Pálení v břiše – Vše o zdraví

S přihlédnutím k četnosti vysílaných reklam, které inzerují okamžitý ústup pálení žáhy, pocitu plnosti či plynatosti, by se mohlo zdát, že pálení žáhy je běžnou součástí každodenního života. Vyvolávají také pocit, že pálení žáhy a další projevy jsou normální, stačí jen vzít lék a je po nepříjemných pocitech.

Je pravda, že úleva obvykle přichází rychle. A pokud se tento problém objeví jen výjimečně, nevidí na něm nic zásadního ani odborníci. Potíže nastávají, když se opakuje častěji.

Špatný směr jídla

Co je vlastně reflux? Jde o návrat obsahu žaludku do jícnu, či dokonce do úst. Zažil to pravděpodobně každý z nás. Pokud k tomu však dochází častěji, což samozřejmě způsobuje potíže, správně tento stav nazýváme refluxní choroba jícnu, běžně se pro ni používá mezinárodní zkratka GERD.

Problémem je, že obsah žaludku je agresivní, protože obsahuje kyselinu chlorovodíkovou a další trávicí enzymy jako například pepsin. Když se tedy obsah žaludku dostane do jícnu, způsobuje potíže a může navíc poškodit sliznici a vyvolat zánět jícnu. Pak už tomu lékaři říkají refluxní ezofagitida.

„Velká část lidí, kterou trápí pálení žáhy, řeší svoje potíže sami bez návštěvy lékaře.

Pokud někoho občas obtěžuje reflux, jehož nejčastějším příznakem je právě pálení žáhy čili pyróza nebo návrat žaludečních šťáv do jícnu, může si volně koupit velmi účinné léky, které potlačují tvorbu žaludeční kyseliny a přináší obvykle rychlou úlevu od potíží.

Tento postup je ale vhodný jen pro ty, kdo mají občasné potíže a nemají žádné takzvané varovné příznaky,“ vysvětluje Lucie Zdrhová, gastroenteroložka působící v Centru pohybové medicíny v Praze.

A upozorňuje, že lékaře, a to buď praktického, nebo gastroenterologa, by měl navštívit každý, kdo má potíže opakovaně či dlouhodobě a nepomáhá mu úprava režimovým opatření. „Vyšetření je nutné, jsou-li přítomné příznaky, jako je hubnutí, bolesti břicha, polykací potíže či anémie čili chudokrevnost. V tom případě se provádí gastroskopické vyšetření.“

Příznaků je víc

Jak už bylo zmíněno, nejznámějším projevem refluxu je pálení žáhy. Příznaků ale může být daleko více. Kromě pálení žáhy to může být návrat obsahu žaludku do jícnu, zvýšené říhání, pocit uváznutí jídla v jícnu, bolest při polykání za hrudní kostí, pocit plnosti i při malém množství snědeného jídla, nucení na zvracení, plynatost a další.

Onemocnění může dlouho probíhat také bez potíží nebo pacient příznaky podcení a refluxní choroba se projeví až objevem komplikací.

Obsah žaludku se také nemusí dostávat jen do jícnu, ale i do úst či horních nebo dolních cest dýchacích. V tom případě pak přispívá tento stav ke zhoršení projevů astmatu, dušnosti, chronického kašle, opakovaných zánětů středního ucha, zápachu z úst…

Důležité je odhalit faktory, které vedou k rozvoji refluxní choroby a které lze ovlivnit léčbou. Nicméně první, co lékař běžně udělá, je odstranění potíží.

Pálení v břiše - Vše o zdraví

„Standardní postup v léčbě refluxní choroby jícnu je skutečně nejprve nasazení léků, v dnešní době se většinou jedná o takzvané inhibitory protonové pumpy. Nejběžnější léky jsou omeprazol nebo pantoprazol.

Pokud tento postup přinese úlevu, pak je to potvrzení, že se pravděpodobně jedná o potíže dané refluxem,“ potvrzuje gastroenteroložka Lucie Zdrhová a dodává, že někteří pacienti se spokojí s dlouhodobým užíváním medikace.

„Pak je nutné s nimi probrat výhody či rizika tohoto postupu,“ dodává doktorka Zdrhová.

Řada pacientů chce však znát důvod svého onemocnění. Pokud jsou projevy onemocnění závažnější, trvá na dalších vyšetřeních i lékař. „Jednoznačná diagnóza refluxní choroby se obvykle skládá z různých vyšetření, jako je gastroskopie, pH-metrie či manometrie,“ vyjmenovává postupy gastroenteroložka.

Nahlédnout až do žaludku

Při gastroskopii se zavádí ústy nebo nosem tenká ohebná hadička napojená na zdroj světla s kamerou na konci, která přenáší obraz na obrazovku. Umožňuje také odběr vzorků tkáně na histologické vyšetření.

Tak může lékař posoudit stav jícnu, žaludku i dvanáctníku a zjistit, zda se jedná o refluxní chorobu jícnu už s jeho zánětem, nebo zatím bez zánětu. Případně zda již došlo k nějakým komplikacím onemocnění (vřed jícnu, zúžení jícnu či krvácení, popřípadě takzvaný Barettův jícen – u této diagnózy je vyšší riziko vzniku rakoviny jícnu).

Při pH-metrii se nosem na 24 hodin zavede do jícnu sonda, která v něm měří kyselost. I při manometrii se nosem zavádí do jícnu sonda, přičemž se zjišťuje funkčnost jícnu včetně dolního a horního jícnového svěrače.

Ověřit funkčnost jícnových svěračů je důležité, protože kvůli poruše funkce dolního svěrače jícnu může obsah žaludku pronikat zpět. Bariéru mezi jícnem a žaludkem tvoří především právě dolní jícnový svěrač a bránice.

Rizikové skupiny

Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a jen povrchní dýchání – klasické projevy moderního života – jsou taktéž příčinou toho, že jsou bránice a jícnový svěrač oslabené. Poruchu funkce antirefluxní bariéry může způsobit i zvýšený nitrobřišní tlak. Ten může být zaviněn například nadměrným množstvím tuku obklopujícím orgány. Proto jsou rizikovou skupinou lidé s nadváhou.

„V těhotenství zase dochází k tlaku plodu na žaludek a bránici, což bývá ještě umocněno hormonálními změnami. To se stává především v posledním trimestru těhotenství. Po porodu většinou problémy samovolně ustoupí,“ podotýká výživová poradkyně Eva Placáková z Prahy.

Další příčinou bývá brániční kýla. Při ní se část žaludku dostává mimo břišní dutinu přes otvor v bránici do hrudníku.

Pálení v břiše - Vše o zdraví

Zažívací obtíže: pálení žáhy, pocity plnosti a zácpa

Zažívací obtíže zahrnují celou řadu různých příznaků, které se obecně popisují jako problémy s trávením. Trpíte-li pocity plnosti, pálením žáhy, zácpou či častými průjmy, měli byste svůj problém začít řešit včas.

Jednou z možností je navštívit odborníka, který vám doporučí vhodnou léčbu. Dáte-li přednost domácím radám, uděláte navíc svému zdraví dobře. Často pomůže prevence, která zahrnuje změnu jídelníčku a stravovacích návyků.

Trávicí soustava zahrnuje celé spektrum orgánů v našem těle, od dutiny ústní, přes žaludek, slinivku, jícen až po konečník.

Přijímání potravy patří mezi nejzákladnější potřeby a trávicí soustava určuje, jak se budeme cítit. Sníme-li něco těžkého, náš organizmus nám to dá patřičně najevo.

Rovněž je nutné brát v potaz i skutečnost, že s věkem se trávení zpomaluje a již zdaleka nemůžeme sníst tolik, jako v době našeho mládí. Důležitým parametrem je i složení stravy.

Věděli jste, že živočišnou potravu náš organizmu tráví i dva dny?

Pálení žáhy

Jedním z nejčastějších problémů zhruba u 40 % populace bývá pálení žáhy, které se projevuje pálivou bolestí v horní části hrudníku, jenž se obvykle dostavuje po jídle anebo příjmu tekutin.

Pálení žáhy (odborně pyróza) je velmi nepříjemný pocit, při kterém se žaludeční kyseliny (obsahující kyselinu chlorovodíkovou) dostávají ze žaludku zpět do jícnu a zde dráždí sliznici. Někdy se může agresivita žaludečních šťáv umocnit některými složkami potravy, např. kofeinem, sladkým či pálivým jídlem.

Na vzniku pálení žáhy se podílí i porucha funkce dolního jícnového svalu (svěrače), který má za úkol zabraňovat zpětnému vniknutí obsahu žaludku do jícnu. Hlavní příčinu je potřeba hledat v jídelníčku, nadměrném stresu a vytížení, nezdravém stravování a špatných návycích.

Mnoho lidí soustřeďuje hlavní jídlo do druhé půlky dne a nestrávená potrava je pak budí ze spaní. Problém se často zhoršuje při ulehnutí do vodorovné polohy, dále např. v období těhotenství v důsledku hormonálních změn, psychické zátěže atd.

Léčba závisí na samotných obtížích, avšak základem jsou dietní a režimová opatření. Mezi ty základní patří omezení konzumace černé kávy, kakaa, čokolády, čerstvého kynutého pečiva, ovocných džusů, kouření cigaret a konzumace alkoholu.

Kromě toho se doporučuje upravit váhu, omezit pohyb v předklonu či spát s více podloženou hlavou. V závažných případech jsou podávány léky, kterou jsou volně dostupné v lékárnách anebo léky vázané na předpis.

Ty nejčastěji neutralizují žaludeční šťávy.

Z domácích receptů je výborným a účinným prostředkem gel z Aloe Vera. Účinné látky v Aloe Vera pomáhají při pálení žáhy, nechutenství a při chorobách jater.

Její pozitivní vliv je především na úpravu pH v trávicím traktu (glykosid albenin funguje jako ochrana před překyselením žaludku).

Aloe Vera je tak vynikajícím pomocníkem při střevních a zažívacích obtížích, působí přímo na epiteliální výstelku střev a hladké svalstvo a tím zkracuje dobu pasáže tráveniny ve střevě.

Organizmus tak efektivněji a rychleji vylučuje stolici, která je zdrojem toxické zátěže při pomalém průchodu (zácpě). U Aloe Vera byly rovněž popsány antibakteriální, protivirové a protizánětlivé účinky (díky obsahu polysacharidů), při detoxikaci se tak přímo podílí na eliminaci nežádoucích bakterií a plísní.

Barny´s ACTIValoe® je koncentrovaný extrakt z Aloe Vera, který nabízí nepochybně tu nejlepší variantu na českém trhu. Při potížích je možné ho užívat preventivně i celý rok.

Několik vybraných tipů pro snížení rizika pálení žáhy:

  • Jezte v klidu, pomalu a bez stresu
  • Jezte častěji menší porce jídla, nejlépe 5 – 7 x denně
  • Vyhněte se tučným a silně kořeněným jídlům
  • Omezte konzumaci kávy a alkoholu
  • Nejezte před spaním alespoň 4 hodiny
  • Omezte konzumaci perlivých nápojů za čistou nesycenou vodu anebo bylinkové čaje
  • Před jídlem vypijte skleničku vody s Aloe Vera gelem

Pocity plnosti a plynatost

Pocit plnosti v břiše a plynatost jsou dalším častým problémem, u kterých hraje důležitou roli složení stravy, podíl vlákniny, živočišných a rostlinných bílkovin a také sacharidů, které v naší stravě převládají. Kromě toho může dojít k narušení střevní mikroflóry vlivem léků, infekcí či nemocí. U některých jedinců také mluvíme o „líném střevě“, což je vlastně snížená hybnost střeva.

V první řadě bychom měli sáhnout po změně stravovacích návyků a složení jídelníčku, omezit cukry, tuky, luštěniny, ovoce a vybrané druhy zeleniny (např. brokolice, květák, kedlubna, zelí). Nevhodné jsou rovněž sycené nápoje CO2, kouření a žvýkání žvýkaček. Naopak je vhodné zvýšit příjem vlákniny a tekutin.

Zajímavé:  Kontaktní Čočky A Alergie?

Výborný pro trávící obtíže je mátový, fenyklový či heřmánkový čaj. Rovněž šťáva z biologicky aktivní Aloe Vera má příznivý vliv na celý trávicí systém, upravuje pH ve střevě a zabraňuje množení nežádoucích bakterií. Její dlouhodobé užívání reguluje plynatost, je účinným prostředkem proti zácpě a pocitům plnosti.

Podobně prospěšná mohou být i probiotika, která najdeme v lékárnách jako doplněk stravy.

Tvorba plynů v organizmu je zcela přirozená a často se jedná pouze o subjektivní pocit nepohodlí. Avšak v případě, že se jedná o dlouhodobé potíže a navíc provázené hubnutím, celkovou slabostí, únavou, nechutenstvím, častou zácpou či průjmy, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Z léků se používají tzv. deflatulentia (usnadňují odchod plynů) a prokinetika (upravují hybnost střeva).

Vhodné přípravky pro užívání:

  • Pocity plnosti a špatné trávení: Avita ALOE VERA & ENZYMES (doplněk stravy)
  • Pálení žáhy: ACTIValoe 500 ml, Rennie tablety, Gaviscon Liquid
  • Plynatost: fenyklový a mátový čaj,, Espumisan, Lefax

Žaludeční vřed je tikající bombou. Příznaky dokáží člověka srazit k zemi

„Bolest mě probudila uprostřed noci, kdy jsem vypila snad polovinu lahve s mlékem, abych nějak uhasila pálení žáhy nebo co to bylo. Zároveň mě bolel žaludek a střídavě mě v něm bodalo, a pak se mi chtělo zvracet.

Hned ráno jsem si dělala těhotenský test, i když jsem si byla téměř jistá, že pozitivní být nemůže, a taky že nebyl.

Když jsem se o týden později zhroutila v pražském metru, kdy jsem bolestí v žaludku zničehonic vykřikla, zeptala se mě nějaká starší paní, zda jsem v pořádku, a mně bylo jasné, že musím k doktorovi,“ začíná vyprávění Markéta. 

Přečíst článek ›

V nemocnici se dozvěděla, že nejspíše trpí vředy.

„Musela jsem podstoupit krevní testy, během kterých se zjišťovalo, jestli vředy způsobila bakterie Helicobacter pylori, což se nakonec potvrdilo, a stejně tak jsem byla na gastroskopickém vyšetření, kdy mi do žaludku zavedli ústy tenkou trubičku. Kromě standardní léčby, která zahrnovala antibiotika v kombinaci s blokátory protonové pumpy, jsem musela upravit jídelníček,“ vzpomíná Markéta. 

* Bakterie Helicobacter pylori se vyskytuje přibližně u 30–40 % lidí v České republice. * Výskyt žaludečních vředů je u mužů i u žen zhruba stejný.* Každý desátý Čech jednou za život prodělá žaludeční vředy.

* V roce 2017 bylo v nemocnicích s žaludečním vředem hospitalizováno 2935 osob.

„Chvíli mi trvalo přijít na to, co můžu sníst. Když jsem si vybrala špatně, zdálo se, že mi shoří žaludek, pokud jsem zvolila jídlo, které mu vyhovovalo, byla jsem odměněna krásným pocitem sytosti bez jakékoli bolesti.

Do chvíle, než jsem zase měla hlad. Pak znovu začínala „hra“, po čem mi snad nebude blbě. Zkoušela jsem taky nejíst, ale prázdný žaludek je snad ještě bolestivější, takže mě tyhle pokusy rychle přešly,“ popisuje Markéta.

 

Přečíst článek ›

Gastroenterologové jí obecně doporučovali vyhýbat se alkoholu, čemukoli s kofeinem a také kořeněným jídlům a jídlům s vysokým obsahem tuku. „Ale špatně mi bylo třeba i po arašídech. Je pravda, že jsem si často připadala jako pokusný králíček, ale léky brzy zabraly, takže jsem netrpěla tak dlouho,“ uzavírá Markéta. 

Informace o nemoci 

 * V žaludku se neustále tvoří kyselina chlorovodíková, kterou potřebujeme k trávení potravy a která je velmi agresivní. Žaludek před ní chrání vrstva hlenu, stejně tak zásobení stěn žaludku krví. Při snížené tvorbě hlenu nebo jeho zvýšeném odstraňování dochází k nerovnováze a podráždění sliznice, která může vyústit až ve vřed.

* Nejčastějším příznakem vředu žaludku je bolest v nadbřišku nebo za prsní kostí, pocit na zvracení či zvracení a nechutenství. Dále pacient může udávat pocit na zvracení či zvracení, nechutenství.

* Ke vzniku žaludečních vředů z největší části přispívá bakterie Helicobacter pylori.

Přečíst článek ›

  • * U žaludečních vředů se bolest nejčastěji projevuje do dvou hodin po jídle.
  • * U nemoci se mohou vyskytnout komplikace jako krvácení, pronikání vředu do hloubky nebo proděravění stěny žaludku.
  • * Časté jsou rovněž polékové vředy žaludku, které jsou důsledkem nadměrného užívání léků proti bolesti a protizánětlivých léků (například Aspirin, Ibuprofen, Nimesil a další).

NÁZOR ODBORNÍKA: MUDr. Marek Řehoř (Nemocnice Jablonec nad Nisou)Základem terapie peptického vředu je léčba farmakologická. Dříve zdůrazňovaná režimová a dietní opatření mají sice svoji roli, ale spíše jen roli podpůrnou. Zásadní skupinou léků v léčbě peptického vředu jsou tzv.

inhibitory protonové pumpy, či zkráceně PPI. Nejrozšířenějším zástupcem je pak preparát omeprazol. Tyto léky nevratně blokují buněčné žaludeční pumpy, jejichž úkolem je tvorba kyseliny chlorovodíkové, která je nutným agresorem v tvorbě peptického vředu.

PPI se podávají podle tíže onemocnění 1–2x denně, nejčastěji 2–8 týdnů. Je-li to nutné, je ovšem možné i dlouhodobé či doživotní podávání. V případě průkazu Helicobacter pylori se PPI kombinují s dvojkombinací antibiotik.

Cílem antibiotik není zhojení vředu, k tomu je zcela postačující PPI, nýbrž eliminace Helicobacter pylori a tudíž prevence rekurence vředu. Další možností v léčbě peptického vředu je léčba chirurgická, která ovšem s porozuměním mechanismů stojících za vředovou chorobou je dnes indikována zcela výjimečně.

K chirurgickému řešení, tj. částečné resekci žaludku, přistupujeme u vředů nereagujících na konzervativní terapii či vředů často recidivujících.

Dále k chirurgickému řešení přistupujeme u vředů komplikovaných. Vředová choroba může být komplikována krvácením, stenózou pyloru, perforací či penetrací vředu. Krvácení a stenóza pyloru lze ve většině případů řešit endoskopicky. Penetrace či perforace se naopak nejčastěji manifestuje jako náhlá příhoda břišní a je řešena chirurgicky.

Zdravý recept: Losos s bylinkami

Ingredience: 350 g lososa s kůží, 2 lžíce másla, čerstvý rozmarýn, čerstvá snítka tymiánu, citronová šťáva, sůl, pepř

Postup: Lososa nechte před smažením chvíli odpočinout v pokojové teplotě, pak ho osolte, opepřete a pokapejte citronovou šťávou. Na pánvičce rozpusťte máslo, přidejte nadrobno nasekaný rozmarýn a lístky tymiánu a na ně vložte lososa kůží dolů.

Lehce lososa opečte po obou stranách a pravidelně ho přelévejte rozpuštěným máslem s bylinkami. Jakmile bude osmahlý, dejte ho ještě dopéct na pár minut do trouby, kterou rozehřejte na 200 °C.

Jakmile bude losos hotový, podávejte ho s kouskem citronu a jako přílohu můžete zvolit vařené či pečené brambory se špenátem.

Přečíst článek ›

Tipy pro zdraví: Špatné užívání lékůMáte předepsané léky od několika lékařů a všechny je mícháte dohromady? Možná děláte chybu.

Řada lidí si neuvědomuje, že léčivé látky vzájemně působí a je potřeba kontrolovat, jestli neberete kombinace léků, klidně i volně prodejných, které vám místo pomoci škodí.

Vzájemné působení takových látek totiž může změnit jejich účinky a ve výsledku ohrozit váš život.

A nejsou to jen specializované léky. Velký problém tvoří nadužívání Ibalginu, Paralenu či Nalgesinu a dalších léků proti bolesti, které jsou volně prodejné v lékárnách a nemáme problém je „zobat“ ve velkém.

Ale právě tyhle léky mohou způsobovat žaludeční vředy.

Zkuste se proto pokaždé zamyslet, jestli tu další tabletu opravdu nutně potřebujete, anebo už ji berete ze zvyku, a zda by nebylo lepší změnit něco ve vašem životě, abyste ji už nepotřebovali…

Bolesti břicha

Bolest může být společným projevem mnoha různých onemocnění. Může se vyskytovat samostatně, nebo s jinými příznaky, mezi které patří zvracení, průjem, plynatost, pocit plnosti a jiné. Nemusí však nutně souviset jenom s postižením trávicího systému.

Bolest břicha může být lokalizovaná na konkrétní místo, což může být jasným vodítkem pro diagnostiku postižené části trávicího systému, nebo může být celková, kde je potřeba dále pátrat. Bolest břicha bývá například popisována jako píchavá, křečovitá, svíravá, tlaková – „na prasknutí“.

Důležité je vypozorovat i vztah bolesti k určitému typu jídla.

Mírné bolesti břicha se mohou vyskytovat nepravidelně, např. po těžkém jídle, nebo po dietní chybě a nehrozí při nich přímé poškození zdraví. Opakované, pravidelné bolesti mohou spíše poukazovat na vážnější onemocnění.

V každém případě je však dobré na bolesti břicha vždy lékaře upozornit.

Náhle vzniklá, výrazná bolest břicha, která je pro Vás charakterem nová a neznáte její příčinu, je důvodem k okamžité konzultaci lékaře a může být vážným rizikem pro Vaše zdraví.

Bolesti břicha se mohou vyskytovat i bez zjevné příčiny. Můžou být způsobené psychogenně – stresem, nepravidelnou stravou a nevhodným životním stylem. V těchto případech se při vyšetřeních většinou na nic nepřijde nebo jsou výsledky nejednoznačné.

Zcela do jiné oblasti patří bolesti břicha při menstruaci a ve spojitosti s těhotenstvím. V takových případech konzultujte podle potřeby Vašeho gynekologa.

Bolesti vycházející z postižení žaludku a horní části trávicího systému:

Pálení žáhy, někdy spojené s bolestí břicha a říhání mohou být způsobeny reflexním onemocněním jícnu, kdy se natrávená potrava vrací ze žaludku zpět do jícnu nebo výjimečně až do ústní dutiny. Vyskytuje se většinou po jídle nebo po změně polohy (ulehnutí). Tlaková bolest, pocit plnosti, nechutenství, říhání, pocity na zvracení mohou poukazovat na zánět žaludeční sliznice.

Bolest spojená s jídlem může vést k podezření z žaludečního nebo duodenálního vředu. V případě žaludečního vředu bývá přítomné nechutenství, říhání, při dlouhodobých potížích úbytek hmotnosti. Bolest se projevuje po najezení nebo těsně po jídle.

Při bolestech „na lačno“ (2 a více hodin po jídle nebo v noci) je pravděpodobný duodenální vřed. V těchto případech se bolesti naopak zmírní po jídle. Vředy mohou při zanedbání péče vyústit až v perforaci trávicího systému se vznikem život ohrožujícího zánětu pobřišnice.

Vředy jsou výsledkem nerovnováhy protektivních a „agresivních“ faktorů, téměř vždy je však přítomna i infekce sliznice bakterií Helicobacter pylori. Léčba pak spočívá i v nasazení antibiotické terapie.

Často se vyskytují i při užívání některých běžných léků proti bolesti nebo na revmatická onemocnění kloubů.

Zajímavé:  Léčba Drogové Závislosti Praha?

Bolesti spojené s postižením dolní částí trávicího systému:

Bolesti břicha spojené s průjmem po požití zkažených potravin jsou příznakem akutní gastroenteritidy. Bývají spojené i s teplotou, zvracením, dehydratací. Příčina bývá většinou virová infekce, která se přenáší kromě přímé konzumace kontaminovaného jídla i vzduchem, nebo kontaktem.

Nadýmání, průjem a křečovité bolesti po požití mléčných výrobků svědčí pro poruchu trávení laktózy, tj. bílkoviny obsažené v mléce. Z dalších příznaků se může objevit i nevolnost a zvracení, ztráta chuti k jídlu, říhání, únava a jiné.

V závislosti na závažnosti nesnášenlivosti laktózy se doporučuje omezení nebo úplné vyloučení mléka a mléčných výrobků. Postižení mají obvykle radikálně změnit své stravování, protože se mléčný cukr způsobující bolesti žaludku přidává do mnoha hotových výrobků a uzenin.

Podobně porucha trávení jiných látek se může kromě jiného projevit i bolestí břicha, častěji však průjmy a následným hubnutím. Potíže pak bývají vázány na konkrétní jídla.

V pravém podžebří se může projevovat postižení žlučníku. Po jídle (většinou mastném, těžším) se může objevovat břišní dyskomfort vystupňovaný až do křečovité bolesti, která může souviset s výskytem žlučníkových kamenů. Tyto kameny se nemusí vždy při vyšetření najít, podle typických příznaků však odborník může tuto diagnózu sestavit. Následně je nutná úprava jídelníčku a stravovacích návyků.

Méně časté bolesti způsobené vážnějším postižením trávicího systému:

I jiná, méně běžná, onemocnění se mohou projevovat bolestmi břicha.

Může jít například o zánět nebo podráždění slinivky (pankreatitida), postižení tenkého a tlustého střeva nespecifickými záněty, nádory, vrozené anomálie trávicího traktu, komplikace pooperačních stavů apod.

Silné a náhlé břišní křeče, zvracení žluče a stolice, zácpa a nadýmání břicha naznačují neprůchodnost střev. Intenzivní a náhle vznikající bolesti břicha jsou také příznakem zánětu slepého střeva (apendixu), nebo žlučníku.

Prknovité stažení břišní stěny, citlivost na jakýkoliv dotek může být příznakem zánětu pobřišnice. Tyto akutní stavy můžou být až život ohrožující a je nutná okamžitá hospitalizace. Platí tedy, že nově vzniklá, pro Vás netypická bolest břicha, u které si nejste jistí příčinou, by měla být vyšetřena lékařem.

Bolesti břicha bez zjevné vyvolávající příčiny:

Ne vždy musí být organické onemocnění příčinou břišních bolestí. Stres, deprese, nervozita, úzkost či strach se mohou projevovat sevřením, často v oblasti žaludku nebo i v oblasti celého břicha.

Psychogenně může být způsobené i jiné příznaky např. zvracení (před očekávaným výrazným stresem), vždy je však nutné vyloučit ostatní příčiny.

Tyto bolesti bývají mírné a vázané na stresové podněty či období.

Bolesti břicha: diagnóza 

Vzhledem k tomu, že bolesti břicha mohou být příznakem velkého množství onemocnění, bude se vás lékař ptát na vaši zdravotní historii a průvodní jevy. Přitom se mimo jiné zjišťuje, jak často se vyskytují bolesti břicha, kdy se poprvé objevily, kde je lze lokalizovat, zda se vyskytují v souvislosti s (konkrétním) jídlem a zda jste ztratili na váze.

Musí se analyzovat také vaše životní zvyklosti a obyčeje, aby se zjistilo, zda příčinou bolesti žaludku nemůže být závislost na nikotinu, časté požívání alkoholu, překyselení, léky, nedostatek pohybu nebo psychická zátěž.

Základní vyšetření v ordinaci spočívá ve vyšetření pohmatem a různými manévry, poslechem fonendoskopem a v některých případech je nutné vyšetření prstem přes konečník. Běžný je také odběr krve.

Mezi běžná přístrojová vyšetření patří ultrazvuk, který je rychlý, pohodlný a bezbolestný. Dále se provádí zobrazovací vyšetření (RTG, CT) nebo vyšetření endoskopická – kamerou zavedenou do trávicího traktu (gastroskopie, koloskopie). U těchto vyšetření je také nutná příprava, o které Vás vždy poučí lékař.

Bolesti břicha: léčba

Pokud se nejedná o žádná vážná onemocnění, může pomoci řada domácích prostředků proti bolestem břicha, stejně tak jako správná životospráva.

Jsou-li příčinou psychologické problémy, měli byste co nejdříve změnit svůj životní styl, a to nejen proto, že stres a zátěž mohou být rizikové faktory pro vznik žaludečních vředů. Vyhněte se stresu jak při práci, tak v soukromí a dopřejte si dostatek odpočinku a relaxace.

Pokud znáte vyvolávající faktory nebo jídlo, které u Vás způsobuje bolesti břicha, nadýmání nebo jiné potíže, důsledně se mu vyhýbejte. Věnujte dostatek času sestavování Vašeho jídelníčku a výběru jídla.

Vyvarujte se především tučných, smažených nebo uzených jídel, vyhněte se nadměrné konzumaci masa a živočišných tuků. Konzumujte dostatek zeleniny a ovoce. Hlídejte dostatečný příjem vlákniny a tekutin. Jídlo nepřesolujte a koření používejte uvážlivě.

Jídlo konzumujte pravidelně, spíše vícekrát denně po menším množství. Mezi nejvydatnější jídla by měla patřit snídaně a oběd, večeře by naopak měla být lehčí. Pokuste se najít si na jednotlivá jídla potřebné množství času a neřešit během konzumace jiné záležitosti. Vyhněte se sladkostem a nepřejídejte se. Na správné trávení má nezanedbatelný vliv i dostatek pohybu.

Při bolestech břicha nebo břišním dyskomfortu je možné použít různá volně dostupná léčiva. Je potřeba si však uvědomit, že na prvním místě je správná životospráva. Léky Vám nebudou ku prospěchu, pokud budete trávicí systém opakovaně zatěžovat nevhodnou stravou nebo přejídáním.

Můžete zkusit různé bylinné čaje: koriandr, heřmánek, listy bazalky, fenykl, zázvor, anýz a meduňka uklidňují žaludek, trávicí trakt a mohou být zpracovány dle libosti na čajové kreace nebo je lze koupit jako hotové čajové směsi.

Proti nadýmání můžete použít např. Espumisan easy nebo Carbo Medicinalis Galmed. Jsou vhodné spíše na krátkodobé užívání, při dlouhodobých potížích je nutné vyhledat lékaře.

Při poruše funkce střevní mikroflóry (může nastat např. po užívání antibiotik) můžete vyzkoušet probiotika (léky upravující prostředí ve střevě), např. Linex Forte.

O dalších možnostech léčby se podle Vašich potíží konkrétně informujte u lékaře nebo ve Vaší lékárně.

Kdy je bolest břicha příznakem vážnějšího problému

Bolest břicha není radno podceňovat.
Foto: Profimedia.cz

„Jakékoliv chronické problémy žaludku, mezi které řadíme například zácpu, průjem, problémy s trávením či pocity plnosti i po pár kouscích jídla trvající tři měsíce nebo déle vyžadují návštěvu lékaře,“ říká registrovaná dietoložka Liz McMahonová pro Huffington Post.

Tyto stavy může způsobovat cokoliv od syndromu dráždivého střeva přes intoleranci k laktóze až po závažnější problémy, jako je například gastroparéza, což je stav, při kterém se žaludek nevyprazdňuje správně.

„Je důležité přijít na příčinu dlouhodobých obtíží, aby se mohla vyloučit zánětlivá onemocnění střev nebo například celiakie a stanovit správná diagnóza,“ dodává McMahonová.

„Pokud trpíte silnou a náhlou bolestí žaludku, pravděpodobně není něco v pořádku, a to zejména v případě, že se jedná o ostrý typ nárazové bolesti, která vám vyráží dech. Tento typ bolesti může být totiž způsobený žlučovými či ledvinovými kameny, které není radno zanedbat,“ říká doktor Niket Sonpal a dodává, že možnou příčinou může být i apendicitida neboli zánět slepého střeva.

Ačkoliv je žaludeční nevolnost často způsobená přejídáním či nevhodnou kombinací jídla, která trvá jeden či dva dny, jsou i případy, kdy se jedná o závažnější problém. A to zejména v případě, že bolest neustupuje, zhoršuje se či ji doprovází horečka nebo krev ve stolici.

„Problémy s žaludkem v kombinaci se zvracením může vyvolat mnoho různých faktorů, jako je obstrukce střev, gastrointestinální infekce, zánět, ledvinové kameny, vředy, srdeční záchvat či narušení ovariální cysty,“ říká gastroenteroložka Elena Ivanina.

„Krvácení z úst či anusu je vždy problém, který je potřeba řešit s lékařem,“ říká gastroenteroložka Samantha Nazarethová. Mějte přitom na paměti, že krev nemusí být pouze červená, ale může mít i černou a dehtovou barvu, což naznačuje krvácení ve vyšším zažívacím traktu, jako je žaludek.

Než ale začnete celou situaci řešit, zamyslete se, jestli krev ve stolici není vedlejším účinkem léků, které užíváte, nebo jste nepožili větší množství borůvek, červené řepy, lékořice a jiných potravin, které by mohly stolici zabarvit.

„Neočekávanou nebo neúmyslnou ztrátou hmotnosti by se vždy měl zabývat lékař a je jedno, jestli je doprovodným příznakem bolesti břicha či jiné části těla,“ říká Ivanina. Podle ní se za bolestí břicha a úbytkem váhy může skrývat riziko rakoviny, chronické pankreatitidy, Crohnova nemoc či jiná onemocnění.

Pokud trpíte žaludeční bolestí a máte vyšší tělesnou teplotu než obvykle, mohlo by to znamenat přítomnost infekce. V takovém případě je potřeba co nejdříve vyhledat lékaře.

Nakonec přece znáte své tělo lépe než kdokoli jiný, a pokud cítíte, že je s vámi něco v nepořádku, je vždy lepší se poradit s odborníkem a nesnažit se bolest přebít tlumicími léky.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
  • Léky při potížích s trávením

Hlavní zprávy

Za bolestí břicha můře být stres, ale i vážná nemoc

Bolesti v oblasti žaludku mohou být spojené s nevolností i s pálením žáhy, ale také mohou signalizovat prasklý žaludeční vřed, ledvinovou koliku nebo zánět slepého střeva. Břicho je dost komplikovaná oblast. Bolest zde může mít mnoho příčin.

Může jít o zažívací obtíže, plynatost, menstruační bolesti, zánět slepého střeva, zánět slinivky nebo zánět močového měchýře. V horším případě může jít o příznaky rakoviny, jater, slinivky nebo žaludku.

V případě úrazu či jiného akutního problému může jít o krvácení do břicha, což je životu nebezpečné, stejně jako zánět pobřišnice.

Lékaře byste měli navštívit vždy, pokud neznáte příčinu bolesti břicha, i když bolest třeba na chvíli odezní a pak se zase vrací. Obecně bolest břicha nikdy nepodceňujte. Síla bolesti a potíží nemusí nutné znamenat totéž co závažnost onemocnění.

Zajímavé:  Alergie Na Vosí Jed?

Nevhodná životospráva

Ve většině případů souvisí bolesti žaludku s dietní chybou nebo nevhodnými stravovacími návyky a nepravidelným režimem – nevhodnou kombinací stravy, hltáním a nedostatečným rozmělněním potravy, hladověním či naopak přejídáním se, kouřením, nadměrnou konzumací kávy a alkoholu.

Je třeba se vždy zamyslet nad svou životosprávou a v případě, že obtíže trvají delší dobu nebo se stále opakují, je potřeba návštěva lékaře.

Sledujte příznaky, které vás potkají, abyste dokázali popsat, jakou bolest pociťujete, kam vystřeluje, za jakých okolností bolest nastala, zda po nějakém jídle, v klidu, jestli jste v předešlých dnech neměli nějaké obtíže – například říhání, pálení žáhy nebo pocit nevolnosti.

Mnohé z těchto obtíží se projevují ve stresových situacích (rozčilení, strach, problémy). Dochází ke zvýšené tvorbě kyselých žaludečních šťáv a následnému zánětu sliznice žaludeční. Trvá-li tento stav delší dobu, může dojít až ke vzniku žaludečního vředu. Často je velmi obtížné rozlišit, zda uvedené obtíže souvisejí se žaludkem.

Většinou se bolest promítá do oblasti, kde je uložen orgán v dutině břišní, ale do těchto oblastí často vystřelují bolesti z dalších orgánů. Tak se například projevuje nemocný žlučník, slinivka, játra, projevy střevní spojené se zvýšenou plynatostí, nebo záněty včetně zánětu slepého střeva, kýl břišní, dále problémy cévní, ale i srdeční – infarkt.

Velmi důležité je proto co nejpřesnější určení místa bolesti.

Bolesti spojené s dietní chybou a zažíváním

Nejběžněji nás bolí žaludek v důsledku požití špatného nebo příliš tučného jídla, příliš velkého množství jídla nebo nepravidelnosti v jídle. Bolesti jsou křečovité, mohou být spojeny s nevolností, zvracením nebo nadýmáním.

Žaludek v takovém případě potřebuje odlehčit, takže si už rozhodně nedopřávejte tučná a smažená jídla. Mohou pomoci hořké byliny (pampeliška, hořec, ostropestřec, fenykl). Uleví i čaj z fenyklu a anýzu. Proti bolestem žaludku a žlučníku existují speciální čajové směsi.

V lékárně vám také mohou doporučit prostředek na potlačení kyselé žaludeční sekrece (antacida), preparáty snižující plynatost.

Nadýmání vzniká po požití nadýmavých potravin. Často je provází pocit tvrdého, nafouknutého břicha a křeče. Plyny nemohou odcházet přirozenou cestou ven, hromadí se v břiše, které bolí. Proti nadýmání pomohou bylinky – máta, meduňka, odvar z kmínu a anýzu. Nezůstávejte ležet, volně choďte.

Plynatostí a nadýmáním trpí každý čtvrtý Čech. Většinou je za tím špatně sestavený jídelníček, ale může se jednat i o příznak onemocnění. K plynatosti, nadýmání, dochází při trávení jídla poté, co se dostane do tlustého střeva. Tam ho začnou rozkládat bakterie.

Právě při tomto procesu se uvolňují různé chemické látky nebo prvky – kyslík, dusík, metan, oxid uhličitý, vodík, sirovodík. Z nich obvykle v žaludku a střevech vzniknou jakési bubliny. Ty jdou z těla buď ústy, při říhání, nebo konečníkem jako flatus (prdy).

Plynatostí se pak označuje stav, kdy je v trávicí trubici víc plynu, než je běžné, a člověku odchází plynů příliš mnoho a často. Z pohledu přírodní medicíny je plynatost způsobena přejídáním, mluvením u jídla a hltáním. Každé sousto byste měli přežvýkat až padesátkrát.

A s klasickou medicínou se alternativní lékaři shodují v tom, že tělo potřebuje ke správnému zažívání hodně pohybu.

Kdo má potíže s větry, měl by omezit nadýmavé potraviny – hlavně luštěniny. Jejich nadýmavé účinky se dají výrazně omezit tím, že je dlouho namáčíte ve vodě. Receptem našich babiček bylo zajídat luštěniny minimálně den starým chlebem.

Obávaný žlučník

K bolestem při žlučníkovém záchvatu dochází ve chvíli, kdy žlučové kaménky začnou dráždit stěny žlučníku nebo ucpou žlučové vývody. Potíže může vyvolat konzumace smažených a těžkých pokrmů či většího množství jídla.

Bolest je nesnesitelná, velmi silná a záchvatovitá, objevuje se v nadbřišku a vystřeluje nejčastěji do zad pod pravou lopatkou, jindy začíná ve středu břicha a vyzařuje napravo. Objevuje se půl až tři hodiny po jídle a je často doprovázená pocením, slabostí, nevolností a zvracením.

Při slabším žlučníkovém záchvatu může pomoci podání analgetik a spasmolytik (léků na utišení křečí).

K problémům se žlučníkem se většina lidí dopracuje ve středním a vyšším věku. Statistiky dokazují, že v ženské populaci je více onemocnění žlučníku než u mužů. Odhaduje se, že 10 % mužů a 20 % žen má ve věku mezi  55 a 65 lety žlučové kameny.

Příčina není zcela jasná, obecně se přičítá vrozeným dispozicím, hormonálním vlivům a také životosprávě. Naopak muže více postihuje onemocnění slinivky. Oba tyto orgány ústí do hlavních žlučových cest a pak společným vývodem do dvanácterníku.

Proto se stává, že žlučové kaménky mohou ucpat i vývod ze slinivky a způsobit tak v ní velmi vážný zánět.

Další onemocnění břicha

Gastroezofageální reflux se projevuje pálivou bolestí, která začíná v oblasti žaludku a vystřeluje do nadbřišku, jícnu a krku, někdy až do čelisti.

Pokud vás již reflux trápí delší dobu, lékař vám předepíše léky – inhibitory protonové pumpy snižující tvorbu kyseliny v žaludku. K režimovým opatřením patří úprava stravy. Vyhněte se sladkým jídlům, alkoholu, kávě, čokoládě, česneku a kořeněným jídlům.

Omezte pozdní jídlo, nejezte ve skrčené či vodorovné poloze, dávejte si menší porce jídla vícekrát denně.

Náhle vznikající krutá až nesnesitelná bolest v nadbřišku, která přechází do levé lopatky, ramene a krku, může být signálem vředové choroby žaludku. Také se mohou objevit bolesti v oblasti pravého ramene, které znemožňují dýchání.

Žaludeční vřed ale nemusí vůbec bolet, může se však projevit krvácením do stolice či zvracením krve. V případě velmi silné bolesti v břiše na nic nečekejte a jeďte rychle do nemocnice.

Dlouhodobě je třeba dát pozor na užívání léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové a nesteroidních revmatik (léků na bolesti kloubů), na ostrá jídla, ovocný džus, pikantní sýry, nadýmavou zeleninu, uzeniny a červené maso, alkohol a kouření.

Pomáhají léky snižující vylučování žaludeční kyseliny – inhibitory protonové pumpy, nedráždivá dieta (brambory, vajíčka, vejce, med, špenát, libové drůbeží maso, meruňky, broskve, avokádo). Ulevit žaludku může zelná šťáva, z bylinek má dobré účinky sléz maurský, máta peprná a heřmánek, z koření petrželka, majoránka, kmín.

Dlouhodobá bolest žaludku spojená s průjmem a nadýmáním může signalizovat Crohnovu chorobu nebo celiakii. Podle lékařů není možné celiakii vyléčit. Pečlivým dodržováním bezlepkové diety je však reálné vyvarovat se výrazným zdravotním potížím spojeným s tímto onemocněním.

Jde o chronické autoimunitní onemocnění, které se vyskytuje u geneticky predisponovaných pacientů. Autoimunitní proces vede k atrofii (vyhlazení) klků sliznice tenkého střeva a v důsledku toho dochází k poruše vstřebávání živin.

Genetická predispozice se nachází asi u 20 procent populace, onemocní však jen 1 až 2 procenta celkové populace.

Často je však za celiakii mylně zaměňována alergie na pšeničnou mouku. V případě alergické reakce je důsledkem otok sliznice tenkého střeva a také mohou být přítomné celkové kožní alergické reakce, kupříkladu kopřivka.

Diagnostika se opírá o výsledky testování určité skupiny imunoglobulinů (IgE). I v tomto případě se doporučuje bezlepková dieta, ale nemusí být tak přísná jako u celiakie.

Záleží na souhrnu celkových projevů závislých na množství přijatého lepku.

Počáteční bolesti nastupující v okolí pupku a nadbřišku mohou signalizovat zánět slepého střeva. Poté se bolesti stěhují do pravé strany podbřišku. Akutní zánět o sobě dává vědět – postiženého bolí celá oblast břicha. Potíže provází teplota, nevolnost a zvracení.

Ledvinová kolika je doslova postrachem. Tupá bolest v zádech, boku, která vyzařuje do dolní části břicha, může provázet i ledvinovou koliku.

Při ní bývá břicho rovněž bolestivě nafouklé, může se přidat nevolnost, zvyšuje se teplota. K dalším příznakům ledvinové koliky patří závratě a bolesti vystřelující do třísel.

Při ledvinové kolice si sami neporadíte, je třeba vyšetření lékaře, který rozhodne o hospitalizaci v nemocnici.

Při akutním zánětu slinivky se objevuje hluboká, stálá a tupá bolest nad pupkem a vyzařuje až do zad, je spojená někdy se zvracením a pocitem nadmutí. Zánět slinivky může být smrtelně nebezpečný, a proto okamžitě volejte lékaře.

Pro zánět močového měchýře je charakteristická pálivá až svědivá bolest v podbřišku spojená s bolestivě nafouklým břichem. Často se objevuje horečka a nevolnost.

Infekce močových cest může probíhat v různých intenzitách – od nenápadného zánětu, kdy nepociťujeme velké problémy, až po nebezpečný bakteriální zánět ohrožující ledviny. První močové infekce se mohou objevit už v dětském věku.

Ve svém životě se se zánětem močových cest setká každá druhá žena, u třiceti procent dochází k recidivě, z čehož se pak u 15 procent záněty opakují často. Muže potkává toto nepříjemné onemocnění spíše ve vyšším věku.

V případě mírného zánětu aplikujte suché teplo, odpočívejte, pokuste se zmírnit křeče podáním kapek (spasmolytika). Do jisté fáze zánětu ještě pomohou volně prodejné přípravky z lékárny. Vyhněte se příliš kořeněné a solené stravě. Pokud potíže neustoupí do tří dnů nebo se zhoršují, navštivte lékaře.

Bolesti břicha zapříčiňují i gynekologické potíže. Bolesti zasahují buď oblast celého břicha, nebo jen podbřišek, k tomu vystřelují do oblasti zad. Jsou křečovité a bývají velmi silné, jsou doprovázeny nevolností a teplotou. V tomto případě je nevyhnutelné navštívit lékaře.

Překážka ve střevech se projevuje nemožností se vyprázdnit – stolice nemá kudy odejít. K počátečním potížím patří bolest v oblasti žaludku, objevují se křeče, žaludek je stažený, přidává se horečka, zrychluje se tep, může se objevit krev ve stolici a známky počínající sepse. Jde o život ohrožující stav a okamžitě vyhledejte lékaře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector