Antibiotika v těhotenství – vše o zdraví

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

Pokud máte obavu, že v těhotenství musíte se sportem, který milujete, ihned přestat, uklidníme vás. Cvičení během těhotenství neznamená pro miminko žádné riziko, naopak vám fyzická …

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

Koupání by mělo být pro miminko příjemným rituálem. Ne však každému miminku se koupání v klasické vaničce líbí, některé děti celý pobyt ve vodě propláčou, cítí se vystresovaně a n …

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

Bolesti bříška spojené s kojeneckou kolikou jsou jedním z nejčastějších problémů malých miminek. Nejedna maminka neví, jak utišit své plačící dítě a pomoci mu od potíží. Jaké jsou …

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

Strie a nepěkné změny pigmentace kůže jsou největším postrachem všech těhotných žen. Dá se tomu předejít? A jak o kůži během těhotenství správně pečovat?

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

Dlouho očekávaná pilulka RU-486, navzdory tomu, že má název jako od vynálezce Krakatitu, prý rozhodně nemusí budit obavy …

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

Těhotenství je období mnoha psychických i fyzických změn, více či méně příjemných. Rozhodně to však není doba, kterou byste musela trávit v naprosté izolaci.

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

Těhotenské strie vznikají nejčastěji ve třetím, posledním trimestru těhotenství, mohou se však objevit i mnohem dříve. Jsou následkem prudkého nárůstu objemu břicha, kdy přestává s …

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

Ještě dříve než začne být těhotenství na ženě fyzicky patrné, může ona sama i její okolí pozorovat psychické změny. Těhotenství je samo o sobě velmi emotivní záležitostí, vliv horm …

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

Určitě jste slyšeli o tom, že v těhotenství se ženám více kazí chrup? Že je to nedostatkem vápníku, který plod v děloze potřebuje pro růst svých kostí, a tak jej získává ze zubů ma …

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Těhotenství

V podzimním či v jarním počasí jsme obvykle smířeni s tím, že se nějaké formě nachlazení nebo chřipce zkrátka nevyhneme. Viry se bohužel nevyhýbají ani budoucím maminkám, které mus …

Těhotenství

Období těhotenství si bohužel některé budoucí maminky vysvětlují tak, že nyní se nesmí v jídle nijak omezovat, měly by si dopřát všechno, na co mají chuť a to v co největším množst …

Těhotenství

Doporučil vám lékař odběr plodové vody? Spousta žen má z tohoto zákroku strach, přestože je to nejčastější a nejdéle používaný výkon v prenatální medicíně. V dnešním článku zjistím …

Těhotenství

Obvykle máme na paměti, že v těhotenství máme jen velmi málo možností, co se týče užívání léků. Co však dělat, když se určitým potížím zkrátka nevyhneme a lékař nám doporučí tolik …

Těhotenství

Během těhotenství honí mnoho žen mlsná. Pokud patříte mezi ně i vy, a mátě chuť třeba na hermelínový salát nebo tatarský biftek, raději si ji nechte zajít. Bezpečnost dítěte je pře …

Těhotenství

Díky plodové vodě se může miminko v maminčině bříšku pohybovat, dýchat ji, a to až do svého narození. Kromě toho chrání miminko před nárazy, mechanickým poškozením a infekcemi. Plo …

Těhotenství

Hranice nejčastějšího věku prvorodiček se za několik posledních desetiletí znatelně posunula. Přivést na svět první dítě po třicátém a pětatřicátém roce ženy bývalo velmi ojedinělé …

Těhotenství

Siamská dvojčata jsou dvojčata stejného pohlaví, která se narodí srostlá v určité části těla, sdílí společný krevní oběh a někdy i životně důležité funkce a orgány, což obvykle zna …

Těhotenství

Revoluční systém světelné terapie BIOPTRON využívá polarizované polychromatické světlo, které neobsahuje škodlivé UV zář …

Těhotenství

Některé ženy o svém těhotenství vědí v podstatě od počátku, jiné na něj mohou přijít třeba až v sedmém týdnu. Záleží na pravidelnosti menstruace a projevených příznacích. V tomto č …

Těhotenství

Rozplýváte se nad růžovými nebo modrými dvojčátky a trojčátky, které potkáváte na ulicích, nebo vy samy brzy očekáváte vícečetný přírůstek do rodiny? Pak vás možná zajímá problemat …

Těhotenství

Léto je v plném proudu a ti z nás, kteří mají v tom extrémním horku možnost trávit u vody veškerý volný čas, jsou na tom asi nejlíp. Hůř se asi daří letošním nastávajícím maminkám, …

Těhotenství

Některé těhotné ženy mívají v těhotenství problémy se slabostí a omdléváním. Ty jsou způsobeny nízkým krevním tlakem a nedostatečným zásobením mozku krví. Tyto potíže mohou ženu po …

Těhotenství

Vlivem těhotenství dochází v těle ženy k mnoha změnám. Tělo se připravuje na vývoj plodu, porod a následné kojení. Rostoucí plod do sebe doslova koncentruje většinu živin z těla ma …

Těhotenství

Amniocentéza. Slovo, které v těhotných ženách může vzbuzovat strach samo o sobě. S tímto výkonem jsou spjata mnohá očekávání, nervozita a obavy. K čemu toto vyšetření slouží, co mů …

Těhotenství

Konečně máte před sebou svou vysněnou exotickou dovolenou, ale bojíte se možných komplikací, které by mohly ohrozit vás i vaše dítě? Kromě zvýšené opatrnosti je nutný také dostatek …

Těhotenství

Změn, které s sebou těhotenství přináší, je mnoho a na každou nastávající maminku působí jinak. Některá těhotenstvím projde lehce bez jakýchkoli nepříjemností a komplikací a ostatn …

Těhotenství

Základy psychického vývoje člověka jistě nelze hledat až v době po jeho narození. Ač bychom tomu zprvu nemuseli věřit, velmi důležité je i období před narozením, tedy období prenat …

Těhotenství

Chcete se svým partnerem počít miminko? A zeptali jste se ho na jeho krevní skupinu? Ne, nejde o legraci, je to důležitá informace. Pokud totiž jste vy Rh negativní a váš partner R …

Těhotenství

Pokud jste zvyklá věnovat se pravidelně fyzické aktivitě, těhotenství jistě neznamená, že pro vás veškerý pohyb končí. Naopak, je vám stále prospěšný a pro ženy v těhotenství nanej …

Těhotenství

Ač to možná na první pohled nemusí být zřejmé, těhotenství se zdaleka netýká jen žen, ale i u jejich partnerů můžeme pozorovat změny, kterými se na nich toto období podepisuje. Jak …

Těhotenství

První těhotenství a sex je pro mnoho žen tabu. Nechci ublížit svému dítěti! Tyto obavy jsou ale zcela zbytečné.

Těhotenství

Bylo mi 22 let, když jsem otěhotněla. S manželem jsme si miminko moc přáli a byli jsme štěstím bez sebe, když se nám to povedlo v podstatě na první pokus. Těhotenství jsem si oprav …

Těhotenství

Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění slinivky břišní, pankreasu. Slinivka břišní produkuje hormon inzulín, který umožňuje přestup cukru do krve. Náš organismus potřebuje …

Těhotenství

Potíže s otěhotněním má dnes stále více párů. Dle dostupných údajů se v České republice každé desáté dítě narodí po léčbě neplodnosti. Ani vyhlídky do budoucna zatím neslibují přev …

Těhotenství

Chystáte se počít potomka? Jak poznáte, že jste těhotná? Jaké jsou prvotní příznaky těhotenství?

Těhotenství

Snídaně je považována za základ každého dne. Pokud se nasnídáme dodáme organismu energii do nového dne a také mu dodáme tolik potřebné tekutiny. Mnoho lidí se ráno se snídají vypo …

Těhotenství

Dnešní doba s sebou přináší mnoho nových trendů, ač třeba ještě před pár lety odsuzovaných. Zatímco dříve bylo zcela běžné, že ženy měly první dítě ve věku kolem 20 let, dnes se ta …

Источник: https://tehotenstvi.zdrave.cz/

Průběh těhotenství týden po týdnu – 3. trimestr

S nejvyšším stupněm gravidity přichází zákonitě i vyšší nárůst váhy, zvětšení bříška a s tím spojené průvodní obtíže. Děloha narůstá, hrudní koš se rozevírá a prohlubuje se i vaše zakřivení páteře.

Břišní svalstvo i pánevní vazy se volně přizpůsobily a podvolily rostoucímu bříšku, které přibývá stále více na váze.

A s narůstajícím bříškem chtě nechtě přicházejí i průvodní nesnáze jako:

Pokud vám otékají nadměrně ruce a obličej určitě navštivte svého lékaře, který vám po konzultaci poradí, jak otoky zkrotit. Pokud vám tvrdne bříško častěji než desetkrát za den, nebo na delší dobu, nebo trpíte intenzivními bolestmi zad či bříška, neváhejte a vyrazte do ordinace svého ošetřujícího lékaře také.

Co dělat pro zlepšení zdravotních neduhů

Snažte se provádět cviky vhodné pro třetí trimestr těhotenství. Najděte si pohodlný postoj těla a nezvedejte těžké předměty. Pokud to situace dovolí, dlouho nestůjte ani neseďte. Co nejčastěji si dávejte nohy nad úroveň kyčlí.

Dodržujte pitný režim v rozmezí 2-3 litrů tekutin denně. Nepřejídejte se a jezte spíše malé porce a v pravidelnějších intervalech.

Pokud vás pálí žáha pravidelně, dejte si na noc více polštářů pod hlavu a před spaním dejte pozor na dostatečný odstup od posledního jídla. Pokud nemůžete spát, vytvořte si svůj rituál. Někomu pomáhá procházka, někdo potřebuje teplou koupel či čaj.

Vytvořte si relaxační dechové techniky, které vás uvolní a vyzkoušejte třeba i příjemnou hudbu. Polštář nepoužívejte jen pod hlavu, ale vyzkoušejte si dát jeden mezi kolena a pod záda, na která se vyvíjí největší tlak.

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Připravte si výbavičku pro miminko

Je toho spousta, co pro miminko před jeho příchodem na svět musíte zvládnout připravit či nakoupit. Zbytečně se tím ale nestresujte a snažte se o většinu věcí oslovit rodinu či nejbližší přátele.

Některé nákladnější věci, jako monitor dechu, postýlku s matrací, autosedačku, či kočárek si zkuste půjčit, ale nepodceňte jejich dosavadní opotřebení.

Do výbavičky nezapomeňte pořídit odsávačku hlenů, teploměr, dudlíky, přebalovací pult, vaničku, lůžkoviny a ložní prádlo, jednorázové podložky, pleny a mantinely do postýlky. Určitě se předzásobte dětskou kosmetikou a příslušenstvím, které upotřebíte při koupání a další péči.

Nezapomeňte na dostatečné množství kojeneckého oblečení a zavinovačku, která při prvních týdnech dokáže miminko uklidnit. Nakonec si zkontrolujte a doplňte domácí lékárničku.

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Co si zabalit do porodnice?

Váš termín se pomalu blíží, a proto je dobré myslet i na věci, které je třeba zabalit s sebou do porodnice. Potřeby si sbalte zhruba s přicházejícím 6. týdnem do porodu. Nezapomeňte na klasické hygienické potřeby jako na kartáček na zuby, pastu, šampon a sprchový gel.

Oblíbený olej na promazávání pokožky, hřeben, ručník a pohodlné pantofle. Po porodu mějte po ruce poporodní vložky, dostatečně pružné kalhotky, kojící podprsenku a do ní savé tampóny. Pokud chcete mít absolutní jistotu, přibalte si i chrániče na bradavky a odsávačku mateřského mléka.

K očistě a zklidnění rodidel a poraněné hráze vyzkoušejte přibalit mycí emulzi Herbalon s dubovou kůrou. Aby váš čas v porodnici byl dokonalý přibalte si oblíbenou drobnou svačinku.

Zajímavé:  Jaké Vitamíny Pro Těhotné?

I když vám po porodu zabere spoustu času kojení, péče a láskyplné sžívání s vaším potomkem, pro delší chvíle odpočinku přibalte i knihu, nebo oblíbenou hudbu, která vás zrelaxuje.

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví 28. – 32. týden těhotenství

Vaše tělo se připravuje na příchod potomka a neustále přibýváte na váze. Návštěvy u lékaře se zpravidelnily na 2 měsíčně a vy z předchozí návštěvy tušíte, že okolo 30. týdne vás čeká další velký screeningový ultrazvuk. Máte čím dál větší potíže s pohybem a zadýcháte se i u běžné chůze.

Nepřepínejte se a snažte se co nejvíce odpočívat. Může se stát, že vám z prsou samovolně vytéká tekutina, která předchází mateřskému mléku. Neděste se. Je to přirozený proces přípravy prsou na kojení a mokrému prádlu se vyhnete použitím vložky k tomu určené. Na konci 32.

týdne miminko váží kolem 1,7 kilogramu a měří i 41 cm. Přibývá mu podkožní tuk a jeho váha přibývá s každým týdnem o 200 g. Jeho pohyby jsou výrazné a mnohdy i nepříjemné.

Miminko má plně vyvinuté všechny orgány až na plíce, reaguje dobře na zvuk i poklepání na bříško, na které dokáže odpovědět v podobě kopnutí.

Tip 1: Neberte svou chudokrevnost na lehkou váhu

  • Po konzultaci s lékařem užívejte železité tablety nebo se zaměřte na stravu bohatou na železo. Najdete ho hlavně v červeném mase, listové zelenině, ořeších i luštěninách.

Tip 2: Proberte s lékařem nástup na mateřskou dovolenou

  • S 32. týdnem přichází v nekomplikovaném průběhu těhotenství možnost nastoupit na mateřskou dovolenou. Přesný termín vám určí váš ošetřující gynekolog.

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví 33. – 36. týden těhotenství

Vaše plíce mají opravdu málo prostoru a dýchá se vám obtížněji. Kromě fyzické námahy přichází i ta psychická. První obavy z vlastního porodu jste si už připustila dávno, ale teď se více zhmotňují. Spousta maminek se strachuje i o zdraví dítěte a zda o něj zvládne pečovat.

Tyto pocity jsou ale úplně normální. Zkuste je odbourat povídáním s partnerem, kamarádkou a různými aktivitami jako návštěvou kina, kratší procházkou či veselu knihou. Pravděpodobně jste nastoupila na mateřskou nebo během nadcházejícího týdne nastoupíte.

Konečně máte více času na nákup zbývající výbavičky a odpočinek. Nezapomeňte si pro miminko zabalit do porodnice i pleny, dudlík a dostatek dětského oblečení. Miminko je v této fázi velmi aktivní, buduje si imunitní systém a neustále přibývá na váze.

Nyní měří asi 46 centimetrů a váží 2,3 kg.

Tip 1: Zeptejte se na vyšetření ke streptokokové infekci

  • Ve 36. týdnu se při gynekologickém vyšetření stěrem z pochvy vylučuje eventuální infekce streptokokem skupiny B. Pokud se po vyšetření tato infekce potvrdí, dostanete jednorázově při porodu antibiotika, která by měla zabránit nákaze dítěte touto bakterií.

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví 37. – 42. týden těhotenství

Pokud jste prvorodička, může vám až v 37. týdnu klesnout děloha do pánve. Už příliš nepřibýváte na váze a pocity obav se mísí a pomalu je přebíjí těšení na miminko. Více se potíte a snažíte se zvládat návaly horka. Okolo 40. týdne můžete očekávat porod v podstatě kdykoliv. Porod 10 až 14 dní po stanoveném termínu je stále považován za standardní.

Počítejte ale s tím, že se vás v 10. den po termínu lékaři zeptají na alternativní vyvolání porodu. V každém případě mějte připravenou a sbalenou tašku do porodnice a zajistěte si případný odvoz do porodnice.

Partner by měl být neustále na telefonu a pokud se o vás v průběhu těhotenství stará i dula i ji při prvních náznacích – delších a intenzivnějších kontrakcích také kontaktujte. 

Tip 1: Jak poznáte, že už je to tady

  • Miminko je zcela donošené a chce na svět. První projevy nadcházejícího porodu jsou silnější kontrakce zhruba každých 5 minut. Naruší či uvolní se vám hlenová zátka, se kterou odejde i plodová voda. Je možné, že přitom mírně krvácíte.

Tip 2: Co budou po vás v porodnici požadovat

  • I když se vám hlavou honí úplně jiné myšlenky a zaplavují vás emoce, je třeba zachovat klid a vzít s sebou do porodnice i pár nezbytných dokladů. Jde o kartu pojištěnce, občanský průkaz a těhotenský průkaz. Měla byste mít i předvyplněnou dohodu o jméně dítěte. Dohoda se dá vyplnit ale i v porodnici. Vdaná žena s sebou musí mít oddací list, rozvedená doklad o rozvodu. Pokud jste svobodná či rozvedená maminka, je důležité si vzít svůj rodný list a prohlášení rodičů o určení otcovství, které jste vyplnili předem na matrice.

Užívejte si svůj požehnaný čas do poslední chvíle.

I když je intenzivní čas těhotenství náročný, věřte, že vstupujete do nejkrásnější etapy života – do mateřství.

Vybrat potřeby pro kojence Vybrat výživu a vitamíny pro 3. trimestr

Источник: https://www.benu.cz/prubeh-tehotenstvi-tyden-po-tydnu-3-trimestr

Těhotenství není nemoc

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví

Tento stav je požehnaný a měl by přinášet radost z očekávání potomka, naplnění podstaty existence člověka.

Okolnosti, podmínky

Z některých dotazů těhotných žen lze však vnímat nejistotu, strach, obavy, zda těhotenství, následně porod a další péči o novorozence zvládnou. Žel, v mnoha případech k tomu mají důvod, protože vstupují do těhotenství ve stavu, který nelze nazvat stavem plného zdraví.

Mají chronickou nemoc, jsou závislé na chemické léčbě. Není výjimkou, že musí opakovaně dostávat antibiotika či jiné léky, například hormony na udržení normálních životních funkcí. A to zde nechci psát o závislostech na nikotinu, alkoholu, a dokonce drogách.

Dalším negativním faktorem je, že nemají zajištěné sociální zázemí. K jejich těhotenství došlo “náhodou a nečekaně”, nemají zaměstnání, jsou závislé na rodičích, mají nízký věk, nejsou provdané, žijí s partnerem jen na “psí knížku”, v mnoha případech prostě otec “není”.

Není třeba se divit, že mají nejistotu, úzkosti, jak to všechno zvládnou.

Příprava

Přes všechny tyto nepříznivé faktory těhotenství přišlo a ženy se usilovně snaží, aby pro své děťátko udělaly maximum. Navštěvují poradny, kurzy, čtou odbornou literaturu a na různých webech prezentované doslova ucelené encyklopedie těhotenství, diskutují v internetových klubech.

To může být dobré, ale spíše se setkávám s tím, že to přináší zmatek a chaos v přijímaných informacích. Rady, jež pomohly jednomu člověku, nemusí pomoci druhému. Dostávají množství doporučení, někdy i protichůdných a nesprávných.

Je to vždy individuální a určitě není chyba diskutovat otázky se svou ženskou a dětskou lékařkou a se svou maminkou.

Dříve dostávala nastávající maminka informace od své matky a eventuálně od babičky. Na doktory nebyly peníze, internet nebyl, svou roli sehrávala porodní asistentka (porodní bába), která pomáhala na svět všem novým členům rodiny, žila s nimi, znala poměry v rodině a měla důvěru jejích členů.

Informace

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Níže uvedené informace jsem se snažil podat tak, jak mám s nimi sám zkušenosti z praktické poradenské služby, a pak také z pohledu lékařského, kdy jsem odpověď na diskutovanou otázku o vhodnosti či nevhodnosti vyhledal v lékařské literatuře a našel argumentace podložené výzkumem.

Vitaminy a minerály

Mezi nejčastější dotazy patří otázka vitaminů a minerálů.

  Vzhledem k tomu, že je dnes hodně diskutováno, zda je v zelenině a ovoci z hypermarketů dostatečné množství důležitých látek, odborníci doporučují, aby těhotné ženy zajišťovaly dostatečné množství těchto látek také prostřednictvím potravních doplňků obsahujících vitamin D zvláště v zimním období, kdy nejsou na slunci, železo (dle krevního obrazu nebo dle vzhledu bledých sliznic), vápník a kyselinu listovou (400–800 mikrogramů až do konce I. trimestru). Je to však individuální. Také bych se přimlouval za jód.

Příjem cukru a sladidel

Je známý fakt, že by měl být kontrolován příjem cukru a sacharidů. Umělá sladidla mohou být v těhotenství používána. Studie týkající se užívání sacharinu nejsou spolehlivé, avšak nízký příjem je pravděpodobně bezpečný.

Káva

Časté dotazy se týkají konzumace kávy: Zde by se potřeba dala vyjádřit slovy “občasné podávání kávy”. Tehdy lékaři nezjistili vedlejší vlivy na vývoj plodu. Uvádějí, že příjem kofeinu by neměl přesáhnout 300 mg/den.

Alkohol

Alkohol v malém množství vývoji plodu neuškodí, ovšem je sporné, kde hranice škodlivosti leží. Proto se doporučuje v těhotenství alkohol raději neužívat vůbec.

Kouření a další limitace

Diskuse s lékaři o kouření jsou jednoznačné. Ženy by měly v těhotenství přestat kouřit. Pokud nemohou přestat zcela, měly by kouření redukovat, jak je to jen možné. Užívání marihuany není v těhotenství také doporučeno.

I přesto, že zatím chybí více studií ohledně jejího vlivu na zpomalení vývoje nervové soustavy plodu. Další limitace, které jsou diskutovány: Těhotné ženy by neměly konzumovat syrové a nedovařené maso.

Ovoce i zelenina by měla být před konzumací řádně omyta. Těhotné by neměly konzumovat nepasterizované mléčné výrobky a výrobky s možnou kontaminací listeriemi.

 Měly by sníst 2–3 porce ryb (s vysokým obsahem kyseliny dokosahexaenové [DHA] a nízkým obsahem rtuti) za týden. Ženy, které ryby nejedí, mohou příjem nahradit potravními doplňky.

Kolik kil navíc?

V serveru pro lékaře jsou popsány závěry studie, které potvrzují přímou souvislost mezi váhovým přírůstkem matky a porodní hmotností dítěte. Nejnovější doporučení udávají takzvané těhotenské BMI.

Nižší BMI než doporučená hranice je spojeno s vyšším rizikem předčasného porodu a hypotrofií plodu, naopak vyšší BMI je spojené s rizikem velkých plodů a porodu císařským řezem. Žena by měla jíst během těhotenství zdravou a pestrou stravu, s malým nárůstem kalorického příjmu za den.

Ženy s vysokým BMI před těhotenstvím by měly přibrat méně než ženy s normálním či nízkým BMI. Těhotné ženy by měly být podporovány k pravidelnému, přiměřenému cvičení. Tento fakt vidím v poradně jako podstatný. Manžel musí chodit vydělávat peníze, žena se stará o dítě, drží domácnost a je přitom znovu těhotná.

Je proto žádoucí, aby si rodina sestavila priority, a to tak, aby žena měla možnost jít si zacvičit. Není znám žádný přínos tělesného klidu u zdravé těhotné. Plavání v bazénu není v těhotenství nijak omezeno. Těhotné ženy by se měly v I. trimestru vyvarovat horkých koupelí ve vaně.

Cestování letadlem je v těhotenství bezpečné. Neexistuje přesné vymezení, odkdy by už žena neměla cestovat, avšak každá žena by měla zvážit výhody a rizika cesty vzhledem k možnostem potenciálních komplikací.

Zajímavé:  Silné Léky Na Uklidnění?

Intimní styk

Jak již bylo řečeno, těhotenství není nemoc. Pokud není ve druhé polovině těhotenství potíž například s krvácením, s placenta previa = vcestným lůžkem nebo prasklým plodovým obalem, nemají ženy žádná omezení při pohlavním styku.

Další diskutovaná témata

Těhotným ženám bývá doporučováno spát na boku (typicky na levém), je to však individuální. Při jízdě autem mají standardně používat pásy a nedeaktivovat airbagy pro zajištění bezpečnosti. Mohou používat lokální repelenty (včetně DEET), především v místech se zvýšeným rizikem onemocnění přenášených hmyzem.

Источник: https://www.celostnimedicina.cz/tehotenstvi-neni-nemoc.htm

Na co si dávat pozor v těhotenství | Alza.cz

Aktualizováno 15. července 2018

V těhotenství je vhodné, a někdy dokonce přímo nezbytné, se některým aktivitám vyhnout. Víte, co můžete pít a jíst a které aktivity vám nejsou doporučeny? Připravili jsme pro vás komplexní článek a zjistili, jak je to se sexem a sportem v těhotenství, zda můžete podstoupit rentgen solárium a barvení vlasů v těhotenství, ale také jaké léky můžete během těhotenství užívat. 

Pokud těhotenství plánujete, můžete své tělo pro miminko připravit. Kromě kvalitní životosprávy, přiměřeného pohybu a sportu je důrazně doporučováno ukončení kouření cigaret a užívání jakýchkoliv návykových látek. Pokud máte nadváhu, je ideální před otěhotněním zhubnout. Jakékoliv diety a cílené hubnutí v těhotenství pak není vhodné.

Jestliže se snažíte snížit hmotnost před otěhotněním, není však třeba hubnout příliš. Je totiž pravděpodobné, že během prvního trimestru díky nechutenství automaticky shodíte několik kilo sama. Právě z toho důvodu je vhodné nemít ani podváhu, kdy riskujete nejen schopnost otěhotnět, život miminka, ale i svůj.

Vyvážená strava dělá zázraky jak s tělem, tak i s psychikou. 

Co vynechat z jídla a pití v těhotenství: Alkohol, káva a další

Pití alkoholu je velmi nevhodné a ohrožuje plod. Nechcete na večírku trhat partu, i když jste těhotná? V obchodech seženete dnes již velký výběr nealkoholických drinků.

Na škodlivost kávy se na rozdíl od alkoholu názory odborníků liší, nicméně při bezproblémovém těhotenství není důvod si denně jednu kávu nedopřát. Je možné, že se během těhotenství vaše citlivost na kofein zvýší a sama zjistíte, že vám nedělá dobře. V tom případě poslouchejte své tělo. Další možností je pití bezkofeinové kávy.

i Víte, co vše můžete a co nesmíte jíst v těhotenství? Máme pro vás články Co jíst a nejíst v těhotenství a Bylinky v těhotenství.

Kam nechodí slunce, tam chodí doktor. To je pořekadlo, které platí, ale má své hranice. I v těhotenství je důležitý pobyt na slunci pro získání potřebných vitaminů, nicméně je třeba ho omezit. Dlouhodobý pobyt na silném slunci může ohrozit plod, ale také budoucí maminku.

Kůže v těhotenství je citlivější, na sluneční paprsky pokožka reaguje výskytem tmavých pigmentových skvrn vlivem hormonů. Pobyt na slunci proto plánujte spíše v dopoledních či pak již v pozdních odpoledních hodinách, s pokrývkou hlavy a v případě delšího pobytu se sluneční ochranou v podobě opalovacího krému.

Nezapomínejte také na pitný režim.

Solárium v těhotenství

S opalováním souvisí i solárium. V tomto případě nejsou průkazné studie, že by solárium plodu přímo škodilo, na druhou stranu není přínosné ani pro maminku, ani pro miminko.

Opálenou pleť si dopřejte až po porodu, nyní by vám mohly vzniknout nepříjemné pigmentové skvrny. Doporučujeme raději strávit denně 30 minut na slunci, které vám dodá přirozeně vitaminy a pomůže vám získat trochu snědé barvy.

Cílené opalování a solárium nicméně v těhotenství opravdu vynechte.

Barvení vlasů v těhotenství

I během těhotenství chce být každá maminka krásná, ale barvení vlasů se nedoporučuje. Není dosud známo, jak moc pronikají chemikálie při barvení vlasů až k plodu.

Dítě přímo neohrozíte jedním barvením, ale na druhou stranu není vhodné se takto zbytečnému riziku vystavovat, devět měsíců můžete nechat vlasy odpočinout a místo barvy jim dodat pořádnou péči a nechat je zotavit.

Pokud se nechcete barvení vlasů vzdát, je vhodné upozornit svou kadeřnici a zvolit metodu, při které se na pokožku hlavy aplikuje minimum barvy, například melíry. Barva by rozhodně měla být bez amoniaku. V případě domácího barvení vlasů můžete využít přírodní barvy na vlasy, které neobsahují žádné potencionálně nebezpečné chemické složky .

Sport, fyzická aktivita a námaha v těhotenství

Dobrá fyzická kondice je u nastávající maminky velmi důležitá. Pomáhá v průběhu celého těhotenství a má velký vliv na dobrý průběh porodu. Pokud sportujete, není důvod se v prvních měsících výrazně omezovat.

Vyhněte se pouze zvedání těžkých předmětů a zbytečného vysilování. Přidejte přiměřenou sportovní aktivitu, ideálně chůzi či plavání. Plavání je vůbec nejlepší možný sport i těsně před porodem, kdy vám voda pomůže nadnášet vaše těžší tělo.

Zkusit můžete také těhotenskou jógu, připravili jsme pro vás článek i s videi Jóga v těhotenství.

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Za určitých podmínek lze těžší věci v těhotenství zvedat, je však třeba se vyhnout namáhání břicha.

Jak na nošení těžkých věcí v těhotenství

Během těhotenství se nedoporučuje nosit těžké věci. Někdy se tomu však nevyhnete, zvláště pokud ještě chodíte do práce či máte doma starší dítko. Pokud nemáte rizikové těhotenství, není občasné nošení těžších věcí velký problém, ale snažte se tomu přesto vyhnout.

Rady a tipy, jak nosit těžké věci v těhotenství

Kromě základního doporučení se vyhnout nošení těžkých věcí, což nelze vždy dodržet, doporučujeme řídit se následujícími radami.

  • Neváhejte požádat o pomoc anebo najít způsob, jak zamezit velké zátěži na břicho.
  • Zkuste zapojit svaly na nohou i na rukou, omezte zvedání švihem.
  • Vždy vše zdvihejte z podřepu (tzv. posed na bobek), nikoliv z předklonu.
  • Staršímu dítku pořiďte schůdky, přesuňte ho z malé postýlky, ze které se neumí samo dostat, do velké se zábranou.
  • Nakupujte méně věcí a častěji, pořiďte si batoh místo tašky, ideálně nakupujte online i s donáškou.

i Víte, že můžete cvičit i v těhotenství? Poradíme vám Jak cvičit v těhotenství!

Při bezproblémovém těhotenství můžete mít sex, kdykoliv se na něj cítíte. Některé ženy dokonce v prvním trimestru ovládá zvýšená chuť na sex, které není třeba se bránit, pokud se cítíte dobře a nemáte rizikové těhotenství.

Ke konci těhotenství je třeba zohlednit větší bříško, nesmí být při sexu utlačováno. Je tedy vhodné zvolit jiné polohy, misionářská klasická poloha není po prvním trimestru vhodná, protože vás může děloha a plod tlačit.

Není třeba se bát, že by partnerův penis mohl dítěti ublížit, dítě je dobře chráněno.

Kdy je třeba se sexu v těhotenství vyhnout

  • Rizikové těhotenství, hrozba potratu
  • Vaginální krvácení
  • Partner trpí sexuálně přenosnou nemocí
  • Infekce či zánět v intimních partiích (platí pro oba partnery)
  • Riziko předčasného porodu
  • Pokud se necítíte dobře, nechcete sex či při bolestech
  • Po odtečení plodové vody

Pokud si nejste jistá, ověřte si svůj zdravotní stav u vašeho gynekologa, který vám dá doporučení, zda můžete sex provozovat či se mu vyhnout.

Antibiotika v těhotenství - Vše o zdraví Nepodceňujte důležitost odpočinku během těhotenství.

Rentgen v těhotenství

V případě těhotenství je třeba obsluhu rentgenu informovat, aby mohli vaše bříško ochránit proti škodlivým paprskům. Nejvíce ohrožený je plod od třetího týdne do čtvrtého měsíce. Pokud je to možné, rentgenování vynechte.

Pokud však došlo k rentgenu v oblasti břicha v době, kdy jste byla těhotná, aniž byste to vy či obsluhující personál věděli, je třeba případné hrozby a rizika probrat s vaším ošetřujícím gynekologem a případně provést testy.

Ačkoliv jsou rentgenové paprsky pro plod škodlivé, neznamená to nutně, že ho to zrovna v tomto případě jednoho ozáření ohrozilo.

iVíte, jaké vitamíny a minerály jsou v těhotenství vhodné? Připravili jsme pro vás komplexní článek O vitamínech a minerálech v těhotenství.

Léky v průběhu těhotenství

Když je žena těhotná, je propojená s plodem ve svém bříšku. Proto veškeré pití, jídlo, ale i léky musí konzumovat s ohledem na vývoj miminka. Některé léky jsou pro plod škodlivé, některé jsou rizikové jen minimálně.

Jakoukoliv konzumací léků je vždy třeba konzultovat s lékařem informovaným o vašem těhotenství.

Některé zákroky či léčba se mohou odložit do doby po porodu, jiné nemoci však mohou ohrožovat maminku i plod a je třeba zahájit léčbu okamžitě.

Pokud vás trápí bolest (například hlavy), můžete si bez obav vzít paracetamol (paracetamol obsahuje například lék Paralen). Tento lék je bezpečný pro užití během těhotenství.

Dnes naštěstí existuje mnoho léků, které vám mohou pomoci, a zároveň neublíží miminku. V případě nutnosti antibiotik v těhotenství také existují antibiotika, která mohou užívat i těhotné ženy.

Vždy je ale třeba použití všech léků konzultovat s lékařem, a to včetně vitaminů a bylinek. 

Источник: https://www.alza.cz/maxi/na-co-si-davat-pozor-v-tehotenstvi

Strava v těhotenství – PharmDr. Margit Slimáková

Na sítích a mezi maminkami žijí svým vlastním životem různé rady, které se týkají výživy v těhotenství. Některá tvrzení jsou nesmyslná, některá doporučení zase úplně zbytečná. Na stravu a i mnohá nevýživová doporučení v období těhotenství se mě také velmi často ptáte, a proto jsem připravila video, ve kterém téma dopodrobna vysvětluji. V tomto textu přidávám shrnutí toho nejdůležitějšího z videa.

Těhotenská dieta neexistuje

Těhotným ženám prospívá úplně stejná zdravá strava jako všem ostatním. Ideální je, když žena dlouhodobě jí kvalitně a ve své zdravé stravě pokračuje i v těhotenství a při kojení.

Svým vlastním chováním a vlastními návyky později zdravou stravu přirozeně zprostředkuje svým dětem.

V případě, že se vyskytnou zdravotní potíže, je třeba stravu vždy individuálně vyhodnotit a případně cíleně upravit.

Těhotenské nevolnosti a chutě

Ani pro jedno neznáme příčiny. V případě nevolností v těhotenství se uvažuje o vlivu hormonálních změn, které mohou být způsobeny také změnami hladiny cukru v krvi, resp. změnami v hladině inzulinu.

Zmíněné teorii napovídá i o něco častější výskyt těhotenských nevolností u žen diabetiček.

Proto je vhodné zkusit omezit sacharidy, tedy místo pojídání keksů, které se obvykle doporučuje, si na svačinku třeba dát kousek tvrdého sýru.

Těhotenské chutě jsou obvykle krátkodobé a nebývají riskantní. Je skvělé, když se těhotná žena snaží zdravě jíst, jak to jen zvládá, ale nemá smysl se trápit, když všechno zrovna nejde podle nejlepších představ.

Důležité je, aby se maminka zbytečně nestresovala. Proto prosím nemějte zbytečné výčitky. Každá žena dělá vždycky to nejlepší, co může, chutě jsou běžné u mnoha těhotných žen a téměř vždy jsou pouze přechodné.

Zajímavé:  Meloun Účinky Na Zdraví?

Těhotenské mýty

Jaké jsou nejtradovanější mýty? Všechna uvedená tvrzení jsou nesmysly, nad kterými není třeba dále ztrácet čas:

  • Jsem těhotná, můžu jíst za dva.
  • Klidně se můžu přejídat a ládovat sladkým, je třeba jíst podle chutí.
  • Placenta funguje jako filtr, a tak si můžu dopřávat i nezdravé potraviny. K děťátku se nic nedostane.
  • Nemůžu se hýbat nebo nějak sportovat. Je to v těhotenství nevhodné.
  • Těhotné ženy v žádném případě nesmí játra (bývá odůvodňováno rizikem předávkování vitamínem A, což v občasné přiměřené konzumaci nehrozí) a běžně dostupné čerstvé a plísňové sýry (odůvodňuje se rizikem nákazy listeriózou, ale ta hrozí u nepasterizovaných mléčných výrobků, které se v Česku běžně nenabízejí).
  • Těhotné ženy, které kouří, nemají okamžitě s kouřením přestat, lepší je odvykat cigaretám postupně.

Obecné zásady zdravé výživy

Ze všemožných doporučení mě nevíce zaujala ta z webu Těhotenská cukrovka. S drobnými úpravami platí pro úplně každého a jsou zcela v souladu s mými dlouhodobě předávanými doporučeními.

Když zdravě jíte, vařte si jako doposud. Vařte jedno jídlo, které je vhodné pro vás, a ostatní ať se solidárně přizpůsobí. Totiž co je vhodné pro vás, je vhodné a zdravé i pro ně. Nejedná se o žádnou speciální dietu.

Pro všechna jídla platí tyto obecné zásady:

  • neslaďte a omezte vše, co obsahuje jednoduché cukry (výjimkou je ovoce v rozumném množství)
  • omezte konzumaci výrobků z bílé mouky a bílé rýže, snažit se je nahradit celozrnnými
  • zeleninu si dávejte ke každému jídlu, může částečně nebo i zcela nahradit tradiční přílohu
  • nejezte žádné dietní výrobky a výrobky určené pro diabetiky
  • vynechejte uzeniny (kromě kvalitní šunky od kosti)
  • nedojídejte se mezi jídly (pro zahnání chutí je možné zakousnout něco, co neobsahuje sacharidy: nesladkou zeleninu, plátek šunky od kosti, kousek sýru atd.)
  • jezte kvalitní přirozené potraviny a poctivou domácí stravu, nejezte polotovary, průmyslově vyrobené hotové výrobky s řadou pochybných ingrediencí a fast food
  • používejte kvalitní přirozené tuky (máslo, za studena lisované oleje), vyhněte se průmyslově upraveným tukům (margariny, rafinované oleje, ztužené a částečně ztužené tuky)

Testování na těhotenskou cukrovku

Jednoznačně doporučuji nechat se otestovat. Rizika testu jsou pouze přechodná a nezávažná, zatímco rizika těhotenství s nediagnostikovanou, a tedy neřešenou těhotenskou cukrovkou jsou pro dítě velmi závažná. O testu stále panuje mnoho mýtů, a proto předávám detailnější vysvětlení od diabetoložky MUDr. Hanky Krejčí:

V povědomí většiny z nás je, že vyšší riziko vzniku těhotenské cukrovky mají zejména ženy s nadváhou či obezitou, nedostatkem pohybu, nevhodnou stravou atd. Těhotenská cukrovka ale nezřídka postihuje i ženy štíhlé, ženy, které se stravují zdravě a sportují. Velkou roli totiž hraje také vrozená dispozice a věk. Po 30. roku postihuje cukrovka až pětinu těhotných žen.

Je test na cukrovku škodlivý?

Kolem testu na cukrovku, tzv. OGTT, koluje řada pochybností, zda není pro ženu a miminko nebezpečný. U zdravé ženy bez cukrovky nepředstavuje vypití sladkého roztoku žádné riziko. U žen, které cukrovku mají, je test zatím jediným způsobem, jak ji odhalit.

Ani ony se ale nemusí obávat, protože jednorázově vyšší hladiny cukru jim ani dítěti neublíží. Riziko představují opakovaně zvýšené hodnoty.

U více než poloviny žen se dá navíc cukrovka zjistit na základě opakovaně vyšší hodnoty krevního cukru nalačno – těmto ženám by sladký roztok neměl být podán.

Proč je důležité mít jistotu, že cukrovku nemám? Jaká jsou její rizika

Neléčená cukrovka může způsobit nejen komplikace v těhotenství a bezprostředně po porodu, ale pro dítě může mít také dlouhodobé následky. Tyto děti mohou mít od dětství sklon k nadváze a obezitě, vyšší riziko cukrovky 2.

 typu, vysokého krevního tlaku a dalších poruch, které zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění.

Je pozorován také vyšší výskyt specifických poruch učení, poruchy pozornosti a hyperaktivity (ADHD) nebo poruch autistického spektra.

Jak má test probíhat, aby se na výsledky dalo spolehnout:

Test se správně provádí ráno po 8hodinovém až 10hodinovém nočním lačnění. Pití vody nebo nesladkého čaje není omezeno. Pár dnů před testem není vhodné výrazně měnit způsob stravování, žena má jíst tak, jak se obvykle stravuje – test jí řekne, zda se tak může stravovat i nadále.

Pokud probíhá viróza nebo jiné akutní onemocnění, je vhodné test odložit, protože hodnoty by mohly být falešně vyšší. Pro přesnost výsledků je nutné nabírat žilní krev, nikoliv krev z prstu. Po dobu celého testu má žena v klidu sedět (fyzická aktivita rovněž zkreslí výsledek).

Nejprve se nabírá krev nalačno a čeká se na výsledek glykémie, proto je vhodné, aby test probíhal přímo v laboratoři. Je-li zvýšená, v testu se nepokračuje a vyšetření má být zopakováno následující den. Opakovaně vyšší glykémie nalačno potvrzují cukrovku. Je-li glykémie nalačno v normě, žena vypije 75 gramů glukózy. Krev se znovu odebírá v 60. a 120.

 minutě po podání roztoku a cukrovka je vyloučena, jsou-li obě hodnoty v normě. Na vyšetření je dobré vzít si něco na čtení a svačinu – po posledním odběru je vhodné se najíst.

Více na webu Těhotenská cukrovka a ve videu.

Ryby: výhody versus rizika

Příjem dvou až tří porcí mořských ryb týdně převyšuje případná rizika a můžu ho jen doporučit. Jestliže konzumujete ryby častěji, střídejte druhy a vyhýbejte se těm s vyšším obsahem rtuti, jako je žralok, mečoun, makrela, tuňák, štika, candát nebo okoun.

Terapeutické diety

Jestliže žena dlouhodobě prospívá i na zdravé alternativní stravě, jako je třeba vegetariánství, nebo terapeutické dietě, jako je třeba nízkosacharidová strava, je zpravidla nejvhodnější v takové stravě pokračovat. A naprosto nejlepší by bylo specifika své výživy sdílet i s lékařem a společně domluvit vhodné sledování. Například u veganů a vegetariánů je vhodné stanovit krevní hodnoty vitamínu B12, železa a kyseliny listové.

Suplementace

Aktuálně se za nejvhodnější považuje suplementovat pouze individuálně potřebné živiny, ideálně při klinicky ověřeném deficitu nebo při riziku deficitu na základě stravovacího omezení či nemoci. Příklady, kdy je vhodné zvážit suplementaci:

  • Železo: v případě zjištěného deficitu, u vegetariánek a veganek, při nechutenství k masu
  • Jód a omega-3 mastné kyseliny: když maminky nekonzumují pravidelně ryby
  • Kyselina listová: když maminka dlouhodobě a dostatečně nejí salátovou zeleninu
  • Hořčík: při předčasných stazích; zvážit v kombinaci s vitamínem B6, ale je třeba mít na vědomí, že suplementace hořčíkem může zvyšovat vylučování vápníku; bezva výživovou náhradou kombinace hořčík + B6 může být banán s hořkou čokoládou
  • Multivitamin pro těhotné: když žena dlouhodobě trpí nevolností a jí omezeně

Bylinky v těhotenství

Doporučení, které bylinky těhotné mohou a kterým se mají vyhýbat, je také spousta. Mnohá z nich si rozporují tak, že nastalému zmatku někdy nerozumí ani odborníci. Už jsem zachytila i doporučení, ať těhotná žena raději vůbec nepije bylinkové čaje.

Ve skutečnosti naprostá většina obdobných doporučení není výsledkem rigorózního testování, protože na těhotných se testuje jen zcela výjimečně. Zákazy a omezení jsou proto zpravidla pouhé odhady podle známého působení bylin. Uklidňující je, že neexistuje žádná běžná česká bylina, která by měla tak silný účinek, že může ukončit těhotenství.

Je ale mnoho bylin, které zejména při dlouhodobém nebo nadměrném užívání způsobují překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňují děložní činnost.

Co mohu doporučit, jsou běžné bylinky v běžných množstvích: občas jemný heřmánkový čaj nebo rajčatová omáčka s oreganem budou naprosto v pohodě.

Riziku se těhotné ženy nejlépe vyhnou, když se vyvarují nadměrnému a opakovanému užívání bylinek. Bylinkové čaje je vhodné střídat, vařit jemné výluhy.

A pokud má žena potřebu jakoukoli bylinku užívat intenzivněji nebo dlouhodobě, je vhodné se předem poradit se specialistou.

Používání adaptogenů a superpotavin

Situace je podobná jako u bylinek. Použití naprosté většiny tzv. superpotravin není testováno na těhotných.

Mnohá zdravotní tvrzení u těchto specialit jsou však pouze reklamní vyjádření výrobců a prodejců, která slibují zázračné účinky bez rigorózního potvrzení.

Téměř jistě nevadí, když si maminka občas zobne chlorelly, když bude do kaše přidávat kustovnici anebo když bude občas popíjet koktejl ze zeleného ječmene. Dlouhodobé intenzivní užívání těchto doplňků ale spíše nedoporučuji.

Strava po císařském řezu

Obvykle, a bohužel i v nemocnicích, se ženám po zákroku podávají jenom výživově nepřínosné suchary a piškoty. Místo toho se připojuji k našim babičkám, které tradičně doporučovaly kvalitní slepičí vývar. Zajímavé je, že vývar pro nabrání sil po porodu ženám doporučuje i tradiční čínská medicína.

Šestinedělí a kojení

Mnohé kojící maminky se na základě nesmyslných doporučení zbytečně moc omezují. Přitom právě v době kojení potřebuje žena maximum živin.

V případě nevysvětlitelných potíží u miminka, které by mohly souviset s výživou maminky, doporučuji detailně si zapisovat jídelníček a aktuální zdravotní potíže dítěte.

Jen tak je možné vysledovat případné souvislosti a testovat vliv jednotlivých potravin.

Vypadávání vlasů a nehtů po porodu

V průběhu těhotenství dojde pod vlivem hormonálních změn k omezení vypadávání vlasů. Efekt přetrvává i první měsíce po porodu. Zhruba 4 až 6 měsíců po porodu se stav vrací k běžnému vypadávání vlasů. Ženy vnímají jen tuto změnu a neuvědomují si, že jde o jen relativní ztrátu vlasů.

Jídlo nestačí

Zdravé jídlo je skvělé a určitě prospívá, ale potřebujeme více než jen jíst. Mnohé maminky by určitě dokázaly napsat dlouhý seznam všeho, co by si přály. Odhaduji, že na prvních místech by pro mnohé byl dostatek spánku a času pro sebe. Sama svoji obrovskou potřebu spát ještě nyní, 13 let od posledního porodu, vysvětluji jako dohánění roků, kdy jsem kojila.

Moc doporučuji se v rámci rodiny a bližšího okolí zamyslet a nastavit režim, který pomůže nově nastalé situace zvládnout. Do programu je nutné zařadit prostor pro odpočinek, pobyt venku a pohyb.

Tohle všechno posiluje naše zdraví a zlepšuje náladu. Bez zdraví a dobré nálady nemůže dlouhodobě fungovat vůbec nikdo. Zajistit si klid a dobrou náladu znamená zajistit pohodovou maminku svému dítěti.

Источник: https://www.margit.cz/doporuceni-v-tehotenstvi/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector