Sucho v nose – Vše o zdraví

Rýma je běžný příznak nachlazení a dalších respiračních onemocnění. Pokud pomineme, že kvůli ucpanému nosu nemůžete v noci spát a přes den pořádně dýchat, nejde o nic vážného.

Problém vyřeší sprej do nosu a po týdnu léčby opět volně dýcháte. Co dělat v případě, že máte věčně ucpaný nos, tzv.

chronickou rýmu? Běžné spreje na rýmu spíše uškodí než pomohou a proto přinášíme i další tipy na ošetření nosní sliznice. 

Rýma, neboli odborně rhinitída, je zánět nosní sliznice. Na začátku ji způsobují viry, které kromě sliznice nosu působí i na sliznici nosních dutin.

Oslabená sliznice je pak náchylnější na bakterie, což může vyústit až do infekční hnisavé rýmy.

I když nejde o závažnou nemoc, dokáže vás vyvést z rovnováhy a proto již od prvních příznaků hledáte, co na ucpaný nos.

  1. stádium: pálení v nose bez rýmy. Na začátku nemoci cítíte, že sliznice nosu je suchá, pálí a štípe. Je podrážděná a vy neustále kýcháte.
  2. stádium: oteklá sliznice a tekoucí rýma. Toto stádium rýmy je přesně to, kdy hledáte způsoby, jak uvolnit ucpaný nos. Máte pocit překážky v nosu a nejraději byste pořád smrkali. Smrkání ale nepřináší úlevu a navíc vás trápí tekoucí vodnatý sekret.
  3. stádium: smrkání žlutých hlenů. Sliznice už není tak oteklá, ale pro rýmu v tomto stádiu je typický žlutý hlen z nosu. Po vysmrkání cítíte úlevu a lépe se vám dýchá. Někdy je hlen hustý a vazký a dostává se z dutin jen obtížně.
  4. stádiu: smrkání zelených hlenů: Když se k virům na sliznici přidají i bakterie, jde o tzv. bakteriální superinfekci. Na sliznici se může objevit hnis, který zbarví hlen do zelena. Zbavit se takové rýmy není jednoduché a mnohdy pomůže až návštěva lékaře a předepsaná antibiotika.

Sucho v nose - Vše o zdraví Jak na ucpaný nos?

Nejrychlejší způsob, jak se zbavit ucpaného nosu, jsou kapky nebo spreje s účinnou látkou. Léky na splasknutí nosní sliznice účinkují do několika minut a působí 6 – 8 hodin. Zní to jako ideální řešení, ale jen dočasně.

Léky s účinnými látkami xylometazolin, tramazolin, oxymetazolin a nafazolin se doporučuje používat zpravidla jen týden. Při delším používání se sliznice stane na lécích závislá a bez nich se už ani nenadechnete.

Závislost na sprejích do nosu vede k poškození nosní sliznice a proto je nejjistější striktně dodržovat doporučené dávkování. Pamatujte, i ty nejlepší kapky do nosu používejte jen týden.

Po nosním spreji nebo kapkách sáhněte v případě, že hledáte způsob jak uvolnit nos a také zastavit tekoucí rýmu. V prvním stádiu nemoci zatím nejsou potřeba.

Jak se zbavit pálení v nosu? Také v tomto případě zvolte sprej do nosu, ale s obsahem mořské vody s dalšími látkami, jako jsou dexpanthenol, bylinné výtažky z aloe vera, máty nebo eukalyptu.

Tyto přípravky tvoří na sliznici nosu bariéru, která brání dalšímu množení virů, inaktivuje je a tím zkrátí dobu léčby rýmy. 

Sucho v nose - Vše o zdraví Při zadní rýmě vyzkoušejte konvičkuSucho v nose - Vše o zdraví

Při zadní rýmě je postižena nejen sliznice nosu, ale také nosohltanu a vedlejších nosních dutin.

Jak poznáte, že máte zadní rýmu? Příznakem je ucpaný nos a tlak v dutinách, s čím souvisí zalehlé uši a bolest hlavy. Skrze hustý hlen v nosohltanu se vám špatně dýchá a úlevu nepřináší ani smrkání.

Chronickou zadní rýmu si uženete z neléčené rýmy nebo i při neléčené alergii.

Jak spustit rýmu? Když cítíte tlak v dutinách a potřebujete uvolnit hlen, je na čase vyzkoušet osvědčené postupy. Léčba zadní rýmy spočívá v ředění hlenů a ošetření sliznice.

Dobrou službu udělá solný roztok v izotonické koncentraci a nosní konvička, kterými spolehlivě propláchnete dutiny, naředíte hlen a zvlhčíte nosní sliznici.

Pro ty, kteří mají obavu z používání nosní konvičky, poslouží i mořská voda ve spreji s izotonickou koncentrací.

To, jak dlouho trvá zadní rýma, je individuální, zpravidla se jí do dvou týdnů nadobro zbavíte. Při léčbě zadní rýmy pomohou i bylinky, a to nejen v tabletách ale i ve formě napařovací lázně. Smíchejte několik druhů bylinek, které vám příjemně voní, udělejte z nich zápar a inhalujte pod osuškou. Vhodná je třeba máta, heřmánek, prvosenka, meduňka, dobromysl či mateřídouška.

Sucho v nose - Vše o zdraví Babské rady, jak na ucpaný nos

Kromě standardní léčby rýmy pomohou i tyto recepty našich babiček:

  • silný kuřecí nebo hovězí vývar,
  • teplá koupel s kapkou éterického oleje a solí do koupele,
  • podpora imunitního systému v podobě vitamínů,
  • bylinné čaje pro podporu normální funkce dýchacích cest,
  • dostatek tekutin, aby se hlen mohl naředit,
  • inhalování bylinných silic a vodní páry,
  • výplach nosu solným roztokem,
  • zvlhčování vzduchu vodou, kterou necháte odpařovat na topení.

Sucho v nose - Vše o zdraví Ucpaný nos celoročně? Pozor na chronickou rýmu! 

Chronickou rýmou můžete onemocnět nejen z nadměrného používání nosních kapek. Trvá déle než 3 měsíce a způsobit ji mohou alergeny, nedoléčená akutní rýma nebo polypy na nosní sliznici. Mnoho lidí také trpí na ucpaný nos v noci, kdy po ulehnutí nemohou dýchat a špatně se jim usíná.

Jak léčit rýmu, která se vleče několik měsíců? Její léčba patří do rukou lékaře. Říká se jí také senná rýma a spouští se při kontaktu s alergenem. Při alergii na pyly a kvetoucí byliny si od senné rýmy přes zimu odpočinete, naopak alergie na zvířecí srst nebo roztoče trápí alergiky celoročně.

Alergická rýma se léčí pomocí antihistaminik, tedy léků na alergii a pomocí sprejů do nosu s obsahem kortikoidů. I když účinek kortikoidů v nosu nenastává okamžitě jako u klasických sprejů na rýmu, jsou pro nosní sliznici mnohem šetrnější.

Navíc působí i na další alergické projevy jako je slzení a pálení očí.

Nosní polypy v praxi znamenají, že máte vychlípenou sliznici vedlejších dutin. Ten, kdo má nosní polypy, špatně dýchá nosem a musí mít neustále pootevřená ústa. Rovněž trpí přetrvávající suchou sliznicí nosu i úst a také má slabý čich. Polypy se dají léčit kortikoidy ve formě sprejů či tablet, řešením je také chirurgické odstranění.

Slyšeli jste o katarální rýmě?  Jde o typ rýmy, která se projevuje nejvíce v zimě, s nástupem topné sezóny. Nemocný má ucpanou jednu nosní dírku, protože je sliznice oteklá a překrvená. V noci dýchá ústy a často chrápe, přes den mu neustále teče z nosu vodnatý sekret.

Sucho v nose - Vše o zdraví Ucpaný nos přes noc, jak se ho zbavit?

Ucpaný nos v noci je jedním z důvodů nespavosti. Přes den nemáte žádné příznaky rýmy, ale jakmile si lehnete, nemůžete dýchat.

Nezbývá, než dýchat ústy, co ale dlouho nevydržíte, protože se vysušuje sliznice v ústech. Jistý způsob, jak se rychle zbavit rýmy přes noc, jsou spreje do nosu, ty se ale nesmí používat déle než týden.

Z dlouhodobého hlediska je potřeba pátrat po příčinách chronické rýmy.

Pokud hledáte způsoby, jak se zbavit rýmy přes noc natrvalo, kombinujte vícero řešení:

  • vzduch v ložnici udržujte chladný a vlhký,
  • nosní sliznici proplachujte mořskou vodou nebo konvičkou se solným roztokem,
  • do difuzéru nebo zvlhčovače vzduchu kápněte pár kapek máty nebo eukalyptu,
  • poraďte se s ORL lékařem, který vám vyšetří nosní dutiny a předepíše ty správné léky.

RýmaLéky na rýmu

  • Dobrý den, mohu použít Stérimar na ucpaný nos 50, a zároveň používat Olynth se zvhčujícím učinkem?
    Děkuji za odpověď
  • Rýma

    Jaké kapky do nosu použít pro 2 měsíční miminko? Děkuji

  • Ucpaný nos z klimatizace

    Dobrý den. Máme v práce klimatezace a myslím že mám bakterie v nosu. Nemůžu dýchat. Co poradíte. Jaki kapky mi pomůže?

  • Chronická rýma a její příčina?

    Dobrý den,
    Delší dobu mě trápí zadní tekoucí ryma do krku, která je chronická. Na ORL mi pouze předepíší sprej do nosu s kortikoidy a jiné doporučení nemají. Muzete poradit s čím tato rýma může souviset? Dočetla jsem se, že to může souviset např. s nějakým alergenem? Děkuji za radu a doporučení

  • Nosní spreje dlouhodobé užívání

    Dobrý den, už 10 den mám ucpaný nos a používám nosní sprej olynth, ale jelikož se nesmí brát dlouho,beru teď otrivin nosni sprej asi 3 den, prosím o radu, co brát dlouhodobě, aby se mě nepoškodily nosní sliznice.
    Bez spreju nemůžu vůbec dýchat.

  • Ucpaný nos a délka používání nosních sprejů

    Dobrý den,
    mám dotaz, vím, že v příbalovém letáku je u nosních kapek uvedena délka používání max. 7 dní.
    Mám již týden ucpaný nos tak, že nemůžu dýchat. Stříkám si kapky Nasivin sensitive 0,025% (pro děti 1-6 let) a to 1x za 24h – vždy před spaním, protože bych neusnula. V tomto režimu, jak dlouho mohu používat kapky do nosu? Přip. jaká je minim. délka přestávky, než budu moct použít kapky znovu?
    Nos si proplachuji i slanou vodou, ale efekt to nemá žádný.
    Děkuji za Vaší radu.

  • Jaký je rozdíl mezi Nasivin a Nasivin sensitive

    Dobrý den , jaký je prosím rozdíl mezi Nasivinem 0,01 a Nasivinem Sensitive 0,01 ? U obou popisů mi přijdou stejné, takže nevím ,které mám objednat ????(pro 6 týdenní miminko). Předem moc děkuji za vysvětlení a popřípadě za radu. 

Všechny dotazy

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Výplach nosu jako prevence i léčba respiračních onemocnění

6.1.2021

Dýchací cesty jsou vstupní branou do organismu nejenom pro vzduch, který dýcháme, ale také pro rozmanité mikroorganismy a cizorodé látky. Náš imunitní systém si s většinou těchto nezvaných hostů poradí, někdy ovšem na bakterie a alergeny nestačí. Potom je vhodné podat mu pomocnou ruku.

Proplachy nosu solným roztokem jsou jednou z cest, jak eliminovat riziko nákazy a zmírnit příznaky respiračních onemocnění, jako je nachlazení, chřipka či COVID-19. Vyplachování nosu vám pomůže i v situacích, kdy rychle potřebujete:

  • zmírnit projevy alergické (senné) rýmy,
  • vyčistit nosní dutiny od prachu (třeba po dni stráveném na stavbě).

Proplachování nosu nebolí. Naopak – pokud jej provádíte správně, je docela příjemné a hlavně přináší okamžitou úlevu.

Sucho v nose - Vše o zdraví

Proplach nosu konvičkou

Všichni to dobře známe. Pokud si nás nějaký vir či alergen oblíbí, sáhneme po volně prodejných lécích, krabici kapesníků a v případě nachlazení po cibulovém čaji. Tyto prostředky nám pomáhají tišit příznaky respiračních onemocnění, často ale obsahují mnoho „přebytečné chemie“.

Na stejném, ale přírodním principu fungují spreje a konvičky na vyplachování nosu, po kterých sahá stále více lidí. Jde totiž o skvělý a přirozený způsob, jak udržet v čistotě a pohodě sliznici nosu.

Tedy místo, které nás při nachlazení i alergii umí potrápit nejvíce. Cílem proplachu je z nosu a přilehlých dutin odstranit co nejvíce alergenů (pylu, prachu ad.) a patogenních mikroorganismů.

Výplach odstraňuje také nečistoty, přebytečný hlen a odumřelé buňky, které jsou živnou půdou bakterií.

Dále pomáhá: ● zvlhčit suchou sliznici ● povzbudit činnost řasinek (aktivněji odstraňují hlen a cizorodé látky), ● uvolnit zadní rýmu zlepšit výsledky u pacientům se spánkovou apnoe léčených metodou nazální přetlakové ventilace (CPAP – Continuous Positive Airway Pressure).

Výplach nosu se provádí solným roztokem, který neobsahuje žádné pro tělo nepřirozené látky. Na výplachy můžete použít speciální konvičky a roztok, který se prodává už připravený v sáčcích Doporučujeme vyvarovat se domácí přípravě roztoku z vody a kuchyňské soli.

V takovém solném roztoku vám bude chybět hydrogenuhličitan sodný (důležitý pro udržení správného pH), navíc pravděpodobně netrefíte správnou koncentraci. Sůl je totiž potřeba odvážit s přesností na desetiny gramu.

Příliš silný roztok může vaši nosní sliznici poškodit (viz dále).

Jak vyplachovat nos: návod na správné použití nosní konvičky

Výplach nosu je hodně jednoduchý, dokonce tak, že jej zvládnou i 5leté děti. Jak na to?

  1. Nalijte předpřipravený roztok ze sáčku do konvičky. Předtím jej jemně protřepejte, aby se dobře promíchal. Jste-li nemocní, před výplachem se vysmrkejte – odstraníte většinu hlenu a odumřelých buněk. 
  2. Lehce se předkloňte, přibližně tak, abyste se na konvičku dívali svrchu. Ústí konvičky přiložte k levé či pravé nosní dírce, druhou nechte volnou. 
  3. Hlavu mírně nakloňte do strany, tak, aby začal slaný roztok téct. Druhou dírkou jej nechte volně vytékat ven, např. do umyvadla. Dejte pozor, abyste hlavu příliš nezakláněli, roztok by vám natekl do krku. Postup zopakujte i u opačné nosní dírky.
  4. Jemným vysmrkáním odstraňte přebytek roztoku.

Pro děti existují speciální dětské konvičky, ale pozor, vyplachujte vždy jen pod dohledem dospělého. 

Pokud byste chtěli výplachy nosu zkusit, ale na konvičku se zatím necítíte, mohou pro vás být vhodné spreje se solným roztokem. Hodí se pro denní hygienu dospělých i menších dětí – spreje lze používat i u kojenců. Lze je také vzít pohodlně s sebou, pokud třeba cestujete.

Pozor, důležitá je volba správného solného roztoku. Existují dva: izotonický a hypertonický – a každý se hodí pro trochu jiné situace.

Izotonický roztok – vhodný při prevenci, slabé rýmě a alergiích

Izotonický roztok je dobře známý fyziologický roztok, používaný např. v nemocnicích. Má stejnou koncentraci solí jako buňky lidského těla (přibližně 0,9 %). Vedle chloridu sodného (kuchyňské soli) obsahuje také hydrogenuhličitan sodný, který v lidském těle brání výkyvům pH.

Izotonický roztok se používá především k očištění a zvlhčení sliznice. Při rýmě ředí hlen a tím zjednodušuje vysmrkávání. Vzhledem k jeho šetrnosti je ale vhodný i pro každodenní nosní hygienu a lze ho dlouhodobě a bez obav používat také u nejmenších dětí či v těhotenství

A co říká věda? Podle pozorování pomohlo 3týdenní vyplachování nosu izotonickým roztokem pracovníkům pily – vystavených dřevěnému prachu – snížit podráždění a pálení nosní sliznice.

Proplach nosu izotonickým roztokem je také účinnou prevenci proti virovým respiračním onemocněním a zánětům vedlejších dutin. Dle studie z roku 2004 byli dobrovolníci užívající nosní sprej se slaným roztokem méně nemocní a jejich příznaky trvaly téměř o polovinu kratší dobu.

Podle výsledků české studie  děti, které si vyplachovaly nos, užívaly několikrát méně prostředky na zvlhčení sliznice a snížení horečky. A brály až 7krát méně častěji léky na ucpaný nos. Výrazně se také zkrátil průběh nemoci a výskyt komplikací, jako je zánět dutin.

Nosní konvička vám pomůže i v situaci, kdy na vás zaútočí pyly či jiné alergeny a nemáte po ruce antihistaminika (či svou situaci nechcete řešit pomocí léků). Rozbor většího množství studií dospěl k závěru, že proplachování nosu izotonickým roztokem ulevuje od příznaků alergické rýmy a snižuje dobu jejího trvání.

Sucho v nose - Vše o zdraví

Hypertonický roztok – proti silnější rýmě a chřipce

Hypertonický roztok obsahuje vyšší koncentraci solí, než jaká je v buňkách našeho těla. Když se hypertonický roztok dostane do kontaktu se sliznicí, začne vytahovat vodu z tkáně a tím vyrovnávat koncentraci soli na obou stranách – tento proces je známý jako osmóza. 

Během rýmy máme totiž oteklou sliznici v nose následkem nadměrného zadržování vody. Hypertonický roztok pomáhá zklidnit oteklou sliznici a tím ulevuje od nepříjemného pocitu ucpaného nosu. Lze jej použít také při zánětu nosních a vedlejších dutin, a to i jako doplněk k předepsané léčbě.

Podle studie z přelomu milénia pomáhá vyplachování nosu hypertonickým roztokem snížit závažnost chronického zánětu a nutnost užívat antibiotika. Pacientům s tímto onemocněním také zvyšuje kvalitu života.

Výhodou hypertonických roztoků oproti kapkám s léčivými látkami je, že na nich nevzniká závislost. Nedoporučuje se je ale využívat k pravidelné nosní hygieně, protože by mohly sliznici nosu příliš přesušovat.

Hypertonický roztok je vhodný i při léčbě kororavirových onemocnění

V roce 2019 proběhla ve Velké Británii studie, která se zaměřovala na vliv výplachů nosu na dobu trvání repiračních onemocnění. Do studie byli zahrnuti i pacienti, kteří byli infikováni různými koronavirovými infekcemi.

Pacienti, kteří začali s proplachy nosu hypertonickým roztokem do 48 hodin od objevení prvních příznaků, měli ve srovnání s kontrolní skupinou kratší dobu infekce, v průměru o 1,9 dne.

Vzhledem k mírnějším příznakům používali také výrazně méně volně prodejných léků – dokonce o 36 %. 

Výsledky studie přináší důkaz, že solný roztok má antivirové účinky a to napříč různými typy virů, které způsobují respirační onemocnění. Z toho lze vyvozovat, že výplach nosu hypertonickým roztokem může hrát roli ve zmírňování symptomů a délce onemocnění COVID-19

Samostatná studie zahrnující vir SARS-CoV-2 zatím není k dispozici, ale výsledky předchozí studie zahrnující jiné lidské koronaviry jsou přesvědčivé.

Je navíc prokázáno, že při onemocnění COVID-19 se vir SARS-CoV-2 nachází v horních dýchacích cestách symptomatických a asymptomatických jedinců ve vysoké koncentraci.

V nose je koncentrace o dost vyšší než v krku, což napovídá, že výplachy nosu mohou koncentraci a vylučování viru snížit, čímž zároveň pomohou snížit přenos viru na další jedince.

Chcete výplach nosu vyzkoušet? Vše potřebné naleznete zde.

Co si z článku odnést?

  • Výplach nosu snižuje riziko nákazy a zmírňuje příznaky respiračních onemocnění, senné rýmy a zánětu dutin.
  • K proplachu nosu se používá slaný roztok a speciální konvička nebo sprej. Z hlediska zdraví je vhodnější kupovat připravené roztoky v sáčku.
  • Při vyplachování je důležité předklonit se, naklonit hlavu na stranu a nechat roztok volně protékat.
  • Izotonický slaný roztok se hodí jako prevence proti respiračním onemocněním a pro pravidelnou nosní hygienu. Ulevuje také od lehké rýmy a alergie.
  • Hypertonický slaný roztok by se měl aplikovat jen u těžšího nachlazení či chřipky. Pomáhá uvolnit ucpaný nos a dutiny.

Zdroje:

Trampoty s nosem

Velký či malý nos je bránou do organismu, právě jím do těla stále vniká vzduch. Sliznice nosu je proto místem prvního kontaktu s alergeny, bakteriemi, viry a jinými cizorodými látkami, které mohou už v samotném nose vyvolat přecitlivělost až alergii.

Přiznejme si, je to orgán, o který se většina z nás příliš nezajímá. Pozorností ho poctíme, jen když dostaneme rýmu nebo chřipku.

Zhoršená průchodnost nosu sice nebolí, jen obtěžuje, ale v žádném případě byste ji neměli podceňovat. Hrozí totiž opravdu vážné následky. Oteklá nosní sliznice podporuje kromě jiného vznik astmatu.

Mohou se objevit i chvilkové zástavy dechu ve spaní. Podle některých odborníků se zvyšuje také riziko infarktu.

Pozor na chrápání

Zhoršení průchodnosti nosu je příčinou vzniku spánkové apnoe. Jde o poruchu, při níž postižený spí s otevřenými ústy a chrápe (což je zvuk vyvolaný vibrací měkkého patra), poté dýchání přeruší a po částečném probuzení (v podstatě dušením) zalape po dechu. Postižený je náchylnější např.

k infarktu, protože žije s hůře okysličenou krví. Syndrom spánkové apnoe se řeší operací části měkkého patra, ale především je třeba u pacienta posoudit stav nosní přepážky.

Deformitu nelze odhalit v zrcadle, lékař pohledem do ob u nosních průchodů zjistí nejen stav přepážky, ale také posoudí aktuální stav sliznice nosu. Je-li nosní přepážka skutečně zdeformovaná, je třeba ji operativně opravit. Přepážka rozděluje nos na dvě části.

Pokud není v pořádku, vzduch nemůže pořádně proudit. Člověk dýchá jen jednou dírkou, nos se vysušuje, a to je už výzva pro nečistoty a choroboplodné zárodky.

Cenný filtr

Nos je důležitý pří úpravě vdechovaného vzduchu. Otepluje ho a zvlhčuje. Také reguluje jeho množství a plní funkci filtru.

  • Nos svými chloupky a řasinkovým epitelem zachycuje a odfiltrovává prachové částice, aby nezatěžovaly plíce.
  • Skořepy uvnitř nosu pečují o ohřev vzduchu vstupujícího do těla.
  • Hlenovitý povrch sliznice vzduch zvlhčuje.
  • Čichovou funkcí se nos nenahraditelně podílí na vnímání chuti.
  • V nosní sliznici sídlí imunoglobuliny, které útočí proti cizorodým látkám a likvidují je.
  • V nose jsou umístěna i speciální nervová zakončení, která pomocí vzduchu aktivují činnost mozku.

U člověka s deformovanou nosní přepážkou ale proudí vzduch v jednom nosním otvoru hodně, zatímco v druhém málo.

Tam, kde je pohyb vzduchu menší, sekret stagnuje a je živnou půdou pro bakterie, které vyvolávají kašel, zánět vedlejších nosních dutin, chrapot či alergizaci.

V důsledku neprůchodnosti nosu, postižený dýchá ústy – do plic tak vstupuje nečištěný, neohřátý a suchý vzduch, což vede k bronchitidám či suchým dráždivým kašlům. Funkci nosu potom musí převzít průdušnice a průdušky, oschlé hlasivky trápí chrapot.

Dýcháte ústy?

Důvodem, proč lidé dýchají ústy, je nejčastěji ucpaný, a navíc nepříjemně suchý nos. Většinou se jedná o špatnou průchodnost nosohltanu.

Nosní sliznice se totiž vysušuje vlivem znečištěného životního prostředí nebo kouření, přetopených místností a prudkého střídání tepla a chladu.

Vysušený nos nemá nejmenší šanci poradit si s viry, alergeny, bakteriemi a nečistotami, které se derou dovnitř. Ucpaný nos může být problémem několik dní, ale také let.

Nosem dýchá mnoho lidí. A to je větší chyba, než se na první pohled zdá. Dolní dýchací cesty nemají schopnost vzduch upravit. přívodem chladného a suchého vzduchu nesmírně trpí. Navíc přijímaný kyslík není tak kvalitní a do těla se dostávají  choroboplodné zárodky. Častým následkem je vznik bronchitidy nebo chrapotu způsobeného oschlými hlasivkami.

Zvlhčovače a květiny

Základem je nos pravidelně čistit a zvlhčovat. Vodou si nos proplachujte několikrát denně. A co víc, osolte ji. Sůl má schopnost ničit nahromaděný hlen, který nechce z nosu ven. Na půl litru vody použijte asi jednu kávovou lžičku soli. Voda může být teplá i studená. Další možností je inhalování páry z horké vody, ve které je sůl rozpuštěná.

Nosní spreje s obsahem mořské soli můžete používat několikrát denně. Zvlášť se hodí pro malé děti, které mají s ucpaným nosem velké problémy. Dalším řešením může být návštěva solné jeskyně, kde můžete intenzivně asi hodinu vdechovat výpary z mořské soli (měli byste absolvovat alespoň 5 návštěv). V bytě vám pomohou zvlhčovače vzduchu, ale podobnou službu udělají i pokojové květiny.

Stále populárnějším se stává laserové odstranění dlouhodobě oteklé sliznice. Zaplatíte za něj v průměru 4000 korun. Zduřelá nosní sliznice se působením laserového paprsku prakticky vypaří, čímž se nos zprůchodní.

Jedná se o jednoduchý zákrok, ambulantně ho dělají v laserových centrech a některých ordinacích ORL. Nepříjemné ale je, že nosní sliznice se z tohoto zákroku vzpamatovává několik měsíců.

Operace pomůže asi devíti lidem z deseti.

Ach, ta rýma

Akutní rýmu může způsobit až dvě stě různých virů. Nejčastější je rhinovirus, který má na svědomí až polovinu případů. O rýmu se jedná, když kýcháte a máte vodnatý výtok z nosu, který asi po třech dnech zhoustne a zežloutne. Lehce se zvýší teplota, maximálně na 37,5°C. Zdravý organismus se s rýmou vypořádá do sedmi dnů.

Děti dostanou rýmu asi šest až osmkrát ročně. Lidé od 16 do 45 let jsou podle statistik nemocní dva až pětkrát ročně. Žádný lék na rýmu neexistuje. Pouze se tlumí příznaky onemocnění.

Pomohou spreje do nosu, které zklidňují zduřelou nosní sliznici, pobyt v teple a dostatečná vlhkost vzduchu a zásoba tekutin. Pokud však spreje do nosu používáte delší dobu, jejich účinek je zcela opačný. Sliznice ještě více zduří, v některých případech dochází i k jejímu trvalému poškození.

Bez porady s lékařem proto tyto preparáty neužívejte déle než týden. Dětem nikdy nekapejte do nosu spreje určené dospělým!

Stačí, když se venku jen trochu ochladí nebo je větší vlhko a vy začnete kýchat? Příčinou je zvýšená reakce cév nosní sliznice na různé vnitřní i zevní podněty. Těmi mohou být změna vlhkosti prostředí, přechod z tepla do chladu nebo naopak.

Vazomotorickou neboli hyperaktivní rýmu vyvolávají i některé léky, například na vysoký tlak, ale i hormonální antikoncepce. Léčba je podobná jako um klasické rýmy. Podávají se spreje do nosu, pomáhají i antihistaminika.

Další možností je chirurgické odstranění nadmíru aktivních cév v nose.

Infekce z nosu se může velmi rychle přesunout i do vedlejších nosních dutin. Tyto duté váčky sice nemají pro lidské tělo žádný zásadní význam, zpevňují ale kosti v obličejové části lebky. Příznaky této nemoci jsou podobné jako u chřipky – vysoké horečky, malátnost, únava.

Nemocní mívají bolesti pod okem, v čele nebo v záhlaví, podle toho, která místa infekce zasáhla. Bolest je větší, když předkloníte hlavu. Typický je také žlutý výtok  z nosu a bolesti zubů.

Při léčbě je prvořadý klid na lůžku, zvlhčování vzduchu, nosní kapky a antibiotika v případě bakteriální nákazy.

Chronické infekce nosohltanu nebo alergická rýma mohou mít vliv na vzhled vašeho dítěte. Nosohltan je v případě dlouhodobějších infekcí často zduřelý a stává se tak překážkou pro dýchání nosem. Dítě pak dýchá ústy.

Při ústním dýchání jsou rty pootevřeny, jazyk leží na dolních zubech a není v kontaktu s horními zuby. Důsledkem může být takzvaný otevřený skus u zubů. Při skousnutí se horní a dolní zuby nepotkávají a je mezi nimi volný prostor.

Proto vždy dbejte na to, aby se váš potomek pořádně vyléčil.

Čichám, čichám..

Čichová sliznice se u člověka prostírá na celkové ploše 2-4 centimetry čtvereční. Je umístěna v horní a zadní části dutiny nosní, na horní skořepě a v horní třetiny přepážky.

Čichově aktivní plynné látky, které se dostávají do dutiny nosní, nepronikají k čichové sliznici přímo, protože sliznice neleží v hlavním proudovém vzduchu. Při krátkých rychlých nasátích nosem (čenichání) dochází k turbulentnímu proudění vzduchu.

Při tomto zpětném návratu vzduchu se zvyšuje pravděpodobnost setkání aktivní plynné látky s čichovou sliznicí, a tedy i  s čichovými receptory.

Citlivost vůči různým pachům je na různých místech čichové sliznice různá. Variabilita různých čichových kombinací se u zdravého člověka odhaduje až na jeden milion různých vůní. S věkem citlivost čichu ubývá. Úplná ztráta čichu se nazývá ansomie. Snížení ostrosti čichu nazýváme hyposmie. Parosmie je stav, kdy postižený vnímá čichové podněty zkresleně.

Ztratí-li nemocný čich, může jít o záležitost vcelku banální, ale také o závažný stav. Ke ztrátě čichu dochází při otoku sliznice dutiny nosní, případně i ucpáním cesty průchodu vzduchu nosem. Ke ztrátě čichu dochází i při poškození mozkových drah, které tyto vzruchu vedou.

HUMER – 7 divů nosu

Nos, společně s očima a ústy, patří mezi nejvýraznějším body obličeje, které významně ovlivňují náš celkový vzhled. Nos je viditelný zepředu i z boku, velmi často lze podle jeho velikosti a tvaru určit např. příslušnost k určité etnické skupině.

Nos a ústa slouží jako brána pro vzduch vstupující a vystupující z plic. Pokud dýcháme klidně, hlavní vstupní branou vzduchu je pouze nos.

Ale dokonce i během náročného cvičení, kdy se stává dominantní dýchání ústy, část vzduchu stále prochází také nosem.

Navzdory faktu, že ústa jsou mnohem větší a dokážeme jimi přijmout více vzduchu, je pro člověka velmi nepříjemné, pokud má ucpaný nos a nemůže jím pořádně dýchat.

Nosní dýchání je velmi důležité zejména pro čerstvě narozená miminka, která dýchají téměř výhradně nosem. Jedinečná konfigurace jejich hrtanu jim umožňuje dýchat a zároveň sát, aniž by hrozilo, že se udusí. Starší děti ani dospělí toto neovládají – pokud chtějí polykat, vždy musí zastavit dýchání.

V nose dochází ke zpracování vdechovaného vzduchu a jeho přípravě pro přijetí hrtanem a plícemi, kterým nesvědčí suchý vzduch. Proto když vdechovaný vzduch prochází nosem, dochází k jeho zvlhčení a zkapalnění. Víte, proč máte sucho v krku, když dýcháte dlouho ústy? Je to proto, že vdechovaný vzduch se v ústech nezvlhčuje.

Vzduch, který dýcháme, obsahuje mnoho věcí – kromě kyslíku a dusíku také prachové částice, nečistoty, alergeny, bakterie, viry a mnoho dalšího.

Na povrchu nosní tkáně se nacházejí řasinky, které většinu těchto nečistot zachytí. Ty pak zůstávají zachycené v hlenu, který je pomalu zatlačován do krku, a následně až do žaludku.

Náš žaludek si s nepříznivými látkami poradí podstatně lépe než naše plíce.

Stejně jako našemu hrtanu a plicím vadí špinavý vzduch, nemají rády také příliš horký ani příliš studený vzduch. Průchod vzduchu skrze nos umožňuje přizpůsobit teplotu vdechovaného vzduchu naší tělesné teplotě, která je sliznicemi mnohem lépe snášena.

Zahřívání chladného vzduchu je podstatně častější než ochlazování teplého, protože lidé žijí většinou v místech s chladnější teplotou než je teplota lidského těla. Určitě jste se už setkali s tím, že vám v chladném počasí začne tzv. ‚téct z nosu‘.

To je názorný příklad zahřívání a kondenzace vzduchu, které v nose probíhají v chladném počasí.

Hluboko v nose se nachází nervové buňky citlivé na pachy. Abychom mohli vnímat vůně a pachy, musíme vdechovaný vzduch nasát hluboko do nosu, až k těmto nervovým zakončením. Když máme rýmu nebo alergii, schopnost nasát vzduch hluboko až k čichovým receptorům je omezena. A proto je omezena také naše schopnost čichu.

Čich ale hraje významnou roli také při vnímání chutí. Rozlišujeme čtyři základní chuti: sladkou, slanou, kyselou a hořkou. Tyto chuti i všechny jejich variace, které jsme běžně schopni rozlišovat, úzce souvisí s čichem. To vysvětluje, proč v průběhu rýmy či nachlazení nejenže hůře cítíme rozličné pachy, ale proč se nám také jídlo zdá většinou bez chuti.

Vnímání vůní může být velmi příjemné, čich je ale nezbytný také pro naše bezpečí! Potřebujeme ho, abychom rozpoznali např. kouř, zkažené potraviny nebo i různé toxické plyny. Lidé, kteří ztratili schopnost čichového vnímání, musí být mnohem více na pozoru.

V neposlední řadě je čich důležitý také pro identifikaci lidí. Mnoho lidí rozezná svého partnera i po čichu, a to nejen díky jeho tělesné vůni, ale také např. díky charakteristickému parfému nebo krému, který partner používá.

To, co slyšíme, když lidi mluví nebo zpívají, je do značné míry ovlivněno rezonancí v oblasti hrdla a nosu. Hlas sice vychází z hrtanu, ale jde spíše jen o bzučivý zvuk. Plnost zvuku je formována tím, jak je zvuk zpracován nad hrtanem, tedy v hrdle a v nose. Specifický hlas při nachlazení, tedy jak se říká, když někdo ‚mluví nosem‘, je důsledkem ztráty rezonance v nose.

Nelze mluvit o nose a nezmínit přitom nosní dutiny. Dutiny jsou vzduchem naplněné struktury, které se nachází v obličejové části hlavy. Jednou z jejich funkcí je to, že hlavu ‚odlehčují‘, pravděpodobně ale také hráli významnou roli při vzpřimování člověka. Mimo to plní funkci jakéhosi ‚airbagu‘, který pomáhá chránit mozek a oči.

Dutiny se, obdobně jako nos, podílí na modulaci hlasu. Navíc napomáhají kontrolovat hladinu oxidu dusíku v těle a v plicích.

Je až k neuvěření, kolik z našich tělesných funkcí je orientováno směrem k sexuální aktivitě a reprodukci. Nos hraje významnou roli v našem vnímání sexu skrze čichový systém. Čich je jednou z klíčových složek, podle nichž identifikujeme lidi, kteří nám jsou blízcí.

Charakteristická vůně partnerova parfému, vody po holení, nebo vůně jejich šamponu či mýdla může být velmi podstatná při sexuálním vzrušení. Pach lidského potu má dokonce přímý účinek na sexuální receptory v mozku.

Čich je se sexualitou natolik provázán, že ztráta čichu vede ke snížené chuti na sex.

Sucho v nose: příčiny

Mnoho léků produkují vedlejší účinky, včetně suchého nosu. Běžné léky, které mají za následek sucho v nose jsou antibiotika, antihistaminika a sliznice. Nadužívání nebo zneužívání léků používaných k úlevě od zácpy, zejména nosní spreje, bude suché nos.

Environmentální onemocnění s nízkou vlhkostí také vést k sucho v nose. Extrémní teplo nebo vyprahlé nemoci neposkytují dostatečnou relativní vlhkost vzduchu pro nosní dírky, a stanou se suché.

Suchost v nosních dutin je nezdravé pro celý dýchací systém, protože nos je hlavní zvlhčovač inhalačního vzduchu, který cestuje do plic.

Sliznice, které lemují dýchací systém vyžaduje vlhkost, aby fungoval správně, stejně jako sliny v jeho roli jako ústní čistící prostředek.

Sjögrenův syndrom je autoimunitní onemocnění, které napadá hlenu a vlhkost-produkovat žlázy v těle. To se vyznačuje tím, suchých očí a úst, ale osoby, které mají tento syndrom může také dojít k sucho v nose.

Běžné příčiny suchého nosu

Onemocnění, životního prostředí, které postrádají vlhkost běžně způsobit sucho v nose a zahrnují:

  • Air diseaseing
  • Pouštní klima
  • Vnitřní topení
  • Sauna bez páry

Jiné příčiny suchého nosu

Suchý nos může být také způsobeny jinými nemocemi, včetně:

  • Léky, jako jsou léky snižující překrvení, antihistaminika a anticholinergik
  • Zneužití nosní spreje
  • Sjogrenův syndrom

Závažné nebo život ohrožující příčiny suchého nosu

V některých případech, sucho v nose může být příznakem závažné nebo život ohrožující onemocnění, které by měly být okamžitě vyhodnocen v nastavení nouzové. Tato onemocnění zahrnují závažné infekce dýchacích cest.

Otázky pro diagnostiku příčiny suchého nosu

Chcete-li diagnostikovat nemoc, lékař nebo licenci zdravotníkem se vás zeptat na několik otázek týkajících se vašeho suchého nosu, včetně:

  • Máte nějaké další příznaky?
  • Myslíte si, používat nosní spreje?
  • Kdy jste se poprvé všimnete nos byl suchý?
  • Když se váš nos cítit v suchu?
  • Jaké léky bereš?
  • Byl jste v jiném klimatu v poslední době?
  • Máte zvlhčovač vzduchu ve vaší domácnosti?

Jaké jsou možné komplikace suchého nosu?

Vzhledem k tomu, sucho v nose může být způsobeno závažným onemocněním, může selhání, aby vyhledali léčbu vést k vážným komplikacím a trvalým poškozením. Poté, co je základní příčinou je diagnostikována, je pro vás důležité dodržovat léčebný plán, který vám a vaší zdravotní péče profesionální design speciálně pro vás snížit riziko možných komplikací, včetně:

  • Zánět hrtanu
  • Zánět hltanu
  • Zánět dutin
  • Šíření infekce

Odkazy:

Syndrom informační stránka NINDS Sjögrenův. Národní institut neurologických nepořádků a mrtvice. http://www.ninds.nih.gov/disorders/sjogrens/sjogrens.htm.

Alergie: věci, které můžete udělat pro kontrolu příznaků. FamilyDoctor.org. http://familydoctor.org/online/famdocen/home/common/allergies/basics/083.html.

Slezina z pohledu čínské medicíny

Toto je jeden z nejčtenějších článků v magazínu. Trochu jsem verzi z roku 2017 doplnila o své nové poznatky, terminologicky upravila a zde je nové znění. Rozhodně se tomuto tématu budu věnovat i nadále, protože pochopení principů trávení je zásadní pro zdraví.

Slezina a její funkce

Slezina je jedním z významných obranných míst těla a je důležitou součástí imunitního systému. Její oslabení okamžitě poznáme na mandlích, které jsou se slezinou propojeny lymfatickým systémem. Slezina je filtrem lymfy a zachycuje unavené červené krvinky. Zároveň také za tvorbu červených krvinek a krevních destiček odpovídá.

Takto popisujeme účinky sleziny jako orgánu.

Slezina v čínské medicíně

Tady začíná první nesrovnalost a možná trochu nepochopení celého systému.

Popisujeme-li funkci orgánů dle čínské medicíny, tak nepopisujeme jejich fyzickou podstatu, nicméně jakýsi okruh, za který odpovídá.

Terminologicky správně bychom měli používat výrazy jako element země, čchi země, zemitá čchi. Používání slova „SLEZINA“ může vést ke zmatečnosti a trochu i výsměchu z nepochopení.

Oslabená slezina tedy neznamená, že vám tento orgán nefunguje. Znamená to, že se to nějak projevuje na tělesné úrovni a znalostí principů celostní medicíny můžete řešit příčinu.

Orgány a okruhy, které spadají do elementu Země, mají řídit trávící proces. V základu tam paří „slezina“ a „žaludek„. Vnitřní energii Země mají ale také „játra„, „tenké střevo“ a „pericard„.

Země znamená centrum, břicho, látkovou výměnu, s jejíž pomocí zpracováváme vlivy z vnějšího světa. Čchi tohoto elementu je hodně o spočívání sami v sobě – „být sám sebou“.

Jakmile nad sebou začneme více přemýšlet, často to nastává v pubertě (co si o nás myslí druzí, nevypadáme náhodou komicky atd.), tak se element Země oslabuje. Najednou místo toho, aby nám z břicha vycházela intuice a pocit jistoty, vychází tam obavy, zádumčivost a nejistota.

S tím ruku v ruce jdou potíže s trávením, látkovou výměnou, alergiemi a postupem let i nezadržitelnými problémy s tělesnou váhou.

Břicho je místem, kde se vše zpracovává

Nemluvíme zde jen o potravě, ale o všem, co čteme, slyšíme, vidíme nebo cítíme – všechny tyto vjemy musíme nejprve „strávit“. Což vysvětluje, proč má vnitřní energii Země i „pericard“.

Zemská čchi napomáhá rozkládat potravu, a to jak tělesnou, tak duševní a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla a hlavně do KOVU „plic“. Tato esence jednak stále doplňuje a obnovuje krev, proto slezina odpovídá i za tvorbu krve (v tom se shoduje s popisem funkce s dnešní medicínou), a jednak představuje zdroj hybné životní síly.

Zemská čchi „sleziny“ představuje „postnatální základ“. Jednoduše řečeno, vytváří energii z toho, co přijímáme. Je-li střed v pořádku, tak to co nás živí, nás posiluje. Je-li však slabý, objevují se potíže. Místo, aby nás „potrava“ posilovala, začneme mít po ní potíže. Když čtete tyto řádky, nepřemýšlejte pouze nad jídlem.

Zemská čchi „sleziny“ je mocným tvůrcem naší energie.

Nevhodné jídlo, nepravidelné jídlo, jídlo ve spěchu, jídlo s odporem a hlavně duševní práce a neustálé přemýšlení a přemítání. Když je slabý „střed“, nejsme schopni snášet svůj život. Snadno se pak urážíme, neumíme odpouštět, celé hodiny hloubáme nad každou pronesenou větou a donekonečna přemítáme nad našimi obavami. Je pro nás problém se soustředit a něco se naučit je nadlidský výkon.

Podle čínské medicíny se tyto nadměrné myšlenky a hromadění blbostí v hlavě přenáší především na kvalitu čchi, a to tak, že se čchi zahušťuje a stagnuje. Tím se oslabí její funkce, v důsledku čehož se objeví poruchy trávení, nechutenství, nadýmání, anebo až závratě, zatmění před očima, bušení srdce apod.

V tomto případě je to však trochu zamotaný kruh. Pokud již je slezina oslabená, např. špatnou stravou (např. jogurt s banánem ráno), tak se nadměrné přemítání již objevuje jako patologie.

Princip yin prvku Země je označován jako „slezina“. Tím však není myšlen jednoduše ten zmíněný orgán, ale řada vzájemných vztahů a funkčních okruhů, jak již bylo výše zmíněno. Yin v sobě nese vlhko a chlad, což je naprosto v pořádku, pokud je to v rovnováze. Občas potřebujeme, aby se v těle objevilo vlhko a chlad, hlavně pokud je potřeba zpracovat něco, co je suché a horké. 

Pokud je však vlhka a chladu nad míru, což se stává, když je YIN prvku země v oslabení, tak není na místě jej přijímat nad míru. A zde jsme u mléka. Mléko není ve své podstatě nezdravé, jen v sobě nese vlhko a chlad. A „slezina“ fakt nesnáší vlhko a chlad. Toť trochu k vysvětlení, proč mléko oslabuje „slezinu“.

V přírodě najdeme látky, které pomáhají posílit funkci sleziny. Jedná se především o polysacharidy a flavonoidy, které najdeme v mnoha tradičních směsích i moderních doplňcích stravy. Uvést je zde nemohu, protože by se jednalo o zdravotní tvrzení a z případných kontrol bych pak měla oslabenou nejen slezinu. Zajímá-li vás to, napište mi do ePoradny.

Máte-li jakékoliv problémy spojené s čchi sleziny je dobré začít řešit dietní opatření. Hlavně nejíst večer. Slezina má ráda teplou a upravenou stravu.

Je tedy dobré (hlavně v období podzimu a zimy) omezit příjem syrových potravin a šťáv. Jídlo spíše duste nebo šetrně vařte. Důležité je dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin. Nedoporučují se mléčné výrobky.

Omezte pivo, kávu, studené nápoje a ovocné šťávy hlavně z citrusů.

Oslabení jinového elementu země se může projevit následovně:

  • Bolesti v levém podžebří.
  • Snížená obranyschopnost organismu.
  • Dechové potíže.
  • Pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství nebo naopak hlodavý hlad, průjmy, hubnutí, nadýmání).
  • Pocit těžkých nohou.
  • Poruchy krvetvorby, hlavně v oblasti červených krvinek. Praskání žilek (kožní metličky).
  • Závratě, mžitky před očima, časté krvácení z nosu.
  • Tvorba podlitin a modřin z důvodu nedostatečné tvorby krevních destiček.
  • Onemocnění sleziny (i té skutečné) bývají doprovázena únavou (slezina je zodpovědná za „výrobu“ energie z potravy). Tato únava je často provázena mírnou depresí.
  • Nestrávená potrava ve stolici.
  • Tupá bolest hlavy na čele.
  • Pocit chladu, hlavně studené ruce a nohy.
  • Pokles dělohy či konečníku (hemoroidy).
  • Zvýšený chuť na sladké, hlavně jako doplňovač energie.

To je výčet toho nejzákladnějšího. Pro hlubší popis tu nemám dostatek místa a je nutné problémy posuzovat individuálně. Celá čínská medicína je o individuálním přístupu. Nikdy nebývá postižen pouze jeden orgán. V dnešní době, kdy se nestravujeme úplně nejlépe a neumíme zastavit hlavu, je slezina oslabená velmi často. Pak už nastává dominový efekt.

K elementu ZEMĚ a její čchi ja např. přiřazen dvanácterník, veškeré svalstvo a krev. Kondice ZEMĚ se projevuje na rtech (např. vyrážky na nich jsou příznakem akumulace horkosti v „středu“, modré rty poukazují na stagnaci a srážení se čchi i krve, suché rty jsou důsledkem vyčerpání krve země atd.).

Orgánové hodiny pro „slezinu“ jsou mezi 9 – 11 hodinou dopolední. V tomto období můžeme tedy sledovat zhoršení příznaků. Stejně tak mezi 21 – 23 hodinou, kdy je čchi „sleziny“ nejslabší.

Jakmile jsem pochopila princip fungování elementu ZEMĚ v těle, došlo mi, že tím bylo tak trochu myšleno to, co my dnes s velkou pompou objevujeme, a to MIKROBIOM.

Vždy když mi nějaká takováto souvislost docvakne a doplním další dílek do toho pomyslného puzzle, mám husí kůži 🙂 🙂 🙂 Studenti se mi smějí, že husí kůže je odraz nějakého vzrušení, ale já to tak cítím.

Je to prostě vzrůšo, když objevíte něco nového.

Zajímají-li vás tyto principy také, tak se vrhněte do studia. Třeba na SHANTI ACADEMY. Ale bacha na „slezinu“ 🙂

  • ZDROJ:
  • Klasická čínská medicína – základy teorie I, Vladimír ANDO, 8. české vydání 2010, nakladatelství Svítání, ISBN 978-80-86601-16-8
  • Čínská medicína pro každý den, Christine Li, 1. české vydání 2017, nakladatelství Jan Vašut, ISBN 978-80-7541-029-0
  • Studijní materiály (hlavně přednášky Anastacie White) a pracovní zkušenosti 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector