Ječné zrno – Vše o zdraví

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka, se kterým se potkala většina z nás. Jak ho poznáte? Typické příznaky – zčervenání, oteklé oko až nepříjemná bolest. S ječným zrnem se vypořádáte i sami doma. Poradíme vám, jak se ho zbavit.

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Způsobují ho bakterie, které většinou žijí na povrchu očního víčka. Běžně tyto bakterie obtíže nezpůsobují. Jak ječné zrno poznáte? Na horním či dolním víčku objevíte bolestivou bulku, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět.

Ječné zrno - Vše o zdraví Jak ječné zrno vypadá – průběh onemocnění

Počáteční bílý pupínek postupně zčervená, trochu oteče a stane se bolestivým. To může trvat několik dní, ale poté ječné zrno většinou samo praskne a zahojí se. Ječné zrno umístěné na vnitřní straně víčka může někdy i po odeznění infekce po sobě zanechat malou dutinku vyplněnou tekutinou, kterou je nutné vypustit.

Ječné zrno - Vše o zdraví Příznaky onemocnění

Trable způsobené ječným zrnem poznáte s přicházející bolestí celého víčka. Poté se bolest přesouvá do jednoho místa, které je typické svým zčervenáním – zpravidla kolem 3. dne. Následně vzniká zarudlá boule vyplněná hnisem. Někdy boule není tak patrná vzhledem k celkovému otoku oka. 

4 typycké projevy ječného zrna:

  • zčervenání, 
  • otok, 
  • zteplání, 
  • bolest.

Vlivem změn hustoty produktů očních žláz, přítomnosti hnisu v ječném zrnu a zvýšeným tlakem víčka na oko může někdy dojít k zastřenému vidění.

Rizikové faktory ječného zrna

  • zdravotní stav – cukrovka, porucha mazových žláz, zánět slzných žláz, 
  • mastná pokožka, 
  • chování – namáhání očí (špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru, snížená frekvence mrkání), mnutí očí znečištěnýma rukama, 
  • vnější prostředí – prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.

Ječné zrno - Vše o zdraví Prevence ječného zrna

Pokud míváte ječné zrno častěji doporučujeme, abyste věnovali očím zvýšenou péči – toho dosáhnete především správným dodržováním hygieny. V optimálním případě dvakrát denně přejíždějte oční víčka vatovou štětičkou namočenou v borové vodě.

Ječné zrno - Vše o zdraví Léčba ječného zrna

Ječné zrno v naprosté většině případů nepředstavuje pro naše oči a zrak žádné nebezpečí, můžete ho léčit doma a po nějaké době většinou samo odezní.

Za několik dní praskne, hnis nahromaděný uvnitř se vyplaví a ranka se poté kompletně zahojí. Pokud problém přetrvává déle než zhruba týden, doporučujeme vyhledat lékaře, který může předepsat mast s antibiotiky nebo další léčbu.

V lékárnách je k dostání volně prodejná dezinfekční mast Ophthalmo Septonex nebo použijte mastičku Opthalmo Azulen. 

Ječné zrno - Vše o zdraví Přírodní léčení

Úlevou od potíží s ječným zrnem a zároveň pomoc k urychlení zrání zrna je přikládání teplých obkladů. Použijte vlhké bylinné obklady – kapesník namočený do horkého heřmánkového vývaru či borové vody.

Vitamíny pro oči

  • Vracející se ječné zrno

    Dobrý den,
    na základě konzultace ve vaší poradně užívám na vracejicí se vlčí zrno (nyní neaktivní, ale víčko stále lehce natéká /nezbarví se/, nicméně nekomfortní pocit při nošení k. čoček i bez nich přetrvává; u lékaře předcházela 3x atb + kortikoidy) tato homeopatika:
    Belladona 9ch + Staphydagria 9ch, oboje 3x denně 5 kuliček.
    Chtěla bych se v této souvislosti zeptat na následující:
    1/ Jak dlouho se homeopatika užívají? Je nějaká “minimální” a “maximální” délka užívání?
    2/ Po jak dlouhé době obvykle nastává zlepšení stavu?
    3/ Pokud by po nějaké době (jaké?) nedošlo ke zlepšení stavu, je prý možné nahradit Staphydagrii za Sulfur 9ch. V jakém množství a také v kombinaci s Belladonou?
    4/ Dále jsem dostala doporučení na užívání Euphrasie 9ch anebo 15ch. Ta se užívá samostatně či v kombinaci?
    5/ Na vlčí zrno prý je možné jako dezinfekci použít koloidní stříbro. Ve vaší lékárně jsem si jej zakoupila, je možné jej (tak, aby se nedostalo do oka) jím víčko potírat?

  • Co na ječné zrno?

    Dobrý den V poslední době jsem měl ječné zrno 3x chtěl bych se zeptat jak to je možné je pravda že pracuji ve Směnárne a jsem v kontaktu z penězi možno kvůli tomu jednou bylo na levém oku na vrchním a spodnim víčku a vyléčilo se v pořádku, ale teď jsme ho měl na práv oku na horním víčku a zůstal mi tam po něm takový menší váček, který nijak se mi přijde nezmencuje ale nijak mi nepřekáží dokážete mi prosím poradit co s tím je to nedolecene a nebo je to něco jiného.
    DĚKUJI

  • Ječné zrno v oku

    Prosím o radu co koupit na jecne zrno v oku v koutku (vypadá to jak bílé semínko) mast kapky název volně prodejně v lékárně dekuji

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotili 3 zákaznící)

  • Pepa Novotný 20. 12. 2020 5 To si děláte srandu s těmi odpověďmi? Homeopatika nefungují, maximálně jako placebo. Když už je nutné léčit ječné zrno (a většinou není) tak homeopatiky určitě ne.
  • Radek 24. 4. 2020 5 Vynikajici rady, stručné a jasné. Velmi dekuji Radek
  • Míla 16. 4. 2020 5 Spokojen, dostačující seznámení.

Jak léčit ječné zrno? Příčiny, příznaky + 5 tipů

Ječné zrno - Vše o zdraví

Ječné zrno, latinsky hordeolum, je akutní zánět mazové neboli Zeissovy žlázky, která vyúsťuje do folikulu z řas. Malé žlázy zvlhčují řasy a chrání je před lomivostí. Někdy se na nich objeví nepříjemné ječné zrno uvnitř oka.

Pokud se ucpe vývod žlázy, dojde k zanícení, vytvoří se zarudlá a bolestivá bulka na víčku, která připomíná zrnko ječmene. Způsobuje ho namnožením bakterií, nejčastěji stafylokoků. V zanícené žláze dojde k hromaděním mazu, někdy vzniká hnis.

Ječné zrno - Vše o zdraví

Příčiny vzniku ječného zrna

  • nesprávná a nedostatečná hygiena
  • nesprávné používání dekorativní kosmetiky
  • nedostatečné odlíčení
  • nesprávné zavádění kontaktních čoček
  • dotyk očí nemytýma rukama
  • pobyt v prašném a zaprášeném prostředí
  • nadměrná námaha očí
  • nedostatek vitamínů
  • oslabení imunitního systému
  • onemocnění jako cukrovka, růžovka a záněty slzných žláz

Ječné zrno a jeho rizikové faktory

Rizikovým faktorem ječného zrna je špatný zdravotní stav, hlavně cukrovka, opakovaná zánětlivá onemocnění kůže, mastná pokožka a snížená imunita. Na jeho vznik vliv mají i naše návyky. Zapomeňte na časté dotýkání očí, mnutí, škrábání a mačkání očí neumytýma rukama.

Ječné zrno můžete dostat i při nošení kontaktních čoček a zanedbání hygienických pokynů a jejich správnou péči. Vzniká i při syndromu suchého oka a alergických reakcích, kdy dochází k dlouhodobému dráždění. Objevuje se při pobytu v zaprášeném prostředí nebo v klimatizovaných objektech.

Dejte si pozor na nekvalitní dekorativní kosmetiku, na její životnost i nedostatečném odličování.

Ječné zrno - Vše o zdraví

Průběh onemocnění

Vzniká nepříjemný pocit a tlak v oku a jeho okolí. Pocit cizího tělesa v oku, kterého se snažíme zbavit usilovným mrkáním. Přidává se bolest očního víčka provázená pálením a řezáním oka. Pak přichází zarudnutí, otok víčka a vytvoření červeného vyklenutí, tzv. abscesu s hnisem.

Ten se samovolně provalí nebo se uvolní lékařským zákrokem. Nikdy jej ale nevymačkávejte. Ječné zrno se pak začne samo hojit. Může se vstřebat nebo přejde do chronické formy. Vytvoří se nebolestivý, tuhý hrbol v očním víčku bez jiných příznaků.

Pokud způsobuje zhoršené mrkání, převis víčka a zhoršené vidění, je vhodné jej chirurgicky odstranit.

Léčba ječného zrna

Je nutné ječné zrno nechat dozrát a prasknout. Zrání lze urychlit teplými obklady. V případě intenzivního svědění a bolesti oka se poraďte s lékařem. Můžete si nechat předepsat antibiotickou oční mast a kapky.

V lékárnách je volně prodejná dezinfekční mast Ophthalmo Septonex nebo Opthalmo Azulen. Oči lze proplachovat borovou vodou a vyzkoušet horké obklady z heřmánkového odvaru.

Zabírá i odvar ze světlíku lékařského nebo aloe.

V době akutní formy ječného nepoužívejte kontaktní čočky, dekorativní kosmetiku a oka se nedotýkejte. Léčba trvá 5 až 7 dní, než dojde k hojení. Pokud se doba léčby prodlužuje, vyhledejte očního lékaře.

Podpořte imunitní systém podáváním vitamínů C a B i minerálů. Zvyšte konzumaci ovoce a zeleniny. Zkuste syrové kvasnice, Pangamin či B-komplex. Doporučuje se pít čaj z černého rybízu.

Vezměte 5 rybízových listů a nechte vylouhovat v půllitru studené vody po dobu jedné hodiny.

Nejčastější komplikací je rozšíření zánětu, který může zasáhnout slzné žlázy, celý okraj očního víčka a očnice. Může docházet k recidivám a dlouhému zrání zrna.

Ječné zrno - Vše o zdraví

Masáž oka a obklady

Zkuste šetrně přikládat na víčko nahřátý kapesník nebo odličovací tampon ručník na 5 až 10 minut. Opakujte to třikrát až šestkrát denně. Kromě toho si několikrát denně oko namasírujte.

Musíte však být opatrní a dodržovat hygienu. Nahřátý obklad a masáž uleví od bolesti, především v počátečních fázích.

Masáž postiženého místa můžete provádět i čerstvým droždím, jako naše babičky.

Dalším babským receptem na ječné zrno je směs vytvořená z brambory, žloutku a mléka. Bramboru uvařte, pak oloupejte a na jemno nakrájejte. Pak smíchejte se syrovým žloutkem a teplým mlékem. Obklad dejte na bolavé víčko s ječným zrnem. Opakujte dvakrát denně po dobu výskytu ječného zrna, dokud nezmizí.

Na pánvi opečte krupici a nechte mírně vychladnout. Teplou zabalte do hadříku a aplikujte na víčko s ječným zrnem. Při těchto obkladech bude ječné zrno ustupovat mnohem rychleji.

Mohlo by vás zajímat:  Moringa olejodárná a její účinky

Ječné zrno - Vše o zdraví

Speciální odvar z aloe

Odvar z aloe musíte udělat jinak. Tento odvar poslouží pro léčbu ječného zrna i jako prevence. Čerstvé listy aloe nechte v předvařené vlažné vodě vylouhovat a odstát nejméně 6 hodin. Na 5 gramů listů dejte 1,5 decilitru vody. Obklad přikládejte na postižené místo třikrát až pětkrát denně.

Napařování bylinkami

Bylinná inhalace má známé antibakteriální účinky a působí přímo na sliznice. Dokáže uvolnit hnis a maz a pomáhá vypuzovat nečistoty. V hrnci převařte vodu a nasypte do ní hrst heřmánku, světlíku lékařského nebo tymiánu. Pak si sedněte nad hrnec, přehoďte si osušku přes hlavu a páry z hrnce vdechujte. Inhalaci zopakujte dvakrát denně, vždy na 15 minut.

Pijte měsíčkový čaj

Měsíčkový čaj je vhodný jako doplňková a podpůrná léčba. Měsíček je dobře známý svými protizánětlivými účinky a při léčení ječného zrna popíjejte dva šálky denně. Lžičku sušených květů nechte 10 minut vylouhovat v horké vodě. Vyzkoušet můžete i heřmánek.

Prevence ječného zrna

Důležitá je především hygiena a čistota rukou. Zamezte častému dotýkání se očí a jejich protírání či mnutí. Věnujte pozornost i čistotě očních pomůcek. Dejte si pozor také na kontaktní čočky a sledujte kvalitu a životnost roztoků, v nichž čočky po vyjmutí z oka přechováváte. Nepodceňujte ani pečlivé odličování a mytí obličeje.

Štítky: hnis, Ječné zrno, maz, stafylokok, zánět, Zeissova žlázka

Ječné zrno

Ječné zrno, malý vřídek na očním víčku (obvykle na mazové žlázce oční řasy), způsobuje jeho bolestivost a otok. Ječné zrno se zpravidla objevuje, jste-li vyčerpaní nebo unavení, a proto obzvlášť náchylní k infikcím. Domácí léčivé prostředky dokážou bolest zmírnit a uspíšit léčbu.

Ječné zrno obvykle nepatří k vážným problémům. Způsobuje je infekce v mazové žlázce oční řasy. Vše skončí zpravidla tím, že ječné zrno praskne a hnis vyteče; někdy ječné zrno zmizí bez prasknutí. Jestliže se ječné neléčí, trápí nás 7 až 10 dnů. Cílem většiny léčebných metod je ječné zrno zmenšit, urychlit jeho prasknutí nebo zabránit šíření infekce a vytvořit imunitu vůči další infekci.

PREVENCE – ječné zrno

Zvyšujte imunitu vůči infekci pravidelným cvičením, zdravou výživou a zvládáním stresových situací. Ječné zrno je nakažlivé, proto by postižená osoba měla denně měnit ručníky a žínky a neměla by se o ně s nikým dělit. Bydlíte-li s člověkem, který má jakoukoli bakteriální infekci, dávejte pozor, abyste se po kontaktu s ním nedotýkali očí. Vždy si nejprve umyjte ruce.

Léčení ječného zrna

Nepokoušejte se vymáčknout hnis z ječného zrna. Pokud však samovolně praskne, opatrně hnis setřete.

Rostlinné léky na ječné zrno

  • Jezte denně dva stroužky syrového česneku, abyste posílili imunitu .
  • Uvařte si bylinkový čaj z následujících léčivých rostlin: ze světlíku (který pomáhá zmírnit jakoukoli infekci), z lopuchu nebo měsíčku (obě rostliny pomáhají proti infekci). Připravte si čaj, nechte ho vychladnout a udělejte si obklad. Opakujte každé dvě hodiny.
  • Jako doplněk léčby pijte denně dva šálky čaje z echinacey, lopuchu, vodilky, svízele a máty, abyste posílili imunitu.
  • Z lékárny: Na pomoc proti infekci užívejte denně jako potravinový doplněk vitamin C, f1avonoidy a rybí tuk (kvůli omega-3 mastným kyselinám).
  • Homeopatie • Pulsatilla: při začínajícím ječném zrnu a na opakující se ječná zrna se žlutým hnisem;
  • • Silica: pro „uzrání“ ječného zrna, pokud Pulsatilla nepomáhá.

Uklidňující obklad na ječné zrno

Na dřevěnou vařečku vložte kousek vaty a ovažte gázou. Ponořte vařečku do bylinkového čaje (viz odstavec Rostlinné léky) nebo do horké vody. Nechte ji trochu vychladnout a přiložte na oko na 5 až 10 minut

Vytisknout článek – Poslat článek e-mailem

Další články z rubriky

Ječné zrno - Vše o zdraví7.7.2021 / Rubrika: Nemoci

Průjem je velmi nepříjemná komplikace, se kterou se setká každý z nás často i několikrát za život. Příčin, které ho můžou způsobovat, je spousta.

Ječné zrno v oku hodně bolí: Jeho léčbu však zvládnete i doma

Na ječné oko neboli hordeolum trpí zejména děti, ale nevyhýbá se ani dospělým. V žádném případě se nejedná o nic příjemného. Mít pocit tlaku v oku a při mrkání zažívat bolest nikomu na radosti ještě nepřidalo.

Ječné oko je akutním hnisavým zánětem folikulů řas, který bývá způsoben nejčastěji stafylokokem. „V místě postižené žlázky se na vnější kožní straně nebo vnitřní spojivkové může objevit nažloutlá boulička s prosvítajícím hnisem.

Neléčená infekce trvá obvykle týden až deset dní a většinou nezpůsobuje trvalé následky,“ říká Běhounek.

Jak dochází ke vzniku ječného zrna?

Když už se vám něco takového jako ječné zrno přihodí, asi pátráte, kde jste k němu přišli. Ono někdy stačí se oka dotknout nemytýma rukama nebo se často pohybovat v prašném prostředí, aby vzniklo. Ženy a dívky by neměly zapomínat na řádné večerní odličování nebo volbu vhodné kosmetiky.

Když jdou spát i s nalíčenými víčky, riskují právě vznik tohoto nepříjemného zánětu. Na ječné zrno mohou trpět osoby se sníženou imunitou nebo ty, jež se potýkají s porušením funkce mazových žlázek – například při růžovce neboli rosacea. „Také špatná manipulace s kontaktními čočkami, čtení v šerém prostředí či snížená frekvence mrkání mohou vznik ječného oka zapříčinit.“

Domácí léčba ječného zrna

Ač má zánět folikuly řas docela poetický název, dovede hodně potrápit. Jeho léčba může probíhat pouze v domácím prostředí za pomoci dostupných bylinek. Zánětlivé ložisko by se nikdy nemělo vymačkávat. Přitom je třeba si pamatovat, že ječné zrno je vysoce nakažlivé – pozor tedy na používání infikovaných ručníků nebo líčidel.

Bylinkový výluh na léčbu ječného zrna

Připravte si výluh z dílu heřmánku, sporýše a světlíku, které zalijete horkou vodou a necháte vychladnout. „Pak do výluhu namočíte čisté plátýnko nebo vyžehlený kapesník a přikládáte třikrát denně na postižené víčko. Tento obklad pomáhá ječnému zrnu rychleji dozrát a prasknout, čímž dojde k výrazné úlevě od bolesti a k následnému vyléčení zánětu,“ doplňuje lékař.

V lékárně je bez lékařského předpisu k dostání oční mast Ophtalmo Septonex, již je možné k léčbě ječného zrna použít.

Kdy je třeba navštívit lékaře

Pokud domácí léčba nezabrala ani po týdnu a ječné zrno stále přetrvává, je vhodné se vydat k očnímu lékaři. Ten může předepsat mast nebo kapky s antibiotiky. Někdy se také provádí několikamilimetrový řez, jímž se ječné zrno nařízne a vypustí se jeho obsah.

Co dělat, když se ječné zrno často opakuje

Trpíte-li na vznik ječného zrna, bylo by namístě podpořit imunitní systém a tělu začít dodávat ve zvýšené míře vitamíny skupiny B. Ty jsou hlavně v kvasnicích, masu, sýrech, v jáhlách, luštěninách nebo ořechách.  

KAM DÁL: Syn Donalda Trumpa Eric: Rozchod rodičů byla užitečná škola, Ivana doma vládla železnou pěstí.

Nepříjemné ječné zrno

Každého z nás jistě potrápil malý vřídek nebo pupínek na okraji víčka. Pravděpodobně se jednalo o ječné zrno, latinsky hordeolum, které vzniká zánětem povrchových žlázek při okraji víčka.

Pokud se zanítí mazové žlázky, které jsou uloženy hlouběji ve víčku, jedná se o vlčí zrno neboli chalazion. To se v prvních fázích může projevovat otokem celého víčka.

Vlčí zrno na rozdíl od ječného nebývá bolestivé, i když je větší.

Příčinou ječného zrna bývají infekce – obvykle ji mívají na svědomí bakterie rodu stafylokok. K tomu, aby se ječné zrno u vás rozvinulo, můžete sami napomáhat svou neopatrností. Riziko vzniku zrn totiž roste v případě, že si člověk sahá do očí nemytýma rukama nebo si aplikuje kontaktní čočky, aniž by se předem pečlivě umyl.

Ječné nebo vlčí zrno také častěji mívají ženy, které si nechávají na obličeji make-up během spánku. Rizikovými faktory jsou dále mastná pokožka nebo celkově snížená imunita. Dalšími rizikovými faktory jsou i některá onemocnění: blepharitida (chronický zánět okrajů víček) nebo rosacea (chronické onemocnění kůže na obličeji).

Lidé, kteří jimi trpí, by měli být na své oči zvlášť opatrní

Léčba

Ječné ani vlčí zrno obvykle nemívají zvlášť dramatický průběh a léčit byste je měli šetrnými metodami: přikládat na víčko nahřátý vlhký ručník na pět až deset minut, třikrát až šestkrát denně a několikrát denně oko i namasírovat. Snažte se také oko šetřit: rozhodně zapomeňte na make-up a odložte i kontaktní čočky a raději se vraťte k brýlím.

NIkdy se nepokoušejte hnis ze zrna vymačkat! Infekční bakterie byste mohli roznést po celém oku a jeho okolí. Až v případě, že potíže nezačnou během 48 hodin vůbec ustupovat, vyhledejte lékaře.

Lékař by vás měl vyšetřit i v případě, že se otok neomezí jen na oční víčko, objeví se na tváři nebo jiné části obličeje, pokud se objeví horečky nebo z oka vytéká hnis či hustý výtok, nebo se na víčku objeví puchýř. Varováním jsou také zrakové problémy – například dvojité vidění. Jedná-li se opravdu jen o ječné zrno, nebude mít lékař s diagnózou žádný problém.

Počítejte s tím, že vám lékař při vyšetření bude svítit a soustředěně hledět do oka, podívá se pod víčko. Nemusíte mít strach, obrácení víčka naruby nebolí, a lékař se tak může ujistit, jak to s vaším zdravotním problémem vypadá.

Máte-li ječné zrno, je téměř jisté, že se brzy úplně vstřebá. Obvykle z něj po třech dnech vyteče hnis a úplné vyléčení přijde po týdnu. Jestliže se na víčku vtvoří ložisko s hnisem, ale nevytéká, může lékař pomoci naříznutím a odstraněním hnisu. Tento zákrok je doprovázen podáváním antibiotické masti, aby se zánět nerozšířil.

V případě vlčího zrna se může objevit složitější průběh. Lékař může předepsat kapky a masti: antibiotika a kortikoidy. Oko se maže několikrát denně, aby mu mohly antibakteriální a protizánětlivé složky  ulevit. Vlčí zrno se léčí déle než ječné, někdy jde až o měsíce.

V případě vlčího zrna se také stává, že onemocnění přejde do chronické fáze. Infekce se zapouzdří do bulky, která nebolí, ale je patrná pohmatem a je pod víčkem i vidět. Tato bulka se odstraňuje chirurgicky, poměrně snadným zákrokem, při kterém lékaři vyoperují celou zanícenou žlázku.

I když je oko při tomto zákroku umrtvené, je tento výkon nepříjemný, ale víčko se zahojí během několika dní.

Je možná prevence?

Trpíte-li vznikem zrn v očích, měli byste se držet několika zásad, které přímo souvisejí se zmíněnými rizikovými faktory jejich vzniku.

Onemocnění se daří v případech, kdy si člověk sahá do očí špinavýma rukama, proto se pokuste zajistit, aby vaše ruce byly co nejčistší. Bedlivě dbejte na čistotu kontaktních čoček, pokud je nosíte. Vyházejte prošlá malovátka, nepůjčujte si je s nikým.

Jestliže trpíte na záněty očí, dodržujte pečlivě léčebné pokyny lékaře, abyste problém vyřešili: pokud bude infekce doléčena, klesne i riziko vzniku zrna.

Ječné zrno (hordeolum) a vlčí zrno (chalazion)

Zarudnutí a otoky
víček mohou mít různé příčiny, jako jsou například infekce
a záněty
žláz na okrajích víček (Meibomovy žlázy
, Mollovy žlázy
, Zeisovy žlázy). Tyto žlázy mají různé funkce, mj. vytvářejí maz nebo pot.

V případě ječného zrna
(lat. hordeolum) se jedná o akutní bakteriální
infekci žláz na okrajích víček. Infekce
může postihovat různé žlázy, nejčastěji jsou však zasaženy tzv. Meibomovy žlázy
. Oční víčko
(případně jeho okraj) je zarudlé, oteklé a bolavé.

Diagnóza ječného zrna

Lékař může ječné zrno rozpoznat při vyšetření oka
(resp. jeho víčka) pomocí štěrbinové lampy
. Zároveň vyloučí jiné příčiny obtíží (např. zánět
slzné žlázy).

Léčba ječného zrna

Ječné zrno v akutním
stadiu
se léčí pomocí infračerveného světla. Lékař může předepsat rovněž antibiotickou
mast. Někdy je nutný drobný chirurgický zákrok (tzv. incize, malé naříznutí zaníceného místa), který umožní odtok hnisu. Ječné zrno ve většině případů rychle vymizí poté, co se hnis uvolní a může odtéci.

Poznámka: Pokud se ječné zrno vyskytuje opakovaně a často, může to mít souvislost s cukrovkou.

Vlčí zrno (chalazion)

V případě vlčího zrna
(lat. chalazion) se jedná o chronický zánět Meibomovy žlázy, kdy je pozorován tzv. granulomatózní (uzlíkovitý) zánět: zanícené jsou celé shluky buněk.

Vlčí zrno často vzniká kvůli zablokovanému a ucpanému odtoku žlázy, někdy se může vyvinout z ječného zrna (viz výše). Zanícené uzlíky se tvoří pozvolna, na dotek nebolí a nelze s nimi hýbat.

Při okraji víčka je viditelné vyklenutí – zvláště pak tehdy, když člověk zkusí okraj víčka pootočit směrem vně.

Diagnóza vlčího zrna

Lékař může vlčí zrno rozpoznat při vyšetření oka, resp. jeho víčka. Zároveň vyloučí jiné příčiny obtíží (např. karcinom
mazových žláz
víčka). Proto je při podezřelém otoku
víčka důležité vyhledat lékařskou pomoc co možná nejdříve. Pokud lékař vysloví podezření na zhoubný nádor
, je nutné odebrat malý kousek tkáně a odeslat jej k mikroskopickému vyšetření.

Léčba vlčího zrna

Menší vlčí zrna mohou vymizet sama od sebe, ale to se děje spíše výjimečně. Ve většině případů musí pacient podstoupit operační zákrok v lokální anestezii
(místním umrtvení), při kterém lékař nařízne postižené místo a odstraní zanícenou tkáň.

Na koho se mohu obrátit?

Ječné zrno nebo vlčí zrno diagnostikuje oční lékař
(neboli oftalmolog či odborný lékař v oboru oční lékařství), který rovněž zavádí léčebná opatření.

Ječné zrno: příznaky, léčba (hordeolum)

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního
víčka
. Na horním či dolním víčku se objevuje bolestivá
bulka
, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových
žlázek víčka. Toto ucpání vyvolá zánět, který se prezentuje svými
čtyřmi typickými projevy (zčervenání, otok, zteplání, bolest).

Rizikové faktory ječného zrna

Mezi rizikové faktory pro vytvoření ječného zrna patří jednak
zdravotní stav – cukrovka, růžovka (rosacea – porucha
mazových žláz), zánět slzných žláz, snížená imunita,
hormonální změny či poruchy, mastná
pokožka
 – ale také chování – namáhání očí
(špatně zvolené dioptrie, čtení v šeru), snížená frekvence mrkání
(zejména při práci s počítačem či sledování televize), mnutí očí
znečištěnýma rukama – a vnější prostředí –
prach, jiné drobné částečky ve vzduchu.

Prevence ječného zrna

Pro prevenci nemoci, pakliže se nevyskytuje opakovaně, postačí
hlídání a snižování rizikových
faktorů
.

Při častějším výskytu je vhodné věnovat očím zvýšenou
péči
 – především hygienu. Nejlépe pravidelné (dvakrát
denně) čištění (přejíždět oční víčka vatovou štětičkou
namočenou v borové vodě či dětském šamponu).

V případě projevů syndromu suchého oka (pálení
očí, řezání, pocit písku v oku) je třeba tento problém odborně
řešit, neboť narušení rovnováhy produktů různých typů očních žláz
může vést k mnoha problémům, k nimž patří i ječné zrno.

Příznaky a projevy ječného zrna

Příchod ječného zrna je obyčejně ohlašován bolestí
nejprve celého víčka. Posléze dochází ke koncentraci bolesti a
zčervenání jednoho místa (obyčejně kolem 3. dne).

Vzniká zarudlá boule vyplněná hnisem. Tato boule –
měkký uzlíček – může někdy zaniknout v celkovém otoku oka. Pro
potvrzení přítomnosti ječného zrna může lékař provést manévr
přetočení víčka vnitřkem ven.

Na vnitřní straně víčka je patrno
žluté hnisající zrno.

Vlivem změn hustoty produktů očních žláz, přítomností hnisu
v ječném zrnu a zvýšeným tlakem víčka na oko může někdy dojít
zastřenému vidění.

Léčba ječného zrna

V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace,
nevyžaduje tato nemoc návštěvu lékaře. Ječné zrno samo
uzraje
, praskne a zmizí.

Pokud je však zrno příliš bolestivé, či přetrvává
2 týdny a déle, je vhodné navštívit lékaře, který zrno
sterilně nařízne, což umožní hnisu vytéci. Toto naříznutí se provádí
v lokální anestesii (u dětí se vzhledem k nebezpečí poranění při
případném trhnutí hlavou někdy přistupuje k anestesii celkové).

Někdy se také doporučuje odstranění řas, což ulehčí
vytékání obsahu zrna.

Ačkoli si proříznutí při notné dávce odvahy můžete provést samy,
nedoporučuje se to vzhledem ke zvýšenému riziku vniknutí infekce do rány.

Navíc lékař obyčejně předepíše antibiotickou mast,
která pomůže ložisko doléčit a sníží riziko opakovaného vzniku
ječného zrna.

Tato lokální antibiotika (či sulfonamidové oční
masti) je vhodné aplikovat ještě několik dní i po vymizení potíží,
jelikož se tak snižuje pravděpodobnost návratu ječného zrna.

Jak si mohu pomoci sám

Doprovodné nepříjemné příznaky onemocnění, jako svědění, bolest…
někdy nutí pacienta k mnutí či škrábání oka. To ale zvyšuje riziko
zanesení další infekce do oka z nesterilních rukou (dříve se proto
alespoň doporučovalo neprovádět toto mnutí
prsty
, nýbrž hřbetem ruky, u kterého se předpokládá, že je
čistější).

Lepší úlevou od těchto potíží a zároveň pomoc k urychlení zrání
zrna je přikládání teplých obkladů. Jednou možností
jsou mokré (lépe spíše jen vlhké) bylinné obklady (kapesník
namočený do horkého heřmánkového vývaru či borové vody), jinou
alternativou jsou suché teplé obklady (kapesník přežehlený
žehličkou).

Dále se také doporučuje (ač někteří jeho vliv na ječné zrno
vyvrací) užívání vitamínu řady B (B-komplex).

Komplikace ječného zrna

K nejčastějším komplikacím patří rozšíření
zánětu
(zánět slzné žlázy, zánět očnice..), opakované
navracení zánětu, dlouhé trvání zrání zrna.

Jinou komplikací nemoci je vlastně nemoc jiná – vlčí
zrno
. Tyto dvě nemoci od sebe často nejsou širokou veřejností
rozlišovány.

Ječné a vlčí zrno se liší typem žlázy,
kterou postihují (vlčí postihuje hlubší) a vlčí zrno není na rozdíl od
ječného infekční.

Vlčí zrno je malé, nebolestivé
zatvrdnutí
, často bývá chronické a nemá tendenci samo prasknout.
Téměř vždy se musí řešit lékařským zákrokem – vyškrábnutím.

Diskuse

Ječné zrno – příčiny, léčba i prevence I EUC

Bolestivý a nehezký otok spolu s hnisající bulkou na víčku patří k nepříjemným zdravotním obtížím, ale naštěstí se dá snadno a poměrně rychle vyléčit. V případě opakujícího se zánětu je třeba pátrat po příčinách. Mohou se skrývat v našem těle, ale i v nedostatcích hygieny očí.

Ječné zrno (hordeolum) patří k nejčastějším onemocněním oka. Stačí, aby se ucpala mazová žlázka na horním nebo dolním víčku, která ústí mezi řasami.

Působením bakterií (stafylokok), které se do očí dostávají z okolní kůže, se zanítí maz, který se ve žlázce plní. Podobně se projevuje i vlčí zrno (chalazion), to způsobuje zánět hlubokých Meibomových mazových žláz víčka, proto jeho průběh trvá déle.

Ječné zrno se z oka na oko běžně nepřenáší. Výjimečně můžete infikovat své okolí přes ručník po otření obličeje.

Projevy ječného zrna:

  • Zarudnutí víčka
  • Bolestivost
  • Pálení, řezání
  • Otok
  • Horkost

Ječné zrno se naplní hnisem. Foto: Palosirkka, Wikimedia Commons

Příčiny vzniku ječného zrna

  • Nedostatečná hygiena očí (sahání a mnutí očí špinavýma rukama)
  • Neopatrné vkládání kontaktních čoček do očí a jejich nehygienické ošetřování
  • Nedostatečné odličování, především řasenky
  • Volba nekvalitní nebo nevhodné kosmetiky, která oči dráždí a může způsobit alergii
  • Znečištěné prostředí (vysoká prašnost)
  • Nesprávná strava
  • Nedostatek spánku
  • Dlouhodobá zátěž očí (sledování televize či monitoru počítače, čtení při špatném osvětlení)
  • Celkově snížená obranyschopnost organismu, nedostatek vitaminu B
  • Hormonální nerovnováha
  • Některé nemoci, např. cukrovka (diabetes)
  • Vrozená porucha mazových žláz
  • Špatná dioptrická korekce

Průběh zánětu a léčba ječného zrna

Pálení a řezání v oku postupně přechází v bolest, zrudnutí víčka a někdy i otok. Okolo 3. dne se bolest koncentruje do místa zánětu, kde se objeví boule naplněná hnisem.

Často je na jejím vrcholku patrná hnisavá čepička. Po několika dnech (do 7 dnů) ječné zrno samo praskne. Pro urychlení procesu zrání můžete použít teplé obklady.

Zklidnění pomůže obklad z heřmánkového čaje.

Po prasknutí ječného zrna přichází úleva a postupně z oka vytéká hnis. Pravidelně jej odstraňujte z koutků očí. Nejlépe opatrně vytírejte koutky vatičkou namočenou v borové vodě. Podobně fungují i výplachy celého oka. Zkusit můžete i volně prodejnou oční mast Ophthalmo Septonex či Ophthalmo Azulen.

Na pomoc můžete vzít i bylinky: odvar z heřmánku, světlíku a sporýše působí hojivě a zklidňuje. Přikládejte obklady na oči několikrát denně. Průběh zánětu i léčba se neliší ani u dětí.

U menších dětí je náročné ohlídat, aby si do podrážděného oka nesahaly, doporučuje se přikládat na oko obklad a přelepit ho náplastí.

Babské rady k vyléčení ječného zrna

  • Nahřejte krupici na suché pánvi, hrudku zabalte do látky, přežehlete žehličkou a 3x denně přikládejte na oko. Zrychlíte průběh zrání ječného oka. Podobně se používá obklad z klasické krupicové kaše.
  • Rozvařenou bramboru rozmačkejte, přidejte žloutek a kapku horkého mléka. Kašičku vložte do látky a 3x denně obklad přikládejte na postižené místo.

Ječné zrno může způsobit i nedostatečná hygiena či nevhodná kosmetika. Foto: Imrankabirhossain, Wikimedia Commons

Kdy jít k lékaři

Když ani po 2-3 dnech nepřichází úleva a oko je stále nateklé a bolestivé, je třeba navštívit očního lékaře. Obvykle nasadí antibiotickou mast případně další léčbu.

Někdy se může stát, že ječné zrno přejde do chronické formy: nepraská až dva měsíce, je zapouzdřené, dráždí oko a brání v ostrém vidění. Rozhodně se nesnažte si sami ječné zrno propíchnout, mačkat hnis nebo jinak zánět odstranit.

Mohli byste si způsobit závažné potíže.

Navštivte některé z očních oddělení, zde najdete seznam očních lékařů sítě EUC. Po důkladném vyšetření lékař provede drobný chirurgický zákrok. Bulku vyřízne i s pouzdrem a vyčistí důkladně hnis.

Zákrok se provádí v lokálním znecitlivění a je zcela bezbolestný. Pak se obvykle nasazuje antibiotická léčba.

Když se ječné zrno často opakuje, doporučuje se kompletní laboratorní vyšetření ke zjištění, zda nemoc nesignalizuje nějaké onemocnění, například cukrovku, nebo nedostatek některých látek v organismu.

Trápí vás ječné zrno? Pomoci vám mohou oční lékaři z EUC:

Oftalmologové EUC

Ječné zrno u dětí i dospělých – léčba a přenos

  • Klasickým projevem ječného zrna je malý zarudlý bolestivý váček u kořene řasy, doprovázený pálením, svěděním, pocitem cizího tělíska v oku a slzením.
  • Za vznikem ječného zrna stojí bakterie rodu stafylokok. Vzniku nemoci však často přispíváme svou neopatrností.
  • Například tím, že si saháme do očí špinavýma rukama nebo se dělíme o ručníky a líčidla.
  • Ječné zrno obvykle oteče, naplní se hnisem a po třech až sedmi dnech praskne a bolest zmizí. Někdy zaschne, aniž předtím praskne.
  • Jestliže se na víčku tvoří ložisko s hnisem, které nevytéká, navštivte lékaře. Ten postihnuté místo může naříznout a šetrně hnis odstranit.
  • K léčbě ječného zrna přispívají kvasnice.

Ječné zrno je oční infekce, konkrétně bakteriální zánět žlázky u kořínků řas. Bývá bolestivé, málokdy však nebezpečné.

Ječné zrno obvykle oteče, naplní se hnisem a po třech až sedmi dnech praskne a bolest postupně zmizí.

Obsah článku

  • Příznaky
  • Vlčí zrno
  • Léčba
  • Kdy navštívit lékaře

Za vznikem ječného zrna stojí bakterie rodu stafylokok, nicméně k rozvoji nemoci si lidé často napomáhají svou neopatrností. Riziko vzniku ječného zrna se zvyšuje při špatným stravováním, nedostatku spánku či vitamínů, častěji je však projevem nedostatečné hygieny, tedy saháním si na oči špinavými rukami, používáním starého make-upu, či aplikací neumytých kontaktních čoček.

Ječné zrno obvykle oteče, naplní se hnisem a po třech až sedmi dnech praskne a bolest zmizí. Někdy zaschne, aniž předtím praskne. Nákaza se snadno šíří dotykem očních víček, mačkáním ječného zrna nebo používáním infikovaných ručníků nebo líčidel.

Příznaky

Klasickým projevem ječného zrna je malý zarudlý bolestivý váček u kořene řasy, doprovázený pálením, svěděním, pocitem cizího tělíska v oku a slzením.

Vlčí zrno

Stav, kdy dochází k zanícení mazových žláz, které jsou uloženy hlouběji ve víčku, se nazývá vlčí zrno. V takovém případě dochází k otoku celého očního víčka a stav přetrvává delší dobu.

Léčba – babské rady na ječné zrno

V případě, že se potýkáte se zánětem, nemněte si oko a nesnažte se ječné zrno vymačkávat. Přikládejte na oko obklady – kousek měkké čisté látky smočený v teplé vodě a vyždímaný.

Nechte působit deset až patnáct minut, opakujte dvakrát až čtyřikrát denně, dokud ječné zrno nepraskne nebo se samo neztratí. Použijte vždy novou látku nebo obvaz, abyste zamezili šíření infekce. Použitý obklad vyvařte.

Když ječné oko uzraje a praskne, šetrně a pečlivě odstraňte z víčka hnis.

Světlík lékařský

Jak už název sám napovídá – může pomoci zmírnit zarudnutí. Vyrobte si ze světlíku odvar, do kterého následně namočte kousek látky a přiložte na víčko. Postup opakujte párkrát za den.

Kvasnice

Kvasnice jsou zdrojem vitamínu B, jehož nedostatek může ječné zrno zapříčinit. Konzumujte tedy dostatek syrových kvasnic či potravin, které je obsahují.

Směs z brambory, žloutku a mléka

Uvařte si bramboru, kterou následně oloupejte a nakrájejte. Bramboru smíchejte se syrovým žloutkem a teplým mlékem. Vzniklou hmotu aplikujte na hadřík a ten přiložte na poškozené víčko. Postup opět opakujte několikrát za den.

Mast Ophthalmo-Azulen je mast, která se používá jak u dospělých, tak u dětí při drobných poraněních očních víček a slouží též k urychlení hojivého procesu po odstranění cizích tělísek z rohovky.

Jestliže se na víčku tvoří ložisko s hnisem, které nevytéká, navštivte lékaře. Ten postihnuté místo může naříznout a šetrně hnis odstranit. Dále navštivte lékaře, pokud se ječné zrno často opakuje. V ojedinělých případech to může být známka vážnějšího onemocnění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector