Mokvající rána – Vše o zdraví

Mokvající rána - Vše o zdraví

Mokvající rána - Vše o zdravíVlhké hojení ran bylo známo již ve starověku. S oblibou byl využíván med, který rány udržel ve vlhkosti, a navíc působil svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky.

Principem vlhkého hojení ran je:

  • zajištění optimální vlhkosti, pH a stálé teploty rány,
  • zachování přirozeného prostředí rány, která produkuje spoustu výživných látek a růstových faktorů, které rovněž podporují hojení,
  • absorpce sekretu či hnisu,
  • čištění rány – vlhké krytí vstřebává škodliviny, které mohou produkovat přítomné bakterie,
  • zamezení kontaktu s vnějším prostředím a snížení rizika vzniku infekce,
  • podpora tvorby nové tkáně.

Přečtěte si také: Hojení ran můžeme ovlivnit stravou, pomoci mohou i bylinky

Další články na téma „Jak ošetřit drobná i větší poranění“ si přečtěte zde.

Výhody vlhkého hojení ran

  • Rychlost hojení – vlhká metoda zhojí rány rychleji, a to až o 40 %.
  • Pohodlnost – oproti dříve používaným gázám a obinadlům je vlhká metoda jednodušší pro aplikaci, navíc krytí není nutno tak často měnit (některé vydrží až 7 dní).
  • Menší bolestivost – krytí se k ráně nelepí a převazování pak není tak bolestivé. Některé krytí navíc samo o sobě ránu zklidňuje a snižuje bolestivost.
  • Univerzálnost – díky širokému výběru prostředků pro vlhké hojení se v současné době dá tato metoda použít v podstatě pro jakýkoliv druh rány, ať už akutní či chronické (rána nehojící se více jak 6 týdnů).
  • Snížení celkových nákladů na léčbu – zkrácením doby léčby a snížením počtu komplikací je metoda vlhkého hojení oproti klasické metodě finančně výhodnější.

Mokvající rána - Vše o zdravíLéčba akutních poranění

Pro léčbu akutních poranění, kdy není zasažena velká plocha kůže a rána není hluboká, např. drobné odřeniny, řezné rány, puchýře, spáleniny (i od slunce), se dají využít následující preparáty:

Hydrogely

Jedná se buď o kompaktní krytí, nebo amorfní gely:

Kompaktní krytí – např. Hydrosorb®, Suprasorb® G. Tento typ krytí obsahuje hodně vody a ihned po přiložení na ránu vytvoří vlhké prostředí požadované pro hojení. Krytí je navíc průsvitné a dovoluje kontrolu rány. Vzhledem k tomu, že kompaktní hydrogely jsou z velké části tvořeny vodou, nehodí se na léčbu ran se silnou sekrecí.

Amorfní gely – např. Prontosan® Wound gel, Flamigel®, Akutol™Hydrogel. Jsou to průsvitné gely, které udržují ránu vlhkou, podporují hojení a zamezují vzniku jizvy. Mají zklidňující účinek a významně snižují bolestivost.

Nevstřebávají se, nevyvolávají alergie, a proto jsou vhodné k použití již od narození, pro těhotné a kojící ženy. Vhodné jsou jak na suché, tak na vlhké rány. Jejich výhodou je i jednoduchá aplikace, nehodí se ovšem pro infikované rány a rány se silnou sekrecí.

Převazy se provádí ze začátku 1x denně, u ran se sekrecí 2 – 3x denně. Četnost převazů lze postupně snižovat. Rána se před každým převazem omyje vodou a odstraní se zbytky gelu. Do rány a do její těsné blízkosti se aplikuje nový gel, který lze ponechat volně nebo překrýt mastným tylem a zavázat.

Případně lze gel překrýt nesavým krytím neboli filmem (viz dále). Do této skupiny patří i HemaGel®, který má navíc schopnost vychytávat kyslíkové radikály vznikající při zánětlivých procesech. Kyslíkové radikály dokáží zpomalit, nebo dokonce zastavit proces hojení.

Jejich vychytáním se hojivý účinek tedy ještě zvýší. Tato krytí se nazývají bioaktivní obvazy. Některý z hydrogelů je proto vhodné mít vždy po ruce doma i na cestách.

Kyselina hyaluronová

Přirozeně se vyskytuje v pojivových tkáních, v kůži se podílí na její obnově. V poškozené kůži byl zaznamenán její nižší obsah.

Aplikace kyseliny hyaluronové přímo do rány urychluje hojení pooperačních ran, odřenin a popálenin a je prevencí vzniku jizev. Kyselina hyaluronová je vhodná i k rychlejšímu zhojení nástřihu hráze po porodu.

Nalezneme ji např. v preparátech Rosen® HA gel, Cicatridina® mast, sprej.

Léčba chronických ran

Pro léčbu chronických ran (např. rozsáhlé popáleniny, pooperační rány a jizvy, po ozařování, proleženiny, diabetická noha, bércové vředy) je na trhu nepřeberné množství krytí, gelů, mastí atd.

Některé jsou dostupné pouze pro nemocnice či ambulance, většina je ale k zakoupení i v lékárnách a prodejnách se zdravotnickými prostředky. Výběr vhodného krytí doporučí zpravidla odborný lékař (specialista, dermatolog).

Zde je několik možností, z čeho vybírat:

Hydrogely

Viz výše.

Hydrokoloidy

Hydrokoloidní krytí je tvořeno dvěma vrstvami. Zevní vrstvou je pěnová, pro vodu nepropustná hmota, vnitřní vrstvou je absorpční hmota, která vytvoří při kontaktu s ránou gel. Hydrokoloidní krytí se snadno aplikuje a není nutné jej často měnit. Např. Tegasorb®, Askina Hydro®, Aquacel®.

Nepřilnavé materiály

K ošetření plošných ran, popálenin, při radiačním poškození kůže, bércových vředech a také po operacích v plastické chirurgii se používá tzv. mastný tyl. Jedná se o síťku napuštěnou neutrálním masťovým základem, který zamezuje přilepení k ráně a díky okům v síťce umožňuje ráně „dýchat“ (např. Grassolind® Neutral, Atrauman®).

Antiseptické a antibakteriální krycí materiály

Pro rány infikované nebo s rizikem vzniku infekce se využívá krytí s antibakteriální úpravou obsahující nejčastěji stříbro (např. Atrauman® Ag, Aquacel® Ag) nebo jód (Inadine®). U jódu ovšem pozor na alergické reakce.

Algináty

Jsou vyráběny z mořských řas a vyznačují se dobrou absorpcí a schopností čistit ránu. Alginátová krytí se po kontaktu se sekretem rány změní v nepřilnavý gel, který účinkuje jako vlhký obvaz. Např. Melgisorb® alginát, Suprasorb® A.

Krytí s aktivním uhlím

I v tomto případě se jedná o krytí s vysokou schopností absorpce, proto se používá u ran se silnou sekrecí. Aktivní uhlí pohlcuje i bakterie, ránu čistí a redukuje případný zápach. Např. Tecasorb®, Actisorb®.

Mokré krytí a roztoky

Příkladem tzv. mokrého krytí je TenderWet®. Tento polštářek se skládá z vysoce savého jádra, které absorbuje nečistoty z rány, a zároveň ránu zvlhčuje postupným uvolňováním Ringerova roztoku. Mokré krytí je vhodné na rány suché i silně mokvající. Z roztoků používaných k dezinfekci a současnému zvlhčení rány lze uvést např. Prontosan® roztok, Octenilin® roztok.

Kolagenová krytí

Kolagen je součástí dermis, kterou je třeba při hojení rány obnovit. Kolagenová krytí podporují hojení rány a navíc vykazují výborný absorpční účinek. Např. Hypro-Sorb® F, Suprasorb® C.

Hydropolymerová krytí

Jedná se např. o krytí Tielle®, což je obvaz skládající se ze tří vrstev. Zevní vrstva je polopropustná, střední vrstva je z netkané textilie a nasává přebytečný sekret ze spodní vrstvy, která je v přímém kontaktu s ránou. Tento typ krytí se používá na rány se středně silnou sekrecí.

Pěnová polyuretanová krytí

Jsou z měkkých materiálů propustných pro vodní páry a plyny. Pěnové krycí prostředky se vyrábějí v různých tvarech a velikostech a mají všestranné použití. Jsou vhodné k léčbě ran se silnou a střední sekrecí, ale i k léčbě povrchových ran. Společně se sekretem jsou absorbovány i bakterie, čímž se rána čistí. Např. Suprasorb® P-PU, Hydrofoam®, Mepilex®.

Filmy

Jde o tenké nesavé krytí zajišťující bariéru proti vodě či infekci. Filmy jsou zároveň propustné pro kyslík, a rána tak může „dýchat“. Např. Tegaderm®, Mepore®.

Rány akutní lze u zdravého člověka netrpícího cukrovkou či špatnou srážlivostí krve léčit doma např. za použití některého z hydrogelů. Naopak rány chronické, infikované, špatně se hojící, ve větší ploše či větší hloubce je třeba ponechat na lékaři.

Ten zvolí vhodné krytí podle toho, v jaké fázi hojení se rána nachází, jak je hluboká, zdali a eventuálně v jaké míře je přítomný sekret či infekce a taky do jaké míry spolupracuje pacient.

 Jedním z faktorů úspěšné léčby jsou tedy také zkušenosti ošetřujícího zdravotníka.

PharmDr. Nora Tůmová a PharmDr. Kateřina Dubská

Zajímavé:  Léčba Kašle U Kojenců?

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

Mokvající rána - Vše o zdraví

Rány a hojení

Rána je porušení celistvosti kůže. Rozlišujeme je podle délky trvání na akutní a chronické. Dále podle hloubky a jaké tkáně rána poškozuje (kůže, podkoží, tuk, cévy, nervy, svaly, kosti, tělní dutiny).

Rány mají různý charakter, jsou řezné, sečné, bodné, tržné, kombinované.

Povrchová rána zasahuje většinou jen do podkoží, projevuje se obvykle krvácením různé intenzity, které většinou není životu nebezpečné s výjimkami (pacienti léčení léky proti srážení krve, hemofilici a pacienti s jinými poruchami srážení krve).

První pomoc při vzniku rány a při krvácení

Ránu je třeba lokálně očistit prostředky k tomu určenými (dezinfekce) a nejlépe sterilně zakrýt.

Návštěva lékaře při vzniku rány a při krvácení

Nutná a rychlá při postižení hlubokých struktur, zejména při zasažení hlavy, větších cév, břicha, hrudníku, při zlomeninách kostí, při nálezu krve v moči.

Návštěva lékaře je nutná i při povrchním poranění většího rozsahu, při trvajícím krvácení, při výrazné bolestivosti – nebezpečí šoku.

Vzhledem k možným komplikacím (pokračující krvácení, mdloby až šok) je nutné mít u sebe druhou osobu.

Léčba ran, krvácení

Léky na předpis

Při léčbě ran je nezbytný komplexní přístup. Vedle léčby základního onemocnění a lokálního ošetřování rány je důležitá i výživa. Provádí se ošetření rány (dezinfekce a krytí) speciálním krytím např. se stříbrem, hydrokoloidní krytí, aplikace antibakteriálních, popř. kortikoidních mastí apod.

Volně prodejné léky

Krémy a masti zklidňující podráždění a urychlující regeneraci kůže a podporující hojení (např. s panthenolem, zinkem apod.), s antiseptickými účinky (např. s obsahem jódu k dezinfekci), hydrokoloidní krytí, obvazový materiál a náplasti na popáleniny.

Přírodní a doplňková léčba

Gely, krémy a masti s obsahem aloe, heřmánku, třezalky nebo měsíčku.

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.

Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • Před dvěma dny jsem absolvovala odstranění bazaliomu na zádech aplikací tekutého dusíku (kryosprejem). Krátce po zákroku mi z rány začala vytékat čirá lepkavá tekutina. Podle rady lékaře si ránu dvakrát denně otírám 10 % roztokem betadinu, ale rána stále mokvá a vytékání tekutiny je pořád výrazné. Rána mě však vůbec nijak nebolí, okolí je jen lehce nateklé. Prosím Vás o informaci, zda je tato reakce na dusík v pořádku ? Děkuji Vám Reagovat21.06.2017 15:17 od gdpr
    • Dobrý den.  Ránu jsem neviděl, takže to s jistotou na dálku posoudit nedokážu. Reakce to může být normální, záleží jak se to bude vyvíjet. Předpokládám, že máte jít ještě na kontrolu. Pokud se stav nebude horšit, tj. nebudete mít například nově bolesti, známky infekce rány (zarudnutí, teplota) nebo jiné potíže, tak pokračujte v doporučené aplikaci až do příští kontroly.  Reagovat23.06.2017 08:05 od MUDr. Boris Oniščenko
  • Dobry den trapi me Odrenina na koleni,ktera na mistech co dopadly kaminky byla hlubsi.Je to mesic a tyden co nemam osklivy strup a na miste je to tmave ruzove,az do fialova a misty bila.Kdyz chci lytko ohnout uplne cele ke stehnu,tak to uplne nejde.Taha me tam co byla rana a poboliva v te chvily .Jen. mam z toho obavy,ze nohu stale nemohu uplne ohnout cele ke stehnu.Je to normalni?Dekuji za odpoved. Reagovat18.08.2015 01:54 od gdpr
    • Dobrý den.  Je běžné, že pokud rána většího rozsahu nebyla správně ošetřována a hojila se komplikovaně, tak může nechávat určité následky. Na druhou stranu, pokud při zranění nebyly poškozeny hlubší struktury, pouze kůže, tak uvedené omezení by mělo jít bez problémů rozcvičit a vrátit do původního stavu. To co Vás omezuje bude velmi pravděpodobně nesprávně „přestavěná“ kůže, která nemá správou pružnost a kvalitu v místě zranění. Časem by se to mělo zlepšit, ale je nutné končetinu vhodně zatěžovat a rozcvičovat aby mimo jiné nedošlo i ke zkrácení šlach. Výše uvedené poznatky jsou ale obecného rázu. Ve Vašem konkrétním případě si bez vyšetření nemůžu být jist. Proto by nebylo na škodu poradit se lékařem v ordinaci, tak aby Vás mohl vyšetřit. Barevné změny budou s největší pravděpodobností pouze kosmetický problém. Chybu také neuděláte, pokud budete postižené místo promazávat, buď nějakým univerzálním, běžným prostředkem (například Bepanthen) nebo vyzkoušet přípravek přímo na podporu regenerace kůže (například Cannaderm). Můžete se také poradit v lékárně, přípravku existuje velké množství. Reagovat21.08.2015 11:00 od MUDr. Boris Oniščenko

Mokvající rána - Vše o zdraví

  • Dobrý den, prosím, jak dále pokračovat.. po včerejším pádu z bruslí mam odřenou zadní část stehna plus hýždi.. stalo se mi to na asfaltové cyklostezce.. ihned po příjezdu domu byla rána vyčistěna a nastříkána septonexem.. stále to dost bolí, i ta naraženina. nechávám větrat a nepoužívám zatím žádné jiné prostředky.. dočetla jsem se o podobě zelenky, co pomáhá na odřeniny,Přijde mi, že rána začíná mokvat… Mam raději vyhledat lékaře?děkuj Reagovat06.07.2014 21:03 od gdpr
    • Dobrý den. Záleží od více faktorů, ale není neobvyklé, že po větším pádu a odření na asfaltu bude nějakou dobu rána, případně jiné části těla, bolet. Co se týče samotné odřeniny, záleží od hloubky a rozsahu. Ošetření uvedeným přípravkem nemusí stačit. Důležité je, aby se do rány nedostala infekce. Pokud máte pocit, že rána mokvá, případně se bolest zhoršuje, dochází k hnisavé sekreci, je lepší navštívit lékaře, aby Vám ji ošetřil. Na druhou stranu, nějaká mírná, čistá sekrece není neobvyklá. Cestou internetu to neposoudím. Záleží tedy na Vás, pokud si nejste jistá, chybu návštěvou lékaře neuděláte. Reagovat07.07.2014 12:16 od MUDr. Boris Oniščenko
  • Dobrý den, před třemi dny jsem v běhu zakopla a spadla. Měla jsem dlouhé tepláky, takže se mi kůže na koleni jen sedřela a žádný prach ani štěrk se tam nedostal. Přišla jsem domů a vydesinfikovala Septonexem. Nechala volně, nezalepovala. Včera se mi ale pod strupem udělala bílá vrstvička, není to hnis, neteče to, jen tam tak je. Takže rána vypadá následovně: kraje jsou červené, prostředek bílý. Pořád to nechávám volně bez lepení, jen mažu mastičkou Zázračný kelímek (je na všechno, zahojí cokoli) a dnes jsem zkoušela měsíčkovou mast. Mám dál mazat, nebo nechat uzdravit samotné? Je to na koleni, takže když strup zaschne, nemohu nohu ohýbat nebo natahovat. Okolí je trochu zčervenalé a teplejší než zbytek těla. Poradíte mi? Reagovat02.07.2013 08:14 od gdpr
    • Dobrý den. Pokud se nejedná o větší odřeninu, nějak zásadně bych do hojení nezasahoval. Úvodní postup s dezinfekcí jste udělala dobře, na poškozenou kůži bych však osobně nedával žádné masti mimo ty, které jsou na to výhradně určené. Nedokážu Vám poradit bez prohlídnutí rány, ale po 4-5 dnech bych u povrchové odřeniny již očekával zklidnění místa a postupnou tvorbu strupu. Pokud je rána stále zarudlá, teplejší a máte pocit, že se v ní tvoří jakákoliv sekrece, doporučil bych návštěvu lékaře (v úvodu postačí obvodní). Co se týče pohybu po vytvoření strupu, nemějte obavy, pokud jste jinak zdravá, kůže si s tím poradí, není potřeba proto nohu držet v klidu apod. Reagovat02.07.2013 15:38 od MUDr. Boris Oniščenko
  • Dobrý večer, na tváři se mi po stroupku od akné udělala jizva,hlubší :(… Natírám si ji olejem Narbenol, je mažu to zatím 3 týdny ale nevidím výsledky. Zůstane mi jizva už navždy??Děkuji za odpověď Reagovat02.01.2013 20:03 od [email protected]
    • Dobrý den. Uvedený olej není léčivý přípravek (ve smyslu registrace Státním ústavem pro kontrolu léčiv) a proto nemá ve studiích prokázanou účinnost. Nedá se tedy s jistotou říct, jak a jestli bude definitivně fungovat, v žádném případě by Vám však neměl neuškodit (platí pro všechny podobné volně prodejné přípravky, se samotným olejem zkušenosti nemám). Co se týče hojení jizev, záleží od rozsahu a hloubky poranění. Menší jizvy se mohou časem zcela ztratit, větší mohou zůstat patrné i celoživotně. Každý člověk má však lehce odlišný průběh hojení (a následný vznik jizvy), nejde tedy konkrétně odpovědět, jak to bude ve Vašem případě. Při hlubší jizvě radši počítejte s dlouhodobějším přetrváváním. Pokud možno, nejlepší je se vzniku jizev vyvarovat, v případě akné to znamená přísně dodržovat režimová opatření a případnou léčbu. Reagovat03.01.2013 08:30 od MUDr. Boris Oniščenko
  • Dobrý deň,mám 31 rokov a na lici rok starú jazvu po úraze veľkosti cca 2×3 cm, ktorá je atrofická.V úvode bola začervenalá, podstúpila som liečbu laserom u dermatologa-avšak s minimálnym efektom.Jazvu si denne natieram detským krémom Aviril-na doporučenie kožného lekára. Po roku je už jazva vyblednuta, stále atrofická,ale dosť viditeľná,pokiaľ ju neprekryjem makeupom..Chcem sa opytať, či samoopalovacie kremy resp.iné samoopalovacie prípravky na tvar možem aplikovať aj na túto vyblednutú jazvu a či jazva po ich používaní zhnedne ako okolitá zdravá pleť a tym bude menej viditeľná. Za skorú odpoveď vopred ďakujem. Reagovat29.03.2012 17:25 od gdpr
    • Dobrý den. Opalovací krémy při běžném používání jizvě neublíží, i když nadměrné a časté používání nelze doporučit. Vzhled však nebude ani s použitím krému stejný jako jinde na pokožce, doporučuji některé přípravky vyzkoušet, efekt posoudíte nejlépe sama. Záleží také na jizvě samotné, efekt může být individuální. Také si před použitím jakéhokoliv přípravku přečtěte příbalový leták ohledně správného použití. Reagovat01.04.2012 19:59 od MUDr. Boris Oniščenko
  • Dobrý den, manžela už nebaví chodit každých 14 dní po jinou mastičkuk (leze to do peněz a stává se pokusným králíkem). Má větší opruzeniny na obou stehnech, nesvědí, nebolí, ale je to ošklivý rudý, až fialolvý pruh, ktrý kouká se slip. Neporadíte něco na to, Díky Reagovat06.03.2012 11:12 od gdpr
    • Dobrý den. Dovolím si tvrdit, že u špatně hojících se ran, je režim ošetřování stejně důležitý jak samotné přípravky. Žádný přípravek tedy nebude fungovat, pokud postižené místo nedostane správný režim. U nekomplikovaných opruzenin bych doporučil pravidelnou hygienu, udržovat místa v suchu, vyměnit slipy za trenýrky/boxerky, které nebudou mít okraj v místě opruzeniny. Místa dobře větrat, zabránit zpocení. Pokud k zapaření a dráždění dochází například nevhodným pracovním oděvem, je potřeba ho vyměnit, nebo situaci nějak celkově řešit. Zásadní vliv může mít i nadměrná hmotnost a obvod stehen – což samozřejmě nemusí být Váš případ. Co se týče jednotlivých přípravků, pokud je máte doporučené od kožního lékaře, je pravděpodobné, že na aplikaci bude vhodný kterýkoliv. Reagovat10.03.2012 14:32 od MUDr. Boris Oniščenko
Zajímavé:  Modřiny léčba - Vše o zdraví

Mokvající rána - Vše o zdraví

Mokvající rána – známka hojení, ale také infekce

Krvácení a únik tekutiny z rány jsou přirozeným důsledkem poškození tkáně i součástí uzdravování. Procesy, které startují ihned v okamžiku poranění, se někdy označují také jaké čisticí fáze hojení. Kromě jiných mechanismů je to právě vytékající tekutina (krev, plazma), která ránu čistí. Charakter této tekutiny může napovědět, co se v místě poškození právě odehrává.   

Výtok běžný i alarmující 

Tekutiny, které vytékají z rány, mohou být různé. Rozdělit je lze na několik následujících druhů. 

Serózní (vodnatá) – čistá tekutina odpovídající krevní plazmě. Její tvorba je normální v úvodní čisticí/zánětlivé fázi. Nadměrná produkce již ale může být známkou toho, že se v poranění nachází něco dráždivého, co zánět udržuje aktivní.

Sanguinolentní (krvavá) – červená tekutina odpovídající krvi. Krvácení je normální po vzniku defektu, cílem je však únik krve co nejefektivněji zastavit. Krvácení v pozdních fázích hojení je známkou poškození spodiny rány.

Serosanguinolentní (vodnatě krvavá) – jedná se o světle červenou nebo růžovou tekutinu. Je nejčastěji pozorovaným výtokem v průběhu hojení. Jde o plazmu zabarvenou krevními buňkami z poškozených krevních kapilár. K jejímu vzniku může přispívat nešetrné sejmutí obvazu a krytí rány.

Seropurulentní (vodnatě hnisavá) – vodnatý výtok se zákalem a žlutým nebo tmavším odstínem. Řídká zkalená tekutina je již známkou přítomnosti infekce.

Purulentní (hnisavá) – neprůhledná, hustá tekutina žluté, zelené nebo hnědé barvy. Vždy je důkazem infekce v ráně. Základem léčby je zbavit se hnisu v místě defektu. 

Důvod ke znepokojení 

K zajištění ideálních podmínek pro hojení je zapotřebí vlhko. I tady však platí, že všeho moc škodí. Proto také rány produkující nadměrné množství tekutiny vyžadují zvláštní péči. Cílem jejich ošetřování je odstranění příčiny této velké produkce.

Malé množství čiré tekutiny vytékající z poranění ještě nemusí nikoho znepokojovat. Při správné péči (podle zásad vlhkého hojení) výtok obvykle do několika dnů ustane. Jinak je to v případech ran produkujících velký objem hnisu. Ty již vyžadují nejvyšší pozornost.

Základním pravidlem jejich ošetření je důkladné vyčištění spodiny rány i všech dutin a záhybů, ve kterých se může hnis hromadit. Takto vypadající poranění by měl vyšetřit chirurg, který zároveň určí, zda bude pro léčbu nutné nasazení antibiotik.

V řadě případů se však lze obejít i bez nich. 

Moderní krytí

K ošetřování defektů silně produkujících nějakou tekutinu se nejčastěji používají obvazové a krycí produkty založené na bázi aktivního uhlí nebo algináty uvolňující soli stříbra.

K moderním materiálům patří i biokeramické krytí s aktivním jódem. Granule ze sloučeniny hliníku a křemíku v sáčku z netkané textilie po přiložení na ránu absorbují tekutinu. Současně do ní uvolňují soli jódu, které účinně ničí bakterie.

Tím vytvářejí předpoklady pro úspěšné zvládnutí infekce a hojení rány. 

Správná péče zabrání potížím 

Před řešením komplikací má samozřejmě přednost snaha jim přecházet. K mokvání poranění vůbec nemusí dojít. Hlavní zásady ošetřování všech typů akutních ran podle principů vlhkého hojení lze shrnout do 3 kroků:

  • vyčištění (např. proudem tekoucí vody),
  • dezinfekce (dezinfekčním roztokem na kůži),
  • aplikace krytí udržujícího optimální vlhkost rány (gel + sekundární krytí – náplast, sterilní obvaz, fólie apod.). 
  • Takto ošetřená rána je chráněna před průnikem a množením bakterií, hojí se velmi krátce, navíc s kosmeticky příznivým výsledkem.     
  • (raf) 
  • Zdroje:
Zajímavé:  Atopicky Ekzem Prirodni Lecba?

www.woundcareadvisor.com

www.woundex.cz

Datum publikace: 20.11.2016

Čtěte dále

14. listopadu – Světový den diabetu

V reakci na alarmující nárůst výskytu onemocnění vyhlásila v roce 1991 Mezinárodní diabetická federace (IDF) ve spolupráci se Světovou zdravotnickou… Celý článek

Vyryto do kůže: dispozice k tvorbě jizev má mnoho lidí

Vlhké, nebo suché hojení? Nejlepší prevencí jizev je správná péče o ránu. Čerstvé poranění vymyjte studenou vodou. Namočenou gázou odstraňte všech… Celý článek

Psí kousnutí aneb Co dělat, aby k němu nedošlo

Aby se pes s rodinou dobře sžil, je dobré přivést ho domů v době, kdy je mladší čtyř měsíců. Starší zvířata by neměla být brána především do rodin s… Celý článek

Řezné rány, škrábance, jizvy…dobré způsoby, jak urychlit hojení

Rady pro každý den

Ne všechny rány jsou stejné a ne všechny si vyžadují stejnou péči podporující hojení. Odřeniny, popáleniny, menší zákroky, peeling, laser… Když je pokožka poškozená, mohou se vyskytnout pocity nepohodlí, bolesti nebo potřeba škrábat se. Velmi důležitá je kvalita reparace kůže, která přímo ovlivňuje, jestli a do jaké míry po poranění nebo zákroku zůstanou jizvy.

Kůže izoluje a chrání organizmus před vnějším prostředím. Když dojde ke zranění, tělo automaticky spustí přirozený biologický proces, kterému říkáme hojení.

Hojení představuje složitý proces reparace, v průběhu kterého musí organizmus zastavit krvácení, ochránit, upravit a zavřít ránu. Poškozená tkáň musí být obnovena tak, aby byla co nejvíc podobná původní tkáni.

1. fáze: začátek (od 2 do 4 dnů)

Nejdříve se vytvoří krevní sraženina, která částečně zastaví krvácení. Tělo se pak velmi rychle připraví na boj proti infekci a tím na obranu před mikroby a cizími látkami.

Poškozené tkáně jsou zničené speciálními buňkami, které je absorbují.

Krevní kapiláry jsou propustnější, podporují přechod krevní plazmy a buněk imunitního systému, například těch, které tvoří protilátky, směrem k poraněné oblasti.

2. fáze: reparace (od 10 do 15 dnů)

Malé cévy, které byly v průběhu poranění poškozené, se pomalu začínají obnovovat. Organizmus začne vyplňovat defekt novou tkání, a to syntézou vláken kolagenu s pomocí fibroblastů. Vytvoří se epitel – nejsvrchnější vrstva kůže. Současně dochází ke stažení rány, které umožní přiblížení se jejích okrajů až do úplného zavření.

Do tohoto procesu jsou zapojeny mnohé buňky a molekuly. Tato fáze je důležitá pro zabránění vzniku nevzhledných jizev. Hojení ran neprobíhá u lidí stejně. Čím tmavší je pokožka a čím mladší je člověk, tím je riziko nehezké jizvy větší. Kromě toho existují jisté oblasti těla, které se hojí hůře.

Jedná se o oblast hrudníku na úrovní hrudní kosti, záda a oblasti v kloubovém spojení kostí.

3. fáze: zrání (od 2 měsíců do 2 let)

V průběhu této fáze dochází ke zhuštění a nárůstu vláken kolagenu a elastinu, které vytvoří strukturu pokožky. Síť cév se uspořádá tak, aby se vrátila do „normálního” stavu.  Zvýší se odolnost a elasticita. Pokožka je pevnější. Zacelená oblast zůstane slabší ještě asi 2 roky, což je období, po kterém pokožka opět získá rovnováhu.

Léze mohou být charakterizovány podle biologických a klinických charakteristik, tedy podle potřeby hydratace/výživy a potřeby okluze (uzavření).

Mokvající léze: léze náchylné k namáčení, které vyžadují vysušení pomocí přípravku s neokluzivním účinkem (přípravek, který propouští vzduch)

  • plenková vyrážka,
  • zapařeniny v oblasti záhybů,
  • varicely s mokvajícími lézemi,
  • puchýře.

Nemokvající léze: nezávažné až středně závažné léze, které si vyžadují hydrataci pomocí semiokluzivního přípravku (přípravek, který umožní pokožce dýchat)

  • stehy (po chirurgickém zákroku),
  • menší řezné rány, běžné praskliny po vysušení rány,
  • varicely ve stádiu hojení,
  • léze po kosmetické proceduře (peeling, laser, permanentní depilace, tetování, odstranění tetování atd.)
  • nemokvající plenková vyrážka,
  • radioterapie.

Nemokvající léze: středně závažné až závažné léze, které si vyžadují relipidační péči s pomocí okluzivního přípravku (přípravek, který vytvoří na pokožce bariéru)

  • praskliny, suché skvrny, pulpitidy,
  • popáleniny,
  • odřeniny,
  • abrazivní laser.

V první řade je potřeba vzít v úvahu topografii jizvy. Některé části těla se hojí hůř, jiné lépe.

Například u rány, která se nachází v oblasti zad nebo hrudníku, hrozí rozšíření jejích okrajů, což zvyšuje riziko vzniku hypertrofických nebo keloidních jizev.

Rány, které se nacházejí v oblasti kolen a kotníků, si vyžadují mnoho času na zahojení. Aby se zahojily správně, je nezbytné je pozorně sledovat a pravidelně o ně pečovat.

Velmi důležitou roli hraje také genetický terén. Vždy je potřeba ověřit, jak se vyvíjely předchozí jizvy, aby se posoudila rizika špatného hojení. Rovněž nesmíme zapomínat, že uzavřením rány nic nekončí.

Proces hojení trvá měsíce a u každého člověka se liší. 

Když se rána zacelí, je potřeba několik měsíců dodržovat jistá opatření. V závislosti na oblasti, kde se jizva nachází, je potřeba dávat pozor a nepůsobit na danou oblast silným tlakem (například nenosit těžké věci, pokud máte jizvu na zádech), protože hrozí rozšíření jejích okrajů (povolily by stehy). 

Jizva se musí hojit co možná nejpřirozeněji, ale některé přípravky pomohou omezit strupy, svědění nebo bolest, které mají negativní dopad na kvalitu hojení.

V neposlední řadě je nutné dbát na optimální fotoprotekci s vyšším ochranným faktorem a jejího pravidelného používání, aby byla dosažena dobrá odolnosti vůči UV záření. U poškozené pokožky vystavené slunečnímu záření totiž hrozí zvýšené riziko hyperpigmentace.

Ochranu před slunečním zářením je třeba zajistit nejenom v autě, protože UV záření je přítomné v průběhu celého roku, i přes mraky, okna v autě a podobně. Reálné riziko hyperpigmentace hrozí 6 měsíců a může trvat až 2 roky.

To, jestli je hrozba zažehnána, může určit pouze lékař.

Existují jisté jizvy, které jsou označovány jako potenciálně těžko zhojitelné.

Hypertrofická jizva je „aktivní” jizva, která mezi 6. týdnem a 3. měsícem po zákroku oteče a zarudne. Pomalu může projít do keloidní jizvy.

Známé jsou také případy abnormálního hojení ran, když se buňky a cévy shromážděny v okolí čerstvé jizvy pořád vyvíjejí.

Jizvu je vždy potřeba sledovat ještě 3 měsíce po zákroku a pokud oteče nebo zarudne, je nezbytné se poradit s lékařem.

Poškozenou oblast chraňte podle doporučení lékaře. Pokud se jedná o nezávažnou lézi, kvůli které jste nemuseli vyhledat lékaře, začněte s dezinfekcí rány a až pak si zvolte přípravek vhodný pro daný typ poškození. Podle potřeby se poraďte v lékárně.

Pokud je poškozená oblast vystavena dennímu světlu, musíte ji chránit před UV zářením vhodnou fotoprotekcí, a to až do úplného zahojení. Vyhnete se tak hyperpigmentaci, která může zanechat nesmazatelnou stopu.

Hygiena

Každá rána musí být před nanesením přípravku vyčištěna a dezinfikována.

Péče

3 hlavní typy lézí, které jsou zmíněné výš, si vyžadují různou péči, která vytvoří příznivé prostředí pro reparaci pokožky a současně pokryje jejich základní specifické potřeby, tedy vysušení, hydrataci, vyživení.

Vybírejte si reparační přípravky s obsahem zklidňujících aktivních látek, které si poradí s pocity nepohodlí a svědění, protože ty jsou ve stadiu reparace časté.

Musí obsahovat také antibakteriální účinné látky, které zabrání potenciálnímu množení bakterií.

Všechny tyto přípravky jsou určené pro nezávažné léze nebo na pokračující péči a optimalizaci reparace po ukončení léčby, kterou vám předepsal lékař.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector