Nádor konečníku – Vše o zdraví

Umělecký kovář František Bečka rozezněl návštěvníkům výstavy svoji sbírku srdcí bývalých zvonů jako poctu pro všechny zrekvírované zvony světa.
Foto: Stanislava Dvořáková

„Pokud by se měl vyrovnat poměr mezi počtem pacientů a počtem úmrtí, mělo by v Česku na tuto diagnózu zemřít ročně maximálně tři tisíce lidí,“ řekl

přednosta interního oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze docent Miroslav Zaoral.

Podle něho je prevence dvojí. Primární, spočívající ve správných stravovacích zvyklostech a zdravém životním stylu, a sekundární, jejímž obsahem je vyhledávání osob, které mají vysoké riziko tohoto onemocnění, i jejich léčba. Jsou to většinou lidé, v jejichž rodině se onemocnění vyskytuje.

Podle docenta Pavla Kohouta z Fóra zdravé výživy rakovina tlustého střeva a konečníku představuje 14,5 procenta všech nádorů u českých mužů a 10,4 procenta nádorů u žen. Nejvíce postihuje lidi nad 70 let, ale bohužel se tyto nádory objevují už i u adolescentů ve věku 15 až 19 let.

Docent Kohout soudí, že přestože nemoc vzniká hlavně na podkladě genetických dispozic, velmi ji ovlivňují i životospráva a životní styl. A to až ze čtyřiceti procent.

Současný způsob života vede k tomu, že jíme energeticky bohatou stravu obsahující hodně živočišných tuků, cukru či soli. Naopak stále máme ve svém jídelníčku málo zeleniny a ovoce, které jsou důležitým zdrojem vlákniny a působí preventivně proti rakovině tlustého střeva a konečníku.

Tamara Starnovská ze stejného fóra dodává, že vrcholem moderní doby jsou oblíbené konzervované produkty, polotovary či instantní směsi. „Ve stravě, v níž chybějí čerstvé suroviny, je nedostatek potřebných ochranných látek, zejména vitamínů a vlákniny,“ uvedla. Jak upozornila, příprava pokrmů, v nichž převažuje smažení a opékání na tuku, je horší než vaření a dušení.

„Při oblíbeném grilování vznikají ještě produkty spalovaných tuků a bílkovin z odkapávající šťávy a tuku do rozžhaveného dřevěného uhlí, které se v podobě kouře vracejí zpět na připravovaný pokrm. Tyto látky nejen dráždí sliznici zažívacího traktu, ale podporují vznik nádorového onemocnění,“ uvedla Starnovská.

Už čtyři roky mají občané starší padesáti let možnost nechat si bezplatně udělat test na karcinom tlustého střeva. Podle docenta Zaorala se jím prokáže přítomnost krve ve stolici, která může být signálem přítomnosti zhoubného nádoru.

Test je jednoduchý. Spočívá v nanesení nepatrné části stolice na testovací proužek. Lékař do vzorku kápne indikační čidlo, které okamžitou změnou barvy přítomnost krve ve stolici prokáže.

„Pacient je tak hned informován o výsledku testu. Je-li pozitivní, jde na speciální kolonoskopické vyšetření, které určí příčiny krvácení. Na vině totiž nemusí být nádor, ale může jít třeba o zánět nebo hemeroidy. Léčba je vždy zajištěna,“ ujistil Zaoral.

  • Zařaďte do jídelníčku dostatečné množství vlákniny – jezte ovoce, zeleninu a cereálie s přiměřeným obsahem energie, tuků a bílkovin.
  • Dbejte, aby množství energie odpovídalo energetickému výdeji.
  • Udržujte si ideální tělesnou hmotnost.
  • Zaměňte živočišné tuky za rostlinné.
  • Omezte kouření či nejlépe kouřit přestaňte.
  • Množství alkoholu by nemělo přesahovat 20 až 30 gramů denně.
  • Zařaďte do jídelníčku mléčné výrobky, výhodné jsou zakysané s živou flórou.

Dbejte na dostatečnou fyzickou aktivitu. Pohyb urychluje posouvání obsahu střev, a tím zkracuje dobu kontaktu karcinogenů se sliznicí tlustého střeva.

Snažte se vyvarovat stresu.

Po Německu je Česko druhým státem, který zavedl bezplatné protinádorové prohlídky. Zapojila se do nich většina praktických lékařů. Vyšetřili však dosud jen 20 procent pacientů, pro něž je prohlídka určena.

Hlavní zprávy

Na rakovinu tlustého střeva a konečníku zemře zhruba deset lidí denně. Včasné vyšetření přitom může zachránit život

Každý den u nás zemře zhruba deset lidí na tzv. kolorektální karcinom čili rakovinu tlustého střeva a konečníku. Zákeřnost tohoto závažného o onemocnění spočívá mimo jiné v tom, že je na začátku zcela bez příznaků, a proto bývá objeveno příliš pozdě.

V Česku je každým rokem diagnostikováno přibližně 7 500 nových případů kolorektální karcinomu a téměř 3 500 lidí na něj umírá. Díky včasnému nálezu je však možné vzniku pokročilé rakoviny předejít, a zachránit tak život pacienta. Proto jsou velice důležité screeningové programy.

 Ti, kteří se jich neúčastní, jsou zváni zdravotními pojišťovnami, ale i přesto mnoho lidí této možnosti nevyužije.

Ministerstvo zdravotnictví s Národním screeningovým centrem ÚZIS za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny proto pokračuje v pilotnímu projektu, který má za cíl oslovit ty, kteří dlouhodobě nereagují na pozvánky a nechodí na preventivní vyšetření rakoviny tlustého střeva.

Pojištěnci VZP dostanou speciální balíčky, aby se mohli vyšetřit doma sami. Unikátní pilotní projekt samoodběrových sad má za cíl zvýšit záchyt rakoviny tlustého střeva, který patří mezi nejčastější zhoubné nádory. V lednu a v únoru už obdrželo samoodběrovou sadu 7 tisíc vybraných pojištěnců VZP.

V červnu v rámci další vlny doputuje samoodběrová sada ke třem tisícovkám lidí, a to k mužům i k ženám ve věku od 50 do 70 let. Národní screeningové centrum ve spolupráci s VZP tak postupně oslovuje 10 tisíc pojištěnců, kteří v posledních letech nevyužili možnosti screeningu se zúčastnit.

Každý z nich dostává dopis, jehož součástí je samoodběrová sada na odběr vzorku stolice na vyšetření skrytého krvácení.

„Pokud se nádory tlustého střeva odhalí včas, je skutečně možné zabránit vzniku rakoviny a zachránit danému člověku život. Kromě toho se pacient vyhne velmi náročné a bolestivé léčbě. Navíc právě tento projekt, který jsme spouštěli v lednu, je další formou, jak se preventivně samovyšetřit z pohodlí svého domova.

V tuto chvíli, kdy je vývoj epidemie koronaviru v ČR stabilní, je potřeba, aby se lidé v co největší míře vrátili k běžné péči a preventivním vyšetřením a péči nezanedbávali.

Apelujeme proto průběžně jak na lékaře, tak i na občany, aby tak učinili,“ zdůraznil význam pilotního projektu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zajímavé:  Studijní Program Ochrana Veřejného Zdraví?

„Podle návodu, který je přiložen v poštovní zásilce, si v pohodlí domova odeberete vzorek stolice a pak jej bezplatně spolu s několika podepsanými dokumenty pošlete v přiložené obálce do specializované laboratoře, která vzorek vyhodnotí a přibližně do jednoho měsíce vám pošle výsledek,“ vysvětlil vedoucí Národního screeningového centra ÚZIS Karel Hejduk. Před koronavirovou krizí v lednu a v únoru už obdrželo samoodběrovou sadu 7 tisíc vybraných pojištěnců VZP, další 3 tisíce tuto výzvu obdrží v pondělí 1. 6. 2020.

„Před pandemií, na začátku roku, měly desítky účastníků prvních dvou vln pilotního projektu pozitivní výsledek na skryté krvácení do stolice. Proto jsme jim doporučili návštěvu praktického lékaře pro konzultaci dalšího postupu.

Nicméně je důležité zdůraznit, že pokud je vám zjištěna přítomnost krve v odebraném vzorku stolice, tak to ještě nutně neznamená, že máte rakovinu, nebo že ji dostanete.

Tento výsledek však upozorňuje na její možné riziko a je třeba situaci nepodcenit,“ doplnil Ondřej Májek, vědecký vedoucí Národního screeningového centra ÚZIS ČR.

„Epidemie koronaviru je v této chvíli pod kontrolou a je velice dobře, že tato příznivá situace umožňuje věnovat plnou pozornost ostatním onemocněním. Právě nádorová onemocnění a nemoci oběhové soustavy bohužel představují nejčastější příčinu úmrtí českých mužů a žen,“ upřesňuje i ředitel ÚZIS ČR Ladislav Dušek.

„Jsme velice rádi, že se můžeme podílet na tomto pilotním projektu screeningu kolorektálního karcinomu. Čím dříve se podaří nemoc odhalit, tím větší je šance na vyléčení.

Absolvování screeningu mimo jiné také šetří peníze z veřejného zdravotního pojištění, které by při pozdějším odhalení diagnózy pojišťovna vynakládala na nákladnou léčbu pacienta.

Jen v roce 2018 se léčilo s diagnózou karcinomu střeva 44 tisíc klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny, která za jejich léčbu zaplatila přes 2 miliardy korun,“ připojil David Šmehlík, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR pro zdravotní péči.

„Věřím, že pilotní projekt ověří připravenost české populace na tento způsob vyšetření a zároveň zvýší obecné povědomí o důležitosti prevence nádorů tlustého střeva a konečníku.

Protože právě díky testování stolice na skryté krvácení a kolonoskopickému vyšetření můžeme tomuto zhoubnému nádoru efektivně zabránit,“ je přesvědčen Štěpán Suchánek, vedoucí lékař Oddělení gastrointestinální endoskopie Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ÚVN Praha.

Současnou situaci popsal také koordinátor praktických lékařů zapojených do projektu MUDr.

Norbert Král: „Každé další projekty, které se v rámci screeningu dělají, jsou důležité, protože účast na preventivních vyšetřeních stále není dostatečná, i když se v současné době nepatrně zvyšuje.

Stále však hledáme nové cesty a alternativy, jak tuto účast zvýšit. Důležité je, aby rostlo i všeobecné povědomí o screeningu, abychom lidi motivovali k tomu si své zdraví chránit.“

V ČR je od roku 2000 zaveden Národní program screeningu kolorektálního karcinomu pro osoby starší 50 let. V současnosti se při screeningu využívá test na okultní krvácení do stolice, který detekuje i malé množství krve ve stolici.

Osobám bez příznaků onemocnění má odběrovou sadu pro test předat jejich registrující praktický lékař, v případě žen i gynekolog, a následně je má také informovat o výsledku vyšetření. Existuje i možnost podstoupit tzv. screeningovou kolonoskopii bez předchozího testu na okultní krvácení. U osob, které se této prevence neúčastní, probíhá tzv.

adresné zvaní občanů. „V praxi to znamená, že zdravotní pojišťovny posílají poštou dopis s pozvánkou svým pojištěncům, aby se screeningu zúčastnili. Pokud pojištěnec nereaguje, jsou pozvánky posílány opakovaně. Adresné zvaní do screeningu bylo zahájeno v lednu 2014 a realizují ho všechny zdravotní pojišťovny.

Na první pozvánku reaguje více než pětina pozvaných, ale s opakovaným zvaním účast klesá,“ popsal průběh současného adresného zvaní Karel Hejduk.

Toto onemocnění se může projevovat řadou příznaků, např. dlouhodobější změnou ve střevní činnosti (průjem, zácpa, stužkovité zúžení stolice), bolestí břicha, pocitem plnosti, větší plynatostí a úbytkem hmotnosti. Varovným příznakem je zejména krvácení z konečníku nebo příměs krve ve stolici, upozorňující na krvácení v zažívacím traktu.

Vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku lze výrazně ovlivnit prevencí.

Například omezení konzumace červeného masa a uzenin, pečených, smažených, grilovaných a uzených potravin, alkoholu a zvýšení fyzické zátěže spolu s nekouřením a dostatečným množstvím vlákniny ve stravě (konzumace ovoce, zeleniny, luštěnin, skořápkových plodů a celozrnných výrobků) snižují riziko vzniku tohoto onemocnění.

O Národním screeningovém centru ÚZIS

Národní screeningové centrum (NSC) vzniklo v rámci Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR za účelem podpory a zlepšení screeningu a prevence vážných onemocnění v České republice.

NSC nabízí občanům nové či vylepšené screeningové nebo preventivní programy týkající se kromě prevence nádorových onemocnění také prevence předčasných porodů, diabetické retinopatie, kritických vrozených srdečních vad u novorozenců, chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) atd.

V současnosti je NSC financováno z prostředků čerpaných z fondů Evropské unie a svoji činnost realizuje za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR.

  • Webové stránky projektu
  • Návod k odběru stolice pomocí qFIT kitu
  • Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Příznaky rakoviny konečníku jsou nenápadné a má je mnoho lidí. Kdy jít k lékaři?

24. 07. 2020 | Doba čtení 11 minut

Prvním přízanekem rakoviny konečníku nemusí být krev ve stolici, jak se domnívá většina lidí. Pokud zaznamenáte změnu rytmu zažívání, zvýšenou únavu, chudekrovnost či nechutenství a tlak v břiše, je na čase podstoupit odborné vyšetření.

„Rakovina tlustého střeva a konečníku patří mezi tzv. civilizační onemocnění,“ potvrzuje statistiky primářka pražské kliniky EGK MUDr. Anna Jungwirthová. Čím je stát vyspělejší, tím více případů rakoviny tlustého střeva se objeví.

Zajímavé:  Psí Alergie Na Blechy?

Nenápadný zabiják

Kvůli nádorům tlustého střeva a konečníku v Česku ročně umírá na čtyři tisíce lidí. Tyto tzv. kolorektální karcinomy se staly druhými nejčastějšími zhoubnými nádory, kterými trpí čeští pacienti. A to všechno navzdory faktu, že onemocnění lze dobře předvídat a zachytit v časných stadiích.

Nádory postihují většinou ženy a může po 50. roce života Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Před časem odborníci porovnávali výskyt nových případů kolorektálního karcinomu v různě vyspělých zemích.

 V Nigérii, kde obyvatelstvo konzumuje hojně vlákniny, má dostatek pohybu, neholduje masu, nepoužívá mražené nebo konzervované potraviny a kouří jen minimálně, se vyskytly zhruba tři nové případy rakoviny tlustého střeva na 100 000 obyvatel. V USA to bylo 36 případů a v České republice 73 onemocnění!

Od roku 1960 se přitom výskyt nových případů neustále zvyšuje. Proč? Příčiny vzniku tohoto typu karcinomu jsou zčásti dědičné a zčásti vnější, tedy ty, za které si můžeme sami:

  • životní styl s nedostatkem pohybu,
  • kouření a špatná strava s nedostatkem vlákniny a nadbytkem tuků,
  • nadváha,
  • nedostatek některých vitaminů (A, C, E) a prvků s antioxidačním působením, jako jsou vápník a selen.

nedostatek vitamínů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nezapomínejme ani na dlouhodobou zácpu, kterou lze mimochodem dobře korigovat právě konzumací vlákniny a tekutin, pohybem a prokinetickými a probiotickými přípravky.

Smutná statistika

Z pohledu evropského i celosvětového se Česká republika drží na nejvyšším stupni žebříčku výskytu. Skóre je o něco vyšší u mužů, kde je kolorektální karcinom druhý nejčastější po nádoru plic. U žen je rovněž na druhém místě hned po karcinomu prsu.

Karcinom tlustého střeva vzniká v naprosté většině zhoubnou přeměnou adenomového polypu — 98 % nádorů tlustého střeva jsou tedy adenokarcinomy. Střevní polypy lze přitom jednoduše preventivně odstranit.

Více než polovina případů rakoviny tlustého střeva a konečníku v Česku je diagnostikována pozdě, ve 3. a 4. stadiu nemoci. Kolorektální karcinom přitom roste z polypů pomalu, často se vyvíjí i několik let.

Rozvinutý nádor tlustého střeva

Jaké jsou první příznaky?

Začátky onemocnění kolorektálním karcinomem bývají dlouho bezpříznakové — nádory se vyvíjejí pomalu, nejčastěji z adenomových polypů, které nebolí. Objeví–li se již známky onemocnění, jedná se zpravidla o pokročilé stadium nemoci.

Karcinom tlustého střeva vzniká v naprosté většině zhoubnou přeměnou adenomového polypu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mezi příznaky patří:

  • krev ve stolici z patologických cév nádoru,
  • změna charakteru vyprazdňování (střídání průjmovité stolice se zácpou),
  • pocity neúplného vyprázdnění,
  • častější nucení na stolici,
  • nechutenství,
  • tlakové bolesti v břiše,
  • úbytek na váze,
  • nápadná únava,
  • chudokrevnost.

Pokud se právě teď děsíte, že jste u sebe objevili rakovinu, je dobré vědět, že popsané příznaky nemusí vždy znamenat onemocnění kolorektálním karcinomem.

Mnoho z nich se vyskytuje i u nezhoubných onemocnění tlustého střeva — například u zánětů střeva (ulcerosní kolitida, Crohnova choroba), u divertikulitid, při dráždivém tračníku či spastické zácpě, u hemoroidů, píštělí střeva a podobně.

„Naopak, někteří pacienti přicházejí na vyšetření zcela bez příznaků a diagnostikujeme u nich kolorektální karcinom,“ varuje MUDr. Jungwirthová. Proto je tak důležitý screening.

screening – neboli pravidelné vyšetření u lékaře Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Když se řekne screening

Termínem screening rozumíme vyhledávání bezpříznakových jedinců, u kterých se objevuje malé množství krve ve stolici. Hovoříme o tzv. skrytém – okultním – krvácení. Test se dá jednoduše vyhodnotit z malého množství stolice v ordinaci praktického lékaře nebo gynekologa. Mnohem přesnější je tzv.

screeningová preventivní koloskopie, což je endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva (po vyprázdnění speciálním roztokem). Screeningovou koloskopii lékaři doporučují osobám nad 50 let věku 1x za 10 let při negativním nálezu. V případě nálezu polypů ve střevě se tyto hned při vyšetření odstraní a interval kontrolního vyšetření zkrátí.

Pacienti s rodinnou zátěží a nemocní s některými definovanými nemocemi jsou vyšetřováni častěji.

Koloskopie dokáže zachránit život

Pokud jste u sebe objevili jeden nebo více z uvedených příznaků, nepropadejte panice. Nečekejte však na jejich zhoršování a zajděte k praktickému lékaři, který by vás měl neprodleně odeslat na příslušné vyšetření ke specialistovi.

kolonoskopie Zdroj: Archiv ireceptar.cz

„Ovšem v okamžiku, kdy se objevují příznaky, už je obvykle nádorové onemocnění ve 3.–4. stadiu s malou šancí k vyléčení. My potřebujeme diagnostikovat časná stadia 1. a 2. stupně,“ upozorňuje primářka Jungwirthová.

Proto jsou tak důležitá preventivní vyšetření, preventivní koloskopie, profylaktické odstraňování polypů a sledování pacientů podle stupně rizika v dispenzárních programech.

Koloskopické vyšetření sice nepatří k nejpříjemnějším, ale jeho diagnostické možnosti jsou nejlepší ze všech dostupných metod. Koloskopem totiž lékař může okamžitě odebrat vzorky tkáně na histologický rozbor, může hned odstranit polyp, opláchnout vyšetřované místo, může využít např. chromatografii — obarvení patologických lézí k lepšímu zobrazení a odběru vzorků tkáně.

Ostatní způsoby vyšetření střeva už nejsou tak jednoznačné — například rentgen sice dobře zobrazí obrysy, ale nemusí zobrazit někdy i významné patologické nálezy. Při CT kolografii se zase může střevní obsah zaměnit za polyp nebo nádor.

rozvinutý nádor tlustého střeva Zdroj: Archiv ireceptar.cz

„Několikrát se mi stalo, že jsem vyšetřovala pacienta, kterému lékař na základě rentgenového vyšetření popsal vícečetné nádory a při koloskopii se popisované útvary nenalezly. A obráceně — rentgenové vyšetření bylo negativní a ve vinutém střevě jsme endoskopicky objevili nádor,“ popisuje MUDr. Jungwirthová.

Důležité je, že v případě včasné diagnózy je šance na vyléčení vynikající. Například odstraní–li se polyp s intramukozálním karcinomem (tzn. nádorovými buňkami jen v polypu, které neprorůstají do stopky), není potřeba žádná další léčba, pouze endoskopické sledování.

Koloskopie neboli kolonoskopie se nemusíte bát, obvykle se podávají zklidňující injekce a vyšetření pak můžete sledovat (pokud na to máte chuť) na monitoru videoendoskopického systému.

Zajímavé:  Bradavice v podpaží - vše o zdraví

Mnoho pacientů, kteří mají tuto zkušenost za sebou, udávají jako největší nepříjemnost popíjení projímavého roztoku. V poslední době se na trhu objevil nový přípravek na vyčištění střeva, kde se účinná látka vypije v menším množství tekutiny a zbytek tekutin doplníte vodou, čajem, zředěným džusem a podobně.

Vyšetření při dobrém vyprázdnění trvá přibližně 10—15 minut. Při odstraňování polypu, při srůstech nebo nápadně vinutém tračníku je vyšetření o trochu delší, ale zřídkakdy je výrazněji bolestivé — v tom případě se aplikují do žíly léky proti bolesti, nebo se vyšetření provede v narkóze.  

endoskopické zařízení Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak onemocnění předcházet? Změnou životního stylu!

  • Důležitý je pohyb a nemusí jít právě o vrcholový sport. Stačí pravidelné procházky, plavání, jízda na kole. Díky pohybu se také lépe shazují přebytečné kilogramy.
  • Upravte svůj jídelníček — méně červeného masa, uzenin, cukrů a tuků. Vedle čerstvého ovoce a zeleniny nezapomínejte na vlákninu.
  • Sledujte pravidelnost svého vyprazdňování. Trpíte–li zácpou, poraďte se s lékařem o vhodném léku.
  • Omezte kouření, nebo ještě lépe — přestaňte s ním.
  • Dbejte na pitný režim — zvláště starší lidé netrpí tolik pocity žízně, proto by neměli zapomínat průběžně vypít během celého dne několik sklenic vody.
  • Důležitý je i přísun vitaminů (A, C, E), prvků s antioxidačním působením.

Možná nevíte, že…

…vláknina zajišťuje zkrácený transit–time (čas postupu tráveniny střevem) s navázáním karcinogenně působících látek, snížení fekálního pH, snížení koncentrace žlučových kyselin a úpravu střevní mikroflóry.

…při konzumaci uzenin v metabolismu vznikají heterocyklické aminy — což jsou karcinogeny. Při konzumaci rybího masa tyto látky ve střevě nevznikají. 

Rakovina konečníku

  • Příčinou mohou být dlouhodobé dietní chyby jako je málo vlákniny ve stravě, tučná jídla, přílišná konzumace masa a uzenin, alkoholu, nedostatečný přísun vitaminu C, ale v převážné většině případů hrají svou roli genetické předpoklady.

5 příznaků, které byste neměli ignorovat“ width=“322″ class=“lazyload “ src=“https://img.cncenter.cz/foto/zdravi-zdravi-zeny-celer-benefity-celeru-rakovina-krevni-tlak-zanety-infekce-bakterie/MzIyeDIxNS9jZW50ZXIvbWlkZGxlL3NtYXJ0L2ZpbHRlcnM6cXVhbGl0eSg4NSkvaW1n/5468247.jpg?v=0&st=LmJZlfdPWELLE_zgwZclZJMiwm43HX0Xd_mhFRUEXoM&ts=1600812000&e=0″>

Příznaky rakoviny konečníku

Mezi příznaky onemocnění rakovinou konečníku patří:

  • krev nebo hlen ve stolici
  • falešné nutkání na stolici a tlak do konečníku
  • častější frekvence vyprazdňování, a přesto neustálý pocit plnosti střev
  • častá řídká stolice nebo naopak zácpa
  • tělesná slabost až pocit na omdlení
  • úbytek hmotnosti bez vysvětlitelných příčin
  • častá tupá bolest v břiše
  • časté infekce v oblasti konečníku, svědění
  • někdy ovšem nemusí být žádné obtíže

Léčba rakoviny konečníku

U rakoviny konečníku je důležité, aby byla včas a dobře diagnostikována. V současné době, pokud je nádor v raném stádiu, je prognóza pacienta na vyléčení příznivá.

Naopak v jeho pokročilém stádiu je velmi obtížná. Nádory konečníku a tlustého střeva jsou léčeny chirurgicky, následuje chemoterapie, biologická léčba a radioterapie.

Často se tyto metody podle potřeby kombinují.

Léky

Pacientům s rakovinou konečníku jsou podávány léky, které ničí rakovinné buňky, tedy tzv. chemoterapie. Jsou velmi toxické, a tudíž bohužel mají mnoho vedlejších negativních účinků na zdraví a sílu organismu. Dále pak jsou podávána analgetika na bolest nebo léky na žaludeční nevolnost a trávení.

Homeopatika

Mezi nejužívanější homeopatika patří Arsenicum album, bomatum nebo iodatum, dále například Aurum muriaticum, Baryta iodata, Cadmium sulphuratum nebo Hippomanes. Dále pak všechny Kaliové soli, Magnesium phosphoricum a další. Vždy je třeba homeopatickou léčbu konzultovat se zkušeným ošetřujícím lékařem.

Domácí léčba a babské rady

Po chirurgickém odstranění nádoru v konečníku bude zpočátku pacient při domácí péči potřebovat pomoc příbuzných. Dále pak se nejedná o onemocnění, které by vylučovalo, aby se nemocný o sebe postaral sám. Při této diagnóze zapomeňte na jakékoli babské rady. Včasný chirurgický zákrok vám může zachránit život.

Vyšetření

K vyšetřovacím metodám u nádoru konečníku kromě laboratorních patří zejména pečlivě nastudovaná anamnéza pacienta, dále pak test na okultní krvácení, vyšetření per rektum, kolonoskopické vyšetření a v případě jakékoli změny ve střevě následuje vyšetření histologické, CT a magnetická rezonance. Nejpřesnějším vyšetřením, které určí stupeň nádorového postižení konečníku je transrektální ultrasonografie.

V těhotenství je kolorektální karcinom málo častý, ale pokud se vyskytne, je velmi závažnou komplikací. V případě, že má těhotná žena výše uvedené příznaky, které ji znepokojují, je třeba konzultace s jejím gynekologem.

Možné komplikace

Komplikací po operaci nádoru konečníku může být mnoho například infekce, zánět, krvácení nebo kýla. U komplikovanějších případů dočasná stomie neboli vývod.

Prevence

Příznaky kolorektálního karcinomu jsou zpočátku nepříliš výrazné, tím spíše bychom je neměli podceňovat.

Lidé nad 50 let věku by měli pravidelně po domluvě se svým praktickým lékařem podstoupit kolonoskopické vyšetření, obzvláště pokud geneticky tyto syndromy prochází vaší rodinou nebo v případě, že jste opakovaně prodělali zánětlivá nebo jiná onemocnění střev nebo konečníku.

Jezte hodně syrové zeleniny a snižte příjem především uzenin, červeného a tučného masa. Střeva potřebují pohyb, proto pravidelná fyzická aktivita může snížit riziko rakoviny střev a konečníku. Hlídejte si váhu, obezita je jedním z rizikových faktorů, stejně tak jako cukrovka, kouření a častá konzumace alkoholu.

Kdy jít k lékaři

Pokud se objeví krev ve stolici, máte bez příčiny úbytek hmotnosti, jste unavení anebo se objevují jiné výše uvedené příznaky, navštivte nejlépe praktického lékaře, který s vámi bude konzultovat další postup. Nepodceňujte ani jakékoli jiné dlouhodobě trvající trávicí potíže.

    Autor: laš

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector