Křečové žíly léčba – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci Dostatek pohybu, správné sezení, kvalitní obuv, pohodlné oblečení a strava bohatá na bioflavonoidy – tím vším můžeme křečovým žilám účinně předcházet. Nenechte se zmást, nejde pouze o estetický problém. Pokud se léčba křečových žil podcení, může dojít ke zdravotním komplikacím jako je zánět povrchových žil nebo vznik bércových vředů.

Křečové žíly se odborně nazývají varixy. Jsou to zvětšené, zohýbané a vakovitě rozšířené povrchové žíly. Nejčastěji se tvoří na dolních končetinách, protože jsou vystavené ortostatickému tlaku, ale můžeme je pozorovat i jinde.

Jak křečové žíly poznat?

První příznaky varixů často působí velmi nenápadně. Pokud máte tzv. pocit těžkých nohou, potřebujete si během dne často sednout a po večerech dáváte nohy nahoru, je možné, že vás začínají trápit křečové žíly.

V této fázi nemusí být žíly ještě nijak viditelné, jen lehce prosvítají na kůži. Později únava přechází v bolest a v křeče, které se objevují nejčastěji v noci.

V této fázi jsou již žíly znatelně viditelné a vystouplé.

Mezi nejčastější příznaky křečových žil patří  

  • Neidentifikovatelná bolest v dolních končetinách zdánlivě bez příčiny
  • Pocit těžkých nohou (zejména při delším sezení nebo stání) 
  • Pulzace, brnění nebo svalové křeče v lýtkách a celých nohou
  • Otoky nohou
  • Výrazné, vypouklé, pokroucené, fialové nebo modré žíly
  • Svědění okolo viditelných žil
  • Metličkové žilky, které jsou podobné varixům, jsou ale mnohem menší a pouze na povrchu
  • Načervenalé opuchlé pásy kůže  

Křečové žíly léčba - Vše o zdraví

Pokud trpěl křečovými žilami někdo v rodině, zvyšuje se pravděpodobnost, že mohou postihnout i vás. Proto se včas zaměřte na prevenci.

Pohlaví 

Varixy trpí až 20 % mužů a 40 % žen. Ženy jsou k varixům náchylnější, a to hlavně kvůli hormonálním změnám během těhotenství a menopauzy

Věk

Výskyt křečových žil souvisí s věkem. U mladých se varixy příliš neobjevují, zato ve věku nad 60 let se s křečovými žilami potýká až každý druhý člověk

Dlouhé sezení či stání

V případě, že máte sedavé povolání nebo v práci naopak většinu času stojíte, krev žilami dostatečně neproudí a riziko vzniku varixů se opět zvyšuje.

Kouření

Kouřením se krev zahušťuje a snižuje se zásobování tkání kyslíkem, čímž se zpomaluje tok krve. Zároveň se zvyšuje krevní tlak a dochází k poškozování cévní stěny.

Vysoké podpatky 

Vysoké podpatky sice ženám sluší, ale zároveň zvyšují tlak v žilním systému dolních končetin. To může vést k pocitu těžkých nohou a u náchylných jedinců i ke vzniku varixů.

Křečové žíly léčba - Vše o zdraví

Křečové žíly v těhotenství 

V období těhotenství prochází každá žena velkou hormonální změnou. Zvyšuje se hladina ženského hormonu progesteronu a objemu krve v těle, což způsobuje rozvolnění měkkých tkání.

Žilní stěny tím ztrácí na své pružnosti a pevnosti a může docházet ke vzniku varixů. Do roku po porodu by se mělo vše přirozeně upravit.

Pro některé ženy je právě těhotenství dlouhodobým spouštěčem vzniku křečových žil a musí je začít léčit.

Komplikace se mohou objevit i v případě užívání hormonální antikoncepce. Pokud začínáte pozorovat vznik varixů, zkonzultujte užívání konkrétního přípravku se svým gynekologem. Ideální je volit antikoncepci s nízkým obsahem estrogenů. Riziko vzniku křečových žil se zvyšuje i v období menopauzy.

Léčba křečových žil závisí na stádiu a intenzitě onemocnění.

Začíná se zpravidla konzervativně – kompresivní terapií a léčbou farmakologickými preparáty v kombinaci s preventivními opatřeními.

Pokud se onemocnění nelepší nebo dokonce zhoršuje, přistupuje se k operativnímu řešení. Kromě klasických metod léčby se doporučují i lymfatické masáže nebo masti a koupele z kaštanu koňského.

Křečové žíly léčba - Vše o zdraví

 

Farmakologická léčba 

Jde o podpůrnou léčbu, tj. průvodní jevy zmírňuje nebo zastavuje jejich rozvoj, nicméně neodstraňuje varixy úplně. Většinou se kombinuje s jinými formami terapie. Lékař vám může doporučit doplňky stravy jako vitamíny E a C nebo předepsat speciální masti či léky

Kompresivní terapie 

Kompresní punčochy křečové žíly také nevyléčí, ale mohou vám značně ulevit. Vytvářejí tlak na žíly a podporují okysličení krve – tlakem nahrazují ztracenou pevnost žilní stěny. Vyzkoušejte elastické obinadlo Idealast-haft color z 80% bavlny s příměsí polyamidových a elastanových vláken. Vybrat si můžete ze dvou barevných provedení. 

Křečové žíly léčba - Vše o zdraví

Laserové ošetření

Laserová operace se provádí místním znecitlivěním ambulantně bez nutnosti hospitalizace. Působením tepla laseru dochází k uzavření postižené žíly. Výhodou této metody je přesné zacílení bez poškození okolních struktur. Ošetření probíhá přes neporušenou kůži.

Sklerotizace

Tato léčebná metoda je podobná laserové operaci a využívá se v případě metličkových a drobných křečových žilek. Lékař pomocí injekční stříkačky aplikuje do žil látku, která vyvolá místní chemické poškození a zánět. Tím dochází ke slepení žilních stěn a uzavření varixu.

Operace křečových žil 

Jediným definitivním řešením je chirurgický zákrok. Ten probíhá v lokální anestezii. Křečové žíly lékař vyjme a jejich funkci přebírá hluboký žilní systém. Hospitalizace po zákroku obvykle trvá 1 až 5 dní. Na pokožce vám mohou zůstat drobné jizvy, které nebývají větší než 1 cm. 

Když vás trápí pocit unavených nohou, máte k varixům genetické dispozice nebo se začínají objevovat jejich první známky, nenechávejte vše jen na lékařích. Stačí si osvojit několik jednoduchých zásad, které mohou již existující potíže zmírnit nebo jejich vzniku úplně či částečně zabránit. 

Křečové žíly léčba - Vše o zdraví

6 tipů, jak křečovým žilám předejít 

1. Dostatek pohybu 

Krev potřebuje v dolních končetinách dostatečně cirkulovat a s každým kilem navíc své žíly oslabujete. Proto vyrazte na kolo nebo na dlouhou procházku. Preventivně na varixy působí cviky jako pohupování nohou ze špiček na paty či kroužení nohama v kotnících.  

2. Zdravý jídelníček

Zaměřte se na stravu bohatou na vlákninu, bioflavonoidy a rutin a do svého jídelníčku pravidelně zařaďte pohanku, červenou řepu, luštěniny, rýži, citrusové plody a zeleninu obecně. Naopak se pokud možno vyhněte smaženým a tučným jídlům a velkému množství sladkostí a soli. 

3. Správné sezení 

Pokud celý den sedíte za počítačem a máte ke vzniku křečových žil sklony, je vhodné se naučit správně sedět. Zkřížené nohy, tedy sezení s nohou přes nohu, nepodporují přirozený průtok krve – ideálně seďte s nohama v pravém úhlu k tělu. 

4. Nohy nahoru

Když přijdete po dlouhém náročném dni domů, na chvíli si lehněte a nohy si natáhněte nahoru na úroveň srdce. V této poloze zkuste vydržet ideálně půl hodiny. Díky tomu umožníte odtok krve, která se celý den v namáhaných končetinách hromadila.

5. Vhodná obuv a oblečení 

Lodičky sice vypadají žensky, ale varixům příliš nesvědčí. Boty na podpatku nenoste každý den, střídejte výšku podpatků a raději je úplně odložte, když víte, že budete celý den hodně chodit či stát. Stejně tak upnuté oblečení na nohou a v pase omezuje cirkulaci krve.

6. Sprchování a Kneippův chodník 

Velmi účinné je také střídání teplé a studené sprchy. Doma si můžete vyrobit i tzv. Kneippův chodník. Napusťte si dva lavory – jeden se studenou a druhý s teplou vodou, vložte do nich oblázky a v pravidelných intervalech přešlapujte. Osvěžení nohou umocní Kneipp koupelová sůl s měsíčkem a pomerančovým olejem. 

Křečové žíly léčba - Vše o zdraví

Přinášíme vám tipy, jak zkrotit vodu ve svém těle, aby pracovala ve váš prospěch. Proti zadržování vody v těle pomůže síla přírody.

Na jaře jsme pekli kváskové chleby, učili se šít na stroji a vyráběli roušky. V podzimní koronavirové vlně západní společnost objevila kouzlo otužování.

Přemýšlíte nad tím, jak účinně snížit riziko nákazy koronavirem a dalších virových onemocnění? Do svých rukou vezměte alespoň to, co můžete, a podpořte…

Jak můžeme toto nepříjemné onemocnění kůže efektivně léčit a jak mu předcházet?

Křečové žíly a jejich prevence

Žilní systém každého z nás se skládá z dvou typů žil, a to povrchové žíly a hluboké žíly. Ty hluboké jsou uloženy uvnitř našeho těla, nemůžeme je ani vidět ani si na ně sáhnout. Jsou však nenahraditelné, neboť odvádí až 90% krve ze svalů bérce a stehna.

Jejich dokonalá funkce je tedy životně důležitá. Povrchové žíly jsou pak uloženy těsně pod kůží, můžeme je vidět a můžeme si na ně také sáhnout. Křečové žíly léčba - Vše o zdraví Obsah: Křečové žíly jsou nejčastějším cévním onemocněním, které jako typická civilizační choroba postihuje zejména obyvatele vyspělých zemí. V evropských zemích má křečové žíly 40 % žen a 20 % mužů. Častěji vznikají u žen, což je dáno těhotenstvím a hormonálními změnami.

Zajímavé:  Alergie Na Pyl Svědění Očí?

Proudění krve do končetin a zpět k srdci

Pokud chceme porozumět příčinám vzniku křečových žil a možnostem prevence či jejich léčby, musíme na úvod popsat cestu krve do končetiny a její odtok zpět k srdci. Srdce pumpuje krev, která je tepnami rozváděna po celém těle, tedy i do dolních končetin.

Ve tkáních se tepny mnohonásobně větví v síť vlásečnic, v nichž dochází k výměně živin a kyslíku za kysličník uhličitý a odpadní látky. Odkysličenou krev sbírají jiné vlásečnice, které se slévají do stále větších a větších žil a ty přivádějí krev zpět do srdce.

Krev z nohou směrem do plic k jejímu novému okysličení vytlačuje hlavně činnost srdce, a to v pravidelných pulsech. Dále je to pohyb svalů při chůzi nebo cvičení a pohyb bránice při dýchání. Žilní chlopně zajišťují, aby krev stoupala směrem vzhůru a nepadala vlivem gravitace zpět dolů.

Velice důležitou roli hraje důmyslný systém žilních chlopní, které působí jako jednosměrné záklopky. Mezi jednotlivými pulsy chlopně vytvářejí jakési kapsy, které nepustí krev zpět. Pokud chlopně neplní svoji funkci, vzniká zvýšený tlak na stěny žil, což vede k deformaci a vzniku varixů.

Tyto varixy nejčastěji vznikají na dolních končetinách, ale mohou se vyskytovat také v jícnu, to jsou tzv. jícnové varixy a v žaludku, což může být důsledkem polární hypertenze.

Příčin může být celá řada a navzájem se mohou kombinovat. Křečové žíly vznikají postupně a v začátku jsou velmi nápadné. Mnoho lidí si proto první příznaky varixů ani nemusí všimnout. Mezi první příznaky křečových žil patří bolest při námaze a rychlá únava nohou neboli tzv. pocit těžkých nohou. Lidé, které křečové žíly trápí mají potřebu si během dne několikrát sednout a na chvíli si dát nohy do zvýšené polohy. Žíly jsou jenom mírně znatelné a lehce prosvítají na kůži. Postupem času se tíha nohou postupně může měnit v bolest a křeče, které se objevují nejčastěji v noci. V této fázi jsou již žíly znatelně viditelné a vystouplé.

V počátečním období je toto onemocnění pro pacienta spíše estetický problém. S dalším vývojem křečových žil dochází ke zdravotním komplikacím, selháváním dalších žilních chlopní, k zánětům povrchových žil neboli tromboflebitidě. Neléčené křečové žíly mohou vést až ke vzniku bércových vředů.

Křečové žíly léčba - Vše o zdraví Mezi nejčastější symptomy křečových žil patří:

  • Bolest nebo pocit těžkých nohou.
  • Otoky nohou.
  • Pulzace nebo křeče v nohou.
  • Bolest je výraznější po delším sezením nebo stání.
  • Výrazné a vypouklé žíly.
  • Fialové nebo modré pokroucené žíly.
  • Svědění okolo viditelných žil.
  • Metličkové žilky, které jsou podobné varixům, jsou ale mnohem menší a pouze na povrchu.
  • Načervenalé opuchlé pásy kůže.   
  • Dědičnost – Významným faktorem při vzniku křečových žil je vrozená chronická žilní insuficience, což je porucha žilních chlopní, která je dědičná. Pokud tedy někdo z vaší rodiny nebo příbuzných má potíže s křečovými žílami, je u vás vyšší pravděpodobnost, že se také sami s varixy potkáte.
  • Pohlaví – Z důvodů velkých hormonálních změn v období těhotenství a během klimakteria jsou na křečové žíly více náchylnější ženy. Užívání hormonální antikoncepce a léčiv během menopauzy vznik varixů zvyšují.
  • Věk – Věkem ztrácí žíly na elasticitě a pevnosti, což napomáhá ke vzniku křečových žil.
  • Obezita – Nadváha může způsobit vyšší tlak na žíly, co vede ke vzniku varixů.
  • Dlouhé sezení – Krev proudí nejvíce při pohybu. Pokud jste dlouhou dobu ve stejné poloze, ať už je to dlouhé sezení nebo dlouhé stání, je u vás vyšší pravděpodobnost vzniku křečových žil.   

Správná diagnostika je základ. Během vyšetření vám lékař prohlédne nohy, zeptá se vás na vaše obtíže a vyšetří vás ultrazvukem. Na ultrazvuku je možné rozpoznat, zda žilní chlopně plní svojí funkcí a jestli náhodou se v žilách neobjevuje sraženina, která by mohla způsobit až závažnou plicní embolii.

Počáteční léčba křečových žil probíhá konzervativně, pomocí kompresních punčoch. Později a v těžších případech se přechází do chirurgické léčby, sklerotizace nebo odstranění varixu.  

Kompresivní léčba – Při prvotní metodě léčby ranného stádia křečových žil se doporučuje nošení zdravotních kompresních punčoch, které napomáhají návratu krve z dolních končetin zpět směrem k srdci. Komprese má velký vliv na činnost žil a podporuje funkci žilních chlopní. Kompresivní léčba pomáhá zejména v prevenci vzniku a případném zhoršení křečových žil.

Operace křečových žil – Pokud nejsou výsledky kompresivní léčby uspokojivé nebo jsou křečové žíly již v pokročilém stádiu většina lékařů doporučuje chirurgický zákrok. Odstranění křečových žil může být provedena pomocí tzv. strippingu a flebektomii, kdy se odstraňují postižené úseky povrchového žilního kmene pomocí dvou malých řezů (v třísle a u kolene).

Sklerotizace – Drobné žilky tzv. metličky lze léčit také pomocí sklerotizace, při níž lékař aplikuje jehlou do žíly látku, která postiženou žílu uzavře.

Žilní lepidlo – Patří mezi nové léčebné metody křečových žil. Podstatou této léčby je zneprůchodnění hlavní postižené žíly, která způsobuje křečové žíly, zalepením lepidlem.

Laserové ošetření – Radiofrekvenční nebo laserová operace křečových žil se většinou provádí ambulantně a pouze v místním znecitlivěním. Působením tepla laseru dojde k tomu, že se postižená žíla uzavře.

Farmakologická léčba – Tato léčba zabraňuje dalšímu poškozování žilního systému a zmírnění obtíží s otoky a pocitu těžkých nohou. Vzniklé varixy však farmakologická léčba ani masti na křečové žíly neodstraní. Při všech léčebných metodách jako podpůrnou léčbu většinou lékaři doporučují dlouhodobé nošení kompresních punčoch.

V období těhotenství prochází žena velkou hormonální a tělesnou změnou. Růst dítěte v děloze a zvýšená hladina ženského hormonu progesteronu způsobuje rozvolnění měkkých tkání což zasahuje také žilní stěny, které ztrácí na své pružnosti a pevnosti. Křečové žíly v těhotenství se většinou samy od sebe upraví do roku po porodu a není potřeba jejich léčba. V některých případech je to právě těhotenství, které vznik křečových žil rozběhne a poté je potřeba přejít k jejich léčbě. Křečové žíly léčba - Vše o zdraví

Varixy mohou člověka opravdu potrápit a způsobit mnoho nepříjemných komplikací.

  • Bércové vředy – V případě, kdy nastanou komplikace a u pacienta se z křečových žil vytvoří bércový vřed, se již nelze vyhnout nutné konzultaci s odborníkem. Bércové vředy se bez lékařské pomoci neobejdou. Bércové vředy jsou ve své podstatě způsobeny dlouhodobým žilním přetlakem, který vede až k popraskání kůže a odumření tkáně. Jako počáteční příčina je považován otok, který dlouhodobým tlakem vznikne a ten pak zabrání dostatečnému vyživování pokožky těla. V podkoží se hromadí barvivo z odumřelých červených krvinek, a to pak vede k nafialovělým pigmentovým skvrnám. Postupně dochází ke vzniku vředů a infekci. Nejčastěji postihují oblast kolem kotníků a jsou provázeny palčivou a neutišující bolestí.
  • Trombóza – Velmi vážnou komplikací u křečových žil je žilní trombóza, při které vznikne sraženina, která ucpe žílu. V případě utržení může sraženina způsobit plicní embolii, která ohrožuje pacientův život.
  • Krvácení – V některých případech mohou povrchové žíly prasknout. Jakékoliv takové krvácení konzultujte s lékařem.

Vzniku křečových žil se do jisté míry dá předejít zejména zdravým životním stylem.  

  • Jídelníček – První krok je doplnění takových potravin v jídelníčku, které jsou bohaté na vlákninu, vitamíny, bioflavonoidy, rutin a antioxidanty, dostatečné množství ovoce a zeleniny, velmi prospěšná je pohanka, zelenina, citrusové ovoce, luštěniny, těstoviny, celozrnné pečivo, rýže a červená řepa a také dodržování pitného režimu. Nejsou vhodné soli, konzervované potraviny, smažená jídla, dorty, sušenky apod.
  • Pohyb – Druhým a neméně důležitým krokem zabraňujícím vzniku křečových žil je pohyb. Vhodná je jízda na kole, plavání, běh nebo chůze, protože napomáhají cirkulaci krve v dolních končetinách, což působí na kvalitu žil (naopak nevhodné je například posilování či aerobic). Dále pak pravidelné cvičení nohou, jako je pohupování nohou ze špiček na paty, odpočívání s nohama ve zvýšené poloze a také koupel nohou střídavě v teplé a studené vodě.
  • Nadváha – Hlídejte si váhu a jídelníček, každé kilo navíc oslabuje vaše žíly.
  • Zkřížené nohy – Při sezení se zkříženýma nohama může docházet k omezování v cirkulaci krvi, což vzniku křečových žil jenom napomáhá.
  • Dlouhé sezení a stání – Pokud je to jenom trochu možné měňte při dlouhém sezení a stání polohu.
  • Nohy nahoru – Během dne si udělejte několikrát malou pauzu a pokud to bude možné zvedněte si nohy nad úroveň srdce.
  • Podpatky a upnuté oblečení – Vyhýbejte se vysokým podpatkům a oblečením, které jsou upnuté kolem nohou a v pase, omezuje se tím cirkulace krve. 
Zajímavé:  Borelioza přenos - vše o zdraví

   

Přečtěte si i další články na téma křečové žíly:

  • Sklerotizace žil
  • Rozhovor s primářem cévní chirurgie
  • Trombóza

 Zdroj obrázků: www.vylectese.cz

Křečové žíly nejsou jen estetický problém. Mohou vážně ohrozit vaše zdraví

Křečové žíly jsou nejčastějším žilním onemocněním. Není to problém jenom estetický, jak by se na první pohled mohlo zdát. Bez léčby mohou vznikat až stavy ohrožující život, například embolie jako následek trombózy, nebo se mohou vyvíjet bércové vředy jako konečné stadium chronické žilní nedostatečnosti.

Proto jsme si do naší Radioporadny pozvali Mudr. Lukáše Kohoutka, primáře oddělení chirurgie nemocnice ve Frýdlantu.

Co jsou křečové žíly?

„Rozšíření žilních pletenin pod kůží. Jsou vidět vinuté žíly na povrchu. Pacient to vnímá negativně hlavně z estetického hlediska. Nás jako lékaře zajímá hlavně žilní systém, který při tomto onemocnění přestává plnit svoji funkci,“ vysvětluje Lukáš Kohoutek.

Výskyt křečových žil je výrazně závislý na věku. Na jejich vznik má zásadní vliv genetická dispozice, dále ženské hormony a těhotenství. Na křečové žíly trpí až dvakrát více žen než mužů.

Prvními projevy žilní insuficience jsou pocity těžkých a unavených nohou, vzácně nočních křečí, ale i pocit pálení, brnění až bolestí v průběhu viditelně rozšířených žil. Je typické, že příznaky lze zmírnit uvedením nohou do zvýšené polohy, zatímco stání nebo sezení po delší dobu tyto příznaky obvykle zhoršuje.

Návštěvu lékaře neodkládejte

„Je vhodné zajít k lékaři co nejdříve, dokud se neobjeví vážné zdravotní komplikace,“ radí Lukáš Kohoutek. Onemocnění můžete získat také špatnou životosprávou, nadváhou nebo může mít vliv i výška jedince. Dobrou službu nedělá ani dlouhé stání a sezení.

Bez léčby mohou vznikat až stavy ohrožující život, například embolie jako následek trombózy, nebo se mohou vyvíjet bércové vředy jako konečné stadium chronické žilní nedostatečnosti.

„Metodou číslo jedna ve vyšetřování je ultrazvuk dolních končetin,“ říká Lukáš Kohoutek. Léčba probíhá na odborných pracovištích, kde je specialista – cévní chirurg. Ke konzervativní léčbě patří používání bandáží, kompresivních punčoch, mastí a léků. Pokud to nestačí, přichází operativní řešení.

Jak léčit křečové žíly?

  • stripping – jedná se o nejběžnější metodu, kdy se postižená žíla vytáhne malým řezem pomocí sondy
  • laserové světlo – šetrná metoda, která žílu zataví
  • radiové vlny – žíla se uzavře pomocí radioterapie
  • pěnová obliterace – do žil se vstříkne pěna a žílu zalepí

Související příspěvky

Chcete být zdraví a šťastní? Hýbejte se!

Otužujte se! Pozvolně, pravidelně, vytrvale. Děláte to pro své zdraví

Aby klouby nebolely…

autor: PRO

Křečové žíly: diagnóza a léčba

Léčba u křečových žil
ve smyslu jejich uzdravení je prakticky nemožná. Při včasné léčbě však existuje velká šance, že se onemocnění nezhorší, ale spíše zlepší.

Terapie je zaměřena na zmírnění příznaků a prevenci komplikací
a závisí na typu křečových žil, umístění a rozsahu žilních
změn a příznacích.

Obecně se terapie křečových žil doporučuje, protože jejich ponechání může vést k zánětům žil
, ekzémům
a v nejhorším případě k výskytu vředů
na nohou.

Lékař odebere anamnézu
a provede fyzikální vyšetření
, zejména kůže na nohou. Průchodnost žil a funkci žilních chlopní
lze dále zkontrolovat pomocí ultrazvuku
.

Pletysmografie
pak umožňuje posoudit, jak dobře je krev čerpána z žil směrem k srdci během pohybu nohy.

V některých případech je nutné použití dalších zobrazovacích metod
, které navíc slouží i k vyloučení jiných žilních
onemocnění, například hluboké žilní trombózy.

Jaká je úspěšnost léčby křečových žil?

Léčba u křečových žil
ve smyslu jejich uzdravení je prakticky nemožná. Při včasné léčbě však existuje velká šance, že se onemocnění nezhorší, ale spíše zlepší. Terapie je zaměřena na zmírnění příznaků a prevenci komplikací
a závisí na typu křečových žil, umístění a rozsahu žilních změn a příznacích.

Základní terapie

Nejdůležitějším a nejefektivnějším opatřením je kompresní terapie pomocí bandáží či kompresních punčoch
. Kompresní obvaz (bandáž) se používá k léčbě otevřených vředů
, zánětů žil
a především k dekongesci
oteklých nohou, například před nasazením kompresních punčoch.

Samotné kompresní punčochy jsou předepisovány především pro dlouhodobou terapii žilních onemocnění. Vyvíjí tlak na tělesnou tkáň zvenčí, což pomáhá funkci poškozených žilních chlopní a předchází tak hromadění (městnání) krve v žilách dolních končetin. Účinek kompresních punčoch a punčochových kalhot závisí na síle vyvíjeného tlaku.

Rozlišujeme čtyři základní třídy kompresních punčoch, které jsou individuálně předepisovány v závislosti na typu a rozsahu přítomného žilního onemocnění. Kompresní punčocha nedokáže pomoci se splasknutím otoku, může pouze zabránit jeho vzniku. To je také důvod, proč je nutné ráno punčochy oblékat ještě v posteli s dolními končetinami ve vyvýšené poloze.

Tip: Při koupi kompresních punčoch je nutné dbát na to, aby splňovaly parametry předepsané lékařem. V některých specializovaných obchodech se zdravotnickými potřebami umožňují i objednání kompresních punčoch na míru.

Pro lidi se sníženou pohyblivostí, problémy s klouby
a páteří nebo s nadváhou
je často oblékání kompresních punčoch zvlášť obtížně. Tento problém však lze obvykle vyřešit pomocí takzvaných nazouvacích pomůcek.

Upozornění: Kompresní punčochy nejsou vhodné pro každého pacienta. Nesmí se používat např. při poruchách arteriálního
prokrvení, srdečního selhání, ischemické
choroby srdeční, mokvajících ekzémů
nebo otevřeném bércovém vředu
.

Léčiva na podporu funkce žil

Společně s kompresivní terapií nebo jako její alternativa se k léčbě otoků používají různé bylinné, dobře snášenlivé léčivé přípravky
s účinnými látkami, jako jsou například oxerutin, diosmin nebo extrakt ze semen jírovce. Tyto látky posilují vnitřní výstelku žil a tím je činí méně propustnými po únik tekutiny do okolní tkáně a brání tak otokům
. To snižuje zadržování tekutin v nohou způsobující pocit napětí a tíhy a zlepšuje zásobování tkáně.

Ke zmírnění příznaků křečových žil a k zabránění komplikací (nebo zlepšení stavu, pokud se komplikace vyskytnou) mohou být použita opatření, která pomohou k lepší cirkulaci krve a lymfy
ve tkáních, jako je například manuální lymfodrenáž
, přístrojová lymfodrenáž
, vodoléčba
(aplikace studené vody nebo střídavé koupele) atd.

Další informace najdete v článku Onemocnění žil
: co mohu dělat sám?

Endovenózní
léčba

Při takzvané endovenózní léčbě
(na rozdíl od klasické chirurgické) se křečové žíly nevytahují z těla ven; místo toho jsou uzavřeny, zmenšeny nebo přeměněny na pojivovou tkáň
zevnitř.

Ve většině případů se léčba provádí ambulantně a pacient by po ní měl až šest týdnů nosit kompresní punčochy.

Ve většině případů takto deaktivovaná křečová žíla v průběhu několika měsíců v důsledku následných degradačních
procesů úplně zmizí.

  • Konvenční skleroterapie (sklerotizace
    žíly): Pomocí tenké jehly je do žíly, obvykle při několika následných sezeních, vstříknuta látka, která vyvolá v žíle zánět
    , a tím vyvolá její uzavření. Tato metoda je vhodná pouze pro metličkové
    varixy a tenké křečové žíly.
  • Žilní lepidlo: Tenkými jehlami se do žíly vstříkne pěna, která žílu zevnitř zalepí. Obvykle stačí pouze jedno ošetření a tuto metodu je možné použít i k uzavření větších žil.
  • Laserová terapie (laserová ablace): Do žíly se zavede optické vlákno a jeho prostřednictvím se do žíly posílají výboje laseru. Ten žílu poškodí a způsobí její uzavření a následné vstřebání.
  • Radiofrekvenční terapie: Jedná se o podobnou metodu jako v případě laserové terapie – principem je poškození žíly zevnitř za použití katetru
    , v tomto případě je poškození způsobeno radiofrekvenčním ohřevem.

Chirurgické řešení (stripping)

Pokud je žilní onemocnění velmi výrazné a / nebo existuje riziko dlouhodobých účinků a komplikací, může být nutný větší chirurgický zákrok. V případě kmenových varixů se do patologicky
zvětšené žíly vloží speciální flexibilní sonda, která se vsune až na konec křečové žíly, tam se roztáhne, žíla se na začátku a na konci prořízne a vytažením sondy se vytáhne i celá žíla (= stripping).

Zajímavé:  Hana Čechová Cesta Ke Zdraví?

Na rozdíl od dřívějších dob lze dnes funkční části žil zachovat. Stripping
lze provádět v celkové anestezii
, částečné nebo i v lokální anestezii
– zde jsou rozhodující závažnost nálezu, zdravotní a psychologický
stav pacienta.

Po zákroku se po dobu tří až šesti týdnů doporučuje komprese pomocí elastických bandáží nebo kompresních punčoch, aby se zabránilo otoku operované nohy a pooperační žilní trombóze.

Kvůli prevenci trombózy
a embolie
je potřeba po operaci nasadit na několik dní i antikoagulační léčbu
např. heparinem
.

Na koho se mohu obrátit?

Při podezření na křečové žíly se obraťte na svého praktického lékaře
, internistu
nebo dermatovenerologa
.

Pozor na křečové žíly. Do rizikové skupiny patří i lidé, kteří to o sobě nevědí

„Křečové žíly nejsou u nás v rodině nic nového – babička i teta mají dokonce ‚zkušenosti‘ s bércovými vředy. Přestože teta není cukrovkář, u kterých se bércové vředy objevují častěji.

U mě se problémy se žílami objevily poprvé před třiceti lety po porodu dítěte, a znovu pak minulý rok.

Můžu tak porovnat jak teď už stále méně využívanou ‚klasickou‘ operaci, při které doktoři žíly odstraňovali, tak moderní metodu lepení,“ začíná své vyprávění Dana.

Přečíst článek ›

„Před 30 lety se mi na stehně vytvořily ‚jen‘ mapy. Doktorka mi řekla, že musím počkat, až se zhorší.

Naštěstí se mi podařilo dostat k panu primáři v Kraslicích, který byl přesvědčený, že čím dříve se problémy s žílami začnou řešit, tím lépe. Naštěstí teď už má tento názor snad většina doktorů.

U pana primáře jsem podstoupila odstranění žíly – teď už se říká klasickou metodou. V té době ale nic jiného ještě neexistovalo,“ pokračuje Dana.

Po zákroku strávila Dana doma osm týdnů. Jak ale sama říká, v místě, kde je lékař odoperoval, má žíly dodnes v pořádku. Po roce podstoupila i operaci lýtka na druhé noze, po níž dlouho vypadalo vše v pořádku. To se ovšem změnilo minulý rok…  

První příznaky

„Nejprve jsem začala mít v nohách silné křeče. Myslela jsem si, že to mám jen z dlouhého stání v práci – jsem kadeřnice. Až později jsem zjistila, že už to byl příznak onemocnění žil.

V listopadu se mi objevila ‚putující‘ žíla. Hodně to bolelo, když vylézala, a objevila se mi i modřina. Po několika dnech žíla zmizela, ale potom se objevila výš, zezadu pod kolenem.

To jsem si řekla, že s tím musím něco udělat,“ vzpomíná Dana. 

Přečíst článek ›

„Sedla jsem k internetu a hledala v Brně nějakého odborníka, o kterém lidi píší, že je dobrý. Nechtěla jsem znovu klasickou operaci, protože představa, že budu několik týdnů doma, mě děsila. Práce a povídání s lidmi mě baví – doma bych trpěla,“ dodává. 

* V Česku má příznaky chronické žilní nedostatečnosti až 3 miliony lidí.* Léčeno je pouze 11 % z nich.

* Časteji se problémy s křečovými žílami týkají žen než mužů.

Dana se následně rozhodla pro moderní metodu, konkrétně 'lepení'.

„Pan doktor se mnou vše probral a upozornil mě na to, že i po odstranění žíly budu muset dodržovat jeho rady a nejlépe i brát léky na posílení žil předepsané od praktického doktora, aby se křečové žíly opět neobjevily.

Operace proběhla, až na jednu malou chvilku, téměř bezbolestně. Hned po zákroku jsem odešla domů, a pokud bych neměla kompresní punčochy, po hodině bych ani nevěděla, že mi něco dělali,“ popisuje Dana. 

Přečíst článek ›

Kompresní punčochy se mají nosit alespoň týden, Dana je ale kvůli tomu, že pracuje z pohledu žil v „zátěžovém“ prostředí nosila tři týdny. „Dostávám otázky: ‚A musí se to platit?‘. Ano, bohužel musí. Pro mě bylo lepší se uskromnit a jít na operaci, po které mě nic nebolelo, než čekat řadu týdnů a mít bolesti. Moderní metoda to u mě vyhrála,“ uzavírá Dana. 

Informace o nemoci

  • * Metličky a křečové žíly jsou nejčastějším viditelným příznakem chronického žilního onemocnění.
  • * Zpočátku se projevují pocitem těžkých nohou a jejich otékáním.
  • * Častěji nemocí trpí ženy, důvodem je u nich zejména působení ženských pohlavních hormonů, které tlumí napětí hladké svaloviny, a tím vede ke snížení pevnosti žilní stěny.
  • * Pravděpodobnost výskytu křečových žil zvyšuje také dědičnost.
  • * Nemoc ovlivňuje životní styl spojený s nadváhou, dlouhodobým stáním či sezením, užívání hormonální antikoncepce nebo vyšší počet těhotenství.

Přečíst článek ›

Názor lékaře:  MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. (Centrum žilní chirurgie VASCUMED a LF Masarykovy univerzity v Brně)Pacientka Dana představuje typickou pacientku žilních ambulancí – už jednou byla operována (recidivy jsou velmi časté), potíže se naštěstí objevily až po velmi dlouhé době (30 let), a nakonec v našem žilním centru absolvovala aktuálně nejmodernější metodu operace pomocí žilního lepidla. Celý výkon proběhl ambulantní formou bez hospitalizace, a až na malý vpich do žíly dokonce i bez místního znecitlivění. Ihned po výkonu byla plně mobilní, chodila a mohla fungovat v běžném životě. Právě rychlá rekonvalescence je obrovskou výhodou všech miniinvazivních žilních výkonů – počítáme ji ve dnech, nikoliv týdnech, jak tomu bylo v minulosti po klasických operacích. Dana je motivovanou pacientkou, která poctivě nosila po výkonu kompresní punčochu, bere ověřená venofarmaka na předpis a dodržuje všechna naše doporučení – pevně věřím, že s výsledkem operace je a bude spokojena.V případě, že se objeví příznaky, je důležité co nejdříve navštívit praktického lékaře. Ten odebere anamnézu, vyšetří vás a případně vás odešle pro potvrzení diagnózy na specializované pracoviště s duplexní žilní sonografií. Poté vám poradí s prevencí a může vám též předepsat venofarmaka (léky na zlepšení žilního oběhu a zpevnění žilní stěny). Vhodná léčba zmírňuje příznaky a zpomaluje zhoršování onemocnění.Pravdou ale je, že i dobře vedená konzervativní léčba nemusí vést ke 100% úspěchu. Na řadu potom přichází invazivní řešení – ať už klasická chirurgie, nebo i moderní miniinvazivní operace pomocí laseru, radiofrekvence nebo žilního lepidla. Je důležité zdůraznit, že v případě odstranění křečových žil není důležitý pouze kosmetický aspekt, ale také zdravotní.

Jakákoliv operace je však pouze součást dlouhodobé a celoživotní léčby a nelze ji brát jako definitivní řešení – o své žíly je nutno se starat celoživotně. K tomu pomáhají i kompresní pomůcky.

Mezi pacienty však nejsou příliš oblíbené, hlavně v létě, kdy se začínají objevovat vyšší teploty.

Proto jim doporučuji, aby zejména v teplých měsících nezapomínali na další režimová opatření a také na ověřená venofarmaka, která může předepsat jak praktický lékař, tak specialista.

Přečíst článek ›

Recept pro zdraví: Středomořský salát

Ingredience: 250 g buvolí mozzarelly, 3 lžíce balzamikového octa, 5 lžic olivového oleje, 1 lžička sušeného oregana, 1 lžička sušeného tymiánu, 1 lžička sušeného rozmarýnu, 3 rajčata, bazalka, rukola, sůl, pepř, chléb

Postup: Nastavte troubu na grilování a nechte ji předehřát. Ocet rozmíchejte se 3 lžícemi olivového oleje. Přidejte oregano, tymián a rozmarýn. Osolte, opepřete. Krajíce chleba potřete 2 lžícemi olivového oleje, položte je vedle sebe na gril a restujte 5 minut do zlatohněda.

Mezitím omyjte rajčata a nakrájejte je na větší kostičky. Omyjte bazalku a rukolu, vytřepejte z nich přebytečnou vodu a poté je nasekejte. Mozzarellu nechte okapat a nakrájejte ji na kousky. V míse smíchejte rajčata, bazalku a mozzarellu.

Orestované krajíce chleba vyndejte z trouby a podle chuti je potřete ještě horké rozpůleným stroužkem česneku. Chleba nakrájejte na kostičky a smíchejte se zbývajícími salátovými přísadami. Salát rozdělte na talíře. Pokapejte bylinkovým dresinkem a ihned podávejte.

Tip pro zdravíPosílit cévní stěny a žíly a zlepšit průtok krve může například rutin. Ten je například součástí známého léku Ascorutin. Kromě toho je dobré do jídelníčku zařadit pohanku. Doporučuje se více jíst citrusové plody obsahující dostatek vitaminu C.

Ten zabraňuje tvorbě zánětů, které také poškozují cévní stěny. Výborné jsou také borůvky, ostružiny, maliny, černý rybíz, jablka, česnek, celozrnné těstoviny a chléb i listová zelenina. Během sprchování střídejte teplou vodu se studenou, která rozproudí lymfatický systém.

Zároveň se snažte vyhýbat dlouhým horkým koupelím, sauně či opalování – tyhle aktivity žilní problémy jenom zhoršují.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector