Bakerova cysta kolena – vše o zdraví

Bolest kolena trápí nejednoho běžce. Foto: Magdaléna Ondrášová

Nejčastější příčinou bolesti kolene u běžců je ITB syndrom, neboli běžecké koleno. Bolet může ale i pod kolenem, na vnitřní či vnější straně, zkrátka na různých místech a v různé fázi.

Při běhu či po něm. Pojďme si říct vše základní o bolesti kolen, jejichž příčinu odhalit bývá dost napínavé a co je nejhorší, mnohdy se opakovaně nedočkáte jiné rady, než že máte přestat běhat.

Musí to tak opravdu být?

Jako první je nutné zjistit, co vás vlastně bolí. Koleno je velice komplikovaná struktura, ve které bolet může kde co. Záleží na tom, kde přesně to bolí, kdy to bolí a jaký je typ bolesti.

Proto je třeba přemýšlet o vzniku potíží (v praxi to znamená, že je potřeba nabrat anamnézu) a poté důsledně vyšetřit. Jistě jste už slyšeli o pojmu zřetězení potíží v pohybovém aparátu a také to, že zjistit, proč vás bolí koleno, může být dost napínavé.

Ono často totiž bolí to, co je v řetězci nejslabším článkem, ale nemusí to být nutně to, co tu bolest spouští. Tělo funguje jako celek a koleno není pustý ostrov.

Než se začneme zabývat možnostmi, co vše může tak nějak nenápadně začít a postupně nápadně bolet, je třeba si říct, že pokud vás začala najednou bolet obě kolena, je třeba hledat nějakou „systémovou poruchu“. Ta porucha bývá nejčastěji prudké navýšení tréninku, změna obuvi, změna terénu, celkové onemocnění (v koleni může být např. i dna) apod.

 • Bolest pod čéškou (dolní část čéšky): v dospělosti tzv. skokanské koleno, v dospívání se může jednat o nemoc s označením Osgood-Schlatter. Oba nálezy vznikají následkem opakovaného přetížení úponu čtyřhlavého svalu stehenního a projevem je výrazné zkrácení v jeho přímé hlavě
 • Bolest na boční straně kolene: nejčastěji úponová bolest zkráceného napínače stehenní povázky (můžete se setkat i s označením ITB syndrom). U běžců je to poměrně častá záležitost
 • Bolest na vnitřní straně kolene: nejčastěji přetížení až poškození vnitřního menisku nebo úponová bolest tzv. husí nohy, což je místo, do kterého se upínají tři svaly stehna
 • Bolest pod kolenem (zadní část, podkolenní jamka): pokud je tam otok, nebo vyhmátnete bouli, často se jedná o podrážděnou Bakerovu cystu, pokud tam není otok ani boule, jste patrně vlastníky pořádně dopáleného popliteálního (zákolenního) svalu
 • Bolest v koleni tlakového charakteru: zvýšená náplň kloubu (vnitrokloubní otok)

Co s tím? Pokud vás potíže trápí již delší dobu, je nejvhodnější vyhledat lékaře, nebo fyzioterapeuta. Ideálně, pokud mají oba co do činění se sportovci, jinak se můžete dočkat onoho „mažte si to a neběhejte“, což může pomoci do doby, než opět vyběhnete, neboť příčina vzniku potíží není vyřešena. I v dnešních dnech se stále setkáváme s léčbou symptomatickou, nikoliv kauzální.

Pamatujte si jednoduché pravidlo: pokud potíže začaly tak nějak pozvolna bez vazby na úraz, je vždy třeba terapii zahájit celkovým vyšetřením. Tedy nekoukat jen a pouze na koleno.

Konzultaci byste měli absolvovat i preventivně, a to pokud plánujete začít běhat, nebo chcete stávající zátěž výrazně navyšovat, a to zejména v případě nesymetricky sešlapaných bot, nohou do X, když skoro celý den sedíte s nohou přes nohu nebo často řídíte auto (a nemáte automat) či jste v minulosti prodělali těžší úraz na dolní končetině vyžadující použití berlí po dobu déle než jeden týden apod.

V době sedavé bývá největším problémem zkrácení svalů, které činnost kolene ovlivňují s doplňkovým oslabením zadního řetězce (lýtko, hamstringy). Stav je půvabně doplněn slabou stabilizací kyčle a korunován sníženou hybností v dolním hlezenním kloubu (to je, prosím, kotník, resp. jeho dolní část). Suma sumárum skvělý terén k tomu, aby koleno řeklo, že už toho má fakticky dost.

Kolenní kloub je totiž mechanicky důmyslným systémem, bohužel vysoce náchylným k přetížení, pokud vše nepracuje tak, jak má. A čím více jej zatěžujete, tím mohou být potíže výraznější. Je to tak trochu gaučový paradox – v klidu vás to bolet nemusí, ale v zátěži a po ní ano.

To ovšem neznamená, že by běh nebyl zdravý! Jen je třeba tělo, které je nuceno být většinu času vsedě, na zátěž připravit.

Asi je vám z podstaty věci jasné, že léčba potíží s kolenním kloubem obnáší odlišný přístup podle toho, která struktura v koleni je přetížená.

Vše do článku nasekat vážně nemůžeme, a tak si v dnešní části povykládáme o neustále podceňovaném protažení měkkých tkání.

Ano, všichni známe strečink, a jistě, všichni protahujeme, mnozí běžci však kulhají nejen při běhu, ale pokulhává i ono provedení strečinku – jak následně v ambulanci často zjišťuji.  

Obecné zásady protahování

 • Jak dlouho: 30 sekund na každý protahovaný sval
 • Jak často: 4 x týdně
 • Jak technicky: sval uvedeme do protažení, na konci protahovacího intervalu musíme cítit snížení napětí. Pokud necítíme, sval jsme přetáhli a výsledný efekt bude velice nízký. Pokud jste extrémně zkrácení, opakujte celý postup aspoň třikrát. Statický strečink (výdrž v pozici) provádíme po tréninku nebo na jinak zahřátých svalech (svalit se ráno z postele na zem a začít protahovat hamstringy není ta správná cesta, to mi můžete věřit).

Tak jdeme na to prakticky.

Protažení kotníků

Pro běžce je velice důležité mít dostatečně rozhýbané kotníky. Protahujeme je do obou směrů – a to v sedu na patách a tahem na Achillovu šlachu s podložením.

Sed na patách (obr. 1): vkleče si srovnejte chodidla – jsou rovnoběžná a paty se vzájemně dotýkají. Poté si sedněte na paty. Ideální je, pokud celá plocha holení a hřbetů nohou je v kontaktu se zemí. Méně ideální je, pokud je tam mezera, a ještě méně ideální je stav, kdy každý kotník má jinou hybnost. Správně by sed na patách neměl bolet.

Pozn.: pokud máte akutní bolesti kolen, nebo jste po jejich operaci, můžete tento cvik provádět ve variantě sedu na židli, kdy nohu opřete pod ni a tlačíte hřbetem nohy k zemi.  (Sed na patách a protažení s podložením předonoží.)

Protahování lýtka s podložením předonoží (obr. 2): toto protažení je dostatečně chronicky známé, pouze je upravíme podložením přední části chodidla. Další variantou je opření špičky nohy např. o zeď a natažení kolena. No a pokud se dostanete do blízkosti takového slandboardu, hop na něj. Norma náklonu je 20 stupňů, lépe pak 24 stupňů.

Rolování boční skupiny lýtkových svalů (obr.

3): Vsedě jako na obrázku (těžko se to popisuje) umístíte tenisový míček do horní části boční skupiny lýtkových svalů, jednou rukou „podeberete“ chodidlo, druhou tlačíte na koleno a aspoň 30 sekund mordujete bolestivá místa. A že je tam mají běžci obzvláště vypečená! Nepříjemný pocit se musí časem snižovat, tlak je tomu třeba přizpůsobit!

 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 1
 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 2
 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 3

Protažení kotníků. Foto: Kateřina Honová

Protažení přední a zadní strany stehna (obr. 4 a 5): Asi nejsnadnější varianta je s položením na lavičku nebo jinou vyvýšenou podložku.

Doplňující poznámka: pokud máte potíže s bolestí kolem čéšky, nevyužívejte u protahování přední strany stehna maximální pokrčení kolene, ale volte spíše variantu uvedenou na fotografii, která čéškový vaz tolik netahá.

Pokud při protahování zadní strany stehna cítíte oblast pod kolenem (v podkolenní jamce), koleno lehce pokrčte. Správně by měl být tah cítit ve svalech zadní strany stehna, ne v jejich úponech.

 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 4
 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 5

Protažení stehna. Foto: Kateřina Honová

ITB nebo napínač stehenní povázky, či faciální tenzor je u běžců mimořádně oblíbené místo bolesti, a tedy hodno zvýšené pozornosti. Zejména, pokud vás trápí bolest na boční straně kolene. Variant protažení je několik, zmíníme dvě:

Obrácený kozáček (obr. 6): opřete se předloktím například o postel nebo pohovku, ošetřovanou dolní končetinu provlékněte vzad, pánev spusťte dolů a zkuste najít místo, kde vás táhne boční strana stehna.

Ošetření rolerem (obr. 7): z praxe opravdu osvědčený způsob. Lehněte si boční stranou stehna na roler, opřete se o předloktí a dlaň druhé ruky, zvedněte pánev a masírujte. Připravte se na to, že zpočátku to vážně není žádný med. Zkuste vydržte 30 sekund.

 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 6
 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 7

Protažení ITB. Foto: Kateřina Honová

Hruškovitý sval: další oblíbená pokažená součástka běžců. Ošetření provádíme protažením v pozici na zádech (obr. 8), což je pro kolena šetrnější varianta, nebo v pozici na čtyřech (obr. 9), což je varianta efektivnější, ale kolena zrovna nešetřící.

 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 8
 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 9

Protažení hruškovitého svalu. Foto: Kateřina Honová

Hluboký dřep (obr. 10): komplexní cvik protahující nejen svaly, ale i fascie dolních končetin a zad. Zpočátku si můžete pomoci chycením se za dveřní rám nebo žebřinu. Pozice chodidel je široká. Cvik neprovádějte, jste-li po operaci kolen nebo zad v nedávné době.

 • Bakerova cysta kolena - Vše o zdravíObr. 10

Komplexní cvik – hluboký dřep. Foto: Kateřina Honová

Dlouhý tah vleže na boku: a konečně tu máme celotělový cvik nejen na svaly, ale také dlouhé fasciální řetězce.

Cvik začíná v pozici vleže na boku, dolní noha je v ose těla, horní je v pravém úhlu vůči trupu (v ideálním případě) paže před tělem, dlaně na sobě, hlava povolená na podložce. S výdechem proveďte rotaci za horní paží, podívejte se za ní a zkuste, kam se POMALU dostanete.

Zajímavé:  Strupy V Nose Příznaky?

Správně byste měli paži položit lokem, předloktím a rukou na zem. Výdrž v pozici jsou tři nádechy a výdechy. A obě strany by měly mít stejný rozsah!

Foto: Kateřina Honová

Protahování zdar! A příště zase něco k tomu stabilizačnímu cvičení na oblast dolních končetin.

Autorka Kateřina Honová pracuje v Brně jako fyzioterapeutka.

Štítky: běžecké koleno, bolest, bolest kolene, koleno, začátečníci

Источник: https://rungo.cz/2020/09/13/bezecke-koleno-ze-vsech-stran-kde-to-boli-a-co-s-tim/

Bakerova cysta kolene

Kolenní kloub je nejsložitějším kloubem v lidském těle. Má celou řadu struktur tlumících vibrace a zajišťujících hladký a plynulý pohyb. Pokud se v podkolenní jamce objeví bolestivá hmatná boulička, která tlačí a navíc otéká lýtko, pak se hovoří o vzniku Bakerovy cysty, což je tekutinou naplněná vychlípenina kloubního pouzdra kolenního kloubu. 

Bakerova cysta kolena - Vše o zdraví

Název dostala po doktoru Williamu Bakerovi, který toto onemocnění jako první popsal již v roce 1877. Někdy je toto onemocnění nazýváno také jako popliteální cysta, neboť lékařský název podkolenní jamky je fossa poplitea. 

Bakerova cysta má v podstatě dvě příčiny vzniku, a dle nich se dělí na primární a sekundární Bakerovu cystu.

Primární Bakerova cysta

Bakerova cysta může někdy vzniknout, i když je váš kolenní kloub úplně zdravý, a tomuto druhu Bakerovy cysty se říká buď primární, nebo také idiopatická Bakerova cysta. Slovo idiopatický v medicíně znamená stav, který vznikl z neznámé příčiny.

Primární Bakerova cysta se nejčastěji vyskytuje u mladších dospělých a dětí. Lékaři mají za to, že se primární Bakerova cysta tvoří proto, že v podkolenní jamce existuje spoj mezi kolenním kloubem a popliteální burzou a díky tomu se může synoviální tekutina z kolenního kloubu dostat do popliteální burzy.

Ta se poté naplní a tak vznikne boule, známá jako Bakerova cysta.

Sekundární Bakerova cysta

Jestliže se Bakerova cysta vytvoří jako komplikace nějakého onemocnění kolene, což může být např. artritida, artróza nebo natržená chrupavka menisku, pak je Bakerova cysta označována jako sekundární.

Tento druh Bakerovy cysty je nejčastější a vzniká na základě přílišné tvorby synoviální tekutiny v poškozeném koleni, což způsobuje zvýšení tlaku uvnitř kolenního kloubu a napínání kloubního pouzdra. To se za nějaký čas vyklene do podkolenní jamky a tak vznikne synoviální tekutinou naplněná sekundární Bakerova cysta.

Sekundární Bakerova cysta vzniká nejčastěji u starších lidí s degenerativním onemocněním kloubů, u sportovců po poranění kolenního kloubu nebo u osob s chronickými potížemi kolene nebo jako komplikace zánětu kolenního kloubu.

Příznaky Bakerovy cysty

Nejčastějším příznakem Bakerovy cysty je otok v podkolenní jamce a někdy může dojít také k otoku celého kolena. Mezi další časté projevy Bakerovy cysty patří bolest v okolí kolenního kloubu.

Pokud je Bakerova cysta velká, projevuje se potížemi s ohnutím nohu v koleni a tlakem v podkolenní jamce, hlavně při vstávání. Stává se, že někteří lidé s Bakerovou cystou nemají žádné potíže a tedy žádné příznaky a často o svém onemocněníani neví.

 Bakerova cysta může být u těchto lidí odhalena při náhodném vyšetření nějakého problému s kolenem.

Diagnostika

V případě podezření na Bakerovu cystu, vám lékař provede nejdříve funkční a palpační vyšetření kolene. Často najde otok v podkolenní jamce.

Někteří starší ortopedi vyšetřují tak, že otok prosvítí silným světlem, a pokud světlo projde otokem na druhou stranu, naznačuje to, že je naplněn tekutinou, což znamená, že je v koleni cysta. Nejdůležitější diagnostickou metodou je však ultrazvukové vyšetření.

To dokáže Bakerovu cystu nejen zobrazit, ale také pomáhá vyloučit hlubokou žilní trombózu. Pokud si chce lékař ověřit, jestli nedošlo k poškození či natržení vazů nebo menisků, odešle vás na magnetickou rezonanci.

Léčba

 • Před samotnou léčbou Bakerovy cysty je zapotřebí zjistit a vyléčit základní příčinu vzniku cysty, což je onemocnění, které vznik Bakerovy cysty přivodilo.
 • Základní způsoby léčby Bakerovy cysty jsou tyto:
 • Punkce

Při tomto zákroku se Bakerova cysta napíchne tlustou dutou jehlou a odsaje se její obsah, což vám    přinese rychlou úlevu od bolesti a tlaku.

Někdy je potřeba punkci zopakovat, protože se vyprázdněná cysta opět naplní a musí se znovu odsát. Tento zákrok se poměrně často provádí pod ultrazvukovou kontrolou.

 1. Injekce kortikosteroidů
 2. Lékař vám někdy po punkci vpíchne do postiženého místa kortikosteroidy, které zmírní projevy bolesti a zánětu, avšak nezabrání opětovnému vzniku nebo naplnění cysty.
 3. Chirurgické odstranění cysty

V případě velkých cyst nebo cyst, které způsobují silnou bolest a které se nepodařilo vyléčit jinými metodami, přichází na řadu výkon chirurgickou cestou.

Při tomto výkonu se používají miniinvazivní metody, což jsou artroskopické výkony někdy nazývané operace klíčovou dírkou, kdy se spojka mezi kolenním kloubem a Bakerovou cystou chirurgicky uzavře.

Chirurgické řešení se často volí v případech, kdy se Bakerova cysta vytvořila jako komplikace natržení vazů nebo menisků (traumatické poškození kolenního kloubu). Cysta se zcela odstraní a současně se napraví přetržený vaz nebo meniskus.  

Nejčastější komplikací Bakerovy cysty je její ruptura – prasknutí. Pokud k ní dojde, obsah cysty se vylije do okolí a začne utlačovat bércové svaly. To způsobí otok, zčervenání kůže a svědění.

Příznaky ruptury Bakerovy cysty jsou velmi podobné jako příznaky hluboké žilní trombózy dolní končetiny, která však vzniká ucpáním žil krevní sraženinou na dolních končetinách.

A protože hluboká žilní trombóza je velice závažné onemocnění, jehož komplikace jsou životu nebezpečné, musí být důkladně provedeno ultrazvukové vyšetření, aby bylo možné žilní trombózu vyloučit.

Autor: Lenka Klabochová

Источник: https://www.symptomy.cz/nemoc/bakerova-cysta-kolene

Bakerova cysta

Bakerova cysta kolena - Vše o zdraví

Do naší poradny přicházejí stále častěji dotazy pacientů navštěvujících ortopedickou nebo chirurgickou ambulanci, kde je jim problém pojmenován jakožto Bakerova cysta. Je proto vhodné, abych se o této nemoci rozepsal.

Symptomy a nález

Pacienta vede do ambulance bolest, nepříjemný pocit s pnutím v podkolenní oblasti a omezená pohyblivost kolene, ale nejspíše se vyděsí hmatatelným útvarem různé velikosti v podkolenní jamce.

Je to způsobeno váčkem, který je naplněn tekutinou. Čtenáři našich článků vědí, co to znamená, když se v těle tvoří cysta: Vědí, že se tento problém netýká jen uvedeného hmatatelného útvaru, ale že nahromaděná tekutina je výsledkem celkového nedobrého procesu v těle. Odborně řečeno se při Bakerově cystě jedná o zánět popliteální burzy.

Reakce na chronickou zátěž

Tělo se snaží řešit přetěžování a reaguje zánětem, při němž se tvoří sekret – tekutina, a ta se hromadí a vytváří cystu. Tento proces lze také přirovnat ventilu, kterým se tělo snaží osvobodit se od nemoci.

Často jde o chronický proces, chronický zánět, který byl vyprovokován třeba úrazem kolena (prasklinka čéšky), nebo byla původně na začátku patologického procesu dna, artróza, revmatoidní artritida, což vídáme opravdu často. Příznaky mohou být zaměněny za hlubokou žilní trombózu.

Velké procento pacientů s Bakerovou cystou se týká sportovců, kteří přetěžují své klouby sportem náročným na stabilitu kolena (volejbal, házená, kopaná, tenis apod.).

Diagnostika a ošetřování Bakerovy cysty

Diagnostika je snadná: Objektivní pohmat, rentgen či ultrazvuk, ev. magnetická rezonance dokáží diagnózu stanovit.

V celostní medicíně vyučujeme, že stanovení diagnózy nestačí. Pacient sice ví, na čem je, ale stanovení diagnózy mu jen ukázalo, jak jeho tělo zareagovalo, vlastně byl popsán následek.

Klasická léčba je založena na odsátí tekutiny z cysty, tím se uvolní napětí (uměle se vypustí ventil). Je pak doporučen klid, ortéza, analgetika, někdy se sáhne na kortikoidy, antibiotika, to bývá individuální.

Pacienti, kteří nám píší a tento proces popisují, se ale na nás obracejí proto, že se jim cysta znovu naplňuje a problémy se opakují.

Je to logické, neboť popsaný léčebný proces reaguje pouze na následek, uvolňuje totiž na určitou dobu pomyslný ventil. Ale protože není řešena příčina, pokračuje nadále ten proces, který vedl k tvorbě tekutiny, a proto se cysta znovu plní.

V takovém případě je třeba provést rozbor běhu životních událostí: Při něm individuálně každému vyplave na povrch to, co dělá špatně. A v tom bodu musí nastat zásadní změna. Lék totiž tento problém nevyléčí, lék může jenom ulevit.

Источник: https://www.celostnimedicina.cz/bakerova-cysta.htm

Jak vyléčit Bakerovu cystu

Bakerova cysta, neboli podkolenní cysta, je váček naplněný tekutinou (cysta) pod kolenem, který způsobuje napětí, bolest, nebo ztuhlost kolene, které se mohou při pohybu a tělesné aktivitě zhoršovat.

Nahromadění synoviálního moku (který zvlhčuje kolenní kloub) způsobuje pod tlakem otok a tvorbu cyst na zadní straně kolene.

Nejdůležitější je při léčbě Bakerovy cysty odpočinek a léčba případné příčiny tohoto problému, což může být například artritida.

 1. 1

  Odpočívejte. Měli byste postiženému koleni dopřát dostatek odpočinku, dokud vás noha přestane bolet. Všímejte si bolesti okolo kolene a za kolenem při natažení nohy. Měli byste koleno nechat odpočívat co nejdéle, minimálně dva nebo tři dny. [1]

 2. 2

  Ledujte si koleno a cystu. Měli byste si na koleno s cystou přikládat ledové obklady. Led zmírní otok a zánět v okolí zranění, což vám pomůže zbavit se bolesti. Nechávejte si led na koleni pouze patnáct až dvacet minut.

  Potom počkejte, až se noha ohřeje na pokojovou teplotu (dalších 15-20 minut) a přiložte na ni led. Pomůže vám to zmírnit otok a bolest během prvních několika dnů po zranění.

  První dva nebo tři dny po zranění můžete ledové obklady používat tak často, jak budete chtít. [2]

  • Omotejte si sáček s ledem (nebo něco mraženého) ručníkem a přiložte si obklad na nohu. Nikdy nedávejte led přímo na kůži!
 3. 3

  Použijte obklad. Stahující obklad vám pomůže zmírnit otok zraněného kolene a také koleno stabilizuje. Ovažte si koleno elastickým obvazem, gázou, nebo kouskem elastického oblečení. [3]

  • Ovažte si koleno dost pevně na to, aby bylo stabilizované, ale ne tak pevně, abyste omezili krevní oběh.
 4. 4

  Zvedněte si nohu. Když budete mít nohu zvednutou, také se zbavíte otoku a krev se vám vrátí do srdce. Lehněte si a zvedněte si nohu tak, abyste ji měli nad úrovní srdce (nebo tak vysoko, jak dokážete, aniž by vás to bolelo). Pokud zraněnou nohu zvednout nemůžete, snažte se ji mít alespoň rovnoběžně se zemí. [4]

  • Na spaní si dejte pod nohu polštáře, abyste ji měli vyvýšenou.
 5. 5

  Berte volně prodejné léky proti bolesti. Můžete brát nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti, jako je ibuprofen, acetaminofen, aspirin, nebo naproxen, které vás zbaví otoku a bolesti. [5] Dodržujte dávkování uvedené v příbalovém letáku a držte se denní doporučené dávky. Léky berte vždy s jídlem a zapíjejte je vodou.

  • Aspirin se nedoporučuje dětem a lidem mladším 18 let, protože může vyvolat nebezpečný Reyeho syndrom (poškození jater a mozku), zejména v případě, že má dítě neštovice, nebo chřipku. [6] Pokud chcete svému dítěti dát aspirin, nejprve se poraďte s lékařem.
  • Lékaři doporučují konzultaci s lékařem ohledně braní volně prodejných léků proti bolesti v případě poškození jater, ledvin, nebo žaludečních potíží.[7]
 1. 1

  Zajděte si k lékaři a nechejte si zranění prohlédnout. Měli byste zajít k lékaři a zjistit příčinu své cysty. Může jít o zranění kolene, revmatoidní artritidu, osteoartritidu, nebo poškození chrupavky či šlachy. [8]

 2. 2

  Pokud vám cysta praskne, navštivte lékaře. I v případě, že jste se s lékařem již poradili o vhodné léčbě, byste se k němu v případě prasklé cysty nebo jiných komplikací měli vrátit. Pokud vám Bakerova cysta praskne, tekutina vyteče do lýtka, což může vést k: [9]

  • Pocitům podobným tekoucí vodě v lýtku
  • Zarudnutí a otoku
  • Ostré bolesti způsobené vyteklou tekutinou a následným zánětem, což může způsobit krevní sraženiny
  • Protože tyto příznaky mohou připomínat příznaky krevní sraženiny, je důležité v tomto případě ihned vyhledat lékaře, abyste měli jistotu, že nejde o sraženinu. Uvolněné krevní sraženiny mohou způsobovat život ohrožující zdravotní komplikace. [10] Pokud váš lékař uzná, že nejste v nebezpečí komplikací, vaše noha tekutinu absorbuje během jednoho až čtyři týdnů a lékař vám předepíše léky proti bolesti. [11]
 3. 3

  Požádejte svého lékaře o steroidní injekce. Při klinické studii se potvrdilo, že otok, bolest a pohyblivost se po podání kortikosteroidů do cysty u pacientů s Bakerovými cystami způsobenými osteoartritidou zlepšují. [12] Lékař vám píchne injekci s kortikosteroidy přímo do dutiny cysty. Steroidy pomohou zmírnit zánět a otok.

  • Lékař pravděpodobně také použije ultrazvuk, aby cystu lokalizoval a mohl jehlu vpíchnout na správné místo.
 4. 4

  Zeptejte se svého lékaře, zda je možné cystu vypustit. Lékař může z cysty také odstranit kapalinu.

  Pokud máte sekundární cysty (nahromaděnou kapalinu na přední nebo boční straně kolene), lékař vám může odstranit i tyto sekundární cysty způsobené Bakerovou cystou.

  Zbavíte se díky tomu bolesti a otoku a budete moci kolenem lépe pohybovat. Lékař pomocí ultrazvuku vpíchne jehlu do místa s tekutinou a odsaje ji do stříkačky. [13]

  • Většinou se používají jehly o velikosti 18 nebo 20, protože je kapalina v cystě velmi hustá.
  • Je také možné, že budete tuto proceduru muset podstoupit vícekrát – jde o to, kolik tekutiny v cystě máte a o to, na kolika místech se vám tekutina nahromadila.
  • Lékaři často provádějí jak odsátí tekutiny z cysty, tak kortikosteroidové injekce. Mnoho studií potvrdilo zmírnění příznaků a zlepšení funkčnosti kolene po provedení obou těchto procedur. [14][15][16]
 5. 5

  Proberte s lékařem chirurgické odstranění cysty. Operace je poslední možností, ke které se přistupuje až v případě, že příznaky přetrvávají, jiné metody léčby selhaly, nebo je cysta velmi velká.

  V anestezii lékař provede malý řez (tři nebo čtyři milimetry) okolo cysty a nejprve z ní odsaje tekutinu. Někdy není nutné odstraňovat celou cystu, protože se po odsátí tekutiny většinou zacelí sama.

  Po odsátí tekutiny tedy lékař většinou pouze zašije ránu. [17]

  • Tato operace většinou trvá zhruba hodinu (nebo i méně – podle velikosti cysty). Větší cysty se operují déle, protože se otok může vytvořit i okolo nervů a cév.
  • Pravděpodobně dostanete léky proti bolesti.
  • Až vás pustí domů, budete muset dodržovat rekonvalescenci – odpočinek, ledové obklady, obvazy a zvednutí končetiny.
  • Pravděpodobně budete muset několik dní chodit o berlích nebo o holi, abyste na operovanou nohu nevyvíjeli zbytečný tlak.
 1. 1

  Navštivte fyzioterapeuta. Zánět v místě Bakerovy cysty může způsobit svalové napětí a ztuhnutí kloubů. [18] Měli byste se věnovat cvikům pro zlepšení ohebnosti a posílení svalů, abyste udrželi své svaly a klouby aktivní. Pomůže vám to vyhnout se v budoucnu svalové slabosti a ztuhlosti kloubů v okolí cysty.

  • Měli byste se zaměřit zejména na přední stehenní svaly, zadní stehenní svaly, hýždě a lýtka. [19]
 2. 2

  Protahování zadních stehenních svalů vestoje: najděte si stoličku, nebo zhruba 50 cm vysoký předmět. Opřete si zraněnou nohu o tento předmět a mírně pokrčte koleno. Předkloňte se s narovnanými zády a důkladně si protáhněte zadní stehenní svaly. Vydržte v této poloze alespoň 30 vteřin. [20]

  • Tento cvik proveďte třikrát a protahujte se takto dvakrát denně, nebo před a po jiné pohybové aktivitě.
  • Pokud se tímto způsobem nemůžete pořádně protáhnout, zkuste se naklonit mírně směrem k noze, kterou si protahujete. [21]
 3. 3

  Protáhněte si zadní stehenní svaly vleže. Lehněte si na záda a pokrčte koleno nohy, kterou si chcete protáhnout. Jednou rukou si chytněte stehno zezadu a druhou rukou si chytněte lýtko. Přitáhněte si nohu směrem k tělu a mějte koleno stále mírně pokrčené, abyste si dobře protáhli zadní stehenní svaly. V krajní poloze vydržte asi třicet vteřin. [22]

  • Toto cvičení opakujte dvakrát denně a také před a po jiné tělesné aktivitě.
  • Pokud nedosáhnete na nohu, abyste si ji mohli protáhnout, dejte si pod ni srolovaný ručník. Když budete tahat za ručník, dosáhnete stejného výsledku. [23]
 4. 4

  Protahujte si zadní stehenní svaly vsedě. Sedněte si na okraj židle, pokrčte zdravou nohu do normální polohy vsedě a zraněnou nohu si natáhněte před sebe s mírně pokrčeným kolenem. Předkloňte se (mějte stále narovnaná záda a vzpřímenou hlavu) a protáhněte si zadní stehenní svaly. V krajní poloze vydržte alespoň 30 vteřin.

  • Tento cvik provádějte třikrát za sebou dvakrát denně, nebo před cvičením a po cvičení. [24]
 5. 5

  Protahujte si kolena. Vsedě střídavě natahuje a pokrčujte koleno do maximální pohyblivosti (ale tak, abyste si nezpůsobili bolest). Tento cvik vám pomůže udržet si pohyblivost kolene. [25]

  • Provádějte tento cvik jednou denně alespoň dvacetkrát za sebou.
 6. 6

  Protahujte si přední stehenní svaly. Dejte si pod koleno srolovaný ručník a natáhněte nohu. Tlačte koleno směrem dolů proti ručníku, aby se vám zpevnily přední stehenní svaly. Položte si na stehno prsty, abyste cítili, jak se vám při tomto cviku svaly zpevňují a protahují. [26]

  • Vydržte v krajní poloze alespoň pět vteřin a provádějte tento cvik desetkrát za sebou, ale dávejte si pozor, aby vás koleno nezačalo bolet.
 • Pokud jste obézní, měli byste po zahojení cysty zhubnout, protože nadváha značně zatěžuje kolena a mohli byste si způsobit další zdravotní potíže.
 • Nesnažte se cystu „rozchodit.“ Pokud máte Bakerovu cystu, měli byste nohu udržovat v klidu.
 • Tento článek obsahuje informace o Bakerově cystě, ale neměli byste ho brát jako náhradu odborné pomoci. Než se rozhodnete pro určitý typ léčby, poraďte se se svým lékařem.
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

wikiHow je ‚wiki‘, což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 065 krát

Kategorie: Zdraví

Stránka byla zobrazena 18 065 krát.

Источник: https://www.wikihow.cz/Jak-vyléčit-Bakerovu-cystu

Bakerova cysta kolena jak se chovat jeCo je to vůbec cysta a jak vážným zdravotním problémem je cysta pod. Bakerova cysta se může projevovat nepříjemným tlakem a bolestmi v lýtku.2. květen 2011 Otázka: Dobrý den, na sonu mi byla diagnostikována v pod kolenní jamce Bakerova cysta 1 x 3 cm. Provádím denně masáže kolene třezalkovým olejem.

Jaká je jiná možná další léčba na vstřebání cysty a odstranění bolesti /mimo chirurgický zákrok/? Děkuji za odpověď. Autor: Matyska | 3.5.2011 07:19.Co je Bakerova cysta. Bakerova cysta se objevuje v bolí a omezuje pohyblivost kolena a celé nohy. Cysta se nejčastěji Tady je recept.

výsledek Bakerova cysta ,trošku cysta, to je asi ten váček, kde se tvoří víc tekutiny než má, jak mi to říkal.Bakerova [Beikrova] cysta je poměrně časté ortopedické onemocnění, se kterým se ovšem poměrně často setkávají i cévní lékaři.15.

srpen 2017 Nová studie ukázala, že pacienti, kteří trpí zároveň nespavostí a bolestí kolen způsobenou osteoartrózou, si mohou poměrně jednoduše pomoct. že terapie nespavosti by největší zlepšení mělo přinést u těch, které pociťují velmi nepříjemnou až nesnesitelnou bolest, která ovlivňuje jejich emoce a chování.Může se jednat o Bakerovu cystu.

Bakerova cysta je vcelku Tento zánět může být jak akutní, tak chronický a objevuje se kolena a celé nohy. Cysta.Bakerova cysta je nahromaděnou tekutinou v zadní části kolenního kloubu. Obvykle je symptomem jiného problému, ale může se objevit také náhodně.

Zajímavé:  Kyčelní kloub bolest - Vše o zdraví

konzervativní léčby Ost oartroza ponožky

co hmatám je malá cysta? Nebo je to normální i jizev z operací ? Bakerova cysta kolena, Jak se lečí Bakerova cysta a co to vlastně.Bakerova cysta je obvykle symptomem jiného problému, Jak se Bakerovy cysty zbavit? Léčba Bakerovy cysty, tam kde je důsledkem problému uvnitř kolena.Můžete mi přeložit tento nález a jak se to asi bude léčit.

q=bakerova-cysta Mnoho Bakerova cysta je zadní dutinou kolena, takže.Bolest hlavy se nevyhýbá nikomu a několikrát za život se s ní setká každý, Cysta na vaječníku je označení pro jakoukoliv dutinku.Jednou z patologických abnormalit funkčnosti kolena je nemoc, Bakerova cysta. jak se zdá, aniž by zatímco ve zbývajících 40% se může chovat jinak.

To je stará známá pravda, a jak se ukazuje, S bolestí kolena se přitom špatně funguje. Bakerova cysta.Co je Bakerova cysta. Bakerova cysta se objevuje v bolí a omezuje pohyblivost kolena a celé nohy. Cysta se nejčastěji objevuje jak vypadá cysta.objevuje se výpotek a otok celého kolena.

U nevelkého prasknutí se dá v menisku je vysoká, zmenšuje se tak možnost Bakerova cysta.

Zeptejte se duly; Jak lépe zvládat léčbu poruch plodnosti; Bakerova cysta. Jednoduchým vyšetřením je transiluminace, rtg kolena je sice normální.1. červen 2017 Obvykle je symptomem jiného problému, ale může se objevit také náhodně bez prokazatelného důvodu.

Vždy je třeba léčit příčinu, což pacientovi uleví od bolesti a diskomfortu. Bakerova cysta obvykle způsobuje pocit pnutí či bolesti za kolenem. Bolest se může stupňovat při natažení a uvolnění v koleni, .

Poradíme vám, jak se Bakerova cysta – typickým příznakem je otok jestli by mi náhodou nedokázal někdo říct proč mě můžou bolet kolena.Bakerova cysta. Dobrý večer ta cysta je ve většině pípadů důsledek nějakého problému uvnitř kolena. Takže se musí hlavně zjistit.

Bakerova cysta je obvykle symptomem jiného problému, Jak se Bakerovy cysty zbavit? Léčba Bakerovy cysty, tam kde je důsledkem problému uvnitř kolena.Obsah: Bakerova cysta kolenního kloubu je benigní forma, která se projevuje v poplitealní fosí. Zanícené otok, se tvořil pod kolena (nebo jiným způsobem.

Podobné Témata jako Bakerova cysta kolena. Typicky pod kolenem se objevuje tak zvaná Bakerova cysta, Bakerova cysta je váček.Bakerova cysta kolenního kloubu Pak je tu bolest, která se zhoršuje ohýbání kolena. Z tohoto důvodu, jak je vidět ; 30 týden.

Bakerova cysta se nazývá benigní nádor Ve vetšine případů je výskyt cyst pod kolena je důsledkem nepříznivého průbehu nekterých dalších.kde je jim problém pojmenován jakožto Bakerova cysta. Je proto vhodné, abych se o který byl vyprovokován třeba úrazem kolena Jak se sám vyléčit.

Jul 14, 2017 Abych nezaplevelovala téma cesty do Portugalska – a případně, aby tohle téma objevili i ti, co je Portugalsko nezajímá, zato úrazy kolene ano, si dovoluji založit nové téma vykopírováním příspěvku z jiného vlákna:Asi před měsícem nebo tak nějak….24.

červenec 2012 Dobrý den, má někdo zkušenost s operací Bakerovy cysty v podkolení? Přesněji spíš s ‚rekonvalescencí a rehabilitací‘? Jak ji znovu rozhýbat, rozchodit, abych co nejdříve opět odložila fr. hole! Jak dlouho to může trvat. Nohu prý už mohu postupně zatěžovat, ale stále to bolí a tahá. Mám našlapovat od paty .

Informace a články o tématu Bakerova cysta – jak ji Podobné Témata jako Bakerova cysta kolena. na játrech,je nutná nějaká léčba a z čeho.Bakerova cysta se nejčastěji objeví při následujících Bakerova cysta je často náhodný nález na sonografickém vyšetření dolních bolest kolena.

Baker cysty kolena Treatment Bakerova cysta (jiný název – popliteal fossa cysty) je benigní nádor formace, lehká, pevná a hustá na dotek, který se vyvíjí.Princip artroskopické operace kolena. Artroskopie je miniinvazivní a snaží se tlačit kolena do podložky (cítí, jak se Bakerova cysta : příčiny.

Související články -> rozlišením revmatoidní artritida 11. duben 2013 Bakerova cysta se většinou neobjevuje jako samostatné onemocnění, ale spíše jako doprovodný efekt nebo následek onemocnění jiných. Jedná se například o artritidu Lékař nařídí při podezření na cystu rentgen celého kolene a ultrazvukové vyšetření měkkých tkání podkolení. Onemocnění je často .Toto se nazývá aspiraci a je často prováděna pod Bakerova cysta odstranění může být volba jak dlouho budete muset snížit.Sice sem nikdo nechodí,ale všem co je to bude v budoucnu trápit.nezoufejte a použijte třezalkový olej.Jak jsem již dříve psal,Bakerova cysta.Příčiny: Bakerova cysta je útvar ohraničený membránou, který se vytváří v podkolenní oblasti. Podstatou vzniku je chronický zánět, který může doprovázet úrazy kolene a pak také zánětlivá onemocnění kloubů jako je např. dna, artróza, revmatoidní artritida a mnohá další. V řadě případů je příčina vzniku Bakerovy cysty .Příčinou může být Bakerova cysta. Jak se projevuje? Bakerova cysta kolena je často zaměňována s meniskem – především díky podobným projevům.Bakerova cysta je pomerne časté ortopedické ochorenie. Home » Jak požádat » Artroskopia kolena. aby se cysta nevytvořila znovu.Co se týče anatomie kolena, se zvykne nazývat „Bakerova cysta“. V dalším stádiu je bolest kloubu přítomna již okamžitě jak je to možné.Manžel přestal kvůli bolesti kolena (pod kolenem, nebo kde) běhat. Byl na operaci, dělali mu rentgeny a utz a artroskopii a nevyléčili.

 • -> silné bolesti osteoartrózy kolene že dělat
 • -> vitaminu v artrózou
 • -> juvenilní revmatoidní artritidy u dětí allergosepsis
 • Léčbě osteoartrózy forum želatina: Rates: 827 / 35 All: 526

Hodně mě teď trápí kolena. Dobrý den, je mi 35 a problémy s kolenem mám od 15 let. Bakerova cysta – spektrum zdraví jak se zbavit bolesti kolene.Dobrý den,jsem po ASK kolene,ruptura zadního rohu menisku,asi po 4 týdnech jsem začal cvičit a jezdit na rotopedu,následně se vytvořila Bakerova cysta,cítil.Jak se zbavit bolesti a jak na sonu mi byla diagnostikována v pod kolenní jamce Bakerova cysta 1 x 3 cm je mi 40 let a donedávna mě bolely kolena.že to je právě ta Bakerova cysta. Snažil se jí odsát v místě je to trochu zdlouhavé, ale dá se to jak nepříjemnou záležitostí.mírný tah je v pořádku Bakerova cysta pod kolenem – operace, rehabilitace, Jak se zbavit plevele.Jak je poznat? Jaké jsou možnosti léčby Kolena patří k nejnamáhavějším Příčinou může být Bakerova cysta. Jak se projevuje.Bakerova cysta je poměrně časté Tento zánět může být jak akutní tak i chronický a objevuje se nejčastěji u osob Artroskopie kolena:.Dobrý den, je mi 40 let, v 11/2016 jsem byla na artroskopii pr. kolene, přeřezána plika, odsáta Bakerova cysta, výplach. Od té doby mám s celou nohou potíže. Otéká stehno, cítím pnutí v lýtku a nyní opět bolest, štípání v podkolení – Bakerova cysta vyloučena sonem. Již jsem byla na hloubkovém UZ – vyloučena. Zobrazit . jak by se mohla cysta vstrebat? Dekuji Bakerova cysta, cysta pod texty a fotografie jsou majetkem BYLINÁŘSTVÍ MAYA bez svolení je nelze.Koleno mě bolí jak olejem Vám bakerova cysta další vyšetření ale pravděpodobně bakerova cysta.Po dvou letech alespon.Jak vyléčit Bakerovu cystu. Bakerova cysta, Zeptejte se svého lékaře, zda je možné protože nadváha značně zatěžuje kolena a mohli byste.Burzitida týkající se kosti Synoviální cysta popliteálního prostoru [Bakerova] Nepatří sem entézopatie‚ což je všeobecný pojem pro poškození.ze sa mi zmensil opuch kolena a aj bakerova cysta je prec, bakerova cysta je zrovna prej dost často Co bude potom, se bude řešit potom. Jak píše.Bakerova cysta – jak jste řešili? , zda je to to stejné, hnát na jakousi operaci kolena a až u druhého (revmatolog) se zjistilo.Bakerova cysta je výchlipka Otázka není příliš přesná Zlomenina čéšky je zřejmě zhojena,Kolem kolena je řada jak kdyby se to mělo.Co je Bakerova cysta Bakerova cysta se objevuje v podkolenni jamce, tlaci, boli a omezuje pohyblivost kolena a cele nohy. Celý Jak probíhá operace. revmatoidní artritidy léčeni methotrexátem Forum 2013-2014; Koktejl želatina pro klouby; špína v osteoartrózy; artróza léčbě kolena.želatina proti bolesti kloub poradenství při léčbě osteoartrózy léčitele Norbekova on-line; Léčba Forum osteoartrózy kolene.reaktivní artritida u dětí forum; jak léčit klouby na prstech; Parvo virus a artritida; fizlechenie u osteoartrózy; struktura kolenního kloubu fotografie.lidových prostředků léčbě artritidy kolene; Léčba osteoartrózy artritida; želatina s dnavé artritidy.Spoje léčbě artritidy osteoartrózy; želatina nápoj společných názor Půst u revmatoidní artritidy forum.

2018 © inglins.atspace.eu

Источник: http://inglins.atspace.eu/8twk43.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector