Po stopách českých šlechticů – vše o zdraví

Alfalfa pomáhá udržovat zdraví srdce a normální hladinu cholesterolu a metabolismus. Je nejen podporou pro ženy v menopauze, ale je vhodná i pro sportovce a těžce pracující osoby.

Alfalfa u nás známá pod názvem vojtěška je svěží, zelený nápoj, který má pro organismus blahodárné účinky.

Obsahuje antioxidanty, vitamíny, minerály, aminokyseliny, aktivní enzymy, bioflavonoidy, chlorofyl i jiné fytonutrienty, které jsou potřebné pro optimální buněčný metabolismus, regeneraci a ochranu.

Alfalfa představuje i jeden z nejčastěji používaných prostředků proti revmatismu, působí diureticky a účinně pomáhá při zánětech močových cest a prostaty.

Vojtěška je v alternativní medicíně používána již celá staletí. O jejich účincích vypovídá i název al-fal-fa, který pochází z arabštiny a znamená „otec všech potravin“. Vysoký obsah bílkovin, fosforu, železa, draslíku, hořčíku a dalších stopových prvků zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje fyzickou sílu a detoxikuje.

Alfalfa obsahuje vysoký podíl bílkovin, cca 40 %, tedy nejvíce ze všech známých potravin. Právě ony mají ve spojení s dalšími složkami výrazný anabolický efekt (tj. podporují výstavbu svaloviny a dalších tkání), což z ní dělá ideální potravní doplněk pro sportovce, těžce pracující a osoby v rekonvalescenci.

Kdy Alfalfa pomáhá:

  • příznivě ovlivňuje buněčný metabolismus, pomáhá chránit a regenerovat organismus,
  • zpomaluje stárnutí, zvyšuje fyzickou sílu a zdatnost,
  • působí proti revmatismu,
  • chrání organismus před škodlivým působením volných radikálů,
  • šetrně detoxikuje,
  • působí diureticky a pomáhá při zánětech močových cest a prostaty,
  • zklidňuje trávicí trakt a podporuje zažívání,
  • zlepšuje stav diabetiků,
  • prohlubuje práci srdečního svalu a zlepšuje srážlivost krve,
  • obsahuje tzv. vitamín U, který chrání před vznikem žaludečních vředů,
  • pomáhá při obezitě,
  • zlepšuje kvalitu spánku.

Obsah živin v zelených nápojích a tedy i míra jejich pozitivních účinků jsou závislé na způsobu a místě pěstování. Přípravky Blue step jsou vyráběny z mladých výhonků, které jsou pěstovány ekologickým způsobem v bohatých sopečných půdách Austrálie, v oblastech s vysokou intenzitou slunečního svitu. Díky tomu mají maximální obsah účinných látek.

  • Složení:
  • Sušený prášek bio alfalfa
  • Dávkování:

1-2 čajové lžičky (2-4 g) zamíchejte s ovocným džusem nebo jiným oblíbeným nápojem. Nepoužívejte v kombinaci s horkými nápoji, jelikož teplo neutralizuje aktivní enzymy. Další možností použití je přidání vojtěšky do cereálií, salátu nebo jiného studeného jídla.

  1. Balení:
  2. 80 g
  3. Upozornění:

Doplněk stravy. Výrobek není určen k používání jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Není určeno dětem do 3 let. Účinky vojtěšky nastupují pozvolna, ale jsou velmi intenzivní. Nedoporučuje se však její dlouhodobé užívání – po dvou až třech měsících je vhodné zařadit minimálně měsíční přestávku. Země původu: Austrálie.

Další informace o zelených potravinách naleznete v článku Zelené potraviny – Green Foods.

Produkt Alfalfa je držitelem BIO certifikátu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Po stopách českých šlechticů – vše o zdravíProgramem NástrojeZdraví® společnost Blue step spol. s r.o. nabízí novou komplexní péči o člověka. Naším záměrem je nabízet Vám produkty, které nejvíc odpovídají lidské přirozenosti, produkty, které za sebou nezanechávají žádné negativní stopy jak na zdraví lidí, tak i na okolním prostředí. Výběr produktů jednotlivých Nástrojů Zdraví je veden tak, aby v nás navodil rovnováhu a celkový pocit zdraví. Zařazení produktů do nabídky předchází pečlivý výběr a konzultace s předními odborníky v oboru. Zvyšováním počtů Nástrojů Zdraví se budeme snažit, abychom co nejlépe pokryli potřeby našeho těla i ducha. 

Po stopách českých šlechticů – vše o zdraví

  • 9.2.2021 Klíč ke zdraví? Který klíč Vám odemkne cestu ke zdraví? Že by to byl Karel Václav Klíč, český malíř, fotograf, grafický technik a vynálezce heliogravury? Nebo jeden ze sedmi klíčů od pevnosti Boyard? Samá voda! Po kterém klíči tedy sáhnout? Vždyť jich je kolem nás víc než prstů na rukou. Je to houslový klíč? Nebo …

EYCA Magazín

Šlechta českých zemí v evropské diplomacii je tématem, kterým v roce 2018 pokračuje úspěšný dlouhodobý projekt Národního památkového ústavu „Po stopách šlechtických rodů“.

Vydejte se po stopách šlechticů českých zemí do zahraničí a zpět! Na čtyřiceti památkách NPÚ probíhají tento rok nejrůznější výstavy a doprovodné programy zaměřené na šlechtické rody, které významně ovlivnily evropské i světové dějiny.

Můžete si vybírat, nabídka je opravdu pestrá.

Život středověkého šlechtice Půty Švihovského z Rýzmberka poznáte na hradě Švihov – pan Půta se prý dostaví osobně při netradičních oživených prohlídkách.

Je-libo trochu modernější historie? Pak vás jistě zaujme zámek Kynžvart – někdejší reprezentativní letní sídlo kancléře Metternicha. Kostýmované prohlídky přiblíží období, kdy byl zámek místem setkávání diplomatů z celé Evropy.

Zámek Kynžvart byl zvolen jako hlavní dějiště programu Hradozámecké noci 25. srpna, která velkolepě zakončí léto na památkách.

Hrad Šternberk pro změnu zve na speciální rozšířené prohlídky Cesta tam a zase zpátky: Příběhy diplomatů. Vyvrcholením celého roku Šlechty českých zemí v evropské diplomacii bude slavnostní otevření nové expozice na zámku v Jindřichově Hradci s názvem Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé a sběratelé. Více informací o „šlechtických“ akcích je k dohledání zde.

Století republiky

V letošním roce si připomínáme také sto let novodobé české státnosti. Toto speciální výročí přiblíží nejrůznější akce zaměřené na období předválečného Československa.

Ve vile Stiassni v Brně zjistíte, které (nejen) československé státní představitele vila hostila a jak se vlastně tehdy v domě bydlelo. Zámek Hluboká připravuje prohlídky s kastelánem, které vás zavedou do soukromých apartmánů posledních majitelů zámku.

Jak klíčové „osmičkové roky“ 1918, 1938 a 1948 ovlivnily životní osudy Schwarzenbergů na Hluboké? Více zjistíte na prohlídce.

Další z mnoha doprovodných akcí se chystá na zámku v Litomyšli. Můžete se těšit na sjezd autoveteránů, historických motocyklů a kol. Součástí sjezdu bude mj. Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovi, československé prvorepublikové závodníky, kteří v Litomyšli pravidelně pobývali.

Více o akcích spojených s výročím republiky se dozvíte zde.

Aby vás výlety po památkách ještě více bavily, připravujeme pro vás Zápisník návštěvníka památek. Vymysleli jsme ho tak, abyste do něj mohli nejen pohodlně sbírat vstupenky, ale také zapisovat vlastní dojmy a zážitky. Navíc – každou památku v zápisníku představuje zajímavý příběh.

Zápisníky budou k dispozici na pokladnách památek ve správě NPÚ již koncem května. Až se tedy opět vypravíte na výlet za památkami, nezapomeňte si vzít s sebou papírový nebo mobilní pas Klíč k památkám – a za pět zakoupených vstupenek na 5 různých památkách získáte 6. vstup zdarma.

Více informací najdete na webu www.klickpamatkam.cz.

Držitelům karet EYCA (do 26 let) je při vstupu na jednotlivé památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu určeno snížené vstupné.

Po stopách českých šlechticů – vše o zdraví

Českou krajinou po stopách dávné lidské přítomnosti, vesmírné dalekohledy a letošní plány na výzkum Slunce

V úvodním přehledu zajímavostí uslyšíte o invazních hadech bojgách hnědých z ostrova Guam, které se naučily neobvyklou techniku lezení po hladkých sloupech, povíme si o nejstarší realistické jeskynní malbě světa, objevené na indonéském ostrově Sulawesi, představíme vám některé z nových objevů egyptských archeologů ze známé lokality Sakkára, zmíníme se o prvním úspěšném startu vesmírné rakety společnosti Virgin Orbit vynášené speciálně upraveným Boeingem a nakonec se budeme věnovat americkému vozítku Perceverance, jehož přistání na rudé planetě bude díky zabudovaným mikrofonům poprvé dokumentováno i ve zvuku.

Zajímavé:  Příznaky Alergie U Kojenců?

Stokrát přepsaná kniha: Čtení v krajině

Naše krajina oplývá kromě spousty přírodních krás také řadou skrytých připomínek minulosti, které jsou svědectvím o tom, že kdysi bývala mnohem obydlenější než dnes. Lépe nebo hůře ukryté stopy po přítomnosti člověka a jeho aktivitách totiž mnohdy ani po staletích nezmizí a pokud víte, jak se na krajinu dívat, nemůžete je přehlédnout. Pojďme si říci, jaké stopy to nejčastěji jsou, kde se skrývají a co přináší správné čtení krajiny běžným výletníkům, ale třeba také historikům, přírodovědcům nebo geografům. Jaká svědectví zaniklé minulosti může trénované oko znalce v terénu zahlédnout? To nám prozradí krajinná ekoložka Johana Zacharová z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. 

Bývala v minulosti krajina hodně „jiná“ oproti té současné? Jak by se měl člověk kolem sebe dívat, pokud se někdy na výletě do „přepsaných“ míst krajiny dostane? Můžeme se čtením krajiny i poučit, třeba o tom, jak se v budoucnu vyvarovat přehmatů a chyb? Naučte se číst – nejen v krajině samotné, ale i mezi jejími řádky!

Kosmonautika 2021: Dalekohledy a Slunce

Už počtvrté se scházíme nad přehledem očekávaných událostí ze světa kosmonautiky a průzkumu vesmíru, které pro letošní rok plánují kosmické agentury, ale také mnohé soukromé firmy z celého světa. V minulých dílech jsme si řekli, co se chystá na Mezinárodní vesmírné stanici, stručně jsme probrali i další očekávané dění na oběžné dráze a před týdnem jste slyšeli, co se děje a bude dít na Měsíci a v jeho okolí. Tentokrát si budeme povídat o vesmírných dalekohledech a také si zaletíme k naší mateřské hvězdě – ke Slunci. I na něj míří přístroje celé řady kosmických sond. Některé jsou opravdu dlouhověké.

Pokud vše poběží alespoň trochu podle plánu, pak právě v letošním roce odstartuje do vesmíru americký Vesmírný dalekohled Jamese Webba, přístroj, který skokově zlepší naše schopnosti nahlížet do hlubin vesmíru. NASA ho původně chtěla vypustit už v roce 2014, termín byl ale několikrát odložen.

Ještě loni na začátku léta se mluvilo o letošním březnu, pak ale přišlo koronavirové zpomalení příprav. Odborníci se nicméně dušují, že se opravdu poletí letos. Na oběžné dráze kolem Země ve výšce zhruba šesti set kilometrů zatím dál úspěšně pracuje Hubbleův vesmírný dalekohled.

V čem je chystaný dalekohled Jamese Webba jiný – a lepší? O tom opět hovoří odborník na kosmonautiku Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz.

Muzeum – památník rodu Vítkovců – Oficiální stránka Království Růže

Zde postupně vzniká věrná kopie kostela a paláce velmože Vítka z Prčice. Do něho se už nyní soustřeďuje Muzeum Vítkovců, jeho rodu a vše okolo našeho nejslavnějšího českého šlechtického rodu, který tvořil i dějiny Evropy a kdy národ Čechů patřil na vrchol Evropy.

V Paláci věnovaného našemu nejslavnějšímu rodu je k vidění mnoho zajímavých informací z českých dějin, v nichž jako první rod po boku českých králů stáli potomci Vítka I. z Prčice.

Máte možnost vidět, jak začínal, pokračoval a vymřel náš nejslavnější český šlechtický rod.

Modely hradiště Vítka z Prčice s osadou řemeslníků, dokumenty, rodokmen, souhrn obrazů potomků Vítka z Prčice včetně slavného obrazu Dělení růží před Krumlovem a Prčicí, pečetě, vykopávky a mnoho dalších zajímavostí.

Samostatnou prohlídkou jsou nádherné vznikající originály obrazů skutečných příběhů ze života mocných Vítkovců a s nimi spojeného významného českého království.

Dalším klenotem je zde jedinečný obraz II. české královny 12. století a i královny Vítka z Prčice Judity Durynské a Mapa Zemí koruny české.

Tajemné zajímavosti muzea a hradu-příběhy a poklady: Prohlédni si rodokmen, který je plný nespočtu příběhů, co člověk to osobnost, a pohlédni jim do očí. Vzpomeň si na jejich hroby, kde odpočívají, nejvíce v klášteře ve Vyšším Brodě, ale také svatého Víta v Českém Krumlově, Augustiánském klášteře v Třeboni a dalších místech.

 Potomci Vítka z Prčice Tě na každém kroku ze všech stran bedlivě sledují, zda konáš dobro v prospěch jejich rodu. Vyvolávají úctu, že musí člověk pokorně sklonit hlavu před celým slavným rodem, z kterého pocházeli, a tím do nás předávají tajemnou sílu svých předků.

Ale vyzařuje z jejich očí i vděk a podpora, a tím člověka nutí ještě více proslavovat jejich výjimečný rod a s tím spojené z dobou Vítkovců celé mocné České království. Perchta opravdová a jedinečná bílá paní, která nás všechny okolo svého rodu chrání. Rakev Petra Voka má obdobu pouze u Karla IV., Rudolfa II. a Přemysla Otakara II.

Ta honosnost a skvost, ta nádhera, tvar, zdobení a další. Prsten Kateřiny z Ludanic po smrti spadl z prstu a dokutálel se k tělu Petra Voka z Rožmberka. Jako když i po smrti chtěla mu být co nejblíže.

Uložení v hrobce (nesedí a za staletí zeminou vršené patra).

Pečeť Vítka z Prčice je nejcennější a podle významu rodů i nejstarší šlechtickou pečetí ve střední Evropě. Tato pečeť je doložena roku 1220, kdy Vítek III. mladší, syn Vítka I.

z Prčice, zakladatel Rožmberské větve, prodal ves Kojetín Milevskému klášteru a na smlouvě je uváděn s predikátem DE PERCHYC. Na této pečeti je napsáno latinsky s českou mutací Witko de Plankenberk.

Na štítě a praporci je velice dobře znát erb Vítkovců,  pětilistá růže.

Vítek III. mladší tuto pečeť pravděpodobně používal pro rakouské a bavorské území.

Pro české země používal asi původní pečeť po svém otci, která zřejmě vypadala obdobně (měla románský štít), pouze nápis nejspíš zněl WITKO DE PURSCHITZ. Tato pečeť se nedochovala.

Růže ve štítech jsou tvarem věrně podobné kamenné (jedné z nejstarších), která byla vytesaná okolo roku 1290 v klášteře ve Vyšším Brodě.

Otevírací doba

Pondělí – neděle: 10:00 – 16:00 hodin

Prohlídku Paláce je nutno objednat dle sekce prohlídky – vždy s průvodcem. Zákaz focení, natáčení a dotýkání se vystavených cenností. Možnost fota na památku.

Vítkovci – páni erbu růže

Po celé své dějiny měli Vítkovci svým postavením a mocí rozhodující vliv na dění ve státě, ale často i Evropě. Bývali významnou oporou českých panovníků, ale také často nepříjemným panovníkovým odpůrcem. V 2. polovině 13. století přebírají primát mezi českou šlechtou, který si s výjimkami udrželi až do začátku 17. století, kdy po meči vymřeli hlavní zbylé dvě rodové větve, a to Hradecká a Rožmberská.

Od všech ostatních rodů se odlišovali samostatnou českou a zahraniční politikou, která jim ve spojení s ohromným nemovitým vlastnictvím v Čechách a v zahraničí umožnila vytvoření výrazně nezávislého knížectví (stát ve státě).

Dále byli na rozdíl od jiných spojeni pevnou rodovou solidaritou pod znakem růže různých barev (k hlavním větvím se ještě hlásily vedlejší větve) – geniální krok jejich zakladatele.

Ze svého postavení nehodlali slevit, a tak se po celou svou historii nacházejí v okolí panovníka, který jejich moc respektuje, někdy však stojí stranou nebo přímo proti němu.

Vítkovci se významně podíleli na utváření našeho státu

Snad nejostřejší konflikty s panovníkem byly, když se postavili proti Přemyslu Otakarovi II., až to skončilo nešťastnou bitvou na Moravském poli.

Zajímavé:  Domácí Lékař Dětských Nemocí?

Tato bitva se stala stejně jako pozdější na Bílé hoře traumatem českých dějin a předělem evropských. Později se Vítkovci znovu postavili králi a to Václavu II., a ještě později dokonce na svých hradech věznili Václava IV.

Ve své době neslýchaná drzost, kdy Vítkovci předváděli znovu svoji sílu.

Boje o Rožmberské dědictví v 16. století pravděpodobně ovlivnilo rozhodnutí rodu, že se hlavně s Hradeckou větví postavili za Habsburky, kteří tak byli roku 1526 zvoleni na český trůn.

Královské sňatky

Středověk se vyznačoval přísně daným společenským postavením. Král se nabytého majetku někdy výjimečně vzdal (na příklad odúmrť), u Vítkovců to však činil často, aby si je pojistil jako spojence. Stejně tak se dělo i při uzavírání manželství. Vzít si ženu s královskou krví mohl jen muž se stejně vznešenou krví. Vítkovci však tuto výjimku měli.

Závišť z Falkenštejna (Krumlovská větev) se oženil s vdovou po Přemyslovi Otakarovi II. Kunhutou Haličskou a po její smrti se oženil s Alžbětou Uherskou, sestrou uherského krále. Smil z Nových Hradů (Landštejnská větev) měl za manželku Kunhutu z Kueringu, vnučku Přemysla Otakara II., a Petr I.

z Rožmberka (Rožmberská větev) měl za manželku Violu Těšínskou, vdovu po Václavovi III.

Zde je uveden velice stručný výtah z historie tohoto jedinečného rodu. Vše ostatní, co se nám podařilo a jěště podaří nashromáždit, je překvapením do budoucna.

Připomínka mocného rodu

Pět století dlouhý příběh Vítkovců by mohl končit pohádkou: ,,a kdyby nevymřeli…“. Stopy tohoto výjimečného rodu jsou tu však naštěstí všude kolem nás, jen je potřeba více o nich vědět, a proto na památku rodu erbu růže vše zde připravujeme, neboť si to tento rod i jeho kolébka opravdu zaslouží.

Vítkovci a Vítek I. z Prčice jako zakladatel rodu jsou plně naším národním klenotem. Zajímavé informace pro návštěvníky o zakladateli a pánech erbu růže, zvanými Vítkovci, se mohou dozvědět dle sekce prohlídky.

FOTOGALERIE

2018 Dny zdraví pod dohledem středověké šlechty – Prostějov

Zní to možná neuvěřitelně, ale letošní tradiční akce – Jarní dny zdraví – probíhala na prostějovském zámku, a to konkrétně v místní galerii.

Sešli se tradiční partneři, jako například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, která podpořila akci finanční částkou i personálně, Střední zdravotnická škola Prostějov, MAUT – Mezinárodní akademie uměleckých terapií, Gemini – oční klinika, TRX bez hranic, Národní dům Prostějov, Kálindí, Sedmikráska – sdružení pro nemocné celiakií atd.

  Takřka skoro tradiční klienti z řad prostějovské veřejnosti, kteří si mohli nechat změřit krevní tlak, BMI, cholesterol a další hodnoty svého těla a zároveň se mohli poradit o zdravé výživě, dále si nechat změřit kvalitu svého zraku.

V odpoledních hodinách proběhlo setkání s arteterapií, kterou společně provedli pan Karel Kekeši a paní Olga Měsícová.  Netradiční prostředí a kvalitní partneři, přilákali opětně velké množství klientů. Vše probíhalo v přátelské pracovní atmosféře a mnoho našich spoluobčanů odcházelo povzbuzeno nejen výsledky svého těla, ale i svého ducha.

Dodejme ještě, že ve stejné době probíhalo i měření tělesných hodnot a nácvik první pomoci na prostějovském náměstí před muzeem, a to vše pod dohledem personálu prostějovské nemocnice, který byl on-line propojen se základnou na prostějovském zámku a doporučoval klienty k dalším měřením a konzultacím.

  Prostě letošní Dny zdraví byly i on-line jak se to dnes všeobecně propaguje. Dle názoru všech zúčastněných se akce vydařila a příští rok se všichni sejdou u dalšího ročníku.

Ve dnech 21. a 22. 5. 2018 proběhl již 16. ročník Dnů zdraví. Bylo provedeno vyšetření hladiny celkového cholesterolu a glukózy z kapilární krve. Následně dostali zájemci informace z oblasti zdravého životního stylu.

Výživa, pohybová aktivita a duševní zdraví z velké části ovlivňují zdraví člověka, a proto je nutné při vyšších hodnotách tlaku, tuku BMI cholesterolu a glukózy změnit jídelníček, podpořit své duševní zdraví a zvýšit pohybovou aktivitu. V několika případech doporučili pracovnice Národní sítě podpory zdraví návštěvu lékaře.

Občané města Prostějova také mohli využít letáčky s doporučením změny jídelníčku, pohybu a životního stylu.Odborní pracovníci Národní sítě podpory zdraví z. s.

prováděli měření na přístroji OneTouch Ultra a Accutrend Plus, který využívají nejnovější technologie k monitorování hladiny glukózy a cholesterolu v oblasti primární prevence. Měření se zúčastnilo celkem 108 osob toho 21 mužů a 87 žen. Čtyři osoby byly pod 25 let, 21 osob mělo 25 – 60 let a nad 60 let bylo 83 osob.

 Fyziologická hladina celkového cholesterolu v krvi je 3,0 – 5,0 mmol/l. Průměr hladiny cholesterolu byl 5,68 mmol/l, zvýšenou hodnotu mělo 55% vyšetřovaných. Průměr glykémie = 6,49 mmol/l. Zvýšená hladina glukózy byla zaznamenána jen u 4 osob. Lidé navštěvují Dny zdraví opakovaně, přemýšlí nad svým životním stylem, a snaží se pak zlepšit své zdraví.

 

Turnov

Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há —-. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM —- . Pro čtení článku stiskněte: Pé —-. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé —-. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.

Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor…

Rok 2020 byl ve znamení šlechtického rodu Valdštejnů, který bývá označován jako nejstarší šlechtický rod v Čechách. Tento starý rod, píšící se z Valdštejna, vznikl na konci 13.

století oddělením od rodu Markvarticů, zakladatelů města Turnova. A byl to právě skalní hrad Valdštejn, jenž dal této větvi Markvarticů jméno.

Predikát z Valdštejna byl poprvé použit na listině z roku 1280 a majitelé hradu se tak ocitli u kořenů valdštejnského genealogického stromu.

A s tímto šlechtickým rodem Valdštejnů je i v další historii spojen nejen samotný hrad, ale i město Turnov, které si v roce 2022 bude připomínat 750 let od svého založení.

Bohatý program, který se na rok 2020 na jednotlivých památkách spojených s Valdštejny připravoval, byl ovlivněn probíhající pandemií a ne vše, co bylo plánováno, se mohlo uskutečnit. Do tohoto programu se hrad Valdštejn v roce 2020 aktivně zapojil. Vyvrcholením programu celého loňského roku bylo vydání publikace Po stopách Valdštejnů.

Kniha pojednává nejen o významných členech tohoto rodu, ale zabývá se i neobyčejně bohatým kulturním dědictvím rodu a dalšími historickými souvislostmi. Kniha je členěna do pěti kapitol: Staletí rodiny (do konce 16. století), Století vzestupu (17.

století), Století štědrosti (18. století), Století konfrontace (19. století) a Století odchodů (20. století), je doplněna bohatou obrazovou dokumentací a rodokmeny Valdštejnů v jednotlivých staletích.

Putování se uzavírá rokem 1945, kdy jsou nuceni poslední představitelé rodu odejít za hranice do Rakouska.

Zajímavé je i pojetí knihy, kdy v úvodu první kapitoly „Staletí rodiny“ je uveřejněna současná podoba hradu Valdštejna a poslední kapitola je zakončena známým ztvárněním hradu Valdštejna (reprodukcí kolorovaného dřevorytu) a jeho vstupního mostu se sochami českých patronů od Karla Vika.

Zajímavé:  Kvasinková Infekce Léky Cipky?

Tato jedinečná publikace bude pro zájemce k dispozici na pokladně hradu Valdštejna za 270 Kč. V současné době si ji můžete zapůjčit i v turnovské knihovně, kam jsme věnovali jeden výtisk.

Publikace byla vydána za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci projektu NPÚ „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“, který je součástí dlouhodobého programu „Po stopách šlechtických rodů“.

Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Vytvořeno 11.2.2021 9:10:13 | přečteno 196x | Ing. Klára Preislerová

Ve znamení Merkura – po stopách šlechtických rodů

Koronavirus na Sokolovsku: Projděte si důležité informace, omezení

Národní památkový ústav České republiky spravuje značný počet státních hradů a zámků včetně jejich bohatých mobiliárních fondů.

Ve znamení Merkura – obálka knihy. | Foto: archiv autora

Z iniciativy pracovníků této instituce je dlouhodobě pořádán projekt Po stopách šlechtických rodů, ve kterém je každoročně zevrubně představen vybraný rod, zpravidla z řad vysoké aristokracie, popř.

zvolena oblast ve které lidé s modrou krví svými schopnostmi obzvláště vynikali. Pro rok 2018 bylo vybráno téma nazvané Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

Na mnoha památkových objektech se návštěvníci formou přednášek, divadelních představení či výstav seznamovali s úlohou příslušníků z řad šlechty z českých zemí v soukolí evropské politiky. Jako jeden z tzv.

výstupů projektu byla slibována reprezentativní publikace s názvem Ve znamení Merkura. Po dvou letech uplynuvších od tematicky „diplomatického roku“ je tato kolektivní monografie, na jejímž vzniku se podílelo třicet pět významných odborníků, letos na jaře vydána.

Publikace je rozdělena do šesti základních tematických okruhů. Vzhledem k nestejně dochované pramenné základně i různorodé diplomatické roli šlechty z českých zemí v jednotlivých obdobích je kvantitativně nejpočetněji zastoupena šlechtická diplomacie v 19.

století (18x), následuje diplomacie období baroka (16x), s větším početním odstupem pak diplomacie středověká (5x) a nejméně je početně zastoupena diplomacie období raného novověku, osvícenství a trvání Československé republiky (shodně 4x).

Celkem se tedy kniha skládá z jedenapadesáti kvalitativně vyvážených textových medailonů, doplněných poznámkovým aparátem a množstvím fotografií významných památkových objektů a uměleckých děl ze státních sbírek i soukromého majetku.

V období přípravy publikace je u snímků nemovitých památek nutné ocenit pořízení většiny z nich v aktuální podobě a vysoké technické kvalitě – totéž se týká i fotografií mobiliárních předmětů.

V textových medailonech knihy je pojednáno o veškerých významných diplomatických misích aristokratů spjatých se zeměmi Koruny české. Reprezentativní rozsah publikace však umožňuje jednotlivým autorům doplnit stav

dosavadního poznání o nové souvislosti a v některých příspěvcích se čtenář seznamuje s příběhy osobností a souvislostmi jejich (nejen) diplomatické kariéry, dosud známými spíše odborníkům. Při velkém počtu kvalitních studií není snadné vybrat obzvláště informativně nejobjevnější.

Pokud lze z každého ze šesti tematických okruhů, vzhledem k nepřímo úměrnému počtu textových medailonů, uvést odlišný počet příkladů, pak období středověku zastupuje studie o roli pánů z Velhartic v evropské diplomacii (autoři Vilém Knoll – Tomáš Karel), dobu raného novověku zastupuje studie věnovaná diplomacii posledních Rožmberků (Jaroslav Pánek), časy barokní diplomacie reprezentují studie pojednávající o Jiřím Adamovi II. z Martinic jako konfliktním diplomatovi (Zdeněk Hojda), o vojevůdci Ottaviu I. Piccolominim a jeho dějinné mírotvorné roli (Petr Pavelec) a o diplomacii jako zdroji rodové hrdosti pomocí rozboru ikonografie nástěnných maleb na zámcích Rabštejn a Trpísty (Martin Mádl). Dobu osvícenství příkladně reprezentuje studie o vysoké hře diplomatických misí starohraběte Antonína Karla Josefa ze Salm-Reifferscheidtu (Michal Konečný), éru „dlouhého“ 19. století zastupují studie o císařském velvyslanci v Madridu Viktorovi Dubském z Třebomyslic jako sběrateli španělského umění (Pavel Štěpánek), arcivévodovi Františkovi Ferdinandovi d’Este a jeho účasti na královské svatbě v Madridu v roce 1906 (Milena Hajná) či o Mechtildě Lichnovské – první dámě německé ambasády v Londýně (Jiří Jung). Z období o šlechtické diplomacii po roce 1918 je nutné uvést studii o Maxmilánovi Ervínovi z Lobkowicz – aristokratovi a velvyslanci ve službách Československé republiky (Miroslav Popelář).

Textová matérie knihy je značně rozsáhlá a zásluhou pečlivé lektorské a redakční práce obsahuje málo nepřesností – např. na str.

134 chybné datum vymření královské dynastie Jagellonců – rok 1573 (správně 1572), v poznámkovém aparátu je uvedeno neaktuální označení zámku Jemniště jako státního – objekt byl v roce 1992 navrácen rodu Šternberků (str. 254).

Chybí také místo určení Muzea a galerie Orlických hor v popisku pod reprodukcí Boettingerova portrétu hraběte Lützova (str. 490) – tato kulturní instituce sídlí v Rychnově nad Kněžnou a rakousko-uherský ministr zahraničí se správně jmenoval Agenor Goluchowski – nikoliv Galuchowski (str. 659).

Reprezentativní velkoformátová publikace Ve znamení Merkura – šlechta českých zemí v evropské diplomacii – je vynikající syntézou zvoleného tématu.

Vznikla součinností mnoha významných odborníků a jejich zásluhou je komplexně obsažen pohled na roli příslušníků šlechty v diplomatické sféře středověkem počínaje a současností (v textu je také zmíněno působení např.

Richarda Belcrediho jako velvyslance ČR ve Švýcarsku či Karla Schwarzenberga jako ministra zahraničí ČR) konče. Kniha čtenáře obohacuje nejen množstvím publikovaných informací, ale také estetickým zážitkem spojeným s fotografickými reprodukcemi významných uměleckých děl.

  •  Kolektiv autorů: Ve znamení Merkura – šlechta českých zemí v evropské
  • diplomacii, ISBN: 978-80-87890-31-8, 824 str., Národní
  • památkový ústav – územní památková správa v Českých

Budějovicích, 1.vyd., České Budějovice 2020

Stanislav Vaněk, nezávislý publicista

Peugeot 308 první majitel, servisní knížka, koupeno v F, nehavarované Peugeot 308 koupeno v D, nehavarované Peugeot 2008 koupeno v D, nehavarované Peugeot 5008 servisní knížka, koupeno v B, nehavarované Peugeot 308 první majitel, servisní knížka, koupeno v F, nehavarované Peugeot 308 první majitel, servisní knížka, koupeno v F, nehavarované Peugeot 3008 první majitel, servisní knížka, nehavarované Ford Focus první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ + PRODAT AUTO Škoda Fabia 1.0, Serv.kniha Nissan Qashqai 1.6 i, ČR,1.maj, Serv.kniha Hyundai Tucson 1.6 T-GDI, 4×4, automat Hyundai Tucson 1,7 CRDI 85kW LINE kamera NAVI Škoda Kodiaq TDI-110 DSG 17ALU 7airbag NAVI Volkswagen Passat B8, 2015,TDI, DSG,Navi,kamera Škoda Rapid 1.2 TSI 63kW Ambition Fresh Škoda Rapid 1.0 TSI, ČR,2.maj, Serv.kniha + PRODAT AUTO

ÚPS v Kroměříži

V roce 2014 byla Územní památková správa v Kroměříži nositelkou celostátního projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů, pod názvem Rok pánů z Kunštátu. V rámci kunštátského roku proběhlo několik kulturních akcí a výstav, byly vydány tři publikace a především byla otevřena zcela nová prohlídková trasa V erbu tří pruhů na zámku Kunštát. 

V roce 2015 jsme se zapojili do Velké hradozámecké inventury výstavami a prohlídkami na objektech v Kroměříži, v Lysicích, na Kunštátě, na Raduni, v Hradci nad Moravicí a v Bučovicích.

V roce 2016 jsme připojili k Lucemburskému roku výstavami a akcemi na hradě Bouzově, na hradě Šternberku a na hradě Veveří.

V roce 2017 byla tématem projektu „Po stopách šlechtických rodů“ renesance. Na „Roku renesanční šlechty“ se Územní památková správa v Kroměříži podílela významným způsobem.
Rok-renesancni-slechty

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector