Léčba alergie a astmatu – vše o zdraví

V tomto článku se dozvíte, že astmatu se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na hlavní příčiny zdravotního problému.

Pro vás to znamená dodržovat určitou strukturu protizánětlivé a nezakyselující plnohodnotné výživy (s dostatečných obsahem všech 46 nezbytných živin), užívat některé doplňky stravy na zkvalitnění výživy a mírně přizpůsobit svůj denní režim. Není složité. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ ZMĚNY zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví.

Zdravotní problémy proto postupně odchází.  Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu).

Pokud se takto odstraní všechny příčiny, organismus začne zase správně fungovat a odchází i chronické  zdravotních problémy.  To je princip úspěchu lékařů přírodní medicíny.

Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu. 

Hlavní příčiny astmatu podle lékařů přírodní medicíny

Astma se považuje za chronický zdravotní problém, který má více příčin.

O těchto příčinách se spíše hovoří v obecné rovině – vliv znečištěného prostředí, alergie (potravinová alergie, alergie na pyly, prach a plísně, histaminová intolerance, alergeny v lécích, chemické látky), genetické vlivy, časté onemocnění dýchacích cest. K léčení astmatu se používají většinou léky, působící až na následek špatného stavu průchodu průdušinek a tedy zaměřené na jejich rozšiřování.

Lékaři západní přírodní medicíny se při léčbě jakýchkoliv chronických zdravotních problémů, kam patří i bronchiální astma, snaží zjistit všechny možné příčiny a pak na ně současně působit (především na jejich podstatu) pomocí jednotlivých regeneračních prvků. To je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování chronických zdravotních problémů použít. 

Lékaři přírodní medicíny za hlavní příčiny astmatu považují především překyselení organismu, špatné dýchací návyky, nedostatek některých živin, špatný stav střevního traktu, některé zánětlivé potraviny a stres. Pokud se tyto příčiny odstraní, astma může být celkem úspěšně zažehnáno.

Pojďme se teď na astma a jeho příčiny podívat trochu blíže. Medicína – a to jak klasická, tak i přírodní – špatné dýchání a sípání při astmatu vysvětluje podobně. Jedná se o nadměrné smršťování hladkého svalstva bronchiol – průdušinek, které tím zužují dýchací cesty a ztěžují dýchání.

Proto klasická medicína při léčbě především používá ve formě aerosolů bronchodilatační léky (léčící příznaky), které relaxují svaly bronchiol a uvolňují dýchání. Přírodní medicína sleduje podstatu onemocnění a k uvolnění svalů průdušinek používá jiné cesty – bez léků. O tom si povíme dále.

Většina článků na téma astma končí konstatováním, že se při záchvatu nadměrně smršťuje hladké svalstvo bronchiol – průdušinek. V článku bychom se chtěli trochu více zabývat tím, proč dochází k poruchám stahování svalstva průdušinek.

  Chceme jen ukázat, že toto stahování svalů není ničím záhadným, probíhá podle určitých zákonů.

A následně pak pochopíte, proč některé regenerační metody přírodní medicíny mohou astma minimálně výrazně zlepšit a při dodržení určitých pravidel i odstranit.

Jak je řízeno dýchání a co tento proces ovlivňuje a narušuje?

Lze říci, že dýchání je automatický proces, který probíhá nezávisle na naší vůli. Dýcháme stále. Ve dne, v noci. Dýchání je řízeno mozkem a jeho prodlouženou „rukou“ tzv. bloudivým nervem. Tento nerv má mimo jiné na starosti také stahování cév a tlukot srdce, činnost trávicího traktu a další aktivity uvnitř organismu. Pomocí nervů jsou řízeny také všechny svaly v těle.

Dále si ukážeme, jak asi dochází k poruchám činnosti svalů na průdušinkách. Platí, že narušení svalové činnosti může být způsobeno buď narušením nervového přenosu, který ovládá sval nebo přímo poruchami při stahování svalových vláken (fibril). Svaly na průdušinkách se nijak neliší od jiných svalů v těle a platí pro ně tedy stejné zákony.

Nejprve se podívejme na narušení přenosu nervových signálů. K tomu může dojít především na spojení mezi nervovými buňkami nebo na napojení nervu se svalovou buňkou – na tzv. synapsích.

Synapse jsou malé prostory mezi buňkami, kam jsou uvolňovány speciální chemické látky tzv. neurotransmitery, které umožňují přenos signálu. Tyto látky pro své působení potřebují relativně stálé chemické prostředí, se stálým pH.

V organismu ale nastávají situace, kdy biochemické prostředí je narušeno. Takovou situací je např. překyselení organismu. To je stav, kdy okolí buněk je znečištěno buněčnými odpady, de facto je tam špatné pH. A v tomto špatném pH nervy špatně vedou signály.

Takže překyselení může narušit dobrou činnost nervu a to je jedna z příčin, proč může být narušena i dobrá koordinace stahů hladkého svalstva průdušinek.

Druhou příčinou špatného stahování hladkého svalstva na průdušinkách může být nedostatek některých minerálů potřebných pro správné stahování svalových vláken. Zde opět zdůrazňuji, že svaly průdušinek jsou sice maličké, ale fungují obdobně jako svaly velké, např. svaly chodidla. Zde si jistě dovedete představit křeč, kterou chytnete do lýtka.

K obdobné křeči může dojít i u svalů průdušinek. Příčiny křečí jsou známé, většinou se jedná o nerovnováhu mezi hlavními minerály, které ovlivňují stahování fibril svalu – zde se zejména jedná o nerovnováhu mezi vápníkem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem.

Nepochybně i špatně složená strava a hlavně nerovnováha mezi hlavními minerály je jistou příčinou špatného stahování svalů průdušinek.

Zajímavé:  Léky Proti Abstinenčním Příznakům?

Výše jsem vám tedy popsal, jak překyselení a nedostatek některých minerálů mohou být příčinami, které s největší pravděpodobností stojí za nadměrným stahováním svalů bronchiol – průdušinek a tím i špatného dýchání.

Regenerační metody, které pomáhají při astmatu

V tuto chvíli Vás tedy už asi nepřekvapí, proč při léčení astmatu mohou být úspěšné právě přírodní regenerační metody. Používají se především tyto základní metody:

1/ Hluboká detoxikace organismu – odkyselení pomocí půstů nebo odkyselovacích programů.

(Zde upozorňujeme, že vše má svá pravidla bezpečnosti a úspěšnosti a nelze se postit chaoticky a na základě nedostatečných informací, byť „zaručeně ověřených“! Tím si člověk může skutečně ublížit! Centrum řízené regenerace používá lékařsky ověřenou bezpečnou metodiku půstu – Půst pro zdraví nebo v mírnější variantě odkyselovací program –  Zásaditý ozdravný program.)

2/ Plnohodnotná výživa – zajistí dostatek všech 46 potřebných minerálů, vitaminů, aminokyselin a mastných kyselin pro správnou činnost nervových a svalových buněk i neurotransmiterů. O plnohodnotné výživě – coby vědeckém konceptu zdravé výživy se dozvíte dále v tabulce. 

Tyto regenerační metody k léčení astmatu má přírodní medicína dobře propracovány a jsou součástí oficiálních lékařských metodik k léčbě astmatu. Např. německá Lékařská společnost pro léčebné půsty a výživu AGHE – Artzte Gesselschaft für Heilfasten und Ernährung) používá k léčbě astmatu léčebné půsty.

 (Naše společnost klienty učí používat stejný půst pod názvem Půst pro zdraví.) Pomocí této metody dojde k „vyklizení“ mezibuněčného prostoru a změní se pH mezibuněčného prostředí.  Obdobně lze „vyklidit“ mezibuněčný prostor pomocí odkyselovacích programů.

(Naše společnost klienty učí používat německý odkyselovací program Zásaditý ozdravný program.) Po odkyselení (detoxikaci) organismus lépe funguje, astmatikům se výrazně ulevuje. Ale  jen půstem regenerace regenerace nikdy nesmí skončit! Následně se používá tzv.

plnohodnotná výživa, která zajišťuje, že se organismus znovu rychle nepřekyselí a že v potravě bude dostatek minerálů a vitaminů pro dobrou činnost buněk a potažmo i svalů bronchiol.

Obdobný postup při léčbě bronchiálního astmatu také založený na počáteční detoxikaci a následné kvalitní výživě je také velice dobře prozkoumán v Ruské federaci.

Zde lékaři používají jako schválenou lékařskou metodu k léčbě bronchiálního astmatu pod názvem Razgruzočno-dietičeskaja terapija – RDT (v překladu Odlehčovací – dietní terapie) – u nás je spíše známo pod názvem léčebné hladovění.

 Tato metodika RDT byla v Ruské federaci (předtím v rámci bývalého Sovětského svazu) důkladně prověřena a testována na tisících pacientů a je Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace uznána jako řádná léčebná metoda k léčení bronchiálního astmatu a mnoha dalších zdravotních problémů. (Opět připomínáme, že vše má svá pravidla bezpečnosti a úspěchu!)

Léčení pomocí hladovění či půstů, kdy se z potravy vlastně vyloučí všechny potraviny, se dá jednoduše vysvětlit. U astmatu se za jednu z příčin uvádí také reakce na některé alergické potraviny.

Při půstech a hladovění se na dočasnou dobu vyloučí všechny alergizující potraviny a tím dojde po období hladovění k celkovému zklidnění organismu.  Přírodní medicína po počáteční detoxikaci vždy řeší i následné dobré složení stravy a plnohodnotnost výživy.

Vzhledem k tomu, že některé potraviny vyvolávají zánětlivé reakce, jsou v plnohodnotné výživě  zpravidla dočasně eliminovány. I to výrazně pomáhá k regeneraci při astmatu.

Při léčení astmatu lékaři západní přírodní medicíny používají ještě další účinné regenerační metody a prvky, které působí i na další příčiny astmatu. 

Přírodní medicína se snaží vyřešit všechny příčiny astmatu, a to SOUČASNĚ

Většina chronických zdravotních problémů (kam patří i astma) má obvykle více příčin, které působí společně. Správnou cestou, jak tyto chronické zdravotní problémy řešit, je tudíž odstranit všechny známé příčiny zdravotního problému, a to SOUČASNĚ. A pak samozřejmě tento stav udržet. Je to jiný přístup než má klasická medicína. 

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

Pro řešení astmatu máme speciální Regenerační program pří zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. Dále vám pomůžeme.

Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně.

Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Astma bronchiale: příznaky, léčba (astma)

Astma bronchiale je jedna z nejčastějších nemocí moderní doby.
Charakterizujeme ho jako onemocnění postihující naše dýchací
cesty
a z nich především průdušky.

Je to nemoc, kterou moderní lékařská věda zatím neumí úplně
vyléčit, ale pomocí léků se lékařům ve valné většině daří držet
projevy astmatu u astmatiků na minimum.

Astmatikův život ztěžují astmatické záchvaty (také
též záchvaty astma), při kterých dochází k zúžení průdušek a
průdušinek a tím i k dušnosti. Důvodem potíží při
astma je zánět způsobený chybnou reakcí imunitního systému.

V poslední době můžeme pozorovat významný nárůst počtu lidí
s touto nemocí. Uvádí se, že astmatem dnes trpí až každý dvanáctý
Čech. Prudký vzestup tohoto onemocnění je v posledních letech sledován
především u dětí.

Příčina a rizikové faktory astma bronchiale

Za příčinou vzniku astmatu je vždy vícero různých faktorů.
Způsobují ho především s astmatem úzce se pojící
alergie (prakticky každý astmatik je zároveň i alergik)
např. na pyly, trávy, roztoče, plísně a další.

  • Dalším rizikovým faktorem může být i znečištěné
    prostředí
    .
  • Člověk by se měl také vyvarovat stresu, dlouhodobé
    práce v prašném prostředí a chránit si své zdraví, jak jen to jde,
    protože i časté infekce dýchacích cest jsou jedním z důvodů pro
    pozdější rozvinutí astmatu u člověka.
  • Vysokou skupinu astmatiků představují náruživý
    kuřáci, jelikož právě kouření náleží
    k nejčastějším důvodům vzniku tohoto onemocnění.

Nezanedbatelnou roli také představuje dědičnost.
Jestliže trpí alergií nebo astmatem někdo z vaší rodiny, riziko
propuknutí tohoto onemocnění u vás se významným způsobem zvyšuje.

Nejběžnějšími spouštěči astmatu je zvířecí srst (především
kočičí a psí), peří, plísně, prach, ale také potraviny či silné
dráždivé chemické látky jako jsou různé výrazné parfémy, barvy, laky
či cigaretový kouř a další. Spouštěčem mohou být i alergeny obsažené
v lécích.

Příznaky a projevy astma bronchiale

Prvotními příznaky či spíše projevy astma bronchiale jsou
náhlá dušnost a kašel. Suchý, dráždivý kašel astmatika
se často zhoršuje během noci a narušuje jeho klidný spánek.

Prvním a také nejvýraznějším příznakem počínajícího astmatu
často bývá neustálý kašel, který může být doprovázen i následnou
dušností. Dušnost poznáme podle ztíženého výdechu a
námahy
, kterou nám dá snaha se znova nadechnout.

Náš výdech je
provázen charakteristickými sípavými či pískavými zvuky.

Tyto zvuky jsou zapříčiněny otokem sliznice, která tak získává tvar
píšťaly a proudící vzduch při výdechu vyluzuje tyto zvuky (podobný
princip jako pískání na píšťalku).

S dušností se pojí také lapání po dechu a
nepříjemný tlak, který astmatik pociťuje na prsou. Tlak na
prsou způsobuje astmatikovi nepříjemný pocit tíhy jeho hrudníku či jeho
sevření. Tento tlak je způsobem tím, že plíce astmatika se při dušnosti
potýkají s vysokým odporem, který musí zdolávat.

Průběh a projevy astmatu se mohou u jednotlivých nemocných lišit a
i jednotlivé záchvaty mohou u jednoho člověka probíhat různě. Při
těžším záchvatu astmatu může působit obtíže i taková běžná věc,
jakou je řeč. Akutní záchvat dušnosti může být doprovázen i úzkostí
či až strachem z udušení a bohužel může, bez včasné lékařské
pomoci, skončit i smrtí.

Vyšetření astma bronchiale

Prvním krokem při léčbě astmatu je návštěva lékaře, který s vámi
probere vaše potíže, okolnosti jejich vzniku a zeptá se vás, zdali se ve
vaší rodině vyskytují alergie a podobné obtíže.

Vyšetření dále probíhá poslechem činnosti srdce a plic. Dále vám
bude provedena (v lékařské hantýrce ,,natočena”)
spirometrie, což je test měřící různé parametry funkce
vašich plic.

Test probíhá tak, že si zacpete nos (aby neutíkal vzduch),
dáte si do pusy náhubek spojený s trubičkou, která je připojena ke
spirometru a vydechujete se a nadechujete podle pokynů zdravotní sestry.
Spirometrii měří, jakou rychlostí proudí vzduch při výdechu a nádechu,
zjišťuje také dechový objem vašich plic a další údaje.

Spirometrie se
poté provádí v pravidelných intervalech (např. každé 3 měsíce), tak
aby lékař mohl spolehlivě zjistit, zda léčba zabírá či ne.

Nejdůležitějším úkolem lékaře při diagnostikování nemoci a její
následné léčbě je nalezení vyvolávající příčiny či spíše
příčin vašeho astmatu. Existují dva způsoby, kterými se tyto příčiny
zjišťují.

Jedním z nich jsou kožní testy na alergie, kdy
vám budou injekcí vpíchnuty nejčastější alergeny. Zpravidla se tento test
provádí na předloktí. Lékař hodnotí především zarudnutí a otok kolem
vpichů.

Alergie se pozná pokud na daný alergen reaguje naše tělo ve
zvětšené míře než u ostatních lidí.

Druhým způsobem je tzv. provokační test, který
spočívá buď v podání látky a sledování zhoršení obtíží či ve
vyšetření po námaze, to znamená, že lékař nařídí pacientovi
např.uběhnout jeden kilometr a po doběhnutí zjišťuje v jaké míře se
dostavili obtíže.

Zajímavé:  Alergie Na Potraviny U Kojenců?

Léčba astma bronchiale

Léčba astmatu představuje běh na dlouhou trať. Astma je nevyléčitelné
onemocnění, jehož projevy se však při dodržování léčby výrazně
utlumí či zmizí úplně. Léčba astmatu probíhá celoživotně.

Podle charakteru a síle našich obtíží nám lékař stanoví léčbu a
předepíše léky. Léky určené k léčbě astmatu nemohou astma sice
úplně vyléčit, avšak jeho projevy výrazně tlumí a vedou ke kontrole
nemocného nad svou nemocí.

Léky na astma se nazývají antihistamika. Používané
léky se dají rozdělit do dvou skupin. Jsou to léky úlevové a léky
protizánětlivé.

Léky úlevové využije astmatik při
záchvatu
, potlačují totiž akutní obtíže při záchvatu. Působí
rychle a jsou krátkodobě schopny zamezit projevů astmatu.

Léky protizánětlivé mají naopak opačný charakter,
nepůsobí krátkodobě, ale jejich účelem je dlouhodobá
kontrola
a prevence projevů astmatu. Takové léky se
berou denně a ač je spousta astmatiků bez dlouhodobých projevů astmatu
nebere, měly by se brát neustále.

Ženy astmatičky by v případě těhotenství měly tento
stav probrat se svým alergologem. Reakce těhotných žen s tímto
onemocněním se totiž liší a nejdou dopředu určit.

Asi třetina žen
pozoruje zlepšení astmatu, na třetinu to nemá žádné účinky a
u třetiny žen v jiném stavu se projevy astmatu zhorší. Proto by se žena
před plánovaným zplozením potomka měla poradit se svým lékařem a
případně i změnit léčbu.

Udržení astmatu pod kontrolou je velmi
důležité kvůli zajištění správného průběhu těhotenství a
i následného porodu.

Cílem léčby je pacientovo získání plné kontroly nad svou nemocí.
Astmatik by neměl pociťovat žádné projevy své nemoci. Jeho astma by ho
při úspěšné léčbě nemělo vůbec omezovat. Záchvaty dušnosti by se
neměly objevovat a úlevové léky by astmatik tím pádem neměl potřebovat.
Funkce jeho plic by měla být téměř normální.

Prevence astma bronchiale

Základem úspěšné léčby je prevence. Spolu se správnou léčbou
dokáže výrazně zlepšit kvalitu astmatikova života. Základní opatření
by měla být učiněna už v nejmladším dětském věku, ba dokonce i před
narozením dítěte. Tato opatření mohou ovlivnit vývoj imunitního systému
dítěte a zabránit tak vzniku onemocnění.

Mezi nejdůležitější zásady v těhotenství patří nekouřit
během těhotenství
a v posledních 3 měsících se snažit
vyhýbat kontaktu s rizikovými faktory. Po narození by se dítě především
nemělo dostávat do styku s cigaretovým kouřem a mělo by se dbát, aby
žilo v bezprašném a celkově vyhovujícím prostředí.

Pokud je již astma bronchiale zjištěno, je důležité zaměřit se
především na ovlivnění spouštěčů astmatu. Za úplný
základ se považuje snaha vymýtit či spíše omezit ty rizikové faktory,
jež způsobují astmatikovi obtíže. Tedy ty faktory, jež zapříčiňují
záchvaty kašle a dušnosti.

Je také třeba řídit se zásadami čistého a bezpečného domova a
snažit se zamezit vlivu působení nejrůznějších alergenů. Měl by se
dodržovat také tzv.

protiprachový režim, který spočívá
v odstranění takových věcí, které v domácnosti lapají prach. Mezi tzv.
lapače prachu patří zejména závěsy, záclony, koberce a
čalouněný nábytek.

Jedním z nejdůležitějších opatření by měl být
absolutní a přísný zákaz kouření v astmatikově domácnosti.

Astma, když je pod kontrolou, nemá žádný nebo téměř žádný dopad na
běžný život. Ale pravidla prevence je důležité dodržovat vždy a
zejména tehdy, když se okolní podmínky nějak významně změní (např. na
dovolené, při dlouhodobé inverzi atd.).

Jak si mohu pomoci sám

Průběh astmatu a s ním spojených obtíží můžeme z velké části
ovlivnit i my sami. Jestliže jste zatíženi rodinnými dispozicemi k astmatu
či už ho máte, je na místě, začít se snažit, pokud je to možno,
omezit výskyt rizikových faktorů v našem prostředí a
vyhýbat všem spouštěčům.

Určitě byste měli omezit svůj styk se srstnatými zvířaty, obzvláště
s těmi, na která jste alergičtí. Vyhýbat byste se měli zejména
kočkám
, jejichž srst vyvolává silnou alergii. Pokud už zrovna
takové zvíře doma máte a chcete si ho ponechat, tak se doporučuje
nepouštět ho minimálně do místnosti, ve které spíte.

K tomu musíte často luxovat a uklízet,
abyste neměli zvířecí srst a tedy i alergeny všude po bytě a
minimalizovali tak riziko vzniku obtíží.

Velmi důležité je nekouřit! Astmatikům se radí
i vyhýbání se zakouřeným prostorům a delšímu pobytu v nich.

Je také lepší omezit používání parfémů, vonných tyčinek a
nejrůznějších osvěžovačů vzduchu, hlavně těch výrazných a
pronikavých.

Mezi další opatření patří častá a pravidelná výměna
lůžkovin
, jelikož v nich přežívají roztoči. Lůžkoviny byste
měli nejlépe vyměnit a vyprat jednou za týden.

Dalším nutným opatřením je, bohužel pro ty z nás, kteří neradi
uklízejí, pravidelný úklid bytu a obzvláště se soustředit na utírání
prachu. Prach byste měli stírat vlhkým hadrem, abyste
zabránili jeho rozvíření a rozptýlení do vzduchu. Chemické čistící
prostředky by měli být nedráždivé. Důležitým faktorem je i duševní
pohoda a vyhýbání se stresu.

U astmatiků je velmi důležité pořádně vyléčit každé
onemocnění
, zejména nachlazení, chřipku a další onemocnění,
jež postihují dýchací cesty, a to proto, abyste se vyvarovali riziku vzniku
záchvatu. V pylové sezóně je také dobré vyhýbat se vysoké trávě a
svůj pobyt v přírodě omezit.

Astmatik by také neměl provádět lakýrnické či malířské práce,
delší kontakt s čerstvými barvami a laky totiž může vyvolat dušnost.
Během roku existují i situace, kdy byste měli také omezit větrání,
např. během pylové sezóny či při zhoršeném stavu ovzduší (smog, dusno
před bouřkou a další).

Spousta lidí si myslí, že sport by astmatici neměli provozovat. Opak je
ale pravdou, vždyť někteří astmatici vyhráli i olympijské hry. Sport
u astmatiků stejně jako u ostatních lidí pomáhá ke zlepšení funkce
dýchacích cest. Mezi vhodné sporty patří např.
běh, plavání či cyklistika.

Doporučují se také pobyty u moře, které mají
blahodárné účinky na organismus a plíce astmatiků. Stejný efekt mají
také pobyty na horách, které si můžeme dopřát i u nás.

Pokud zrovna
nemáte čas jet k moři či na hory, nic vám nebrání zajít do nejbližší
sauny či solné jeskyně, které mají též ozdravné účinky.

Další
možností je novinka posledních let, polarium, které vypadá
jako sauna, ale na rozdíl od sauny se zde neohřejete. Naopak teplota zde
klesá pod -100ºC a léčí se tu mrazem.

Pokud si nejste jistí, jak na tom vlastně s astmatem jste, navštivte
internetové stránky http://www.astmatest.cz/, kde si můžete
zdarma a rychle udělat test kontroly astmatu.

Podobné příznaky jako astma bronchiale může mít

  1. Chronická obstrukční plicní nemoc
    Alergie
  2. Zánět průdušek

Komplikace astma bronchiale

  • Dušnost
    Kašel
  • Alergie

Diskuse

  • Astma
    bronchiale III.stupně
  • Jakých
    změn se vyvarovat při astmatu?

Další názvy: astma, asthma bronchiale, asthma, bronchiální astma

Průduškové astma

Příčinu a rozvoj průduškového astmatu můžeme hledat především v genetické poruše. Genetická porucha vytváří podmínky k tomu, aby imunitní systém reagoval přecitlivěle i na ty látky, které jsou pro většinu lidí neškodné. Tento stav se nazývá alergií.

Genetické poruchy jsou dědičné, děti astmatických rodičů mají k onemocnění s bronchiálním astmatem vrozené dispozice. Alergie vzniká jako obranná reakce lidského imunitního systému na negativní vlivy (vnější i vnitřní). Tato obrana je však zbytečná. Astma, které je podmíněno alergií, vede k chronickému zánětu průduškové sliznice.

Příčinou průduškového astmatu jsou poruchy imunitního systému, alergie a chronický zánět dýchacích cest.

Jaká je úloha alergie?

Alergické příznaky se mnohdy hlásí již v prvních měsících života dítěte. Do tří měsíců se projevují jako neurodermitis (suchá zarudlá kůže doprovázená silným svědění). Dítě je neklidné a nemůže spát.

Do tří let pak mají projevy podobu alergické rýmy (náhlé zduření nosní sliznice, opakované kýchání).Ve věku od čtyř do pěti let se alergie u těchto dětí projevuje klasickým průduškovým astmatem. Za alergeny můžeme považovat jak přírodní produkty, tak i produkty naší průmyslové činnosti.

Ve volné přírodě jsou pro postiženého nebezpečná bodnutí hmyzem a pyly z kvetoucích rostlin.

Časté alergeny

Doma, dětských školách, školách a kancelářích mohou být pro alergiky nebezpečné laky, barvy, čistící prostředky, pokojové rostliny nebo deodoranty. Záchvaty průduškového astmatu mohou vyvolat také plísně, domácí prach, ptačí peří, krmivo pro akvarijní rybičky, zvířecí srst.

Na nadměrně citlivý organismus mohou působit dráždivě stafylokoky, streptokoky, střevní bakterie, plísňové mikroorganismy atd. Velmi nebezpečné jsou chronické záněty krčních mandlí, infekce z nosních dutin, žlučníku a střev. U potravin se alergeny dost často vyskytují v mléce, vejcích, obilninách, ovoci, zelenině.

Velmi nebezpečná jsou také některá farmaka zvláště antibiotika.

Fyzikální vlivy

Kromě chemických faktorů může organismus negativně reagovat také na chemické faktory: teplo, chlad, sluneční paprsky. V takovém případě hovoříme o alergii fyzikální. Na pokožce mohou například naskákat velké puchýře a kožní vyrážky. Alergie na jedinou látku se obvykle vyskytuje velice vzácně. Většinou jsou postižení alergičtí na několik látek současně.

Klinické formy choroby

Onemocnění je charakteristické pravidelně se opakujícím průběhem, probíhá v různých formách a mívá také různé stupně zátěže. U průduškového astmatu se rozlišují tyto dvě základní formy:

Neinfekční alergická neboli atopická

Pro tuto formu je typické několik jednotlivých záchvatů dušnosti bez příznaku zánětu dýchacích cest.V průběhu času se záchvaty mohou prodlužovat, až dochází k tzv. astmatickému stavu, kdy dušnost trvá několik hodin nebo několik dní.

Infekčně alergická

Probíhá na základě průduškových a plicních infekcí a na pozadí zánětlivých změn v nosohltanu.

Smíšená

Tato forma začíná nejprve bez příznaků infekce v organismu, ale infekční zánět postupuje později.Všechny tyto výše uvedené formy  průduškového astmatu mohou doprovázet další alergická onemocnění jakými jsou např.

ekzémy, kopřivka, alergická rýma, bronchitida, zápal plic. Průduškové astma může mít netypický průběh a projevuje se jako záchvaty akutní rozedmy. Plíce jsou plněny vzduchem více než je zapotřebí, a jakoby se nadouvají.

Nádech i výdech je velice namáhavý.

Faktory ovlivňující léčbu

Úspěšnost léčby závisí na tom zda je včas odhalena dispozice k alergickým reakcím a včas zabráníme kontaktu s alergenem. Dále záleží na psychické odolnosti nemocného, protože pacient má neustále pocity stísněnosti a strachu před dalším záchvatem.

Je důležité také seznámit pacienta a jeho nejbližší jak si může při záchvatu pomoci sám a jak mu může být nápomocno jeho okolí. Velký důraz je také kladen na posílení imunitního systému, zpevnění dýchacích svalů, zlepšení celkové kondice.

Jedná se o rozsáhlý a komplexní program a je zcela evidentní, že pouze medikamentózní léčba při léčení nestačí.

Vyloučit kontakt s alergenem

Pomocí alergologických testů lze zjistit na které látky je nemocný alergický a čemu se má vyhnout. Nemocnému je potřeba doporučit, aby z potravinové skladby vyloučil vše, co špatně snáší.

Rovněž je potřeba vyvarovat se situací,  které by mohly být příčinou astmatických záchvatů. Patří zde např.

: aktivní a pasivní kouření, kontakt s běžnými chemikáliemi a domácím zvířectvem, průmyslové škodliviny, některé protizánětlivé prostředky.

Rychlá pomoc při záchvatu

Astmatické záchvaty propukají náhle a často v noci. Doporučuje se okamžitě odložit těsný oděv, zajistit dostatečný přístup vzduchu, ale vyhýbat se průvanu.

Důležité je zaujmout takovou polohu, aby mohl nemocný uvolnit nadměrné svalové napětí a zapojit brániční dýchání. Při začínajícím záchvatu je vhodná poloha v sedě na židli u stolu (na stůl položíme ruce a na ně pak hlavu).

Snažíme s povolit šíjové a břišní svaly, vydechovat s přivřenými rty a zpomalovat tak výdechový proud.

Drenážní poloha

Jakmile se postiženému začne již lépe dýchat a začne mu odcházet hlen, doporučuje se pro lepší pročištění dýchacích cest měnit polohu tak, abychom vytvořili příznivé podmínky pro uvolnění různých částí plic. Jedná se o drenáž dýchacích cest. Dokonalejšímu a rychlejšímu pročištění napomáhají různé masáže, při nichž pacient zaujímá drenážní polohu.

Bodová reflexní terapie

Při astmatických záchvatech nám může pomoci bodová reflexní terapie, která využívá souvislosti vnitřních orgánů a povrchových tkání, mezi nimiž existují spoje. Na příslušné akupunkurní body lze působit akupunkturní jehlou, tlakem nebo při elektroterapii působíme pomocí bodových elektrod. Zcela nejjednodušší postup je masírování ušních boltců.

Účinná je také automasáž bodů, které jsou situovány v horní oblasti hrudníku, pod klíční kostí, na kolenních kloubech,  a v podkolenní, dále zepředu v podpažní jamce, na nohou u kořene palců, na rukou mezi palcem a ukazovákem. Na každém bodu je nutné pracovat zhruba sedm vteřin. I když se záchvat podaří zastavit není ještě vyhráno.

V období po záchvatu by se  měl nemocný šetřit a přijmout plánovitá léčebná opatření.

Cíle léčby astmatu

Mezi hlavní cíle léčby astmatu patří :

  • dosáhnout kontroly příznaků a udržení nemoci v bezpříznakové formě,
  • zabránit stavům náhlého zhoršení s projevy rozvinuté průduškové obstrukce,
  • dosažení normální funkce plic,
  • umožnění plnohodnotného života včetně možností plné tělesné aktivit
  • zabránit vzniku nevratných průduškových změn s rozvojem plicní rozedmy a nebezpečím vleklé dechové nedostatečnosti.

Léčba astmatu má dva hlavní úkoly. V první fázi se jedná o zlepšení akutního a stavu a zajištění nemocnému normální dýchání a volné dýchací cesty. Současně je nutné, aby zaměřit se na potlačení zánětu v průduškové sliznici a na snížení průduškové hyperreaktivity. Proto je nutné, aby se v léčbě astmatu objevily obě složky akutní a preventivní.

Prevence

Samozřejmě, že prevence je vždy výhodnější než léčení již vzniklých potíží. Rozvinuté dýchací potíže požadují vždy vyšší dávky bronchodilatačních léků a ne vždy na léčbu dobře odpovídají.

Jakékoli akutní zhoršení stavu je potenciálně nebezpečné, protože může vést až k akutnímu těžkému astmatickému záchvatu. Jestliže se zhorší těžší akutní forma astmatu je nutné podání tabletových nebo injekčních forem kortikoidů, a to přináší i větší možnost výskytu nežádoucích účinků léčby.

Požadavek normální funkce plic není vždy tak samozřejmý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velmi často se můžeme setkat s nemocnými, kteří jsou bez potíží  a ani neuvádějí žádné omezení ve svých denních činnostech, ale přesto při spirometrických vyšetřením zjistíme sníženou průchodnost dýchacích cest.

U takto postižených se může jednat o snížení vnímavosti funkční poruchy, kdy nemocný začne cítit obtíže až při velmi významném omezení plic.

Moderní léčba

Výzkumy, které byly zaměřené na hodnocení změn ve struktuře dýchacích cest při déle trvajícím astmatu dokázaly, že nekontrolovatelný zánět je doprovázen chronickou přestavbou průduškové stěny. Špatně léčené astma vede k rozvoji nevratných chronických změn, které postupně vedou k úbytku funkce plic.

Profesní astma

Pokud je astma vyvoláno opakovanými kontaktem s profesním alergenem, pak lze onemocnění označit za profesní astma, které je zařazeno do nemocí z povolání. Diagnóza se stanovuje pomocí tzv. eliminačního testu. V rámci primární prevence by pracovníci s atopií v rodině neměli být zařazováni n pracoviště, kde se alergeny vyskytují.

Astma a gravidita

Reakce organismu na těhotenství ženy, která trpí astmatem nelze dopředu předvídat. Podle výzkumů dochází u třetiny astmatiček k zhoršení nemoci, u třetiny není průběh astmatu těhotenstvím ovlivněn třetině žen přinese zlepšení stavu.

Nejdůležitější je udržet astma v průběhu celého těhotenství pod kontrolu. V případě, že není astma gravidní ženy kompenzováno, dochází u ní k opakovanému snížení okysličení krve a ostatních orgánů.

Nejrizikovějším obdobím pro možné poškození plodu jsou první tři měsíce těhotenství a kritický je osmý až desátý týden těhotenství, kdy se u plodu dokončuje vývoj orgánů. V průběhu tohoto období může nevhodně podaný lék způsobit poškození plodu. Výběr léků je také nutno uvážit v průběhu kojení.

Zvláštní pozornost je potřeba věnovat infekčnímu onemocnění dýchacího ústrojí v průběhu těhotenství a kojení. Pokud je nutná léčba antibiotiky, řídí se jejich výběr stejnými pravidly jako u jiných léků v tomto období. Již od počátku gravidity je nutná spolupráce ošetřujícího lékaře nemocné a gynekologa.

V současnosti je považováno každé těhotenství u astmatičky za rizikové. V průběhu celého těhotenství je nutné zintenzivnit sledování nemocné a samozřejmým požadavkem je normalizace plic ještě před porodem.

Astma a pohyb

Tělesná aktivita by  měla být součástí léčebného režimu každého astmatika. Pravidelná fyzická námaha vede ke zlepšení nejen dýchacího, ale  i oběhového ústrojí a má velmi kladný vliv jak na pohybový aparát, tak i na psychiku.

Aby však mohl astmatik aktivně sportovat, musí si vybrat především vhodné sportovní odvětví, protože různé druhy sportu jsou různě vhodné. Běhy venku a cyklistika jsou rizikovější než plavání, chůze, úpolové sporty, fotbal, košíková házená.

Obecně se nedoporučují podvodní a výškové sporty (potápění, horolezectví, létání na závěsných skluzavkách). Je to především z toho důvodu, že je nemožné včas přestat a účinně pomoci při náhlém záchvatu dušnosti.

Mezi velmi nevhodné sporty patří také motorismus vzhledem ke svému prostředí. Sportovat se také nedoporučuje při nestabilizovaném astmatu.

Astma a operace

Astma, které není dostatečně kontrolované zvyšuje riziko operačních i pooperačních komplikací. Rizikové jsou zvláště operace, které mají být podstoupeny v celkové anestezii. Pravděpodobnost výskytu komplikací závisí na stupni závažnosti astmatu v době operačního zákroku a na typu operačního výkonu.

Rizika ještě zvyšují celkově špatný zdravotní stav, nadváha, jiné závažné choroby, ale také i věk nad šedesát let. Astmatik musí být v rámci předoperační přípravy podroben celkovému vyšetření.

To také znamená normalizovat funkci plic podáváním kortikosteroidů v tabletách, které den před operací vysazujeme, protože by mohly zhoršovat hojení operační rány. Podmínkou předoperační přípravy je spolupráce lékařů různých profesí.

Lékař, který nemocnému léčí astma by měl být včas jakémkoli plánovaném výkonu informován. Zátěž mohou také představit i výkony v místním znecitlivění, například rozsáhlejší zákrok u stomatologa.

Cestování

Vliv změny prostředí na průběh nemoci je velice individuální a obecná doporučení se definují velmi těžko. V každém případě je potřeba zvážit plán cesty a její rizika. Plán dovolené by měl být přizpůsoben zdravotnímu zdravu.

V průběhu dovolené bývá tělesná zátěž obvykle vyšší než obvykle,  a proto je vhodné s lékařem prokonzultovat léky, které bereme.

Jestliže cestujeme letadlem, nesmíme zapomenout léky přibalit do příručního zavazadla pro případ, že by vznikly potíže.

Hobby

Při volbě zábavy a koníčků je nutné dát především pozor na kontakt s různými alergizujícími látkami, které by mohly alergickou reakci vyvolat.

Mezi nejdůležitější patří organické prachy, které vzniknou z některých typů dřeva (mahagon, bříza, borovice), ale i mouka kávový nebo čajový prach, prach z bavlny, některých kovů atd.

Pro astmatika jsou nebezpečné všechny látky, které při vdechnutí mohou vést k podráždění sliznice dýchacích cest a vyvolat dýchací potíže (ředidla, lepidla, čistících prostředků) a dráždivé plyny.

Jóga u astmatiků

Jóga patří mezi metody, které jsou zaměřené na zlepšení a obnovení schopnosti uvolnění mysli a organismu . Správný nácvik dýchání, který je základem pro řadu cvičení představuje široké spektrum duševních i tělesných aktivit. Jóga však může být pouze doplňkem nikoli nahrazením protiastmatické léčby.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector