Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Také patříte k lidem, kteří už odpočítávají poslední minuty, které zbývají do začátku vytoužené dovolené? Přestože se snažíme, abychom měli vše zorganizované i do toho nejmenšího detailu, stává se, že se vyskytnou různé drobnosti, které nám mohou způsobit značný stres a často i nečekaně zkomplikovat jinak poklidnou dovolenou.

Co můžete udělat pro to, aby dovolená proběhla přesně podle našich představ a nenastala žádná nežádoucí komplikace? Máme pro vás několik zásadních tipů, které vám pomohou dovolenou ve zdraví přežít a nezbláznit se ze zbytečností, na které neustále myslíte.

Dovolená na poslední chvíli

Mnoho lidí má o dovolené jasno už od Vánoc, když svou letní dovolenou dostali tzv. pod stromeček. Další hledají vhodnou dovolenou během jarních měsíců a sází buď na online recenze, nebo si nechají poradit v cestovní kanceláři, kde dobře vědí, která destinace právě frčí.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Zhruba 30 % našich obyvatel však nejvíce láká dovolená last minute. To jsou zájezdy, které si můžete objednat na poslední chvíli a často i ušetřit nějakou tu kačku.

Výhoda je v tom, že klidně na poslední chvíli seženete vysněný zájezd k moři a bude vás stát méně, než kdybyste si ho objednali třeba v březnu.

Díky last minute dovoleným odpadá zbytečný stres z toho, že ještě nemáte vybráno kam jet.

Pokud navíc nepotřebujete předvádět své vnady nebo nové plavky či další výbavu v zahraničí u moře, vyrazte na dovolenou napříč naší republikou, která rozhodně nezaostává za jinými destinacemi, co se krásných míst pro dovolenou týká. Jeďte autem, autobusem, vlakem, případně vyrazte celá rodina na kole a zavazadla buď eliminujte na minimum, tedy na to, co uveze vaše kolo nebo si nechte zbytek poslat třeba vlakem.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Většina volí cestu autem, je to pohodlné, praktické v tom, že si veškerá zavazadla zajistíte sami a ještě můžete přibalit pár věcí navíc, kdyby náhodou byly potřeba. Nehledě na to, že když pojedete svým vlastním vozem, krásně si ještě cestou nakoupíte různé suvenýry na památku, něco dobrého na zub, praktické předměty, co se možná budou hodit a podobně.

Nejoblíbenější místa pro last minute letní dovolenou v České republice

  • Šumava
  • Pálava
  • Krkonoše
  • Český Ráj
  • Lipno (zde jsou oblíbené chatky a chalupy)
  • Valašsko
  • Beskydy
  • Broumovsko
  • Jeseníky
  • Jizerské hory
  • Krušné hory
  • Moravský kras
  • Orlické hory
  • Českomoravská vrchovina

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Osobní doklady a mobilní telefon

To bývá další kámen úrazu, protože na doklady občas zapomeneme a pak nám některý chybí. Seřaďte si je den před odjezdem hezky za sebou a vložte do desek nebo do obalu na doklady.

Nezapomeňte, že když se chystáte do zahraničí, je dobré si udělat od všech dokladů kopii, pro případ, že byste originály dokladů ztratili, což může být v zahraničí dost zapeklitá záležitost.

Hlavně si ty kopie uložte jinde, než originální doklady.

K dokladům si přidejte i notýsek, kde budete mít zapsány ty nejdůležitější telefonní kontakty, to pro případ, že by došlo ke ztrátě mobilního telefonu a vy byste se tak ocitli bez jediného kontaktu. Dobré je mít také tzv. double SIM kartu, kdy máte jedno telefonní číslo, na dvou SIM kartách, a na obou stejné kontakty.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

V případě ztráty či krádeže mobilu, tak budete mít stejné číslo ještě jednou a budete si moci zavolat tím, že jej vložíte třeba ke kamarádovi do mobilu. Nezapomeňte ihned kontaktovat svého operátora a ztrátu nahlásit, aby vaše číslo zablokoval.

Jaké doklady mít při sobě?

  • Platný cestovní pas (případně občanský průkaz v rámci Schengenu). Zkontrolujte, do kdy mají tyto doklady dobu platnosti a možnosti použití.
  • pro vaše potomky, pak musí mít rovněž platný občanský průkaz (pokud ho už mají) nebo cestovní pas.
  • Kartička vaší zdravotní pojišťovny (zejména při cestování po Evropské unie vám zajistí částečnou úhradu zdravotní péče v ostatních členských státech EU)
  • Smlouvy s cestovní kanceláří (samozřejmě jen pokud máte zájezd od cestovky)
  • Pokyny a instrukce, které jste obdrželi
  • Letenky
  • Jízdenky
  • Kopie všech vašich dokladů
  • Řidičský průkaz (mezinárodní)
  • Peníze v hotovosti (eura a dolary), v běžných hodnotách
  • nezapomeňte také drobné, ty se hodí na spropitné či na použití WC.
  • Platební či kreditní karta (může se hodit, když vás okradou či ztratíte hotovost, nebo vám zkrátka peníze nevyjdou)

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Cestovní pojištění

Jednoduše řečeno, pokud se chystáte cestovat, neměli byste bez cestovního pojištění vůbec vystrčit nos z domu. Vyšší pojistné zajišťuje i vyšší komfort ošetření při nečekaných událostech.

Cílem cestovního pojištění je umožnit úhradu léčebných výloh, ke kterým může dojít, když se v zahraničí zraníte nebo vás přepadne nějaká nemoc.

Cestovní pojištění si pohodlně sjednejte z domova přes internet.

Domácí mazlíčci a květiny

Jestliže neplánujete dovolenou v Čechách na místě, kam můžou domácí mazlíčci, zajistěte si předem někoho, kdo se vám o mazlíčka postará, ať už je to kočka, pes, hlodavec, zkrátka jakýkoliv mazlík, který potřebuje péči. Požádejte sousedy, příbuzné nebo třeba kamarády, ale vždy jen takovou osobu, o níž víte, že je na 100 % spolehlivá.

Zároveň s tím tu stejnou osobu poproste, jestli vám nezalije v době vaší nepřítomnosti květiny a občas nezkontroluje byt či dům, jestli tam nebyl nečekaný host v podobě zloděje. Uvidíte, že z vás opadne zbytečný stres z toho, co se s vaším domovem děje a dovolenou si užijete mnohonásobně lépe.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Plánování aktivit na dovolené

Cílem dovolené je odpočinek, takže si vše naplánujte dopředu. Jakmile budete vědět, kam jedete, sepište si jednotlivá místa, která chcete navštívit, případně zvolte takový zájezd, kde cestovní kancelář nabízí v rámci zájezdu návštěvu těch míst, kam jste chtěli.

Mějte na paměti, že v tomto případě platí heslo – všeho s mírou.

Nechtějte stihnout úplně všechno, co daná destinace nabízí, abyste nakonec od rána do večera nelítali všude možně den co den, aniž byste si vůbec odpočinuli.

Nebude to dlouho bavit ani vás, ani ostatní, kteří s vámi pojedou. Zvolte místa, která jsou nejkrásnější a u kterých by vás mrzelo, že jste je neviděli. Ty ostatní si nechte třeba na příště.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Seznam věcí, které jsou potřeba

Není nic horšího než chaos, který si můžete způsobit tím, že nebudete vědět, co už jste si zabalili a co ještě ne. Pak vám nezbývá nic jiného než přehrabat celou tašku, batoh či jiné cestovní zavazadlo, abyste zjistili, které věci už tam jsou.

Dobré je, když si sepíšete seznam všeho, co plánujete vzít s sebou a podle seznamu pak skládat jednotlivé věci do zavazadel a každou položku pak odškrtnout, jako vyřízenou. Takhle to udělejte se vším, ať už jde o oblečení, doklady, případně léky atd.

Cestovní lékárnička

Lékárnička na cesty je jednou z položek na vašem seznamu. Co by ovšem měla obsahovat? V prvé řadě všechny léky, které pravidelně užíváte, ať už na tlak, srdce, diabetes, atd. Dále repelenty proti hmyzu, přípravky na ochranu proti slunci či na zklidnění kůže, nebo mast na případné spáleniny.

Hodí se také léky proti horečce, na bolest hlavy a také proti průjmu, alergii, bolesti svalů. Nesmí chybět ani náplasti, obvazy a dezinfekce. Hodit se bude i teploměr. Důležité je, aby každý lék byl v originálním balení a obsahoval příbalový leták.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Drobná výbava

Jestliže se chystáte trávit letní dovolenou v České republice, určitě si nezapomeňte přibalit stan a košík na houby, nikdy nevíte, kde zrovna porostou, a když budete unavení, můžete si v lese dát šlofíčka a pak pokračovat v cestě.

Elektronika na dovolenou nepatří

Chcete si odpočinout, relaxovat a zbavit se každodenního stresu? Tak proč si s sebou tedy berete notebook, tablet, pracovní diář a podobné věci? Zapomeňte na ně a nechte je doma. Stačí vám, když tak jen chytrý telefon, kdybyste si potřebovali něco nutně najít na internetu, ale jen pokud se to bude týkat dovolené. Jinak se snažte udržet svůj mobil vypnutý aspoň přes den.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Rozdělení úkolů

Vybrali jste zájezd do zahraničí nebo jen vhodné místo v ČR, takže všichni očekávají, že se postaráte úplně o všechno a oni jen přijdou k hotovému? To by se také jeden mohl zbláznit. Chtějí s vámi na dovolenou? Pak tedy rozdělte úkoly mezi všechny zúčastněné, ať se nehoníte s přípravami jen vy.

Nežádoucí zvuky

Rodinné dovolené často ztroskotají na tom, že třeba některý z členů rodiny chrápe, jako když někdo spustí řetězovou pilu a ostatní nemají šanci se vyspat.

Na to je důležité myslet předem, zvlášť když objednáváte například společné apartmá, chatku a podobně. Dobré je takovou osobu nenápadně odsunout do jiné místnosti.

Skvělé je zvolit ubytování s oddělenými ložnicemi a do druhé ložnice nastěhovat ty, kteří dělají největší rámus, když spí.

Finanční rezerva

Vzali jste si jen minimum peněz, abyste neutráceli, ale zastihli vás nečekané výdaje? Není nic horšího, než být zejména v zahraničí bez finančních prostředků, zejména pokud jste si nevzali platební kartu.

Zajímavé:  Léčba Rázovou Vlnou Ostrava?

Vždy myslete na to, že musíte mít s sebou dostatečnou hotovost, nejen na nákupy, ale i neplánované výdaje, když se vám třeba něco rozbije nebo vás okradou, či danou věc ztratíte.

Platební karta by měla být samozřejmostí, ovšem ne všude s nimi můžete peníze vybrat, proto berete větší sumu v hotovosti.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

Volání z/do zahraničí

Jestliže vyrážíte na dovolenou do země, která je členem Evropské unie, je volání ze zahraničí i přijímání telefonních hovorů bez problémů. Neplatíte totiž žádné poplatky za roaming, ať už voláte vy, nebo někdo vám. V červnu 2017 totiž skončila platnost roamingu, takže můžete využít bez omezení veškeré volné minuty, SMS i data které nabízí váš tarif.

Pamatujte si ale, že to platí opravdu jen, co se týká Evropské unie. Pokud se totiž chystáte mimo státy EU, mohou se vám naopak poplatky za roaming pořádně  prodražit. To platí i tehdy, když se budete vyskytovat v mezinárodních vodách, což se týká plavby na výletní lodi.

Pohodlné cestování s praktickými zavazadly

Pamatujete si ještě tzv. lodní kufry? Tedy ultra těžký kufr, který když jste naložili všemi potřebnými věcmi a chtěli ho zvednout, měli jste zaděláno na kýlu? Nebo jste naopak všechno našlapali do měkkého vojenského batohu? Dnes už je tohle minulostí, protože dnešní zavazadla jsou odlehčená, mají kolečka a jsou velmi praktická.

Bez ohledu na to, jestli jedete k moři, pod stan či na hory, nebo se chystáte k moři, vždy se najde vhodné cestovní zavazadlo, stačí jen vybrat to správné. Uvědomte si totiž, že to bude váš parťák po celou dobu dovolené a poskytne prostor všem vašim věcem, které si berete na dovolenou s sebou.

Vhodné zavazadlo či kufr udrží vše v čistotě, pořádku a hlavně roztříděné tak, abyste měli o všem dokonalý přehled. Navíc díky kolečkům se už nemusíte s kufrem tahat, protože jede jednoduše vedle vás. Když budete vybírat vhodný kufr, sáhněte raději po takovém, který má 4 kolečka. Je totiž mnohem stabilnější a mají vyšší nosnost.

Jestliže chcete chodit během dovolené na různé pěší túry, pořiďte si také batoh, ideálně s vytuženými zády a pokud možno jen tak velký, jaký skutečně potřebujete. Menší se vám bude lépe nosit a nebudou vás hned bolet záda, také ho nebudete zbytečně zaplňovat věcmi, které na procházky nepotřebujete. Ostatně proč nezkusíte chytrá zavazadla a kufry?

Buďte stále v pohodě

Rozčilujete se po celý rok? Na dovolené na to rozhodně zapomeňte. Buďte v pohodě, snažte se být neustále nad věcí, ať zbytečně nevyletíte kvůli každé prkotině.

Nezapomeňte, že zejména děti umí hrát na nervy a často provokují jen proto, aby byla každá dospělá osoba v jejich blízkosti vytočená na maximum.

Nenechte se rozhodit a řešte každý problém v naprostém klidu, jedině tak si dovolenou užijete naplno.

Mrkněte se také, kam vyrazit na dovolenou v létě, jak vybrat plavky nebo proč na dovolené nepodceňovat sluneční alergii.

Co všechno musíte udělat, než odjedete na dovolenou

Dovolenkové období je v plném proudu! Snad každý se těší, až uteče od povinností a každodenní rutiny a konečně si odpočine v některé z vysněných destinací. Tento kýžený relax je pro mnohé vrcholem roku. Víte ale jistě, že jste připravení opustit svůj domov?

To nejlepší, co můžete před odjezdem na dovolenou udělat, je: dobře si vše naplánovat. Dovolená se totiž netýká pouze vašeho oblečení, kufru a auta, ale především i domácnosti, kterou opouštíte. Pokud máte vše dobře promyšlené, vyhnete se velké spoustě případných nepříjemností, a to ať už v podobě vyloupení nebo zbytečně vysokého účtu za energie.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

 Proti vyloupení je dobrý být vždy ve střehu.

Zdroj: Lomax

Domov prvně

Poměrně ohraným, ale jistě pravdivým tipem je to, že byste ve svém okolí neměli dávat příliš najevo, že nebudete doma. Rodině a sousedům patrně už za těch pár let věříte, jenže nikdy nevíte, ke komu se informace o vaší nepřítomnosti donese.

Například permanentně stažené žaluzie po několik dní případnému zloději hned napoví, že se v domě nikdo nepohybuje. Naopak předokenní rolety mohou nechtěné návštěvě účinně zabránit. Proto si dobře rozmyslete, jak v případě zabezpečení domu postupovat.

Máte spolehlivý alarm nebo se domluvíte s někým z rodiny, že občas přijede dům zkontrolovat? Rozhodně si tyto věci zařiďte mezi prvními.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

 Dřevěné rolety jsou pořád IN!

Zdroj: Lomax

A hned na druhém místě musí být zajištění elektřiny, vody a plynu. Před odjezdem uzavřete přívod plynu do domu a vypněte také jističe, které nepohánějí nezbytně nutné přístroje, jako je lednička, mrazák, venkovní spínače osvětlení nebo zmíněný alarm.

Pokud ale potřebujete takových zařízení nechat v provozu vícero, jednoduše vytahejte ze zásuvek všechny spotřebiče, jaké jen můžete.

Stejně tak platí, že je nezbytné, abyste vypnuli přívod vody do domu, protože historka o vytopeném domě by vás na dovolené zřejmě nepotěšila.  

Pojištění, cestovní pasy a další

Jen si představte, že máte zajištěné naprosto všechno, přijdete na letiště a zjistíte, že váš pas je propadlý. Před odjezdem na dovolenou si určitě nezapomeňte zkontrolovat všechny cestovní doklady.

Příprava na dovolenou: TOP 10 věcí, které je potřeba udělat – vše o zdraví

 Hlavně si doma před odjezdem nic nezapomenout!

Zdroj: Lomax

Jistě budete rádi také za cestovní pojištění, protože náklady na lékaře se mohou v některých destinacích vyšplhat do astronomických výšek.

Rozhodně nechceme nic přivolávat, ale věříme, že i vy se budete cítit bezpečněji, pokud budete vědět, že máte alespoň základní pojištění.

A pro všechny případy si vezměte také malou lékárničku se základními léky, abyste nemuseli kvůli nějaké maličkosti strávit den v lékařském zařízení.

A to nás vede k dalšímu bodu: Zjistěte si všechny informace, které jen můžete. Ať už jsou to tamní ceny nebo například základní společenské zvyky.

Není totiž nic horšího, než když se dostanete na dovolenou a necháte si ji následně pokazit nějakou drobností, které jste se mohli vyvarovat předem.

Zároveň si také místní nakloníte, pokud je například pozdravíte a poděkujete v jejich jazyce. Tak se dobře připravte!

Cestování s dětmi – rady a tipy jak se připravit na cestu

Cestování s dětmi bývá mnohdy velmi náročné a vyčerpávající. Tím spíše v letních parnech, kdy venkovní teploty dosahují k 30°C se nám může stát, že se nálada např. v automobilu, kde cestují malé děti blíží k nule. Zapřemýšleli jsme za Vás, co všechno podniknout nebo sbalit, aby nám cestování uteklo a to bez zbytečného stresu a nervů. 

Dovolená s dětmi – příprava na cestu

Volný čas hodlá řada z nás trávit s dětmi na dovolené. Je jedno zda se vydáme k moři, na lyže nebo budeme poznávat kouty naší země, otázky si pokládáme všichni stejné.

Pokud už máme vybrané místo, kde chceme dovolenou strávit, přemýšlíme, jak tam pojedeme.

A hned se vynoří spousta dalších otázek: Zvládneme to? Co všechno potřebujeme? Jak zabavit prcka při dlouhé cestě autem? Co když se budou děti v letadle bát?

Jedno je však zcela jisté. Tím nejdůležitějším nejen na cestách, je dobrá nálada. Budeme-li mluvit o plánované dovolené s dětmi s nadšením a s tím, že se na ni těšíme, určitě budou naše pocity sdílet. V pohodové a uvolněné atmosféře vše proběhne lépe a my se tak budeme domů vracet s krásnými zážitky. 

Samotné cestování bývá obvykle náročné, tím spíše cestujeme-li s malými dětmi. Rozhodně je důležité se řádně připravit a nenechávat nic náhodě. 

Vypravit se na delší cestu doporučujeme s dítětem starším 2,5 měsíců. Průběh trasy musí být věku dítěte přizpůsoben, děti potřebují dostatek spánku, klid a pravidelný rytmus. Mysleme na to, že děťátku, obzvláště do tří let, klimatické změny nikterak neprospívají. 

Vyzkoušejte…

Pokud na děti působí příliš mnoho nových podnětů, mohou být nervózní a mrzuté. Než se vydáte poznávat nová místa, zkuste si společně sednout a povídat si nad obrázky cíle vaší dovolené. Povězte jim, co budou mít možnost vidět a co vše můžete prožít.

Chystáte-li se absolvovat delší trasu, můžete si „nanečisto“ zkusit, co taková cesta obnáší. Vydejte se například za babičkou, alespoň zjistíte, jak to vše váš malý drobeček zvládá. Navíc budete mít příležitost některé drobnosti vyladit. 

Co udělat než vyrazíme na dovolenou?

Nepodceňte přípravuPokud cestujeme s dětmi, je bezpodmínečně nutné již předem vybrat destinaci ubytování a dopravní prostředek. Ověřte si důvěryhodnost cestovní kanceláře, s kterou chcete cestovat a vybírejte místa, kde jsou děti vítanými návštěvníky. V dnešní době už lze využít služeb cestovních kanceláří, které se specializují na dovolené rodin s dětmi.

V případě ubytování je rozhodně pohodlnější pokoj či apartmán s vlastní kuchyňkou a sociálním zařízením. Při výběru se zaměřte také na vybavení areálu, takový dětský bazén, hřiště nebo možnost zapůjčení např. dětské stoličky a postýlky se rozhodně hodí.Pokud jde o cestovní doklad dítěte, tak již nelze mít dítě mladší deseti let zapsané v pase rodičů. Od 1. července 2011 je možné dětem mladším deseti let vydat pouze cestovní pas.  

Zajímavé:  Streptokok anginosus - Vše o zdraví

Myslete na zdraví

Pokud před sebou máme delší trasu a je jedno jestli po České republice nebo do zahraničí měli bychom mít na paměti základní léky. V případě potřeby nesmíme zapomenout na léky proti alergii.

Dítěti byste měli uzavřít cestovní pojištění a poradit se o delší cestě s pediatrem. Za zvážení určitě stojí očkování obzvláště při návštěvě exotických či rozvojových zemí.

V takovém případě by mělo být samozřejmostí očkování proti žloutence typu A či B.

Jaký dopravní prostředek zvolit?

AutoPro krátkou až střední vzdálenost je auto nejvhodnější. Hlavní výhodou je, že průběh cesty můžeme přizpůsobit potřebám drobečka. Pro děti je ideální vyrazit k večeru, aby mohly v průběhu cesty spát. V takovém případě jim cesta alespoň

rychleji uteče a nebude tolik prostoru pro nudu. Přestávky je dobré si naplánovat dopředu. Vyhneme se tak stresu. Na krátkou desetiminutovou přestávku, při které by mělo mít děcko především možnost volného pohybu, zastavte každou hodinu. Po třech hodinách zastavte na delší dobu, budete se při řízení více koncentrovat. Důležitá je regulace teploty a přísun čerstvého vzduchu.  Na prvním místě je především bezpečnost a zdárný příjezd do cílového místa dovolené. Proto by měla být samozřejmostí dětská autosedačka. Vždy než vyrazíte na cestu, zkontrolujte, zda je dětská bezpečnostní sedačka správně nainstalována a zda pás zacvakl.Na druhou stranu je dítě v autosedačce dlouho připoutané v malém uzavřeném prostoru, takže sedí-li jeden z rodičů vzadu s ratolestí je to ideální. Máme tak možnost často komunikovat a zpříjemnit si cestu různými hrami. Nikdy nepokládejte tvrdé nebo ostré předměty na zadní plato auta. Při prudkém zabrzdění by předměty mohly spadnout na dítě a poranit jej.  Vlak a autobusPokud není vlak přeplněný, snášejí ho děti většinou dobře. Vlak nabízí volnost pohybu. Bezesporu vyjde tato cesta levněji a vy se ještě navíc můžete naplno věnovat děcku. Nemilé jsou někdy hygienické podmínky, tak nezapomeňte do batůžku přibalit čistící vlhčené ubrousky.Dálkový autobus není příliš vhodný hlavně z důvodů malého počtu zastávek a také zde chybí možnost zajistit přiměřenou teplotu a čerstvý vzduch. LetadloCestování letadlem je bezesporu vhodné hlavně na dlouhé vzdálenosti. Důležité je připravit děti na nepříjemný pocit během vzletu a přistání. Tento pocit je způsoben přetlakem ve středním uchu. Zmírnit tento projev můžete bonbónem nebo žvýkačkou. Kojence je vhodné při vzletu a přistání vzbudit a nakojit ho či mu dát napít z lahve. Suchý vzduch v letadle přispívá k dehydrataci, proto během celého letu poskytujte malému výletníkovi dostatek tekutin. 

Cestovní nevolnost

Cestovní nevolnost neboli kinetóza se vyznačuje pocity na zvracení a většinou se projeví již během první jízdy.

Nevolnost poznáme podle náhlého zblednutí, zrychlenému dýchání, točení hlavy, studeného potu, bolesti břicha a zvýšené tvorbě slin. U kojenců bývá patrný neklid a pláč.

Pokud zachytíte tyto signály, je dobré ihned zastavit, nadýchat se čerstvého vzduchu a projít se. Do té doby se alespoň snažte o plynulou jízdu a držte dítě za ruku.

Před delší cestou je již dobré vědět, jak dítě snáší cestování nejlépe. Nevolnost zhoršují zrakové vjemy, proto je lepší za jízdy nečíst a nekoukat z okna na ubíhající krajinu.Jako první pomoc můžete použít navlhčený ručník na osvěžení. Po ruce je dobré mít sáčky na zvracení.Po konzultaci s lékařem je možné použít preventivní léky na cestovní nevolnost. Tabletky jsou k prodeji i bez lékařského předpisu. Je lepší mít jejich účinky na dítě již předem vyzkoušené, abychom věděli s jakým časovým předstihem je podat.

Ochrana před horkem

Stínítka na okna  Pitný režimKlimatizované auto (s klimatizací velice opatrně, hrozí nachlazení)Pohodlné oblečení z přírodních materiálůOsvěžování mokrým ručníkem nebo vlhčenými ubrouskyPOZOR !!! Nikdy nenechávejte svou ratolest samotnou v uzamčeném autě !!!

Co vzít určitě sebou?

Kromě důležitých věcí, které uvádíme níže, nemohou maminky a malé slečny dozajista zapomenout doma své šperky a ozdůbky. Aby nedošlo k nějakým ztrátám či poškození, přečtěte si a inspirujte se, jak sbalit šperky na cesty jednoduše a bezpečně.

A co dále přibalit?

Láhev s vodou nebo neslazeným čajemSvačinu (nejlépe nakrájené ovoce nebo zelenina, sušenky bez čokolády)Pro malé děti dudlík, jednorázové plenky, bryndáčekOblíbenou hračkuVlhčené ubrouskySuchý i mokrý ručníkNáhradní oblečeníCestovní lékárničkaLáhev s převařenou vodou, popřípadě sterilizátor na lahve a ohřívač lahvíZábavu na cestu (knížka, hry, plyšák)Pití a jídlo na cestuV průběhu celé cesty, ale i dovolené důsledně dbejte na pitný režim. Nespoléhejte, že se vaše ratolest přihlásí o pití sama. Obzvláště v letních měsících je potřeba pít častěji a nejenom tehdy když máme žízeň. Ideální je neslazený čaj nebo neperlivá voda.Na cestu berte pouze trvanlivé potraviny, protože v teple se většina jídla rychleji kazí. Do krabiček můžete nakrájet omyté ovoce nebo zeleninu. Berte jen takovou stravu, na kterou je dítě zvyklé a která mu chutná. Pro doplnění energie mějte například sušenky bez čokolády. K jídlu rovnou přibalte papírové a vlhčené ubrousky.

Oblečení na cestu

Ideální je pohodlné, volné a hlavně prodyšné oblečení z přírodního materiálu. Zvažte i výběr barev, nevhodné jsou pestrobarevné nebo černé svršky. Hodit se bude i náhradní oblečení, alespoň tričko. Kvalitní boty nejlépe s plnou špičkou a lehká pokrývka hlavy by měly být samozřejmostí.Pojedete-li přes noc, mějte připravenou lehkou deku, polštářek a oblíbenou hračku.

Cestovní lékárnička

Obsah cestovní lékárničky je dán délkou, místem pobytu a zdravotním stavem účastníků.

Pravidelně užívané lékyLéky na snížení teploty (například ibuprofen)                               Kapky proti kašli a rýměOční kapky (v případě podráždění vodou nebo sluncem)Desinfekce na drobné odřeniny, náplast, obinadla, gázaPanthenol (na zklidnění pokožky v případě spálení sluníčkem)Léky pro případ průjmového onemocnění (živočišné uhlí)Repelent proti hmyzuPřípravky pro zklidnění kůže v případě poštípání hmyzemLéky proti alergii (v případě potřeby)Opalovací krémy s vysokým faktorem

Zábava na cesty

Pokud cestujete autem, máte jednu velikou výhodu, můžete vzít tolik věcí, kolik uvezete. Rozhodně nebudete litovat, pokud si zábavu pro vaši ratolest, alespoň trošku promyslíte a naplánujete. Zabalte s sebou oblíbené a osvědčené hračky, ale i nějaká překvapení. Když se pak mrňousek začne nudit, můžete vytáhnout novou hračku, plyšáka nebo například hlavolam.

Důležité je vyndávat tyto novinky postupně.

Pokud už je vaše dítko trochu větší, pořiďte mu kapsář, který umístíte zezadu předního sedadla. Bude tak mít po ruce všechno, co se může hodit (knížku, hračku, kapesníky). Vezměte mp3 přehrávač, discman nebo přenosný DVD přehrávač, kde mohou děti poslouchat nebo dokonce sledovat například svou oblíbenou pohádku.

Hry na cestu

Vyzkoušejte některé naše tipy :Cestovní abecedaÚkolem je ukazováním postupně posbírat objekty, jejichž název začíná písmeny celé abecedy. Sbírat je musíte ve správném pořadí, přesně tak jak jdou po sobě písmenka abecedy. „A“- auto, „B“- barák, „C“- cesta…atd. Pro usnadnění hry můžete používat názvy z cedulí nebo ukazatelů.

  • Teď!
  • Hádejte, co vidím
  • Kdo jsem
  • Viděl jsem z okna
  • Společný příběh
  • Odhad času
  • Kdo první uvidí…
  • Počítejte

Zvolíte si zřetelný objekt, který je již na dohled.

Zavřete oči a až si budete myslet, že právě míjíte daný objekt, řekněte teď! Pokud jste hádali správně, získáváte bod.Toto je hra i pro ty nejmenší. Hodit se může, když čekáte na železničním přejezdu nebo na semaforech. Jeden z hráčů si vybere objekt, který vidí a řekne „hádejte, co vidím zeleného/červeného?“ Ostatní se rozhlížejí kolem a hádají.

Jeden z hráčů si myslí nějakou známou osobu, pro malé děti nejlépe z jeho blízkého okolí. Druhý se pomocí otázek, na které lze odpovědět pouze ano/ne, snaží zjistit, o koho se jedná. Například „Jsi muž?“ nebo „Máš dlouhé vlasy?“ apod. Pokud uhádne, získává bod a může si myslet další.Jeden hráč začne popisovat co viděl: „Z okna jsem viděl/a pána s pejskem.

“ Druhý hráč zopakuje a přidá, co viděl on: “ Z okna jsem viděl/a pána s pejskem a lavičku.“ Další hráč vždy zopakuje celý dosavadní seznam a přidá, co viděl. Kdo zkazí, má ještě jeden pokus. Při druhé chybě hráč prohrál.Na vymýšlení příběhu se podílejí postupně všichni účastníci.1. možnost: každý přidá jen jedno slovo.2. možnost: každý mluví po určený čas3.

možnost: každému z hráčů je přidělen jeden předmět, který máte u sebe (peněženka, klíč, jablko). Hráč pak tento předmět musí použít ve své části příběhu.1. možnost: Jeden hráč hlídá čas na hodinkách a druhý se snaží odhadnout, za jak dlouho auto ujede zvolený počet kilometrů (např. 5 – 20). Zapíšeme odhady hráčů.

Po ujetí vzdálenosti vyhlásíme vítěze, který byl skutečnému času nejblíže. Ve vlaku nebo autobuse můžete odhadovat čas mezi zastávkami.2. možnost – odhad pěti minut: Hráči se snaží uhádnout, kdy od signálu uplyne 5 minut. Jeden hráč sleduje hodinky, zaznamená odhady a následně určí vítěze, který byl svým tipem nejblíže skutečnosti.

Zajímavé:  Ublížení Na Zdraví Jako Přestupek?

… modré auto, věž, psa, vlak, letadlo, plešatého řidiče v protijedoucím autě?Při dlouhých cestách můžete zkusit počítat, kolik aut v protisměru kolem vás projelo (můžete přidat i barvu: kolik zelených aut), kolik dopravních značek míjíme (v daném úseku).

TIP! Kočárek se bude hodit

Kočárek typu golfové hole určitě oceníte a to i v případě, že doma ho již nepoužíváte. Golfové hole lze použít zhruba od doby, kdy se dítě dokáže samo pohybovat, samo sedí, chodí bez opory a běhá.Je skladný a lehký, takže se hodí na cestu hromadnými dopravními prostředky, ale i na dovolenou autem. Mrňousek si na výletě určitě chvilku rád odpočine. 

S kým můžeme vyrazit?

Někteří možná přemýšlí, zda vzít sebou na dovolenou babičku a dědu. V případě, že se stýkáte celoročně a hlídají vám vaše ratolesti, zaslouží si dovolenou spíše bez dětí. Pokud se moc nevídáte a chcete utužit rodinné vztahy zvažte, zda společné prožití dovolené je ten správný způsob.

Mějte při rozhodování na paměti, že na obou stranách bude potřeba velká míra tolerance a vzájemného pochopení.Když se rozhodnete vzít babičku a dědečka s sebou, neměli byste automaticky počítat, že se o děti budou starat oni. V tom případě už by to pro ně nebyla dovolená.

  Dovolená s tatínkemPsychologové se shodují, že v každé rodině by měla být společná dovolená samozřejmostí. Tam kde se tatínkové vydávají s kamarády na výlety a maminky jezdí s dětmi k moři, není něco v pořádku. Vždyť právě na dovolené máme na děti více času a vytvářejí se zde rodinné rituály.

 Obzvláště tatínci nemají v průběhu roku na prcka příliš času a prázdniny jsou ideální příležitostí, jak vše dohnat. Jak pro děti, tak pro tatínky to bývá silný zážitek. Naši potomci, alespoň vidí, že věci mohou probíhat jinak a přesto vše funguje tak jak má. Děti často říkají, že maminka je úžasná, ale s tátou je větší sranda.

 Majitelé penzionů u nás potvrzují, že stále více tatínků, se na dovolenou s dětmi vydává. Když se domluví a vyrazí v partě je to ještě lepší, děti jsou tak mezi vrstevníky, což je super. Méně časté už však bývá, že by taťkové všechno zařizovali sami, počínaje ubytováním a balením věcí konče.

 Určitě je dobré si alespoň trochu naplánovat program dovolené a počítat s každým počasím. Plán vytvořte tak, aby odpovídal věku dítěte. Něco jiného bude bavit předškoláka a něco zcela jiného puberťáka. Neměly by však v průběhu padat poznámky typu: to je bez maminky pohoda, nikdo nás nepeskuje.

Pro děti je skvělé vidět, jak i taťka umí přichystat snídani nebo přeprat špinavé kraťasy. Nejcennější je společně strávený čas.  Ideální ubytování pro tatínkyTaťkové, kteří již s dětmi nějakou výpravu podnikli, se shodují, že sehnat ubytování, kde nebude vadit trochu toho dětského křiku je poměrně těžké.

Navíc bývá hodně náročné sehnat ubytování například pouze na čtyři noci. V nabídce jsou převážně týdenní turnusy, ale jsou i výjimky. A to ani většinou nebývají tatínkové nikterak nároční, stačí točené pivo, chápavý majitelé a dětské hřiště. Škoda je, že většina zařízení nemyslí na slevy pro otce s dětmi. Dokonce ani jedna cestovní kancelář nemá žádný cenově zvýhodněný balíček pro tátu s dětmi.  Tak dost teorie a hurá za dobrodružstvím!

Přejeme šťastnou cestu a spoustu krásných zážitků!

14.3.2019

Co řidiči zanedbávají před cestou na dovolenou?

Blíží se prázdniny a miliony Čechů opět vyrazí svým autem na dovolenou, nejčastěji k moři do jižních destinací jako je Chorvatsko a Itálie.

Bohužel velká část rodin nevěnuje dost času předcestovní připravě nejen posádky, ale především auta.

Dochází pak ke zbytečným stresovým situacím, poruchám a nehodám, kterým lze přitom celkem snadno a hlavně levně předcházet. Zjistěte tedy, na co se před odjezdem na dovolenou zaměřit.

Pneumatiky a rezerva„Až 70 % motoristů vyráží na cestu s podhuštěnými pneumatikami,“ říká k častému prohřešku Igor Sirota, mluvčí automotoklubu ÚAMK. Opomínání kontroly tlaku v pneumatikách je vůbec dlouhodobým problémem, ale nejvíce se to projeví právě při cestě na dovolenou.

„Podhuštěná pneumatika zhoršuje ovladatelnost auta, zvyšuje spotřebu paliva a podle statistik patří mezi druhou až třetí najčastější příčinu nehody při cestách na dovolenou,“ doplňuje Sirota. Rychle se otáčející měkká pneumatika se na dálnici, navíc u plně naloženého auta, přehřívá a velmi rychle opotřebovává.

K snadnému proražení nebo úplné destrukci pneumatiky pak není daleko.

Zkontrolujte správný tlak v jednotlivých kolech a především se řiďte doporučením výrobce. Nezapomeňte, že pojedete naloženi, takže budete muset kola nafouknout na větší tlak než obvykle.

Doporučené hustění najdete zpravidla na samolepce umístěné na sloupku u dveří řidiče, v zavazadlovém prostoru nebo na víčku nádrže. Samozřejmě je dobré se podívat i do návodu k obsluze.

Zkontrolujte i tlak v náhradním kole a dofoukněte jej raději více.

BrzdyCesta přes alpské průsmyky s naloženým autem je extrémně náročná na brzdovou soustavu – jak na samotné třecí elementy, tak i na brzdovou kapalinu.

Pokud jste brzdy déle než rok nekontrolovali, navštivte servis a nechte vše prověřit.

Možná bude potřeba u starších aut odvzdušnit celou brzdovou soustavu a nebude od věci rovnou vyměnit brzdovou kapalinu za odolnější a hlavně čerstvou. Nechte si seřídit i ruční parkovací brzdu.

Stav provozních kapalin„Před jízdou zkontrolujte hladinu motorového oleje a také stav chladící i brdové kapaliny,“ radí Igor Sirota z ÚAMK.

Pokud víte, že vaše auto „žere“ olej, kalkulujte s větší zátěží auta a tudíž i vyšší spotřebou oleje, která klidně může dosáhnout na jeden litr na 1000 km nebo i větší.

Proto si přibalte minimálně jednu litrovku odpovídajícího motorového oleje výrobcem schválené specifikace. Jakmile ho během cesty vypotřebujete, ihned při nejbližší příležitosti dokupte další.

Také si s sebou vezměte zásobu destilované vody, která se může hodit – ať už do ostřikovačů nebo především do chladiče. „V náročných klimatických podmínkách jihoevropských zemí se může chladicí kapalina odpařovat rychleji, než jsou čeští motoristé zvyklí,“ doplňuje k tomu Sirota.

Servisní balíček – co nezapomenoutMohou se vám hodit i náhradní žárovky a počítáme za samozřejmé, že máte v autě vedle platné lékárničky i výstražný trojúhelník a minimálně jednu reflexní vestu, která je již ve většině Evropy povinná. Máte také v kufru hever, šroubovák, kombinačky a pracovní rukavice? Jsou to možná zbytečnosti, ale všechno můžete například při výměně kola potřebovat.

Plánování trasy a odpočinekNevyplácí se vyjet jen tak nazdařbůh s tím, že zadáte cílovou destinaci jednoduše do navigace. Dobře si pomocí internetových aplikací (například na googlu) naplánujte trasu a informujte se o případných uzavírkách či možných kolonách na trase. Také dopředu počítejte s pravidelnými zastávkami.

„Motoristé zanedbávají pravidelné přestávky alespoň po dvou hodinách a přetěžují se,“ varuje Sirota z ÚAMK. Podle něj také hlavně řidiči zapomínají na pitný režim a paradoxně ještě více si na dlouhých cestách škodí nadměrnou konzumací kávy, která organismus odvodňuje.

Doporučuje vzít si s sebou aspoň dvě velké láhve pokud možno neslazené a neperlivé vody.

Počítejte také s vyšší spotřebou paliva, zvláště když pojedete celou cestu s klimatizací, střešním nosičem a plně naloženým autem. Místo obvyklých například 8 litrů na 100 km klidně pojedete třeba za 10 l/100.

Také odhadněte, v kolik hodin kam dorazíte, protože se může stát, že například v nočních hodinách budou mít některé čerpací stanice v zahraničí zavřeno. Při každé příležitosti proto doplňte preventivně palivo. Pozor, v některých zemích je omezena možnost vozit v autě kanystr (například do Francie i Rakouska smíte přivézt maximálně 10 litrů paliva v náhradním kanystru).

Dostatek zábavy pro dětiPři několikahodinové cestě musíte najít dostatek zábavy především pro děti. Pokud nemáte v autě zabudovaný DVD systém, umožněte jim pravidelné rozptýlení pomocí častějších zastávek na zajímavých místech. Ale to už musíte vědět sami, co vaše ratolesti baví…

Sledování změn předpisůNa stránkách automotoklubu ÚAMK se informujte o aktuálních změnách v předpisech cílové destinace a země, kterou budete projíždět. Doporučujeme raději netelefonovat za jízdy, vyvarovat se alkoholu (i když může být někde tolerován) a raději celý den svítit.

Příprava na nejhoršíMůže se samozřejmě stát, že dojde k nejhoršímu a vy uvíznete uprostřed noci v cizích končinách – ať už vlivem poruchy, nehody nebo kvůli něčemu jinému.

Ačkoli se dá počítat, že bude přes den v jižních evropských státech vedro k padnutí, v noci a nad ránem je v Alpách chladno, proto můžete upotřebit teplé oblečení nebo deku.

Když čekáte na odtah, může se to protáhnout i na několik hodin.

Pojištění a asistence v zahraničíInformujte se u své pojišťovny, jak dalece sahá vaše pojistné krytí, zejména co se týče asistence a hrazení nákladů v zahraničí. Nechte si přesně sepsat „návod“, jak postupovat v případě nehody nebo poruchy.

Ačkoli se to může zdát jednoduché, ve stresu z problému a v cizí zemi se nebudete umět ani podepsat. Sepište si také důležitá telefonní čísla země, kterými budete projíždět. Obvykle byste si pak měli vystačit s lámanou angličtinou nebo němčinou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector