Kam za sluncem – vše o zdraví

Přiznejte si to. Občas vás napadne, že dáte výpověď v práci, vyberete úspory, vše hodíte za hlavu a odstěhujete se do ráje s modrým mořem a bílými plážemi nebo do historického farmářského statku ve Francii. Tento sen se může stát realitou.

Agentura International Living vydala svůj každoroční Annual Global Retirement Index, což není nic jiného než seznam států, kde je vzhledem k nákladům na život v dané zemi nejlepší strávit důchod. A tento seznam není jen pro dříve narozené. Je pro všechny, kteří chtějí žít v jiné zemi s co nejnižšími náklady. 

International Living žebříček sestavuje nejen dle nákladů, hodnotí i dalších 12 kritérií, mezi nimiž jsou například dlouhodobé klima či úroveň zdravotní péče. A loni se rozrostla o jednu zcela novou kategorii: příležitosti. Ta zahrnuje například dostupnost internetového připojení nebo míru podpory malého podnikání od místních samospráv.

Tady je tedy desítka zemí, kam se vám vyplatí přestěhovat. A neovlivní to vaše připojení na Netflix.

1. Portugalsko

Kam za sluncem – vše o zdraví

Portugalsko je známé svým klidným a pomalým životem, milými a přívětivými obyvateli a zdravotní péčí na dobré úrovni. Navíc na poměry evropského kontinentu má asi nejlepší celoroční počasí.

International Living doporučuje pobývat v městečku Mafra asi 20 kilometrů severozápadně od Lisabonu nedaleko světoznámé surfařské oblasti Ericeira.

Mafra je kromě mnoha kaváren a barů známá rozsáhlým komplexem paláce a kláštera s kostelem. Krásně se ale bude žít všude, v hlavním městě, blízko pláže nebo v odlehlých horských oblastech.

Navíc je Portugalsko druhou nejlevnější zemí pro život v Evropě, hned za Bulharskem.

2. Panama

Kam za sluncem – vše o zdraví

International Living Panamu do svého žebříčku zařadila nejen díky přívětivému klimatu, který neohrožují hurikány, jež často trápí Severní i Střední Ameriku. Panama má levnou zdravotní péči v dobré kvalitě, domluvíte se zde bez problému anglicky a předností je dobré internetové připojení a také napojení na mnoho mezinárodních leteckých linek. Panamská vláda je navíc stabilní a podporuje podnikání. Cizinci zde nadto nemusejí danit příjmy pocházející ze zahraničí.

Náklady na život jsou tu nízké. Kadeřník vás vyjde v přepočtu na stovku, stejně tolik dáte za menu s dezertem a pitím v místních restauracích. Ceny za bydlení se přibližují těm v Česku, pokud byste si zde chtěli koupit nemovitost, čtyřpokojový rodinný domek vás vyjde na necelé čtyři miliony korun. Ovšem vláda dává daňové úlevy na nákup nemovitosti až na 20 let. 

3. Kostarika

Kam za sluncem – vše o zdraví

Třetí příčka patří zemi, která je pro všechny, kdo žijí život hlavně venku. Typickými aktivitami jsou zde rybaření, golf, jízda na kole, surfování, potápění, horolezectví nebo cvičení jógy. Teplé a slunné počasí zásobuje tržnice čerstvým lokálním ovocem a zeleninou. 

To přináší i jeden benefit. Lidé, kteří zde začali žít, si pochvalují samovolné hubnutí jen díky změně životního stylu. Dlouhotrvající a stabilní demokracie v této zemi láká expaty ze všech koutů světa od nepaměti. Pokud jde o náklady, ty jsou obecně zhruba o pětinu nižší než v Panamě. 

4. Mexiko

Kam za sluncem – vše o zdraví

Lidé mají Mexiko často spojené jen s dovolenou na pláži, což je charakteristické zejména pro Američany, kteří mají tuto zemi, co by kamenem dohodil. Nabízí ale i bohaté kulturní vyžití s dlouholetou tradicí, jež na vás dýchne v pestrobarevných uličkách, které jsou plné divadel, galerií či pouličních umělců.

Itnernational Living doporučuje zejména oblast kolem riviéry Maya, což je pás pobřeží s běloskvoucím pískem jižně od Cancúnu. Zejména Playa del Carmen v poslední době láká digitální nomády, kteří se zdrží na sezonu dvě a pak jdou zase jinam.

5. Kolumbie

Kam za sluncem – vše o zdraví

V Jižní Americe ještě chvíli zůstaneme. Kolumbie se v novém tisíciletí stala doslova rájem pro expaty ze všech zemí. Čím to? Je zde cenově dostupná, přitom kvalitní zdravotní péče, vřelí a přívětiví obyvatelé a v neposlední řadě i levné žití. 

K nejoblíbenějším oblastem patří město Medellín, které je sice druhou největší aglomerací hned po Bogotě s rozvinutým průmyslem, ale na druhou stranu je plné divadel a restaurací, a okolí města navíc nabízí nádhernou přírodu. 

Další oblastí je tzv. kávový trojúhelník mezi městy Pereira, Armenia a Manizales, jež obklopují hory a náklady na živobytí jsou zde nižší než ve velkých aglomeracích. Čechy jistě potěší, že tamní pivo Club Colombia se prodává za v přepočtu méně než osm korun za půllitr. 

6. Ekvádor

Kam za sluncem – vše o zdraví

Čistota, přátelští obyvatelé, služby na skvělé úrovni a moderní města jako Quito nebo Cuenca. To vše vyneslo tuto jihoamerickou zemi na šestou příčku letošního žebříčku. Navíc Ekvádor nabídne útočiště jak pro milovníky moře a pláží rozpálených od horkého slunce, tak chladného horského vzduchu. 

7. Malajsie

Kam za sluncem – vše o zdraví

Malajsie je plná překvapení, na což v posledních letech přichází čím dál více Čechů. Jde o bývalou britskou kolonii, proto je zde oficiálním jazykem angličtina. Náklady na živobytí jsou zde daleko nižší než u nás, zdravotní péče na skvělé úrovni. Navíc jde o perfektní výchozí bod pro objevování zbytku Asie, jako je Thajsko, Bali, Kambodža nebo Vietnam. 

International Living doporučuje zejména oblast Penang, kde to hýří kulturou, uměním, historií, ale také džunglí a naproti tomu plážemi. 

8. Španělsko

Kam za sluncem – vše o zdraví

Pro Čechy nejbližší destinace z žebříčku, kam se dnes letecky dostanete za stovky, maximálně nižší tisíce korun. Španělsko patří k nejoblíbenějším evropským zemím nejen v době letních dovolených. Je to samozřejmě díky příznivému teplému počasí, rozvinutým službám a nižším nákladům. 

Na tom se podílí i velká potravinová soběstačnost, která stlačuje ceny dolů. Navíc podle Světové zdravotnické organizace má Španělsko jeden z nejlepších zdravotních systémů na světě. Znáte například městečko Jerez na jihu země? Podle International Living vás chytne za srdce. 

9. Francie

Kam za sluncem – vše o zdraví

La vie Française. Představte si léto na Riviéře, podzim na vinicích, zimu na sjezdovkách a jaro v Paříži. K tomu čerstvé croissanty, výborný sýr a sklenka vychlazeného Chablis. Francie má prostě všechno: krásnou zemi, dobré jídlo a pulzující kulturu.

Navíc je finančně přístupnější, než si myslíte. Život v páru ve Francii průměrně vyjde na dva tisíce dolarů, což se rovná zhruba 45 tisícům měsíčně, v částce je ale zahrnutá i zdravotní péče.

Navíc ještě před stěhováním stojí za to nastudovat, jestli vám město či stát na život něco nepřidá. Například fáma o strádajícím umělci v Paříži neplatí. Město jim vyplácí měsíční gáži.

Takže přibalte kytaru.

10. Vietnam

Kam za sluncem – vše o zdraví

Velká moderní a progresivní města, historické památky, pláže bez živáčka a nádherné hory a příroda. Také jedna z nejstabilnějších a nejsilnějších ekonomik v Asii, díky které je na skvělé úrovni zdravotní péče nebo například doprava.

Pokud jde o měsíční budget, ve velkých městech ve dvou měsíčně vystačíte s 1500 dolary (tedy zhruba 33 tisíci korunami), v menších městech nebo na venkově se náklady sníží minimálně o třetinu.

Dovolená u moře – investice do vašeho zdraví

Kam za sluncem – vše o zdraví Dovolená u moře  •  Fotografie (5) Kam za sluncem – vše o zdraví Dovolená s dětmi k moři  • 

“ Kam nechodí slunce, tam chodí lékař“Přibližně až 80 % doporučené denní dávky vitaminu D můžete získat ze slunečního záření.Je dokázáno, že pobyt u moře našemu zdraví velmi prospívá. Kombinace mořské vody,vlhkého vzduchu a slunce totiž posiluje imunitu až na několik měsíců dopředu. Také chrání naše kosti, srdce, psychiku, cévy a příznivě působí na celou řadu dalších zdravotních problémů a hlavně civilizačních nemocí. Může za to hlavně vitamin D3, který získáváme ze slunce, jehož  nedostatkem dle klinických studií trpí více jak 60 % populace, a který je pro náš organismus nesmírně důležitý. Sluneční svit v Česku jako jediný zdroj vitaminu D3 nestačí, řešením jsou pak vitaminové doplňky stravy. Bohaté potraviny na vitamin D2 jsou zejména mastné  ryby, jako je losos či makrela, menší množství je pak obsaženo ve žloutku, hovězích játrech, mléce, cerealiích a v některých houbách, z nichž se bohužel vstřebává jen 5-10 % doporučené dávky.Množství klinických studií jasně prokázalo vzájemnou souvislost mezi nízkou hladinou vitaminu D a některými nemocemi, jako je třeba cukrovka, roztroušená skleróza, obezita, rakovina, onemocnění srdce a cév, onemocnění trávicího systému, Chrohnova choroba, lupénka či autoimunitní onemocnění. Vitamin D totiž vyzbrojuje náš imunitní systém proti napadení mikroorganismy a víry, funguje jako zlatý klíček k našemu zdraví.Krevní testy na celkový vitamín D si můžete nechat změřit z krve v laboratoři v ceně od 700 Kč a výše. Zdravotní pojišťovny tento rozbor hradí jen v určitých případech, přestože vitamin D má na naše zdraví tak enormní vliv a jeho nedostatek je alarmující pro naše zdraví. Vitamin D je nejlepší čerpat ze slunečního záření a podpořit pohybem v přímořském ovzduší a moře.Také mořská voda totiž obsahuje množství minerálů a stopových prvků, které příznivě působí na ekzém, lupénku a další kožní onemocnění. Slaný vlhký mořský vzduch přesycený minerály je pak pohlazením pro mnohé dýchací problémy či astma. Přímořské klima a aktivní pobyt u moře je aktivátor celého našeho imunitního systému, psychiky a nervové soustavy.

Dovolená a zájezdy k moři do Itálie pro rodiny s dětmi   www.martinitour.

cz Přemýšlíte o dovolené k moři ? Chcete jet autobusem nebo vlastní dopravou, vybírejte blízká přímořská letoviska v severní a střední Itálii.

Doporučujeme letovisko Lido Adriano, jen 900 Km z Brna, kde v okolí se nachází řada možností na výlety do okolí, ze kterých doporučujeme San Marino, Ravenna, Rimini, Bologna  a další.

Autobusové zájezdy  Lido Adriano Itálie moře:28.6. – 7.7.   5390,- Kč s dopravou5.7. – 14.7.   5790,- Kč s dopravou 12.7. -21.7.  5790,- Kč s dopravou19.7.- 28.7.  5790,- Kč s dopravou 9.8. – 18.8.   5790,- Kč s dopravou16.8.-25.8.   5490,- Kč s dopravou23.8. – 1.9.   4690,- Kč s dopravou30.8. – 8.9.   4290,- Kč s dopravouApartmán s bazénem a tenisem u moře pro 4/6 osob vlastní dopravou:29.6.- 6.7.   14200,- Kč / týdenčervenec      15000,- Kč / týdenzáří               8500,- Kč / týden 

více

www.mirabilandia.itwww.safariravenna.it www.leonimarinirimini.it

Poslední aktualizace: 1.2.2019

Cestování s chronickou nemocí: důkladná příprava je základ

Doba, kdy vleklé onemocnění znamenalo naprostý konec cestování, je dávno pryč. V současnosti se občasných výletů do zahraničí nemusí bát ani takto nemocní lidé. Na místě je však rozhodně opatrnost a pro zdárný úspěch putování také pečlivá příprava.

I když poznávání ciziny znamená většinou relaxaci a zábavu, bezpochyby také přináší stresující situace a zvýšení fyzických nároků. Lidé s chronickými chorobami by se tak měli na cestu důkladně připravit, aby předešli případným komplikacím, jež mohou bezstarostnou dovolenou přetvořit v hrůzostrašný zážitek. Zde je pár tipů, které vše usnadní:

  • Několik týdnů před případným odjezdem zajděte za svým lékařem a ujistěte se, že vám zdravotní stav umožní cestovat. Odborník s vámi bude nejspíše konzultovat i vhodnost očkování do dané lokality, proto návštěvu neodkládejte na poslední chvíli.
  • Nechte si od lékaře vyhotovit zdravotní dokumentaci s podrobným popisem svého onemocnění a aktuálního zdravotního stavu. Tento dokument můžete použít v případě zdravotních komplikací, jež mohou během cesty nastat.
  • V případě, že trvale užíváte nějaké léky, nechte si předepsat dostatečné množství, které vám vystačí i v případě nenadálého prodloužení dovolené.
  • Informujte se, zda užívání antimalarik, léků proti průjmu či jiných látek neovlivní účinek léčiv na chronické onemocnění.
  • Poraďte se s lékařem, co vše přidat do cestovní lékárničky.
  • Během putování nezapomínejte na pravidelný pitný režim, noste prodyšné a volné oblečení a během dalekých jízd se pravidelně protahujte, abyste předešli vzniku hluboké žilní trombózy.
  • Nezapomeňte si uzavřít kvalitní cestovní připojištění, které pokryje případné náklady na zdravotní péči v zahraničí. Počítejte s tím, že v případě pojistné události v zahraničí po vás bude pojišťovna chtít potvrzení od vašeho lékaře, že váš stav byl alespoň 6 měsíců stabilizovaný.
Zajímavé:  Příznaky Výhřezu Krční Ploténky?

Doporučení platná pro každého

  • Člověk s chronickým onemocněním by měl podstoupit základní cestovní očkování, mezi něž patří vakcinace proti chřipce, hepatitidě A a B či pneumokoku. Při výletech do rozvojových oblastí není od věci také vakcinace proti cestovatelskému průjmu, břišnímu tyfu či meningokokové meningitidě. Konkrétně vám jistě poradí specialista na cestovní medicínu.
  • Jedinci s vleklými chorobami by měli dbát na dostatečnou hydrataci. Pro kardiaky je nezbytností dostatečná zásoba nitroglycerinu, pro cukrovkáře zase inzulinu.
  • Chronická onemocnění s sebou přinášejí zvýšené riziko infekce. Domluvte se s lékařem, zda by nebylo vhodné mít s sebou pro jistotu antibiotika.
  • Na cestách se vyvarujte nadměrné konzumace alkoholu a dodržujte zásady bezpečného stravování.

Doporučení pro konkrétního nemocného jsou zcela nad rámec tohoto článku.

Každou cestu by tak měla předcházet návštěva odborníka, který zcela jistě podá přesnější informace, jež pomohou vaše zdraví uchránit během jakéhokoli putování.

(holi)

Zdroj: wwwnc.cdc.gov

Další článek

Líbí se Vám tento článek?

  • Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty
  • Autem po Evropě: na co se připravit?
  • Autostop – levné cestování, ale s riziky!
  • Bezpečné cestování v těhotenství: rady, tipy, zásady
  • Braňte se nákaze: co na cestách (ne)jíst
  • Břišní tyfus: chytit ho můžete i ve Středomoří
  • Čeká vás dlouhý let? Nedávejte trombóze šanci!
  • Češi jsou národem cestovatelů, trendem je digitální nomádství
  • Cestování bez signálu? To se vám se satelitním telefonem nestane
  • Cestování kráse neuškodí: 4 triky, jak na to
  • Cestování na Blízký východ. Kam můžete bezpečně vyrazit?
  • Cestování na zapomenutá místa. Sem chcete, jen o tom zatím nevíte!
  • Cestování po Mexiku: rizik stále přibývá
  • Cestování po zbytek roku? Podle světel semaforu a tak trochu jinak
  • Cestování s léky vyžaduje důkladnou přípravu
  • Cestování v důchodu? Pro stále více seniorů běžná realita!
  • Cestování v Pobaltí: od křižáků po secesi
  • Cestování v těhotenství? Ano, ale rozumně
  • Cestování za zimou: pozor na podchlazení a omrzliny!
  • Cestovatelé, pozor! Infekce může číhat i v nejdražším hotelu
  • Cestovatelé, pozor! Infekce může číhat i v nejdražším hotelu!
  • Cestovatelé, pozor! Komáří bodnutí může být i smrtelné
  • Cestovatelský průjem: nepříjemná komplikace dovolené
  • Cestovní pojištění s ERV
  • Chorvatsko a Černá Hora: úspěch dovolené je ve vašich rukách
  • Chystáte adrenalinovou dovolenou? Dobře se pojistěte!
  • Chystáte se dobýt americký kontinent? Bez přípravy nemusíte uspět!
  • Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!
  • Čína: jak přežít pobyt ve znečištěných městech
  • Čína: odvrácená tvář asijského giganta
  • Co takhle strávit silvestrovskou noc v zahraničí? Máme několik tipů
  • Desatero pro cestovatele – pravidla chování v zemích třetího světa
  • Desítka nejčastějších mýtů spojených s cestovními nemocemi
  • Dítě „na palubě“: tipy pro spokojenou posádku
  • Do Austrálie jen s očkováním, pojištěním a repelentem
  • Dovolená na čtyřkolce? Nezapomeňte doma zodpovědnost!
  • Dovolená na jachtě? Jen pro zodpovědnou posádku!
  • Dovolená na motorce aneb Co před startem nezanedbat
  • Dovolená příští rok? Vybírejte podle tipů Lonely Planet!
  • Dovolená se zážitkem: Láká vás sexuální turistika?
  • Dovolená v Egyptě – krása doprovázená riziky
  • Egypt: krásy a rizika země faraonů
  • Ekoturistika jako naděje pro budoucí generace?
  • Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro drsňáky!
  • Hit současné dovolené? Obytné vozy a karavany!
  • Horečka dengue ohrožuje Čechy! Počet nákaz roste
  • Horečka při cestování v zahraničí. Víte, jak správně postupovat?
  • Horečnatá infekce – nechtěný suvenýr z dalekých krajin
  • Horská turistika: zahraniční velikány pokořujte jen s dobrým pojištěním
  • Hroch – nejnebezpečnější zvíře Afriky
  • Hygiena na cestách. Na co běžně nemyslíme?
  • I při cestách po Evropě nás ohrožují závažné infekce
  • I s astmatem se dá cestovat, chce to ale důkladnou přípravu!
  • Indonésie bez rizika: myslete na zdraví i osobní věci
  • Itálie, Španělsko, Řecko: víte, co musíte udělat před dovolenou?
  • Jak se při cestování po velkoměstech nenechat napálit
  • Jak se vyhnout nákaze z vody? Dodržujte 5 jednoduchých pravidel

Je vám v zimě zima? Víme, kam za sluncem!

Kde si v průběhu listopadu či v době adventu může člověk prohřát kosti a užít bezstarostné cachtání v mořských vlnách? Možností je řada, stačí si jen vybrat tu, která nejvíc odpovídá vašim představám a možnostem.

Podzimní a zimní zájezdy za sluncem si získávají u českých turistů stále větší oblibu.

V loňském roce vycestovalo do exotických destinací podle analýzy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur přes 120 tisíc Čechů.

Přibližně 55 tisíc z nich se do teplých krajin vypravilo prostřednictvím cestovních kanceláří (z toho zhruba pět tisíc přes zahraniční cestovky), zbytek cestoval na vlastní pěst.

Bez cestovní kanceláře vyrážejí na dovolenou především mladší turisté. Zástupci střední generace a rodiny s dětmi mají raději vše s předstihem vyřízené.

V tomto článku se zaměříme především na druhou kategorii, osamělí vlci si poradí sami.

Turisty láká Karibik a jihovýchodní Asie

Zatímco před lety byly za exotickou destinaci ještě brány Tunisko a Egypt, dnes jsou tyto země považovány již za běžné turistické cíle a do popředí se derou atraktivnější a zvučnější místa v Karibiku či jihovýchodní Asii. To potvrzuje i Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří České republiky: „Tunisko a Egypt budou muset o své tradiční klienty bojovat a bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet tamní politická situace. V tuto chvíli jsou obě destinace naprosto bezpečné, ale určitá obava je z klientů cítit. Hitem bude bezesporu Abú Dhábí s letem ČSA z Prahy a mnohem nižšími cenami než sousední Dubaj. Tradičně bude zájem o destinace nalétávané chartery, tedy o Dominikánskou republiku, Kubu, Keňu a Thajsko.“

Jak si správně vybrat?

Při výběru cílové destinace myslete na to, co vlastně od dovolené očekáváte. Zatímco někomu jde o perfektní hotelové služby a pláže s bílým pískem a průzračnou vodou, jiní turisté chtějí naopak aktivně poznávat odlišnou kulturu či vyrážet za památkami a krásami fauny a flóry daného regionu.

Je tedy zbytečné vybírat pětihvězdičkový hotel se stravováním all inclusive, když chcete hodně cestovat, nebo naopak zvolit atraktivní a drahé letovisko, jež je na hony daleko všem pamětihodnostem, které chcete bezpodmínečně vidět. „Typickým příkladem odlišnosti služeb je Thajsko, kde jsou hotely vždy koncipovány maximálně se snídaní, a to bez ohledu na kategorii hotelu.

All inclusive je sice v Thajsku možné, ale klient si za tuto službu zaplatí výrazně více, než kdyby se stravoval v místních restauracích,“ říká Petr Pěcha, produktový manažer serveru Dovolena.cz. Jestliže chcete vyrazit za teplem a slunečními paprsky, dbejte také na to, abyste se do exotické destinace nevypravili v době, kdy tam panuje období dešťů.

Zde je však také třeba rozlišovat, zatímco někde přinese monzun spíš jen pravidelné přeháňky či večerní bouře, jinde na vás budou čekat vydatné lijáky. Při výběru dovolené samozřejmě nezapomeňte na to, jak dlouho trvá let do cílové destinace. Některé přesuny mohou být totiž skutečně náročné, a pokud máte strach z letecké dopravy, dvanáctihodinový let pro vás bude noční můrou.

Navíc může být zavádějící informace o počtu mezipřistání, na což upozorňuje Michal Tůma, marketingový manažer serveru Invia.cz. „České cestovní kanceláře sice prezentují přímé lety, protože se po celou dobu letí stejným strojem, žádný Čech se ale z Prahy do Karibiku či Thajska přímo nedostane. Vždy se počítá s jedním i více technickými mezipřistáními.

“ Přímo se tak létá pouze do bližších destinací, jako jsou Egypt, Tunisko, Kanárské ostrovy, Kapverdy či Spojené arabské emiráty.

Jak se vyhnout problémům

Pokud se člověk vydává do kulturně a sociálně odlišných končin, měl by si vyhledat o dané destinaci co nejvíc informací, aby se nedopustil nějakého faux pas nebo si nezpůsobil nějaké těžkosti – ať už s místními obyvateli, či zdravotního charakteru.

„V destinacích jako Dominikánská republika, Thajsko a Kuba většinou nejsou žádné nestandardní podmínky. Pokud se ale klient rozhodne cestovat do specifických oblastí, jako je například Keňa, měl by určitě věnovat pozornost povinnému a doporučenému očkování včetně ověření režimu vstupu do země,“ radí Petr Pěcha.

Jeho slova ještě rozvádí Jan Papež: „Spousta českých turistů se do problémů dostává vlastní hloupostí či neznalostí jazyků. Každý rok se dostane řada lidí do vězení, nebo jsou dokonce vyhoštěni jen proto, že odmítali pochopit, že ne všechno musí fungovat podle jejich principů.

Dalším velkým problémem bývá nerespektování stravovacích a hygienických odlišností. To většinou končí zažívacími problémy a někdy i dlouhodobými nemocemi, které se doléčují až doma.“

Pojďme se nyní společně podívat na to, jaké možnosti dovolené u moře se českým turistům nabízejí v průběhu listopadu a prosince.

 Co je v konkrétních zemích čeká a kolik bude zájezd do daných exotických destinací stát.

Pro srovnání byly použity ceny, za které prodávají v současnosti české cestovní kanceláře zájezdy s odletem z Prahy pro období od 15. listopadu do 20. prosince 2011.

Blíž a levněji

Tunisko

Přestože i v listopadu a prosinci létá množství českých turistů do Tuniska, tuto destinaci bychom vám pro radovánky ve vlnách moře příliš nedoporučovali. Počasí je sice stále poměrně slunečné, ale teplota vody už není optimální, navíc často fouká studený vítr, což je pro koupání značná nevýhoda.

Zajímavé:  Praktický Lékař Náplň Práce?

Pokud si ale někdo chce lebedit ve vyhřívaném hotelovém bazénu, dopřávat si místní kulinářské speciality a užívat procházky na pláži v příjemném počasí, tak si i zde může užít pěknou dovolenou, navíc za velmi příznivou cenu.

Je však důležité vybrat si hotel dostatečné kvality, který nabízí dobré služby i po skončení hlavní turistické sezony.

Nejlepší počasí z celého Tuniska je v tomto ročním období na ostrově Djerba, kde si můžete užít dokonce opalování na pláži. I koncem listopadu se teplota vzduchu pohybuje nad dvaceti stupni Celsia. V noci však podobně jako u ostatních pouštních zemí nastává velký teplotní skok a nepříjemná zima.

Cena za osmidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu s polopenzí se pohybuje mezi 8 a 12 tisíci Kč.

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy sice náleží ke Španělsku, ale naleznete je již v subtropickém pásu v Atlantickém oceánu. Často se jim přezdívá „ostrovy věčného jara“, což je dáno stálým počasím během celého roku.

V listopadu a prosinci se průměrné denní teploty pohybují mezi 24 a 21 stupni Celsia, v noci pak teplota klesá na příjemných 17 stupňů. Samozřejmě záleží na tom, pro jakou destinaci se rozhodnete. Nejtepleji bývá na ostrovech Lanzarote a Fuerteventura.

Velmi populární jsou u turistů i Gran Canaria a Tenerife, vydat se však můžete i na méně známé ostrovy La Palma, La Gomera a El Hierro. Obecně platí, že letoviska umístěná na jihu všech z Kanárských ostrovů mají menší oblačnost a vyšší průměrné teploty.

Důležité je, že se teplota moře drží i na konci roku kolem 20 stupňů, takže nemusíte mít strach, že si neužijete koupání.

Cena za osmidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu s polopenzí se pohybuje mezi 15 a 19 tisíci Kč.

Egypt

Dovolená v Egyptě se pro mnoho turistů z české kotliny stává určitou zimní klasikou. Země faraonů láká na rozsáhlé hotelové komplexy s pěknými plážemi a all inclusive stravování. V listopadu a prosinci se tu průměrné teploty pohybují mezi 27 a 23 stupni.

Na rozdíl od Tuniska zde navíc můžete počítat s koupáním v moři, i když vám ho může v některých letoviscích pořádně znepříjemnit vítr, který vás po vystoupání z moře rozhodně nezahřeje. Je proto důležité vybrat správné místo a sledovat dlouhodobé předpovědi počasí.

Po západu slunce teplota rychle klesá, takže si rozhodně nezapomeňte přibalit nějaké svetry a mikiny.

Mírnější počasí v tomto ročním období ocení turisté, kteří se do Egypta vydávají za památkami. Prohlídka pyramid v Gíze či rozsáhlých paláců v Luxoru je totiž během letních veder naprosto nesnesitelná. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou u českých turistů i v listopadu a prosinci podobně jako v předešlých měsících Hurghada, Šarm aš Šajch, Taba a Marsa Alam.

Cena za devítidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu s all inclusive stravováním se pohybuje mezi 12 a 15 tisíci Kč.

Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty jsou u českých turistů stále oblíbenější a zvláště na podzim a v zimě, kdy tu již nejsou tak extrémní teploty jako v letních měsících, se stávají vyhledávaným cílem.

Hlavní doménou této oblasti jsou nádherné pláže s bílým pískem, průzračné moře a perfektní služby v luxusních hotelech. Velkou výhodou jsou však také přímé lety z Prahy, čehož se u drtivé většiny ostatních exotických destinací nedočkáte.

Ten, kdo se nechce za sluncem a exotikou příliš dlouho trmácet, tedy jistě zbystří. Nejvyhledávanějšími destinacemi v Spojených arabských emirátech jsou Dubaj a Abú Dhábí, v nabídce cestovních kanceláří však najdete i další emiráty – Adžmán, Fudžajra, Šardžá, Rás al-Chajma a Umm al Kuvajn.

Teploty vzduchu se v této době pohybují mezi 31 a 26 stupni, kalkulovat můžete i s příjemně vyhřátým mořem. Nepočítejte však s rozsáhlou nabídkou výletů za památkami.

Cena za devítidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu s polopenzí se pohybuje mezi 19 až 23 tisíci Kč.

Opravdová exotika za zajímavé ceny

Dominikánská republika

Slovní spojení „exotická dovolená“ v některých lidech přímo evokuje slunný Karibik a jeho překrásné pláže s bílým pískem a palmami. U vašeho lehátka by samozřejmě neměl chybět ani drink obsahující pověstný karibský rum. Tato pohádka se stává dostupnější i běžným turistům, takže do této oblasti jezdí stále víc Čechů.

Jedním z karibských států, který se bezpochyby vyplatí navštívit, je Dominikánská republika. Od října do listopadu je tu však období dešťů, takže dovolenou v Dominikánské republice vybírejte až na konec listopadu či začátek prosince, kdy je zde už méně srážek než v předchozích měsících.

Přesto však musíte počítat s tím, že občas sprchne. Dešťové přeháňky ale paradoxně spíš osvěží tělo a zjitří mysl, než že by zkazily turistovi náladu. Nejoblíbenějšími letovisky Dominikánské republiky jsou Punta Cana, Bayahibe a Boca Chica.

Rtuť teploměru v těchto místech dosahuje na konci listopadu a v prosinci k 30 stupňům a teplota vody je famózních 27 stupňů.

Cena za devítidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu s all inclusive stravováním se pohybuje mezi 37 až 43 tisíci Kč. Pokud se však rozhodnete pro cestu s nějakou z německých cestovních kanceláří s odletem z Mnichova, Drážďan, Berlína či Frankfurtu, můžete ušetřit 10–15 tisíc korun, což rozhodně stojí za zvážení.

Kuba

Další karibskou destinací, která je u českých turistů dokonce populárnější než Dominikánská republika, je Kuba, země doutníků, rumu, latinských rytmů a diktátora Fidela Castra. Její atmosféra však zahrnuje mnohem víc a na každého turistu, který se do této překrásné země vypraví, hluboce zapůsobí.

Nemusíte jen polehávat v houpací síti a popíjet lahodné mojito, jedinečným zážitkem je také procházka ulicemi Havany, ve kterých vás na každém kroku budou míjet americká auta z 50. a 60. let minulého století.

I přesto, že zde vládne totalitní režim, nemusíte mít žádný strach, Kubánci si turistů velmi váží, takže vám nehrozí žádné nebezpečí. V říjnu a listopadu jsou zde poměrně hojné srážky, takže je lepší se na ostrov vypravit až začátkem prosince, kdy se teploty pohybují kolem 27 stupňů.

Dostatečně vyhřátá je samozřejmě i mořská hladina. Nejoblíbenějšími turistickými cíli jsou letoviska Holguin, Varadero, pulzující metropole Havana či ostrůvky Cayo Coco a Cayo Largo.

Cena za devítidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu s all inclusive stravováním se pohybuje mezi 35 a 39 tisíci Kč. Pro Kubu platí to samé co pro Dominikánskou republiku: pokud se do této země rozhodnete odcestovat s německou cestovkou, můžete ušetřit víc než 10 tisíc korun.

Thajsko

Zatímco někdo hledá exotický ráj v Karibiku, jiní směřují zcela opačným směrem, a sice do jihovýchodní Asie. Tuto oblast si čeští turisté zamilovali, o čemž svědčí i fakt, že nejnavštěvovanější exotickou destinací je Thajsko.

Podle statistik Agentury českých cestovních kanceláří a agentur v loňském roce tuto zemi navštívilo přibližně 30 tisíc Čechů. Nutno dodat, že velká část z nich sem míří bez cestovek, na čemž se dá hodně ušetřit.

Při setrvání v jednom letovisku navíc člověk o mnoho přijde.

Počasí je zde silně ovlivňováno pravidelnými monzuny, jejichž vlivem se v severní a centrální části Thajska střídají tři roční období, na jihu Thajska pouze dvě – období sucha a dešťů.

Pro evropské turisty je ideálním časem pro návštěvu Thajska doba od listopadu do února, kdy se teplota vzduchu pohybuje kolem přijatelných 30 stupňů. Počítat samozřejmě musíte s velkou vlhkostí vzduchu, která je v těchto končinách samozřejmá jako nos uprostřed obličeje.

Cestovatelé z České republiky nejčastěji míří do letovisek Pattaya, Ko Chang, Koh Lanta, Koh Samui, Phuket, Phi Phi a Krabi. Jestliže máte letos v plánu dovolenou v Thajsku, tak si nezapomeňte zjistit, zda destinaci, o které uvažujete, nezasáhla povodňová vlna.

Ta v posledních týdnech pořádně potrápila obyvatele severního, středního a severovýchodního Thajska, tedy například i oblíbené přímořské letovisko Pattaya.

Cena za desetidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu se snídaní se pohybuje mezi 30 a 33 tisíci Kč. Pokud se ale do Thajska vypravíte po vlastní ose, můžete navštívit větší množství míst a navíc ušetřit dost peněz.

Exotika de luxe

Mexiko

„Všichni jsou už v Mexiku, buenos días, já taky jdu!“ Oblíbená píseň Michala Tučného se pomalu stává realitou. Každý rok se totiž tímto směrem vypraví přibližně šest tisíc českých turistů a jejich zájem neustále roste.

Listopad a prosinec jsou přitom ideální dobou, kdy zemi sombrer, kaktusů a tequilly navštívit.

Teplota vzduchu se totiž pohybuje mezi 28 a 23 stupni, což dává nejen příležitost k polehávání na pláži v překrásných letoviscích, jako jsou například Acapulco či Cancún, ale také k prohlídkám fascinujících aztéckých památek.

Cena za devítidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu s all inclusive stravováním se pohybuje mezi 36 a 40 tisíci Kč.

Keňa

Keňa je další zemí, která si postupně získává oblibu u turistů z České republiky.

Tento rovníkový stát ležící ve východní Africe při březích Indického oceánu totiž nabízí možnost spojit polehávání na pláži s dobrodružným safari uprostřed nespoutané divočiny plné exotických zvířat, na které mohl našinec narazit nejvýš v ZOO nebo televizních pořadech National Geographic. Ideálním měsícem pro návštěvu Keni je prosinec a leden, kdy nejsou úmorná vedra a počet srážek není nijak velký.

Cena za osmidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu s all inclusive stravováním se pohybuje mezi 46 až 52 tisíci Kč. Pokud bude vaše dovolená Keni v podobě safari putování, tak si připravte o dalších 15 tisíc korun víc. Opět stojí za to projet nabídky zahraničních cestovních kanceláří, které mohou vaší peněžence  značně zmírnit dietu.

Maledivy

Jednou z nejexotičtějších dovolených, kterou můžete v prosinci a lednu s cestovní kanceláří uskutečnit, je bezesporu cesta na Maledivy. Právě tato destinace je zhmotněním snu každého turisty o dokonalém exotickém ráji. Jde o stát, který je tvořen ostrůvky roztroušenými v Indickém oceánu.

Turistická sezona tu trvá takřka celý rok, v některých obdobích se tu vyskytuje větší počet srážek, které však nedosahují dlouhého trvání ani výrazné intenzity. Letadla s turisty přistávají nejčastěji v hlavním městě Malé nebo na ostrově Gan, odkud putují na jednotlivé atoly, na kterých se nacházejí luxusní bungalovy.

V prosinci a lednu se zde teplota pohybuje kolem 30 stupňů a v noci klesá jen o pár stupínků dolů. Počítejte také s výraznou vlhkostí vzduchu.

Cena za devítidenní pobyt v průměrném čtyřhvězdičkovém hotelu s polopenzí se pohybuje mezi 42 a 45 tisíci Kč.

Zajímavé:  Alergie Na Lepek Strava?

Chat: Jolana Zavadilová — Sama doma — Česká televize

DAYD: „Kam s dětmi v zimě za sluncem?“

Jolana Zavadilová: „Můžete zvolit některou z klasických destinací jako například Kanárské ostrovy, Dubaj či Egypt, případně se vydat na některé z exotičtějších míst jako například Dominikánská republika či Kuba . Velmi zajímavou novinkou letošní sezony je Omán. Překrásné koupání u Indického oceánu , kvalitní služby a relativně krátká doba letu.“

DAYD: „Kam s dětmi za sluncem radši ne?“

Jolana Zavadilová: „Hodně záleží na věku dítěte, s malými dětmi doporučujeme spíše destinace s menšími výkyvy teplot jako například Kanárské ostrovy. Tyto jsou zcela bezpečné i pro opravdu malé děti. Je potřeba také zvážit délku letu a případná požadovaná očkování.“

Lenka: „Dobrý den, rádi bychom s našim rok a půl starým synem k moři. Přemýšleli jsme o Egyptě, ale obávám se u něj střevních potíží. Kam jinam bychom měli letět v termínu duben – květen? Děkuji“

Jolana Zavadilová: „U takto malého dítěte bych spíše doporučila Kanárské ostrovy či Emiráty. Střevní potíže se zde nevyskytují a také lékařská péče je na výrazně vyšší úrovni. Duben i květen jsou vhodné k návštěvě obou těchto destinací.“

Jana: „dobrý den, která destinace je nejdostupnější co se týče ceny?asi Egypt je to tak?“

Jolana Zavadilová: „Ano z hlediska ceny nemá Egypt prakticky konkurenci. Nicméně i Emiráty se stávají pro českou klientelu stále dostupnější a v rámci last minute se dají pořídit za atraktivní ceny.“

pančer: „Dobrý den, nemyslíte, že klimatická změna je přílišnou zátěží na organismus, zvláště u malých dětí?“

Jolana Zavadilová: „Samozřejmě je vždy dobré poradit se před cestou s dětským lékařem. Obecně platí, že dlouhých cest by se měli vyvarovat rodiny s dětmi do 1 roku. U starších dětí pak je vhodná konzultace s lékařem před odletem vždy dle individuálního zdravotního stavu dítěte.“

Iva: „Dobrý den, zajímalo by mě..jaká je doba letu do Ománu. Je vhodné pro rodinnou dovolenou s ročním dítětem? Mám strach z dlouhého letu s tak malým dítětem. děkuji Iva“

Jolana Zavadilová: „Do pobytové oblasti Salalah se z České republiky můžete dostat pouze s přestupem v Dubaji. Doba letu do Dubaje je necelých 6 hodin a následná doba letu do Ománu je cca 1,5 hodiny. U takto malého dítěte bych cestu zvážila. Problémem není ani tak délka letu, ten malé děti zvládají většinou velice dobře, jako spíše následná aklimatizace.“

Hanička: „Je vhodná také destinace Srí Lanka? Rodiče se také snaží vlézt do určitého rozpočtu, dá se říci, že je Srí Lanka levnější/dražsí mezi Vámi zmiňovanými destinacemi?? Děkuji za odpověď“

Jolana Zavadilová: „Srí Lanka je určitě velice zajímavou destinací, která kromě koupání nabízí i rozsáhlou škálu zajímavých výletů. Ceny samozřejmě závisí na období, kdy chtějí rodiče cestovat, nicméně nabídka je široká i v rámci last minute.“

Jana: „Spojené arabské emiráty jsou pro nás stále takové tabu, opravdu se tam dá vycestovat i s malými dětmi?“

Jolana Zavadilová: „Ano, zcela bez problémů. Kvalita poskytovaných služeb, hotel zázemí i lékařská péče jsou na velmi vysoké úrovni. Do Emirátů mohou rodiny s dětmi cestovat bez obav, některé CK nabízejí dokonce v Emirátech dětské kluby s česky hovořícími animátory.“

Jana: „děkuji za odpověď ještě mám jednu otázku , kdy je nejlepší doba pro návštěvu emirátů , aby bylo teplé moře?“

Jolana Zavadilová: „Nyní v zimních měsících prakticky kdykoliv, vyšší sezona je období našich jarních prázdnin a během března. Také duben či květen jsou pro návštěvu Emirátů vhodné.“

Marek: „Dobrý den, jak hodnotíte Egypt ze zdravotního hlediska pro dvouleté dítě (průjmová onemocnění)“

Jolana Zavadilová: „Samozřejmě nebezpečí průjmového onemocnění je v Egyptě reálné a je třeba jej vzít při výběru destinace v úvahu. Obecně doporučuji do Egypta jezdit spíše se staršími dětmi a vybírat skutečně kvalitní hotely vyšších kategorií. Pozor na led a zmrzliny , které děti oblibují, velmi často za průjmovým onemocněním stojí i tyto faktory.“

Eva: „dobrý den, platí se v CK běžně děti do 6 let? MÁME 2. děkuji“

Jolana Zavadilová: „Záleží na zvolené destinace. Nyní v rámci předprodeje na léto nabízejí kvalitní CK dítě zdarma tj. neplatí skutečně nic, druhé u vybraných kapacit platí pouze letenku , pobyt je opět zdarma.¨ U zimních destinací , které už jsou nyní v režimu last minute děti hradí většinou letenku.“

Veronika: „Dobrý den, jak nejlépe 15ti měsíčnímu dítěti zpříjemnit let letadlem o délce asi 2 a půl hodiny…nejedná se sice o zimní dovolenou,ale letní. A jak mám nejlépe dítě připravit na velkou změnu teplot. V Turecku jsou prý velké vedra. Děkuji za odpověď“

Jolana Zavadilová: „dostatek tekutin, malá leporela vhodná pro tento věk, cokoliv, co víte, ze u vašeho dítěte „zabírá“. Pro děti je nejnáročnější start a přistání, zbytek letu většinu zvládají velmi dobře.

Z hlediska teplot je třeba vyhnout se pobytu na slunci přes poledne, zdržovat se pod slunečníkem , případně přes poledne odejít do pokoje. Naopak rána i pozdní odpoledne bývají příjemná a děti se je užívají.

Lenka: „co se týká zdravotních obtíží malého dítěte… jak hodnotíte Kapverdy a Tunisko?“

Jolana Zavadilová: „Obě destinace jsou hojně navštěvovány rodinami s dětmi, zdravotní péče na Kapverdských ostrovech je však omezená a let trvá 6 hodin. Je třeba vždy cestu konzultovat s pediatrem zejména u malých dětí. Obecně však obě destinací nabízejí all inklusive servis a střevní obtíže nejsou časté.“

Petra: „jakou byste doporučila kvalitní CK na dovolenou teď v zimě“

Jolana Zavadilová: „Záleží na destinaci, kterou vyberete, neboť nabídka jednotlivých CK se liší. Vybírala bych z větších kvalitních CK. Vhodnou nabídku zimních dovolených má například CK Fischer, Firo Tour apod.“

Iva: „dobrý den, vyskytují se prosím i v Turecku průjmová onemocnění?letím tam s dvouletým dítětem a mám trošku strach.“

Jolana Zavadilová: „Nemějte obavy, průjmová onemocnění v Turecku jsou velmi ojedinělá, téměř se nevyskytují. Kvalitní je i lékařská péče, téměř v každém hotelovém resortu mají lékařskou službu.“

Alan Hajdušek: „Chtěl bych se zeptat kolik je ted v Ománu stupnů vzduchu a vody.A kolik by stál zájezd na 10 dní pro 2 dospělé a 2 děti do 14 let s plnou penzí?“

Jolana Zavadilová: „doporučuji navštívit webové stránky www.fischer.cz či volat call centrum 0800/121010. Zde Vám poskytnou veškeré informace týkající se Ománu i aktuální ceny.“

Mirka L.: „Dobrý den, zaujal mě Omán. Nehrozí riziko nějakých nepokojů apod.?“

Jolana Zavadilová: „situace v Ománu je naprosto klidná a tuto oblast hodně navštěvují zákazníci německých či italských CK. Pro českou klientelu je zatím novinkou, ale není důvod k obávám.“

Lenka B.: „Dobrý den, zajímalo by mě, zda je v Ománu možné šnorchlování? Jelikož Omán neleží u Rudého moře jako třeba Egypt. Děkuji. Lenka“

Jolana Zavadilová: „Skvělé podmínky pro šnorchlování nabízí například hotel Marriot v oblasti Mirbat. Je zde i výborně vybavené potápěčské centrum.“

hanka: „dobry den,muzu poprosit co byste zvolila radeji malorcu,kanarske ostrovy nebo recko pro dovo.s detmi tri a pet let. dekuji“

Jolana Zavadilová: „Pokud v létě tak určitě Mallorcu či řecké ostrovy z důvodu délky letu.“

Lenka: „Dobrý den, poradíte destinaci finančně dostupnou pro 5-ti členou rodinu? Mám pocit, že se velice špatně vybírá pro tolik osob. Když byly dvě děti nebyl problém. Děkuji velmi za odpověď“

Jolana Zavadilová: „Určitě bych se podívala na Tureckou riviéru, kde je dětská cenová politika velmi příznivá. Turecké hotely jsou navíc pro děti skvěle vybaveny, často jsou k dispozici mini aquaparky a další benefity. Cenově výhodné i je Bulharsko.“

Markéta: „Dobrý den, plánujeme dovolenou s ročním dítětem v Thajsku, doporučujete tuto destinaci s takto malým dítětem? Chceme to pojmout spíše jako poznávací dovolenou než válení u more.Děkuji za odpověď“

Jolana Zavadilová: „Takto dlouhý let i destinaci samotnou bych určitě konzultovala s pediatrem. V určitých oblastech Thajska jsou navíc doporučená očkování.“

Iveta: „Dobrý den, chci se zeptat jak je to v Ománu s bezpečností? Vzhledem k tomu, ze je to muslimská země s islámským náboženstvím.“

Jolana Zavadilová: „Situace v Ománu je z tohoto naprosto klidná, místní obyvatelé jsou velmi přátelští a tuto destinaci hojně navštěvují i turisté západní Evropy.“

lucie: „dobry den,mohla byste mi prosim poradit nejake prip.i vase oblibene misto v recku,nebo klidne i jinde ,kde se Vam libilo a doporucila byste ho rodine s dvemi detmi. moc dekuji“

Jolana Zavadilová: „Moje osobní doporučení jsou určitě řecké ostrovy, například Kréta, Rhodos, Kos a Zakynthos. Jedno z nejkrásnějších míst na koupání s malým dítětem je hotel Louis Zante Beach na Zakynthosu.“

Lucie Jonášová: „Jaký máte názor na cestování s dětmi po Africe?“

Jolana Zavadilová: „Samozřejmě záleží vždy na jednotlivé destinaci v rámci Afriky, které se od sebe velmi liší. Opatrnost je vždy na místě u cestování s velmi malými dětmi do 3 let.“

Helena Vyhlídková: „Velice děkuji za dnešní téma o Ománu. Odlétám 19.2., tak jsem si ráda něco o pobytu vyslechla. Vělmi se na dovolenou těším a věřím, že tuto destinaci nenavštívím jen jednou.“

Jolana Zavadilová: „Přeji Vám krásný pobyt a nezapomenutelné zážitky. Zpětná vazba klientů, kteří tuto zemi již navštívili je velmi pozitivní.“

Martinka: „Dobrý den, je vhodné cestovat do exotických zemí, když v ČR jsou nízké teploty a v těchto zemích naopak vysoké? Co naše imunita? Děkuji za odpověď“

Jolana Zavadilová: „Záleží vždy na aktuálním zdravotním stavu každého jedince. Náročnější jsou spíše návraty z tepla do zimy. Obecně ale sluneční svit a energie, kterou během pobytu u moře načerpáte je zdraví spíše prospěšná.“

Florianova: „Dobry den, rádi bychom s manželem a dětmi (3 a 1rok) někam v červnu na trochu „luxusnější“ dovolenou k moři, ale děsí nás dlouhé cesty letadlem (např. Thajsko/Mexiko/Maledivy..). Je nějaká destinace, kterou byste doporučila a která by obnášela kratší cestu letadlem? Moc děkuji za názor.“

Jolana Zavadilová: „Luxusnější dovolenou lze samozřejmě pořídit i v rámci „blízkých moří“. Například Turecká riviéra nabízí velké množství velmi kvalitních resortů se skvělým zázemím pro děti, včetně aquaparků a zábavy v rámci animací. Jedním z takovýchto hotelů je například luxusní resort Regnum Carya v Beleku, ve kterém se děti každého věku cítí opravdu skvěle.“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector