Syfilis fotky – Vše o zdraví

Syfilis fotky - Vše o zdraví

Posielam fotku s obavou, ze by sa jednalo o Syfilis. Koznej lekarke mam termim az o tri tyzdne. Nevydrzim tak dlho cakat . Prosim o Vas nazor podla prilozenej …

Podobné Témata jako Syfilis fotky

Lenko, jistě pochopíte, že Vám takto přes internet nedokážu z jedné ne příliš kvalitní fotky říct, o jakou vyrážku se jedná. Vyrážka u druhého stádia syfilis typicky …

Podobné Témata jako Syfilis foto

Syfilis fotky - Vše o zdraví

Syfilis fotky. Měli jste v posledních přibližně 21 dnech nechráněný pohlavní styk a nyní jste objevili na genitáliích nebo jinde tuhý nebolestivý vřed spolu se …

Podobné Témata jako Syfilis fotky

Dá se z krve odebrané praktickou lékařkou věrohodně zjistit pozitivní syfilis ,
kterým bych se nakazil ….. Včera jsem si všimla vřídku v oblasti genitálií viz fotka.

Podobné Témata jako Syfilis

Posielam fotku s obavou, ze by sa jednalo o Syfilis. Koznej lekarke mam termim az o tri tyzdne. Nevydrzim tak dlho cakat . Prosim o Vas nazor podla prilozenej …

Podobné Témata jako Syfilis fotografie

Syfilis fotky - Vše o zdraví

Tato nákaza možná je, ale projevy syfilis – tvrdý vřed – vymačkat nejde a je to jen ….. Franto, podle fotky by se o syfilis jednat mohlo, ale odstup od nechráněného …

Podobné Témata jako Syfilis vřed

Gumovité hrboly nebo také gummata jsou projevem infekcí, jako je například syfilis nebo tuberkulóza. Projevují se nejprve jako nádor – tuhý velký hrbol na kůži …

Podobné Témata jako Gumovité hrboly (gumma) – nemoci

Syfilis trápí nejen vás. Na Vitalion.cz se dočtete, jaké příznaky a zkušenosti mají ostatní a jaké léky jim pomohly.

Podobné Témata jako Syfilis: příznaky, léčba (příjice)

Syfilis fotky - Vše o zdraví

Vítku, bohužel Vaše fotka s vyrážkou se mi nezobrazila. Z toho, co ….. Takový pupínek Vás vůbec nemusí znepokojovat, rozhodně to není příznak syfilis.

Podobné Témata jako Kožní nádory foto

Specifickým problémem můžou být vadné zuby v rámci vrozené syfilis – soudkovité zuby. Takovýchto onemocnění je celá řada. Důležitá je především …

Podobné Témata jako Špatný vývoj zubů – nemoci

Další názvy: ulcus durum, nebolestivý tvrdý vřed, šankr. Tvrdý vřed neboli ulcus durum je typickým příznakem primární syfilis (příjice). Syfilis je pohlavní choroba
 …

Podobné Témata jako Tvrdý vřed (ulcus durum) – nemoci

Syfilis fotky - Vše o zdraví

Z fotky je zřejmé že mám problém z čepy na mandlích doprovázené zimnicí a …… Projevy syfilis takto nevypadají, nicméně by bylo velmi vhodné po vyléčení …

Podobné Témata jako Čepy na mandlích foto

Syfilis fotky - Vše o zdraví

Lenko, jistě pochopíte, že Vám takto přes internet nedokážu z jedné ne příliš kvalitní fotky říct, o jakou vyrážku se jedná. Vyrážka u druhého stádia syfilis typicky …

Podobné Témata jako Syfilis vyrážka

Syfilis fotky - Vše o zdraví

Franto, podle fotky by se o syfilis jednat mohlo, ale odstup od nechráněného orálního sexu je už moc dlouhý. Inkubační doba slizničních nebo kožních projevů
 …

Podobné Témata jako Vřed na penisu

Pokud často střídáte partnery, měli byste si na kondylomata dávat pozor. Vypadají jako malé bradavičky a vyskytují se nejčastěji v oblasti genitálu a řitního
 …

Podobné Témata jako Bradavice na genitáliích foto

Syfilis fotky - Vše o zdraví

Mohla by tato vyrážka představovat syfilis? Byl jsem u lékaře s vředem na genitáliích (udělala se bulka z, které jsem vymáčkl hnis, poté se začal tvořit vřed, vřed …

Podobné Témata jako Opar na genitáliích foto

U syfilis ( pohlavně přenosná choroba, typická vznikem tvrdého nebolestivého vředu v místě infekce) může být příznakem druhého stádia nemoci- ovšem …

Podobné Témata jako Vypadávání vlasů (alopecie) – nemoci

Dle přiložené fotky (trochu rozostřené) a Vašeho popisu se domnívám, že se nejedná o ….. Příznaky nejsou typické pro HIV, syfilis, ani jinou pohlavní nemoc.

Podobné Témata jako Petechie foto

Pokud jste neměla styk rozhodně to není syfilis, navštivte gynekologii ať se zbavíte zbytečných obav. ….. Včera jsem si všimla vřídku v oblasti genitálií viz fotka.

Podobné Témata jako Syfilis obrázky

Syfilis je nemoc, která zabíjela pomalu. Kdo ze slavných osobností jí trpěl?

Láska je sladká a vášeň dokáže spalovat. Škoda, že se s nimi pojí tak nepříjemné onemocnění, jakým syfilis bezesporu je. Není příliš jisté, jak se do Evropy dostala. Možná za to může Kryštof Kolumbus, který ji přivezl ze svých dobrodružných cest po moři do Ameriky.

Spíše se však předpokládá, že tu už byla dávno předtím, ale nebyla poznána. Pravda je však taková, že ji do neapolských nevěstinců roznesli španělští námořníci v 15. století. Zde se od nevěstek nakazili francouzští vojáci krále Karla VIII.

, jenž podnikl v roce 1492 výpravy do Neapole kvůli svým dědickým nárokům na neapolský trůn.

Jeho vojáci, nakažení syfilidou, se pak rozptýlili po Evropě, kde bohužel dost úspěšně nemoc roznášeli dále. I proto se jí říkalo „francouzská nemoc“. Hezky česky se nazývá příjice. Tento název jí dal národní obroditel Antonín Jungmann, který jej odvodil od jména staroslovanské bohyně lásky Prije.

Syfilis v umění

Možná si vzpomínáte na výborný český film Petrolejové lampy (1971), natočený podle románu Jaroslava Havlíčka, který vyprávěl příběh Štěpky Kiliánové (Iva Janžurová), jež se provdala za svého vysněného muže, bratrance Pavla Musila (Petr Čepek), důstojníka rakousko-uherské armády. Nečekalo ji však manželské štěstí, nýbrž manžel-syfilitik, o kterého se musela postarat.

Osobnosti, jež syfilidou trpěly

Pochopitelně, že se syfilis nevyhýbala ani slavným osobnostem nejen z řad umělců, ale také politiků. Patrně jim nic neříkala partnerská věrnost. Jejich konce byly různé, nikdy však ne pěkné.

Albrecht z Valdštejna

Určitě znáte osud českého vojevůdce Albrechta z Valdštejna, kterého zavraždili v roce 1634 v Chebu vojáci. Pouze však uspíšili jeho osud, protože Valdštejn už v době své násilné smrti trpěl třetím stadiem syfilis, sužovaly ho bolesti a omezená hybnost. Také jeho výbuchy hněvu, nesouvislé uvažování a nesmyslné rozkazy byly průvodním rysem tohoto onemocnění.

Vladimír Iljič Lenin

I když se udává, že ruský revolucionář zemřel na následky mrtvice, předpokládá se, že trpěl syfilidou v pokročilém stadiu a jeho psychika byla poměrně hodně narušená.

Franz Schubert

Rakouský hudební skladatel Franz Schubert dokázal svým dílem vystihnout lyrické a romantické nálady. Do vínku mu byl dán melodický talent, a protože se narodil do správné doby, kdy byl romantismus v rozkvětu, stal se nejpoetičtějším hudebníkem, jak se o něm vyjádřil Ferenc Liszt.

Bohužel rád bohémsky hýřil a oddával se světským radostem, které mu přivodily onemocnění syfilidou. V jeho době se jednalo o pohlavní nemoc nevyléčitelnou, pouze se pomocí rtuti léčily její symptomy.

Zajímavé:  Promlčecí Doba Ublížení Na Zdraví?

Ostatně patrně i otrava rtutí pak stála za smrtí tohoto nadaného umělce, jenž se dožil pouhých 31 let.

Josef Mánes

Mistr české malby a krajinářství v období romantismu a realismu Josef Mánes byl další umělec, jenž podlehl onemocnění syfilidou. Neléčené psychické onemocnění u něho způsobovalo trudomyslnost a podivné a zmatené chování. Jeho mysl posléze ovládala zvláštní posedlost vlčí růží. Ke konci života propadal stále více do letargie. Zemřel po letech duševního utrpení ve věku 51 let.

Klement Gottwald

Říkalo se o něm, že byl prvním dělnickým prezidentem. Klement Gottwald byl závislý na alkoholu a také syfilitik, což se z pochopitelných důvodů před lidmi přísně tajilo. Zemřel krátce poté, co se vrátil z Moskvy ze Stalinova pohřbu na následky aneurysmatu ve věku 57 let.

Syfilis, příjice

Syfilis je celosvětově rozšířené infekční onemocnění postihující různé orgány včetně kůže, oběhového systému, muskuloskeletálního systému (svalový a kosterní aparát) a centrálního nervového systému. Patří mezi nejznámější pohlavně přenosné choroby a bez včasné diagnostiky a zaléčení může skončit smrtí.

Původce

bakterie Treponema pallidum

Původcem syfilis je spirální bakterie treponema pallidum, která proniká kůží a sliznicemi v oblasti genitálií, řitního otvoru a úst.

Díky svému spirálovitému tvaru a vývrtkovitému pohybu dokáže rychle pronikat tkáněmi do lymfatických uzlin a krevního oběhu.

Specifické vlastnosti umožňují treponemě unikat imunitnímu systému, který je sice schopen potlačit tvorbu některých lézí, ale neumí treponemata zcela zahubit. Proto je nutná léčba antibiotiky za současné hospitalizace.

Přenos

Syfilis se přenáší pohlavním stykem, včetně análního a orálního. Možná je také infekce plodu během těhotenství nebo kojení – tímto způsobem vzniká u dětí vrozená syfilis.

V největším ohrožení jsou promiskuitní jedinci, drogově závislí, homosexuálové, lidé provozující nechráněný styk a osoby spojované s prostitucí.

Proto je nesmírně důležité dodržovat preventivní opatření, kam patří především pečlivý výběr sexuálních partnerů, používání kondomů a dodržování hygienických pravidel.

Příznaky a průběh

Syfilis může být vrozená nebo získaná. Získaná syfilis se dále dělí do několika stádií, z nichž každé má svá specifika – primární, sekundární, latentní a terciární. Kterým se v současnosti již v podstatě nesetkáváme díky dostupné zdravotní péči a možnosti antibiotické léčby.

Primární stádium syfilis

První příznaky syfilis se zpravidla objeví 3 týdny po rizikovém styku, ale mohou nastoupit i dříve nebo později – až 90 dní po setkání s infikovaným člověkem.

Typickým projevem primární syfilis je vřed v místě vstupu infekce – u 90 % nakažených je to oblast genitálu, méně častý bývá výskyt kolem konečníku či v ústech.

Vřed dosahuje velikosti 1mm až 2cm, má temně rudou spodinu a nejasné ohraničení, je tuhý na pohmat a při dotyku nebolí. Po zhojení po něm zůstává depigmentovaná jizva.

U některých pacientů však vzhled bývá jiný, proto je třeba každou změnu vředového charakteru považovat za syfilitickou.

Muži mívají vřed kdekoliv na penisu, u žen se může objevit buď na vnějším genitálu, ve vagíně nebo na děložním čípku, kde ho lze odhalit jen gynekologickým vyšetřením. Jeden až dva týdny po utvoření vředu dochází také k otoku spádových lymfatických uzlin (nejčastěji tříselných). Vřed se během několika týdnů sám zhojí, ať už proběhne léčba nebo ne.

Bez nasazení vhodné léčby se nemoc posouvá do sekundárního stádia.

Sekundární stádium syfilis

Projevy sekundárního stádia se začínají rozvíjet 4-10 týdnů po výskytu vředu. Nejtypičtějším projevem je vyrážka rozesetá po celém těle včetně dlaní a plosek nohou, je tvořená drobnými červenohnědými puchýřky, které jsou vysoce nakažlivé (ilustrační foto najdete v galerii).

Charakteristickým znakem jsou také tzv. condylomata lata vyskytující se ve vlhkých a teplých místech, jako je např. oblast třísel, genitálií nebo podpaží. Jedná se o vystouplé puchýře pokryté bělošedým páchnoucím povlakem, které jsou taktéž infekční (ilustrační foto v galerii). Podobné bílé povlaky můžeme objevit i na sliznici úst či genitálu.

Dalším významným projevem je alopecie – tedy vypadávání vlasů a vousů. Ve kštici se tvoří více menších okrouhlých ložisek bez ochlupení, hovoříme o tzv. alopecia areolata.

Všechny výše zmíněné projevy jsou doprovázeny systémovými příznaky – zvýšenou teplotou, bolestí svalů, kloubů, hlavy a krku, celkovou únavou a zvětšenými mízními uzlinami. Často dochází k poklesu tělesné váhy. Již v tomto stádiu se mohou začít projevovat neurologické obtíže.

V sekundárním stádiu jsou nespecifické i specifické protilátky v krvi 100 % detekovatelné.

Latentní stádium syfilis

Pokud se nemocný neléčí, syfilis přechází v latentní formu, která může trvat od 3 až do 30 let od vzniku sekundárního stadia.

Toto dlouhé období bývá bezpříznakové, ale v krvi jsou sérologicky prokazatelné protilátky. Pacient není infekční pro své okolí, pokud ale žena v latentním stádiu syfilis otěhotní, může nakazit plod.

Přibližně u třetiny neléčených pacientů v tomto stádiu se rozvine terciární stádium.

Terciární stádium syfilis

Tericární stádium má několik forem, které se mohou projevovat jednotlivě nebo v kombinaci, ani jedna však není infekční. S terciární syfildou se dnes v našich zeměpisných šířkách již nesetkáváme.

Až 15 % nemocných v terciárním stádiu syfilidy nalézá na svém těle tzv. gummata. Jedná se o zánětlivá ložiska různé velikosti se žlutavou tekutinou, jež po perforaci vytéká ven, a vytváří se tak otevřené vředy.

Tyto hnisavé útvary se vytváří nejen na povrchu těla, ale také na vnitřních orgánech. Nejčastějšími lokacemi jsou lebka, kosti, játra, svaly a klouby.

Někdy se mohou na kůži obličeje, zad a hrudníku znovu objevit červenohnědé puchýřky charakteristické pro sekundární stádium.

Syfilis může mít také kardiovaskulární formu, jež se objevuje u 10 % pacientů a to 10-30 let po prvotní infekci. Ohroženy jsou všechny cévy a srdce, ale v největším ohrožení je aorta a koronární arterie (věnčité tepny zásobující srdeční sval).

Ve stěně aorty se usazují treponemata a vyvíjí se tak zánětlivá ložiska náchylná k prasknutí. Stěna je oslabená, tvoří se aterosklerotické pláty a zánět se může rozšířit až k ústí koronárních tepen.

Srdeční svalovina není dostatečně zásobena kyslíkem a pacient je v ohrožení vzniku infarktu myokardu.

Nejzávažnější formou je neurosyfilis postihující 7 % pacientů. Postihuje centrální nervovou soustavu a nastupuje poměrně plíživě 5-35 let po infekci. Rozlišujeme dva druhy:

První z nich – neurosyphilis meningovasculosa – se objevuje 5-10 let od ústupu sekundárního stadia. Jedná se o zánět mozkových obalů a cév, který zasahuje také míšní a mozkové nervy.

Mezi typické projevy patří částečná obrna svalů, mravenčení a pálení kůže, někdy až úplná ztráta citlivosti. Přidávají se také úporné bolesti hlavy kvůli zvýšenému nitrolebečnímu tlaku.

Zajímavé:  Počty Bodů Pro Ohodnocení Bolesti Pro Jednotlivá Poškození Zdraví Způsobená Pracovním Úrazem?

V pozdější fázi hrozí záchvaty mozkové mrtvice.

Druhá forma – neurosyphilis parenchymatosa – souvisí se sníženou imunitní reakcí a je spíše vzácnější komplikací, protože postihuje pouze 5 % syfilitických pacientů. Tabes dorsalis, tedy jedna z poddruhů neurosyfilis, postihuje zadní kořeny a provazce míšní a někdy také optický nerv.

To se projevuje škubavou a nejistou chůzí, nekoordinovanými pohyby, poruchami čití a vymizením reflexů dolních končetin. Přidává se inkontinence, impotence, výrazně vystřelující bolesti v oblasti břicha se zažívacími obtížemi a zvracením. Komplikací může být i částečné oslepnutí a hluchota.

Progrese této formy vede k paraplegii, tedy k ochrnutí poloviny těla. Nejzávažnějším stupněm syfilis je paralysis progressiva vyznačující se neurologickými a psychopatologickými příznaky způsobené přítomností virulentních treponemat.

Klinicky se jedná o meningoencefalitidu, která postihuje mozkovou kůru, a to především v oblasti čelních laloků. Tato forma se vyznačuje mnohočetnými komplikacemi, mezi něž patří zvýšená dráždivost, nesoustředěnost, ztráta koordinace pohybů, poruchy paměti a spánku a celkové obtíže s vegetativním fungováním organismu.

Klasickým symptomem je zvýšení citlivosti reflexů, mravenčení a štípání po těle a dočasné obrny různých nervů. Nemocný má poruchu osobnosti, přestává být kritický sám k sobě, nedbá o sebe a své okolí, zhoršují se intelektuální schopnosti.

V pozdním stádiu se objevují až maniodepresivní stavy a halucinace (nemocný může vidět známé bílé myšky, různá exotická zvířata aj.), střídají se období euforie s hlubokými depresemi. Jak neurotické, tak psychotické změny mohou vyústit v demenci a v nejtěžších případech smrt.

Vrozená syfilis

Jedná se o formu syfilis postihující plod nebo novorozence, který se nakazí přenosem treponemat z organismu matky (transplacentárně nebo během porodu). Následky mohou být různé – od spontánního potratu přes předčasný porod až po narození nemocného jedince.

Opět rozlišujeme více druhů, a to syphilis congenita praecox a syphilis congenita tarda. První z nich se projevuje v novorozeneckém věku a postihuje organismus hepatosplenomegalií (zvětšení jater a sleziny), kostními abnormalitami, zánětlivými ložisky v orgánech, syfilitickou vyrážkou po těle aj.

Tato forma zpravidla končí smrtí do jednoho roku od narození. Syphilis congenita tarda se zpravidla objevuje od pěti let až do období adolescence a je typická vznikem tzv. Hutchinsonovy trias, kam patří hluchota, slepota způsobená zakalením rohovky a deformace kostí.

Může se objevit i tabes dorsalis a progresivní paralýza známá ze třetího stadia syfilis.

Diagnostika

V diagnostice syfilis jsou v současnosti celosvětově preferována sérologická vyšetření protilátek z krve nebo mozkomíšního moku.

Mohou se zkoumat protilátky specifické proti treponematům (testy TPHA, MHA-TP) nebo nespecifické (testy VDRL, RRR), u nichž ale hrozí falešná pozitivita, proto je lepší ověřit správnost vyšetření ještě specifickým testem. Syfilis testujeme 4 týdny po potencionální nákaze.

Méně častým způsobem je přímá diagnostika syfilis ze vzorku odebraného stěrem z ložiska (vřed, puchýřky, condylomata). Vzorek se zkoumá pod mikroskopem nebo se častěji provádí metoda PCR. Tyto metody postupně ustupují, protože jsou složitější na provedení než výše zmíněná sérologie, a navíc je lze provádět jen v době, kdy má pacient viditelné léze, ze kterých se dá odebrat vzorek.

Léčba

Všechny formy syfilis léčíme penicilinem, v případě alergie na penicilin se využívá tetracyklin. Penicilin je aplikován v injekční formě do svalu. Délka léčby se u jednotlivých stádií liší.

Po zahájení léčby se v 75 % případů objeví tzv. Jarisch-Herxheimerova reakce, kdy endotoxin z rozpadajících se treponemat způsobí třesavku, horečku, bolesti hlavy a svalů a tachykardii.

Z toho důvodu bývají pacienti při léčbě hospitalizováni, ale není to vždy pravidlem.

Syfilis je vysoce infekční onemocnění, které je vždy hlášeno hygienickému úřadu v dané oblasti. Pacient je sledován po celou dobu léčby a i po jejím dokončení dochází na krevní testy. Pokud jsou klinická i sérologická vyšetření po dvou letech od zaléčení negativní, může být pacient vyřazen z evidence.

Zdroje literatury

  • Štork, Jiří et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Galén, ©2008. xv, 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.
  • Vosmík, František et al. Dermatovenerologie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1999. 396 s. ISBN 80-7184-633-3.
  • GROSS, Gerd a Tyring, Stephen K. Sexually Transmitted Infections and Sexually Transmitted Diseases. Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14662-6.

Kvůli covidu strmě narostl počet případů syfilis. Jaké jsou příznaky a léčba?

K těm dobře léčitelným patří syfilis, jak se letos přesvědčilo mnohem více lidí než v minulých letech. Čím to, že u nás přibylo případů této nemoci?

Lékařka Beatrice Bížová z kliniky dermatovenerologie v Nemocnici Na Bulovce v online diskusi, kterou pořádala nezisková organizace mladých lékařů a mediků Loono, potvrdila, že minimálně v Praze se dle jejích informací konaly během lockdownu domácí swingers party.

„Syfilis se šíří v různých komunitách jako lavina,“ uvádí lékařka s tím, že loni zaznamenali u nich na klinice více než šedesátiprocentní nárůst případů pacientů s tímto onemocněním.

Celorepublikově bylo v roce 2020 nahlášeno o 42 procent více případů než v roce předešlém.

Účastníci se jen místo ve specializovaných klubech oddávali skupinovému sexu v domácím prostředí, čímž v době tzv. tvrdého lockdownu také porušovali epidemiologická opatření.

Česká republika v tom není sama

Ačkoli se trend nárůstu výskytu pohlavně přenosných onemocnění netýká jen České republiky, bohužel vévodíme evropským žebříčkům. Zvýšený výskyt syfilidy v minulém a letošním roce hlásí ale i další evropské země, například Velká Británie nebo Německo. Spolkový ústav pro kontrolu a prevenci nemocí RKI (Institut Roberta Kocha) upozorňuje na nárůst o 30 procent oproti minulým letům.

„Během pandemie vzrostl počet případů onemocnění, k jejichž přenosu je ideální delší tělesný kontakt,“ uvedl německý lékař Sven Schellberg během Světového dne sexuálního zdraví. „Lidé se již nesetkávají při ‚rychlovkách‘, ale spíše v malých skupinách pěti až deseti lidí a tráví tak spolu i několik hodin.“ Právě delší sexuální kontakt je vhodný pro přenos syfilidy.

Léčbu syfilis přineslo až 20. století

Syfilis je nejstarší diagnostikovaná pohlavně přenosná nemoc. Její historie patrně sahá hluboko do středověku, popsaná byla ale až v 15. století a dodnes se historici přou, odkud se vzala.

Galerie: Syfilis v minulosti naháněla hrůzu

Jisté je, že má na svědomí mnoho životů a přistupovalo se k ní podobně jako třeba k moru nebo malomocenství. Léčila se různě, třeba i rtutí. Zásadní průlom přinesl až ve dvacátém století objev penicilinu, kterým se onemocnění léčí dodnes.

„Jejím původcem je bakterie Treponema pallidum. Můžete si ji představit jako pérko od propisky,“ řekl v diskusi Štěpán Hrňa z kožní ambulance v Uherském Hradišti.

Příznaky syfilis jsou zpočátku nenápadné

Syfilis má tři stadia. Během prvního je ještě poměrně obtížné ji diagnostikovat a může být zaměňovaná s jiným onemocněním. Štěpán Hrňa vyzývá ihned k návštěvě dermatovenerologa, kterým je každý kožní lékař, pokud se vám nezdá něco v pořádku.

Zajímavé:  Černý kašel v těhotenství - vše o zdraví

„Inkubační doba má rozptyl devět až devadesát dní, což anamnézu neulehčuje. Pro někoho může být také obtížné vzpomenout si, od koho se mohl nakazit. Prvními projevy mohou být skvrny a drobné vřídky na genitálu, které nebolí. Už to by ale mělo pacienta přinutit k návštěvě ordinace,“ doplnil lékař.

Po dvou až šesti týdnech dochází k druhému stadiu, kdy jsou bakterie rozsévány krví do celého organismu. „To už se může projevovat na kůži celého těla. Někdy i velmi nenápadně, takže mnohdy pacienta v ordinaci požádám o několik dřepů, aby se prokrvil,“ říká dermatovenerolog.

Při třetím stadiu už může být pozdě

Vyrážka se může objevit třeba i na dlaních, někdy jde pouze o malé fleky, jindy o pupínky podobné akné. Typická je vyrážka na sliznici, tzv. syfilitická angína, která může být zaměňována s běžnou angínou. K častým projevům patří vypadávání vlasů, někdy i lokálně.

Ve třetím stadiu může být postižen jakýkoli orgán a projevy mohou být různé. Dochází například k postižení jater, sleziny, hrtanu i hltanu.

„Spektrum příznaků je tak rozsáhlé, že to může imitovat jiná onemocnění. Později pak dochází k nevratným degenerativním změnám centrálního nervového systému,“ popsal lékař a vzpomněl na pro syfilis typickou chůzi herce Petra Čepka, který ve filmu Petrolejové lampy ztvárnil postavu pacienta s tímto onemocněním.

Stadia syfilis: prvním příznakem bývá vyrážka či vřed

1. stadium

  • skvrny a drobné vřídky na genitálu, které nebolí

2. stadium

  • bakterie pronikají do organismu, vyrážka a vředy již mohou být po celém těle

3. stadium

  • vyrážka v různé podobě a místech
  • typická je vyrážka na sliznici, tzv. syfilitická angína
  • časté je vypadávání vlasů, někdy i lokálně
  • může být postižen jakýkoli orgán, například játra, slezina, hrtan či hltan

Galerie: Které bylinky umí okořenit sexuální život

„Ale ať jen nestraším, většina našich pacientů zůstává ve druhé latentní fázi a některé změny mohou být i ve třetím stadiu ještě řešitelné. Léčba je jednoduchá: penicilin, velké dávky penicilinu,“ uklidnil v diskusi pořádané organizací Loono Štěpán Hrňa.

Syfilis je choroba, která podléhá infekčnímu hlášení. Její léčba je cílená a vyžaduje hospitalizaci s následnými kontrolami po dobu několika let.

Jak již bylo zmíněno, důležité je přijít včas. „Chodí k nám i pacienti po rizikovém styku, aniž by měli nějaké potíže.

Což vítáme, je to velmi zodpovědné chování,“ dodává odvahu k návštěvě ordinace Beatrice Bížová s tím, že jde o vyšetření hrazené zdravotní pojišťovnou a lidé by se skutečně neměli stydět vyhledat lékaře ani s takto choulostivými problémy. „Na pacienty jsme zvyklí. Nesoudíme je, ale léčíme,“ shodli se v diskusi oba lékaři.

Smrtící syfilis: Poznali byste tuto infekční nemoc?

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Touto smrtící a zákeřnou pohlavní chorobou se nakazí až tisíc Čechů ročně. Jenže nemocný člověk na sobě dlouhá léta nemusí nic poznat – a nákazu roznáší dál. A když si příznaků všimne, může být na opravdu účinnou léčbu pozdě. Víte, jak syfilis poznáte?

Syfilida patřila v minulosti mezi nejrozšířenější a nejnebezpečnější choroby. Příjice se šíří nechráněným pohlavním stykem s nakaženým.

Druhou možností, méně pravděpodobnou, je přenos přes předměty (třeba ručník) a poslední je vrozená syfilida: dítě se nakazí od matky ještě v děloze, případně při porodu (nebezpečné je i mateřské mléko), a může být pak postiženo na celý život.

Proto se dělají u všech těhotných a novorozenců krevní testy na příjici a v případě pozitivního výsledku je ihned nasazena léčba.

Syfilida je nebezpečná hlavně proto, že v rané fázi připomíná obyčejnou chřipku, nad kterou většina lidí mávne rukou. Můžete mít nateklé uzliny, bolest svalů a kloubů, teplotu a být unavení. První stadium se týká všech nakažených, další stadia jen těch, kteří se neléčí.

Primární stadium: obvykle se projevuje jediným tvrdým vředem na kůži, který se často vytvoří v blízkosti místa, kudy vnikla do těla infekce. Nebolí ani nesvědí, proto ho lidé často přehlížejí. Po pár týdnech zmizí, ale infekce v těle škodí dál.

Sekundární stadium: propukne asi do dvou let od nákazy, typická je vyrážka na dlaních, chodidlech, ale také v ústech nebo na trupu. Pokud se vyrážka objeví ve vlasech, můžou vypadávat. Často zduří mízní uzliny a v ústech se tvoří infekční bílé plošky – to je takzvaná syfilitická angína. I tyto potíže samy vymizí a infekce škodí skrytě dál.

Třetí, poslední stadium: projeví se třeba až po 10 letech od nákazy. Nastupují těžké neurologické, psychické nebo kardiovaskulární problémy.

Nemocný je sice v tomto období nejméně nakažlivý, ale může ho postihnout obrna, demence, progresivní paralýza, poruchy řeči, má postižené klouby, kosti, játra a typická je tzv. skákavá chůze.

Znáte slavný film Juraje Herze Petrolejové lampy? Právě tam bravurně předvedl herec Petr Čepek (†54) poslední stadium syfilidy.

Foto: Phimchanok Sri, Shutterstock.com

Jedním z příznaků syfilis je bezdůvodné vypadávání vlasů. Dalším je vyrážka ve spojení s teplotou

Nemoc způsobuje bakterie Treponema pallidum, a čím dřív je infekce odhalena, tím lépe. Syfilis se léčí antibiotiky, nejčastěji penicilinem, tetracyklinem či erytromycinem, a to obvykle injekčně do svalu po dobu dvou týdnů (záleží na stupni nákazy), a i po zaléčení je pacient pod lékařským dohledem: následující dva roky se pravidelně testuje krev.

Nemocní mají ze zákona povinnost nahlásit lékařům všechny své sexuální partnery – musejí se nechat vyšetřit, aby se zabránilo dalšímu šíření. Během vyšetřování a po dobu léčby je zakázán sexuální styk.

Antibiotika ve většině případů dobře zaberou. Zato neléčená nákaza postupně postihuje orgány, kardiovaskulární systém i pohybovou a centrální nervovou soustavu a končí smrtí: umírá se na všechny přidružené problémy, které s sebou toto závažné onemocnění nese.

  • Popis – Chronická infekční nemoc, kterou způsobuje bakterie Treponema pallidum. Nejčastěji se přenáší pohlavním, orálním a análním stykem, výjimečně i přes předměty. Infekci získávají i děti od nakažené matky během těhotenství či porodu. Neléčená choroba devastuje celý organismus a končí smrtí.
  • Jiné názvy – Syfilida – příjice – lues
  • Příznaky – Dva tři týdny po nákaze se objeví na kůži tzv. tvrdý vřed. Pokud se nemoc neléčí, ve druhém stadiu se objevují typické vyrážky na dlaních či v ústech. Poslední stadium propuká po letech, infekce napadá celý organismus, neléčená nemoc končí smrtí.
  • Inkubační doba – První nenápadné příznaky se objeví asi 2 týdny po nákaze.
  • Léčba – Léčí se penicilinem či jinými antibiotiky.
  • Prevence – Bezpečný sex, návštěvy těhotenských poraden, nepřehlížení vyrážek neznámého původu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector