Zákon o internet. aukcích léků – vše o zdraví

Zákon o internet. aukcích léků – vše o zdraví

Přes internet do aukční síně

Internetové aukce jsou jednou z mnoha vymožeností, které internet nabízí. Můžete se jejich prostřednictvím zbavit nepotřebných věcí nebo naopak koupit předměty, které marně sháníte a v běžných obchodech je nenaleznete.

Plná půda harampádí po prarodičích, staré „embéčko“ v garáži a skříň narvaná oblečením, které již dávno vyšlo z módy. Vyhodit vám je to líto, postavit vše před dům, aby si to zájemci rozebrali, nemůžete, do sběru se to nevyplatí a prodat přes bazar asi ani nelze.

Řešením pro vás je internetová aukce. Nejen, že tam můžete veškeré předměty nabídnout k odkupu, ale možná za ně získáte i zajímavou sumu. Divili byste se, kdo všechno může mít o vaše poklady zájem a kolik je za to ochoten nabídnout.

Není divu, že internetové aukce mají ve svém hledáčku i mnozí sběratelé.

Aukce nebo dražba?

Oba pojmy jsou velice často zaměňovány a mylně chápány jako synonyma. Spojuje je sice zdánlivě podobný proces licitace o ceně, ale ve skutečnosti je mezi nimi docela podstatný rozdíl. Zásadní odlišnosti jsou v jejich procesních a právních účincích.

Veřejné dražby, tak jak by se jim dle zákona mělo správně říkat, se konají na základě zákona (zákon č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách), který jasně vymezuje celý proces. Zákon rozlišuje dva typy dražeb – dobrovolné a nedobrovolné. Rozdíl je nasnadě.

V případě dobrovolné dražby je navrhovatelem sám vlastník nebo osoba, která má právo s předmětem dražby nakládat (např. správce konkurzní podstaty, likvidátor) a navrhuje dražbu předmětu na základě svého vlastního rozhodnutí. Naopak nedobrovolné dražby slouží jako nástroj pro řešení pohledávek za dlužníky.

Typickým příkladem nedobrovolné dražby jsou dražby pořádané soudními exekutory.

Oproti dražbám aukce nejsou žádným zvláštním zákonem upraveny a jedná se vlastně o volný prodej, přičemž aukce má zde funkci cenotvorby. To znamená, že na konci aukce známe konečnou cenu předmětu, ale nedošlo ještě ke změně vlastnického práva. K tomu dochází umovitých věcí teprve při předání věci, u nemovitých pak po sepsání kupní smlouvy a zápisu do katastru nemovitostí.

Naopak u dražeb již po klepnutí kladívka dochází k okamžitému přechodu vlastnických práv. Tento akt není vázán například ani na zápis do katastru nemovitostí. Při dražbě nemovitosti, pokud vydražitel uhradí cenu dosaženou vydražením ihned po ukončení dražby, stane se okamžitě vlastníkem nemovitosti a nemusí čekat na zápis do katastru nemovitostí.

Důležitým požadavkem u dražeb je také fyzická přítomnost účastníků dražby, což samo o sobě jasně říká, že dražbu nelze uskutečnit přes internet ani telefonicky. Na druhou stranu je ale možné na internetu získat informace o různých veřejných dražbách, např. na www.drazebnikalendar.cz, www.portaldrazeb.cz a dalších.

Matka všech aukcí

Myšlenku provozovat aukci na internetu realizoval v roce 1995 programátor Pierre Omidyar, který zakládá aukční server Auctionweb. com. Ono vlastně původně ani nemělo jít o aukční server, autor se chtěl pouze prostřednictvím internetu zbavit několika nepotřebných věcí.

Prvním prodaným předmětem bylo nefunkční laserové ukazovátko, které za 13,85 dolarů koupil soukromý sběratel. Když Omidyar zjistil, že projekt funguje a dá se pomocí něj zcela jednoduchým způsobem prodávat všechno možné, přejmenoval Auctionweb již rok po jeho založení na eBay.com a začal se věnovat vývoji projektu na plno.

eBay je tak dnes největší a nejznámější aukční server na světě.

Zákon o internet. aukcích léků – vše o zdraví

Přes internet do aukční síně

Aukce je dostupná v několika národních jazykových mutacích, čeština mezi nimi samozřejmě nechybí. Na adrese www.ebay.cz můžete vyhledávat zboží a nakupovat zboží ze všech zemí, uvedené nabídky jsou ale v mateřské řeči prodávajícího nebo v angličtině. Prodávat zboží na české mutaci aukce nelze, k tomu již musíte použít některý ze zahraničních serverů eBay.

Pro úspěšné nakupování na eBay tedy musíte rozumět některé z cizích řečí. Základem je angličtina používaná na americké eBay (www.ebay.com), kde také naleznete největší nabídku zboží. Obrovskou nevýhodou aukce je geografická vzdálenost, která výslednou cenu výrazně zvyšuje.

Při nákupech v zámoří tedy musíte počítat s navýšením ceny o několik desítek dolarů za dopravu.

Z pohledu přepravních podmínek je nejvýhodnější nakupovat v těsném sousedství, na německé eBay (www.ebay.de), která zahrnuje také mnoho nabídek z Rakouska.

Bez registrace to nepůjde

Než vůbec začnete nakupovat nebo nabízet zboží, čeká vás nejdříve registrace. Ta je zdarma. Musíte do systému vložit své osobní údaje, ale pokud chcete, mohou pro ostatní uživatele zůstat skryty. Jakmile vám systém registraci potvrdí, můžete začít směle obchodovat. Bez řádného zaregistrování můžete zboží pouze prohlížet.

Ovšem již složitostí registračního procesu můžete odlišit kvalitní aukční servery od těch horších. Ti lepší provozovatelé totiž před tím, než vám umožní prodávat vlastní zboží, provedou ověření, zda jste skutečně tím, za koho se vydáváte. To vše se nejčastěji řeší prostřednictvím klasické papírové pošty.

Po své registraci obdržíte na poštovní adresu použitou při registraci dopis s vygenerovaným číselným kódem a teprve po jeho zadání dokončíte prodejní registraci.

Výhoda je jasná: jako nakupující si můžete být jisti, že prodejce je tím, za koho se vydává a že skutečně přebývá (nebo alespoň přebírá poštu) na adrese, kterou uvádí.

Druhou možností, jak si ověřit prodávajícího, je možnost vyhledat si jeho hodnocení ostatními uživateli, kteří již s daným člověkem obchodovali. Vždy ale používejte zdravý rozum. Když se vám něco nebude zdát, neriskujte.

Jak to funguje

Prodávající vloží svoji nabídku odesláním formuláře, kde vyplní minimálně název výrobku a vyvolávací cenu. Lepší je ale předmět podrobně popsat a připojit jeho fotografii. Nejnižší vyvolávací cena je stanovena na jednu korunu. Dále si může vybrat, jak dlouho bude aukce zboží trvat.

Čas serveru je řízen speciálním programem, který ukončuje aukce s přesností na milisekundy. Prodávající může svoji nabídku zrušit pouze do okamžiku, dokud na ni nějaký uživatel nepřihodí.

Poté už aukci nelze ukončit a prodávající je povinen nabízenou věc prodat kupujícímu, který nabídl nejvyšší částku.

Prodejní cena je po celou dobu trvání aukce navyšována příhozy zájemců o dané zboží. Aby nemusel kupující průběh aukce neustále sledovat, může použít funkci automatického přihazování. Systém bude automaticky přihazovat za něj, až do maximální ceny, kterou si sám nastaví a kterou je ochoten za nabízený výrobek zaplatit.

Minimální přihození je dáno pravidly aukce. Kupující, který v čase skončení aukce nabídl nejvyšší částku, je povinen si za tuto cenu výrobek od prodávajícího odkoupit. Prodávající a kupující se musí vzájemně kontaktovat jakýmkoliv způsobem do 7 dnů. Musí si mezi sebou domluvit zaslání nebo předání zboží a způsob platby.

Prodávat můžete pouze takové předměty, které jsou ve vašem osobním vlastnictví a máte právo s nimi volně nakládat (nejsou například zastaveny). V obchodních podmínkách provozovatele internetové aukce najdete seznam zboží, které nelze nabízet k prodeji.

Jde o zbraně, alkohol, tabákové výrobky, omamné a návykové látky, materiály s erotickou tématikou, padělky zboží, nelegální rozmnoženiny filmu, hudby a softwaru, lidské orgány a další.

Zjistí-li provozovatel aukce, že je v nabídce některé ze zakázaného zboží, vyřadí jej s okamžitou platností z aukce.

TEXT: JAROSLAV BARTOŠ FOTO: MARIE VOTAVOVÁ A SHUTTERSTOCK

Zákon o internet. aukcích léků – vše o zdravíZákon o internet. aukcích léků – vše o zdraví

Protilátka VIR-7831 má být další účinný lék na covid-19

Monoklonální protilátka VIR-7831 může být další účinný lék na nemoc covid-19. Evropská agentura pro léčivé přípravky [EMA] zkoumá jeho účinnost i bezpečnost. Předběžné výsledky dokládají snížení rizika hospitalizace a úmrtí na covid-19 u zranitelných pacientů.

Další nadějí pro úspěšnou léčbu pacientů s nemocí covid-19 bez potřeby dodatečné léčby kyslíkem bude zřejmě brzy i monoklonální protilátka zvaná VIR-7831 [GlaxoSmithKline]. Předběžné výsledky klinických studií dokládají snížení rizika hospitalizace a úmrtí až o 85 procent. To při jejím včasném podání pacientům, kteří jsou v ohrožení závažného průběhu nemoci covid-19.

„Předběžné výsledky ukazují, že VIR-7831 snížil riziko hospitalizace o více než 1 den nebo snížil riziko úmrtí o 85 % ve srovnání s placebem,“ uvádí ve své zprávě Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL].

Zajímavé:  Alergie U Psa Na Granule?

Protilátka VIR-7831 se váže na spike protein koronaviru

Zákon o internet. aukcích léků – vše o zdraví

„Když se protilátka naváže na S-protein, virus není schopen vstoupit do lidských buněk. Protilátky se váží na různé části proteinu a jejich použití v kombinaci může mít větší účinek než jejich použití samostatně,“ uvedl již dříve úřad.

V Brně otevřeli denní stacionář pro léčbu covidu-19

EMA vydá doporučení pro použití látky VIR-7831

EMA nyní zkoumá dostupné údaje o použití monoklonální protilátky VIR-7831 pro pacienty s covidem-19. Výsledky pak poslouží unijním zemím jako odborná podpora pro rozhodnutí o jejím nouzovém použití na léčbu covidu-19. A to ještě před samotnou registrací léku.

„Výsledek tohoto přezkumu poskytne doporučení vnitrostátním orgánům EU, které mohou přijmout rozhodnutí o mimořádném použití léčivého přípravku v rámci nouzového použití,“ potvrzuje SÚKL.

Přezkumné hodnocení evropské lékové agentury prověřuje údaje z klinické studie o účincích látky VIR- 7831 oproti placebu u pacientů s mírným až středně závažným onemocněním covid-19. Jde zároveň o pacienty ve vysokém riziku zhoršení zdravotního stavu v důsledku nákazy koronavirem.

„Přezkum provádí Výbor pro humánní léčivé přípravky [CHMP], který odpovídá za oblast týkající se humánních léčivých přípravků,“ upřesňuje SÚKL s tím, že výbor vydá své odborné stanovisko ve zkráceném režimu.

Čeští pacienti už mají s léčbou protilátkami zkušenosti

K již podávaným monoklonálním protilátkám v Česku patří lék kasirivimab- imedivimab známý jako REGN-CoV2 od americké farmaceutické společnosti Regeneron. A dále bamlanivimab od amerického výrobce Eli Liily Tyto monoklonální protilátky se taktéž váží na S-protein, tedy spike protein viru SARS-CoV-2 a to na jeho různých místech.

Monoklonální protilátky dostanou i nemocní v Česku

Přípravky indikují lékaři u pacientů s covidem, u nichž hrozí riziko závažného průběhu nemoci. Podávat se mají už v počátcích nemoci, kdy zdravotní stav pacienta nevyžaduje doplňkovou léčbu kyslíkem. Nejčastěji jimi lékaři léčí pacienty s onkologickým onemocněním, diabetem, autoimunitními nebo vážnými plicními nemocemi, obézní či transplantované pacienty.

–RED–

Zákon o internet. aukcích léků – vše o zdraví

Léky a internet. Je koupě bezpečná? | Zdraví

Kdo nám může poradit, jak se dá najít požadovaný lék za nejlepší cenu? Nejspíš lékař, ale je tu taky internet – a tam je všechno levnější… Má to však i své háčky.

Lék vám předepíše lékař a ten zpravidla ví, jestli bude bez doplatku, nebo s doplatkem. Lékař ale povinnost poradit v tomto případě nemá a bylo by nesmyslné po něm žádat například přesnou cenu či výši doplatku za lék. Musel by totiž mít nejméně jednou měsíčně aktualizované informace z lékáren ve svém okolí.

Informace o cenách léků a výši případného doplatku na ně hrazeného z veřejného zdravotního pojištění můžete najít na webových stránkách ministerstva zdravotnictví (viz infografika na této stránce).

Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbory Peterové tak jednoduše zjistíte, nejen jaká je nejvyšší možná cena v lékárně při výdeji daného léčivého přípravku, ale také třeba nejvyšší možný doplatek pacienta či průměrnou aktuální cenu v lékárně.

„V praxi si pak jednoduše ověříte, zda lékárna využila maximální obchodní přirážku, či nikoliv. Plná úhrada je zákonem o veřejném zdravotním pojištění garantovaná ve stanovených 195 lékových skupinách.

Vždy však záleží na konkrétní domluvě pacienta s lékařem, jaký lék, tedy i s jakým doplatkem, zvolí,“ říká mluvčí Peterová.

S receptem na web nechoďte

A co kdybychom tedy volili lék z internetu? Tam se jistě prodává levněji. Mluvčí SÚKL však před nákupem léků na recept z internetu varuje. „V České republice lze na internetu prodávat pouze registrované volně prodejné léčivé přípravky.

A nabízet je i na internetu mohou pouze schválené,kamenné‘ lékárny. Léčivé přípravky na lékařský předpis se na internetu nabízet nesmějí,“ doplňuje mluvčí Peterová.

 Využívání nabídek zahraničních webů, které často nabízejí léky v Česku neschválené, tedy nelegální, či dokonce padělky léků, je podle Barbory Peterové velmi rizikové.

Zásada třikrát ano

Pokud se přesto rozhodneme na webu nakoupit, měli bychom dodržovat jisté zásady. „Každá schválená lékárna, která může obchodovat na internetu, je povinna dodržovat právní předpisy, především pak zákon o léčivech.

Podle něj lze vydávat pouze registrované léky, u nichž je zaručena jejich jakost, účinnost a bezpečnost. Při nákupu léků na internetu je tedy nutné dodržovat tři základní pravidla: léky na internetu může nabízet pouze schválená kamenná lékárna; nabízet lze pouze léky, které jsou v ČR registrované a konečně nabízet lze jen léky volně prodejné, tj. dostupné bez lékařského předpisu.

Pouze za těchto podmínek je možné bez obav lék z internetu objednat.

Zbytečné riziko

Pokud však není některé ze zmíněných tří pravidel dodrženo, pak si lék z internetu raději neobjednávejte.

Je totiž docela možné, že nám pošta domů dopraví padělek nebo nelegální přípravek, případně nekvalitní produkt s minimem nebo žádnými informacemi o něm, jeho dávkování a složení.

Navíc s největší pravděpodobností nebudeme moct produkt reklamovat. A to nejdůležitější na závěr – je možné, že svému zdraví spíš ublížíme, než pomůžeme.

V padělcích mohou být až neuvěřitelné věci – těžké kovy, jedy, silniční barvy, leštidla na parkety, ale také takzvané nedeklarované účinné látky. Přípravek, který neprochází klasickým procesem registrace a kontrolou bezpečnosti, může obsahovat v podstatě cokoli. Pokud neobsahuje žádnou účinnou látku, je to pro pacienta ještě výhra.

„Proto každý, kdo k nákupu léků využívá nelegálních nabídek, se vystavuje riziku poškození vlastního zdraví a stává se možnou obětí! U nelegálních přípravků není možné zaručit účinnost, bezpečnost a kvalitu. Nelze zjistit, kde a kdo je vyrobil, jak byly přepravovány a uchovávány či jaké je jejich složení.

Ve chvíli, kdy takový lék užijete, musíte vždy počítat s tím, že v lepším případě můžete mít žaludeční problémy, v horším případě můžete skončit na jednotce intenzivní péče, třeba kvůli selhání ledvin,“ upozorňuje Barbora Peterová.

Toto riziko podle ní podstupuje každý, kdo nakupuje léky pomocí nelegálních nabídek, a to ať kvůli zdánlivé finanční výhodnosti, či kvůli strachu jít se svým problémem k lékaři.

Nepotřebuji, prodám?

Podobné je to s léky, které nám v lékárničce zbyly. Také si je necháváte? Tak to je chyba, léky mají svou životnost. Po ní už jsou přinejmenším neúčinné, ale v některých případech mohou být nebezpečné. Podnikavci je ale také mohou na internetu prodávat.

Pokud nabídku přijmete a rozhodnete se za „léky“ zaplatit, domů vám přijde pár tabletek. Vy nemáte žádnou jistotu, co vlastně obsahují, jak jsou staré a odkud pocházejí. To už je velký risk. Pokud tedy už léky nespotřebujeme, měli bychom je vrátit v lékárně a ne prodávat na webu.

Navíc je to trestné – hrozí za to až milionové pokuty.

Zákon o internet. aukcích léků – vše o zdraví

Kupujete léky na internetu?

Spotřebitel

Možná se vám to zdá výhodné, a tak nakupujete léky z internetu. Dokonce se tam dají sehnat i ty na recept. Má to ale jednu chybu. Můžete si tam taky pořídit nelegální padělky léků, které mohou ohrozit vaše zdraví.

Je to poměrně jednoduché: podle zákona se nesmí léky na recept prodávat na internetu. Objednat si tam můžete jen doplňky stravy, které by neměly nikomu ublížit. I to je samozřejmě velmi relativní. Každý jsme jiný, trpíme různými nemocemi a nenarodili jsme se ve stejném roce.

Jak se z léku stane jed

Když už se tedy vydáme cestou dobrodružství a zkusíme si objednat nějakou pilulku z internetu, měli bychom počítat s důsledky. S koupí a užíváním nelegálních nebo padělaných léků je totiž spojena řada nebezpečí. Nejprve je dobré si uvědomit, že každá léčivá látka by měla pomáhat při léčbě konkrétního zdravotního problému. Má tedy své určení.

Dalším faktorem je dávkování. Z léku, který totiž nebereme ve správných dávkách, se velmi lehce může stát jed.

Pak jsou zde vedlejší účinky a samozřejmě omezení závislá na zdravotní stavu pacienta. Ten navíc může brát ještě další léky.

Připočítejme to, že léky, které mohou mít opravdu závažné vedlejší účinky při nesprávném dávkování nebo v nevhodné interakci předepisuje lékař a vydává lékárník. S ani jedním z nich se na webu nesetkáte.

Zato reklamy na nejeden zázračný prostředek jsou tam fůry.

Když uvěříte a objednáte si jej, dostane například tabletky, které mohou být padělkem nebo nelegálním přípravkem. Mohou nám poškodit zdraví, protože ve většině případů neobsahují avizovanou účinnou látku.

Nebo ji mohou obsahovat, ale v jiném než deklarovaném množství. Navíc se podle odborníků produkují v naprosto nevyhovujících podmínkách, takže obsahují i další nedeklarované látky – třeba zbytky ředidel nebo průmyslové barvy.

Zákon o internet. aukcích léků – vše o zdraví

(foto: Pixabay)

Obchodníci, kteří prodávají padělky nebo nelegální léky nejsou zdejší, pocházejí z různých koutů zeměkoule. Když dojde k ohrožení zdraví s nějakými důsledky, je skutečně těžké dopátrat se někoho, kdo by nesl za koupené léky zodpovědnost, případně se podílel na nějaké soudní nebo mimosoudní satisfakci

Ale nemusíme chodit zase tak daleko, pokud se chceme dostat k nějakému léku. Projděte se nejrůznější fóra, třeba ta, která jsou věnována čerstvým matkám. Zjistíte, že „sousedská výpomoc“ ve formě léků je běžná. A to jak v nabídce, tak i v poptávce.

„Holky, sháním léky na bolest hlavy, už to nemůžu vydržet. Znáte nějaké hodně účinné a nezbyly někomu? Ráda koupím.“ „Došel mi Neurol a doktor už mi ho nechce napsat, nemáte některá!“ „Kvůli Petrušce nespím celé noci, jak to řešíte?“ „Sháním antibiotika na angínu.

Starší datum nevadí.“

Druhá strana nabízí. „Mňamka na migrénu, parádní účinek. Cena dohodou.“

Jste zoufalí a nabídka je lákavá. Pak vám domů přijde několik tabletek, které nejsou ani v originálním balení, natož aby měly návod k použití. Vezmete si je? Pokud ano, měli byste se skutečně hluboce zamyslet a možná i vyhledat odbornou pomoc. Hazardujete totiž se zdravím a možná i se životem.

Nabízené léky do dlaně odmítejte, a pokud vám tabletky zbydou, vraťte je do lékárny a rozhodně je nenabízejte na internetu nebo nedávejte darem kamarádům. A pozor – prodávat léky na webu je navíc trestné – za nedovolené zacházení s léčivými přípravky je pokuta v milionech korun.

Co platí?

Zásilkový či internetový výdej lékárenského sortimentu může zajišťovat pouze schválená „kamenná“ lékárna (seznam www.sukl.cz). Ta by měla mít na svých stránkách logo prokazující, že se jedná o schválenou lékárnu. Zásilkový výdej se týká pouze léků u nás registrovaných, jejich výdej není vázán na lékařský předpis.

Také si přečtěte: Co je dobré vědět o ereceptu

Osobní zdraví a Internet

Ke stažení:

  • Video (.mp4)
  • Výukový materiál (.odt)
  • Výukový materiál (.pdf)

Neustále se rozvíjející technologie přispívají ke zkvalitňování životů nás všech i v oblasti osobního zdraví. Nabízí se hned několik pomocníků, kteří pomáhají hlídat naši denní aktivitu a upozornit na to, že bychom měli do svého večerního programu místo lenošení zařadit raději svižnou procházku.

Chytré (fitness) náramky

Na českém trhu existuje nepřeberné množství chytrých náramků, které slouží jako krokoměry. Mnohdy jsou obohacené i o senzory jako je akcelerometr či gyroskop. Náramky denně zaznamenávají veškeré aktivity od momentu, kdy ráno vstanete z postele, do chvíle, kdy jdete spát. A některé se nezastaví ani večer a měří kvalitu vašeho spánku.

Získáte tak data o svých sportovních výkonech – počet zdolaných kilometrů, dosaženou rychlost i množství spálených kalorií při běhu, na procházce i na kole. Některé náramky pak umí měřit i tepovou frekvenci a další hodnoty. Data z náramku lze snadno přenést do aplikace v chytrém telefonu nebo počítači.

Ta pak naměřené výsledky porovná s vašimi ostatními výkony a vyhodnotí, zda se vaše kondice zlepšuje či naopak. Vzhledem k rychlému vývoji technologií lze očekávat, že v budoucnosti dokážou takové náramky monitorovat i sofistikovanější údaje, například obsah nežádoucích látek v krvi, což by mohlo být užitečné třeba pro diabetiky.

Dokonce může za pár let nastat situace, kdy náramky budou udílet pokyny nanobotům přímo ve vašem těle.

Užitečné aplikace

Pokud chcete kontrolovat svůj zdravý životní styl bez použití náramku, nabízí se celá řada aplikací pro mobilní telefony. Některé aplikace díky kalorickým tabulkám pomohou spočítat denní přísun kalorií, jiné zase jejich výdej.

V jiné aplikaci vám pak virtuální trenér nastaví individuální plán, který vás bude motivovat ke každodennímu cvičení a posilování.

Stačí si jen zvolit vaše cíle a aplikace vás navede na vhodné cviky, ať už chcete zhubnout nebo zpevnit postavu.

Aplikace Záchranka

Dalším dobrým pomocníkem je mobilní aplikace Záchranka, která může zachránit váš život díky rychlému přivolání zdravotnické záchranné služby. Kromě jména můžete do aplikace zadat i údaje týkající se vašeho zdravotního stavu, ty pak slouží posádce k rychlejší orientaci během záchranné akce.

Pokud trpíte chorobami jako je cukrovka, onemocnění srdce a cév nebo máte nějaké trvalé postižení, doporučuje se všechny tyto skutečnosti uvést. Díky funkci „lokátor” jednoduše zjistíte svoji přesnou GPS polohu a najdete například lékařskou, zubní či lékárenskou pohotovost.

Aplikace přehledně zobrazuje body zájmu s možností rychlé navigace na dané místo.

Přehled nad zdravotní péčí celé rodiny

Na českém trhu existují mobilní aplikace, které umožňují získat přehled o zdravotní péči celé rodiny, včetně domácích mazlíčků.

Můžete tak dohlížet na to, aby děti chodily včas na preventivní prohlídky k zubaři, aby váš pes nepropásl očkování proti vzteklině nebo dokonce odeslat upozornění na mobil babičce, aby si nezapomněla vzít léky.

Data, která je potřeba do profilů manuálně zadat, je možné kdykoli aktualizovat nebo sdílet s jiným zařízením.

I pečliví lidé nemají v dnešní uspěchané době kapacitu na to si kdykoli vybavit všechny předepsané léky, ať už svoje nebo rodinných příslušníků, prodělané nemoci a jejich chronologii, data povinných očkování, operace a kontroly u lékaře. Sice máte možnost využít svých poznámkových bloků a kalendářů, ale proč v tomto případě nesáhnout právě po mobilní aplikaci, která umožní mít komplexní přehled zdravotního stavu celé rodiny na jednom místě. Váš ošetřující lékař to určitě také ocení.

Medicína na Internetu

Internet je určitě dobrým pomocníkem v oblasti osobního zdraví, ale taktéž je důležité si uvědomit, že zdaleka ne vše, co se dozvíte ve virtuálním světě, je pravdou. Medicína je složitá věda, proto nespoléhejte na informace vyhledané na Googlu a potíže spojené se svým zdravím vždy raději konzultujte s lékařem, který na základě osobní prohlídky nasadí vhodnou léčbu.

  • Určení diagnózy pomocí Internetu je dost ošemetné a přílišná důvěra v nalezené informace pak může vést nejen ke stanovení nesprávné diagnózy, ale i k tomu, že se z vás stane hypochondr.
  • Doporučená videa Jak na Internet:
  • eHealth Skryté nástrahy mobilních aplikací
  • Další zajímavé články a zdroje:

Aplikace FitCoach – online trenér Aplikace Kalorické Tabulky Lékařská poradna a objednání k lékaři, uLékaře.cz Krokoměry – Průvodce výběrem krokoměrů, krokomer.com

Pozor na objednávky léků přes internet. Platí přísná pravidla

Jste v karanténě, případně ležíte doma s horečkou, kašlem a zimnicí, nemůžete nebo nechcete vycházet a vaše domácí lékárnička zeje prázdnotou? Řešení je poměrně jednoduché – stačí na internetu vyhledat některou z lékáren, která nabízí takzvaný zásilkový výdej, tedy možnost objednat si léky prostřednictvím jejího e-shopu.

Přestože se může zdát, že léky jsou zboží jako každé jiné, opak je pravdou. Zákon o léčivech přesně stanoví podmínky zacházení s léky, včetně jejich výdeje v lékárně či mimo ni.

Přečíst článek ›

Nabízet léky prostřednictvím e-shopu může pouze schválená „kamenná“ lékárna, která má tento způsob výdeje povolen Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

„Seznam všech takových lékáren je zveřejněn v databázi na webu www.sukl.cz. Navíc e-shop lékárny musí mít přímo na svých stránkách umístěné speciální logo. Po kliknutí na něj dojde k přesměrování na stránky SÚKL, kde se zákazník dozví, zda bylo ověření lékárny úspěšné a zda je tedy nákup bezpečný a v souladu se zákonem,“ upozorňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Lékárny mohou v e-shopech nabízet pouze léky registrované v České republice a současně volně prodejné. Jedná se o preparáty, jejichž použití je při samoléčbě bezpečné – mají nízké riziko závažných nežádoucích účinků a zároveň i nízkou toxicitu. Tyto léky jsou určené k léčbě onemocnění, které si je pacient schopen bezpečně určit sám.

Lékárny mají řadu povinností

„Lékárna, která se rozhodne nabízet volně prodejné léky ve svém e-shopu, je povinna splnit celou řadu zákonem stanovených povinností. Dodat léky pacientovi tak třeba musí způsobem, který zajistí zachování jejich jakosti.

Za zásilku léků lékárna odpovídá i tehdy, zajistí-li si přepravu u jiné osoby. Objednávku musí pacientovi odeslat do 48 hodin od přijetí, a to tak, aby byly léky doručeny nejpozději do tří dnů,“ vysvětlilal Eduarda Hekšová.

 

Léky na předpis v e-shopech nehledejte. Pokud byste někde v zákoutí internetu našli nabídku léků, které jsou jinak dostupné výhradně na lékařský předpis, například antibiotika, jejich objednáním ohrožujete nejen vlastní peněženku, ale zejména své zdraví. Jakákoliv nabídka léků na předpis mimo lékárnu je totiž vždy nezákonná.

Přečíst článek ›

Velkým rizikem je rovněž objednávání léků na předpis ze třetích zemí. Zpravidla se jedná  o padělky! Výjimkou není ani to, že pacient léky objedná, předem zaplatí, ale zásilka nikdy nedorazí.

„Další kategorií léků, které je možno zakoupit mimo schválené lékárny, jsou takzvaná vyhrazená léčiva. Patří mezi ně třeba různé dezinfekční přípravky nebo léky určené k léčbě mírné bolesti. Tyto léky najdete zpravidla v drogeriích, na benzinových pumpách či v prodejnách se smíšeným zbožím,“ uzavřela Eduarda Hekšová.

Jak bezpečně objednávat léky přes internet

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Jste v karanténě, případně ležíte doma s horečkou, kašlem a zimnicí, nemůžete nebo nechcete vycházet a vaše domácí lékárnička zeje prázdnotou? Řešení je poměrně jednoduché – stačí na internetu vyhledat některou z lékáren, která nabízí takzvaný zásilkový výdej, tedy možnost objednat si léky prostřednictvím jejího e-shopu. Přestože se může zdát, že léky jsou zboží jako každé jiné, opak je pravdou, a zákon o léčivech přesně stanoví podmínky zacházení s léky, včetně jejich výdeje v lékárně či mimo ni.

Pamatujte, že nabízet léky prostřednictvím e-shopu může pouze schválená „kamenná“ lékárna, která má tento způsob výdeje povolen Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Seznam všech takových lékáren je zveřejněn v databázi na webových stránkách www.sukl.

cz. Navíc e-shop lékárny musí mít přímo na svých webových stránkách umístěno speciální logo. Po kliknutí na něj dojde k přesměrování na stránky SÚKL, kde se zákazník dozví, zda bylo ověření lékárny úspěšné a zda je tedy nákup bezpečný a v souladu se zákonem.

Lékárny mohou v e-shopech nabízet pouze léky registrované v České republice a současně volně prodejné. Jedná se o léky, jejichž použití je při samoléčbě bezpečné – mají nízké riziko závažných nežádoucích účinků a zároveň i nízkou toxicitu. Tyto léky jsou určené k léčbě onemocnění, které si je pacient schopen bezpečně určit sám.

Lékárna, která se rozhodne nabízet volně prodejné léky ve svém e-shopu, je povinna splnit celou řadu zákonem stanovených povinností. Dodat léky pacientovi tak třeba musí způsobem, který zajistí zachování jejich jakosti.

Za zásilku léků lékárna odpovídá i tehdy, zajistí-li si přepravu u jiné osoby. Objednávku musí pacientovi odeslat do 48 hodin od přijetí, a to tak, aby byly léky doručeny nejpozději do tří dnů.

Její povinností je rovněž zajistit možnost vrácení reklamovaných léčivých přípravků bez dalších nákladů objednatele.

Léky na předpis v e-shopech nehledejte. Pokud byste někde v zákoutí internetu našli nabídku léků, které jsou jinak dostupné výhradně na lékařský předpis, například antibiotika, jejich objednáním ohrožujete nejen vlastní peněženku, ale zejména své zdraví. Jakákoliv nabídka léků na předpis mimo lékárnu je totiž vždy nezákonná.

S nelegální nabídkou léků je možné se setkat třeba na internetových fórech či v diskuzích.

Může se sice jednat o léky u nás registrované, ale v tomto případě je nabízí osoba, která k tomu nemá oprávnění, a spotřebiteli hrozí například rizika plynoucí z jejich neodborného skladování, při kterém není jisté, zda si přípravek zachoval všechny své základní atributy, tedy jakost, účinnost a bezpečnost.

Rizikem je rovněž objednávání léků na předpis ze třetích zemí. Zpravidla se jedná o padělky, a není tak zaručeno, zda je v nich vůbec obsažena účinná látka, případně v jakém množství. Tyto přípravky také nezřídka obsahují další přídatné látky a plniva, která jsou zdraví nebezpečná. Výjimkou není ani to, že pacient léky objedná, předem zaplatí, ale zásilka už k němu nedorazí.

Aby byly informace o nákupu léků mimo „kamenné“ lékárny úplné, je třeba zmínit ještě jednu možnost: Další kategorií léků, které je možno zakoupit mimo schválené lékárny, jsou takzvaná vyhrazená léčiva.

Patří mezi ně třeba různé dezinfekční přípravky nebo léky určené k léčbě mírné bolesti. Tyto léky najdete zpravidla v drogeriích, na benzinových pumpách či v prodejnách se smíšeným zbožím.

Seznam schválených prodejců vyhrazených léčiv je rovněž na webu SÚKL.

Vždy mějte na paměti, že správnou diagnózu, a tedy i správnou léčbu, může stanovit pouze lékař. V opačném případě existuje riziko závažného poškození zdraví.

Evropský antibiotický den (EAAD) – Správné používání antibiotik dodržujme i během pandemie COVID-19

Praha, 18.

listopadu 2020 – Cílem této aktivity Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je napomoci uvážlivému zacházení s antibiotiky a upozornit na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním.

Evropský antibiotický den je organizován s podporou Světové zdravotnické organizace (WHO) a je partnerským projektem Světového týdne antibiotického porozumění (WAAW) 18. až 24. listopadu 2020.

Studie ukazují, že až polovina indikací antibiotik je nesprávných a propagace pravidel vysvětlujících zacházení s antibiotiky může významně přispět k omezení spotřeby antibiotik.

„Kampaň zdůrazňuje, že antibiotika nejsou účinná pro léčbu virových infekčních onemocnění a ani v době pandemie COVID-19 bychom neměli zapomínat na antibiotickou rezistenci,“ říká Dr.

Srdan Matić, představitel WHO v ČR, a dodává: „Letošní kampaň pod tématem Jedno zdraví apeluje na spoluodpovědnost a spolupráci sektorů zdravotnictví a zemědělství pro zachování účinnosti antibiotik.

Antibiotická rezistence je schopnost bakterií odolat působení antibiotika. Antibiotická rezistence výrazně omezuje počet antibiotik dostupných pro léčbu řady bakteriálních infekčních nemocí. Před objevením antibiotik byla úmrtí na bakteriální onemocnění, jako je zápal plic nebo pooperační infekce běžná.

Od objevu a používání antibiotik se stále více bakterií, které byly původně vůči antibiotikům vnímavé, stává rezistentní.

Vzhledem k tomu, že rezistence vůči antibiotikům nadále roste a současně bylo v posledních letech na trh uvedeno pouze několik nových antibiotik, je rezistence vůči antibiotikům nyní hlavní hrozbou pro veřejné zdraví.

Pouhých 70 let po zavedení antibiotik čelíme možnosti, že v budoucnu nebudeme mít účinné léky na bakteriální infekce. „Bez antibiotik bychom se vrátili do „předantibiotické éry“, kdy nebyly možné transplantace orgánů, chemoterapie rakoviny, intenzivní péče a další lékařské výkony“, říká za SZÚ doc. Helena Žemličková, PhD.

, vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika. Rezistence vůči antibiotikům je jev vázaný na rozsah a způsob, jakým se antibiotika používají, a nevhodné používání antibiotik je hlavním stimulem nárůstu antibiotické rezistence.

Antibiotika by se proto neměla používat při léčbě virových onemocnění jako je například nachlazení, chřipka nebo COVID-19.

Přidejte se ke kampani I vy. Co děláte na podporu zachování účinnosti antibiotik? Sdílejte své zkušenosti a postřehy.

Více:

Infografiky a letáky v češtině: http://www.szu.cz/tema/kampan-2020

Odborné zprávy včetně 3 nových zpráv v souvislosti s onemocněním covid-19: https://bit.ly/2K8Wy6V

Více o EAAD: https://antibiotic.ecdc.europa.eu/en

Více o WAAW: https://bit.ly/2Uy1wvT

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector