Ketonová dieta – Vše o zdraví

Asi žádný způsob redukce hmotnosti si v posledních letech nezískal tolik zájmu a příznivců, jako ketodieta.

Zatímco jiné diety postupně upadají v zapomnění, ketodieta je stále více oblíbená mezi sportovci, celebritami a především lidmi s nadbytečnou váhou. Důvodů je několik.

Ketodieta už je léty prověřená – funguje, nevyžaduje cvičení a je celkem snadné ji podstoupit.

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Revoluční stravování aneb co je to vlastně ketodieta?

Nyní si podrobně popíšeme co je ketonová dieta a jak na ni. V běžné stravě přijímáme základní makroživiny, tedy sacharidy, tuky a bílkoviny v poměru, kde sacharidy převažují (50—55 % tvoří sacharidy).

Naopak ketodieta (jinak zvaná jako proteinová dieta), má v příjmu převahu bílkovin nad tuky a sacharidy. Jejich poměr je: 15 20 % sacharidů, 15—20 % tuků a 60—70 % bílkovin. Jednotlivé poměry se mohou lišit v rozmezí několika málo procent.

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Jak funguje keto dieta a proč je tak účinná?

Za normálních okolností tělo využívá sacharidy jako hlavní zdroj energie. Štěpí je na glukózu, kterou díky inzulinu rozvádí do celého organismu. Přebytečnou glukózu umí tělo uskladnit v podobě tukové tkáně. 

Při ketodietě je to ale jiný scénář. Když omezíte sacharidy, tělo se musí přizpůsobit. Je na to připravené a umí si dobře poradit. Aby se udrželo v chodu, sáhne po jiném zdroji energie – tuku.

Jeho rozložením získá organismus potřebnou glukózu a jako vedlejší produkt vznikají ketonové látky. Ty mimo jiné chrání svalovou tkáň, utlumují pocit hladu, a také chuť na sladké.

Tento stav metabolismu se nazývá ketóza ­– proto název ketodieta.

Výhody ketodiety, které vás přesvědčí konečně začít

Hlavní výhodou jsou opravdu velmi rychlé úbytky hmotnosti. Samotné „naběhnutí“ ketogenní diety je ale příjemné, není šokové, nastupuje pozvolna. Díky sytícímu efektu bílkovin je při dietě zmenšená chuť k jídlu, a proto nedochází k výraznému pocitu hladu.

Ketodieta má navíc minimální až nulový jo-jo efekt!

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Jak na keto dietu? Je to snadnější, než si myslíte

Teď si nejspíš říkáte: „To musím vyzkoušet“. Zkrátka něco jako snová dieta. Rychlé úbytky, bez nutnosti sportovat a různorodá jídla, která jsou navíc snadná na přípravu.

I hubnutí s ketodietou má však svá přísná pravidla, která je potřeba dodržovat.Ze začátku vám možná bude dělat problém určit, které potraviny se do vašeho nízkosacharidového jídelníčku hodí a které ne.

S tím vám pomůže náš výčet povolených potravin, který jsme pro vás sestavili.

Co jíst při ketogenní dietě?

Keto strava je charakteristická vysokým podílem bílkovinných potravin a striktním omezením sacharidů. Tomu je potřeba podřídit celou skladbu jídelníčku. Co si tedy můžete zcela bez výčitek dopřát?

Proteinová jídla, která se hodí do keto jídelníčku:

Mezi povolené potraviny při keto dietě patří spousta jídel a surovin bohatých na bílkoviny a zdravé tuky, které běžně znáte a používáte. Díky nim bude hubnutí v ketóze velmi snadné. Přinášíme vám nejčastější druhy potravin, které rozhodně nesmí chybět ve vašem novém keto jídelníčku.

  • maso,
  •  mořské plody,
  •  ryby,
  •  vajíčka (především bílky),
  •  sýry, smetanu (do 30 % tuku),
  •  ořechy a olejnatá semínka — 25 g,
  •  zdravé tuky (nerafinované rostlinné oleje),
  •  nízkosacharidovou zeleninu — až 500 g (brokolice, cuketa, hlávkové zelí, rukola, ředkev, špenát, sójové klíčky aj.),
  •  avokádo,
  •  speciální jídla pro ketodietu,
  •  proteinové koktejly,
  •  proteinové smoothie.

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Čemu se naopak v keto jídelníčku vyhnout?

Keto dieta a co jíst při jejím dodržování je základní pilíř úspěchu. Proto si dávejte pozor na jídla, která se nesmí jíst, aby nedošlo k přerušení hubnutí. Jednoznačný problém představují potraviny a nápoje, které obsahují sacharidy, zejména pak jednoduché cukry. Co do vysokoproteinové diety rozhodně nepatří?

  1. ❌ slazené pokrmy (a také nápojům!), sladkosti,
  2. ❌ obilniny, pečivo a těstoviny, můžete ale použít speciální proteinové těstoviny a pečivo pro keto dietu)
  3. ❌ ovoce,
  4. ❌ luštěniny,
  5. ❌ alkohol.

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Jaké jsou povolené nápoje při ketodietě?

Pitný režim je zásadním stavebním kamenem každé diety. Voda slouží v těle jako rozpouštědlo, udržuje vnitřní prostředí a termoregulaci, odvádí škodlivé látky a mnoho dalšího. Jaké nápoje jsou tedy ideální součástí keto jídelníčku?

  •  čistá voda (klidně s plátkem citrónu),
  •  zelený, bylinkový a černý čaj,
  •  neslazené minerální vody,
  •  káva,
  •  polévky (zeleninový, rybí a masový vývar), do 0,25 l/den,
  •  v omezeném množství živočišná a rostlinná mléka.

Ketonová dieta - Vše o zdraví

„Ok, to zvládnu“. Možná zvládnete, ale je toho mnohem víc, co musíte vědět. Výše uvedené jsou jen nejčastější příklady. Zásadní je správné sestavení jídelníčku při ketodietě! Hrozí reálné riziko, že v dietním jídelníčku budou chybět některé důležité vitamíny, bude mít málo proteinů, nebo že jídla bude až moc.

A to právě může být kámen úrazu. Sestavit jídelníček z běžně dostupných potravin není úplně jednoduché, navíc si představte že jste na cestách, nebo někde za městem na kole s omezeným výběrem restaurací. To jsou pak typické situace, kdy člověk „sejde z cesty“ a je po dietě.

Ketodieta na míru je nejefektivnější hubnutí

Nejsnadnější cestou vstříc ketodietě jsou proto už hotové balíčky jídel KetoFit na celý den, kterým pokryjete celý váš keto jídelníček. Jde o speciální směsi na přípravu polévek, omelet, koktejlů, nebo celých jídel i s přílohou. Pokud zvolíte kvalitní značku ketodiety, můžete hubnout bez obav a spolehnout se, že vašemu tělu nic nechybí.

Tento způsob ketodiety přináší nejlepší výsledky také proto, že je snadné ji dodržovat. Nemusíte se starat o shánění jídla a trávit plno času jejich přípravou ze základních surovin. Součástí takových diet je často i něco malého na zub, takže si můžete smlsnout, ale přitom jde o dobroty splňující zásady ketodiety.

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Přesně takový komplexní systém proteinové ketodiety představuje značka KetoFit®, která je specificky určená pro ženy.

Receptury produktů KetoFit sestavili čeští odborníci na výživu pro vrcholové sportovce a splňuje normy speciální náhradní stravy.

To mimo jiné znamená, že vám dodává i potřebné vitamíny a minerály, takže nebudete během hubnutí nijak ochuzení o důležité mikro-nutrienty.

Na webu najdete také plno keto receptů, ať víte, jak můžete proteinovou dietu kombinovat s jinými běžnými potravinami. A navíc načerpáte inspiraci pro váš budoucí jídelníček, který využije po dokončení fáze hubnutí.

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Jak vybrat správná jídla pro keto dietu?

Nyní se nacházíte na stránce KetoFit, je samozřejmé, že vám doporučíme naše keto jídla. Ale proč si vybrat zrovna nás?

Jeden z nejhlavnějších důvodů je nízký obsah sacharidů v jídlech. Podívejte se na srovnání jídel KetoFit® s jinými keto dietami. V porovnání s jínými keto dietami mají jídla KetoFit několikanásobně nižší obsah sacharidů a vyšší obsah proteinů. Díky tomu snadno nastartujete ketózu a začnete rychle hubnout. 

Více srovnání najdete na stránce jak vybrat keto dietu. 

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Porovnání příjmu sacharidů za den s různými keto jídly

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Další z důvodů je vyladěné složení a použité prvotřídní suroviny. Jídla si totiž jako jediní vyvýjíme a vyrábíme přímo v našem vlastním vývojovém centru KetoFit v Brně. Jsme schopni tak dosáhnout nejvyšší kvality a kontroly. Nejedná se o překupované prášky někde ze zahraničí.

A v neposlední řadě, ale mnohdy na prvním místě, je samotná chuť keto diety. Ta je samozřejmě velmi individuální, můžete se ale sami přesvědčit v recenzích a zkušenostech s keto dietou, jak zákaznicím KetoFit jídla chutnají.

Nezapomeňte: jídlo je palivo na každý den, věnujte mu maximální pozornost.

Jak účinná ketodieta probíhá ?

Hubnutí s ketodietou je zpravidla rozděleno do 2 fází — hubnoucí a stabilizační.

  • Hubnoucí fáze zajistí rychlý úbytek kilogramů za velmi krátkou dobu.
  • Stabilizační fáze pak pomáhá předcházet jojo-efektu a usnadňuje návrat k běžné stravě.

1. Hubnoucí fáze

V této fázi je potřeba vysadit běžná jídla a nahradit je speciálními keto jídly v rámci ketodiety. Celkem byste měli zkonzumovat 5 jídel denně v intervalu 1 jídlo za 3 hodiny.

Po každém jídle je potřeba vypít 250–500 ml vody. V rámci této fáze můžete také denně zkonzumovat až 500 g povolené zeleniny v syrovém nebo vařeném stavu.

Přibližně během 2 dnů od začátku konzumace KetoFit jídel se vaše tělo dostane do ketózy a začne kýžené hubnutí.

2. Stabilizační fáze

I během této fáze dochází k úbytku váhy, avšak už v pomalejším tempu. Základ jídelníčku tvoří KetoFit jídla 3krát denně.

Můžete přitom zvolit libovolná jídla, všechna mají na vaše hubnutí stejný efekt. Další dvě denní jídla je potřeba si připravit. Volit byste měli jídla bohatá na proteiny (maso, mléčné výrobky).

Při konci stabilizační fáze je možné zařadit i 1krát denně sacharidové potraviny.

  1. Základní pravidla ketodiety
  • Vyřaďte z jídelníčku sladkosti
  • Vyřaďte jídla obsahující sacharidy
  • Sladké nápoje jsou tabu
  • Vyhněte se slazení jídel a nápojů
  • Pozor na ovoce – obsahuje sacharidy
  • Dostatečně pijte
  • Dodržujte náležitosti jednotlivých fází — i menší výkyv znamená přerušení ketózy a stopku hubnutí

Nejčastější chyby při ketodietě

Vaše snahy o hubnutí mohou často zhatit i maličkosti. Jaké jsou nejčastější chyby při keto dietě, které vás vzdálí od vytoužené postavy?

  • ❌ Netrpělivostpři ketodietě se sice hubne velmi rychle, zázraky do 2 dnů se však ani v jejím případě nekonají.
  • ❌ Jste ve stresunáročné životní období ani stresování sebe sama, že sousedce se daří hubnout rychleji rozhodně nepomáhá.
  • ❌ Jíte nepravidelnězákladem je 5 keto jídel denně ideálně jednou za 3 hodiny.
  • ❌ Máte nedostatečný pitný režimpravidelný pitný režim napomáhá správné funkci všech orgánů i hubnutí.
  • ❌ Málo spítekromě dodání potřebné energie spánek také napomáhá tělu vyrovnat se s přechodem na novou stravu.

Pokud se vám stane, že z ketózy vypadnete, podívejte se na zaručené tipy jak se dostat do ketózy. Dodržíte-li uvedené rady, během pár dní jste zpět v ketóze a hubnutí bude pokračovat.

Jak vypadá vzorový keto jídelníček?

Principem jídelníčku pro keto dietu je 5 jídel denně, která byste měli konzumovat v 3hodinových intervalech. Po každém jídle je také vhodné vypít 250–500 ml vlažné vody. Na jakých dobrotách si můžete pochutnat?

  1. 1. Snídaně: Skvělá sýrová omeleta s pórkem
  2. 2. Dopolední svačina: oblíbená proteinová kuřecí polévka
  3. 3. Oběd: lahodná proteinová čoko kaše
  4. 4. Odpolední svačina: Proteinové smoothie jablko-kokos
  5. 5. Večeře: keto pizza KetoFit
  6. Proteinové omelety KetoFit
  7. Proteinové smoothie do keto diety
  8. Kuřecí proteinová polévka pro snadné hubnutí
  9. Keto pizza – oblíbené jídlo v keto dietě
  10. Nyní už o keto dietě víte vše, můžete se s radostí pustit do nového životního stylu. Pro motivaci se na závěr podívejte, jak se podařilo klientkám KetoFit zhubnout a jak se cítí:
Zajímavé:  Protahovací Cviky Na Páteř Dle Mojžíšové?

Zkušenosti s keto dietou mluví za vše

Že ketogenní dieta funguje dokazují tisíce spokojený žen po celém světě. S příběhy Češek, které úspěšně zhubly se můžete seznámit na stránkách KetoFit. Ale nezoufejte, ketodieta není pouze pro ženy! V základu je to dieta pro každého, proto si na své přijdou i pánové. Přečtěte si o příbězích, které dodají potřebnou motivaci i vám. 

 Recenze keto diety v TV Prima

Recenze ketodiety v TV Prima

Oblékám teď díky KetoFit stejnou velikost jako za mlada

Paní Evě se podařilo díky KetoFit stravě zhubnout a vrátit se na svoji vysněnou konfekční velikost. Oceňuje přitom především variabilitu KetoFit jídel a snadnou přípravu. Více o Evině boji za krásnou postavu si můžete přečíst zde:

Recenze keto diety

Nejlepší na mé proměně je znovuzískání ztraceného sebevědomí

Přesně to říká po své proměně 29letá maminka 2 dětí. Přála si být pro své děti aktivní parťačkou a také udělat něco pro své zdraví. Jak se jí při hubnutí dařilo a co nejvíce oceňuje na KetoFit dietě? 

Mé zkušenosti s keto dietou

Pohled do zrcadla mě opět těší

Hlavní motivací Dominiky bylo cítit se skvěle a konečně se zase těšit z pohledu do zrcadla. S prvními zhubnutými kily zařadila také pravidelný sport a krásný výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Jak dopadla Dominičina cesta za znovuobjevením svého pravého já.

Mé zkušenosti s keto dietou

Držíme palce při cestě za novým životním stylema přejeme spousty úspěchů

Váš KetoFit

 

Vše o ketóze a ketonech v moči

Když svůj jídelníček změníte na nízkosacharidový, z vašich tukových zásob se začnou uvolňovat mastné kyseliny. Ty se dostanou do jater, kde proběhne jejich přeměna na ketolátky (tzv. ketogeneze). A právě ketolátky neboli ketony pak tvoří nový zdroj energie pro svaly a mozek. Dá se s nadsázkou říci, že játra mastné kyseliny tělu „předžvýkají“.

Platí zde jednoduchá rovnice. Pokud ve svém jídelníčku snížíte obsah sacharidů na minimum, dostanete se do ketózy. Co znamená na minimum? Jezte maximálně 50 g sacharidů denně. Pak u vás nastane změna metabolismu, na základě které si vaše tělo jako primární zdroj energie zvolí místo sacharidů právě tuky.

„Zjednodušeně řečeno se vaše tělo začne živit z uložených tukových zásob a vy začnete hubnout.“

Snadnou cestou, jak si správně upravit jídelníček tak, aby se vaše tělo dostalo do ketózy hned v prvních 2-4 dnech, je proteinová dieta KetoDiet. Od samého začátku dietního plánu totiž jíte speciálně nutričně upravená jídla se:

  • sníženým obsahem sacharidů tak, abyste v ketóze i setrvávali,
  • zvýšeným obsahem bílkovin (= proteinů, které ochrání vaše svaly),
  • a vyváženým poměrem vitamínů a minerálů.

Společně s proteinovými jídly si každý den dopřejete velkou porci povolené zeleniny, která vám dodá dostatek vlákniny, a zapomínat byste neměli ani na zdravé tuky, jako jsou například kvalitní oleje, avokádo nebo nejrůznější ořechy.

Ketonová dieta - Vše o zdraví

Jak poznáte, že u vás nastala ketóza? Dejte na své pocity. Měli byste zaznamenávat úbytek kilogramů a centimetrů na obvodech, příliv energie a žádný hlad. Může se stát, že vám několik dnů po sobě nezmizí ani jediný centimetr. Vaše tělo hubne ve vlnách, proto se neměřte každý den, ale pravidelně třeba jednou týdně.

Ketony v moči

Kdyby vás ale pocit, že u vás ketóza neprobíhá, neopouštěl, můžete vyzkoušet diagnostické proužky pro analýzu moči (např. KetoPhan), které koupíte v každé dobré lékárně. Ketony se vyplavují do krve a moči a právě v nich je tedy možné je zjistit. Myslete ale na to, že hladina ketonů v moči v průběhu dne kolísá, takže výsledek nemusí být 100% přesný.

Diagnostické proužky navíc nepoznají všechny ketolátky, ale jen acetoacetát. Výsledek tak nemusí odpovídat ani množství ketonů v krvi.

A množství ketonů v krvi a v moči také nezávisí jen na rychlosti jejich tvorby, ale i na rychlosti jejich odbourávání. Pokud vám tedy proužek nezrůžoví, vůbec to nemusí znamenat, že nejste v ketóze.

Mimo to intenzita zabarvení proužku a dokonce ani množství ketonů v krvi rychlost vašeho hubnutí neovlivní.

Ketóza může mít také příznivý dopad na průběh některých onemocnění, a to například na snížení hladiny cukru v krvi, ale také cholesterolu. U osob v ketóze se obvykle snižuje hladina LDL cholesterolu (toho „špatného“) a zvyšuje se hladina HDL cholesterolu (toho „dobrého“).

„Keto dieta má obvykle dobrý vliv i na kvalitu pleti, pomáhá řešit potíže s otoky, s lymfatickým oběhem, a dokonce zlepšuje stav celulitidy.“

Pokud jste se již někde setkali s tvrzením, že ketóza ohrožuje váš život, pak si můžete být téměř jistí, že si dotyčný plete nutriční ketózu s nebezpečnou diabetickou ketoacidózou.

Ketoacidóza vzniká pouze u osob, které nejsou samy schopny produkovat inzulín, hormon, který mimo jiné brzdí výrobu ketonů – tedy u diabetiků (obvykle I. typu, nebo velmi rozvinutého II. typu).

Hladiny ketonů se tak dostávají za kritickou mez, což je pro daného člověka velice nebezpečné.

Často se ptáte, zda při keto diet netrpí játra a ledviny. Jedná se o tzv. čistící orgány. Pomáhají z těla vyloučit škodlivé látky, které vznikají mimo jiné i při odbourávání tuků. Ketóza je pro tělo zcela přirozený stav. Játra a ledviny jsou k ní uzpůsobené, a pokud jsou zdravé, lehce si s ní poradí.

„Obezita a nadváha představují pro JÁTRA a LEDVINY větší zátěž než ketóza.“

Naopak dlouhodobá nadváha či obezita může vašemu organismu způsobit daleko větší zátěž a možná zdravotní rizika do budoucna. Proto je důležité zbavit se nadváhy jednou provždy a ideální stabilní hmotnost si i díky novým stravovacím návykům udržovat.

V ketóze nesetrvávejte dlouhodobě

Po dobu 3x 4 týdnů, což odpovídá dietnímu plánu KetoDiet Intense budete hubnout bezpečně.

Po této době můžete začít sacharidy v jídelníčku pozvolna navyšovat, pokud se nerozhodnete dodržovat nízkosacharidový styl stravování dlouhodobě.

Plánujete-li zůstat v ketóze déle než 12 týdnů, můžete se také poradit s našimi zkušenými výživovými poradkyněmi, které se vám budou individuálně věnovat.

I když je ketóza pro tělo přirozeným stavem, může se při ní vyskytnout několik nežádoucích účinků. Které to jsou a jak na ně vyzrát?

Hned v úvodních dnech proteinové diety tělo spaluje zásoby glykogenu uložené ve svalech a v játrech a společně s glykogenem se z těla uvolňuje i spousta vody.

Organismus si také současně zvyká na nový jídelníček s minimálním obsahem sacharidů. Vzhledem k těmto změnám můžete pociťovat slabost, lehké nevolno až malátnost.

Pokud se tak stane, dbejte na dostatečný pitný režim (2-3 l vody denně) a jezte každý den 500 g povolené zeleniny, kterou si můžete případně i lehce osolit.

S odvodněním organismu souvisí také potřeba neustále chodit „na malou“. A je to tak dobře. Tělo se zbavuje toxinů vznikajících při odbourávání tuků. I tento účinek ale obvykle odezní, jakmile tělo vyčerpá veškeré uložené zásoby glykogenu. Proto je velmi důležité po celou dobu diety dostatečně pít neslazené tekutiny – 2-3 l vody denně.

Stejně jako u častějšího močení i za pachuť v ústech může odvodnění organismu. Ač mohou být tyto příznaky nepříjemné, značí začínající ketózu, a to znamená, že vaše tělo reaguje na probíhající změnu správně. Pachuť nebo sucho v ústech spolehlivě zažehná žvýkačka bez cukru, nebo čerstvé bylinky, například máta.

Pokud jste nebyli zvyklí mít ve vašem jídelníčku doporučené denní množství vlákniny , může se stát, že se v počátku diety objeví zácpa. Té můžete ale předejít dostatečným pitným režimem, a to 2-3 l vody denně. Po pár dnech si váš trávicí systém na pravidelný příjem vlákniny zvykne a potíže odezní.

Vzhledem k velké změně jídelníčku může krátkodobě přijít i opak zácpy, průjem.

Ten se dostaví, když ve své stravě omezíte sacharidy, ale nezařadíte do ní zdravé tuky nebo je to jen pro vaše tělo tak významná změna, na kterou nepříjemně zareagovalo.

Dopřejte si v tyto dny větší množství semínek, ořechů, avokáda, másla nebo kvalitních olejů. V případě potřeby sáhněte také po psylliu. Průjem by ale rozhodně neměl trvat delší dobu a pokud k tomu dojde, kontaktujte naši výživovou poradnu.

Pokud se váš jídelníček dříve skládal převážně z jídel s vysokým obsahem sacharidů a cukru, tělo potřebuje nějaký čas, aby si na nový způsob stravování zvyklo.

Především v počátku diety – v době kdy se zbavujete „závislosti“ na cukru – vás tak kvůli radikálnímu snížení sacharidů může zaskočit hypoglykemie neboli pokles hladiny cukru v krvi. To znamená, že vás bude „honit mlsná“, můžete pociťovat hlad, únavu až lehké roztřesení.

Dopřejte si kvalitní kávu, silnější čaj a výjimečně i 0,2 l coly light nebo coly zero. Na přetrvávající bolest hlavy můžete užít lehké analgetikum.

V průběhu prvních týdnů proteinové diety dochází k rychlému úbytku tuku, který je hormonálně aktivní a může tak u citlivých žen dojít ke změnám v menstruačním cyklu. Doplňujte proto každý den do jídelníčku zdravé tuky, např.

½ avokáda, hrst ořechů (vlašské, mandle, …), 2 lžíce olivového, dýňového nebo kokosového oleje. Pokud vaše menstruace trvá neobvykle dlouho, nebo je nepravidelná a během 2-3 měsíců se to nespraví, navštivte svého gynekologa.

V ojedinělých případech může v úvodních dnech proteinové diety změna jídelníčku způsobit i svalové křeče. Těm předejdete dodržováním pitného režimu, vypijte 2-3 l neslazených tekutin denně, a doplněním hořčíku. Spočítejte si svůj aktuální příjem hořčíku a o množství, které byste mohli do jídelníčku doplnit, se pak poraďte přímo v lékárně.

Velmi výjimečně až vzácně se může objevit také nesnášenlivost proteinových jídel, zvracení nebo vyrážka. V takovém případě je potřeba dietní režim bez odkladu ukončit.

Může se také stát, že pro vás ketóza není vhodná. Pokud trpíte cukrovkou I. typu, máte potíže s vnitřními orgány, jste těhotná nebo se vás přímo dotýká další ze seznamu kontraindikací, zvažte jiný způsob hubnutí než proteinovou dietu, nebo se před jejím započetím poraďte s lékařem či s výživovým poradcem.

Seznam kontraindikací

Zajímavé:  Jak Se Zbavit Alergie Na Kocky?

Pustíte se s námi do hubnutí?

Chci si vybrat dietní plán

Nutriční ketóza je stav, při kterém se v těle zvýší hladina tzv. ketolátek v krvi. Dochází k ní tehdy, když tělo místo sacharidů (glukózy) začne využívat jako zdroj energie vlastní tukové zásoby.

Jakmile významně omezíte příjem sacharidů, vaše tuky se začnou štěpit a uvolňovat mastné kyseliny. Ty se v játrech přemění na ketolátky neboli ketony, z nichž tělo čerpá energii. Dochází ke stavu, kterému říkáme ketóza.

Do ketózy se tělo dostane v momentě, kdy snížíte příjem sacharidů pod cca 50 g/den a dojde k vyčerpání glykogenových zásob, což může trvat 2–4 dny.

Ketóza je pro tělo přirozený stav. Pomáhá snižovat některá zdravotní rizika (např. pokles hladiny cukru v krvi).

Bylo zjištěno, že dodržování ketogenní diety může snížit symptomy a zlepšit kognitivní (mozkové) funkce u některých případů Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

Přesto byste před začátkem diety měli znát svůj zdravotní stav a seznam kontraindikací.

Proteinové nápoje a jídla KetoDiet obsahují šetrná umělá sladidla, která jsou v legislativě EU schválená. Nezvyšují hladinu cukru v krvi a vaši ketózu neohrozí.

Základem stravy při ketogenní dietě jsou tuky, které by měly tvořit cca 60 – 70 % denního příjmu a měly by pocházet z kvalitních zdrojů.

Zároveň mírně navýšíte příjem bílkovin, a to na 0,8 – 1,5 g na kilogram vaší ideální hmotnosti. Množství sacharidů za den by nemělo přesáhnout 50 g.

Dbejte na dostatečný příjem vybraných druhů zeleniny, abyste pokryli dávku mikroživin.

Pokud vám ubývají centimetry na obvodech, nadbytečné kilogramy, cítíte se plní energie a nepociťujete hlad, jste pravděpodobně v ketóze. Vyzkoušet můžete také indikátorové proužky pro analýzu moči. Ty ale nejsou spolehlivé. 100% jistotu získáte pouze rozborem z krve.

Do ketózy se dostanete zpravidla po 2–4 dnech po vyčerpání glykogenových zásob.

Ketolátky jsou silné organické kyseliny, které vznikají v játrech. Patří mezi ně acetoacetát, kyselina β-hydroxymáselná a aceton. Pokud ve své stravě výrazně omezíte příjem sacharidů, přestává být pro váš organismus primárním zdrojem energie glukóza a nahrazují ji právě ketolátky. To se projeví zejména v krvi a také v moči, kde je ovšem možné zachytit pouze jednu z nich, a to acetoacetát.

Využít můžete speciální testovací proužky (KetoPhan, DiaPhan). Ty se po kontaktu s močí zbarví (cca za 1 minutu). Díky intenzitě zbarvení (růžová až fialová) můžete vizuálně zhodnotit stav ketolátek. Tento způsob je ovšem pouze orientační a neodpovídá přesné aktuální hladině ketonů v krvi. Z moči lze totiž zjistit přítomnost pouze jedné ketolátky (acetoacetátu) ze tří možných.

Ketonová dieta – jak funguje a co jíst?

Ketonová dieta je druh nízkosacharidové stravy s vyšším obsahem tuku. Hlavním cílem je uvést tělo do metabolického stavu zvaného ketóza, a to prostřednictvím sníženého příjmu sacharidů. Za normálních okolností je pro lidský organismus a jeho buňky hlavním zdrojem energie glukóza.

Tento sacharid je za běžných podmínek uložen v játrech a svalech ve formě složitého cukru glykogenu a odtud se v případě potřeby uvolňuje do krve jako zdroj energie. Během ketózy však dochází k tomu, že tělo nemá dostatek krevního cukru, a tak čerpá energii z vlastních tukových zásob.

Název ketóza je odvozen od ketonů, což jsou mastné kyseliny, které se během ketózy začnou produkovat v játrech, aby následně organismu sloužily jako zásobárna energie.

Vědecké výzkumy prokázaly, že pro dosažení stavu ketózy je nutné jíst méně než 50 gramů sacharidů za den. Za ideální je při keto dietě považován příjem kolem 20 gramů sacharidů denně. Minimální množství sacharidů v jídelníčku logicky znamená, že zbývá větší prostor pro další dvě makroživiny, tedy bílkoviny a tuky.

Žádný ideální poměr jednotlivých makronutrientů při keto dietě neexistuje. Nejčastěji se však doporučuje čerpat 70–⁠80 % denního kalorického příjmů z tuků, 10–⁠20 % z bílkovin a zbylých 5–⁠10 % ze sacharidů.

S obecně doporučeným denním příjmem 2000 kilokalorií pro dospělého člověka by to v praxi znamenalo jíst asi 165 gramů tuku, 75 gramů bílkovin a 40 gramů sacharidů.

Oproti jiným druhům nízkosacharidových diet je v té ketonové příjem bílkovin relativně malý. Je to proto, že aminokyseliny v bílkovinách mohou být přeměněny na glukózu, což by bránilo dosažení stavu ketózy.

Ketogenní strava přináší i jiné benefity než redukci hmotnosti.

Studie potvrdily souvislost snížení příjmu sacharidů se snížením inzulinové rezistence, při níž tělo neumí správně využívat svůj vlastní inzulin.

Tento hormon přitom řídí spoustu důležitých tělesných procesů. Přechod na nízkosacharidovou stravu spojují některé výzkumy také s poklesem zvýšeného krevního tlaku, a to ještě před samotným snížením hmotnosti.  

Mezi další přínosy patří, že dodržování zásad ketonové diety by mělo předcházet pocitům hladovění. Tuk má totiž z makroživin nejvyšší sytící účinek, a tak jeho vysoký podíl v jídelníčku snižuje pocit hladu.

Zároveň při konzumaci nízkého množství sacharidů dochází k poklesu hladiny hormonů stimulujících chuť k jídlu, jako jsou inzulin a ghrelin.

Chcete vědět, jak funguje hlad v našem těle? Přečtěte si náš článek! 

Pro dosažení stavu ketózy je nutné jíst méně než 50 gramů sacharidů za den.

Veškeré diety, které fungují na principu značného navýšení nebo naopak snížení příjmu některé z makroživin, s sebou nesou určitá rizika. Jaké jsou tedy nevýhody keto diety? Při vysokém podílu tuků ve stravě hrozí zvýšené riziko srdečních onemocnění.

Je třeba dbát na to, aby „špatné“ tuky, tedy nasycené mastné kyseliny, tvořily maximálně 7 % denního příjmu kalorií. Tuky ze stravy se navíc metabolizují v játrech, a tak je jejich vysoká konzumace pro tento orgán zátěží. Doplňte proto do jídelníčku raději zdravé tuky.

Které to jsou?  

Dalším problémem keto diety je, že neumožňuje jíst spousty zdravých potravin včetně mnoha druhů ovoce a zeleniny. Tělu se tak ze stravy nedostává důležitých vitamínů a minerálů.

Někdo může mít z ketogenní stravy zažívací problémy (nejčastěji zácpu), protože jeho jídelníček obsahuje málo potravin bohatých na vlákninu, jako jsou obiloviny a luštěniny.

Nesmíme zapomenout také na případnou nervozitu a výkyvy nálad, které jsou prokazatelně spojeny s nízkou hladinou cukru ve stravě, potažmo v krvi. 

Teorii už máme v malíku, ale jak konkrétně vypadá jídelníček při keto dietě? Ideální jsou potraviny, které v sobě skrývají minimum sacharidů a skládají se převážně z tuku a bílkovin. Tyto parametry z živočišných produktů nejlépe splňuje maso, včetně ryb a mořských plodů, vejce, sýry, máslo, tvaroh či řecký jogurt.

Při keto dietě jsou velmi vhodné také oříšky a semínka, protože většina z nich obsahuje málo sacharidů, a naopak vysoký podíl zdravých tuků. Kvůli vysoké kalorické hodnotě je však třeba hlídat množství – víte kolik oříšků denně sníst? Ideální množství je okolo 25–30 gramů denně.

Ne všechny ořechy a semínka se ale do keto diety hodí. Kvůli vyššímu obsahu sacharidů nejsou vhodné například kešu ořechy, pistácie či lněná a slunečnicová semínka.

Vynikající volbou jsou naopak lískové ořechy, které jsou bohaté na minerály i bílkoviny, případně křupavé makadamové ořechy, protože mají až 77 % tuku.

Ze semínek sáhněte třeba po méně známých konopných semínkách s podílem gamma globulinu na posílení imunity.

Ačkoliv je ovoce lahodným zdrojem vitamínů, obsahuje také hodně sacharidů, takže se obecně do keto diety nehodí.

Pokud si den bez ovoce neumíte představit, sáhněte po bobulovitých plodech jako jsou ostružiny, jahody či borůvky.

Malým obsahem sacharidů se pyšní také mrazem sušené maliny, ze kterých v kombinaci s pravou neslazenou šlehačkou a vysokoprocentní čokoládou vykouzlíte dokonalý keto dezert.

Zelenina je na tom s obsahem sacharidů o něco lépe než ovoce. Například listovou zeleninu a různé druhy salátů či okurky, celer a ředkvičky si můžete dopřát takřka v neomezené míře.

Do keto diety se skvěle hodí také květák, zelí a cuketa.

Vřele doporučujeme vyzkoušet mrazem sušenou brokolici, která je plná vitamínů i minerálů a výborně doplní zeleninové saláty i další nízkosacharidové pokrmy.

Při keto dietě je oblíbené také avokádo. Je to díky svému vysokému obsahu tuků!

Sladkosti jsou na seznamu hříchů téměř u každé diety a u ketonové to platí dvojnásob.

Protože cílem je jíst co nejméně sacharidů, je nutné omezit nejen slazené nápoje, zákusky, cukrovinky, cereálie a pečivo, ale také většinu příloh včetně brambor, rýže, těstovin i luštěnin.

Vysoký obsah cukru má také většina ovoce a dokonce i některé potraviny, u kterých byste to nečekali – třeba salátové dresinky, doslazované jogurty či sušené maso, které bývá často dochucené kořením s obsahem cukru.

Na cukry jsou bohaté také některé druhy zeleniny jako například kukuřice a mrkev. Mezi zapovězené patří jakákoliv kalorická sladidla včetně zdravějších verzí jako je med či javorový a agávový sirup.

Umělá sladidla, jako je třeba sukralóza, neobsahují žádné sacharidy, a tedy minimum kalorií. Do keto diety se tedy z tohoto hlediska hodí.

Na druhou stranu se ale rozhodně nejedná o zdravou součást jídelníčku, a tak je lepší se i těmto alternativám cukru vyhýbat. 

Při keto dietě budete zprvu hodně počítat. Především sacharidy. Časem si ale lze na nový styl vaření navyknout. Na snídani ideální službu udělají vajíčka s rukolou a čerstvými rajčátky, nezapomínejte ale ani na ořechy a semínka a jejich skvělé nutriční hodnoty! Třeba ve formě ořechových másel a past.  

Na oběd vyzkoušejte grilované kuře nebo rybu s cuketou jako přílohou. Nahoru si jakékoliv jídlo můžete dozdobit třeba klíčky. Klíčit můžete celoročně, do jídla si tak přidáte pořádnou dávku vitamínů!

Pokud jste zvyklí i na polévky, zeleninové krémy jsou jasnou volbou. Dýňovou polévku s kokosovým mlékem skvěle doplní semínka. Nebo vyzkoušejte květákové pyré dochucené muškátovým oříškem a římským kmínem!  

Na večeři si připravte zapečený lilek s cottage sýrem a mozzarelou, doplnit můžete i salsu z rajčat a čerstvé nebo lyofilizované bylinky.

Zajímavé:  Podpurna Léčba V Onkologii?

Uvidíte, jak provoní vaše jídlo! Pro masožrouty doporučujeme třeba kuřecí roládu se špenátem, vlašskými ořechy a domácím bylinkovým dipem.

Smíchejte tvaroh, čerstvě nasekané bylinky, zakápněte citronem a vaše tělo vám poděkuje víc, než kdybyste si k masu dali kupované dresingy!

Na večeři si zapečte lilek s mozzarelou a rajčaty.

Pokud teď uvažujete nad tím, že byste keto dietu vyzkoušeli, zamyslete se nad svým aktuálním zdravotním stavem a zvyklostmi. Základem keto diety je nízký příjem sacharidů, který někomu nečiní problémy, ale někdo bez dostatku cukru v krvi jednoduše fungovat nemůže.

Pokud jste jedním z nich, začněte cukr z potravy vyřazovat postupně. Při keto dietě je spousta běžných potravin na černé listině a časem se tedy může zdát jednotvárná.

Výsledkem této diety ale jsou dlouhodobější pocity sytosti, což je velmi důležité z hlediska fyzické i psychické udržitelnosti každého způsobu stravování.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob stravování, vždy dbejte na své zdravotní limity. Stejně jako u jiných diet, při kterých je poměr jednotlivých makroživin výrazně vychýlen, je potřeba zvážit, zda je tato cesta vhodná právě pro vás. Pokud chcete razantně změnit svůj jídelníček, doporučujeme se poradit s nutričním specialistou.

Proč odborníci tolik zatracují oblíbené keto diety

Keto dieta vyžaduje dodržovat striktní pravidla. Foto: Profimedia.cz

Keto je zkratka pro ketózu, metabolický stav, ve kterém játra začnou používat uložený tuk k produkci ketonů, jež tělu dodávají energii. Játra jsou přitom naprogramována tak, že k tomuto způsobu získávání energie přistupují v okamžiku, kdy jedinec přestane konzumovat sacharidy (organické sloučeniny obsahující jednoduché cukry, škroby a také vlákninu), které jako palivo játra preferují.

Jakmile strava neobsahuje dostatek sacharidů, játra si myslí, že jedinec hladoví, proto volí k získání energie alternativu v podobě ketózy.

Jenže jak už to bývá, nic nebývá tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, což platí i u ketózy.

Jak vysvětluje zakladatel Výzkumného centra Univerzity v americkém Yale David Katz, játra jsou nucena produkovat ketony v okamžiku drastického omezení sacharidů, proto tyto diety většinou omezují denní příjem sacharidů na 20-50 g, pro představu jen jedno jablko či střední banán obsahuje kolem 27 g sacharidů.

Nejlepší dietní programy pro rok 2020 podle odborníků Zdraví

Ke ketóze navíc nedochází okamžitě, může trvat několik dní až týdnů, než tělo zcela začne spalovat tuk. Do té doby bude vyloženě křičet po sacharidech a jedince potrestá tak, že doslova vysaje energii určenou pro mozek.

Dotyčný se tak bude cítit unavený a malátný, přičemž nepůjde o žádnou banalitu, ne náhodou mnozí dietáři tento čas nazvali „keto chřipkou”.

Zároveň dietáři pocítí i tzv. „keto dech” – z jejich úst povane kovový zápach připomínající odlakovač laku na nehty. Kromě močení je to totiž jediný způsob, jak mohou ketony uniknout z těla.

Mnohé jedince navíc začne trápit zácpa a další žaludeční potíže kvůli nedostatku vlákniny z ovoce a škrobové zeleniny.

Nízkosacharidová dieta může zkrátit život až o čtyři rokyZdraví

Až pokud toto období dietáři zvládnou, nastane chvíle, kdy budou pociťovat více energie, začnou se lépe soustředit a pociťovat i menší hlad než kdysi.

Vše z toho potrvá ale jen tak dlouho, dokud budou v ketóze. Jakmile ji poruší, opět se vrátí všechny neduhy. Tělo se prostě bude chtít vrátit zpět k tomu, co příroda původně zamýšlela.

Diety s nízkým obsahem sacharidů se silně spoléhají na tuky, aby tělo dostatečně naplnily. Nejméně 70 % keto stravy tak bývá pokryto tukem.

Samozřejmě můžete veškerý tuk získat ze zdravých nenasycených tuků, které obsahují například avokádo, tofu, mandle, vlašské ořechy, semínka či olivový olej.

Měli byste se ale vyhýbat těm nezdravým obsaženým v sádle, másle, palmovém a kokosovém oleji, v plnotučných mléčných výrobcích apod.

Jakmile budou jídelníček z více jak 20 % kalorií tvořit bílkoviny, tělo je použije jako pohonnou hmotu místo tuku z tukových zásob.

Podle odborníků totiž nemůžete příliš spoléhat na to, že dosáhnete ketózy pomocí libového masa a dalších proteinů.

„Jakmile jídelníček budou z více jak 20 % kalorií tvořit bílkoviny, tělo je použije jako pohonnou hmotu místo tuku z tukových zásob.

Proto by lidé při keto dietách měli jíst spíše tučnější maso, ať už kuřecí stehna s kůží, rib eye steak, mleté maso, vepřovou plec, tučné ryby, jako je losos apod.,” upozorňují odborníci pro US News.

A to je další věc, proč odborníci tolik brojí proti keto dietě. Dodržovat dietu v míře, aby tělo bylo skutečně v ketóze a přitom konzumovat jen zdravé potraviny není vůbec jednoduché a rozhodně to nezvládne každý.

Lidé sice mají na výběr i z nějrůznější keto dietních plánů skládajících se z nejrůznějších práškových jídel a koktejlů, které mají ketózu nastolit, ale stále se jedná o průmyslově zpracované potraviny, plné nejrůznějších přísad, které se zdravým stravováním nemají mnoho společného.

Národní lipidová asociace pro výživu a životní styl ve Spojených státech v roce 2019 přezkoumala všechny dostupné informace a vědecká zjištění k nízkosacharidové stravě a zjistila, že nefunguje lépe než jiné dietní způsoby hubnutí, v některých případech dokonce vedla ke zvýšené hladině cholesterolu.

Jiné studie dokonce prokázaly souvislost mezi nízkosacharidovou dietou a nižším věkem dožití.

Cholesterol má v těle důležitou roli, v nadměrném množství ale škodíZdraví

Keto diety tedy mohou fungovat jako způsob rychlého zhubnutí, ale ne k dlouhodobějšímu efektu.

„Chcete-li zdravě zhubnout a váhu si i následně udržet, pak vám k tomu většina diet nepomůže. Mnohem efektivnější jsou v tomto směru změny stravovacích návyků, které mohou být dodržovány po celý život,” dodává pro CNN vědkyně Alice Lichtensteinová z Kardiovaskulární výživové laboratoře Tuftovy univerzity.

Nízkosacharidové diety tělo vystavují vysokému stresu, jejich přínos pro zdraví navíc není optimální.

Hlavní zprávy

Keto dieta: Co jíst a jak zhubnout a znovu nepřibrat?

Ketogenní dieta je založena na vědecky ověřeném faktu: Ve chvíli, kdy tělo nemá dostatek krevního cukru, sahá pro potřebnou energii do vlastních tukových zásob. V játrech začne produkovat z mastných kyselin takzvané ketony, které slouží jako zdroj energie, a proto se tento přirozený stav nazývá ketóza.

Jak dosáhnout ketózy?

Většinou se udává, že k dosažení stavu ketózy je potřeba snížit podíl sacharidů ve stravě na minimum. Udává se maximálně 50 gramů za den, ještě lepší je stáhnout to na dvacet.

Chybějící sacharidy je ovšem potřeba doplnit bílkovinami a zdravými tuky. Po dvou až třech dnech by se vaše tělo mělo dostat do avizovaného stavu ketózy.

Tento tav nejbezpečněji poznáte díky testu (z moči), který se dá koupit v lékárně.

Zkušení dietáři možná zbystří – tohle není zase taková novinka! A mají pravdu, na podobném principu vlastně fungovala populární Atkinsonova dieta, na kterou nedaly dopustit například Catherine Zeta-Jones, Jennifer Aniston nebo Renée Zellweger.

Co jíst při keto dietě

Mezi doporučené potraviny tedy patří: maso, ryby a mořské plody, vejce, sýry a zelenina. Nejoblíbenější a nejvýhodnější zelenina je květák, zelí, avokádo, brokolice, cuketa, špenát, chřest, kale, zelené fazole a růžičková kapusta. Nevhodná je naopak mrkev a brambory. Vhodné jsou i ořechy, například pekanové, para nebo macadamové. Vyhněte se naopak pistáciím nebo kešu.

Co při keto dietě nejíst?

Zakázány jsou naopak cukr, mléko, bílá rýže, brambory, bílá mouka, pečivo (z bílé mouky a sladké), těstoviny, některé ovoce – například banány, hroznové víno), alkohol. Můžete pít vodu, kávu (bez mléka), čaj a příležitostně vinný střik.

Výhody ketogenní diety

K výhodám této diety patří to, že ketony potlačují pocit hladu. Bílkoviny zase zaženou chuť na sladké. Úbytek tuku bývá poměrně velký.

Nevýhody ketogenní diety

Je třeba si uvědomit, že ketóza je v podstatě stav nouze a nehodí se pro každého. Určitě by o této dietě neměly uvažovat těhotné nebo kojící ženy. Dále není vhodná pro nemocné s cukrovkou, ledvinami nebo pro ty, kteří mají potíže se srdcem.

Největší nevýhodou této diety je ovšem hrozící jojo efekt. Každá dieta, která trvale nezmění alespoň některé vaše stravovací návyky, přináší totiž riziko, že při přechodu na vaši normální stravu opět přiberete. A většinou ještě více, než jste zhubli. Mimochodem, ukazuje se, že takové rychlé shazování a přibírání má mnohem horší zdravotní účinky, než se dosud předpokládalo.

Pokud si budete kupovat keto přípravky v prášku, odpadnou vám sice starosti s nákupy a jídelníčkem, přechod na běžnou stravu bude ale horší. Pokud si hodláte vařit sama, připravte se na to, že budete muset na jídlo hodně myslet a hodně plánovat dopředu. V prvních dnech také můžete cítit únavu, nesoustředěnost a možná i zažívací potíže (často jde o zácpu), než si tělo zvykne na nový režim.

Výživový poradce Petr Havlíček o ketóze a jak se do ní dostat:

Pro koho se hodí

Keto dieta se hodí pro vysoce obézní lidi, kteří potřebují rychle zhubnout. Abyste ale dosáhli trvalého snížení váhy, je důležité začít zdravěji a pravidelně jíst, dostatečně spát a hýbat se. Pokud byste tedy o keto dietě uvažovali, zkonzultujte svůj záměr a zdravotní stav s odborníkem.

Příklad jídelníčku:

  • Snídaně: vaječná omeleta se zeleninou
  • nebo tučný jogurt se zeleninou a sýrem
  • nebo míchaná vajíčka
  • Svačina: zeleninový talíř
  • Oběd: zeleninová polévka, pečené maso, slanina, zelenina
  • Svačina: jogurt, zelenina
  • nebo jogurt a lesní ovoce
  • Večeře: zeleninový talíř se sýrem nebo vejce a zelenina nebo pečené maso se zeleninou

Přemýšlíte o tom, jak shodit nežádoucí kila? Máme skvělé tipy – podle toho, zda potřebujete zhubnout 5, 8, 10 nebo 20 kg.

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu vám dá vaše BMI. Vypočítejte si ho zde.

Podívejte se, jak vypadá zdravý jídelníček na hubnutí, se kterým shodíte 5 kilo za dva měsíce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector