Sinusová tachykardie – Vše o zdraví

Sinusová tachykardie - Vše o zdraví

Tachykardie neboli zrychlení srdečního rytmu může být odezvou na určité stimuly organismu (cvičení například) nebo také příznakem některé z nemocí.

Tachykardie je stav, který způsobuje, že srdce tluče více než 100 krát za minutu. Srdce obvykle bije rychlostí asi tak 60 až 100-krát za minutu. Tachykardie je tedy porucha srdce, při které je tepová frekvence (puls) vyšší než 100 úderů za minutu.

Tachykardie je běžný typ poruchy srdečního rytmu (arytmie), při kterém srdeční rytmus tepe rychleji než normálně. Je normální, že vaše srdeční frekvence stoupá během cvičení nebo jako fyziologická odpověď na stres, poranění nebo onemocnění (sinusová tachykardie). Ale při tachykardii srdce bije rychleji než normálně.

Vaše srdeční frekvence je řízena elektrickými signály vysílanými přes tkáň srdce. Tachykardie se vyskytuje, když abnormalita v srdci vyvolává rychlé elektrické signály, které zrychlují srdeční frekvenci, která je obvykle v klidu 60 až 100 úderů za minutu. Po dobu epizod tachykardií se tepová frekvence obvykle pohybuje v rozmezí 140 až 250 úderů za minutu.

V některých případech může tachykardie způsobit žádné příznaky nebo komplikace. Pokud se neléčí, může tachykardie narušit normální funkci srdce a vést k závažným komplikacím, včetně:

  • Srdečního selhání
  • Mrtvice
  • Náhlá srdeční zástava nebo i smrt

Typy tachykardie

Existují tři typy tachykardie:

  1. Supraventrikulární tachykardie. Je to obecné označení pro rychlé srdeční arytmie. K té dochází, když elektrický signál v nad srdečními komorami srdce selže a způsobí, že se srdeční frekvence zrychlí. Má původ „nad“ srdečními komorami – tedy v oblasti srdečních předsíní. Říká se ji proto také předsíňová tachykardie. Srdce bije tak rychle, že se nedokáže naplnit krví dříve, než dochází k jeho kontrakci (opětovnému bití). To ve finále snižuje průtok krve do zbytku těla.
  2. Ventrikulární tachykardie. Říká se jí také komorová tachykardie. Komorová tachykardie se může objevit nečekaně, a to i u zdravého člověka, závažnější je její výskyt u pacienta s chronickým onemocněním srdce. Jedná se o rychlou srdeční frekvenci, která začíná v dolních komorách srdce. Nastává, když elektrické signály v těchto komorách nefungují správně. Opět platí to, že srdce bije tak rychle, že se nemůže naplnit krví. Může být život ohrožující.
  3. Sinusová tachykardie. Sinusový rytmus o frekvenci vyšší než 100/min. Podnět vzniká v sinusovém uzlu a šíří se normální cestou ze síní na komory. Sinusová tachykardie může být fyziologická (přirozená) nebo nefyziologická (nepřirozená). Přirozená tachykardie je většinou normální reakce těla na určité situace, jako cvičení, úzkost, vyčerpanost nebo horečka. Nefyziologická (nepřirozená) – když je po dobu 24 hodin tep srdce větší než 90 úderů za minutu, přičemž nebyl způsoben přirozenou reakcí organizmu. Nefyziologická tachykardie může být způsobená určitými poruchami, jako je onemocnění štítné žlázy, chudokrevnost a nízký krevní tlak.

Co způsobuje tachykardii? Jaké jsou její příčiny?

Mnoho věcí. Tachykardie je obecně způsobena něčím, co narušuje normální elektrické impulsy, které řídí rychlost čerpání srdce. Mnoho věcí může způsobit nebo přispět k problémům s elektrickými impulsy srdce. Tak například:

  • Poškození srdečních tkání ze srdečních chorob
  • Abnormální elektrické cesty v srdci přítomné při narození (vrozené srdeční stavy)
  • Nemoci nebo vrozené abnormality srdce
  • Anémie
  • Cvičení
  • Náhlý stres, jako je strach
  • Vysoký nebo nízký krevní tlak
  • Kouření
  • Horečka
  • Pití příliš mnoho alkoholu
  • Pití příliš mnoho kofeinových nápojů
  • Vedlejší účinky nějaké léčby
  • Zneužívání rekreačních drog, jako je kokain
  • Nerovnováha elektrolytů, minerálních látek nezbytných pro vedení elektrických impulzů
  • Hyperaktivní hypertrofie štítné žlázy (hypertyreóza)

Únava, horečka, strach, stres, úzkost, určité léky a pouliční drogy mohou vést k sinusové tachykardii. Může být také vyvolána anémií, hyperaktivní štítnou žlázou nebo poškozením srdce nebo srdečním selháním.

Supraventrikulární tachykardie s největší pravděpodobností postihuje lidi, kteří kouří, pijí příliš mnoho alkoholu nebo konzumují spoustu kofeinu. V některých případech je spojena s infarktem. Je častější u žen a dětí.

Komorový typ je spojen s vážnějšími srdečními poruchami, jako je nedostatek kyslíku, a může být také spojen s dalšími stavy, jako je sarkoidóza. To způsobuje, že kůže a další tkáně těla se zvětšují.

Je také spojena s abnormálními problémy „elektrického“ fungování, které se vyskytují při narození (Syndrom dlouhého QT intervalu), se strukturálními problémy srdce, jako je kardiomyopatie, léky nebo elektrolytickou nerovnováhou.

Někdy je původ nejasný.

Příznaky (symptomy) tachykardie

Když vaše srdce bije příliš rychle, nemusí dodávat účinně krev do zbytku těla. To může zbavit vaše orgány a tkáně kyslíku a může způsobit následující příznaky. Bez ohledu na to, jaký typ tachykardie máte, můžete tedy cítit:

  • Závrať
  • Slabost
  • Dýchavičnost
  • Bolest na hrudi
  • Bušení srdce
  • Mdloby (synkopa)

V extrémních případech byste se mohli dostat do bezvědomí nebo mít srdeční zástavu.

Někdy však super-rychlá srdeční frekvence nemá žádný z výše zmíněných příznaků.

Testy při tachykardii

Ty mohou zahrnovat:

  • Elektrokardiogram (EKG). Ten zaznamenává elektrickou aktivitu ve vašem srdci a pomáhá lékaři hledat věci, které nevypadají standardně, normálně. Možná budete muset nosit přenosný počítač, který zaznamenává vaše EKG signály po dobu 24 hodin.
  • Zátěžový test cvičením. Váš lékař bude chtít, abyste chodili či běželi na běžeckém pásu, zatímco on bude sledovat vaši srdeční činnost.
  • Magnetická rezonance (MR) srdce. Měří magnetické pole srdečního svalu a hledá slabosti.
  • Stresová zkouška – lékař může doporučit test na stres.

Léčba tachykardie

Lékař vždy rozhodne o tom, co je nejlepší poté. Rozhodne, až dostane výsledky testu. Léčbou tachykardie jsou obecně léky, lékařské procedury nebo chirurgické zákroky, které mohou pomoci při kontrole rychlého srdečního rytmu nebo při řízení dalších stavů přispívajících k tachykardii.

Pokud máte sinusovou tachykardii, pomůže určit příčinu a navrhne vám metody ke snížení srdeční frekvence. Mohou to být třeba změny životního stylu, uvolnění od stresu nebo užívání léků ke snížení horečky.

Pokud máte supraventrikulární tachykardii, lékař může doporučit, abyste například pili méně kofeinu nebo alkoholu, abyste více spali nebo přestali kouřit.

Léčba komorové tachykardie může zahrnovat léčbu resetováním elektrických signálů nebo ablace srdce, což je postup, který zničí abnormální srdeční tkáň, která vede k tomuto stavu. Váš lékař může také použít defibrilátor, který naruší rychlý srdeční rytmus.

Rychlá srdeční frekvence se nemusí vždy za všech okolností léčit. Ale někdy může být život ohrožující. Dejte proto svému lékaři okamžitě vědět, pokud máte jakýkoli typ nepravidelného srdečního tepu.

Prevence

Nejúčinnějším způsobem prevence tachykardie je udržení zdravého srdce a snížení rizika vzniku srdečních chorob. Pokud již máte srdeční onemocnění, sledujte jej a postupujte podle plánu léčby, abyste snížili riziko tachykardie.

1. Zabraňte srdečním onemocněním

Odstraňte rizikové faktory, které mohou vést ke vzniku srdečních chorob. Proveďte následující kroky:

  • Cvičte a jezte zdravou výživu. Žijte zdravý životní styl s pravidelným cvičením a s zdravou stravou s nízkým obsahem tuku, která je bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnná jídla.
  • Udržujte si zdravou váhu. Nadváha zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob.
  • Udržujte hladiny krevního tlaku a cholesterolu pod kontrolou. Proveďte změny v životním stylu a užívejte léky předepsané k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze) nebo vysokého cholesterolu.
  • Přestaňte kouřit. Pokud kouříte a nemůžete přestat sami, poraďte se s lékařem o strategiích nebo programech, které vám pomohou překonat kouření.
  • Pijte s mírou. U zdravých dospělých to znamená až jeden drink denně pro ženy všech věkových skupin a muže starší než 65 let a až dva nápoje denně pro muže ve věku 65 let a mladší. Za určitých podmínek je doporučeno, abyste se zcela vyvarovali alkoholu. Požádejte svého lékaře o radu specifickou pro váš stav.
  • Nepoužívejte rekreační drogy. Nepoužívejte stimulanty. Poraďte se s lékařem o vhodném programu, pokud potřebujete pomoc při ukončení rekreačního užívání drog.
  • Používejte přípravky bez předpisu s opatrností. Některé léky na léčbu nachlazení a kašel obsahují stimulanty, které mohou vyvolat rychlý srdeční tep. Zeptejte se svého lékaře, které léky potřebujete, abyste se vyhnuli tachykardii.
  • Omezte kofein. Pokud hodně pijete kofeinové nápoje, pijte je s rozumem (ne více než jeden až dva nápoje denně).
  • Kontrolujte svůj stres. Vyhněte se zbytečnému stresu a nezapomeňte se naučit techniky zvládání stresu zdravým způsobem. Meditace, cvičení a podobně.
  • Choďte na prohlídky k lékaři. Choďte na pravidelné fyzické vyšetření a oznamte lékaři jakékoli příznaky.

2. Monitorujte stávající onemocnění srdce

  • Postupujte podle plánu léčby. Ujistěte se, že rozumíte vašemu léčebnému plánu a že užíváte všechny léky, jak je předepsáno.
  • Změny lékaři hlaste okamžitě. Pokud se vaše příznaky změní nebo zhorší nebo objevíte nové příznaky, okamžitě to oznamte svému lékaři.

A co vy? Máte s tachykardií nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě o srdci přečíst?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Chat: Jan Pirk — Živě na Jedničce — Česká televize

Anonymus: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, už od soboty jsem nachlazená a píchá mě na levé straně u srdce, tyto problémy jsem již u sebe zpozorovala když jsem minulý rok byla rovněž nemocná.. tak se chci zeptat může se jednat o něco vážného nebo to jen souvisí ze současným onemocnění ? děkuji“

Jan Pirk: „Myslím,že ne,když je to závislé na nachlazení,tak to nebude od srdce. Nebojte se.“

  • jiri: „znate bohdana pomahace“
  • Jan Pirk: „Ano“
  • Jana: „Mám již dlouho značnou nadváhu, je to pro srdce opravdu tak nebezpečné?“
  • Jan Pirk: „To určitě ano,měl byste se více hýbat a méně jíst.Nejlepší je začít s norid walking což je chození s hůlkami“
Zajímavé:  První Příznaky Střevní Chřipky?

Kateřina T.: „Dobrý den, pane doktore. Opakovaně (někdy 2x týdně, jindy je třeba tři měsíce klid) mívám silné bušení srdce. V lednu jsem byla se supraventrikulární tachykardií (trvalo přes hodinu, tep až 210) hospitalizovaná přes noc (aplikovali mi rytmonorm).

Točili mi EKG, brali krev a moč. Po dvou týdnech jsem měla na 24 hodin holter. Nic však neobjevil. Je mi 22 let (nekuřačka, bez nadváhy, cholesterol v normě).

Měla bych požadovat nějaká další vyšetření nebo není potřeba se tím zabývat? Děkuji za odpověď, s pozdravem Kateřina T.“

Jan Pirk: „To se nedá tak jednoduše říci-Pokud chcete nějaké vyšetření,zavolejte třeba zítra na můj sekretariát tel 236055014 a pokud nejste příliš zdaleka můžeme něco vymyslet.“

Petr Kapš: „Dobry den pane doktore chtel bych se zeptat na problem tlak mam v poradku,ale casto se mi mota hlava a poti se mi dlane. Beru pravidelne horcik. Dekuji za odpoved a obdivuji Vasi praci,drzim palce.“

  1. Jan Pirk: „Je potřeba si zkontrolovat krevní tlak,zda ho nemáte nízký,v době,kdy se Vám motá hlava.“
  2. Ivana Jirková: „Dobrý den pane profesore,chtěla jsem se zeptat zda li můj tetínek má ještě šanci na transplantaci srdce,když mu bylo minulý měsíc 66 let,jinak je zdráv,má defibrilátor asi rok,ale poslední dobu je mu pořád zle,nemůže dýchat a při i menší námaze se zadýchá,myslím,že byl i na čekacím listě na transplantaci,ale vím,že je to nějak limitováno věkem tak nevím jak to je,děkuji mockrát za odpověď,Jirková“
  3. Jan Pirk: „Kalendářní věk není absolutní kontraindikace transplantace-nevím kde žijete,pokud chcete zavolete někdy na můj sekretariát tel 236055014 a můžeme se na tatínka někdy podívat.“

Jaroslava: „pane docente,moc Vás zdraví rodačka ze Zásmuk. Když delší dobu spím na levém boku,probudí mě zima. Má to spojitost se srdíčkem?“

Jan Pirk: „Zdravím,ale spíš na vás asi táhne z okna se srdíčkem to určitě nesouvisí.Buďte klidná“

Martina: „Pane doktore, měla jsem panické ataky, bála jsem se že dostanu infarkt, nemohla jsem spá, omdlívala jsem, musím říct, že mě lékaři moc nepomohli, chci se zeptat, zda se setkáváte hodně s lidmi s touto diagn=ozou? Myslím, že by chtělo o této nemoci více mluvit na veřejnosti, málo se o ní ví, spíš je braná jako hypochondrie.“

Jan Pirk: „Občas ano,musí to být trápení,ale nebojte se neumřete na to,najděte si nějakého pořádného koníčka a myslete na něj.“

Premysl R.: „Vazeny pane Doktore, Dobry den, nemam zadny dotaz, ale chtel bych Vam vyjadrit podporu v tom co ustalene tvrdite o akci dekujeme odchazime a vubec Vasim nazorum na vzdelavani, odbornost coz k lekarum patri. Mam ohromnou radost, kdyz vzdelany a odborny clovek ma nazory jako Vy.“

Jan Pirk: „Moc děkuji,oni se na mne za to dost zlobí,takže každá podpora mi dělá radost“

M.: „dobrý den, je mi 15 let škodí srdci když sportuji nachlazený?“

Jan Pirk: „Ano,můžete si přivodit něco vážnějšího.Na sporotování máte celý život,jen si ho nepokazit nějakým vážným onemocněním“

Pavel: „Dobrý den pane doktore. V první řadě bych vás chtěl pozdravit a říct vám,že vás uznávám jako lékařsou kapacitu a především jako člověka. Chtěl jsem se zeptat.Přešel jsem z normálního kouření na ekouření (el. cigareta),což je směs propylenglykolu a glycerinu.Je některá z těchto složek srdci školivá.Moc děkuji za odpověď.“

Jan Pirk: „Musím se přiznat,že nevím, ale když už jste přestal s kouřením, tak přestaňte i s tím šidítkem.“

Vlasta Fajmonová: „Dobrý den, pane profesore,manžel byl v roce 2001 na bypasu. V srpnu 2011 měl bušení srdce, které nemohl zastavi. Byl převezen do nemocnice, a tam koronarografií zjistili, že bypassy má opět ucpané a krev si našla cestu jinudy.Chtěla bych se zeptat, zda by byla vhodná reoperace, nebo konzervativní postup (manžel se operace bojí). Děkuji za odpověď. Fajmonová“

Jan Pirk: „To by bylo třeba vidět koronarografii a zvážit obtíže manžela.Další operace v zásadě možná je.“

Dana Kubelová: „Dobrý den, v rozhovoru jste uvedl, že sbíráte staré lékařské knihy. Mám doma dvoudílnou knihu, která je psaná v němčině, je z roku 1930 a jmenuje se DER WEG ZUR GESUNDHEIT. Je mi k ničemu, pokud byste měl zájem, zaslala bych Vám ji.“

Jan Pirk: „To jste velice laskavá,měl bych velkou radost.Adresu najdete na stránkách IKEM.Moc děkuji Pirk“

Petra: „Máte nějaký tip na snížení cholesterolu?7,8. Je mi 26 let a mám nadváhu. Snažím se zhubnout. Vysoký tlak ale nemám.Dr. mi léky nepředepsala, protože jsem ještě nebyla těhotná, ale řekla mi, že ale jen úpravou stravy, to prý moc neklesne.“

Jan Pirk: „To není pravda,naopak,dieta je základním předpokladem snížení cholesterolu a teprve když toto nepomůže nasazují se léky.Měla byste také začít alespoň hodinu denně rychle chodit,třeba s těmi hůlkami.“

Eva, 30 let: „Vážený pene profesore, poprosila bych Vás o zodpovězení dotazu, jelikož mě poslední dobou bolí často u srdce, tuto bolest pozoruji nejčastěji při zkouškovém období a při nemoci, studuji práva a pracuji převážně na plný úvazek a tudíž se často vyčerpávám do brzských ranních hodin, navíc slyšela jsem že pokud lidé nemají krční mandle, jejich omemocnění/nachlazení zasahují přímo srdce, je to pravda ? Doporučil by jste mi nějaké preventivní vyšetření srdce, kde? Děkuji za zodpovězení dotazu a přeji hodně štěstí. Eva“

Jan Pirk: „Milá Evo,z Vašeho dotazu usuzuji,že jste mladá žena a té infarkt nehrozí,nebojte se já také krční mandle nemám a je mi už 63 a pořád běhám.Obtíže asi souvisí se stresem za zkoušek.Tím jsme prošli všichni.“

lenka: „dobrý den pane doktor,mám nízký tlak a někdy se mě motá hlava.čím bych ho mohla upravit.děkuji“

Jan Pirk: „Kafíčkem“

Katka: „Dobrý den, taťka měl infarkt, pak měl zas obtíže, dělali mu koronografii, ale ucpávání prý není nikde moc vidět, steny už z minulého zákroku má 2. Jeho infarkt byl divný, měl pálení za hrudní kostí, ale na ekg se neobjevil, zjistili ho z krve, jak je to možné? Děkuju a jste moc sympatický člověk, je to krásné, jak pomáháte lidem.“

Jan Pirk: „Ono to na EKG nemusí být vidět.Bolesti na hrudi mohou být způsobeny i inými příčinami,a kromě toho to může být způsobeno třeba tzv.spasmem věnčitých tepen,který poleví.Pokud chcete,zavolejte na můj sekretariát 236055014 a můžeme se s tatínkem poradit“

J.B.: „Dobrý den, velmi si vážím kvalitních lékařů, tedy i vás. Dotaz se týká mého otce, který má aritmii, bere varfarin, přesto mám o něj strach, je, bohužel, hodně tlustý. jsou mé obavy oprávněné? Díky za odpověď a přeji hezký den.“

Jan Pirk: „Předpokládám,že váš otec má fibrilaci síní.Pokud bere správně warfarin, není jeho životní prognosa nijak omezená.Jiné je to s obezitou.Ta je skutečně nebezpečná“

Lucka: „Tatínek je po infarktu, když jde na procházku, nebo do schodů, začne se mu stahovat krk a palí ho za hrudní kostí, takže je to začarovaný kruh, bojí se hýbat. Když dostal infarkt, tak pracoval na zahradě a okopával.“

Jan Pirk: „Nevím,kolik je tatínkovi let,ale asi by bylo vhodné udělat koronarografii.Pokud chcete,zavolejte na můj sekretariát 236055014 a zkusíme pro něj něco udělat.“

ondra: „píchá mě pořád nějak v srdci tak se chci zeptat jak to lečit děkuju za odpověd“

Jan Pirk: „Píchání u srdce,ypravidla nesouvisí s onemocněním srdce,ale přesto navštivte svého ošetřujícícho lékaře“

Julie: „Prosím o překlad historického názvu vysychání trubic! Nšla jsem to při práci na rodokmenu! Děkuji“

Jan Pirk: „Nevím, možná to byla tuberkulosa“

Karla: „Radíte ve Vaší ordinaci i jak změnit dosavadní životasprávu? Můj otec je po infarktu, ale nedokáže sám se sebou začít něco dělat. Co byste poradil?“

  • Jan Pirk: „Ano na to máme oddělení praventivní kardiologie,kde nemocným radíme“
  • karel: „dobrý den pane doktore,jak předejít ucpávání cév“
  • Jan Pirk: „Nekouřit,pohybovat se,zdravě jíst“

Katka: „Vím, že bych měla sportovat, ale nemám k němu vztah, nebaví mě, mám nadváhu. Je mi 25 let. Vás bavil sport odjakživa? Já ze sportu radost nemám, na mě endorfiny asi nějak nepůsobí…“

  1. Jan Pirk: „Ano sportuji od mládí.Zkuste to s nějakou partou,časem už bez toho nebude moci být“
  2. Marketa: „Dobri den pane doktore chci se vas zeptat my mame otikaji hohy pani doktorka ji rikala ze je to od srdicka a tlaku ale byla na vysetreni na tom slapani na kole a mela ten strojek na 24 hodin a pritom zadni prasky nebere jak je to mozny ? Dekuji za odpoved Hejdova“
  3. Jan Pirk: „Paní Hejdová,nerad bych posuzoval činnost kolegů,nevím detaily,pokud nejste spokojena,můžete se obrítit na jiného lékaře“

Jan: „Jak byste vyjádřil nebezpečnost kouření, stravy, nehybnosti atd v procentuálním ohrožení srdce? Můžete říct, jak se třeba stravujete vy?“

Jan Pirk: „95%já jím vše v přiměřeném množství ale kontroluji si cholesterol a když je vyšší upravím si jídelníček a hodně sportuji“

Dana Budínová: „Dobrý den pane profesore ,můj manžel celý život aktivně sportoval i na ligové úrovni,házená ,hokej, atd,před rokem přišel o nohu ,neprokvují se mu cévy a hrozí mu amputace druhé nohy. V načem zařízení odmítli dělat baypas na noze,poradil by jste ?děkuji .Budínová“

Jan Pirk: „Neví,ketré je vaše zařízení,ale nejzkušenější cévní oddělení u nás je Nemocnice Na Homolce.“

Karel: „Mohl byste doporučit nějakého dietologa v Pardubickém kraji? Spolupracujete s nějakými odborníky na hubnutí? Diky.“

Zajímavé:  Vnější Faktory Ovlivňující Zdraví?

Jan Pirk: „Bohužel nikoho neznám a na hubnutí pracuje naše oddělení Praventivní kardiologie“

Martina: „Obdivuju Vás, jak zvládáte úmrtí Vašich pacientů řeba při operaci? Nebo jak zvládáte, když jim musíte sdělit špatné zprávy? Přijdete mi jako velký optimista a veselý, hodný člověk.“

Jan Pirk: „To je velice složitá otázka a je to rub té chirurgické“slávy“Je to na dlouhé povídání,to se nedá takhle po mailu odpovědět,to je potřeba osobně si popovídat.“

Robert: „Dobrý den, pane profesore, dotaz hypochondra. Jak lze bezpečně rozeznat bolest na hrudi způsobenou úzkostnými stavy a příznaky infarktu? Díky a přeji mnoho dalších sportovních a pracovních úspěchů.“

Jan Pirk: „Nejlepší by bylo udělat ergometrii t.j. to šlapání na kole“

Kateřina: „Pěkný den,vážený pane doktore,jaká jsou pooperační rizika po operaci mitrální chlopně a soucasně s tím i po minithorakotomii,můj přítel to má podstoupit,čekáme na termín“

Jan Pirk: „To je povídání na půl hodiny,to se ndá takhle po mailu“

František Vyhnálek: „Vážený p. doktore, chci se zeptat, jsem léčený pacient na vys. kr. tlak (a to lékama Rivocor (pětkový), Ramiplir (pětkový), Rifluin (půlku tablety) vše ráno) a teď jsem zhubnul 4,75 kg a 8cm v pase. Jak se pozná změna po zhubnutí, mělo by se nějak změnit dávkování, léčba? Poznám to já, žese něco děje? Děkuji Vám moc velice za odpověď“

Jan Pirk: „Jen hubněte dál, dávka léků se řídí krevním tlakem, není tolik závislá na váze“

Rádobyběžec: „Zravím Vás a dovoluji si požádat o info o Vašem tréninku. Běháte denně? Kolik a jak? Jakou maximální vzdálenost běháte před absolvováním maratonu a jak se u dlouhých tréninků občerstvujete. Děkuji moc a klobouk dolů před Vámi. Jiří“

Jan Pirk: „Snažím se každý den něco dělat plavat,běhat či jezdit na kole,Ale v zásadě stačí,když budete 3x týdně hodinu sportovat.Já trénuji podle toho,na co se chystám.Teď na maraton, tak běhám“

Fujsant: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak rizikové je kouření pro 19 letého když kouří od 15 let jeli to pár cigaret denně“

Jan Pirk: „Kouření je prostě hrozně škodlivé pro každého“

Lucie, Brno: „Dobrý den, pane doktore, můj otec byl v roce 1988 na operaci se srdcem, dostal umělou chlopeň, srdce měl nemocné od 4 let, kdy jeho doktor podcenil léčbu angíny. Umělá chlopeň měla sloužit 20 let.

Otec před pár dny zemřel, už na tom byl celkově velmi špatně – 2 mozkové mrtvice, epilepsie, chlopeň dle lékařů přesluhovala 4 roky a k tomu všemu ještě kouřil a denně pil pivo a tvrdý alkohol ráno na lačno.

Myslíte, že by mohl při lepší životosprávě ještě žít? Děkuji za Váš názor. Lucka“

Jan Pirk: „To je moc ošidné,asi jo“

Tomas Cerny: „Pane profesore, jste fakt borec. Skoda, ze jste neoperoval meho tatu, ktery zemrel v roce 93 pri operaci bypassu. Preji Vam jen to dobre a jeste mnoho uzdravenych pacientu. Dekuji a hezky den! T. C.“

Jan Pirk: „Moc děkuji,ale třeba by taky umřel, co my víme“

Katka: „dobrý den pane doktor,mám nízký tlak a někdy se mě motá hlava.čím bych ho mohla upravit.děkuji (jemi 11let)“

Jan Pirk: „Radil bych,dojít si ke svému dětskému lékaři“

Jirka Pásek: „Dobrý den pane profesore, pro posílení organismu je samozřejmě potřebný aktivní pohyb. Myslím si ale, že je zrovna tak potřebné umět příjemně relaxovat, třeba i formou zážitků, které nemusí být až tak fyzicky náročné, ale poskytovat při tom příjemné duševno………pěkné odpoledne Vám přeji a pozdravujte prosím ode mne i doma manželku. Jirka Pásek -balony“

  • Jan Pirk: „Moc děkuji a musím říci,že let s Vámi byl jeden z našich nejkrásnějších relax zážitků na který dodneška často vzpomínáme.Jasně relaxovat se musíDíky Pirk“
  • Pavlína: „Dobrý den pane doktore, mám sinusovou tachykardii, je nějak ohrožující? Děkuji“
  • Jan Pirk: „Snad ne,dá se léky zpomalit“

Kateřina: „…s tou mitrální clopní a minithorakotomii mi je to jasné,je dle Vašeho názoru nemocnice na Homolce na kvalitní urovni v souvislosti s těmito zákroky,vše řešíme s Doc.Popelovou a Prim.Neužilem,které obdivuji“

  1. Jan Pirk: „Určitě na Homolce to umí,prim Černý se tím zabývá,můžete ho ode mne pozdravovat“
  2. Jakub: „Dobrý den, je možné za předpokladu, že bych si nechal vyměnit vetšinu mích současných orgánu za dostuoné mladší orgány, dožít se vyššího věku. Děkuji za odpověd“
  3. Jan Pirk: „Záleží na tom kolik vám je a jak vaše organy fungují.Jestli normálně,nebo skoro normálně tak ne,protože můžou fungovat i nadále“

Milan Červenka: „Dobrý den. Od narození mám spatnou jednu chlopeň . Ve 24 letech mi bylo řečeno , že mě čeká operace . Zatím jsem na ni nemusel bude mi 47let. Loni mi zjistily alergii na titan a jiné kovy . Jakou mam šanci při případné budoucí operaci na nutnou výměnu? Neberu žádné léky , pravidelně cvičím. Děkuji“

Jan Pirk: „Ve vašm věku byste dostal chlopeň biologickou,tedy bez kovu,takže se nebojte“

Andrea: „Dobrý den, pane doktore, ráda bych se Vás zeptala, zda se zajímáte i o tzv. východní medicínu a psychosomatiku, zda znáte např. pana doktora Jana Hnízdila a zda případně s jeho názory sympatizujete. Jinak Vás moc zdravím a přeji Vám, ať se Vám daří. Andrea“

Jan Pirk: „Moc se východní medicinou nezabývám,já mám plné ruce práce s naší“

Simona: „Pane profesore,vše nejlepší k Vašim budoucím narozeninám a hlavně mnoho zdraví do dalších let přeji.P.S.taky si myslíte jako já,že mnoho mých mladých vrstevníků zapomělo více chodit .“

  • Jan Pirk: „Moc děkuji Pirk“
  • František Vyhnálek: „Pane doktore, ptal jsem se Vás ohlede tech léku a váze, ted někdy mám tlak 142 na 87, jsem teda ted stále se chřipkou. prořr to tak mám Díky“
  • Jan Pirk: „Milí diváci,moc a moc děkuji za dotazy, pokud chcete léčit, zavolejte k nám já se musím rozloučit,protože jinak mi ujede vlak. Váš Pirk“

Arytmie (pediatrie)

Poruchy srdečního rytmu (arytmie, dysrytmie) je souborné označení pro poruchy srdeční frekvence, srdečního rytmu, šíření vzruchu v srdci nebo jejich kombinace. Nejčastější arytmií u dětí je supraventrikulární tachykardie, která se může vyskytovat ve formě dobře klinicky tolerovaných krátkých paroxysmů anebo může v průběhu několika hodin způsobit srdeční selhání s dysfunkcí komor, regurgitacemi AV chlopní, metabolickou acidózou, hypotenzí a poruchou vědomí.[1]

Klinický obraz arytmií

  • abnormálně rychlá (vzhledem k věku a aktuální zátěži) či pomalá nebo nepravidelná akce srdeční;
  • změna celkového stavu: pocit nepravidelnosti tepu, palpitace, vertigo, únava, event. synkopa (potenciálně život ohrožující);
  • u novorozenců a kojenců: únava, apatie, prošedávání, odmítání stravy.[1]

Diagnostika

  • 12svodové EKG;
  • 24hodinová monitorace EKG (Holter);
  • event. zátěžové vyšetření (ergometrie).[1]

Klasifikace arytmií[upravit | editovat zdroj]

Podle srdeční frekvence, kterou arytmie indukují:

  • bradyarytmie – snížená automacie SA uzlu, blokáda SA či AV;
  • tachyarytmie – reentry, abnormální automacie, spouštěná aktivita.[1]
  • Podle patogeneze: poruchy tvorby vzruchu, poruchy vedení vzruchu, kombinované poruchy.
  • Podle místa, kde arytmie vznikají: sinusové, supraventrikulární, komorové.
  • Podle klinické závažnosti: benigní, maligní.[2]

Základní poruchy srdečního rytmu u dětí[upravit | editovat zdroj]

Supraventrikulární tachykardie[upravit | editovat zdroj]

Princip ortodromní AV reentry tachykardie: vzruch se fyziologickou cestou (přes AV uzel) dostává na komory, ze kterých se však akcesorní dráhou v přepážce mezi levou síní a levou komorou (Jamesův svazek) vrací zpět na síně, čímž vzniká reentry okruh vedoucí k tachykardii.

  • tepová frekvence 200-300/min. u novorozenců a kojenců; 170-240/min. u starších dětí;
  • u novorozenců a kojenců nejčastěji AVRT a FAT, u starších dětí nejčastěji AVRT a AVNRT.

Atrioventrikulární reentry tachykardie (AVRT)

  • přídatná síňokomorová spojka – představuje jednu část reentry okruhu, druhou částí je vlastní převodní systém srdce;
  • nejčastěji ortodromní – komory jsou aktivovány vlastní převodním systémem (štíhlý QRS komplex), síně jsou aktivovány retrográdně přes přídatnou spojku (retrográdní P vlna těsně za koncem QRS);
  • Wolffův-Parkinsonův-Whiteův obraz – přídatná spojka je schopna antegrádního vedení ze síní na komory → preexcitace komor přes přídatnou spojku v době sinusového rytmu;
  • Wolffův-Parkinsonův-Whiteův syndrom – WPW obraz + epizoda AVRT;
  • především u novorozenců a kojenců (paroxysmy SVT spontánně vymizí do 1 roku věku) a dětí starších 5 let.

Atrioventrikulární nodální reentry tachykardie (AVNRT)

  • rozdělení AV uzlu na 2 dráhy, z nichž každá má jinou rychlost vedení a délku refrakterní periody → tvoří reentry okruh;
  • spíše u starších dětí; u novorozenců a kojenců velmi vzácná.

Fokální síňová tachykardie (FAT)

  • abnormální automacie ektopického ložiska svaloviny síní → přes AV uzel převod na komory;
  • velmi častá u novorozenců a kojenců;
  • malé děti mají vysokou převodní kapacitu AV uzlu → převod ze síní na komory 1:1.

Léčba

  • vagové manévry: ponoření obličeje do ledové vody (aktivace n. X → zpomalení vedení a prodloužení refrakterní periody v AV uzlu);
  • adenosin 0,1-0,3 mg/kg ve formě rychlého bolusu za monitorace EKG – přeruší reentry okruh v oblasti AV uzlu;
    • při WPW syndromu je nutné mít možnost zevní kardioverze (riziko fibrilace síní s převodem na komory);
  • při neúčinnosti: propafenon i.v.
  • při opakovaných časných recidivách: kontinuální infuze amiodaronu, poté perorálně sotalol;
  • rychlá stimulace síní elektrodou zavedenou přes jícen;
  • synchronizovaná kardioverze (0,5-1 J/kg);
  • radiofrekvenční katetrizační ablace (od 5-6 let).[1]
Zajímavé:  Hyperventilace - vše o zdraví

[upravit | editovat zdroj]

  • v mladším věku se vyskytují spíše supraventrikulární ES, později spíše komorové ES;
  • monotopní pocházejí z jednoho a polytopní z více ložisek – takové mají vícero tvarů vlny P (supraventrikulární ES) nebo komplexů QRS (komorové ES);
  • pokud se na EKG střídá normální sinusový impulz s ES hovoříme o bigeminii;
  • pokud se ES opakuje po dvou sinusových impulzech, jde o trigeminii;
  • jdou-li po jednom sinusovém impulzu ES ve dvojci hovoříme o kupletě;
  • když jdou ve trojici hovoříme o tripletě → při třech a více ES hovoříme již o tachykardii.
  • Komorové ES: na EKG zjistíme aberantní komplex QRS, před kterým chybí vlna P, vlna T je obvykle diskordantní (orientovaná opačně než nejvyšší kmit komplexu QRS).
  • Pokud ES nalézáme v klidu, ale mizí při zátěži, je to cenná indicie benignity

Potenciálně závažné jsou

    • ES multifokální;
    • ES mnohočetné;
    • ES vycházející z L komory;
    • ES objevující se při námaze a mizící v klidu;
    • ES s fenoménem R na T, tj.komorová ES nasedá na descendentní rameno vlny T → mohou vést ke vzniku komorové fibrilace!

Etiologie[upravit | editovat zdroj]

Bradykardie[upravit | editovat zdroj]

Bradykardie často provází hypoxické stavy, v tomto případě je nutné kauzální řešení, tj. adekvátní oxygenoterapie.

Dysfunkce sinusového uzlu/sick sinus syndrome[upravit | editovat zdroj]

  • Porucha tvorby vzruchů, která může být funkční/anatomická a přechodná/trvalá.

Etiologie[upravit | editovat zdroj]

  • zvýšená vagotonie;
  • endokrinopatie;
  • farmaka;
  • přímé poškození sinusového uzlu.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

  • Většina pacientů je asymptomatická, u malých dětí mohou být obtíže při krmení, u větších únava, vertigo.
  • Některé děti jsou ale ohroženy synkopou nebo náhlým úmrtím.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

  • Na EKG pozorujeme pomalou nebo nepravidelnou sinusovou akci, různé náhradní rytmy nebo naopak paroxysmy tachykardie.
  • Negativní vliv vegetativního nervového systému potvrzuje schopnost sinusového uzlu zvýšit SF při fyzické zátěži (potvrzujeme ergometrií)
  • Holter EKG ukazuje variabilitu SF během dne a noci, epizody sinusových pauz nebo výskyt jiných závažných poruch rytmu.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

  • Asymptomatičtí pacienti léčbu nevyžadují.
  • Při bradykardii s poruchou hemodynamiky indikujeme implantaci kardiostimulátoru.

AV blokáda II. stupně, Mobitz typ II[upravit | editovat zdroj]

  • Je charakterizována občasnou blokádou AV převodu bez předcházejícího prodloužení PQ, tj. interval PQ je stále konstantní, po několika „normálních“ stazích vlna P není sledována QRS komplexem.

Etiologie[upravit | editovat zdroj]

  • přímé poškození úrazem;
  • zánět;
  • degenerativní onemocnění.

Mobitz II vyžaduje velmi pečlivý monitoring, neboť na rozdíl od Mobitz I je zde reálná hrozba progrese na III. stupeň blokády, tj. kompletní AV blok → riziko synkopy/náhlé smrti.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

  • Izoprenalin 0,02 mg/kg, ev. infuze isoprenalinu 0,02 mg/kg (zajímavostí je,že Atropin zde nemá žádný efekt).
  • Dlouhodobým řešením je implantace kardiostimulátoru.

AV blokáda III. stupně (kompletní AV blokáda)[upravit | editovat zdroj]

  • Je zde úplné přerušení převodu impulzů z předsíní na komory.
  • Předsíně jsou řízeny rytmem ze sinusového uzlu, komory náhradním pomalejším rytmem z oblasti junkce nebo komor.

Etiologie[upravit | editovat zdroj]

  • chirurgické poškození;
  • záněty;
  • kardiomyopatie;
  • novorozenci matek se SLE.

Klinika[upravit | editovat zdroj]

  • Klinicky se projeví obrazem nízkého srdečního výdeje.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

  • Na EKG je nezávislá aktivita předsíní a komor, frekvence vln P je vyšší než frekvence QRS, mezi P a QRS není konstantní časový interval, QRS má abnormální tvar, ale většinou je úzký.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

  • Atropin: 0,02 mg/kg i.v., i.o., e.t., tj. 0,1 mg/5 kg (0,2 ml);
  • alternativně Isoprenalin 0,02 mg/kg;
  • kardiostimulace jako definitivní řešení.

U dítěte,které má projevy srdečního selhávání a SF

Srdce mi bušilo i při mytí nádobí, říká Helena. Tachykardie ji mohla stát život

Problémy se srdcem jsem měla už tak od roku 2010, kdy se mi po jakékoli běžné činnosti zvýšil tep třeba až na 150 úderů za minutu. Například jsem myla nádobí, najednou mi bušilo srdce, skoro jsem se nemohla nadechnout a měla jsem pocit, že omdlím. Postupně se to stupňovalo a už jsem nemusela ani nic dělat, přesto mi srdce splašeně bilo.

Přečíst článek ›

Po několika záchvatech, kdy mi srdce prudce bušilo, pálilo mě na hrudi a točila se mi hlava, jsem podstoupila několik vyšetření na kardiologii, kde mi diagnostikovali nepřiměřenou sinusovou tachykardii, tedy abnormálně rychlý rytmus srdce. Dokonce lékaři 24 hodin monitorovali činnost srdce pomocí Holteru. Prvně jsem dostala betablokátory, které měly tachykardii zmírnit.

Na problémy pomůže katetrizační ablace

Několik let fungovaly velmi dobře. Před dvěma roky se ale pocity, že mi srdce vyskočí z hrudi a nemůžu dýchat, vrátily. Po posledním záchvatu, kdy jsem měla tep 170 úderů za minutu po dobu několika hodin, mě musela odvést i záchranka. Poté mi kardiolog řekl, že by můj problém mohla vyřešit katetrizační ablace, kterou jsem následně podstoupila.

Přečíst článek ›

Samotný zákrok nebyl úplně příjemný, ale pustili mě domů hned druhý den. Musím říct, že od té doby mám klid, už žádné záchvaty, žádné šílené bušení srdce. Jen doufám, že to takhle vydrží a nebudu muset na ablaci znovu.

Další příběhy z nemocnice najdete na www.nemocnicepribehu.cz

Názor lékaře Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc. (přednosta Kliniky kardiologie IKEM)Zavedení nové metody odstranění samotného místa vzniku takových poruch srdečního rytmu pomocí katetrizačních technik (tzv.

katetrizační ablace) přineslo skutečný převrat v léčení.

Při tomto výkonu jsou po napíchnutí žíly nebo tepny (po předchozím znecitlivění příslušného místa v třísle) do srdce zavedeny speciální tenké elektrodové katétry a umístěny tak, aby mohly snímat elektrické signály z jednotlivých dutin srdce.

Po vyvolání poruchy srdečního rytmu, která nemocného obtěžuje, je možné z rozboru zaznamenaných elektrických signálů přesně určit oblast srdeční tkáně, která se podílí na vzniku a udržování arytmie. Po stanovení místa vzniku arytmie je do této oblasti zaveden hrot speciálního řiditelného elektrodového katétru.

Poté je daná oblast v rozsahu jen několika málo milimetrů teplotně ovlivněna (laicky řečeno spálena) prostřednictvím energie aplikované katétrem. K tomuto účelu se v současnosti používá speciálního vysokofrekvenčního proudu, který prochází mezi hrotem katétru a plošnou elektrodou na povrchu hrudníku a zahřívá tkáň v okolí hrotu katétru.

Zákrok sám je prakticky bezbolestný, a provádí se proto bez celkové narkózy.“

Přečíst článek ›

Informace o tachykardii

* Tachykardie (tachyarytmie) je zvýšená tepová frekvence. Srdce tak reaguje na fyzickou zátěž nebo stresovou situaci. Jako problémovou ji hodnotíme, pokud není úměrná situaci, tedy například, když nám buší srdce v úplném klidu.

* O tachykardii se jedná, pokud je aktuální tepová frekvence vyšší, než je typické pro daný věk a aktivitu. U dospělého muže o ní hovoříme nad 100 tepů za minutu v klidu, u ženy nad 110 tepů za minutu.

* Zvýšená tepová frekvence může být i příznakem nějaké nemoci, například srdeční arytmie či dalších nemocí srdce nebo štítné žlázy.

* Příznaky tachykardií zahrnují bušení srdce, pocit dušnosti nebo kratšího dechu, pocit tlaku na hrudi, pocit pálivé bolesti na hrudi (angina pectoris), pocit točení hlavy nebo závratě, krátkodobé ztráty vědomí.

* Nejčastějším příznakem tachykardií jsou palpitace. Jde o nepříjemně vnímaný pocit rychlého nebo usilovného bušení srdce. 

* Tzv. nepřiměřená sinusová tachykardie je poměrně vzácné onemocnění. Dochází u ní k zvýšené srdeční frekvenci, která je však neodpovídá fyzické či emoční zátěži, není vyvolána nemocí, ani vlivem nějakých léků či drog. Nelze ji tedy racionálně vysvětlit bezprostřední příčinou.

RECEPT PRO ZDRAVÍ

Ovesná kaše s hruškou a skořicí

Zamilujte si k snídani ovesnou kaši, která je výbornou potravou pro srdce. Nejenže poskytuje dostatek energie pro celé dopoledne a zlepšuje trávení, ale hlavně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a chrání srdce.

Ingredience

  • 40-50 g ovesných vloček
  • 140 ml mléka
  • 1 hruška
  • 1 lžíce medu
  • 1 bílý jogurt
  • skořice
  • hrst mandlí
  • rozinky

Postup

Smíchejte ovesné vločky s trojnásobným množstvím mléka a pomalu vařte na mírném ohni. Míchejte, ať se vločky nepřipalují. Druhou možností je namočit si vločky v mléce už večer a nechat je přes noc nabobtnat.Až bude z vloček a mléka kaše, odstavte je z plotny a zamíchejte do kaše jogurt.

Hrušku rozkrojte, odstraňte jadřinec, můžete i oloupat slupku, záleží na vašich preferencích. Hrušku nakrájejte na kousky. Pokud chcete, aby hruška změkla, trochu ji poduste a posypejte skořicí. Jakmile hruška změkne, přidejte ji k ovesným vločkám.

Ochuťte medem, množství záleží na tom, jak sladkou kaši chcete mít.

Kaši rozdělte do misek. Mandle nasekejte nahrubo, a společně s rozinkami jimi posypte hotovou snídaňovou kaši, kterou můžete ihned podávat.

TIPY PRO ZDRAVÉ SRDCERizikových faktorů pro srdeční onemocnění je celá řada. Tentokrát se zaměříme na rodinné dispozice. Pokud totiž někdo z vašich blízkých měl či má problémy se srdcem, existuje velké riziko, že se to nevyhne ani vám.

Když například váš otec prodělal infarkt, můžete mít určité dispozice k tomuto onemocnění. Sdílíte totiž jak geny, tak hlavně životní styl, které výrazně ovlivňuje váš zdravotní stav a problémy se srdcem nejsou výjimkou.

Sdílíte způsob, jakým se rodiče stravovali a jaký byl jejich vztah k pohybu. Jestliže víte o nějaké nemoci v rodině, určitě byste se měli nechat vyšetřit u lékaře a předejít tak možným problémům.

Na druhou stranu je možné, že infarkt otce byl způsoben jeho kouřením či nadváhou, a vy žijete úplně jinak, takže riziko výrazně snižujete.

Přečíst článek ›

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector