Bolest ucha – vše o zdraví

Bolest ucha - Vše o zdraví Péče o tělo

Parabeny jsou stoprocentně chemické látky, proto jejich využití v kosmetice i v potravinách vyvolává stále žhavé diskuze. Jde o konzervanty, které mají zamezit rychlé kazivosti pro …

Bolest ucha - Vše o zdraví Sex a erotika

Ani váš sexuální život nemusí zůstávat stranou, pokud jde o módní trendy. Zajímá vás, jak a čím jej okořenit? Chcete vědět, co všechno se vám v tomto směru nabízí? Vpusťte do svýc …

Bolest ucha - Vše o zdraví Zdravý život

Začít se zdravějším a k sobě zodpovědnějším životním stylem znamená určitou sebekázeň. Můžete začít běhat, zdravěji jíst, nebo chodit večer po práci plavat, ale když se pak pokažd …

Bolest ucha - Vše o zdraví Péče o tělo

Podzim klepe na dveře a s nadcházejícími výraznějšími barvami přírody se vrací i výraznější barvy do ženských tváří. Skromné líčení pro navození přirozeného vzhledu mělo převahu v …

Bolest ucha - Vše o zdraví Nemoci a léčba

Díky pokrokům v lékařství a objevu antitoxinu zemře ročně na botulismus méně než pět ze sta nakažených. I tak ale zůstává velmi závažným onemocněním, které vyžaduje okamžitou léčbu …

Bolest ucha - Vše o zdraví Sex a erotika

Problémy s plodností se netýkají pouze žen, stejné potíže mohou potkat i pány tvorstva. Kromě toho, že se v tomto směru vyplácí omezit příjem tabáku a alkoholu, existují i další vě …

Bolest ucha - Vše o zdraví Alternativní medicína

Pleť a pokožka celého těla je v létě nadmíru namáhaná především sluncem, ale také chlorovanou vodou. Díky častému sluněn …

Bolest ucha - Vše o zdraví Alternativní medicína

Léčivé houby nejsou pouze doplněk stravy ve formě kapslí, tablet či prášku. V našich českých lesích roste mnoho léčivých hub, na kterých si navíc pochutnáte.

Bolest ucha - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Co by to bylo za léto bez zmrzliny a nanuků! Výživoví specialisté ze složení kupovaných produktů nejsou zrovna nadšeni, …

Bolest ucha - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Přestože se léto chýlí ke konci, mnoho z nás i v tomto čase řeší každou přijatou kalorii a chuť změnit své tělo k nepoznání. V rámci redukce tělesné váhy existuje řada mýtů, které …

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak na bolest ucha

Nikdy se nesnažte ucho čistit, můžete si poranit zvukovod, tuto činnost přenechejte lékaři.

Bolesti ucha působí zánět vyvolaný viry, bakteriemi nebo plísněmi ve zvukovodu. Tyto pochody podporuje alergie, záněty horních cest dýchacích a vlhkost ve zvukovodu.

Výjimečně vznikne infekce ve středouší po protržení bubínku úrazem nebo barometrickým tlakem.

Podráždění zvukovodu mohou způsobovat i chemikálie (třeba při barvení vlasů) nebo dlouhodobé vystavení chlorované vodě v plaveckých bazénech, tzv. plavecké ucho.

Zánět (zvláště při silných bolestech, při recidivách a horečce) musí léčit lékař, ale hojení dokážou uspíšit i některé bylinky, které lze užívat zároveň s antibiotiky, léky proti bolesti a dalšími klasickými léky.

Bolest ucha - Vše o zdraví

Olej z květů divizny velkokvěté má protizánětlivé a hojící účinky. Jemně vtíraný pomáhá zvládnout lehčí zánět zvukovodu a přináší úlevu od bolestí a svědění. Potíráním hrudníku příznivě působí při nachlazení, uklidňuje citlivá místa, uvolňuje napětí ve vazech ramen a šíje. Můžete jej použít k obkladům na rány a bércové vředy.

Při středoušním zánětu zkuste inhalovat páry s eukalyptovým, levandulovým, nebo heřmánkovým olejem. Inhalace pomůže uvolnit Eustachovu trubici, a tak snížit tlak v uchu.

Potom může případný hnisavý sekret ze středoušní dutiny lépe vytékat.

Inhalace: do 500 ml vroucí vody přidejte 5 kapek éterického oleje, nechte trochu zchladnout a pod ručníkem inhalujte páru asi 10 minut a opakujte několikrát denně.

Hluchavka, šalvěj nebo heřmánek?

Lidová medicína využívá k léčení ušních bolestí květ černého bezu, list proskurníku lékařského (na obrázku nahoře), květ heřmánku pravého (na obrázku dole), květ hluchavky bílé a list šalvěje lékařské.

Byliny se používají ve formě nálevu buď samostatně, nebo ve vzájemné kombinaci.

K přípravě čaje přelijte 1 vrchovatou lžíci sušené byliny (nebo směsi bylin) 250 ml vroucí vody, nechte asi 10 minut vyluhovat, sceďte a pijte po malých doušcích dvakrát denně.

Ušní kapky z léčivých bylin přinášejí často rychlou úlevu – někdy již během 10 minut po nakapání. Aby bylo kapání příjemnější, zahřejte lahvičku s kapkami před aplikací pod tekoucí horkou vodou.

Bolest ucha - Vše o zdraví

Při zánětu vnějšího zvukovodu lze s dobrým úspěchem využít tamponů namočených v pětiprocentní tinktuře z propolisu, ale může se použít i tinktura z měsíčku zahradního a máty peprné. V případě zánětu středouší je velmi důležité, zda není porušený bubínek.

Komonice lékařská

Komonice lékařská má protizánětlivé účinky. Zevně se používá jako prostředek tišící, změkčující a hojící rány.

Používá se při léčbě křečových žil, hemeroidů, zánětu žil s otoky dolních končetin, bércových vředů. Zmírňuje obtíže z vysokého krevního tlaku v klimaktériu a působí proti nespavosti.

K výplachům ucha použijte macarát z kvetoucí nati: 2 lžičky bylinky nechte přes noc vyluhovat v 500 ml studené vody. Ráno sceďte.

Prima tip: Uklidňující obklady

Teplý obklad

Ke zmírnění bolestí při zánětu zvukovodu se doporučuje teplý obklad zevně přes ucho, například použijte zahřátý sáček se solí – naplňte bavlněný sáček 4 lžícemi mořské soli, zavažte, zahřejte v troubě či mikrovlnce, aby byl příjemně teplý a přidržujte ho na uchu, dokud nevychladne. Někdy také pomohou obklady připravené z horkých brambor.

Studený obklad

Při středoušním zánětu je naopak vhodnější studený obklad, který brání rychlému postupu zánětu a rovněž mírní bolest.

Přečtěte si také:

-leo-

Bolest ucha: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Bolest ucha - Vše o zdraví

Bolest ucha nejčastěji trápí děti, nicméně může se vyskytnout i u dospělých. Většinou se bolest projeví jen na jednom uchu, ale může postihnout i obě uši. Bolest ucha může být setrvalá, nebo záchvatovitá (střídají se období bez bolesti s obdobími s bolestmi) a může mít různý charakter (tupá, ostrá či palčivá bolest).

V případě ušní infekce se často vyskytují další příznaky, jako je dočasná ztráta sluchu nebo horečka.

U malých dětí se ušní infekce mohou projevit také poněkud nezvyklými příznaky, jako je podrážděnost a/nebo zmatenost. Někdy si děti s ušní infekcí také sahají na ucho nebo se snaží do ucha zastrčit prsty.

V tomto článku se dozvíte o příznacích, příčinách a možnostech léčby a diagnostiky bolesti ucha.

Příznaky

Bolest ucha se objevuje nejčastěji při poranění nebo infekcích ucha.

Mezi nejčastější příznaky u dospělých, mimo jiné, patří:

 • bolesti ucha
 • zhoršení sluchu
 • výtok z ucha

U dětí se navíc vyskytují další příznaky, jakou jsou:

 • pocit zalehlých uší
 • zhoršení reakce na sluchové podněty (kvůli bolestem a zalehlým uším)
 • horečka
 • nespavost
 • časté sahání si na ucho
 • podráždění nebo vyšší plačtivost než obvykle
 • bolesti hlavy
 • praskání v uchu
 • ztráta chuti k jídlu (nechutenství)
 • poruchy rovnováhy

Příčiny

Mezi nejčastější příčiny bolesti ucha patří poranění, podráždění nebo infekce ucha. Bolest ucha někdy může být také takzvaně přenesená z jiných orgánů.

 • Nejčastějšími příčinami přenesené bolesti uší jsou bolesti zubů nebo dolní čelisti (pacienta tedy primárně bolí zuby, temporomandibulární kloub nebo dolní čelist a tyto bolesti vyzařují do uší a do hlavy).
 • Dalším onemocněním, které může způsobit přenesenou bolest uší je například sinusitida (zánět vedlejších dutin nosních).
 • V následujících odstavcích se na hlavní příčiny bolesti ucha podíváme podrobněji.

Záněty uší

Jednou z nejčastějších příčin bolestí ucha jsou ušní infekce.

Tyto infekce postihují zevní ucho (boltec a zvukovod), střední ucho (bubínek a další struktury středouší) i vnitřní ucho.

Zánět zevního ucha, označovaný jako otitis externa nebo také v užším slova smyslu jako zánět zevního zvukovodu bývá často způsoben zanesením infekce do zvukovodu při plavání, nošení sluchátek nebo nešetrném čištění uší vatovými tyčinkami (lidově uchošťoury).

Když se do uší dostane při plavání voda, mohou baktérie a další mikroorganizmy v ní přítomné způsobit zánět. Totéž platí pro sluchátka (zejména takzvané špunty, které se strkají do uší, mohou být semeništěm mikrobů).

Při nešetrném čištění uší zase může dojít k poranění zvukovodu a k narušení ochranné funkce ušního mazu, což rovněž zvyšuje riziko zánětu.

Asi nejčastější příčinou zánětu zevního zvukovodu ale bývá plavání ve vodě, protože voda navíc změkčuje kůži zvukovodu a usnadňuje tak průnik infekce.

Proto se někdy zánět zevního zvukovodu označuje jako plavecké ucho.

Zánět středního ucha nejčastěji vzniká v souvislosti s respiračními onemocněními (například při rýmě nebo zánětu dutin). Příčinou je hromadění tekutiny a hnisu za ušním bubínkem,což způsobuje jeho bolestivé napínání a navíc je toto prostředí živnou půdou pro baktérie a další mikroorganizmy.

Mezi záněty vnitřního ucha patří takzvaná labyrintitida (labyrintitis), což je zánět labyrintu ve vnitřním uchu. Tento druh zánětu nejčastěji vzniká jako komplikace neléčeného zánětu středouší, kdy hnis a mikroby proniknou až do vnitřního ucha a způsobí zde zánět. Proto se nejčastěji vyskytuje u bakteriálních a virových respiračních infekcí.

Ostatní příčiny bolesti ucha

Kromě výše uvedených zánětů vnějšího, středního nebo vnitřního ucha, patří mezi další příčiny bolesti uší:

 • změny tlaku, například při létání letadlem nebo při potápění
 • přítomnost cizího tělesa v uchu
 • nahromadění ušního mazu (ucpání zvukovodu nadbytkem ušního mazu, což vytvoří mazovou zátku). Při tomto onemocnění je častým příznakem také pocit tlaku či zalehlých uší a podstatné zhoršení sluchu.
 • angína a další respirační infekce
 • přítomnost vody, šampónu či mýdla v uchu
 • syndrom temporomandibulárního kloubu
 • protržení (perforace, ruptura) bubínku
 • nezánětlivá onemocnění čelistních kloubů (například artróza)
 • zánětlivá a autoimunitní onemocnění čelistních kloubů (například revmatoidní artritida, záněty kloubů a okolních struktur)
 • záněty zubů (pulpitidy) a dásní
 • zaklíněné (impaktované) či neprořezané (retinované) zuby, jako jsou například osmičky neboli zuby moudrosti
 • ekzémy a další kožní onemocnění ušního kanálu
 • neuralgie trigeminu (chronická bolest trojklanného nervu, která postihuje celý obličej, včetně ucha)
 • nádory ucha a dalších orgánů v jeho těsné blízkosti
Zajímavé:  Zákon O Ochraně Zdraví Před Nepříznivými Účinky Hluku A Vibrací?

Léčba

Léčbu bolestí ucha lze v zásadě rozdělit do dvou různých skupin.

Někdy postačí jen dodržovat určité zásady a případně si zakoupit volně prodejné ušní kapky a další léky v lékárně, zatímco jindy je nutné vyhledat lékaře, zjistit příčinu onemocnění a zahájit příslušnou léčbu, která může být medikamentózní (užívání léků) a/nebo chirurgická (operace, a to jednak ušní, ale v některých případech i zubní, například extrakce zubů moudrosti nebo řešení problémů s retinovanými či impaktovanými zuby).

Domácí léčba bolestí ucha

Existuje celá řada možností, které vám pomohou zmírnit bolesti ucha.

Můžete zkusit například tyto tipy:

 • Přikládání studených obkladů na ucho
 • Dbejte na to, aby se do uší nedostala voda a vlhkost
 • Seďte vzpřímeně s hlavou nahoru (snižujete tím tlak v uších)
 • Vyzkoušejte volně prodejné ušní kapky z lékárny na zmírnění bolesti a zánětu
 • Užívejte volně prodejné léky proti bolesti (například nesteroidní antiflogistika nebo paracetamol)
 • Žvýkejte žvýkačku na snížení ušního tlaku
 • U malých dětí (kojenců a novorozenců) zkuste dítě nakrmit (kojení nebo umělá výživa podávaná z láhve s dudlíkem pomáhají snížit tlak v uších)

Léčba bolestí ucha u lékaře

Pokud máte ušní infekci, lékař vám nejspíše předepíše antibiotické ušní kapky, někdy i v kombinaci s perorálně užívanými antibiotiky.

Léky, které vám lékař předepíše je nutné užívat přesně podle jeho doporučení. Zejména je nutné dobrat antibiotika, a to i když se vám v průběhu léčby uleví a na první pohled se zdá, že infekce již odezněla.

 1. V případě nedobrání antibiotik hrozí, že infekce bude nedoléčená, což jednak zvyšuje riziko recidivy (návratu) onemocnění a navíc to přispívá k rozvoji antibiotické rezistence.
 2. Pokud je příčinou bolestí ucha nahromadění ušního mazu, může vám lékař buď předepsat speciální ušní kapky na změkčení mazu a/nebo provést takzvaný výplach ucha, kdy přebytečný a nahromaděný maz odstraní s pomocí speciální odsávačky.
 3. V případě syndromu temporomandibulárního kloubu, zánětu dutin a dalších onemocnění, která mohou způsobit bolesti ucha, závisí léčba na konkrétním onemocnění.
 4. V některých případech se užívají antibiotika (například záněty dutin nebo zubů), rehabilitace či chirurgické metody (například ošetření retinovaného zubu nebo syndromu temporomandibulárního kloubu) či jiné způsoby léčby.

Kdy vyhledat lékaře?

U dětí starších jednoho roku vyhledejte lékařskou pomoc vždy při horečkách nad 40°C a/nebo při horečkách nad 38°C, které se nedaří snížit běžně dostupnými léky (Nurofen, Panadol, apod.).

U novorozenců a dětí mladších jednoho roku vyhledejte lékaře vždy při horečkách nad 38°C.

Stejně tak byste měli lékaře vyhledat vždy v případech, kdy předchozí silné bolesti ucha náhle ustanou. Může to být známka ruptury (prasknutí) bubínku. V takovém případě je nutné pečlivé vyšetření na ORL, aby se zjistil rozsah poškození, ucho vyčistilo a případně nasadila další léčba.

Stejně tak je důležité sledovat i další příznaky, a pokud se objeví některý z těchto symptomů, je nutné vyhledat lékařskou pomoc:

Stejně tak je nutné vyhledat lékaře vždy, pokud bolesti ucha do 24 – 48 hodin nepoleví a/nebo se stále zhoršují.

Prevence

Někdy není možné bolestem ucha zabránit, nicméně s pomocí následujících preventivních opatření lze riziko zánětů a dalších příčin bolestí uší snížit na přijatelnou míru:

Nekuřte a nepobývejte v prostorách, kde se kouří (pasivní kouření)

 • Malé předměty, včetně hraček, které si děti mohou strčit do uší, ukládejte mimo jejich dosah.
 • Po koupání, plavání nebo sprchování si uši pečlivě vysušte tak, aby v nich nezůstala voda.
 • Vyhněte se dlouhodobému pobytu v prašném prostředí a/nebo pylům a dalším alergenům.

Co si z článku odnést?

 • Příčin bolestí ucha je celá řada, od infekčních onemocnění, přes cizí těleso v uchu až po autoimunitní a nádorová onemocnění.
 • Příčinou bolestí ucha může být také onemocnění jiných orgánů, například záněty zubů, syndrom temporomandibulárního kloubu, nádorová onemocnění nebo záněty vedlejších dutin nosních.
 • Kromě bolestí se u bolesti ucha vyskytují také další příznaky, jako je horečka, pocit zalehnutého ucha, praskání v uchu, zhoršení sluchu a/nebo výtok krve či hnisu z ucha.
 • V případě, že bolesti ucha nepoleví do jednoho až dvou dnů, zhoršují se a/nebo máte vysokou horečku (nad 38°C), kterou se nedaří snížit volně prodejnými antipyretiky (léky proti horečce), měli byste vyhledat lékařskou pomoc. 

Bolest v uchu – příčiny, příznaky a léčba – Zdraví.Euro.cz

 • Bolest ucha nejčastěji trápí malé děti, nevyhýbá se ovšem ani dospělým pacientům.
 • Mezi příčiny bolesti v uchu patří například zánět středního ucha, zánět zevního zvukovodu, nadměrný hluk nebo průvan. Dále se může projevit také bolest ucha od zubů, od krční páteře a od čelistního kloubu nebo bolest v krku vystřelující do ucha.
 • Bolest v uchu se může projevit prostřednictvím různých příznaků, jako je tlak v uchu, bolest na dotek, nepříjemné svědění v uchu, čirý nebo hnisavý výtok, zalehnutí ucha nebo také pískání a praskání v uchu.
 • U dětí se může bolest ucha projevit také tím, že se dostaví teplota, zahleněnost, rýma, výtok z ucha nebo také ostrá bolest při polykání, kašli a pláči.
 • Pokud vás bolest ucha sama nepřejde, je nutné vyhledat lékaře. Ten ucho prohlédne pomocí speciálního přístroje a zjistí, jak je případný zánět rozsáhlý.
 • Zánět středního ucha se léčí pomocí studených obkladů, nosních kapek nebo antibiotik. Pokud pacienta trápí zánět zvukovodu, lékař ho musí vyčistit a vypláchnout a poté obvykle předepíše speciální kapky.
 • Co se týče babských rad, na bolest ucha pomáhá například kloktání eukalyptu, pelyňku nebo heřmánku. Můžete také vyzkoušet speciální odvar z řapíku, máty a heřmánku.

Bolest ucha představuje velice nepříjemný problém, který dokáže člověka pořádně potrápit. Většinou se s ní potýkají malé děti, nevyhýbá se však ani dospělým pacientům.

Mezi nejčastější příčiny bolesti v uchu patří zánět středního ucha nebo zánět zevního zvukovodu.

Příčiny bolesti ucha

Bolest v uchu může mít řadu různých příčin. K těm se řadí například bolest ucha od zubů nebo od krční páteře, velké problémy ale může způsobit také obyčejný průvan. Nejčastější příčinou problémů je ovšem zánět středního ucha nebo zvukovodu.

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha neboli zánět středouší je bolestivé a poměrně časté onemocnění, které se projevuje převážně u malých dětí.

Lékaři rozlišují akutní formu trvající pouze několik dní a chronický zánět, se kterým se pacient potýká podstatně déle.

Většinou začíná jako virové onemocnění horních cest dýchacích (bolest ucha při rýmě a kašli), později ovšem situaci zkomplikují také bakterie a dostaví se hnisavý zánět.

Mezi hlavní projevy tohoto onemocnění patří silný tlak způsobený přebytečnou zánětlivou tekutinou, která se hromadí v Eustachově trubici a tlačí na bubínek. Pacienti si proto stěžují na bolest levého ucha nebo bolest pravého ucha, často se ale dostaví také teplota, zhoršení sluchu, průjem nebo zvracení. Někdy může dojít až k protržení ušního bubínku.

Zánět zevního zvukovodu

Další bolestivé onemocnění ucha je zánět zvukovodu, který je způsobený virovou, bakteriální nebo plísňovou infekcí. Mezi hlavní rizikové faktory patří poškození zvukovodu vodou obsahující škodlivé mikroorganismy (například bolest ucha po koupání ve špinavé vodě), pobyt ve vlhkém či prašném prostředí nebo vniknutí cizího tělesa do ucha (písek z pláže).

Příčinou může být také ucpání zvukovodu mazem a následným vznikem infekce. To se může stát třeba při nesprávném čištění uší, kdy člověk zatlačí maz ještě hlouběji. Problematická je také čištění ucha pomocí kosmetických prostředků, jako jsou krémy, emulze nebo tělová mléka.

Zánět zvukovodu bývá spojený s mnoha různými symptomy. Projevy zahrnují například bolest uzlin pod uchem, zarudnutí kůže, nevolnost, pocit zalehlých uší nebo výtok. Kromě úporné bolesti je ucho citlivé na dotek a pokud se projeví alergický zánět, dostaví se také nepříjemné svědění.

Prodělali jste někdy zánět zevního zvukovodu?

Další možné příčiny bolesti ucha

 • Bolest ucha od zubů
 • Bolest ucha od krční páteře (bolest za krkem)
 • Bolest ucha od slinné žlázy (zduření)
 • Bolest v krku vystřelující do ucha
 • Bolest ucha po krční operaci
 • Bolest ucha od čelistního kloubu
 • Bolest ucha od nadměrného hluku
 • Bolest ucha z průvanu

Příznaky bolesti ucha

S bolestí v uchu může být spojena celá řada dalších nepříjemných příznaků. Kromě toho, že pacienti pociťují nepříjemnou dlouhotrvající bolest za uchem, bolest pod uchem nebo bolest hlavy a ucha, jedná se například o tyto projevy:

 • Pulzující či bodavá bolest v uchu
 • Tlak v uchu
 • Bolest ucha na dotek nebo při tahu za boltec
 • Nepříjemné svědění v uchu
 • Čirý, hnisavý či krvavý výtok z ucha
 • Zalehnutí ucha
 • Pískání nebo praskání v uchu
 • Zhoršený sluch

Bolest ucha u dětí

Nepříjemná bolest v uchu alespoň jednou za život potrápí každého malého pacienta, zánět středního ucha totiž patří mezi velice časté dětské nemoci. Na první pohled někdy nemusí být poznat, nebo si ho můžete splést s běžným zánětem horních cest dýchacích.

Příznaky tohoto onemocnění u malých dětí zahrnují teplotu, zahleněnost a rýmu nebo dokonce výtok z ucha. Pacienti si navíc sahají na ouško nebo si ho třou. Nepříjemné projevy se obvykle stupňují a dostaví se také bolest ucha při polykání, kašli nebo pláči.

Zajímavé:  Alergie Na Med Priznaky?

Bolest ucha u dospělých

Pokud pacienta trápí bolest uší a má pocit, že jsou kromě toho také zalehlé, pravděpodobně se jedná o zánět zevního zvukovodu. Ten se typicky projevuje třeba po návštěvě bazénu nebo termálních lázní. Zánět středního ucha není u dospělých tak častý, přesto se mu ale starší pacienti někdy nevyhnou.

Bolest ucha a lékařské vyšetření

Pokud se u vás projeví nepříjemná bolest ucha, doporučuje se nějakou dobu počkat, zda problémy samy neodezní.

Jestliže se tak nestane, vhodným řešením je navštívit odborníka z ORL, který se specializuje na léčbu ušních, nosních a krčních chorob.

Ten pomocí speciálního přístroje vaše uši prohlédne a zjistí, jak je případný zánět rozsáhlý. Někdy také udělá výtěr z krku a odběr krve, nebo odešle pacienta na podrobnější neurologické vyšetření.

Jak se zbavit bolesti ucha?

Jestliže se jedná o nehnisavý zánět středního ucha, můžete vyzkoušet speciální nosní kapky.

Na bolest ucha platí také přikládání studených obkladů, zatímco horečku můžete snížit pomocí vhodných léků.

Pokud pacienta trápí hnisavý zánět středního ucha, lékaři často předepisují také antibiotika nebo antibiotické kapky do ucha. Někdy je ovšem také nutné, aby lékaři propíchli bubínek a umožnili tak vytékání hnisu.

Co na bolest ucha pomáhá, pokud se jedná o zánět zvukovodu? V takovém případě je nejdůležitější vyčištění a vypláchnutí samotného zvukovodu (pomocí speciální škrabky a silného proudu vody).

Dále vám lékař obvykle předepíše kapky, které pomáhají snížit otok ucha, případně antibiotické kapky nebo antibiotika. Pokud je příčinou zánětu zvukovodu plíseň, doporučuje se užívat antimykotika.

Bolest v uchu ale často odezní teprve po týdnu léčby.

Babské rady na bolest ucha

Chcete vyzkoušet na bolest ucha babské rady? V tom případě máte několik různých možností. Podle některých platí na bolest ucha česnek.

Ten si lidé vkládají přímo do ucha nebo si z něj vyrábí přírodní kapky, které mohou v některých případech přinést úlevu a pomohou zvládnout lehčí zánět.

Lékaři ale před touto metodou varují, protože česnek je velice agresivní a potíže někdy dokonce zhorší. Stejné je to i se šťávou z netřesku.

Pomoci naopak mohou vhodné obklady nebo kloktání eukalyptu, pelyňku a heřmánku. Údajně také funguje kloktání odvaru z heřmánku, řapíku a máty. K léčbě bolesti v uchu babičky někdy využívaly také přírodní ušní výplach, na který se využívá jablečný ocet v kombinaci s alkoholem, což vytváří nepříznivé prostředí pro bakterie a kvasinky.

Zánět středního ucha

Většinou bývá postiženo jen jedno ucho, a to zejména u dětí mezi 6 měsíci až třemi roky. Postihuje ale i starší děti a méně často i dospělé.

Příznaky

Příznakem je bolest a tlak v uchu způsobené přebytečnou tekutinou tlačící se na ušní bubínek, dočasné zhoršení sluchu, zvýšená teplota až horečka, nechutenství, nespavost. Mezi možné doprovodné příznaky patří rýma, kašel, bolest v krku, průjem a zvracení.avost

Pokud z ucha vytéká tekutina, mohlo dojít k protržení bubínku a je třeba vyhledat neprodleně lékaře.

Léčba zánětu středního ucha

Léčba závisí na věku dítěte a závažnosti onemocnění. Pokud není hnisavý zánět, podávají se nosní kapky, snižuje se teplota a zmírňuje bolest (například pomocí ohřívací láhve, která se přikládá k uchu). Jedná-li se o hnisavý zánět, musí se nasadit antibiotika. Při výskytu hnisu za bubínkem může lékař bubínek propíchnout a umožnit tak vytékání hnisu.

Léky

Užívají se antibiotika, antibiotické kapky do ucha, nosní kapky.

Bylinky

Při nemoci pomáhá kloktání eukalyptu, pelyňku a heřmánku.

Homeopatika

Při rychlém podání vhodného léku lze velmi dobře léčit. Je dobré střídat v intervalu 10 až 15 minut různé léky, dokud nějaký nezabere.

Aconitum – Prudký nástup horečky se zarudnutím ucha, dítě se za ně chytá, nechce si na něj nechat sáhnout. Často předcházelo „nafoukání“ do ucha. Apis – Následují–li po Aconitu ještě pálivé a bodavé bolesti. Někdy se přidává zánět hrdla či angína.Belladona – Prudká, náhlá bolest v uchu. Vystřeluje do krku. Zlepší teplý obklad. Zhoršení večer.

Hrozí přehřátí. Léky na teplotu – i Belladona 30 CH a vyšší ředění, 5x po 15 minutách. Nejlépe ve vodě, sprcha, ibuprofenové léky.Capsicum annuum – Bolesti soscovitého výběžku za uchem. Hrozí kostní zánět. Podobně další kosti v okolí. Červené tváře.Chamomilla – Dominuje zuřivý vztek. V uchu horko. Lalůček rudý. Zhoršení večer. Chvilinku uleví lenošení.

Někdy jedna tvář červená, druhá bílá.Dulcamaea – Nemoc z vlhka – promoknutí, mlhy, dlouho mokré plavky.Ferrum phosporicum – Pozvolný začátek. Teplota kolem 38 stupňů Celsia. Tepavé bolesti. Někdy kapky krve v uchu či krvácení z nosu. Kalium biochromicum – Opakované záněty dutin spolu s otitidami. Častěji vlevo. Tuhý hlen vzadu v hrdle.

Doprovází i puchýřovité angíny.Kalium muriaticum – vodnatý výtok z ucha i nosu. Rachůtky a lupání v uchu. Zhoršení sluchu. Bodavá bolest v uchu při změně nadmořské výšky.Lachesis – Typicky začne vlevo. Bolest se ozve ráno či hluboko v noci. Zhoršuje polykání. Vysoká, setrvalá teplota. Někdy s tmavorudou angínou, začátek vlevo.

Lycopodium – Stranově zrcadlové s Lachesis – vpravo. Zhoršení mezi 16. a 20. hodinou. Uleví teplé nápoje, je ale bez žízně. Nadýmání břicha.Mercurius solubilis – Vystřelující bolesti zubů a ucha. Slinění, otoky. Velká horečka. Sulfur – Pozvolný, jakoby líný nástup potíží. Nedoslýchání. Zarudlý boltec ucha a kolem ústí zvukovodu. Svědění uvnitř.

(Zdroj: MUDr. Tomáš Karhan, Homeopatie a děti, Grada, 2011)

Domácí léčba a babské rady

Některé zdroje radí vložit do ucha stroužek česneku či šťávu z netřesku, lékaři to však nevidí rádi. Do ucha bychom si bez porady s lékařem nic vkládat neměli. Může pomoci obklad z tvarohu zabaleného do utěrky přiložený na uchu.

Vyšetření

Lékař se podívá otoskopem do ucha a zjistí míru zánětu. Může také udělat výtěr z krku nebo odběr krve jako kontrolní vyšetření při podezření na přidružený zánět. 

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Očkování

Existuje očkování proti viru pneumokoka, který způsobuje některé záněty středního ucha, Streptococcu pneumoniae (Synflorix, Prevenar 13). Proti všem však očkování neexistuje.

Možné komplikace

Protrhnutí bubínku v důsledku hnisu může způsobit ohluchnutí. Komplikací může být zánět kosti za uchem. Trvalým následkem může být hluchota.

V chladném počasí je důležité držet uši v teple. Při rýmě by se měly používat nosní kapky, které udržují nos průchodný a snižují tak možnost rozšíření infekce do ucha. Je možné také nechat sebe či dítě očkovat proti nejčastějšímu původci této nemoci Streptococcu pneumoniae.

Kdy jít k lékaři

Při intenzivní bolesti ucha, pokud z ucha vytéká tekutina.

Bolesti uší: Jaké mohou mít příčiny a kdy jít k lékaři?

Problémy s ušima potrápí čas od času asi každého a protivné jsou také proto, že ovlivňují celý rovnovážný systém. Souvisejí tedy také s potížemi, jako jsou nevolnosti a závratě. Jaké mohou mít bolesti uší příčiny a existuje nějaká prevence?

Proč se vám dělá špatně, když si v autě čtete?

Problém ve středouší nejčastěji vzniká při infekci nebo alergii v oblasti horních cest dýchacích. Projevuje se bolestí pociťovanou v hloubce a zalehlým uchem.

„Při silně rozvinutém zánětu středního ucha je středoušní dutina prakticky vyplněna hnisem a dojde buď k spontánnímu prasknutí bubínku, nebo pomůže jeho šetrné a cílené proříznutí lékařem,“ vysvětluje Eliška Rotnáglová, ORL lékařka z Prahy.

Někdy se přidají i další nesnáze. „Zánět středouší nebo jeho komplikace, kdy zánět přestoupí na struktury vnitřního ucha a dále do mozku, můžou způsobit poruchu rovnováhy,“ vysvětluje Karin Sebešová, ORL lékařka ze Dvora Králové nad Labem.

Opakované záněty středního ucha vážně poškozují sluch.

Prevence: Protože se infekce do ucha často rozšíří z nosu, pečujte při rýmě o průchodnost nosní dutiny: nejlépe výplachy nosu solnými roztoky nebo minerálními vodami a častým smrkáním.

Máte-li oteklé sliznice v nose, použijte nosní kapky a dodržte přitom doporučenou dobu užívání.

Můžete také zařadit potraviny, které podporují zdraví uší a omezují riziko zánětu (listová zelenina, obiloviny, cibulová zelenina).

Závislost na kapkách do nosu? Vznikne dřív, než si myslíte.

Foto: PR Image Factory, Shutterstock.com

Bolesti uší při změnách tlaku zmírníte žvýkáním nebo cucáním bonbonu

Nesnesitelná bolest (někdy i svědění) při žvýkání, při dotyku či při tahu za boltec ukazuje na zánět zvukovodu.

V tomto případě se infekce do ucha dostává nejčastěji při koupání nebo při mechanickém poškození uší, například při nesprávném čištění ostrými předměty nebo vatovými tyčinkami – často maz jen zatlačí hlouběji do ucha, kde se vytvoří mazová zátka, která se sama může stát zdrojem infekce.

V Číně mají profesionální čističe uší. Je to tradice stará tisíc let.

Prevence: Pokud vás uši bolívají po pobytu ve vodě, plavejte se špunty. Usazování ušního mazu a riziko ucpání zvukovodu omezíte, když si jednou týdně do ucha aplikujete čistý olej, třeba olivový.

Znáte první pomoc, když se vám dostane do ucha hmyz?

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Rýma může být počátek zánětu středního ucha

Bolest a zaléhání uší při rychlých změnách tlaku třeba v letadle, autě, ve velkých výškách nebo při potápění jsou běžné a souvisejí s tím, jak se ucho snaží udržet stejný tlak na obou stranách bubínku. Trvají-li však zmíněné obtíže déle než dva dny, mohou naznačovat poruchu funkce Eustachovy trubice nebo zánět zevního či středního ucha.

Uši v letadle a pod vodou trpí. A co silikonová prsa, mohou prasknout?

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Bolest Žaludku?

Prevence: Při rychlých změnách tlaku žvýkejte nebo cucejte bonbon a především hodně polykejte. To více zapojí svaly v okolí ucha a pomůže k uvolnění tlaku.

Jak si chránit uši v letadle a při potápění?

Pokud vás ucho bolí jakoby zevnitř, nemusí se jednat pouze o zánět středouší, ale bolest může pocházet i z jiné oblasti, třeba z oteklých mandlí, nemocných čelistních kloubů či zubů anebo od krční páteře. Je to proto, že nervy nacházející se v oblasti obličeje a krku procházejí velmi blízko středního ucha, a to je tak na veškeré potíže velmi citlivé.

Uši poškozuje i hluk. Jaká jsou pravidla bezpečného poslechu?

Některé drobnější obtíže v zevním uchu pomůže vyřešit olej do uší zakoupený v lékárně. Obecně ale platí, že s bolestí uší trvající déle než dva dny byste měli vyhledat ušního lékaře (ORL).

A to i v případě zalehnutí ucha – sami totiž nepoznáte, zda se jedná jen o mazovou zátku, nebo o onemocnění středního či vnitřního ucha.

Jestliže se bolest stupňuje a přidá se horečka nebo závratě, vyrazte k lékaři okamžitě.

Neuvěříte, co vlezlo do ucha jednomu Číňanovi!

Bolest v uších

Je místní (lokální) nebo rozšířené (difusní) postižení pokožky celého zvukovodu. Je způsoben nejčastěji bakteriální infekcí. S tímto zánětem se setkáváme nejčastěji v létě u pacientů po koupání, nebo i po běžném sprchování.

Příznaky zánětu zevního zvukovodu

Svědění, bolest ucha a zevního zvukovodu, později výtok z ucha někdy spojený až se zhoršením sluchu.

Návštěva lékaře při zánětu zevního zvukovodu

Je nutná při difusním postižení zvukovodu (celého), nebo déle trvajícím.

2. Zánět boltce

Při rozšířeném postižení zánětu zevního zvukovodu dochází postupně k zánětu boltce (perichondritis) vlivem hromadění bakterií, později ve formě hnisu mezi chrupavkou a okolím. Svědění a následné mechanické škrábání zvukovodu může vést až k této formě, která je úporná až ničící (destruktivní) a je nutno včas navštívit lékaře.

Příznaky zánětu boltce

Výrazná bolest a otok.

Návštěva lékaře při zánětu boltce

Je nutná pro chirurgické řešení a nasazení antibiotik.

3. Zánět středního ucha

Je infekce středouší, často při zánětu horních cest dýchacích. Objevuje se sice nejčastěji u malých dětí (od 3 měsíců do 3 let), ale trpět jím mohou i dospělí. Často začíná jako virová, ale dochází i k bakteriální a komplikující tzv. superinfekci. Setkáme se s ním i v letních měsících, protože se většinou jedná o komplikaci rýmy či virového zánětu horních cest dýchacích.

Příznaky zánětu středního ucha

Silná bolest, zhoršení sluchu, horečka, u dětí i průjem, nevolnost a zvracení. Při samovolnému proděravění (perforaci) bubínku dochází k výtoku hnisu s krví. Při komplikacích se obvykle stupňuje bolest hlavy, objeví se náhlá těžká nedoslýchavost, závratě, třesavka, horečka, porucha pohyblivosti tváře, čela a víček (při obrně lícního nervu).

Návštěva lékaře při zánětu středního ucha

Při těchto příznacích u dětí bezodkladně, jinak při trvání déle než 2 dny.

Léčba bolesti v uších

Léčba zánětu zevního zvukovodu se provádí vkládáním proužků s antibiotickými a protizánětlivými mastmi. Dle rozsahu postižení podáváme i celkově antibiotika. Záněty celého zvukovodu léčíme výplachy, podáváním kombinovaných ušních kapek (antibiotikum + kortikoid). Řeší odborné pracoviště – ORL.

Léčba zánětu boltce je konzervativní. Používají se antibiotika, tlakové obvazy, chladivé obklady. Při vzniku uzavřeného útvaru ve formě nadzvednuté kůže nad chrupavkou (abscesu) je nutná hospitalizace.

Léčba zánětu středního ucha probíhá v ordinaci lékaře (propíchnutím ušního bubínku, výplachy), podáváním kombinovaných kapek. Celkově se podávají antibiotika, antihistaminika (léky s protizánětlivým účinkem), nosní kapky, analgetika a antipyretika (léky od bolesti a pro snížení teploty).

Volně prodejné léky

Podpůrnou terapií je i užívání preparátů s obsahem vitamínů podporujících imunitu. Např. s obsahem beta karotenu (provitamínu A, který působí proti infekci) vitamínu C (podpora imunity) a E (podpora regenerace), dále minerálů zinku (napomáhá při hojení) a selenu (antioxidační účinky).

Také se používají preparáty s obsahem probiotik (lactobacilus acidophilus). Tyto mléčné bakterie brání růstu patogenních a hnilobných bakterií. Zabraňují tak rozvoji plísňových a houbových onemocnění a zvyšují odolnost vůči mikrobiálním a virovým infekcím. Doporučuje se užívání mastných kyselin (omega 3) a pupalkového oleje.

Na zvýšení imunity se užívá echinacea ve formě tablet i čajů.

Přírodní a doplňková léčba

Používají se kapky a spreje, které ředí a rozpouštějí ušní maz a pomáhají při jeho odstranění přirozenou cestou. Tím působí ochranně proti vzniku zánětů. Jsou prostředkem pro pravidelnou péči o vnější zvukovod. Dalším druhem léčby je úleva od příznaků (léčba zvýšené teploty a bolesti – viz. kapitola Teplota).

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory

Informační leták pro seniory oslabení sluchu (PDF soubor, 68 kB)

Bolest v uchu spraví česnek a přírodní kapky

Zánět středního ucha je vyvolaný choroboplodnými zárodky, bakteriemi, viry a mnohdy mu předchází infekce nosohltanu. Příznaky jsou silné pulzující bolesti, pocit tlaku, šumění, zvonění či šplouchání v uchu. Po pár dnech dochází k vylučování slizovitého či hnisavého sekretu otvorem v bubínku.

Přírodní antibiotika

Lichořeřišnice, myrta, šalvěj, skořice, badyán a hřebíček jsou vynikajícími přírodními antibiotiky a bez vedlejších účinků.

Z bylin a pálenky si můžeme připravit antibiotické kapky. Jelikož se jedná o lihový výtažek, jejich trvanlivost je dva roky a lze je tak mít pro případ potřeby v domácí lékárničce. Poté jejich účinnost začne slábnout, ale i tak se ještě mohou použít. Uschováváme je například v lednici či chladnější spižírně.

Potřebujeme: 1 lžičku lichořeřišnice, 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku myrty, 2 dl 60% lihu či pálenky Postup: Léčivky přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Poté přecedíme a po dobu 2 týdnů užíváme 3× denně 25 kapek.

Antibiotický čaj

Potřebujeme: půl lžičky skořice, půl lžičky tlučeného hřebíčku, 2 tlučené badyány, půl lžičky fenyklu, 3 dl vroucí vody Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a máme hotovo! Tento čaj popíjíme 2× denně po dobu 2 týdnů.

 • TIP: Antibiotické kapky a antibiotický čaj můžeme užívat souběžně.

Čím můžeme podpořit léčbu?

Při nemoci pomůže česneková polévka. Tato zelenina s pronikavou vůní pomáhá bojovat s viry a bakteriemi.

Potřebujeme: 0,5 l vody, 4 – 6 stroužků česneku, mořskou sůl, 2 lžičky olivového oleje, 1 vajíčko, 2 na kostičky nakrájené brambory, 3 lžíce nastrouhané mrkve, 1 lžíci nastrouhané dýně, půl lžičky kmínu, nasekanou petrželku, celerovou nať či libeček Postup: Na oleji opražíme mrkev s dýní, pak je zalijeme vodou, osolíme, okmínujeme a necháme přijít k varu. Jakmile voda začne vřít, přidáme rozšlehané vajíčko a brambory a vaříme je doměkka. Nakonec dodáme rozmačkaný česnek, nať, zamícháme a můžeme podávat.

Léčivky všeobecně brání zánětům a ničí choroboplodné zárodky. Proto se doporučují i bylinné inhalace. Inhalaci však není vhodné používat, pokud je teplota vyšší než 37,5 stupně Celsia.

Potřebujeme: 1 lžíci šalvěje, 1 lžíci majoránky, 1 lžíci meduňky, 0,5 litru vroucí vody, mísu, ručník Postup: Léčivky přelijeme vroucí vodu a vše necháme 10 minut louhovat. Pak si přehodíme přes hlavu ručník a po dobu 10 minut dýcháme unikající páry. Inhalaci provádíme 1× denně po dobu 1 týdne.

Přírodní ušní výplachy podpoří léčbu.Jablečný ocet vytváří nepříznivé prostředí pro množení bakterií a kvasinek a alkohol rychlým odpařením zbaví zvukovod vlhkosti.

Potřebujeme: 1 dl kvalitního jablečného octa, 1 lžíci lihu či kvalitního destilátu, malou stříkačku, ručník Postup: Ingredience smícháme dohromady, směsí naplníme malou stříkačku.

Obsah stříkačky aplikujeme do postiženého ucha, hlavu nakloníme na stranu tak, aby roztok natekl do zvukovodu. Pomůže i tah za ušní lalůček. V této poloze zůstaneme asi 3 minuty a poté necháme obsah ucha vytéct.

Tento postup provedeme i u druhého ucha.

Další tipy proti bolestem ucha

Kapky a obklady mírní bolest a napomáhají uzdravení. Všechny tyto přírodní postupy můžeme provádět souběžně.

Potřebujeme: 1 lžíci teplého olivového oleje, 3 kapky 100% přírodního éterického oleje z levandule, skleničku s kapátkem Postup: Olej smícháme s levandulí a hotovou směs aplikujeme 3× denně do obou uší. Přitom lehce zatáhneme za ušní boltec, aby kapky mohly proniknout zvukovodem až k ušnímu bubínku.

Čajovníkové ušní kapky

Potřebujeme: 1 lžíci teplého olivového oleje, 3 kapky 100% přírodního éterického oleje z čajovníku (tea tree oil), skleničku s kapátkem Postup: Olej smícháme s čajovníkem a hotovou směs aplikujeme 3× denně do obou uší. Přitom lehce zatáhneme za ušní boltec, aby kapky mohly proniknout zvukovodem až k ušnímu bubínku.

Cibulový obklad

Cibule obsahuje protizánětlivé složky snižující otok a tak přispívá k zmírnění bolesti. Potřebujeme: 2 nasekané větší cibule, teplý lněný šátek nebo utěrku

Postup: Cibuli pomačkáme, nasypeme do teplé utěrky a zabalíme. Tu pak přiložíme na nemocné ucho a vše necháme 20 minut působit. Tento postup opakujeme 2× denně po dobu týdne. Vždy však musíme použít čerstvou cibuli.

Hořčičný obklad

Potřebujeme: 1 hrnek čerstvě nadrcených hořčičných semínek, 4 lžíce vroucí vody, lněný šátek nebo utěrku Postup: Semínka smícháme s vroucí vodou na kaši a tu pak rozetřeme na utěrku. Ten přiložíme na nemocné ucho a vše necháme 20 minut účinkovat. Tento postup provádíme 1× denně po dobu týdne.

Solný obklad

Potřebujeme: 1 hrnek soli, teplý lněný šátek nebo utěrku Postup: Sůl zabalíme do teplé utěrky a obklad přiložíme na nemocné ucho a vše necháme 20 minut účinkovat. Tento postup provádíme 1× denně po dobu týdne.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector