Tipy na vánoční trhy – vše o zdraví

Více než kdy jindy si letos uvědomujeme význam zdraví. Darujte svým blízkým kvalitní jídlo.

Péče o své tělo, podpora imunity, zdraví ve všech podobách – letošní rok nám dal zabrat. Více než kdy před tím si snad dnes už každý uvědomuje význam vlastního zdraví. Těla, které je bez zbytečné nadváhy, čistých plic, svalů, které jsou v kondici. 

Uvědomujeme si více než kdy jindy, že to co jíme, se promítá do toho, kým se stáváme. V jakém stavu uvítáme zítřek, kolik sil budeme mít na plnění svých snů. 

Proto je naše mise vyrábět to nejkvalitnější jídlo. Lifefood už od roku 2006 vyrábí výhradně z BIO surovin a v RAW kvalitě. To znamená, že v našem jídle dodáváte tělu vitamíny, minerály, antioxidanty, živé enzymy a další.

Mnoho z vás je s námi od samotného vzniku. Pojďte společně s námi šířit zdravé jídlo dál a pořiďte něco od nás pro své blízké. Darujte jim zdravé a chutné jídlo, ať vědí, že péče o tělo může i dobře chutnat.

Že zdravé jídlo může se rovnat dobré chutnání.

Přinášíme vám 5 tipů na dobroty vhodné a dokonalé jako vánoční dárky. Tak ať vaše blízké potěší!

balíček plný dobrot – každý mlsá rád! 

Tipy na vánoční trhy – vše o zdraví

Dárkový balíček plný sladkostí k okamžitému mlsání vždycky potěší. 

Láskyplný balíček udělá radost úplně všem. Vašim nejbližším, rodině, přátelům a každému, komu chcete darovat dárek od srdce. Ukažte jim, že mlsat se dá i zdravě. Bez přidaných cukrů, bez nezdravých tuků. Tak, že se budou naopak cítit dobře.

Bonus navíc, nemusíte se trápit s balením. Balíček je dárkově zabalen v tuhé recyklovatelné papírové krabici s vkladkou. Voliá, máte vystaráno.

Tyčinky lifebar – zdravá svačina 

Tipy na vánoční trhy – vše o zdraví

Lifebarky jsou naše vlajková loď. Tyčinka plná ovoce, oříšků, semínek a superfoods. Nově máme i Lifebarky obalené v čokoládě. Zkrátka vyberete si. Těšit vás může, že suroviny vypěstovali farmáři na rodinných BIO farmách a díky vám tak mají tyto malé nezávislé podniky své živobytí.

PODÍVAT SE NA PŘÍCHUTĚ

 

Luxusní marinované mandle v kokosu – vybrané mlsání 

Tipy na vánoční trhy – vše o zdraví

Pochoutka, které říkáme Zasněžené mandle. Zasněžené ne proto, že by se snad daly konzumovat pouze v zimě, ale proto, že to je navýsost kokosová lahůdka. Objevili jsme totiž, že kokos se výborně snoubí s mandlí, citronovou šťávou, kardamonem a solí a k tomu trochou datliček a jablíček… je to zkrátka vysoce vyladěná pochoutka. Už jste je vyzkoušeli? 

Mlsání od nás má ještě tu výhodu, že stačí opravdu málo. Pár soust a jste namlsaní, tělo ví, že dostalo pořádnou dávku živin a nebaží po prázdných kaloriích. Je to takvé inteligentní mlsání.

VYZKOUŠET MANDLOVOU SPECIALITU

rawmeo – luxusní zdravé pralinky 

Tipy na vánoční trhy – vše o zdraví

Rawmea jsou ideální malý dárek s velkou hodnotou. Luxusní čokoládové pralinky mají díky poctivé receptuře a kvalitném ingrediencím poctivou plnou chuť a navíc je nabízíme v mnoha druzích. Najděte si tu svou a darujte zdravé mlsání.  

CHCI RAWMEA

čokoláda plná antioxidantů 

Tipy na vánoční trhy – vše o zdraví

 Poslední z našich tipů je klasika klasik, čokoláda. Hned na úvod bychom se rádi pochlubili a ujistili vás, že na trhu nenajdete zdravější čokoládu. Naše je BIO a díky RAW zpracování obsahuje dvojnásobné množství antioxidantů, než konvenční čokolády (které většinou čokoládami ani nejsou, ale spíš ztuženými tuky, řekněme si to upřímně). Také neobsahuje škodlivý akrylamid. Naopak, je to opravdická čokoláda, jak má být.

Z našich čokolád si jistě vyberete, protože máme jak klasické velikosti, tak sřední formát. A k tomu spoustu příchutí, stačí vyzkoušet. 

JAKOU ČOKOŠKU MÁTE NEJRADĚJI? 

.

Budou vánoční trhy? Města je chystají, ale rozhodne koronavirus

Veřejná kluziště, stánky s punčem či dalším občerstvením a zbožím. S tím vším také letos i za nynější epidemiologické situace stále počítají organizátoři vánočních trhů v největších městech Olomouckého kraje.

Nevylučují ovšem, že kvůli nákaze a souvisejícím hygienickým opatřením mohou být běžně hojně navštěvované akce mnohem skromnější. Místo muzikantů by tak na náměstích mohla například hrát reprodukovaná hudba. Pokud ale budou muset být vládní opatření i nadále přísná, či dokonce přísnější, nemusí se trhy tento rok konat vůbec.

Tipy na vánoční trhy – vše o zdravíTipy na vánoční trhy – vše o zdravíTipy na vánoční trhy – vše o zdravíTipy na vánoční trhy – vše o zdraví

Platí to i pro známé olomoucké vánoční trhy, na které v posledních letech chodí řádově tisíce lidí.

„Bedlivě sledujeme vývoj situace. Vyhlášená bezpečnostní opatření se budou v programu zohledňovat. Pokud to situace umožní, vánoční trhy by se v Olomouci měly konat, byť zřejmě v jiné podobě, než na jakou jsou lidé zvyklí,“ uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

O rozsvícení stromu by lidé v Olomouci přijít neměli

Také organizátoři trhů ze společnosti Kulturní Olomouc upozorňují na nejistotu související s otázkou, jaká další omezení může nákaza ještě přinést. „Pečlivě sledujeme legislativu, abychom mohli reagovat,“ dodal Pavel Vysloužil za Kulturní Olomouc.

Olomoučtí pořadatelé tak například řeší scénář pro případ, že se nařízení vlády nezmírní. Za takové situace by místo koncertů kapel na náměstí mohla znít jen reprodukovaná hudba.

Otazník podle nich visí i nad oblíbeným kluzištěm. „Pokud se budou opatření dál týkat volnočasových aktivit, nebudeme ho stavět,“ upřesnil Vysloužil.

Samotné zahájení vánočních trhů v Olomouci je naplánované na 20. listopadu. Není ale vyloučená ani změna termínu.

Kus vánoční atmosféry by se ale přece jen v centru krajského města objevit měl. „O oblíbené rozsvěcení vánočního stromu ani o výzdobu by lidé přijít neměli,“ vyzdvihla Štědrá.

I Prostějov stále pracuje na programu akce zvané Prostějovská kulturní zima. „Jarmark je prozatím naplánovaný v rozmezí 27. listopadu až 23. prosince, ovšem v omezeném počtu přibližně dvaceti stánků,“ vyčíslila náměstkyně prostějovského primátora Milada Sokolová.

Zajímavé:  Čokoláda - vše o zdraví

Radnice teď mezi prodejci zjišťuje, zda budou chtít navzdory komplikacím způsobeným koronavirovou nákazou prodávat a pronajmou si od města dřevěné stánky.

„Vyhlásili jsme i výběrové řízení na provoz mobilního kluziště, které by mělo být po celou dobu Prostějovské kulturní zimy v provozu. Ale jen pokud to umožní státní opatření,“ zdůraznila Sokolová. Vánoční strom se pak v Prostějově rozsvítí 27. listopadu.

Zdejší magistrát ale umělce, kteří mají na trzích vystoupit, upozornil i na riziko, že jejich letošní ročník vůbec nebude. Zda na tuto nejhorší variantu dojde, určí vládní opatření. „Není v našich silách zaručit, zda se vůbec Prostějovská kulturní zima s vánočními trhy uskuteční,“ potvrdila Sokolová.

Trhy bez omezení zatím plánuje Přerov

Bez omezení plánuje vánoční trhy zatím Přerov. „Vše by mělo proběhnout jako obvykle. O případných vynucených změnách budeme vždy okamžitě informovat na městském webu,“ uvedla mluvčí tamního magistrátu Lenka Chalupová.

Přerovské vánoční trhy začnou 29. listopadu. „Má vystoupit pěvecký sbor, plánujeme koncert skupiny Argema. Otázka je, zda to opatření umožní. Totéž platí i o dalším programu,“ dodala mluvčí.

Trhy chystá i Šumperk a Jeseník. A to zatím v podobě, jako by se měly konat bez omezení. To jest s kulturním programem i občerstvením. „Nicméně upozornili jsme účinkující, že může dojít ke změnám včetně zrušení jejich vystoupení,“ zdůraznila Olga Hajduková ze šumperské radnice.

Virtuální vánoční trh 2020 | Zámek Žďár

Vítáme vás na Virtuálním zámeckém vánočním trhu. Letošní okolnosti nás nutí oblíbenou akci přesunout do online prostoru. Přejeme vám příjemnou a inspirativní procházku zámeckým virtuálním trhem, šťastnou ruku při výběru dárků a veselé Vánoce!

Pro velký zájem jsme prodloužili možnost objednávání „pravých“ dárků až do 14. prosince. Vyzvednou si je můžete na zámku od 19. do 20. prosince.

Je jasné, že vánoční trh, který v loňském roce navštívilo 8000 lidí, nemůžeme uspořádat tak, jak jsme zvyklí z minulých let.

Chceme však, aby vaše Vánoce byly i letos plné milých ručně vyráběných dárků, vánočních dekorací a voňavých regionálních dobrot, které prodejci kolem nás nabízejí. Náš Virtuální vánoční trh vám zjednoduší hledání kvalitních dárků a jejich doručení.

Vyzvednout si je můžete na jednom místě a nebudete platit nic za dopravu. Zveme vás také do venkovních prostor vánočně vyzdobeného zámku, kde si můžete v klidu a na jednom místě od 4. do 6. 12. 2020 (nově také od 19. do 20. 12.

2020) své objednané a zaplacené zboží vyzvednout. Pokud to situace dovolí, zařídíme v těchto dnech i prodej teplých vánočních dobrot a vykouzlíme tu pravou vánoční atmosféru.

Zároveň nám není lhostejné, že by spousta řemeslníků měla přijít o podstatnou část svých ročních příjmů. Chceme se s nimi setkávat i na dalších trzích. Podpořte je spolu s námi a navštivte naše virtuální zámecké tržiště!

 1.  Vyberte si na této stránce prodejce dle sortimentu, o který máte zájem.
 2. Po kliknutí budete přesměrováni přímo na e-shop nebo webové stránky prodejce, kde si vybrané zboží můžete objednat. Do objednávky prosím připište poznámku OSOBNÍ ODBĚR NA ZÁMECKÉM TRHU. Pokud nakupujete přes Fler.cz vyberte jakékoliv poštovné a napište poznámku o osobním odběru, prodejce vám poštovné dodatečně umaže. V případě komplikací se zadáním dopravy zdarma, kontaktuje, prosím, prodejce. Určitě se vše vyřeší.
 3. Zboží zaplaťte dle nabízených možností nebo domluvy a pak už jen stačí přijít na náš zámek a zakoupené zboží si vyzvednout.
 4. Můžete si objednat zboží od různých prodejců a nebudete platit poštovné.
 5. Pozor, zboží je nutné objednat do konce listopadu!
 6. Objednávky budou pro vás k vyzvednutí na zámku od 4. do 6. prosince (nově i od 19. do 20. prosince).

Kdy si můžete dárky vyzvednout?

 • pátek 4. 12.: 14 – 18 h
 • sobota 5. 12.: 10 – 17 h
 • neděle 6. 12.: 10 – 17 h
 • sobota 19. 12.: 9 – 17 h
 • neděle 20. 12.: 9 – 17 h

Nabízíte zajímavý sortiment, regionální produkty, umělecké a řemeslné výrobky? Máte e-shop nebo alespoň webové stránky a rádi byste se zúčastnili našeho Virtuálního vánočního trhu na žďárském zámku? Napište nám na [email protected] a my se vám ozveme.

Prodejci na našem trhu pravidelně přibývají. Sledujte nás, ať vám neuteče zajímavý dárek ;). 

Vánoce se blíží. Kde v kraji budou letos tradiční trhy?

O tom, zda letos budou tradiční adventní trhy v Novém Jičíně, a v jaké podobě, zatím rada města nerozhodla.

Mluvčí Nového Jičína Marie Machková sdělila, že na středeční schůzi se radní města usnesli, že o tom, zda adventní trhy budou, rozhodnou až po 20.

 listopadu, kdy by vláda měla zveřejnit případná opatření proti šíření nemoci covid-19. „Už nyní je ale rozhodnuto, že nebude venkovní kluziště na náměstí, “ uvedla Machková.

Přečíst článek ›

Město má i letos nachystaný program. „Účinkujícím ale nebyly vyplacené žádné zálohy a v případě, že by se ta vystoupení neuskutečnila, město vůči účinkujícím nemá žádné závazky,“ doplnila Machková.

Také vedení města Frýdku-Místku zatím nechává pořádání vánočních trhů otevřené.

„V případě uvolnění vládních opatření jsme připravení operativně reagovat. Stánky máme vlastní, takže je můžeme v krátkém čase na náměstí instalovat,“ řekl náměstek primátora Jakub Míček. Už nyní se však ví, že vánoční kulturní program se neuskuteční.

V centru Ostravy s trhy počítají

V závěru pracovního týdne před první adventní nedělí běžně začínají vychvalované vánoční trhy v Ostravě na Masarykově náměstí a vedlejším Kuřím rynku. A radnice Moravské Ostravy a Přívozu s jejich pořádáním od 27. listopadu do 23. prosince počítá nadále i letos.

Přečíst článek ›

„Nevíme, jaká budou omezení v prosinci, ale předpokládáme, že nadále bude problematické shromažďování většího počtu osob,“ řekla Deníku Hana Lajčíková z kanceláře starostky s tím, že počet stánků, které už stojí na náměstí, byl kvůli nutnosti dodržovat stanovené rozestupy snížen zhruba o polovinu na třiadvacet.

Navíc místo plánovaného kulturního programu bude hrát pouze reprodukovaná hudba a stánky nebudou otevřené celý den, jako bývalo zvykem, ale jen od 12 do 18 hodin.

„I když děláme vše pro to, aby obyvatelé Ostravy mohli prožívat vánoční atmosféru při rodinných procházkách centrem, konečnou podobnu trhů nakonec může ovlivnit vývoj epidemie covid-19,“ avizuje Lajčíková, že aktuální záměr trhy uspořádat se bude odvíjet od vývoje epidemiologické situace a vládních nařízení. Vánoční výzdoba však bude plnohodnotná.

Letošní vánoční výzdoba v Ostravě:

Z příprav zatím neslevili ani v Porubě. „Snažíme se být optimisty a vánoční program stále připravujeme v rozsahu, v jakém na něj byli lidé zvyklí z minulých let,“ uvedl mluvčí radnice Martin Otipka. Jedinou výjimkou podle něj je rozsvícení vánočního stromu, akce, které se účastnily tisíce lidí.

„To je letos nereálné,“ upozornil na komorní rozsvícení světel. Definitivní rozhodnutí o podobě vánočního jarmarku a o tom, zda vůbec bude, padne v Porubě na konci listopadu. 

Opačný postoj už ale v předstihu přijala radnice v nejlidnatější městské části Jihu, kde bylo na přelomu roku dokončeno nové moderní náměstí a těšili se tam na první ročník vánočních trhů.

Přečíst článek ›

„Vzhledem ke stávající situaci jsme upustili od plánovaného konání vánočních trhů na náměstí Ostrava-Jih, které se měly uskutečnit od 1. do 23. prosince,“ řekla mluvčí Gabriela Gödelová, podle níž i zde budou stromy rozsvíceny bez programu pro veřejnost.

 • „Náhradou je Živý advent, plánovaný na první adventní neděli, a netradiční Rozsvícení vánočních stromů, kdy v jednotlivých částech obvodu rozsvítíme v rozmezí hodiny čtyři symbolické světelné stromy.
 • Tradiční rozsvícení vánočního stromu a program se nechystá ani před ostravským magistrátem na Prokešově náměstí.
 • SITUACE V DALŠÍCH MĚSTECH MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

V HAVÍŘOVĚ TRHY NEBUDOU, KARVINÁ JEŠTĚ DOUFÁ

V Havířově se rozhodli vánoční městečko, které vždy zdobilo během adventních týdnů Náměstí republiky v centru města, zrušit.

„Zachováno zůstane pouze rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky bez doprovodného programu, jako součást výzdoby města s instalací městského betlému,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Rosalie Seidl Pokorná.

Přečíst článek ›

V Karviné v pondělí vedení města rozhodlo, že se tradiční Vánoční jarmark na Masarykově náměstí ve Fryštátě konat bude. „Samozřejmě za přísných hygienických opatření,“ zdůrazňuje mluvčí města Lukáš Hudeček a podotýká, že se ale vše může změnit v případě, že by přišel zákaz z „vyšších“, tedy vládních míst.

O tom, zda se bude na jarmarku podávat alkohol, zatím rozhodnuto není, známý je ale termín konání jarmarku od 29. listopadu, do 23. prosince. Rozsvícení vánočního stromu proběhne letos bez účasti veřejnosti v neděli 29. listopadu.

KRNOV CHYSTÁ TRHY BEZ PROGRAMU

Oslavy Vánoc v Krnově budou mít kvůli pandemii zvláštní podobu. Uskuteční se od neděle 6. do soboty 12. prosince.

„Abychom předešli shlukování lidí, musíme zcela vynechat jakýkoliv program. Budeme se ale snažit, aby se náměstí pokud možno zaplnilo stánky a lidé si mohli zakoupit vánoční zboží. Atmosféru Vánoc navodí také reprodukovaná hudba,“ popsala Aneta Janoušková z krnovského odboru školství, kultury a sportu.

Přečíst článek ›

Jelikož pořadatelé nemohou stánkařům zaručit srovnatelný počet zákazníků jako v minulých letech, rozhodli se pro mimořádný krok.

„Zájemcům o prodej na adventních trzích nabízíme stánky zadarmo. Přednost pak dostanou ti, kteří budou chtít na krnovském náměstí prodávat po celý týden. Zatím se nám přihlásilo kolem třiceti stánkařů,“ dodala Janoušková.

Vánoční atmosféru kromě adventních trhů zajistí také výzdoba města. Krnov se poprvé rozzáří v neděli 29. listopadu.

OPAVA: TRHY NEJSPÍŠE BEZ PROGRAMU

Dostanou letos Opavané svou tradiční dávku atmosféry vánočních trhů? To zatím jejich pořadatel Martin Žižlavský neví. Jak sám říká, program i prodejci už jsou připraveni. Zbývá jen definitivní stanovisko, se kterým ale zatím počká, a to minimálně to konce nouzového stavu, tedy do 20. listopadu.

„Původně jsem čekal, že se vláda vyjádří o podobě vánočních trhů do konce prvního nouzového stavu, tedy do 3. listopadu, ale nestalo se,“ říká Žižlavský, jenž otěže vánočních i velikonočních trhů letos převzal po radnici, která je organizovala pět let.

Přečíst článek ›

Trhy mají proběhnout od 29. listopadu do 22. prosince na Dolním náměstí. V programu nechybí ani koncerty, třeba Mňágy a Žďorp, Turba nebo oblíbeného Marcela Woodmana a jeho kapely. Jenže kultura nejspíše prostor na trzích kvůli hygienickým opatřením vůbec nedostane. Na Horním náměstí mělo mimo jiné vyrůst i kluziště, i to má ale stopku.

Lucie Šlégr: Největší vánoční přání je zdraví pro všechny

Lucie kdy pro Vás začínají Vánoce? Někdo má začátek spojený s nakupováním dárků už od října, někdo s rozsvěcením vánočních stromů, s návštěvou adventního koncertu, výstavy betlémů nebo třeba vánočních trhů. Kdy si řeknete vy, že rok utekl jako voda a Vánoce už jsou zase tady?

Pro mě začínají Vánoce poslední víkend v listopadu, neboť můj starší syn Robík má 4. prosince narozeniny a to už musí být doma vše načančané a připomínat blížící se Vánoce. Během prosince chceme stihnout všechno vánoční trhy, divadlo, procházky, pečení cukroví, vánoční dílničky apod.

Vím, že máte talent a cit pro bytový design, takže se určitě „vyřádíte“ i doma při vánoční výzdobě. Co u Vás nemůže chybět?

Na Vánoce u nás musí být teplo domova, které dotváříme ozdobami, světýlky a naší rodinou.

Pečete vánoční cukroví, nebo na takové věci nemáte čas a na stole bude cukroví od babičky?

Cukroví pečeme, ale jen symbolicky. Momentálně jsme totiž v pronajatém domě a kuchyň je tady velmi malá a bez trouby jen taková kombinovaná mikrovlnná trouba a s tou se toho moc vymyslet nedá. Ale symbolicky vždy alespoň něco upečeme.

Máte štědrovečerní večeři spojenou s klasickým kaprem, řízkem a bramborovým salátem, nebo je to u Vás jinak?

K večeři máme hrachovou polévku, bramborový salát a řízky.

Na Vánocích je určitě nejhezčí radost dětí. Jak si je s nimi užíváte a o co si kluci, kteří byli určitě celý rok hodní, napsali letos Ježíškovi?

Můj mladší syn Ríša si přeje hračky pavouka na dálkové ovládání, lego, společně s bráškou si přejí robota, který mluví a jezdí po domě. Starší Robík hraje hokej a přeje si spoustu dárků, které s hokejem souvisejí.

Zavzpomínejte prosím trochu na to, jak jste se svými dvěma sourozenci prožívala Vánoce, když jste byla malá. Vzpomenete si na dárek, kterým Vám rodiče udělali největší radost a nebo naopak na to, co jste si moc přála, ale Ježíšek to nikdy pod stromeček nepřinesl…

Když jsem byla malá, napřed jsem se moc bála. Myslela jsem si, že Ježíšek s sebou přiveze i čerta, takže když zazvonil zvonek, tak jsem utíkala pod postel, brečela jsem a nechtěla vylézt. Pak jsem samozřejmě s přibývajícími roky pochopila kouzlo Vánoc a moc jsem se těšila.

Pamatuji si na nejkrásnější dárek byl to pejsek na baterky, který chodil a štěkal. Naopak vždycky jsem si přála loutkové divadlo a to jsem nikdy nedostala.

Ale musím podotknout, že jsem ze tří dětí a nikdy jsme neměli moc peněz, takže jsem často tušila, že dárek, který jsem si přála, třeba nikdy nedostanu. A to se mi stalo.

Na druhou stranu jsem na takové časy nedostatku nikdy nezapomněla a dnes jsem za to ráda, že jsem v životě okusila život v bohatství i chudobě. A upřímně … život není jen o penězích, ale na to si každý musí přijít sám …

Jaké je Vaše největší přání?

Největší přání je zdraví pro celou rodinu a blízké a vlastně i vzdálené, úplně pro všechny. Což nejde, protože život nám dává překážky a někdy i okusit bolest a hořkost života. A já všem lidem přeji, ať se jim štěstí a zdraví přibližuje a vše negativní ať ustoupí.

Adventní trhy

Někdy se zdá, že advent byl vynalezen v Tyrolsku. Zasněžené hory, nadšené tváře, dětský smích, vůně svařeného vína, skořice …

Vánoční trhy „Christkindlmärkte“ v Tyrolsku patří k nejhezčím a nejimpozantnějším na světě a lákáji každoročně statisíce návštěvníků do Innsbrucku. Staly se milou a nepostradatelnou tradicí, a to nejen pro místní obyvatele. O významné zážitky se zaslouží místo konání vánočních trhů mezi horami, pestrá nabídka produktů a kulinářských specialit a v neposlední řadě působivý rámcový program.

Historie vánočních trhů v Tyrolsku

Počátky pořádání trhů v Innsbrucku v době vánoční sahají do 17. století. V té době již existoval „Tomášův trh („Thomasmarkt“), který se konal 21. prosince.

Velice oblíbené byly mikulášské trhy, které se od roku 1657 do roku 1861 konaly na náměstí a od roku 1861 do roku 1926 na ulici Maria-Theresien-Strasse. Ve druhé polovině 20.

století se oblíbeným místem pro konání mikulášských, vánočních, tomášských trhů a „ježíškovských“ trhů pod vánočním stromem („Christbaummarkt“) stalo tržiště tzv. „Markthalle“.
Před více než 40 lety iniciovalo několik obchodníků z Altstadtu první „Christkindlmarkt“.

Konal se právě v historickém centru Innsbrucku. Počátky nebyly snadné, bylo nutné řídit se tehdejšími zvyklostmi: zřejmě kvůli bohoslužbám nesměly být v neděli dopoledne tržní stánky otevřené.

Vánoční trhy dnes – co mají vánoční trhy společné a čím se liší

Osm vánočních trhů Tyrolska (Innsbruck, Hall in Tirol, Kitzbühel, Kufstein, Lienz, Mayrhofen, Rattenberg a St.

Johann in Tirol) patří k těm nejtradičnějším a nabízí návštěvníkům vysokou kvalitu; všichni zúčastnění prodejci musí splnit přísný katalog kritérií, ve kterém je určeno nejen jak musí stánek vypadat, ale jsou zde i přísná kritéria pro nabídku prodávaného zboží.

Pravé alpské vánoční písně  a koledy jsou předpokladem adventního období,  stejně jako omezení otevírací doby do 21 hodin. Že je adventní období zajímavé hlavně pro děti, ví všichni z organizace „Advent in Tirol“ a tak najdete na každém vánočním trhu denně program pro děti.

Významnou roli v adventním  období v Tyrolsku hraje i nejznámější vánoční píseň světa „Tichá noc, svatá noc“. Známý příběh o prvním uvedení písně „Tichá noc, svatá noc“ v malé salzburgské vesničce zná asi každý.

  Málokdo ale ví, že k rozšíření této písně do celého světa přispěli tyrolští putovní obchodníci a skupinky lidových zpěváků.

Jak v publikacích, vydávaných organizací „Advent in Tirol“, tak na všech vánočních trzích si můžete na informačních tabulích přečíst celý příběh včetně obrázkové dokumentace a stát se tak součástí tohoto příběhu.

Společné mají všechny vánoční trhy také svoji individualitu; každý vánoční trh je úzce spojen se svým regionem a vsází tak na svoji jedinečnost. Kulinářské speciality a zvyky, které jsou typické pro daný region patří k hlavním bodům programu, který je velmi pečlivě připravován  pro své návštěvníky.

Všechny informace včetně otevíracích dob a detailních programů najdete na internetové stránce: www.adventintirol.com

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector