Nádor na slinivce – Vše o zdraví

LN Rakovina slinivky patří mezi nemoci, o nichž se mezi lidmi mluví jako o těch, které se vůbec nedají léčit. Je to pravda?Je chybou řadit rakovinu slinivky břišní mezi nemoci, které se nedají léčit, a tak podporovat diagnostický a terapeutický nihilismus.

Ve srovnání s ostatními typy zhoubných nádorů však bohužel platí, že doba přežití všech nemocných s karcinomem slinivky břišní je nejkratší. Už proto toto onemocnění nesmí zůstat na „okraji“ veřejného a vědeckého zájmu. Inovace diagnostických a léčebných postupů je nezbytná.

Možným vysvětlením špatných výsledků léčby je skutečnost, že karcinom slinivky břišní může vyvíjet až roky bez klinických příznaků. Proto nemocnění začínáme léčit až v jeho pozdní fázi. Pozdní diagnóza je hlavní příčinou krátkého dožití nemocných.

Jedinou potencionálně uzdravující léčebnou metodou je radikální chirurgické odstranění nádoru následované účinnou chemoterapií. Ale takto operovat se dá pouze dvacet procent nemocných.

LN Lékaři doporučují lidem, aby chodili na všelijaká screeningová vyšetření, ale u rakoviny slinivky žádné neexistuje. Bude jednou?Bohužel stále nejsou k dispozici metody pro časné odhalení nemoci. Optimálním cílem do budoucna je najít způsob, jak odhalit přednádorová ložiska dříve, než se vyvinou v nádory.

LN Zvyšuje něco v našem chování riziko rozvoje nemoci? Vím, že se mluví o souvislosti s kouřením.Nádorové onemocnění vzniká na úrovni neopravené poruchy genu a když organismus ztrácí kontrolu nad buněčným dělením. Na tom se podílí řada faktorů, jako jsou například genetické predispozice.

Onemocnění souvisí s věkem, nejčastěji se objevuje po čtyřicátém pátém roce věku, přičemž nejvyšší výskyt je ve věkové skupině nad šedesát let, což vyplývá z nakupení rizikových faktorů. Rizikové faktory jsou známé, některé z nich jde určitě omezit.

Chronický zánět slinivky zvyšuje riziko rozvoje karcinomu tohoto orgánu desetkrát, dědičný zánět slinivky až padesátkrát – to je ale velmi vzácný stav. Střední riziko představuje rakovina slinivky v rodinné anamnéze (zvyšuje riziko 1,8krát), kouření (1,7krát) a cukrovka (1,8krát).

Nižší riziko přináší obezita, pití alkoholu a nadměrná konzumace červeného masa. Mezi ochranné faktory naopak patří dostatečný příjem ovoce a zeleniny a také pohyb.

LN Vyskytuje se nemoc v Česku více než ve srovnatelných zemích? A víme proč?Rakovina slinivky břišní je čtvrtou nejčastější příčinou smrti na zhoubné nádory v Evropě. Každý den zemře ve světě 985 lidí na karcinom slinivky břišní. V České republice lékaři ročně diagnostikují téměř 2500 nových onemocnění.

Počet nových onemocnění ve vyspělých zemích trvale pozvolna narůstá. Pokud nedojde ke zlepšení, očekává se, že po roce 2020 bude druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi zhoubnými nádory. Vzestup počtu onemocnění souvisí s nezdravým životním stylem, ve kterém se sčítají rizikové faktory.

Ale paradoxně souvisí také se zlepšením lékařské péče zejména v oblasti chorob srdce a cév. To vede k prodloužení věku, a tedy k vyšší možnosti, že se objeví zhoubné nádory.

Pokud jde o počet nových onemocnění, Česká republika je na předním místě jak u mužů, tak u žen společně s dalšími státy střední Evropy, jako je Slovensko a Maďarsko. Karcinom slinivky se však hodně vyskytuje též v Japonsku.

LN Objevily se v posledních letech nové metody léčby, případně lze čekat v této oblasti nějaký velký posun?Po dlouhých letech stagnace v oblasti chemoterapie se objevily nové kombinace chemoterapie a nové léky a jejich nové formy (nano formy, liposomální nosiče a podobně).

Novou možností je ovlivnění průniku cytostatik do nádorové tkáně slinivky břišní prostřednictvím enzymu hyalurodináza. Bohužel se zatím na rozdíl od jiných nádorů nepodařilo nalézt účinnou cílenou biologickou terapii.

Neznamená to však, že tato cesta je slepá, ale dosud se neprojevil efekt jako u zhoubných nádorů kůže, vybraných zhoubných nádorů plic či ledvin, kde biologické léky nastartovaly potřebnou imunitní odpověď organismu.

Ale podle posledních poznatků ani tento postup nemusí být nemožný a současná kombinace vakcín a protilátek odbrzďujících zablokovaný imunitní systém je potenciální cestou k úspěchu. Je však potřeba zásadně změnit přístup k tomuto onemocnění, což se týká třeba lepšího financování výzkumu.

Jeho podpora ve vyspělých zemích výrazně pokulhává ve srovnání s nádory, které se považují za největší zabijáky – rakovinou plic, tlustého střeva a konečníku, prsu či prostaty. Podle údajů Národního institutu pro výzkum rakoviny (NCI) v USA tvoří prostředky věnované na výzkum karcinomu slinivky břišní pouhá dvě procenta z celkové sumy určené na výzkum všech zhoubných nádorů.

Nádor na slinivce - Vše o zdraví

Nádor na slinivce – jaké jsou jeho příznaky?

Nádor na slinivce - Vše o zdravíŠest panáků denně může způsobit smrtící nádor slinivky. Pokud je vaším životním společníkem tuk, alkohol a cigarety, číhá na vás rakovina, z níž vás už nikdo nevyléčí. Nádor slinivky ohrožuje i lidi s perfektním životním stylem, i když méně. „Karcinom pankreatu, to je špatné, špatné, špatné“ říkají onkologové. Přesto, že mají na léčbu téměř všechno na světě, nedokážou pomoci pacientovi tak, jak by chtěli. Buňky odolávají chemoterapii a pouze dvěma z deseti pacientů s nejčastějším nádorem slinivky dokáže pomoci chirurgie. Existuje však několik způsobů, jak se této zkázou vyvarovat.

Jako ryba

Žlučník známe dobře díky jeho kamenům, o žaludku víme, když nám je špatně, ale slinivku si vůbec neuvědomujeme. Dá se bez ní žít, ale jen s obtížemi. Najdete ji pod žaludkem. Vypadá trochu jako ryba se širokou hlavou. I oficiálně jsou jeho části rozděleny na hlavu, tělo a ocas. Slinivka obsahuje dva typy žláz.

Slinivka vyrábí šťávu, která putuje do střev a má v sobě enzymy pomáhající při trávení tuků, bílkovin a karbohydrátů, čili chlebu, brambor i těstovin. Právě z těchto žláz vzniká až devadesát procent nádorů, nejčastěji jsou to adenokarcinomy, při kterých musí lékaři pacienta velmi radikálně operovat a léčit.

Každý desátý nádor vznikne z té části slinivky, která produkuje hormony. Endokrinní žlázy znají hlavně cukrovkáři, protože se v nich tvoří například inzulín. Pokud se v nich vytvoří nádor, chová se tak trochu jako fantom. Může si sám vyrábět inzulín nebo naopak hormon, který působí proti inzulínu, glukagonu.

Pacient se tak může dopracovat k cukrovce, kterou mu vyrobil nádor.

Když se určí buňky endokrinní žlázy, nemocní mají trochu lepší životní perspektivu, chirurg nemusí tolik řezat a onkolog má v rukou kromě chemoterapie i léky, které střílejí do cíle a ne naslepo do všech rychle rostoucích buněk.

Kouření

Podobně jako plíce, ani slinivka nemá ráda škodliviny, které v rámci pravidelných rituálů inhalujeme. Hrozba rakoviny je dvojnásobně vyšší, pokud pravidelně kouříte. Je úplně jedno, jestli je to cigareta, dýmka, nebo doutník. Když dostali vědci do rukou tyto výsledky, zpočátku nechápali souvislost.

Později přišli na to, že slinivku poškozují chemikálie z cigaretového kouře, které se dostávají do orgánu přes krev. Vědci odhadují, že každý třetí pacient se špatným adenokarcinomem se o rakovinu přičinil kouřením. Po deseti letech od uhašení poslední cigarety se ohrožení tímto nádorem sníží na úroveň nekuřáka.

Obezita a lenost

Velmi obézní lidé mají adenokarcinom pankreatu častěji. Nezdravý životní styl s velkým množstvím tuku a červeného masa vede k více nádorům. Slinivka je však na to obzvláště citlivá. Sport obecně snižuje nebezpečí nádorů.

Cukrovka

Neexistuje jasné vysvětlení toho, proč mají cukrovkáři častěji rakovinu slinivky. Týká se to zejména lidí, u kterých se diabetes vyvine v dospělosti. Pokud dostanou cukrovku děti, v dospělosti nemají větší riziko dostat nádor pankreatu jako zdraví.

Chronická pankreatitida

Velmi špatná nemoc, při níž se pacientovi neustále vracejí záněty slinivky, může skončit nádorem. Dlouhodobé záněty slinivky mohou mít lidi se špatným životním stylem a po alkoholických excesech nebo i ti, kteří mají poškozené některé geny.

Genetické změny

To, co nám bylo dáno, už neumíme ovlivnit. Každý desátý pacient dostane nádor slinivky pro zděděné poškození genů. V ohrožení touto rakovinou je například i herečka Angelina Jolie. Pro mutaci genu BRCA si dala odstranit prsy, později budou zřejmě následovat i vaječníky, ale lidé s takto poškozeným genem dostanou někdy i nádor slinivky.

Existuje velké množství dalších genů, které dokáží nemoc „vyrobit“. Genom se změnit nedá, ale s tímto vědomím mohou pacienti chodit častěji na vyšetření a pomoci lékařům objevit nemoc včas.

Jak ho najít

Problémem slinivky je, že se většinou nehlásí. Když o sobě dá vědět, často je už pozdě. Rutinní vyšetření ho neodhalí. Pacienti často nemají symptomy až do momentu, kdy se nemoc rozšíří například do jater.

Krevní testy, které vyvinuli pro brzké nalezení této rakoviny, také selhaly. Slouží doktorům jen na to, aby věděli, zda léčba funguje, nebo ne.

Nehovoří o nádoru dostatečně konkrétně, a tak nemohou být použity pro rutinní preventivní vyšetření. Přečtení vašeho genomu by mohlo říci, zda máte náběh dostat rakovinu, nebo ne. V ČR se však nedělá.

Nabízejí ho například Američané téměř za sto dolarů.

„Při této diagnóze by měla informace o genetické predispozice obrovský význam“ říká onkologickým Silvia Jurišová z Národního onkologického ústavu. „Pacienta bychom mohli častěji sledovat a zachytit nemoc hned na začátku“ vysvětluje.

Pro lidi s vysokým nebezpečím rakoviny slinivky existuje vyšetření, které se jmenuje endoskopický ultrazvuk. Mají ho i některá pracoviště v ČR.

Je podobné gastroskopii s tím rozdílem, že sonda má na svém konci ultrazvuk, který odhalí i malý nádor slinivky.

Příznaky nádoru slinivky

Žloutenka: Zežloutnutí očí a pokožky přijde tehdy, pokud máte v těle pro nádor mnoho bilirubinu. Pacienty tehdy často nepříjemně svědí kůže, protože bilirubin se ukládá pod ni. Pokud infektologové prohlásí, že tato žloutenka není způsobena virem, utíkejte ke gastroenterologovi. Je to podezřelé.

Bolest břicha a zad: Pokud se malignita rozvinula v těle nebo v ocase slinivky, utlačuje cévní svazky a způsobuje velmi krutou bolest břicha, která vyráží do zad. Lidé si ji často pletou se žlučovými kameny nebo s vyskočenou zádovou ploténkou.

Zajímavé:  Pokus Těžkého Ublížení Na Zdraví?

Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti: Bezdůvodné a neočekávané snížení hmotnosti je při nádoru slinivky velmi časté. Takoví lidé se často stěžují i na únavu a slabý apetit.

Zažívání: Jestliže rakovina zablokuje vylučování pankreatické šťávy do střeva, člověk může mít problém strávit tučná jídla. Tehdy nastává změna iv barvě a tvaru stolice.

Cukrovka: Pokud nádor zničí buňky na vytváření inzulínu, pacient dostane cukrovku. Diabetes může vzniknout i tehdy, když endokrinní nádor začne sám vyrábět inzulín.

Rozšíření žlučovodu: Pokud nádor tlačí na žlučovod, žluč se nemá jak posouvat dál. Tehdy se žlučovod rozšíří.

Zvětšení jater: Nastává tehdy, když se rakovina rozšířila do jater. Tehdy je už většinou pozdě na záchranu života.

VIDEO: Možností léčby nádoru slinivky může být i protonová léčba

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Rakovina slinivky břišní nedává mnoho šancí na přežití

Podle odhadů se v roce 2025 stane rakovina slinivky břišní v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. Důvod? Pozdní diagnostika, rychlé lokální šíření nádoru a rychlé metastazování.

Slinivka neboli pankreas je žláza, umístěná v dutině břišní mezi žaludkem a páteří. Je dlouhá asi 15 cm a má tvar ploché hrušky. Nejširší část slinivky je hlava, střední část je tělo a nejužší část se nazývá ocas. Slinivku obklopují játra, střeva a další orgány.

Slinivka vytváří inzulin a další hormony, které se dostávají do krevního oběhu a tím do celého těla. Vytváří také pankreatické šťávy. Tyto šťávy obsahují enzymy, které pomáhají trávit potravu. Pankreas je vylučuje do systému kanálků, jež vedou do společného žlučového kanálku, který vyúsťuje do dvanácterníku.

Rakovina slinivky břišní: Do 5 let umírá 95 % pacientů

Ročně je u nás nově diagnostikována rakovina slinivky břišní u zhruba 1 600 pacientů. Indikace nemoci navíc každým rokem narůstá zhruba o dvě procenta.

Už nyní jej přitom rakovina slinivky břišní v Česku čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. Podle lékařů šanci na úplné uzdravení má pouze malé procento nemocných. Délka přežití závisí na typu a velikosti nádoru.

Pěti let od diagnostiky nemoci se podle statistik nedožívá ani pět procent nemocných.

„Operovat můžeme kohokoli, ale odstranit nádor můžeme jen v deseti až 15 procentech. Důvod je, že slinivka břišní leží na všech cévách, anebo nádor není resekabilní. To znamená, že má druhotná ložiska v dalších orgánech pacienta,“ vysvětluje přednosta I. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Zdeněk Krška.

To, co by podle něj mohlo pozitivně změnit současné nízké prognózy na úspěšnou léčbu, je především včasné odhalení nádoru, rychlé a správné nasměrování ke specialistovi.

„V tuto chvíli není nic jiného, co by pacienta vyléčilo,“ říká.

Dodává, že onkochirurgie je tak jediným místem, kde lze nádor slinivky břišní za určitých předpokladů léčit a vyléčit. Ostatní metody dle jeho slov vedou jen ke zmenšení nebo omezení růstu nádoru.

Onkochirurgie není všemocná

Zhruba v deseti až 15 procentech případů mohou chirurgové přistoupit k odstranění nádoru. Ale i v takových případech jde o hru s časem. K chirurgickému odstranění nádoru slinivky břišní musí dojít nejdéle do tří týdnů od jeho diagnostiky [CT vyšetření].

Jde totiž o velmi náročný typ nádoru, jenž není možné odoperovat na běžné chirurgii. Naopak vyžaduje zákrok ve vysoce specializovaném a kompletně vybaveném centru. A i stav po operaci vyžaduje následnou komplexní onkologickou péči o pacienta.

Jinak je totiž podle Zdeňka Kršky zbytečná i operace.

Upozorňuje i na rizika spojená s operací. Míra úmrtnosti se i ve specializovaném centru během chirurgického zákroku pohybuje kolem tří procent. Míra komplikací vykazuje číslo ještě mnohem vyšší. Ta je kolem 40 procent.

„I přesto jsou ale šance na prodloužení života po operaci mnohem vyšší než bez ní. Bez resekce se doba přežití pohybuje 4 až 6 měsíců, u operovaných pacientů se prodlužuje na dva roky i déle. Zhruba 15 procent pacientů po operaci přežívá pět let,“ upřesňuje Zdeněk Krška.

Doba operativního výkonu se u slinivky břišní pohybuje kolem pěti hodin. Jde o fyzicky i psychicky velmi náročnou operaci. V některých případech je třeba vykonat i 120 stehů. K tomu se váže i další problém.

Tím je klesající zájem o „velkou chirurgii“ ze strany lékařů. V praxi to znamená, že s přibývajícím počtem nových pacientů s rakovinou slinivky břišní nebude dostatek chirurgů, kteří budou moci pacienty operovat.

Za žádných okolností nevzdávat léčbu

Podle odborníků je jakýkoli pokus o léčbu rakoviny slinivky břišní šancí na prodloužení života nemocného.

„Systémová léčba má význam ve všech stadiích nemocí,“ upozorňuje Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN Praha.

Důrazně odmítá často slýchané tvrzení, že nemocné s rakovinou slinivky břišní ani nemá cenu léčit.

„Podat správnou léčbu s nejvyšší účinností správnému pacientovi je cílem všech onkologů, ale ani v éře cílené molekulární léčby se tento výběr ne vždy a zcela daří,“ uvádí Luboš Petruželka.

Důvod je ten, že jak nádor, tak i organismus každého nemocného je unikátní. U pacientů, kteří mají nádor omezený na slinivku, to znamená bez metastáz, se ale ukazuje, že správně zvolenou chemoterapií a radioterapií je ho možné úspěšně zmenšit. To potvrzuje i ředitel Všeobecné fakultní nemocnice a Onkologického centra VFN v Praze David Feltl.

„Metoda zářením nemůže pacienta s karcinomem slinivky břišní v žádném případě vyléčit, ale zlepšuje v některých případech jeho stav. Máme to ověřené a jde to,“ říká.

Podle něj je třeba, respektive se musí v systému léčby karcinomu slinivky břišní pracovat se vším, co mají lékaři k dispozici. A to je i využívat radioterapii. Tu lékaři v praxi využívají ve zhruba deseti procentech případů před samotnou chirurgickou operací. A to v kombinaci s chemoterapií. Daří se jim tím nádor zmenšit a poté lépe odoperovat.

Včasná diagnostika u praktických lékařů

Podle chirurgů hrají ve včasné diagnostice rakoviny slinivky břišní významnou roli praktičtí lékaři. A úsudek samotného pacienta. Je to však problém. Až šest pacientů z deseti má minimální příznaky. Odhalení nádoru slinivky břišní je proto velmi složité.

„Karcinom slinivky břišní se těžko diagnostikuje, příznaky jsou nespecifické, a právě praktický lékař je ten, který své pacienty zná dlouhodobě,“ vysvětluje výkonný ředitel spolku OnkoMaják Tomáš Kruber.

Také ale dodává, že pokud má být pacient úspěšně léčen i vyléčen, nedosáhne se toho jinak než včasnou diagnostikou. Jeho slova potvrzuje i Zdeněk Krška, který jako příklad dobré praxe uvádí největší centrum pro léčbu karcinomu pankreatu ve švýcarském Zurichu.

„Tam skutečně dokáží nádory včas odstranit. Ale ještě předtím je dokáží včas odhalit. Já to přičítám dobré funkčnosti systému rodinných praktických lékařů. Podstatný je syndrom malých příznaků, a právě ty by měl zachytit praktický lékař, protože je v blízkém kontaktu se svými pacienty,“ tvrdí.

Rakovina slinivky břišní a její příznaky

Příznaky rakoviny slinivky břišní jsou velice často zaměnitelné s méně nebezpečnými zdravotními problémy. Při přítomnosti alespoň dvou níže uvedených příznaků by měl každý člověk navštívit svého praktického lékaře a o problémech ho informovat. Při příznacích, jako je žloutenka a bolest břicha, totiž bývá už většinou pozdě.

  • Žloutenka: Nejčastějším příznakem je žluté zbarvení pokožky v oblasti očního bělma. Žloutenku může provázet i svědění a tmavě zabarvená moč. Avšak pozor, příčinou může být i nenádorové onemocnění například žlučové kameny.
  • Bolesti břicha: Často jde o bolesti břicha, které vystřelují do zad a zhoršují se po jídle nebo v leže. Zpočátku ustupují, ale po krátkém čase už přetrvávají.
  • Bolesti v křížové části páteře: Zhruba u sedmy z deseti pacientů s karcinomem slinivky je prvním důvodem návštěvy lékaře bolest zad. Pokud se nádor nachází na chvostě slinivky, tak vyvíjí tlak na nervy.
  • Rozvoj nebo zhoršení diabetes mellitus bez zvýšení tělesné hmotnosti: Nádor ve slinivce břišní ničí buňky, které produkují inzulin, a právě to může vést ke vzniku diabetes mellitus.
  • Hluboká žilní trombóza: Dýchavičnost může být způsobena krevními sraženinami v hlubokých žilách na nohách, pánvi a v ramenou.
  • Změny ve vyprazdňování [zácpa]: Příznakem může být světlá, mastná stolice s hnilobným zápachem.
  • Změny ve vyprazdňování [průjem]: Vyprazdňování šestkrát a více denně.
  • Ztráta hmotnosti: Tělo spaluje více kalorií než obvykle. Může být i snížená chuť k jídlu nebo preferování některých potravin.
  • Nevolnost: Nádor může blokovat žlučovod nebo tlačit na dvanácterník, což způsobuje komplikace s trávením.
  • Deprese: Při diagnóze rakoviny často následují pocity deprese. V případě karcinomu slinivky může být jediným ze symptomů této diagnózy.

–VRN–

Nádor na slinivce - Vše o zdraví

O nádorech slinivky břišní

Obsah:

Slinivka (pankreas) je žláza, umístěná v břišní dutině mezi žaludkem a páteří, obklopují ji játra, střeva a další orgány.
Slinivka je dlouhá asi 15 cm a má tvar ploché hrušky. Nejširší část slinivky je hlava, střední část je tělo a nejužší část se nazývá ocas.

Slinivka vytváří inzulín a další hormony. Tyto hormony se dostávají do krevního oběhu a tím do celého těla. Pomáhají tělu využít nebo uchovat energii, která přichází z potravy. Na příklad inzulín pomáhá regulovat množství cukru v krvi.

Slinivka vytváří také pankreatické šťávy. Tyto šťávy obsahují enzymy, které pomáhají trávit potravu. Pankreas vylučuje šťávy do systému kanálků (duktů), vedoucí do společného žlučového duktu, který vyúsťuje do dvanácterníku.

Co jsou to nádory?

Nádory je skupina více vzájemně souvisejících onemocnění. Všechny nádory mají svůj počátek v buňkách, což jsou základní jednotky tělesného života. Buňky vytváří tkáně a tkáně zase vytváří tělesné orgány.

Normálně buňky rostou a dělí se a tak vytvářejí nové buňky. Jak buňky stárnou a umírají, tyto nové buňky je nahrazují.
Může se ale stát, že tento uspořádaný proces selže. Začnou se vytvářet nové buňky, které organismus nepotřebuje, nebo starší buňky přestávají v pravý čas zanikat. Tyto nadbytečně buňky pak vytvářejí hmotu tkáně, která se nazývá nádor.

Zajímavé:  Hnisavý Zánět Spojivek Léčba?

Nádory mohou být benigní nebo maligní.

Benigní nádory nejsou zhoubné. To znamená, že tento nádor po odstranění se již většinou nevrací. Buňky z tohoto nádoru se nešíří do okolních tkání a do dalších částí těla. Tyto nádory zpravidla nepředstavují ohrožení života.

Maligní nádory jsou zhoubné. Jsou obvykle více závažné a představují ohrožení života. Nádorové buňky pronikají a poškozují sousedící tkáně a orgány.

Také se uvolňují z původního nádoru do krevního řečiště a mízního systému a těmito cévami se dostávají do dalších, i vzdálených orgánů, kde vytváří další nádorová ložiska.

Tento proces se nazývá metastazování a nová nádorová ložiska v jiných částech těla se nazývají metastázy.

Většina nádorů slinivky vzniká v kanálcích, kudy prochází pankreatické šťávy. Tento typ nádoru se nazývá karcinom slinivky. Jen velmi zřídka vzniká nádor slinivky v buňkách, které produkují inzulín.

Když se nádorové buňky šíří (metastazují) mimo slinivku, pak se objevují nejdříve v okolních lymfatických uzlinách. Pak se nejčastěji šíří do jater, pobřišnice a plic.

Tato nová nádorová ložiska mají stejný typ nádorových buněk jako původní nádor. Například, když se karcinom slinivky rozšíří do jater, nádorové buňky v játrech jsou buňkami karcinomu slinivky břišní.

Toto onemocnění se pak musí léčit stejně jako karcinom slinivky a ne jako nádory jater.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik karcinomu slinivky?

Nikdo neví přesnou příčinu vzniku karcinomu slinivky. Lékař nemůže vysvětlit, proč jeden člověk dostane karcinom pankreatu a druhý ne. Je ale jisté, že toto onemocnění není přenosné. Nikdo nemůže dostat nádor od jiné osoby.

Výzkum ukazuje, že lidé s určitými rizikovými faktory mohou dostat karcinom slinivky pravděpodobněji než jiní. Rizikové faktory tedy znamenají něco, co zvyšuje možnost vzniku onemocnění.

U karcinomu slinivky studie zjistily tyto rizikové faktory:

  • věk – Pravděpodobnost vzniku karcinomu pankreatu stoupá s věkem. Většina těchto nádorů vzniká u lidí ve věku přes 60 let.
  • kouření – U kuřáků cigaret je dva až třikrát větší pravděpodobnost vzniku karcinomu slinivky než u nekuřáků.
  • cukrovka – Karcinom pankreatu je častější u lidí, kteří mají cukrovku.
  • mužské pohlaví – Karcinom pankreatu je diagnostikován častěji u mužů než u žen.
  • dědičnost – Risiko vzniku karcinomu pankreatu je třikrát vyšší u člověka, jehož matka, otec, sestra nebo bratr měly toto onemocnění. Také karcinom tlustého střeva a vaječníku u příbuzných představuje vyšší risiko pro vznik karcinomu slinivky břišní.
  • chronický zánět slinivky – Chronický zánět slinivky může zvyšovat riziko vzniku zhoubného nádoru ve slinivce.
  • Dle dalších studií může mít vliv na vznik karcinomu slinivky přítomnost určitých chemikálií na pracovišti nebo dlouhodobý příjem potravy bohaté na tuky.

Jaké jsou příznaky karcinomu slinivky?

Karcinom slinivky je záludný v tom, že v počátečním stadiu nevyvolává žádné potíže. To je také příčina, proč se toto onemocnění často zjistí až v pokročilém stadiu.
Jak nádor roste, může způsobovat tyto symptomy:

  • bolest v horní části břicha nebo v zádech
  • zežloutnutí očního bělma a kůže a ztmavnutí moči
  • slabost
  • ztráta chuti k jídlu
  • nevolnost a zvracení
  • váhový úbytek

Tyto symptomy neznamenají, že se musí jednat o karcinom slinivky. Infekce nebo jiné onemocnění mohou také způsobit tyto symptomy. Příčinu těchto potíží může zjisti pouze lékař. Proto každý s takovými příznaky by se měl dostavit k lékaři.

Jak se stanoví diagnóza karcinomu slinivky?

Lékař se nejprve ptá na pacientovu rodinnou a osobní anamnézu, pak provede celkové vyšetření a laboratorní testy. Dle nálezu pak doporučí některé z následujících metod:

  • CT vyšetření břicha – hloubkové rentgenové vyšetření na počítačovém tomografu
  • ultrasonografie (USG) břicha – vyšetření ultrazvukem
  • ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie) – zavedení endoskopu přes ústa, jícen a žaludek do horní části tenkého střeva a znázornění žlučových a pankreatických kanálků kontrastní látkou
  • biopsie – odběr části tkáně na histologické vyšetření, provádí se cíleně při CT nebo USG vyšetření, dále při endoskopii, laparoskopii nebo operačním otevření dutiny břišní

Pokud se zjistí přítomnost karcinomu slinivky, je potřeba provést další vyšetření, abychom zjistili rozsah onemocnění- to znamená eventuální přítomnost dalších ložisek nádoru v těle (tzv. staging).

Laboratorní vyšetření jsou přínosem v odhadu funkce jednotlivých orgánů. Z krve stanovujeme také nádorové markery. Jedná se o látky, které jsou vyučovány do oběhu nádorovou tkání, přitom pro jednotlivé druhy nádorů jsou typické určité typy markerů.

Pro karcinom slinivky je typický nádorový marker Ca 19-9.

Jak se karcinom slinivky léčí?

Léčbu je nutno přizpůsobit každému pacientovi individuálně. Způsob léčby obecně pak závisí na velikosti nádoru, stadiu onemocnění, celkovém stavu pacienta a přidružených chorobách.

Pacienti, kteří onemocní rakovinou se obvykle zajímají o rozsah choroby a o léčebné metody a mohou se aktivně podílet na rozhodování o dalším postupu. Nejdůležitějším pomocníkem v této situaci je samozřejmě lékař.

Můžete si sepsat všechny otázky na papír a konsultovat je pak s lékařem, rozhovoru může být přítomen i člen Vaší rodiny anebo blízký přítel.
Onkologické pacienty zajímá především účinnost léčby, jestli se uzdraví nebo jak dlouho budou žít.

Existuje jistě mnoho statistických údajů, ale jejich výpovědní hodnota je jen omezená, jedná se pouze o průměrná čísla získaná studiem velkého počtu nemocných. Nelze je proto použít u konkrétního člověka, abychom přesně předpověděli další vývoj onemocnění. Každý pacient je individuálním případem a jeho prognosa je závislá na mnoha okolnostech.

  • Na všechny otázky nelze odpovědět najednou, tolik informací ani není možno vstřebat v jednom rozhovoru, využijte proto příležitosti k rozhovoru s Vašim lékařem opakovaně, může Vám vysvětlit všechny nejasnosti.
  • Rozhodování o vhodném léčebném postupu je komplexní a každý pacient má možnost poradit se s odborníky na danou problematiku v jiném zdravotnickém zařízení a rozhodnout se, kde se chce podrobit léčbě.
  • V současné době karcinom pankreatu může být vyléčen pouze v časném stadiu, kdy ještě není rozšířen mimo slinivku.

V závislosti na typu a stadiu, karcinom pankreatu léčíme chirurgicky, pomocí chemoterapie nebo radioterapie.
U každého pacienta připadá v úvahu jedna nebo kombinace více uvedených léčebných metod.

U pokročilého onemocnění, kdy již nelze ovlivnit průběh onemocnění výše uvedenými postupy volíme léčbu paliativní.

Paliativní léčba se snaží zlepšit kvalitu života účinnou kontrolou bolesti a dalších potíží, způsobených nemocí.

Chirurgie
Chirurg může odstranit postiženou část slinivky nebo slinivku celou. Rozsah chirurgického výkonu závisí na umístění nádoru a jeho velikosti.

  • Whippleova operace: provádí se v případě, kdy je nádor lokalizován v hlavě slinivky (nejčastější případ), chirurg odstraní hlavu slinivky společně s přilehlou části žaludku a tenkého střeva s žlučovými vývody a eventuelně další přilehlé tkáně
  • distální pancreatectomie : odstranění těla a ocasu slinivky, když se nachází tumor v této oblasti, společně se odstraní také slezina
  • totální pancreatectomie: chirurg odstraní celou slinivku, část tenkého střeva, žaludku, společné žlučové kanálky, žlučník, slezinu a přilehlé lymfatické uzliny

V případě, kdy nelze nádor kompletně odstranit a nádor znemožní odtok žluče a průchod dvanácterníkem, chirurg provede bypass. Tím se obnoví průchod šťáv zažívacím traktem a odstraní se žloutenka a bolesti plynoucí z blokády.
Žloutenku, způsobenou blokádou odtoku žluče, lze také odstranit nechirurgicky zavedením stentu do žlučových cest.

Radioterapie
Radioterapie je ozáření nádoru paprsky s vysokou energií, které poškozují nádorové buňky a zabraňují jejich růstu. Používá se jako samotná metoda nebo v kombinaci s chirurgickým výkonem, s chemoterapií nebo s oběma.

Jedná se o místní nebo-li lokální léčbu, která ovlivňuje vlastní nádorové ložisko a nikoliv celý organismus.
U karcinomu pankreatu se může použít tato metoda po operaci ke zničení nádorových buněk, které mohou přetrvávat v oblasti původního ložiska.

Také může byt radioterapie použita za účelem zmírnění bolestí, které mohou být spojeny s neodstranitelným tumorem.

Léčba zářením trvá zpravidla více týdnů, ozařuje se vždy 5 dnů v každém týdnu.

Chemoterapie
Chemoterapie znamená použití speciálních léků, které ničí nádorové buňky. Jedná se o léčbu systémovou, která postihuje nádorové buňky v celém těle. Je možno ji aplikovat po chirurgickém výkonu za účelem zabránění vzniku metastáz.

Tato léčba se nazývá jako doplňková neboli adjuvantní. Chemoterapii používáme také ke zmírnění příznaků nemoci, pokud nelze nádor chirurgicky odstranit a ke kontrole jeho růstu.

Chemoterapii podáváme v cyklech, mezi jednotlivými sériemi následuje různě dlouhé období na zotavení.

Léčbu je možno ve většině případů absolvovat ambulantně, jindy je nezbytná krátkodobá hospitalizace, závisí to zejména na druhu léčiva, způsobu podání a celkovém stavu pacienta.

Co je to klinické hodnocení?

Některým pacientům může být navržena léčba v rámci klinické studie. Jedná se o způsob, při kterém se ověřují nové možnosti léčby. Jedná se o způsob léčby, který je odlišný od standardních postupů.

Prvním krokem před zařazením do studie je pohovor s Vaším lékařem, který Vám objasní potřebné detaily a umožní Vám prostudovat si tzv. informovaný souhlas.
Rozhodnete-li se pro účast ve studii, je nezbytné tento informovaný souhlas podepsat.

Ze studie může pacient kdykoliv vystoupit, aniž by to mělo nějaké důsledky na další léčbu.

Jaké jsou nežádoucí účinky léčby?

Chirurgie
Chirurgický u karcinomu pankreatu představuje závažný operační výkon. Po této operaci musí pacienti zůstat v nemocnici po více dní. Po operaci se pacienti mohou cítit slabí a unaveni.

Po propuštění domů většina z nich potřebuje asi měsíc na zotavení. Vedlejší účinky operace závisí na rozsahu výkonu, celkovém zdraví pacienta a dalších faktorech. Většina pacientů má bolesti v období několika prvních dní po operaci.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Tyto bolesti mohou být účinně tlumeny dostatečnou dávkou analgetik.

Odstranění části nebo celé slinivky mívá velký vliv na zažívání potravy. Musí být učiněna dietní opatření a nasazeny léky ke kontrole průjmů, bolesti, křečí nebo pocitu plnosti. Dlouhodobá medikace pak musí nahradit pokles pankreatických enzymů a hormonů.

Radioterapie
Radioterapie způsobuje zpravidla únavu, kůže v místě ozařování bývá zarudlá, vysušená a pálí. V případě podráždění kůže je nejvhodnější volné bavlněné oblečení, vyhýbáme se oděvům, které odírají.

Nezbytné je místní ošetření pokožky, ale vždy je nutno se poradit s lékařem o správném postupu. Ozáření dutiny břišní způsobuje nevolnost, zvracení, průjem, nebo jiné zažívací potíže.

I zde je nutno konsultovat se Vašim lékařem dietní opatření a nasazení léků ke zmírnění těchto potíží.

Chemoterapie
Nežádoucí účinky chemoterapie závisí zejména na druhu použitého přípravku, liší se také individuálně u jednotlivých pacientů.

Protinádorové léky postihují zejména rychle se množící buňky: počítáme mezi ně krvinky, které mají důležitou úlohu v obraně organismu před infekcemi, podílejí se na srážení krve nebo přenášejí kyslík ke tkáním.

Důsledkem protinádorové léčby může být snížená odolnost vůči infekcím, zvýšená krvácivost a únavnost.

Mezi jiné druhy rychle se množících buněk patří buňky přítomné v konečcích vlasů a výstelku trávící trubice, proto při chemoterapii může docházet k vypadávání vlasů a zažívacím problémům-například nechutenství, zánět v dutině ústní, nevolnost, zvracení, průjem. Většině nežádoucích účinků lze použitím vhodných opatření a léků předcházet nebo je výrazně tlumit. Ke zklidnění stavu dochází rovněž v období mezi jednotlivými cykly chemoterapie.

Jaké jsou možnosti léčby bolesti?

Bolest je častý problém u pacientů s karcinomem slinivky. Nádor může způsobovat bolest tím že tlačí na nervy a okolní orgány.

  1. Bolest je možno účinně léčit těmito postupy:
    analgetika – užívání léků působící proti bolesti
    radioterapie – vysokoenergetické záření může snížit bolest zmenšením nádoru
    nervová blokáda – injekce alkoholu do oblasti kolem určitých nervů v břiše může přerušit přenos bolesti
  2. chirurgický výkon – chirurg může přerušit určité nervy a tím zablokovat přenos bolesti

Výživa

Pacienti s karcinomem pankreatu trpí často nechutenstvím, zvláště , když se necítí celkově dobře a unaveni. Problémy s jídlem také podporují vedlejší účinky léčby, jako nevolnost a zvracení, změna chuti.

Nicméně nemocní by se měli snažit pravidelnou stravou získat dostatek kalorií a bílkovin k zabránění váhového úbytku. Bývá nutno dodržovat dietní opatření a pravidelně užívat léky nahrazující enzymy a hormony, které se tvoří ve slinivce.

Všechna tato opatření Vám doporučí Váš ošetřující lékař.
Při každé kontrole u lékaře by měla být sledována váha.

Jak probíhá další sledování po léčbě?

Další sledování po ukončené léčbě je důležitou částí léčebného plánu. Pravidelné kontroly umožňují, aby všechny změny ve zdravotním stavu byly včas zjištěny a léčeny. Kontroly obsahují klinické vyšetření, laboratorní testy včetně nádorových markerů, dále rentgenové, ultrazvukové nebo CT vyšetření.

Podpora onkologicky nemocných

Život s nádorovým onemocněním není lehký.

Kromě zdravotních problémů se pacienti často setkávají se sociálními obtížemi např. v zaměstnání, v rodině nebo při běžných denních aktivitách. Lékaři a ostatní zdravotničtí pracovníci mohou nemocným poradit s denním režimem, pracovním nasazením.

Důležitou roli mají také sociální pracovníci a psychologové, kteří mohou být v mnohém velmi nápomocni nejen pacientům, ale také jejich rodinným příslušníkům.
Cennou podporou pro nemocné jsou i jejich rodiny a přátelé, popřípadě různé skupiny nebo společnosti, které sdružují onkologické pacienty. Pro věřící je jistě velmi důležitá pomoc duchovního.

V Masarykově onkologickém ústavu je k dispozici brožurka Psychologický průvodce pro onkologicky nemocné.

Mnoho rad a informací lze nalézt na internetových stránkách se zdravotnickou tematikou, k dispozici je široké spektrum serverů v češtině i jiných jazycích. K dispozici jsou i četné publikace pro pacienty, mnoho z nich lze zakoupit také v knihkupectvích.

Deset známek rakoviny slinivky, které byste nikdy neměli ignorovat

  • Rakovina slinivky se nejčastěji objevuje u pacientů nad 60 let, lékaři ji však již diagnostikovali u pacientů kolem dvacítky a třicítky. Nejhorší na nemoci je statistika úmrtnosti, která je jedna z nejvyšších u lidí s rakovinou. Pět let po sdělení diagnózy žije pouhých 8 procent lidí. Proto by příznaky této nemoci měl znát každý.Slinivka břišní je jedním z orgánů, o kterém moc nevíte, když je vše v pořádku. Je totiž jen 6 centimetrů dlouhá a uložená za žaludkem. Její hlavní úlohou je pomoci člověku strávit jídlo a kontrolovat hladinu cukru v krvi. Když ale nefunguje, jak má, může to ovlivnit celé vaše tělo.

    Obtížná diagnóza

    Rakovinu slinivky je těžké zjistit v raném stádiu, kdy jde ještě léčit. Pankreas je totiž umístěn tak hluboko v těle, že časné nádory není snadné objevit, nejsou vidět ani cítit a lidé často ignorují příznaky nemoci. Nebo si jich dokonce ani nevšimnou, dokud se rakovina nerozšíří na jiné orgány.
    Proto je důležité znát příznaky této nemoci, a pokud se objeví, brát je vážně a vyhledat lékaře. „Ženy mají tendenci své nemoci zlehčovat a návštěvy lékaře odkládat, ale v případě rakoviny slinivky je to strategie, která je může stát život. Pokud zpozorujete některý z příznaků, navštivte lékaře. Ten vás mnohem radši vyšetří zbytečně, než by vám musel sdělovat tragickou diagnózu,“ doporučuje profesor chirurgie a šéf výzkumu gastrointestinálního traktu Anton Bilchik.
    Zde je 10 nejčastějších příznaků rakoviny pankreasu, které byste měli znát.

    Oční bělmo a pokožka mají žlutou barvu

    Zežloutnutí očního bělma a kůže není nikdy dobré brát na lehkou váhu, může to být známkou řady závažných zdravotních problémů, ke kterým patří žloutenka, selhání jater a rakovina slinivky. Mnoho nádorů slinivky břišní začíná na vrcholku tohoto orgánu, takže je blízko žlučovodu. I malé nádory tak mohou svým tlakem blokovat žlučovod, jehož úkolem je transportovat žluč z jater a žlučníku přes slinivku do tenkého střeva. Jedním z úkolů žluči je odstranit bilirubin, což je normální odpadní produkt červených krvinek. Nadbytek bilirubinu způsobí žloutenku a žluté oči.
    Bez ohledu na příčinu tento příznak byste opravdu nikdy neměli ignorovat.
    VIDEO: Jak snížit riziko vzniku rakoviny? Tyto tipy vám poradí.
    • VIDEO Videohub

  • Nadýmání po některém jídle je normální, ale když břicho zůstává zvětšené celé dny, je něco v nepořádku. Jak se nádory na slinivce zvětšují, způsobují zvětšení břicha. Je to jeden z příznaků, kterého si lidé všimnou, ale málokdy mu přikládají váhu. Nadýmání je přeci normální.
    „Jakékoliv dlouhodobé nadmutí je lepší konzultovat s lékařem. Pravděpodobně o rakovinu nejde, na druhou stranu i rakovina vaječníků má podobné příznaky. Je lepší neriskovat,“ radí Bilchik.

  • Ztráta chuti k jídlu je dalším příznakem vážné nemoci včetně rakoviny slinivky. Rostoucí nádory v břišní dutině často utlačují okolní orgány včetně žaludku. Výsledkem je pocit nevolnosti nebo plnosti, i když jste nejedli celé hodiny. Stravování může být dokonce bolestivé.
  • Ztráta chuti k jídlu může snadno vést k rychlému hubnutí, které je obvykle definováno jako ztráta více než 5 procent vaší tělesné hmotnosti v rozmezí šesti měsíců až jednoho roku. „Pokud nehubnete cíleně, je třeba tomuto příznaku věnovat pozornost,“ varuje Bilchik.

  • Jak roste nádor na slinivce, tlačí nejen na vnitřní orgány, ale také na svaly v dolní části zad, což způsobuje konstantní tupou bolest.
    Ženy se kvůli menstruaci často potýkají s bolestí zad, ale ta po čase odezní. Stejně jako bolest po cvičení. Pokud ovšem záda bolí déle, je třeba bolest prověřit.

  • Tmavě zbarvená moč je známkou dehydratace, ale je to také často první příznak žloutenky, kterého si lidé všimnou. Protože nádor způsobuje, že játra vylučují méně žluči, a tak vzrůstá hladina bilirubinu v krvi, moč se zabarví do hněda.
    Pokud se po zvýšení příjmu vody nevrátí moči její obvyklá světlá barva, je na čase nechat ji otestovat, protože právě žloutenka je časným příznakem rakoviny slinivky.

  • Nepřestávající svědění je dalším varovným příznakem rakoviny slinivky. Jak se totiž bilirubin hromadí v těle, může způsobit svědění kůže dříve, než ta zežloutne. „Léčil jsem pacienty, kteří přišli se silným svěděním. Když nadzvedli košili, zjistil jsem, že jim žloutne kůže,“ vybavuje si Bilchik.
    Pokud tedy nedokážete určit jinou příčinu svědění, jako je kousnutí hmyzem či alergická reakce, a nepomáhají pleťové krémy a masti, nechte se otestovat.

  • Šedá, příliš světlá, příliš mazlavá stolice, neustálý průjem nebo šiška, která nejde spláchnout, tomu všemu byste měli věnovat pozornost. Za všechno opět může bilirubin, který se obvykle vylučuje do střev a dává stolici její charakteristickou tmavě hnědou barvu. Pokud ale není dostatek žluči, protože ji blokuje nádor, bilirubin zůstává v těle místo toho, aby se vylučoval ven. To může změnit barvu stolice i její strukturu.
    Pankreatický nádor může být jednou z potenciálních příčin, ale další možnosti (jako je onemocnění jater nebo gastrointestinální infekce) jsou také závažné, takže pokud máte problém se stolicí, ihned zavolejte svému lékaři.

  • „Jít k lékaři stěžovat si na bolest břicha může vypadat jako něco, co dělají jen malé děti, ale tento druh nespecifikované bolesti může být časným příznakem rakoviny slinivky břišní,“ říká Bilchik. Je to kvůli umístění slinivky břišní v zadní části spodního břicha, až za žaludkem.

  • Na rakovině slinivky je děsivé, že jakmile jsou symptomy zřejmé a definitivní, je prognóza pravděpodobně velmi špatná. Chcete-li nemoc odhalit včas, musíte věnovat pozornost i nejasným příznakům včetně obecného pocitu že nejste „ve své kůži“, který trvá déle než týden nebo dva a nesouvisí se zjevnou příčinou, jako je chřipka.
    „Pamatujte, že vždy je lepší nechat se zkontrolovat zbytečně, než si pak vyslechnout hroznou diagnózu,“ doporučuje Bilchik.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector