Rozškrábané znaménko – Vše o zdraví

Rozškrábané znaménko - Vše o zdraví Kůže nás chrání, známe ji a víme, kde a jaká máme svá mateřská znaménka. V ideálním případě nám mateřská znaménka prohlédl kožní lékař, my si svoji kůži a hlavně svá mateřská znaménka pravidelně kontrolujeme. V některých případech se mateřská znaménka mohou stát zdrojem nádorového bujení, tzv. melanomu. Ne. Na základě mateřského znaménka vzniká 30 až 50 % melanomů. Většina melanomů je pozorována u dospělých, u žen jsou postiženy častěji končetiny, u mužů oblast hlavy a trupu.

  • První možností je situace, kdy se na původně zdravé kůži začne tvořit odlišně barevná skvrna, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce.
  • Druhou možností je, když máte podezření, že některé mateřské znaménko se nějak mění, což se může projevovat tím, že se zvětšuje do plochy, mění barvu, vyvyšuje se nad úroveň kůže nebo dokonce krvácí či svědí (viz dále uvedené pravidlo ABCDE).

Pokud některý z podezřelých kožních útvarů nebo mateřských znamének objevíte na svém těle, běžte co nejdříve ke kožnímu lékaři (doporučení od praktického ani jiného lékaře není potřebné).

Včasné odhalení a kvalitně provedené chirurgické odstranění melanomu erudovaným kožním lékařem je rozhodující pro záchranu života.

Jak se pozná melanom?

Existuje tzv. ABCDE pravidlo, které představuje pět kroků k posouzení podezřelého kožního útvaru.

A: asymetrie (asymmetry)

Zdravé mateřské znaménko má symetrický tvar jako např. ovál či kruh, asymetrický tvar by měl být považován za „podezřelý“. Kožní lékaři symetrii znaménka hodnotí podle obou os. Rozškrábané znaménko - Vše o zdraví

Rozškrábané znaménko - Vše o zdravíRozškrábané znaménko - Vše o zdraví Foto: melanom.cz

B: hranice a ohraničení (border)

Zdravé mateřské znaménko je ohraničeno ostrou a pravidelnou hranicí. Nepravidelný, zubatý okraj, neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat pozornost. Kožní lékaři ohraničení rozdělují na 8 segmentů a v každém zvlášť posuzují projev hranice a ohraničení.

Rozškrábané znaménko - Vše o zdraví

Rozškrábané znaménko - Vše o zdravíRozškrábané znaménko - Vše o zdraví Foto: melanom.cz

C: barva (color)

Na zdravém mateřském znaménku je vidět pravidelné rozložení barvy (pořádek). Směs barev (nepořádek) ve znaménku (může být přítomná barva bílá, červená, světle hnědá, tmavě hnědá, modrošedá, černá) nebo nepravidelná skvrnitá pigmentace s různými odstíny nebývá příznivým znamením. Rozškrábané znaménko - Vše o zdraví

Rozškrábané znaménko - Vše o zdravíRozškrábané znaménko - Vše o zdraví Foto: melanom.cz

D: průměr (diametr)

Znaménko, jehož průměr je větší než 5 mm by měl vidět kožní lékař.

Foto: melanom.cz

E: vyvýšení (elevation)

Pokud má člověk mateřské znaménko již řadu let nad úrovní kůže a nijak se nemění, pravděpodobně je všechno v pořádku. Je však nezbytné zpozornět a jít za kožním lékařem, pokud jakékoliv mateřské znaménko začne růst do výšky.

Foto: melanom.cz

Pokud některé z písmen pravidla ABCDE ukazuje u kteréhokoliv mateřského znaménka rizikový jev, běžte co nejdříve za kožním lékařem. Pravděpodobnost, že se jedná o rizikový útvar, roste s počtem podezřelých písmen u jednoho znaménka.

Co mám dělat, když objevím „podezřelý“ kožní útvar na kůži?

Správná volba je sebrat odvahu, najít si čas a jít okamžitě za kožním lékařem. Není rozumné čekat, protože v čase se prognóza pouze zhoršuje.

Také, dokud není uděláno mikroskopické vyšetření, nemusí se o zhoubný melanom vůbec jednat, a proč mít strach předčasně. Každoročně se ve velkých městech konávají bezplatná vyšetření kožních znamének v rámci akce „Stan proti melanomu“.

V květnu 2019 akce probíhají v Praze, v Brně a v Ostravě (více a aktuální informace naleznete na webových stránkách www.melanom.cz).

Jak se má podezřelý kožní útvar odstranit?

NEJBEZPEČNĚJŠÍ ODSTRANĚNÍ mateřských znamének je jejich úplné vyříznutí skalpelem (totální excize) během kožního chirurgického zákroku.

Odstranění má provést pouze erudovaný kožní lékař.

Následně je odstraněná tkáň prohlédnuta pod mikroskopem a je zjištěno, zda neobsahuje buňky nádoru (histologické vyšetření). NIKDY SE mateřská znaménka nemají leptat různými chemikáliemi, mrazit tekutým dusíkem nebo odpařovat laserem či elektrickou jehlou, vypalovat, atd. Při takových způsobech odstranění mateřského znaménka se jeho tkáň většinou naprosto zničí. Nikdo potom není schopen udělat vyšetření odstraněného mateřského znaménka pod mikroskopem a zjistit, jestli obsahovalo nádorovou tkáň.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik melanomu?

  • Dědičnost (pokud měl melanom někdo z pokrevních příbuzných (rodiče, prarodiče, sourozenci, atd.).
  • V minulosti prodělaný melanom.
  • Vystavení slunci v prvních letech života (UVB složka slunečního záření).
  • Světlá kůže, která se snadno spálí (citlivá kůže kožního typu I, II).
  • Zvýšené vystavení kůže slunci (maligní melanom vzniká spíše u osob, které se v minulosti často na sluníčku spálily, třeba až do vzniku puchýřů, jiné kožní nádory se tvoří v souvislosti s chronickou expozicí UV záření).
  • Mechanické dráždění (optimální je odstranění mateřských znamének na místech, která jsou vystavena traumatizaci).
  • Podezřelé je, pokud po 35. roce věku vznikne nové mateřské znaménko.

Vzniká melanom pouze na kůži?

Ne. Melanom se může vyvinout také pod nehtem ruky nebo nohy. Pokud máte tmavou skvrnu pod nehtem ruky či nohy a víte, že jste se zranili (úderem, úzké boty, apod.), jedná se nejspíše o modřinu, která je pod nehtem.

Pokud si ale žádné zranění neuvědomujete, sledujte, jestli tmavá skvrnka s nehtem odrůstá nebo jestli zůstává na stejném místě. Jestli si nejste jistí, zda skvrnka s nehtem odrůstá nebo zůstává na místě, udělejte si tam, kde skvrnka je, do nehtu vryp.

Po měsíci se podívejte, zda je vryp stále tam, kde skvrnka (tedy odrůstá s nehtem). Pokud zjistíte, že je vryp výše než skvrnka (nehet odrůstá, ale skvrnka stojí na místě), zajděte za kožním lékařem. Nehty rostou pomalu, proto s vyhodnocením počkejte aspoň měsíc.

Rozhodně však neuděláte chybu, když za kožním lékařem půjdete ihned, ať nemáte celý měsíc každodenní pochybnosti.

Když jsem si podle pravidla ABCDE doma poznal melanom, je to jasně konečná diagnóza rakoviny?

Rozhodně není! Pro konečnou diagnózu je zásadní mikroskopické vyšetření tkáně mateřského znaménka po té, co bylo znaménko šetrně vyříznuto skalpelem (histologické vyšetření).

Je pravda, že když si nechám mateřské znaménko vyříznout, tak se mi rozjede rakovina kůže?

To je babská povídačka! Melanom není houba a nemá výtrusy. Při odstranění melanomu se zdravotní stav nezhorší!

Právě naopak: úplné a co nejčasnější odstranění melanomu (než stihne prorůst do hloubky kůže a vytvořit ložiska na jiných místech) zlepší prognózu nemoci.

Co mám dělat, když mám na těle spoustu mateřských znamének a nejsem si jistý, zda jsou všechna zdravá?

Správná volba je jít za kožním lékařem nebo zajít na akci Stan proti melanomu, pokud se odehrává v nejbližší době. Kožní lékař provede inspekci a zjistí, zda jsou znaménka zdravá, popř. navrhne odstranit ta pro budoucnost riziková.

Je lepší počkat, až mateřské znaménko „uzraje“, až přestane růst, měnit barvy, apod.?

Rozhodně ne. Z povrchu kůže melanom postupuje směrem do podkoží (viz obrázek: I. až V.).

Čekání zhoršuje prognózu nemoci, protože zhoubný melanom nejen prorůstá do hloubky, ale také vytváří ložiska rakovinových buněk na jiných místech.

Ideální je okamžité odstranění erudovaným kožním lékařem, protože není důvod na cokoliv čekat. Foto: Vlašín Obrázek: Prorůstání melanomu z kůže do podkoží (I. až IV)

Je pravda, že problematické je až takové znaménko, které svědí, krvácí nebo je kůže kolem něj červená a zanícená?

Bohužel není. Takové mateřské znaménko je už většinou příznakem rozvoje zhoubného melanomu. Takové mateřské znaménko mělo být dávno odstraněno erudovaným kožním lékařem.

Počáteční příznaky přeměny klidného mateřského znaménka jsou popsány v ABCDE pravidlech, jak je uvedeno v odpovědi na otázku „Jak se pozná melanom?“.

Proč se zbavit (některých) mateřských znamének?

Protože se z nich mohou stát nebezpeční zabijáci, kteří ohrozí život svého nositele.

Jak se zbavit mateřských znamének?

Sami se mateřských znamének nezbavujeme. Je potřeba navštívit erudovaného kožního lékaře, který zhodnotí možnou budoucí nebezpečnost jednotlivých mateřských znamének. Následně pouze erudovaný kožní lékař provede chirurgické odstranění vytipovaných mateřských znamének.

Kazuistika

Žena, 35 let. Na tváři, v oblasti spánku se ji udělal nepravidelný větší kožní útvar složený z více barev, který nevystupuje nad povrch kůže. Paní odešla na kontrolu ke kožnímu lékaři. Nešlo o melanom, ale šlo o jeden druh bradavice. Po půl roce útvar sám zmizel.

Ukázky různých melanomů:

Foto: Vlašín

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz<

Pozor na mateřská znaménka. Zabíjet mohou i malá, varuje odborník | Zdraví

LN Pokud se nám na kůži objeví nové znaménko, popřípadě to stávající změní barvu a začne růst, máme se hned bát, že se nejedná jen o kosmetickou záležitost? Jakákoli změna pigmentových útvarů je důvodem k návštěvě kožního lékaře.

Především v dospělosti, protože v dětském věku mateřská znaménka ještě vznikají a změny jejich tvaru a velikosti jsou běžné. I u nich je ale jejich vznik vyvolaný právě působením ultrafialového záření.

Je prokázáno, že pokud vystavujeme děti sluníčku, vzniká u nich více mateřských znamének a do budoucna mají větší riziko vzniku zhoubného maligního melanomu. V dospělosti se už mateřská znaménka moc nemění, takže jakmile k nějaké změně dojde, kožní vyšetření je namístě.

Naštěstí se i tady většinou nejedná o zhoubný novotvar, ale laik to nemusí vždy správně rozeznat.

LN Jak takový zhoubný útvar pozná dermatolog? Stačí mu na to „školené oko“, nebo potřebuje přístroje? I my dermatologové máme leckdy problém odlišit prostým okem bezpečný útvar od zhoubného nádoru, ale když nejsme schopni přesně diagnostikovat, zda se jedná o pigmentový útvar, nebo třeba o seboroickou veruku, používáme optickou či digitální dermatoskopii. Seboroická veruka je nezhoubný výrůstek, říká se mu také stařecká nebo senilní bradavice a je to v podstatě jen zhnědlá rohovina. Naprosto bezpečná. Zdálo by se tedy zbytečné s ní chodit na vyšetření ke kožnímu lékaři, ale já vždycky říkám, že je lepší přijít desetkrát zbytečně než jednou pozdě. Jako určitou pomoc při rozhodování k návštěvě odborníka doporučuji podívat se na naše webové stránky www.melanom.cz, kde jsou vyfoceny příklady znamének. Jsou tam popsána i kritéria, podle kterých si každý může mateřská znaménka sám posoudit.

Zajímavé:  První Příznaky Cukrovky U Dětí?

LN Jsou všechny rakoviny kůže stejně nebezpečné? Bazaliom a spinaliom méně než melanom. V Německu se jim říká „bílá rakovina“, protože tyto kožní nádory vznikají z jiných než pigmentotvorných buněk. Ovšem i ony jsou zhoubné.

Bazaliom může v kůži prorůstat do hlubších partií, může vám zlikvidovat chrupavku nosního křídla, prorůst do oka, do ucha… Sice na něj neumřeme hned, ale třeba až po 10 letech, kdy už nám chybí kus obličeje a máme těžké infekce, tedy nebezpečný rozhodně je.

Spinaliom je zase třeba nenápadná růžová skvrnka se šupinkami, která se postupně rozšiřuje, tuhne, někdy se rozpadá či krvácí. Může někdy metastazovat do mízních uzlin a dál ovlivňovat jiné systémy. Maligní melanom je nejnebezpečnější. Útvar, který vzniká z mateřského znaménka, ale který se nezřídka objeví i na normální volné kůži.

Kromě uzlin rád metastazuje i do vzdálenějších míst, jako je mozek, plíce, játra, a může nás ze všech tří nádorů nejsnáze zahubit. Přitom je to „jen“ malé mateřské znaménko, několik milimetrů velké.

LN Slunce ale nemá na kůži jen negativní vliv, v případě lupénky nebo atopického ekzému se používá v léčbě.Ultrafialové záření obecně zdravou kůži poškozuje, ovšem k léčení atopického ekzému nebo lupénky se skutečně používá.

Dobře dávkovaným UV zářením lze totiž zánětlivou reakci kůže přitlumit. Ne pro každého pacienta je však třeba čtrnáctidenní pobyt u moře tím správným léčebným postupem, který jeho onemocnění na půl roku potlačí.

Vždycky existuje riziko, že jedinec zareaguje tak, že se kůže na sluníčku spálí a jeho stav se zhorší. Navíc je před těmito léčebnými pobyty důležité onemocnění trochu předléčit. Musíme mít zánět ztlumený, aby nám sluníčko se slanou vodou kůži ještě více nepodráždily.

Tady je vhodné koordinovat vše s léčbou ještě doma. Například v denních sanatoriích, kde jsme schopni částečně imitovat i pobyt například jako u Mrtvého moře.

LN Mrtvé moře je pro kožní onemocnění lepší než jiná moře? Je to ideální moře pro lupénku. Má vysoký obsah solí, které obsahují protizánětlivé magnezium, zároveň jeho hodně slaná voda výborně odšupuje lupénková ložiska a oproti hladině jiných světových moří má minusovou nadmořskou výšku.

Tudíž i tlustší vrstvu atmosféry než jinde, kterou musí procházet ultrafialové záření, proto se zde více filtruje krátkovlnná složka B ultrafialového záření, vyvolávající spálení. U Mrtvého moře jsou mimo to i ložiska dehtových látek, kterými se pacienti mohou namazat.

Dehet působí protizánětlivě a v kombinaci s ultrafialovým zářením se zvyšuje jeho účinnost.

LN Jaký druh ultrafialového záření poškozuje kůži nejvíc? Ultrafialové záření C, ale to se na zemském povrchu naštěstí téměř nevyskytuje. Z umělých zdrojů bylo například v tzv.

horském sluníčku, tedy v těch klasických rtuťových tlakových výbojkách, které se používaly úplně na začátku ultrafialové fototerapie a poškozovaly kůži nejvíc. S UVB zářením se už běžně setkáváme, stejně jako se zářením UVA.

Rozdíl je ve vlnové délce a s tím související agresivitě vůči kůži. UVB záření vyvolává zčervenání kůže, spálení, ale zároveň nejvíce a nejlépe aktivuje vitamin D. Naopak v soláriích, kde je UVB složka potlačena, se používá především záření UVA.

U něj z hlediska uživatele, který nemá dozimetr, chybí informace, jakou dávku ultrafialového záření dostal, protože mu po něm kůže zčervená na rozdíl od pobytu na přirozeném slunci s příměsí UVB jen výjimečně.

LN Znamená to, že solária jsou pro opalování rizikovější než slunce? Takové opalování je mnohem nebezpečnější a záludnější. Navíc v kůži UVA výrazně poškozuje elastická vlákna, takže se tvoří vrásky.

Akdo hned nedostane rakovinu kůže, tomu se rozhodně urychluje její stárnutí, protože za stárnutí kůže je nejvíce zodpovědné právě ultrafialové záření A.

Kromě toho kolegové ve Švédsku provedli velké populační studie s lidmi, kteří do solária chodili i nechodili, a zjistilo se, že maligní melanom vzniká mnohem častěji u lidí, kteří do solárií chodí. UVA záření, které se dříve považovalo za bezpečnější variantu UV paprsků, ale vyvolává rakovinu kůže stejně spolehlivě jako záření UVB.

LN Co byste jako dermatolog vyznavačům solární hnědi vzkázal? Ať používají solária jen v nejnutnějších případech, pokud musejí mít kůži pigmentovanou třeba z pracovních důvodů. A i tady bych zvážil alternativu samoopalovacích krémů nebo nástřiků, které obarví jen rohovou vrstvu pokožky a nepokouší pigmentotvorné buňky.

Každý se mne ptá, jak často může navštěvovat solárium, aby to bylo „ještě“ bezpečné. Ale s UV zářením je to jako s kouřením. Kolik cigaret je bezpečných, abyste si „nevyrobila“ rakovinu plic?Vobou případech je složité to kvantifikovat, ale pokud chce populace slyšet, zda existuje hranice, tak čím méně, tím lépe. Nejlépe vůbec.

Apokud se někdo solária i přesto nedokáže vzdát, řekněme, že dvakrát deset dávek za rok je přijatelných.

Rozškrábané znaménko - Vše o zdraví

Zákeřná znaménka: bez kontrol mohou i zabít

Průměrnému pacientovi s melanomem je 54 let, nejvíce nemocných pak přibývá právě mezi pány po padesátce. Jak ale říká profesor Petr Arenberger, jeden z pořadatelů akce, do Stanu proti melanomu chodí ze dvou třetin ženy.

Pokud se pacient od lékaře dozví, že má podezření na melanom, co ho čeká?Prvním krokem je zachovat klid, jedná se pouze o podezření.

Z klinického vyšetření kožní lékař většinou dovede s velkou spolehlivostí diagnózu určit, ale i pro zkušené oko není stanovení takové diagnózy na sto procent. Pro potvrzení se pigmentový útvar musí chirurgicky odstranit a podrobit histologickému vyšetření v mikroskopu.

To je možné provést pouze z nepoškozeného kvalitního materiálu, velmi tedy záleží na šetrném vyjmutí mateřského znaménka, které se nám podaří prakticky výhradně s použitím skalpelu.

Důrazně proto odrazuji od leptání znamének různými chemikáliemi, mrazení tekutým dusíkem nebo odpařování laserem či elektrickou jehlou. Je-li vysloveno podezření na maligní melanom, před dalšími nepříjemnostmi vás může spolehlivě ochránit pouze kvalitně provedený operační výkon.

Podle čeho se určuje, jak je nádor nebezpečný?U melanomu významně ovlivňuje jeho prognózu a léčebný postup tloušťka nádoru – čím je tlustší, tím se prognóza zhoršuje.

Za hranici se považuje jeden milimetr, ani pro pacienty s tloušťkou pod touto hranicí to ale neznamená, že by už nemuseli na kožní. Rozdíl je, že ve většině takových případů vystačí s běžnou kontrolou.

Mikroskopické vyšetření nám upřesní diagnózu a zároveň nás informuje, jak široký pruh zdravé kůže odděluje nádor od chirurgického řezu. Nádorové buňky přitom nemusí být pouze ve vlastním nádoru, ale mohou se vyskytovat i v jeho těsném okolí.

Byly doby, kdy se prováděly výkony s amputacemi končetin a znetvořujícími plastikami. Jenže se zjistilo, že prognóza takto ošetřených se nijak neliší od prognózy nemocných ošetřených přiměřeným chirurgickým zákrokem.

Melanom může metastazovat po těle. Které části v tomto případě obvykle zasáhne?Nádorové buňky se mohou z původního ložiska šířit různými cestami, u melanomu je to nejčastěji šíření mízními cévami.

Dříve se proto se od určité tloušťky melanomu odstraňovaly všechny mízní uzliny v příslušné spádové oblasti. Ty totiž slouží jako jakýsi filtr v potrubí, který může nádorové buňky vychytat a na nějakou dobu zabránit jejich rozšíření dále do organismu.

Tyto buňky většinou však tělo nedovede zlikvidovat, takže při jejich ponechání v uzlině se může vytvořit druhotné nádorové ložisko. Později se zjistilo, že míza teče obvykle nejprve do jedné uzliny a potom teprve protéká do dalších v okolí. Stejně to funguje s nádorovými buňkami.

Proto se hledaly způsoby, jak tuto první spádovou uzlinu objevit. Dnes se k tomu využívá kombinace označení radioizotopem a barvivem. K zákroku jsou indikováni všichni pacienti s podezřelým nádorem.

Jak vypadá samotné odoperování?Pacient obvykle za krátkodobé hospitalizace absolvuje výkon v místním znecitlivění, kdy se vyjme spádová uzlina, která se podle lokalizace melanomu nachází většinou ve třísle, v podpaží nebo na krku. Uzlina se odešle k vyšetření a v případě, že se v ní najdou nádorové buňky, se následně provede odstranění všech uzlin v dané oblasti.

Když je pacientovi melanom úspěšně včas odstraněn, jaké má riziko, že se choroba objeví znovu? Musí chodit na kontroly?Pacienti po prodělané chirurgické léčbě musí docházet na následné kontroly. S pokročilejším stádiem nádoru se totiž zvyšuje i riziko vzniku metastáz.

Pacienti s jedním melanomem jsou také ohroženi vznikem druhého melanomu desetkrát častěji než ostatní populace. Vzhledem k tomu, že 50 procent metastáz vzniká během pěti let od chirurgické léčby primárního tumoru, jsou v tomto období nutné časté kontroly. Pozdní metastázy jsou sice vzácné, ale možné.

Proto by měla být následná péče, byť v omezené míře, doživotní.

Pokud se u člověka objeví melanom a on si ho rozškrabe, co to může způsobit?Na kontrolu podezřelých znamének se doporučuje docházet jednou ročně. Rozškrábnutí klidného mateřského znaménka ze zdravotních důvodů nevadí, ale rozškrábání melanomu je nebezpečné. V ráně mohou zůstat nádorové buňky a z nich se pak mohou šířit metastázy.

Objevují se nějaké novinky v léčbě melanomu?Od loňského léta jsou s úhradou ze zdravotního pojištění v ČR k dispozici dvě novinky v biologické léčbě metastazujícího maligního melanomu.

Jeden z přípravků již prošel testováním u více druhů nádorových onemocnění, nejlepších výsledků však zatím dosáhl právě u maligního melanomu. Druhá látka blokuje protein, který je přítomný u 40 až 60 procent případů tohoto onemocnění. Zasáhneme tak do dráhy, která má zásadní význam při rozvoji nádoru.

Oba preparáty jsou k dispozici na třech dermatologických pracovištích v ČR. Máme i další preparáty, které jsou zatím ve stádiu klinických zkoušek.

Zajímavé:  Jak Na Jarní Alergie?

Na vzniku se podílí slunění. Je někde riziko větší?Z hlediska vzniku nádorových onemocnění je rozhodující především sluneční záření v ultrafialové oblasti. Nejkratší vlnovou délku a tím i největší riziko pro vznik nádorů má UVC záření, to je ale pohlcováno v atmosféře.

Člověk však objevil rtuťovou tlakovou výbojku, která byla používána k léčebnému a kosmetickému ozařování. Výbojka vytvářela 65 procent záření v UVC části ultrafialového spektra, takže dnes používáme tzv. horské slunce pouze jako germicidní lampu, k dezinfekci laboratoří nebo operačních sálů v době, kdy v místnostech nikdo není.

Pro vznik melanomu je ale pravděpodobně nejvýznamnější UVB záření. Ideální je proto omezit pohyb na přímém slunci, a to hlavně mezi 11. až 15. hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno. Ne každé oblečení také chrání proti ultrafialovému záření stejně kvalitně.

Proto je nejlepší, když pro plánovaný pobyt na slunci zvolíme oblečení z certifikovaných tkanin, které mají přímo deklarován stupeň ochranného faktoru (UPF) proti UV záření. Stoupáme-li do hor, s každými 300 metry se zvýší intenzita ultrafialového záření o čtyři procenta, se zvýšením dávky záření musíme počítat také při odrazu od vodní hladiny nebo sněhu.

S přibližujícím se rovníkem stoupá dávka UV záření – např. ve srovnatelné nadmořské výšce na polárním kruhu je množství ultrafialového záření při jasném slunečném dnu ve stejnou denní dobu a ročním období pětkrát nižší než v tropické oblasti.

Jak vybírat opalovací krém – který je pro léto v ČR vhodný faktor, jak často se mazat?Pro každodenní přecházení po městských ulicích by měl mít člověk ošetřenu kůži faktorem minimálně 15.

 SPF, jak se ochrannému faktoru v krémech říká, uvádí, jaká část ultrafialového záření se při jeho použití dostane do kůže – např. faktor 10 propustí do kůže desetinu ultrafialového záření.

V zásadě platí, že prostředek nanášíme na kůži v dostatečném množství alespoň 20 minut před pobytem na slunci a aplikaci podle druhu prostředku a chování pravidelně během dne opakujeme.

Při koupání je nutné nanášet prostředky označené jako water-resistant každých 40 minut a water-proof každých 80 minut. I bez koupání opakujeme aplikaci ochranného prostředku každé dvě hodiny, faktor totiž odplavuje pot a některé chemické faktory ztrácejí při přeměně ultrafialových paprsků na teplo své ochranné vlastnosti.

Rozškrábané znaménko - Vše o zdraví

Diskuze Rozškrábnuté mateřské znaménko

Pro ty ženské, které tady tvrdily, že roztržené znaménko vyvolává
rakovinu a měly k tomu vždy praktický příklad z okolí („Jedna paní
povídala…“), přečtěte si článek pod tímto textem. Hlavně bod
5. A laskavě nestrašte ostatní lidi.  

Mýty a pověry o melanomu

  1. „Když si nechám melanom vyříznout, dojde k jeho rozsevu…“

Bohužel toto je velmi zakořeněná lidová představa, vycházející ze
špatně interpretované laické zkušenosti. Určitě ve svém okolí najdete
někoho, kdo šel na operaci s nádorem, a melanom tu není výjimkou, vrátil
se z nemocnice a brzo poté se u něho objevily nádorové metastázy.

„Aha,“ řekne si postižený nebo někdo z jeho okolí, „kdybych tam
býval nechodil, tak jsem mohl být zdravý. Řízli mi do toho a celé mi to
rozehnali do těla.“ Realita je bohužel jiná. Jedná se o typický
případ, kdy pacient již přišel k lékaři pozdě.

Nádor ještě před
odstraněním stačil založit dceřiná ložiska v těle a ta se klinicky
projevila až po návratu z nemocnice. Chirurg pouze provedl poslední pokus,
aby předešel rozšíření nádorových buněk do těla. V tom okamžiku už
bylo pozdě.

Pacienta tedy nezahubil operační zákrok, ale jeho pozdní
příchod k lékaři.

  1. „Je to dobré, mateřské znaménko se začíná odbarvovat, ztrácí
    svoji původní barvu a mizí před očima, můj obranný systém se s ním
    pravděpodobně již vyrovnal…“

Tak zvaně regredující maligní melanom není vůbec příznivým
znamením. Takovouto proměnou mateřského znaménka bychom se neměli nechat
ukolébat. Měl by to být pro nás stejný signál k rychlé návštěvě
kožního lékaře, jako když nám mateřské znaménko začíná měnit barvu
a tvar a přitom si zachovává pigmentaci.

  1. „Z mateřského znaménka mi vyrůstají chlupy, takže se nějakého
    zhoubného zvrhnutí nemusím obávat. Jedná se asi o něco, jako je
    bradavice…“

Ovlasená mateřská znaménka především větší velikosti mají
přinejmenším stejný sklon ke zhoubné přeměně jako jiné
pigmentové névy.

  1. „Plochým znaménkům nemusím věnovat velkou pozornost, mnohem
    nebezpečnější jsou ta, která vyrůstají nad okolní kůži…“

Při pravidelných kontrolách u kožního lékař je potřeba věnovat
pozornost všem mateřským znaménkům. Dokonce tzv. intradermální névy
vyrůstají nad kožní povrch, jsou nápadnější a kosmeticky rušivé,
přitom však téměř nikdy nejsou příčinou vzniku melanomu.

Na druhou
stranu zcela ploché dysplastické névy jsou z hlediska svého buněčného
složení mnohem živější a maligní melanom z nich může vzniknout
snadněji.

Takovéto rozdíly ale nejlépe posoudí zkušené oko kožního
lékaře, vyzbrojeného navíc speciálními optickými vyšetřovacími
přístroji.

  1. „Strhl jsem si mateřské znaménko. Krvácelo to, tak asi už mám
    rakovinu…“

Stržení klidného mateřského znaménka není žádná tragédie.

Pokud
s takovým problémem přijdeme ke kožnímu lékaři, pravděpodobně nám
šetrně odstraní i zbývající část mateřského znaménka, aby při
následném hojení nevznikly na poškozených buňkách nějaké změny, ale je
to spíše postup z opatrnosti než z nezbytné nutnosti. Jiná věc je, když
mateřské znaménko začne samo od sebe krvácet, svědit nebo být jinak
podrážděné.

V tomto případě je situace vážnější, ale nejlépe ji posoudí
stejně až kožní lékař, s jehož návštěvou v takovém případě
neotálíme.

  1. „Jak poznat nebezpečné pigmentové znaménko? Představují pigmentová
    znaménka na kůži potenciální riziko pro vznik melanomu?“

Ano, zhruba 30-50 % melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka.
Svou kůži známe nejlépe sami a zvláště tehdy, když si ji a především
mateřská znaménka pravidelně kontrolujeme, dokážeme sami odhalit
sebemenší odchylky v průběhu času.

Je to velmi cenná informace, která
podá dynamický údaj o případných změnách mateřských znamének.
Někteří se ještě stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je
až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří
zánět.

Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního
melanomu.

Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného
pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde
rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel.

Čím více písmenek je pozitivních u jednoho pigmentového znaménka,
tím větší je pravděpodobnost, že se jedná o rizikový projev.

A (asymmetry): asymetrie
Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál
či kruh.

B (border): ohraničení
Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité
ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly
upoutat vaši pozornost.

C (colour): barva
Také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má
nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.

D (diameter): průměr
Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by
nemělo uniknout vaší pozornosti.

E (elevation): vyvýšení
Pokud pozorujeme růst pigmentového znaménka do výšky, může to být
známkou progredujícího nádoru. Pokud však máme mateřské znaménko již
řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

Při jakýchkoliv pochybnostech navštivte raději kožního lékaře, který
je dostatečně školen k tomu, aby dovedl správně stanovit diagnózu, někdy
i s pomocí speciálních optických přístrojů.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Kožní problémy

Dobrý den, vzadu na krku jsem si rozškrábala pihu, nebo znaménko – pořádně si tam nevidím.

Trpím na akné a asi se mi udělal boláček v místě pihy/znaménka, ale já jsem nevěděla, že si celou dobu nehtama nímu a vymačkávám místo, kde je ta piha/znaménko. Chodím na kontrolu na dermatovenerologii po devíti měsících, mám znamének a pih mnoho.

Nyní jsem tam byla asi před měsícem. Mám jít s tímhle problémem k lékaři znovu? Nyní je to místo červené a zdá se, že podebrané. Děkuji Vám mnohokrát.

Vážená pusatelko, jesltiže mátě pocit, že místo po rozškrábnutém znaménku je červené a podbrabné, zajděte znovu ke kožnímu lékaři.

Nemusí se jednat o zánět spojený se rozškrábnutým znaménkem, ale o zanícenou mazovou žlázku v rámci akne, kterým trpíte. Jinak je v pořádku, že se znaménky chodíte na pravidelné kontrole.

Jistě také používáte v období slunčního záření prostředky s UV filtry. S pozdravem A.P.

Dobrý den, od mala mívám problémy s rodnutím v obličeji, někdy i v dekoltu (červené nebo růžové skvrny). Stávalo se to vždy při větší psychické zátěži a pocitem horka v obličeji. Zarudnutí pokožky na trupu je i po silnějším kontaktu-tření, podrbání se.

Obličej mi rudne i po delším pobytu venku, hlavně za chladného počasí, pak mám několik hodin silně rudé tváře. Dále při sebemenší konzumaci byť slabého alkoholiu(stačí 1 dcl vína) Nyní mám problémy s rudnutím v obličeji i po teplém jídle, což dříve nebylo.

Měla bych dojít na nějaké vyšetření ? Popř na jaké?

Vážená pisatelko, zarudnutí v obličeji a v děkolktu, které Vás trápilo dříve, kdy se po psychické tátěži tyto něžádoucí projevy objevovaly, souvisely s n ervobým systémem, mají i svoje odborné označení „Erythema pudoris et irracindiae“.

Píšete, že nyní se objevuje zčervenání kůže i po mechanickém podráždění, při změnách teploty a po požití alkoholu a teplého jídla, což souvisí s uvolňováním tzv. H-látek, mediátorů, které jsou za tyto změny zodpovědny. V mnoha takových případech se uplatňuje léková skupina antihistaminik.

Zajímavé:  Hormonální profil - vše o zdraví

Z vyšetření bych doporučila kožní odbornost. S pozdravem A.P.

Vážená paní doktorko, je mi teprve 14 let a ještě jsem nezačal svůj sexuální život, ale už mám problémy s penisem. Je mi trapné o tom říkat otci/matce a tak se chci zeptat Vás. Před 2 dny jsem vypozoroval na svém žaludu nějaké malé bílé vředíky, které mě svědily.

Nechal jsem to tak a na druhý den jsem spozoroval, že se mi na žaludu loupe kůže. Pomoc jsem, ale zatím ještě nehledal. Dnes jsem se probudil a spozoroval jsem další problém. Mám odřenou předkožku… Jsou tam rýhy o velikosti asi 2 mm. Nevím, co si má počít. Byl bych velice nerad, kdybych to musel řešit přes rodiče.

Máte nějaký tip na léčbu? A je to nějaká infekce, zánět nebo plíseň? Předem děkuji za odpověď, LN.

Vážený pisateli, zřejmě se jedná o mechanické změny na kůži žaludu. Já bych Vám doporučila, zakoupit si v lékárně Canesten krém a 2x denně si jej na žalud aplikovat po dobu 5-7 dnů.

Je to prostředek současně protiplísňový a není vyloučeno, že by se po pohlavním styku mohlo současně jedna o kvasinkovou přidruženou složiku (často tím trpí dívky), takže by působil i léčebně k možné této získané infekci. S pozdravem A.P.

Dobrý den,Vážený pane doktore byla jsem na dermatologii si nechat preventivně zkontrolovat pihy a znaménka vše v pořádku,ale jedna piha se mi udělala na rtu spíše pod rtem na sliznici je to tak 10 let piha je hladká,nebolí,nemění se,neroste barva světle hnědá vel.0.4mm.

Dermatoložka jí viděla a řekla mi že musím ke svému stomatologovi at se mi na to podívá,že by jí výhledově nechala odstranit.Jsem z toho docela zmatená k zubaři jsem se každopádně objednala,ale mám strach nemůžete mi prosím říct o co by mohlo jít.Děkuji za Vaší odpověd.

Katka

Vážená pisatelko, píšete, že pihu – pigmentovou skvrnku máte na sliznici rtu asi 10 roku ve stacionární velikosti, která se barevně ani velikostně nemění.

Z těchto údajů se dá předpokládat, že se jedná o záležitost benigní (ale nevidím to, nemohu přesně objektivně posoudit).

Ke stonatologovi si na její radu zajděte, ale pokud budete chtít mít 100% jistotu, pak si nechte pihu vyšetřit dermatoskopem, dnes existují digitální přístroje v určitých centrech. S pozdravem A.Pospíšilová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je nutné vyholit místo(ve vlasové části)při vyndání ateromu.Děkuji za odpověď.

Vážená pisatelko, odstranění ateromu chirurgickým způsobem zamená vyjmutí ateromu raříznutou kůží a jejích následným sešitím. Vyholení v lasů v daném místě se vyžaduje. S pozdravem A.P.

děkuji za Vaši odpověd a hned zítra navštívim kožní kliniku.Měl bych ještě dotaz zda je možné že ta bolest v penisu souvisí s vyrážkou v tříslech,zarudnutim a šupinkami na šourku.

Také jsem v posledni době zaznamenal bolest kloubu a vysusenou kuži na nahou.Zhruba před měsicem se me udělala vyrazka silna vyrazka v oblasti hrudniku a horní části zad která ale asi po 5 dnech sama odezněla.Jaké nemoci mohou byt tyto příznaky.

jinak se citim dobře.Nikdy jsem se na kožní nemoc nelečil.Děkuji

Vážený pisateli, je dobře, že jste se objednal již ke kožnímu lékaři. Nezdá se mi, že bolest v penisu by souvisela s vyrážkou v tříslech, i když jednoznačně se to vyloučit nedá.

Je třeba objektivně nález posoudit a z toho vyvodit závěr o co by se mohlo v daném případě jednat.

Možná bude zapotřebí komplexnější vyšetření i u jiného odborníka, když se zmiňujete o současných bolestech kloubů v poslední době (revmatolog ?). S pozdravem A.P.

Dobrý den,mám dotaz ohledně vyrážky v tříslech a zarudnutého šourku.Měl jsem silne bolesti v penisu a žaludu.navštívil jsem urologa,předepsal antibiotika.Bolest častečně ustoupila ale neni to ono.Vysetreni zadne neudelal,pry se z toho nic nepozna.

Na vyrazku jsem pouzival clotrimazol,oplachov hypermanganem a nic nepomohlo.Sexualne jsem prestal od zjisteni problemu žít.Oblast trisel a šourku silně pálí,take žalud.

Porad te mě prosim zda nebude lepší navstivit jineho urologa či kožního lekare nebo se obratit na jine pracoviste,děkuji Tomáš

Vážený pisateli, v každém případě zajděte s vaším problémem ke kožnímu lékaři.

Podle toho, jak popisujete Váš kožní nález a subjektivní příznaky, bude podle mého názoru zapotřebí léčby kortikosteroidními prostředky (krémy, masti, lotia apod), které jsou ve většině případů, co se týče předepisování, vázány na odbornost kožního lékařství. Návštěvu u kožního lékaře neoddalujte. S pozdravem A.P.

Dobrý den paní doktorko, už jsem Vám psal, že před léty mi byl indikován lichen sclerosus et atrophicus na dosti citlivém místě v oblasti špičky žaludu. Psal jsem Vám, že mi to způsobuje nepříjemné pálení během dne.

Po urologické stránce je vše v pořádku, moč, sediment, výtěry atd. Htěl bych se Vás touto cestou zeptat, jestli je vhodné v mém případě zkusi mast Diprosone, nebo Infadolan popřípadě Bepanten a pokud ano jak se to má kombinovat.

Předem děkuji za odpověď

Vážený pisateli, kortikosteroidn prostředky jsou uindikovány na lichent sclerosus et atrophicus, Diprosone kerém a mast patří do indikační oblasti tohoto onemocnění, kde fangují jako prevence ev. amligného zvratu. Apklikace stačí 1x denně. infadolan nebo bepanthen můžete aplikovat rovněž 1x denně ke zvláčnění.kůže a sliznice. S pozdravem A.P.

Dobrý den, mám za sebou pokus o sebevraždu oběšením. Na krku mám strangulační rýhu (jak jsem se dočetl na internetu). K tomuto činu mě dohnaly problémy(ztráta zaměstnání, rozvod, nemožnost najít novou práci,nezájem dětí o mou osobu).Přesto bych to už neudělal,vše je řešitelné.Můj dotaz: zmizí úplně strangulační rýha na krku případně za jak dlouho? Roman Děkuji, pokud mi odpovíte

Vážený pisateli – strangulačný rýha – nevím, jak dlouho ji máte – je podmíněna poršením, resp. přesunem vaziva v kůži a podkožní tkáně. Někdy bývá v rovině okolní kůže, někdy lehce atrofická, někdy barevně změněná, jindy lehce narůžovělá. Jizva však minimálně 1 rok tzv. „pracuje“. Potírejte si místo matí s vitaminem E ( např. Vitamin E mast 5%). S pozdravem A.P.

dobry den,objevili se mi na břichu a trochu na rukou červene fleky,vubec to nesvrbi ani neboli,co by to mohlo byt

Vážený pisateli, červené fleky, bez zřetelných dalších projevů. pupínků, puchýřků, které se Vám obejvily na rukou, mohou být projevem podráždění tzv.

iritační dermatitidy ( tlakem pásku, oděku), na ruklou se mohou projevit účinky různých chemických prostředků (mycí, čistící apod.). Může však jít o počínající projev toxoalergického exantému lékového či potravinového. Dopor.

zajít ke kožnímu lékaři, aby nález přesně zhodnotil a vyjádřil se k přesnější diagnóze a podle toho k následné léčbě. S pozdravem A.P.

Jednoduchý test, který pomůže odhalit rakovinu kůže

Profesor Petr Areberger a lékařka Monika Arebergerová při vyšetření znamének. Foto: Petr Hloušek, Právo

Nejčastěji se lidé zaleknou obyčejných pih. Pokud jsou kulaté, oválné, pravidelného tvaru a bez nerovností, zpravidla se jedná o pihy, jež nejsou nebezpečné.

Jejich průměr by však neměl přesáhnout šest milimetrů (což odpovídá velikosti průměru obyčejné tužky).

Přesto odborníci ze serveru Léčba-rakoviny.cz radí, aby si lidé alespoň jednou za měsíc našli čas k sebevyšetření.

Jednoduchou pomůckou může být tzv. „ABCDE“ test. Shrnuje vlastnosti pih, kterých bychom si měli všímat.

O melanom může jít, pokud znaménko z půl centimetru naroste na dvojnásobek své velikosti.

Foto: Novinky

„ABCDE“ test
„A“ znamená asymetrii – Je-li piha nesymetrická, její jedna polovina je větší nebo nerovnější, měl by ji vidět kožní lékař.
„B“ – z anglického „border“ – znamená „ohraničení“ – V případě obyčejné, „zdravé“ pihy by mělo být zřetelné a ostré.
„C“ je první písmeno ze slova „color“ – barva. Normální pihy mají jen jeden odstín, barevné změny nebo různé skvrnky jiných barev jsou podezřelé.
„D“, diameter, znamená průměr. Za normálních okolností nepřesahuje 6 milimetrů, tedy přibližně průměr gumy na konci obyčejné tužky.
„E“ je první písmeno z „elevation“ – vyvýšení. Může jít ale i o poklesnutí pod úroveň kůže. Zvláště pokud piha narostla rychle, je třeba vyhledat specialistu – dermatologa.

Běžně má mateřské znaménko ohraničené okraje, jakmile dojde k nerovnostem či nepravidelnosti, může jít o melanom.

Foto: Novinky

„Varovným znamením jsou malé růžové nebo červené skvrnky s drsným povrchem, které lze sice seškrábnout, ale za čas se zase objeví. Může jít o první stadium kožní rakoviny (zhoubného nádoru nemelanomového typu), které se odborně nazývá aktinická keratóza. Vyskytuje se často na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření,“ upozorňují odborníci.

Prvním varovným signálem, že naše piha není zcela v pořádku, je asymetrie znaménka.

Foto: Novinky

Nebezpečné mohou být i růžové bouličky, které mohou krvácet. Přestože jde obvykle o nezhoubné nádory tzv. basaliomy, které je nutné vyléčit, jelikož se mohou rozšířit a změnit v rakovinu.

„Podobně nebezpečné mohou být nehojící se šupinaté plošky, zvláště pokud jim předcházela již zmíněná keratóza. Tak se chová podobný typ karcinomu (spinaliom), který může napadat lymfatické uzliny a vést až ke smrti,“ dodávají odborníci.

Znaménko by mělo být jednobarevné. Pokud se počet barev náhle změní, ihned běžte k lékaři.

Foto: Novinky

Většina kožních nádorů se dá při včasném zachycení odstranit, a tím i vyléčit. Lidé však musí přijít k lékaři včas. Nejčastěji na rakovinu kůže umírají muži nad 50 let.

Více informací naleznete na www.lecba-rakoviny.cz ; www.melanomy.cz; www.melanoma.cz .

  • – lidé nad 50 let věku,
  • – lidé s genetickou dispozicí, u nichž již rakovinou kůže někdo z příbuzných onemocněl
  • – pracující na denním slunci
  • – lidé po transplantaci orgánů.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector