Světlá krev ve stolici – Vše o zdraví

Světlá krev ve stolici - Vše o zdraví

Barvu stolice ovlivňuje celá řada věcí, od vitamínů, infekčních onemocnění nebo některých potravin. Barvu stolice mohou změnit také některá onemocnění, jako jsou choroby žlučníku, jater nebo slinivky břišní.

  • Světlá stolice, zejména pokud je bílá nebo jílovitě šedá, může být známkou závažného onemocnění.
  • Nicméně není třeba hned panikařit, ale platí zásada, že v případě světlé stolice u dětí a kojenců je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc, zatímco u dospělých, kteří kromě acholické stolice nemají žádné jiné příznaky je možné s návštěvou lékaře vyčkat týden a pokud se barva stolice do té doby nezmění nebo se objeví jakékoli další příznaky, jako jsou horečka, nevolnost, zvracení, krev ve stolici, průjem, zácpa, mastná stolice nebo dojde ke změně barvy stolice na zelenou, oranžovou či černou, je nutné k lékaři zajít.
  • Tento článek popisuje příčiny světlé (acholické) stolice u dospělých, dětí i těhotných, včetně průvodních příznaků a možností léčby.

Příčiny světlé stolice

Typické hnědé zbarvení stolice je dáno přítomností žluči, která se tvoří v játrech. Pokud je stolice abnormálně světlá, je častou příčinou tohoto problému skutečnost, že se do stolice nedostává dostatek žluči (proto světlou stolici označujeme jako acholickou, což v českém překladu znamená „neobsahující žluč“).

Dlouhodobě světlá stolice je proto vždy důvodem k návštěvě lékaře.

Acholická stolice je nejčastěji způsobena následujícími příčinami:

Potraviny

Konzumace některých potravin může způsobit světlejší zbarvení stolice. Platí to zejména pro tučná jídla a potraviny s vysokým obsahem potravinářských barviv.

Naopak vysoký příjem vitamínů, které ve své struktuře obsahují železo, může stolici vrátit její tmavě hnědou barvu.

Pokud má příležitostně vaše stolice světlou barvu není to důvod k obavám, nicméně jestliže má vaše stolice dlouhodobě bílou až jílovitě šedou barvu, může to být známkou závažnějšího onemocnění, které je potřeba řešit.

Lamblióza (Giardióza)

Lamblióza je střevní infekční onemocnění, které může způsobit světlé zbarvení stolice, od světle po jasně žlutou. Původcem této infekce je lamblie střevní (Giardia lamblia), přičemž člověk se nejčastěji nakazí konzumací kontaminované vody nebo blízkým kontaktem s infekční osobou.

  1. Giardióza se vyskytuje hlavně v oblastech s nedostatečnou kvalitou vody a mezi její příznaky patří bolest břicha a hlavy, křeče v břiše, zvracení a horečka.
  2. Léčba giardiózy spočívá v užívání antiparazitik (léky zabíjející parazity), které pacientovi předepíše lékař.
  3. Při správné léčbě by se úleva měla dostavit do několika dnů.

Léky

  • Některé léky mohou poškodit játra,a to zejména v případě, že je pacienti užívají v rozporu s doporučením lékaře nebo překračují denní doporučené dávky.
  • Mezi volně prodejné léky, které mohou poškodit játra, patří některé nesteroidní protizánětlivé léky, jako jsou ibuprofen nebo paracetamol.
  • Pokud v souvislosti s užíváním jakýchkoli léků zaznamenáte změnu zbarvení stolice (zejména na černou, bílou nebo světle šedou barvu), postupujte takto:
  • jestliže se jedná o volně prodejné léky, přestaňte je užívat a vyhledejte lékařskou pomoc
  • jestliže se jedná o léky na předpis, které vám doporučil lékař, zavolejte svému lékaři a poraďte se s ním o nejvhodnějším postupu.

Onemocnění žlučníku

  1. Žlučník je orgán hruškovitého tvaru, který se nachází v pravém horním kvadrantu břicha pod játry a slouží jako zásobárna žluči.

  2. Během trávení žlučníku uvolňuje žluč, která zevním žlučovodem (ductus choledochus) odtéká do tenkého střeva, kde hraje důležitou roli při trávení přijaté potravy a podílí se také na zbarvení stolice.

  3. Proto onemocnění žlučníku mohou způsobit změnu zbarvení stolice.

Žlučové kameny jsou nejčastějším onemocněním žlučníku a pokud zablokují žlučovod nebo krček žlučníku, mohou se objevit závažné příznaky jako jsou bolest v pravém podžebří, nevolnost, zvracení nebo světlá stolice. Tomuto stavu se říká biliární kolika (žlučníkový záchvat) a vyžaduje urgentní léčbu, protože jinak hrozí poškození dalších orgánů, zejména jater a slinivky břišní.

Léčba onemocnění žlučníku závisí na vyvolávající příčině. Žlučové kameny lze někdy rozpustit s pomocí léků nebo lze odebrat celý žlučník (cholecystektomie). Pokud jsou žlučové kameny ve žlučových cestách, lze je odstranit endoskopicky s pomocí metody zvané ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie).

Po operaci žlučníku lékaři pacientům doporučí omezit tučná a těžce stravitelná jídla.

Jinak je možné bez žlučníku zcela normálně žít.

Onemocnění jater

Onemocnění jater a žlučovodů je další příčinou světlé stolice.

Chorob jater, které mohou způsobit acholickou stolici je celá řada a patří mezi ně například:

  • infekční onemocnění, jako jsou například hepatitida typu A, B nebo C
  • alkoholické poškození jater
  • steatóza (ztučnění jater), což je onemocnění, které vzniká jednak při nadměrné konzumaci alkoholu, ale je také spojeno s obezitou a s nadměrným příjmem tuků
  • autoimunitní onemocnění, což je skupina chorob, při kterých náš vlastní imunitní systém omylem zabíjí své vlastní zdravé jaterní či jiné buňky
  • jaterní selhání či selhání dalších orgánů, které mohou ovlivnit funkci jater (například ledvin nebo oběhového systému)
  • nádory jater
  • cysty jater
  • Wilsonova choroba, což je geneticky podmíněné onemocnění při kterém se v lidském těle hromadí měď

Léčba onemocnění jater závisí na konkrétní příčině a také na stupni pokročilosti nemoci. Při mírném poškození jater často stačí jej změnit životní styl a způsob stravování. U některých onemocnění pomohou léky. Při těžkém poškození jater je pak jedinou možností transplantace jater.

Světlá krev ve stolici - Vše o zdraví

Častou příčinou světlé (acholické) stolice jsou onemocnění jater, žlučníku nebo slinivky

  • Pokud onemocnění jater souvisí s jinými orgány, jako je například žlučník, je nutné léčit i tyto orgány.
  • Kromě světlé stolice se onemocnění jater projevují také těmito příznaky:
  • V případě, že zaznamenáte změnu barvy stolice na světlou či šedou, poraďte se se svým lékařem

Onemocnění slinivky

  1. Některé choroby pankreatu mohou negativně ovlivnit tvorbu pankreatické šťávy nebo brání tomu, aby se pankreatická šťáva dostala do tenkého střeva, což podstatně narušuje trávení.

  2. Pankreatická šťáva totiž obsahuje řadu důležitých enzymů pro trávení bílkovin (trypsin, chymotrypsin), tuků (pankreatická lipáza) i sacharidů (pankreatická amyláza) a při jejím nedostatku vzniká objemná, mastná stolice šedavé barvy s vysokým obsahem nestráveného tuku.

  3. Mezi onemocnění pankreatu, která mohou způsobit světlou stolici, mimo jiné, patří:
  • zánět slinivky (pankreatitida): toto onemocnění může být způsobeno infekcí, žlučovými kameny, nadměrnou konzumací alkoholu nebo konzumací nezdravé stravy s vysokým obsahem tuků
  • rakovina slinivky: nádorová onemocnění slinivky patří mezi nádory s nejhorší prognózou a mohou podstatně narušit nejen tvorbu pankreatické šťávy, ale také tvorbu důležitých hormonů, jako jsou inzulin nebo glukagon, které se podílí na řízení metabolizmu sacharidů.

Léčba pankreatitidy závisí na vyvolávající příčině a celkové závažnosti příznaků. Někteří pacienti vyžadují hospitalizaci a léčbu v nemocnici.

V léčbě zánětu slinivky se využívají antibiotika, nitrožilní podávání tekutin, krmení nazogastrickou sondou nebo parenterálně a v některých případech je nutná i operace.

V případě, že je příčinou pankreatitidy jiné onemocnění, jako jsou například žlučové kameny, je nutné vyvolávající příčinu nejprve odstranit (tedy například provést cholecystektomii neboli chirurgické odebrání žlučníku).

Světlá stolice u dětí

  • Světlá stolice u dětí nemusí znamenat nic závažného, pokud se objeví jednou za čas a je světlá, nikoli bílá či šedá.
  • Kojené děti mají stolici světle žluté až žlutohnědé barvy a je to naprosto normální.
  • Jakmile kojenci začnou konzumovat tuhou stravu, barva jejich stolice se změní na hnědou.
  • Pokud se stolice u dětí zbarví do bílé či šedavé barvy, může se jednat o známku závažnějšího onemocnění, jako je například cholestáza.
  • U novorozenců a kojenců může být cholestáza či jakékoli jiné onemocnění jater, žlučníku nebo pankreatu závažným problémem, takže pokud se u nich objeví acholická stolice je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře.
  • U dětí starších jednoho roku, u kterých se kromě světlé stolice neobjeví žádné jiné příznaky, můžete, než vyhledáte lékaře, počkat do další stolice a jít k lékaři až tehdy pokud se její barva nezmění.
  • Pokud se ovšem u dětí i dospělých objeví další příznaky, jako jsou zežloutnutí kůže či očního bělma (hyperbilirubinémie či žloutenka), bolesti břicha, horečka nebo zvracení je nutné okamžitě vyhledat lékaře.
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Světlá stolice v těhotenství

Pokud se bílá nebo jílovitě šedá stolice objeví v těhotenství, jedná se nejspíše o problém se žlučníkem, játry, onemocnění žlučových cest nebo pankreatu.

U některých těhotných žen se může rozvinout onemocnění označované jako intrahepatální těhotenská cholestáza (ITC), mezi jejíž příznaky patří:

  • intenzivní svědění kůže (pruritus)
  • bolest v pravém podžebří
  • tmavá moč i přes dostatečnou hydrataci
  • světlá stolice
  • nevolnost
  • únava
  • žloutenka (žluté zbarvení očního bělma nebo kůže)
  1. Přesnou příčinu intrahepatální cholestázy v těhotenství lékaři neznají, ale toto onemocnění je pravděpodobně způsobené těhotenskými hormony, které ovlivňují funkci jater.
  2. Léčba intrahepatální těhotenské cholestázy spočívá v častých kontrolách, pravidelném vyšetřování funkce jater (jaterní testy a ultrazvuk).
  3. V závažných případech může být nezbytné vyvolat předčasný porod.

Kdy vyhledat lékaře?

  • Pokud opakovaně zaznamenáte acholickou stolici měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
  • I když se ve většině případů nemusí jednat o nic závažného, některá onemocnění jater, žlučníku či pankreatu mohou být život ohrožující.
  • Čím déle budete váhat s návštěvou lékaře, tím více mohou být tyto životně důležité orgány poškozeny.
  • U dospělých je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se světlá stolice objeví alespoň 2x po sobě nebo je spojena se závažnými příznaky jako jsou nevysvětlitelné hubnutí, zvracení, horečka, tmavá moč nevolnost, bolesti břicha, apod.
  • U kojenců a dětí do 1 roku platí, že jakmile zaznamenáte stolici bílé, šedé či jiné nestandardní barvy (zelená, černá, oranžová), měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Co si z článku odnést?

Barva stolice vypovídá hodně o našem zdraví. Ojedinělá světlá (acholická) stolice nemusí nic znamenat, ale pokud tento problém zaznamenáte opakovaně, může to být známkou onemocnění jater, slinivky nebo žlučníku.

V takovém případě je nutné vyhledat lékaře.

Léčba acholické stolice závisí na vyvolávající příčině, což znamená, že je nutné vyléčit onemonění, které tento problém způsobilo.

Když se ve stolici vašeho dítěte objeví krev

Není nic horšího, než když u vašeho děťátka objevíte znepokojivé zdravotní příznaky. Jedním z těch nejobávanějších je krev ve stolici, která spolehlivě postraší každého rodiče. Máme však důvod se bát? Na to si mimo jiné odpovíme v tomto článku.

Krev se objevuje u malých i větších dětí. Někdy doprovází střevní problémy, jindy ji zaregistrujeme z ničeho nic. Důležité je nezačít panikařit, dítě musí zůstat v klidu a v pohodě.

Není krev jako krev aneb odstín je důležitý

Světlá krev ve stolici - Vše o zdraví

Stejně jako v případě výskytu krve ve stolici u dospělého se i u dětí nejprve zaměříme na její barvu. Podle ní je možné určit, zda se jedná o krev natrávenou, či čerstvou (tedy z první či druhé poloviny trávicího ústrojí).

Tmavá až načernalá krev již prošla trávicím ústrojím a označuje se jako meléna. Pro děti je typičtější jasně červená, nenatrávená krev. Ta je obecně méně nebezpečná.

Zácpa a nezdravé stravování

Mnohdy se za krví ve stolici u dětí skrývá obyčejná zácpa a špatná skladba stravy. Děti nepřijímají v potravě dostatek vlákniny a tekutin, což vede k tuhé nepoddajné stolici. Při vyprazdňování s ní mají problém a vlivem přehnaného tlačení může popraskat žilka ve střevě nebo také kůže kolem řitního otvoru.

Naštěstí existuje snadné řešení. Dávejte dětem dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky), hlídejte jejich pitný režim (měla by převládat čistá voda) a zlepšete jejich trávení pomocí dětských probiotik. Ta pomohou střeva nastartovat a ozdravit.

Během pár dní by se vše mělo srovnat. Poté je můžete vyměnit za zakysané mléčné výrobky, které probiotika obsahují přirozeně.

Autoimunitní záněty a infekční záněty střev

Crohnova nemoc, celiakie nebo ulcerózní kolitida jsou všechno autoimunitní nemoci, při nichž tělo nezvládá strávit některé potraviny.

V tenkém nebo tlustém střevě pak vznikne zánět, který může mít po určité době za následek také krev ve stolici.

Pokud vaše dítě trápí dlouhodobé nadýmání, zvracení, bolesti břicha a průjem, určitě s ním zajděte k lékaři. Ne vše se dá vyřešit pomocí domácí diety a čajů.

Stejně tak je důležité včas odhalit ostatní záněty střev způsobené viry a bakteriemi. Mezi ty nejčastější patří salmonela, shigella a campylobacter. K jejich společným příznakům se řadí zvýšená teplota a urputné dlouhotrvající průjmy.

Tip pro starostlivé rodiče: Ještě než se pustíte do léčby vašeho dítěte, zamyslete se nad tím, zda není rudé zbarvení stolice způsobeno barevnou stravou. I obyčejná hrst borůvek dokáže obarvit stolici na černo a miska červené řepy zase na červeno.

Co znamená zelená stolice u dítěte? >>

Co o vašem zdraví může prozradit stolice

Hlavní obsahStolice nás může upozornit i na závažné onemocnění. Foto: Profimedia.cz

Za normální odborníci považují stolici, která má válcovitý tvar, hnědou barvu, konzistenci podobnou zubní pastě, plave na vodě a lehce zapáchá. Zejména změna barvy může nastat v důsledku jídelníčku, ale vždy by se mělo jednat o krátkodobou záležitost (max.2 dny). Trvá-li jakákoliv změna delší čas, jedinec by se měl mít na pozoru a raději vyhledat lékaře, aby určil příčinu problémů. Může jít o varovný signál, který může zachytit i závažné onemocnění v časném stádiu.

Nepříjemný, neobvyklý a déle trvající zápach – každá stolice zapáchá a je to v pořádku. Pokud se ale jedná o neobvyklou intenzitu zápachu, pak se ani tento problém nevyplácí podceňovat. Může jít o infekci, ale i vážné onemocnění. Podle odborníků stolice obecně méně zapáchá po mléčných výrobcích, více pak po masité stravě, ale třeba i po pivu.

Žlutá stolice  – může být v důsledku špatného trávení a vstřebávání tuků v důsledku nedostatečné činnosti slinivky břišní. To může být zapříčiněno zánětem slinivky břišní, cystickou fibrózou, celiakií či rakovinou slinivky břišní.

Příčin ale může být mnohem víc. Například také nedostatečným vylučováním žluči způsobeným zánětem žlučníku či kameny ve žlučníku. Může jít také o záněty jater, žloutenku či malabsorpční syndrom (porucha vstřebávání živin po dobu trávení).

Světlá stolice (až šedá) – vyskytuje se u zánětů žlučníku, žlučníkových kamenů, cirhózy jater. Může jít ale také o nedostatečnou činnost ledvin. Někdy může jít jen o důsledek užívání léků, které obsahují hydroxid hliníku, případně po vyšetření, při kterém se používá bariový test.

Černá stolice – může být v důsledku natrávené krve, což značí krvácení v žaludku anebo v horní části tenkého střeva v důsledku přítomnosti vředů či nádorů. Někdy může být stolice černá i vlivem konzumace doplňků stravy obsahujících železo. Nicméně vždy je lepší vyhledat lékaře.

Krvavá stolice kaštanové barvy – může upozornit na krvácení vředů či nádorů ve střední časti tenkého střeva nebo v první časti tlustého střeva. Dále může jít o zánětlivé onemocnění střev – Crohnovu nemoc či ulcerózní kolitidu. V těchto případech je návštěva u lékaře vždy nutná.

Světlá krev ve stolici a po stolici – nejčastěji upozorňuje na problémy se zanícenými vnitřními anebo vnějšími hemoroidy, které po vypuzení stolice začnou krvácet. Krev po stolici můžeme pozorovat i po mechanickém poškození sliznice análního otvoru. V takovém případě je krev světle červená. I v tomto případě je návštěva u lékaře důležitá.

Zajímavé:  WELEDA Měsíčkový kojenecký set – vše o zdraví

Zelená stolice –  často naznačuje, že potrava prošla střevem rychleji, než je normální. Děje se tak proto především u průjmů. Ale i při nadužívání projímadel či užívání některých antibiotik.

Někdy se tak může dít i v důsledku konzumace zvýšeného množství stravy, která obsahuje chlorofyl (zelené barvivo) – běžně se tak děje u konzumace špenátu, listové zeleniny, kapusty, brokolice, ale i zelené řasy chlorelly, modrozelené řasy spiruliny, mladého ječmenu či bizmutu.

Hlen ve stolici – nejčastěji v důsledku nespecifického zánětu střevní sliznice. Sám o sobě nebývá nebezpečný, problémové ale může být, pokud se objeví současně s krvácením z konečníku. V ten okamžik může jít o tzv. syndrom dráždivého střeva (IBS). Vždy je tedy lepší navštívit odborníka.

Tvrdá, těžká stolice – obvykle bývá v důsledku nedostatečného příjmu tekutin či nedostatečné konzumace stravy bohaté na vlákninu. Taková stolice může být i tmavší barvy, a to především v důsledku delší doby strávené v tlustém střevě.

Zácpa či průjem – oba problémy signalizují střevní nerovnováhu, jež může oslabovat i imunitu.

Déle trvající obtíže s vodnatou stolicí mohou navíc naznačovat závažnější střevní onemocnění, u klasických bakteriálních či virových průjmů zase hrozí nebezpečí dehydratace.

V případě dlouhodobější zácpy pak hrozí ekzémy, hemoroidy a narůstající zdravotní komplikace, včetně psychické nepohody.

Hlavní zprávy

Krev ve stolici – formy, příčiny, diagnostika, léčba

Pakliže se u vás objeví krev ve stolici, není ani trochu nutné hned panikařit a představovat si ty nejhorší možné scénáře.

Ve většině případů se jedná o relativně nezávažný a snadno léčitelný problém, přičemž tou nejčastější příčinou jsou právě hemoroidy. Na druhou stranu však rozhodně nelze doporučit, abyste situaci zlehčovali a nad celou věcí mávli rukou.

Příčiny krve ve stolici mohou být taky opravdu závažné a v dlouhodobém horizontu reálně i život ohrožující.

Signálem o závažnějších příčinách problémů bývají bolest břicha, úbytek na hmotnosti, nechuť k jídlu, vysoká teplota nebo stavy kdy se opakovaně střídá zácpa a průjem. V každém případě navštivte ordinaci doktora a nechce se vyšetřit. On určí diagnózu a na základě ní stanoví i příslušnou formu léčby.

Na závěr úvodu tohoto článku dodejme, že než vyrazíte k doktorovi, zamyslete se, zda jste náhodou nejedli kupříkladu červenou řepu.

Ta, ale i jiné potraviny jako třeba borůvky, zcela běžně zabarví stolici a někdy i moč dočervena.

Člověku se pak jeví, že má krev ve stolici, ale ve skutečnosti se jedná pouze o tělem vyloučené přírodní barvivo obsažené ve velkém množství v některých potravinách.

Formy výskytu krve ve stolici

Krev může být ve stolici přítomna ve třech základních formách, přičemž jen dvě z nich jsou pouhým pohledem identifikovatelné. Jedná se o jasně červenou krev, tmavou až černou krev a takzvané okultní krvácení. Každá z těchto forem již sama o sobě říká alespoň něco málo o původu zdroje krvácení. Nyní si o každé z nich něco málo řekneme.

Jasně červená krev – Enteroragie

Pakliže se ve stolici objeví jasně červená krev, tedy taková jaká nám začne téct, když se například řízneme, pak se jedná o krev čerstvou a nenatrávenou. Jde o to, že nebyla v trávicím traktu dostatečně dlouho a proto zůstala nedotčena. Z logiky věci tak pochází buď z konce tenkého střeva, z tlustého střeva či z konečníku.

Tmavá až černá krev – Meléna

V případě, že je krev tmavá, respektive obarvila stolici do velmi tmavé barvy, či snad až načerno, tak je již natrávena a tudíž pochází z krvácení, které se objevilo v horní části trávicího traktu. Fakticky se jedná o úsek mezi našimi ústy až téměř po konec tenkého střeva.

Okultní krvácení

V tomto případě se od ostatních dvou liší v tom, že je množství krve natolik malé, že není možné ji zpozorovat pouhým okem. Je třeba provést test na její přítomnost ve stolici.

Jeho příčiny mohou být naprosto totožné jako v prvních dvou případech, nicméně problematika okultního krvácení má jedno specifikum.

Od zhruba 50 let věku člověka se doporučuje provádět jednou za rok až dva test na okultní krvácení, a to z toho důvodu, že může sloužit jako první varovný signál o možném onemocnění některým z karcinomů spojeným s trávicí soustavou, což se u nás v České republice týká především rakoviny tlustého střeva.

Zdravotní příčiny výskytu krve ve stolici

Krev ve stolici jako taková není sama o sobě nemocí, ale pouhým projevem, či příznakem chcete-li, jiného skutečného onemocnění. Nemocí, které mohou mít za následek výskyt krve ve stolici je celá řada a my si na následujících řádcích zmíníme ty nejčastější a nejběžnější, se kterými se můžeme setkat.

1. Hemoroidy

Hemoroidy jsou téměř s jistotou nejčastější příčinou toho, že najdeme krev ve stolici.

Ta je v tomto případě vždy čerstvá a tudíž i jasně červená, přičemž má tendenci ulpívat především na povrchu stolice a na řitním svěrači při vyprazdňovaní, takže ji můžeme zpravidla zpozorovat i na toaletním papíře při utírání.

Podstatné je, že i když je při následném vyšetření přítomnost hemoroidů potvrzena, nemusí to nutně znamenat, že jsou právě ony zdrojem, respektive jediným zdrojem krvácení. Zdrojem může být klidně i jiná nemoc a proto by měl lékař provést komplexní vyšetření, které potvrdí, nebo naopak vyvrátí existenci jiné možné příčiny.

2. Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva není co do četnosti až zase tak častou příčinou, avšak na druhou stranu je velmi nebezpečná. Její včasná diagnostika přitom může znamenat, že místo složité a vyčerpávající léčby, která nakonec bohužel ani nemusí mít dobrý konec, absolvujete jen jednoduchý a zcela velmi zákrok.

Jde o to, že než dojde ke vzniku samotné rakoviny tlustého střeva, vytvoří se v pacientových střevech krvácející polyp (není tomu tak úplně ve všech případech, ale je to velmi časté). Tento polyp může předcházet vznik karcinomu i o několik let a je velmi snadno operovatelný v rámci kolonoskopie.

Jinými slovy, včasná diagnostika může zamezit tomu, aby ke vzniku rakoviny tlustého střeva vůbec došlo. Krev v těchto případech bývá buď jasná, nebo se jedná o okultní krvácení.

Na závěr pak dodejme, že tato nemoc je často spojena a doprovázena vyšším věkem, ztrátou chuti k jídlu, úbytkem tělesné hmotnosti, střídáním zácep a průjmů, obecnou přítomností nádorových onemocnění v rámci biologické rodiny, anémií a v neposlední řadě je častější u mužské části populace.

3. Žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy

Oba dva typy vředů se mohou projevovat buď okultním krvácením, nebo tmavou natrávenou krví. Pro žaludeční vředy je typické, že způsobují bolest břicha a nevolnost poté co se pacient nají a pro dvanáctníkové vředy naopak to, že způsobují bolest břicha a nevolnost nalačno, přičemž po jídle tyto obtíže vymizí.

Vředy jsou pro člověka nebezpečné v tom, že mohou prasknout (to se projeví prudkou nesnesitelnou bolestí břicha), čímž fakticky umožní, aby se obsah trávicího ústrojí dostal do dutiny břišní. Pokud tato situace nastane, jedná se o kritický stav, neboť může dojít k život ohrožující infekci dutiny břišní.

4. Onemocnění jícnu

Pakliže dojde v jícnu z nějakého důvodu ke krvácení, je pravděpodobné, že budeme krev i zvracet.

Není to ale pravidlem a tak jako tak se část krve v nějakém množství dostane dále do trávicího ústrojí, kde bude natrávena, takže se nám ve stolici případně objeví ve své tmavé podobě.

Nemocí, které mohou mít toto za následek je celá řada počínaje zánětem jícnu až po natržení sliznice způsobené extrémně silným kašlem, nebo zvracením.

Zajímavé:  Chlamydie U Koček Léčba?

5. Infekční zánět střev

Za předpokladu, že onemocníte infekčním zánětem střev, který vyvolal campylobacter, úplavice či salmonela, pak se u vás může objevit i krev ve stolici.

S nimi je často spojena i celková nevolnost a slabost, horečka a v neposlední řadě také nesnesitelný průjem.

Víte-li tedy o tom, že jste někde konzumovali potenciálně rizikové potraviny a objevily se u vás tyto příznaky nemoci, je dost možné, že právě infekční zánět střev je příčinou.

6. Autoimunitní onemocnění střev

Krev ve stolici může být také příznakem jednoho z autoimunitních střevních zánětů, mezi které patří třeba Crohnova choroba a celiakie napadající tenké střevo, nebo ulcerózní kolitida napadající tlusté střevo.

U prvních dvou jmenovaných může být krev čerstvá a sytě rudá, ale také natrávená a zčernalá v závislosti na tom, v jaké části tenkého střeva ke krvácení dochází. U třetí jmenované pak bude krev čerstvá a červená, protože už se jedná o spodní část trávicího traktu. Všechny tyto nemoci jsou poměrně závažné a je nutná jejich léčba.

Jejich dalšími průvodními příznaky je průjem, bolesti a křeče v břiše, horečka a občas i hlen ve stolici.

7. Divertikulóza, respektive divertikulitida

Divertikulóza je stav tlustého střeva, kdy se v jeho stěně vyskytuje příliš mnoho výchlipek (takzvaných divertiklů). Ty vznikají především na základě nezdravého stravovacího režimu s minimálním obsahem vlákniny.

Pokud dojde k zanícení jednoho, či více divertiklů, pak vzniká divertikulitida. Vznik zánětu v divertiklu nemá vždy jasný spouštěč, ale může jím být kupříkladu nahromadění stolice v něm.

Při zánětu nicméně může dojít k poškození stěny střeva a následnému krvácení.

8. Prolaps konečníku

Prolaps neboli výhřez konečníku je stav, kdy se část konečníku dostává přes svěrač ven z těla. Bolestivost a krvácivost (objevuje se čerstvá červená krev) do značné míry závisí na vážnosti prolapsu.

Příčin jeho vzniku může být celá řada, ale v zásadě jsou vždy nějak spojeny s nadměrným vnitřním tlakem v dané oblasti a ochabnutím svalstva pánevního dna a okolí konečníku. Velmi typický je proto pro starší ženy po několikanásobném porodu a případně i po opakovaných chirurgických zákrocích gynekologického charakteru.

Stejně tak se objevuje u lidí, které trápí vážné vnitřní hemoroidy, či chronická zácpa v důsledku usilovného a zdlouhavého tlačení při vyprazdňovaní. Fakticky jej může mít na svědomí ale i velký nádor, nebo polyp uvnitř konečníku.

9. Zvýšená krvácivost

Krev ve stolici se může vyskytovat i u osob, které mají na základě vrozené choroby, nebo kvůli podávaným medikamentům sníženou srážlivost krve. Tam kde by totiž plnohodnotně zasáhl systém srážení krve, dochází ke zvýšenému krvácení, které se pochopitelně může objevit i v rámci trávicího traktu.

Nejčastější chorobou tohoto typu je pochopitelně dobře známá hemofilie. Co se týče léků, pak sem řadíme léky na ředění krve jako je Warfarin, Aspirin či Acylpirin. V závislosti na místě, kde k případnému krvácení dochází, bude krev buď čerstvá a světlá, nebo natrávená a tmavá.

Dodejme pak ještě, že u této příčiny výskytu krve ve stolici nezřídka dochází i přítomnosti krve v moči.

10. Další příčiny

Nemocí, chorob a poškození, které mohou způsobit, že se nám objeví krev ve stolici, je daleko více, ale jsou už poměrně vzácné. Může se jednat o různé typy specifických zánětů, vznik některých útvarů uvnitř trávicího traktu a jejich následné poškození doprovázené krvácením a tak dále. Objevují se dokonce i případy, kdy se nikdy nepodaří zdroj krvácení odhalit.

Diagnostika a následná léčba

Zjištění krve ve stolici je možné buď pouhým pohledem, případně pomocí testu na okultní krvácení. Ve chvíli, kdy je krev ve stolici potvrzena, rozhodne lékař o dalším postupu směřujícím ke zjištění příčiny.

K vyšetření tlustého střeva a konečníku slouží především kolonoskopie. K vyšetření tenkého střeva slouží především dvojbalonová enteroskopie a kapslová endoskopie. K vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku pak gastroskopie.

V závislosti na zjištěné příčině se potom pochopitelně přistupuje ke konkrétnímu léčebnému postupu.

Když najdete krev ve stolici: A co teď? | Žena.cz

Tenhle nález dokáže člověka pořádně vystrašit – ať už krev objevíte sami, nebo ji najde lékař díky testu na okultní krvácení.

Nemusíte však hned panikařit. Přestože může jít o známku závažného zdravotního problému, není tomu tak vždy. Rozhodně je ale důležité krev ve stolici nepodceňovat.

Možné příčiny

Výše zmíněný jev znamená, že na některém místě trávicí trubice došlo ke krvácení. Někdy je množství červené tekutiny tak malé, že je možné ji odhalit jen díky testu na okultní krvácení, který by měl být u nás prováděn plošně u všech osob starších padesáti let.

Jindy může být na toaletním papíře nebo v záchodové míse patrná jasně červená krev. Při krvácení z vyšších částí trávicí trubice bude mít stolice černou nebo tmavě hnědou příměs.

Základní vyšetření

Důvodů tohoto krvácení je mnoho, od těch nejvážnějších, život ohrožujících, jako je rakovina střev, až po ty banální, například hemoroidy. A co dělat v případě, že krev zpozorujete?

Doporučujeme: Trápí vás hemoroidy? Je tu nová léčba pomocí chladu

Běžte za odborníkem! Rozhodně se nepouštějte sami do sebediagnostiky a svěřte se s problémem praktickému lékaři. Postup řešení bude následující:

  1. Lékař bude chtít znát nejprve vaši anamnézu.Vyptá se na všechny detaily, kterých jste si všimli (množství krve, barvu, četnost krvácení, problémy se stolicí apod.) a vyzpovídá vás i ohledně dalších údajů týkajících se vašeho zdraví. Nezapomeňte zmínit případný fakt, že trpíte únavou, nechutenstvím, dušností a dalšími příznaky.
  2. Poté následuje fyzikální vyšetření. Při něm lékař prohlédne celé tělo – důležité je zejména vyšetření břicha a konečníku.
  3. Laboratorní vyšetření poté zjistí případnou anémii (chudokrevnost) nebo problémy se srážlivostí krve. Z krve je možné i určit, zda je přítomna infekce Helicobacter pylori, která často vede ke vzniku žaludečních vředů.

Upřesnění diagnózy

Na základě zjištěných údajů se může lékař rozhodnout pro některá další vyšetření k upřesnění příčiny krvácení:

  • Endoskopická vyšetření. Zobrazí nitro trávicí trubice, mohou nalézt zdroj krvácení a zastavit jej. Díky těmto technikám je také možné odebrat vzorek tkáně (biopsii) pro další histologické vyšetření. Při endoskopii lékař využívá přístroj s optickým kabelem, který je do těla zaveden tělesným otvorem (ústy nebo konečníkem) a na jehož konci je malá kamera. Vyšetření probíhá na gastroenterologickém pracovišti.
  • Ezofagogastroduodenoskopie. V tomto případě je endoskop zaveden ústy do jícnu, žaludku a dvanáctníku.
  • Koloskopie. Jde o podobnou proceduru, přístroj je ale zaveden konečníkem a umožňuje zobrazit nitro tlustého střeva.
  • Balónková enteroskopie nebo kapslová endoskopie. Zde je zkoumáno tenké střevo tak, že jespolknuta kapsle s miniaturní kamerou. Ta snímá v průběhu postupu trávicím traktem obrázky střeva a přenáší je na přijímač na povrchu těla.
  • Rentgenové vyšetření. Může probíhat buď s využitím kontrastní látky, nebo bez ní. Znázorní trávicí trubici a případné překážky v ní.
  • Sonografie. Ultrazvukové vyšetření břicha pomůže znázornit orgány v břiše.

Krev ve stolici patří mezi příznaky, které rozhodně není radno podceňovat. Jestliže tento problém zpozorujete, vyhledejte lékaře, který vás vyšetří a rozhodne o dalším postupu.

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se poprat s větry a nadýmáním?

Alergie na mléko: Zahleňuje, nebo ne?

Pevné objetí: Léčí duši, nebo týrá dítě?

Vstoupit do galerie | 6 Superjídlo: Dejte si každý den, kolik chcete!
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Fotil gangy v Guatemale: Nejstrašnější bylo, když k zastřelené ženě přiběhla dcera | Video: Martin Veselovský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector