Červené fleky na břiše – vše o zdraví

Kůže je orgán pokrývající lidské tělo. Má mnoho funkcí a svojí rozlohou (1,5-2 m2) je největším orgánem lidského těla. Kůže odděluje a chrání vnitřní prostředí organizmu od zevních vlivů. Kromě ochrany před fyzikálními (teplem, chladem, UV zářením) a chemickými faktory se podílí na regulaci teploty těla, tvorbě vitaminu D a zabraňuje ztrátám tělních tekutin.

Prostřednictvím receptorů umožňuje vnímání tepla, chladu, tlaku a vibrací.Důležité jsou i vlastnosti kůže z hlediska imunity. Kůže se skládá ze 3 základních částí. Je tvořena pokožkou, vazivovou vrstvou kůže a podkožím. Kožní projevy, které vznikají v souvislosti s jiným onemocněním organizmu, se nazývají dermadromy.

Změny na kůži mohou být prvním projevem interního či onkologického onemocnění.

Některé dermadromy jsou specifické pro určitou chorobu a stanovení diagnózy je snadné. Častější bývá výskyt nespecifických kožních příznaků, stejné projevy se mohou vyskytovat u různých chorob (např. svědění kůže, kopřivka, žlutý kolorit kůže, pásový opar, ekzémy). Vzhledem k rozsáhlému tématu jsou v článku popsány nejčastější interní choroby, u kterých se mohou vyskytnout kožní změny.

Červené fleky na břiše - Vše o zdravíMetabolické poruchyMezi nejčastější metabolické poruchy patří diabetes mellitus (DM) – cukrovka a hyperlipidémie – zvýšená hladina tuků v krvi. Kožní komplikace při cukrovce postihují v průběhu života 25-50 % diabetických pacientů. Můžeme je dělit na projevy, které souvisejí se zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií), a které po úpravě hodnot glykémie mizí. Patří mezi ně například svědění kůže, kožní infekce. Existují také projevy vznikající na podkladě postižení cév a nervů, které nejsou závislé na glykémii, například necrobiosis lipoidica, diabetická dermopatie, granuloma annulare – názvy jsou vysvětleny v následujícím textu.

Některé projevy mohou vznikat v důsledku léčby onemocnění, například alergické kožní projevy. Mezi nespecifické projevy patří svědění kůže neboli pruritus. Přesný mechanizmus svědění nepostižené kůže v důsledku metabolické poruchy není znám. Vedle zvýšené hodnoty glykémie se může uplatňovat postižení nervů.

Neuropatie mohou způsobovat sníženou funkci potních a mazových žláz vedoucí k nedostatečnému promaštění a hydrataci kůže. Nejčastější je svědění lokalizováno v oblasti kožních záhybů, mezi lopatkami, v zevním zvukovodu, na šíji nebo ve kštici.

Svědění kůže může být vyvoláno mnoha faktory, kromě metabolických poruch se vyskytuje při onemocnění ledvin, trávicího traktu, nádorových onemocnění, při infekci nebo po požití léků, ale i v těhotenství.

Diabetes mellitusPřítomnost chronicky opakujících se infekcí s nedostatečnou reakcí na léčbu může upozornit na zatím nediagnostikovaný diabetes. Na zvýšené incidenci se podílí snížená obranyschopnost organizmu, vlivy cévního postižení a neuropatie.

Pacient s postižením nervů nevnímá drobná poranění bolestivě, vzhledem k poruše čití je neošetří, a tak vzniká brána vstupu pro baktérie, vhodné prostředí pro pomnožení různých mikrobů a jejich rozšíření do organizmu.

Cévní změny – ischémie – vedou ke snížení přívodů živin ke kůži, ale i protilátek a imunitních buněk.

Mezi nejčastější kožní infekce u diabetiků patří kvasinkové a plísňové infekce. Kvasinkové infekce postihují nejčastěji kožní záhyby, místa vlhké zapářky (v tříslech, pod prsy, v oblasti hýždí).

Vznikají zde poměrně ohraničená růžová až červená silně svědivá ložiska se zvýrazněným lemem, v okolí jsou často drobné pupínky nebo bělavé puchýřky, kůže může být na pohmat mokrá. Častým projevem plísňového onemocnění je postižení nehtové ploténky prstů dolních končetin.

Nehet je drolivý, zažloutlý, ztluštělý. V meziprstí způsobuje plíseň olupování kůže až praskliny, které umožňují vstup baktériím a vznik infekčního onemocnění např. erysipelu („růže“).

Růže je provázena vysokou horečkou, třesavkou, zimnicí, zvětšením lymfatických uzlin a vznikem ohraničeného zarudnutí a otokem nejčastěji dolní končetiny.

Červené fleky na břiše - Vše o zdravíDalší komplikace u diabetikůAž u 50 % diabetiků se na přední straně bérců tvoří nebolestivé, ostře ohraničené, světle hnědé vkleslé plošky nepravidelného tvaru. Velikost projevů je 5-10 mm. Dalším možným projevem je granuloma annulare, které vzniká nejčastěji na dorsech rukou a nohou nebo nad klouby. Ložiska jsou charakterizováná tvorbou prstencovitě (anulárně) uspořádaných papul, okraje navalité a bez subjektivních příznaků. Necrobiosis lipoidica je chronické onemocnění charakterizované tvorbou dobře ohraničeného sytě červeného či hnědočerveného ložiska s lehce vyvýšeným okrajem. Střed projevu je atrofický, voskového vzhledu s prosvítající cévní kresbou a nažloutlou barvou. Vyskytuje se na přední straně bérců. Tyto projevy mohou vést k následné diagnóze diabetu.

Jiné poruchy metabolizmuPrvní známkou v poruše metabolizmu tukových látek mohou být depozita lipidů v kůži a podkoží. Nejběžnějším typem je tvorba xantelezmat. Na horních a dolních víčkách se tvoří drobné žlutavé, tuhé uzlíky. Náhlý výsev mnohočetných žlutých papul na ramenou a hýždích může signalizovat poruchu hodnot hladiny krevního cukru nebo tuků.

Při poruše metabolizmu červeného krevního barviva hemoglobinu se hromadí meziprodukty (tzv. porfyriny) v kůži. Způsobují zvýšenou citlivost kůže na UV záření, tvoří se puchýře a vředy, které se často špatně hojí. Obočí může být srostlé a kolem očí i na spáncích bývá patrné zvýšené ochlupení.

V oblasti ušních boltců, v obličeji a na hřbetech rukou vznikají četné pigmentové skvrny, které mohou být až hnědočerné.

Endokrinní onemocněníMezi nejčastější endokrinologická onemocnění (onemocnění žláz s vnitřní sekrecí) patří porucha funkce štítné žlázy. Kožní změny jsou často prvním projevem onemocnění a při správné léčbě mizí. Zvýšená produkce hormonů štítné žlázy tj.

hypertyreóza se může projevovat zarudnutím neboli erytémem dlaní, obličeje, zvýšeným pocením rukou a nohou. Vlasy jsou řídké s vypadáváním, nehty jsou rýhované, štěpí se, může být přítomen otok očních víček a exoftalmus. Počet nově vzniklých případů nemoci snížené funkce štítné žlázy je poměrně vysoký.

Vyskytuje se u 4-7 % starších žen, u mužů je incidence nižší. Při hypotyreóze je kůže chladná, bledá, suchá, vrásčitá, někdy nažloutlá a v oblasti drsná až plechová. Vlasy jsou hrubé, řídké, nekvalitní. Ochlupení v podpaží i na genitálu může chybět. Bývá přítomen otok obličeje, rukou a očních víček.

Jazyk je velký, někdy s otisky zubů.

Cushingův syndromCushingův syndrom vzniká na podkladě zvýšené produkce hormonů kůry nadledvin. Může být vyvolán nádorovým nebo systémovým onemocněním, ale také při dlouhodobé celkové léčbě kortikosteroidy. Jedním z hlavních příznaků je změna ukládání tělesného tuku. Nejvíce se ukládá v oblasti trupu (břicho, záda) a v obličeji.

Nemocní lidé mají kulatý obličej, končetiny bývají tenčí, méně tuku se ukládá do oblasti hýždí. Kůže je tenká, atrofická, se sklonem k tvorbě modřin. Na břiše a na bocích vznikají fialové trhlinky v kůži – strie. Někdy může být přítomno zvýšené ochlupení a nadměrná tvorba pigmentových skvrn. Téměř vždy je přítomna výrazná únava.

Cévní onemocněníKožní projevy vznikající při postižení cév mohou být vyvolány různými faktory. Nejčastěji infekcí, potravinami, léky, ale i systémovým a nádorovým onemocněním. Zánětlivá onemocnění cév – vaskulitidy se projevují dle typu velikosti postižené cévy, na kterém závisí i lokalizace kožních změn.

Tvoří se červené skvrny, kopřivkové pupeny, puchýře s následnou tvorbou vředů, lividní erytémy ve tvaru větví nebo blesku, bolestivé a hmatné uzle. Při postižení cév v oblasti prstů vzniká chladem vyvolaná záchvatovitá bolestivost nebo porucha citlivosti, zbělení prstů s následným zčervenáním. Tyto příznaky se označují Raynaudův fenomén.

Zajímavé:  Časté nachlazení - vše o zdraví

Pokud potíže trvají dlouho, kůže na prstech je hladká, napjatá, mohou se na ní tvořit drobné vřídky.

Onemocnění trávicího traktuKožní projevy při postižení trávicího traktu jsou časté u zánětlivého onemocnění trávicího traktu například při Crohnově nemoci, ulcerózní kolitidě atd., ale i u nádorových a systémových onemocnění například u celiakie.

Zánětlivé střevní onemocnění postihující různé úseky střeva se mohou projevovat na kůži tvorbou píštělí v oblasti konečníku nebo vývodů, vaskulitidou, tvorbou tuhých červených uzlů na končetinách a tvorbou vředů. Celiakie je onemocnění způsobující poruchu střevního vstřebávání.

Jedná se o nesnášenlivost lepku neboli glutenu v potravě. U celiakie se často vyskytují chronické silně svědivé projevy. Tvoří se puchýřky na začervenalé spodině nebo na ekzémových ložiscích.

Nejčastější lokalizace je na předloktí, loktech, na ramenou, v oblasti lopatek a v sakrální oblasti.

Při porušení bezlepkové diety dochází ke zhoršení. Choroby jater a žlučníku bývají provázeny nespecifickými příznaky – svěděním, kopřivkou, žlutou barvou kůže. U dlouhotrvajících stavů se tvoří mnohočetné rozšířené žilky na kůži i sliznicích, na trupu může být patrna ztráta ochlupení.

Onemocnění ledvinPři postižení ledvin jsou kožní změny nespecifické. Kůže je bledá, suchá, drsná, šupinatá. Svědění a změny na nehtech jsou časté.

Nádorová onemocněníProjevy vznikající v souvislosti s nádorovým onemocněním, vzdálené od nádoru se označují jako paraneoplastické projevy. Tyto změny mohou upozornit na vznik onkologického onemocnění.

Břišní maligní nádory se mohou na kůži projevovat například náhlým výsevem bradavičnatých výrůstků, častým zánětem žil, růstem jemných vlasů na uších, nose, krku, trupu nebo končetinách, kůže může být na různých místech šedočerná, drsná a ztluštělá.

Ostře ohraničená nesvědící červená ložiska se šupinatým okrajem měnící svou lokalizaci mohou být přítomny u nádorového onemocnění např. prsu, prostaty, dělohy, žaludku, plic.

Nehojící se oděrky a puchýře na zánětlivé spodině bez tendence ke zhojení při léčbě, náhlý vznik suché olupující se kůže mohou být signálem onemocnění krve a lymfatického systému. Sem patří také náhlý vznik silného svědění a zarudnutí kůže celého těla tzv. erytrodermie.

Na nádorové onemocnění může také upozornit vznik rozsáhlého pásového oparu, který je velmi bolestivý a infekční. Na kůži se tvoří červené pupeny s následnou tvorbou puchýřků, které praskají a zasychají ve strupy. Po onemocnění může přetrvávat bolestivost v místě původního oparu.

Imunologicky podmíněné chorobyImunologicky podmíněné choroby zahrnují řadu onemocnění, které jsou charakterizované postižením pojiva, cév a tvorbou autoprotilátek. Autoprotilátky jsou protilátky proti vlastním buňkám lidského organizmu.

DermatomyositidaNápadný červenofialový otok víček v obličeji, tvorba červených plochých papul nad klouby rukou, nad koleny a lokty, smutný výraz tváře se sníženou mimikou je typický pro dermatomyositidu (DM).

Jde o získané chronické zánětlivé onemocnění příčně pruhovaných svalů projevující se symetrickou svalovou slabostí končetin (hlavně při česání, kladení předmětů do výšky, chůzi do schodů atd.) a kožními změnami.

Vyvolávající příčinou onemocnění může být infekce, stres, léky nebo výskyt nádorového onemocnění (zhoubný nádor prsu, vaječníků a střev). Po odstranění tumoru projevy onemocnění mizí, při vytvoření vzdálených nádorových ložisek (metastáz) se mohou opět vyskytnout.

SklerodermieVznik bolestivého otoku kloubů rukou a zápěstí s následným tuhnutím kůže s nemožností narovnat prsty je projevem tzv. sklerodermie, která vzniká v důsledku poškození vaziva. Typické jsou výrazné vrásky kolem zmenšených úst.

Postiženy mohou být svaly i vnitřní orgány. Ložiska se mohou vyskytovat kdekoliv na těle, a to v různém počtu. Jsou ohraničená, růžová s postupným tuhnutím kůže v centru a změnou barvy se zvýrazněným lemem. Kůže je lesklá, nedá se zřasit.

Tyto projevy mohou vznikat také při onemocnění Lymskou boreliózou.

Lupus erythematodesRůžová nebo fialová ložiska, mírně vystouplá lokalizovaná v obličeji, na tvářích, která mají „motýlovitý“ tvar; dále v dekoltu, ve dlaních i ploskách, mohou být projevem závažného celkového onemocnění Lupus erythematodes. Typickým projevem je fialové zbarvení konečků prstů rukou.

Kožní projevy mohou být vyvolány působením slunce, UV zářením. Postiženy mohou být všechny tkáně a orgány vlivem poruchy cévních struktur a pojivové tkáně. Celkové příznaky jsou časté. V závislosti na závažnosti postižení je přítomna únava, schvácenost, horečka, bolesti kloubů, dechové potíže, bolesti břicha.

Kožní změny jsou přítomny u 80% nemocných.

Kůže je označována jako zrcadlo lidského organizmu. Nové projevy vznikající na kůži mohou signalizovat závažná onemocnění. Proto je nutné věnovat všem kožním změnám pozornost. Včasná diagnostika, léčba vnitřního onemocnění a spolupráce pacienta s lékařem je velmi důležitá.

  • MUDr. Lucie Růžičková Jarešová
  • Vademecum zdraví Podzim 2009

Srst a kožní onemocnění u koček – Rady a tipy v magazínu zoohit

Možná jste již zaslechli, že kůže je největším orgánem kočky. To opravdu sedí! Pokožka je pro kočku nejen důležitou bariérou, která chrání před vysušením z důvodu ztráty tělesné vlhkosti a která chrání před vniknutím nemocí do těla. Také reguluje tělesnou teplotu a slouží jako rozhodující orgán pro hydrataci, pot i hormony. Kůže je zároveň také důležitým smyslovým orgánem.

Kůže kočky sestává ze 4 vrstev: nejhornější vrstva, zvaná epidermis, tedy pokožka, plní důležitou ochrannou funkci a brána zvíře před vnějšími vlivy.

V ní se nacházejí tukové váčky, stejně jako folikuly, ty však dosahují až do nejspodnější vrstvy kůže. Nervová zakončení a cévy se nacházejí ve škáře a kutile. Tyto vrstvy jsou důležité pro senzorické vnímání.

A pod nimi se nacházející spodní vrstva uchovává mimo jiné tuk.

Z každé chlupové folikuly vyroste hlavní chlup, větší množství krycích chlupů a spodní srst, tedy tzv. posada.

U dlouhosrstých i krátkosrstých koček se délka srsti liší – u obou případů ale srst přejímá důležitou funkci: chrání tělo kočky díky izolační funkci před teplotními výkyvy. Navíc působí jako bariéra před zraněními, například ostrou větví při otírání se a potulování v přírodě, nebo chrání před odhodlaným kousnutím soukmenovce při boji.

Červené fleky na břiše - Vše o zdraví

Kůže a srst jsou důležité, ale často přehlížené orgány Vaší kočky. Nezdravé změny poukazují často na hlouběji položené onemocnění nebo chybu ve stravování, mohou být ale i ukazateli přítomnosti nechtěného hmyzu či samotného onemocnění.

Zpozornět bychom měli hlavně při nadměrném ztrácení srsti, zvýšeném škrabání se nebo olizování, vzniku lupů, krvavých strupů nebo neobvykle šupinaté kůži. Kožní poranění mohou být ukryta pod hustou srstí.

Pokud některou z těchto změn pozorujete dlouhodobě, a to i mimo období, kdy se kočkám mění srst (tedy na jaře a na podzim), je návštěva veterináře na místě. Totéž platí, pokud nápadné změny na srsti jsou doprovázeny podivným chováním zvířete.

Váš zvěrolékař si zpravidla prohlédne srst Vaší kočky pod lupou.

Objevují se zmiňované symptomy jen na určitých místech nebo po celé ploše srsti? Vztahují se k nějakému poranění nebo ukazují na přítomnost parazitů? Pokud výsledek není jednoznačný, pomůže krevní test.

Zajímavé:  Nejlepsi Vitamíny Pro Těhotné?

Při něm bude problém přesněji identifikován a nedostatky odhaleny. Trpí-li Vaše kočka infekcí, ukáže to krevní obraz. Váš veterinář může kočce předepsat medikaci nebo doporučit změnu v jídelníčku.

Lupy, otevřené ranky či zplihlá srst mohou mít následující příčiny:

  • Parazity: kočky mohou být mimo jiné sužovány parazity jako jsou blechy, roztoči nebo klíšťata. Ale také endoparazité jako jsou červy mají vliv na srst a pokožku Vašeho čtyřnohého miláčka. U kočkách pohybujících se volně venku je často doporučována profylaxe vůči vnějším parazitům, obzvláště účinné jsou Spot-on přípravky, které jsou jednoduše nakapány na krk zvířete. Červy potom mohou zatěžovat celý organismus kočky, a proto je třeba v případě pozitivního nálezu ve stolici nasadit léčbu
  • Kožní plísně: kožní plísně jsou pro kočku nepříjemné, ale mohou ohrožovat i člověka a ostatní zvířata v domácnosti, jsou totiž přenosné. Pokud jimi Vaše kočka trpí, je nejdůležitější ze všech jedna věc: HYGIENA. Veterinář pak předepíše medikament buďto k vnějšímu nebo k vnitřnímu užití.
  • Nedostatečné stravování: komerční krmivo pro kočky obsahuje všechno, co kočka ke zdravému životu potřebuje – alespoň teoreticky. Každá kočka je jiná a především koťata, senioři nebo kočky s chronickými onemocněními potřebují ve většině případů více živin než ostatní. Nedostává-li kočka ve stravě dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků, projeví se tento problém většinou právě na srsti, která je matná a lupenatá.  Prosím střežte se však toho, určovat jen tak naslepo, co kočce vlastně chybí. Pokud již vykazuje problémy, jedná se pravděpodobně o esenciální nedostatek, který musí být odstraněn cíleně. Teprve krevní obraz může jasně identifikovat, čeho se Vaší kočce nedostává.
  • Alergie: Alergie nejsou ve světě koček ničím neobvyklým – a lze je poznat taká právě díky změnám na srsti a pokožce.
  • Výměna srsti: Každý rok znova a znova ztrácí kočka hustou zimní srst nebo naopak získává teplý plyšový kožíšek do nastávajícího chladnějšího ročního období. Tohle je úplně normální a nejedná se o žádné onemocnění, nicméně mnohé kočky se těchto chvílích škrabou nebo mají zplihlou srst, aby se zbavily té již vypadané. Zde pomůže pouze pravidelné kartáčování a podávání doplňků stravy, které podporují obměnu srsti. Kočičí tráva nebo bezoárová pasta napomůže pak dál v rozpuštění spolykané srsti
  • Psychická onemocnění a stres: Olizuje-li se Vaše kočka přehnaně, rve-li si chlupy nebo vykazuje-li jiné podivné projevy, může se jednat o chronický stres nebo psychické onemocnění. Nejdříve však dochází k tomu, že jsou vyloučeny tělesné příčiny a teprve poté je třeba zvážit návštěvu psychoterapeuta.

Červené fleky na břiše - Vše o zdraví

Jako prevence nebo na doporučení veterináře je možné kočce podávat i přípravky, které napomáhají dosažení hebké a lesklé srsti. Mnohé produkty obsahují kvasnice, které pomáhají při obnově buněk, dále taurin, který je esenciální aminokyselinou. Jako takový si jej kočky nedovedou samy vytvořit, a proto musí být tato aminokyselina podávána v jídle. Nedostatek taurinu se projeví nejdříve zplihlou srstí, pokud je však dlouhodobý, může vést k poruše v srdeční činnosti nebo slepotě. Případný přebytečný taurin je tělem normálně vylučován, proto jsou doplňky stravy s taurinem zpravidla zcela neškodné.

Mnoho šťastných společných chvil Vám i Vaší kočce!

V našem internetovém obchodě naleznete správné přípravky a krmivo pro vaši kočku. Prohlédněte si doporučené krmivo i doplňky, tyto produkty přispívají k lesklé srsti, zdravé kůži a dobře fungující látkové výměně.

Buďtezdraví.cz

Poradna pro pacienty

AlergieBolestiDětské nemociImunitaKlouby, svalyKožní potíže, kvalita vlasů a nehtůLéčba zvířatLedviny, močové cestyMužské potíže – prostata, poruchy erekce Nachlazení, rýma, chřipka, horečkyNervový systém a psychikaOči, zrakOperační zákrok – prevence obtíží, hojení ranSluchSrdce, cévyÚrazy a sportVedlejší a nežádoucí účinkyZažívání a hubnutíZdraví seniorůŽenské potíže – menstruace, menopauzaZuby, dásně

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 

Krystyna11.7.2013Dobry den, prosim o radu. Pred 20 lety jsem z duvodu zarustajiciho nehtu podstoupila nekolikrat sneseni nehtu.

Pak uz pokazde narostl plisnovy, nehezky nehet a takovy mam dodnes.

Myslite, ze i v takovem pripade by homeopaticke leky pomohly? Chtela bych se take zeptat na pigmentove skvrny v obliceji, vznikle zrejme pri sluneni a zaroven antibioticke lecbe. Mockrat dekuji za odpoved.

MUDr. Alexander Fesik

Dobrý den, již jsem doporučil osobní konzultace u jiného dotazu. Protože tyto potíže souvisí, užívejte do té doby Solidago virgaurea AKH a Graphites AKH, dvě tablety 3krát denně.

Jana1.7.2013Dobrý den, již několik let bojuji sezarůstáním nehtů na palcích u nohy.

Byla jsem již i na strhnutí části nehtů a od té doby dělám vše proto abych na nic takového již nemusela jít, ale v těhotenství se vše zhoršilo a ted s tím bojuji a k doktorům se bojím, protože si myslím, že mi ho zase strhnou a toho se bojím, protože si pamatuji tu bolest pak a ještě kojím. Není nějaké homeopatikum, co by mi pomohlo a zároven nevadilo u toho kojení? Děkuji Jana

MUDr. Alexander Fesik

Dobrý den, začněte užívat Kalium muriaticum AKH a Graphites AKH, dvě tablety ráno a večer. Po třech měsících informujte, úplného zlepšení může být i po půl roce.

Veronika10.5.2013Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dceru -3 roky,máme problém s ekzémem.Už asi před rokem se jí začal objevovat ekzém na zadečku,ale vždy po pravidelném promašťování zmizel,letošní zimu a hlavně jaro se nám ale začal nějak rozjíždět -nejvíce na pažích a v podkolenních jamkách.Začína už ji i trošku svědit,ale nemá ho rozškrábaný.

Máme výbornou zkušenost s Kalium muriaticum a Alium cepa při zánětech ucha.Na ten ekzém zkoušíme Thuya occ.,Argentum nitricum,Allium cepa,někdy mám pocit zlepšení,pak zas to zčervená. Je to od malička taková svérazná,tvrdohlavá holčička,ale na druhou stranu citlivá vůči ostatním ,taková bojovnice za bezbranné. Prosím o radu,jak by jste postupoval vy.Děkuji,Veronika.

MUDr. Alexander Fesik

Dobrý den, dceři podávejte Apis mellifica AKH a Sulfur AKH, 3krát denně po jedné tabletě od každého. Po dvou měsících informujte.

Marie Kuráčová10.4.2013Dobrý den, mám 15 letou dceru kterou neustále trápí akné (není hnisavé), jsou to tvrdé pupínky. Co by jste doporučil a jak by to měla užívat. Děkuji

MUDr. Alexander Fesik

Dobrý den, začněte dceři podávat lék Sulfur AKH, dvě tablety 3krát denně. Kožní potíže se homeopaticky léči dost dobře, ale pokud je akné výraznější a už jej dcera řeší delší dobu, doporučil bych osobní konzultaci, protože v tomto věku je pro dívku vzhled obzvlášť důležitý.

Kateřina Korbelová29.3.2013Dobrý den, p. doktore ráda bych se zeptala, co by bylo vhodné užívat pro 8letou dceru. Má plíseň na obou nehtech na palcích u nohou, v uších a za ušima seboroickou dermatitidu.

Od malička je sledovaná pro sníženou hladinu IgA, časté bronchitidy, vedly až k dušnosti, dýchala i Ventolin a Seretide,brala i léky na podporu imunity. Nyní dých. cesty dlouhodobě v klidu, nic nebere. Na kožním jí předepsali kortikoidní masti a na plíseň Myfungar.

Ráda bych to vyléčila nějakou šetrnější cestou. Je blondýnka, bledá, celkově sušší pleť, hodně citlivá. Děkuji za odpověď.

Zajímavé:  Léčba Svrabu U Koní?

MUDr. Alexander Fesik

Dobrý den, dceři podávejte léky Kalium muriaticum AKH a Sulfur AKH, dvě tablety 3krát denně, nejméně dva měsíce. Kožní potíže a alergie mnohdy vyžadují delší léčbu a také je efektivnější, osobně vidět pacienta.

Eliška Straková16.3.2013Dobrý den, v letáčku jsem si našla homeopatický lék Sulfur AKH a chtěla bych se zeptat, zdali jsem vybrala správně. Je mi 18 let a mám už delší dobu problémy s akné, které se z drobného pupínku zanítí a vytvoří bolák.

Minulý rok jsem také brala více léků na bolest z důvodu úrazu a od té doby mám štiplavý zapáchající pot, takže jestli to pomáhá i na to. Beru dlouhodobě lék Euthyrox 50 na štítnou žlázu. Zdali je moje volba správná, ráda bych věděla dávkování léku.

Děkuji za odpověď, Eliška Straková

MUDr. Alexander Fesik

Dobrý den, ano, lék Sulfur AKH jste si zvolila správně, podle potíží, které popisujete, bych ještě přidal Graphites AKH, dvě tablety 3krát denně na tři měsíce. Poté informujte.

Vlasta Malá15.3.2013Dobrý den pane doktore, moc Vás prosím o radu. Mám velkou lupénku a nic mi na nic nepomáhá. Do toho mám i problémy se žaludkem a problémy se stolicí. Sem tam se mi udělají i hemeroidy. Mockrát děkuji za radu s pozdravem Vlasta

MUDr. Alexander Fesik

Dobrý den, začněte užívat léky Graphites AKH a Silicea AKH, dvě tablety 3krát denně po dobu dvou měsíců. Lepší by však byla osobní konzultace.

Jitka Kochtová

Pigmentové skvrny

Hyperpigmentace je charakterizována jako porucha tvorby nebo distribuce pigmentu, při které dochází ke ztmavnutí kůže. Velikost zasažené plochy, stejně jako výsledný tvar hyperpigmentovaných skvrn se může výrazně lišit a není určujícím rozlišovacím znakem.

Příčiny hyperpigmentace pokožky:

Poruchy pigmentace jsou tvořeny nejčastěji základními typy fyziologických barviv – melaninem, hemoglobinem (oxyhemoglobin, karboxyhemoglobin) nebo karotenem.

Hyperpigmentace můžou být též projevem jiných patologických jevů – nejčastěji některá metabolických onemocnění, která se můžou projevit poruchami tvorby a ukládání různých látek barevného charakteru (hemosiderin, bilirubin, kyselina homogentisová), tato onemocnění jsou však poměrně vzácná a s tímto typem poruch pigmentace se nesetkáváme často.

Ve většině případů se naštěstí jedná pouze o kosmetický problém. Nejčastěji řešenou poruchou pigmentace jsou melaninové hyperpigmentace.

Kožní pigment melanin je nejdůležitějším faktorem pro výslednou barvu kůže. Tvoří ho specifické buňky – melanocyty – v bazální vrstvě epidermis.

Výchozí látkou pro tvorbu je aminokyselina tyrozin, která řadou metabolických pochodů přeměňována na melanin.

Počet melanocytů je u všech lidí přibližně stejný, liší se však intenzita tvorba melaninu. Podle stupně pigmentace se pak následně určuje fototyp pokožky.

Podle původu lze melaninové hyperpigmentace rozdělit na:

Vrozené hyperpigmentace Vrozené depigmentace se projevují jako pihy. Jsou geneticky podmíněné a vyskytují se zejména u rusovlasých nebo světlovlasých jedinců (tzv. keltský typ). Typicky se vyskytují v centrální části obličeje, na pažích, v horní třetině hrudníku nebo zad.

Získané hyperpigmentace Melaninové hyperpigmentace častěji postihují osoby s vyšším fototypem. Melaninové hyperpigmentace se nejčastěji vyskytují u žen středního věku, jejich výskyt ale stoupá i u mužů (muži je však obvykle nepovažují za závažný kosmetický problém). Hyperpigmentace obvykle nemá jednu vyvolávající příčinu, ale jedná se o komplexní děj.

Nejčastější jsou tzv. chloasma, která jsou vyvolané kombinací UV záření a hormonálních výkyvů (těhotenství, užívání antikoncepce), používání některých kosmetických prostředků nebo užívání některých léků. Změnu pigmentace se vyskytuje až u 10-20% žen v aktivním věku užívajících antikoncepci, proto právě tato skupina žen by měla věnovat velkou pozornost prevenci.

Prevence hyperpigmentace pokožky:

Základním postupem je vyloučení příčiny, která hyperpigmentaci vyvolává. Protože tvorba melatoninu je přirozenou reakcí pokožky na UV záření, pigmentové skvrny se mohou v případě nové sluneční expozice kůže objevit rychle znovu.

Je důležité si uvědomit, že vznik pigmentových skvrn vyvolávají všechny zdroje UV záření (slunce, solárium nebo jiné umělé zdroje). Nejedná se však pouze o záměrné opalování, ale o jakýkoliv pobyt na slunci. Často se např. zapomíná, že přes sklo (doma, v kanceláři, v autě) přechází značná část UV-A záření.

Už několikaminutová expozice může u predisponovaných jedinců způsobit nerovnoměrnou aktivaci melanocytů a vznik hyperpigmentace. Je proto velmi důležité dodržovat zásady správné ochrany pokožky proti UV záření. Fotoprotekce je nejdůležitější zejména u nejvíce exponovaných částí těla, tj. na obličeji a dekoltu.

Léčba hyperpigmentace pokožky:

Bělení pigmentových skvrn

bělení pigmentových skvrn je vždy dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje pravidelné ošetřování a stále dodržování pravidel ochrany proti slunečnímu záření.

V roce 1961 se k bělení pigmentových melaninových skvrn začal používat hydrochinon. Hydrochinon blokuje klíčový enzym přeměňující tyrozin na výchozí prekurzor melaninu, dihydroxyfenylalanin (DOPA). Vzhledem k mechanizmu účinku však nedokáže vybělit již vytvořený pigment, ale zamezuje jeho nové tvorbě. Bělící přípravky tohoto typu se proto museli používat dlouhodobě.

Zkušenosti však ukázali, že hydrochinon může blokovat tvorbu pigmentu i v místech vzdálených cílené aplikaci a způsobovat tak nedostatečnou pigmentaci na jiných místech. Krom toho, při dlouhodobé aplikaci hydrochinonu může dojít k paradoxnímu ztmavnutí míst aplikace (tzv. exogenní ochronóza).

V současné době je proto používání hydrochinónu v bělících krémech od roku 2000 v Evropské unii zakázáno.

Další možností je tvz. chemický peeling. Při této metodě dochází k rozrušení nejvrchnější části pokožky, při kterém dochází i k odstranění výše uložených melanocytů. Neodstraňuje však hlouběji uloženou pigmentaci.

Provádí se působením některých kyselin, jako např. kyseliny glykolové, salicylové nebo trichlóroctové. Pouze některé přípravky jsou vhodné na domácí použití, ve většině případů musí ošetření provádět kožní lékař.

Při příliš agresivním postupu hrozí riziko poškození i hlubších vrstev pokožky.

Novinkou jsou tzv. diové kyseliny. Tyto kyseliny (např. kyselina oktadecéndiová, azelainová a další) tlumí tvorbu melaninu a podporují jeho rovnoměrnou distribuci v pokožce. Dochází tak ke stírání hranic mezi hyperpigmentovaným ložiskem a okolní kůží. Jejich velkou výhodou je velmi dobrá snášenlivost. Můžou se proto bez ohrožení používat i v domácích podmínkách.

Z fyzikálních metod se využívá tzv. intenzivní pulzní světlo (IPL) nebo speciální lasery. Intenzivní pulzní světlo vede k tzv.

fotorejuvenaci – omlazení pokožky a obecně k odstranění nežádoucích kosmetických vad. Specificky působící lasery využívají přednostního vychytávaní energie laserového paprsku pigmentem zbarvenými buňkami.

Dochází tak k selektivní fototermolýze, která odstraňuje zbarvení buněk.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector