po fyzické aktivitě nebo sexu.
  2. Vizuální kontrola: musíte stát před zrcadlem a porovnat velikosti obou varlat.
  3. Je také důležité zvážit jejich barvu. Varlata by měla mít stejnou barvu.
  4. Dále by pak mělo být každé varle zvednuto do tříselné oblasti. Zde musíte zjistit, zda existuje bolest.
  5. V této fázi by měl být každý varlat mírně stlačen. To také naznačuje, zda existuje bolest.
  6. Poslední fáze: musíte tlačit několikrát, jako by močení. Pokud je bolest, není to dobré znamení.

Důvod 1. Užívání drog

Prvním důvodem, proč je jedno varle větší než druhé u mužů, může být užívání různých léků. A zejména marihuana. Vědci prokázali, že tato rostlina je schopna změnit velikost tohoto mužského orgánu. Někdy se stává, že jedno varle klesá, zatímco druhé zůstává ve své normální formě. Ukázalo se, že znepokojivá chlapská nerovnováha.

Důvod 2. Léky

Pokud je jedno varle u mužů větší než druhé, může být důvodem užívání určitých léků. Anabolické steroidy, stejně jako syntetické přípravky s testosteronem, mohou mít takové důsledky.

Při použití posledních prostředků hypofýza dává tělu indikaci zastavení vlastní produkce testosteronu (což je to, co varlata dělají).

V důsledku toho tento orgán postupně atrofuje a zmenšuje se jeho velikost.

Jedno varle - Vše o zdraví

Důvod 3. Varicocele

Jaké jsou další důvody, proč je jedno varle u mužů větší než druhé? Tento stav může způsobit onemocnění, jako je varikokéla. Při této nemoci je narušen krevní oběh v tomto orgánu, v důsledku čehož varlata chlapa nedostává správnou a nezbytnou výživu pro normální práci. Proto se zmenšuje.

Důvod 4. Poranění

Proč má člověk jedno varle více než jiné, jaký důvod může takový stav způsobit? Často je to usnadněno různými zraněními, které ten chlap dostává ve tříselné oblasti. To může dokonce vést k nezvratným důsledkům. A to vše proto, že v tomto případě dochází ke stagnaci krve ve třísle, což je důsledek nesprávného přísunu krve a výživy varlat, což způsobuje tento stav.

Důvod 5. Epididymitis

Stojí za povšimnutí, že se jedná o zánětlivý proces, který postihuje mužskou epididymis. Tento problém může nastat i v důsledku infekčního onemocnění, jako je chřipka, pneumonie, meningitida atd. V tomto případě se samotný přívěsek stává hustým, zaníceným. Teplota v ní stoupá a při dotyku vznikají nepříjemné a dokonce bolestivé pocity.

Jedno varle - Vše o zdraví

Důvod 6. Twist

Pokud má člověk jedno varle větší než druhé, může se jednat o kroucení kordu (nebo, jak se běžně věří, torze varle). V tomto případě je normální přísun krve do tohoto orgánu přerušen, což může způsobit výskyt podobného stavu.

Důvod 7. Rakovina

No, a samozřejmě, často k tomuto stavu dochází kvůli skutečnosti, že u člověka se v tomto orgánu vyvine nádor. I.e. rakovina také způsobuje, že jedno varle je větší než druhé u mužů. Po operaci k odstranění takové formace se situace změní, všechno padne na místo.

Kdy vyhledat doktorskou pomoc

Člověk by měl vědět, že musíte pečlivě sledovat zdraví celého genitourinárního systému. Měli byste vyhledat lékařskou pomoc v následujících případech:

  • Pokud je velikost varlat radikálně odlišná. Normální rozdíl je 0, 7 cm. Vše, co je víc, je již odchylka od normy.
  • Pokud není barva varlat stejná.
  • Pokud je jejich pokožka nebo struktura nerovnoměrná na dotek.
  • Pokud cítíte bolest při dotyku.
  • Pokud je jedno varle teplejší než druhé.

Léčba

Pokud je jedno varle u mužů větší než druhé, záleží na léčbě. Je třeba také poznamenat, že stále musí být načasovaná. Koneckonců, pokud nechcete věnovat pozornost problému včas, můžete výrazně zhoršit stav. Je důležité si uvědomit, že to může vést k nezvratným důsledkům.

Co tedy dělat? Zpočátku musíte problém určit a teprve poté lze předepsat léčbu. V závislosti na důvodu se může lišit.

Poměrně často se u takových problémů projevuje chirurgický zákrok. Například, pokud musíte odstranit novotvary, nádory, cysty. Operace také pomůže vyrovnat se s onemocněním varikokély a dokonce i důsledky vážných zranění šourku člověka.

Drogovou léčbu předepisuje výhradně lékař v závislosti na diagnóze.

Jedno varle - Vše o zdraví

Bolest varlat – časté příčiny i těch nejmenších bolístek

(16 hlasů, průměr: 2,75 z 5)

Bolest varlat může mít mnoho příčin. Dlouhodobé bolesti varlat způsobují nejčastěji záněty varlete, které se projevují testikulární bolestí, jenž může být náhlá nebo dlouhodobá.

Další častou příčinou bolesti bývají chlamydie anebo kapavka. Často za ní mohou stát sportovní zranění. Tříselná kýla celkem běžně způsobuje dlouhotrvající i akutní bolest varlat.

Dlouhodobou testikulární bolestí varlat mohou trpět muži, kteří jezdí velmi často na kole a způsobí si to nesprávným sezením na sedadle kola.

To může způsobit bolest ve varlatech i konečníku a dokonce vést až k erektilní dysfunkci a dalším urogenitálním problémům. A v neposlední řadě za to mohou i ledvinové kameny a jejich operace.

Jedno varle - Vše o zdraví

Čekat, až bolest odezní, není rozumné. Obvykle se bolesti zhoršují. Pomůže urolog. 

Bolest varlat těměř vždy prokazuje úraz nebo onemocnění

Nejcitlivějším tématem, co se týče mužského těla, jsou nepochybně právě penis, varlata a šourek s jejich nemocemi. Bolesti této krajiny jsou vnímány jako velmi nepříjemné a mnohdy velmi intenzivní a často vedou k invaliditě.

Bolest varlat v souvislosti s úrazem, torzí varlete či zánětem je vždy důvodem k rychlé návštěvě lékaře. Trvale poškozené varle totiž může být příčinou vší neplodnosti.

  • TIP: Kanadský Vimax vás sice akutní bolesti varlat nezbaví, ale díky pečlivě navrženému složení slouží jako jejich kvalitní výživa. 
  • Díky tomu budou produkovat silné a zdravé spermie, což je ostatně jejich hlavní funkce.
  • Jedno varle - Vše o zdraví

Bolest varlat i třísel, torze varlat

  1. Bolest varlat a třísel může souviset s torzí varlat, což je o stav, kdy se jedno varle otočí kolem svých vyživujících cév, to způsobí nedokrvení tkání varlete až odumření těchto jemných struktur.

  2. Nejčastěji se torze vyskytuje v novorozeneckém až mladším téměř dospělém věku, ale může postihnout i starší muže.

  3. Silné, prudké bolesti vystřelují do třísla i stehna, často se objevuje zvracení, studený pot, otok šourku a máte tak 6 hodin na to, dostavit se k lékaři, aby bylo možné varle operativně zachránit.

VÍTE, jak probíhá preventivní vyšetření u urologa? 

Bolest varlat od páteře

Možná se vám to nezdá, ale je to opravdu možné. Bolest varlat od páteře je opravdu dost častá. Na vině bolesti varlat od páteře jsou velmi často velmi upnuté džíny a spodní prádlo.

Bolest varlat bývá provázána často s bolestí bederní páteře. Pokud je urologické vyšetření negativní, obraťte se pro vyšetření na neurologii. Tady ale nejvíce zabere cvičení a volné prádlo.

Současná bolest varlat a podbřišku

Bolest v podbřišku se u mužů objevuje v důsledku zvětšení prostaty. Vlivem zvětšené prostaty může docházet právě k hromadění moči, což následně vyvolá bolest v podbřišku a jde o velké riziko pro vznik infekce, která pak bolest ještě dále stupňuje.

O PROSTATĚ VÍME VŠECHNO. ČTĚTE: 

Další příčinou bolestí může být ale i nádor nebo velmi častý zánět prostaty. U mladších mužů jde spíše o záněty prostaty, a to akutní či chronické. U starších mužů jde pak výrazně častěji o nezhoubné, ale i zhoubné nádory prostaty.

Bolest varlat na dotek

Bolest varlat už na dotek může být způsobena právě zánětem a často je postiženo zánětem spíš nadvarle. Typickými příznaky je především bolestivost, provázená velkým otokem na postižené straně a zduření nadvarlete.

Infekce se může přenést nejen při kapavce či chlamydiích a jiných pohlavních onemocněních, které postihují zejména močovou trubici a prostatu. Léčba spočívá především v podání antibiotik, přesněji chemoterapeutik, jako je Biseptol či Nolicin.

Samozřejmě bolest varlat může způsobit i vaše přílišná sexuální aktivita při sexu i masturbaci a naopak vaše dlouhá sexuální abstinence.

Bolest varlat a chlamydie

Infekce, kterou vyvolávají chlamydie, je nejrozšířenější sexuální přenosná choroba. Její zákeřnost spočívá v tom, že nemá výrazné příznaky a si 80 % mužů je nepozoruje.

Chlamydie se mohou do těla dostat při nechráněném pohlavním styku, při přímém kontaktu s kontaminovaným povlečením, ručníkem, ve sprše, sauně a bazénu či na toaletě.

Dodržujte zásady intimní hygieny a používejte jen vlastní ručníky. Lékař odebere vzorek výtěrem z močové trubice a podá antibiotika oběma partnerům, které musíte dobrat.

Zánět se může opakovat a velmi často přechází do chronického stavu. U mužů chlamydie mohou vyvolat právě bolestivý zánět varlat a nadvarlat.

Zajímavé:  Androgenní Alopecie U Muzu Lecba?

VIDEO: Rizika a možnosti léčby chlamydií. 

Dlouhodobá bolest varlat

Bolest varlat přináší i sportovní zranění či tříselná kýla, kdy je celkem běžně, že je bolest varlat akutní.

Dlouhodobou testikulární bolestí mohou trpět muži jezdící na kole, což je způsobeno nesprávným sezením na sedadle kola, což může způsobit bolest ve varlatech a konečníku a vést k erektilní dysfunkci a urogenitálním potížím.

Další příčinou jsou ledvinové kameny a jejich následná operace. Pokud jsou bolesti patrné pouze po ejakulaci, tak půjde pravděpodobně pouze o funkční záležitost.

Je to způsobeno překrvením a velkými stahy svalstva a je velmi pravděpodobné, že to časem vymizí.

Samovyšetření varlat

Většinou si muž při samovyšetření čirou náhodou zjistí nějakou změnu na varleti. Varle se může zvětšit i zmenšit, objeví se hrbolek, změna povrchu varlete, někdy bolest, někdy ne, ale v zásadě jde o jakýsi nepříjemný pocit.

Může se objevit bolestivost v podobě táhnutí v tříslu nebo šourku, nebo třeba náhlé tlakové bolesti během krvácení do nádoru varlete. Každá změna musí vést k návštěvě urologa nebo praktického lékaře.

Léčba zhoubných nádorů varlat je dnes na velmi vysoké úrovni a je velká šance na trvalé vyléčení. Neotálejte a nenechte maligní proces růst a metastazovat. Vyhněte se zbytečnému riziku.

VIDEO: Herec Jirka Mádl vás naučí samovyšetření varlat. 

Rakovina varlat

Zhoubným nádorem, tedy rakovinou, se nazývá onemocnění asi 100 různých chorob. Nekontrolovatelný buněčný růst buněk mimo kontrolní mechanismy v organismu překotně vytvoří nádor.

Zhoubné nádory ničí okolní tkáně, orgány a tvoří dceřiná nádorová ložiska v organismu. Zhoubné nádory vyvíjející se ve varleti jsou nádory testikulární. Nádory varlat jsou velice zrádné, protože většina z nich vůbec nebolí.

VIDEO: Doktor Roman Zachoval mluví o projevech karcinomu – nádoru varlat 

  • Nezapomeňte varlata správně vyživovat, aby byla silná a zdravá.
  • Spoléhejte na kanadský Vimax s bylinným složením.
  • Jedno varle - Vše o zdraví

Varikokéla a hydrokéla

Varikokéla je rozšíření a zmnožení žil odvádějících krev z varlete, nadvarlete a šourku. Žíly se prodlužují, rozšiřují a městná se v nich krev.

Porucha odtoku krve z varlete vede k přílišnému zahřívání, což má negativní vliv na plodnost. Varikokéla postihuje asi 15 % mužů a v malém rozsahu je bez příznaků, pak se varle zvětšuje, vzniká pocit tlaku ve varleti i tahavá bolest.

Léčba varikokély je chirurgická a přerušeny jsou i jednotlivé postižené žíly. Hydrokéla je naopak podmíněna hromaděním tekutiny kolem varlete přímo v šourku, což se projevuje nebolestivým otokem varlete.

Příčinou hydrokély může být úraz, zánět i vznikající nerovnováha mezi tvorbou a vstřebáváním tekutiny. Někdy se musí řešit i chirurgicky.

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Varle – Wikipedie

Varle

Znázornění mužských varlat

Latinsky

testis

Tepny

a. testicularis

Žíly

vv. testicularis,plexus pampiniformis

Nervy

plexus testicularis

Gray

1236

Varle (latinsky: testis, množné číslo varlata, latinsky: testes) je samčí pohlavní žláza obratlovců, tedy i muže. Ve varleti dochází k vývoji mužské pohlavní buňky – spermie. Varlata jsou také důležitá endokrinní žláza, která produkuje pohlavní hormony (např. testosteron).

Jedná se o párový orgán; zdravý jedinec má dvě varlata, z nichž u člověka je levé většinou větší a sestouplejší.[1] Varlata mají vejčitý (ovoidní) tvar, jsou hladká, ze stran mírně zploštělá a na pohmat mírně citlivá.

Velikost varlat je u člověka proměnlivá, uvádí se délka 4–5 cm, šířka 3–3,5 cm a tloušťka 2,5 cm.[2] Hmotnost jednoho varlete se pohybuje od 15 do 25 gramů.[1] Na jeho zadní a horní straně na něj navazuje nadvarle.

Chámovod spolu s cévami tvoří svazek, který pokračuje do tříselného kanálu a dutiny břišní.

Homologickým orgánem samic jsou vaječníky.

Uložení varlat

Uložení varlat v šourku. Z fotografie je patrné nížeji položené pravé varle (aby se o sebe netřela) a dorůstající ochlupení po oholení genitálií

U muže jsou varlata umístěná za penisem v kožním vaku, který se nazývá šourek (skrotum). Stejně uložená varlata mají také všichni domácí savci. U vačnatců a zajícovců je šourek s varlaty umístěn před penisem. U některých savců (sloni, nosorožci, kytovci) jsou varlata trvale umístěná v dutině břišní.[3]

Varlata se vyvíjejí v břišní dutině a většinou již v průběhu nitroděložního života sestupují tříselným kanálem do šourku.

U chlapců by k sestupu varlat mělo dojít do 3 měsíců věku, u štěňat do 14 dnů po narození. U některých savců dochází k sestupu už prenatálně.

Mezi anomální stavy patří absence jednoho či obou varlat (anorchismus), nadpočetnost varlat (triorchie) a nesestoupení varlat (kryptorchismus).[1] Kryptorchismus se rozlišuje jednostranný (monorchismus) či oboustranný, tj.

zda nesestoupilo jedno či obě varlata, a dále, v závislosti na umístění nesestoupeného varlete, tzv. retinované či ektopické varle.[1] Oboustranný kryptorchismus vede k neplodnosti.[1]

Stavba

Schéma stavby varlete:1. tunica albuginea, 2. septula testis, 3. lalůček varlete, 4. mediastinum testis, 5. tubuli seminiferi contorti, 6. tubuli seminiferi recti, 7. rete testis, 8. vývodné kanálky varlete, 9. kanálek nadvarlete, 10. počáteční část chámovodu

Na povrchu je varle pokryté vazivovým obalem (tunica albuginea), vazivo zasahuje i do parenchymu varlete a rozděluje ho na neúplné lalůčky. Nerozdělená část varlete (mediastinum) přechází v hlavu nadvarlete. Parenchym varlete se skládá z mnohonásobně stočených semenotvorných kanálků (tubuli seminiferi contorti) a řídkého vaziva vyplňujícího prostor mezi nimi. Stěnu semenotvorných kanálků tvoří zárodečný epitel, který je tvořen spermatogoniemi, buňkami, ze kterých mohou vznikat spermie a dalšími nezralými stadii spermatogeneze. Tyto buňky jsou chráněné a vyživované podpůrnými Sertoliho buňkami. Sertoliho buňky obalují jednotlivá stadia vývoje spermie a chrání je před vlivy vnějšího prostředí, tvoří i bariéru mezi nimi a potenciálně škodlivými látkami přítomnými v krvi. Semenotvorné kanálky se spojují a přechází do kanálků nadvarlete.

Během dospělosti jsou v semenotvorných kanálcích neustále produkovány spermie, samčí pohlavní buňky.

Spermie ke svému vývinu potřebují teplotu okolo 34,4 °C, při vyšších teplotách dochází k útlumu spermatogeneze a při dlouhodobém působení vysokých teplot může dojít až k zániku populace spermatogonií a k trvalé neplodnosti.

Teplota varlat je ovladatelná pomocí napětí stěny šourku. Při stažení šourku se varlata přitáhnou blíže k tělu, kde se jejich teplota zvýší. Při povolení stěny šourku naopak teplota uvnitř poklesne.

V řídkém vazivu, které obklopuje semenotvorné kanálky, se nacházejí intersticiální Leydigovy buňky. Ty produkují testosteron – mužský pohlavní hormon.

Díky testosteronu dochází k diferenciaci spermatogonií a k vývoji spermií a rozvoji druhotných pohlavních znaků (mohutnost postavy a kostry, růst vousů, ochlupení, mužský hlas aj.). Sertoliho buňky produkují zase tzv.

antimülleriánský hormon, který způsobuje atrofii a resorbci Müllerova vývodu během embryonálního vývoje pohlavních cest a tak zajišťuje správný vývoj samčích pohlavních orgánů.

Nemoci a vady varlat

Mezi nejčastější vývojové vady patří retence varlat (kryptochorismus). Stav, kdy varle není u novorozence přítomné v šourku, ale nachází se v tříselném kanálu nebo uvnitř břišní dutiny.

Tento stav se vyskytuje u 1 % chlapců ve věku jednoho roku a až u 0,8% dospělých mužů. Stav může být komplikován zaniknutím (atrofizací) tubulů a následně vést až ke sterilitě.

Hypoplastická varlata se mohou nacházet například u Klinefelterova syndromu a dalších vrozených syndromů.

Varle se může vlivem vnější síly obtočit okolo vlastní osy a dochází k torzi varlete. Tento stav je velmi rizikový a vyžaduje akutní péči, neboť vlivem zaškrcení cévního svazku, který varle vyživuje, do několika hodin dochází k hemoragickému infarktu, nekróze a tedy odumření varlete.

Ve varleti se může také nacházet patologický obsah, nebo docházet k zánětu (orchitida). K zánětu často dochází vlivem sexuálně přenosných nákaz, nebo virovými nákazami jako jsou příušnice (parotitida).

U mužů je relativně častý výskyt nádorů ve varlatech a tak se doporučuje pravidelné samovyšetření pohmatem a při podezření na nádor vyhledání lékařské péče. Nádory varlat se dělí dle své histologické povahy. V 90% se jedná o nádory zhoubné povahy.

Odkazy

Reference

  1. ↑ a b c d e WEISS, Petr, a kolektiv. Sexuologie. Praha: Grada, 2010. 744 s. Dostupné online. ISBN 978-80-247-2492-8. S. 45–46. 
  2. ↑ DYLEVSKÝ, Ivan. Funkční anatomie.

    Praha: Grada, 2009. 544 s. Dostupné online. ISBN 978-80-247-3240-4. S. 15. 

  3. Spermatogenesis [online]. University of Wyoming [cit. 2010-09-12]. Dostupné online.

    (anglicky) 

Související články

  • Prehnovo znamení
  • Samovyšetření varlat
  • Kastrace

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu varle na Wikimedia Commons
  • Encyklopedické heslo Varle v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
  • Slovníkové heslo varle ve Wikislovníku

https://web.archive.org/web/20130630221159/http://www.mojepuberta.cz/puberta/co-a-jak-se-meni/ více o růstu varlat a jejich pozici v šourku

Autoritní data

  • BNE: XX534283
  • BNF: cb11976787k (data)
  • GND: 4025306-5
  • LCCN: sh85134157
  • LNB: 000305142
  • MA: 2775930623, 2779066085, 2911075057
  • NDL: 00566150
  • TA98: A09.3.01.001

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Varle&oldid=20186718“

Rakovina varlat? Prevence je jednoduchá, jen o ní vědět

O rakovině varlat se téměř nemluví. Muži se stydí a mnohdy ani netuší, jak se onemocnění projevuje a že postupuje velmi rychle. Proto vzniknul projekt Zdraví muže třetího tisíciletí. Snaží se veřejnost a hlavně dospívajícím klukům vysvětlit, že pravidelní samovyšetření jim může zachránit život.

Do Radioporadny Českého rozhlasu Pardubice dorazila trojice mužů. Michael Nebeský, který se o projekt stará. Spolu s ním do křesla pro hosty zasedli muži, které rakovina varlete zastihla nepřipravené. Všechno nakonec šťastně zvládli a teď o tom vypráví na přednáškách.

„Jezdíme po základních školách a děláme osvětovou kampaň, aby si mladí kluci uvědomili, že případné potíže je potřeba řešit včas,“ říká Michael Nebeský.

Zajímavé je, že existují masivní kampaně pro ženy, které upozorňují na nebezpečí rakoviny prsu. Ale o rakovině varlete se na veřejnosti mlčí. Když ale jeden z pacientů Michal Štěrba ležel po zákroku v nemocnici, nemohl najít na internetu nikde žádné informace, které by se týkaly právě tohoto problému. To byl jeden z impulzů, proč vůbec projekt Zdraví muže třetího tisíciletí vzniknul.

„Trochu jsme se ze začátku báli reakcí. Ale školáci na druhém stupni se ptají, píší nám dotazy a co je nejdůležitější, někteří z nich si zašli na vyšetření,“ uvádí Michael Nebeský.

Známý hokejista studentům vypráví svůj příběh

Setkání se studenty začíná povídáním urologa Michala Balíka. Potom přichází na řadu osobní příběhy mužů, které nemoc zaskočila nepřipravené a chtějí se o svou zkušenost podělit s ostatními. Jedním z nich je extraligový hokejový obránce týmu Mountfield Hradec Králové Peter Frühauf.

„Když před těmi dětmi stojí někdo, kdo si to reálně prožil, v tu chvíli zpozorní. Šok z toho, že před nimi stojí člověk s rakovinou, je postaví do pozoru,“ vysvětluje Peter Frühauf.

Je lepší přijít k lékaři desetkrát zbytečně, než jednou pozdě. Příznakem je bulka nebo zvětšení nebo bolest varlete.

„Vyšetření na urologické ambulanci trvá asi minutu a hned víte, na čem jste,“ říká Peter Frühauf.

Metastáze vznikají už po čtyřiceti dnech od vytvoření nádoru. Je lepší s návštěvou ordinace neváhat. Není na co čekat.

„Já osobně jsem nejprve nic nenahmatal. Ale měl jsem bolesti. Protože hraju hokej, připisoval jsem to nějakému úderu nebo vadě na výstroji. Nevšímal jsem si toho a byla to chyba,“ vzpomíná Peter Frühauf. Teprve po třech měsících potíží zašel k lékaři. Musel podstoupit chemoterapii a o varle přišel.

Čtěte také

Ročně na rakovinu varlete umřou stovky mladých Čechů, nemoc propuká nejčastěji mezi 18. a 40. rokem.

Většina mužů podle aktuálního průzkumu, který zveřejnila Liga proti rakovině, o nemoci nikdy neslyšela, nečetla ani neprovádí samovyšetření, které se doporučuje dělat každý měsíc. Například při sprchování.

Pokud se zhoubné bujení ve varleti objeví včas, mají pacienti devadesátiprocentní šanci na trvalé vyléčení.

Zasaď strom, postav dům, zploď syna

Protože rakovina varlete postihuje hlavně mladé muže, lékaři jim nabízejí možnost uchování spermatu. Sice se odebírá většinou jen jedno varle, ale ozařování mohou poškodit genetický materiál.

„Zašel jsem si do spermobanky a uložil své sperma,“ říká Peter Frühauf. Stejně tak to udělal i jeho soukmenovec z projektu Zdraví muže třetího tisíciletí Jiří Mašek. Dnes je šťastným otcem krásné a zdravé dcery. Pokud muž na plození nespěchá, stačí počkat dva roky. Poté se genetický materiál obnoví a má opět svoji kvalitu.

autor: PRO

Nádory varlat: příznaky, léčba (tumor varlat)

Termín rakovina by měl být vyhrazen pouze pro
maligní nádory
z epitelových buněk – karcinomy. Široká
veřejnost chápe rakovinu jako veškerá onemocnění nádorového původu.

Obecně lze říci, že varlata mohou být postiženy celou řadou nádorů,
které se liší od sebe původem ( z jakých buněk vznikly), stupněm
diferenciace, biologickým chováním atd.

Obdobný problém nacházíme
i u problematiky nádorů vaječníků.

Velkou skupinou nádorů varlat tvoří nádory ze zárodečních
buněk
– tzv. germinální nádory. Každý rok je
v České republice diagnostikováno okolo 400 případů onemocnění
germinálními nádory.

Světová zdravotnická organizace ( WHO) dělí nádory na několik skupin:
hlavní skupiny jsou už zmíněné germinální nádory, dále
gonadostromální nádory, dále různé nádory (
karcinoid)
, lymfomy a plazmocytom
varlete
 atd.

Rizikové faktory nádorů varlat

Hlavním rizikovým faktorem je nesestouplé varle. Varle
zůstává v dutině břišní a nesestupuje do šourku. Tomuto jevu se říká
kryptorchismus.

Při diagnóze testikulárního ( testis – varle) nádoru se u 1-2%
mužů objeví nádor na druhé straně. Toto číslo reprezentuje
500 násobný vzestup incidence ve srovnání se zdravou mužskou
populací.

Prevence nádorů varlat

Žádná specifická prevence neexistuje.

Příznaky a projevy nádorů varlat

Testikulární nádory se projevují tak, že dochází ke vzniku
tuhého zduření varlete. To je základní příznak.

  • Při postižení pobřišnice dochází k silné bolesti
    v bedrech
    .
  • Dále jsou to poruchy vylučování ( při útisku
    močovodů dochází ke sníženému množství moči – oligourie) nebo
    poruchy střevní pasáže.
  • Při postižení v dutině hrudní to může být kašel,
    dušnost apod.
  • Může dojít ke vzniku gynekomastie, což je nárůst prsou
    u mužů, protože nádorové buňky mohou produkovat beta-podjednotky
    lidského chóriového gonadotropinu,který růst prsou stimuluje.

Popis jednotlivých typů nádorů varlat

Těžiště onkologické problematiky spočívá ve studiu a léčbě
germinálních nádorů. Důvodem je fakt, že germinální
nádory tvoří 90% všech nádorů varlat. Druhým důvodem
je, že většina germinálních nádorů jsou nádory
maligní.

Nejčastějším typem germinálního nádoru je tzv.
seminom. Seminom varlete představuje zhruba 50% všech
germinálních nádorů. Zjistilo se, že germinální nádory mají společný
prekurzor ( tedy buňky, ze kterých vycházejí). Tímto prekurzorem je tzv.
IGCNU ( intratubulární germinální neoplazie neklasifikovaného typu –
intratubular germ cell neoplasia unclassified type).

Základní formou seminomu je seminom klasický. Klasický
seminom může mít dvě varianty : seminom s vysokým mitotickým obratem a
trofoblastový seminom.

Seminom se vyskytuje téměř výhradně
v dospělosti, kdy největší výskyt je u mužů ve věku
okolo 40-ti let. Další faktem je to, že jeho incidence neustále stoupá.
Nádor se projevuje především zvětšením varlete. Varle
může být až mnohonásobně větší.

Nádor postihuje celé varle, dlouho
roste pouze v něm, až později prorůstá do nadvarlete a
šourku
.

Spermatocytární seminom je samostatnou jednotkou, protože
se mnoha vlastnostmi liší od klasického seminomu. Nikdy se
nevyskytuje mimo varle
. U tohoto nádoru není prekurzorem IGCNU.
Dalším specifikem spermatocytárního seminomu je to, že může postihovat
i druhé varle. Tento seminom postihuje až starší muže
(okolo 55-ti let).

Neseminomová skupina germinálních nádorů je tvořena především
embryonálním karcinomem, nádorem ze žloutkového
váčku
( yolk sac tumor), choriokarcinomem a skupinou
tzv. teratomů.

Léčba nádorů varlat

Velký význam při léčbě testikulárních nádorů s maligním
chováním je chirurgická léčba. Provádí se odstranění
varlete ( tzv. orchiektomie), která se provádí ingvinálním
přístupem.

Tento výkon má jak diagnostickou, tak léčebnou hodnotu.
Používá se ve všech stádiích testikulárních nádorů.

Vyjmuté varle se
stane zdrojem preparátů pro histopatologické vyšetření, které významně
zpřesní a uzavře konečnou diagnózu.

Odstraňování ( disekce) uzlin za břišní dutinou je
jednou z variant léčby u časným neseminomových nádorů. Problém je, že
tato léčba je zatížena vznikem komplikací jako poruchy erekce a
ejakulace
. Z těchto důvodů se od této léčby opouští a je
nahrazována chemoterapií či taktikou intenzivního
sledování.

Radioterapie ( ozařování) se používá u seminomu jako
pooperační ozáření pánevních uzlin a uzlin okolo aorty. Maximální
dávka je 25 Gy. Pokud se najdou zvětšené uzliny za břišní dutinou (
retroperitoneum), zvyšuje se celková dávka na 35 Gy.

Chemoterapie, která se zavedla do léčby seminomů,
znamenala velký průlom. Používá se léčba cisplatinou apod.

Prognóza onemocnění se výrazně
zlepšila zavedením cisplatiny do léčebné praxe.
I u forem, které se rozšířili do těla, je šance trvalého vyléčení
až u 75% pacientů. Šance přežít se snižuje při přítomnosti
nepříznivých prognostických faktorů, kterými jsou málo diferencované
nádory ( horší prognózou je přítomnost embryonálnímu karcinomu).

Jak si mohu pomoci sám

Onkologické onemocnění je svépomocí prakticky neovlivnitelné. Obecně
lze držet zásady chování nemocného ( klid na lůžku, žádný stres apod.)
Zde se jedná o pocit subjektivní úlevy, nikoliv přímého
ovlivnění nemoci.

Diskuse

Další názvy: tumor varlat, karcinom varlat, rakovina varlat, benigní nádor varlat, maligní nádor varlat, germinální nádory, seminom, embryonální karcinom, nádor ze žloutkového váčku, choriokarcinom, teratom

Mužský pohlavní systém

Normální zdravý muž má dvě varlata, což jsou párové pohlavní žlázy – gonády, produkující zárodečné buňky, spermie a také mužský pohlavní hormon testosteron ovlivňující vývoj jedince směrem k mužskému vzhledu.  Varlata jsou vejčitého tvaru a jsou zhruba 4-5 cm dlouhá a 2-3 cm široká.

Nachází se v kožním vaku, šourku mimo tělní dutinu. Na povrchu jsou varlata kryta pomocí silné vazivové blány. Vnitřní prostor varlat je rozčleněn na lalůčky a každý z nich obsahuje tenké semenotvorné kanálky, v kterých se od puberty do pozdního věku muže tvoří a vyvíjejí spermie.

Uvnitř kanálků nalezneme Sertoliho buňky, jež zabezpečují výživu pro zrající spermie.

Sestup varlat

Varlata vznikají během nitroděložního vývoje plodu vysoko v dutině břišní. Ještě před porodem však sestupují tříselným kanálem do šourku. Sestouplá varlata jsou jedním z ukazatelů zralosti novorozeně mužského pohlaví.

Sestup varlat a jejich uložení v šourku mimo tělní dutiny je velmi podstatný. V případě, že varlata nesestoupí z dutiny břišní a nedojde k odstranění této vady, je ve varlatech díky vysoké teplotě poškozena tvorba a dozrávání spermií. Muž se tak stává neplodným.

Je nezbytné rozlišovat mezi zadrženým varletem a retrahovaným varletem, což znamená, že kremasterový sval, který zdvihá varle, je nadměrně aktivní a přitahuje varle k tříslu.

Retrahované varle pravděpodobně sestoupí do šourku během puberty, nesestouplé varle však nikoliv, musí se uvolnit pomocí operačního výkonu.

Operace nesestouplého varlete

Provádí se zpravidla ve věku tří až čtyř let. Posupuje se při ní tak, že se provede malý řez v oblasti třísla, aby se zadržené varle nalezlo a stáhlo do šourku, kde se přišije.

Pokus se operace provede později, dochází k nevratnému poškození zadrženého varlete. I když nesestouplé varle neprodukuje spermie, může být schopné vytvářet normální množství testosteronu.

Jedno varle stačí k dostatečné produkci jak hormonu, tak spermií.

Torze varlete

U některých mužů je způsob zavěšení varlete v šourku abnormální. Tato porucha je přítomna již od narození a zpravidla postihuje obě varlata. Povaha poruchy je taková, že se jedno z varlat může otočit svém semenném provazci, což má za následek náhlé přerušení přítoku krve do varlete.

Mezi obvyklé symptomy patří velké napětí a silná bolest na jedné straně šourku. Bez patřičné léčby postižené varle oteče a zanítí se, popř. odumře a rozvine se sněť. Kvůli otoku a zánětu hrozí určité nebezpečí, že dojde k záměně s akutním infektem.

Léčba zahrnuje okamžitý operační výkon a v případě sněti je nezbytné odstranění celého varlete. 

Infekce a zánět

V některých případech nastane rozšíření infekce do varlete cestou chámovodu a napadení nadvarlete. Dojde ke vzniku zánětu nadvarlete, k čemuž dochází zejména u starších mužů v souvislosti s onemocněním prostaty.

Mezi příznaky patří bolest, otok na jedné straně šourku. Ve většině případů je infikována moč a při léčbě antibiotiky dojde k ústupu infekce. Zánětu samotného varlete se říká orchitida. Může být vyvolána virovými infekcemi.

Cysty

Ve varlatech se mohou objevit cysty, které souvisí s nějakou vrozenou vadou, ale nemusí se projevit, dokud postižený nedosáhne někdy i vyššího věku. Existuje několik druhů cyst: epididymální (projevuje se zduřením), hydrokéla (dutina je vyplněna tekutinou obalující celé varle).

Varikokéla

Jedná se o rozšíření žil semenného provazce, podobně jako se to děje na nohou při křečových žilách. Pacient zpravidla trpí bolestivými pocity v šourku a někdy si všimne boule nad varletem, která se objevuje při stoji. Varikokéla způsobuje nepříjemné tahavé a bolestivé pocity v šourku a vede ke zvýšení teploty okolních tkání, což může mít za následek poruchu produkce spermií.

Zhoubné nádory varlat

Nejčastěji jsou diagnostikovány tak, že dotyčný si všimne jednostranného zvětšení varlete. Někdy může zvětšené varle i bolet, ale nebývá to vždy pravidlem. Zhoubné nádory varlat jsou v České republice v časných stádiích dobře léčitelné, proto by si měl každý muž jednou za měsíc kontrolovat svá varlata, zda nedošlo k jejich abnormálnímu zvětšení nebo otoku.

Nadvarle

Jedná se o drobný útvar, který těsně naléhá na zadní a horní plochu varlat. Shromažďují se zde dozrávající spermie a mísí se s vazkým sekretem. Spermie se zde stávají samostatně pohyblivé. Dokonalá pohyblivost spermií je nezbytná pro to, aby mohly doputovat k ženské pohlavní buňce vajíčku, a mohlo se tak uskutečnit oplození vajíčka.

Chámovody

Navazují na nadvarlata a jedná se o trubicovité útvary o průsvitu 2-3 mm, dlouhé asi 35-40 cm vystupující z nadvarlat a ústí do močové trubice. Ve svém průběhu prostupují tříselným kanálem, vstupují do malé pánve a sestupují směrem k močovému měchýři.

Pod močovým měchýřem procházejí prostatou. Uvnitř prostaty se chámovody spojují s vývody měchýřkovitých žláz a vyúsťují v močové trubici, která prostatou prochází. Posun spermií chámovodem je umožňován zejména smrštěním hladké svaloviny chámovodu při ejakulaci.

 

Měchýřkovité žlázy

Párové žlázy dlouhé 4-5 cm. Jsou uložené na zadní straně močového měchýře. Uvnitř prostaty se spojují s chámovody a vytváří společný vývod, který vyúsťuje v močové trubici. Měchýřkovité žlázy produkují želatinový sekret obsahující cukr a fruktózu. Při ejakulaci je obsah žláz vstřikován do společného vývodu s chámovody, kde se spojuje se spermiemi a stává se součástí ejakulátu.

Spermie

Spermie jsou mužské pohlavní buňky, jejichž jediným úkolem je dosáhnout spojení s ženskou pohlavní buňkou  – vajíčkem a oplodnit ji. Každá spermie měří na délku asi 0,05 mm a svým tvarem připomíná pulce. Je složena ze tří hlavních částí: hlavičky, krčku a bičíku. Přední část hlavičk , tzv.

akrozom, obsahuje speciální enzym, který spermii umožňují snadno proniknout do vajíčka, což je nezbytné k jeho oplodnění. Ve střední části  – v krčku jsou nahromaděné buněčné organely, tzv. mitochondrie, které buňce vyrábějí životně důležitou energii, kterou potřebuje na své pouti k vajíčku.

  Úkolem bičíku je pohyb buňky. Svými pohyby celou buňku posunuje vpřed rychlostí asi 3 – 3,5 mm za minutu. Spermie obsahuje chemický a genetický materiál. Genetickým materiálem jsou chromozomy, které přenášejí dědičné informace od otce a které podmiňují vlastnosti dítěte, zděděné z otcovy strany.

Spermie rovněž obsahuje informaci, která určuje pohlaví budoucího dítěte.

Produkce spermií

Pro úspěšnou produkci spermií je podstatná teplota asi o 3°C nižší, než je teplota lidského těla. Proto se produkce odehrává mimo vlastní tělo, v šourku.

Okolní tkáně napomáhají regulovat varlata v šourku tím, že je v chladu přitahují blíže k tělu, a když teplota stoupá příliš vysoko, pak naopak zvyšují jejich prokrvení, aby se přebytečné teplo mohlo krví odvést pryč.

Vlastní produkce spermií se odehrává v kanálcích varlat a činí asi 10 až 30 miliard buněk za měsíc. Nově vytvořené buňky pak procházejí do nadvarlete umístěného za varletem. Zde dochází k hromadění spermií v jakési zásobárně a současně zde také dozrávají.

  Spermie potřebuje k dosažení plné zralosti asi 60 – 72 hodin. Nadvarle se vyprázdní asi třemi až čtyřmi ejakulacemi za 12 hodin a k opětnému naplnění potřebuje asi dva dny.  Jestliže se ejakulace neuskuteční, spermie se rozpadají a jejich zbytky se vstřebají zpět do varlat.

Ejakulace

Před vlastní ejakulací se spermie posunují chámovody – dvěma trubicemi, které spojují nadvarlata s předstojnou žlázou a shromáždí se v rozšířeném místě močové trubice. Zde se umístí s výměškem semenných váčků, dvou malých žláz uložených vedle močové trubice.

Jejich výměšek podporuje pohyblivost spermií a usnadňuje jim přežití v kyselém prostředí pochvy. Podobný výměšek produkuje prostata, ten dává spermiím plnou pohyblivost a smísí se s nimi během ejakulace.

V okamžiku ejakulace se spermie s ostatními výměšky vytlačí silnými stahy okolních svalů do močové trubice penisu. Pokud se dostanou do ženské pochvy, pokračují dál co nejrychleji směrem k děložnímu čípku a do dutiny dělohy. Zde putují hlenem k vejcovodům.

Ve vejcovodu se nejčastěji odehrává oplodnění vajíčka, pokud je zde přítomno.

Možné poruchy

Oplodnění vajíčka není pravděpodobné v případě, pokud je počet spermií příliš nízký, když jsou spermie poškozené, nepohyblivé nebo schopné pohybu pouze omezenou dobu.

Podstatným činitelem je kvalita sekretu semenných váčků, který spermie jednak vyživuje a jednak chrání.  Neplodnost mohou zavinit předchozí onemocnění varlat, například různé infekce, jako třeba příušnice, stejně jako jejich poranění.

K dočasné ztrátě plodnosti může vést vážnější onemocnění nebo stres. Počet normálních zdravých spermií v ejakulátu velmi kolísá. Muži, kteří mají méně než 20 milionů spermií na 1 ml semene je neplodná. Při podezření na neplodnost se vyšetřuje vzorek semene v laboratoři pod mikroskopem.

Léčba a případná další opatření se odvíjí od příčiny, která se nalezne.

Předstojná žláza

Svalově žláznatý orgán uložený na svalovém pánevním dnu těsně pod močovým měchýřem. Středem prostaty prochází horní část močové trubice muže. Velikost prostaty se mění v průběhu života. Největší velikost dosahuje až po ukončení pohlavního zrání.

Ve stáří za fyziologických podmínek atrofuje. U dospělého muže je prostata velikosti kaštanu. Prostata obsahuje 30-50 žlázek, které produkují bělavý sekret obsahující bílkoviny, lipidy, a enzym prostatickou fosfatázu.

Hlavní význam prostatického sekretu spočívá v neutralizaci kyselého prostředí v pochvě, které by jinak snižovalo pohyblivost spermií. Vývody prostatických žlázek ústí do močové trubice, která prostatou prochází.

Zde se prostatický sekret mísí s obsahem měchýřkovitých žláz a se spermiemi, které přivádí do močové trubice společný vývod měchýřkovitých žlázek a chámovodu. Tak vzniká ejakulát.

Ejakulát a mužská močová trubice

Obsahuje spermie a sekret nadvarlat, měchýřkovitých žláz a prostaty. Sekrety poskytují spermiím výživu, podporují jejich pohyblivost a neutralizují kyselé prostředí v pochvě. Množství ejakulátu je 2-3 ml.

Každý mililitr obsahuje okolo 100 milionů spermií. Klesá-li množství spermií v jednom mililitru ejakulátu pod 20 milionů, je muž neplodný. Je vývodnou cestou močovou a současně také vývodnou cestou pohlavní. Tím se výrazně odlišuje od močové trubice ženy.

Dále se odlišuje svoji délkou, která je 18-23 cm.

Zevní pohlavní orgány muže

Penis je topořivý orgán, jehož funkcí je pohlavní spojení. Část penisu, která je připojena ke kosti stydké nazýváme kořen penisu. Tělo penisu je zakončeno kuželovitě rozšířenou částí tzv. žaludem.

Penis je složen ze tří topořivých těles – párové těleso a nepárové, kterým prochází močová trubice. Topořivá tělesa jsou houbovité struktury a obsahují velké množství dutinek, které se při pohlavním vzrušení naplňují krví.

Tímto dojde k erekci. Na povrchu je penis pokryt kůží.

Šourek

Nachází se za kořenem penisu. Vazivovou přepážkou je šourek rozdělen na dvě části, ve kterých leží odděleně varlata. Uložení varlat v šourku mimo tělní dutinu zajišťuje pro spermatogenezi nezbytnou teplotu o několik stupňů nižší.

Mužské pohlavní hormony

Mužské pohlavní hormony nazýváme androgeny. Mezi nejdůležitější androgen patří testosteron. Je tvořen Leydigovými buňkami ve varlatech. Tvorba testosteronu je řízena z předního laloku podvěsku mozkového, který produkuje hormon LH (luteinizační) a FSH (folikuly stimulující). LH stimuluje tvorbu testosteronu ve varlatech, FSH ovlivňuje spermatogenezi.

Účinky testosteronu

  •          Napomáhá k vývoji vnitřních pohlavních orgánů. Základy pohlavních žláz se začínají vyvíjet již v počátku druhého měsíce těhotenství. Koncem těhotenství mužské pohlavní žlázy varlata sestupují vlivem testosteronu do šourku.
  •          Umožňuje vývoj zevních pohlavních orgánů. Podle jejich vzhledu lze určit pohlaví dítěte již od konce druhého měsíce těhotenství.
  •          V pubertě zahajuje testosteron vývoj sekundárních pohlavních znaků. Tělo začíná mít mužské rysy, mohutní svalová hmota, dochází k tvorbě ochlupení v podpaží a v oblasti genitálu, začínají růst vousy a hrubne hlas. Je zahájen růst zevních i vnitřních pohlavních orgánů a jejich funkce. Začínají se tvořit zralé pohlavní buňky – spermie. Celé období je doprovázeno velmi výraznými psychickými změnami. 

Vasektomie

Jedná se o jednu z možných metod mužské antikoncepce. Představuje trvalou sterilizaci muže a je určitou obdobou sterilizace podvazem vejcovodů u žen. Mužská sterilizace spočívá v odstranění části chámovodu a princip spočívá v tom, že jestliže malý úsek chámovodu chybí, nemohou spermie oplodnit vajíčko.

Vlastní operační výkon nevyžaduje hospitalizaci. Pooperační rána zpravidla zhojí během několika dnů. Poté může dojít k odstranění kožních stehů. Po odeznění znecitlivění může rána trošku bolet. Mezi okamžikem operace a dobou, kdy se muž stane neplodným, uplyne určitý čas.

Část spermií, která již před operací prošla chámovodem, mohla zůstat v jeho horní části za přetnutým místem. Tyto spermie si mohou uchovat schopnost oplodnění i několik měsíců. Zhruba po uplynutí třech měsíců by již všechny tyto spermie měly z organismu uniknout. Délku rizikového období však nelze zcela jednoznačně stanovit.

V průběhu pooperačního období se partneři měli ještě chránit vhodnou formou antikoncepce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector