Krev ve stolici kojence – Vše o zdraví

Stolice prozradí mnoho z hlediska našeho zdraví.

Věděli jste, že z její barvy, zápachu a struktury můžete sami odhalit, jestli je vaše zažívací soustava v pořádku a že prozradí hodně i o vašem zdravotním stavu? Proto, když chcete předcházet různým onemocněním, denně kontrolujte její kvalitu.

Neděláte to? Nezajímá vás to a je vám to dokonce odporné? Když je to tak, udělejte v tomto směru nápravu co nejdříve, protože takto můžete předejít různým vážným zdravotním komplikacím.

Když není ta vaše ideální, tj. nemá zbarvení starého zlata, tvar zralého banánu, konzistenci podobnou zubní pastě, neplave na hladině vody, a navíc nepříjemně zapáchá, v tom případě čtěte pozorně dále.

Od čeho závisí její konzistence?

Krev ve stolici kojence - Vše o zdraví

Ve všeobecnosti stolice a její konzistence může záviset i od toho, co jsme předcházející den snědli. Konzistence nemusí znamenat nic špatného, zejména když se jedná o změnu krátkodobou, jednou za čas, od jednoho vyprázdnění k druhému. Když však změna barvy a struktury přetrvává delší dobu, může to být následkem méně vážných, až vážných zdravotních problémů. Naznačuje varování, které nesmíme nechat bez povšimnutí a je třeba navštívit lékaře, aby se zjistila základní příčina. Například, když je barva stolice světlá, šedá nebo nazelenalá, může signalizovat ucpané žlučovody nebo případné onemocnění jater.

K rannímu vyprázdnění si můžeme pomoci tak, že ráno na lačno vypijeme 2 dcl vlažné vody.

Specifické příčiny a typy:

Žlutá stolice, nepříjemně zapáchající: špatné vstřebávání (malabsorpce) tuků následkem nedostatečné činnosti pankreatu (slinivky břišní), která se projevuje při pankreatitidě, rakovině pankreatu, cystické fibróze či celiakii.

Černá stolice, nepříjemně zapáchající: krvácení v žaludku nebo ve vrchní části tenkého střeva následkem přítomnosti vředů nebo nádoru. Černá barva však nemusí znamenat nic špatného, když užíváme výživové doplňky s obsahem železa. V tom případě však nezapáchá, změní se pouze barva.

Krvavá stolice, krev ve stolici, kaštanová barva: krvácení vředů nebo nádoru, nacházející se ve střední části tenkého střeva nebo v první části tlustého střeva, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida (vředový zánět tlustého střeva).

Tvrdá stolice, ve vodě rychle klesá ke dnu: může naznačovat, že dotyčná osoba nekonzumuje dostatek stravy bohaté na vlákninu, jako je například zelenina, ovoce, celozrnné výrobky nebo nepije dostatečné množství vody. Tvrdá bývá i tmavá, protože zůstává ve střevě déle, než je potřebné a užitečné a způsobuje zácpu. Její vytlačování vede ke vzniku hemoroidů.

Úzká stolice nebo rozdělená na několik částí, může být předzvěstí onemocnění tlustého střeva.

Jaký je rozdíl, když se objeví krev ve stolici nebo po ní?

Krev ve stolici kojence - Vše o zdraví

Jestliže obsahuje krev (krvavá stolice), je to následek krvácení v horní nebo dolní části trávicího traktu. Podle barvy krve se dá zjistit, zda nastává v žaludku nebo v horní části tenkého střeva, resp. v dolní části tenkého nebo tlustého střeva. Když je krev tmavá, může se jednat o prasklý žaludeční vřed nebo dvanáctník, následkem čeho má černou barvu. Naopak světlejší prozrazuje, že krvácení nastalo ve druhé polovině trávicího systému. Krvavou stolici může způsobit kromě jiného rakovina žaludku nebo střeva, zanícení výdutí (divertiklů) – divertikulitida, ulcerózní kolitida. Avšak ne vždy je přítomnost krve viditelná. V tomto případě se nazývá „okultní” krev – tj.  skrytá. Když zpozorujeme jakékoliv změny, rozhodně je důležité co nejdříve navštívit doktora a nechat si udělat tzv. fekální okultní krevní test zkr. FOBT), který odhalí skrytou krev ve stolici. Je důležité si uvědomit, že může mít přechodně červené zbarvení i po konzumaci červené řepy. Toto zbarvení je neškodné.

Když se objeví krev po vyprázdnění, signalizuje, že jde o těžkosti se zanícenými vnitřními anebo vnějšími hemoroidy, které začnou krvácet následkem vytlačení. Krev po stolici lze pozorovat i po mechanickém poškození sliznice análního otvoru. V tomto případě je světle červená a opět je důležité co nejdříve jít k lékaři.

Zelená stolice a její původ

Játra neustále produkují žluč. Tuto světle zelenou tekutinu vylučují přímo do tenkého střeva nebo ukládají ve žlučníku. Žluč je potřebná v případě absorpce tuků a vitaminů rozpustných v tuku. Zároveň pomáhá, aby byla stolice měkká a odpovídá za hnědou barvu.

Jak je možné, že má žluč zelené zbarvení? Zde je vysvětlení: jak žluč postupuje přes střevo, postupně se mění barva ze zelené přes žlutou až hnědou a to účinkem bakterií v tlustém střevě, které žluč změní na žlučové soli.

Zelená barva naznačuje, že potrava prošla střevem rychleji (to se nazývá zkrácená doba tranzitu, viz. zažívací potíže), dřív, než se mohla změnit ze zelené na hnědou. Průjem urychlí transit potravy střevem.

Tedy jakýkoliv faktor, který vyvolá průjem, může způsobit, že jeho konečným důsledkem je takáto barva.

Onemocnění:

Nazelenalá stolice se může tvořit i při konzumaci zvýšeného množství stravy obsahující chlorofyl – přírodní zelené barvivo nacházející se zejména ve špenátu, v listové zelenině (hlávkový salát, ledový salát a pod.), v brukvovité zelenině (kapusta, zelí, brokolice). Potom to, jakou má zelenina barvu, v některých případech ovlivňuje stolici.

Stejně i užíváním výživových doplňků obsahujících bismut. Když vzniká tmavá stolice do zelena nebo zelené barvy po konzumaci výše uvedených potravin a výživových doplňků, nemusíme mít obavy. Tento stav bývá i následkem používání projímadel nebo antibiotik.

Ovšem zelená barva může být i znakem různých závažných onemocnění, když jsme nekonzumovali žádné potraviny, které by ji mohly zapříčinit. Obecně platí, že když nezmizí po dvou, maximálně po třech dnech, dále nečekejme a rozhodně navštivme doktora, protože může signalizovat otravu jídlem, vedlejší účinky léků, ale i vážná onemocnění, např.

onemocnění střevního systému (ulcerózní kolitida, IBS doprovázený bolestmi v dolní části břicha, Crohnova nemoc, celiakie, citlivost na lepek, rakovina apod.), poruchu ve vstřebávání (malabsorpce), cestovatelský průjem, stejně může zapříčinit infekční průjem – zvlášť salmonela a giardia, resp. zvýšený počet nežádoucích bakterií v tenkém střevě.

Některé z uvedených příčin můžeme i sami řešit a úspěšně odstranit. Jak? Například odstraněním nežádoucího nárůstu bakterií v tenkém střevě.

Co způsobuje rozmnožování bakterií?

Rozmnožování je relativně všeobecný stav, který může být v organismu přítomný několik let aniž bychom si to všimli. Může se to stát proto, že mnohokrát užíváme antibiotika, antacida a jiné léky. Ty odstraní nejenom nežádoucí choroboplodné, ale současně i prospěšné bakterie – probiotika ze střeva.

Tenké střevo za normálních okolností obsahuje relativně malý počet bakterií. Avšak uvedené faktory mohou zapříčinit přebytečný nárůst bakterií v tenkém střevě. Tyto potom v procesu nazývaném dekonjugace žluče způsobují nedostatečnou absorbci tuků (malabsorpci tuků) a blokují i vstřebávání sacharidů (cukrů).

Místo, abychom je zužitkovali, zůstávají sacharidy uvnitř tenkého střeva, kde nastává jejich nežádoucí kvašení. To má za následek tvorbu plynů, bolestivé nadýmání, zapáchající plyny, tvorbu hlenu ve stolici (hlenovitá stolice) a může vzniknout řídká zapáchající stolice i průjem. Sladké a škrob obsahující potraviny způsobují nejhorší symptomy.

Toxické metabolické produkty nežádoucích bakterií poškozují střevní buňky a tím se zamezí tomu, aby se vstřebávaly živiny. Kromě snížené schopnosti absorpce živin může vzniknout potravinová alergie, resp. intolerance. Nepříjemný zápach stolice může signalizovat i infekci.

Pro zdraví našich střev je velmi důležité, aby naše strava byla pestrá, obsahovala vitaminy a vlákninu. Vláknina se nachází v celozrnném pečivu, ovoci a zelenině a také v některých doplňcích stravy.

Konkrétní příčiny

Snížená pohyblivost  zapříčiněná nadbytkem cukru v potravě, chronický stres a zdravotní potíže, např. diabetes, snížená funkce štítné žlázy (hypotyroidismus) a sklerodermie. Ze statistických údajů vyplývá, že ve Spojených státech více než 40 % osob trpících cukrovkou a současně i chronickým průjmem, vyvolaný problém souvisí s nárůstem počtu bakterií v jejich tenkém střevě.

Snížená tvorba kyseliny solné (hypochlorhydrie) v žaludku se mnohokrát projevuje v průběhu procesu stárnutí. Protože je žaludeční kyselina kyselá, je nápomocná při zabíjení bakterií. Když je kyseliny méně, je více pravděpodobné, že se budou rozmnožovat. Další příčinou nedostatečné produkce žaludeční kyseliny je zvýšené užívání antacid.

Strukturální abnormality v tenkém střevě – operace, divertikly, slepý prstenec  v tenkém střevě, střevní obstrukce a fistuly u Crohnovy nemoci. Tento uvedený seznam není kompletní a uvádí pouze některé strukturální příčiny způsobující zvýšený počet bakterií. 

K dalším příčinám je možné zařadit i následující: stres, snížená imunita, některé druhy léků, např. steroidy, antibiotika a antikoncepční tabletky, nedostatek vlákniny v potravě a nedostatek pankreatických enzymů.

Příznaky nadměrného množení bakterií v tenkém střevě

  • Nafouklé břicho a tvorba plynů po jídle
  • Zácpa
  • Chronická řídká stolice anebo průjem – studie prokázaly, že u 48 až 67 % osob s chronickým průjmem byl současně i zvýšený nárůst bakterií v tenkém střevě
  • Deprese
  • Únava – způsobená megaloblastickou anémií; následek nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové vede k megaloblastické anémii, v jejímž případě produkuje kostní dřeň velké červené krvinky patogenního tvaru (megaloblasty)
  • Nedostatek živin i přes užívání doplňků výživy
  • Ztráta hmotnosti
  • Bolesti břicha

Přírodní prostředky proti přemnožení bakterií

Tvorba plynů zhoršující se následkem konzumace vláknin a cukrů.

Přesné testování a léčba nárůstu bakterií je celkem složité. Konvenční léčba všeobecně používá antibakteriální léky, které však zahubí i užitečné bakterie – probiotika. Existují čtyři způsoby, jak zvládnout a léčit přírodními prostředky nežádoucí nárůst v organismu člověka:

Hlen ve stolici

Nejčastěji je projevem nespecifického zánětu střevní sliznice,  co samo o sobě není nebezpečné. Hlen ve stolici se může vyskytovat při zácpě, ale i tehdy, když má někdo průjem.

Horší jsou případy, kdy ho doprovází i krev z konečníku. Může být i následkem syndromu dráždivého střeva (IBS), který je doprovázen zácpou.

Jejich diagnostika a léčba už rozhodně patří do rukou odborníka – gastroenterologa.

Podle alternativní medicíny hlen ve stolici častěji zapříčiňuje zvýšený výskyt bakterií tenkého střeva nebo potravinové alergie a citlivost. Tyto potíže lze častokrát snadno vyřešit pomocí diety a užíváním výživových doplňků.

V případě nadměrného množství bakterií se plynatost a nadýmání výrazně zhoršují po konzumaci cukru v jakékoliv formě, ať už je to bílý cukr, chléb, těstoviny, rýže a mléko (které obsahuje mléčný cukr nazývaný laktóza).

U osob, u nichž se vyskytuje hlen ve stolici následkem potravinové alergie, by bylo dobré vyloučit ze stravy potraviny způsobující alergii.

Další příčiny způsobující hlen ve stolici, jsou:

  • divertikulitida
  • celiakie
  • Crohnova nemoc
  • ulcerózní kolitida

Když je jazyk pokrytý silným bílým povlakem se stopami po zubech na okrajích, znamená to, že hlen vzniká důsledkem konzumace mastných jídel, mléčných produktů a pšenice. Tyto potraviny se často doporučuje vynechat za stravy do té doby, dokud se stav nezlepší.

Příčinou hlenu mohou být i bakterie a parazité, resp. infekce, které způsobují. Často je doprovází náhlý průjem, bolesti v dolní části břicha a krvavá stolice.

Zajímavé:  Matrace Pro Bolavou Páteř?

Co dělat, když je ve stolici hlen?

Když nejde o závažná onemocnění, hlen ve stolici, resp. plynatost, zácpa, lze často vyřešit jednoduchým zvýšením příjmu vody, užíváním léčivých rostlin či potravinových odhleňovačů vytvářejících hladký povlak na sliznici střeva. K nim patří např. lněná semínka, která před použitím necháme namočená na noc ve vodě. Účinnou pomocí při řešení těchto problémů je také Clean Inside Program.

Žlutá stolice

Krev ve stolici kojence - Vše o zdraví

Podobně jako stolice zelené barvy, jejíž zbarvení může způsobit zvýšený příjem zelených potravin, stejně i ta žluté barvy může být zbarvená do žluta zvýšeným příjmem potravin obsahující žluté až oranžové pigmenty jako jsou např. karoteny. Ty se nacházejí např. v mrkvi, karotce, meruňkách apod. a způsobují, že vzniká oranžové nebo okrově žluté barvy. Tento jev je samozřejmě neškodný a krátkodobý, ale v jiných případech nelze žlutou stolici pokládat za normální. (Mezi často hledané výrazy na internetu patří i:  Častá kašovitá -, zelená – u kojence, – kojence, častá -, – novorozence,)

 Stolice žluté barvy může signalizovat:

  • rychlý přechod potravy trávicím systémem. Často se vyskytuje u osob s GERD (gastroezofagální reflux)
  • nedostatečné vylučování žluči
  • bakteriální infekci ve střevech, která se obvykle objeví náhle
  • genetické onemocnění – celiakii, kdy tělo není schopno správně trávit lepek
  • zánět žlučovodů zapříčiněný bakteriální infekcí anebo žlučovými kameny
  • zánět žlučníku – způsobený ztvrdnutím žluči a tvorbou krystalů. Ty se mohou tvořit následkem cirhózy anebo onemocnění krve
  • infekci giardií – parazitem, který žije na povrchu střeva. Zdrojem je kontaminovaná voda a šíří se zejména mezi dětmi a jejich pečovateli. Do organismu se dostává ústy.  Při jejich odstranění poskytne velkou pomoc antiparazitární doplněk výživy Parasic.
  • zánět jater (hepatitida) – virové onemocnění jater. Existují tři hlavní formy (A, B, C) a celá řada ne tak známých forem.
  • žloutenku – kdy se následkem zvýšené hladiny bilirubinu kůže zbarví na oranžovou nebo žlutou. Současně ji může doprovázet stolice žluté barvy. Je to onemocnění vyskytující se u osob s problémy s játry, resp. mají některou formu hepatitidy.
  • malabsorpční syndrom – porucha absorpce živin

Světlá stolice

Může ji zapříčinit nedostatečná činnost ledvin. Stolice světlé barvy se vyskytuje při zdravotních problémech, např. zánět žlučníku, přítomnost žlučových kamenů, infekce, kterou způsobily parazité (giardie), cirhóza jater, chronická pankreatitida a zanícení jater.

Když je zbarvená do hněda, je to výsledek působení žlučových solí jater. Když je snížená jejich produkce, barva bude světlá. Další příčinou může být užívání léků obsahující hydroxid hliníku.

Stolice může přechodně vyblednout po vyšetření, při kterém se používá bariový test, může být lesklá nebo šedá, může plavat na hladině vody a může nepříjemně zapáchat následkem přítomnosti tuku ve stolici.

Tvrdá a řídká stolice

Tvrdá stolice vzniká při pomalém transportu potravy zažívacím systémem, co je typické při zácpě. Může to být následek nedostatečného příjmu vlákniny a nedodržení pitného režimu. 

Řídká stolice je naopak důsledkem rychlého přechodu potravy střevem, co je charakteristické při průjmu. Někdy se může objevit i vodnatá stolice.

Existují i další druhy a tvary, o kterých se dozvíte v některém z našich dalších článků:

  • přerušovaná,
  • kouskovitá,
  • kašovitá,
  • jílovitá,
  • stužkovitá,
  • stojatá,
  • acholická,
  • tuhá,
  • mazlavá

Všechno o stolici ve zkratce

Proč stolice smrdí?     Stolice většinou nemá příjemnou vůni, která závisí i od zkonzumovaného jídla a bakterií nacházejících se v tlustém střevu. Vysloveně nepříjemná vůně může poukazovat i na vážné zdravotní problémy.

Jak vypadá stolice, pokud má někdo rakovinu tlustého střeva?     Znaky a příznaky rakoviny tlustého střeva mohou být následující: změna vylučovacích návyků, včetně průjmu nebo zácpy, resp. časté vyprazdňování. Krvácení v oblasti konečníku, krev ve stolici, neustálá bolest v oblasti břicha, střevní křeče, nadýmání.

Jaké je množství stolice, pokud piju pouze tekutiny? Stolice se tvoří i tehdy, pokud někdo nejí, protože sekreční žlázy produkují výměšky. Ty se promíchají a vzniká tak tekutá stolice.

Jaké procento přijaté potravy se stane stolicí? Stolice je složena přibližně z 30 procent z odumřelých bakterií, z 30% nestravitelné stravy, jako například celulóza. 10-20 procent tvoří cholesterol a jiné tuky, zatímco zbývajících 10-20 procent tvoří anorganické látky, jako například kalcium fosfát. 2-3 procenta tvoří bílkoviny.

Jak častá stolice je normální?     Těžko říci, co lze nazvat normálním. Vyprazdňování je na jedné straně u každého jiné, na druhé straně je ovlivněno i životním stylem. Normálním lze nazvat vyprazdňování třikrát denně, ale i třikrát týdně.

Když se ve stolici vašeho dítěte objeví krev

Není nic horšího, než když u vašeho děťátka objevíte znepokojivé zdravotní příznaky. Jedním z těch nejobávanějších je krev ve stolici, která spolehlivě postraší každého rodiče. Máme však důvod se bát? Na to si mimo jiné odpovíme v tomto článku.

Krev se objevuje u malých i větších dětí. Někdy doprovází střevní problémy, jindy ji zaregistrujeme z ničeho nic. Důležité je nezačít panikařit, dítě musí zůstat v klidu a v pohodě.

Není krev jako krev aneb odstín je důležitý

Krev ve stolici kojence - Vše o zdraví

Stejně jako v případě výskytu krve ve stolici u dospělého se i u dětí nejprve zaměříme na její barvu. Podle ní je možné určit, zda se jedná o krev natrávenou, či čerstvou (tedy z první či druhé poloviny trávicího ústrojí).

Tmavá až načernalá krev již prošla trávicím ústrojím a označuje se jako meléna. Pro děti je typičtější jasně červená, nenatrávená krev. Ta je obecně méně nebezpečná.

Zácpa a nezdravé stravování

Mnohdy se za krví ve stolici u dětí skrývá obyčejná zácpa a špatná skladba stravy. Děti nepřijímají v potravě dostatek vlákniny a tekutin, což vede k tuhé nepoddajné stolici. Při vyprazdňování s ní mají problém a vlivem přehnaného tlačení může popraskat žilka ve střevě nebo také kůže kolem řitního otvoru.

Naštěstí existuje snadné řešení. Dávejte dětem dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky), hlídejte jejich pitný režim (měla by převládat čistá voda) a zlepšete jejich trávení pomocí dětských probiotik. Ta pomohou střeva nastartovat a ozdravit.

Během pár dní by se vše mělo srovnat. Poté je můžete vyměnit za zakysané mléčné výrobky, které probiotika obsahují přirozeně.

Autoimunitní záněty a infekční záněty střev

Crohnova nemoc, celiakie nebo ulcerózní kolitida jsou všechno autoimunitní nemoci, při nichž tělo nezvládá strávit některé potraviny.

V tenkém nebo tlustém střevě pak vznikne zánět, který může mít po určité době za následek také krev ve stolici.

Pokud vaše dítě trápí dlouhodobé nadýmání, zvracení, bolesti břicha a průjem, určitě s ním zajděte k lékaři. Ne vše se dá vyřešit pomocí domácí diety a čajů.

Stejně tak je důležité včas odhalit ostatní záněty střev způsobené viry a bakteriemi. Mezi ty nejčastější patří salmonela, shigella a campylobacter. K jejich společným příznakům se řadí zvýšená teplota a urputné dlouhotrvající průjmy.

Tip pro starostlivé rodiče: Ještě než se pustíte do léčby vašeho dítěte, zamyslete se nad tím, zda není rudé zbarvení stolice způsobeno barevnou stravou. I obyčejná hrst borůvek dokáže obarvit stolici na černo a miska červené řepy zase na červeno.

Co znamená zelená stolice u dítěte? >>

Stolice u kojenců a novorozenců na umělé výživě

  • Domů
  • Výživová poradna
  • Kojenec
  • Stolice u novorozenců a kojenců

Podle stolice nejlépe poznáme, zda dobře funguje zažívací ústrojí miminka. Vždy ji proto pozorně sledujte a v případě jakýchkoliv nejasností se obraťte na vašeho ošetřujícího lékaře.

Krev ve stolici kojence - Vše o zdraví

V prvních dnech po narození je stolice tmavá až černá. Může za to směs buněčné drtě, žlučových barviv a minerálních látek, tzv. „smolka“, a je to vlastně potvrzení průchodnosti střev.

V dalších dnech se barva i konsistence mění v důsledku zvýšeného příjmu mateřského mléka. Stolice získává světle žlutou barvu a svou konzistencí připomíná velmi řídká míchaná vajíčka nebo hořčici.

Na vzduchu se žlutá barva rychle mění na zelenou.

Věděli jste, že…

….Podle stolice nejlépe poznáme, zda dobře funguje zažívací ústrojí miminka. Proto je potřeba sledovat její zabarvení i četnost v závislosti na stravování dítěte.

Jaká by měla být četnost stolice u kojeného dítěte?

V prvních týdnech po narození může mít dítě stolici až 10x za den. S přibývajícími dávkami mateřského mléka a vyvíjející se funkcí zažívacího ústrojí se jejich počet snižuje a ustálit by se měl na 5 až 7. Ovšem ničím neobvyklým nejsou ani 1 až 2 stolice za den.

Stolice je stále světle žlutá, ale konzistence začíná být již více kašovitá.
Z důvodu, že mateřské mléko představuje pro kojence dokonale stravitelnou potravu, se může stát, že se klidně celý den nebo i několik dnů (maximálně však 10) žádná stolice neobjeví.

A pokud v těchto případech děťátko nemá žádné jiné potíže, pravidelně pije a dobře mu odcházejí větry, nejedná se o zácpu.

Jak mohu pomoci dítěti, které už několik dnů nemá stolici a trápí ho větry?

Nejlepší je jemně masírovat bříško ve směru hodinových ručiček a v pauzách mezi kojeními podávat několik lžiček směsi fenyklového a heřmánkového čaje. Nepoužívejte čípky ani projímadla a pokud si svým postupem nejste jistá, vše konzultujte s ošetřujícím lékařem. V případě, že vaše dítě odmítá pít, pláče a stolice se stále nedostavuje, neprodleně navštivte svého pediatra.

Mateřské mléko představuje pro kojence dokonale stravitelnou potravu, proto se může stát, že klidně i několik dnů nemusí mít žádnou stolici aniž by se jednalo o zácpu.

Jak vypadá stolice při podávání nemléčných příkrmů?

Vlivem nemléčných příkrmů mění stolice svou barvu více do hněda, někdy můžeme pozorovat také příměs hlenu. Stolice je většinou kašovitá a typický je pro ni hnilobný zápach.

Denní počet je individuální, v průměru by se měl pohybovat mezi 2 až 3, ale znovu ani jedna stolice za den není ničím neobvyklým. Ve stolici často nacházíme zbytky zeleniny, typicky mrkve, kterou si mnohé maminky hlavně zpočátku pletou s krví.

V souladu s rozšiřující se pestrostí přijímané stravy se stolice v prvním roce života začíná čím dál více podobat té, kterou známe u starších dětí.

Co dělat, když se ve stolici objeví krev?

Zde je potřeba rozlišovat dva případy, jejichž závažnost se dramaticky liší.

Zatímco v prvním případě, kdy se ve stolici může krev objevit již v prvních týdnech po narození v podobě drobných vláken (to většinou souvisí se sníženou srážlivostí krve novorozenců), dítě však jinak dobře prospívá a neprojevuje neklid, se není třeba znepokojovat.

V případě druhém, kdy stolice již obsahuje větší množství krve, dítě naříká, kope nožičkami, má nafouknuté bříško a třeba i zvrací, je zapotřebí jednat ihned a navštívit lékaře. Následky mohou být dramatické.

Gratulujeme!

Brzy už se o kojení a jednom z vůbec nejdůležitějších období každé ženy dozvíte vše podstatné.

Chyba

Formulář se z nějakého důvodu nepodařilo zpracovat.

Minerální látky

Podobně jako vitaminy jsou nezbytné pro fungování organismu. Podle jejich potřeby se dělí na makroelementy (vápník, fosfor, sodík, draslík, chlor, hořčík) a mikroelementy neboli stopové prvky (železo, měď, zinek, mangan, jod, selen, fluor).

Zdroj: pestrá a vyvážená strava.

Vláknina

Vláknina jsou složky stravy, které nejsou rozkládány v trávicím systému. Dělí se na vlákninu rozpustnou a nerozpustnou. Vláknina je obsažena v ovoci a zelenině, obilovinách, zejména celozrnných výrobcích, a luštěninách.

Hlavní úlohou vlákniny v organismu je její pozitivní vliv na trávení. Přispívá ke zvýšení objemu stolice, k lepšímu pohybu střev a průchodu potravy zažívacím traktem.

Přirozeně ji obsahuje ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny.

Diskuze Hlen a krev ve stolici kojence – dieta bez efektu

Ahoj,
prosím o radu, resp. Vaše zkušenosti.
Již téměř od narození má můj syn (nyní 4,5 měsíce, plně kojený) ve
stolici hleny, začalo to nenápadně a pozvolna, takže jsem si jejich
přítomnost uvědomila až v momentě, kdy se objevila krev a to červená
(nitky, ťupinky) a i stará hnědočerná (nitky, kousky). Výtěry i testy
na viry vyšly negativně.

Již měsíc držím dietu bez mléka, vajec, soji,
kakaa, ořechů, celeru a stále bez efektu – resp. stav se nehorší a krev se
objevuje jen ve velmi malém množství, hleny přetrvávají. Nyní jsem
vyřadila i lepek a rajčata. V současné době jím jen rýži, jáhly,
maso, ovoce a zeleninu, vše si vařím sama.

Včera jsme pro jistotu byli odesláni na UZ bříška – kromě mírně
zvětšených jater žádný nález. Doktorka nás ale raději poslala i na
jaterní testy, CRP a krevní obraz – výsledky budou zítra.

Kromě problémů se stolicí malého nic jiného netrápí, je to veselé
dítě, nic ho nebolí, nezvrací (nicméně často ublinkne po kojení, to je
ale asi normální), nehubne a nestrádá. Nebýt toho hlenu a krve, tak bych
řekla, že je zdravý jako rybička.

Do UM (Nutrilon AC nebo Neocate) se mi moc jít nechce, ráda bych
kojila dál.

Přiznám se, že začínám být zoufalá – ráda bych malému pomohla, ale
nevím jak. Klidně bych polykala jen hřebíky, kdybych věděla, že mu to
100% pomůže.
Není zde někdo, kdo zažil něco podobného?

Velikost písma:

Jeeee, ted koukam, ze testy budete vedet zitra,tak z testu by to melo byt
patrne, nam posilala krev primo kvuli alergii na BKM a byla tam intolerance.

podívej.. nechápu Váš postoj ani tvůj ani tvé lékařky. Pokud i při
dietě přetrvávají tyto problémy, bude nejspíše alergen. Takže jdi do UM
a mlíko si odsávej a zamraz.. nebo uschovej v lednici. Nikdy bych pro svůj
blahodárný pocit kojit nenechala dítě trpět. Až se příjde na to, čím
to je, budeš vědět, čeho se vyvarovat, ale tohle mi příjde docela
divné…..

Ahoj. Maruška měla hlenovitou stolici asi od 2.-3. měsíce, trochu kysele
zapáchala, míchaná vajíčka snad ani neměla. Vše jsem samozřejmě
řešila s naší pediatričkou. Krev (nitky) měla ve stolici asi dvakrát,
poprvé mi doktorka řekla, že kojené děti to občas mívají a že kdyby se to opakovalo, udělá výtěr.
Opakovalo se v době, kdy jsme byli u mých rodičů, takže jsem s Maruškou
zašla k „cizí“ pediatričce (mojí dětské ), ta výtěr udělala a na moji otázku, jestli
jí nemám přestat kojit nebo mám držet nějakou dietu, odpověděla, že ne,
že stejně nic lepšího než kojení není a na moji dietu to zatím není.
Krev se pak už myslím neobjevila, ale hlenovitá stolice byla pořád. Naše
pediatrička mi řekla, že by ještě počkala do zavedení příkrmů, že se
to někdy upraví pestrou stravou, že se jí Maruška jinak jeví v pořádku
a s nějakým dalším vyšetřením by ještě počkala, že už bývají
náročnější a nepříjemné. S příkrmy jsem začala v 6m a opravdu se to
po jejich zavedení hodně zlepšilo. Do těch 6m jsem plně kojila (bez diety)
a kojím dodnes. Zatím jsem nějaký problém s konkrétní potravinou
nezaznamenala, ale jsem hodně opatrná, protože jednu dobu (asi před
měsícem) měla Maruška ošklivý exem. Nedávám celer, exotické ovoce atp,
mléčné výrobky zkouším pomalu (kravské mléko používám jen k vaření
a spíš výjimečně) a zatím nepozoruju, že by se jí to po něčem
konrétním zhoršovalo. Samozřejmě pořád myslím na to, jestli to
nesouvisí s tou hlenovitou stolicí před zavedením příkrmů, ale naše
pediatrička je hodně opatrná, tak spoléhám na to, že by to řešila.

beruska7908 píše:
Ahoj, mam dotaz? co pijes? pijes kravske mleko?jinak pokud pijes kravske mleko,
vynechej ho,i mlecne vyrobky, uvidis jestli se to za par dni nezlepsi, drzim
palce

hkac.. ano když se to objeví jednou či dvakrát, ale tohle už nejspíše
trvá déle, jak píše zakladatelka.. takže podle mého tam něco
,musí být

Ahoj JaLo!
Před rokem naprosto stejná situace u nás. Hlen a krev ve stolici, čerstvá
i stražená, nitky krve. Byla to hrůza na to koukat. Byla jsem s malou snad
každý druhý den u doktora a nic se nepotvrdilo. Dietu jsem držela asi
7týdnů, nakonec jsem jedla už jenom tak úzký sortiment potravin, že
i z toho jsem byla vynervovaná.

Jenom rýže, brambory, několik málo druhů
zeleniny. Žádný tuk ani maso kvůli bílkovinám. Po 2 měsících
pozorování jsem musela na 2 týdny malou odstavit a dávat Nutrilon Allergy
Care. Já jsem odsávala, abych nestratila mléko. A najednou asi po 5dnech se
objevila čistá stolice. Nevědela jsem jestli se těšit nebo brečet.

Bylo mi
líto kojení a obviňovala se, že jsem určitě někde udělala chybu, ale na
druhou stranu jsem si říkala, že když malá přestala krvácet, asi se
v ní něco uklidnilo a Nutrilon jí pomáhá.

Jinak v té době už měla na
krku a zádech atopický ekzém a bylo to taky těžké zvládnout, protože se
blížilo léto,bylo teplo a pod krkem nemohla mít vlhko kvůli ekzému. Bylo
toho na nás dost, ale i když jsem kojení obrečela, nakonec jsem uznala, že
to mělo efekt dát jí NUtrilon Allergy Care.

Nevím jaké budou mít zkušenosti ostatní maminky, ale musí se všechno
velmi citlivě zvážit i s ohledem na miminko i na Tebe.
Taková je naše zkušenost.
A co říkají doktoři nechtějí odstavit od kojení? Já jsem musela dost
bojovat a obhajovat kojení do poslední chvíle.

Barb

hkac píše:
beruska7908 píše:
Ahoj, mam dotaz? co pijes? pijes kravske mleko?jinak pokud pijes kravske mleko,
vynechej ho,i mlecne vyrobky, uvidis jestli se to za par dni nezlepsi, drzim
palce

jeej, tak jsem to preletela, omlouvam se (nespala sem celou noc )
no, tak v tom pripade bych ho taky odstavila. my davali Nutrilon allergy care a
naprosta spokojenost, ted davame sunar, kravske mleko stale nemuze,ale uz muze
mlecne vyrobky.

Zakladatelka píše, že drží dietu bez mléka už měsíc .

pockej na testy do zitra a budes moudrejis, pises, ze bys radeji polykala
hrebiky,tak se zarid dle vysledku.
pokud bude na vine alergie a stale by to neprestavalo, davala bych specialni
mlicko pro alergicke deti, ono kojeni za kazdou cenu …kdyz mu je pak
spatne..nevim..zitra budes mit vysledky,tak at to vyjde vse dobre 

Ahoj,
tak já neporadím, ale zkušenost mám podobnou. Malý měl „míchaná
vajíčka“ jen pár dní, pak stolice zřídla, později se objevily sem tam
hleny, až pak jednou byla v hlenech krev a hodně, dr.

konstatovala vyčkat a
sledovat, prý je to u dětí sem tam normální, pak měl občas nitky krve
(ty jsem nacházela po mikroskopickém zkoumání stolice, na první pohled bych
si jich nevšimla), ale jak píšeš ty, byl spokojený, přibýval na váze,
žádný ekzém, takže jsem dál kojila.

Ale – v pátém měsíci se zastavil
s váhou a vzápětí dostal zvláštní průjem, kakal po každém jídle, ale
normálka tlačil (nelítalo to z něj samo), prostě se po každém jídle
vykakal a byla to hnědá voda, no a pak kakal zeleně, sama dr. se zhrozila,
že tam bude bakterie, ale stěry byly negativní, CRP negativní. Na radu dr.

jsem dala Hylak a dávala jsem mu na střídačku MM a UM Nutrilon Low
Lactose… potom se to zlepšilo, ale po vysazení Nutrilonu to bylo zpět.
Nakonec jsem začala 10 dní před dokončeným 6 měsícem přikrmovat a po
příkrmech okamžitě zlepšení. Teď má 9 měsíců a pořád čekám, na
co se nám objeví alergie, ale zatím dobrý (klepu).
Jinak ani dr.

si nevěděla rady, chtěla nás odesílat do nemocnice, ale bylo
to v únoru a sama dr. říkala, že tam akorát tak něco chytnem, každý
týden jsme chodili na převážení, přibýral pomalinku, ale stolice se
upravila.
Asi chceš kojit co nejdýl, ale možná bych tak po 5. měsíci třeba zkusila
dát trochu mrkve, teď bude brzy čerstvá a uvidíš. Nebo nějaké dietní UM
na střídačku s kojením aspoň pár dní, třeba se to zlepší.

Přeju, ať se to brzy spraví. 

Měly jsme stejný problém.
Někdy to trvá i dva měsíce než se to zlepší. Doporučila bych ti ještě
laktobacily a nebo probiotika (kaoky bio Gaia) obnovují střevní mikroflóru.
„obalují“ střevo zevnitř a tím zamezují pronikání alergenu do těla.
Zkus s kojením vydržet co nejdéle.

Nám se to zlepšilo po zavedení příkrmů a teď už dokonce opatrně jím
i mléčné výrobky.

Ahoj,
něco podobného zažíváme aktuálně..Madlence je půl roku a krev a hleny ve
stolici spolu s atopickým ekzémem se objevily ve čtyřech měsících.Po
vysazení veškerého mléka krev vymizela a posléze (při přísné dietě) se
několikrát objevila znovu. Hlen nevymizel nikdo, ale gastroenterolog říkal,
že to řešit nebudeme.

Někdy jsem objevila dietní chybu-třeba rýžové
mléko z DM může obsahovat alergem mléko..někdy jsem na nic nepřišla a
krev prostě zmizela sama. Doktor radil začít dřív s příkrmy (od pátého
měsíce), aby se „naředilo“ MM, které Madlenka dostává. Po mrkvi se
objevil AE a krev, po vyřazení mrkve je zatím všechno v pořádku.

Testy u tak malého dítěte nemusí případnou alergii potvrdit. Úplně
chápu, že nechceš přestat kojit, mám to stejně. Doktor sice vždycky při
problému zmínil nasazení UM, ale i bez mého apelování rovnou hledal jiné
řešení.MM je jediná možná prevence vzniku dalších alergií a astmatu,
které dětem s takto brzy projevenou alergií hrozí ve zvýšené míře.

Našla jsme na netu i zkušenost jedné maminky, která nasadila NUC a krev se
občas i tak objevovala do roku dítěte. Naše pediatrička mi řekla, že do
roku ta krev ve stolici zase tak hrozná není (pokud dítě prospívá) a že
to víc řeší maminky než doktoři. Tak mám pocit, že ani odborníci na to
nemají jednotný názor.

Snad existuje také možnost kombinovat MM a NUC (nebo Neocate), to by možná
bylo řešení?

Držím palce ať se to brzy zlepší samo!!

Měla jsem s dcerou podobný problém zhruba od 3.měsíce, také hlen a
krvavé nitky. Taky mi lékařka řekla (dokonce dvě), že to u plně
kojených dětí bývá.

Sama mám alergii na kravskou mléčnou bílkovinu, tak
jsem měla strach, na umělou výživu jsem nepřecházela, vydržela jsem
ještě 2,5měsíce, pak jsem přidala pevný příkrm (mrkev) a téměř
okamžitě se to upravilo.

Musím dodat, že po postupném zavádění všech
potravin se neprokázala u dcery žádná alergie, ani na to mléko, takže se
neboj, ani u vás to nemusí nic znamenat. Moc přeju, aby bylo! 

Moc a moc děkuji za příspěvky!
Kapičky BioGaia dávám už od 1.měsíce (už si občas paranoidně říkám,
jestli to nemá po nich).

Kdyby malému bylo i něco víc – bolesti, zvracení, koliky, neprospívání,
tak bych šla samozřejmě do speciálního UM a neřešila, ale on kromě těch
hlenů a mikroskopických 2-4 kousíčků krve v plínce (jsou vidět jen po
pečlivém zkoumání) jiné potíže nemá. Ta mírně zvětšená játra mohou
ale nemusí souviset, uvidí se zítra dle testů.

Testy na alergie jsou v tomto věku prý nevypovídající, doktorka je proto
nenechávala dělat.

Již dva lékaři (vedoucí dětské sonografie v Motole) a naše
pediatrička jsou oba toho názoru, že kojení je prospěšnější než UM –
zvlášť, když ho nic jiného netrápí. Jinak názor, že se to po
příkrmech zlepší má naše doktorka taky.
Co se týče diety, držím ji opravdu striktně – když si něčím nejsem
jistá, radši to nesním.

Jsem moc ráda, že jste napsaly, moc mi to pomohlo – hlavně psychicky. Moc
díky za pomoc a podporu. Zítra dám vědět, jak dopadla ta krev.

Jalo tak je zkus vysadit a uvidíš, ale podle mě by to nemělo být
z toho 

Krev ve stolici novorozence

Krev ve stolici novorozence se může objevit v situacích s různým stupněm závažnosti. Přítomnost většího množství krve ve stolici je většinou vážným příznakem, ale může být i důsledkem spolykání krve matky při porodu či z ragády bradavky při kojení. Příčina často zůstává neodhalena.[1][2]

Příčiny[upravit | editovat zdroj]

Okultní krvácení:

  • napolykaná matčina krev během porodu či kojení (typicky 2. až 3. den života);
  • poranění nazogastrickou sondou;
  • nekrotizující enterokolitida;
  • intolerance umělé výživy (intolerance kravského nebo sojového mléka; typicky 2. až 3.týden života);
  • gastritida nebo stresový vřed (po protrahovaném onemocnění, po léčbě steroidy či teofylinem; léčba: ranitidin);
  • neznámá příčina.[2]

Stolice normálního vzhledu s proužky čerstvé krve – anální fisura, trauma rekta (poranění teploměrem).

Makroskopické krvácení:

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

  • anamnéza;
  • fyzikální vyšetření:
    • periferní prokrvení – zhoršené při NEC;
    • krvácivé kožní projevy – hematomy při koagulopatii;
    • vyšetření břicha – distendované a citlivé při NEC, intususcepci, volvulu;
    • vyšetření konečníku – anální fisury atd.
  • laboratorní vyšetření:
    • krevní obraz a diferenciál;
    • vyšetření koagulace (APTT, PT, FBG);
    • test k odlišení mateřské a fetální krve (adultního a fetálního hemoglobinu);
    • okultní krvácení ve stolici;
    • kultivace stolice;
    • event. ABR, Na, K;
    • RTG břicha při podezření na NEC.[2]
    • Aptův test (k odlišení krve matky a novorozence): smíchání krve s NaOH → hemolýza → krev matky; fetální erytrocyty jsou rezistentní k alkáliím.[3]

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

  • Krvácení z trávicí trubice

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. ↑ a b HRODEK, Otto a Jan VAVŘINEC, et al. Pediatrie. 1. vydání. Praha : Galén, 2002. s. 82. ISBN 80-7262-178-5.
  2. ↑ a b c d GOMELLA, TL, et al. Neonatology : Management, Procedures, On-Call Problems, Diseases, and Drugs. 6. vydání. Lange, 2009. s. 264-267. ISBN 978-0-07-154431-3.
  3. ↑ DORT, Jiří, et al. Neonatologie : vybrané kapitoly pro studenty LF. 1. vydání. Praha : Karolinum, 2005. s. 71. ISBN 80-246-0790-5.

Průjem u kojenců a batolat :: ZDRAV.cz :: Zdraví a zdravotnictví

Průjem, tedy zvýšení počtu stolic, které jsou řídké a často mají změněnou barvu, je velmi často způsoben virovou nebo bakteriální infekcí trávicího traktu. Může však souviset i s jiným onemocněním trávicí trubice nebo jiných orgánových systémů.

Nekomplikované průjmové onemocnění je často možné zvládnout bez pomoci lékaře.

Jsou však určité příznaky, při jejichž výskytu je třeba lékaře vždy kontaktovat. Jedním z takových příznaků je příměs krve ve stolici. Může se jednat o čerstvou krev, která má jasně červenou barvu, nebo o krev, která pochází z horních úseků trávicí trubice, má černou barvu (vypadá jako dehet) a zpravidla výrazně zapáchá.

Lékaře je třeba vyhledat, stěžuje-li si dítě na bolesti bříška nebo bolestivě reaguje při pohmatu na bříško. V takovém případě je třeba vyloučit především náhlou příhodu břišní, která by si vyžádala chirurgické řešení. To platí zvláště, je-li bolestivost bříška spojená s teplotou.

S lékařem je třeba poradit se i při nekomplikovaném průjmu, který nelze zvládnout běžnými prostředky.

Při léčbě nekomplikovaného průjmu je třeba zabránit ztrátám tekutin a minerálních látek a již ztracenou vodu a minerály doplnit.

Doplnění tekutin se v období akutního průjmu děje často na úkor energetického příjmu, který si dítě doplní později ve fázi rekonvalescence.

Je také důležité si uvědomit, že nadměrný příjem tekutin může vést ke zvracení a následným dalším ztrátám minerálů a tekutin. Proto i doplňování tekutin musí být postupné a spíše v menších množstvích a kratších intervalech.

Průjem u kojeného dítěte

Zdravý kojený kojenec může mít velmi různý počet stolic, proto je průjem u takového dítěte charakterizován spíše než změnou frekvence stolic změnou jejich hustoty a barvy. Průjmové stolice plně kojených dětí jsou obvykle zelenohnědé a zapáchají. Velmi často mají příměs hlenu.

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy malého dítěte. Kromě výživných látek v optimálním složení jsou v mateřském mléce obsažené i protilátky (imunoglobuliny) a buňky imunitního systému, které jsou schopné pomoci dítěti zvládnout akutní infekční onemocnění.

Imunoglobuliny a některé z buněk obsažených v mateřském mléce jsou schopné reagovat a ničit cizorodé mikroorganismy, se kterými se maminka dítěte setkala.

Vzhledem k tomu, že kojenec a jeho maminka jsou v těsném kontaktu, je pravděpodobné, že se maminka dítěte setkala s mikroby způsobujícími střevní onemocnění miminka. Proto dítě v mateřském mléce dostává faktory napomáhající zvládat specificky právě probíhající infekci.

Je tedy vhodné, aby dítě bylo dále plně kojené. Vzhledem ke ztrátám tekutin ve stolici je třeba adekvátně zvýšit denní množství mléka, které dítě vypije. Toho lze docílit nejlépe zkrácením intervalů mezi jednotlivými krmeními.

Výjimečně je možné, jsou-li stolice velmi řídké a jejich počet je vysoký a nedaří se je při plném kojení zvládnout, nahradit jednu nebo dvě dávky mateřského mléka mrkvovým odvarem podobně, jako je tomu u uměle živených kojenců.

Průjem u kojence živeného umělým mlékem

Průjmové onemocnění se u uměle živeného kojence projeví zvýšením počtu stolic a změnou jejich hustoty a barvy. Základním principem je opět zajištění dostatečného příjmu tekutin, proto je třeba nabízet dítěti větší množství čaje než obvykle. Je vhodné, aby čaj byl mírně oslazený glukózou (glukopur), protože cukry mohou využívat buňky sliznice jako rychlý zdroj energie potřebný pro metabolické pochody a obnovu poškozených částí sliznice trávicího traktu, avšak při větším obsahu cukrů v podávané tekutině dochází k přechodu vody do střeva a tím ke zhoršení průjmu. Sacharóza (tedy běžný cukr) se ke slazení takového čaje nehodí, protože se může podílet na kvašení a zhoršovat střevní obtíže.

Vzhledem k tomu, že na kvasných procesech se může podílet i umělá mléčná výživa, je vhodné mléčnou stravu po dobu trvání průjmu zaměnit za jiný zdroj energie. Částečnou náhradou je glukóza dodávaná v čaji. Při průjmu je vhodné podávání mrkvového odvaru, který napomáhá normalizaci hustoty stolic a zmenšení jejich počtu.

Mrkvový odvar je možné připravit z čerstvé nebo zmražené mrkve, která se nakrájí a v malém množství vody se vaří asi 20 minut. Pak se v této vodě rozmixuje. Na konci přípravy je možné přidat malé množství glukózy (glukopur). Množství mrkvového odvaru pro kojence odpovídá obvyklému množství mléka, které dítě vypije.

Mrkvový odvar je možné podávat ve stejných intervalech jako mléčné přesnídávky a v mezidobí nabízet dítěti dostatečné množství čaje.

Normalizace trávicí trubice lze dosáhnout léky, které obsahují produkty fyziologické střevní flóry.

Průjem u batolat a kojenců s plnou kojeneckou stravou

Průjem u těchto dětí je více než 3 stolice za 24 hodin a musíme zejména nahrazovat ztracenou tekutinu, proto je třeba nabízet čaj mírně slazený glukózou (glukopur). Stejně jako u uměle živených kojenců je vhodné se vyvarovat mléka a běžných mléčných výrobků a jako náhradu některých denních jídel je možné využít mrkvový odvar. Je-li děťátko stále částečně kojené, je výhodné zvýšit podíl mateřského mléka v denním jídelníčku dítěte.

Normalizaci střevního osídlení lze napomoci využitím produktů bakterií, které se v trávicím traktu vyskytují za normálních okolností. Podobný vliv má i využití bakteriálních kultur obsažených v jogurtech s živými bakteriemi. Přednost mají bílé jogurty, protože ovoce se podílí na kvasných procesech a tím i zhoršování obtíží při infekčním onemocnění trávicího traktu.

Přechod na běžnou stravu by měl být po vymizení řídkých stolic pozvolný a trvat několik dnů.Jogurty s obsahem živých bakteriálních kultur mají své místo i v období bezprostředně po zvládnutí průjmu.

Kromě nich je vhodné pokračovat v nabízení čaje mírně oslazeného glukózou, i když potřebné množství se snižuje. Velmi brzy je možné nabídnout dítěti piškoty nebo suché bílé pečivo (to však nesmí být čerstvé).

Následující den lze k výše uvedeným potravinám přidat suché vařené brambory anebo rýži.

Je-li klinický stav dobrý, je možné nabídnout dítěti později k bramborám nebo rýži vařené drůbeží maso nebo libovou šunku a další den lze přílohu mírně omastit máslem nebo částečně ztuženým rostlinným tukem. Teprve pátý den po vymizení vodnatých stolic může dítě přejít na stravu, kterou mělo před začátkem akutní střevní infekce.

Autor: MUDr. David KomárekRecenze: MUDr. Zdeněk Slavík© Státní zdravotní ústav Praha, 2001

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector