Řídká stolice – Vše o zdraví

Stolice není zrovna oblíbené téma, že? 🙂 My s tím ale budeme otravovat. Je to téma důležité.

Dobrou zprávou je, že abychom nemuseli u doktora či výživových odborníků zabředávat do zajímavých popisků jejího tvaru, barvy nebo konzistence, pár hodných lidí, gastroenterologů, z Bristolské univerzity ve Velké Británii nám popisek geniálně usnadnilo.

Vymysleli obrázkovou Bristolskou stupnici stolice (Bristol Stool Chart – BSF), která jednoduše popisuje to, co můžeme vidět v záchodové míse.

Perfektní stolice = základ zdraví

Stolice – její barva, konzistence, tvar i zápach vypovídá o našem celkovém zdraví a kvalitě trávení. Už dlouho víme, že fyzické i mentální zdraví začíná ve střevech.

Ať už řešíme únavu, zvýšení výkonnosti nebo jakákoli onemocnění, která se zdánlivě trávení netýkají, vždy musíme u trávicího traktu začínat.

Díky zdravému trávicímu traktu zajišťujeme výživu buněk a orgánů celého těla.

Normálně bychom měli mít stolici 1 až 3 x za den. Stolice obden ještě také může být v pořádku, zejména v případě, že jíme méněkrát za den a praktikujeme tzv. přerušovaný půst. Méně častá stolice jak 1x za 2 dny svědčí o zácpě (v klasické medicíně se uvádí 1x za 3 dny, ale to už svědčí o problému s narušením trávením, na který se nabalují další obtíže).

Tak a teď už k té parádní stupnici 🙂

Bristolská stupnice stolice

Řídká stolice - Vše o zdraví

Typ 1: Stolice je ve formě malých tvrdých bobků (obtížná pasáž). Tento typ stolice zůstává v trávicím traktu nejdelší čas a je projevem zácpy.

Typ 2: Stolice je ve tvaru klobásy s naznačeným hrudkováním. Také vypovídá o zácpě.

Typ 3: Stolice je tvaru klobásy s rýhami na povrchu. Jde o ideální zdravý typ stolice.

Typ 4: Stolice je ve tvaru klobásy s hladkým povrchem. Jde o ideální zdravý typ stolice.

Typ 5: Stolice je ve formě hladkých měkkých kuliček s jasně oddělenými okraji (snadná pasáž). Naznačuje mírný průjem, kdy stolice prochází trávicím traktem rychleji, než by měla.

Typ 6: Stolice je ve formě kyprých kašovitých kousků s nepravidelnými okraji. Jde o průjem.

Typ 7: Vodnatá (tekutá) stolice bez pevných částic, která velmi rychle prošla tlustým střevem. Značí silný průjem, který mohla vyvolat např. virová nebo bakteriální infekce.

Zdravý trávicí trakt = zdravý mikrobiom = zdravé tělo

Článek: 6 kroků pro zdravá střeva

Řídká stolice - Vše o zdraví

Co nám jednotlivé typy napovídají

V tlustém střevě se ze stolice vstřebává voda a s ní různé důležité minerály. Ideálními – zdravými typy stolice jsou typy 3 a 4.

Typ stolice 1 a 2 je v západních zemích nejčastější a značí zácpu. Stolice prochází tlustým střevem příliš pomalu a znemožňuje správnou detoxikaci organismu.

Odpadní látky setrvávají v těle déle, než by měli, a bakterie mají více příležitosti nestrávené zbytky přeměňovat a fermentovat a těmito reakcemi vytváří toxické látky.

Že detox není jen o játrech, ale tělo potřebuje komplexnější přístup, jsme již psali v předchozím článku: Co je na detoxu pravda – 1. část.

Stolice typu 1 značí bakteriální dysbiózu ve střevě (tzv., že je narušena rovnováha střevního mikrobiomu) a často ve střevě chybí pro naše zdraví důležité druhy bakterií. Stolice je malá, tvrdá (tvar bobků) a může způsobovat při vyprazdňování bolest i krvácení (např.

z hemoroidů).

Typicky se vyskytuje po antibiotické léčbě, kdy antibiotika zabíjí bez rozdílu jak ty zlé bakterie, tak i ty hodné, které nám pomáhaly s trávením, chránily nás před infekcemi, produkovaly pro nás vitamíny a další důležité látky a zkrátka měly celou řadu prospěšných funkcí.

Dále je typ 1 typický u lidí, kteří jedí málo vlákniny, zeleniny, ovoce, jejich strava je založena na „prázdných“ potravinách typu bílé pečivo (příp.

tmavé – dobarvované karamelem či vícezrnné, které znamená obsah 5 % zrníček – ani jedno není kvalitní potravinou), pizza, koláče, buchty, knedle či různý fast food, u lidí stravujících se nepravidelně, při konzumaci sladkostí nebo také pití nadmíry černého čaje.

Stolice typu 2 způsobuje při průchodu bolest a může způsobovat krvácení análního otvoru.

Řidší stolice – typy 5, 6 a 7 – znamená, že stolice prochází tlustým střevem příliš rychle na to, aby střeva měla čas opětovně do těla vstřebat vodu a s ní další důležité, zejména minerální, látky.

Pravidelná řídká stolice může vést k dehydrataci organismu i v případě, že pijeme dostatek tekutin. Spolu se ztrátou důležitých minerálů pak může dojít k rozvratu rovnováhy vnitřního prostředí.

Typ 5 také souvisí s nedostatečnou konzumací vlákniny, která dokáže regulovat jak příliš pomalý, tak rychlý průchod stolice.

Při rychlém průchodu (průjmu) je navíc omezena možnost těla vstřebat důležité živiny a buňkám a orgánům se nedostává patřičná výživa, kterou pro svou funkci potřebují. To znamená, že i člověk s nadváhou může být vevnitř podvyživený a je potřeba uzdravit trávicí trakt.

Nejsme to, co jíme, ale to, co dokážeme vstřebat a správně v těle využít

  • Článek: Zdraví začíná ve střevech: o střevním mikrobiomu, zvýšené střevní propustnosti a imunitě
  • Řídká stolice - Vše o zdraví
  • Střídání zácpy a průjmu se může vyskytovat u lidí se syndromem dráždivého tračníku.

Silně zapáchající stolice nejčastěji svědčí o nadměrném příjmu živočišných bílkovin. Hlen se vyskytuje u nadměrné konzumaci nezdravých potravin nebo potravin, na které vaše tělo reaguje (potravinová alergie nebo intolerance).

Barva

Barva je ovlivněna jídlem, které jíme, a proto se hned nelekejte, když uvidíte něco neobvyklého. Taková červená řepa nám zabarví stolici i moč 🙂 Takže nelekat se, ale dávat pozor. Tady jsou příklady, s čím mohou různé barvy stolice souviset:

Černá/tmavá stolice je často způsobena užíváním doplňků stravy se železem, lékořicí nebo černým uhlí.

Pokud jste nic takového, co by stolici zabarvovalo do černa, neměli, mohlo by to značit krvácení v horní části trávicího traktu a je nutné navštívit lékaře.

Dále je možné, že je ve stolici spoustu barviva (bilirubinu), které pochází z červených krvinek a je vylučováno žlučí, velmi tmavá stolice tedy může být doprovodným znakem některých poruch červených krvinek.

Červená/tmavá stolice je typická po konzumaci červené řepy, nadmíry rajčatového džusu či brusinek. Jasně červená barva se vyskytuje u hemoroidů nebo při krvácení v tlustém střevě a opět je na místě návštěva lékaře

Nazelenalá zdravá stolicemůže být v případě, že jíte hodně zelených potravin, smoothie, špenátu a salátu. Pokud ne, stolice většinou prochází traktem rychleji, neobsahuje pak tolik bilirubinu, který by ji zabarvil do hněda. Může naznačovat přítomnost střevního zánětu.

Světlá stolice značí nepřítomnost či nízké množství žluči ve stolici a často se to děje u obstrukce žlučových cest. Světlou stolici mohou způsobit ale i některé léky.

Žlutá průjmovitá stolice vypovídá o nedostatečném vstřebávání tuků. Malabsorpce tuků nastává u špatného trávení tuků při normálním příjmu tuku, při nadměrné konzumace tučných potravin i např. u celiakie. Pokud špatně vstřebáváte tuky, nevstřebáváte ani vitamíny rozpustné v tucích a celkově je příjem i jiných důležitých látek omezen. Trávení je potřeba optimalizovat.

Článek: Probiotika, prebiotika a postbiotika: proč jsou pro nás důležitá

Řídká stolice - Vše o zdraví

Co všechno stolici ovlivňuje

Její vzhled je samozřejmě z velké části ovlivněn tím, co jíme 🙂 Na trávení a stolici se ale projevuje také stres, léky, pohyb, věk, hormony (např. menstruační cyklus), cestování a onemocnění.

Recept: Chia kaše fermentovaná kokosovým kefírem

Řídká stolice - Vše o zdraví

Co prospívá zdravému trávicímu traktu a zdravé stolici

Naše střeva potřebují výživu ve formě kvalitních celistvých nezpracovaných potravin.

Dopřejte si rozmanitou stravu a konzumujte pravidelně živé fermentované potraviny, které jsou bohatým zdrojem přátelských probiotických bakterií pro naše střevo.

Potraviny, jako jsou kefíry, kvašená zelenina (nepasterizovaná a bez siřičitanů) prospívají zdravému zažívání a podporují zdravou střevní mikroflóru. Fermentace může být navíc extrémně jednoduchá 🙂

  1. Zdravému trávicímu traktu a imunitě pomáhají také medicinální houby. 
  2.  Recept: Ibiškový vodní kefír
  3. Řídká stolice - Vše o zdraví

Dodatek: Tato stupnice není diagnostický nástroj, který by zastoupil roli lékaře. Pomůže vám to zjistit přibližný stav vašeho trávení a vypátrat, v čem může být problém. Pokud problémy s vyprazdňováním a neobvyklou stolicí přetrvávají několik dní, měli byste se poradit s odborníkem. Pokud vaše stolice obsahuje krev, vyhledejte okamžitě lékaře.

Zácpa: 10 tipů na úplné odstranění zácpy

Natura Biotika – aktivní vláknina 860

Jak často bych měl chodit na záchod?

Řídká stolice - Vše o zdraví

Neexistuje jednoznačně správný počet, jak často byste měli provádět velkou potřebu, ustálená praxe pro zdravého člověka je, že stolici má alespoň jednou denně. Jsou však i lidé, kteří chodí na velkou potřebu po každém jídle. V tomto případě je důležité sledovat konzistenci stolice – jestliže má stolice pevný tvar a vyprazdňování není způsobeno bolestmi, či křečemi, tak je vše v pořádku, i když chodíte na záchod po každém jídle.

Pokud však je vaše stolice řídká nebo ji doprovází píchání v břiše, vaše tělo signalizuje, že není všechno v pořádku, pravděpodobně ani nepřijímá z jídla všechny živiny. Tehdy je důvod pro úpravu trávení.

Zácpa – víte proč vzniká?

Stolice, která je v pořádku, by měla mít pevnou konzistenci, neměla by být vodnatá, žlutá, zelená a neměla by se v ní v žádném případě objevit krev. Při vyprazdňování byste neměli pociťovat nekomfort – jestliže je stolice příliš tvrdá, musíte se více namáhat tlačením, což není přirozené a nemělo by to tak být.

Pokud je vaše stolice tvrdá, nechodíte na velkou potřebu každý den, dokonce se vám někdy stane, že máte ve vyprazdňování i několikadenní přestávku, zaměřte se na řešení tohoto problému.

Důvodů na vznik zácpy může být velké množství – mezi nejvýznamnější samozřejmě patří strava chudá na vlákninu a olejniny, nebo slabý pitný režim.

Zajímavé:  Pater Est Quem Nuptiae Demonstrant?

Řídká stolice - Vše o zdraví

Zácpa často vzniká také z psychických důvodů nebo kvůli nedostatku pohybu. Zácpa se také objeví při stresu a očekávání – například před zkouškou, pracovní poradou a podobně.

Pokud se vám stane, že nemůžete jít na velkou v cizím prostředí, je to také psychický blok, který je velmi rozšířený – obávat se můžete nedostatečné hygieny v novém prostředí nebo prostě potřebujete na vyprázdnění své zažité soukromí, což je přirozené. Pozor si však dejte, pokud by se to mělo s vámi táhnout celou dovolenou.

Co hrozí, pokud vaše stolice není pravidelná?

Pokud jste měli někdy zkušenost se zácpou, určitě si vzpomenete na pocit nafouknutého břicha, nadýmání, jednoduše pocit plnosti. Po tom, jak se tělo několik dní nevyprázdní, člověk se cítí těžký, oteklý, často zácpu provázejí i bolesti v oblasti střev, hlavně v levém boku. Jde o celkový nekomfort organismu.

Lidi, kteří trpí zácpou, trápí často i nadváha a hormonální změny. Běžnou komplikací spojenou s dlouhodobou zácpou je nedostatečné vstřebávání živin (náběh na chudokrevnost, nedostatek vitamínů a minerálů).

Co se při zácpe děje uvnitř těla?

Řídká stolice - Vše o zdraví

Obsah, který se z těla nedostane pryč se hromadí v tlustém střevě. Nevyloučená strava ve střevě prochází hnilobnými procesy. Čím déle je v kontaktu se sliznicí střeva, tím je nebezpečnější – sliznice střeva je vystavena tlaku a mohou se na ní objevit trhlinky. Hrozí i natržení konečníku.

Častým následkem chronické zácpy je divertikulitida – zánětlivé onemocnění tlustého střeva. Na střevě (hlavně v jeho oslabených částech) vznikají výrůstky (divertikly), které v případě, že se zapálí, mohou způsobit vážné problémy spojené s velkými bolestmi v břiše a krvácením do konečníku.

Co pomáhá na zácpu?

Úkolem našeho článku není jen popsat procesy a problémy spojené se zácpou. Naším cílem je dát vám efektivní a jednoduché rady, které vám pomohou se zácpy zbavit a napravit vaše vyprazdňování tak, aby vám nehrozily zdravotní problémy.

Lidé, kteří trpí zácpou nejčastěji sáhnou po lécích, které jim rychle uleví – projímadla. Ty sice dokáží akutní zácpu vyřešit a pomohou se člověku rychle vyprázdnit, ale neřeší příčiny vzniku zácpy. Častým užíváním projímadel si můžete i ublížit – zvyšují riziko dehydratace organismu a postupně zhoršují i ​​vstřebávání živin.

Řídká stolice - Vše o zdraví

Tipy, které vám na zácpu poradíme my, zahrnují hlavně přírodní látky a bylinky. Jsou to šetrné metody bez vedlejších účinků, jejichž dodržování vám neublíží. Jestliže se dodržování těchto rad stane pro vás přirozené, zácpa u vás vymizí úplně.

  1. Voda – dostatečný pitný režim považujeme za základ v boji proti zácpě. Čím je vyšší věk pacienta, tím je vyšší pravděpodobnost, že v těle je nedostatek tekutin (starší lidé mnohem méně pijí) a větší výskyt zácpy. První změnou, kterou ve svém životě musíte udělat je přijímání tekutin – ideálně čisté vody, nebo neslazeného bylinkového čaje. Mnoha lidem k odstranění zácpy pomáhá i káva – její stimulační účinky působí vhodně na peristaltiku střev.
  2. Vláknina – pokud tělu doplníme vlákninu, zlepší se i zpracování potravy a peristaltika. Lžička psyllia denně rozpuštěného ve vodě vám už po několika dnech způsobí výraznou změnu na vašem vyprazdňování. Stejný efekt jako psyllium má na pohyb ve střevech i lněné semínko (rozdrtit, rozžvýkat a zapít sklenicí vody) nebo chia semínka (opět zapít vodou). Všechny tyto látky vážou na sebe zbytky jídel v trávicím traktu a pomohou jim dostat se ven z těla. Nezapomínejme ani na zeleninu a ovoce, hlavně v syrovém stavu. Studie ukazují, že lidé, kteří se stravují převážně rostlinnou potravou, zácpami vůbec netrpí nebo jen velmi vzácně.
  1. Masáž břicha – při problémech se zácpou pomáhá masírovat si břicho ve směru hodinových ručiček – podpoří se prokrvení v těchto oblastech. Na masírování můžete použít sezamový olej, vhodné je břicho před masáží nahřát (termofor, teplý ručník)
  2. Olejniny – k odstranění zácpy doplňte do stravy potraviny s vysokým obsahem olejnin: doporučujeme sezamový panenský olej, mletý mák ale i omega 3 kyseliny ve výživových doplňcích
  3. Sušené ovoce – sušené švestky, datle, nebo fíky dodají tělu vlákninu a podpoří peristaltiku střev
  4. Aloe vera – kvalitní gel z aloe vera je silným akutním pomocníkem
  5. Bylinky na zácpu: pokud zácpu doprovázejí křeče sáhněte po mátě. Vhodný je také čaj z kořene lopuchu, kořen pampelišky, kopřiva, proskurník, lékořice. Všechny tyto bylinné čaje mají podpůrný účinek na trávení
  6. Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – „seďte“ v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!
  7. Strava vhodná při zácpě: jak jsme již zmínili – jídelníček si sestavujte tak, aby v něm nechyběly jídla bohatá na vlákninu, oleje a vodu. Výborným tipem proti zácpě je například řídká ovesná kaše. Z koření doporučujeme skořici, kardamon a kvalitní kakao.
  8. Probiotika – důvodem zácpy může být i pomalé trávení. Doplňte si probiotické kultury – ať už přirozeným způsobem (kefír, brynza …) nebo pomocí výživových doplňků (aktivní probiotické látky Saccharomyces boulardii a Lactobacillus reuteri jsou součástí i Masticha Active)

Jiné důvody na zácpu

Zácpa a problémy s vyprazdňováním se častěji vyskytují u žen. Obdobím, kdy se zácpa vyskytuje nejvíce je těhotenství.

Souvisí to se změnou hormonální rovnováhy a tlakem rostoucího bříška na trávicí trakt. V těhotenství se při léčbě zácpy raději vyhněte laxativům – ochráníte tím své miminko.

Doporučujeme vsadit na přírodní léky proti zácpě a bylinky proti zácpě, které jsme popsali výše.

Ať už se u vás zácpa vyskytuje pravidelně, ale je jen občasným problémem, jsme rádi, že jste se nechali inspirovat našimi radami z přírodní lékárny. Věříme, že díky těmto tipům se zácpy a těžkého vyprazdňování zbavíte.

DOPLŇTE VLÁKNINU

Některé druhy vlákniny mají příznivý vliv na vyprazdňování a usnadňují ho. Mezi ně patří například psyllium, které je spolu s dalšími druhy rozpustné vlákniny součastí produktu Natura Biotika

Pravidelným užíváním vlákniny dokážeme působit nejen na správné trávení, ale také na svou imunitu a cholesterol

Sedm častých mýtů o stolici: barva by měla být hnědá a klystýr prospívá

Většina lidí se o vzhled svých výkalů nijak zvlášť nezajímá, přitom tento tělesný odpad může o našem zdraví vyzradit spoustu věcí. Na co bychom si v případě své stolice měli dát pozor?

„Alarmujícími příznaky, které by měly pacienta přivést k lékaři, jsou změna defekačního stereotypu, která trvá déle než dva tři dny, teplota, křeče v břiše, pokles váhy, změna konzistence stolice, příměs krve ve stolici.

Vyskytne-li se u pacienta některý z těchto příznaků, měl by navštívit svého lékaře, který rozhodne o dalším vyšetřovacím postupu a způsobu léčby,“ vysvětluje lékařka Viera Křížová z gastroenterologie Nemocnice Na Homolce.

O vyprazdňování koluje mnoho mýtů a polopravd, které se odborníci snaží vyvrátit.

Zdraví lidé se vyprazdňují jednou denně

Tento známý mýtus jen tak nevymizí i přes absolutní nedostatek vědeckých důkazů, které by ho podpořily.

Gastroenterolog Kyle Staller z Massachusetts General Hospital uvedl pro server prevention.

com, že vyprazdňovat se méně než třikrát týdně je považováno za abnormální, ale veskrze jakékoli návyky mohou být považovány za zdravé, pokud frekvence vyprazdňování nijak neovlivňuje kvalitu našeho života.

Frekvence vyměšování je velmi individuální a bývá častější u jedinců, kteří nejedí maso. Masitá strava se totiž ve střevech zpracovává pomaleji.

Doktorka Křížová dodala, že k vyprázdnění stolice by mělo dojít nejlépe jednou denně a neměla by mu předcházet bolest či křeče v břiše.

„Jsou lidé, kteří mají stolici dvakrát denně, řidší. Někteří lidé mohou mít stolici jedenkrát za dva tři dny. To vše je ještě v rámci normy,“ uvedla doktorka Křížová a upozornila, že alarmujícím příznakem je změna defekačního stereotypu, ať ve smyslu častějších, či pomalejších intervalů vyprazdňování.

Zadržování stolice je zdraví nebezpečné

Další hojně rozšířený mýtus tvrdí, že zadržováním stolice si můžete způsobit újmu na zdraví. To však vyvrací doktorka Patricia Raymondová, gastroenteroložka z Eastern Virginia Medical School. Podle ní je naopak dobré mít schopnost zadržet stolici dokud nenastane společensky přijatelné místo a čas.

Doktor Kyle Staller však upozornil, že určitě není vhodné dělat si ze zadržování stolice zvyk. Lidé, kteří zadržují stolici delší dobu kvůli své profesi, ať to jsou zdravotní sestřičky, učitelé, prodavačky či řidiči kamionů, si mohou vytvořit špatný návyk, který způsobí zácpu nebo dysfunkci svalů, jež se používají na vyprazdňování.

Je normální, že stolice silně zapáchá

Ano, je sice pravda, že stolice za všech okolností poněkud zapáchá, ale doktorka Raymondová vysvětlila, že pach se mění v závislosti na stravě. Obecně čím více zeleniny sníte, tím méně bude zapáchat.

„Býložravci zanechávají příjemnější pachy než masožravci,“ uvedla Raymondová a upozornila, že když se běžný pach vaší stolice změní na nesnesitelný puch, může být něco špatně.

„Může to být znamení, že netrávíte jídlo správně,“ vysvětlila lékařka Raymondová.

Stolice by neměla plavat

Co může za to, že stolice nejde spláchnout. Řešili jsme problém cestovatelů v TimoruŘídká stolice - Vše o zdraví

Pokud se vám jednou za čas stane, že se vaše stolice nepotopí a zůstane plavat na hladině, nemusíte se ničím znepokojovat. Doktorka Raymondová však doporučuje objednat se ke gastroenterologovi, pokud zaznamenáte plovoucí stolici po každém vyprázdnění. Mohlo by to totiž znamenat, že nevstřebáváte správně tuky a oleje ve stravě.

Zajímavé:  Oční Lékař České Budějovice Kopecká?

Doktor Kyle Staller dodal, že stolice bude plavat také po konzumaci potravin, které způsobují plynatost.

Vyprazdňování trvá dlouho

Ačkoli časopisy vedle záchodu naznačují, že vyprazdňováním strávíme delší dobu, není rozhodně nutné vysedávat na záchodě, dokud nepřečteme několik stránek.

Podle doktorky Raymondové jsme již od doby kamenné nastaveni tak, abychom si rychle dřepli, vyprázdnili se a hned poté pokračovali v předchozí činnosti.

Pokud vám vyprazdňování trvá déle, není třeba se obávat, je to velmi individuální.

Doktor Staller však podotkl, že pokud se pokaždé musíte na záchodě namáhat a zabere vám vyprazdňování delší dobu, měli byste si promluvit se svým lékařem o možných příčinách a řešeních.

Stolice by měla být hnědá

Lékaři nemají rádi červenou, fialovou nebo černou barvu stolice, vysvětlila Raymondová, protože tyto barvy obvykle signalizují krev. Nicméně zabarvení do červena může také být způsobeno konzumací červené řepy nebo třešní. Podle Raymondové se barvy stolice mohou měnit z naprosto přirozených důvodů, právě podle požitý potravin.

Trápí vás nadýmání? Víme, které potraviny vám škodíŘídká stolice - Vše o zdraví

Očista střeva je důležitá

Klystýr jako očista střeva je velmi populární metodou alternativní medicíny. Podle gastroenterologa Stallera však naše tělo takovou očistu rozhodně nepotřebuje a naopak klystýr může organismu škodit.

Odčerpání zásob zdravých bakterií ve střevě při vymývání střeva může vést ke křečím, nadýmání, nevolnostem a elektrolytické nerovnováze.

Lékaři doporučují v případě potíží s vyprazdňováním raději použít glycerinový čípek.

„Dříve byl často používán klystýr, dnes, možná i s ohledem na komfort pacienta, je možno bez obav použít léky na urychlení vyprázdnění, tzv. laxativa. Tyto léky by se ale neměly podávat příliš často,“ varuje doktorka Křížová. U starších osob a pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko, kteří mají problémy s vyprazdňováním častější, je použití klystýru výhodou.

„U zdravých lidí nepovažujeme výplachy střev za vhodné. Stačí vypít větší množství vody,“ uzavřela doktorka Křížová.

Barva stolice: co prozradí o zdravotním stavu?

Dobře fungující metabolismus je pro naše zdraví nezbytný. Někdo dostal do vínku bezvadné trávení, jiný si musí pečlivě hlídat složení jídelníčku, protože některé potraviny mu nedělají dobře, nadýmají, tlačí v žaludku.

Řídká stolice - Vše o zdraví
Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Pohled do mísy možná není příjemný, ale může být užitečný

Kvalitu trávení a podobu naší stolice ovlivňuje nejen složení jídelníčku, ale také náš zdravotní stav. Změna barvy i konzistence stolice může být známkou onemocnění, o přítomnosti krve ani nemluvě. Podívejme se dnes především na to, jak vypadá zdravá stolice a jak ji „ozdravit“.

Otestujte svoji stolici

„Zdravá stolice má žlutohnědou až hnědočernou barvu (záleží na skladbě stravy), měkkou konzistenci a tvar válečku,“ vysvětluje nutriční specialistka Pavlína Zdeňková Kroužková. Zdravá stolice by také měla mít menší váhu než voda (tj. v míse plave) a neměla by ulpívat na stěnách záchodové mísy.

Stolici mohou krátkodobě zbarvit různé potraviny – například červená řepa nebo borůvky, ale i některé léky nebo doplňky stravy (železo apod.). Dlouhodobá změna konzistence nebo nepřirozená barva stolice či obsah krve v ní ale může ukazovat na onemocnění a je vhodné navštívit lékaře.

Co značí nezdravá stolice?

  • Tmavá stolice s příměsí hlenu může odkazovat na krvácení v traktu. Příčinou může být prasklý hemeroid, popřípadě i vážnější onemocnění. Rozhodně je vhodné navštívit lékaře.
  • Žlutá nebo zelená stolice se zpravidla objevuje během průjmu. Žlutá barva může souviset s onemocněním jater, popřípadě s problémy ve žlučovodu.
  • Úzká stolice nebo stolice rozdělená na více částí může předznamenávat některé z onemocnění tlustého střeva.

Jedním z mýtů, se kterým je možné se setkat v internetových diskuzích, je, že zdravá stolice nezapáchá. To není tak docela pravda. „Zdravá stolice nemá nepříjemný zápach, ale asi bych nepoužila termín, že nezapáchá. Obecně stolice nejméně zapáchá po mléčných výrobcích.

Větší zápach bude mít stolice při velké konzumaci masa a masných výrobků nebo po konzumaci některých druhů zeleniny, jako je například kapusta,“ vysvětluje Pavlína Zdeňková Kroužková.

Přečtěte si: Moderní léčba hemoroidů: méně bolesti a rychlý průběh

Zdravá stolice Nezdravá stolice
Barva Žlutohnědá až hnědočerná Velmi tmavá, příměs krve, žlutá nebo zelená
Konzistence Měkká Příliš tvrdá nebo naopak příliš řídká
Stav v míse Plave Ulpívá na míse
Tvar Nepřerušovaný váleček Přerušovaná stolice, beztvará stolice

Kromě vzhledu vaší stolice je důležitá také periodicita vyměšování. Jak často chodíte na velkou? Měli byste minimálně jednou denně. Ideální však je vyprázdnit se dvakrát až třikrát denně. Přijde vám to moc? Pak si zkuste upravit svůj jídelníček.

„Pro zdravé vyprazdňování a stolici je důležitý dostatečný příjem vlákniny. U dospělého člověka to znamená kolem 25 až 30 gramů denně,“ doporučuje nutriční specialistka.

Nejvíce vlákniny najdete v luštěninách, jako jsou fazole, hrách, sója. Výborným zdrojem vlákniny jsou také pšeničné klíčky, které můžete použít například jako součást salátu. Přírodním zdrojem vlákniny jsou rovněž různé druhy ovoce i zeleniny. Jmenovat můžeme například maliny, rybíz, celer, kapustu, zelí, mrkev, ostružiny.

K tématu: Zácpa: problém, na který se stydíme zeptat

Je prokázáno, že vegetariáni, kteří přijímají více vlákniny, mají dvakrát tak těžkou stolici než lidé s běžným a lehce nezdravým jídelníčkem.

Nedostatek vlákniny zmenšuje obsah stolice na polovinu, snižuje frekvenci vyprazdňování a zvyšuje riziko zácpy. Stolice je totiž tužší a vyprázdnění nás stojí více úsilí.

Naopak, nestrávená vláknina pomáhá zadržovat ve střevě více vody, což vede k většímu objemu stolice, která dráždí střevní stěnu a posouvá stolici směrem ke konečníku.

Nejen vláknina je pro zdravou stolici nezbytná. „Důležitý je ale také pitný režim, pohybová aktivita a zdravá mikroflóra v našich střevech, proto je možné doporučit i konzumaci zakysaných mléčných výrobků,“ dodává Pavlína Zdeňková Kroužková.

Přečtěte si: Pijete denně minerálku? Koledujete si o problémy

Co o vašem zdraví říká textura vašeho exkrementu?

Foto: WeAre, Shutterstock.com

Vylučování stolice je součástí trávicího procesu. Její podoba se ale mnohdy liší. Co to vypovídá o vašem zdraví?

Nestrávené části potravin, jako je vláknina, bakterie, soli a další – to všechno dohromady tvoří stolici, balíček nepotřebností, které organismus v rámci přirozené očisty potřebuje dostat ven. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se struktura stolice často liší? Závisí to na stavu trávicí soustavy, který ovlivňuje to, jak jste celkově zdraví.

Odchylky od normálu mohou znamenat, že jste snědli něco, co vám nesedlo, což by se během pár dní mělo srovnat. Některé změny ale mohou naznačovat vážnější stav. Podle čeho se orientovat?

„Zdravá stolice má být barvy arašídového másla a konzistence banánu,“ vysvětluje MUDr. David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny. A jak je to s tvarem a texturou?

Podle Martina Pegnera, MBA, manažera projektu EuroGeen, se zdravotní nezávadnost stolice určuje podle takzvané Bristolské škály, kterou v roce 1997 vyvinuli lékaři z Bristolské univerzity. Jedná se o stupnici dělící formy lidského trusu do sedmi kategorií. Lékaři po celém svět ji využívají jako výzkumný nástroj k hodnocení účinnosti léčby různých onemocnění střev.

Foto: StepanPopov, Shutterstock.com

Zdravá stolice má mít barvu arašídového másla a konzistenci banánu

  • …oddělené hrudky? – Tvrdé oddělené hrudky, které vypadají jako ořechy a těžce střevy procházejí, značí zácpu.
  • …hrudkovité klobásy? – Podobné jako první případ – jedná se o zácpu, ale mírnější formu.
  • …hrudkovité klobásky s menšími prasklinami na povrchu? – Měkčí konzistence a méně výrazný klobásovitý tvar značí zdravou, běžnou stolici.
  • …hladký, měkký párek? – Podlouhlý párek připomínající hada, který střevy hladce projede bez vynaložení většího úsilí. Takzvaný zlatý standard.
  • …jasně ohraničené malé kuličky? – Jsou drobné a kulaté, podobně jako v prvním případě. Oproti němu jsou ale měkké a snadno střevy prochází. Taková stolice značí nedostatek vlákniny.
  • …načechrané, hebké kousky s rozedranými okraji? – Rozměklá konzistence ztrácejících se tvarů může být známkou slabšího průjmu.
  • …vodnaté bláto bez pevných kousků? – Stolice střevy prošla příliš rychle a nestihla se zformovat do pevného tvaru. Jinými slovy máte průjem.

Foto: pixelrain, Shutterstock.com

Podoba stolice se odvíjí od toho, jak se stravujete

Běžné nesrovnalosti a drobné změny zaběhlého vyprazdňovacího režimu jsou normální. Pokud však nabývají na intenzitě a trvají více než jeden či dva dny, neměli byste je ignorovat a raději se poradit s lékařem. Jedná se především o změny týkající se pravidelnosti, barvy nebo konzistence a textury.

Chronická zácpa, způsobená často nedostatkem vlákniny, pohybu a špatným pitným režimem,může plnit střeva a zamezovat jejich průchodnosti.

Chronický průjem může zase bránit vstřebávání živin z potravy. „Jejich střídání může značit zánět střev, kam patří i syndrom dráždivého tračníku nebo přecitlivělost na potraviny,“ říká doktor David Frej.

Střídání průjmu a zácpy ale může vypovídat i o existenci závažnějších stavů, jak upozorňuje Martin Pegner: „Od vážných zdravotních obtíží, jako jsou hemoroidy či rakovina, přes vedlejší účinky zdánlivě nesouvisejících onemocnění, ke kterým patří zánět močového měchýře nebo gynekologické či neurologické obtíže.“

Varovným znamením nádoru ve střevech může být podle doktora Davida Freje stužkovitá stolice, která vzniká v důsledku zúžení průměru střeva nádorem, a podle Bristolské škály není jednoznačně klasifikovatelná.

A co dělat, když ve stolici zaznamenáte krev?

Trápí vás zácpa?

Všechny směry celostní medicíny považují střeva za základ zdraví. Jakmile nepracují správně, projeví se to na celém organismu. Zároveň při řešení prakticky jakékoli chronické nemoci, zejména tam, kde je zapojený imunitní systém, začíná léčba vždy od střev.

Zajímavé:  Silgard - Vše o zdraví

Proto bych se dnes chtěla věnovat pro někoho možná choulostivému a nepříjemnému tématu a tím je stolice. Důležité je si uvědomit, že je to výsledek procesu těla s tím, co jsme do něj vložili – doslova.

Mělo by být pro nás přirozené tento produkt pokaždé alespoň letmo zkontrolovat a zpozornět při jakékoli abnormalitě. Průjem většinou každý z nás pozná a nebývá problém s určením příčiny a jeho řešením. Horší to bývá se zácpou.

Tou trpí spousta lidí (a většinou jen vlivem špatné stravy) a někdy o tom nevědí. A někdy si toho jsou velmi dobře vědomi.

Pojďme si v první řadě říct, jaká je normální frekvence chození ,,na velkou“. Několikrát jsem slyšela, dokonce i z úst lékařů, že normální je chodit i dvakrát za týden. To je absolutní nesmysl! Uvědomte si, kolikrát denně jíte a jaké množství jídla za den sníte.

Vyloučení stolice by mělo přicházet minimálně jednou, ideálně dvakrát až třikrát za den. Většinou se tak děje ráno a po větším jídle. Jakmile je četnost nižší, tak to, co je určené k exkreci zůstává ve střevech příliš dlouho, dochází ke kvasným a hnilobným procesům a jejich toxické produkty dráždí stěnu střeva.

Ta se postupem času stává propustnější a dochází k pronikání látek, jež měly být dávno pryč, do našeho těla. Játra a ledviny pak mají mnoho práce to zase všechno dostat ven, cítíme se unavení a často se objevují kožní problémy – hlavně ekzémy a akné. Trpí i naše imunita a jsme náchylnější k nemocem a alergiím.

Střevní mikrobiom se mění – začínají převažovat hnilobné bakterie, což vede k nadýmání a plynatosti. Zanesené střevo rovná se zanesené celé tělo.

Další faktor, který nám hlásí zácpu, je vzhled naší stolice. Pro jeho zhodnocení slouží dobře grafická pomůcka – tzv. bristolská stupnice. Existuje více zpracování – většinou se za ideální považuje číslo 3 – 4.

Prostě by ,,to“ mělo vypadat trochu jako banán. Hladký válcovitý tvar, bez prasklin, rýh, nebo příměsí, hnědá barva (ne žlutá, oranžová, červená nebo černá, pokud jste zrovna neměli řepu nebo borůvky :)).

Bobek by měl bez většího úsilí v celku vyklouznout,  ponořit se na dno mísy a neumazat ji. Jakmile je stolice ve formě tvrdých bobků, nebo hodně popraskaná, znamená to že zůstala ve střevě příliš dlouho a vstřebalo se z ní hodně vody.

Špatně ale je i když je trvale řídká nebo ,,načechraná“ – tam může být problém s trávením určité potraviny, nebo dysbióza – nerovnováha bakterií.

Důležitý ukazatel je i náš pocit v břiše. Asi nás napadne, že bolesti břicha, křeče a nadýmání signalizují, že něco není ok. Nucení na stolici by mělo být přiměřeně silné, ale ne absolutně neodkladné a bouřlivé (to bývá například při syndromu dráždivého střeva).

Pro vypuzení stolice byste neměli vynakládat velké úsilí, většinu práce má vykonat střevo svou peristaltikou. A nakonec je důležitý pocit po. Měli byste se cítit příjemně vyprázdněni.

Příliš malé množství stolice, přetrvávající pocit plnosti, obtíže při vyprazdňování – to všechno signalizuje zácpu.

Pokud jste se poznali v některém z příznaků, je potřeba práci střev zlepšit. Můžete si udělat i malý test tzv. rychlosti tranzitu. To znamená, že sníte nějakou výrazně barevnou potravinu – např. řepu nebo borůvky a počkáte, až se vám barva objeví ve stolici. Tak dlouho trvá průchod vaším střevem. U dospělého by to mělo být přibližně 14 – 24 hodin.

Pokud jste jinak zdraví, většinou postačí k úpravě vylučování změna stravy. Kouzlo spočívá v dostatku vlákniny a tekutin. Potraviny bohaté na vlákninu jsou dnes notoricky známé.

Základ vašeho jídelníčku by měly tvořit celozrnné obiloviny a luštěniny a alespoň půl kila zeleniny a ovoce denně. Zeleniny by mělo být o něco víc, než ovoce (kvůli obsahu cukru) a minimálně polovina by měla být tepelně upravená (zejména v zimě).

Takhle jednoduché to je. Takto bude vaše strava dostatečně objemná a vlákniny bude dost, aby se střeva rozhýbala. 

Důležitý je i dostatek tekutin. Když málo pijeme, obsah střev nám doslova vyschne a zkuste protlačit suchou hmotu suchou trubicí, půjde to ztuha. Aneb suchým korytem kámen neprotlačíte.

Připravte se na to, že pokud jste doteď zdravé stravě moc nedali, náhlá změna a velký přísun vlákniny a luštěnin může způsobit nadýmání.

Vaše trávení si musí zvyknout začít vylučovat dostatek enzymů a i střevní mikroflóra se musí přizpůsobit. Chce to čas, lépe je začít zvolna a postupně přidávat.

Můžete si pomoct hořčinami jako je hořec, pelyněk, jablečník, artyčok nebo pampeliška kořen. Střevní mikroflóru můžete podpořit probiotiky.

Lidé trpící chronickou zácpou často inklinují k užívání laxativ. Jednorázové použití nemusí být na škodu, ale opakované dlouhodobé používání projímadel může být návykové. Snadno se tak dopracujete k takzvanému línému střevu a závislosti na laxativech.

V případě potřeby doporučuji přirozeně projímavé potraviny – skvělé jsou vařené švestky (čerstvé i sušené), meruňky, hrušky, podušené jablíčko se skořicí nebo namočená lněná semínka.

Ve zdravých výživách seženete sušenou jablečnou vlákninu, inulin, nebo psyllium.

Nejvíce práce ale uděláte tím, že budete správně jíst, na jídlo se budete soustředit, správně žvýkat a nebudete se přejídat. Pak vám vaše střeva poděkují.

Nezapomínejte na to důležité – trávení začíná již v ústech.

Co o vašem zdraví může prozradit stolice

Hlavní obsahStolice nás může upozornit i na závažné onemocnění. Foto: Profimedia.cz

Za normální odborníci považují stolici, která má válcovitý tvar, hnědou barvu, konzistenci podobnou zubní pastě, plave na vodě a lehce zapáchá. Zejména změna barvy může nastat v důsledku jídelníčku, ale vždy by se mělo jednat o krátkodobou záležitost (max.2 dny). Trvá-li jakákoliv změna delší čas, jedinec by se měl mít na pozoru a raději vyhledat lékaře, aby určil příčinu problémů. Může jít o varovný signál, který může zachytit i závažné onemocnění v časném stádiu.

Nepříjemný, neobvyklý a déle trvající zápach – každá stolice zapáchá a je to v pořádku. Pokud se ale jedná o neobvyklou intenzitu zápachu, pak se ani tento problém nevyplácí podceňovat. Může jít o infekci, ale i vážné onemocnění. Podle odborníků stolice obecně méně zapáchá po mléčných výrobcích, více pak po masité stravě, ale třeba i po pivu.

Žlutá stolice  – může být v důsledku špatného trávení a vstřebávání tuků v důsledku nedostatečné činnosti slinivky břišní. To může být zapříčiněno zánětem slinivky břišní, cystickou fibrózou, celiakií či rakovinou slinivky břišní.

Příčin ale může být mnohem víc. Například také nedostatečným vylučováním žluči způsobeným zánětem žlučníku či kameny ve žlučníku. Může jít také o záněty jater, žloutenku či malabsorpční syndrom (porucha vstřebávání živin po dobu trávení).

Světlá stolice (až šedá) – vyskytuje se u zánětů žlučníku, žlučníkových kamenů, cirhózy jater. Může jít ale také o nedostatečnou činnost ledvin. Někdy může jít jen o důsledek užívání léků, které obsahují hydroxid hliníku, případně po vyšetření, při kterém se používá bariový test.

Černá stolice – může být v důsledku natrávené krve, což značí krvácení v žaludku anebo v horní části tenkého střeva v důsledku přítomnosti vředů či nádorů. Někdy může být stolice černá i vlivem konzumace doplňků stravy obsahujících železo. Nicméně vždy je lepší vyhledat lékaře.

Krvavá stolice kaštanové barvy – může upozornit na krvácení vředů či nádorů ve střední časti tenkého střeva nebo v první časti tlustého střeva. Dále může jít o zánětlivé onemocnění střev – Crohnovu nemoc či ulcerózní kolitidu. V těchto případech je návštěva u lékaře vždy nutná.

Světlá krev ve stolici a po stolici – nejčastěji upozorňuje na problémy se zanícenými vnitřními anebo vnějšími hemoroidy, které po vypuzení stolice začnou krvácet. Krev po stolici můžeme pozorovat i po mechanickém poškození sliznice análního otvoru. V takovém případě je krev světle červená. I v tomto případě je návštěva u lékaře důležitá.

Zelená stolice –  často naznačuje, že potrava prošla střevem rychleji, než je normální. Děje se tak proto především u průjmů. Ale i při nadužívání projímadel či užívání některých antibiotik.

Někdy se tak může dít i v důsledku konzumace zvýšeného množství stravy, která obsahuje chlorofyl (zelené barvivo) – běžně se tak děje u konzumace špenátu, listové zeleniny, kapusty, brokolice, ale i zelené řasy chlorelly, modrozelené řasy spiruliny, mladého ječmenu či bizmutu.

Hlen ve stolici – nejčastěji v důsledku nespecifického zánětu střevní sliznice. Sám o sobě nebývá nebezpečný, problémové ale může být, pokud se objeví současně s krvácením z konečníku. V ten okamžik může jít o tzv. syndrom dráždivého střeva (IBS). Vždy je tedy lepší navštívit odborníka.

Tvrdá, těžká stolice – obvykle bývá v důsledku nedostatečného příjmu tekutin či nedostatečné konzumace stravy bohaté na vlákninu. Taková stolice může být i tmavší barvy, a to především v důsledku delší doby strávené v tlustém střevě.

Zácpa či průjem – oba problémy signalizují střevní nerovnováhu, jež může oslabovat i imunitu.

Déle trvající obtíže s vodnatou stolicí mohou navíc naznačovat závažnější střevní onemocnění, u klasických bakteriálních či virových průjmů zase hrozí nebezpečí dehydratace.

V případě dlouhodobější zácpy pak hrozí ekzémy, hemoroidy a narůstající zdravotní komplikace, včetně psychické nepohody.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector