Léčba Po Operaci Štítné Žlázy?

Jestliže byla odstraněna celá štítná žláza (TTE), nebudete užívat až do výsledku histologického vyšetření štítné žlázy žádné potraviny, preparáty a léky a minerálky obsahující jód, tedy ani hormony štítné žlázy. To může trvat 7-10 dní. Teprve potom můžete začít brát léky obsahující hormony štítné žlázy.

Co jsou laloky štítné žlázy?

Laloky jsou kónického tvaru s různě vyvinutým dorzolaterálním výběžkem, tuberculum Zuckerkandli, který může překrývat nervus laryngeus recurrens. Istmus štítné žlázy je nejčastěji lokalizován mezi druhým a čtvrtým prstencem průdušnice, většinou těsně pod chrupavkou prstencovou.

Jaké jsou indikace k operaci štítné žlázy?

I v dnešní době existuje celá řada rozporuplných názorů na indikaci k operaci štítné žlázy, na techniku i taktiku operačního výkonu. Interdisciplinární spolupráce, zejména mezi endokrinology a chirurgy, směřuje v posledních patnácti letech ke zvýšené radikalitě operačních výkonů.

Co je onemocnění štítné žlázy?

Onemocnění štítné žlázy je nejčastějším endokrinním postižením v naší i světové populaci. I v dnešní době existuje celá řada rozporuplných názorů na indikaci k operaci štítné žlázy, na techniku i taktiku operačního výkonu.

Proč stoupající radikalita v chirurgii štítné žlázy?

Stoupající radikalita v chirurgii štítné žlázy tak vedla mnohé autory k rozpracování řady metod a postupů, včetně krční a mediastinální lymfadenektomie. Správně zvolené operační postupy jsou prevencí vzniku recidiv s menším výskytem zejména pozdních reoperací, a tím i menším výskytem možných komplikací.

Co po operaci štítné žlázy?

V pooperačním období jsou pacienti na JIP, druhý den je vytažen odsavný Redonův drén. Jsou kontrolovány nálezy hladiny vápníku v krvi a krční (ORL) vyšetření. Doba hospitalizace je závislá na druhu výkonu. Je asi 4-5 dní.

Jak se chovat po operaci štítné žlázy?

Obecně po operaci se musí chybějící hormony štítné žlázy doživotně doplňovat uměle připra- vovanými hormony ve formě tablet. Užívají se jednou denně, ráno nalačno, zapíjí se douš- kem čisté vody, min. půl hodiny před jídlem či ostatními léky. Léky nevynechávejte, včas si vždy zajistěte jejich předpis.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Akvarijní Rybičky?

Jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci štítné žlázy?

Pokud se nevyskytnou komplikace, je obvyklá délka hospi- talizace 5 dní. Pracovní neschopnost trvá 3–4 týdny, záleží na Vašem zdravotním stavu, na tom jak se cítíte a na druhu Vašeho povolání. Po dobu hospitalizace máte zajištěnou stravu.

Jak se stravovat po operaci štítné žlázy?

Dodržovat základní obecná pravidla – jíst menší porce a častěji, zařadit do jídelníčku více zeleniny, ovoce a vlákniny, omezit jednoduché cukry a dávat si pozor na tučná jídla. Nahradit kalorická jídla méně kalorickými a na pití používat nejlépe čistou vodu nebo nápoje bez přidaného cukru.

Jak dlouho se léčí štítná žláza?

betablokátory. V případě autoimunitní hypertyreózy se zvýšená činnost štítné žlázy podáváním léků během několika měsíců obvykle zklidní. Pokud ke zklidnění ani při dlouhodobé léčbě nedojde, je obvykle nutné přistoupit k některé z forem definitivního řešení (tj. operaci nebo léčbě radiojodem).

Kdy se operuje štítná žláza?

Důvodem k operaci jsou většinou roustoucí uzly (uzel) nereagující na léčbu medikamenty a podezření na nádor. Odstranění žlázy je též doporučováno v některých případech nadměrné tvorby hormonů.

Jak žít bez štítné žlázy?

Tito lidé nejsou na první pohled nijak nápadní a nežijí o nic horším životem než ostatní. Přesto hormony, které štítná žláza v organismu vytváří, jsou pro nás životně důležité. Lidé s vyoperovanou štítnou žlázou musí tyto hormony užívat v tabletách, bez kterých by jejich život neměl dlouhého trvání.

Kam do lazni po operaci štítné žlázy?

Lázně Vám může Váš endokrinolog nebo praktický lékař doporučit, ‚nárok‘ pak schvaluje revizní lékař Vaší zdravotní pojišťovny. Další léčba pak spočívá v užívání tablet s náhradou hormonů štítné žlázy a je doživotní.

Co znamenaji Uzliky na štítné žláze?

Uzly ve štítné žláze jsou častým nálezem a vyskytují se až u 30-40 % žen nad 50 let. Naprostá většina z nich (90-95 %) je nezhoubné povahy. Důvod jejich vzniku může být různý. V minulosti byl nejčastější příčinou nedostatečný přísun jódu v potravě – jodový deficit (o jódu čtěte v odkaze „“).

Zajímavé:  NSS zrušil pokutu pro rodiče, kteří nedali děti očkovat – vše o zdraví

Jak se projevuje rakovina štítné žlázy?

Větší nádor může způsobovat potíže s polykáním a dýcháním. Výjimečně se může objevit i zvýšená či snížená funkce štítné žlázy, což se projevuje změnami nálad, nervozitou, poruchami spánku, únavou, špatným soustředěním, průjmem či zácpou, suchou kůží a pocitem horka. Také se mohou zvětšit mízní uzliny na krku.

Jaké jsou příznaky onemocnění štítné žlázy?

těmito symptomy:

 • Úzkost, podrážděnost, nervozita, únava.
 • Zvýšená chuť k jídlu (ale přitom hubnutí), pocit žízně
 • Zvětšení štítné žlázy (struma)
 • Rychlá mluva, třes rukou.
 • Nadměrné pocení
 • Zácpa, plynatost.
 • Suchá kůže, vypadávání vlasů
 • Poruchy menstruačního cyklu (nepravidelnost, vynechávání)
 • Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Adblock
  detector