Kinetóza u dětí – co dělat? – vše o zdraví

Avšak existují pomocné prostředky, aby to ani nedošlo tak daleko.

Kinetóza u dětí – co dělat? – vše o zdraví

Mnoho lidí zná ten nevalný pocit v oblasti žaludku, který může při delší jízdě autem nebo na lodi podstatně narušit dobrý pocit. Mozek je zmaten z různých signálů, které jsou vysílány přes oči („nepohyblivý prostor“) a orgán rovnováhy („houpe se to“) – a reaguje nevolností, v nejhorším případě zvracením.

U dětí je orgán rovnováhy zcela vyvinut asi od 2. roku života. Od té chvíle mohou trpět kinetózou stejně tak jako dospělí.

Houpání a jízda na kolotoči nečiní problémy, ale silné zrychlení a brzdění v prostoru, uvnitř kterého se nic nehýbe, vede i u dětí často k závratím, nevolnosti a nutkání ke zvracení.

Tento pocit ještě zesílí činnostmi, které by vlastně měly postiženého rozptýlit – například čtení nebo hraní.

Prevence kinetózy u dětí

Pro všechny zúčastněné je nejpříjemnější, když se takové útoky vůbec nevyskytnou. Zde je několik tipů, jak tomu lze předejít:

  • Bylo by možné cestovat v noci? V tuto dobu má přestávku i systém rovnováhy a reaguje méně citlivě na vnější podněty. V nejlepším případě vaše dítě kritickou situaci prospí.
  • Prázdný žaludek je náchylnější ke kinetóze. Začněte proto malým lehkým jídlem. Vhodné je ovoce, suchary a chleba.
  • Nechte své dítě – nejlépe ve směru jízdy – koukat z okna a přitom pohledem zamířit na vzdálený nehybný bod. Třeba se mu bude líbit počítání hor nebo mraků? Pro rozptýlení přitom může hrát poslechovou hru nebo poslouchat hudbu (přes sluchátka). Číst? Raději ne!
  • V jiném dopravním prostředku (autobus, letadlo, loď) si nejlépe zvolte místo uprostřed – tam jsou pohyby nejmenší.
  • Naplánujte si dostatečné množství přestávek (minimálně každé 2 hodiny): pro odpočinek, vyřádění se, pro načerpání kyslíku a provětrání. Nic nehovoří ani proti nějaké maličkosti k jídlu – ale prosím žádná velká jídla.
  • Oblečení by mělo být pohodlné a nesmí vás nikde svírat.
  • Pokud jste kuřáci: Prosím neoddávejte se ve vozidle kuřáckým neřestem!
  • Spánek: Na dlouhou cestu se všichni vydejte odpočinutí. Kdo už je na začátku cesty unaven, může rychleji podlehnout kinetóze. A je dříve podrážděn!
  • Během jízdy žvýkejte žvýkačky nebo cucejte bonbóny. Doporučují se obzvláště preparáty s mátou nebo zázvorem. Jejich účinky proti nevolnosti jsou již dlouho známé. Tip: Připravte si z nich předem čaj – máta chutná zřejmě většině dětí lépe, než zázvor. Čaj se dá popíjet po douškách také během jízdy.

Na kinetózu zaútočit léky

Máli dítě sklon k nevolnosti při cestování, nachystejte si preventivně léky. Jako volně prodejné léky s antiemetickým účinkem se používají léky tzv. antihistaminika.

U kinetóz se používá dimenhydrinat  (Travel-gum) a moxastin (Kinedryl). K omezení tlumivého účinky je moxastin kombinován s kofeinem.

Tato léčiva jsou vhodná jen ke krátkodobému podávání, při používání delším než 2–3 dny je vhodné konzultovat další podávání s lékařem.

Dětem ve věku 2-6 let se Kinedryl podává 1/4 tablety, ve věku 6-15 let 1/4-1/2 tablety. První dávka se užije 60 minut před začátkem cesty, při dlouhotrvajícím cestování se může podání 2krát zopakovat v intervalu 2-3 hodin. Kinedryl se nemá podávat dětem do 2 let.

Účinná látka dimenhydrinat  jako žvýkačka (Travel-gum) účinkuje obzvláště rychle a tím je možné ji začít žvýkat teprve u prvních příznaků. Nemusí se polykat. Účinek nastupuje 15-30 minut po začátku žvýkání a přetrvává 1-3 hodiny. V případě potřeby se žvýká 1 perorální guma po dobu asi 10 minut, potom se vyplivne.

V ČR je ale dostupná pouze Travel gum 20mg , která je vhodná pro dospělé a mladistvé ve věku od 15let. Dětem 4-15let se podává síla 10mg, která je v ČR v současnosti nedostupná. Účinná látka Dimenhydrinat účinkuje dobře, dobře se snáší, ovšem trochu unavuje.

V zahraničí je pro menší děti dostupná i ve formě čípků, pro starší jsou určeny i tablety nebo kapky.

Mimo to se nabízí i použití homeopatik. Klasickým prostředkem při kinetóze jsou Cocculus, Borax a Tabacum. Borax 15CH popř. 30CH v dávkování 5 granulí před cestou popř. i v jejím průběhu při zhoršení vyvolaném opakovanými pohyby, Cocculus indicus  9CH v dávkování 5 granulí před cestou popř.

i v jejím průběhu při nevolnostech a při zvracení s prudkými pocity závratě a Tabacum 9CH v dávkování 5 granulí před cestou popř. i v jejím průběhu při zhoršení sebemenším pohybem a teplem. Můžete také zkusit homeopatický lék Cocculine, který se bere večer před cestou a pak v případě obtíží 2 tablety každou hodinu.

Cocculine se nechává volně rozpustit v ústech.

Z přírodních prostředků se jako velmi účinný jeví zázvor a extrakty z něho. (Zázvor se může bezpečně používat i v těhotenství). Dávkování je dle pokynů výrobce. Tablety se užívají nejlépe s jídlem, dobře zapít vodou.

Akutní kinetóza

Kinetóza i přes tyto uvedené prostředky? Zde je ještě několik tipů pro akutní případy:

  • Zajeďte co možná nejrychleji na parkoviště. Nejpozději v tuto chvíli je nutná přestávka na čerstvém vzduchu.
  • Nechte své dítě hluboce nadechnout a vydechnout: a sice ústy. Něco mu vyprávějte, abyste jej rozptýlili.
  • Dejte mu vodu a něco slaného na křupání (slané tyčinky, krekery).
  • Má-li silné potíže s krevním oběhem (bledost, studený pot), dejte mu studený obklad na čelo a zátylek a položte jej (alespoň když jste opustili auto).
  • Mějte i přesto připravené plastové sáčky – pro případ, že si na další odpočívadlo budete muset chvíli počkat.

Přejeme vám šťastnou cestu!

Kinetóza / Rozhovory, články

Příčina kinetózy tkví v našem rovnovážném, tzv. vestibulárním ústrojí – to je velmi malý párový orgán, který se podobá hlemýždi a nachází se ve vnitřním uchu. Tento orgán nás informuje o poloze celého těla a je nezbytný pro udržení rovnováhy.

Problém (tedy kinetóza) nastane, pokud mozek dostává rozdílné informace o tom co vidí (tedy z oka) a o tom, co cítí (tedy z vestibulárního ústrojí).

Typické je to právě při jízdě autem nebo autobusem: sedíte, nehýbete se, ale váš rovnovážný systém zaznamenal pohyb kupředu, často i nahoru/dolů (pokud jedete Českem, kde se rovný povrch vozovky téměř nevyskytuje), a ještě se díváte z bočního okénka, čímž způsobíte ve vašem vestibulárním systému vjem, že se vaše hlava otáčí dokola.

Nebo naopak sedíte, sledujete upřeně jeden bod – třebasedačku před vámi, nebo čtete knížku, ale vaše tělo vnímá pohyb. A pak rozdíl v tom, co vídíte a cítíte způsobí podráždění nervů, klesne vám tlak, zblednete a je vám špatně od žaludku. Máte kinetózu. A jak se projevuje?

Projevy kinetózy

Nejčastěji se projevuje jako nevolnost, to známe asi všichni. Dítě nebo dospělý může být bledý, potit se, mít závrať a bude-li tento stav trvat delší dobu (pojedete delší trasu), bude nejspíš zvracet. Po zastavení pohybu kinetóza obvykle rychle odezní.

Co s tím?

Kinetózu jako takovou nelze léčit. Lze jí ale úspěšně předcházet: můžete-li, cestuje v noci. Dítě bude spát. Ve spánku se kinetóza nevyskytuje, protože máme zavřené oči a mozek tak nedostává rozdílné informace z oka a z vestibulárního ústrojí.

A při cestě přes den? V autobuse nebo autě je vhodné posadit dítě dopředu, kde nejsou tak velké otřesy a může sledovat cestu před sebou. Určitě také znáte volně prodejný lék Kinedryl proti kinetóze. Na trhu jsou ovšem i jiné přípravky ve formě tablet, bonbónů nebo žvýkaček.

Podávají se asi půl hodiny před jízdou a pak podle délky trasy v určitých intervalech. Existují také homeopatika na kinetózu (Cocculine). Ta by se měla podávat již večer před jízdou a potom opět podle délky cesty. Více vám o nich prozradí naše odbornice z homeopatické poradny.

Stejně dobře proti nevolnosti ovšem fungují také zázvorová lízatka.

Při jízdě dostatečně větrejte. A také by děti před a při jízdě neměly jíst. Pro případ nouze mějte s sebou vždy po ruce pytlík.

Kinetóza není nemoc, nepotřebuje tedy neodkladnou lékařskou péči. Pozoruhodné je, že při častějším cestování kinetóza postupně odeznívá. Trpět kinetózou můžete i při jízdě vlakem nebo lodí. Té, která vzniká právě při jízdě lodí, se pak říká mořská nemoc.

Kinetózu významně ovlivňuje psychika. Snadno se tak může stát, že se vám nebo vašemu dítěti udělá špatně, už jen když do auta nastoupíte.

Platí to ale i obráceně – podáte-li dítěti bonbón, nebo třeba vitamin a budete mu tvrdit, že je to ten lék a že teď už mu špatne nebude, nejspíš mu opravdu špatně nebude.

Někteří jedinci jsou ke kinetóze zkrátka náchylnější, jiní jsou naopak velmi odolní. I my se s kinetózou potýkáme. Osvědčilo se nám větrat, nedívat se do tabletu nebo knížek, ale dopředu. Při dlouhé trase děláme často přestávky.

S jídlem je to u nás složité – jakmile sedneme do auta, ozve se zezadu „Mami, co budeme jíst?“ Preventivně proto s sebou vozíme právě Kinedryl. Zázvorová lízátka u nás nemají šanci, právě proto, že to jsou lízátka a také pro lehce pálivou chuť zázvoru.

To naše děti nerady.

A co vy, maminky,  jaké máte zkušenosti s nevolností z cest? Trpíte jí vy, nebo vaše dítě? Co se vám osvědčilo? Budeme rády za vaše reakce! Ostatní maminky je jistě také ocení.

Kinetóza – Mojezdraví.cz

Někteří jedinci jsou k těmto změnám citlivější a problémy se u nich projeví například i při pomalé jízdě. Většími obtížemi trpí také děti.

Zajímavé:  Priznaky Helicobacter V Zaludku?

Příznaky kinetózy

Hlavními příznaky jsou náhlá nevolnost a zvracení. Časté jsou také bolesti hlavy, mžitky před očima nebo nízký krevní tlak. Člověk pod vlivem kinetózy je pobledlý nebo se mu na čele objeví krůpěje studeného potu. Mírnějším projevem může být pocit na zvracení.

Příčinou kinetózy je stav, kdy vestibulární systém (smyslový orgán v uchu zodpovědný za prostorovou orientaci a rovnováhu) dostává informace, které jsou v rozporu s tím, co člověk vidí. Typické je to při cestě dopravními prostředky – tělo se hýbe dopředu, oči ale vidí sedadlo před sebou, které je v klidu.

Dalším typem kinetózy je tzv. mořská nemoc, kdy se tělo nemůže vyrovnat s nepřirozeným pohupováním lodi ve vlnách. Nezřídka se projevy kinetózy objevují i při adrenalinových sportech nebo na pouťových atrakcích.

Léčba

Pokud jsme již vlivem kinetózy zaznamenali nepříjemné projevy, nevolnost, mžitky před očima nebo i zvracení, je nejlepší, je-li to možné, přerušit přepravu nebo přemístit se do přední části dopravního prostředku. Pokud nelze přepravu nijak přerušit ani změnit místo, je důležité si udělat okamžité pohodlí.

Zajistit si dostatek čerstvého vzduchu puštěním větráku nebo otevřením okénka. Někdy stačí i zavřít oči, protože centrum vjemů nemůže zaznamenávat informace a má pouze informace z rovnovážného ústrojí, což zmatek v nervovém ústrojí potlačí. Jiným pomůže dívat se dopředu, a „sladit“ tak informace o pohybu s tím, co vidí zrak.

Léky

Vhodnými dostupnými doplňky pro klidnější cestování jsou žvýkačky proti nevolnosti nebo Kinedryl. Pokud víme, že na problémy s nevolností při cestování trpíme, je nejvhodnější jejich užití 30 min. před cestou.

Nejúčinnější proti kinetóze je zázvor. Používejte ho ve formě prášku, který se prodává v kapslích. Před cestou je vhodné užít 2 nebo 3 kapsle a pak během cesty každé 2 hodiny.

Doma si také můžete vyrobit zázvorový bonbón z 350 g zázvoru a moučkového cukru. Zázvor oloupejte a nechce uvařit, následně sceďte a vložte do pánve se dvěma lžícemi vody z nálevu, kde ho zahřívejte 45 minut a nepřestávejte s mícháním. Zázvor vyjměte s pánve a obalte v cukru. Tyto bonbóny cucejte alespoň 4 hodiny před cestováním.

Jak se dostat do hormonální pohody si přečtěte zde.

Homeopatika

Na kinetózu projevující se při cestování autobusem nebo letadlem se využívá Borax. Cocculus indicus je na závratě a nevolnosti s odporem k jídlu. Člověk chce klid a mít zavřené oči.

Borax 9ch – 5 granulí po 2 hodinách – Kinetóza se projevuje při cestování autobusem nebo letadlem.

Cocculus indicus 9ch – 5granulí po 2 hodinách – Závratě a nevolnost s odporem k jídlu při cestování. Člověk chce klid a mít zavřené oči.

Většinou odezní během chvíle po skončení přepravy

Domácí léčba a babské rady

Na nevolnosti v dopravním prostředku vám může pomoci správné dýchání s dlouhým nádechem nosem a výdechem ústy.

V těhotenství

V těhotenství se nedoporučuje brát jakékoliv prášky ani proti nevolnosti, např. Kinedryl. Při nevolnosti je vhodné spolehnout se na zázvorové výtažky a čaje nebo žvýkačky.

Možné komplikace

V některých situacích může odeznívání příznaků trvat i několik dní po nepříjemné cestě, nejčastěji po plavbě na lodi.

Pokud se kinetóza často opakuje, je hlavní komplikací zvyšující se nechuť k cestování.

Nepříjemné prožitky z cest nesou špatně hlavně děti a můžou mít již od malička strach z cestování a nepřiměřeně reagovat na vstupování do dopravních prostředků. Tohoto strachu se pak velmi špatně zbavují.

Prevence

Nejlepší prevencí je vyhýbat se nepřirozené přepravě, která spouští kinetózu, to však v praxi mnohdy zcela úplně není možné. Je nutné před absolvováním cesty dbát na to, aby bylo tělo dostatečně připraveno.

Je dobré v dostatečném předstihu něco lehčího sníst a nemít prázdný žaludek. Mít zaplněný žaludek, obzvlášť těžkým jídlem, před cestou taky není správné, protože je zatížen a nemá klid pro správné trávení, což může vyvolat nevolnost a zvracení.

Také není vhodné před cestou pít alkohol.

Důležité je si při dopravě vybírat místo, které je pro nás nejlépe snesitelné, tím bývají např. v autě nebo autobuse přední sedadla. Důležitá je psychická stabilita a podpora, udělat si zkrátka pohodlí a myslet na příjemnější věci, např. poslouchat hudbu, konverzovat nebo zavřít oči a pokoušet se usnout. Důležitý je i přísun čerstvého vzduchu.

Kdy jít k lékaři

Kinetóza může vzniknout vlivem i jiné doposud skryté nemoci. Pokud se dostavily příznaky kinetózy při cestách, při kterých se obdobné potíže nikdy neobjevily, je dobré nechat se prohlédnout u odborného lékaře.

Kinetóza: příznaky, léčba (nemoc z pohybu)

Kinetóza neboli nemoc z pohybu není nemoc, pouze
nepříjemný stav. Může vzniknout z jakéhokoliv jiného
způsobu přemístění těla z místa na místo než chůzí či během –
tyto pohyby jsou lidem od přírody dané, proto nevzniká v těle problém
s interpretací takového pohybu.

Co si však má myslet centrum pro vyhodnocování přicházejících vjemů,
když oči vidí stále stejnou věc (zadní stranu sedačky řidiče), ale
v rovnovážném ústrojí ve vnitřním uchu (soubor 3 na
sebe kolmých kanálků) se přelévá tekutina a tak je vytvářena informace
o pohybu těla. Jak to, že zrakové vjemy se nemění, ale tělo přitom
mění polohu?

Existují 2 možné reakce na tuto „nevysvětlitelnou“ situaci.

1. Vyhodnocovací centrum je už na tuto konkrétní situaci
zvyklé. (např. letuškám se v letadle obyčejně špatně
nedělá). Nedostavuje se tedy žádná reakce.

2. Centrum (centrální nervový systém) je poplašen, proto vysílá
nelogické nepříjemné reakce (nevolnost, zvracení..),
neboť žádnou lepší reakci nemá zrovna v zásobě.

Takto reaguje často
i v případě, že se jedná o stejnou situaci, na kterou je organismus
zvyklý, ale netradičně provedenou.. (např.

první let v bouři pro pilota
zvyklého na klidné lety může znamenat přivození kinetózy).

Pro rozvoj kinetózi nemusí být rozpor pouze ve formě tělo se pohybuje,
oči registrují klid. Situace může být i opačná – např. stojíme-li
na mostě a pozorujeme vodu protékající pod ním, registrují oči změnu
okolí (tedy centrum to hodnotí jako pohyb těla), zatímco rovnovážné
ústrojí vysílá informaci, že tělo je v klidu – stojí.

Rizikové faktory kinetózy

Rizikovými faktory pro kinetózu jsou všechny možné druhy
pohybu (auto, autobus, vlak, jízda na koni, let,
kolotoče..).

Dále jsou ke kinetóze náchylnější děti než
dospělí. Například při jízdě ve vlaku může někomu navozovat kinetózu
sezení na sedadle, které je proti směru jízdy.

Prevence kinetózy

Hlavní prevencí kinetózy je vyhýbat se pohybu, který ji
spouští (někdy toto nelze).

Když už je nutné absolvovat pohyb, který nám
hrozí kinetózou, najíme se před tím jen lehce (prázdný žaludek však
není ideální), vyhneme se konzumaci tučných těžkých jídel a alkoholu.

Většině lidem při nevolnosti v dopravním prostředku pomáhá sedět tak,
aby mohli pozorovat trasu (v autě místo spolujezdce,
v autobuse místo vepředu). Máme-li možnost, ideální místo, kam
nasměrovat náš pohled pro prevenci kinetózy, je horizont.

Ještě více snižuje riziko nástupu kinetózy pocit, že můžeme pohyb
ovlivnit – proto se málokdy dělá při cestování zle řidičům. Jednou
z možností, jak eliminovat kinetózu, je při jízdě
usnout. Pak totiž naše centrum vyhodnocování vjemů
nedostává informaci od zraku, pouze z rovnovážného ústrojí, která tak
není s ničím v rozporu.

Pro prevenci kinetózy existuje mnoho různých prostředků – od
homeopatik, přes žvýkačky proti nevolnosti, po léky (např. Kinedryl).

Vhodný je také přísun čerstvého vzduchu – proto se
doporučuje otevřít okénko, pustit větrák, či dělat časté zastávky
s procházkou či proběhnutím se.

Někomu pomáhá poslouchání hudby při cestování (nejlépe hudba do
sluchátek a zavřít oči) – spíše než na obalamutění centrálního
nervového systému toto pomáhá navození pocitu relaxace.
Kinetóza je totiž do jisté míry psychicky ovlivnitelná.

Proto jí lze
zejména u dětí předcházet především nepřipomínání možnosti
nevolnosti a dále zabavením nějakou činností (zpívání,
povídání..)

Příznaky a projevy kinetózy

Kinetóza se projevuje jak u koho. Typická je nevolnost,
po které často následuje zvracení.. Někdo při kinetóze
zvýšeně zívá, mohou se dostavovat bolesti hlavy, typická
je bledost, nízký krevní tlak, případně
říhání, plynatost, nadměrná tvorba slin, závrať, zalití studeným
potem..

Léčba kinetózy

Kinetózu v zásadě nelze léčit. Existují cvičení,
která mohou zvýšit odolnost jedince proti kinetóze.

Také mohou pacienti navštívit specializované kliniky
zaměřené na odstraňování kinetózy. Výsledek této léčby však není
úplně jistý.

Neobtěžuje-li pacienta kinetóza příliš, obyčejně si vystačí
s prevencí projevů před jednotlivými jízdami ve svém „rizikovém“
prostředku.

Proti kinetóze se tradičně užívá Kinedryl
(Nokinal)
 – podáváme nejlépe 30 minut před jízdou
(v případě nástupu potíží během jízdy či delší jízdě, užíváme
i během jízdy). Další možností jsou žvýkačky proti
nevolnosti
Travel Gum (také vhodné užít 15 – 30 minut před
jízdou.

Jak si mohu pomoci sám

Při objevení se potíží typických pro kinetózu (nevolnost..) je
nejlepší užít některý z dostupných prostředků proti nevolnosti a
zvracení (Kinedryl, Nokinal, Travel Gum..).

Prokázané účinky proti nevolnosti a zvracení má také
zázvor. Proto pomáhá cucání zázvorových bonbónů,
žvýkání zázvorových žvýkaček, popíjení zázvorového čaje či
žvýkání čerstvého zázvoru (zázvorové výrobky – včetně sušeného
zázvoru lze nejlépe sehnat v obchodech s čínskými potravinami).

V rámci možností je vhodné zvýšit si přívod čerstvého
vzduchu
, požádat o zastavení (i proto si mají
lidé, kterým se dělá špatně v autobuse sedat
dopředu
 – jednak aby měli lepší výhled na trasu, jednak aby
mohly okamžitě informovat řidiče o své nevolnosti a potřebě
zastavit).

Při rozvíjejících se projevech kinetózy není na místě být optimista
a domnívat se, že to se „rozdýchá“.. je lepší sehnat si
pytlík, pro případ, že se naše středisko pro
vyhodnocování vjemů rozhodne, že na takový rozpor ve vjemech se reaguje
zvracením.

Zajímavé:  Léky Na Vyčištění A Podporu Lymfatických Cest?

Komplikace kinetózy

Kinetóza může v některých případech plynout z jiného
onemocnění
. Je-li podezření na takovou příčinu (obvykle
objeví-li se kinetóza v situacích, ve kterých se dříve neobjevovala), je
pacient podroben důkladnějšímu vyšetření.

Jinou komplikací kinetózy je, že u některých jedinců mohou její
příznaky přetrvávat i po skončení vystavení jedince
kinetózu spouštějící situaci (i několikadenní nevolnosti po návratu
z plavby..).

Diskuse

  • Kinetóza
    u dětí
  • Je
    vašim dětem špatně v metru a ve vlaku?

Další názvy: nemoc z pohybu, cestovní nevolnost, mořská nemoc

Kinetóza – jak zmírnit nemoc z pohybu?

  • Kinetózou nejčastěji trpí děti v rozmezí 2 a 12 let. Dále také nastávající matky a ženy v období menstruace.
  • Kinetóza může být i důsledek jízdy na pouťových atrakcích.
  • Lidé, kteří jsou na tento problém citliví, by během jízdy dopravním prostředkem neměli sledovat mobilní telefon ani číst knihu.
  • Pokud se vám udělá špatně, je dobré zavřít oči a trochu zaklonit hlavu. Pomáhá také čerství vzduch.
  • Zajímavé je, že kojenců se kinetóza vůbec netýká.
  • S nepříjemnou nevolností se může člověk setkat i ve formě „mořské nemoci“, kdy si tělo nedokáže zvyknout na nepřirozené pohyby lodi na vlnách.

Bývá vám během cestování dopravním prostředkem špatně od žaludku i přesto, že jste nic špatného nejedli? Pak nejspíš trpíte kinetózou, což je stav, který vyvolává žaludeční nevolnost a zvracení. Nejčastěji se tak děje během jízdy autem, vlakem či lodí, vyskytnout se však může i za jízdy na pouťových atrakcích.

Zkrátka vždy, když rovnovážné ústrojí vnímá pohyb a oči jsou naopak přesvědčeny, že sedíme na místě.

Spousta lidí se s kinetózou alespoň jednou za život setkala, někteří jí trpí pravidelně. Jedná se o stav, který vyvolává žaludeční nevolnost a zvracení bez toho, aniž by člověk byl nemocný nebo měl otravu jídlem.

Na vině je totiž nesouhra mezi očima a rovnovážným ústrojím.

Zatímco zrak mozek přesvědčuje, že sedíme na místě, například na zadní sedačce auta, rovnovážné ústrojí nacházející se ve vnitřním uchu zaznamenává pohyb.

Co je to rovnovážné ústrojí?

Abychom lépe pochopili, na jakém principu vzniká kinetóza, musíme nejprve porozumět tomu, jak funguje rovnovážné ústrojí. Nachází se ve vnitřním uchu a slouží k vnímání a udržení rovnováhy, registruje navíc veškerý pohyb. Na základě funkce se dělí na statické a kinetické.

Statické ústrojí

Statické ústrojí nám pomáhá udržovat rovnováhu a je zodpovědné za vzpřímený postoj. Hraje navíc podstatnou roli při koordinaci pohybu hlavy a očí. Toto ústrojí je uloženo v kulovitém a vejčitém váčku, který je vyplněn endolymfou.

Ve váčcích se pak nachází malá políčka s epitelovými buňkami, které na svých koncích mají jemné vlásky. Přímo nad nimi se nachází velké množství vápenatých krystalků, které plní velice důležitou roli při změně polohy. Pokud člověk pohne hlavou, krystalky se vlivem gravitace posunou a dráždí přítomné buňky.

Tím dojde ke změně tlaku a tahu. Takto vzniklý vzruch je pak veden přímo do mozečku.

Kinetické ústrojí

Kinetické ústrojí je umístěno v ampulích polokruhových kanálků. V každé z ampulí se nacházejí epiteliální buňky s dlouhými vlásky. Ty jsou drážděny rotačním pohybem hlavy, který uvádí do pohybu endolymfu, kvůli čemuž dochází k vychýlení smyslových buněk a jejich podráždění.

Kdy ke kinetóze dochází?

Tento stav se typicky objevuje při jízdě v dopravních prostředcích, velice často u lidí, kteří si za jízdy čtou, sledují telefon anebo film. Nevolnost se tak typicky dostavuje během cestování:

  • Autem
  • Autobusem
  • Lodí
  • Letadlem
  • Vlakem

Velice často je také následkem jízdy na pouťových atrakcích nebo na velbloudech, kdy se tělo nepřirozeně kýve. Za kinetózu je považovaná také „mořská nemoc“, kdy se tělo není schopné vyrovnat s nepřirozeným pohupováním lodi ve vlnách.

Proč je následkem toho, když oči nespolupracují s vnitřním uchem, nevolnost, odborníci zatím nevědí. Existuje však teorie, která říká, že zmatenost smyslů mozku signalizuje otravu organismu. Ten se toxické látky z těla následně snaží vyloučit zvracením.

Příznaky kinetózy

Kinetóza může probíhat v mírné i těžké formě. O poznání častěji jí například trpí ženy v období menstruace nebo nastávající maminky. Týká se rovněž malých dětí, nejčastěji od 2 do 12 let. Novorozence naopak vůbec netrápí. Mezi nejčastější příznaky kinetózy patří:

Jak kinetóze předejít?

Stejně jako jiným stavům a nemocem, i kinetóze se dá zčásti předejít. Doporučuje se například volit vždy místo v přední části dopravního prostředku, kde nedochází k tak silným vibracím a pohybům jako v zadní části.

 Ideální je sedět přímo vedle řidiče, kdy má cestující s kinetózou možnost sledovat horizont před sebou, čímž nepříjemnému pocitu na zvracení předejde. V případě autobusu by se měl dotyčný vyvarovat také sezení přímo nad koly vozu.

Nevolnost pak umocňuje i natočení hlavy proti směru jízdy.

Před jízdou by citliví jedinci neměli konzumovat těžká a mastná jídla, která žaludek sama o sobě dráždí. Nedoporučuje se ani čtení knihy či sledování obrazovek, ať už mobilního telefonu či různých přenosných zařízení. To nesouhru mezi očima a vnitřním uchem ještě více umocní.

Pokud jste na kinetózu citlivější, zkuste raději sedat za volant. U jedinců, kteří řídí, se nepříjemný pocit zpravidla neprojevuje, a to z toho důvodu, že se sami považují za činitele pohybu. Mají navíc skvělý výhled na horizont před sebou. Tudíž pohyb dobře registrují i oči.

Pokud se u vás nepříjemný stav již projeví je dobré:

  • Mírně zaklonit hlavu
  • Zavřít oči
  • Otevřít okno nebo zapnout klimatizaci
  • Zastavit a projít se
  • Soustředit se na jiný podnět, než je nepříjemný stav, například na zpívání s dětmi

Co proti kinetóze pomáhá?

Jelikož se nejedná o nemoc, ale o okamžitý stav organismu, nelze kinetózu vyléčit. Pomocí léků však můžete alespoň zmírnit její příznaky.

Pokud plánujete delší cestu a bojíte se, že by se u vás kinetóza mohla vyskytnout, můžete sáhnout například po Kinedrylu. Mějte ale na paměti, že má tlumivé účinky.

Po jeho konzumaci proto budete unavenější a cestu dost možná prospíte.

Pomoci může také přípravek známý jako Travel gum. Jedná se o žvýkačku, která se žvýká zhruba 15 až 30 minut před cestou, a to po dobu alespoň 10 minut. Je ovšem vhodná pouze pro děti starší 15 let, dávku navíc můžete opakovat až po uplynutí 6 hodin.

Pokud nechcete sahat po chemických preparátech, můžete zkusit například zázvor. A to jak stoprocentně přírodní, tak ve formě lízátek či bonbónů. Počítejte však s tím, že přírodní léčba není tak účinná jako ta chemická.

Trpíte nevolnostmi na cestách? Vyzkoušejte rady, jak se jim vyhnout

Hned na úvod je třeba říci, že za nevolnosti, nebo dokonce zvracení v autě, nemůže zkažený žaludek (i když ne že byste si k němu nemohli nevhodným předcestovním menu pomoci).

Problémy způsobuje mozek, který se špatně vyrovnává s protichůdnými vjemy z očí a středního ucha.

Oči říkají: prakticky se nehýbu (proto nevolnosti zhoršuje například čtení – pohled na statický text), střední ucho ale vnímá otřesy a další pohyby vozu/lodi/letadla. 

Tipy, jak předejít kinetóze- Sedejte si tak, aby vliv pohybu na vás byl co nejmenší: ve vlaku seďte po směru pohybu v přední části soupravy a u okénka, v autobuse si najděte místo někde vpředu, v letadle si sedněte k přední hraně křídla a pusťte na sebe proud vzduchu, v lodi volte kajutu v přední nebo střední části lodi poblíž hladiny ponoru, v autě se snažte sednout si na sedadlo spolujezdce (nebo řídit).- Soustřeďte se pohledem na pevný bod na obzoru, při plavbě lodí třeba na vzdálený ostrov. Rozhodně si nečtěte!

  • – Opřete si hlavu o opěrku sedadla a udržujte ji v klidu.
  • – Dýchejte pomalu, pravidelně a nosem.
  • – Nekuřte ani si nesedejte do blízkosti kuřáka.
  • – Nepijte alkohol.
  • – Nejezte mastná a kořeněná jídla, nepřejídejte se.
  • – Jestliže zvládáte v dopravním prostředku spát, zkuste si naplánovat cestu tak, abyste si mohli zdřímnout.
  • – Mohou vám ulevit medikamenty ze skupiny antihistaminik (Kinedryl, Nokinal, žvýkačka Travel-gum).

– Velmi silné nucení na zvracení je možné potlačit i tzv. antiemetiky (Torecan), jejich nasazení ale musí posvětit lékař.- Z přírodních látek proti nevolnosti pomáhá zázvor, ať už samotný nebo v podobě čaje či lízátka. Je možné pořídit si i homeopatika proti kinetóze (Cocculine apod.).

Problémy nicméně může způsobit i opačná situace: když stojíte na mostě (tělo se nehýbe) a pod vámi proudí dravá řeka (oko vidí pohyb). Vysvětlení pochopitelně problémy nevyřeší, i když může pomoci najít recept, jak nevolnost neboli odborně kinetózu zvládnout. Základem totiž je co nejvíce zmenšit rozpor mezi tím, co oči vidí a co ucho cítí.

Cestování vás vytrénuje

Pokud jde o kinetózu, platí více než jinde pravidlo: co tě nezabije, to tě posílí. Poměrně účinným způsobem, jak se kinetózy zbavit, je často cestovat, protože si tělo na tuto situaci zvykne a přestane z ní být tak vykolejené. 

Na druhou stranu, do doby, než tento žádoucí stav nastane, můžete zažít celkem krušné časy. Recepty, které mohou od kinetózy ulevit, totiž nejsou stoprocentně spolehlivé – vždy jen jistým způsobem snižují riziko, že nedovezete obsah žaludku až do cíle své cesty.

Prevence jídlem i chováním

Pokud se chcete ochránit před nevolností, musíte začít už před cestou. Místo v letadle, v autobuse i v autě byste měli vybírat s ohledem na své potíže.

Nejlépe vám bude tam, kde sebou stroj nejméně hází, a případně odkud se nejlépe prchá – například v autobuse tyto požadavky splňují místa co nejvíce vpředu.

Ještě více byste měli myslet na prevenci, pokud vás kinetóza trápí na lodi: je třeba pečlivě volit nejen místo, ale i samo plavidlo. 

„Je lépe vybírat plavidlo menších rozměrů, pokud víme, že trpíme mořskou nemocí,“ radí doktorka Alena Lukešová ze Střediska očkování a cestovního lékařství. 

Svému žaludku cestování usnadníte, pokud zvolíte přiměřenost v jídle: jezdit nalačno stav zhoršuje, přecpaný žaludek nebo mastný hamburger a hranolky vám ale také dobrou službu neudělají. Nezapomeňte si s sebou zabalit svačinku, nejlépe chladnou vodu či colu a slané sušenky. Pomůže také, když se při cestě nějak zabavíte.

„Vhodné je odvedení pozornosti, například povídání si nebo relaxace při poslechu hudby do sluchátek se zavřenýma očima,“ doporučuje lékařka.

S dětmi musíte být vynalézaví

Pokud cestujete s dětmi, je nejdůležitější odpoutat jejich pozornost od cesty a zabavit je. Když se soustředí na slovní fotbal, zpěv nebo třeba značky projíždějících vozidel, je větší šance, že nebudou myslet na to, že jim začíná být špatně. 

Co si pamatovat

  1. • Pokud přes všechna opatření trpíte nevolností, pokuste se co nejdříve zastavit (pokud to jde), nadýchat se čerstvého vzduchu, sednout si nebo lehnout na zem.
  2. • Pokud nemůžete vystoupit, zkuste si sednout se zakloněnou hlavou pevně opřenou, nebo – pokud to jde – si lehnout.
  3. • Několikrát se nadýchněte ústy a zhluboka.
  4. • Ulevit může i chladný obklad na čelo.
  5. • Napijte se vody a dejte si nějakou svačinku, ideálně slané krekry.
  6. • Od uší zalehlých při vzletu či přistávání letadla uleví cucavý bonbon, žvýkačka nebo popíjení syceného nápoje.
  7. • Ujistěte se, že pro případ nejhoršího máte po ruce sáček.

Velmi dobrým spojencem v boji s kinetózou je také spánek. Pokud můžete, cestujte s dětmi na noc nebo v době jejich odpoledního usínání.

Pomocníci z lékárny

Pokud výše uvedené tipy nezaberou, je možné podávat i medikamenty. Stále se s úspěchem používá třeba Kinedryl, běžný už za našeho dětství.

Tento lék patří mezi antihistaminika a celkově tlumí – takže člověk po něm nejen lépe snáší jízdu, ale také bývá spavý, což může pomoci ještě více.

Po antihistaminikách ovšem nemůžete za volant – takže zapomeňte na možnost, že byste byli druhým řidičem. 

Je třeba nicméně vědět, že Kinedryl a příbuzné léky se musí užít s určitým předstihem: zobnout byste si měli aspoň 15 až 30 minut před odjezdem.

Rychlejší nástup účinku má žvýkačka Travel-gum, kterou stačí strčit do úst až ve chvíli, kdy máte pocit, že už to na vás jde.

Je nicméně určena až pro lidi starší 15 let (v Česku se neprodává varianta pro děti, která obsahuje o polovinu méně účinné látky). 

Přírodní úlevu od nevolností nabízí zázvor. Můžete si z něj udělat čaj, žvýkat jeho kandované kousky nebo si z lékárny donést tablety či speciální lízátko s jeho obsahem. Stoprocentní účinek od něj nicméně nečekejte. 

Příznivci alternativní medicíny mohou vyzkoušet i homeopatika. Kromě speciálního léku Cocculine, který se užívá večer před cestou a poté i v jejím průběhu, vám mohou lékárníci či homeopati podle vašich příznaků doporučit i jiné konkrétní preparáty nebo jejich kombinaci.

Pytlíky s sebou

Na Lekarna.iDNES.cz pořídíte přípravky proti nevolnosti na cestách. Seženete tu homeopatikum Cocculine, žvýkačku Travel-gum a nebo klasický Kinedryl.

I když receptů proti cestovní nevolnosti je opravdu hodně a velká část populace měla příležitost je na sobě vyzkoušet, na žádný z nich není stoprocentní spolehnutí. 

Proto pokud problémy máte nebo pokud se chystáte na volné moře na lodi – tam nevolnosti chytají i lidi, kteří jinak snášejí cestování bez problémů – nezapomeňte si s sebou zabalit pár pevných sáčků. Jistota je jistota, že.

Článek vyšel v červencovém vydání časopisu Zdraví

Co dělat, když dítě nesnáší cestování? Prevence a léky! | Žena.cz

Každý rok v době dovolených řešíte stejný problém? Jak zvládnout cestu s dětmi, když je jim v autě špatně? Aby vaše putování nebylo takovým utrpením, připravili jsme pro vás možnou prevenci, jak nevolnosti předejít a přehled léků, které pomohou, když už není zbytí.

Nepříjemné šimrání v žaludku, bolest hlavy, návaly či závratě. Jsou vám tyto příznaky povědomé? Ano, jde o kinetózů, nevolnost při cestování. Mozek je zmatený z různých signálů, které vnímá přes oči a orgán rovnováhy se to snaží vydržet. V případě selhání dojde k nevolnosti a nejhůř k zvracení. Jak s tím bojovat?

11 tipů, jak nevolnosti u dětí předejít

  • Prázdný žaludek není dobrou volbou. Je lepší začít s malým jídlem, vhodné jsou suchary či chleba.
  • Cestujte v noci, kdy má rovnováha přestávku a reaguje tak mnohem méně. V nejlepším případě váš potomek celou jízdu prospí.
  • V jiném dopravním prostředku (letadlo, loď a další) si zvolte místo uprostřed, tam jsou pohyby nejmenší.
  • Své děti nechte koukat z okna ve směru jízdy. Sledujte vzdálené věci, jako jsou hory či mraky. Můžete spolu hrát hru na počítání nebo si představujte, co se za tvary ukrývá.
  • Zastavujte minimálně každé 2 hodiny, aby měl žaludek dostatek času se uklidnit a sníst něco hodně malého bez drncání a zatáčení. Tělo i hlava také potřebují čerstvý vzduch.
  • Pro rozptýlení nechte zapnutou příjemnou hudbu nebo si společně prozpěvujte.
  • Za žádnou cenu nenechte své děti při cestě číst (hlavně ty, které trpí kinetózou).
  • Zvolte pohodlné oblečení, které nesmí nikde svírat. V tomto případě méně znamená více.
  • Buďte ohleduplní, pokud v autě běžně kouříte, s dětmi na to raději zapomeňte.
  • Jsou-li potomci odrostlejší, nechte je žvýkat žvýkačku nebo cucat bonbón. Ideální jsou osvěžující příchutě máty, citronu nebo zázvoru.
  • Na dlouhou cestu se vydejte odpočinutí.

Léky mějte u sebe! Jak je užívat?

Není třeba si hrát na hrdiny. Pokud víte, že i přes prevenci dojde k nevolnosti, přichystejte si léky. Jsou volně prodejné a mají antiemetický účinek.

Nejčastěji se u kinetózy používá dimenhydrinat (Travel-gum) nebo moxastin (Kinedril).

Léky jsou vhodné jen pro krátkodobé podávání, při používání déle než 3 dny je nutné se poradit s lékařem.

  • děti od 2 do 6 let by měli dostávat jen 1/4 tablety
  • děti 6-15 let 1/4 až 1/2 tablety

První dávku přichystejte 60 minut před začátkem cesty. Při dlouhé trase můžete podání 2x zopakovat po 3 hodinách. Pozor na Kinedryl = nepodávejte ho dětem do 2 let.

Čtěte také: Nevolnost psů při cestování autem: Tipy a rady!

Travel-gum (žvýkačky proti nevolnosti) účinkuje super rychle, a tím je možné lék použít až ve chvíli, kdy se objeví první příznaky. První úleva nastupuje už po 15 minutách a vydrží 3 hodiny.

V České republice ale koupíte jen Travel-gum 20 mg, což je dávka vhodná pro dospělé a mladistvé ve věku od 15 let. Pro děti menší dávku 10 mg seženete jen v zahraničí.

Dimenhydriant se dobře snáší, jen způsobuje velkou únavu.

Vrhněte se na homeopatika

Chcete-li svým dětem ulevit, přesto nechcete sáhnout po lécích, pak využijte sílu homeopatik.

Klasickým prostředkem proti nevolnosti je Cocculus indicus, Borax, Tabacum, Borax 15CH nebo 30CH se dávkuje 5 granulek před cestou nebo v jejím průběhu při zhoršení.

Podobně se užívá i Cocculus 9CH nebo Tabacum 9CH (5 granulí před cestou). Homeopatický lék Cocculine se bere i večer před odjezdem a pak 2 tablety každou hodinu. Tabletka se nechá volně rozpustit v ústech.

Přírodní prostředky se nejlépe užívají s jídlem a dostatkem tekutin. Jejich složení není nijak překvapující, zázvor nebo extrakt z něho či máta jsou dvě věci, které dokážou uklidnit rozbouřený žaludek.

Když se nedaří nevolnost zažehnat

Když nastane akutní případ a zvracení se jen tak nevyhneme, je nutné zajet co nejrychleji na parkoviště a dopřát si čerstvý vzduch. Nechte své děti hluboce dýchat ústy. Snažte se na ně mluvit a rozptýlit je. Dodejte organismu dostatek vody a něco slaného na křupání.

Náš tip: Proč strávit dovolenou na Kapverdských ostrovech?

Dostaví-li se bolest hlavy nebo studený pot, pomůže vlažný obklad na čelo a zátylek. Ať vyrážíte kamkoliv, mějte připravené plastové sáčky pro případ, že nenajdete včas odpočívadlo.

zdroj: mojelekrana.cz

Jak bojujete s kinetózou u dětí vy? Máte nějaké zajímavé a praktické rady? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Dětský pláč patří k nejhorším zvukům, lidé ho nesnášejí
  • Recepty a projímadla aneb Jaký máte vztah k jídlu?
  • Recepty, rady i fígle pro správné grilování hovězího

  Video Mohlo by Vás také zajímat: V kinech bude řežba, Netflixu se nebojíme. Točit během covidu byl masakr, říká Bradáč | Video: Michael Rozsypal

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector