Bolest v chodidle – vše o zdraví

Začali jste cítit bolest v oblasti chodidla? Píchá Vás v patě při každém kroku, jako byste našlapovali na střepy? Vystřeluje Vám nepříjemná bolest do chodidla nebo do Achillovy šlachy? Pravděpodobně Vás trápí zánět povázky chodidla (tj. vazivového obalu svalů) nebo patní ostruha.

Bolest v chodidle - Vše o zdravíVznik zánětu

Zánět povázky chodidla (plantární fasciitida) vzniká kvůli přetížení měkkých struktur v chodidle, nejčastěji vaziva.

Dochází k lokálnímu otoku a zánětu povázky z nedostatečného prokrvení oblasti v důsledku mikroútlaku cévek v okolí.

Tento zánět se může rozšířit do okolních svalů a přeneseně způsobovat bolest i v jiném místě, například v přední části chodidla, vzadu na patě či v úponu Achillovy šlachy.

Typické projevy

Hlavním projevem potíží je silná bolest v oblasti paty a jejího okolí, v chodidle, v nártu či v přední části nohy. Vedlejším, ale neméně bolestivým, projevem je nepříjemná vystřelující bolest do okolí paty či Achillovy šlachy.

Bolest v chodidle - Vše o zdravíPříčina potíží

Vznik obtíží může mít hned několik různých důvodů. Mezi nejčastější patří:

  • nevhodná či nová obuv,
  • nadměrná jednorázová zátěž,
  • plochonoží,
  • úraz nohy, kotníku, Achillovy šlachy,
  • degenerativní a zánětlivá onemocnění.

Vyšetření

Zánět povázky chodidla lze dobře prokázat na diagnostickém ultrazvuku, kdy můžeme pozorovat ztluštění této struktury. Dále můžeme pohmatem cítit jakési strunky v povrchových strukturách plosky nohy.

Možnosti terapie

Trápí Vás tyto problémy a omezují Vás i při běžných každodenních činnostech, jako je například chůze? Připravují Vás o kvalitní a plnohodnotný život bez bolesti? Existují efektivní řešení, jež Vám pomohou se nepříjemných obtíží zbavit.

Patří sem především techniky na uvolnění měkkých tkání plosky, nohy a kotníku. Jedná se o ošetření bolestivých bodů ve svalech a fasciích.

Další možností je mobilizace drobných kloubků nohy a kotníku, čímž se zlepší jejich a zároveň i Vaše celková pohyblivost.

Jednou z nejúčinnějších metod je aplikace radiální nebo fokusované rázové vlny, jejíž pomocí se výrazně urychlí hojení zánětu a zlepší regenerace.

Významnou podporou je také kinesiotaping. Díky němu se zlepší prokrvení a vedení lymfy.

Uvolní se také napětí svalů plosky nohy.

Jako účinná alternativa se také prokázala tzv. terapie ploché nohy. Jedná se o soustředění na tři body opory nohy, patří sem technika tzv. malé nohy, senzomotorické cvičení na nestabilních podložkách ke zlepšení funkce nohy a stability a další…

V rámci léčby se provádí i terapie funkčních poruch dolní končetiny, pánve, případně páteře – osa dolní končetiny, postavení pánve atd… Neméně důležitá jsou v tomto případě i režimová opatření jako prevence potíží. Doporučuje se zejména klid a ortopedická protetika, kam patří vložky do bot, „podpatěnky“, a jiné…

Bolest v chodidle - Vše o zdravíBolest v chodidle - Vše o zdraví

Návody na cvičení:

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., PrahaZdroj: klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie

Bolest chodidla: pozor na přetížení, zánět a patní ostruhy

Plantární znamená chodidlová strana nohy a fascie je vazivová struktura, která se podílí na tvarování klenby a správné pozici svalů. Jedná se o strukturu podobnou vazu, která vede od patní kosti k prstům na noze.

Bolest v chodidle - Vše o zdraví

Plantární fascitida (dále jen PF) je zánětlivé nebo degenerativní postižení této tkáně.

Novější studie poukazují na častější výskyt degenerativních změn než zánětu, proto by tomuto onemocnění více slušel termín plantární fascitóza. PF se řadí k tzv.

mimokloubnímu revmatismu, což jsou bolestivé syndromy pohybové soustavy, které postihují měkké tkáně a jsou lokalizované mimo vlastní klouby a kosti. PF postihuje cca 10 procent běžců.

Příčiny

„Minibotky mě zaujaly hned zkraje, pořídil jsem si jak módní pětiprsťáky, tak parádní Inov-8 a pomalu jsem si zvykal. I já prošel očistcem prvního běhu a namožených lýtek, nicméně, po zhruba třech měsících běhání ‚po špičce‘ jsem si způsobil parádní zánět plantární fascie, který aktuálně léčím 11 měsíců, a zoufale vyhlížím světlo na konci tunelu. Běhám přes dvacet let, ale horší a vleklejší běžecký zranění jsem nezažil. Takže minimalistické boty ano, ale rozhodně s rozmyslem, jako doplněk, a pouze pro ty, kteří si to vzhledem ke své váze mohou dovolit.“(Z diskuze pod článkem Sháníte boty na běh? Poradíme vám, jak se v nich vyznat)

Aby se onemocnění rozvinulo, je třeba působení více faktorů najednou – jedná se o tzv. multifaktoriální etiologii. Jako rizikové se uvádějí:

  • lokální přetížení
  • akutní nebo opakované zranění
  • špatná koordinace pohybů
  • neoptimální postavení nohy (vysoké riziko je u běžců s výraznou pronací chodidla)
  • neoptimální postavení celé dolní končetiny – například kolena do O, do X
  • rozdíl v délce dolních končetin
  • časté je přenesení potíží ze vzdálenějších částí pohybového aparátu – například z lýtkových svalů, svalů zadní strany stehna (hamstringy), hýžďových svalů, svalů pánevního dna a svalů zad
  • opakování stereotypních pohybů, často v zátěžovém držení, například v práci
  • zánět (spíše vzácněji)

Co se ve tkáni děje? Dochází k úbytku kolagenních vláken (v praxi to znamená snížení pružnosti) a ke zvýšené tvorbě cév. Tkáň se tak stává méně funkční a náchylnější k přetížení a následně ke zranění.

Projevy

  • pozvolný nástup bolestivosti pat (paty)
  • bolest se objevuje ihned po postavení nebo při chůzi (tzv. ‚startovací bolesti‘)
  • bolest se může zhoršovat natažení prstů směrem vzhůru (viz dále)
  • maximální bolestivost je v místě úponu na patu a zhoršuje se natažením fascie (pohyb prstů a celé nohy směrem vzhůru)

Bolest v chodidle - Vše o zdraví

Vyšetření

Lépe se vyšetření provádí pasivně (kdy vyšetřuje druhá osoba), ale lze provést i samovyšetření. Zaujměte pozici vsedě, nohu položte kotníkem přes stehno druhé nohy, proveďte pohyb do zvednutí chodidla a prstů směrem nahoru a v této pozici dotáhněte do maximálního protažení rukou. Druhá ruka zatlačí do místa úponu fascie na patní kost, tento manévr vyvolá výraznou bolest.

Léčba

  • v akutní fázi vzniku chlazení, masírování ledovou kostkou v místě fascie
  • stimulace plosky nohy (chůze naboso, hlazení, masírování nohy, cvičení prstů, chůze po kamíncích)
  • ošetření fascií (např. masírování válci – foam rollers)
  • nácvik balancí (propriofoot, cvičení na čočce, bosu apod.)
  • kvalitní podpora nožní klenby (ortopedické vložky – vhodnější jsou tvarované na míru)
  • tejpování
  • laser, ultrazvuk, rázová vlna (na účinnost těchto procedur se názory různí)
  • v těžších případech se doporučuje noční dlahování (aby se zabránilo stažení fascie)
  • především je však nutné řešit příčiny – délka nohou, postavení chodidla, ošetření stažených svalů vyvolávajících dráždění, ošetření Achillovy šlachy, svalů pánevního dna, zad apod.

Pokud poruchu funkce nohy neřešíme včas, dochází ke vzniku trvalých deformit (např. patní ostruhy), které se bez korekce postavení stávají fixními. Navíc dochází ke změně provádění pohybu dolní končetinou. Tato změna nervosvalového řízení způsobuje přetěžování dalších struktur pohybového aparátu a může přetrvávat i při vyléčení příčiny. Problém řešte co nejdříve a rozhodně hledejte pomoc u odborníka, který se vám nebude dívat ‚jen‘ na nohu.

Bolest v chodidle - Vše o zdravíFyzioterapeutka a instruktorka fitness cvičení. Absolvovala velký počet specializačních školení, publikuje v odborných časopisech a vede vlastní akreditované kurzy. V praxi se zabývá aplikací fitness pomůcek do léčebné rehabilitační terapie.Žije a pracuje v Brně.

Co o vašem zdraví vypoví vaše nohy

Plíseň na nohou trápí především sportovce a pak muže ve věku mezi 20 – 40 lety. Foto: Profimedia.cz

Za věčně studené prsty na nohou obvykle může špatné prokrvení – oběhové potíže někdy spojené s kouřením, vysokým krevním tlakem nebo srdečním onemocněním. Někdy to ale může být i známka nervového poškození, cukrovky, anémie či hypotyreózy.  V každém případě je dobré navštívit lékaře a nechat se důkladně vyšetřit.

Bolí vás nohy po dlouhém dni? Pak vězte, že s největší pravděpodobností za vašimi problémy nestojí žádná nemoc, nýbrž špatná obuv.

Pokud nosíte boty bez vysokých podpatků a z kvalitních materiálů, bolest může způsobovat únavová zlomenina či malá prasklina v kůstkách v noze.

Může za to příliš intenzivní cvičení a sporty jako basketbal či běh na dlouhou trať. Stává se tak převážně u starších lidí, kde hrozí oslabení kosti vlivem osteoporózy.

Tzv. Raynaudova choroba může způsobit, že prsty na nohou nejprve zbělají, pak zmodrají a opět zčervenají. Příčinou je náhlé zúžení tepen, tzv. vasospasmus, což vyvolává stres a změny teplot. Nemoc ale také může souviset s onemocněním revmatoidní artritidou, Sjögrenovým syndromem nebo s problémy štítné žlázy.

Za bolestí paty prý nejčastěji stojí tzv. plantární fascitis – zánět vazu, jenž se váže k patní kosti. Ráno bývá bolest nejostřejší. Samozřejmě za bolestí mohou stát i jiné problémy jako artritida, nadměrné cvičení či špatně padnoucí obuv. Velmi zřídka může bolesti způsobovat další kostní infekce, nádor nebo zlomenina.

Příčinou může být pomalá ztráta citlivosti v nohou, způsobená poškozením periferních nervů. Asi 30 % případů souvisí s cukrovkou. Nervové poškození může být také následkem infekce, nedostatkem vitaminů a alkoholismu. Bohužel existuje mnoho případů, u kterých přesná příčina poškození nervů doposud nebyla odhalena.

Paličkovité prsty – rozšířené poslední články prstů a sférický nehet, jehož tvar se popisuje jako tvar hodinového sklíčka a občas nateklé klouby upozorňují nejčastěji na dlouhodobé plicní onemocnění, ale také onemocnění srdce, zažívacího ústrojí, rozsáhlé infekce, ale i nádor. Lidé by tento stav rozhodně neměli podceňovat.

Nejčastěji jako důsledek dlouhodobého stání, letu, ale i těhotenství. Oteklé nohy mohou být ale i příznakem vážného onemocnění způsobené špatným krevním oběhem, nefunkčním lymfatickým systémem nebo krevní sraženinou. Za oteklé nohy někdy může i špatná funkce ledvin či snížená funkce štítné žlázy.

Zajímavé:  Propolis - Vše o zdraví

Pálení v nohou je běžné u diabetiků s periferním nervovým poškozením. Může za to nedostatek vitaminu B, ale i chronické onemocnění ledvin, špatný krevní oběh nohou a chodidel nebo nedostatečná funkce štítné žlázy.

Boláky, které se nehojí, bývají varovným signálem zejména pro diabetiky. Diabetes může poškodit citlivost v nohou a krevní oběh. Rány se nehojí, jsou náchylnější k infekci, takže i běžný puchýř může způsobit nedozírné následky. Diabetici musí dbát na důkladnou hygienu nohou a nohy si neustále kontrolovat.

Za špatným hojením ran může být i špatný krevní oběh způsobený poškozením periferních tepen.

Za bolestivý, zarudlý a oteklý kloub u palce může nejčastěji dna – metabolické onemocnění, při němž lidský organismus nezvládá odbourávat puriny produkující nadměrné množství kyseliny močové, která se následně usazuje v kloubech.

Dalším viníkem bolesti a otoku palce může být osteoartróza, ale i sport, jenž lidé hrají na tvrdém povrchu a kvůli němuž dochází ke zranění vazů v okolí kloubu palce u nohy.

Pokud máte neustále pocit, že chodíte po mramoru a cítíte bolest na bříškách chodidla, vystřelující do druhého a třetího prstu, pak můžete trpět tzv. Mortonovou neuralgií neboli metatarzalgií.

Toto onemocnění vzniká tlakem hlaviček nártních kostí na nervy prstů. Člověk cítí bolest v chodidle. Stav se zhoršuje při chůzi a stání, úleva přichází obvykle po zutí obuvi.

Obvykle tyto problémy způsobuje dlouhodobé nošení příliš úzké obuvi.

Za svěděním nohou obvykle stojí šupinatá kůže a plísňové infekce, jež trápí především muže ve věku mezi 20 a 40 lety. Může to být ale i reakce organismu na nejrůznější kosmetické produkty, včetně prášků na prádlo apod. Pokud nohy skutečně velmi svědí a na kůži se vyskytují drobné pupínky, může se i jednat o lupénku – přehnanou reakci imunitního systému.

Náhlá, ostrá bolest v noze, je charakteristickým znakem svalové křeče. Nejčastěji za křeč může přepracování a únava svalů. K dalším příčinám patří špatný krevní oběh, dehydratace nebo nerovnováha hladin draslíku, hořčíku, vápníku a vitaminu D. Občas se mohou křeče objevit i při hormonálních změnách a v těhotenství. Pokud tyto křeče trvají delší dobu, je vždy lepší vyhledat lékaře.

Rakovina kůže se může vyskytnout kdekoliv na lidském těle a nohy nejsou výjimkou. Nejnebezpečnější formy rakoviny, kam patří i melanom, se mohou rozvíjet i v místech, které nejsou pravidelně vystavovány slunci. Melanom se může objevit i pod nehty – často jej lze zaměnit se stínkou.

Obecně nehty dokáží říct skutečně mnoho o celkovém zdraví člověka. Plísňové infekce obvykle způsobují zesílené žluté nehty na nohou. Ale velmi podobně mohou vypadat i nehty u plicních onemocnění, onemocnění lymfatického systému či revmatoidní artritidy.

Pokud se tvar nehtu podobá tvaru lžíce, pak za to může obvykle zranění nebo velmi časté používání odlakovačů na nehty. Podobné problémy ale způsobuje i nedostatek železa v krvi.

Za tento problém mnohdy může zranění, ale i vážné onemocnění jater, srdce či cukrovka. Vždy je lepší na tento stav upozornit lékaře.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Bolest paty: nejčastější příčiny a vhodná léčba

  • Bolest paty patří mezi nejčastější ortopedické obtíže. Jedná s o zdravotní problém, který může negativně ovlivnit držení těla a omezit pacienta při chůzi.
  • Bolesti paty bývají obvykle způsobeny společným působením několika různých příčin. Může se jednat například o nošení nevhodné obuvi, nadměrnou či opakovanou zátěž, zranění, nadváhu či útlak nervu.
  • Bolest paty může způsobit také nějaké nepříjemné onemocnění, jako je například plantární fasciitida (zánět povázky chodidla), patní ostruha, bursitida paty, Haglundova exostóza nebo třeba zánět Achillovy šlachy.
  • Pro diagnostiku obtíží, které bolest paty způsobují, se využívá vyšetření pohmatem, diagnostický ultrazvuk, rentgenové vyšetření nebo třeba magnetická rezonance.
  • Co se týče léčby bolesti paty, důležité je zaměřit se na výběr vhodné obuvi. Pomoci mohou také obklady, masáž nohou, protizánětlivé gely, gelové podpatěnky, obstřiky, fyzioterapie nebo třeba tejpování.
  • K léčbě bolesti paty se dále využívají také metody, jako je radioterapie, léčba pomocí laseru či ultrazvuku, magnetoterapie, aplikace rázových vln či různé chirurgické zákroky.

Bolest paty patří mezi nejčastější ortopedické obtíže. Jedná se o velice nepříjemnou zdravotní komplikaci, která může mít celou řadu různých příčin, jako je například přetížení, zánět nebo třeba ostruha patní kosti. Problém je vždy nutné konzultovat s ortopedem, který pacientovi doporučí vhodnou léčbu či fyzioterapii.

Patní kost je největší kost lidského chodidla, a tím pádem zajišťuje celou řadu funkcí. Poskytuje tělu oporu, absorbuje jakékoliv otřesy a vstřebává tlak, který na chodidlo působí při došlápnutí na zem. Jakmile pacienta trápí bolest v patě, může negativně ovlivnit držení těla, a dokonce také omezovat chůzi.

Kde se projevuje bolest paty?

Bolest paty trápí především pacienty ve středním věku. Velmi často se projevuje ve formě izolované bolesti přímo pod patou nebo zboku. Někteří pacienti ji pociťují celý den, jiné však trápí pouze v určitou denní hodinu nebo po zátěži. Spouštěčem může být třeba běh, cvičení, vycházení schodů nebo dlouhé stání.

Lidé si nejčastěji stěžují na tyto problémy:

  • Bolest paty při došlapu
  • Bolest paty při chůzi
  • Bolest paty v klidu
  • Bolest paty po běhu
  • Bolest paty zezadu
  • Bolest paty zespodu
  • Bolest paty z boku
  • Bolest paty po ránu
  • Bolest paty v noci

Nepříjemná bolest paty při došlápnutí může člověka trápit na každém kroku. Hlavním projevem potíží je palčivá bolest v oblasti paty a jejího okolí, v nártu či v přední části nohy. Navíc se také stává, že bolest vystřeluje do celého chodidla nebo do Achillovy šlachy a může se zhoršovat při stání, chůzi do schodů či odpočinku.

Co je příčinou bolesti paty?

Bolesti paty bývají obvykle způsobeny společným působením několika různých příčin. Může to být například opakovaná či nadměrná zátěž, nošení nevhodných bot nebo třeba zranění nohy, což může dohromady vést ke vzniku nepříjemných onemocnění.

Nejčastější příčiny bolesti paty:

  • Nevhodná či zcela nová obuv
  • Nadměrná či dlouhodobá zátěž
  • Ploché nohy
  • Nadváha
  • Úraz
  • Útlak nervu
  • Degenerativní a zánětlivá onemocnění

Plantární fasciitida

Toto onemocnění, které se nazývá také zánět povázky chodidla, vzniká kvůli přetížení měkkých struktur v chodidlech.

V důsledku nedostatečného prokrvení oblasti z důvodu útlaku cév v okolí dochází ke vzniku lokálního otoku, zánětu povázky a nepříjemné bolesti paty.

Problém se však může rozšířit také do okolních svalů a poté způsobuje bolest v přední části chodidla nebo v úponu Achillovy šlachy.

Plantární fasciitida patří mezi nejběžnější příčiny bolesti paty.

Tímto onemocněním jsou ohroženi především aktivní lidé, jejichž práce zahrnuje časté stání nebo celodenní pohyb, ale také nadšení sportovci.

Kromě toho může být neoptimální zatížení způsobeno také anatomicky (nevhodné postavení kloubů nebo třeba vysoký nárt), nevhodnou obuví či nedostatečným zapojováním svalů plosky nohy.

Patní ostruha

Ostruha patní kosti je v podstatě kostní výrůstek, který se objevuje v plosce nohy nebo v úponu Achillovy šlachy. Vzniká v důsledku opakované či dlouhodobé zátěže nohy, úrazů či nošení nevhodné obuvi. Mezi projevy tohoto onemocnění patří především silné bolesti paty v plosce či na vnitřním okraji paty, a to hlavně na začátku zátěže, hned po ránu nebo po delším sezení.

Jakmile způsobuje akutní bolest paty ostruha, příznaky mohou zahrnovat bodavou bolest při zátěži nebo i na dotek, bolest při došlapu, vystřelování bolesti do celého chodidla či do lýtka, zarudnutí i mírné otoky.

Bolest paty způsobená patní ostruhou v dnešní době údajně trápí až 15 % populace, a ačkoliv si lidé myslí, že se tento problém týká pouze starších pacientů, stále častěji si na něj stěžují také lidé kolem třicítky a neobvyklá není ani bolest paty u dětí.

Bursitida paty

Dlouhodobé mechanické zatěžování, zranění, infekce, dna nebo třeba revmatoidní artritida může způsobit bolestivý zánět měkké tkáně na patě, který se označuje jako bursitida.

Na postiženém místě se vytvoří bursa, což je váček naplněný hlenovitou tekutinou. Ten způsobuje ztuhlost, tupou bolest paty zezadu, bolest paty při pohybu kotníkového kloubu či bolest paty při chůzi.

Neobvyklé není ani zhoršení bolesti při tlaku na postižené místo či při pohybu, zvýšená teplota, otok a zarudnutí.

Haglundova exostóza

Jedná se o nárůstek na zadní části patní kosti před úponem Achillovy šlachy, který může způsobit bolest v oblasti patní kosti. Ta se zhoršuje především při chůzi do schodů, při větší zátěži nebo v příliš pevných botách, které stahují úpon Achillovy šlachy. Pacientům tak často vznikají otlaky v oblasti paty způsobené tlakem nevhodné obuvi

Zánět Achillovy šlachy

Ke vzniku zánětu dochází většinou z důvodu dlouhodobého přetěžování při sportech, které jsou spojené s doskoky, prudkými odrazy nebo nárazy chodidla na pevnou podložku.

Zajímavé:  Léky Na Bolest Po Augmentaci?

Ve šlachových vláknech se tvoří mikroskopické praskliny a vzniká tak zánět.

Onemocnění se projevuje pocitem ztuhlosti, otokem a zduřením šlachy, následuje silná bolest šlachy a v zadní části paty, bolest během zátěže, nebo dokonce bolest při každodenních aktivitách či v klidu.

Diganostika

Bolest paty byste rozhodně neměli ignorovat. Pokud totiž tento problém podceníte, může dojít k dlouhodobému poškození, jehož léčba bude velice obtížná.

Z toho důvodu je nutné co nejdříve vyhledat lékaře, který postiženou oblast vyšetří, rozezná konkrétní problém a navrhne vhodné řešení.

Zdravotní komplikace pomůže odhalit například vyšetření pohmatem, diagnostický ultrazvuk, rentgenové vyšetření nebo třeba magnetická rezonance.

Bolest paty a léčba

Jak se zbavit bolesti paty? Pokud si chce pacient pomoci sám, může vyzkoušet ledové obklady, masáž nohou nebo některý z protizánětlivých gelů. Kromě toho lze potíže krátkodobě zahnat pomocí léků proti bolesti, mezi které se řadí třeba Nimesil či Biofenac. Důležité je také zvolit vhodnou a dobře padnoucí obuv, která nebude potíže zhoršovat.

Co se týče léčby bolesti paty, nejprve je nutné rozeznat její konkrétní příčinu, jelikož terapie může být v případě různých onemocnění odlišná.

V každém případě je však nutné zaměřit se na odlehčení paty, k čemuž slouží třeba speciální gelové podpatěnky. Pomoci může také zdravotní obuv nebo změna výšky podpatku.

Lékaři dále doporučují vyzkoušet zapařovací obklady, tejpování, různé obstřiky nebo třeba lokální aplikaci kortikoidů.

Dále je dobré zaměřit se na rehabilitaci. Fyzioterapeut pacienta naučí vhodné cviky, které napomohou uvolnit lýtkový sval a také svaly v chodidle. Pravidelné protahování může mít kladný vliv na uvolnění svalového napětí a díky tomu pacientům od bolesti paty značně uleví.

Fyzikální léčba bolesti paty samozřejmě závisí na tom, co ji způsobuje. V některých případech, jako je například patní ostruha, se využívají také tyto metody:

  • Radioterapie
  • Léčba pomocí laseru
  • Léčba terapeutickým ultrazvukem
  • Magnetoterapie
  • Léčba růstovými faktory z krevní plasmy
  • Aplikace rázových vln
  • Chirurgický zákrok

Bolest paty a babské rady

Pokud chcete s bolestí paty zatočit pomocí přírodních metod, můžete vyzkoušet některé ze zaručených babských rad.

Někteří lidé radí přikládat na patu zábaly z listů černého bezu, obklady ze zelných listů nebo zábaly z česneku s tvarohem.

Pomáhají prý také domácí masti z kostivalu či levandule nebo třeba pomazání postiženého místa kyškou. Kromě toho se doporučují i koupele nohou ve výluhu z vratiče obecného.

Bolí vás prsty, pata nebo klenba? Odborník řekne, jak nechodit za hranu

Většina lidí zapomíná na to, že chodidla jsou také součástí našeho těla. Toto opomenutí nastává nejčastěji při protahování a posilování. Ruku na srdce. Kdy jste si naposledy protahovali chodidla?

Tato drobná část pohybového aparátu přitom vykonává neuvěřitelně náročnou práci a zaslouží si stejnou, ne-li větší, péči jako větší klouby a svalové partie.

Na následujících řádcích se podíváme na to, jaké jsou nejčastější potíže s chodidly a také na to, jak se jich zbavit, nebo – v ideálním případě – jak jim zabránit.

Bolest prstů a příčné klenby

První bod je velmi častý a jeho řešení až nečekaně jednoduché. Pokud vás při běhu, nebo po něm trápí bolest v oblasti příčné klenby, nebo prstů, pak máte s největší pravděpodobností příliš malé, nebo příliš úzké boty.

Správně vybraná běžecká bota by měla být o něco větší a o něco širší, než je vaše chodidlo. Je to z toho důvodu, že při zatnutí se příčná klenba lehce roztáhne a zabere v botě více místa.

Co se stane, když budete dlouhodobě používat příliš úzké boty vám řekne každá dáma, která tráví spoustu času v lodičkách? Obzvláště dámské chodidlo je velmi citlivé na deformaci zvanou vbočený palec, která je extrémním následkem používání anatomicky špatně tvarovaných bot.

Pokud tedy trpíte na bolesti a otlaky prstů, nebo příčné klenby, pak vám nezbyde, než se poohlédnout po nových botách ve správném tvaru a velikosti.

Občas se při používání příliš malých bot může objevit i bolest nártu, která přechází až do holení.

Pokud si nejste jisti, jak botu správně vybrat, pak se vydejte do nejbližší běžecké speciálky, kde vám zkušený personál poradí, na co si dát pozor.

Bolest paty

V okamžiku, kdy vás bolí pata to ještě nutně nemusí znamenat, že trpíte na patní ostruhu. Ve většině případů navíc není problém v kosti, ale v měkké tkáni, která se v oblasti paty nachází. Ze spodní i zadní strany se totiž na patu upíná velké množství šlach, které při přetížení způsobují nepříjemnou bolest.

Z poslední věty je jasné, že tato bolest je způsobena příliš intenzivním tréninkem, na který není vaše tělo dostatečně připraveno. Obzvlášť v začátcích si proto dejte velký pozor na to, abyste to s běháním nepřepálili. V opačném případě na sebe zdravotní potíže nenechají dlouho čekat a jejich náprava není vždy rychlá a jednoduchá.

Začínejte proto kratšími běhy a vzdálenost i intenzitu navyšujte postupně. Mezitýdenní nárůst by neměl překročit hranici deseti procent.

V okamžiku, kdy se bolest paty přece jen objeví postupujte následovně. Velmi efektivní je koupel ve střídavě ledové a teplé vodě. Kromě toho můžete vyzkoušet kryoterapii – buď s pomocí speciálních masážních kryo gelů, nebo lokální procedurou v kryocentru. Pro jistotu pravidelně aplikujte protizánětlivou mast, aby se postižené místo nezanítilo, což celý proces léčby výrazně zkomplikuje.

Kromě chlazení a mazání vyzkoušejte i masáž s pomocí míčku. V případě nouze poslouží i obyčejný tenisák, ale míček stejných rozměrů z tvrdšího materiálu vám udělá lepší službu. Na internetu i v kamenných prodejnách se dají koupit speciální pěnové masážní míčky, nebo si můžete koupit míček na lakros, který má požadovaný rozměr a je z tvrdé gumy.

Masáž míčkem bývá bolestivá. Lehká bolest není na škodu, ale nikdy byste se neměli dostat za únosnou mez. Nepřehánějte to ani s délkou masírování. Několik minut dvakrát denně úplně bohatě postačí. V opačném případě si chodidla spíše podráždíte, než že byste jim masáží prospěli.

Bolest plosky chodidla

Začne-li vás chodidlo bolet v oblasti mezi patou a prsty, pak může být situace výrazně vážnější. U běžců se velmi často objevuje problém zvaný plantární fascitida, který se projevuje právě bolestí podélné klenby.

Jedná se o vleklou a těžko odstranitelnou záležitost a v tomto případě je vždy nejlepší co nejdříve navštívit podiatra, nebo sportovního fyzioterapeuta. Pokud zrovna nemáte příležitost odevzdat se do rukou odborníka, pak zkuste stejný postup jako u bodu číslo dvě. Střídání ledové a teplé vody bude fungovat i pro uvolnění středu uchodidla, stejně jako masáž tvrdým míčkem.

Pokud ani přesto problém neodezní a vy už máte dojem, že jste vyzkoušeli všechny možné i nemožné varianty, pak zbývá poslední naděje. Tou je výměna běžeckých bot. Plantární fascitida může být způsobena nevhodnou kombinací běžecké techniky a specifického typu běžeckých bot.

Bohužel neexistuje jednoznačné doporučení, protože fascitida se objevuje jak u běžců preferujících tlumené boty, tak u vyznavačů minimalismu a běhu naboso. Existuje ale celá řada případů, kdy plantární fascitidu vyřešil právě přechod z tlumených na netlumené boty, nebo naopak. Tuto možnost bych si nechal až na závěr, ale v každém případě stojí za zvážení.

Kromě výměny bot se nezapomeňte soustředit i na techniku došlapu. Tu se snažte vyladit tak, abyste dopadali na chodidlo co nejměkčeji a zbytečně ho nepřetěžovali. To v praxi znamená, že byste se měli vyhnout dopadu výrazně přes patu i přes špičku.

Při dopadu přes patu dochází k intenzivnímu otřesu, který může šlachy pod chodidlem dráždit. Běžci dopadající příliš do špiček zase vystavují své šlachy extrémní zátěži. Ideální tak je dopadat na střed chodidla a maximálně zkrátit dobu kontaktu chodidla se zemí. To se vám podaří tak, že zvýšíte frekvenci svých kroků.

Zdraví začíná od podlahy aneb Chodidla v širších souvislostech

Svým chodidlům většinou začneme věnovat pozornost, až když se v této oblasti objeví potíže, a navíc se při jejich řešení obvykle zaměřujeme právě jen na chodidla. Jenže skutečná příčina těchto problémů obvykle leží mnohem výše a právě tam je třeba také začít s nápravou.

Osmnáct svalů, dvanáct vazů a šestadvacet kostí spojených prostřednictvím třiatřiceti kloubů – to je stručný popis složitého systému chodidla, který lidem v dlouhé historii umožňoval efektivně tlumit nárazy při chůzi a běhu naboso.

My jsme ho však bohužel nechali dlouhá léta lenivět nošením klasické obuvi, která zapojení drobných svalů chodidla znemožňuje, a teď si neseme následky v podobě narušení přirozeného stereotypu chůze a běhu a s tím souvisejícími potížemi pohybového aparátu.

Když je kotník šejdrem

Jednoznačně nejčastějším problémem spodní části našich dolních končetin je asymetrické postavení nohou a kotníků ve vertikální ose. Obvykle souvisí s poruchami došlapu, tedy s nadměrnou pronací (došlap na vnitřní část chodidla) či supinací (převažující došlap na vnější část chodidla), celý problém je však daleko složitější.

Asymetrické postavení nohou a kotníků je totiž primární příčinou poruchy statiky těla, která se u většiny Evropanů rozvíjí už v raném dětství – od prvních krůčků do zhruba pěti let věku. V RUNu už jsme o této problematice několikrát psali, proto jen stručně:

Zajímavé:  Veroval Domácí Test Pro Zjištění Alergie?

Na konkrétní postavení nohou a kotníků tělo odpovídá specifickou svalovou reakcí, která postupně způsobí poruchu postavení pánve (tzv. šikmá pánev), a ta pak po celý život negativně ovlivňuje celý pohybový aparát člověka.

Mění totiž délku dolních končetin, a to poměrně výrazně: u někoho může rozdíl činit půl centimetru, u někoho ovšem i více než tři centimetry.

Kvůli tomu pak dochází k výraznému přetěžování jedné končetiny, která je pak náchylnější k akutním i chronickým zraněním, a důsledkem mohou být i potíže v oblasti páteře.

Když tedy na noze něco bolí, vznikne zde zánět či zranění, tak sice úplná prapříčina (ta z dětství) je v noze a kotníku.

Vlastní vznik potíží je však způsoben poruchou mechaniky těla, tedy nestejnou délkou dolních končetin a následnou poruchou reflexů – především jde o ztracenou rovnoměrnost kroku při chůzi a běhu, tedy odlišnou dobu kontaktu chodidel s podložkou a různou vertikální oscilaci (výšku odrazu z každé nohy).

Chodidlo ukáže, kam přenést váhu

Postavení nohy a kotníku pak už jen nasměruje vektory síly, tedy násobky naší tělesné hmotnosti, a v důsledku toho dojde k mechanickému přetížení v konkrétní oblasti. Noha, její tvar a funkce kotníku tak vlastně tělu ukazují, kam má při pohybu přenést svoji váhu.

Důsledkem kombinace šikmé pánve a asymetrického postavení nohou je pak vznik bolestí a dalších změn.

V oblasti spodní části dolních končetin to mohou být jak změny zánětlivé, jako jsou problémy Achillovy šlachy, plantární fasciitida (zánět vazivové struktury na spodní straně chodidla) či patní ostruha, tak i degenerativní a morfologické: hallux valgus čili vbočený palec nebo kladívkovité prsty (více o těchto potížích se dočtete v rámečku).

Proč Japonce nohy netrápí?

Proč jsme ale na začátku uvedli, že se porucha statiky těla rozvíjí u většiny Evropanů? Jednoduše proto, že jde hlavně o problém euroamerické části světa.

Afričané o svá chodidla přirozeně pečují chůzí naboso po měkkém nerovném povrchu a Asiaté zase už více než dva tisíce let důsledně provádějí primární prevenci pomocí aktivního cvičení, jako je jóga či šiacu – denně a všichni! Tím pak zcela jednoduše většině problémů pohybového aparátu předcházejí.

My ovšem podobnou prevenci neprovádíme, naboso chodíme minimálně, celkově navíc máme pohybu mnohem méně než naši předkové, a tím je na problémy zaděláno. Jenže právě noha (tedy chodidlo), její funkce a vertikální osa kotníku určují, co se bude v průběhu života s naším pohybovým aparátem dít.

Naštěstí se dá leccos napravit, a to nejen v dětství (kdy je to pochopitelně jednodušší), ale i v dospělosti. Je tu ovšem jeden zádrhel.

Je sice pravda, že daný problém kdysi vznikl od chodidel, jejichž chybné postavení způsobilo poruchu postavení pánve, s nápravou je však třeba začít v obráceném pořadí.

Korekce správnou obuví a individuálně korigovanými vložkami je sice důležitá, bez vyřešení „šikmé pánve“ má však jen velice malý vliv.

Jenom vložky nepomohou

Mechaniku chodidla, dolních končetin i zbytku těla lze tedy poměrně efektivně ovlivňovat jak cvičením, tak vhodně zvolenou obuví a vložkami na míru, ovšem jen za předpokladu vyřešení statiky pánve.

V našich krajích však bohužel zatím převládá prvoplánové pochopení problému, a to nejen z řad pacientů, ale bohužel i mnoha lékařů.

To vede k tomu, že se nejčastěji využívá náprava v podobě mechanické podpory nohy (v klidu i při pohybu) pomocí vložek do bot či speciálně upravené obuvi, často v kombinaci s léčbou zklidňující (sem patří například injekce, lokální léky, ošetření chodidel tzv.

 měkkými technikami, rázová vlna, reflexní techniky a další rehabilitační metody). Pokud se objeví aktivní cvičení, většinou je zaměřené spíše na samotné chodidlo.

To vše většinou vede jen k dočasnému zklidnění bolestí, případně jejímu přenesení na jiné místo dolní končetiny (ve smyslu dolního zkříženého syndromu dle prof. Jandy).

Tři kroky k nápravě

Asiaty v jejich dokonalé prevenci od raného věku bohužel asi nedoženeme, jsme však schopni realizovat to, co naše medicína již dávno objevila. V zásadě jde o tři postupy, z nichž žádný samostatně nefunguje, společně ale mohou být mnohem účinnější než zmiňovaná „asijská cesta“.

  1. Korekce asymetrií v postavení nohou a kotníků

Nejefektivnější je tady využití kvalitních vložek do bot z vhodného materiálu a především upravených přímo na míru konkrétního člověka, aby poskytly noze oporu přesně tam, kde to potřebuje.

Částečnou pomoc může přinést i správná volba obuvi na běhání – u nadměrné pronace to mohou být boty označené „motion control“, nebo dokonce boty cíleně upravené proti nadměrné pronaci (to samé platí i u nedostatečné pronace).

Většina kvalitních běžeckých speciálek už dnes nabízí vyšetření na běhátku, na základě kterého vám s výběrem poradí.

K tomuto kroku je nutná návštěva fyzioterapeuta (obvykle opakovaná), který odstraní „šikmou pánev“ a tím obnoví správnou statiku těla a srovná délku dolních končetin. Bez tohoto kroku bude ten předchozí zcela neefektivní.

  1. Úprava ergonomie a cvičení

Jde o navození optimálních ergonomických podmínek (zejména správného sezení) v práci a mimo ni. Současně s tím je třeba provádět cílené cvičení pro obnovu a udržení optimálních svalových vazeb v těle, svalových zřetězení a také obnovu stereotypu chůze a běhu. I s tím vám poradí fyzioterapeut.

Mám prsty nakřivo

Velice častým problémem v oblasti chodidel jsou deformity v oblasti prstů. Jde zejména o vbočený palec (hallux valgus) a kladívkovité prsty (digitus malleus).

Vbočený palec

Jak se projevuje: Jde o poruchu v postavení nohy, kdy vybočuje hlavička metatarzální kosti směrem dovnitř. Na palcovém kloubu tak vzniká charakteristická „boule“ a samotný palec se zakřivuje směrem k ostatním prstům (někdy dokonce dojde i k jeho překřížení přes ukazováček).

Jak vzniká: Porucha je do značné míry genetická, jsou však velké rozdíly v tom, v jakém věku vznikne a jak rychle se zhoršuje.

Jak se léčí: Evropané, kteří tráví většinu života v botách a navíc jsou ještě ke vzniku vbočeného palce geneticky předurčeni, často končí na operačním sále.

I když je ale dnes chirurgické řešení opravdu propracované, nemusí být vždy nutné, pokud začneme včas pracovat na sekundární prevenci. Základem je správná podpora nohy (tj. vložkami na míru), která má smysl jak pro prevenci, tak pro léčbu.

Vložky musejí být z materiálu, který je pro nohu snesitelný, dostatečně pružný a dokáže korigovat i individuální rozdíly (včetně rozdílů mezi pravou a levou nohou). Vložky se vyrábějí na základě otisku či ještě lépe sofistikovaného vyšetření na běhátku s použitím videosekvencí.

Pouhá mechanická podpora však vede pouze k dočasnému zlepšení. Pro skutečnou nápravu je třeba ji kombinovat s ovlivněním statiky těla, délky dolních končetin a nervosvalových reflexů, tj. stereotypu chůze a běhu.

Kladívkové prsty

Jak se projevují: Hlavním příznakem je postupné krčení a deformování prstu, který se kvůli zkracování šlach a deformacím kloubních pouzder postupně začíná o podložku opírat bříškem a nelze jej narovnat.

Časem se v důsledku tlaku obuvi vytváří na hlavičce prvního článku prstu bolestivý mozol či kuří oko. Otlaky mohou vznikat i na bříškách prstů a na přetěžovaných částech plosky.

Jen výjimečně bývá takto postižen pouze jeden prst, většinou se s rozvojem jeho špatného postavení přidávají i prstce sousední.

Jak vznikají: Záleží opět na stupni genetické zátěže a na péči o statiku těla, cvičebním plánu a na způsobu korekce pomocí vložek v botách i botami samotnými. Zjednodušeně lze ale říci, že je to vlastně zrcadlově opačné postavení nohy a kotníku oproti předchozí vadě. Co u vbočeného palce bylo směrem dovnitř, je tady směrem zevně.

Jak se léčí: I tady se v extrémních případech používá operativní řešení, které je dnes rovněž dobře propracované, ovšem oproti předchozí vadě méně technicky náročné (s menším zásahem do kostí).

Pokud se mu ale chceme vyhnout a chceme dosáhnout trvalejšího zlepšení, je třeba postupovat stejně jako u vbočeného palce, tedy kombinovat fyzioterapeutickou péči, cvičení zaměřené na obnovu svaloviny nohou včetně klenby a podporu pomocí vložek na míru.

Stejnými prostředky je v případě již nezbytné operace možné výrazně zkrátit pooperační rehabilitaci a návrat k chůzi a sportu.

Chodidlo jako obraz těla

Komplikace při problémech v oblasti chodidel přinášejí kromě souvisejících svalových reakcí i vnitřní vazby v těle – je jedno, zda je nazveme reflexní, či akupunkturní. Poslední výzkumy medicíny tyto vazby potvrzují, pomocí přístrojů lze změřit jak elektrický odpor konkrétního akupunkturního bodu, tak i trigger pointu.

Ovlivnění určitých bodů a oblastí na chodidlech akupunkturou, akupresurou, případně požehováním (moxováním) sice neléčí příčinu problémů v oblasti chodidel, kromě dočasné úlevy však může u chronických potíží zpětně pozitivně ovlivňovat vnitřní orgány.

Každý orgán má přitom své místo ovlivnění. Moderní medicína sice zatím nepotvrdila možnost využití těchto míst coby diagnostické metody, vztahy mezi nimi a příslušnými orgány však potvrzeny výzkumem jsou.

Působíme-li tedy na chodidla moderně, tj. „aktivně fyzioterapeuticky“, léčíme tím nejen zranění a záněty v této oblasti (případně jim předcházíme), ale současně tím ovlivňujeme jak mechaniku a biomechaniku těla, tak i tělo jako celek, včetně jednotlivých vnitřních orgánů.

Text: MUDr. Jiří Marek (Naprapathy.cz) | Foto: Shutterstock

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector