Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdraví

09.03.18 Pomůcky

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdraví

Nejlepší prevencí před blechami a klíšťaty je zabránit jejich přisátí nebo způsobit jejich rychlý úhyn. V současné době je na trhu široký sortiment antiparazitárních výrobků. Velmi účinnou formou prevence jsou spot-on preparáty nebo speciální antiparazitární obojky. Oba typy antiparazitik jsou volně prodejné u veterinářů nebo v obchodech s chovatelskými potřebami.

Za příznivější ceny je najdete v nabídce chovatelských e-shopů (např. na www.krmeni.cz jsou k dostání všechny níže uvedené obojky). Spot-on preparáty ve formě pipet, které se aplikují zvířeti přímo na kůži, účinkují zhruba jeden měsíc. Mají výhodu v počtu různých parazitů, před kterými zvíře chrání. Obojky účinkují až 8 měsíců měsíců.

Jsou ideální pro chovatele, kteří hledají jednoduchou a dlouhodobě působící ochranu, která není finančně tak nákladná. Žádný z přípravků však nelze považovat za stoprocentní, proto je důležité kočku pravidelně prohlížet. Některé přípravky jsou určené jen pro psy a jsou vysloveně toxické pro kočky.

Je proto nutné vždy dodržovat doporučení výrobce, nezaměňovat výrobky určené pro jednotlivé druhy zvířat, dodržovat vhodný věk pro jejich použití a sledovat dobu jejich účinnosti.

Jak obojek používat?

Antiparazitární obojky jsou určené k trvalému nošení. Aktivují se trhnutím. Upevňují se na krk kočky tak, že pásek zastrčíte do spony a zbytek obojku odstřihnete. Vždy ponechejte místo mezi krkem kočky a obojkem zhruba na 2 prsty. Většina obojků je opatřena bezpečnostní spojkou či zářezy, které brání uškrcení kočky v případě zachycení za větev.

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdravíAntiparazitní obojek FORESTO pro psy i kočky

Není to tradiční obojek proti blechám a klíšťatům, obsahuje inovativní směs látek, která umožňuje řízené uvolňování nízkých dávek účinných látek po dobu až 8 měsíců. Tak zvíře dokonale chrání nejen tím, že blechy a klíšťata hubí, ale rovněž klíšťata odpuzuje dříve, než se přisají. Jedna z obsažených účinných látek způsobí tzv.

hot foot efekt (neboli efekt rozpálené plotny), který znemožní setrvání parazita na kůži psa či kočky. Účinné látky postupně napadají nervový systém škůdce, paralyzují ho, takže není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště vlivem repelentního účinku hyne.

Výhodou je, že obojek je zcela bez zápachu a je dobře snášen. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdraví

Obojek je vhodný pro psy i kočky, slouží k hubení blech, klíšťat, vší a všenek. Je určen pro stálé nošení. Účinná látka je propoxurum. Po nasazení je účinný proti blechám u koček až 4 měsíce, u psů až 5 měsíců. Proti klíšťatům u koček a psů až 10 týdnů.

Vhodný je pro zvířata od 3 měsíců věku. Výhodou je příznivá cena. Každodenním používáním se obojek zamastí, tím se ucpou póry a obojek přestane být účinný.

Není potřeba ho hned vyhazovat, pokud se jemně umyje a po uschnutí vypadá jako lehce pomoučněný, je stále funkční.

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdravíAntiparazitární obojek BEAPHAR S.O.S

Bílý, voděodolný antiparazitní obojek proti blechám a klíšťatům je vhodný pro kočky a koťata od 6 měsíců. Působící látkou je stirofosum – je prokázána 95-100% účinnost na vši a blechy. Doba působení je 8 měsíců. Výhodou je nízká cena, nevýhodou je, že obojek je zpočátku cítit.

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdravíAntiparazitární obojek BEAPHAR DIAZ

Černý, voděodolný antiparazitní obojek pro dospělé kočky od 6 měsíců věku. Působí proti blechám a klíšťatům. Je určen jako prevence proti napadení parazity, vhodný i pro kočky parazity již napadené.

Aktivní látkou je diazinon, před blechami chrání 5 měsíců, před klíšťaty 2,5 měsíce. Obojek je opatřen zářezy, které v případě zachycení kočky za větvičku obojek roztrhnou. Výhodou je nízká cena.

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdravíBeaphar antiparazitní obojek CAT BIO BAND

Kdo nechce na kočku aplikovat zbytečnou „chemii“, sáhne po repelentním obojku na bázi přírodních olejů. Tento obojek obsahuje pouze přírodní repelentní složky – účinné esence nimby a voňavé éterické oleje přírodního původu jako eukalyptový olej, citrónový extrakt, cedrový olej, mátu a routový olej.

Účinné látky proniknou do srsti a na kůži, srst bude voňavě svěží, kůže hebká a stálým nošením získá kočka příjemnou vůni pro člověka, nikoli však pro škodlivé parazity. Obojek je voděodolný, zelené barvy, působí až 4 měsíce.

Výhodou je nízká cena a přírodní složení, nevýhodou je nižší účinnost v porovnání s tradičními antiparazitiky.

Nevíte si rady, jaký obojek zvolit? Poraďte se s veterinářem, v chovatelských potřebách nebo na zákaznických linkách e-shopů s chovatelským zbožím, třeba na www.krmeni.cz.

Foto: pixabay.com, archiv

Sezóna klíšťat se pomalu blíží. Jak ochránit zvířecí miláčky před nebezpečnými parazity?

Váháte, jestli vašemu čtyřnohému miláčkovi pořídíte raději obojek anebo v pravidelných intervalech budete aplikovat účinnou látku z pipetky? Po přečtení našeho článku budete mít určitě jasno.

Každoročním dilematem zodpovědného majitele je správný výběr vhodných preparátů, které působí proti vnější parazitům, a která také ochrání naše čtyřnohé miláčky právě před klíšťaty.

Antiektoparazitika jsou léčiva, která fungují proti zevním parazitům, kam patří blechy, klíšťata, všenky, vši, střečci apod. Rozdělujeme je do jednotlivých skupin z hlediska obsahu jednotlivých účinných látek, způsobu aplikace a samozřejmě i druhu cílového zvířete (pes nebo kočka).

Mezi léčivé látky, které jsou v ektoparazitikách hojně využívány je vhodné zmínit ivermectin, který se používá nejen ve veterině, ale i v humánní medicíně.

Působí na larvy střečků, zákožky svrabové, vši, všenky i klíšťata. Je ale vysoce toxický pro kočky a nesmí se rovněž podávat kojícím fenám. Březím samicím podáváme nejdéle 28 dní před porodem.

Z organismu se vylučuje pomalu postupně po dobu cca tří týdnů.

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdraví

Spot- on

Spot-on neboli pipeta, kterou majitel aplikuje přímo na kůži v oblasti mezi lopatkami psa. U velkých plemen je vhodné aplikovat přípravek po celé délce páteře, aby se zachytilo větší množství roztoku.

Doba působení při této metodě je v závislosti na použité účinné látce přibližně jeden měsíc. Ideální jsou ty pipety, které nabízejí široké spektrum účinků proti celé škále parazitů. Ochrání totiž vašeho pejska zároveň proti blechám, klíšťatům a larvám.

V některých případech dokonce může fungovat i jako odčervení od vnitřních parazitů. Přípravky, které mají repelentní účinek proti klíšťatům a hmyzu obecně jako např.

 Frontline spot-on TRI-ACT, jsou velmi ceněné, protože klíšťata mohou přenášet závažné onemocnění zvané babezióza nebo anaplazmóza.

Zajímavé:  5 důvodů, proč dbát na dentální hygienu – vše o zdraví

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdraví

Postup při aplikaci Spot-onu na zvíře

Pipety se aplikují dle aktuální váhy vašeho hafana. V případě předávkování se ovšem mohou vyskytnout příznaky otravy. Je proto důležité hlídat jak váhu, tak věk pejska – pro štěňátka je třeba vybrat něco víc šetrného a bezpečného např. Frontline Combo nebo Stronghold.

Obojky

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdraví

Antiparazitní obojky pro každého psa

Tento typ ochrany je velmi oblíben z hlediska délky jeho působení, protože ve většině případů vám vydrží celou sezónu, od jara do podzimu. Pejsek by měl mít obojek permanentně nasazený a ten by měl mít kontakt přímo s kůží, avšak nezapomínejte na tzv. „vůlí na dva prsty“, aby obojek nebyl příliš těsný.

Pokud se Váš pes rád koupe, je vhodné se poohlédnout po voděodolném typu obojku např. obojek Kiltix, obojek Scalibor a mezi chovateli velmi oblíbený obojek Foresto. Některým, hodně chundelatým plemenům nemusí však obojek stoprocentně fungovat, pak je vhodné zvážit kombinaci s aplikací spot-onu.

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdravíSprávně nasazený obojek se má dotýkat kůže a mít vůli

Tip pro chovatele: Pozor na obojky na přírodní bázi, často mohou u citlivých pejsků, ale i jejich majitelů, způsobovat kožní alergickou reakci ve formě vyrážky. V takovém případě je doporučeno ihned přípravek přestat používat! Někdy také mohou uvolňovat specifickou vůni, která pro citlivější jedince není nikterak příjemná.

Jejich použití je vhodné v případech, kdy je zvíře napadeno např. všenkami, které upevňují svá vajíčka přímo na jednotlivé chlupy pejska. Ovocidní a larvocidní účinek s přídavkem vitamínů má například Arpalit Neo šampon antiparazitní s bambusem.

Značnou nevýhodou je jejich délka působení, která se pohybuje pouze v rámci dnů (3-5) v závislosti na použitém přípravku.

Navíc nepůsobí na vývojová stádia parazitů, které se vyskytují v kobercích a pelíškách zvířat, zde je nutné přistoupit k radikální očistě, pomocí dalších přípravků.

Šampony se aplikují na vlhkou srst a pokožku, pořádně se napění a nechají působit (délka působení závisí na druhu přípravku) a poté se opláchnou vodou.

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdraví

Šampony a spreje jako další forma boje s parazity

Spreje

Délka působení účinku sprejů je opět velmi krátká (3 – 5 dní), ale dají se použít jako doplněk antiparazitární terapie, tzn., že je lze použít na deky, pelíšky či koberce v domácnosti.

Aplikaci můžete provádět přímo na zvíře nebo použít rukavice, kdy na ně nastříkáte sprej a s jejich pomocí přípravek vetřete a vmasírujete do kůže zvířete. Arpalit NEO sprej/pěna, Frontline sprej.

Ten je vhodný i pro štěňata.

Tip pro chovatele: Při zablešení domácnosti bude pro majitele vhodným doplňkem například Bio Kill sprej, který je vhodný na aplikaci do okolního prostředí (deky, pelíšky, koberce, pohovka, prádlo, …). Nikdy ho však nepoužívejte na zvíře!

VŽDY se poraďte se svým veterinářem, jaké antiparazitární přípravky lze kombinovat, abyste se vyhnuli nežádoucím účinkům nebo dokonce i otravě zvířete!

V případě, že Vaše zvířátko trpí jaterním, ledvinovým či jiným onemocněním, vždy se před podání antiektoparazitik poraďte se svým veterinářem.

Dnes jsou na trhu i tabletky (Bravecto, Comfortis, Simparica), které též fungují proti vnějším parazitům. Jsou však k dostání pouze u veterinárních lékařů. Některé mají depotní účinek, který trvá až tři měsíce. Je však vhodné zvážit jejich podání z důvodu bezpečnosti přípravku – nedoporučuje se používat u epileptiků.

Zrádní upíři opět v akci. Zopakujte si, jak bojovat proti klíšťatům

Klíště k životu potřebuje čerstvou krev, jejímž zdrojem jsou savci. Jeho hledáčku se nevyhnou lidé, psi ani kočky. Zatím je aktivita klíšťat sice nízká, ale se zvyšujícími se teplotami bude stoupat.

Denní předpověď můžete sledovat třeba na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, kde na podrobné mapě vidíte i aktivitu podle okresů. Jedinci libující si v katastrofických scénářích se mohou potrýznit na stránkách Klíště.cz, kde najdou podrobné statistiky výskytu jednotlivých onemocnění a další fakta pocházející z výsledků průzkumu infikovaných klíšťat.

Proč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdravíProč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdravíProč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdravíProč je ochrana před klíšťaty pomocí účinných antiparazitárních přípravků tak důležitá? – vše o zdraví

Berte jako nezvratný fakt, že si váš čtyřnohý kamarád dříve nebo později domů z procházky nevítaného hosta přinese. Klíšťata jsou bohužel i známými přenašeči různých nemocí a nepředstavují hrozbu jen pro lidi, ale také pro vaše čtyřnohé kamarády.

Základem je prevence

V boji s klíšťaty vám nejvíce pomůžou preventivní opatření. Naštěstí existuje celá řada antiparazitních přípravků, které můžete přesně přizpůsobit potřebám vašeho mazlíčka. 

„Na trhu existují antiparazitní obojky, pipety, tabletky, šampóny nebo spreje. Pokud si nejste jistí, jaká forma ochrany je nejvhodnější, poraďte se se svým veterinářem,” radí Zuzana Novotná z e-shopu Spokojenypes.cz. Výhodou většiny přípravků je, že chrání také před blechami a dalšími parazity.

Lymská borelióza
je infekční onemocnění, které postihuje celý organismus. Způsobují ji bakterie,
které útočí na svalový a nervový systém. Nemoc mívá často pozvolný a velmi
nenápadný průběh, proto je těžko rozpoznatelná.Babesióza psů nazývaná
také psí malárie je velmi vážné akutní onemocnění, které postihuje červené
krvinky. Přenáší ho klíště zvané piják lužnía pro pejsky může být smrtelné.
Příznaky se projevují horečkou (vyšší než 40 ° C), nechutí k jídlu, zvracením,
tmavou močí, malátností a ospalostí.Více informací o pijákovi v ČR najdete
na stránce www.najdipijaka.czEhrlichióza (Anaplasmóza) je
závažné bakteriální onemocnění napadající bílé krvinky zvířat ale i člověka a způsobující celkové chřadnutí organismu. Projevuje se horečkou, malátností, nechutenstvím a bolestivostí kloubů., které je obtížné diagnostikovat. Svým průběhem
se podobá lymeské borelióze, též napadá mozek a nervovou soustavu. V ČR se vyskytuje vzácně, ale hrozí při cestování do jižní Evropy.

Jednou z nejrozšířenějších forem ochrany jsou obojky. Jsou praktické z pohledu snadné aplikace. 

Obojky zvíře chrání až osm měsíců, je však potřeba obojek zvířeti nesundávat. Obojkům nevadí voda, takže s ním můžete pejska klidně i vykoupat. V přírodních vodách by ale účinné látky z obojku mohly poškodit faunu a floru. 

Zajímavé:  Kvasinky V Konecniku Priznaky?

Pokud je váš pes vášnivý plavec, měli byste radši sáhnout po jiné variantě ochrany. Vadit může také například kočkám, které nejsou zvyklé nosit něco na krku.

Další oblíbenou možností jsou pipety. Ty kromě klíšťat slouží i k ochraně před napadením blechami a všenkami. Aplikace je jednoduchá. Obsah balení nakapete do srsti mezi lopatky. 

Pipetu vybírejte podle váhy vašeho zvířete, jinak látka nemusí účinkovat. Nevýhodou je kratší doba účinku antiparazitní látky. Většinou budete muset aplikaci opakovat po třech až sedmi týdnech. 

Většina
nemocí přenášených klíšťaty se nepřenese okamžitě. Po každé procházce, venčení
nebo práci na zahradě je důležitá kontrola celého těla. Po nalezení klíštěte je
nutné ho rychle a bezpečně vyjmout. Je důležité zkontrolovat, zda po odstranění
klíštěte nezůstala v kůži jeho hlavička. Čím dříve se klíštěte zbavíte, tím
více snížíte riziko nakažení.

Obdobnou dobu účinnosti mají i spreje. Psy chrání zhruba pět týdnů a kočky čtyři týdny. Aplikují se po celém těle ve směru proti srsti zvířete. Po aplikaci přípravku psa dva dny nekoupejte.

Zajímavou alternativu ochrany proti klíšťatům jsou tabletky. Účinkují podle typu pět týdnů až tři měsíce. 

Tabletky jsou pro psy chutné, někteří veterináři je upřednostňují, protože zvířata je přes trávicí trakt lépe přijímají než jiná antiparazitika. Jejich využití vždy konzultujte, abyste se vyhnuli nepříjemnostem způsobených alergickou reakcí.

Zvíře můžete nechat i očkovat. Cenově je vakcína srovnatelná s předchozími možnostmi. Bohužel psa klíštěte nezbaví, ale „pouze“ ho chrání před nemocí.

Co dělat, když prevence nefunguje?

Bohužel žádný přípravek není stoprocentní. Pokud má váš pes nebo kočka jednou za čas přisáté klíště, nemusí to nutně znamenat, že přípravek nefunguje. Pokud jich denně najdete několik, pak je zcela jistě něco špatně. 

„U každého jedince může být účinnost stejné látky rozdílná. Proto při výběru dejte pozor na použité účinné látky a v případě, že některý přípravek zvířeti nezabral, vyberte jiný s jinou účinnou látkou,“ radí Novotná.

Při
procházkách je třeba vybrat si vhodné oblečení: dlouhý rukáv a kalhoty, vysoké
boty a pokrývku hlavy (kšiltovku, čepici, klobouk). Repelentem si nastříkejte
nejen kůži, ale i oblečení a boty (vždy se řiďte pokyny výrobce). 

Obrátit se o radu přímo u veterináře radí i David Modrý z Veterinární univerzity v Brně. „Existuje několik forem antiparazitárních přípravků. Doporučuji je pořídit u veterináře, který vám nejlépe poradí, co je pro zvíře vhodné.

Přestože jsou přípravky proti parazitům dostupné i na internetu nebo v petshopech, prodavač nemůže posoudit zdravotní stav vašeho psa či kočky a hlavně nemá k dispozici údaje o místní nákazové situaci a o všech možnostech včetně těch nejnovějších řešení,“ vysvětluje.

Oproti tomu zvěrolékař dokáže přesně vybrat potřebnou účinnou látku a doporučit vhodný produkt, protože jednoduše zná vašeho psa, jeho životní styl, prodělaná onemocnění či případné alergie.

Samozřejmě je možné nefunkční antiparazitika u svého prodejce reklamovat. Nikdy je ale nekombinujte. Obsahují účinnou látku přímo danou pro určitou velikostní či váhovou kategorii. 

„Pokud byste podali dvě různá antiparazitika, znamenalo by to navýšení účinné látky. Hrozí tedy předávkování a s tím spojené nežádoucí účinky a zdravotní problémy zvířete,“ varuje Novotná.

Postup pro odstranění klíštěte

  • U vašeho veterinárního lékaře si zakupte speciální pinzetu na odstraňování klíšťat.
  • Pinzetu umístěte co nejblíže k tělové části přisátého klíštěte.
  • Otáčejte pinzetou a uvolněte tak hryzadlovou část těla klíštěte, tzv. hlavičku, zlehka tahejte klíště směrem od těla.
  • Obraťte pinzetu a zkontrolujte, jestli jste vyndali opravdu celé klíště (hlavičku i tělo s nožičkami).
  • Klíště vložte do zkumavky nebo čisté uzavíratelné skleničky předplněné 70% ethanolem a uložte ji do chladničky pro případnou analýzu v laboratoři.
  • Očistěte místo po přisátém klíštěti dezinfekčním roztokem nebo teplou slanou vodou.
  • Nepoužívejte klasickou pinzetu! Tělová část klíštěte se lehce oddělí od hlavové části a zůstane v místě přisátí v kůži nepoškozená. Je pak častým důvodem infekce a následně nutnosti nasazení antibiotické léčby.
  • Pokud máte jakékoliv obavy, zda jste klíště vyndali správně, kontaktujte veterinárního lékaře.

Tohoto malého parazita rozhodně nepodceňujte.

Pokud byste u vašeho psa nebo kočky zaznamenali změny chování, může se jednat o příznaky onemocnění. Pak neprodleně vyhledejte veterináře. 

Nemusíte ale panikařit. Dnes již naštěstí existují léky, které vašemu zvířeti pomohou.

Jak chránit psa a kočku proti klíšťatům?

Ektoparazitika (zevní antiparazitika) lze podle působení rozdělit na dvě skupiny: přípravky s repelentním (odpuzujícím) nebo insekticidním (hubícím) účinkem. K dostání jsou i přípravky s kombinací obou účinků. Lze je aplikovat buď pouze na zvíře, nebo v případě sprejů i na jeho okolí. Na to je třeba pamatovat především při zablešení – až 90 % blech se totiž zdržuje mimo napadené zvíře a bez důkladného ošetření okolního prostoru se jich často nezbavíte.

Většina přípravků působí současně proti klíšťatům a blechám, některé i proti létajícímu hmyzu. Vděčí za to účinným látkám, o jejichž vlastnostech se můžete podrobněji dočíst ZDE.

Důležitým kritériem při volbě přípravku je, zda účinná látka v něm obsažená není toxická pro jiné druhy zvířat, které by s ní mohly přijít do styku. Máte-li doma kočku a psa, kteří se spolu rádi mazlí, nekupujte psovi obojek s permetrinem.

Pokud vystříkáte místnost sprejem na bázi fipronilu, nepouštějte do ní několik hodin svého domácího králíka. Psa ošetřeného pipetou obsahující fipronil nenechávejte 2 dny po aplikaci koupat ve vodě, kde žijí ryby a další vodní živočichové. A tak dále.

Z těchto a dalších důvodů je u ektoparazitik naprosto nezbytné konzultovat výběr s proškoleným prodejcem a číst pečlivě příbalové letáky.

V prodejnách Zvěrokruhu najdete mnoho druhů a značek ektoparazitik. S výběrem toho správného Vám ochotně pomůže náš odborně vyškolený personál.

  • Seznamme se nyní podrobněji s přednostmi a slabinami jednotlivých kategorií ektoparazitik.
  • Obojky
  • Výhody:

Ektoparazitární obojky mají mnohem delší účinnost než všechny ostatní typy přípravků.

Zajímavé:  Vitaminy Na Vlasy Diskuze?

Účinek nastupuje až na výjimky velmi rychle (cca do 48 hodin od nasazení), obojek je ale třeba připevnit kolem krku dostatečně těsně, aby se účinné látky mohly vstřebávat do kůže zvířete a chránily tak celé jeho tělo (někdy nepřímo i okolní prostor).

Některé obojky jsou voděodolné, takže se nemusíte bát, že by se při koupání vymyly. Mnohé mají také bezpečnostní přezku, která v případě zachycení o větev či jinou překážku povolí, aby se zvíře neuškrtilo.

Naše nabídka pro psy a pro kočky.

Nevýhody:

Kontakt s obojkem může vyvolat nežádoucí (nejčastěji kožní) reakci nejen u citlivých a alergických zvířat, ale i u dětí a citlivějších dospělých. Proto se např.

obecně nedoporučuje pouštět zvířata s obojkem do postele. Některé obojky navíc vydávají specifický zápach, který nemusí být každému příjemný.

U aktivnějších zvířat hrozí také riziko, že obojek ztratí, což vzhledem k jeho ceně nemusí být zanedbatelná nepříjemnost.

Pipety se snadno aplikují, nezapáchají, jsou bezpečné (minimální riziko alergické reakce) a finančně dostupné. Na rozdíl od obojků nepřekážejí a po vstřebání do kůže s nimi už okolí nepřichází do styku. Slouží rovněž jako podpůrný prostředek při léčbě alergie na bleší kousnutí. Některé působí i jako repelent proti bodavému hmyzu a vybrané druhy chrání nepřímo také okolí zvířete.

Naše nabídka pro psy a pro kočky.

Nevýhody:

Oproti obojkům mají pipety kratší dobu účinnosti (cca 1–3 měsíce proti blechám a 1 měsíc proti klíšťatům), která se ještě snižuje koupáním, zvlášť při použití šamponu. Proto je dobré nakoupit jich předem víc, abyste se v průběhu sezóny nemuseli do obchodu vracet. Vzácně mohou vyvolat kožní reakci v místě aplikace.

Spreje lze jednoduše a rychle aplikovat na zvíře i na okolní prostředí (pelech, bouda, koberec atd.). Ty s mechanickým rozprašovačem se navíc snadno dávkují (určitým počtem stisků na 1 kg hmotnosti zvířete), a dají se díky tomu použít i na velmi mladá zvířata.

Naše nabídka pro psy a pro kočky.

Nevýhody:

Hlavní nevýhodou je krátká doba účinnosti (u některých produktů max. 7 dní), která navíc rychle klesá při koupání. Aplikaci je proto nutné často opakovat. Mnoho zvířat, zvláště koček, také nemá rádo syčivý zvuk rozprašovačů.

Pokud to zjistíte až po koupi spreje, můžete zkusit náhradní řešení: navlékněte si jednorázové gumové rukavice, sprej aplikujte nejprve na ně a poté vmasírujte zvířeti do srsti.

Sprejové přípravky rovněž nejsou vhodné pro březí a kojící samice a citlivá a alergická zvířata.

Šampony jsou určeny především k léčbě již napadeného zvířete – koupání se šamponem zahubí všechna vývojová stadia parazitů, která na sobě zvíře nosí –, některé přípravky ale působí i určitou dobu po koupeli. Výhodou bývá také nízká pořizovací cena a dlouhá výdrž balení.

Naše nabídka pro psy a pro kočky.

Nevýhody:

Ektoparazitární šampony mají krátkodobý účinek, a jejich aplikaci je proto třeba v předepsaných intervalech opakovat. Použití šamponů se nedoporučuje u citlivých a alergických psů a u březích a kojících fen.

Elektronický repelent je veterinární technický prostředek vhodný pro psy i kočky všech velikostí a životních stadií. Mikročip uzavřený v plastovém pouzdře vydává pro člověka a psa neslyšitelné ultrazvukové impulzy (40 kHz), které odpuzují parazity v okruhu 3 m od přístroje.

Výhody:

Protože neobsahuje žádnou účinnou látku, je tento repelent vhodný i pro citlivá nebo oslabená zvířata, pro štěňata a psí seniory, pro feny v době březosti nebo laktace i pro zvířata, která jsou v úzkém kontaktu s dětmi a citlivými dospělými. Pro zvýšení účinku lze elektronický odpuzovač kombinovat se všemi dalšími typy antiparazitik.

Naše nabídka pro psy.

Nevýhody:

Před koupáním psa je nutné repelent sundat.

Ochrana před klíšťaty a hmyzem

Klíšťata

Patří do řádu roztočů (Acari). Ke svému životu nejvíc potřebují vlhkost a teplo. Proto je výskyt klíšťat vázaný na období tepla, převážně od dubna do června. Klíště má na hlavičce bodavý orgán, kterým se přichytí ke kůži.

Následně vylučuje do rány sliny, které obsahují protisrážlivé látky i látky, které způsobují lokální znecitlivění. Tyto sliny také mohou obsahovat původce nákazy, a proto délka přisátí úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce.

Mezi nejznámější přenášené choroby patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Včasné a správné vytažení klíštěte snižuje riziko jejich nákazy. 

Komáři

Patří do řádu dvoukřídlých (Diptera). Tito zástupci využívají člověka jako hostitele ke svému parazitickému způsobu života.

Avšak v našich zeměpisných šířkách se nacházejí jen druhy, které nepředstavují příliš výraznou hrozbu.

Naopak v cizině a v exotických zemích se můžeme setkat i s vážnějšími chorobami jako je horečka dengue, či žlutá horečka. Největší výskyt těchto nemocí je v Africe a Jižní Americe.

Obecné doporučení k ochraně před klíšťaty a komáry

  • Oblečení s dlouhými rukávy
  • Použití moskytiéru pro spaní
  • Omezení pobytu venku v době setmění a brzkého rána, kdy je aktivita komárů největší
  • Oblečení světlých barev (neláká komáry ani jiný hmyz)
  • Použití vhodného repelentu

Prevence před otravným hmyzem

Repelenty chemické

Chrání před napadáním hmyzem a to tak, že maskují pach obětí. Převážná většina hmyzu se orientuje podle tepla a pachu látek potu.

  • Deet (OFF, REPELENT PREDATOR) – koncentrace účinné látky je určujícím faktorem pro délku účinku, neovlivňuje zvýšení účinku.
  • Icaridin (AUTAN) – má téměř stejnou aktivitu jako Deet, ale bez významnější iritace očí a sliznic.
  • IR3535 ( REPELEN PREDATOR JUNIOR) – látka netoxická pro lidi, včetně dětí.

Repelenty přírodní

Jde o silně aromatizované látky, jejichž vůně je pro hmyz nepříjemná. Tyto látky mají vysokou těkavost, a proto doba repelentní účinnosti je krátká.

  • Citrónový olej
  • Tea tree olej

Insekticidy

Při kontaktu s hmyzem tyto látky hmyz zabíjí. Insekticid musí být rychle působící, aby nedošlo ke kontaktu hmyzu s člověkem. Na kůži se mohou nanášet jen některé insekticidy i to do určité koncentrace. Insekticidy jsou v kombinaci s repelentními látkami.

  • Permethrin 
  • Deltamethrin (DIFFUSIL REPELENT 2v1) 

Prozkoumejte detailně nabídku internetové lékárny BENU s více než 200 kamennými pobočkami.

Přípravky proti hmyzu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector