Suchá kůže na hlavě – Vše o zdraví

0>

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Šampon proti lupům s dlouhodobým účinkem. Zároveň zklidňuje zarudnutí a svědění vlasové pokožky.

Kosmetický přípravek.

  • 401 Kč
  • 329 Kč
  • 272 Kč bez DPH

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Šampon proti lupům pro každodenní péči o vlasy.

Kosmetický přípravek.

  1. 307 Kč
  2. 265 Kč
  3. 219 Kč bez DPH

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

K léčbě plísňových a kvasinkových infekcí vyskytujících se ve vlasech. Pro dospělé a dospívající od 12 let.

Lék ke kožnímu podání. Obsahuje ketokonazol.

  • 399 Kč
  • 269 Kč
  • 245 Kč bez DPH

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Ducray Kertyol PSO Koncentrovaná péče pro lokální použití podporuje odstraňování suchých plaků na těle i na hlavě, zmírňuje zarudnutí a zklidňuje pocity svědění spojené se suchostí kůže.

Kosmetický přípravek.

  1. 423 Kč
  2. 369 Kč
  3. 305 Kč bez DPH

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Kertyol P.S.O. Balzám pro každodenní hydrataci je doplňkovou péčí při psoriáze. Zlepšuje vzhled pokožky a rovněž zklidňuje pocity svědění. * Balzám je možno kombinovat s medikamentózní léčbou při psoriáze během fází vzplanutí a zároveň snižuje frekvenci fází vzplanutí.
*Spojené se suchostí kůže

Kosmetický přípravek.

  • 597 Kč
  • 525 Kč
  • 434 Kč bez DPH

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Tento šampon na lupy s novou recepturou je určen pro mytí a ošetřování vlasů a pokožky hlavy s projevy lupů a svědění.

Kosmetický přípravek.

  1. 299 Kč
  2. 255 Kč
  3. 211 Kč bez DPH

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Přírodní olej z pšeničných klíčků pomáhá vlasům i pokožce hlavy najít ztracenou rovnováhu.

Kosmetický přípravek.

  • 268 Kč
  • 245 Kč
  • 202 Kč bez DPH

Suchá pokožka: Tipy, jak se jí zbavit jednou provždy

Extrémně suchá kůže nás dovede dost nepěkně potrápit. Kromě toho, že se na ní rychleji vytvářejí vrásky nevypadá zrovna dvakrát esteticky. A to ať už jde o suchou kůži na hlavě, nebo po celém těle. Abyste se jí jednou provždy zbavily, podíváme se na to, co vám na ni pomůže.

Lidé se nedělí jen podle vzdělání a zájmů, ale i podle toho, jakou mají kvalitu vlasů, nebo typ pleti. Zatímco někdo bojuje s akné a permanentní mastnotou, další by dal všechno zlato světa za hladkou, hydratovanou a vyživenou pleť. 

Ačkoliv za spoustu věcí může genetika, kterou nemůžeme ovlivnit, hodně svedeme volbou správné péče. Když naší kůži a vlasům dáme přesně to, co potřebují, budou na první pohled zdravé a krásné.

A když ne? V tom případě se chatrná, ale i zcela uspokojivá kvalita obou dost zásadně zhorší. To samé se dá vztáhnout i na suchou pokožku u dětí. Jen s tím rozdílem, že musíme sahat po dětem určených produktech.

(Pokud tápete, navštivte kožního lékaře, nebo dermatologa a ten vám dobře poradí.)

Jak ale zvládat primární péči o suchou pokožku u sebe? Na možnosti, které se vám nabízejí, se mrkneme v následujících několika odstavcích.

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Jak vzniká suchá pokožka

Ačkoliv to možná vypadá na první pohled nelogicky, se suchou pokožkou se nemusíme narodit. Můžeme se k ní pozvolna dopracovat nedostatkem vitamínů ze stravy, špatnou péčí nebo kvůli nemoci

Za suchou kůži může třeba:

  • Dermatitida
  • Seboroická dermatitida (ta se dělá ve vlasech, na obličeji i jinde po těle)
  • Atopický ekzém
  • Lupénka

Změny v kvalitě vlasů a kůže mohou přicházet i sezónně. Například na podzim a v zimě, kdy je ve vzduchu méně vlhkosti a kůže musí bojovat s nepříznivými vlivy počasí. Vlhkost se z pleti pomalu vytrácí i kvůli stárnutí.

Rozdíl mezi suchou a dehydratovanou pokožkou

Velký rozdíl v péči o pleť může udělat i to, zda máte suchou, nebo jen dehydratovanou pokožku. Jak ale poznáte, se kterým problémem se potýkáte zrovna vy? (Dehydratovaná pokožka se může objevit i u lidí s mastnou, nebo s jinak problematickou pletí.)

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Abyste dokázaly tento rozdíl odlišit, štípněte se do kůže na ruce, nebo na jiné části těla. Stisk po několika vteřinách povolte a sledujte, jak dlouho kůži trvá vrátit se na své původní místo. Pokud se tak stane okamžitě, máte suchou kůži. Když zde existuje nějaká časová prodleva, znamená to, že je kůže dehydrovaná a potřebuje vlhkost. 

Dehydratovaná pokožka se může projevovat i:

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

  • Tmavými kruhy pod očima
  • Svěděním
  • Matným vzhledem
  • Větší náchylností ke vzniku jemných vrásek, které se dál prohlubují

Suchou kůži naopak poznáte podle:

  • Suché kůže kolem nehtů
  • Bílých šupinek
  • Zarudnutí a podráždění
  • Sklonu ke kožním problémům (viz ekzémy, lupénka…)

3 tipy, jak na suchou pokožku

Jak už bylo řečeno, aby byla suchá kůže zdravá a krásná, potřebuje správné zacházení a péči. Nejen zvnějšku, ale i zevnitř. Proto se podíváme na několik tipů, které vám s tím pomohou.

Krém na suchou kůži

Ať už řešíte suchou kůži u dětí, nebo u dospělého jedince, potřebujete sáhnout po krému na suchou kůži. Tyto přípravky ji promastí, takže vylepší její elasticitu.

Zároveň jí dodají hydrataci a vláhu, kterou potřebuje k tomu, aby vypadala hezky. Krémy pro starší pleť mohou být obohacené i o kyselinu hyaluronovou, nebo o koenzym Q10.

Případně i o nějaké exotičtější látky, mezi které řadíme třeba šnečí sliz

Dobře vám udělá i:

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

  • Kokosový olej
  • Bambucké máslo
  • Cold cream
  • Jojobový olej
  • Urea

Šampon na suchou pokožku hlavy

Suchá pokožka hlavy může být stejně nepříjemná, jako je ta na těle. Může vás neustále svědit hlava, nebo se vám na ní mohou začít dělat šupinky.

Speciální pomoc vyžaduje i seboroická dermatitida (která vytváří mastné lupy) a lupénka ve vlasech. (Na tyto stavy je nejlepší pořídit si dermokosmetiku, která cílí na konkrétní kožní problém.

Skvělým tipem jsou konopné šampony z lékárny.)

Pokud není situace až tak závažná, sáhněte po šamponech, které obsahují:

  • Kyselinu hyaluronovou
  • Uhelný dehet (taktéž funguje na některé kožní problémy)
  • Kokosový olej

V další cílené péči by neměly chybět olejové zábaly hlavy. Například z arganového, nebo olivového oleje. (Olej vmasírujete do pokožky hlavy, necháte ho nějakou dobu působit a pak ho umyjete šamponem.)

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Doplňky stravy na suchou pokožku

Aby vaší kůži opravdu nic nechybělo, nemůžete se o ni starat jenom zvnějšku. Velmi důležitý je i trvalý přísun vitamínů, minerálů, stopových prvků a extraktů z bylin, které stimulují růst vlasů, starají se o normální vzhled kůže a nehtů a dodávají buňkám energii k obnově. (V tom jsou pašáci pivovarské kvasnice, které se postarají o perfektní výživu.) 

Samozřejmě, můžete se dušovat, že o sebe začnete od zítřka cíleně pečovat a budete jíst hodně ovoce, zeleniny a dalších čerstvých potravin. Řekněme si ale zcela upřímně, že i přes dobré úmysly nebývá počáteční nadšení trvalé. (Hodně věcí nám nemusí navíc ani chutnat.

) Proto je moudré zainvestovat do přírodních doplňků stravy, které působí na kůži, vlasy a nehty. Ty opravdu dobré vám kromě vitamínů (vitamín C, vitamín E, vitamíny skupiny B) nabídnou i něco trochu navíc.

Například již zmíněné extrakty z přesličky rolní a kopřivy dvoudomé, nebo pivovarské kvasnice.

Správná péče o pokožku těla

Kůži nemáme jen na obličeji. Z toho důvodu bychom neměly zanedbávat ani zbytek těla. Aby kůže prospívala, pravidelně ji mažte a čas od času ji dopřejte peeling, který ji zbaví šupinek a odumřelých buněk. Také se nesprchujte v příliš horké vodě, která ji může ještě více vysušit.

Jak na to?

Nyní už znáte recept, který vás dovede k úspěchu. Dávejte si ale dobrý pozor na to, abyste z péče nevyškrtly vnitřní výživu, kterou dokáží zajistit kvalitní doplňky stravy na přírodní bázi. Ani sebelepší šampon nebo krém totiž nedovede zázraky.

7 tipů, jak bojovat s lupy ve vlasech

Lupy, i když se to nezdá, máme každý z nás. Na zdravé pokožce za normálních okolností jsou ale tak malé, že je okem ani nezahlédneme.

Problém s lupy, který trápí až 2 třetiny populace, se projevuje jako suché nebo mastné odloupnuté kousky kůže, které se nezadržitelně tvoří a odpadávají.

Na vlasech tvoří shluky nevzhledného bílého poprašku, který je pro většinu z nás nepříjemným faux pas. Jak mu ale předcházet a dá se lupů úplně zbavit?

Lupy jsou drobné šupinky odumřelé kůže hlavy, které se odlupují z důvodu zánětu kůže. Za běžných okolností se epidermis odlupuje pomalu a žádný výrazný důsledek obnovy pokožky hlavy na zdravé kůži nesledujeme.

I když by se zdálo, že lupy nejsou závažným zdravotním problémem, většinou je za nimi nějaké doprovodné onemocnění, nebo nezdravý životní styl, který k němu často spěje. Lupy provází nepříjemné svědění, následné zčervenání pokožky a v případě mastných lupů i zvýšené maštění vlasů.

Zajímavé:  Joga A Krční Páteř?

Tyto stavy určitě jen tak přehlížejte a v případě závažnějších komplikací zánětu kůže navštivte i dermatologa.

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví Příčiny vzniku lupů ve vlasech, vousech i obočí

Jak vlastně člověk přijde k dermatologickému problému, jako jsou lupy? Není to taková věda, jak by se mohlo zdát. Nejčastějším původcem vzniku nevzhledných šupinek je přemnožení kvasinek rodu Malassezia furfur, které se přirozeně i ve zdravé pokožce nacházejí.

Ty jdou v procesu obnovy kůže na ruku buňkám kůže, které se i díky nim mohou cyklicky odlupovat každé čtyři dny. Pokud se ale množství kvasinek vyhoupne na špatnou stranu vah, mohou být pro pokožku destruktivní.

Vytvářejí v místě přemnožení zánět, který se projevuje nadměrnou obnovou kůže, a tedy i lupy. Stejně tak mohou na kůži působit i houby, plísně a další původci, kteří způsobují infekce.

Proč se ale kvasinky a jiní nežádoucí původci lupů dostanou do velení v obnově kůže? Odborníci v tom nemají stoprocentně jasno, ale ví, že za nimi stojí několik důvodů jako i:

  • nevhodná, levná a agresivní kosmetika včetně šamponu, který není vhodný pro každodenní mytí,
  • přílišná péče o vlasy česáním a ošetřováním dalšími přípravky po mytí,
  • fénování vlasů horkým vzduchem, který stimuluje mazové žlázy a další obnovu pokožky,
  • velká psychická zátěž a dlouhodobý stres,
  • další zdravotní komplikace, které jsou přímo spojené se stavem pokožky, jako je i cukrovka, neurologická onemocnění, Parkinsonova choroba, či oslabená imunita,
  • nezdravá či špatně nastavená strava, kde převažují mastná, slaná, tučná jídla a sladké, 
  • různá onemocnění kůže včetně seboroické dermatitidy,
  • období puberty a jiné hormonální změny, které doprovází zvýšené pocení a produkci kožního mazu.

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví Suché vs. mastné lupy

Suché lupy jsou klasickou ukázkou nadměrné obnovy pokožky kůže. Kdy se za průběhu nějakého zánětu, teplotního šoku, na který pokožka reaguje, nebo jen přechodného podráždění pokožky vyskytnou bílé a suché šupinky. Ty se odlupují a padají nám na ramena.

A i když by se to nemuselo zdát, často jsou doprovázeny rychle se mastícími vlasy. V případě mastných lupů jde ve většině případech o seboroickou dermatitidu, kterou poznáte podle větších, mastných a nažloutlých kousků kůže, které ulpívají ve vlasech.

Často se vyskytují i jako lupy ve vousech a obočí. Trpí jimi nejčastěji kojenci bez rozdílu pohlaví, ale i dospívající a dospělí muži.

Seboreu způsobuje hlavně genetická predispozice, zvýšená hladina testosteronu, nadbytek vitamínu A a nedostatek vitaminu B, stres, neurologické poruchy, ale také hlavně osídlení pokožky hlavy kvasinkou Malassezia.

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví Vsaďte na 7 bojovníků s lupy z řady profesionálních šamponů

Mohlo by se zdát, že správná péče o vlasy pomocí vhodného šamponu proti lupům neřeší původce vzniku lupů, je jedním ze stěžejních faktorů, u kterého byste s bojem měli začít. Mytí opakujte v intervalu jednou za dva dny a pokožku hlavy jemně masírujte.

Pokud máte velké problémy s maštěním vlasů interval zkraťte na mytí jednou za den. Vlasy neoplachujte příliš horkou vodou a pokud se nemusíte sušit vlasy fénem – horkému vzduchu v první fázi léčby se určitě vyhněte.

Pro samotné mytí pro vás máme 7 tipů na profesionální přípravky, které si s lupy poradí s jemností k citlivé pokožce, ale s razancí k původcům vzniku lupů.

  • Šampon VICHY Dercos ANTI-DANDRUFF je vhodný pro opravdu citlivou pokožku, která je právě v nejnepříjemnější fázi zánětu. Šampon nejenže citlivě myje, ale nechává vlasy jemné, lesklé a na pohled silné.
  • VICHY DERCOS Micro Pell šampon je odborníkem na prvotní fázi léčby lupů, kdy vám svým peelingovým účinkem pomáhá redukovat již vzniklé lupy, pokožku prokrví a dodá ji sílu k běžné tvorbě kožního mazu. Je určen především pro mastné lupy.
  • Šampon Sebamed proti lupům je charakteristický svou jemností, pH 5,5 a účinnou látkou Octopirox, která se stará o správný cyklus obnovy pokožky hlavy.
  • Odborníkem na suché lupy je VICHY Dercos ANTI-DANDRUFF, který postupně odstraňuje svědění i lupy. Po 4 týdnech používání je pokožka znatelně vyrovnanější, zbavená šupinek a svěží. 
  • S mastnými lupy se obraťte na VICHY Dercos ANTI-DANDRUFF šampon, který reguluje intenzitu odlupování lupů, až po úplné zastavení. Je jemný, vyživuje a vlasy zanechává přirozeně hebké a lesklé.
  • Pro navrácení přirozené rovnováhy pokožky hlavy sáhněte po pšeničném šamponu WELEDA proti lupům. Ten pomocí oleje z mladých pšeničných klíčků napomáhá k normálnímu cyklu obnovy epidermis hlavy a tlumí podráždění. Velké plus si u nás získalo jeho zařazení mezi kosmetiku s BIO certifikací.
  • S účinnými látkami jako je i Panthenol a Tea tree olej bojuje s velkými úspěchy s lupy i Tea Tree Oil Šampon od Dr. Müllera.

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví Zaměřte se na příčinu vzniku lupů

Velký vliv na vznik lupů má i špatný životní styl a nezdravá strava. Pokud je tedy vaše jídlo nejčastěji tučné, smažené, příliš slané a kořeněné a sladkému v cukrárnách také jen těžko odoláváte, měli byste zpozornět.

Vyhněte se lupům, ale jiným zdravotním komplikacím a stravujte se vyváženě tak, abyste promyslely každou porci, zda je plná živin a vitamínů.

U minerálů se zaměřte zejména na selen, který přispívá k udržení normálnímu stavu vlasů a na zinek a vitamín B, který podporuje normální stav vlasů, nehtů i pokožky. Ty najdete v semenech a ořeších, v červeném masu, rybách, ale i ve vejcích.

Pokud se nechcete spoléhat na vyvážený příjem těchto látek ze stravy sáhněte po doplňcích pro zdravé vlasy a pokožku. Nezapomínejte ale na správné užívání v množství, které doporučuje výrobce.

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví Naše prababičky by řešily lupy

  • odvarem z březové vody,
  • odvarem z mladých listů olše lepkavé,
  • 15minutovým zábalem s bílým jogurtem,
  • odvarem z heřmánkových květů,
  • odvarem z kopřivy,
  • či naředěným jablečným octem v poměru 1:1 s vodou.  

Šampony proti lupům Dermokosmetika proti lupům

  • Co na šupinky v obočí?

    Dobrý den, několik dní mám v jednom obočí suché šupinky kůže (lupy?). Můžete mi doporučit vhodný přípravek k odstranění?
    Děkuji

  • Mastne lupiny

    Dobry den, manzelovi sa zacali tvorit zvlastne supky vo vlasoch. Su skor mastne. Vsimla som si, ze to ma uz aj okolo obocia. Neberie ziadne lieky. Stravuje sa normalne. Pomohol by na to sampon Ducray na mastne lupiny? Mohol by si s tym umyt aj okolie obocia, pripadne tvar? Dakujem

  • Lupy na pokožce hlavy

    Dobrý den, vrací se mi už po několikáte problémy, kdy se mi na pokožce hlavy dělají jak kdyby lupy, „praská mi kůžička“, která se odlupuje. Občas mě to dost svědí, proto si na to šahám, škrábu a pak mě to štípe.. V minulém roce mi na kožním řekla, že by to měla být seborea.. Dá se toho zbavit, prosím? Jaké šampony bych měla používat? Pokaždé mi jedna značka šamponu vydrží jen na pár měsíců a pak musím řešit jiný šampon.. Mám dlouhé vlasy a také mám problém, že se dost mastí, takže si je myju max obden.. Narazila jsem na šampon Mediket Ictamo na mastné lupy a seborea – myslíte, že by pro mě mohl být vhodný? Jak je to s použitím, prosím? můžu ho používat 3x do týdne, ale mezitím si hlavu umýt šamponem, který mám nyní? Jakým složkám bych se v šamponech měla vyvarovat? Děkuji mockrát za odpověď.

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Kuba R. 09. 7. 2020 5 Na lupy trpím celý život. prý za to mohou levné „hypoalergenní“ šampóny, které mi rodiče v dobré víře kupovali, když jsme byl malý.Následky do dnes. Takže bacha co lijete na hlavu svým ratolestem.

Jak na suchou pokožku hlavy

notino.cz  |  30. 11. 2020  |  Přidat komentář

Suchá kůže na hlavě - Vše o zdraví

Svědivá, citlivá a suchá pokožka hlavy dokáže pořádně potrápit. Zkoušela jste všechno možné, ale pořád si s tím nevíte rady? Prozradíme vám, co je její příčinou, jak rozeznáte suchou pokožku hlavy od lupů i co na ni platí. Zároveň vám představíme nejlepší peeling, masku a šampony na suchou pokožku hlavy, které náročnou péči výrazně usnadní.

Jsou to lupy, nebo suchá kůže na hlavě?

Pokud se vlasová pokožka loupe a svědí, lupy jsou to první, co většinu lidí napadne. Příčinou ale může být i suchá pokožka hlavy. Nejste si jistá, se kterým neduhem se potýkáte právě vy? Podle těchto projevů můžete svoje obtíže bezpečně určit:

  • Suchou pokožku na hlavě zpravidla doprovázejí suché vlasy a vysušená kůže na jiných částech těla, jako jsou paže nebo nohy. Jestli je ale vaše pokožka hlavy spolu s vlasy mastná, jedná se o lupy.
  • Nacházíte drobounké bílé suché šupinky kůže? I to je příznakem suché kůže na hlavě. V případě lupů by tyto šupinky byly nažloutlé, mastné a o něco větší.

Co vysušenou pokožku hlavy způsobuje

Suchou vlasovou pokožku se nevyplatí podceňovat. Pokud máte kůži na hlavě podrážděnou, pokožka pne, pálí nebo svědí a loupe se, zaměřte se nejdřív na možné příčiny tohoto stavu:

  • Příliš časté mytí – Každodenní umývání vlasů zbavuje pokožku hlavy mazu, který v ní udržuje vlhkost. Jestli je to i váš případ, zkuste očistu vlasů omezit na dvě, maximálně tři mytí týdně.
  • Dehydratace – Za suchou a svědivou pokožku hlavy někdy může jen nedostatečný pitný režim, kouření, příliš cukru v jídelníčku nebo dráždivé složky vlasové kosmetiky – například alkohol. Začněte víc pít, cigaretám se obloukem vyhýbejte, do svého jídelníčku zařaďte hodně zeleniny i ovoce. Zkontrolujte složení vlasové péče a stylingu, který používáte.
  • Deficit vitaminů a minerálů – Dostatek zinku, vitaminu A a omega-3 mastných kyselin je pro zdraví vlasové pokožky zcela nezbytný. Zinek najdete v mase, vejcích, luštěninách, oříšcích a celozrnných obilovinách. Vitamin A obsahují třeba játra, makrela, sladké brambory, mrkev a špenát. Omega-3 mastné kyseliny pak snadno získáte například z lososa, ústřic, avokáda nebo tofu.
  • Alergická reakce – Začala vás suchá pokožka ve vlasech trápit se změnou pečující kosmetiky nebo po koupi nového laku na vlasy? Možná jste si pořídila přípravek, který vaše pokožka zkrátka nesnese. Zkuste na několik týdnů „podezřelý“ produkt vynechat a sledujte, jestli se kůže na hlavě zklidní.
  • Věk – S přibývajícím věkem je pokožka celého těla čím dál sušší, tu na hlavě nevyjímaje.
  • Suchý a studený vzduch – Hlavně během chladných měsíců kůži namáhá neustálé střídání teplot. Chvíli jste doma, kde je příjemné teplo, a pak vyjdete ven a nezakryté části těla jsou náhle vystaveny ledovému ovzduší. Pokud je v důsledku toho pokožka hlavy suchá a svědí, pomůže vhodná vlasová péče i pořízení zvlhčovače vzduchu.

K dokonalé hydrataci vlasové pokožky může kromě zdravého životního stylu přispět i správná vlasová kosmetika. Proto jsme pro vás vybrali osm nejlepších pečujících produktů.

Jak na suchou pokožku hlavy: 8 geniálních pomocníků

Teď už víte, jak suchá kůže na hlavě vzniká i jak jí můžete předejít. Abyste celý proces revitalizace a zklidnění podrážděné kůže urychlila, soustřeďte se také na používání těch správných pečujících přípravků. Vybírat můžete ze šamponů na suchou pokožku, kondicionérů, masek i bezoplachové péče.

Vhodné šampony proti suché pokožce hlavy

Celkové ozdravení a hydratace začínají u správného šamponu. Pěnový šampon Goldwell Dualsenses Scalp Specialist kůži na hlavě i vlasy šetrně a efektivně vyčistí. Nijak je nevysuší a má silné regenerační schopnosti. Máte extrémně suchou pokožku hlavy? Vsaďte na účinky jemného olejového šamponu Shu Uemura Cleansing Oil Shampoo.

Nedostižný peeling na vlasy

Pro podporu prokrvení vlasové pokožky a urychlení její regenerace skvěle poslouží zklidňující peeling Kérastase Fusio Apaisant. Odstraní z ní veškeré nečistoty i šupinky kůže a nechá ji volně dýchat. Navíc zlepší vstřebávání účinných složek následné péče. Najdete v něm kůru ze sladkého pomeranče, extrakt z tygří trávy, jojobový olej a vitamin B5.

Báječný hydratační kondicionér

Hloubkově vyživující Nioxin System 4 Color Safe Scalp Therapy Revitalizing Conditioner hravě zachrání vlasy i pokožku hlavy poškozenou přílišným vysoušením. Navíc vaší hřívě dodá nádherný lesk a usnadní její rozčesávání a styling.

Skvělá maska na suchou pokožku hlavy

Zdravé a dostatečně hydratované vlasy zaručí obnovující maska Vichy Dercos Kera-Solutions s Pro-Keratin Complexem a vitaminem B5. Nejenže uleví vysušené pokožce hlavy, ale zároveň vlasy ochrání proti krepatění – a to až na 48 hodin!

Bezoplachová péče se zinkem

Kůži na hlavě nemusíte zinek dodávat jen prostřednictvím jídelníčku. Péče o citlivou pokožku Wella Professionals SP Balance Scalp v podobě emulze totiž obsahuje efektivní Zinc Pyriothon komplex. Ten zamezí napětí i svědění kůže, zklidní ji a jako bonus podpoří růst zdravých vlasů.

Sérum proti podráždění suché pokožky hlavy

Framesi Morphosis Destress je zklidňující sérum, které okamžitě zmírní podráždění a svědění suché kůže na hlavě. Po nanesení bude pokožka hydratovaná, regenerovaná a změkčená. V jeho složení najdete výtažek z bio okurky, extrakt z kořene lékořice, kyselinu hyaluronovou, vitamin E, mentol, alantoin a betain.

Víme, že cesta za krásou nebývá vždycky jednoduchá. Budeme proto rádi, když se s námi podělíte o svoje osvědčené triky: Co na suchou kůži ve vlasech pomáhá vám a na který šampon pro suchou pokožku hlavy můžete přísahat?

Suchá kůže: příčiny, příznaky a léčba

  • Suchá kůže není dostatečně vyživovaná a nemůže tak správně plnit svou funkci bariéry, což může být důvodem vzniku různých kožních problémů.
  • Problém se suchou pokožkou se může vyskytnout prakticky kdekoliv na těle. Nejčastěji je to na rukou a nohou, mezi prsty, na hlavě a na obličeji, na loktech a holeních, ale třeba také za ušima nebo ve vlasech.
  • Suchá kůže představuje konkrétní typ pokožky, který bývá vrozený. K vysychání kůže však přispívá také celá řada dalších faktorů, jako je stárnutí pokožky nebo hormonální vlivy.
  • Narušení přirozené bariérové funkce kůže mohou způsobit také škodlivé vlivy okolí. Problematické je třeba příliš horké či chladné počasí, přílišné vystavení pokožky UV záření, používání agresivních mýdel a čisticích prostředků nebo nadměrné koupání v horké vodě.
  • Suchá pokožka může být jedním z projevů závažnějších onemocnění. Jedná se například o lupénku, atopický ekzém, cukrovku nebo onemocnění ledvin.
  • Suchá kůže bývá na dotek drsná a objevují se na ní drobné olupující se šupinky. Pacienty také často trápí nepříjemné pnutí, svědění, pálení, otoky nebo dokonce praskání pokožky.
  • K léčbě suché kůže se používají speciální hydratační přípravky, které zahrnují různé krémy, masti a tělová mléka. Důležité je také dbát na osobní hygienu a vyhnout se všem škodlivým vlivům.

Ačkoliv suchá kůže bývá obvykle považována především za kosmetický problém, v některých případech může signalizovat také vážnější onemocnění. Mezi typické příznaky patří pocit pnutí, suché fleky na kůži, vznik šupinek, svědění nebo dokonce i praskání pokožky a s tím spojená nepříjemná bolest. Léčba spočívá v hydrataci pokožky pomocí specializovaných přípravků.

Kůže patří mezi nejdůležitější orgány, protože chrání naše tělo proti škodlivým vlivům okolního prostředí, reguluje tělesnou teplotu a zabraňuje snadnému rozšíření infekcí. Pokud ovšem pokožka není dostatečně vyživovaná, nemůže správně plnit svou funkci bariéry, což může být důvodem vzniku různých kožních problémů.

Projevy suché pokožky v současné době trpí mnoho lidí, a to bez ohledu na pohlaví. Někteří pacienti se s tímto problémem již narodí, u jiných se rozvine postupně, a to vlivem působení různých škodlivých faktorů. Je také nutné si uvědomit, že pokožka se mění s věkem člověka – u malých dětí bývá sušší, v dospívání naopak mastnější a s postupným stárnutím se opět vysušuje.

Suchá, nebo dehydratovaná pokožka?

Na první pohled se tyto dva problémy dají těžko rozeznat. Co se týče dehydratované pokožky, ta bývá napnutá, bez jasu nebo dokonce zašedlá, na dotek hrubá a někdy také přecitlivělá.

Na rozdíl od suché kůže se ovšem většinou jedná pouze o přechodný problém, který postihuje také jedince s normální, mastnou či smíšenou pletí.

Pomocí vhodné péče a správné hydratace se ho můžete poměrně snadno zbavit.

Suchá kůže (xeróza) na rozdíl od dehydratované pokožky představuje chronický stav, který bývá často způsoben genetickou dysfunkcí. Jedná se o konkrétní typ pokožky (podobně jako třeba mastná nebo smíšená pleť). Kromě vrozených problémů však mohou suchost pokožky zapříčinit také vnější faktory, různá onemocnění nebo také léky.

Lékaři v dnešní době rozlišují tři různá stádia suché kůže:

  • Suchá pokožka – Hrubnutí pokožky způsobuje snížená schopnost vázat vodu a s tím spojená nižší koncentrace hydratačních látek. Kůže je mírně napjatá a drsnější na dotek.
  • Velmi suchá pokožka – Kůže postupně ztrácí vlhkost a je stále hrubší. Může být také popraskaná a šupinatá, nebo dokonce nepříjemně svědí.
  • Extrémně suchá pokožka – Na pohled i na dotek je pokožka velice hrubá, šupinatá a popraskaná. Může silně svědit a objevují se suché červené fleky na kůži.

Problematické partie

Problém se suchou pokožkou se může vyskytnout prakticky kdekoliv na těle. Obvykle se ovšem jedná o místa, která jsou více než ostatní vystavena působení vnějších faktorů, jako je například chladné nebo horké počasí. Pacienti si nejčastěji stěžují na tyto problémy:

  • Suchá kůže na rukou
  • Suchá kůže na nohou
  • Suchá kůže mezi prsty
  • Suchá kůže na hlavě
  • Suchá kůže na obličeji
  • Suchá kůže kolem očí
  • Suchá kůže na loktech
  • Suchá kůže na holeních

Velice běžná je také suchá kůže na chodidlech, která má za následek popraskané paty. V závaznějších případech se mohou tato místa zanítit, což doprovází nepříjemná bolest. Výjimkou pak nejsou ani problémy jako suchá kůže za ušima, suchá kůže ve vlasech nebo suchá kůže pod vousy.

Příčiny vysychání pokožky

Suchá pokožka může mít celou řadu různých příčin, jelikož na vysychání pokožky má vliv mnoho důležitých vnějších i vnitřních faktorů. Na vině tedy může být genetika nebo vážné onemocnění, ale také životní prostředí, nevhodné kosmetické přípravky nebo třeba užívání některých léků. Vysychání kůže může být také způsobeno nedostatkem některých vitamínů a živin.

Genetika, věk a hormonální vlivy

Mnozí lidé mají k suché pokožce vrozené predispozice. O tom, zda budete mít spíše suchý, mastný, normální nebo smíšený typ pleti, totiž rozhoduje především genetika. Sklony k nadměrnému vysychání pokožky tedy můžete zdědit po rodičích.

Zvýšená suchost pokožky může být u některých jedinců spojena také s přibývajícím věkem.

Postupně totiž dochází ke zpomalování vnitřních kožních procesů, snižuje se produkce lipidů a klesá schopnost pokožky zadržovat vlhkost.

Na vině mohou být také některé hormonální změny, které ovlivňují hladinu hydratace pokožky. To je patrné zejména po menopauze, kdy dochází k poklesu produkce estrogenu a snižuje se pružnost kůže.

Vnější faktory

Narušení přirozené bariérové funkce pokožky mohou způsobit některé okolní vlivy. Ztráta životně důležitých lipidů totiž vede k zadržování vlhkosti v pokožce a dochází ke zvýšenému úbytku její hydratace. Mezi hlavní vnější příčiny vysychání pokožky patří především faktory životního prostředí, ale také nevhodná péče o pokožku.

  • Klimatické podmínky – příliš chladný nebo horký vzduch
  • Sezónní změny – příznaky se zhoršují v zimě nebo v létě
  • Pobyt v místnostech s klimatizací nebo nadměrným topením
  • Přílišné vystavení pokožky UV záření, které urychluje její stárnutí a vysoušení
  • Agresivní mýdla, která smývají přirozený ochranný film pokožky
  • Chlor a čisticí prostředky
  • Kosmetické přípravky s obsahem alkoholu
  • Nadměrné koupání a sprchování (obzvlášť v horké vodě)
  • Nedostatečný příjem tekutin

Suchá pokožka může být také důsledkem užívání některých léků.

Tento vedlejší účinek lékaři zaznamenali například u diuretik, která se používají k regulaci krevního tlaku a urychlují vylučování vody z těla.

Problematické mohou být také perorální léky proti akné nebo antibiotika. Pokud se obáváte, že vysychání kůže má u vás právě tuto příčinu, poraďte se o dalším užívání léků se svým ošetřujícím lékařem.

Strava a nedostatek vitamínů

Stejně jako ostatní orgány také kůže vyžaduje ke svému správnému fungování řadu důležitých živin. Jednou z mnoha příčin vysychání pokožky tedy může být nedostatek látek, které jsou nezbytné pro správnou hydrataci pleti. Patří mezi ně třeba esenciální mastné kyseliny, vitamin A, vitamin C, vitamin E, jód nebo zinek.

Jiná onemocnění

Dále může být suchá pokožka také jedním z projevů závažnějších onemocnění. Kůže bývá v takovém případě na dotek drsná, nepříjemně suchá a někdy také lehce šupinatá. Které choroby mohou zvyšovat riziko vysoušení kůže?

Další možné příčiny

Na vysušování pokožky může mít vliv také celá řada dalších faktorů. Sem patří především nedostatečná péče o pleť nebo třeba kouření.

Cigarety totiž obsahují nikotin a další toxiny, které negativně ovlivňují cirkulaci krve a metabolismus kůže.

Riziko suché pokožky mohou zvyšovat i některá povolání, kde dochází k působení škodlivých vnějších vlivů nebo častému používání mycích přípravků.

Příznaky

Suchá kůže bývá obvykle na dotek drsná, vznikají na ní drobné olupující se šupinky a pacient může pociťovat také nepříjemné pnutí.

Tento problém ale bývá spojený také s celou řadou dalších obtíží, jako jsou všudypřítomné červené suché fleky na kůži, vznik prasklin, olupování pokožky, otoky, pálení a svědění, nebo přímo silná bolest na postižených místech.

V nejhorším případě se mohou objevit také léze nebo se pokožka začne plošně loupat.

Léčba suché kůže

Suchá kůže je nepříjemný problém a pokud se neléčí, může mít pro pacienta závažné zdravotní následky. Proto je nutné tento stav začít co nejrychleji řešit a pokožce věnovat pravidelnou péči, která doplní chybějící hydrataci. K tomu slouží výrobky speciálně vyvinuté pro hrubou a popraskanou kůži, jako jsou různé masti a tělová mléka nebo třeba krém na suchou kůži.

Hydratace suché pokožky

Jelikož velice často bývá pokožka suchá v důsledku narušení kožní bariéry, měli byste věnovat dostatečnou pozornost osobní hygieně. Při mytí, čištění pleti i její hydrataci tedy používejte šetrné prostředky, které zabrání dalšímu vysušování. Vhodné jsou třeba hydratační přípravky s obsahem kyseliny mléčné nebo urey.

Nejlepší čas pro hydrataci pokožky je ihned po koupeli nebo sprchování, kdy je pokožka čistá a vlhká.

Mezi vhodné přípravky, které kůži dostatečně zklidní a ochrání před škodlivými vlivy, patří třeba Bepanthen krém, Bi-oil gel na suchou kůži nebo také řada produktů Eucerin.

Pokud budete trávit čas venku, je nutné pokožku chránit před škodlivým působením slunce. Zvolte proto opalovací výrobky pro suchou pokožku, které neobsahují dráždivá barviva.

Jestliže se potíže se suchou kůží neustále vracejí a žádné kosmetické přípravky nepomáhají, je nutné navštívit dermatologa, který vám s tímto problémem poradí. Pokud je příčinou vysychání pokožky některé závažnější onemocnění, jako je lupénka, atopický ekzém nebo cukrovka, tato nemoc vyžaduje odbornou léčbu a používání odpovídajících výrobků.

Další doporučení

  • Vyhněte se suchému vzduchu a omezte pobyt v přetopených prostorách
  • Dlouhé koupele v horké vodě nahraďte rychlejším sprchováním
  • Vyhněte se kontaktu s agresivními mýdly
  • Přestaňte používat kosmetiku s obsahem alkoholu
  • Po umytí pokožku ručníkem nedřete, ale jemně ho na ni přikládejte
  • Při mytí nádobí a úklidu používejte rukavice
  • Používejte prací prostředky bez barviv a parfémů
  • Noste oblečení z přírodních materiálů, které nedráždí kůži
  • Dodržujte dostatečný pitný režim

Suchá kůže u miminka

Pokožka novorozence prochází během prvních několika týdnů výraznými změnami.

Jelikož po příchodu na svět není kůže ještě zcela vyvinutá a funkce mazových žláz společně s termoregulací prozatím nefunguje na sto procent, pokožka miminek může být suchá a někdy se dokonce loupe. Ačkoliv je taková situace naprosto přirozená, neměli byste ji ponechat náhodě. Poraďte se o vhodných opatřeních s lékařem.

Suchá kůže v těhotenství

V důsledku hormonálních změn a zvýšené spotřeby tělesných tekutin se vysychání pokožky může objevit také v průběhu těhotenství. Suchá místa na kůži je proto nutné dostatečně hydratovat.

Suchá kůže u mužů

Ani mužům se problémy se suchou kůží nevyhýbají. Mezi nejčastější problémy, na které si stěžují, patří suchá kůže na penisu, suchá kůže na žaludu nebo suchá kůže na varlatech.

Typické je třeba nepříjemné pnutí, svědění, nebo dokonce i odlupování kůže. O správné péči je dobré poradit se s lékařem. Důležité je pravidelné sprchování, ale vyhnout byste se měli veškerým dráždivým mycím prostředkům.

Pomoci mohou také speciální hydratační krémy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector