Alergie na srst – vše o zdraví

Alergie na srst - Vše o zdraví

Alergie na psy jsou způsobeny reakcí na určité bílkoviny, které se nacházejí v mastných látkách vylučovaných psí kůží a také v jejich slinách – alergii tak nepůsobí samotná srst. Jakmile Váš pes líná nebo se odlupuje jeho kůže, přenášejí se tyto bílkoviny do bezprostředního okolí, kde mohou vyvolat alergickou reakci.

Nespoléhejte se na imunitu

Někteří lidé uvedli, že si vůči svému psovi vytvořili imunitu a z alergie se takzvaně dostali. V některých případech to sice může být pravda, ale při pořizování nového psa se na to nespoléhejte. Je možné, že se bude alergická reakce s dalším vystavením jejímu zdroji zhoršovat.

Ačkoli jste možná slyšeli opak, neexistují žádní „hypoalergenní“ psi. Objevily se názory, že srst některých plemen, například pudlů, pomáhá zabraňovat uvolňování alergenů do okolí, ale mnozí lidé zaznamenávají i u těchto psů stejně silné reakce. Malý pes může vyvolat menší alergickou reakci jednoduše proto, že má menší povrch kůže a při línání ztrácí méně srsti.

Pokud již máte psa, je klíčem v boji s alergiemi především důkladnost. Po manipulaci se psem si umyjte ruce a nikdy se nedotýkejte obličeje nebo očí, pokud jste se právě dotkli psa. Hladké povrchy doma pravidelně utírejte a často vysávejte. Používejte čističe vzduchu a vysavače s filtry. Často také perte pelech, na kterém Váš pes spí.

Omezení přístupu

Může být vhodné omezit psovi přístup do určitých míst v domě. Zejména by se neměl dostat do postele a ložnice osoby, která trpí alergií na psy.

Při výběru místností, do kterých psovi povolíte přístup, berte na vědomí, že dřevěné podlahy zadržují méně srsti a šupinek kůže a čistí se snadněji než koberec. Pokud tedy máte v domě jen pár pokojů s kobercem, psa do nich nepouštějte. Spousta lupů se také drží na čalouněném nábytku, takže od něj a od pokojů s tímto nábytkem byste měli svého psa držet dále.

Čím více budete svého psa česat, tím více snížíte riziko vzniku alergických reakcí, neboť díky vyčesávání se méně volných chlupů dostane do vzduchu. Česání jednou týdně je fajn, ovšem vyjde-li Vám to častěji, bude to ještě lepší.

Obzvlášť pečliví při vyčesávání buďte na jaře, kdy se bude Váš pes zbavovat zimní srsti. Pokud to bude možné, měla by se o vyčesávání starat osoba, která není na psy alergická a v ideálním případě by se mělo provádět venku.

Zeptejte se svého lékaře, jaké léky proti alergiím můžete pro usnadnění života užívat, a poraďte se o dalších možných řešeních tohoto problému.

Источник: https://www.hillspet.cz/dog-care/resources/coping-with-dog-allergies

Alergie u dětí – užitečné informace

Zejména v dětské populaci počet alergiků neustále narůstá a již přes 2 miliony lidí v naší republice trpí nějakou formou alergie. Některé druhy alergií mohou mít dědičný základ, jiné se vyvíjejí až během života. Nejvíc ohroženou skupinou jsou děti, jejichž rodiče jsou také alergici. V případě, že alergií trpí jeden z rodičů, je pravděpodobnost výskytu alergie 30%, jsou-li alergici oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje na 60 %.

Co je vlastně alergie?

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

Podstatou alergie je tedy imunitní systém nepřiměřeně reagující na jinak neškodné podněty, které by za normálních okolností měl zcela ignorovat, protože pro organizmus nepředstavují nebezpečí.

 Zdravý imunitní systém se nebrání proti látkám, obsaženým v běžných potravinách nebo pylových zrnech, je schopen rozpoznat nebezpečí zvenku (vetřelce typu bakterií, virů nebo nádorových buněk) a zahájit imunitní reakci.

Co jsou alergeny?

Alergen je exogenní antigen, který je schopen u vnímavých jedinců vyvolat tvorbu alergických protilátek   a následnou patologickou imunitní reakci – tzv. alergii či alergickou reakci. V podstatě alergen může být jakákoliv látka, která je schopná vyvolat imunitní odpověď. Nejčastěji jde o složky pylových zrn, plísní či zvířecí srsti.

Z chemického hlediska představují alergeny převážně glykoproteiny a proteiny. Alergeny způsobují alergický zánět, nejčastěji na kůži, v trávicím traktu, nosní sliznici, očních spojivkách a v průduškách. U pacienta se při styku s alergenem spustí alergická reakce. S alergeny se můžeme potkat doma i venku.

V interiérech bývají nejčastější příčinou vzniku alergických potíží roztoči a srst domácích mazlíčků. Roztočům se nejvíce líbí na matracích a lůžkovinách. Jeden gram prachu z matrace může obsahovat až 2000 roztočů. Co se týče zvířat, nejagresivnější alergeny bychom našli u koček a malých hlodavců.

Kočičí alergeny způsobují rýmu a astma dokonce několik měsíců poté, co zvíře domácnost opustilo. Výskyt alergenů venku, zejména plísní a pylu, do značné míry ovlivňují klimatické a zeměpisné podmínky. 

Typy alergenů: 

Inhalační alergeny

Do těla se dostávají vdechnutím. Patří sem pyly trav, bylin a stromů, roztoče, zvířecí alergeny nebo plísně.

Potravinové alergeny

Způsobují nežádoucí reakce na určitý typ potravin. Mezi nejznámější alergeny v našich zeměpisných šířkách patří vejce, mléko, pšeničná mouka, ořechy, soja, ryby, některé druhy ovoce, kořenová zelenina a rajčata.

  • Hmyzí bodnutí
  • Alergická reakce může vzniknout i po bodnutí hmyzem, nejčastěji včely nebo vosy, řidčeji i jinými druhy.
  • Léky
  • Alergie mohou způsobit i léky, zejména antibiotika, dále barbituráty a lokální anestetika.
  • Kontaktní
  • Alergeny, které vyvolávají alergickou reakci po dotyku s kůží nebo sliznicemi. 

Jak funguje normální imunita?

Hlavním úkolem imunitního systému je obrana organismu proti zevním a vnitřním škodlivinám ( antigenům a patogenům ) = nebezpečným cizorodým látkám (např.toxinům) či pozměněným buňkám vlastního těla (nádorové buňky).

Má za úkol rozpoznat a zničit cizorodé vetřelce, kteří by tělu uškodili. Dalším neméně důležitým úkolem ale je, naučit se tolerovat neškodné nebo dokonce tělu prospěšné cizorodé látky. Například potraviny nebo bakterie přirozené mikroflóry sliznic.

Pokud je některá z těchto funkcí porušena, dochází k onemocnění.

Je-li porušena obranyschopnost, jedná se o imunodeficit a pacient trpí častými infekcemi.

Je-li porušena tolerance vlastních buněk, imunitní systém ničí vlastní tělo, rozvíjí se tzv. autoimunitní onemocnění.

Je-li porušena tolerance neškodných cizorodých látek z okolního prostředí, rozvine se alergie.

Jaké jsou příznaky alergie?

Svědivá vyrážka, vodnatá rýma, kýchání, svědění a ucpání nosu, dráždivý kašel, hvízdání až astma, svědění a zarudnutí očí, ekzém, kopřivky, dušnost, bolesti hlavy apod. Do přímého ohrožení se dostávají nos a oči. Příznaky alergie mohou být různé, záleží na tom na jakou látku (alergen) organismus reaguje. Jiné projevy jsou u potravinové alergie a jiné např.

u alergie kožní. Také síla alergické reakce může být pokaždé různá, podle toho, jak dlouho a v jakém množství alergen působí. Některé příznaky alergických reakcí mohou být až životu nebezpečné. Zejména u otoku jazyka nebo hrtanu, musí být postiženému poskytnuta okamžitá lékařská péče! Velmi silná reakce organismu na alergen, může vést až k anafylaktickému šoku.

Kdy jít s dítětem k alergologovi?

Když dítě prodělá víc než tři infekce za rok, je dušné, mívá dráždivý kašel, dýchycí potíže, silnou rýmu, jsou to jasné signály k návštěvě alergologické ambulance. Pro kojence a nejmenší děti jsou typické alergické projevy na kůži, především projevy atopického ekzému.

V tomto věku se atopický ekzém projevuje jako mokvavá ložiska ve kštici, na krku, trupu a na končetinách (nad svalovými skupinami napínačů). Poměrně častým důvodem vzniku těchto projevů je alergie na kravské mléko.

Reakce se u dítěte obvykle projeví krátce po podání jídla, ale může se také projevit až za den či několik dní. V některých případech se alergie projeví až po druhém podání potraviny či až po podání potraviny ve větším množství.

Nové potraviny je proto vhodné zařazovat do jídelníčku s několikadenním odstupem, aby bylo možné vysledovat případné reakce.

Alergické reakce u dětí nejčastěji vyvolávají následující potraviny:

kravské mléko, vaječné bílky, arašídy, sója, pšenice, stromové ořechy (vlašské ořechy, lískové ořechy, pistácie, kešu), ryby, mořské plody.Uvedené potraviny jsou nejčastějším původcem alergických reakcí u dětí (tvoří více než 90 % případů), dítě však může být alergické i na jakýkoliv druh masa, zeleniny, ovoce, obilovin, semen či jiných potravin.

K návštěvě této specializované ambulance musí vydat Váš dětský lékař doporučení. Na první návštěvu se nemusíte nijak připravovat, obavy z odběru krve najsou potřeba a dítě nemusí být nalačno. Alergolog provede prick test, kdy se na očišěné pravé předloktí nakape testovací roztoky alergenů na základní pyly, plísně, prachy a zvířata.

Kůže se v místě kapky propíchne lehce kopíčkem jehly a za 15 minut se odečte reakce. Někdy následuje po tomto testu vyšetření krve na množství protilátek ( specifické IgE), které dokazují, že došlo ke kontaktu alergenu a imunitního systému. Řadu dětí trápí také exémy a kožní vyrážky.

Ty signalizují spolu s bolestmi bříška, neprospíváním a nadýmáním potravinové alergie. Na základě vyšetření rozhodne alergolog, jakou léčbu pacientovi nasadí. Kontroly jsou velmi individuální, podle obtíží. Léčba probíhá buď formou podávání tlumících léků nebo vakcinací. Principem vakcinace je, že se v organismu postupně zvyšuje množství alergenu.

Dítě dostává buď kapky nebo chodí do ordinace jednou měsíčně na injekce. 

A konkrétní alergie a jejich příznaky?

Celoroční alergická onemocnění 

Mezi nejčastější celoroční (nesezónní) alergická onemocnění patří alergická rýma a astma. Od sezónních onemocnění (například pylové ‚senné‘ rýmy) se liší tím, že pacienta trápí po celý rok. Alergeny, které způsobují obtíže u sezónních alergických onemocnění, se naproti tomu vyskytují jen po určitou část roku.

Alergická rýma

Jde o jednu z nejfrekventovanějších alergických chorob. Pacienti trpí rýmou chronicky nebo se jim toto onemocnění neustále vrací.

 Má podobné příznaky jako klasická rýma, to znamená výtok z nosu, podráždění sliznic, časté kýchání, svědění nosu, trvalá vodnatá sekrece, ucpání nosu, hlasité dýchání, otevřená ústa, chrápání, ztráta chuti k jídlu, ztráta čichu. Dalšími příznaky mohou být záněty horních cest dýchacích, nebo zánět středního ucha.

K mnohem závažnějším příznakům provázející tento druh alergie patří astma, které se projevuje zejména dušností. Dítě s alergickou rýmou si stále otírá svědící nos; špatně spí (= špatně se mu dýchá díky ucpanému nosu) – je potom unavené.

Alergické astma

Zajímavé:  Léčba Chronické Lymfatické Leukemie?

Astma vzniká v dýchacích cestách. Imunitní buňky reagují na pyl, prach, zvířecí chlupy a další alergeny. Tyto látky pronikají do organismu při dýchání a způsobují alergickou reakci, kterou nazýváme astmatický záchvat. Astma se vyznačuje opakujícími se záchvaty dušnosti spojenými s hvízdavým dýcháním.

Zmenšuje se průchodnost průdušek v důsledku smrštení okolního hladkého svalstva. Astma je spojeno s otokem sliznice průdušek a nadměrnou tvorbou hlenu. To vede k nápadnému snížení objemu vydechnutého a, v menší míře, vdechnutého vzduchu.

 Úlevu při těchto záchvatech lze docílit pomocí symptomatické léčby, například pomocí léku uvolňujících průduškové svalstvo.

Potravinové alergie

Vyvolávajícím alergenem bývají některé potraviny, dále pak nevhodné složky potravy, především barviva a konzervanty. Mezi nejčastější alergeny patří mléko, ořechy, vejce, obiloviny, ovoce, zelenina, mořští živočichové.

V tomto případě na alergeny obsažené v potravinách reaguje alergickou reakcí trávicí trakt. Mezi nejčastěji popisované příznaky v tomto případě patří průjmy, zvracení a křečovitá bolest břicha.

Může však dojít i k mnohem závažnějším příznakům, jako jsou dušnost, respirační příznaky nebo svědění kůže. 

  1. Profesionální alergie
  2. Mohou se projevit jako alergická rýma, astmatické obtíže, ekzémy a další kožní projevy po expozici mouky, obilí, dřevěného prachu atd.
  3. Atopický exém

Tímto typem alergie trpí většinou lidé, kteří k ní mají vrozený sklon a je u nich také daleko větší riziko rozvinutí dalších alergických příznaků, např. alergická rýma apod. Příznaky atopického ekzému se většinou zmírní kolem 1. – 3. roku a do 6 let úplně vymizí.

Ale v některých případech, můžou příznaky ekzému přetrvávat až do dospělosti. Atopický ekzém je v podstatě kožní alergická reakce na libovolný alergen. Vyvolávající alergen bývá zpravidla požit nebo vdechnut, což může být na první pohled překvapivé, člověk by spíše očekával kontakt s kůží.

Záležitost se poněkud vyjasní, uvědomíme-li si, že kůže plní mimo jiné také vylučovací funkci a jedním z jejích úkolů je odstraňovat z těla toxické látky. To se týká i alergenů a produktů alergické reakce, jejichž přítomnost v organismu se pak manifestuje typickými projevy na kůži.

Pro atopický ekzém je typická suchá kůže, která se olupuje a silně svědí. Pouze u malých dětí zpočátku postižená kůže spíše mokvá.

  • Alergie na nikl
  • Většinou jí způsobují například knoflíky u džínových kalhot, nebo háček z podprsenky.
  • Alergie na roztoče

Roztoči bytového prachu způsobují nemoci svými alergeny, které jsou nejvíce obsaženy v jejich výměšcích, především ve výkalech.

Roztočové alergeny se šíří zejména vzduchem a lidem nejvíce vadí při vdechnutí do organismu.

Potíže roztočového původu velice často vznikají po ulehnutí do postele, během noci až do rána, při hraní dětí na postelích, pohovkách a kobercích, při luxování, úklidu a podobně. 

Alergie na zvířata

Alergie na zvířata, především domácí zvířata, jsou velmi častým a silným vyvolavatelem alergických reakcí. Není ovšem pravda, že na vině je vždy srst zvířat, u alergie na psy nepomohou tudíž ani krátkosrstá plemena.

Nejnovější výzkumy prokázaly, že v ní se alergeny pouze shromažďují a zdravotní komplikace způsobují sliny, odumřelé buňky kůže, moč a výměšky mazových žláz.

Tyto částečky bílkovinné povahy utkví na vypadané srsti, případně se smísí s prachem, kolují v domácím ovzduší a při soustavném vdechování vyvolávají alergické reakce. Nejagresivněji působí alergeny koček. Mikroskopické kapénky se vznášejí vzduchem šest i více hodin.

Stačí projít místností a opět se rozvíří po celém bytě. Psi vytvářejí o něco méně alergenů se slabšími účinky. U exotického ptactva jsou na vině roztoči z peří, u hadů a jiných plazů, zase drobné šupinky kůže.  Pokud je již alergie prokázána a je závažného stupně, je třeba se se zvířecím miláčkem rozloučit.

Alergie na plísně

S různými druhy plísní se můžeme setkat v domácím prostředí i venku. Plísně přežijí v téměř každém prostředí, optimálně se jim ale daří ve vlhku a teple.

Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které při růstu produkují tzv. spory (drobné rozmnožovací částečky, pouhým okem neviditelné, které se šíří vzduchem podobně jako pyl).

Největší koncentrace spor domovních plísní zaznamenáváme v zimních měsících.

Sezónní alergická onemocnění a jejich příznaky

Pylová alergie 

Pylová alergie, tzv. polinóza, se projevuje především alergickou rýmou a alergickým zánětem spojivek. Nejčastější je sezónní alergická rýma, označovaná jako ‚senná rýma‘. Pylová alergie se může vyskytovat u lidí všech věkových kategorií.

S jejími prvními příznaky se ale nejčastěji setkáváme u dětí předškolního a školního věku. Typický je sezónní výskyt potíží. Projevuje se jako alergická rýma a nebo jako oční obtíže.

K léčbě se kromě celkově působících léků používá nosní sprej a oční kapky. 

Kopřivka a otoky

Kopřivka je krátkodobé zarudnutí kůže s tvorbou pupínků. Tato alergická reakce může být provázena otoky, které postihují kůži i sliznici. Může trvat několik hodin, ale také dnů i týdnů. Nebo přejít do tzv. chronické formy kopřivky.

Alergie na hmyzí bodnutí

Po bodnutí hmyzem, který do těla vyloučí jed a pro alergika v podstatě alergen, vznikají různé puchýře a otoky. Životu nebezpečný může být otok jazyka nebo hrtanu.

Alergii na hmyz můžeme rozdělit do tří skupin podle cesty vstupu alergenu do těla: alergie na hmyzí bodnutí či kousnutí (blanokřídlí – včela, vosa; dále blecha, štěnice), alergie inhalační (např. švábi, pakomáři – produkce hmyzích inhalačních alergenů) a kombinace obou možností (komáři).

U nás je nejrozšířenější alergie na bodnutí včely, vosy či sršně. První pomoc při pokousání či pobodání hmyzem je různá. Je dobré mít po ruce chladivý krém, antihistaminika pro místní použití (fenistyl gel), cibuli, ocet nebo třeba kostku ledu, které přiložíme na místo vpichu či kousnutí.

Včelí žihadlo odstraníme nejlépe tak, že je ze strany vyškrábneme nehtem a po jeho vyjmutí se můžeme pokusit jemně vymáčknout zbytky jedu. Pokud bychom žihadlo uchopili mezi prsty, mohli bychom vymáčknout do rány zbývající jed.

Источник: https://www.cestujsdetmi.cz/rady-a-tipy/deti-a-zdravi/alergie-u-deti-uzitecne-informace

Allergodil oční kapky 6 ml

Přípravek Allergodil 0,05% oční kapky se používá k léčbě alergického zánětu spojivek (alergické konjunktivitidy) a alergického zánětu spojivek a nosní sliznice (alergické rinokonjunktivitidy).

Dávkování a způsob užití

Obvyklá dávka je jedna kapka do každého oka ráno a večer.  V závažnějších případech je možno podávat jednu kapku do každého oka 4krát denně. Přípravek je určen dospělým, dospívajícím a dětem od 4 let.

Složení produktu

Léčivou látkou je azelastini hydrochloridum.  Pomocnými látkami jsou benzalkonium-chlorid, dihydrát dinatrium edetátu, hypromelosa 2910, krystalizující sorbitol 70%, roztok hydroxidu sodného 1 mol/l, voda na injekci.

Kontraindikace

Nepoužívejte přípravek Allergodil oční kapky jestliže jste někdy měl(a) alergickou reakci na léčivou látku azelastin-hydrochlorid nebo benzalkonium-chloridnebo na kteroukoliv složku tohoto přípravku.Přípravek nesmí používat děti do 4 let. 

Balení obsahuje 6 ml.

Registrovaný léčivý přípravek, pozorně čtěte příbalovou informaci.

sp.zn.: sukls199554/2009

  • PŘÍBALOVÁ INFORMACE – INFORMACE PROUŽIVATELE
  • ALLERGODIL OČNÍ KAPKY
  • Oční kapky, roztok Azelastinihydrochloridum

Přečtěte si pozorně tuto příbalovou informaci, než začnete tentopřípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje. Vždypoužívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informacínebo podle pokynů svého lékaře, lékárníka nebo zdravotnísestry.

  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budetepotřebovat přečíst znovu.
  • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informacenebo radu.
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělteto svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejněpostupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsouuvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
  • Pokud se do 2 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vámpřitíží, musíte se poradit s lékařem.

V příbalové informaci naleznete

:

  1. Co je přípravek Allergodil oční kapky a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Allergodiloční kapky používat
  3. Jak se přípravek Allergodil oční kapky používá
  4. Možné nežádoucí účinky 5 Jak přípravek Allergodil oční kapkyuchovávat
  5. Obsah balení a další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK ALLERGODIL OČNÍ KAPKY A K ČEMU SEPOUŽÍVÁ

Přípravek je lék proti alergii. Léčivou látkou jeazelastin-hydrochlorid.

Přípravek Allergodil oční kapky se používá k léčbě alergickéhozánětu spojivek (alergické konjunktivitidy) a alergického zánětuspojivek a nosní sliznice (alergické rinokonjunktivitidy). Tatoalergická onemocnění se vyskytují v určitých ročních obdobích(např.

alergie na pyly, které se někdy říká senná rýma), neboceloročně (např. alergie na roztoče domácího prachu nebo na psí akočičí srst). Projevují se zarudnutím, svěděním nebo slzením očí,někdy společně s kýcháním nebo s vodnatým výtokem z nosu, svěděnímv nose nebo pocitem ucpaného nosu.

Přípravek Allergodil oční kapkyje určen k léčbě těchto příznaků.

Přípravek je určen dospělým, dospívajícím a dětem od 4 let.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK

ALLERGODIL POUŽÍVAT

Nepoužívejte přípravek Allergodil očníkapky:

  • jestliže jste někdy měl(a) alergickou reakci na léčivou látkuazelastin-hydrochlorid nebo benzalkonium-chloridnebo na kteroukolivsložku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)
  • Přípravek nesmí používat děti do 4 let.
  1. Upozornění a opatření
  2. Před použitím přípravku Allergodil oční kapky se poraďtese svým lékařem, lékárníkem nebo
  3. zdravotní sestrou
  • Jestliže si nejste jistý(á), že jsou vaše oční příznakyzpůsobeny alergií, zejména v případě, kdy je postiženo pouze jednooko, máte poruchu zraku nebo vás oko bolí, a přitom nemáte žádnénosní příznaky
  • Jestliže se vaše příznaky zhorší nebo trvají déle než 48 hodin,ačkoli používáte Allergodil oční kapky. Přípravek není určen kléčbě očních infekcí.
  • Jestliže nosíte kontaktní čočky. Přípravek Allergodil očníkapky se nedoporučuje používat, pokud se používají kontaktníčočky.
  • Jestliže se vás některá z uvedených situací týká, uvědomte svéholékaře, který může rozhodnout o změně vaší léčby.
  • Další léčivé přípravky a přípravek Allergodil očníkapky
  • Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích,které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích,které jsou dostupné bez lékařského předpisu nebo které možná budeteužívat.
  • Není však známo, že by Allergodil oční kapky reagovaly s nějakýmjiným lékem.
  • Těhotenství a kojení
  • Těhotenství

: Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začneteužívat jakýkoliv lék. O užívání přípravku Allergodil oční kapky vprůběhu těhotenství se poraďte s lékařem.

Kojení

: Jelikož malé množství léčivé látky přípravku přechází domateřského mléka, neměla byste během používání přípravku Allergodiloční kapky kojit. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve,než začnete užívat jakýkoliv lék.

Zajímavé:  Alergie Na Lepek Projevy U Dětí?

Řízení dopravních prostředků a obsluhastrojů

Po použití přípravku Allergodil oční kapky se může objevitpřechodné podráždění očí, které by však nemělo ovlivnit váš zrak.Pokud při používání přípravku zaznamenáte přechodnou poruchu zraku,neřiďte a neobsluhujte stroje, dokud se váš zrak zase nevrátí knormálu.

Allergodil oční kapky obsahujebenzalkonium-chlorid

Přípravek Allergodil oční kapky obsahuje konzervační látkubenzalkonium-chlorid, která může vyvolat podráždění oka. Připoužití přípravku nenoste měkké kontaktní čočky, je nutné jevyjmout před podáním přípravku a před jejich opětovným nasazenímvyčkat 15 minut. Mohlo by dojít k zabarvení kontaktních čoček.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK ALLERGODIL OČNÍ KAPKY POUŽÍVÁ

Vždy používejte přípravek Allergodil oční kapky přesně dlepokynů v příbalové informaci. Pokud si nejste jistý(á), poraďte sese svým lékařem nebo lékárníkem.

Přípravek je určen pro dospělé, dospívající a děti od 4 let.

Obvyklá dávka je jedna kapka do každého oka ráno a večer. Vzávažnějších případech je možno podávat jednu kapku do každého oka4krát denně.

Způsob použití

Pro správný nácvik způsobu dávkování přípravku Allergodil očníkapky se doporučuje aplikovat první dávku před zrcadlem. Předpoužitím kapek si umyjte ruce.

  1. Čistým papírovým kapesníkem jemně otřete vlhká místa v okolíočí. (obrázek 1)
  2. Odšroubujte z lahvičky uzávěr a přesvědčte se, zda je kapátkočisté.
  3. Jemně stáhněte dolů spodní oční víčko (obrázek 2).
  4. Opatrně vkápněte jednu kapku doprostřed vnitřní strany spodníhoočního víčka. Nedotýkejte se kapátkem oka. (obrázek 3)
  5. Uvolněte spodní oční víčko a prstem jemně přitlačte vnitřníkoutek oka proti horní části nosního hřbetu. S prstem stálepřitlačeným k nosu, několikrát pomalu zamrkejte, aby se kapkarozprostřela po celém povrchu oka. Utřete veškeré zbytky přípravkumimo oko. (obrázek 4).
  6. Celý postup zopakujte na druhém oku.

Délka léčby

Léčba přípravkem Allergodil oční kapky má být omezena na nejvýše6 týdnů, jelikož s delším podáváním nejsou zkušenosti. Nepoužívejtepřípravek déle než 6 týdnů bez porady s lékařem.

Jestliže jste použila více přípravku Allergodil očníkapky, než jste měl(a)?

Jestliže si vkápnete do očí příliš mnoho přípravku Allergodiluočních kapek, není pravděpodobné, že se vyskytnou nějaké potíže.Budete-li na pochybách, obraťte se na svého lékaře.

Nebezpečí zpředávkování po spolknutí Allergodilu očních kapek je nepatrné zdůvodu nízkého množství léčivé látky obsažené v přípravku.

Pokudvšak někdo, zejména dítě, náhodou vypije Allergodil oční kapky,vyhledejte ihned lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) použít Allergodil očníkapky

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a)vynechanou dávku.

Pokud si lék zapomenete nakapat v určenou dobu, nevadí. Použijtekapky bez obav ihned, když si vzpomenete. Další dávku již použijtev době, kdy si lék obvykle aplikujete.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohotopřípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

  1. Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Allergodil očníkapky nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout ukaždého.
  2. Nežádoucí účinky jsou obvykle mírné, nejčastějším nežádoucímúčinkem je podráždění oka.

  3. Časté (u méně než 1 z 10, ale více než 1 ze 100 léčenýchpacientů):
  4. Přechodné, mírné podráždění oka (pálení, svědění, slzení).
  5. Méně časté (u méně než 1 ze 100, ale více než 1 z 1000léčených pacientů):
  6. Hořká chuť v ústech, která by však měla rychle vymizet, zejménapokud se napijete nealkoholického nápoje.

  7. Velmi vzácné (u méně než 1 z 10000 léčených pacientů, včetněvýjimečných případů):
  8. Alergické reakce (například vyrážka nebo svědění).

Hlášení nežádoucích účinků Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli znežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebozdravotní sestře.

Stejně postupujte v případě jakýchkolinežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalovéinformaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek .Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání víceinformací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. JAK ALLERGODIL OČNÍ KAPKY UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

Přípravek Allergodil oční kapky nepoužívejte po uplynutí dobypoužitelnosti, uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje kposlednímu dni uvedeného měsíce.

Po prvním otevření: Nepoužívejte přípravek, pokud je lahvičkaotevřena déle než 4 týdny.

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebodomácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovatpřípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránitživotní prostředí.

Výdej léčivého přípravku možný bez lékařského předpisu.

6. OBSAH BALENI A DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Allergodil oční kapky obsahuje

Léčivou látkou je: azelastini hydrochloridum. Oční kapkyobsahují azelastini hydrochloridum 3,0 mg (0,05%) v 6 ml roztoku.Jedna kapka obsahuje azelastini hydrochloridum 0,015 mg.

Pomocnými látkami jsou: benzalkonium-chlorid, dihydrát dinatriumedetátu, hypromelosa 2910, krystalizující sorbitol 70%, roztokhydroxidu sodného 1 mol/l, voda na injekci.

Jak přípravek Allergodil oční kapky vypadá a co obsahujetoto balení

Allergodil oční kapky je čirý, bezbarvý, vodný roztok, který jedodáván v bílé HDPE lahvičce s LDPE kapátkem a bílým HDPEšroubovacím uzávěrem. Lahvička obsahuje 6 ml očních kapek.

  • Držitel rozhodnutí o registraci
  • MEDA Pharma GmbH & Co.KG, Bad Homburg, Německo
  • Výrobce
  • MEDA Pharma GmbH & Co.KG, Bad Homburg, Německo
  • Tato příbalová informace byla naposledyrevidována

. 30.4.2014

Источник: https://www.lekarna.cz/allergodil-ocni-kapky-ophgttsol1x6ml0-05-1/

Alergie na zvířata – Alergologická poradna

Dobrý den, obracím se na Vás s problémem svého 11-letého syna. Již od 18 měsíců pro dechové potíže užíval Berotec, později přešel na Flixotide, byla prokázána alergie na prach , roztoče i pyly. Díky léčbě byl relativně bez větších problémů , nebo byly jenom přechodné. Syn dokonce závodně plave.

Na podzim začal mít problémy s úporný přetrvávajícím dráždivým kašlem,diagnostikována laryngitida.Potíže se objevují krátce po přeléčení antibiotiky znovu,třikrát po sobě bral antibiotika, RTG plic neg. Od pol. 12/2010 byla nasazena léčba Imunorem. Znovu se potíže objevily dnes 1.

den po návratu do školy/ týden po dobrání amoksiklavu/ v podstatě z hodiny na hodinu, Alegolog má nyní podezření že za synovi problémy může spolužačka se kterou sedí v lavici, která doma chová psa /čivavu/ a kočku.

Ráda bych znala Váš názor zda je možné aby takto nepřímo mohla zvířata způsobovat takové problémy a jak v léčbě dál. Děkuji mnohokrát za odpověď. Moravcová

I. M

Paní Moravcová, je to možné, pokud je váš syn alergický na psa či kočku. Možná to podzimní zhoršení bylo způsobeno infekcí, která způsobila slizniční změny, jakosi zvýšenou citlivost průdušek a sliznic, které přetrvávají. Zvažte pobyt v lázních, na horách, v ozdravovně, apod. S mnoha pozdravy, prim. MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1 www.imunologie.cz

Dobry den,priblizne pred 2 rokmi mi zistili ponamahovu astmu a pred mesiacom som si kupila psa .Po mesiaci som zacala yo dna na den kaslat.Rano ked vstanem mam trochu zahlieneny krk.moze to bit alergia na psa? Dakujem

Miša

Ano, Míšo, může to být alergie na psa. Jistě dobře víte, že to nebylo moudré, pořídit si psa. S pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1

Dobrý den, mám alergického syna (10let) na pyl, plíseň, ořechy. V posledním roce se mu vyrazně zhoršil ekzém – jsou mokvající malé pupínky, hlavně na rukou a nohou. Na kožním nám dávají kortikoidy, ale zaberou jen na chilku cca 5 dní a ekzém je zpět. Může jít o alergii na křečka? Pořídili jsme si ho zhuba před rokem. Děkuji ;

Martina

Martino, v zásadě nedoporučujeme žádná zvířata do interiérů, tím méně u alergického děcka. Je tedy potřeba rozhodně zvážit jeho setrvání u vás, provést velký úklid a chovat se v intencích protialergického režimu. S mnoha pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1

Dobrý den mám prokázanou alergii na psa. Doma mám york .ter., kterého mám již 10 let. Před tím také tu samou rasu a to 15 let. Patrně jsem si alergii , dle lékařky vypěstovala. Momentálně užívám AERIUS. A snažím se izolovat od svého miláčka – alespoň zákazem do ložnice. Chci se zeptat, na kapky STAROLAL . Jaký je Váš názor na tyto kapky? Miluše V.

Miluše Valvodová

Vážená paní, ano desenzibilizační léčba by mohla pomoci vás zbavit alergie na pejska… Moc Vás zdravím a přeji hodně štěstí, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.

Dobrý den, prosím Vás o radu která se týká mojí dcerky. Od mala jsem velmi alergická na kočky a papoušky. Vždy jsem se snažila těmto zvířátkům vyhýbat. Manželova maminka má bohužel doma kočku i papouška, takže nejezdím k ní na návštěvu.

Mám ale roční holčičku a bojím se že bude alergická po mě. Tchýně samozřejmě chce vnučku k sobě na návštěvy, ale já se bojím že touto návštěvou a kontaktem se zvířaty se u dcerky alergie aktivuje.

Jsou moje obavy opodstatněné, nebo se nemusím bát? Moc děkuji za Vaši odpověď. Přeji Vám pěkný den.

Hanka

Milá Hanko, vaše obavy jsou na místě, jistě by bylo dobré, kdyby i vaše dcerka nepřícházela do dlouhodobého kontaktu s možnými alergeny, neboť riziko, že se i u ní vyvine alergie, je poměrně vysoké. Moc Vás zdravím a přeji vše dobré, prim. MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.

Dobrý den, mám kocourka v bytě rok a půl. Objevila se mi alergie (je to trojka podle testu a spinometr neukázal nic hrozného). Jsem s kocourkem v kontaktu většinu týdne, zbytek týdne trávím mimo. Číču pryč nedám, to bych ztratila půlku smyslu života.

Prosím o radu, jak léčit nebo popřípadě aspoň udržet alergické reakce tak, aby se to nezhoršovalo. Vím, že jsou dvě možnosti: a)buď si nechat 3 roky aplikovat injekce Phostal, b) asi za 2000/rok si kupovat speciální kapičky.

Má doktorka nebyla moc sdílná, řekla mi, že mám přijít až se kočky zbavím, že jinak žádná léčba nemá cenu a že jsou to vyhozenné peníze. Neříkejte mi, že všichni, kdo jsou alergičtí dají zvíře pryč.

Zajímalo by mě jak se to řeší u lidí, kteří se rozhodnou zvíře si ponechat a zda je u nich možnost léčby, popřípadě, zda pomáhá nějaký přípravek, kterým by se zamezilo šíření alergenů po bytě (když tam číča je neustále-nemohu jí daát např. na týden pryč. (jsem alergická ještě na trávy, pelyněk, dřeviny). Děkuji

Zajímavé:  Huceni V Usich Lecba?

Katka, Praha

Katko, je to všechno tak, jak již víte. Ano je to těžké. U alergiků radíme důrazně se kočky zbavit, nechat ji třeba u rodičů a tam ji občas navštěvovat. Nebo ji držet venku a nepouštět do bytu.

Pokud nic z toho nechcete udělat, řešení alergie by mohla přinést desenzibilizace, ať již injekční nebo kapičkami, jak vám vaše lékařka vysvětlila. Moc Vás zdravím, MUDr. Martin Nouza, CSc.

, Centrum klinické imunologie, Praha.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Koupili jsme mladšímu synovi kočičku a starší syn začal pšikat, kašlat, v noci nemůže spát jak mu chrčí na produškách. Jsem z toho vyřízená, mladší syn pláče, kočiku nechce dát z domu. Koupila jsem synovi reactine, potom zyrtex, nic nepomáhá. Prosím o radu. Děkuji moc, hezký den. Lenka

[email protected]

Milá Lenko, kočka v bytě s malými dětmi nemá co dělat. Riziko alergie zvláště u kočky je vysoké, a často vede k dechovým obtížím až astma bronchiale! Nechte staršího syna vyšetřit a kočku pokud možno držte venku, mimo byt. Moc vás pozdravuji, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie.

Dobrý chcem sa spýtať aký su sy pre alergikov okrem naháčov a je tam aj Bischon

Peter

Milý Peter, bojím se žádný. Zvláště ne pro děti. Je třeba si uvědomit velké riziko zhoršování alergie a přechod i do astmatu. Pokud však není zbytí, pak může být vhodný pes, kterého je možné často koupat. Přeji vám pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.

Dobrý den, mám děti, které jsou alergické na prach a roztoče. Chtěli by pejska a slyšela jsem, že snad by mohl být Jorkšír. Je to pravda?

Lucka

Dobrý den, z alergologického hlediska, zvláště u dětí, nelze doporučit žádné domácí zvíře, ani jorkšíra. Přeji vám i dětem pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.

Dobrý den,jsem ve 14.týdnu těhotenství a jsem alergická na pyly a srst koček. Má alergie asi není tak vážná, protože jsem nikdy nemusela užívat léky. Teď ale řeším ‚problém‘: Máme v bytě domácí kočku, která nechodí ven. Paní obvodní doktorka mi však radí, abychom ji dali kvůli mé alergii a těhotenství pryč.

Proto bych se ráda zeptala, do jaké míry může kočka ohrozit naše miminko? Vadí kočka miminku už teď v těhotenství,nebo až když se narodí? Slyšela jsem, že když už je jeden z rodičů alergik, je zde vysoké %, že bude i dítě alergické.

Nevím si rady, nechci našemu miminku uškodit, můžete mi prosím poradit? Předem Vám děkuji za odpověď.

Lucie

Milá Lucie, víte to sama dobře, že pro alergika zvíře doma není moc dobré. Zvláště kočka – její alergeny jsou hodně agresivní. V těhotenství není vaše miminko ohrožené, ale narodit by se mělo pokud možno do prostředí bez alergenů… Přeji vám pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.

Dobry den chtela bych se zeptet jak se projevuje alergie na křečka

Jana

Jano, alergie se obvykle projeví jako každá jiná: svědění očí a nosu, kýchání, rýma, dechové obtíže nebo kožní projevy. Přeji vám pevné zdraví a co nejméně starostí s křečkem, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.

dobrý den, chci se zeptat: Přáli bychom si křečíka. Bratr má atopický ekzém a někdy má alergické reakce na pyly. Alergie na jakékoliv zvíře jsme nepozorovali. Můžeme si, přesto křečíka pořídit?

anna

Milá Aničko, z alergologického hlediska nedoporučujeme domácí zvířata, ani křečíka, zvláště ne v alergické rodině. Takže promiň, ale moc jsem tě nepotěšil. MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.

Dobrý den.Pane doktore je možné, že by se alergie na křečka mohla projevovat bušením srdce, vyčerpaností a pocitem nedostatečného nadýchnutí?Děkuji.

Radek

Milý Radku, může to tak být, alergie, pokud je výrazná,tak stojí tělo hodně energie a může vést i k astmatickým obtížím, které se budou projevovat dechovými problémy. Nechte se vyšetřit, včetně spirometrie. Hodně štěstí, váš MUDr. Martin Nouza, CSc.

Dobrý den, synovi se již 10 let každoročně oloupe kůže na dlaních. Spála při prvních příznacích byla vyloučena, nyní se to opakuje každoročně.Kožní lékař neporadil. Můžete prosím sdělit, zda se nejedná o nějakou skrytou chorobu, anobo je třeba alergie. Má záznam v alerg. poradně na kočičí srst. Může to mít souvislost? Děkuji a nebo jaká vyšetření podstoupit – dnes je mu 18 let. Děkuji

Hana S.

Milá Hano, může se jednat o formu ekzému, spojeného s alergií. Další vyšetření? Asi opět na kožní. Hodně štěstí, váš MUDr. Martin Nouza, CSc.

Dobrý den, můj syn (5,5let) trpí pylovou alergií.Ráda bych se zeptala co vlastně přesně znamenají výsledky jeho krevních testů a jakých hodnot mohou nabývat, resp. jaké jsou normální hodnoty. Konkrétně má S-IgA 0,78;S-IgE 588(pes); S-IgG 10,78; S-IgM 0,51; ECP 9. Děkuji za odpověď.

Lucie Grusová

Vážená paní, hodnoty svědčí o alergii na psa, ostatní hodnoty by měly být vpořádku. Každopádně se poraďte se svým lékařem. Zdravím, dr. M. Nouza

Dobrý den, mé dceři je 5 let. Má lehkou formu astma a trpí členitou alergií na pyl, roztoče, psy…apd. Ukrutně si však přeje psa, poslední dobou se toto přání stupňuje, že až nejde odolat. Prosím můžu jí pořídit psa? Vybrala plemeno Cane Corso.

Prosím poraďte co dělat když bych jí tohoto psa koupil. Jak udržovat domácnost (byt) v optimálním stavu tak, aby se to její nemoci dotýkalo co nejméně. Popřípadě jaké protialergenní preparáty pro psa využívat (šampony, desinfekce…apd).

Vím, že astma je také psychosomatická nemoc – proto nechci, aby si tento svůj stav aktivně uvědomovala. Prosím proto o radu a pomoc. Jak sledovat stav vývoje vztahu ‚pes vs dcera‘ , a jak postupovat..Prosím odepiště ještě dnes třeba na můj mail roman.senko@centrum.

cz / moc vám děkuji. S přátelským pozdravem Senko Roman

Roman Senko

Vážený pane, je mi to líto, ale současná alergologie vám nemůže doporučit psa pořídit. Riziko zhoršení astmatu, jako závažné nemoci, je značné. MUDr. Martin Nouza, CSc.

Milý pane doktore! Mám na Vás na soužití zvířátek a alergika v jedné domácnosti. Jednou jsem absolvovala návštěvu v rodině, kde měli v bytě pejka a já jsem asi po hodinovém pobytu začala chraptět.

Sama plánuji již více než rok pořízení pejska do bytu (většího) a tak bych se vás chtěla zeptat (několikrát jsem to četla), zda je možné, aby si tělo na alergen zvyklo a přestalo ho tak vnímat! Nerada bych se vzdávala svého snu! Také bych se ráda dozvěděla, zda jsou terarijní zvířátka (chameleoni apod.) vhodná pro alergiky. Děkuji moc

Andrea, Cheb

Milá Andreo, pro alergika není žádné soužití se zvířaty moc vhodné. Nedoporučuje se. Pokud však nedáte jinak, je lepší mít želvu nebo chameleona (pozor však na seno a podestýlky), než pejska.

Pokud se jedná o zvyknutí, tak na to moc nevěřím. Ale záleží jistě na vašem rozhodnutí.

Třeba si jednou pořídíte psa, splníte si svůj sen, ale pes bude žít venku, bude pro vás hlídat a vy z něj budete mít stejnou radost, jako by byl u vás v ložnici. Váš, dr. M. Nouza.

Dobrý den, dcera, (6 let, 15 kg váhy)často nemocná a léčená antibiotiky, prošla kožním vyšetřením na alergeny a kočičí alergen vyšel pozitivní. Při styku s kočkou nemá žádné projevy alergických reakcí a během posledního roku se její zdravotní stav zlepšil.

Celková fyzická kondice včetně stravování se také zlepšila.

Dá se v takovémto případě pozitivní kožní nebo krevní test na alergen kočky považovat za alergii na kočky? Dále se chci zeptat zda je standardní nasazovat v takovémto případě ZYRTEC a nutné vylučovat styk s kočkou?

Pavel

Milý Pavle, pokud toto opatření vedlo k tomu, že vaše dcera je méně nemocná, tak bylo jistě správné. Vzhledem k tomu, že v kožním testu byla reakce na kočičí alergeny, kontakt s kočkami bych rozhodně nedoporučoval, mohlo by to vést ke skrytému rozvoji průduškového astmatu. Váš MUDr. Martin Nouza, CSc.

Dobry den.Chcela by som sa spytat ci si mozem kupit skrecka ak mam alergiu na macku.dakujem vopred za odpoved

Lucia

Dobry den.Chcela by som sa spytat ci si mozem kupit skrecka ak mam alergiu na macku.dakujem vopred za odpoved

Lucia

Milá Lucie, alergie na kočku není zkřížená s alergií na křečka. Avšak jako alergik byste doma neměla mít žádné zvíře. Zdravím, dr. M. Nouza

Dobrý den pane doktore, chci se Vás zeptat jestli nevadí, když pes Rasa Mops se mnou spí v posteli?Alergii na něho nemám byla jsem před rokem u imunologa a měla jsem vysokou imunitu a snad je alergii na břízu, jinak mi nic nenašel, náš pes je každý týden možná častěji koupán a je to bytový pes, proto se ptám když máme chlupy v posteli, občas mě to štípe ale nic na zádech nemám jestli se mi nemůže něco stát, třeba vyvolat akne?Děkuji

Perlorodka

Dobrý den, pokud vám to nedělá problémy, nechte si psa v posteli, ale v principu mi to nepřipadá rozumné. Mohla byste si alergii na psa takto spíše vyvolat. Zdravím, dr. M. Nouza

Dobrý den,pane doktore chtěla jsem se zeptat.Vím,že co se týká alergiků a astmatiků nedoporučujete žádného pejska,ale když přece jen tak jorkšíra nebo austral.silk terriera.co říkáte na west highland white terrier-westíka?jsou i jiní pejsci’vhodní’jako jorkšír?Děkuji Fromlová pokud je to možné pošlete mi prosím odpověd na mail [email protected] dekuji

[email protected]

Milá Markétko, pokud si moc přejete westíka, můžete to zkusit. Bylo by dobré zjistit, zda jej lze častěji koupat. Dr. Nouza

Источник: https://www.idnes.cz/onadnes/alergologicka-poradna-dr-nouzy.Cnouza/tema-631

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector