Kostrč – Vše o zdraví

Pojmem „syndrom pánevního dna“ označujeme bolesti kostrče a pánve, ale i bolesti vzdálené, tzv. zřetězené, které mají svou příčinu v dysbalanci svalů a vazů pánevního dna. Mohou to být bolesti například krční, hrudní nebo bederní páteře nebo hlavy.

Příčina

Syndrom způsobuje anatomické zkrácení svalových vláken nebo zvýšené napětí svalů upínajících se ke kostrči např. v důsledku úrazu.

Toto zkrácení neboli hypertonus bývá asymetrické a táhne kostrč k jedné straně. Následně vzniká blokáda křížokyčelního kloubu (tzv. SI – sakroiliakální kloub), která omezuje pohyblivost v kyčelních kloubech.

Dále se napětí přenáší tzv. svalovými smyčkami nahoru do páteře i dolů do končetin.

Zvýšené svalové napětí v oblasti krátkých pánevních vazů a svalů bývá způsobené krátkodobým mechanickým drážděním (pád na kostrč při lyžování, bruslení atp.) či dlouhodobým drážděním (cyklisté, kteří dlouhým sezením na sedadle kola na svou kostrč tlačí, ale i zaměstnanci většinu dne sedící na židli).

U těhotných žen dochází vlivem hormonů k uvolnění vazů a kostrč je během sezení vystavena většímu tlaku. Během porodu hlavička dítěte odtlačí kostrč matky ven a následkem toho může žena trpět tímto syndromem.

Dělení příčin

  • Primární – příčina syndromu je přímo v pánevním dnu (dysbalance svalů a vazů pánevního dna).
  • Sekundární – může jít o záněty v malé pánvi (např. močových cest, vnitřních pohlavních orgánů) nebo o problém v dolních končetinách (blokáda v koleni, v kotníku atd.), který se přes svalové řetězce do pánve přenáší. Pokud nevyléčíme primární zdroj, zvýšené svalové napětí a problémy v pánvi se nám nepodaří trvale odstranit a budou se stále vracet.

Příznaky

Sekundárním příznakem může být bolest hlavy, bolest krční a hrudní páteře. Bolest hrudní páteře s příznaky do horní končetiny či bolest přechodu hrudní a bederní páteře není výjimkou. Bolesti beder se mohou zvětšovat při hormonální dysbalanci, menstruaci, klimakteriu (přechodu) – též u mužů.

Bolesti hlavy mohou silně připomínat migrénu, ale neobjevuje se zde typická „aura“ – přechodná zraková, smyslová, jazyková či pohybová porucha. Mohou však být doprovázeny únavou očí, poruchami vidění a ostrosti. Bolesti mohou být lokalizované jen do části hlavy, nebo zasahují hlavu celou a mají charakter napětí/tlaku.

Bolesti v hrudní páteři mohou naopak připomínat potíže se srdcem včetně dechové nedostatečnosti, bolestí za hrudní kostí apod. V oblasti beder se projevy přenáší do třísel, podbřišku, kyčlí i hýždí. Celkový obraz nám ozřejmí, mají-li tyto bolesti vztah k vyprazdňování se, chůzi či pohlavnímu styku. Pokud nějaké souvislosti objevíme, mělo by nás to navést k hledání příčiny v pánvi.

Bolestivá menstruace (dysmenorea) je příznakem syndromu pánevního dna, i když ji většina žen považuje za normální. Tento syndrom může být důvodem funkční neplodnosti. V případě otěhotnění zhoršuje porodní bolesti.

Diagnostika

Vysokoškolsky vzdělaný fyzioterapeut zná souvislosti i mezi zdánlivě nesouvisejícími symptomy. Ptáme se proto na pravidelnost a průběh menstruačního cyklu u žen, bolesti při pohlavním styku, vyprazdňování, funkční potíže pohybového aparátu apod.

Pátráme po odchylkách v držení těla, posunu pánve a asymetriích v pánvi.

Nestejná délka končetin, odlišné rozsahy rotací v kyčelních kloubech nebo nesouměrně plochá noha ovlivňuje poměry v pánvi a může být příčinou asymetrického napětí v pánevním dnu.

Typická bývá bolestivost v hýžďovém svalu přibližně v jeho horní třetině blíže ke křížové kosti, která je často jednostranná. Na syndrom kostrče a pánevního dna může poukazovat blokáda SI kloubu (křížokyčelního kloubu), zvláště pokud se opakuje.

Dále nezapomínejme na bolest páteře a hlavy. Tyto příznaky doprovází zvýšená citlivost na dotyk a tlak v charakteristických zónách podél páteře. Typickou odpovědí je zčervenání drážděného úseku kůže. Pro bolest hlavy je charakteristická blokáda v hlavových kloubech.

Fyzioterapie

Na našem pracovišti se specializujeme na léčbu kombinací fyzioterapie a terapie rázovou vlnou. Tuto techniku jsme vypracovali a nazvali Fyziotepie All-Inclusive nebo FOKUS All-Inclusive. V léčbě nám pomáhá radiální rázová vlna – pokud je napětí svalů a tzv.

trigger pointy (spoušťové body) v povrchově uložených svalových vrstvách – nebo fokusovaná rázová vlna – pokud jsou svalová či vazivová napětí v hloubce břicha a pánve (např. jako následek srůstu po operaci slepého střeva).

Tyto technologie nám umožňují pokročit v léčbě syndromu rychleji než tomu bývalo ve fyzioterapii dosud, a to bez nutnosti užívat léky proti bolesti.

Stěžejní je upravit svalové dysbalance, ošetřit zvýšené svalové napětí až svalovou křeč páteře, žeber, pánevního dna apod. a odstranit blokády. Využíváme mobilizace a techniky měkkých tkání, učíme klienty metodu paní Ludmily Mojžíšové. Nejčastěji využívanou mobilizací je mobilizace kostrče per rectum (skrz konečník), která nám umožňuje i spolehlivou diagnostiku.

  • Kostrč - Vše o zdravíKostrč - Vše o zdraví
  • Kostrč - Vše o zdravíKostrč - Vše o zdraví
  • Kostrč - Vše o zdravíKostrč - Vše o zdravíKostrč - Vše o zdraví
  • Kostrč - Vše o zdravíKostrč - Vše o zdravíKostrč - Vše o zdraví

Související články:

  • Mobilizace kostrče
  • Neplodnost, funkční sterilita

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Bolest kostrče (kokcygodynie): co jí způsobuje a jak se jí zbavit?

Kostrč - Vše o zdraví

Kokcygodynie (též kokcyalgie) je odborný lékařský termín pro bolest v oblasti kostrče, což je u člověka kost trojúhelníkovitého tvaru vzniklá srůstem posledních 3 – 5 obratlů. Jedná se vlastně o pozůstatek zakrnělého ocasu. Nejčastější příčinou bolesti kostrče je poranění či přetížení kostrční kosti a/nebo okolních vazů či svalů.

Bolest kostrče se projevuje nepříjemnými pocity (bolest, mravenčení, brnění, píchání nebo tlak) v dolní části páteře, které se zhoršují při sezení.

Tento článek popisuje nejčastější příčiny, příznaky a možnosti léčby a prevence bolesti kostrče.

Příčiny

K poranění kostrče nebo okolních struktur, může dojít různým způsobem a někdy se příčinu bolesti kostrče nepodaří zjistit vůbec.

Mezi hlavní příčiny bolestí v oblasti kostrče patří:

Porod

Porod je jednou z nejčastějších příčin bolesti kostrče a pánevního dna.

Ke konci těhotenství se kostrč stává pružnější. Díky tomu se při porodu odehne dozadu tak, aby mohla malou pánví bez problémů projít hlavička plodu.

Nicméně i přes zvýšení pohyblivosti kostrče v posledním trimestru těhotenství při porodu nakonec často k přetažení svalů a vazů v okolí kostrče, což se projevuje bolestmi v oblasti kostrče a malé pánve.

Traumatické zranění kostrče

Poranění kostrče je poměrně časté a dochází k němu například při kontaktních sportech nebo při pádech na záda nebo sednutí si na zadek.

Při závažnějších poraněních může dojít k fraktuře (zlomení) kostrče nebo jejímu vykloubení (vyvrácení). Nicméně takto závažná poranění nejsou až tak častá, mnohem častěji si pacient kostrč při pádu pouze pohmoždí a narazí.

Poškození z opakovaného namáhání (RSI syndrom)

  • Při opakovaném namáhání kostrče může dojít k jejímu poškození či narušení její správné funkce, což se projeví bolestí.
  • Nejčastěji trpí bolestmi kostrče lidé, kteří jezdí na kole nebo veslují.
  • Příčinou je neustálé naklánění dopředu a nadměrné zatěžování kostrční krajiny.
  • Pokud pohyby při těchto sportech opakujete mnohokrát, může dojít k přetížení svalů a vazů v okolí kostrče, což vede k tomu, že přetěžované struktury nejsou schopny udržet kostrč ve správné poloze a pacienti pak trpí bolestmi v oblasti kostrče a pánevního dna.

Vadné (špatné) držení těla

Dlouhodobé sezení v nepohodlné poloze, například v práci nebo při řízení, může způsobit příliš velký tlak na kostrč. To se projevuje bolestmi, které se zhoršují tím více, čím déle v této poloze setrváváte.

Nadváha i extrémně nízká tělesná hmotnost

Nadváha nebo obezita zvyšují tlak na kostrč při sezení, což může způsobit bolesti.

Nicméně bolesti kostrče mohou trápit i velmi štíhlé lidi, protože nemají dostatek tuku v oblasti hýždí, který chrání kostrč před třením o okolní tkáně při sezení.

Zajímavé:  Léky Na Akutní Průjem?

Degenerativní změny 

S přibývajícímvěkem může dojít k opotřebení malých chrupavčitých plotének, které pomáhají udržet kostrč ve správné poloze.

Ve vyšším věku také jednotlivé obratle, které kostrč tvoří srůstají, což může způsobit větší namáhání kostrče při sedu či jízdě na kole a vyvolat bolest.

Infekce

Příčinou bolesti kostrče mohou být také zánětlivá onemocnění, jako jsou zánět sedacího nervu (ischias), pánevní zánětlivá nemoc (též označovaná jako hluboký pánevní zánět) nebo sakrokokcygeální píštěl (sinus pilonidalis), což je absces nebo cysta objevující se v okolí kostrče.

Nádorová onemocnění

Kostní metastázy nebo nádory a nádory orgánů v malé pánvi se mohou projevit bolestmi kostrče.

Příznaky

Hlavním příznakem kokcyalgie je bolest a citlivost těsně nad horním okrajem hýždí.

Bolest:

  • bývá tupá a setrvalá, s občasnými záchvaty silné ostré bolesti
  • se zhoršuje při sezení, vstávání ze sedu, dlouhém stání, sexu a defekaci
  • narušuje spánek a provádění běžných každodenních činností, jako je řízení motorových vozidel, předklon nebo sezení.

Někteří lidé mohou trpět také bolestmi zad, vystřelujícími bolestmi do nohou a bolestmi či nepříjemným tlakem či taháním v oblasti hýždí a kyčelních kloubů.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  1. Ve většině případů bolest v oblasti kostrče do několika týdnů sama odezní bez nutnosti léčby.
  2. Nicméně někdy mohou problémy přetrvávat, a pak je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  3. Navštivte svého praktického lékaře nebo nejbližší chirurgickou ambulanci, pokud:
  • se bolest během několika týdnů nezlepší. 
  • níže uvedené tipy pro domácí léčbu nepomáhají 
  • je bolest velmi silná 
  • je bolest kostrče doprovázena krvácením (včetně krvácením z řiti a konečníku) nebo zvýšenou teplotou či horečkou

V případě podezření na závažnější poranění vás lékař může odeslat na vyšetření zobrazovacími metodami, jako jsou rentgen, počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance.

Léčba

Existuje mnoho různých způsobů léčby bolesti kostrče, nicméně ve většině případů bolesti odezní do několika týdnů bez nutnosti nějaké speciální léčby.

Pokud vás bolí kostrč a nejedná se o traumatické poranění (například jste předtím nespadli nebo neměli autonehodu, apod.), vyzkoušejte níže uvedené tipy na zmírnění bolestí v oblasti kostrče a pánevního dna.

Pokud se váš stav nezlepší do několika týdnů nebo se zhoršuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Jak zmírnit bolesti kostrče?

Následující rady vám mohou pomoci zmírnit bolest a umožnit vám relativně normálně fungovat.

  • při sezení používejte speciální polštářek na kostrč, který si můžete koupit v lékárně nebo některých internetových obchodech. Tento polštářek snižuje tlak na kostrč při sezení a zmírňuje tak bolesti. 
  • pokud možno se vyhýbejte dlouhému sezení – snažte se pravidelně vstávat a projít se, ideálně každou půl hodinu. Pokud vás bolí kostrč můžete bolesti zmírnit také tak, že se při sezení předkloníte.  
  • noste volné oblečení – vyhněte se oblečení, jako jsou těsné džíny nebo kalhoty, které mohou tlačit na kostrč. 
  • přikládejte si na kostrč teplé a studené obklady, například nahřívací polštářky nebo láhve s teplou vodou či zmrazitelné chladící gelové polštářky nebo sáček mražené zeleniny zabalený v ručníku či utěrce.
  • pokud máte zácpu a trpíte bolestí kostrče, která při defekaci zesiluje, můžete vyzkoušet šetrné léky proti zácpě (laxativa), který usnadňují vyprazdňování, což snižuje namáhání kostrče. Nicméně laxativa byste měli užívat výhradně se souhlasem svého lékaře a nikdy ne dlouhodobě.  
  • užívejte volně prodejné léky proti bolesti.

Léky proti bolesti

Bolest kostrče je velmi nepříjemná a dokáže pacientům pořádně znepříjemnit život. Léky proti bolesti sice neřeší vyvolávající příčinu, ale pomáhají alespoň dočasně zmírnit bolest a umožní pacientům v rámci možností fungovat.

  • Nesteroidní protizánětlivé léky
  • V léčbě bolesti kostrče se mohou uplatnit nesteroidní protizánětlivé léky, které též označujeme jako neteroidní antiflogistika nebo antirevmatika.
  • Mezi tyto léky patří například ibuprofen, nimesulid nebo diklofenak.
  • Tyto léky sice zmírňují bolesti v oblasti kostrče a pánevního dna a pomáhají tlumit zánět, ale nikdy bychom je neměli užívat dlouhodobě (déle než týden), protože mohou mít nežádoucí účinky, jako jsou poškození sliznice žaludku či střev a další.
  • Pokud máte alergii na nesteroidní protizánětlivé léky nebo máte zvýšené riziko tvorby žaludečních vředů, nesteroidní protizánětlivé léky nesmíte užívat per os (ústy).
  • V takovém případě si vezměte paracetamol (Paralen, Panadol) nebo použijte gel s ibuprofenem, který vetřete do kůže na bolavá místa.

V každém případě platí, že než začnete užívat jakékoli léky, včetně volně prodejných léků proti bolesti, měli byste se nejdříve poradit se svým lékařem. co užívat, požádejte o radu lékárníka nebo praktického lékaře.

  1. Ostatní léky proti bolesti
  2. Pokud je bolest extrémně silná a volně prodejné léky proti bolesti nepřináší zmírnění obtíží, může vám lékař předepsat silnější léky proti bolesti, jako je například tramadol.
  3. Tyto léky jsou sice silnější, ale mohou mít také závažnější nežádoucí účinky, jako jsou zácpa, bolesti hlavy nebo závrať.
  4. Protože jsou tyto léky poměrně návykové, lékař vám je předepíše na krátkou dobu.
  5. V případě, že vám lékař doporučil tyto léky užívat dlouhodobě, je nutné dávku před vysazením postupně snižovat, aby se předešlo abstinenčním příznakům.

Fyzioterapie (rehabilitace)

Pokud se vaše bolest po několika týdnech nezlepší, může vám praktický lékař doporučit rehabilitaci.

Kostrč - Vše o zdraví

Rehabilitace má v léčbě bolesti kostrče nezastupitelné místo

  • Nejlepší je vyhledat takového fyzioterapeuta, který má s mobilizací kostrče zkušenosti. 
  • Mobilizace kostrče a pánevního dna se provádí jak zevně, tak vnitřně, stimulací přes konečník (metoda Mojžíšové)
  • Fyzioterapeut:
  • vám poradí jak správně držet tělo a jak se pohybovat tak, aby bolest byla co nejmenší.  
  • vám s pomocí mobilizace kostrče uvolní případné svalové blokády v okolí kostrče a pánevního dna a naučí vás správnou techniku jak tato cvičení provádět.
  • poradí či doporučí další protahovací techniky a masáže v rámci prevence bolesti pánevního dna a kostrče

Injekce kortikosteroidů a lokálních anestetik

Injekce korikosteroidů do oblasti kolem kostrče mohou zmírnit zánět a bolest. Někdy se pro zvýšení účinnosti kombinují s nervovou blokádou kostrčních nervů lokálním anestetikem .

Tyto injekce jsou ve zmírňování bolesti kostrče a pánevního dna velmi účinné a působí několik týdnů až měsíců.

Tyto injekce lze aplikovat i opakovaně.

Chirurgické odstranění kostrče (kokcygektomie)

  1. Chirurgická léčba bolestí v oblasti kostrče a pánevního dna se doporučuje pouze v případě, že všechny ostatní léčebné postupy selhaly.
  2. Při této operaci lékaři chirurgicky odstraní celou kostrč nebo její část (totální či parciální kokcygektomie).
  3. Tato operace se provádí v celkové anestézii a po operaci a následné dlouhodobé rehabilitační léčba se většině pacientů výrazně uleví.
  4. Nicméně chirurgické odstranění kostrče má i svá rizika, a proto by jí mělo předcházet důkladné vyšetření u lékaře, který by pacientovi měl vysvětlit co ho čeká.
  5. Co si z článku odnést?
  6. Bolesti v oblasti kostrče a pánevního dna nejsou tak časté jako bolesti jiných částí zad, nicméně se jedná o velmi nepříjemný problém.
  7. Příčin bolesti v této oblasti je celá řada, od porodu, přes traumatické poranění (naražení kostrče nebo její fraktura), až po infekční či nádorová onemocnění.
  8. Ve většině případů bolesti v oblasti kostrče a pánevního dna odezní bez nutnosti jakékoli léčby do několika týdnů.
  9. Pokud se váš stav v průběhu několika týdnů nezlepší nebo se stále zhoršuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  10. Mezi možnosti léčby patří užívání léků proti bolesti, injekce kortikosteroidů a anestetik nebo chirurgické odstranění kostrče.
Zajímavé:  Spontánní Potraty V Prvním Trimestru Příznaky?

Bolest kostrče

Bolest kostrče, odborně coccydinie, je poměrně široký problém, protože se bolest může týkat beder, konečníku, análu anebo nervů hráze, pohlavních orgánů anebo fibrózy. Bolest je lokalizována těsně nad řití. Bolest může být způsobena zraněním, nemocí, ale přílišným namáháním kostrče nebo okolních vazů a svalů.

Kostrč - Vše o zdravíBolest kostrče trápí cca 3% všech, co si stěžují i na bolest zad. Bolest se ponejvíce se objevuje okolo čtyřicátého věku života a bolestí jsou více ohroženy ženy.

Příznaky

Hlavním příznakem je samozřejmě bolest a velká citlivost oblasti těsně nad hýžděmi. Tato bolest je tupá, stálá, která má občas i ostrý ráz. Zhoršuje se po posazení anebo při postavení se.

Stav se rovněž zhoršuje po dlouhém stání, v průběhu milování anebo když si dřepnete. S touto bolestí je velmi obtížné řídit motorové vozidlo. Některé lidi kromě bolesti v dané oblasti trápí také bolest zad, hýždí a boků.

Vystřelovat může i do nohou.

Příčiny bolesti kostrče

K běžným příčinám bolesti kostrče patří dlouhé sezení a stání. Objevit se však může také po porodu nebo po pádu na zadek. Kostrč se pak může uvolnit anebo dokonce i vylomit z křížové kosti. K dalším příčinám patří nadváha, podváha, špatné držení těla a opakovaný nebo déletrvající tlak na kostrč.

Méně často bolest může způsobit artritida, infekce nebo dokonce rakovina. V mnoha případech se pravá příčina nepodaří ani najít. Jistou roli může hrát i opotřebení věkem. Stárnutím totiž ochabují i disky a tkáně, které drží kostrč na svém místě a dále zde může dojít i k jejich pevnému spojení. Oba faktory pak způsobují bolest kostrče.

Někdy je nalezení příčiny nemožné.

Nutno upozornit, že se jedná o velmi časté traumata, které vznikají po pádu z kola a ze skatu.

Kdy bolest kostrče řešit

Bolest kostrče obvykle nemusíme považovat za vážný stav. Po nějaké době sám odezní. K  úlevě dochází obvykle v průběhu několika týdnů. Léčbu můžete uspíšit s užitím teplých nebo studených zábalů, omezením dlouhého sezení a stání, podložením zadnice kruhem a nošením volného oblečení. Na urputnou bolest můžete užít tabletu ibuprofenu.

Pokud bolest neustoupí během několika týdnů, bolest je velmi těžká, došlo zde ke krvácení, bolest vyzařuje i do jiných oblastí, máte vysokou teplotu a léky zmírňující bolest nezabírají, navštivte lékaře. Ten se podívá blíže, zda se nepotýkáte se zlomeninou, infekcí nebo rakovinovým onemocněním. Poslat vás může na rtg.

nebo na magnetickou rezonanci.

Léčba bolesti

Pakliže základní metody nepomohou, je vhodné do léčebného programu zařadit odborně vedenou rehabilitaci (léčebný tělocvik, bazén, masáže a strečink) a ještě dříve je možno užít kortikoidní terapii (aplikaci injekcí). Bohužel v několika případech se situace neobejde bez chirurgického zákroku, kdy je nutno pozici kostrče upravit a někdy je dokonce nutné kostrč zcela odstranit.

Bolesti kostrče a pánevního dna

Bolesti v oblasti kostrče a pánevního dna jsou dnes poměrně častými obtížemi, avšak stále se o nich moc nemluví. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně intimní oblast, nechává si klient tyto obtíže často pro sebe. To je však chyba, jelikož odstranění bolestí může být velmi rychlé pomocí jednoduché a účinné terapie.

Příčiny bolestí kostrče a pánve

Úraz, pád na kostrč

K nejčastějším příčinám bolestí v oblasti pánve patří pád na kostrč a naražená kostrč.

V případě pádu na kostrč se bolesti mohou dostavit v krátké době po úrazu (prakticky již ode dne úrazu) nebo i dlouhodobě s odstupem měsíců i roků.

Následkem pádu dojde k otřesu pánve a kostrče, na což zareaguje svalstvo pánevního dna ochranným spazmem (stažením), který sám od sebe neodezní a způsobuje úponové bolesti u kostrče.

Dlouhodobý sed, špatné držení těla

Druhou nejčastější příčinou je vystavování pánve a kostrče dlouhodobému sedu ať již v práci nebo v autě.

Sed bývá často ochablý, nekorigovaný a díky tomu dochází k přetěžování páteře, a tím i kostrče. V důsledku tohoto přetížení vznikají ve svalovině pánevního dna spoušťové body, které jsou bolestivé.

Díky spoušťovým bodům se pánevní dno dostává do nerovnovážného napětí, což často způsobuje bolesti v oblasti kostrče.

Pooperační stav

Třetí příčinou, kterou také často nalézáme v anamnéze, je stav po operaci v oblasti pánve nebo oblasti břišní dutiny. A to i v případě laparoskopické operace.

Jizvy, které po operaci zůstaly, i když jsou drobné, mohou způsobit zvýšenou přilnavost měkkých tkání v oblasti podbřišku a pánve, v horším případě se mohou vytvořit srůsty.

Tyto jevy poté způsobují nerovnováhu v napětí měkkých tkání v oblasti svalstva pánve a kostrče, což způsobuje bolesti.

Projevy bolestí v oblasti kostrče

Velmi typická je bolest přímo u kostrče, která se zhoršuje při sedu.

Čím déle pacient sedí, tím více bolest narůstá a často donutí pacienta k postavení se a krátké chůzi, aby došlo alespoň k částečné úlevě. Avšak při návratu do sedu se bolesti znovu dostavují.

 Potíže nemusejí být jen v oblasti kostrče, ale mohou se objevovat a šířit do celé oblasti pánve a pohlavních orgánů.

Při poruše svaloviny pánevního dna bývá problematický dlouhodobý stoj. Tím, jak svalovina pánevního dna nepracuje harmonicky, je pro ni dlouhodobý stoj velmi náročný, poměrně rychle dojde k přetížení a objeví se bolest. Úlevou poté bývá chůze nebo leh.

U žen se může objevovat bolestivá, nepravidelná menstruace a bolestivý pohlavní styk.

Fyzioterapie u bolestí kostrče a pánve

Ve fyzioterapii je důležité zaměřit se na obnovení rovnováhy svalstva pánevní oblasti. Nejefektivnější terapií je mobilizace kostrče přes konečník (per rectum), při které dojde k uvolnění přetíženého svalstva v oblasti pánve a obnoví se správné postavení pánve a tím celého držení těla. Více o této mobilizaci v našem článku Metoda Ludmily Mojžíšové.

Klient je zaučen k relaxaci svalů pánevního dna. Je velmi důležité naučit se svaly pánevního dna vnímat, a to jak jejich aktivitu, tak jejich relaxaci.

Jako autoterapie jsou doporučeny některé cviky z konceptu Ludmily Mojžíšové a určité polohy z jógy, které slouží jako automobilizace páteře, a zajišťují, aby se bolesti nevracely.

Rady fyzioterapeutky: Jak na bolavou kostrč

Chrudim – Dnes pokračujeme dalším dílem rubriky, ve které chrudimská fyzioterapeutka Eva Tálská odpovídá na dotazy čtenářů.

Eva Tálská odpovídá při on-line rozhovoru čtenářům Chrudimského deníku. | Foto: DENÍK/Pavla Mrázková

Chtěla jsem se Vás zeptat, čím by to mohlo být, že mě pořád bolí kostrč? Bolest se ozve vždycky když dlouho stojím nebo sedím. Dříve jsem vrcholově sportovala (volejbal), teď mám nejradši turistiku a cyklistiku. Ovšem kostrč mě teď bolí i při delší chůzi či jízdě na kole a tak jsem docela bezradná.

Pro diagnostiku a radu snad nemusíme chodit příliš daleko – naše maminka čeština praví: ,,chvíli neposedí“. V tomto úsloví se snoubí dvě zajímavé podoby přetížení, hezky česky: ,,musí to odsýpat“ a ,,vzala nohy na ramena.“ V minulosti vás nenechala v klidu kariéra vrcholové sportovkyně, dnes je to bolestivá kostrč, která vás zvedá ze židle.

Zdá se, že jste svoji psychiku už v mládí nastavila na pohyb, dynamiku a výkon a toto nastavení přetrvává dál, přestože to není zapotřebí.

Soustavná chůze a jízda na kole může být hlouběji vzato útěkem před (nebo za?) míčem, soupeřem, tichem, mobilem, sebou samotnou… A proč nohy na ramenou? Troufám si odhadovat, že vedle zakrnělého ocásku vás nenechá v klidu bolest krční páteře nebo hlavy. Jakpak by ne, když symbolicky i fakticky vzato nohy nesete na své šíji.

Představte si hluboce předkloněného člověka s nohami na ramenou a ozřejmí se vám extrémní podoba sedu, do které se při jízdě na kole modelujete: hlava v předsunu, zaoblená hrudní páteř, vtažený pupík, podsazená pánev, přetěžující oblast bránice, horních porcí břišních svalů, třísel a konečníku.

Zajímavé:  Jaké Léky Na Průjem?

Netrápí vás nohy do ,,x“, ochablé spodní bříško nebo únik moči? Pokud ano, máme důkaz chybného držení těla, narušené aktivity pánevního dna a chodidel. Jízda na kole pro vás tedy nemusí být špatnou volnočasovou aktivitou, je jen třeba se ke kolu, sportu a svým nárokům zcela jinak ,,po(za)stavit“. A nakonec úsloví o komáru a velbloudovi: co když jde jen o měkčí sedadlo nebo speciální cyklistické kalhoty?

Eva Tálská
soukromá fyzioterapeutka, Chrudim

Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu Hobby s dětmi, plnou rad a tipů, jak kvalitně trávit čas se svými dětmi. Více zde.

  • Rady fyzioterapeutky ,
  • Chrudim,
  • Eva Tálská,
  • turistika,
  • sport

Rady fyzioterapeutky: Výhřez ploténky je často nadhodnocován Rady fyzioterapeutky: Neplodnost je velký boj s noční můrou Okénko fyzioterapeutky: Co dělat se zhoršující se pamětí?

Fotka porodu obletěla svět: Boule nad kostrčí děsí! Přední český porodník Pařízek vysvětluje

Na těle rodící ženy je vidět změnu umístění kostí. | Facebook/ Tangi Birth Services

Profesor MUDr. Antonín Pařízek | archiv

Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky. | Profimedia

Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky. | Profimedia

Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky. | Profimedia
Australská fotografka Melissa Jean Wilbraham zachycuje těhotné ženy, příchody nových dětí na svět a intimní chvíle maminek s miminky. | Instagram
Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky. | Profimedia
Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky. | Profimedia
Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky. | Profimedia
Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky. | Profimedia
Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky. | Profimedia
Australská fotografka Melissa Jean Wilbraham zachycuje těhotné ženy, příchody nových dětí na svět a intimní chvíle maminek s miminky. | Instagram
Přímo z porodního sálu. Lacey Barratt se věnuje fotografování porodů. Zachycuje vše, co k němu patří bez jakékoliv přetvářky. | Profimedia
Australská fotografka Melissa Jean Wilbraham zachycuje těhotné ženy, příchody nových dětí na svět a intimní chvíle maminek s miminky. | Instagram
Australská fotografka Melissa Jean Wilbraham zachycuje těhotné ženy, příchody nových dětí na svět a intimní chvíle maminek s miminky. | Instagram
Australská fotografka Melissa Jean Wilbraham zachycuje těhotné ženy, příchody nových dětí na svět a intimní chvíle maminek s miminky. | Instagram
Australská fotografka Melissa Jean Wilbraham zachycuje těhotné ženy, příchody nových dětí na svět a intimní chvíle maminek s miminky. | Instagram
Australská fotografka Melissa Jean Wilbraham zachycuje těhotné ženy, příchody nových dětí na svět a intimní chvíle maminek s miminky. | Instagram
Australská fotografka Melissa Jean Wilbraham zachycuje těhotné ženy, příchody nových dětí na svět a intimní chvíle maminek s miminky. | Instagram
Chlapeček ve Venezuele přišel na svět tzv. »něžným« císařským řezem. | Instagram/_cenfer
Chlapeček ve Venezuele přišel na svět tzv. »něžným« císařským řezem. | Instagram/_cenfer
Chlapeček ve Venezuele přišel na svět tzv. »něžným« císařským řezem. | Instagram/_cenfer
Chlapeček ve Venezuele přišel na svět tzv. »něžným« císařským řezem. | Instagram/_cenfer
Chlapeček ve Venezuele přišel na svět tzv. »něžným« císařským řezem. | Instagram/_cenfer
Chlapeček ve Venezuele přišel na svět tzv. »něžným« císařským řezem. | Instagram/_cenfer
Chlapeček ve Venezuele přišel na svět tzv. »něžným« císařským řezem. | Instagram/_cenfer
Chlapeček ve Venezuele přišel na svět tzv. »něžným« císařským řezem. | Instagram/_cenfer
Chlapeček se narodil v »bublině«! | Instagram
Chlapeček se narodil v »bublině«! | Instagram
Chlapeček se narodil v »bublině«! | Instagram
Chlapeček se narodil v »bublině«! | Instagram

Bolest kostrče z kašle

Dobrý den,děkuju, že se mé odpovědi líbí a dávají smysl… mně tedy vaše otázky každý den nepřestávají udivovat, protože to sedí všechno neuvěřitelně, stejně jako u vás ????

Kostrč i hemeroidy jsou problémy tlustého střeva a naší minulosti, a vy jste podle Astrologie 9 planet 7 Kov, kam patří orgány tlusté střevo a plíce (viz energetická růžice), a ty nesou nejdůležitější životní poselství – umět se vyrovnávat s minulostí, učit se odpouštět.

Problémy na levé straně sousiví s nějakou ženou, tipla bych že s matkou. Proto bych doporučila soustředit se na vztah k mámě, odpustit minulost a staré křivdy.

Jste muž, chlap plný mužské energie s rovinou odhodlání i myšlení, což ale ve vztazích můžu znamenat přemíru argumentace a tlačení svého názoru druhým lidem. Energie Kovu se zatvrdí ve své křivdě a ve svém pohledu na křivdu a odmítá to téma otevřít.

Bohužel to nejde a stejně nás všechno tlačí k tomu to udělat. Tělo má skvělé nástroje – bolest nebo kašel spojený s bolestí, aby vás vyburcoval k tomu se už na to vykašlat ????

Podívejte se na videa Odpustit je láska, pomohou vám.

Každý zub souvisí s jiným orgánem (můžete se podívat do Orientální diagnostiky) a zubní kazy obecně znamenají nedostatek pevnosti v tom, aby se člověk dokázal zakousnout do problému, který má ve svém životě pochopit a řešit. 

Na úrovni těla jde o nedostatečný odchod škodlivin z těla, zadržování zplodin v těle a z toho pramenící překyselení, na jeho eliminaci tělo používá minerální látky (třeba ze zubů), a které způsobuje záněty. Proto je třeba vyčistit tlusté střevo, odkyselit organismus a dodat živiny, především minerální látky.

V odkazech duchovní příčiny je vždycky proklik na přírodní léčbu, tak se na to mrkněte. 

Co se týká odstranění čehokoliv z těla, tak je jisté, že je lepší udržet vše, co jde, ale za každou cenu to nemá smysl, protože nejde o to, co udržíme v těle, ale zda pochopíme, co se nám tím tělo snaží říci, a zda to měníme. Protože tělo nás vede pouze k posunu na úrovni duše, pokud to zvládneme, tak to zvládne i tělo, je geniální a s něčím, co nám chybí, se skvěle vypořádá.

  • Nemoc je dar a pomáhá nám, takže je jedno, v jakém stavu zůstává naše tělo, pokud z něj dokážeme číst. Přesto bych vyměnila zubaře, abyste si byl jistý, že je to skutečně tak, co říká…
  • Doporučila bych vám pro tělo toto:
  • Green Health – vojtěška (2-2-2 na lačno) – nejlepší věc na hemeroidy, jakou znám + Pure Juka na očistu střeva a odkyselení (1-1-1 spolu s vojtěškou) – zapít 3 dcl čisté vody.

K tomu qProtect – antioxidanty na stahování nečistot s gingko bilobou na cévy (1-1-1 po jídle) + C 1000 (1-1-0 po jídle) + Power Mins . minerály (1-1-1 po jídle). Vše si pořídíte v empatia.shopu

Ze stravy vyloučti cukr a sladkosti, mléčné výrobky (zachovat pouze ty, které máte ve stravě podle KS plus), stravovat se podle své krevní skupiny.

s láskou vaše Empatia

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector