Kyčel – Vše o zdraví

Bolest „kyčlí“ při nebo po běhu jistě už někdy řešil každý z nás. Byly to ale opravdu kyčelní klouby? Pojďme se společně podívat na to, co vše nás v oblasti kyčlí může zlobit a jak to řešit.

Kyčelní klouby při/po běhu obvykle nebolí, bolest bývá nejčastěji způsobena přetížením svalů, šlach a vazů v okolí kyčelního kloubu a my pak tvrdíme, že nás bolí „kyčle“ a máme strach z artrózy.

Příčinou tohoto přetížení bývá nejčastěji chybné používání/zapojení/pohybový stereotyp kyčelního kloubu. Jak k tomu dojde?

Možností je spousta – může jít o odlehčování končetiny vlivem nedoléčeného starého zranění/úrazu/po operaci, může to být vlivem asymetrie našeho těla. např. skoliózy nebo neoptimálního tvaru jamky a hlavice kloubu. Na vině může být chybná technika běhu, to pak bolest bývá obvykle symetrická na pravé i levé straně. Jak se v tom všem lépe vyznat a jak to řešit?

Bolest hýždí

Bolest v oblasti hýždí může být bodová jasně ohraničená nebo naopak vystřelovat např.

až do půli stehna, nejčastěji půjde o bolest z trigger pointu TRP (stažená svalová vlákna, někdy lze nahmátnout). Svaly, ve kterých bude TRP, budeme vnímat jako zatuhlé/bolavé/stažené.

Takto stažené svaly mohou utlačovat např. sedací nerv, to pak můžeme vnímat jako podivné brnění a bolest v této oblasti.(obrázek)

Řešení: Svaly je potřeba uvolnit a zbavit TRP např. cvičením/protažením (obrázek 1, 3), najít příčinu, proč TRP vznikají, s tím nám může pomoci fyzioterapeut.

Kyčel - Vše o zdraví

Bolest boku/kyčle (přidat obrázek kyčel – půjde nějak překreslit?)

Bývá nejčastěji způsobena přetížením svalů, které dělají zevní rotaci kyčelního kloubu. Svaly pak nadměrně namáhají místo svého úponu, kde mohou způsobit až zánět. Bolest pak můžeme vnímat při dotyku (viz obrázek) nebo při zevní rotaci kyčle (vytočení kolene směrem ven).

Řešení: Zmíněné svaly je potřeba uvolnit, aby nepřetěžovaly místo svého úponu, trochanter. Pokud jde již o zánět, skvěle pomáhá aplikace lokální kryoterapie.

Kyčel - Vše o zdraví

Bolest třísla

Bývá nejčastěji způsobena TRP/přetížením adduktorů, svalů v oblasti vnitřního stehna nebo přetížením tříselného vazu. Tyto bolesti mohou mít souvislost se špatným zapojením břišních svalů (přetížením přímého břišního svalu) nebo s artrózou/impigmentem kyčle.

Řešení: Zde je opravdu nutné provést nejprve diagnostiku, ale správné posilování břišního svalstva je vždy na místě.

Kyčel - Vše o zdraví
3-překážkový sed,úhel v koleni zhruba 90°, streč můžete vnímat v oblasti pravé hýždě, kyčle, třísla, ITB,zintenzivníte rotací pánve směrem k zemi (doleva)

Bolest předního stehna

Pokud máme bolest pod tříslem v horní středové části stehna a bolí nás např. zvednutí nohy + přitažení kyčle, půjde s největší pravděpodobností o přetížení úponu přitahovače kyčelního kloubu.

Zmíněný sval se táhne od bederní páteře skrze pánev na přední část stehna, proto tyto potíže mohou být spojeny s bolestí zad.

Pokud problém neřešíte, může dojít až k zánětu nebo natržení v místě úponu svalu.

Řešení: Mnohdy pomůže odblokování bederní páteře a cviky na správné zapojení břišních svalů. Jako doplněk léčby pomáhá dobře kinesiotejpink.

Kyčel - Vše o zdraví
1- levou HK uchopte pravé koleno a rotujte doleva, ucítíte streč pravé DK. Když bude koleno níže,směrem k nohám,protáhnete iliotibiální trakt, koleno výše k hlavě (větši flexe v kyčli),protáhnete oblast hýždí

Artróza/impigment kyčle

Impigment kyčle je stav, kdy hlavice kloubu nadměrně naráží do jamky kloubu, to způsobuje bolest hlavně při rotacích. Z dlouhodobého hlediska může dojít k obroušení chrupavky a následné artróze.

Řešení: Je potřeba pracovat na správné stabilizaci kyčelního kloubu (např. posilovat), případně brát kloubní výživu, dělat vše pro to, aby nedošlo k artróze, být v péči ortopeda a fyzioterapeuta. Přestávat se sportem není řešením, pohyb je jen potřeba optimalizovat.

Analýza běhu

Protože potíže jsou při běhu, je potřeba jej zkontrolovat. K tomu nejlépe poslouží analýza běhu prováděná na běžeckém páse, kde je zepředu umístěno zrcadlo tak, aby se běžec viděl. Běžec si tak v klidu může uvědomit svůj pohyb a s pomocí terapeuta ho případně změnit/vylepšit.

Běžec s bolavou „kyčlí“ bude obvykle tu „špatnou“ nohu vytáčet špičkou ven a při došlapu se do ní jakoby propadne/zavěsí.

Pokud bude běžec přicházet s oboustrannou bolestí v oblasti trochanterů/boků, bude v tom s vysokou pravděpodobností sedět, hrbit se v zádech a došlapovat na patu. Řešením pak pro něj bude celkové napřímení trupu, optimální zapojení břišních svalů, náklon pánve vpřed, pružný došlap se zapojením chodidla. Sníží se tak nárazy do kyčelních kloubů, a tím i bolest po běhu.

Náprava hybného stereotypu

Někdy stačí něco upravit jen na technice běhu, obvykle je ale potřeba doplnit to cvičením. Cviky bývají obvykle zaměřeny na protažení a uvolnění svalů, ve kterých jsou u konkrétního běžce TRP.

Dalším druhem cviků jsou cviky stabilizační, kde se běžec učí např.

správně opřít o tu „špatnou nohu“, tyto cviky se pak ztěžují a předpokladem je, že se nové zapojení zautomatizuje a běžec ho začne používat i při běhu.

Kyčel - Vše o zdraví

FYZIOKINESIS REHABILITACEMgr.

Zuzana Krchová-Specializuji se na sportovní fyzioterapii, převážně běžců-Nabízím základní služby rehabilitace (rehabilitacepři bolestech zad a kloubů, po úrazech a operacích,výhřezech meziobratlových plotének, neurologickýchonemocněních, vadném držení těla, skolioze aj.)-Provádím analýzu pohybu (běh, chůze, cyklistika)-Věnuji se léčbě pánevního dna a inkontinence močiu žen-Řeším psychosomatické obtíže

CO VÁM GARANTUJI?

-Odbornou diagnostiku-Profesionální, zároveň empatický přístup-Objednání ihned -Příjemné prostředí

Více informací na www.fyziokinesis.cz

Vše o TEP kyčle – cviky a operace

Kyčel - Vše o zdraví

Umělá náhrada kloubu nebo chcete-li totální endoprotéza a její zkratka TEP. Jak se stane, že je potřeba endoprotéza? Co pro pacienta znamená operace? Jaký je život s TEP? Jaké cviky po operaci TEP kyčle zařadit do denního režimu a čeho se vyvarovat? Na tyto otázky se pokusí odpovědět tento článek.

Jak je to s operací TEP

Operace TEP se může týkat nejednoho kloubu, především se jedná o kloub kolenní a kyčelní.

U kyčelního kloubu se jedná o náhradu kosti stehenní a jamky kosti pánevní (totální endoprotéza kyčelního kloubu).

Záleží, jak velký je rozsah poškození – podle toho pak určuje lékař, jestli stačí náhrada hlavice kosti nebo jestli je nutné nahradit i kloubní jamku.

Materiály endoprotéz mohou být různé:

  • polyethylenové
  • keramické
  • kovové
  • kombinace těchto materiálů

Někdy se využívá pro upevnění i kostního cementu, takový implantát mívají spíše pacienti ve vyšším věku. Necementované endoprotézy mívají naopak ti mladší.

Kdy tuto operaci podstoupit

Výměna kyčelního kloubu pacienta čeká, pokud má artrózu kyčelního kloubu, vrozené vady kyčelních kloubů, revmatoidní artritidu, traumatické zlomeniny krčku stehenní kosti, trpí aseptickou kostní nekrózou nebo také z onkologických příčin.

Před operací je nutné lékařské vyšetření, kdy lékař odhadne, jaká jsou rizika, rozhodne, zda na zákrok můžete jít a také vybírá vhodnou anestezii. Celkové uspání je používáno častěji než epidurální anestezie, ale je možné absolvovat zákrok i takto.

Může se stát, že k operaci dojít nemůže, bývá to z několika příčin, patří mezi ně infekce v kyčli, bércové vředy, proleženiny, kožní infekce či folikulitida.

Další z příčin mohou být pacientova nespolupráce, špatná kvalita kostí, neurogenní artropatie, zánětlivé ložisko, alergie na umělý materiál i stav pacienta, který by po operaci nemohl chodit.

Jaký je operační den

Po aplikaci antibiotik a protizánětlivých léků přichází na řadu samotný lékařský výkon.

Operace TEP kyčle se provádí většinou v poloze na boku. Prvně je odstraňována poškozená část kostí, pak se nahrazuje protézami. 

Před koncem procesu operace je nutné vyzkoušet, jak jsou endoprotézy stabilní. Kostní cement slouží pro cementované protézy, stabilitu necementovaných zajišťuje to, jak je zpracovaný povrch náhrady a také jejich tvar.

Potom následuje šití rány. Jistě vás napadne otázka, jaká je délka operace při totální endoprotéze kyčelního kloubu – Celá operace trvá zhruba hodinu až dvě podle závažnosti postižení.

Miniinvazivní výměna kyčelního kloubu

U operace kyčelního kloubu je v posledních letech stále více kladen důraz na filosofii miniinvazivního přístupu. Co si představit pod tímto pojmem? Ve zkratce se jedná o přístup, kdy jde především o lepší hojení rány, menší pociťování bolesti pacienta a celkového výsledku operace.

Tímto přístupem u operace výměny kyčelního kloubu se pak snaží lékař o co nejmenší poškození tkání během zákroku, zmenšení krevních ztrát a také zrychlení rehabilitace. Tato idea patří k moderním trendům v medicíně.

Pro pacienta je přínos spíše kosmetický, pro tkáně je přínos tímto způsobem operace v tom, aby se zbytečně nepoškodil či neodřízl žádný sval, a přesto se zákrok prováděl správně. Končetina tedy během operace mění polohy podle potřeby tak, aby byly tkáně v mezeře mezi rozpreparovanými a celými odtaženými svaly.

Co čeká pacienta po operaci

Po operaci je pacient převezen na JIP, kde jsou monitorovány jeho životní funkce a také jsou mu podávány léky proti bolesti a protizánětlivé léky. Když po TEP kyčle vše probíhá bez komplikací, už druhý den je pacient umístěn na standardní pokoj.

Kdy pacientovi dovolí vstát, je odlišné podle zdravotnického zařízení a jeho předpisů či zvyku. Někde bude moci vstát už druhý den, někde až třetí. Pokud pacient vstane z postele, pokouší se o chůzi o dvou holích.

Zajímavé:  Domácí Lékař Zánět Močových Cest?

Berle mohou být jak francouzské, tak podpažní, záleží na vybavenosti i ochotě personálu. Pokud si můžete vybrat, sáhněte po těch francouzských, které mají zapření o dlaň a předloktí. Podpažní berle jsou zátěží pro ramenní klouby a utlačují nervy a cévy v podpaží.

Pohyb po TEP kyčelního kloubu

Cvičení po TEP kyčle je velmi důležitou součástí fáze po operaci, je nutné několikrát za den vstát z postele a chodit o berlích. Lepší je to častěji a po kratších vzdálenostech. Operovaná končetina by se měla procvičovat i vleže a vsedě na posteli, stejně jako celé tělo.

 Po operaci je důležité myslet na to, že jsou pohyby, které jsou pacientovi minimálně na čtvrt roku zapovězeny. Jde totiž o to, aby nedošlo k uvolnění kloubní náhrady z jamky. O které 3 základní pohyby tedy jde?

    • pokrčování kyčelního kloubu nad 90° (ohýbání se k zemi, zavazování tkaniček apod.)
    • rotování v kyčelním kloubu (nevytáčet špičku zevně)
    • zvedání natažené dolní končetiny do vzduchu
    • a jako bonus je zakázáno dávat nohu přes nohu, což je kombinace všech těchto pohybů

Sport po TEP kyčle je možné po povolení od lékaře zařadit až zhruba po půl roce od operace. Vhodnými sporty jsou jízda na kole, plavání či turistika nebo také golf.

Rehabilitace po náhradě kyčelního kloubu

Cílem rehabilitace po operaci kyčle za hospitalizace je korekce osové úchylky, odstranění bolesti po TEP kyčle a také obnovení stereotypu chůze.

 Zhruba týden po operaci už přichází nácvik samostatné chůze po schodech či cvičení vleže na břiše. Kolem 10. až 12. dne po operaci přichází na řadu vytažení stehů a pacient může být propuštěn domů se sestavou cviků.

 Od začátku pooperační fáze je vhodné používat ke cvičení i motodlahu. Ze začátku postačí i půl hodiny, postupně můžeme čas navýšit až na hodinu až 2 hodiny denně.

Postupně zvyšujeme rozsah pohybu až do 90 stupňů ve flexi. Největší problém při rehabilitaci bývá posledních 10 až 15 stupňů v natažení – extenzi, motodlaha Artromot může pomoci.

Výměna kyčelního kloubu a rekonvalescence

Po propuštění je pacient schopen samostatné chůze (i do a ze schodů), zvládá sebeobsluhu. Dostává důkladné instrukce o tom, jaké  rehabilitační cviky po operaci kyčle má doma provádět.

Možnost zařadit po TEP kyčle lázně a tam absolvovat léčbu je pro pacienty velkou výhodou, zvláště pokud jde o obtíže při chůzi nebo při postižení obou dolních končetin.

Délka rekonvalescence po operaci kyčelního kloubu je zhruba 3 měsíce, ale již od zhruba 6 týdnů po operaci je možné začít postupně zatěžovat.

Důležitou součástí vašeho dne by se mělo stát cvičení, které nesmí po návratu z nemocnice přestat. Mělo by probíhat pravidelně a trvat 20 až 30 minut. Pohyby by se měly opakovat, zpočátku 3x, postupně přidávat až na 10 opakování.

Cvičit můžete vleže nebo vsedě, nejlépe u otevřeného okna. Zásadní je pohyby provádět pomalu a plynule v obou směrech. Pohyby se nesmí provádět švihem.

Cviky je nutné provádět přesně podle pokynů, je vhodné se je naučit před zrcadlem.Ranní cvičení je skvělé k rozhýbání, odpolední nebo večerní cvičení by pak mělo být zaměřeno na cviky náročnější.

Pokud se projeví únava nebo bolest po TEP kyčle, není nutné tlačit na pilu a cvičení raději zkraťte.

Je důležité dbát pokynů svého terapeuta, jednotlivá doporučení i cviky se mohou lišit! 

Pár doporučených cviků po TEP kyčelního kloubu naleznete níže. Cviky se naučte ještě v nemocnici, kde vám dá instrukce přesně na míru váš terapeut.

Cviky vleže na zádech

  • Přitáhněte špičky nahoru a propněte dolů.
  • Přitáhněte špičky nahoru, zatlačte kolena dolů a vydržte 10 vteřin, pak povolte.
  • Pomalu pokrčte nohu a natáhněte zpět, opakujte s druhou nohou.
  • Propněte koleno, přitáhnete špičky nahoru a nataženou nohu suňte do strany a zpátky, opakujte s druhou nohou.
  • Stáhněte hýždě k sobě, vydržte 10 vteřin a povolte.
  • Stáhněte hýždě k sobě, mírně zvedněte hýždě od podložky, vydržte 3 vteřiny a pomalu pokládejte hýždě na podložku a povolte.
  • Pokrčte nohu, pomalu ji natáhněte a opět pokrčte, opakujte 3x až 5x, položte zpět a opakujte i s druhou nohou.
  • Pokrčte nohu, přitáhněte špičku nahoru a propněte dolů, opakujte 3x až 5x, položte zpět a opakujte s druhou nohou.

Mezi další cviky vleže (s klínem) patří:

  • Vleže na zádech s nataženýma nohama přitáhněte k břichu levou nohu, kterou pak vystřídejte pravou. Kolenní kloub pokrčené nohy by se neměl vytáčet k rameni, ale spíše směrem k nosu.
  • Mezi stehna a kolena vsuňte menší pružný polštář, který na 5 vteřin pevně sevřete stehny, opět uvolněte na 5 až 10 vteřin.
  • Z lehu na zádech postupně odvíjejte hlavu, krk a lopatky od podložky. Pak opět postupně pokládejte lopatky, krk a hlavu na podložku. Po určitém tréninku je možné tímto cvikem docílit až úplného sedu, ale nikdy nesmí k němu dojít švihem.

Při cvičení vleže nikdy nezvedejte dolní končetinu nataženou.

Cviky vleže na břiše

  • Stáhněte hýždě k sobě, vydržte 5 vteřin, pak uvolněte na 10 až 15 vteřin.
  • Zanožujte střídavě levou a pravou nohu, slabiny mějte přitisknuté celou dobu na podložce.
  • Střídavě pokrčte v kolenním kloubu levou a pravou nohu. Slabiny mějte přitisknuté na podložte a pokrčená kolena nesmí směřovat ani dovnitř ani ven.
  • Při nádechu zvedejte trup vzhůru, při výdechu jej opět položte.
  • Opřete se o prsty u nohou a propněte kolena.
  • Zadní stranu stehenních svalů posilujte zanožením operované nohy s propnutým kolenním kloubem, například s pomocí šátku.
  • Hýžďové svaly posilujte zanožením operované nohy pokrčené v kolenním kloubu.

Cviky v sedě

Pro cviky v sedě je potřeba mít nohy volně spuštěné přes okraj postele.

  • Protahujte ruce vzhůru a současně zvedejte pokrčenou nohu – střídavě pravou a levou.
  • Volně komíhejte střídavě pravou a levou nohou s hýžděmi přitisknutými k podložce.
  • S nádechem otočte trupem doleva, s výdechem otočte trupem doprava.

Mezi další cviky v sedě (s klínem) patří:

  • Přitáhněte špičky nahoru a propněte dolů (s patou na podložce).
  • Zvedněte patu nahoru a vraťte zpátky dolů (se špičkou na podložce).
  • Přitáhněte špičku, patu suňte po zemi do propnutí v koleni, vydržte 3 vteřiny, vraťte se zpátky do pokrčení a povolte špičku.
  • Stáhněte hýždě k sobě, vydržte 10 vteřin a povolte.

Celkově nezapomínejte mezi jednotlivé cviky vkládat dechová cvičení. 

Další doporučení co dělat nebo nedělat

Pravidelné cvičení je dobré po konzultaci s lékařem doplnit i dalším pohybem, velmi vhodné je především plavání, to posiluje svaly a odolnost organismu. Dalším vhodným sportem je jízda na kole na rovině, ale nesmí dojít k pádu. 

Sedejte si do maximálního úhlu 90°(mezi stehnem a trupem), nesedejte si do nízkého, měkkého křesla.

Měňte častěji polohy, seďte maximálně 30 minut v kuse.

Pokud budete nastupovat či vystupovat z auta, dbejte na to, aby v autě byla zvýšená sedadla. Auto můžete řídit až po dvou až třech měsících.

Nikdy nekřižte nohy (v sedě, v leže ani ve stoji), nohy mějte co nejvíce od sebe, dejte si mezi nohy polštář, když ležíte, při pohybu z lehu do sedu nebo při přetáčení na břicho. Vhodné je spát na vyšším lůžku.

Kolena a palce vám nesmí směřovat dovnitř ani ven, vždy je mějte rovně. Není vhodné se uklánět na zdravou stranu (operovanou nohou se nesmíte dostat přes střední rovinu).

První dva měsíce se nesmí ležet na operované končetině, pokud ležíte na boku neoperované nohy, dejte si mezi kolena klín nebo tužší polštářek.

Vyhněte se frontám nebo dlouhému žehlení, to vašemu tělu neprospěje. Pokud sedíte, myslete na to, abyste neseděli nakřivo.

Umělá náhrada kyčelního kloubu znamená po zákroku poněkud dlouhou cestu, ale při dodržování doporučení, pravidelném cvičení či s vhodnou motodlahou je tato cesta jednodušší a pohyb díky tomu neznamená bolest.

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lacrosse.

Cviky při bolestech kyčlí

Objevuje se Vám bolest kyčelního kloubu při námaze, později při chůzi nebo na začátku pohybu? Objevují se klidové a noční bolesti? Trápí Vás ranní ztuhlost kloubu, která je po rozhýbání lepší? Zhoršuje se Vám hybnost v kloubu? Všimli jste si rozdílné délky končetin, atypického postavení dolních končetin či pánve? Vadí Vám delší stání? Máte pocit nejistoty a nestability při chůzi? Zkracuje se Vám krok při chůzi?

Kyčelní kloub je jedním z nejvíce zatěžovaných kloubů. Volná dolní končetina se připojuje na tuhý pánevní pletenec. Zatížení kyčelního kloubu je závislé na působení svalů v blízkosti kloubu. Spasmus okolních svalů namáhá kloub. Zatížení také závisí na poloze celé dolní končetiny. Větší namáhání kyčelního kloubu se objevuje u lidí s větší bederní lordózou, větší hmotností těla nebo u osob zvedající těžká břemena. Dno jamky kyčelního kloubu má tukový polštář, který absorbuje nárazy a horní okraj jamky stabilizuje hlavici v jamce. Bolesti mohou značit postižení funkce či struktury kloubu. Může se jednat o přenesenou bolest ze vzdálenějších segmentů dolních končetin či pánve. Bolesti může způsobovat i dráždění kořenů a nervů vycházejících z bederní páteře. Je nutné diagnosticky odlišit, zda se jedná o pravé potíže či jen o imitaci příznaků. Původ bolestí kyčelního kloubu může vycházet i z onemocnění močopohlavních a břišních orgánů. Klinickými symptomy v oblasti kyčelního kloubu je změna rozsahu pohyblivosti kloubu, změna stereotypu chůze, známky zvýšeného svalového napětí, zkrácení svalů působících přímo na kyčelní kloub či vzdálených svalů, oslabení svalů dolní končetiny, otok, zarudnutí či projekce bolesti do třísla, stehna, hýždě či do celé dolní končetiny.

Trpíte-li nějakými obtížemi, zkuste využít našich cviků.

Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření.

Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.

Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert.

MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).

Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Bolest kyčle: příčiny, příznaky a léčba

  • Kyčelní kloub patří mezi největší a nejzatěžovanější klouby lidského těla. Umožňuje lidem bezbolestnou chůzi, ohýbání, otáčení a celkově plynulý pohyb.
  • Bolest kyčle může mít celou řadu příčin. Jedná se například o nošení nevhodné obuvi, přetěžování kloubů špatným stylem chůze a běhání, vrozené vývojové vady kyčlí nebo nestejnoměrná zátěž dolních končetin způsobenou jejich různou délkou.
  • Bolest kyčle může být způsobena také celou řadou onemocnění, jako je koxartróza, osteoartritida, revmatoidní artritida, různé infekce, uvolněné vazy, nádory kostí nebo třeba bursitida.
  • Bolest kyčle bývá zpočátku mírná a ozývá se pouze při větší zátěži. Následně se však stále častěji objevuje také v klidovém stavu, při sezení nebo při odpočinku.
  • Bolest kyčle může vystřelovat také do kolenního kloubu, do třísel, stehen, beder či hýždí. Zároveň někdy způsobuje praskání v kloubu, ranní ztuhlost, otok a zarudnutí nebo také změnu rozsahu pohyblivosti kloubu.
  • Bolest kyčlí je vždy nutné řešit komplexně a v souladu se zjištěnými příčinami. Pomůže například redukce tělesné hmotnosti, vhodná obuv nebo cvičení na bolest kyčle.
  • Léčba bolesti kyčle může spočívat například v tejpování, bandážování, rehabilitaci, elektroléčbě nebo magnetoterapii. Dále mohou pomoci obstřiky, léky proti bolesti nebo operace.

Ačkoliv bolest kyčle obvykle začíná nenápadně, není radno ji podceňovat. Kromě toho, že bývá spojena s dalšími problémy, jako jsou bolesti v oblasti kolen, třísel či beder, může také pacientům způsobit kulhání nebo jiné zdravotní komplikace. Léčba vždy závisí na konkrétní příčině a může zahrnovat změnu životního stylu, různé obstřiky a bandáže, rehabilitace a terapie nebo dokonce operativní řešení.

Kyčelní kloub patří mezi největší a zároveň i nejzatěžovanější klouby lidského těla, protože nese značnou část naší tělesné hmotnosti. Pokud funguje správně, umožňuje lidem bezbolestnou chůzi, ohýbání a otáčení. Jelikož je navíc uzpůsobený pro plynulý pohyb, dokáže se vyrovnat s opakovanými činnostmi a snese také určitou míru opotřebení.

Kyčel se skládá z jamky v pánevní kosti a kulaté hlavice v horní části stehenní kosti, která do ní zapadá, zatímco vazy ji drží na místě a chrupavka pomáhá jejímu hladkému otáčení.

Ačkoliv je kyčelní kloub poměrně jednoduchý, člověk si ho může snadno poranit.

Když je vystaven příliš velké zátěži, může navíc dojít k zanícení okolních měkkých tkání, což doprovází také nepříjemná bolest v kyčli.

Příčiny bolesti kyčle

Bolest kyčle a třísla může mít celou řadu různých příčin.

Velice často je na vině nošení nevhodné obuvi, přetěžování kloubů špatným stylem chůze, běhání či jiného sportování nebo vrozené vývojové vady kyčlí, jako je například dysplazie kyčelního kloubu u dospělých i dětí, nestejně umístěné či málo hluboké jamky, luxace nebo třeba různě dlouhé krčky stehenních kostí.

Důvodem, proč pacienti pociťují ostrou bolest v oblasti kyčlí, může být také nestejnoměrná zátěž dolních končetin. Odborníci uvádí, že až 75 % lidí má nohy různě dlouhé, což může být dáno například chybným postavením kyčelních kloubů nebo také skoliózou.

Bolest kyčle může způsobit také zánět kyčelního kloubu, tedy zanícení měkkých tkání, jako jsou svaly, nervy, vazy a šlachy. Ty jsou totiž zvláště u stárnoucích pacientů vystaveny velké zátěži. V některých případech se však může jednat také o bolest přenesenou z pánve či ze vzdálenějších oblastí dolních končetin.

Co může také způsobit bolesti kyčle?

  • Koxartróza – artróza kyčelního kloubu
  • Osteoartritida
  • Osteoporóza
  • Revmatoidní artritida
  • Zlomeniny kostí
  • Úrazy a zranění
  • Infekce
  • Uvolněné vazy
  • Nádory kostí
  • Bursitida
  • Aseptická nekróza kyčelního kloubu
  • Hematogenní osteomyelitida

Co se týče onemocnění, nejčastější příčinou bolesti kyčle je koxartróza. Jedná se o degenerativní poškození kyčelního kloubu, které se obvykle objevuje mezi 50. a 60. rokem, může však postihnout i pacienty v produktivním věku. Pro tuto nemoc je typické, že zhoršuje funkci kloubu a zároveň způsobuje potíže při chůzi do schodů, obouvání či dalších běžných činnostech.

Jaké má bolest kyčle příznaky?

Bolest kyčle bývá zpočátku obvykle mírná a postižené místo bolí pouze při větší zátěži. Následně si však pacienti čím dál více stěžují také na potíže v klidovém stavu, což je například bolest kyčle při sezení nebo odpočinku.

Někteří pacienti si rovněž stěžují na bolest kyčle při spaní na boku. Bolest kyčle může člověk pociťovat také v mnoha dalších oblastech těla, výjimkou tedy není ani náhlá bolest kyčle vystřelující do nohy.

Pacienty obvykle trápí také tyto příznaky:

  • Bolest vystřelující do kolenního kloubu
  • Bolest třísel, stehen, beder či hýždí
  • Praskání v kloubu
  • Ranní ztuhlost
  • Otok a zarudnutí
  • Změna rozsahu pohyblivosti kloubu
  • Zkrácení svalů působících na kyčelní kloub

Bolest kyčle se může zhoršovat také v závislosti na fyzické aktivitě pacienta. Výjimkou tedy není bolest kyčle po běhání nebo bolest kyčle při chůzi.

V některých případech lidé dokonce zjistí, že kvůli této zdravotní komplikaci již nejsou schopní dolní končetinou volně pohybovat, špatně se jim vstává, obouvá nebo chodí do schodů a dostaví se také bolest kyčle v klidu či bolest kyčle v noci.

V posledním stádiu bývá bolest kyčle tak ostrá a nepříjemná, že jsou pacienti typicky ohnutí k jedné straně. Zároveň je bolest kyčlí výrazně omezuje v běžném životě a mohou začít kulhat, jelikož dojde k destrukci hlavice stehenní kosti a výrazně se jim tak zkrátí dolní končetina.

Diagnostika

Mírné bolesti kyčlí pacienti obvykle nepřikládají velkou váhu a lékařskou pomoc proto vyhledají až ve chvíli, kdy je bolest začne omezovat v každodenním životě. Tento zdravotní problém však není radno podceňovat. Proto je dobré obtíže včas řešit v ordinaci obvodního lékaře či ortopeda.

Diagnostika se soustředí především na správné lokalizování bolesti a následné hledání její příčiny.

Doktor proto zkouší hybnost kyčelního kloubu v různých polohách, sleduje, zda postižené místo není oteklé nebo zarudlé, a zjišťuje přítomnost dalších příznaků i délku bolesti.

Zároveň zkoumá také to, jaká je anamnéza pacienta a jeho rodiny, kde pracuje a jestli se věnuje nějakým sportům či dalším náročným koníčkům.

Jakmile si ortoped změří délku končetin a prohlédne si pacientovu páteř, postoj a styl chůze, odešle ho na další vyšetření. Může se jednat o základní biochemii, krevní obraz, vyšetření moči, RTG, ultrazvuk, MRI nebo scintigrafii.

Léčba bolesti kyčle

Základní podmínkou úspěšné léčby je podobně jako u jiných onemocnění správné stanovení diagnózy. Bolesti kloubů v oblasti dolních končetin je vždy nutné řešit komplexně a v souladu se zjištěnými příčinami. Jak na bolest kyčelního kloubu tedy nejlépe vyzrát?

S bolestí v kyčli se lidé obvykle vyrovnávají tak, že omezí pohybové aktivity, více odpočívají a obvykle tak dojde k nárůstu jejich tělesné hmotnosti. V důsledku nepříjemné bolesti také často začnou místo postiženého kloubu přetěžovat jinou část těla, což vede k dalším obtížím. Takové řešení je však nesprávné, protože i když kyčle bolí, pohyb nutně potřebují.

Jelikož mezi rizikové faktory patří obezita, velkou úlevu kyčlím přináší redukce hmotnosti. Lékaři proto doporučují dbát na zdravé stravování bohaté na vitamíny a minerály i dostatečný pohyb.

Pomoci mohou třeba cviky na bolest kyčle.

Zároveň by se lidé trpící bolestmi kyčle měli vyhnout jednostranné zátěži a nadměrnému přetěžování kyčelního kloubu a místo toho se soustředit na výběr vhodné obuvi.

Co pomáhá na bolest kyčle?

  • Tejpování
  • Bandáže
  • Rehabilitace, fyzioterapie
  • Dornova metoda
  • Elektroléčba
  • Magnetoterapie
  • Obstřiky
  • Léky proti bolesti

Pokud konzervativní léčba selhává, je nutné přistoupit k operativnímu řešení problému. V takovém případě dojde k výměně kyčelního kloubu za umělou náhradu, což se nazývá totální endoprotéza kyčelního kloubu.

Jaké činnosti raději vynechat?

  • Časté chození do schodů
  • Rychlé a náhlé rotační pohyby
  • Časté skákání, klekání nebo ohýbání se
  • Zvedání či nošení těžkých předmětů
  • Sporty zatěžující kyčle (jogging, lyžování, aerobik…)
  • Pohyby, při kterých je nutné se rychle rozejít či zastavit

Bolest kyčle v těhotenství

Pokud jde o bolest kyčlí v těhotenství, tyto zdravotní komplikace bývají obvykle spojené až se třetím trimestrem.

Na jejich vznik má vliv především nárůst tělesné hmotnosti nastávajících maminek, oslabení břišního a zádového svalstva, utlačování nervů a také vyšší hladina hormonů.

Ke konci těhotenství se navíc rozšiřuje pánev a otevírá se porodní stěna, což vede k tomu, že těhotné ženy se pohybují tzv. kachní chůzí.

Pro zmírnění bolesti kyčlí v těhotenství mohou obzvláště v posledních měsících gravidity ženy spát s kojícím polštářem mezi koleny. Dále je vhodné vyzkoušet také cvičení pro těhotné nebo nošení těhotenského pásu, který podpírá zvětšující se bříško.

Mnoho žen si stěžuje také na bolest kyčlí po porodu, kdy se snaží zbavit kil nabraných v průběhu těhotenství. Klouby však již nemohou unést silnou zátěž a z toho důvodu postupně začínají vypovídat službu. V takovém případě je důležité zaměřit se na zdravou životosprávu a dostatek vhodného pohybu, který je ke kyčlím šetrný.

Bolest kyčle u dětí

Bolesti kyčlí se bohužel nevyhýbají ani nejmenším pacientům.

Tento zdravotní problém může mít různé příčiny, jako jsou například vrozené vývojové vady, některá onemocnění nebo také špatná manipulace s dětmi, která narušuje jejich motorický vývoj a zároveň také vývoj pánve a kyčelních kloubů. Problematické bývá brzké posazování, špatné nošení nebo přebalování a užívání různých klokanek, chodítek či hopsadel.

Co dělat a nedělat po TEP kyčelního kloubu, jak se co nejrychleji dostat k běhu

-public relations-

Jaké jsou první dny po TEP kyčelního kloubu

Samotná operace trvá 90 minut, pak je pacient převezen na JIP a z té pak hned další den (pokud je vše bez komplikací) už putuje (ale ne po svých) na standardní pokoj.

Pacient může vstát z postele už druhý nebo třetí den (záleží to na zdravotnickém zařízení, kde pacient je) a zkouší chodit o francouzských nebo podpažních holích.

Po propuštění z nemocnice je pacient schopný chodit samostatně i do či ze schodů a zvládá sebeobsluhu.

Od terapeuta dostane instrukce, jaké cviky má doma cvičit. Délka rekonvalescence po TEP kyčle je zhruba 3 měsíce, ale již od zhruba 6 týdnů po operaci je možné začít postupně zatěžovat.

Ke cvičení je vhodné používat ke cvičení i motodlahu. Ze začátku postačí i půl hodiny, postupně můžete čas navýšit až na hodinu nebo 2 hodiny denně. Postupně zvyšujte rozsah pohybu až do 90 stupňů ve flexi. Největší problém při rehabilitaci bývá posledních 10 až 15 stupňů v natažení – extenzi, motodlaha na koleno Artromot může pomoci.

Jak cvičit po operaci TEP kyčle

Cvičení se pro pacienta stává důležitou součástí dne. Je klíčové s cvičením nepřestávat ani po návratu z nemocnice. Cvičit by se mělo pravidelně asi v trvání asi půl hodiny. Opakování pohybů je zpočátku 3x, později až 10x.

Dalším klíčovým aspektem je provádět pohyby pomalu a plynule v obou směrech. Cvičení je možné provádět vsedě nebo vleže a nejlépe u okna dokořán. Cviky se nejlépe naučíte v nemocnici pod vedením terapeuta a taky před zrcadlem.

 

Je skutečně zásadní a důležité dbát pokynů svého terapeuta, protože vám doporučí cviky přímo na míru. Někdy se jednotlivé cviky a doporučení mohou lišit. Níže najdete pár příkladů na cviky.

Cviky vsedě (s klínem)

  • Stáhněte hýždě k sobě, vydržte 10 vteřin a povolte.
  • Přitáhněte špičky nahoru a propněte dolů (s patou na podložce).
  • Zvedněte patu nahoru a vraťte zpátky dolů (se špičkou na podložce).
  • Přitáhněte špičku, patu suňte po zemi do propnutí v koleni, vydržte 3 vteřiny, vraťte se zpátky do pokrčení a povolte špičku.

Cviky vleže na břiše

  • Stáhněte hýždě k sobě, vydržte 5 vteřin, pak uvolněte na 10 až 15 vteřin.
  • Zanožujte střídavě levou a pravou nohu, slabiny mějte přitisknuté celou dobu na podložce.
  • Při nádechu zvedejte trup vzhůru, při výdechu jej opět položte.
  • Hýžďové svaly posilujte zanožením operované nohy pokrčené v kolenním kloubu.

Cviky vleže (s klínem)

  • Z lehu na zádech postupně odvíjejte hlavu, krk a lopatky od podložky. Pak opět postupně pokládejte lopatky, krk a hlavu na podložku. Po určitém tréninku je možné tímto cvikem docílit až úplného sedu, ale nikdy nesmí k němu dojít švihem.
  • Vleže na zádech s nataženýma nohama přitáhněte k břichu levou nohu, kterou pak vystřídejte pravou. Kolenní kloub pokrčené nohy by se neměl vytáčet k rameni, ale spíše směrem k nosu.
  • Mezi stehna a kolena vsuňte menší pružný polštář, který na 5 vteřin pevně sevřete stehny, opět uvolněte na 5 až 10 vteřin.

Jaké věci raději po TEP kyčle nedělat

Nohy nikdy nekřižte, ať už sedíte, stojíte nebo ležíte, mějte je co nejvíce od sebe a když ležíte, dejte si mezi stehna polštář při pohybu z lehu do sedu nebo přetáčení. Doporučujeme spát na vyšším lůžku.

Kolena a palce nesmí směřovat ani ven ani dovnitř, zkrátka je vždy mějte rovně. Uklánět se na zdravou stranu je též nevhodné, stejně jako ležet první 2 měsíce na operované končetině.

Pokud vidíte frontu až za roh, vyhněte se jí, dlouhé stání není nic přínosného pro vaši novou kyčel. To samé platí i u žehlení.

Nesedejte si do nízkého, měkkého křesla a pokud sedíte, myslete na to, abyste neseděli nakřivo. Měňte častěji polohy a seďte maximálně 30 minut v kuse. Sport po TEP kyčle je možné po povolení od lékaře zařadit až zhruba po půl roce od operace. Vhodnými sporty jsou jízda na kole, plavání či turistika nebo také golf.

Bolest v kyčlích: Pomohou dva cviky

Ta také připravila dva cviky, s nimiž uvolníte a správně posílíte malé, ale velice důležité svaly, které stabilizují kyčel a podílejí se na jejím správném fungování.

Fit Pain Free je jednoduché izolované cvičení, které se zaměřuje na jednotlivé svaly. „Zásadní totiž je, aby v našem těle pracoval každičký sval správně. Když některý nepracuje, udělá za něj jeho práci jiný.

To ale znamená, že sval pak pracuje za dva. Časem se ale unaví, a s pohybem tak musí pomoct další sval… Vše se začne řetězit, až tělo řekne dost. Zkrátka se přetíží, a právě tehdy začneme pociťovat bolest.

A stejně tomu může být i v případě kyčlí,“ vysvětluje Hana Toufarová.

Kroužky v kyčli

  • Základní pozice:
  • – Lehněte si na záda, nohy na šířku pánve, chodidla rovnoběžně.
  • – Dejte ruce v týl, ramena tlačte dolů a lopatky k sobě.
  • – Přednožte pravou nohu, pokrčte ji v koleni na 90°, bérec rovnoběžně se zemí, koleno nad kyčlí.
  • – Aktivujte všechny svaly na levé noze, špičky prstů směřují ke stropu.
  • – Pánev je v přirozené pozici.
  • Provedení cviku:

– Pravá noha provádí kroužky v kyčli vpravo 5x, vlevo 5x. Pohyb vede koleno.

– Noha, která je na zemi, je stále aktivní, špičky prstů směřují ke stropu. Kyčle, kolena a chodidlo jsou stále v jedné linii.

  1. – Dbejte na to, že pohyb je pouze v kotníku, pánev se nehýbe, horní část těla relaxuje.
  2. – Vyměňte nohy a cvik opakujte.

Pravá noha provádí kroužky v kyčli vpravo 5x, vlevo 5x. Pohyb vede koleno.

Autor: Fit Pain free

  • Musíte vědět…
  • Pokud je vše v pořádku, kroužky jsou přesné (není to čtvereček) a pohyb je plynulý.

Vytáčejte kyčli

Základní pozice:

– Lehněte si na záda, pravá noha je pokrčená, levá natažená, dorzální flexe tzv. fajfka.

– Paže jsou mírně od těla (cca 45°), dlaň vzhůru.

– Stáhněte lopatky k sobě, ramena od uší dolů. Hlava je v prodloužení páteře.

Provedení cviku:

– Otáčejte levou nohu doprava a doleva. Ale pozor! Pohyb vychází z kyčle. Při pohybu nohy ven zapojte svaly na boku kyčle.

– Opakujte 20x, vyměňte nohy a postupujte stejně. Cvičte 2 série.

Otáčejte levou nohu doprava a doleva. Ale pozor! Pohyb vychází z kyčle. Při pohybu nohy ven zapojte svaly na boku kyčle.

Autor: Fit Pain free

  1. Musíte vědět…
  2. Tento na první pohled velmi jednoduchý cvik protáhne nejen svaly, ale také ostatní struktury v oblasti třísla – vazy, nervy, cévy i lymfatický systém tak, aby „pro všechny bylo dost místa“.
  3. VIDEO: Menstruaci řešila Petra hrstmi prášků, dnes cvičí. „Pomůže i erotická pomůcka,“ radí ženám

Menstruaci řešila Petra hrstmi prášků, dnes cvičí. „Pomůže i erotická pomůcka,“ radí ženám Blesk TV

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector