Pálení v podbřišku – Vše o zdraví

Těhotenství a bolest podbřišku k sobě neodmyslitelně patří. Píchavá bolest, která se objeví při prudkém pohybu, při vstávání či při nadměrné fyzické aktivitě. Tyto pocity vylekají hlavně prvorodičky, které ještě neví, co to může znamenat.

Pocit bolesti a napětí v podbřišku se projevují v průběhu celého těhotenství. Bolest břicha na začátku těhotenství se lokalizuje více dolů v podbřišku a jako bolest v pravém boku, s postupujícím stádiem těhotenství se posouvá více nahoru.

Bolest břicha na konci těhotenství se posouvá směrem k pupíku.

Krátce po otěhotnění se začne děloha měnit, růst a prokrvovat. Zvětšující se děloha napíná vazy, které ji drží na správném místě. Jsou to vazy směřující ke křížové oblasti pánve, dále k oběma stranám pánve a třetí vazy vedou do třísel a upínají se i do oblasti zevních rodidel.

Tento přirozený proces se projeví jako bolest dělohy v těhotenství. Vaz na pravé straně bývá většinou kratší a proto některé ženy vnímají bolest více v pravém podbřišku, jiné cítí bolest v celém podbřišku.

Jsou i ženy, které mají kratší levý vaz a pociťují bolest více na levé straně.

Pálení v podbřišku - Vše o zdraví Tvrdnutí břicha v těhotenství

Kromě píchavé bolesti, které je způsobena napínáním děložních vazů, jsou typické také křeče v břiše, tvrdnutí břicha, bolest v tříslech a v zádech.

Tento typ bolesti souvisí také s dělohou, konkrétně za ní mohou přirozené kontrakce v průběhu celého těhotenství. Tvrdnutí břicha není bolestivé, jen přináší nepříjemný pocit.

Jediným přípravkem, co na bolest břicha gynekolog předepisuje, je čistý hořčík v tabletách. Doporučuje se také nezvedat těžké věci a hýbat se zvýšenou opatrností.

Vnímání těchto obtíží je u každé ženy individuální. Zatímco jedna skupina žen je během těhotenství fyzicky aktivní, jiné se hýbou jen s těžkostí. Tvrdnutí břicha v 2.

trimestru může signalizovat předčasný porod, proto je jistější o frekvenci a intenzitě tvrdnutí břicha informovat svého lékaře.

Na základě dalších vyšetření děložního čípku zhodnotí riziko předčasného porodu a nastaví ty správná opatření a absolutní klidový režim.

Jak poznat poslíčky?

Na konci těhotenství se píchavá bolest a tvrdnutí břicha objevují častěji, více jak 10-krát za den. Jde o předporodní činnosti dělohy, které hovorově říkáme poslíčky. Tyto Braxton-Hicksovy kontrakce trvají půl minuty až minutu.

Jak je poznat? Poslíčci se od skutečných porodních kontrakcí liší tím, že přicházejí nepravidelně. Pokud je žena v klidu, sami odcházejí.

Na rozdíl od toho porodní kontrakce mají pravidelný interval, jsou čím dál tím silnější, doba trvání jedné kontrakce se časem prodlužuje a intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi se zkracují.

Když se doba mezi kontrakcemi dostane pod 15 minut a méně, neustupují ani po teplé sprše nebo praskne plodová voda, je čas vyrazit na cestu do porodnice.

Pálení v podbřišku - Vše o zdraví Potíže se zažíváním v těhotenství

Potíže se zažíváním doprovází každou ženu. Nejen, že rostoucí děloha a miminko tlačí na žaludek, ale i hormonální změny jsou příčinou typických projevů v těhotenství.

Zvyšuje se hladina hormonu progesteron, který ženské tělo potřebuje k udržení těhotenství, rovněž má za následek pomalejší střeva a povolený žaludeční svěrač – kardii.

Všechny tyto změny dohromady způsobují potíže, které jsou pro období těhotenství typické.

Nevolnost – v 1. trimestru je nevolnost a zvracení synonymem těhotenství. Objevují se hlavně ráno, ale není výjimkou, že trvají i celý den. Důvodem těchto nepříjemných projevů jsou hormonální změny, nízká hladina cukru v krvi a stres. Na dobrém pocitu nepřidává ani zvýšená citlivost na různé pachy.

Zácpa – líná střeva, rostoucí děloha a k tomu doplňky stravy s obsahem železa mají za následek obtížné nebo méně časté vyprazdňování, které doprovází i bolest břicha. Částečně je dokáže zmírnit dostatečný pitný režim, strava bohatá na vlákninu a k tomu chůze, která dá střeva do pohybu.

Pálení žáhy – ve třetím trimestru je pálení žáhy běžným nepříjemným projevem. Pyróza neboli pálení žáhy má na svědomí uvolněný svěrač mezi žaludkem a jícnem a rostoucí miminko způsobují, že kyselý obsah žaludku se vrací do jícnu. Překyselení žaludek se projeví jako bolest žaludku po jídle, křeče v žaludku, říhání, nevolnost a bolest za hrudní kostí.

Nadýmání – ochablá střeva a obtížný odchod plynů ze střev jsou dalším z nežádoucích projevů hormonu progesteron. Zaražené větry zmírníte pomocí upraveného jídelníčku.

Vynechte nadýmavé potraviny jako jsou luštěniny, košťálová zelenina a cibule, omezte příjem jednoduchých sacharidů a sycenou vodu.

Jídlo žvýkejte pomalu a důkladně, aby se do žaludku dostalo co nejméně vzduchu.

Průjem – i když pro těhotenství je typické spíše obtížné vyprazdňování, může neobvyklá kombinace potravin působit na střeva spíš opačně. Průjem mohou doprovázet i křeče v břiše.

Průjem v kombinaci s horečkou je nebezpečný, v tomto případě je jistější vyhledat lékaře. Průjmy v těhotenství, v období plánovaného porodu ve 3. trimestru, mohou znamenat, že tlak na střeva se uvolňuje a porod se už blíží.

Není to, ale pravidlem u každé nastávající maminky.

Pálení v podbřišku - Vše o zdraví Které léky jsou v těhotenství bezpečné?

V těhotenství si ženy dávají více pozor na stravu, na pohyb a také na léky, které užívají. Je známo, že některé léky se v těhotenství nedoporučuje užívat. Je to z důvodu, že dosud není znám jejich vliv na tělo nastávající maminky a rostoucího miminka. Vybrané léky a doplňky stravy jsou dokonce vysloveně kontraindikované a mohou nadělat více problémů než užitku.

Jaké jsou povolené přípravky? Tady je příklad nejpotřebnějších léků:

  • Magnesium Laktát – doplní do těla hořčík ve správné dávce
  • Rennie – žvýkací tablety jako řešení, co na bolest žaludku a pálení žáhy
  • Duphalac – tekutá lactulosa působí v tlustém střevě a řeší problém se zácpou
  • Paracetamol – uleví od bolesti svalů, kloubů a horečky v průběhu celého těhotenství
  • Ibuprofen – v 1. a 2. trimestru je povolenou účinnou látkou, která tlumí bolest, zánět a horečku
  • Simethicon – zatočí s nadýmáním

Pálení v podbřišku - Vše o zdraví Při těchto bolestech raději zbystřete

Bolest břicha v těhotenství souvisí s vyvíjejícím se miminkem a změnami v těle ženy. Bolí na stejném místě a proto se mohou mylně diagnostikovat. Při podezření, že je něco v nepořádku, je jistější konzultovat stav s lékařem.

Varovnými signály jsou:

  • horečka
  • krvácení
  • neutuchající až zesilující bolest
  • řezání při močení

Zánět slepého střeva

Slepé střevo se nachází vpravo dole, bolí tedy na stejném místě jako roztahující se děložní vazy. Na rozdíl od nich, bolest na pravé straně při zánětu slepého střeva neutichá, je pulzující, začíná v nadbřišku a do podbřišku sestupuje.

Zánět močových cest

I močové cesty se nacházejí v podbřišku a proto je snadné si tyto bolesti zaměnit. Při zánětu močových cest je přítomné i řezání a pálení při močení, krev v moči a horečka.

Vitamin a minerály pro těhotnéKosmetika pro těhotné

Bolest v břiše a křeče – co je způsobuje?

Helicobacter pylori test HP-TEST

Obsah článku:

Stává se vám, že vás občas nevysvetlitelne bolí břicho? Máte křeče ve středu břicha pod žebry nebo na levé straně? Bolí vás břicho na dotek nebo pociťujete píchání?

V tomto článku se vám pokusíme shrnout nejčastější příčiny bolesti, křečí a píchání v břišní oblasti.

Pálení v podbřišku - Vše o zdraví

Křeče v břiše a bolest zad

Bolest žaludku může být vystřelující až do zad. Ostré bolesti mohou naznačovat zánět žlučníku. Pokud se objevují po konzumaci mastného, ​​problém může způsobovat pankreas. Zvýšenou pozornost je třeba mít při bolesti, která je doprovázena horečkami a zimnicí. V tom případě může jít o infekci močových cest.

Křeče v břiše a průjem

Křeče v břiše, průjem a zimnice. Pokud se objevují jen výjimečně, je to v pořádku, zažil to už každý z nás. Problém však nastává pokud se průjem objevuje dlouhodobě a chronicky. To může být znakem Crohnovy nemoci, dlouhodobého stresu, intolerance potravin, nebo například i ulcerózní kolitidy.

Křeče po jídle nebo v noci

Bolí vás břicho po jídle? Zkuste zpozorovat, zda vám nepřekáží nějaká složka potravy. Častokrát se takto odhalí intolerance, ať už na lepek, histamin nebo laktózu.

Pokud vás po jídle trápí bolesti střední části břicha pod žebry, může jít o žaludeční vřed. V tomto případě je bolest výraznější po konzumaci kořeněných a pikantních jídel.

Zajímavé:  Jak Zmírnit Příznaky Rýmy?

Pokud máte silné bolesti pouze po konzumaci mastného, ​​zřejmě jde o nemocný žlučník. Silná bolest objevující se v okolí pupku krátce po jídle, poukazuje na problémy se slinivkou.

Víc informaci o Bolesti břicha po jídle.

Noční bolesti břicha mohou signalizovat dvanáctníkové vředy, objevující se většinou 2-6 hodin po jídle.

Bolest břicha pod žebry uprostřed

Pálení v podbřišku - Vše o zdraví

Pokud pociťujete bolest nebo křeče uprostřed pod žebry, může jít o žaludeční vřed, problémy s refluxem nebo zapálený pankreas. Vaše trávení zřejmě má nějakou poruchu. Také je možné, že jde o žlučový kámen.

Pulzování pod pravým žebrem nebo píchání či tupá bolest v této oblasti může značit i vřed dvanácterníku, zánět slinivky břišní či problémy močových cest.

Bolesti v střední části břicha mohou být příznakem Helicobacter pylori.

Bolesti břicha na levé straně

Bolestivý střed levé části břicha připisujeme možnému zánětu močových cest – problémy s ledvinami. Bolest může způsobit i zácpa.

Pokud křeče a bolesti pociťujete níže, může jít o gynekologické problémy, slepé střevo nebo zánět tlustého střeva.

Bolesti v levé části mohou znamenat i zánět slinivky nebo zmíněné vředy.

Pálení v podbřišku - Vše o zdraví

Strava a vnitřní klid

Při potížích s trávením a bolestech v oblasti břicha je pravděpodobné, že kamenem úrazu je stravování. Pokud hledáte základní rady, které byste měli ve stravování dodržovat – přečtěte si náš článek s tipy na stravu. (Nejen při helikobakterovi)

Dalším klíčovým faktorem je míra stresu, který může vyvolat řadu onemocnění a přímo ovlivňuje náš zdravotní stav. Měli byste proto dbát na zdravý životní styl, příjem dostatečného množství vitamínů, minerálů a vlákniny. Důležitý je také odpočinek a váš vnitřní klid. Najděte si způsob, jak tyto potřeby naplnit. Na vašem zdravotním stavu se to poměrně rychle odrazí.

ZJISTĚTE PŘÍČINU VAŠICH POTÍŽÍ – OTESTUJTE SE NA HELIKOBAKTER PYLORI

Test na Helicobacter pylori je spolehlivá diagnostická metoda s přesnými výsledky. Provedete si ho v pohodlí vašeho domova. Čím dříve zjistíte vaši diagnózu, tím spíše můžete zahájit léčbu.

Bolest v boku

Bolest v boku čas od času potká každého z nás. Tento pocit bývá dosti nepříjemný a mnohdy i omezující. Příčin vzniku obtíží je několik. Ty méně vážné se povětšinou vyřeší samy, avšak existují i stavy, kdy bychom s návštěvou lékaře neměli otálet.

Podobně jako je tomu u ostatních částí těla, i bolest v boku má nejrůznější projevy. Může být svíravá nebo bodavá, trvalá nebo se vyskytovat záchvatovitě v takzvaných atakách.

Pokud se příčina týká pohybového aparátu, je povětšinou bolest ostrá a dobře lokalizovatelná.

Při onemocnění vnitřních orgánů (viscerální bolest) bývá bolest tupá a hůře lokalizovatelná.

Pálení v podbřišku - Vše o zdravíPříčiny

Bolest v boku může mít nespočet důvodů. Velmi často se vyskytují obtíže traumatického rázu (natržení svalu, zlomenina žebra, ruptura sleziny…) jako následek nárazu do postižené části těla po pádu či nekoordinovaném pohybu.

Tato bolest bývá dobře lokalizovatelná a místo je citlivé na dotek. Zároveň jsme si dobře vědomi situace, která bolest do určité míry vysvětluje. Obvykle bývají tyto bolesti spojeny s blokádou hrudní páteře či žebra.

Prudká ostrá bolest může vznikat útlakem nervu vystupujícího z míchy, k čemuž nejčastěji dochází při výhřezu meziobratlové ploténky. Způsobovat ji však může i útlak kostním výrůstkem či nádorovým procesem.

„Píchání v boku“

S těmito obtížemi se nejčastěji setkáváme při chůzi či běhu.

Bolest bývá způsobena stahem obalu sleziny (bolest v levém boku) či jater (bolest v pravém boku) při potřebě většího množství krevních elementů, které jsou v játrech a slezině skladovány.

Některé teorie uvádí, že píchání v boku způsobuje nedostatečná fixace břišní dutiny při níž dochází ke snížení funkční aktivity šikmých břišních svalů a příčného svalu břišního. Při této nedostatečnosti dochází k bolestivému natažení vazivových pruhů, které fixují játra a slezinu.

Více si můžete přečíst v našem článku o tzv. píchání v boku při běhu.

Náhlé příhody břišní

Bolesti v boku může způsobovat poškození celé řady orgánů, jak z dutiny břišní, tak i z dutiny hrudní. Někdy je velmi náročné určit, co přesně námi pociťované obtíže vyvolává.

Do levého boku se promítá postižení sleziny či onemocnění ledvin, jako například zánět nebo ledvinové kameny (bývají zároveň potíže při močení).

V pravém boku mohou být bolesti vyvolávány zánětem slepého střeva či onemocněním jater. Také gynekologické obtíže, jako cysta na vaječníku, mimoděložní těhotenství nebo endometrióza, mohou způsobovat bolesti v boku.

Samozřejmě nesmíme opomenout ani bolesti vznikající na základě onemocnění trávicí soustavy, jako je žaludeční vřed, vřed na dvanáctníku, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba nebo také obyčejná zácpa. V neposlední řadě musíme vyloučit případnou přítomnost plicního zánětu či embolie.

Jak Vám může pomoci fyzioterapeut

Vzniklé bolesti nepřehlížejte, protože u některých případů v této problematice (především u náhlých příhod břišních) je nutné postupovat rychle. Například při zánětu červovitého přívěsku (slepého střeva) je nutné okamžité operační řešení.

V případě, že jste však navštívili lékaře, který na základě klinického vyšetření neodhalil žádný problém v oblasti vnitřních orgánů, podle laboratorního vyšetření nejsou přítomny žádné známky zánětu (zvýšená sedimentace, vyšší počet bílých krvinek, zvýšený C-reaktivní protein) a i případné výsledky zobrazovacích metod (RTG, sono, magnetická rezonance) jsou takzvaně čisté (bez nálezu jevícího známky onemocnění) a přesto Vaše obtíže přetrvávají, je dobré provést komplexní kineziologické vyšetření. Fyzioterapeut je schopen vyhodnotit, zda Vaše obtíže nemohou způsobovat již zmíněné blokády páteře či žeber, výhřez meziobratlové ploténky nebo „pouhá“ svalová dysbalance, případně špatný dechový stereotyp.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., PrahaZdroj: KRÁLOVÁ, V. Bolest v boku [online]. c2012 [cit. 2015-10-08]. Dostupné na http://cs.medixa.org/priznaky/bolest-v-boku.

Hlavní příznaky zánětu močového měchýře. Znáte je?

Zánět močového měchýře neboli cystitida. Jaké jsou nejčastější příznaky zánětu močového měchýře? ✔️ Příčiny mohou být různé, stejně tak i příznaky, shodují se lékaři. Jaké jsou nejčastější, si představíme v dnešním článku.

Původci a příznaky zánětu močového měchýře

Strávila jste odpoledne v mokrých plavkách, navečer jste přistydla v chladné trávě a před spaním Vám došlo, že jste za celý den vypila jen ranní kávu. A teď chodíte často na malou a při vyprazdňování se objevují nepříjemné pocity. Tušíte, že problém bude v močovém ústrojí, možná zánět, ale nejste si jistá? Zde najdete 5 znaků, jak poznat, že jde o zánět močového měchýře.

Nejčastější příznaky zánětu močových cest:

  • pocit plného močového měchýře
  • pichlavé bolesti v podbřišku
  • strach doplňovat tekutiny
  • pálení při močení na jeho konci
  • vyměšování pouze velmi malého množství moči
  • v některých případech močení krve (závažné případy)

Pálení v podbřišku - Vše o zdraví

 

Původci zánětu močového měchýře

Mezi hlavní původce zánětu močových cest patří bakterie, které se usazují v močovém měchýři či celém močovém traktu. Nejčastěji je původcem bakterie Escherichia coli (cca 70-90 % infekcí). Tato bakterie patří k přirozené mikroflóře člověka a je ve většině případů prospěšná. Nicméně, pokud se dostane do močového měchýře, je pozdě.

Jestliže není zajištěn dostatečný pitný režim, aby byl močový měchýř proplachován, dochází k usazování a množení bakterií, což vede k zánětu močového měchýře.

Pojďme si jednotlivé případy blíže rozebrat. Rozhodně, při prvním náznaku zánětu močového měchýře, reagujte a nasaďte protiopatření.

1. Časté nutkání „na malou“

Pijete pořád stejné množství tekutin, ale najednou se Vám chce „na malou“ velmi často? Přestože jste měla pocit, že už „to nevydržíte“, že máte plný močový měchýř, najednou vyloučíte velmi málo moči?

Uběhne chvilka a nutkání k močení se objeví znovu? Takto vypadají první příznaky zánětu močových cest.

2. Bolest nebo pálení při močení

Pokud cítíte při močení a především k jeho konci (při domočování) bolestivé šimrání, pálení až řezání, znamená to zanícenou močovou trubici. Je to sice jedním z nejvýraznějších příznaků zánětu močových cest, může ale poukazovat i na jiná onemocnění. Některé z nich mohou být sexuálně přenosné choroby, například kapavka, chlamydie či vaginální podráždění.

3. Bolest či tlak

Dalším příznakem bývají nepříjemné pocity v podbřišku, ve spodní části břicha nebo oblasti pánve. Takovými pocity jsou bolest, tlak, nejvíce při jakémkoliv napnutí břicha. To připomíná předmenstruační a menstruační bolesti. Znamením zánětu mohou být křeče, tlak, ostrá či tupá bolest kolem samotného močového měchýře.

Bolest v podbřišku, typicky v pravé části podbřišku, bez dalších typických příznaků infekce močového měchýře může indikovat také střevní záněty, nebo konkrétně slepého střeva. Pokud se bakterie dostanou až k ledvinám, bolest se může projevit v kříži (spodní část zas nad pánví).

4. Barva a zápach moči

Zajímavé:  Cviky Na Kyčelní Klouby?

Ze zabarvení moči lze zjistit, zda se v našem děje něco nezvyklého. Za normálních okolností je moč čistá a světle žlutá.

Při zánětu močových cest je červená, růžová či kalná nebo tmavá barva možná děsivá, ale není třeba se ihned obávat nad míru, nebývá život ohrožující příznak (v jistých případech však může být příznakem vážnějšího onemocnění). Způsobují ji částečky krve z důvodu podrážděné sliznice močových cest.

Některé potraviny jako například červená řepa mají ale stejný účinek, proto je důležité všímat si všech příznaků, než se přikloníte k „diagnostice“ zánětu močových cest. Kalná moč může značit vaginální výtok, dehydrataci a pohlavně přenosné choroby.

Vedle barvy si povšimněte i zápachu moči. Pokud silně a nelibě zapáchá, může se jednat o další příznak. I v tomto případě se ale nejdříve zamyslete nad tím, zda jste nekonzumovala potraviny, které by mohly stát za takovým zápachem, příkladem může být chřest. Stejně tak některé léky ovlivňují zápach moči.

5. Zvýšená teplota

Zánět močového měchýře nebo močových cest se někdy projevuje zvýšenou teplotou, únavou a slabostí. Vaše tělo totiž bojuje s infekcí.

V horším případě se objevuje nevolnost až zvracení, to už se infekce nejspíše dostala až do ledvin (či prostaty).

Pro pokročilejší stádium zánětu močového měchýře je typická vysoká teplota (nad 38 °C), třesení, výtok z pochvy, vyšší množství krvi v moči (červená moč) a bolest v bedrech.

Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Pokud by se bakterie dostaly z ledvin do krevního oběhu, způsobily by otravu krve (sepsi). V případě opakovaných infekcí ledvin může dojít k poruše funkce ledvin. Zánět močových cest v těhotenství může poškodit plod a způsobit předčasný porod.

Jaké další příznaky močového měchýře můžeme očekávat?

Uvedli jsme nejčastější a nejnápadnější znaky zánětu močového měchýře. Každý je však jiný a konkrétní průběh onemocnění u něj může vypadat jinak. Vzpomeňte si, zda jste v posledních dnech dodávala tělu dostatek tekutin, tepla a pohody.

Dodržovala jste skvělou hygienu intimních partií (např.

před a po pohlavním styku, utírání zepředu dozadu), nosíte bavlněné prodyšné prádlo? Nebo naopak, nepoužíváte kosmetické produkty intimní hygieny příliš často, nejsou tyto produkty parfémované?

Tyto a další faktory je třeba brát v potaz ve chvíli, kdy přemýšlíme, zda se jedná skutečně o zánět močových cest, případně konkrétně močového měchýře. A pokud si stále nejste jisti, rozhodně neváhejte jít k lékaři.

Léčba zánětu močového měchýře

Pokud už nás zánět močového měchýře právě trápí, je vhodné se okamžitě obrátit na lékaře, který provede rozbor moči a naordinuje vhodnou léčbu

Obvykle se nasadí antibiotika. Je doporučen zvýšený pitný režim a spolu s tím, potřeba udržet ledviny v teple.

Naopak, není vhodné konzumovat alkohol, kávu, jídla s vysokým obsahem cukru a  škrobu, pikantní koření a nadměrně solit.

Hlavní příznaky zánětu močového měchýře

Aktuální článek: Hlavní příznaky zánětu močového měchýře. Znáte je?

Bolest břicha a průjem nepodceňujte. Zanedbání může skončit i rakovinou

Neznáme sice jejich příčinu, víme ale, že chronické střevní záněty (IBD) každoročně postihují více a více lidí. Navíc jimi trpí stále mladší pacienti a mohou se objevit dokonce u kojenců.

Nemocnému obvykle drasticky zhorší kvalitu osobního i pracovního života, objevují se postižení kloubů, očí a kůže, a dokonce ho mohou ohrožovat na životě.

Počet nemocných s celoživotními zánětlivými onemocněními v Česku loni přesáhl 56 tisíc a každoročně narůstá.

Přečíst článek ›

V minulosti se léčení střevních zánětů příliš nedařilo. Jsou totiž velmi individuální, na každého pacienta tak funguje něco jiného. „Je na lékaři, aby správně určil postup léčby, která bude nejlépe účinkovat.

Méně nežádoucích účinků a delší intervaly podání mají biologické přípravky. Také cíleně ovlivňují chorobný děj,“ říká na portálu Inovace pro život Lucie Laštíková z pacientské organizace Pacienti IBD.

Právě biologická léčba přinesla významný pokrok.

Přečíst článek ›

Biologika jsou léčiva vyráběná pomocí živých organismů. Protože jsou podobná, nebo shodná s molekulami lidského těla, dokážou přesně zasáhnout centrum nemoci.

Díky ní výrazně stoupla kvalita života pacientů, značně se snížila úmrtnost. Mohou se také dostat do stavu, kdy jsou bez příznaků a žijí téměř běžný život.

Správně léčený pacient se cítí výrazně lépe, nemá bolesti, chodí do práce a dokonce sportuje.

„V posledních letech vstoupila na trh celá škála nových molekul, která pacientům s idiopatickými střevními záněty výrazně pomáhá mírnit příznaky nemoci a zároveň je nezatěžuje nežádoucími účinky, a to ani při dlouhodobém užívání,“ popisuje průběh léčby Laštíková.

Dietou proti průjmům

Typickými příznaky střevních zánětů jsou průjmy. Úporné nutkání člověka doslova žene na toaletu. Kromě návštěvy lékaře, který nasadí léčbu, je vhodné dodržovat dietu, díky níž lze obtížím předcházet.

Přečíst článek ›

  • Bezezbytková dieta* jídlu se nevyhýbejte, dopřejte si ale menší porce,* při nechuti k jídlu doplňujte potřebné živiny pomocí nutridrinků,* nekonzumujte potraviny (ovoce, zelenina, káva atd.), které pomáhají pohybu zažívacího traktu,* pacienti s ulcerózní kolitidou by se měli vyvarovat alkoholu a nadměrné konzumace cukru,
  • * při zúžení střeva, typické pro pacienty s Crohnovou chorobou, omezte semínka, luštěniny a ořechy.

Zapomeňte na smažené, pikantní a uzené. Vysaďte kávu i alkohol, které v zažívacím traktu způsobují překyselení. Vyplatí se střídmost a pravidelnost. A dostatečný pitný režim. Voda je totiž pro funkci střev důležitá, ředí a odplavuje škodlivé látky a chrání je tak před vznikem karcinomu. Ideálně byste pak měli vypít 2,5 litru vody denně. Kolik skleniček jste dnes měli?

Když už na vás přišly obtíže, nasaďte bezezbytkovou dietu. Ta spočívá ve vyloučení potravy, která se špatně tráví, čímž předejdete bolestem břicha a průjmům. Ale ani v klidovém období byste neměli experimentovat. Pomalu zařazujte běžné potraviny.

Polotekutou stravu začněte nahrazovat tuhými pokrmy. Stopku by měly dostat hrubé vlákniny. Ty jsou obsaženy například v kapustě, kedlubnách, zelí či okurkách.

Ideální jsou zředěné ovocné šťávy, pyré, ovesná kaše, vařené drůbeží nebo rybí maso, vejce, rýže a těstoviny a jemná vláknina, kterou obsahují jablka, mrkev či brambory.

Moderní léčba pro 15 procent

Díky moderní medicíně se snižuje jak počet, tak délka hospitalizací. Pacienti jsou biologickou léčbou léčeni ve specializovaných centrech, proto se těmto drahým, avšak vysoce inovativním přípravkům někdy říká centrová léčba či centrové léčivé přípravky. Léčba jednoho pacienta stojí zhruba 250 tisíc korun ročně.

„Moderní biologickou léčbou se u nás nyní léčí jen asi 15 procent nemocných s IBD, zatímco třeba ve Francii nebo Německu je to skoro čtvrtina. Dostupnost léčby se v Česku přesto zvýšila. Počet léčených roste rychleji než náklady,“ uvádí Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Přečíst článek ›

Léčba je zdravotními pojišťovnami dobře hrazena a díky vysokému počtu center i dostupná. Pacienti tak mají vysokou šanci žít déle a kvalitněji. „Bohužel i u biologických léků je účinnost mnohdy jen dočasná a u některých pacientů na ně po několika letech vzniká rezistence a klesá tak jejich účinnost. Je pak potřeba zaměnit přípravek,“ dodává Laštíková.

Vyšetření se vyplatí

Střevní záněty jsou rizikovým faktorem při vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. Jedním z prvních kroků je tedy jít k lékaři.

A i když výčet procedur – kolonoskopie, jíž se lékař podívá na stav střeva, vyšetření stolice na bakteriální nákazy či krvácení nebo rentgen s klystýrem a počítačová tomografie – nezní lákavě, vyplatí se.

Jsou to relativně jednoduché diagnostické metody, po nichž budete vědět, jestli je vaše střevo fit.

Zajímavé:  Gemini: Operaci šedého zákalu ročně podstoupí 80 tis.lidí – vše o zdraví

Přečíst článek ›

Crohnova choroba postihuje trávicí trubici až po tlusté střevo. Pacienti mívají bolesti břicha a průjem s bolestivým vyprazdňováním. Nejčastější výskyt mezi 15. a 35. rokem života.

Ulcerózní kolitida postihuje tlusté střevo a konečník. Vznikají vředy ve střevní sliznici, které mohou vést k proděravění střeva a k ohrožení života. Bývá odhalena mezi 20. a 40. rokem života.

Bolest břicha – druhy, příčiny a léčba

Bolest břicha je častý problém, který však není radno podceňovat. Leckdy sice jde o nevinné a krátkodobé zažívací obtíže, ale někdy může taková bolest poukazovat na vážnější onemocnění. Jaké druhy bolesti břicha rozlišujeme, co mohou signalizovat, kdy vyhledat pomoc a co obecně pomáhá při mírných potížích?

Rozhodně se nerozpakujte kvůli bolestem břicha kontaktovat lékaře. Pozorujte bedlivě příznaky u sebe či svých dětí, abyste mu problémy popsali co nejpřesněji.

Lehké bolesti břicha mohou přijít třeba po těžkém menu. Ovšem pravidelné a dlouhodobé bolesti signalizují vážnější problém, jehož banalizace často vede k těžkému poškození zdraví. Jednat se přitom může o různé záněty, Crohnovu chorobu, celiakii a nejhůře o rakovinu (jater, slinivky, žaludku). Bolesti břicha obecně dělíme na tyto druhy:

  • Ostrá (somatická) bolest břicha – je přesně lokalizovaná a provázená bolestivostí při pohmatu. Jeví se jako intenzivní píchání, může nastat náhle a při zanedbání se stupňuje.
  • Tupá (viscerální) bolest břicha – nebývá přesně lokalizovaná, ale většinou se vyskytuje ve střední části břicha jako silný a soustavný tlak.
  • Křečovitá bolest břicha – může být lokalizovaná, ale zpravidla postihuje větší část břicha. Jeví se jako svíravé bolesti s křečemi, často také jako pocit, že se nemůžete narovnat.
  • Nadýmání (plynatost) – je pocit plného břicha, který se projevuje nafouknutím břicha a někdy ho doprovází křeče.

Příčiny bolesti břicha

Lékaři dále dělí bolesti břicha na organické a funkční. Organická bolest je důsledkem jiného onemocnění a konkrétní příčinu potíží musí vždy odhalit lékař.

Funkční bolesti břicha jsou mnohem častější – leckdy je na vině psychika, tedy stresová zátěž pacienta.

Ve velké části takových případů se objevují zažívací potíže spojené se zácpou či nadýmáním.

Břicho často bolí na konkrétním místě, což lékaři pomůže odhalit postiženou oblast trávicího traktu a určit diagnózu. Nejčastěji si pacienti stěžují na bolest břicha na levé/pravé straně, v pravém/levém boku, nad/pod pupíkem nebo okolo něj, na bolest břicha nahoře uprostřed, pod žebry, v levém/pravém podbřišku, případně na bolest celého břicha či břicha a zad.

Bolest břicha po jídle

Křeče v břiše se objevují většinou po pozření mastného či tučného jídla. Mohou však souviset i se žlučovými kameny. Potom je nezbytná úprava jídelníčku a dodržování správných stravovacích návyků.

Trávicí potíže může mít na svědomí také překyselení žaludku. To se projevuje bolestí žaludku či nevolností, nejběžnějšími příčinami jsou alkohol, kouření, stres, úzkost a těžké pokrmy. Dlouhodobé překyselení žaludku může způsobit vředy, proto v takovém případě neotálejte s návštěvou lékaře.

Bolest břicha v nadbřišku a okolo pupíku

V nadbřišku se projevují bolesti žaludku, pankreatu, případně žlučníku. Je-li bolest tupá, bodavá až ostrá a přechází ve svíravou bolest na různých místech podbřišku, může jít o střevní chřipku doprovázenou dalšími příznaky (průjem, horečka, zimnice, bolesti svalů, nevolnost).

V oblasti pupíku nebo nad/pod pupíkem se objevují průvodní bolesti apendixu a tenkého střeva. Kolikovitou bolest v této oblasti zase způsobuje střevní obstrukce. Bolest kolem pupíku či v pravém podbřišku trápí mimo jiné pacienty s Crohnovou nemocí.

Bolest břicha a zad

Bolest v nadbřišku vyzařující do krku, končetin či zad může být jedním z projevů tzv. gastroezofageálního refluxu. Hluboká tupá bolest nad pupíkem s vyzařováním do zad zase doprovází akutní zánět slinivky. Tupá bolest v zádech anebo boku vyzařující do stejné strany dolní poloviny břicha může provázet ledvinovou koliku.

Bolest břicha na levé a pravé straně pod žebry

Bolest břicha pod žebry může poukazovat na podrážděný žaludek, onemocnění jícnu, cévní komplikace či dokonce infarkt. Jde-li o bolest v celém pruhu, může jít o zánět pobřišnice. Vždy tedy sledujte příznaky a případně vyhledejte lékaře.

  • Bolest v levém podžebří – bodání a tupá bolest může značit dráždivý tračník, u průjmovitého druhu se navíc objevují křeče ve spodním břiše. Bolest v levém podžebří se objevuje také při vředové chorobě žaludku nebo dvanáctníku. Při akutním vředu žaludku vzniká náhlá krutá bolest v nadbřišku, která přechází do levé lopatky, ramene a krku. Vředy se projevují též jako pálivá, bodavá či tupá bolest v horní části břicha, jež má tendence mizet a zase se vracet. Náhlá ostrá bolest v levém podžebří značí poruchy sleziny.
  • Bolest v pravém podžebří – je typická pro žlučník. Může vyzařovat do zad a k pravé lopatce, případně se rozvíjet ve středu břicha, vystřelovat vpravo a v další fázi přecházet do levého podžebří. Bolest je silná až nesnesitelná, bývá pociťována jako ostrá, bodavá nebo jako tlak. Mezi další projevy žlučníkového záchvatu patří pocení, slabost, nevolnost či zvracení. Tupou až silnou ostrou bolestí v pravém podžebří se často projevují jaterní potíže.

Bolest břicha v podbřišku

Zde jde zejména u žen o bolest vnitřních pohlavních orgánů, tlustého střeva nebo močového měchýře. Bolest v pravém podbřišku signalizuje zánět slepého střeva.

Lehká bolest provázená nevolností, zvracením, případně křečemi v okolí pupíku se v rámci hodin přesouvá do pravého podbřišku. Dle typu onemocnění může břicho bolet i vpravo v oblasti bederní páteře či vlevo v oblasti pánve.

Akutní gynekologické bolesti se mohou projevit jako náhlé příhody břišní. V obou případech je nezbytný zásah lékaře.

Za bolestí břicha v podbřišku může být zánět slepého střeva nebo gynekologické potíže. Foto: Sora Shimazaki, Pexels

Bolest břicha při menstruaci

Během menstruace ženy často trápí křeče v podbřišku, které mohou zasahovat i do bederní oblasti. Na tlumení běžných menstruačních bolestí se užívají utišující léky nebo například teplé obklady.

Opravdu silné bolesti mohou značit vážnější problém, který je třeba konzultovat s gynekologem. Některé ženy pociťují mírnou, ale i náhlou ostrou bolest v podbřišku také během ovulace.

Bolest břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha a mírné bolesti jsou v těhotenství běžné. Varovným signálem jsou silné a přetrvávající bolesti, horečky, vaginální krvácení, bolest při močení nebo závratě. V těchto případech ihned vyhledejte lékaře.

Bolest břicha ze stresu

Bolesti břicha se mohou objevovat i bez zjevné příčiny. Tou bývá zpravidla stres, deprese, nervozita, úzkost, strach. Projevují se svíravým pocitem v okolí žaludku či celého břicha a zpravidla se vážou na určité stresové podněty. Souviset mohou také s nepravidelnou stravou a špatným životním stylem.

Bolest břicha u dětí

Děti vnímají bolest břicha jinak než dospělí, takže nemusí být typická ani svou lokalizací. Příčiny zahrnují například zažívací potíže, zácpu, záněty, přítomnost parazitů nebo třeba dětskou neurózu.

U dětí bolesti břicha nepodceňujte – pokud nepolevují, vyhledejte lékaře. Novorozence a kojence často trápí zaražené větry.

Ty lze snadno identifikovat – miminko je neklidné, různě se převaluje, kroutí, kňourá a kope.

Jak se zbavit bolesti břicha

Léčba se odvíjí od příčiny, je tedy na místě nejprve určit správnou diagnózu. S tou poradí lékař, který také určí, jak dál postupovat.

Při mírných potížích, které nejsou spojené s žádnou vážnou chorobou, pomůže správná životospráva, vyvážená strava s obsahem vlákniny, dostatečný příjem tekutin, případně přírodní prostředky či některé léky.

Naopak nevhodné je přecpávat se a konzumovat tučná, smažená a uzená jídla. Obecně tedy při lehkých potížích pomáhá:

Slabé bolesti břicha pomůže spravit odvar z heřmánku nebo jiných léčivých bylin. Foto: cottonbro, Pexels

Banalizace se nevyplácí

Rozhodně se nerozpakujte kvůli bolestem břicha kontaktovat lékaře. Pozorujte bedlivě příznaky u sebe či svých dětí, abyste mu problémy popsali co nejpřesněji. Podceňování se totiž opravdu nevyplácí – bolesti břicha mohou být projevem nespočtu závažných onemocnění.

Váháte, na koho se obrátit v případě bolestí břicha? Můžete oslovit odborníky z EUC:

Praktičtí lékaři EUC

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector