Krev ve slinách – Vše o zdraví

Krev ve slinách - Vše o zdraví

Asi tří týdny zpátky jsem náhodně objevil ve slinách krev.Stalo se to poté, co jsem byl ráno ve stresu a trochu jsem zvracel – asi jen žaludeční šťávy. Poté se mi …

Podobné Témata jako Krev ve slinách

Krev ve slinách - Vše o zdraví

Chtěl bych se zeptat zda je možné mít rakovinu hrtanu s následujícími příznaky….
.hlenění, krev ve slinách někdy více někdy méně, pachuť v puse(od krve), …

Podobné Témata jako Krev v hlenu z krku

Krev ve slinách - Vše o zdraví

Chtěl bych se zeptat zda je možné mít rakovinu hrtanu s následujícími příznaky….
.hlenění, krev ve slinách někdy více někdy méně, pachuť v puse(od krve), …

Podobné Témata jako Krev v hlenu

Krev ve slinách - Vše o zdraví

Zvracení krve, krev ve stolici ….. normalni v tehotenství , jak bliju ze am ve slinach trosku krve..na internetu jsem četla že telo v tehotenství je více prokrvené a tim.

Podobné Témata jako Zvracení krve

Krev ve slinách - Vše o zdraví

5. leden 2010 Je to sice jen odpudivý a krev sající parazit, ale přitom toto obyčejné brazilské … Vědci z výzkumného ústavu v Sao Paulu objevili ve slinách …

Podobné Témata jako Klíště má ve slinách lék na rakovinu

Krev ve slinách - Vše o zdraví

Prosímvás, chtěl bych se zeptat co signalizuje krev v hlenu. Ve čtvrtek tento týden jsem měl zvýšenou teplotu, začaly mě bolet svaly na zádech, špatně jsem …

Podobné Témata jako Vykašlávání hlenu s krví

Odběr tkáně není bolestivý, neboť ve sliznici žaludku nejsou nervy vedoucí bolest
. Vyšetření …. Občas cítím i krev v ústech nebo se projeví ve slinách. Občas se …

Podobné Témata jako Gastritida: příznaky, léčba (zánět žaludku)

Krev ve slinách - Vše o zdraví

Častěji mi teče krev z nosu a při smrkání také občas smrkám krev. Můj alergolog. ….. Několik týdnů pozoruji, že ráno po probuzení mám krev ve slinách . Během …

Podobné Témata jako Smrkám krev

Krev ve spermatu znamená nějaký proces probíhající v močo-pohlavním ústrojí přítele. …… Několik týdnů pozoruji, že ráno po probuzení mám krev ve slinách .

Podobné Témata jako Krev ve sperma

Krev ve slinách - Vše o zdraví

Mám takový problém objevuje se mi krev ve spermatu ale jen při pohlavním styku …… každý den hlavně hned ráno po probuzení, se mi objevuje krev ve slinách.

Podobné Témata jako Krev ve spermatu

Krev ve slinách - Vše o zdraví

Hlen ve stolici si přestavte obdobně jako hlen z nosu při rýmě, stejně tak hnis …. Minulý týden jsem při ranní sprše objevil při odplivnutí krev ve slinách a také.

Podobné Témata jako Krev z nosu při rýmě

Kamarád mě omylem kopl do hlavy mám monokl a praskla mi ži v oku krev se roztahuje po … Několik týdnů pozoruji, že ráno po probuzení mám krev ve slinách .

Podobné Témata jako Krev

Mám jeden problém, uz asi temer dva mesice se mi ve stolici objevuje krev a krvavé hleny, stolice je hodně řídká az téměř tekutá, někdy ani nezapacha a po …

Podobné Témata jako Krvavé hleny

Krev ve stolici je bezesporu závažným nálezem a v každém případě vyžaduje konzultaci ….. Několik týdnů pozoruji, že ráno po probuzení mám krev ve slinách .

Podobné Témata jako Krev

V posledních 2,5 měsících se mi samovolně spouští krev z nosu (z levé nosní … Minulý týden jsem při ranní sprše objevil při odplivnutí krev ve slinách a také.

Podobné Témata jako Krev z nosu

Kultivační nález ve výtěru ze sliznice jazyka je naprosto v pořádku, jedná se o bakterie běžně ….. Posledních 14 dnů když si odplivnu, tak mám krev ve slinách.

Podobné Témata jako Suchý jazyk

Chtěl bych se zeptat zda je možné mít rakovinu hrtanu s následujícími příznaky….
.hlenění, krev ve slinách někdy více někdy méně, pachuť v puse(od krve), …

Podobné Témata jako Nadměrná tvorba slin

Krev ve stolici je bezesporu závažným nálezem a v každém případě vyžaduje konzultaci ….. Několik týdnů pozoruji, že ráno po probuzení mám krev ve slinách .

Podobné Témata jako Okysličená krev

Po ukončení ATB terapie není krev ve spermatu normálním příznakem a určitě je nutné, ….. Několik týdnů pozoruji, že ráno po probuzení mám krev ve slinách .

Podobné Témata jako Krev v ejakulátu

Krev v ústech může mít řadu příčin (např. problémy s dásněmi, poradění sliznice dutiny ústní). Pokud se jednalo o krvácení, tedy že byla krev ve slinách přítomna
 …

Podobné Témata jako Pachuť v ústech

Dostal rýmu a v pátek ráno mu začala téct z nosu krev a stále… Krvácení z nosu … Minulý týden jsem při ranní sprše objevil při odplivnutí krev ve slinách a také.

Podobné Témata jako Krvácení z nosu příčiny

Již několik let, prakticky každý den hlavně hned ráno po probuzení, se mi objevuje krev ve slinách. Za chvíli je, ale vše v normálu a během dne se krev už …

Podobné Témata jako Mezizubní kartáčky

Už dva měsíce mě poboliva v krku a dnes rano jsem ve hlenu z krku obevil krev, …… s následujícími příznaky…..hlenění, krev ve slinách někdy více někdy méně, …

Podobné Témata jako Hleny v krku

Promořenost světové populace kolísá od 50% ve vyspělých státech až po téměř 100% ve … kontakt s osobou, která virus vylučuje ve slinách, moči a jiných tělních tekutinách. …. L ékař mi odebral krev (kreví obraz,biochemii a imunologii).

Podobné Témata jako Cytomegalovirová infekce: příznaky, léčba

Již asi tři týdny cítím často hořkost v ústech, pálení žáhy a mám ve stolici hlen, ….. Nepravidelne se mi objevuje krev ve slinach po probuzení, tak prvni jedno ci …

Podobné Témata jako Hořko v ústech

22. únor 2012 Na fakt, že cosi ve slinách je hojivé, ukazovalo pak především toto: … Nizozemský vědecký tým opravdu objevil v lidských slinách látku, která hojení ran … Bolest při vyprazdňování, světlá krev ve stolici Už asi dva měsíce mě.

Podobné Témata jako Sliny přispívají k rychlejšímu hojení ran

Vykašlává zelené hleny a ve sputu mu byl zjištěn Hemofilus. Má bakteriální alergii. …. Asi tří týdny zpátky jsem náhodně objevil ve slinách krev.Stalo se to poté, …

Podobné Témata jako Hemofilus

Krev z nosu se může spustit při rýmě, pobytu v nevhodném ovzduší nebo jen tak …. Minulý týden jsem při ranní sprše objevil při odplivnutí krev ve slinách a také.

Podobné Témata jako Krvácení z nosu příčiny

Modřiny po poštípání vznikají jednak jako následek škrábání a hlavně v důsledku účinku látek ředících krev ve slinách hmyzu. Budou se hojit jako běžné …

Podobné Témata jako Modřiny na nohách

Brali mi krev na HIV po rizikovém styku po 25 dnech a na chlamydie. … Lucie, určité riziko přenosu tu je, ale přítomnost viru ve slinách je velice nízká a další látky …

Podobné Témata jako Hiv

7. září 2008 Krev může být zdrojem nákazy hepatitidy C, ale i celé řady dalších … virus hepatitidy C. Virus byl nalezen především ve slinách těch, kteří měli v …

Podobné Témata jako Hepatitidou C se lze nakazit i při líbání

7.1.2002 00:00 | Zdraví. Existují nespecifické příznaky, které by měly být brány vždy vážně, protože mohou značit, že někde v těle probíhá zhoubné nádorové …

Podobné Témata jako Příznaky rakoviny

Antikoncepce Antikoncepce; Bolest Bolest; Dieta Dieta; Gynekolog Gynekolog; Hemoroidy Hemoroidy; Hemoroidy po porodu Hemoroidy po porodu; Krev Krev …

Podobné Témata jako Nemoci a vyšetření

Vendulo, změny ve složení krve způsobuje jak kouření cigaret, tak i kouření ….. k Vám dotaz: cca před 3 lety se mi začala objevovat krev ve slinách, byla jsem …

Podobné Témata jako Srážlivost krve

Testy mi bohužel nevyšly, a proto mi odebrali krev a na základě krevních testů … Pokud THC ve vaší krvi nikdo hledat nebude, nemůže ho samožřejmě najít. ….. a nic víc chci se zeptat jak to dlouho vydrzi ve slinach moci krvy atd měřil 180cm a …

Podobné Témata jako Thc

Mam takový dotaz mám ve spodních víčkách žluté bělmo,mohli by jste mi poradit co by jsem měla dělat. …… Vždy ráno jak vstanu tak mám krev ve slinach v krku.

Podobné Témata jako Žluté bělmo

Měla jsem krev a bílkovinu v moči, dostala jsem antibiotika, zabrala. ….. A ještě méně lidí ví o tom, že ve slinách klíštěte se skrývá celý arzenál biologických …

Podobné Témata jako Bílkovina a krev v moči

14. duben 2008 Typicky se projevuje záchvaty jednostranných pulsujících bolestí ve spáncích, na čele a za očima. Často je provází … Ve druhém století našeho letopočtu vytvořil klasifikaci bolestí hlavy. O 100 let …. Krev ve slinách, nosu

Podobné Témata jako Migréna

Rovnání zubů pomocí fixních zámků je ve srovnáním se snímatelným rovnátkem ….. každý den hlavně hned ráno po probuzení, se mi objevuje krev ve slinách.

Podobné Témata jako Dentální hygiena

Pokud se krev ve vykašlaném hlenu objevuje dále i přes normální RTG obraz a …. A ještě méně lidí ví o tom, že ve slinách klíštěte se skrývá celý arzenál …

Podobné Témata jako Ředění krve

Měření PH, prodej PH metrů

Existuje nespočet nemocí, ale pouze jediná jejich příčina: špatný způsob života, který způsobuje překyselení organizmu. Překyselení způsobuje většinu nemocí a důsledné odkyselení a doplnění minerálních látek v těle tvoří základ každé léčitelské terapie.

Zajímavé:  Svrab U Člověka Léčba?

Rovnováha mezi kyselostí a zásaditostí těla je základem každé úspěšné léčby.

Pro získání zpětné vazby o tom co se děje v našem těle je velmi důležité průběžné měření pH našich slin a naší moči.

Naměřená hodnota pH=7 znamená, že jsme dosáhli neutrálního stavu. Hodnota pod 7 znamená kyselé prostředí, a čím nižší hodnota tím větší kyselost. Naměřená hodnota nad 7 znamená zásadité prostředí. Naše tělo udržuje v krvi konstantní hodnotu pH 7,35-7,4. Náš život tedy závisí na tom, že tělo setrvává v neutrálním nebo lehce zásaditém stavu. Normální hodnota tkáně je mezi pH 7,4-7,5 a hodnota pod 5,5 je hodnotou kritickou, která signalizuje vážné zdravotní problémy a nástup onkologického procesu. Protože tělo naši krev chrání a má stálou hodnotu, musíme měřit hodnotu moči a slin, jenž nám bude signalizovat co se zhruba děje v našem těle a v naší tkáni: pH slin u zdravého člověka se přibližně pohybuje kolem 7,1. Pokud se po jídle objeví jakýkoliv odklon od této hodnoty, lze usuzovat, že v těle došlo k překyselení. Krev ve slinách - Vše o zdraví

7,5-6,8 … zdravý člověk

6,8-6,5 … slabě zakyselený

6,5-6,2 … středně zakyselený

6,2 – … silně zakyselený

Upozornění k měření pH slin: Před měřením pH slin je potřeba očistit jazyk gázou či tamponem. Upozornění k měření pH moči: Měření moči je dobré provádět několikrát denně, protože se její hodnoty díky metabolizmu výrazně mění. Díky procesu odkyselování během noci je ranní moč nejkyselejší a její pH má být od 6,8-6,0. Ideální hodnota je okolo 6,8. Okolo 17-té hodiny bývá naopak nejvyšší přísun zásaditých látek. Pokud se ranní hodnota pH moči pohybujer mezi 7 a výše jedná se o blokádu vyměšování kyselin. Dá se obecně říci, že bychom se měli tak dlouho odkyselovat, dokud hodnota pH ranní moči nebude pravidelně kolem 6,8. Robustní a vodotěsný (IP67) měřící článek pro pH. Prostřednictvím této ploché, výměnné, měřící elektrody je možné měření také při nízkých stavech kapaliny a také na hladinách. Plochá pH-elektroda k jednoduchému čištění.

  • •  Možná jedno-, dvou- nebo tříbodová kalibrace •  Vodotěsná (IP67) 4 baterie (Typ CR2032) •  Ochranné víko •  Plastová krabice •  Závěsný pás
  • Krev ve slinách - Vše o zdraví Technické parametry
  • Rozměry: (š x v x h) 36 x 172 x 41 mm Kalibrace (dle normy): ISO Kalibrace možná podle: ISO Rozměr, výška: 172 mm Rozměr, šířka: 36 mm Pracovní teplota: 0 – 50 °C Napájení: Baterie 4 x CR2032 Rozsah měření hodnoty pH: 0 pH – 14 pH Rozlišení hodnoty pH: 0,01 pH Přesnost měření pH: ± 0,01 pH Druh kalibrace: Trojbod Hmotnost (hodnota): 110 g
  • Vybavení
  • •  Plochá pH-elektroda k jednoduchému čištění •  Možná jedno-, dvou- nebo tříbodová kalibrace •  Vodotěsná (IP67)
  • Vlastnosti
  • •  Teplotní kompenzace •  Paměť pro 15 naměřených hodnot •  Výměnné zařízení pro pH-elektrodu •  Hotové grafické zobrazení

Cena od 2 797 do 3 290

  1. Doprava zdarma
  2. Skladem
  3. PH metr ExStik PH100 je možné zakoupit v Centru zdraví Olomouc nebo prostřednictvím on-line formuláře.
  4. Krev ve slinách - Vše o zdraví
  5. úvodní stránka

Slezina v souvislostech – Tradiční čínská medicína

Krev ve slinách - Vše o zdraví

 Hlavním úkolem sleziny je, spolu se svým párovým orgánem žaludkem, řídit trávicí proces. Slezina napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměňuje na jemnou esenci, kterou v sobě uschovává a dále rozvádí po celém těle. Tato esence se stále doplňuje a vyživuje a doplňuje krev. Proto slezina odpovídá i za tvorbu krve a představuje zdroj hybné životní síly.  Z duchovního hlediska v sobě uschovává přemýšlení, zádumčivost a přemítání

Slezina řídí přepravu a přeměňování potravy

Přepravováním je myšlena přeprava jemných esenciálních látek získaných při trávení a přeměňováním se rozumí přeměna potravy na tuto esenci. Na těchto procesech se mimo sleziny podílí i další orgány, jako je žaludek a tenké střevo.

Úloha sleziny spočívá v přepravě a přeměňování potravy a tekutin. Potrava se začíná trávit v žaludku a dále v tenkém střevě, kde se začne oddělovat čisté od kalného.

Za hlavní sílu je považována energie sleziny, která vyrábí jemnou esenci, a je energií sleziny vynášena vzhůru do plic a odtud do srdce. Ze srdce je tato energie společně s krví rozváděna do celého těla. Funkce sleziny má zásadní význam pro chod celého organizmu.

Při poruše dané funkce dochází ke změnám, které se projevují například nadýmáním, řídkými stolicemí, nechutenstvím, úbytkem hmotnosti a bledostí….

Přeprava a přeměňování tekutin

Podobným způsobem se slezina podílí i na přepravě a přeměňování tekutin. Podporuje a řídí proces vstřebávání a přeměny tekutin na esenci, kterou podobně jako esenci z potravy posílá do ostatních částí těla.

Nadbytečnou část tekutin dopravuje do ledvin, které ji shromažďují, přeměňují pomocí své energie v moč a odvádějí do močového měchýře a odtud ven. Slezina tedy odpovídá za rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin.

V souvislosti s funkcí přepravy a přeměňování tekutin slezina ráda sucho a nesnáší vlhko. Slezina samotná je jinové povahy. Vyznačuje se zvýšenou citlivostí na vlhko a nadměrný příjem tekutin ji poškozuje a může dojít z důvodu prázdnoty k jejímu oslabení.

Vzhledem k jinovému charakteru sleziny se bude oslabovat její jang a dojde k převažování jinových složek. Energie sleziny oslabením jangu není dostatečně hybná a silná na to, aby udržela v pohybu tekutiny ve vzdálenějších místech těla, kde potom následně vznikají vodnaté otoky. Vodnaté otoky jsou způsobeny prázdnotou ledvin a sleziny.

Prázdné ledviny nemají sílu odvádět vodu a prázdná slezina pak tuto vodu nedokáže ovládat.

Tyto stavy ovlivňujeme bylinami, které jsou hořké a teplé povahy, protože obě tyto položky přináleží k prvku oheň. A protože oheň srdce rodí zem sleziny, tak posílením jangu ohně se posílí i jang sleziny a vysuší se vlhkost jin ve slezině. Dojde k obnovení rovnováhy ve slezině.

Slezina řídí rození a ovládání krve

Rozením krve je myšlena krvetvorba a ovládáním krve se rozumí schopnost energie sleziny udržovat tok krve ve vymezených drahách. Zdrojem krvetvorby je potrava, respektive z potravy vytvářená esence, i když jí sama slezina neprodukuje. Pokud je funkce sleziny správná, je zdravá i krev.

Pokud je slezina oslabená, produkuje méně kvalitní esence a bude ubývat i krevní tekutina a zhorší se její parametry. Stav, který vznikne z prázdnoty, se projevuje závratěmi, mžitkami před očima, bledou barvou tváře, pleti, nehtů. Funkce ovládání krve se váže na proudění a především na vymezení tras krve v těle.

Zdravá slezina produkuje zdravou krev a silnou energii – slezina ovládá krev. V opačném případě, kdy je slezina oslabena, tak slábne krev i energie. Objevuje se krvácení z nosu, krev ve stolici a moči, silná menstruace, vznikají podlitiny a modřiny.

Je-li slezina prázdná bez energie, krev není řízena a proto vystupuje z drah a proudí chaoticky.

Slezina řídí svalstvo a končetiny

Činnost svalstva je závislá na stálém přísunu živin a krve, což zabezpečuje slezina, proto se hovoří o tom, že slezina je spjata s masem. Když slezina tuto úlohu vykonává správně, svaly jsou pevné a silné a při zátěži mají dostatečnou výdrž.

Při oslabení sleziny se zhoršuje kvalita energie i krve a následně i kvalita svalstva. To začíná ochabovat, měknout a člověk se rychleji unaví a dostaví se úbytek svalové hmoty. Jsou-li slezina a žaludek v plné síle, dobře tráví, pak člověk přibývá na váze.

Když jsou slezina a žaludek oslabeny, zhoršuje se trávení a člověk hubne. Při harmonizaci volíme prostředky na posílení sleziny.

Kondice sleziny se projevuje na rtech

Na rtech se odráží celkový stav sleziny. Když je energie sleziny dostatečná, rty mají svěží vzhled a zdravou červenou barvu. V opačném případě jsou bledé a ochablé.

Další příznaky nerovnováhy sleziny jsou vyrážky na rtech, které jsou příznakem akumulace horkosti ve slezině a žaludku. Modré rty poukazují na stagnaci a srážení se energie a krve. Je oslabena přepravní funkce sleziny.

Černé a odchlíplé rty, které nejsou schopny zakrýt zuby, jsou známkou vyčerpání slezinné energie.

Vývodem sleziny jsou ústa

Funkce sleziny jsou spjaty hlavně s trávením. Energie sleziny prochází ústy. Stav sleziny se také odráží v chuti k jídlu. Při oslabení se sníží přepravovací funkce a dochází ke snížení chuti k jídlu. Při srážení vlhkosti a horkosti ve středním zářiči je v ústech cítit sladká chuť a sliny jsou husté a lepkavé. Oslabení energie sleziny se projevuje zvýšenou chutí na sladká jídla.

Citem sleziny je přemítání

Přemýšlení, zádumčivost, přemítání je dáváno do souvislosti s činností sleziny. V tomto okamžiku se činnost sleziny spojuje se srdcem, protože srdce je sídlem vědomí ducha. Jejich spolupráce spočívá v tom, že myšlení se vytváří ve slezině jako první impulz a dokončuje se v srdci.

Silný emoční tlak se přenáší na kvalitu energie sleziny, která se zahušťuje a začne stagnovat, nebo se sráží a zahrazuje. To vše se děje v oblasti středního zářiče, který je také spjat s činností sleziny.

energie sleziny nebude moci volně proudit, oslabí se její přepravovací a přeměňovací funkce a projeví se na poruchách trávení, nechutenství, nadýmání. Mohou vznikat i závratě, zatmění před očima, bušení srdce.

Tekutinou sleziny jsou sliny

Sliny pomáhají udržovat čistotu ústní dutiny a účastní se na procesu trávení potravy. Jejich množství, kvalita a schopnost se udržet v ústech je odrazem stavu sleziny. Když je energie sleziny oslabená, zvyšuje se tvorba slin a dochází k jejich samovolnému vytékání z úst.

Zajímavé:  Vitamíny Od Druhého Trimestru?

.

Krev ve slinách

To, že objevíte krev ve slinách, nemusí hned znamenat něco vážného. Nemusí to dokonce ani znamenat, že krev pochází z dutiny ústní. Krev ve slinách může pocházet i z nosu, jícnu, hrtanu, hltanu, z nosních dutin, dýchacích cest nebo z trávicího traktu.

Příčiny krve ve slinách

Krev ve slinách - Vše o zdravíPříčin, proč se může objevit krev ve slinách, je neskutečně mnoho. Může se jednat o banální kousnutí do jazyka nebo tváře, aftózní onemocnění sliznic v dutině ústní, paradentózu, stomatitidu anebo třeba poškozený zub. Kromě toho však za krev ve slinách může i krvácení z jícnových vředů nebo z žaludečního vředu. Díky tomu pak může být příznak krev ve slinách předzvěstí života ohrožujícího stavu.

Další možné příčiny

V poslední době narůstá počet případů, jimž se krev ve slinách objevuje jako následek pobytu ve vysušeném prostředí. Jde především o přetopené místnosti, inverzní ovzduší anebo v létě o klimatizované prostory, které sliznice rovněž vysušují.

Následkem toho, i nedostatku tekutin, pak sliznice praskají a dostávají se do slin. Opomenout nesmíme ani na kouření. Kouření totiž v prvé řadě poškozuje dásně a zvyšuje riziko respiračních problémů, včetně rakoviny. To, že se pak objeví krvácení je zde velmi pravděpodobné.

Může se tomu totiž udát hned z několika důvodů.

Nejčastější příčina krve ve slinách

K nejčastějším příčinám, krve ve slinách je stomatologický zákrok. Mimo něj to mohou způsobit i zubní protéza nebo rovnátka. Objeví se i u požití žíravin, konzumace kyselých potravin nebo žvýkání tabáku. Krev ve slinách jsou příznakem nákazy herpetických virů, virů Epstein-Barrové, Cytomegaloviru, syfilis anebo kapavky.

Méně časté příčiny krve ve slinách

Za méně častými příčinami výskytu krve ve slinách je možno považovat nedostatek vitamínu C, vitamínu B anebo chudokrevnost způsobená nedostatkem železa.

Objevit se může i u horeček, chemoterapie nebo radiační terapie. Krev ve slinách může způsobit požití jedu nebo narkotik.

Velmi specifickými příčinami jsou poruchy krve a krvácení, což je kupříkladu hemofilie, trombocytopenie, Von Willebrandova nemoc anebo trombotická trombocytopenická purpura.

Zcela výjimečné příčiny

Za zcela výjimečnými stavy stojí bezesporu rakovinové onemocnění, jež je spojeno s dutinou ústní, krkem, jícnem, nosem, trávicím traktem anebo dýchacími cestami. Jde často i o leukémii nebo lymfom.

Co dělat, když se vám objeví krev ve slinách?

V prvé řadě je důležité odhalit skutečnou příčinu krvácení. Je to proto, abychom přišli na to, jestli jde o banální příčinu anebo nikoliv a nastolili správnou léčbu.

K lékaři je důležité zajít podle závažnosti stavu a také i v souvislosti s dalšími symptomy, které krev ve slinách doprovází. Pokud příčina pochází od zubů, navštivte svého stomatologa.

Pokud se krev ve slinách objevuje ve velkém množství anebo trvale, je nutno lékaře navštívit nezbytně.

HIV – Wikipedie

HIVHIV pod elektronovým mikroskopemStylizovaná podoba HIV.Baltimorova klasifikace virůSkupinaVI (ssRNA viry s reverzní transkriptázou)Vědecká klasifikaceČeleďretroviry (Retroviridae)PodčeleďOrthoretrovirinaeRodLentivirusDruhHIV-1; HIV-2Některá data mohou pocházet z datové položky.

HIV (z angl. Human Immunodeficiency Virus, virus lidské imunitní nedostatečnosti) je obalený RNA virus, který náleží mezi retroviry. Retroviry jsou skupinou virů, které mají schopnost vytvořit podle své RNA molekulu DNA a tu vložit do genomu hostitelské buňky. Může způsobovat nemoc AIDS (z angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome, též Acquired Immunodeficiency Syndrome) čili syndrom získané imunitní nedostatečnosti, též syndrom získaného selhání imunity.

Popis viru

Částice HIV sestávají ze dvou molekul pozitivní jednořetězcové RNA (+ssRNA), enzymu reverzní transkriptázy (je zodpovědný za přepis RNA do DNA), enzymu integrázy (zodpovídá za začlenění nově vzniklé DNA do DNA buňky), kapsidy a membrány z dříve infikované buňky obohacené o glykoproteiny gp120 a gp41, sloužící k identifikaci vhodné buňky a usnadnění průniku do ní.

Způsoby přenosu a prevence

HIV se přenáší především krví, některými sexuálními aktivitami (zejména nechráněným pohlavním stykem) a z matky na dítě.

Běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko. Virus je obsažen v tělních tekutinách nakažené osoby.

Kontaktem tělní tekutiny obsahující virus se sliznicí nebo otevřenou ranou může dojít k přenosu. Mezi nejrizikovější tělní tekutiny patří:

  1. krev včetně krve menstruační a některých krevních derivátů (představuje největší riziko),
  2. sperma,
  3. poševní sekret.

Virus se v nebezpečných koncentracích nachází i v mozkomíšní tekutině a mateřském mléku, může se vyskytovat v preejakulační tekutině. V nízkých koncentracích byl nalezen i ve slinách, slzách a moči – koncentrace je zde však natolik nízká, že nepředstavuje reálné riziko nákazy. Riziko však významně stoupá, pokud jsou tyto tekutiny smíšeny kvůli zranění s krví. V potu virus nalezen nebyl.

Vědomý přenos viru na druhé osoby bez jejich vědomí je ve většině zemí trestným činem. V Česku je postihován jako těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé lidské nemoci.[1]

Přenos krví

Krev je z hlediska přenosu nejnebezpečnější tekutinou. Rizikové jsou zejména použité injekční jehly, ať už sdílené mezi narkomany, nebo opakovaně používané v zemích se zaostalým zdravotnictvím.

Důsledné používání jednorázových jehel je z hlediska prevence nutností. Přenos krevní transfúzí je dnes díky testování krve vzácný, stále k němu však občas dochází. Riziko představují i orgánové transplantace.

Velkému riziku je vystaven zdravotnický personál manipulující s krví.

Hmyzí kousnutí riziko přenosu nepředstavuje.

Sexuální přenos

Sexuální přenos byl zaznamenán z ženy na muže, muže na ženu, muže na muže i ženy na ženu. K přenosu může docházet při análním, vaginálním i orálním styku, případně jakékoliv jiné praktice, během které dochází ke styku sliznic se sexuálními sekrety či krví.

Anální styk je významně nebezpečnější než vaginální, orální styk je nebezpečný nejméně.

Vaginální styk představuje vyšší riziko přenosu z muže na ženu než naopak (žena je vystavena většímu množství tekutin partnera než muž, sperma obsahuje vyšší koncentrace viru než vaginální sekret, žena je tekutinám vystavena déle a větší plochou sliznice).[zdroj?] I v případě análního styku je většímu riziku vystaven příjemce.

Pravděpodobnost přenosu HIV infekce při jednotlivém nechráněném sexuálním styku záleží na řadě faktorů, jako je druh styku, aktuální množství viru v nakaženém partnerovi, současná nákaza další pohlavní chorobou (zvyšuje riziko přenosu) atd.

Pohlavní styk během menstruace je vzhledem k přítomnosti krve rizikovější.

Zatímco při vaginálním styku je pravděpodobnost přenosu z muže na ženu jedna ku několika stům až tisícům[zdroj?], v případě análního styku může být až jedna ku několika málo desítkám.[zdroj?]

Líbání rizikové není za předpokladu, že ústa nejsou poraněná.

Riziko nákazy zvyšuje časté střídání partnerů. Možnost nakažení významně snižuje užívání kondomu. Waller a Davis ve své metaanalýze z roku 2003 ukázali, že podle dostupných údajů užívání kondomu snižuje ve srovnání s nepoužíváním kondomu dlouhodobé riziko sérokonverze o 80 %; autoři dodávají, že použité prameny nehodnotily správnost použití kondomů.[2].

Ostatní formy antikoncepce (např. hormonální) při styku ochranu před nákazou neposkytují. Po nechráněném styku s neznámým partnerem, avšak v dostatečném časovém odstupu nutném pro správnou diagnózu, je vhodné u lékaře podstoupit krevní testy na přítomnost protilátek.

Nákaze tak již samozřejmě nelze zabránit, ale lze zabránit nákaze dalších partnerů a včasnou léčbou zlepšit prognózu nemoci.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ve Spojených státech se riziko přenosu HIV liší na základě druhu sexuálního styku, kterému se jedinec vystaví, to se nazývá tzv. sexuální expozice. Riziko podle CDC na 10 000 různých expozic je uvedeno níž v tabulce.[3][4]

Animace zobrazující replikaci HIV

Druh expozice

Pravděpodobnost rizika

Aktivní Pasivní
Anální styk 1,38 % 0,11 %
Penilně-vaginální styk 0,08 % 0,04 %
Orálně-genitální styk ~0,1 %
Sdílení injekčních jehel 0,63 %

Přenos z matky na dítě

K přenosu HIV z matky na dítě může dojít jak během vlastního těhotenství, tak během porodu. K přenosu tak dochází v 15–30 % případů. Vhodnou antivirovou léčbou během těhotenství a porodem císařským řezem lze riziko významně snížit (1 %). Další riziko přenosu představuje kojení, kterého by se HIV pozitivní matky, mají-li možnost, měly vyvarovat.

Statistika HIV/AIDS v ČR

Rozšíření nákazy HIV ve světě.

V ČR tvoří nakažené HIV z 67 % lidé české národnosti a 33 % cizinci (krátkodobý pobyt) a rezidenti (dlouhodobý pobyt).[5] Mezi nakaženými převažují muži (přes 82 %). Stále převažuje homosexuální/bisexuální přenos (zhruba 70 % případů). Státní zdravotní ústav evidoval k listopadu 2012 1875 nakažených virem HIV, z toho 364 onemocnění AIDS a z toho 186 zemřelých.[6]

V roce 2016 uveřejnila Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu statistiky za 1. čtvrtletí roku 2016, kdy přibylo 95 pacientů s HIV, z toho 90 mužů a 5 žen. Mužů, kteří měli sex s muži, se nakazilo 72 %, heterosexuální přenos byl u 14 % případů.

V ČR tak evidujeme 2715 nakažených virem HIV, 467 s rozvinutou chorobou AIDS a 241 zemřelých pacientů na HIV/AIDS.[7] Za rok 2016 podle laboratoře přibylo 262 nově diagnostikovaných mužů a 24 žen. K přenosu došlo sexuální cestou z 92,3 % případů, přičemž asi 75 % nových nákaz se týkalo mužů, kteří mají sex s muži.

Celkově je tak od roku 1985 v Česku 2906 případů HIV, 2484 mužů a 422 žen, u 500 se rozvinulo AIDS a 361 jich zemřelo.[8]

Chování viru v organismu

Virus v organismu napadá primárně CD4+ buňky,[9] což je typ T-lymfocytů odpovídajících za řízení imunitní odpovědi. Inkorporuje se do jejich jádra a čas od času se namnoží, obvykle v případě, kdy je organismus nějak oslaben, a infikuje další buňky.

Imunitní systém napadeného zpočátku reaguje na každou větší produkci částic tvorbou velkého množství protilátek, takže infekce zpočátku připomíná zákopovou válku, kdy virus občas udělá krůček vpřed a zase se chvíli nic neděje. A další krok.

Jeho postup je pomalý, ale nezadržitelný.

Posléze dochází k tomu, že odpověď imunitního systému na podnět (infekci, zhoubné bujení) je vzhledem ke klesajícímu počtu CD4+ buněk stále váhavější – přichází opožděně (infekce má čas se rozvinout, nádorek rozrůst) a trvá zbytečně dlouho (je opožděně vypínána, což značně vyčerpává organismus).

Posléze se potíže akumulují, špatně fungující systém se nejdříve přetíží a nakonec zhroutí. V posledních fázích je tento proces podpořen extrémním vyčerpáním organismu, který musí vyvinout nezměrné úsilí na zvládnutí i té sebemenší infekce. U nemocného propuká AIDS a virus se začíná masivně šířit organismem.

Nyní již napadá další buňky – makrofágy, nervové buňky a další.

Odběr krve na test HIV

Testy HIV

Související informace naleznete také v článku Testy HIV.

Testování přítomnosti HIV je laboratorní proces, během kterého je analyzována krev jedince na protilátky proti HIV. Je složen z odběru krve pomocí injekční stříkačky a laboratorního rozboru. V současnosti se testují i metody, které by dokázaly virus lokalizovat bez nutnosti odběru lidské krve.

Původ viru

Stáří nejstarších lentivirů se odhaduje na 60 milionů let.[10] Viry HIV-1 a HIV-2 se vyvinuly z lentivirů napadajících různé primáty v západní a centrální Africe a na člověka se přenesly někdy na počátku 20. století jako klasické zoonózy.[11][12]

Zleva: kočkodan zelený (zdroj SIV), mangabej kouřový (zdroj HIV-2) a šimpanz (zdroj HIV-1)

HIV-1 se pravděpodobně vyvinul v jižním Kamerunu evolucí viru opičí imunitní nedostatečnosti – Simian Immunodeficiency Virus, SIV (cpz), který napadá šimpanze čego (Pan troglodytes troglodytes).

[13][14] HIV-2 má mírně odlišný původ a jeho nejbližším příbuzným je SIV (smm), jehož hostitelem je mangabej kouřový (Cercocebus atys atys), jiná úzkonosá opice vyskytující se na pobřeží západní Afriky (od jižního Senegalu po západní část Pobřeží slonoviny).[15] Oproti tomu ploskonosé opice, jako např.

mirikina (Aotus), jsou vůči HIV pravděpodobně imunní.[16] HIV-1 přeskočil druhovou bariéru z šimpanze na člověka asi (minimálně) třikrát, čímž také vznikly tři virové skupiny HIV-1: M, N a O.[17]

Afričtí lovci a prodejci zvěřiny v Africe se mohou snadno nakazit opičím SIV a často se to pravděpodobně i stává.[18] SIV je v lidském těle slabý a imunitní systém ho během několika týdnů zcela potlačí.

Aby se vyvinul do HIV, pravděpodobně muselo proběhnout několik přenosů mezi jedinci v rychlém sledu za sebou.

[19] Přitom přenos tohoto viru z člověka na člověka je poměrně neefektivní, takže se mohl šířit jen v populacích, kde jsou rozšířeny vysokorizikové cesty přenosu (jež byly v Africe před začátkem 20. století spíše vzácné).

Která konkrétní vysokoriziková cesta přenosu viru hrála roli ve vzniku HIV-1 a rozšíření do lidské populace, záleží na období, kdy vlastně k prvotnímu přenosu mezi zvířetem a člověkem došlo. Genetické studie naznačují, že HIV-1 skupiny M se datuje někdy do roku 1910.

[20] V takovém případě by mohla epidemie HIV souviset s rozvojem kolonialismu a vznikem velkých afrických měst, v nichž se šířila promiskuita, prostituce a s tím související vředovitá onemocnění, jako je syfilis.

[21] Riziko přenosu HIV vaginálním sexuálním stykem totiž prudce stoupá, když jeden z partnerů trpí vředovitým onemocněním v oblasti pohlavních orgánů. Přitom se udává, že např. ve východním Leopoldville v roce 1928 bylo 45 % ženských obyvatel prostitutkami a 15 % obyvatel trpělo jednou z forem syfilis.

[21] Podle odlišné teorie souvisí rozšíření HIV s lékařskými iniciativami v Africe po druhé světové válce (očkovací kampaně, podávání antibiotik a protimalarická kampaň), při nichž byly opakovaně používány nesterilní injekční stříkačky, a mohly tedy umožnit šíření viru.[19][22][23]

Nejstarší dokumentovaný výskyt HIV pochází z Belgického Konga z roku 1959.[24] Virus byl možná přítomen např. ve Spojených státech amerických už od poloviny 50. let 20. století a šestnáctiletý pacient se symptomy nemoci byl diagnostikován poprvé v roce 1966 a podlehl jí v roce 1969. Dosud nebyl prokazatelně zjištěn původ viru.[25]

Konspirační teorie

Jelikož onemocnění HIV se objevilo poměrně rychle a znenadání, objevila se celá řada spekulací, které se snažily rychlý nástup nemoci vysvětlit lidskou činností respektive jako výsledek armádních pokusů a stal se i nástrojem souboje hlavních mocností 20. století.

Například Pavel Alexandrovič Jefremov se od roku 1978 v moskevském ústředí KGB podílel na vymýšlení různých dezinformací – vytvořil např. fámu, že virus HIV byl uměle vytvořen v americké vojenské laboratoři.

[26] O teoriích umělého původu HIV mluví mimo jiné nositelka Nobelovy ceny míru Wangari Maathai.

[27] V současnosti jsou konspirační teorie o umělém původu viru většinou vědecké obce odmítány, jelikož v době prvních zdokumentovaných případů výskytu HIV nebyla technologická vyspělost lidstva na takové úrovni, aby umožňovala složitou genovou manipulaci s virem a výrobu nového viru. [28]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku HIV na anglické Wikipedii.

  1. ↑ Hygienici podali trestní oznámení na 30 mužů, podezírají je z šíření HIV. iDNES.cz [online]. 2016-01-26 [cit. 2016-01-26]. Dostupné online. 
  2. ↑ Weller S, Davis, K., Condom effectiveness in reducing heterosexual HIV transmission (Cochrane Review). In: The Cochrane Library, Issue 4, 2003. Chichester, UK: John Wiley & Sons, Ltd.
  3. ↑ Chances of getting HIV: Transmission, prevention, support, and more. www.medicalnewstoday.com [online]. 2020-11-11 [cit. 2021-07-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. ↑ The Facts About HIV and Oral Sex. Verywell Health [online]. [cit. 2021-07-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. ↑ http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/HIV_AIDS/rocni_zpravy/2012/trendy_HIVAIDS_CR.pdf – Dlouhodobé trendy ve vývoji epidemiologické situace HIV/AIDS v ČR
  6. ↑ ČTK, V ČR letos do konce listopadu přibylo 200 pacientů s virem HIV, 22.12.2012

Je možné i sliny udržovat zdravé? Aneb co ještě nevíte o slinách

Je možné i sliny udržovat zdravé? Aneb co ještě nevíte o slinách.

  2014-05-01 14:34:06

Sliny jsou pro naše tělo důležité stejně, jako je voda v řece důležitá pro ryby. Sliny hydratují naše tělo, kdyby jich nebylo, nebyli bychom ani naživu.

V čínské medicíně se sliny označují jako tělní tekutina, jsou považovány za jednu z nejdůležitějších základních složek, která zajišťuje fungování našeho organismu. Sliny mají důležitý význam v péči o naše zdraví. Dokonce i v čínské medicíně existuje staré pořekadlo, které se týká slin.

Volně by se dalo přeložit jako každá kapka slin znamená minutu našeho života. Co všechno víte o tom, jak sliny ovlivňují naše zdraví?

Sliny mají na udržování našeho zdraví osm zásadních účinků:

1. Zastavují krvácení

Sliny podporují srážlivost krve. Při poranění ústní dutiny nebo po vytrhnutí zubu sliny dokážou pomoci zastavit krvácení.

  • 2. Lubrikační účinky
  • Sliny obsahují viskózní tekutinu, díky slinám je ústní dutina jemná a hydratovaná.
  • 3. Proplachovací účinek
  • Sliny odplavují zbytky jídla, pomáhají udržovat ústní dutinu čistou.
  • 4. Ředící účinky
  • Když sníte něco hořkého nebo kyselého či jiné dráždivé látky, pomocí slin se zředí, sliny usnadňují plivání a polykání.
  • 5. Antibakteriální účinky
  • Sliny obsahují organické i anorganické látky, mají antibakteriální účinky, zabraňují vzniku zánětu v krku, ústech i dásních.
  • 6. Hojení zranění
  • Ve slinách je obsažen růstový hormon, tento hormon výrazně zkracuje dobu hojení, může urychlit i hojení popálené kůže.
  • 7. Trávení
  • Sliny obsahují velké množství amylázy, která přeměňuje škroby v maltózu, umožňuje tak snadné vstřebávání.
  • 8. Omlazovací účinky
  • Sliny obsahují hormony příušní žlázy, které nám pomáhá udržovat mladistvý vzhled, díky němu jsou i lidé bystří, zuby jsou pevné, svaly silné, staří lidé jsou díky němu zdraví, mají sílu jako mladíci.
  • Z toho plyne, že sliny jsou naším drahocenným pokladem, nemůžeme jimi zbytečně plýtvat, nemůže dojít k jejich úbytku, naopak musíme podporovat sekreci slin, díky tomu dosáhneme svého cíle mít pevné a silné zdraví a dlouhý život.
  • Co tedy můžeme udělat pro zdraví svých slin?

Především je důležité pít větší množství vody, můžete také využít zázračných účinků tradiční čínské medicíny a konzumovat potraviny, které podporují sekreci slin, jako jsou například čínské hlohy či schizandra (klanopraška) čínská.

Říká se, že švestky hasí žízeň, usnadňují dýchání, uvolňují kašel a podporují tvorbu slin.

Ale z pohledu čínské medicíny je potřeba si v některých situacích dát pozor, například pokud trpíte překyselením žaludku, vykašláváte hlen nebo cítíte tlak na hrudi, v tomto případě byste se rozhodně měli vyhnout většímu množství kyselých potravin.

A navíc podle starých Číňanů by se po ranním opláchnutí obličeje a vypláchnutí ústní dutiny špička jazyka měla dotknout horního patra, uvolní se tak sliny, až se vám ústa naplní slinami, několikrát je jazykem promíchejte a pomalu polkněte.

Nebo až budete mít volnou chvilku, jazykem přejíždějte po zubech, počkejte, až se nashromáždí dostatečné množství slin, kloktejte a polkněte. Lidé, kteří trpí chronickým onemocněním trávicí soustavy, by se těmito našimi radami také měli řídit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector