Omdlévání – Vše o zdraví

Dobry den, má přitelkyně trpí zachvaty dusivého kašle doprovazeného nadměrným slintáním a poté omdleváním skoro ve všech připadech po sexu. Po omdleni se ji dost často změní osobnostna „tu zlou“ kdysi si prošla sebepoškozováním ale nyní je v pořádku avšak „ta zlá“ je jeji stare ja co si chce ublížit…. Zobrazit více

Omdlévání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, reakce po pohlavním styku, kterou sice doprovází somatické příznaky jako kašel, slintání,… Celá odpověď

Omdlévání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

DObrý den, těžko říci. Já osobně bych to hodil do pytle tzv. konverzních, disociativních (dříve hysterických… Celá odpověď

Dobry den, prosim o radu, pred mesicem jsem podstoupila katetrizacni ablaci(sinove arytmie), cely mesic rekla bych o moc lepsi, jen obcas silnejsi buseni, ale jen na chvilku, bez omdlevani, ale posledni 3 dny me picha u srdce, jakoby skriply nerv, akorat to strili pod klicni kost a pod lopatku a je takova… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, Eliško, Váš dotaz bude zpracovávat naše konzultační kardiologická ambulance, proto prosím… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den, doporučují kontrolu u kardiologa. Na prvním místě je nutné vyloučit kardiální potíže, poté… Celá odpověď

Zdravim Vas. Rada bych vas pozadala o posouzeni spravneho postupu me lecby- pripadne o vase doporuceni jak postupovat dale a na jake vysetreni se soustredit. Od 11 let mam potize se silnou menstruaci (15 dni krvaceni, krvacela jsem 1x i 2,5 mes v kuse) byla jsem hospitalizovana po mesicnim krvaceni,… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Patricie, u Vás je těch obtíží hodně, ale troufám si i bez vyšetření říci, že většina z nich… Celá odpověď

Dobrý den má přitelkyně cca už měsíc trpí. nechci tady psat moc slohy takže -potíže s dýchaním -omdlevání -při omdlení živé sny a leze po pokoji -občas vůbec nedýcha – po probraní má žízen bolí hlava a nic si nepamatuje obvykle se to děje až večer před spaním … obvykle tak 8x odpadne v cca… Zobrazit více

Omdlévání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Jakube, potíže Vaší přítelkyně vypadají podle Vašeho popisu velmi dramaticky. Bohužel se jedná o typ… Celá odpověď

Omdlévání - Vše o zdraví

Tep je jedna z mála tělesných funkcí, které si můžete změřit sami doma a bez přístrojů….

Dobry den, mam problem s omdlevanim a to ze pokazde kdyz citim nejakou bolest tak ji proste nejak nesnesu. Posledni priklad byl u zubare a bylo to vcelku bolestive sem tam a z niceho nic jsem omdlel. Nevite proc se tohle stava? Mel bych se eceho obavat a nebo moje telo proste nezvlada tu bolest tak… Zobrazit více

Omdlévání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den Ondřeji, ve vašem případě se s velkou pravděpodobností jedná o tzv. synkopu. Synkopa je náhlá,… Celá odpověď

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně otce,63let,kuřák. Už několikrát se mu stalo, že se zakašlal tak hodně, že začne v obličeji fialovět a omdlí, neví o sobě. Kašel má – jako kuřák. Ale to omdlení se mu stalo např.i při zapíjení prášků. Říká, že má sucho v krku a proto mu zaskočí, nepřijde mi ale… Zobrazit více

Omdlévání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den Veroniko, Váš otec je rozhodně rizikový pacient – kuřák, diabetik, vysoký cholesterol, krevní… Celá odpověď

Dobrý den, v sobotu (před čtyřmi dny) jsem přelítla na kole přes řidítka v podstatě na hlavu, helmu jsem měla. Vzhledem k bolesti krční páteře jsem ráno byla na chirurgii, kde mi byl proveden RTG krční páteře se závěrem distorze krční páteře, jinak bez známek traumatu, v blokovém postavení. Zorničky… Zobrazit více

Omdlévání - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den Lenko, dle vašeho popisu bych nepovažovala za nutné dělat CT mozku či jiné vyšetření hlavy,… Celá odpověď

Poznat, že dítě trpí bolestí, může být někdy těžké. Opravdu to tolik bolí? Nepředstírá…

Nadchází doba prázdnin, dovolených a táborů. Pobyt dítěte na táboře, zejména ten první,…

Lékaři v USA (Rush University Medical Center v Chicagu) začali používat novou metodu léčby…

Takzvaná střevní chřipka (odborně gastroenteritida) je zánět žaludku a střev. Často trvá…

Pokud se z něj nevyvine vážné celkové přehřátí organismu (úpal), můžeme si s ním poradit…

Příčina může být banální, ale může jít i o velmi vážný stav. Volejte ZZS (tel. 155), pokud…

Zatímco muži se o své zdraví začnou starat až ve chvíli, kdy se objeví problém, ženy se…

Pro pacienty, kteří trpí opakovanými mdlobami, mohou být tyto tajemné epizody děsivé….

Nízký krevní tlak: příčiny, příznaky a léčba

Hodnoty optimálního krevního tlaku jsou 120/80 mmHg. Pokud si doma naměříte nižší hodnoty, dá se říct, že vás trápí nízký krevní tlak. Hodnoty nízkého tlaku jsou méně jak 100/70 mmHg. Nízký krevní tlak není nemoc, na rozdíl od vysokého tlaku, který škodí hlavně srdci, cévám a ledvinám.

Příznaky nízkého tlaku jsou:

  • závratě a motání hlavy,
  • únava a spavost,
  • mžitky před očima,
  • mdloby a studený pot,
  • poruchy soustředění,
  • hučení v uších,
  • bolest hlavy,
  • studené končetiny,
  • občasné ztráty vědomí.

Omdlévání - Vše o zdraví Co způsobuje nízký tlak?

Naše srdce, životně důležitý orgán, funguje jako pumpa. Pravidelnými rytmickými kontrakcemi nasává okysličenou krev z plic a pumpuje ji dále, do cév a všech orgánů, až do poslední buňky.

Cévy zase fungují jako pružné trubky, které se stahují a roztahují podle toho, jak je potřeba. Tlak, kterým krev působí na cévy, je krevní tlak. Při zvýšení tlaku se cévy roztahují a při nízkém naopak stahují, čím dokáží krevní tlak v těle regulovat.

Zajímavé:  Léčba Artrozy Kmenovými Buňkami Hradec Králové?

Pokud se cévy neumí dostatečně stahovat a roztahovat, vzniká špatný tlak.

Omdlévání - Vše o zdraví 10 nejčastějších příčiny nízkého tlaku

  1. Srdce, které nedokáže pumpovat do cév dostatek krve. Patří sem i nízký tlak při infarktu.
  2. Nepružné cévy, co se projeví jako nízký diastolický tlak.
  3. Nesprávně zvolené léky na vysoký tlak.
  4. Rychlý růst, kterému se tělo nestihlo dostatečně přizpůsobit.

  5. Ztráta tělních tekutin, jako je krev při krvácení, plazma při popáleninách a voda při dehydrataci organizmu.
  6. Slabá fyzická kondice.
  7. Endokrinologické onemocnění.
  8. Nedostatek vitamínů a celkově živin v jídle.
  9. Prudká alergická reakce, tzv. anafylaktický šok.

  10.  Onemocnění mozku a míchy.

Omdlévání - Vše o zdraví

Omdlévání - Vše o zdraví Jaká jsou rizika nízkého tlaku?

Zažíváte tyto nepříjemné situace a pořád hledáte, co na nízký tlak? Možná vás trochu uklidní, že nízký tlak sám o sobě není nebezpečný. Rizika nízkého tlaku spočívají nebezpečí pádu, když se vám zamotá hlava.

Při dlouhém stání, slabém pitném režimu, navíc v horkém počasí nebo vydýchané místnosti, může dojít k náhlému poklesu krevního tlaku. Důsledkem je, že srdce a cévy nedokážou dopravit do mozku dostatek krve. Při tom cítíte nevolnost, bušení srdce, studený pot, mdloby a mžitky před očima. Na čas můžete i ztratit vědomí a upadnout.

Podobné pocity zažíváte i při rychlém vstávání, čemu se říká ortostatická hypotenze.

Pozor na nízký tlak by si měli dát starší lidé, protože následky jejich pádu mohou mít vážné následky. Opatrné by měly být i těhotné ženy.

Nízký tlak se u nich může vyskytnou i v případě, že s tlakem neměli žádné potíže. Krev se soustředí do oblasti bříška a navíc se budoucí maminka dělí o svou krev s rostoucím miminkem.

Zbytek těla funguje tak trochu v úsporném režimu.

Omdlévání - Vše o zdraví Jak okamžitě zvýšit krevní tlak?

Pokud míváte nízký tlak, tyto situace jste už určitě zažili. Při dlouhém stání vám alespoň částečně pomůže, když si budete střídavě přešlapovat a křížit si nohy.

Poklesu krevního tlaku zabráníte i tak, že snížíte polohu hlavy zvednutím rukou nahoru nebo skloněním se.

Pokud máte možnost se na chvíli posadit, dejte si hlavu mezi kolena, čímž se rychleji nahrne krev do mozku.

Motá se vám hlava při prudkém vstávání? Zvykněte si vstávat pomalu a postupně. Z lehu se nejdříve posaďte, a počkejte pár vteřin, než do mozku doteče dostatek krve. Až poté opatrně vstaňte.

Byli jste svědkem toho, že někdo omdlel? Podložte mu nohy tak, aby byly zvednuté nad úroveň hlavy a krev tak mohla proudit z končetin do mozku. Pokud máte možnost, položte na čelo studený obklad.

Omdlévání - Vše o zdraví Co pomáhá na nízký tlak?

Cesta za normálním tlakem není jednoduchá. Nestačí vzít si tabletku na srovnání tlaku jako je tomu při vysokém tlaku. Co je tedy dobré na zvýšení krevního tlaku? Na nízký tlak je dobré v průběhu dne dostatečně pít, aby kolovalo v cévách dostatek tekutin a vytvářel se tak ten správný krevní tlak. Také si můžete dovolit vyšší příjem soli.

A co káva, pomáhá na nízký tlak? Káva obsahuje kofein, který je vyhledávaný pro své povzbudivé účinky. Ten přichází rychle a stejně rychle i odezní.

Kofein povzbudí činnost srdce, ale zároveň i rozšíří cévy. Ke krátkému zvýšení tlaku může dojít, ale po chvíli je účinek pryč. Delší dobu působí tein, látka nacházející se v černém a zeleném čaji.

Pravidelné popíjení může být způsob, jak zvýšit krevní tlak.

Spolehlivou metodou, jak na nízký tlak, je pravidelné cvičení a zvyšování fyzické odolnosti. Svaly, které si cvičením vybudujete jsou pevnější, mají vyšší svalový tonus a vytvářejí tak cévám lepší oporu. Nemusí jít o žádné silové sporty, právě naopak. Vhodné je plavání, jízda na kole či běhání.

Pružnost cév podpoříte i střídavou sprchou. Otužujte se střídáním studené a teplé vody ve sprše, čím podpoříte celý oběhový systém. Krevní tlak zvyšuje i malé množství alkoholu. I když krátkodobě se může zdát sklenička vína jako řešení, z dlouhodobého hlediska nadělá alkohol více škody než užitku.

Krevní tlak a cholesterolDoplňky stravy na srdce a krevní tlak

Železo – Zdraví OK s.r.o

Lidské tělo je výjimečný soubor jednotlivých systémů, které jsou provázané, souvisí jeden s druhým, navzájem se doplňují a společně zajišťují naše přežití. Není to ale pouze o tělu jako takovém. To, zda přežijeme a jakým způsobem má pod kontrolou naše mysl. Lidská mysl má obrovský vliv na tělo samotné a je pouze na nás „kdo koho bude ovládat“.

Kyslík zajišťuje, že se cítíme svěže, máme energii každý den vstát z postele, chceme a umíme hledat způsoby, řešení a možnosti…ba co víc, můžeme se zhluboka nadechnout, otevřít oči, usmát se, stát na nohou.

Aby naše orgány správně pracovaly a produkovaly, potřebují ke své každodenní činnosti kyslík. Každá jednotlivá buňka potřebuje ke svému zrodu, vývoji a životu celkově, kyslík.

VIP rozvozce kyslíku po těle!

Důležité je srdce, které je pumpou každého lidského organismu. Právě ono srdce zajišťuje, že se do všech orgánů v těle dostane včas a v dostatečném množství kyslík, který rozváží krev pumpované přes srdíčko dál.

Pojďme se společně podívat na téma dnešního článku…

Železo je nedílnou součástí červeného krevního barviva (hemoglobinu), které se nachází v červených krvinkách, jinými slovy známé též jako erytrocyty. Červené krvinky rozváží kyslík po těle, do všech našich orgánů. Zásobují naše tělo nezbytnou energií a pohání ho kupředu. Železo řadíme mezi stopové prvky, o kterých se více dočtete zde.

Nejčastějšími příznaky nedostatku železa neboli anémie jsou:

Zajímavé:  Poruchy Se Štítnou Žlázou Příznaky?

Únava, nepozornost, bledá pleť, zadýchávání, nechuť k jídlu, svalová slabost, neschopnost soustředit se a bolesti hlavy. Jestliže chybí železo našemu organismu delší dobu a my nedbáme na jeho doplnění, mohou se dostavit mdloby a též upadáváme do bezvědomí.

Bezvědomí je stav, kdy nemáme pod kontrolou své tělo ani mysl. Často se stává, že omdlíme (například v důsledku nízkého krevního tlaku) a po probrání si určitý úsek nepamatujeme nebo ho máme „v mlze“.

I když si tyto stavy nepamatujeme nebo vybavujeme jen matně, naše mysl je má všechny uložené v jednotlivých šuplíčkách. V průběhu života nás tyto obrázky ovlivňují, podkopávají naše rozhodnutí, cítíme se díky nim nesví a ve většině případů nevíme, kdo nebo co za to může.

Tady je odpověď! Pojďme tedy společně těmto stavům předejít tím, že si pohlídáme správnou hladinu železa v krvi.

Nedostatek železa souvisí s naším způsobem života, konkrétně máme na mysli každodenní stravování, zaměstnání, mezilidské vztahy, úrazy, operace, u žen menstruační cyklus, období těhotenství a kojení.

Vegetariáni by měli přijímat železo v podobě doplňků stravy a též do svého jídelníčku zařadit jiné suroviny než maso, které mají vysoký obsah železa.

Jestliže patříme do skupiny pravidelných dárců krve, řídíme se několika pravidly:

  1. Omdlévání - Vše o zdravíPokud jsme ženy, krev chodíme darovat minimálně dva týdny po skončení menstruace.
  2. Před i po samotném odběru dbáme na potraviny s vysokým obsahem železa.
  3. Máme pod kontrolou naší hladinu železa v krvi. Tu zjistíme z krevních testů, které absolvujeme před každým darováním krve.
  4. Ti důslednější z nás doplňují železo ještě skrze doplňky stravy.

Zdroje železa

Než vyjmenujeme konkrétní potraviny bohaté na železo…existují dva druhy železa, které přijímáme. Železo hemové a nehemové.

Co to znamená? Hemové železo se váže na červené krevní barvivo, přijímáme ho především z červeného masa a je snadněji vstřebatelné než železo nehemové.

Vstřebatelnost a následné využití železa nehemového ovlivňují potraviny, které zkonzumujeme, pitný režim a léky, které zrovna užíváme.

Nejbohatšími zdroji na železo jsou vnitřnosti, jehněčí a hovězí maso, mořské plody, vejce, kešu oříšky. Pokud jste vegani, nezoufejte. Tofu, brokolice, květák, tempeh, listový špenát, pšeničné klíčky, salát, luštěniny, houby jsou skvělými zdroji železa. Variant je mnoho, stačí si jen vybrat a zvolit, na co máte zrovna chuť.

Omdlévání: může se týkat také zdravých lidí

Omdlévání se může vyskytovat u lidí, kteří jsou úplně zdraví. Je to odpověď vašeho těla na určité podmínky. Omdlévání může být náhlé, nebo můžete těsně před omdlením pociťovat nevolnost či zvýšenou únavu.

Na otázku, proč lidé omdlévají, nemusí být jednoznačná odpověď. Mdloby jsou způsobeny nedostatečným průtokem krve do mozku. V podstatě se jedná o dočasnou a náhlou ztrátu vědomí.

Kdy je to normální a kdy je potřeba návštěva lékaře?

Mdloby můžeme v podstatě rozdělit na dva základní druhy. Tím běžnějším je vazovagální synkopa, která je způsobena nějakým spouštěčem – může jít například o pohled na krev nebo při zvedání něčeho těžkého. Tomuto druhu mdlob předchází zrychlený dech, nevolnost, zvýšená srdeční frekvence.

Druhým typem je posturální synkopa. Ta vzniká, když si stoupnete nebo když dlouho stojíte. Srdce, pokud je zdravé, má těžší práci, protože musí poslat dostatek krve do mozku. Pokud je ale srdce slabé, úkol nezvládá a může dojít k omdlévání.

Tento druh mdloby je způsoben například po masivní ztrátě krve (například při porodu nebo po nehodě) nebo při těžké chudokrevnosti.

Omdlévání - Vše o zdraví

Foto: Pixabay

Jak se zachovat?

Osoba, která by mohla omdlít může na první pohled vypadat dezorientovaně: má prázdný pohled, zpocenou tvář a mnohdy také nejistý krok. Pamatujte si, že je důležité, aby se do mozku dostalo více krve, což ve vzpřímené pozici bohužel nejde.

Bude třeba takovou osobu pokud možno posadit nebo dokonce položit tak, aby její hrudník (srdce) bylo nad úrovní hlavy. To usnadní prokrvení mozku. Má-li osoba spadnout, můžete se pokusit zmírnit její pád a předejít dalšímu zranění.

Po ustoupení příznaků mdlob je vhodné osobu pomalu posadit, posléze postavit. Pokud se příznaky vrátí, zkuste ještě jednou osobu položit a po ustoupení příznaků postup opakovat. V případě, že se vám postižená osoba ani poté nezdá v pořádku, měli byste zavolat záchrannou službu.

Varovné známky

Pokud se objeví některé z následujících varovných známek, nelze brát mdloby na lehkou váhu. Může jít o vážnější problém, který je třeba řešit.

  • Mdloby bez příznaků: náhlé mdloby nebo ty, kterým předchází silné bušení srdce (trvá několik sekund), mohou být známkou slabého srdce. Zde je zapotřebí konzultovat situaci s lékařem.
  • Omdlení při cvičení: někdy může jít o zcela nezávažné omdlení způsobené spouštěčem (pohled na krev), pokud ale neexistuje zjevná příčina k omdlení, může to být také příznakem kardiovaskulárního problému, který je jinak asymptomatický.
  • Nestejně velké zornice: mohou být příznakem vážného nemocnění, jako je cévní mozková příhoda, nádor nebo trauma.
  • Silná bolest hlavy: může být dalším projevem cévní mozkové příhody.
  • Zdvojené vidění: tento příznak je typický pro různá onemocnění, jako je migréna, ale také mrtvice či nádor na mozku.

Zdroj: https://www.thehealthy.com/first-aid/what-causes-fainting/

Foto: Pixabay

Nebezpečné mdloby: Zvednout postiženému nohy? Na tohle pozor, varují odborníci

Pokud daného člověka vůbec neznáme a nevíme nic o příčinách jeho omdlení zásadně doporučujeme, aby byly nohy zvedány jen tehdy, pokud víme, co může s daným člověkem být. V opačném případě doporučujeme zavolat záchranku a s člověkem dále nemanipulovat.

Zajímavé:  Těžká Deprese S Psychotickými Příznaky?

Jinak je tomu v případě, kdy si jsme jisti, že člověk omdlévá například vlivem vysokých teplot. V této situaci je důležité, aby byly nohy daného člověka ve svislé poloze, čímž se lépe prokrví jeho mozek.

  • Vhodnou prevencí je v těchto případech především pití dostatečného množství vody, nehladovět a dostatek odpočinku.
  • VIDEO: Co dělat když se necítím fyzicky dobře?

Co dělat když se necítím fyzicky dobře Generali

Jak poznat a co dělat v případě, že je se mnou »něco špatně«?

Mnohdy můžeme již sami vypozorovat, že je s námi něco špatně. V takových případech je důležitá včasná prevence, rozhodně tedy daná fakta neopomíjíme a nečekáme na to, zda to odezní samo.

 „V případě, že se necítíte dobře, je třeba si to uvědomit a tuto situaci si přiznat. Nestyďte se požádat o pomoc lidi ve vašem okolí, příadně zavolat na linku 155,“ radí lektorka zdravotní prevence Martina Javoříková. Více ZDE.

Výrazně doporučujeme návštěvu kurzů první pomoci, které sice zřejmě nevyužijete pro sebe samotné, ale můžete minimálně rozpoznat první příčiny civilizačních chorob, jako je např. infarkt či mozková mrtvice.

Aplikace Záchranka

Pokud je situace vážná, ale jste ještě schopni dalšího konání, zavolejte sami sobě záchranku. To můžete učinit např. pomocí aplikace „Záchranka“, kde co nejpřesněji vyplňte informace o vašem zdravotním stavu. Díky tomu velmi výrazně ulehčíte práci záchranářům, kteří snadněji získají všechny požadované informace v případě, kdy omdlíte.

VIDEO: Chlapec (†1) spadl do šachty plné vody, utopil se v ní.

Chlapec (†1) spadl do šachty plné vody, utopil se v ní TV JOJ

Slunce a teplo, SZÚ

V létě jsou teploty vzduchu obvykle vyšší něž naše teplota kůže. Díky tomu může dojít k nárůstu příjmu tepla a důsledkem toho by mohlo dojít k porušení teplotní rovnováhy.

Naše tělo se pravidelně ochlazuje uvolňováním tepla do okolí, ale při vysokých teplotách je to velmi obtížné. V letních měsících navíc přijímáme teplo i slunečním zářením a tím pádem nám nepřetržitě stoupá jeho výdej.

To vše má za následek zvýšené pocení a neustálý pocit žízně.

Teplo může způsobovat tyto onemocnění:  

Mdloba z horka Mdloba souvisí s dlouhodobým působením vysokých teplot (dochází k přehřátí těla) a zpravidla s delším stáním. Dochází k nedostatečnému prokrvení mozku z horka a k velkým ztrátám tekutin při pocení. Příznaky jsou bledost obličeje, zívání, studený pot na čele, zrychlený dech, nevolnost, malátnost, závrať.

  • Aby jsme předcházeli mdlobě je důležité, aby jsme dostatečně pili, občas jsme se ochlazovali a nestáli dlouho na jednom místě.
  • Co dělat při mdlobě?
  1. Postiženého odneseme na chladné, stinné místo, položíme ho naznak s mírně sníženou hlavou, zvedneme mu mírně dolní končetiny.
  2. Uvolníme mu krk a hrudník.
  3. Dáváme mu studené obklady nebo led, můžeme ho jemně postříkat studenou vodou (hlavně ochlazujeme hlavu!). K rychlejšímu probrání z mdloby pomáhá mírné pleskání po tvářích nebo přičichnutí k látce s ostrou vůni.
  4. Pomalu nahrazujeme tekutiny. Nejvhodnější je iontový nápoj nebo osolená voda (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), velmi dobrý je studený velmi mírně oslazený čaj s citronem.
  5. Při bezvědomí urychleně zabezpečíme lékařskou pomoc.

Tepelné vyčerpání Tepelné vyčerpání je spojeno se ztrátou tekutin. Má podobné příznaky jako mdloba, ale protože se jedná o delší stav, může se ještě projevovat poruchami jednání, zmateností, podrážděností i deliriem. První pomoc i předcházení tohoto stavu je stejné jako u mdloby.

Křeče z horka Křeče z horka jsou spojené s těžkou tělesnou námahou při vysokých teplotách a s velkými ztrátami tekutin a iontů. Dochází k bolestivým svalovým záškubům nebo křečím. První pomoc i předcházení tohoto stavu je stejné jako u mdloby. Při dostatečném přísunu tekutin i iontů se stav velmi rychle spraví.

Úpal Úpal, jinak přehřátí, vzniká v dusném, v tepelném prostředí. Naše tělo přestane odvádět nadbytečné teplo. Úpal se projevuje nejdříve bolestmi a návaly krve do hlavy, hučení v uších, nevolností a pocitem tíže, závratí a žízní.

Postižený je citlivý na světlo, dělá se mu tma před očima, začne ho bolet břicho, objeví se průjmy. Kůže je horká a zarudlá, zornice očí rozšířené. Teplota těla vystoupí až na 40°C.

Při přehřátí jde vše rychleji a postižený může upadnout rovnou do bezvědomí.

Úžeh (sluneční úpal) Úžeh vzniká silným účinkem slunečních paprsků na lidské tělo. Obvykle je spojován i s úpalem. Příznaky jsou podobné jako u úpalu. Avšak nesnaží–li se člověk vyhledat pomoc a nechá i dále působit slunce, příznaky úžehu se zpravidla stupňují. Na rozdíl od úpalu se obtíže mohou ukázat až s několikahodinovým zpožděním (např. v noci po slunění).

  1. Aby jsme předcházeli úžehu je důležité, aby jsme dostatečně pili, občas jsme se ochlazovali (koupání, sprchování, zvlhčování kůže, zvlhčování vlasů zvláště u dětí) a nosili pokrývku hlavy.
  2. Co dělat při úpalu nebo úžehu?
  1. Postiženého okamžitě uložíme na chladné, stinné místo s podloženými nebo zvednutými končetinami. Při úžehu raději zvednout hlavu.
  2. Uvolníme mu šaty na krku a na hrudníku.
  3. Přikládáme mu studené obklady na hlavu, na krk a na hrudník. Dáváme mu studené obklady nebo led, můžeme ho jemně postříkat studenou vodou (hlavně ochlazujeme hlavu!).
  4. Pomalu nahrazujeme tekutiny. Nejvhodnější je iontový nápoj nebo osolená voda (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), velmi dobrý je studený velmi mírně oslazený čaj s citronem.
  5. Při bezvědomí stabilizujeme jeho polohu. Při selhávání životních funkcí je důležitá jejich opora (umělé dýchání, nepřímá masáž srdeční).
  6. Urychleně zabezpečíme lékařskou pomoc.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector